2009 Kippax Winter Development Series Meet                   
                        AIS - 28 June 2009 - Host:Woden                        
                                    Results by event                                   
 
Event 1  Girls 9 Year Olds 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
DEV - Division  
  1 Rhiannon Thompson          9 Queanbeyan                NT    3:07.75  
  2 Amelia Laudenbach          9 Vikings                   NT    3:08.99  
  3 Eske Gavel                 9 CRUIZ                3:33.31    3:23.52  
  4 Lauren Elliott             9 Queanbeyan                NT    3:49.00  
 
Event 1  Girls 10 Year Olds 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Grace Pyke                10 Canberra             3:05.88    2:54.99  
  2 Ebony Norris              10 Woden                2:59.59    3:03.71  
DEV - Division  
  1 Tamika Veale              10 CRUIZ                3:17.25    3:10.99  
 
Event 1  Girls 11 Year Olds 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Emily French              11 CRUIZ                3:03.93    2:48.64  
DEV - Division  
  1 Lara Menegon              11 Queanbeyan                NT    2:58.60  
  2 Jessica Laudenbach        11 Vikings              3:33.26    2:59.86  
 
Event 1  Girls 12 Year Olds 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Emma Harris               12 Woden                2:45.19    2:35.07  
  2 Tarni Miller              12 Canberra             2:49.37    2:36.76  
 
Event 1  Women 13 & Over 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrea Gosling            13 Vikings              2:36.79    2:32.82  
  2 Zoia Rusanov              15 Queanbeyan           2:44.59    2:38.64  
  3 Cassie Keys               16 Canberra             2:40.15    2:40.45  
DEV - Division  
  1 Amanda Fletcher           14 Vikings              2:55.79    2:54.08  
  2 Alexandra Brenner         13 Telopea              2:51.29    2:58.94  
  3 Laura McAuslan            14 Canberra                  NT    3:11.24  
 
Event 1  Boys 10 Year Olds 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 James Hanson              10 Telopea                   NT    3:00.60  
 
Event 1  Boys 11 Year Olds 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Nicholas Starkey          11 Canberra             2:59.52    2:53.77  
DEV - Division  
  1 Brendan Wright            11 Vikings                   NT    2:51.43  
  2 Dylan Grubb               11 Ginninderra               NT    3:26.96  
 
Event 1  Boys 12 Year Olds 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Riley Nelson              12 Goulburn             3:16.76    2:41.15  
  2 Brandon Pyke              12 Canberra                  NT    2:59.29  
 
Event 1  Men 13 & Over 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Liam Braithwaite          13 Ginninderra          2:37.81    2:32.27  
DEV - Division  
  1 Rashad Farid              13 Ginninderra          2:47.79    2:34.25  
  2 John Freeman              13 Woden                2:56.97    2:49.32  
  3 Brandon Carney            15 Woden                     NT    2:58.14  
 
Event 2  Girls 8 & Under 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sarah Purcell              8 Burley Griffin            NT      33.07  
  2 Dimity Crowe               7 Canberra               40.07      39.47  
  3 Maeve Wolf                 6 Vikings                40.05      44.28  
 
Event 2  Girls 9 Year Olds 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alison Piper               9 Vikings                   NT      33.12  
 
Event 2  Boys 8 & Under 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rex Gallaher               7 Wagga Wagga            37.53      29.75  
  2 Skinny Gavel               7 CRUIZ                  36.22      32.28  
  3 Lewis Bousfield            7 Young                  37.99      34.43  
  4 Mark Rusanov               6 Queanbeyan             41.58      34.64  
  5 Zachary Watson             8 Vikings                43.22      35.57  
  6 Jack Douglas               6 Junee                  51.68      44.27  
 
Event 3  Boys 8 & Under 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
DEV - Division  
  1 Jack Kilrain               8 Vikings              1:02.17      57.49  
  2 Harrison Webster           8 Woden                1:01.17      57.87  
  3 Anthony Cummins            8 Goulburn             1:09.79    1:04.98  
  4 Nathan Cummins             8 Ginninderra               NT    1:16.06  
  5 Liam Briggs                7 Wagga Wagga          1:19.81    1:17.19  
  6 Liam Maddren               8 Goulburn                  NT    1:21.63  
 
Event 3  Boys 9 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Matthew Harrison           9 Burley Griffin         55.27      53.68  
  2 James Clarke               9 Wagga Wagga            58.03      57.87  
DEV - Division  
  1 Patrick Howard             9 Woden                  58.94      58.17  
  2 Callum Burns               9 Ginninderra          1:04.93    1:05.70  
 
Event 3  Boys 10 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 William Crowe             10 Canberra               51.24      47.66  
  2 Tim Dutton                10 Canberra               51.64      50.13  
  3 James Ashleigh            10 Telopea                52.28      50.78  
  4 Joshua Waugh              10 Canberra               50.76      50.91  
  5 James Hanson              10 Telopea                54.73      53.06  
  6 Jason Bird                10 Canberra               53.79      53.17  
  7 Kieran Howell             10 Woden                  53.30      53.47  
  8 Nicholas Lawlis           10 Queanbeyan             54.24      54.22  
  9 Daniel Cherepinskiy       10 Queanbeyan             54.03      54.42  
 10 Jarrod Barber             10 Telopea                54.05      55.23  
DEV - Division  
  1 Michael Williams          10 Canberra               58.28      55.32  
 
Event 4  Girls 8 & Under 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Danielle Grimm             8 Vikings                57.80      56.14  
  2 Rachel Crawford            8 Burley Griffin         59.50      57.02  
  3 Chloe Rogers               8 CRUIZ                1:02.31      58.15  
DEV - Division  
  1 Alexie Boulton             8 Queanbeyan           1:03.37    1:00.68  
  2 Millie Himmelberg          8 Young                1:10.56    1:02.27  
  3 J'aime McGuire             8 Vikings              1:04.97    1:03.88  
  4 Pyper Thornberry           6 Ginninderra               NT    1:05.28  
  5 Sasha Rusanov              8 Queanbeyan                NT    1:06.85  
  6 Alice Crossley             8 Burley Griffin            NT    1:12.26  
  7 Emma Lucic                 8 Queanbeyan           1:20.66    1:15.18  
 
Event 4  Girls 9 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Claire Bousfield           9 Young                  56.13      57.71  
  2 Madeleine Vu               9 Goulburn               56.38      57.73  
DEV - Division  
  1 Tara Ironside              9 Vikings              1:02.47      59.83  
  2 Anneliese Brenner          9 Telopea              1:01.73    1:00.08  
  3 Alicia Norris              9 Woden                1:05.60    1:02.39  
  4 Caitlin Manning            9 Vikings              1:05.33    1:02.82  
  5 Veronica Dinn              9 Vikings              1:14.21    1:10.29  
  6 Charlotte Garner           9 Queanbeyan                NT    1:11.02  
  7 Sarah Ashleigh             9 Telopea              1:11.73    1:16.87  
 
Event 4  Girls 10 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Kate Gallaher             10 Wagga Wagga            51.90      48.47  
  2 Montana Thornberry        10 Ginninderra            52.02      50.66  
  3 Annabelle Kimmorley       10 Wagga Asthma           51.24      51.06  
  4 Tennille Miller           10 Canberra               51.42      51.74  
  5 Cassidy Thurecht          10 Vikings                54.97      52.78  
DEV - Division  
  1 Jordan Heddle             10 Woden                  59.42    1:00.68  
  2 Caitlin Sankey            10 Canberra             1:02.75    1:03.07  
 
Event 5  Boys 11 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Lachlan Howell            11 Woden                  47.58      49.15  
  2 Travis Elliott            11 Queanbeyan             49.40      50.36  
  3 Curtis Sahariv            11 Yass                   51.16      51.54  
DEV - Division  
  1 Dylan Grubb               11 Ginninderra            56.07      52.07  
  2 Brock Muscat              11 Yass                   54.66      55.38  
  3 Shaun Vu                  11 Goulburn               52.36      56.17  
  4 Anton Pavic               11 Telopea                   NT      56.31  
  5 Hamish McConville         11 Burley Griffin            NT      58.43  
 
Event 5  Boys 12 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Riley Nelson              12 Goulburn               43.71      42.66  
DEV - Division  
  1 John Ashleigh             12 Telopea                47.91      44.30  
  2 Daniel Pelkowitz          12 Ginninderra            47.41      46.26  
  3 James Greenlees           12 Goulburn               48.18      46.80  
  4 Elvin Yip                 12 Ginninderra               NT      54.43  
  5 Harvey Keown              12 Burley Griffin            NT      58.53  
 
