2009 Kippax Winter Development Series Meet                   
                 AIS - 26 July 2009 - Host:Tuggeranong Vikings                 
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 9 Year Olds 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Rhiannon Thompson          9 Queanbeyan           3:07.75    3:07.89  
DEV - Division  
  1 Eske Gavel                 9 Cruiz                3:23.52    3:16.01  
  2 Anneliese Brenner          9 Telopea                   NT    3:59.22  
 
Event 1  Girls 10 Year Olds 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Tamika Veale              10 Cruiz                3:04.04    3:03.85  
DEV - Division  
  1 Lana Duffy                10 Young                     NT    3:02.65  
  2 Maddie Quinn              10 Queanbeyan                NT    3:07.28  
 
Event 1  Girls 11 Year Olds 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Ashleigh Jones            11 Vikings              2:57.14    2:54.08  
  2 Lara Menegon              11 Queanbeyan           2:58.20    2:54.80  
DEV - Division  
  1 Rebecca Philippa          11 Vikings              3:06.39    3:01.49  
  2 Chloe Ironside            11 Vikings              3:23.12    3:03.41  
  3 Annika Morling            11 Canberra                  NT    3:14.82  
 
Event 1  Girls 12 Year Olds 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Jessica Wu                12 Vikings              2:49.39    2:51.88  
 
Event 1  Women 13 & Over 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kayla Fulmer              13 Wagga Wagga          2:34.47    2:32.42  
  2 Aisha Collins             13 Canberra             2:32.29    2:33.89  
  3 Bethany Stone             14 Ginninderra          2:34.15    2:34.11  
  4 Zoia Rusanov              15 Queanbeyan           2:38.64    2:35.67  
 
Event 1  Boys 11 Year Olds 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nicholas Starkey          11 Canberra             2:53.77    2:47.84  
DEV - Division  
  1 Dylan Grubb               11 Ginninderra          3:26.96    3:31.21  
 
Event 1  Boys 12 Year Olds 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Riley Nelson              12 Goulburn             2:41.15    2:35.95  
  2 Luis Alarcon              12 Vikings              2:51.07    2:39.99  
 
Event 1  Men 13 & Over 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liam Braithwaite          13 Ginninderra          2:32.27    2:30.81  
DEV - Division  
  1 Tomas Muller              13 Ginninderra               NT    2:31.48  
  2 John Freeman              13 Woden                2:49.32    2:46.30  
  3 Thomas Harrison           13 Burley Griffin       3:41.74    2:59.31  
 
Event 2  Girls 8 & Under 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Milli Gentle               8 Tumut                     NT      37.64  
 
Event 2  Girls 9 Year Olds 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taylor Allenspach          9 Vikings                39.58      37.00  
 
Event 2  Boys 8 & Under 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matthew Duncan             7 Burley Griffin            NT      29.30  
  2 Zachary Watson             8 Vikings                35.57      34.85  
  3 Jayden Ralph               7 Goulburn             1:01.55      38.21  
  4 Corey Matthews             7 Vikings                44.87      47.86  
 
Event 3  Boys 8 & Under 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
DEV - Division  
  1 Will Roberts               8 Cruiz                     NT    1:07.61  
  2 Bryce Svensson             8 Vikings              1:14.60    1:09.50  
  3 Liam Maddren               8 Goulburn             1:24.80    1:15.49  
  4 Lewis Bousfield            7 Young                     NT    1:18.29  
  5 Mark Rusanov               6 Queanbeyan                NT    1:27.56  
 
Event 3  Boys 9 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Matthew Harrison           9 Burley Griffin         53.68      55.70  
  2 Joshua Colquhoun           9 Vikings                56.35      56.10  
DEV - Division  
  1 Callum Burns               9 Ginninderra          1:04.93    1:05.84  
  2 Peter Philippa             9 Vikings              1:03.83    1:06.37  
 
