ACT Winter Short Course  Distance Meet                     
                               30 May 2010 - AIS                               
                                    Results                                    
 
Event 1  Mixed 12 & Over 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hugo Morris               15 Woden               16:10.03   16:16.33  
  2 Lachlan Colquhoun         13 Vikings             17:16.60   16:40.74  
  3 Andy Chen                 15 Ginninderra         16:55.23   17:10.27  
  4 Jessica Traficante        18 Telopea             17:17.06   17:26.57  
  5 Meagan Ramsay             18 Ginninderra         19:19.46   17:34.04  
  6 Nicolaas Philippa         15 Vikings             17:41.51   17:51.41  
  7 Declan Moore              15 Canberra            18:30.16   17:58.48  
  8 Kristofor Tengstrom       13 Canberra                  NT   18:03.06  
  9 Alec Morris               14 Woden               20:04.80   18:19.81  
 10 Liam Barber               13 Telopea                   NT   18:50.87  
 11 John Freeman              14 Woden                     NT   20:25.90  
 
Event 2  Mixed 9-11 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ashleigh Cockburn         11 Canberra             5:05.28    5:03.96  
  2 Ashley Groch              11 Canberra             5:20.92    5:10.57  
  3 Emma Gillingham           11 Vikings                   NT    5:11.60  
  4 Ellie Tonkin              18 Woden                5:36.20    5:45.68  
  5 Montana Thornberry        11 Ginninderra               NT    5:49.30  
  6 Harrison Webster           9 Woden                6:15.93    6:00.62  
  7 Jarrod Barber             11 Telopea              6:37.80    6:12.51  
  8 Nicholas Lawlis           11 Telopea                   NT    6:13.34  
  9 Stephanie McGoldrick      10 Vikings                   NT    6:18.94  
 10 Timothy D'Abrera          18 Woden                6:51.10    7:04.09  
 
Event 3  Mixed 12 & Over 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hamish Wise               19 Woden                2:11.16    2:05.60  
  2 Jordan Hamilton           17 Ginninderra          2:14.32    2:13.85  
  3 Patrick Hudson            17 Woden                2:11.32    2:14.51  
  4 Cameron Tysoe             13 Ginninderra          2:32.26    2:16.44  
  5 James Dowden              15 Burley Griffin       2:20.02    2:18.88  
  6 Lindsay De Witte          16 Ginninderra          2:18.54    2:21.97  
  7 Stephanie Wise            15 Woden                2:26.28    2:25.10  
  8 Alexander Ryan            13 Telopea              2:38.57    2:26.26  
  9 Jordan Welch              13 Ginninderra          2:37.56    2:27.88  
 10 Rachel Brown              12 Canberra             2:38.05    2:36.55  
 11 Lara Menegon              12 Canberra             2:54.17    2:51.92  
 12 Ceillagh Svensson         12 Vikings              3:16.68    3:12.22  
 
Event 4  Mixed 12 & Over 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richard Eliason           22 Ginninderra          2:33.75    2:36.65  
  2 Nathan Seddon             15 Woden                2:39.32    2:38.21  
  3 Daniel Steemson           17 Vikings              2:45.99    2:46.03  
  4 Emma Harris               13 Woden                2:46.93    2:46.69  
  5 Jessica Hood              16 Woden                2:49.81    2:50.24  
  6 Isabella Marinelli        12 Woden                3:01.36    3:02.24  
  7 Sam Raves                 12 Wagga Wagga          3:03.11    3:02.48  
  8 Hannah Hobson             16 Young                3:13.63    3:11.37  
  9 Elijah Gatica             12 Woden                3:12.49    3:13.24  
 10 Zoia Rusanov              16 Telopea              3:20.99    3:13.41  
 11 Kolya Cook                12 Burley Griffin       3:16.07    3:13.44  
 12 Lauren Abraham            13 Canberra             3:10.23    3:14.25  
 13 Jack Hinds                15 Cootamundra          3:00.00    3:14.65  
 14 Annika Svensson           12 Vikings              3:30.72    3:27.16  
 15 Nicholas Starkey          12 Canberra             3:23.29    3:34.03  
 