Event 5  Boys 13 & Over 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Tomas Muller              13 Ginninderra            41.61      41.55  
  2 Luke Touzell              14 Kinross                42.24      43.04  
  3 Brandon Carney            15 Woden                  44.20      45.02  
DEV - Division  
  1 Thomas Miller             13 Woden                  48.63      46.28  
  2 John Freeman              13 Woden                  47.21      48.12  
  3 Timothy D'abrera          17 Woden                  50.10      52.99  
 
Event 6  Girls 11 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Kelsie Savage             11 Young                  47.54      45.58  
  2 Annika Morling            11 Canberra               48.28      48.32  
  3 Bella Rogers              11 CRUIZ                  49.60      48.41  
DEV - Division  
  1 Adelaide Nye              11 Queanbeyan                NT      48.73  
  2 Sarah Abbott              11 CRUIZ                  51.73      50.20  
  3 Hannah Riddell            11 Canberra               53.45      50.94  
  4 Bethany Poyser            11 Woden                     NT      51.11  
  5 Susannah Mason            11 Woden                  57.24      53.81  
  6 Claudia Maddren           11 Goulburn               56.84      54.24  
  7 Laura Fletcher            11 Goulburn             1:07.04      55.90  
  8 Shannon Pritchard         11 Woden                1:20.09    1:12.14  
 
Event 6  Girls 12 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Rachel Brown              12 Canberra               45.76      44.87  
  2 Chantelle Vu              12 Goulburn               46.12      44.94  
  3 Meghaan Kimmorley         12 Wagga Asthma           45.99      45.16  
  4 Phoebe Crowe              12 Canberra               44.72      46.82  
DEV - Division  
  1 Alex Courtney             12 CRUIZ                  48.85      49.11  
  2 Kara Martin               12 Canberra               49.71      50.41  
  3 Emma Perkovic             12 Canberra               58.90      52.33  
  4 Lindsay Chugg             12 CRUIZ                  56.97      57.40  
 
Event 6  Girls 13 & Over 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Paula Rusanov             13 Queanbeyan             43.50      42.60  
  2 Brittany Ross             13 Woden                  43.13      43.01  
  3 Alexandria Beck           13 Yass Magpies           44.47      43.34  
  4 Eli Douglas               13 Junee                  44.37      43.81  
  5 Hannah Keys               14 Canberra               45.15      46.25  
  6 Bethany Stone             14 Ginninderra            45.65      46.87  
  7 Cassie Keys               16 Canberra               45.49      47.41  
DEV - Division  
  1 Jade Campbell             13 Cootamundra            46.19      43.72  
  2 Kayla Fulmer              13 Wagga Wagga            46.48      45.38  
  3 Kaitlin Kemp              15 Yass Magpies           46.34      45.42  
  4 Matilda Taggart           13 Young                     NT      45.44  
  5 Kaisee O'Keeffe           13 Goulburn               46.97      46.24  
  6 Yolandi Swart             13 Ginninderra            50.13      47.34  
  7 Anooka Kane               13 Ginninderra               NT      48.25  
  8 Sarah McConville          13 Burley Griffin         50.29      48.29  
  9 Emily Yip                 13 Ginninderra               NT      49.20  
 10 Cassie Parkinson          15 Cootamundra            48.00      49.21  
 11 Florence Sheppard         17 Burley Griffin         50.84      49.53  
 12 Mikaela Dingley           15 Canberra             1:03.99    1:21.28  
 
Event 7  Boys 10 Year Olds 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Kurt Gosling              10 Vikings              1:35.42    1:34.33  
DEV - Division  
  1 Hayden Matthews           10 Vikings              1:47.13    1:49.34  
  2 Michael Roach             10 Canberra                  NT    1:50.42  
  3 Aaron Martin              10 Canberra             1:55.63    1:55.30  
 
Event 7  Boys 11 Year Olds 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Oliver Mill               11 Ginninderra          1:33.58    1:29.74  
DEV - Division  
  1 Dylan Grubb               11 Ginninderra               NT    1:43.26  
  2 Hamish McConville         11 Burley Griffin            NT    1:55.74  
 
Event 7  Boys 12 Year Olds 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jacques Cherbuin          12 Burley Griffin            NT    1:35.64  
  2 Brandon Pyke              12 Canberra                  NT    1:35.92  
 
Event 7  Boys 13 & Over 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Luke Touzell              14 Kinross              1:19.55    1:21.77  
DEV - Division  
  1 Luke Lucas                13 Cootamundra          1:38.25    1:26.69  
 
Event 8  Girls 8 & Under 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Claire Le Couteur          8 Vikings              2:03.09    1:56.03  
 
Event 8  Girls 9 Year Olds 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Rhiannon Thompson          9 Queanbeyan           1:40.37    1:38.08  
  2 Eske Gavel                 9 CRUIZ                1:47.44    1:50.18  
DEV - Division  
  1 Amelia Laudenbach          9 Vikings                   NT    1:41.62  
 
Event 8  Girls 10 Year Olds 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Tamika Veale              10 CRUIZ                1:37.47    1:34.67  
DEV - Division  
  1 Grace Pyke                10 Canberra                  NT    1:36.05  
  2 Elizabeth Crossley        10 Burley Griffin       1:47.14    1:43.47  
  3 Kaela McGuire             10 Vikings                   NT    1:43.79  
 
Event 8  Girls 11 Year Olds 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Hannah Cummins            11 Goulburn             1:28.30    1:26.26  
  2 Esther Hampton            11 Junee                1:33.35    1:31.57  
  3 Chloe Ironside            11 Vikings              1:37.00    1:33.02  
DEV - Division  
  1 Chelsea Stewart           11 Ginninderra          1:37.75    1:35.17  
 
Event 8  Girls 12 Year Olds 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Gabi Keough               12 Wagga Wagga          1:25.12    1:23.13  
  2 Emma Harris               12 Woden                1:29.22    1:24.90  
  3 Haylee Norris             12 Woden                1:28.84    1:25.88  
DEV - Division  
  1 Emma Perkovic             12 Canberra             1:34.71    1:33.14  
  2 Chante Swart              12 Ginninderra          1:45.67    1:34.67  
 
Event 8  Girls 13 & Over 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Aisha Collins             13 Canberra             1:22.63    1:19.80  
  2 Andrea Gosling            13 Vikings              1:25.17    1:22.60  
  3 Bethany Stone             14 Ginninderra          1:24.04    1:25.66  
  4 Amanda Fletcher           14 Vikings              1:26.27    1:26.70  
DEV - Division  
  1 Alexandra Brenner         13 Telopea              1:31.91    1:29.51  
 
Event 9  Boys 11 Year Olds 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Travis Elliott            11 Queanbeyan                NT    3:46.66  
 
Event 9  Boys 12 Year Olds 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Ayrton Kiraly             12 Woden                2:56.27    2:46.77  
DEV - Division  
  1 John Ashleigh             12 Telopea                   NT    3:03.24  
  2 Riley Nelson              12 Goulburn                  NT    3:05.30  
 
Event 9  Boys 13 & Over 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Rashad Farid              13 Ginninderra          2:53.61    2:54.63  
  2 Luke Touzell              14 Kinross              2:53.91    3:02.03  
DEV - Division  
  1 Timothy D'abrera          17 Woden                3:53.84    3:59.96  
 
Event 10  Girls 9 Year Olds 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anneliese Brenner          9 Telopea              4:31.28    4:21.52  
 
Event 10  Girls 10 Year Olds 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Milla Wolf                10 Vikings              3:37.79    3:29.56  
DEV - Division  
  1 Annabelle Kimmorley       10 Wagga Asthma         3:51.08    3:44.73  
 
Event 10  Girls 11 Year Olds 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lara Menegon              11 Queanbeyan                NT    3:23.43  
  2 Adelaide Nye              11 Queanbeyan                NT    3:30.39  
 
Event 10  Girls 12 Year Olds 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Emma Harris               12 Woden                3:09.16    2:52.49  
  2 Rachel Brown              12 Canberra             3:04.39    2:57.30  
 
Event 10  Girls 13 & Over 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paula Rusanov             13 Queanbeyan           2:54.40    2:47.87  
  2 Meg Bourne                13 Canberra             3:00.61    2:56.29  
  3 Brittany Ross             13 Woden                3:05.93    3:07.57  
 
