Winter 2006 Season Meet Results
  15 October 2006

Reminder
Any queries should be directed to the Registrar at theregistrar@actswimming.com.au.
Only official results passed to the Registrar will be posted.
Summer season 2006-07 results
Summer season 2005-06 results including the results from each session of the 2006 Fisher & Paykel Australian Age Championships.
ACT Top 10
[Updated October 15, 2006]
The ACT Top 10 for the 2006 Winter season to October 1, 2006 has been posted.
MLC Marlins Open Short Course Meet - 3 September 2006
[Added October 15, 2006]
Results by Club for Ginninderra and Telopea.
NSW Short Course Development Meet 2006 - 1 October 2006
[Added October 10, 2006]
Results for the ACT Gathercole Squad.
Full results can be found on the Swimming NSW web site.
The Acumen Alliance Canberra ASC Summer Pentathlon 2006 - 23 September 2006 (long course)
[Added September 24, 2006]
Results for boys and girls.
Results by Club for Burley Griffin, Canberra, Ginninderra, Queanbeyan, Telopea, Tuggeranong Vikings and Woden.
Note: This meet counts towards the 2006-07 Summer Series. Each eligible swim will earn 2 Series Points. For more details on the Summer Series go to Competition Information.
2006 NSW State Age Short Course Championships - 15-17 September 2006
[Added September 18, 2006]
Results by Club for Burley Griffin, Canberra, Ginninderra, Goulburn, Queanbeyan, Telopea, Tuggeranong Vikings and Woden.
Full results can be found on the Swimming NSW web site.
Congratulations to the swimmers who won medals:
  • Amy White: 1st in the girls 17-18 years 200m free and first placed NSW swimmer in the girls 17-18 years 100m and 200m back and 200m breast, 2nd placed NSW swimmer in the girls 17-18 years 200m IM, 50m and 100m free and 100m breast and 3rd placed NSW swimmer in the girls 17-18 years 100m fly
  • Andy Chen: 1st in the boys 11 years 50m and 100m fly, 2nd in the boys 11 years 50m and 100m Breast
  • Antonio Barbaro: 1st in the boys 10 years 50m and 100m breast
  • Ashleigh Sunderland: 1st in the girls 11 years 50m and 100m breast
  • Erin Priestly: 1st in the girls 14 years 200m fly, 2nd placed NSW swimmer in the girls 14 years 200m free, 3rd in the girls 14 years 200m IM and 3rd placed NSW swimmers in the girls 14 years 100m free
  • Meagan Ramsay: 1st in the girls 14 years 200m breast
  • Sophie Andriolo: 2nd placed NSW swimmer in the womens 17-18 200m back
  • Amy Brown: 2nd in the girls 11 years 50m fly
  • Don Rocha: 3rd placed NSW swimmer in teh boys 13 years 100m breast
  • Jonathon Slockee: 2nd in the boys 11 years 100m back
  • George Pulley: 3rd in the boys 14 years 100m breast
  • Stephanie Wise: 3rd in the girls 11 years 100m back
2006 Telstra Australian Short Course Championships - 25-28 August 2006
[Added September 18, 2006]
Results by Club for Burley Griffin, Canberra and Woden.
Full results can be found on the Swimming Australia web site.
The Canberra Labor Club ACT Short Course Championships - 2 & 3 September 2006
[Added September 3, 2006]
TM results file for downloading
Congratulations to Kylie Crofts of Albury and Lachlan Staples of Kingswim who were the swimmers of the meet.
Also, congratulations to Ginninderra who were took out the awards for the champion ACT club.
Results for boys, girls and time trial events and with with splits.
Results by Club for Albury, Aquaburn, Bomaderry, Burley Griffin, Canberra, Castle Hill RSL Dolphins, Cootamundra, Cronulla, Ginninderra, Goulburn, Griffith, Hurstville Aquatic, Kingswim, Kinross Wolaroi, Lane Cove, Macquarie Shores, Muswellbrook, Narooma, Nowra, Queanbeyan, SAC Seals, Sans Souci, Scone, Shellharbour Warrigal, SLC Aquadot, SmartStart CRUIZ, South Cronulla, Telopea, The Hills, Tuggeranong Vikings, Ulladulla, Wagga Wagga, Woden and Young Blue Yabbies.
Tuggeranong Winter Development Meet - Winter Series Meet 5 - 27 August 2006
[Added August 27, 2006; updated September 8, 2006]
TM results file for downloading
Results for boys and girls.
Note: The division was determined by the swimmers entry time which was their best short course time for the event recorded since 1 April 2005.