Event 5  Mixed 12 & Over 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bethany Colquhoun         15 Vikings              2:30.44    2:30.65  
  2 Holly Meadows-Blundell    12 Cootamundra          2:44.59    2:42.41  
  3 Rebekah McCoy             12 Vikings              2:53.47    2:46.37  
  4 Eliza Tetley              13 Vikings              3:14.98    3:06.62  
 
Event 6  Mixed 9-11 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 James Hanson              11 Telopea                   NT    2:51.23  
  2 Tennille Miller           11 Canberra                  NT    3:01.84  
  3 Niamh Collett             10 Ginninderra               NT    3:26.71  
  4 Caitlin Manning           10 Vikings                   NT    3:27.22  
  5 Callum Burns              10 Ginninderra               NT    3:34.54  
 
Event 7  Mixed 9-11 200 SC Meter Breaststroke Includes event 8
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 
Event 8  Mixed 9-11 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ebony Norris              11 Woden                2:56.68    2:55.05  
  2 Molly Tetley              11 Vikings                   NT    3:41.15  
 
Event 9  Mixed 12 & Over 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dylan Appelqvist          18 Telopea              4:38.33    4:42.86  
  2 William Pulley            15 Queanbeyan           4:53.63    4:48.87  
  3 Lachlan Colquhoun         13 Vikings              4:55.25    4:50.27  
  4 Andy Chen                 15 Ginninderra          4:45.56    4:51.90  
  5 Nicholas Honey            17 Ginninderra               NT    4:56.29  
  6 Meagan Ramsay             18 Ginninderra          4:45.41    5:00.58  
  7 Thomas Ramsay             14 Ginninderra               NT    5:00.95  
  8 Randall Barry             16 Telopea                   NT    5:02.42  
  9 Jordan Hamilton           17 Ginninderra               NT    5:06.32  
 10 Alex Ramsay               16 Ginninderra               NT    5:06.76  
 11 James Dowden              15 Burley Griffin       5:07.26    5:08.12  
 12 Alexander Ryan            13 Telopea              5:49.06    5:09.56  
 13 Liam Barber               13 Telopea              5:38.89    5:17.60  
 14 Cameron Tysoe             13 Ginninderra               NT    5:18.93  
 15 James Ashurst             15 Telopea                   NT    5:19.30  
 16 Daniel Steemson           17 Vikings              5:29.75    5:20.41  
 17 Ayu Barry                 13 Telopea              5:34.78    5:21.98  
 18 Angus Dibden              14 Ginninderra               NT    5:22.22  
 19 Samantha Marceddo         15 Ginninderra          5:17.17    5:28.69  
 20 Paula Rusanov             14 Telopea              5:39.56    5:29.82  
 21 Rebekah McCoy             12 Vikings              5:35.27    5:31.50  
 22 Caitlyn Radcliffe         15 Ginninderra               NT    5:33.23  
 23 Jessica Hood              16 Woden                5:40.49    5:36.99  
 24 Bethany Colquhoun         15 Vikings              5:31.97    5:42.88  
 25 Nathan de Meillon         12 Vikings              5:48.95    5:45.28  
 26 Tarni Miller              13 Canberra                  NT    5:50.63  
 27 Chelsea Stewart           12 Ginninderra               NT    6:01.72  
 
Event 10  Mixed 9-11 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jarrod Barber             11 Telopea              3:17.96    3:15.25  
  2 Caitlin Manning           10 Vikings              3:43.23    3:20.70  
  3 Harrison Webster           9 Woden                3:16.73    3:21.50  
  4 Dominik Turner            11 Yass                 3:22.41    3:24.61  
  5 Andrea Forshaw             9 Vikings              3:45.75    3:25.30  
  6 Michaela Roberts          10 Woden                3:32.33    3:26.20  
  7 Emma McIntosh             11 Vikings              3:32.65    3:26.67  
  8 Tara Ironside             10 Vikings              3:48.50    3:36.52  
 