Event 11  Girls 8 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sarah Purcell              8 Burley Griffin            NT      25.21  
  2 Sasha Rusanov              8 Queanbeyan             25.46      25.23  
  3 Dimity Crowe               7 Canberra               29.11      26.53  
  4 Maeve Wolf                 6 Vikings                27.72      27.19  
 
Event 11  Girls 9 Year Olds 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taylor Allenspach          9 Vikings                   NT      25.14  
 
Event 11  Boys 8 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zachary Watson             8 Vikings                27.25      24.20  
  2 Mark Rusanov               6 Queanbeyan             25.12      25.18  
  3 Rex Gallaher               7 Wagga Wagga            31.69      25.74  
  4 Lewis Bousfield            7 Young                  39.77      33.32  
  5 Jack Douglas               6 Junee                  38.53      33.76  
 
Event 11  Boys 9 Year Olds 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Callum Burns               9 Ginninderra               NT      22.58  
 
Event 12  Boys 8 & Under 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Harrison Webster           8 Woden                  42.65      41.25  
  2 Bradley Tuck               8 Ginninderra            40.89      41.35  
  3 Jack Kilrain               8 Vikings                44.11      42.46  
DEV - Division  
  1 Anthony Cummins            8 Goulburn               52.36      49.00  
  2 Nathan Cummins             8 Ginninderra               NT      52.31  
  3 Liam Briggs                7 Wagga Wagga            54.95      54.51  
  4 Liam Maddren               8 Goulburn               55.38      56.32  
  5 Skinny Gavel               7 CRUIZ                1:01.94    1:02.93  
 
Event 12  Boys 9 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 James Clarke               9 Wagga Wagga            40.67      39.13  
  2 Riley Briggs               9 Wagga Wagga            42.79      39.83  
  3 Jackson Groves             9 Canberra               40.55      40.53  
  4 Patrick Howard             9 Woden                  41.83      42.11  
DEV - Division  
  1 Matthew Harrison           9 Burley Griffin         50.93      43.85  
 
Event 12  Boys 10 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Michael Kendrick          10 Burley Griffin         36.90      35.47  
  2 Nicholas Lawlis           10 Queanbeyan             38.28      38.36  
  3 James Tuck                10 Ginninderra            37.87      38.48  
  4 Kurt Gosling              10 Vikings                39.62      38.86  
  5 Jason Bird                10 Canberra               39.50      39.32  
  6 Tim Dutton                10 Canberra               40.31      40.56  
DEV - Division  
  1 Samuel Wright             10 Vikings                40.80      40.53  
  2 Michael Williams          10 Canberra               42.52      40.58  
  3 Michael Roach             10 Canberra                  NT      45.50  
  4 Aaron Martin              10 Canberra               48.88      50.71  
 
Event 13  Girls 8 & Under 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 J'aime McGuire             8 Vikings                44.33      43.01  
  2 Rachel Crawford            8 Burley Griffin         44.27      43.96  
DEV - Division  
  1 Millie Himmelberg          8 Young                  46.51      45.54  
  2 Danielle Grimm             8 Vikings                46.35      45.76  
  3 Phoebe Ross                8 Woden                  50.67      48.27  
  4 Alice Crossley             8 Burley Griffin         51.95      49.47  
  5 Alexie Boulton             8 Queanbeyan             54.07      49.50  
  6 Chloe Rogers               8 CRUIZ                  47.23      49.77  
  7 Pyper Thornberry           6 Ginninderra               NT      56.27  
  8 Emma Lucic                 8 Queanbeyan           1:03.03      57.43  
 
Event 13  Girls 9 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Niamh Collett              9 Ginninderra            42.63      40.75  
DEV - Division  
  1 Rhiannon Thompson          9 Queanbeyan             46.65      40.12  
  2 Madeleine Vu               9 Goulburn               44.93      40.84  
  3 Alicia Norris              9 Woden                  47.45      45.49  
  4 Tara Ironside              9 Vikings                47.70      45.98  
  5 Caitlin Manning            9 Vikings                46.63      46.00  
  6 Anneliese Brenner          9 Telopea                50.54      47.10  
  7 Jasmine Allday             9 Ginninderra               NT      47.56  
  8 Veronica Dinn              9 Vikings                49.93      50.00  
  9 Charlotte Garner           9 Queanbeyan             53.31      51.20  
 10 Claire Bousfield           9 Young                     NT      51.71  
 11 Alison Piper               9 Vikings                   NT      52.65  
 12 Sarah Ashleigh             9 Telopea                55.28      54.03  
 
Event 13  Girls 10 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Lana Duffy                10 Young                  37.64      36.36  
  2 Grace Pyke                10 Canberra               38.99      37.06  
  3 Kate Gallaher             10 Wagga Wagga            39.31      37.66  
  4 Tennille Miller           10 Canberra               38.45      38.02  
  5 Montana Thornberry        10 Ginninderra            37.93      38.99  
  6 Annabelle Kimmorley       10 Wagga Asthma           39.79      40.08  
  7 Kaela McGuire             10 Vikings                39.29      40.37  
DEV - Division  
  1 Jordan Heddle             10 Woden                  43.84      41.64  
  2 Elizabeth Crossley        10 Burley Griffin         44.45      44.99  
  2 Camille Cherbuin          10 Burley Griffin            NT      44.99  
  4 Caitlin Sankey            10 Canberra               48.12      48.82  
 
Event 14  Boys 11 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Eli Gatica                11 Telopea                34.42      34.53  
  2 Brendan Wright            11 Vikings                37.07      34.96  
DEV - Division  
  1 Travis Elliott            11 Queanbeyan             40.07      37.48  
  2 Lachlan Howell            11 Woden                  39.53      38.90  
  3 Oliver Mill               11 Ginninderra            38.68      38.95  
  4 Shaun Vu                  11 Goulburn               38.07      38.96  
  5 Anton Pavic               11 Telopea                   NT      42.32  
  6 Brock Muscat              11 Yass                   42.83      43.00  
  7 Dylan Grubb               11 Ginninderra            43.06      44.16  
  8 Joel Groves               11 CRUIZ                  41.48      44.72  
  9 Hamish McConville         11 Burley Griffin            NT      47.29  
 
Event 14  Boys 12 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 James Greenlees           12 Goulburn               35.11      33.35  
  2 Brandon Pyke              12 Canberra               34.06      33.97  
DEV - Division  
  1 Kieran Sibley             12 Vikings                36.61      35.55  
  2 Jacques Cherbuin          12 Burley Griffin         37.96      36.40  
  3 Daniel Pelkowitz          12 Ginninderra            37.38      38.01  
  4 Elvin Yip                 12 Ginninderra               NT      40.85  
  5 Harvey Keown              12 Burley Griffin         42.79      44.64  
 
Event 14  Boys 13 & Over 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Alex Ramsay               15 Ginninderra            32.62      30.09  
  2 Tomas Muller              13 Ginninderra            31.30      31.77  
  3 Liam Braithwaite          13 Ginninderra            33.08      32.58  
  4 William Rooks             14 Canberra               32.36      33.78  
DEV - Division  
  1 Luke Lucas                13 Cootamundra            35.00      33.08  
  2 John Freeman              13 Woden                  34.59      33.98  
  3 Brandon Carney            15 Woden                  34.63      35.70  
  4 Thomas Miller             13 Woden                  36.53      36.16  
 
Event 15  Girls 11 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Emily French              11 CRUIZ                  35.18      33.86  
  2 Julia Bonat               11 Junee                  35.96      34.62  
  3 Kelsie Savage             11 Young                  35.54      35.17  
  4 Annika Morling            11 Canberra               36.21      35.90  
  5 Esther Hampton            11 Junee                  37.00      36.34  
  6 Lara Menegon              11 Queanbeyan             37.58      37.07  
  7 Chelsea Stewart           11 Ginninderra            36.98      37.58  
DEV - Division  
  1 Adelaide Nye              11 Queanbeyan                NT      36.54  
  2 Bella Rogers              11 CRUIZ                  38.71      37.82  
  3 Hannah Riddell            11 Canberra               39.04      38.37  
  4 Chloe Ironside            11 Vikings                38.80      38.47  
  5 Bethany Poyser            11 Woden                     NT      39.43  
  6 Cate Marques              11 Telopea                40.91      41.52  
  7 Charlotte Stone           11 Ginninderra            41.40      41.75  
  8 Susannah Mason            11 Woden                  44.69      42.30  
  9 Sarah Abbott              11 CRUIZ                  42.18      42.44  
 10 Claudia Maddren           11 Goulburn               43.89      43.68  
 11 Shannon Pritchard         11 Woden                  53.86      55.98  
 