Results by Club for Bathurst City, Bombala, Burley Griffin, Canberra, Castlereagh Squad, Cootamundra, Ginninderra, Goulburn, Junee, Queanbeyan, Telopea, Tuggeranong Vikings, Wagga Asthma, Wagga Wagga, Woden, Yass, Yass Magpies and Young Blue Yabbies.
Note: In 25m events - an X next to the race time indicates that the swimmer received an upgrade ribbon for the swim
Results with Series Points by swimmer. Note: The entry time shown is the Series Time recorded by the swimmers for the Winter 2006 Series.
Congratulations to Rebecca Leck (23 points), Alex Ramsay and James Ashurst (18) and Eliza Tetley, Thomas Harrison, Zachary Shaw, Aimee Van Gerwen and Alexandra Hewitt (17).
The Series points have now been finalised for Intermediate (boys and girls) and Development (boys and girls).
Note: Age as at 27 August 2006

NSW State Short Course Championships 2006 - 4-5 August 2006
[Added August 7, 2006]
Results by Club for Burley Griffin, Canberra, Ginninderra, Telopea and Woden.
Full results can be found on the Swimming NSW web site.
Congratualtions to Amy White who won the 16-18 Women's 400m IM.
Telopea Winter Development Meet - Winter Series Meet 4 - 6 August 2006
[Added August 7, 2006]
TM results file for downloading
Results for boys and girls.
Note: The division was determined by the swimmers entry time which was their best short course time for the event recorded since 1 April 2005.
Results by Club for Bathurst City, Bombala, Braidwood, Burley Griffin, Canberra, Cootamundra, Ginninderra, Goulburn, Narooma, Queanbeyan, SmartStart CRUIZ, Telopea, Temora, Tuggeranong Vikings, Wagga Asthma, Wagga Wagga, Woden, Yass and Yass Magpies.
Note: In 25m events - an X next to the race time indicates that the swimmer received an upgrade ribbon for the swim
Results with Series Points by swimmer. Note: The entry time shown is the Series Time recorded by the swimmers for the Winter 2006 Series.
Congratulations to Daniel Hearle (25 points), Thomas Harrison (23), Sammy Schmitzer and Ellen Christou (21) and Sara Lucic, Regan Morris and Toby Chugg (20).
Woden State Qualifying Meet - 22 & 23 July 2006
[Added July 23, 2006]
TM results file for downloading
Results for boys, girls, mixed and distance events with splits .
Results by Club for Albury, Bomaderry, Burley Griffin, Canberra, Carlile, Ginninderra, Goulburn, Picton, Queanbeyan, SAC Seals, SmartStart CRUIZ, Telopea, Tuggeranong Vikings, Willoughby, Woden, Yass and Young Blue Yabbies.
2006 NSW Winter Country Championships - 8-9 July 2006
[Added July 9, 2006]
Results by Club for Burley Griffin, Canberra, Ginninderra, Goulburn, Queanbeyan, SmartStart CRUIZ, Telopea, Tuggeranong Vikings and Woden.
Full results can be found on the Swimming NSW web site.
Congratualtions to Woden for coming 5th in the club pointscore. Teloepa was placed 6th and Ginninderra 8th.
Ginninderra State and Country Qualifying Meet - 24 & 25 June 2006
[Added June 26, 2006]
TM results file for downloading
Results for boys, girls and time trials.
Results by Club for Abbotsleigh, Ashburton, Bega, Burley Griffin, Canberra, Carlile, Corrimal, Ginninderra, Goulburn, Griffith, Kiama, MLC Marlins, Metro East (Vic), Monee Valley, Narooma, Queanbeyan, SmartStart CRUIZ, Surrey Park (Vic), Sydney Uni, Telopea, Tuggeranong Vikings, Ulladulla, Wagga Wagga, Wests Illawarra Aquatic and Willoughby, Woden, Yass and Yass Magpies.
ACT Distance Qualifying Meet - 18 June 2006
[Added June 18, 2006]
Results by event with splits.
Results by Club for Canberra, Ginninderra, Queanbeyan, Telopea, Tuggeranong Vikings and Woden,
School Sport Australia Swimming Championships - 12-16 June 2006
[Added June 16, 2006; updated June 18]
Results for ACT students and our NSW Students.
Congratulations to all the swimmers who made finals and, in particular, the medalists.
Canberra Winter Development Meet - Winter Series Meet 3 - 11 June 2006
[Added June 11, 2006]
TM results file for downloading
Results for boys and girls.
Note: The division was determined by the swimmers entry time which was their best short course time for the event recorded since 1 April 2005.
Results by Club for Bombala, Burley Griffin, Canberra, Cooma, Cootamundra, Ginninderra, Queanbeyan, SmartStart CRUIZ, Telopea, Tuggeranong Vikings, Wagga Asthma, Wagga Wagga, Woden, Yass and Yass Magpies.