Event 11  Mixed 12 & Over 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hannah Hobson             16 Young                2:29.99    2:31.93  
  2 Daniel Steemson           17 Vikings              2:37.09    2:33.99  
  3 Sam Raves                 12 Wagga Wagga          2:43.32    2:36.39  
  4 Holly Meadows-Blundell    12 Cootamundra          2:45.77    2:40.44  
  5 Elijah Gatica             12 Woden                2:55.29    2:53.42  
  6 Lauren Abraham            13 Canberra             2:57.05    2:59.53  
 
Event 13  Mixed 12 & Over 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lachlan Colquhoun         13 Vikings              2:24.78    2:24.75  
  2 Caitlyn Radcliffe         15 Ginninderra          2:39.05    2:39.05  
  3 Nathan de Meillon         12 Vikings              3:00.97    2:56.10  
  4 Isabella Marinelli        12 Woden                3:03.76    3:07.23  
  5 Annika Svensson           12 Vikings              3:18.62    3:24.79  
 
Event 14  Mixed 9-11 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ashleigh Cockburn         11 Canberra                  NT    2:42.49  
  2 Emma Gillingham           11 Vikings                   NT    2:52.99  
  3 Nicholas Lawlis           11 Telopea                   NT    3:14.70  
  4 Stephanie McGoldrick      10 Vikings                   NT    3:20.40  
 
Event 15  Mixed 9-11 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ebony Norris              11 Woden                3:49.20    3:21.37  
  2 Matthew Harrison          10 Burley Griffin            NT    3:49.55  
  3 Emma McIntosh             11 Vikings                   NT    3:54.52  
  4 Niamh Collett             10 Ginninderra               NT    4:10.21  
 
Event 17  Mixed 12 & Over 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oliver Bourne             15 Canberra             9:04.44    8:39.35  
  2 Thomas Ramsay             14 Ginninderra               NT    9:20.24  
  3 James Gibson              16 Canberra                  NT    9:25.61  
  4 Alexander Ryan            13 Telopea                   NT    9:25.98  
  5 Nicholas Honey            17 Ginninderra               NT    9:29.60  
  6 Bonnie Zhang              12 Canberra            10:24.55    9:44.36  
  7 Bethany Colquhoun         15 Vikings              9:59.23    9:49.37  
  8 Tom Bingley               15 Canberra            10:25.51    9:50.46  
  9 Grace Hoitink             12 Canberra                  NT    9:55.22  
 10 Meg Bourne                14 Canberra            10:21.88    9:58.99  
 11 Rachel Brown              12 Canberra            10:21.43   10:05.92  
 12 Emma Harris               13 Woden               11:15.79   10:19.66  
 13 Elijah Gatica             12 Woden                     NT   10:37.44  
 14 Nathan de Meillon         12 Vikings             10:39.69   10:38.14  
 15 Sam Raves                 12 Wagga Wagga               NT   10:47.87  
 16 Ceillagh Svensson         12 Vikings             12:08.46   11:15.14  
 17 Chelsea Stewart           12 Ginninderra               NT   11:17.73  
 18 Eliza Tetley              13 Vikings             11:39.20   11:27.53  
 19 Ashleigh Jones            12 Vikings                   NT   11:28.28  
 20 Thomas Harrison           14 Burley Griffin            NT   11:30.03  
 21 Chloe Ironside            12 Vikings                   NT   11:34.82  
 22 Rebecca Philippa          12 Vikings                   NT   11:46.75  
 