Event 15  Girls 12 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Hollie Wells              12 Goulburn               35.23      33.49  
  2 Gabi Keough               12 Wagga Wagga            35.36      34.81  
  3 Meghaan Kimmorley         12 Wagga Asthma           36.22      35.30  
  4 Ieesha Rowley             12 CRUIZ                  36.07      35.72  
  5 Kara Martin               12 Canberra               36.26      35.99  
  6 Chantelle Vu              12 Goulburn               34.81      36.00  
DEV - Division  
  1 Alex Courtney             12 CRUIZ                  36.90      36.86  
  2 Chante Swart              12 Ginninderra            40.34      37.61  
  3 Phoebe Crowe              12 Canberra               38.07      37.88  
  4 Emma Perkovic             12 Canberra               39.11      39.16  
  5 Lindsay Chugg             12 CRUIZ                  41.03      39.55  
 
Event 15  Girls 13 & Over 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Aisha Collins             13 Canberra               32.51      31.95  
  2 Kayla Fulmer              13 Wagga Wagga            33.13      32.12  
  3 Andrea Gosling            13 Vikings                33.31      32.35  
  4 Hannah Keys               14 Canberra               33.67      33.47  
  5 Eli Douglas               13 Junee                  34.67      33.92  
  6 Laura McAuslan            14 Canberra               35.11      34.56  
  7 Alexandria Beck           13 Yass Magpies           33.69      34.65  
  8 Amanda Fletcher           14 Vikings                34.25      34.73  
  9 Alexandra Brenner         13 Telopea                34.27      35.31  
 10 Kaitlin Kemp              15 Yass Magpies           35.70      35.45  
DEV - Division  
  1 Matilda Taggart           13 Young                  38.00      35.13  
  2 Sarah McConville          13 Burley Griffin         38.13      35.97  
  3 Cassie Parkinson          15 Cootamundra            37.12      37.17  
  4 Kaisee O'Keeffe           13 Goulburn               38.03      38.96  
  5 Emily Yip                 13 Ginninderra               NT      39.96  
  6 Florence Sheppard         17 Burley Griffin            NT      47.38  
  7 Mikaela Dingley           15 Canberra               50.72      51.93  
 
Event 16  Boys 8 & Under 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bradley Tuck               8 Ginninderra               NT    1:54.03  
  2 Jack Kilrain               8 Vikings              2:08.88    2:00.81  
  3 Rex Gallaher               7 Wagga Wagga               NT    2:23.20  
  4 Liam Briggs                7 Wagga Wagga               NT    2:41.45  
 
Event 16  Boys 9 Year Olds 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 James Clarke               9 Wagga Wagga          1:49.74    1:47.77  
DEV - Division  
  1 Jackson Groves             9 Canberra                  NT    1:46.33  
  2 Riley Briggs               9 Wagga Wagga               NT    1:48.82  
  3 Patrick Howard             9 Woden                1:52.34    1:50.21  
  4 Callum Burns               9 Ginninderra          2:10.26    2:08.35  
 
Event 16  Boys 10 Year Olds 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 William Crowe             10 Canberra             1:41.63    1:31.56  
  2 Kieran Howell             10 Woden                1:33.71    1:33.84  
  3 Kurt Gosling              10 Vikings              1:39.21    1:38.09  
  4 Jarrod Barber             10 Telopea              1:39.94    1:39.99  
  5 Tim Dutton                10 Canberra             1:41.43    1:40.01  
DEV - Division  
  1 James Ashleigh            10 Telopea                   NT    1:28.39  
  2 Michael Kendrick          10 Burley Griffin       1:42.80    1:32.01  
  3 Joshua Waugh              10 Canberra                  NT    1:33.71  
  4 James Tuck                10 Ginninderra          1:49.19    1:44.64  
  5 Hayden Matthews           10 Vikings              1:51.37    1:49.83  
  6 Daniel Cherepinskiy       10 Queanbeyan                NT    1:52.20  
  7 Michael Roach             10 Canberra                  NT    2:02.64  
  8 Aaron Martin              10 Canberra             2:20.88    2:17.51  
 
Event 16  Boys 11 Year Olds 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Nicholas Starkey          11 Canberra             1:34.87    1:31.65  
  2 Curtis Sahariv            11 Yass                 1:32.88    1:33.02  
DEV - Division  
  1 Dylan Grubb               11 Ginninderra          1:50.35    1:47.21  
  2 Joel Groves               11 CRUIZ                1:51.75    1:47.68  
 
Event 16  Boys 12 Year Olds 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 James Greenlees           12 Goulburn             1:36.80    1:28.61  
  2 Kieran Sibley             12 Vikings              1:41.55    1:36.07  
  3 Jacques Cherbuin          12 Burley Griffin       1:42.68    1:36.60  
  4 Harvey Keown              12 Burley Griffin       1:52.10    1:58.76  
 
Event 16  Boys 13 & Over 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rashad Farid              13 Ginninderra               NT    1:20.13  
  2 John Freeman              13 Woden                1:32.34    1:30.63  
 
Event 17  Girls 8 & Under 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 J'aime McGuire             8 Vikings              1:58.82    1:54.46  
  2 Rachel Crawford            8 Burley Griffin       1:53.08    1:55.02  
DEV - Division  
  1 Phoebe Ross                8 Woden                2:01.27    1:57.56  
  2 Claire Le Couteur          8 Vikings              2:14.97    2:11.55  
  3 Alice Crossley             8 Burley Griffin            NT    2:12.54  
  4 Pyper Thornberry           6 Ginninderra               NT    2:12.66  
  5 Sasha Rusanov              8 Queanbeyan                NT    2:22.95  
  6 Emma Lucic                 8 Queanbeyan                NT    2:27.99  
 
Event 17  Girls 9 Year Olds 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Rhiannon Thompson          9 Queanbeyan           1:40.62    1:44.13  
  2 Lauren Elliott             9 Queanbeyan           1:45.76    1:44.33  
  3 Niamh Collett              9 Ginninderra          1:44.33    1:49.84  
DEV - Division  
  1 Eske Gavel                 9 CRUIZ                     NT    1:41.94  
  2 Caitlin Manning            9 Vikings              2:01.14    1:53.33  
  3 Tara Ironside              9 Vikings              1:56.71    1:58.75  
  4 Alicia Norris              9 Woden                     NT    1:59.39  
  5 Veronica Dinn              9 Vikings              2:13.30    2:07.48  
  6 Alison Piper               9 Vikings              2:19.21    2:23.94  
  7 Charlotte Garner           9 Queanbeyan                NT    2:33.21  
  8 Sarah Ashleigh             9 Telopea              2:30.55    2:44.77  
 
Event 17  Girls 10 Year Olds 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Kaela McGuire             10 Vikings              1:39.49    1:37.65  
  2 Cassidy Thurecht          10 Vikings              1:42.45    1:37.81  
  3 Milla Wolf                10 Vikings              1:45.11    1:42.35  
DEV - Division  
  1 Lana Duffy                10 Young                     NT    1:42.25  
  2 Camille Cherbuin          10 Burley Griffin            NT    1:51.33  
  3 Elizabeth Crossley        10 Burley Griffin       2:06.88    2:00.79  
  4 Caitlin Sankey            10 Canberra                  NT    2:12.59  
 
Event 17  Girls 11 Year Olds 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Hannah Cummins            11 Goulburn             1:30.39    1:29.48  
  2 Kelsie Savage             11 Young                1:33.85    1:32.13  
DEV - Division  
  1 Jessica Laudenbach        11 Vikings              1:43.14    1:34.15  
  2 Chelsea Stewart           11 Ginninderra          1:54.49    1:35.87  
  3 Annika Morling            11 Canberra                  NT    1:38.09  
  4 Hannah Riddell            11 Canberra             1:41.26    1:40.49  
  5 Julia Bonat               11 Junee                     NT    1:40.77  
  6 Bella Rogers              11 CRUIZ                1:45.24    1:41.27  
  7 Susannah Mason            11 Woden                1:47.37    1:46.33  
  8 Laura Fletcher            11 Goulburn                  NT    1:47.57  
  9 Claudia Maddren           11 Goulburn             1:49.49    1:50.91  
 