Note: In 25m events - an X next to the race time indicates that the swimmer received an upgrade ribbon for the swim
Results with Series Points by swimmer. Note: The entry time shown is the Series Time recorded by the swimmers for the Winter 2006 Series.
Congratulations to Cassie Keys, Gabby Slockee, Michael Gillard and Bill Thomas (22 points), Kayla Fulmer and Tamika Veale (21) and Rhiannon Holdsworth, Shannon Maloney, Jamie Hawke and David McMillan (20).
Ribbons not ready or collected at the meet will be sent to clubs for distribution.
Canberra June Time Trials - 11 June 2006
[Added June 11, 2006]
Results for Canberra.
June Challenge - 4 June 2006
[Added June 8, 2006]
Results for Telopea.
Carlile Speedo Cup 2006 - 3 June 2006
[Added June 7, 2006]
Results for Telopea.
Tuggeranong Vikings Annual Qualifying Meet - 27 & 28 May 2006
[Added May 28, 2006]
TM results file for downloading
Results for boys and girls.
Results by Club for Albion Park, Atlantis, Bay & Basin, Bega, Bomaderry, Burley Griffin, Campbelltown, Canberra, Carlile, Cootamundra, Cowra Stingrays, Dapto, Epping Bullets, Ginninderra, Goulburn, Griffith, Hunter/AIS, Hurstville Aquatic, Inswim, North Sydney, NUSWIM, Penrith, Picton, Queanbeyan, Ripples St Mary, SAC Seals, Sea Eagles, SLC Aquatdot, SmartStart CRUIZ, Telopea, The Hills, Ulladulla, Tuggeranong Vikings, Wagga Wagga, Wenden, Bombala, Wests Illawarra Aquatic and Yass.
Congratulations to Stephanie Williams for breaking the 16 years old womens 400m freestyle ACT Record and Sarah Baker for breaking the 11 years old girls 200m breaststroke Residents Record and Ben Wise for breaking the 16 years old mens 200m backstroke Residents Record.
Tuggeranong Vikings Club Championships - 2 April 2006
[Added May 21, 2006]
Results by swimmer.
Woden Club Championships - 13 May 2006
[Added May 14, 2006]
Results by swimmer.
ACT Secondary Schools Sports Association - 2006 Swimming Championships - 12 May 2006
[Added May 12, 2006]
Results by swimmer.
Peakhurst Junior Sprint Meet 2 - 7 May 2006
[Added May 10, 2006]
Results for Woden.
Burley Griffin Winter Development Meet - Winter Series Meet 2 - 7 May 2006
[Added May 7, 2006]
TM results file for downloading
Results for boys and girls.
Note: The division was determined by the swimmers entry time which was their best short course time for the event recorded since 1 April 2005.
Results by Club for Bombala, Braidwood, Burley Griffin, Canberra, Cooma, Cootamundra, Ginninderra, Goulburn, NUSWIM, Queanbeyan, Telopea, Tuggeranong Vikings, Wagga Wagga, Woden, Yass and Yass Magpies.
Note: In 25m events - an X next to the race time indicates that the swimmer received an upgrade ribbon for the swim
Results with Series Points by swimmer. Note: The entry time shown is the Series Time recorded by the swimmers for the Winter 2006 Series.
Congratulations to Ashleigh Cockburn and Clare Green (18 points), Emily Clark (17), Nellie Metcalfe, Kevin Dick and Kara Martin (16) and Raelene Scott, Mackenzie Morrison and Melanie Le Couteur (15).
Ribbons not ready or collected at the meet should be distributed to clubs in the next few days.
Capital Youth Games - 16 April 2006
[Added April 16, 2006; corrected results April 18]
TM results file for downloading [corrected 18 April]
Results by boys and girls.
Results by Club for Bega, Burley Griffin, Canberra, Ginninderra, North-West Aquatic (Victoria), Orana, Queanbeyan, Telopea, Tuggeranong Vikings and Woden.
ACT PSSA Meet - 11 April 2006
[Added April 11, 2006]
Full results.
Woden Winter Development Meet - Winter Series Meet 1 - 9 April 2006
[Added April 10, 2006; updated April 23]
TM results file for downloading
Results by events except 25m events.
Results by Club for Bombala, Burley Griffin, Canberra, Cooma, Ginninderra, John Davies Academy, Junee, Queanbeyan, SmartStart CRUIZ, Telopea, Tuggeranong Vikings, Wagga Wagga, Woden and Yass Magpies.
Ribbons not ready or collected at the meet should be distributed to clubs in the next few days.

 
Back to top of page