Event 18  Mixed 9-11 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ashleigh Cockburn         11 Canberra                  NT    2:31.70  
  2 Montana Thornberry        11 Ginninderra               NT    2:46.33  
  3 James Hanson              11 Telopea                   NT    2:46.95  
  4 Nicholas Lawlis           11 Telopea              3:10.32    2:53.34  
  5 Harrison Webster           9 Woden                2:55.24    2:53.54  
  6 Tennille Miller           11 Canberra             3:00.28    2:54.80  
  7 Michaela Roberts          10 Woden                     NT    2:57.25  
  8 Dominik Turner            11 Yass                      NT    2:59.17  
  9 Caitlin Manning           10 Vikings                   NT    2:59.50  
 10 Ellie Hoitink              9 Canberra                  NT    3:01.80  
 11 Molly Tetley              11 Vikings                   NT    3:04.60  
 12 Emma McIntosh             11 Vikings                   NT    3:07.79  
 13 Stephanie McGoldrick      10 Vikings                   NT    3:08.36  
 14 Niamh Collett             10 Ginninderra               NT    3:08.45  
 15 Peter Philippa            10 Vikings                   NT    3:19.56  
 16 Tara Ironside             10 Vikings                   NT    3:20.33  
 
Event 19  Mixed 12 & Over 200 SC Meter Backstroke Swum with event 20
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 William Pulley            15 Queanbeyan           2:13.07    2:14.79  
  2 Dylan Appelqvist          18 Telopea              2:16.49    2:18.12  
  3 Ayu Barry                 13 Telopea              2:22.23    2:22.49  
  4 Nathan Seddon             15 Woden                3:02.58    2:25.99  
  5 Rebekah McCoy             12 Vikings              2:36.49    2:38.92  
 
Event 20  Mixed 12 & Over 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lachlan Colquhoun         13 Vikings              2:36.06    2:34.47  
  2 Randall Barry             16 Telopea              2:38.43    2:38.58  
  3 Angus Dibden              14 Ginninderra          2:38.76    2:46.08  
  4 Patrick Hudson            17 Woden                2:50.16    2:46.11  
  5 James Ashurst             15 Telopea              2:42.77    2:47.95  
  6 Alexander Ryan            13 Telopea              3:01.19    2:51.71  
  7 Tarni Miller              13 Canberra             2:56.57    3:03.82  
  8 Holly Meadows-Blundell    12 Cootamundra          3:25.00    3:18.37  
  9 Nathan de Meillon         12 Vikings              3:26.21    3:21.49  
 10 Chloe Ironside            12 Vikings              3:26.66    3:26.94  
 11 Ceillagh Svensson         12 Vikings              3:37.60    3:31.46  
 
Event 21  Mixed 12 & Over 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hamish Wise               19 Woden                2:20.68    2:24.11  
  2 Alex Ramsay               16 Ginninderra          2:33.11    2:25.35  
  3 Stephanie Wise            15 Woden                2:32.93    2:33.32  
  4 Hannah Hobson             16 Young                2:30.57    2:38.44  
  5 Paula Rusanov             14 Telopea              2:43.59    2:40.95  
  6 Sam Raves                 12 Wagga Wagga          3:01.05    2:43.38  
  7 Jordan Welch              13 Ginninderra          2:47.50    2:49.52  
  8 Elijah Gatica             12 Woden                3:08.75    3:07.86  
 
Event 22  Mixed 9-11 200 SC Meter Backstroke After 23 with 24
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrison Webster           9 Woden                3:08.38    3:05.88  
  2 Jarrod Barber             11 Telopea                   NT    3:06.72  
 
Event 23  Mixed 9-11 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emma Gillingham           11 Vikings                   NT    3:16.21  
  2 Alexandra Ashley          11 Burley Griffin       3:23.95    3:27.71  
  3 Dominik Turner            11 Yass                      NT    3:45.55  
  4 Caitlin Manning           10 Vikings                   NT    3:48.88  
  5 Stephanie McGoldrick      10 Vikings                   NT    3:55.80  
  6 Tara Ironside             10 Vikings                   NT    4:16.15