Event 17  Girls 12 Year Olds 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Tarni Miller              12 Canberra             1:30.82    1:24.37  
  2 Rachel Brown              12 Canberra             1:32.03    1:26.58  
  3 Haylee Norris             12 Woden                1:28.50    1:27.38  
DEV - Division  
  1 Hollie Wells              12 Goulburn             1:37.19    1:31.89  
  2 Ieesha Rowley             12 CRUIZ                1:37.79    1:37.56  
  3 Alex Courtney             12 CRUIZ                1:41.06    1:39.58  
  4 Lindsay Chugg             12 CRUIZ                1:52.62    1:48.34  
 
Event 17  Girls 13 & Over 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Zoia Rusanov              15 Queanbeyan           1:24.67    1:22.33  
  2 Bethany Stone             14 Ginninderra          1:24.75    1:25.78  
  3 Cassie Keys               16 Canberra             1:26.41    1:29.30  
  4 Hannah Keys               14 Canberra             1:28.44    1:30.87  
DEV - Division  
  1 Jade Campbell             13 Cootamundra          1:30.00    1:21.18  
  2 Alexandria Beck           13 Yass Magpies         1:30.03    1:28.04  
  3 Sarah McConville          13 Burley Griffin       1:35.44    1:29.22  
  4 Kaitlin Kemp              15 Yass Magpies         1:32.93    1:31.45  
  5 Cassie Parkinson          15 Cootamundra          1:37.17    1:36.58  
  6 Yolandi Swart             13 Ginninderra               NT    1:36.67  
 
Event 18  Girls 10 Year Olds 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Alexandra Ashley          10 Ginninderra          3:08.66    3:09.15  
  2 Montana Thornberry        10 Ginninderra          3:17.23    3:18.44  
DEV - Division  
  1 Kate Gallaher             10 Wagga Wagga               NT    3:18.43  
 
Event 18  Girls 11 Year Olds 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jessica Laudenbach        11 Vikings                   NT    3:08.12  
  2 Chloe Ironside            11 Vikings                   NT    3:20.55  
 
Event 18  Girls 12 Year Olds 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kara Martin               12 Canberra             3:23.00    3:08.00  
 
Event 18  Women 13 & Over 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paula Rusanov             13 Queanbeyan                NT    2:50.90  
  2 Meg Bourne                13 Canberra                  NT    2:51.03  
 
Event 18  Boys 10 Year Olds 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 James Hanson              10 Telopea              3:08.53    3:10.07  
 
Event 19  Girls 8 & Under 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sarah Purcell              8 Burley Griffin            NT      30.75  
  2 Maeve Wolf                 6 Vikings                33.78      33.93  
 
Event 19  Girls 9 Year Olds 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taylor Allenspach          9 Vikings                   NT      26.85  
  2 Alison Piper               9 Vikings                   NT      27.53  
  3 Claire Bousfield           9 Young                  36.01      31.90  
 
Event 19  Boys 8 & Under 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rex Gallaher               7 Wagga Wagga            38.63      29.56  
  2 Zachary Watson             8 Vikings                31.23      29.98  
  3 Mark Rusanov               6 Queanbeyan             32.32      31.56  
  4 Skinny Gavel               7 CRUIZ                     NT      36.81  
  5 Lewis Bousfield            7 Young                  41.24      42.20  
  6 Jack Douglas               6 Junee                  40.69      45.70  
 
Event 19  Boys 9 Year Olds 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Callum Burns               9 Ginninderra               NT      26.26  
 
Event 20  Boys 8 & Under 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Harrison Webster           8 Woden                  50.22      48.60  
DEV - Division  
  1 Jack Kilrain               8 Vikings                54.99      53.67  
  2 Liam Briggs                7 Wagga Wagga          1:00.52    1:08.82  
  3 Nathan Cummins             8 Ginninderra               NT    1:11.06  
  4 Liam Maddren               8 Goulburn                  NT    1:11.98  
  5 Anthony Cummins            8 Goulburn             1:04.03    1:13.13  
 
Event 20  Boys 9 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Jackson Groves             9 Canberra               46.15      46.99  
  2 Riley Briggs               9 Wagga Wagga            49.59      47.96  
  3 James Clarke               9 Wagga Wagga            50.55      50.14  
DEV - Division  
  1 Matthew Harrison           9 Burley Griffin         56.94      51.27  
  2 Patrick Howard             9 Woden                  53.79      57.74  
 
Event 20  Boys 10 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Kurt Gosling              10 Vikings                44.12      44.58  
  2 Nicholas Lawlis           10 Queanbeyan             44.01      44.61  
  3 Joshua Waugh              10 Canberra               43.53      44.91  
  4 William Crowe             10 Canberra               45.01      46.40  
DEV - Division  
  1 Michael Kendrick          10 Burley Griffin         49.05      41.44  
  2 Michael Williams          10 Canberra               51.86      50.63  
  3 Jason Bird                10 Canberra               52.64      51.15  
  4 Michael Roach             10 Canberra                  NT      53.57  
  5 Aaron Martin              10 Canberra               52.04      56.95  
 
Event 21  Girls 8 & Under 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Rachel Crawford            8 Burley Griffin         50.85      52.42  
  2 Millie Himmelberg          8 Young                  53.81      53.75  
DEV - Division  
  1 Danielle Grimm             8 Vikings                54.63      51.50  
  2 Phoebe Ross                8 Woden                  54.56      52.56  
  3 J'aime McGuire             8 Vikings                54.44      53.74  
  4 Alexie Boulton             8 Queanbeyan           1:01.15      54.77  
  5 Chloe Rogers               8 CRUIZ                  59.23      55.96  
  6 Pyper Thornberry           6 Ginninderra               NT      57.03  
  7 Alice Crossley             8 Burley Griffin       1:07.65      58.89  
  8 Sasha Rusanov              8 Queanbeyan                NT    1:01.91  
  9 Dimity Crowe               7 Canberra                  NT    1:06.81  
 10 Emma Lucic                 8 Queanbeyan           1:14.20    1:11.11  
 
Event 21  Girls 9 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Amelia Laudenbach          9 Vikings                46.85      47.60  
DEV - Division  
  1 Eske Gavel                 9 CRUIZ                  51.21      51.13  
  2 Caitlin Manning            9 Vikings                51.32      52.10  
  3 Madeleine Vu               9 Goulburn               52.60      53.27  
  4 Veronica Dinn              9 Vikings              1:01.24      57.74  
  5 Jasmine Allday             9 Ginninderra               NT      59.10  
  6 Alicia Norris              9 Woden                  57.77      59.86  
  7 Charlotte Garner           9 Queanbeyan                NT    1:05.28  
  8 Sarah Ashleigh             9 Telopea              1:09.04    1:16.45  
 
Event 21  Girls 10 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Tamika Veale              10 CRUIZ                  44.58      43.00  
  2 Tennille Miller           10 Canberra               44.40      43.90  
  3 Annabelle Kimmorley       10 Wagga Asthma           47.10      46.12  
DEV - Division  
  1 Alannah Riggans           10 Woden                  47.69      44.50  
  2 Cassidy Thurecht          10 Vikings                47.89      45.11  
  3 Lana Duffy                10 Young                  48.72      46.57  
  4 Elizabeth Crossley        10 Burley Griffin         49.55      47.94  
  5 Jordan Heddle             10 Woden                  53.68      51.30  
  6 Caitlin Sankey            10 Canberra               55.61      58.61  
  7 Camille Cherbuin          10 Burley Griffin            NT    1:00.02  
 
Event 22  Boys 11 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Nicholas Starkey          11 Canberra               41.68      42.79  
  2 Oliver Mill               11 Ginninderra            42.33      43.28  
  3 Curtis Sahariv            11 Yass                   42.29      43.37  
DEV - Division  
  1 Lachlan Howell            11 Woden                  45.56      48.84  
  2 Hamish McConville         11 Burley Griffin            NT      52.70  
  3 Shaun Vu                  11 Goulburn               49.77      52.80  
  4 Anton Pavic               11 Telopea                   NT      52.99  
  5 Joel Groves               11 CRUIZ                  58.63      59.47  
 
Event 22  Boys 12 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 John Ashleigh             12 Telopea                39.36      37.42  
DEV - Division  
  1 Kieran Sibley             12 Vikings                45.92      42.01  
  2 Jacques Cherbuin          12 Burley Griffin         47.92      42.26  
  3 Elvin Yip                 12 Ginninderra               NT      47.65  
  4 Harvey Keown              12 Burley Griffin         55.70      54.18  
 
Event 22  Boys 13 & Over 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Luke Touzell              14 Kinross                37.19      36.18  
DEV - Division  
  1 Liam Braithwaite          13 Ginninderra            40.45      38.61  
  2 Luke Lucas                13 Cootamundra            45.00      40.41  
  3 John Freeman              13 Woden                  44.22      43.47  
  4 Thomas Miller             13 Woden                  44.75      43.51  
  5 Timothy D'abrera          17 Woden                  56.15      55.68  
 
Event 23  Girls 11 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Emily French              11 CRUIZ                  42.08      39.87  
  2 Hannah Cummins            11 Goulburn               43.39      40.50  
  3 Esther Hampton            11 Junee                  43.41      41.46  
  4 Kelsie Savage             11 Young                  44.51      44.15  
  5 Annika Morling            11 Canberra               43.66      44.71  
  6 Chloe Ironside            11 Vikings                43.56      45.17  
  7 Hannah Riddell            11 Canberra               44.75      47.08  
DEV - Division  
  1 Bethany Poyser            11 Woden                     NT      45.74  
  2 Julia Bonat               11 Junee                  49.24      45.93  
  3 Cate Marques              11 Telopea                49.86      46.58  
  4 Claudia Maddren           11 Goulburn               50.61      51.06  
  5 Bella Rogers              11 CRUIZ                  55.54      51.35  
  6 Susannah Mason            11 Woden                  47.79      51.99  
  7 Laura Fletcher            11 Goulburn               52.46      53.27  
  8 Shannon Pritchard         11 Woden                  57.94    1:02.92  
 
Event 23  Girls 12 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Gabi Keough               12 Wagga Wagga            40.70      39.09  
  2 Emma Harris               12 Woden                  39.97      39.39  
  3 Haylee Norris             12 Woden                  40.26      40.63  
DEV - Division  
  1 Meghaan Kimmorley         12 Wagga Asthma           42.50      41.48  
  2 Kara Martin               12 Canberra               42.93      42.51  
  3 Ieesha Rowley             12 CRUIZ                  43.50      42.77  
  4 Chante Swart              12 Ginninderra            48.96      43.57  
  5 Emma Perkovic             12 Canberra               43.09      43.90  
  6 Lindsay Chugg             12 CRUIZ                  49.18      51.37  
 
Event 23  Girls 13 & Over 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Aisha Collins             13 Canberra               37.78      37.17  
  2 Kayla Fulmer              13 Wagga Wagga            38.92      38.12  
  3 Jade Campbell             13 Cootamundra            37.51      38.40  
  4 Bethany Stone             14 Ginninderra            38.19      38.77  
  5 Amanda Fletcher           14 Vikings                39.36      39.79  
DEV - Division  
  1 Andrea Gosling            13 Vikings                40.17      38.30  
  2 Brittany Ross             13 Woden                  39.95      40.10  
  3 Eli Douglas               13 Junee                  41.45      41.20  
  4 Hannah Keys               14 Canberra               41.22      41.83  
  5 Alexandra Brenner         13 Telopea                44.21      42.25  
  6 Zoia Rusanov              15 Queanbeyan             41.08      42.32  
  7 Sarah McConville          13 Burley Griffin            NT      42.54  
  8 Alexandria Beck           13 Yass Magpies           41.21      43.07  
  9 Matilda Taggart           13 Young                     NT      43.24  
 10 Kaitlin Kemp              15 Yass Magpies           42.41      44.19  
 11 Yolandi Swart             13 Ginninderra            44.65      44.72  
 12 Kaisee O'Keeffe           13 Goulburn               46.09      45.19  
 13 Anooka Kane               13 Ginninderra               NT      45.48  
 14 Cassie Parkinson          15 Cootamundra            45.56      46.02  
 15 Emily Yip                 13 Ginninderra               NT      48.21  
 16 Florence Sheppard         17 Burley Griffin         50.33      50.81  
 17 Mikaela Dingley           15 Canberra               57.25    1:00.52  
 
Event 24  Boys 10 Year Olds 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 James Ashleigh            10 Telopea                   NT    1:29.86  
  2 Jarrod Barber             10 Telopea              1:47.81    1:44.68  
 
Event 24  Boys 11 Year Olds 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Brendan Wright            11 Vikings              1:33.10    1:35.97  
 
Event 24  Boys 13 & Over 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Alex Ramsay               15 Ginninderra          1:12.05   X1:12.54  
 
Event 25  Girls 9 Year Olds 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
DEV - Division  
  1 Kobi Kiraly                9 Woden                     NT    1:34.99  
  2 Niamh Collett              9 Ginninderra          2:09.69    2:03.78  
  3 Lauren Elliott             9 Queanbeyan           2:08.95    2:11.84  
 
Event 25  Girls 10 Year Olds 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Ebony Norris              10 Woden                1:42.64    1:38.32  
 
Event 25  Girls 11 Year Olds 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hannah Cummins            11 Goulburn             1:35.59    1:33.90  
 
Event 25  Girls 12 Year Olds 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
DEV - Division  
  1 Hollie Wells              12 Goulburn                  NT    1:33.31  
 
Event 25  Girls 13 & Over 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Paula Rusanov             13 Queanbeyan           1:24.51    1:18.43  
  2 Aisha Collins             13 Canberra             1:27.56    1:22.83  
 
Event 26  Girls 9 Year Olds 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eske Gavel                 9 CRUIZ                3:45.20    4:03.64  
 
Event 26  Girls 10 Year Olds 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alexandra Ashley          10 Ginninderra          3:36.28    3:42.79  
DEV - Division  
  1 Kaela McGuire             10 Vikings                   NT    3:44.09  
  2 Milla Wolf                10 Vikings              4:00.14    3:49.23  
 
Event 26  Girls 11 Year Olds 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Emily French              11 CRUIZ                3:32.37    3:21.79  
  2 Esther Hampton            11 Junee                3:27.35    3:22.64  
DEV - Division  
  1 Chelsea Stewart           11 Ginninderra          3:56.38    3:48.35  
  2 Sarah Abbott              11 CRUIZ                     NT    3:55.21  
 
Event 26  Girls 12 Year Olds 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Rachel Brown              12 Canberra             3:28.78    3:27.20  
DEV - Division  
  1 Chantelle Vu              12 Goulburn             3:49.69    3:49.87  
 
Event 26  Boys 10 Year Olds 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hayden Matthews           10 Vikings              4:30.25    4:14.82  
 
Event 26  Boys 11 Year Olds 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Nicholas Starkey          11 Canberra             3:23.29    3:37.93  
DEV - Division  
  1 Lachlan Howell            11 Woden                4:01.67    3:49.44  
 
Event 26  Boys 12 Year Olds 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liam Barber               12 Telopea              3:51.19    3:21.55  
  2 Aaron Dutton              12 Canberra                  NT    3:43.72  
  3 Daniel Pelkowitz          12 Ginninderra               NT    3:45.48  
 
Event 26  Men 13 & Over 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Oliver Bourne             15 Canberra             3:17.05    2:59.57  
  2 Brandon Carney            15 Woden                3:25.87    3:26.01  
 
Event 27  Girls 8 & Under 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alice Crossley             8 Burley Griffin         37.88      30.05  
  2 Sasha Rusanov              8 Queanbeyan             32.68      30.86  
  3 Dimity Crowe               7 Canberra               38.63      35.24  
  4 Maeve Wolf                 6 Vikings                39.95      50.79  
 
Event 27  Girls 9 Year Olds 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jasmine Allday             9 Ginninderra               NT      24.89  
  2 Claire Bousfield           9 Young                  34.51      29.32  
  3 Sarah Ashleigh             9 Telopea                31.09      30.57  
  4 Charlotte Garner           9 Queanbeyan             35.63      40.06  
 
Event 27  Boys 8 & Under 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Skinny Gavel               7 CRUIZ                  31.72      28.42  
  2 Liam Maddren               8 Goulburn               33.02      29.26  
  3 Zachary Watson             8 Vikings                31.98      30.11  
  4 Rex Gallaher               7 Wagga Wagga            34.40      33.64  
  5 Mark Rusanov               6 Queanbeyan             38.63      34.37  
  6 Liam Briggs                7 Wagga Wagga            37.94      42.49  
 
Event 28  Boys 8 & Under 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
DEV - Division  
  1 Harrison Webster           8 Woden                  55.64      54.71  
  2 Jack Kilrain               8 Vikings              1:02.91    1:00.45  
  3 Anthony Cummins            8 Goulburn                  NT    1:05.92  
 
Event 28  Boys 9 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 James Clarke               9 Wagga Wagga            57.52      51.90  
  2 Jackson Groves             9 Canberra                  NT      56.92  
  3 Callum Burns               9 Ginninderra          1:02.32    1:03.40  
  4 Riley Briggs               9 Wagga Wagga               NT    1:06.97  
 
Event 28  Boys 10 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Tim Dutton                10 Canberra               46.48      41.81  
  2 Kieran Howell             10 Woden                  42.40      43.36  
  3 Joshua Waugh              10 Canberra               43.23      43.88  
  4 Jarrod Barber             10 Telopea                44.09      45.28  
DEV - Division  
  1 Nicholas Lawlis           10 Queanbeyan             47.23      47.93  
  2 Jason Bird                10 Canberra               49.35      50.83  
  3 Samuel Wright             10 Vikings                56.39      56.74  
  4 Michael Williams          10 Canberra               56.37      58.36  
 
Event 28  Boys 11 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Eli Gatica                11 Telopea                40.82      39.75  
  2 Brendan Wright            11 Vikings                42.78      42.28  
  3 Oliver Mill               11 Ginninderra            41.62      45.22  
DEV - Division  
  1 Travis Elliott            11 Queanbeyan             52.61      46.83  
  2 Shaun Vu                  11 Goulburn               47.97      57.23  
  3 Hamish McConville         11 Burley Griffin            NT    1:00.32  
 
Event 28  Boys 12 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 John Ashleigh             12 Telopea                40.00      39.48  
  2 Aaron Dutton              12 Canberra               40.72      44.04  
DEV - Division  
  1 Riley Nelson              12 Goulburn               41.01      40.00  
  2 James Greenlees           12 Goulburn               44.05      41.40  
  3 Kieran Sibley             12 Vikings                48.32      42.24  
  4 Harvey Keown              12 Burley Griffin            NT      53.82  
  5 Elvin Yip                 12 Ginninderra               NT      57.01  
 
Event 28  Boys 13 & Over 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Rashad Farid              13 Ginninderra            35.51      34.87  
  2 Tomas Muller              13 Ginninderra            36.87      36.57  
DEV - Division  
  1 Luke Lucas                13 Cootamundra            45.00      40.19  
  2 Timothy D'abrera          17 Woden                  47.40      53.72  
 
Event 29  Girls 8 & Under 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Rachel Crawford            8 Burley Griffin         52.49      57.81  
DEV - Division  
  1 J'aime McGuire             8 Vikings              1:03.95      55.88  
  2 Danielle Grimm             8 Vikings                56.28    1:00.98  
  3 Millie Himmelberg          8 Young                  59.00    1:02.04  
  4 Phoebe Ross                8 Woden                1:07.47    1:09.40  
  5 Claire Le Couteur          8 Vikings              1:13.53    1:18.86  
 
Event 29  Girls 9 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amelia Laudenbach          9 Vikings                56.01      51.62  
  2 Madeleine Vu               9 Goulburn               59.09      58.09  
  3 Caitlin Manning            9 Vikings              1:00.08      58.11  
  4 Alicia Norris              9 Woden                  56.87      58.19  
  5 Tara Ironside              9 Vikings                56.43      59.85  
  6 Veronica Dinn              9 Vikings                   NT    1:06.24  
  7 Alison Piper               9 Vikings                   NT    1:11.22  
 
Event 29  Girls 10 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Alannah Riggans           10 Woden                  43.95      40.36  
  2 Montana Thornberry        10 Ginninderra            43.88      44.03  
DEV - Division  
  1 Tamika Veale              10 CRUIZ                  46.92      41.82  
  2 Cassidy Thurecht          10 Vikings                48.29      48.17  
  3 Annabelle Kimmorley       10 Wagga Asthma           51.75      53.76  
  4 Lana Duffy                10 Young                  52.22      54.48  
  5 Camille Cherbuin          10 Burley Griffin            NT      59.94  
  6 Caitlin Sankey            10 Canberra             1:02.82    1:06.34  
 
Event 29  Girls 11 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Hannah Cummins            11 Goulburn               41.26      38.35  
  2 Emily French              11 CRUIZ                  40.51      38.64  
DEV - Division  
  1 Julia Bonat               11 Junee                  50.98      44.69  
  2 Cate Marques              11 Telopea                47.31      45.77  
  3 Chelsea Stewart           11 Ginninderra            47.20      45.87  
  4 Jessica Laudenbach        11 Vikings                   NT      45.98  
  5 Lara Menegon              11 Queanbeyan             48.79      47.11  
  6 Bella Rogers              11 CRUIZ                  47.64      50.86  
 
Event 29  Girls 12 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Kara Martin               12 Canberra               38.72      41.77  
DEV - Division  
  1 Hollie Wells              12 Goulburn               42.17      40.65  
  2 Alex Courtney             12 CRUIZ                  43.01      42.53  
  3 Phoebe Crowe              12 Canberra               47.22      47.63  
  4 Ieesha Rowley             12 CRUIZ                  49.20      49.64  
 
Event 29  Girls 13 & Over 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Jade Campbell             13 Cootamundra            37.51      35.88  
  2 Kayla Fulmer              13 Wagga Wagga            38.08      36.17  
  3 Alexandria Beck           13 Yass Magpies           36.91      36.91  
  4 Brittany Ross             13 Woden                  36.58      37.03  
  5 Cassie Keys               16 Canberra               37.21      37.81  
DEV - Division  
  1 Meg Bourne                13 Canberra               42.67      37.02  
  2 Sarah McConville          13 Burley Griffin         39.71      38.38  
  3 Zoia Rusanov              15 Queanbeyan             39.92      39.93  
  4 Kaitlin Kemp              15 Yass Magpies           43.16      42.79  
  5 Hannah Keys               14 Canberra               42.29      44.81  
  6 Emily Yip                 13 Ginninderra               NT      49.16  
  7 Mikaela Dingley           15 Canberra             1:07.83    1:09.20  
 
Event 30  Boys 9 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Riley Briggs               9 Wagga Wagga          1:56.79    1:57.99  
DEV - Division  
  1 Matthew Harrison           9 Burley Griffin            NT    2:08.23  
 
Event 30  Boys 10 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Tim Dutton                10 Canberra             1:56.15    1:50.22  
  2 William Crowe             10 Canberra             1:53.78    1:50.51  
  3 Hayden Matthews           10 Vikings              1:56.84    1:58.59  
DEV - Division  
  1 James Hanson              10 Telopea                   NT    1:52.18  
  2 James Ashleigh            10 Telopea                   NT    1:52.53  
  3 Samuel Wright             10 Vikings                   NT    1:52.59  
 
Event 30  Boys 11 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Brendan Wright            11 Vikings              1:43.26    1:49.11  
DEV - Division  
  1 Travis Elliott            11 Queanbeyan           2:00.81    1:55.97  
  2 Joel Groves               11 CRUIZ                     NT    2:02.95  
  3 Shaun Vu                  11 Goulburn             2:11.57    2:07.30  
 
Event 30  Boys 12 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Aaron Dutton              12 Canberra             1:43.35    1:44.82  
  2 Daniel Pelkowitz          12 Ginninderra          1:44.19    1:45.49  
DEV - Division  
  1 Ayrton Kiraly             12 Woden                     NT    1:33.10  
  2 James Greenlees           12 Goulburn                  NT    1:42.31  
  3 John Ashleigh             12 Telopea                   NT    1:43.25  
 
Event 30  Boys 13 & Over 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Luke Touzell              14 Kinross              1:36.53    1:33.46  
  2 Brandon Carney            15 Woden                1:36.05    1:39.84  
 
Event 31  Girls 8 & Under 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phoebe Ross                8 Woden                2:05.14    2:01.35  
DEV - Division  
  1 Danielle Grimm             8 Vikings              2:13.63    2:09.37  
  2 Alexie Boulton             8 Queanbeyan                NT    2:09.74  
  3 Claire Le Couteur          8 Vikings              2:39.02    2:34.85  
 
Event 31  Girls 9 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Lauren Elliott             9 Queanbeyan           2:03.06    2:06.46  
DEV - Division  
  1 Kobi Kiraly                9 Woden                     NT    1:49.94  
  2 Niamh Collett              9 Ginninderra          2:04.38    2:02.88  
  3 Claire Bousfield           9 Young                     NT    2:10.18  
  4 Madeleine Vu               9 Goulburn             2:07.92    2:14.15  
 
Event 31  Girls 10 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Kate Gallaher             10 Wagga Wagga          1:54.26    1:46.09  
  2 Milla Wolf                10 Vikings              1:55.64    1:52.22  
DEV - Division  
  1 Camille Cherbuin          10 Burley Griffin            NT    2:03.85  
 
Event 31  Girls 11 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Esther Hampton            11 Junee                1:41.19    1:35.54  
  2 Sarah Abbott              11 CRUIZ                1:50.04    1:52.31  
DEV - Division  
  1 Annika Morling            11 Canberra                  NT    1:51.44  
  2 Hannah Riddell            11 Canberra             1:56.98    1:53.30  
 
Event 31  Girls 12 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Meghaan Kimmorley         12 Wagga Asthma         1:42.23    1:39.63  
  2 Chantelle Vu              12 Goulburn             1:44.22    1:40.24  
  3 Rachel Brown              12 Canberra             1:41.45    1:42.36  
DEV - Division  
  1 Phoebe Crowe              12 Canberra             1:47.09    1:46.34  
  2 Alex Courtney             12 CRUIZ                1:51.13    1:53.30  
 
Event 31  Girls 13 & Over 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Eli Douglas               13 Junee                1:35.17    1:35.27  
DEV - Division  
  1 Jade Campbell             13 Cootamundra          1:51.78    1:37.34  
  2 Kaisee O'Keeffe           13 Goulburn             1:44.46    1:41.73  
  3 Florence Sheppard         17 Burley Griffin            NT    1:47.01  
  4 Cassie Parkinson          15 Cootamundra          1:50.56    1:48.57  
 
Event 32  Women 13 & Over 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paula Rusanov             13 Queanbeyan                NT    3:05.39  
 
Event 32  Boys 12 Year Olds 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liam Barber               12 Telopea                   NT    2:53.54  
 
Event 32  Men 13 & Over 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oliver Bourne             15 Canberra                  NT    2:46.62  
 
Event 33  Boys 8 & Under 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Harrison Webster           8 Woden                1:42.88    1:39.13  
DEV - Division  
  1 Liam Maddren               8 Goulburn             2:08.16    2:07.03  
 
Event 33  Boys 9 Year Olds 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Jackson Groves             9 Canberra             1:30.97    1:38.88  
 
Event 33  Boys 10 Year Olds 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 William Crowe             10 Canberra             1:26.31    1:25.76  
  2 Joshua Waugh              10 Canberra             1:23.64    1:27.09  
  3 Jarrod Barber             10 Telopea              1:28.58    1:29.21  
DEV - Division  
  1 Michael Kendrick          10 Burley Griffin            NT    1:21.94  
  2 Kieran Howell             10 Woden                1:29.47    1:23.39  
  3 Kurt Gosling              10 Vikings              1:29.43    1:28.98  
  4 Michael Williams          10 Canberra                  NT    1:34.51  
  5 Jason Bird                10 Canberra                  NT    1:36.39  
  6 Daniel Cherepinskiy       10 Queanbeyan           1:46.15    1:46.95  
  7 Michael Roach             10 Canberra                  NT    1:47.06  
 
Event 33  Boys 11 Year Olds 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Nicholas Starkey          11 Canberra             1:19.00    1:21.96  
DEV - Division  
  1 Oliver Mill               11 Ginninderra          1:27.93    1:31.55  
  2 Lachlan Howell            11 Woden                     NT    1:34.59  
  3 Joel Groves               11 CRUIZ                1:39.65    1:42.93  
  4 Anton Pavic               11 Telopea                   NT    1:44.44  
 
Event 33  Boys 12 Year Olds 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
DEV - Division  
  1 Kieran Sibley             12 Vikings                   NT    1:23.66  
  2 Aaron Dutton              12 Canberra             1:20.41    1:25.73  
  3 Jacques Cherbuin          12 Burley Griffin            NT    1:26.59  
 
Event 33  Boys 13 & Over 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Tomas Muller              13 Ginninderra          1:10.30    1:09.12  
  2 Rashad Farid              13 Ginninderra          1:11.37    1:10.19  
  3 Liam Braithwaite          13 Ginninderra          1:11.16    1:10.36  
DEV - Division  
  1 Luke Lucas                13 Cootamundra          1:23.00    1:17.82  
  2 Thomas Miller             13 Woden                1:23.47    1:22.99  
  3 Timothy D'abrera          17 Woden                1:39.19    1:43.40  
 
Event 34  Girls 8 & Under 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Millie Himmelberg          8 Young                1:50.42    1:42.89  
  2 Claire Le Couteur          8 Vikings              1:58.79    1:50.60  
  3 Emma Lucic                 8 Queanbeyan           2:32.53    2:14.70  
 
Event 34  Girls 9 Year Olds 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Niamh Collett              9 Ginninderra          1:39.72    1:35.22  
  2 Anneliese Brenner          9 Telopea              1:50.71    1:48.57  
  3 Tara Ironside              9 Vikings              1:46.09    1:49.21  
 
Event 34  Girls 10 Year Olds 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Kate Gallaher             10 Wagga Wagga          1:25.08    1:22.69  
  2 Alannah Riggans           10 Woden                1:29.14    1:23.60  
  3 Tamika Veale              10 CRUIZ                1:26.32    1:26.75  
DEV - Division  
  1 Lana Duffy                10 Young                1:32.43    1:23.16  
  2 Montana Thornberry        10 Ginninderra          1:29.98    1:28.30  
  3 Cassidy Thurecht          10 Vikings              1:34.02    1:31.69  
  4 Kaela McGuire             10 Vikings              1:36.74    1:32.66  
  5 Milla Wolf                10 Vikings              1:35.16    1:33.41  
  6 Jordan Heddle             10 Woden                1:39.57    1:36.29  
  7 Elizabeth Crossley        10 Burley Griffin       1:46.91    1:46.05  
 
Event 34  Girls 11 Year Olds 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Jessica Laudenbach        11 Vikings              1:21.42    1:21.28  
  2 Lara Menegon              11 Queanbeyan           1:21.42    1:21.95  
  3 Kelsie Savage             11 Young                1:22.46    1:24.47  
DEV - Division  
  1 Julia Bonat               11 Junee                     NT    1:25.03  
  2 Chloe Ironside            11 Vikings              1:26.66    1:25.40  
  3 Cate Marques              11 Telopea              1:36.80    1:32.91  
  4 Laura Fletcher            11 Goulburn             1:46.80    1:34.43  
  5 Sarah Abbott              11 CRUIZ                1:35.49    1:40.03  
  6 Claudia Maddren           11 Goulburn             1:41.55    1:41.61  
 
Event 34  Girls 12 Year Olds 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Emma Harris               12 Woden                1:13.82    1:13.21  
  2 Gabi Keough               12 Wagga Wagga          1:17.40    1:15.89  
  3 Haylee Norris             12 Woden                1:18.70    1:17.18  
DEV - Division  
  1 Meghaan Kimmorley         12 Wagga Asthma         1:21.17    1:19.01  
  2 Hollie Wells              12 Goulburn             1:21.12    1:22.57  
  3 Ieesha Rowley             12 CRUIZ                1:24.21    1:24.69  
  4 Emma Perkovic             12 Canberra             1:27.78    1:30.23  
  5 Lindsay Chugg             12 CRUIZ                1:31.78    1:31.92  
 
Event 34  Girls 13 & Over 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Meg Bourne                13 Canberra             1:13.05    1:08.81  
  2 Kayla Fulmer              13 Wagga Wagga          1:10.79    1:09.03  
  3 Andrea Gosling            13 Vikings              1:12.13    1:10.73  
  4 Zoia Rusanov              15 Queanbeyan           1:12.15    1:10.75  
  5 Aisha Collins             13 Canberra             1:11.69    1:10.78  
  6 Cassie Keys               16 Canberra             1:13.82    1:13.55  
  7 Brittany Ross             13 Woden                1:16.23    1:15.40  
DEV - Division  
  1 Eli Douglas               13 Junee                1:18.06    1:16.05  
  2 Matilda Taggart           13 Young                     NT    1:19.60  
  3 Laura McAuslan            14 Canberra             1:20.24    1:19.66  
  4 Anooka Kane               13 Ginninderra               NT    1:29.41  
  5 Mikaela Dingley           15 Canberra             1:51.46    1:56.57