Event 3  Boys 10 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 James Ashleigh            10 Telopea                50.78      49.32  
  2 Joshua Waugh              10 Canberra               50.76      49.78  
  3 Daniel Cherepinskiy       10 Queanbeyan             52.52      51.61  
  4 Kieran Howell             10 Woden                  51.38      52.77  
  5 Jarrod Barber             10 Telopea                54.05      54.59  
  6 Jason Bird                10 Canberra               53.17      54.66  
  7 Michael Williams          10 Canberra               55.32      55.27  
DEV - Division  
  1 Dylan Weir                10 Vikings                58.91      55.39  
  2 Hayden Matthews           10 Vikings                55.72      55.46  
  3 Bobbie Su                 10 Telopea                   NT      56.87  
  4 Andrew Pinkerton          10 Vikings              1:21.24    1:12.70  
 
Event 4  Girls 8 & Under 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Rachel Crawford            8 Burley Griffin         57.02      56.35  
  2 Danielle Grimm             8 Vikings                56.14      57.73  
  3 Alexie Boulton             8 Queanbeyan           1:00.68      58.37  
  4 Brooke Gilroy              7 Vikings                58.63      58.57  
  5 Alexis Cross               8 Vikings                59.27      58.91  
  6 Millie Himmelberg          8 Young                1:02.27    1:06.12  
DEV - Division  
  1 J'Aime McGuire             8 Vikings              1:03.88    1:01.83  
  2 Pyper Thornberry           7 Ginninderra          1:05.28    1:02.46  
  3 Sasha Rusanov              8 Queanbeyan           1:06.85    1:04.38  
  4 Tegan Roberts              8 Woden                1:05.68    1:05.11  
  5 Jess Ashley                8 Ginninderra          1:03.23    1:05.95  
  6 Sarah Purcell              8 Burley Griffin            NT    1:06.23  
  7 Alice Crossley             8 Burley Griffin       1:12.26    1:09.78  
  8 Madeliene McGoldrick       7 Vikings              1:11.44    1:12.56  
  9 Annabelle Tetley           8 Burley Griffin       1:23.91    1:17.95  
 10 Emma Lucic                 8 Queanbeyan           1:15.18    1:18.13  
 
Event 4  Girls 9 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Michaela Roberts           9 Woden                  58.81      55.53  
  2 Claire Bousfield           9 Young                  56.13      58.19  
  3 Tara Ironside              9 Vikings                59.83      58.42  
  4 Anneliese Brenner          9 Telopea              1:00.08    1:01.80  
DEV - Division  
  1 Ellen Thurlow              9 Burley Griffin       1:06.14    1:00.30  
  2 Alicia Norris              9 Woden                1:02.39    1:00.38  
  3 Jasmine Thornton           9 Woden                     NT    1:02.03  
  4 Bianca Cowan               9 Vikings                   NT    1:03.51  
  5 Claire Le Couteur          9 Vikings              1:10.75    1:04.10  
  6 Charlotte Garner           9 Queanbeyan           1:11.02    1:06.04  
  7 Alison Piper               9 Vikings                   NT    1:08.38  
  8 Charlotte Oyser            9 Woden                     NT    1:10.63  
  9 Venetia Lindsay            9 Telopea                   NT    1:12.29  
 10 Sarah Ashleigh             9 Telopea              1:11.73    1:13.82  
 
Event 4  Girls 10 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Emma Gillingham           10 Burley Griffin         54.47      50.49  
  2 Genevieve Morris          10 Burley Griffin         52.04      50.99  
  3 Montana Thornberry        10 Ginninderra            50.66      52.33  
  4 Cassidy Thurecht          10 Vikings                52.78      52.45  
  5 Sophie Jones              10 Burley Griffin         55.13      52.53  
  6 Milla Wolf                10 Vikings                51.65      54.06  
DEV - Division  
  1 Maddie Quinn              10 Queanbeyan             55.92      51.75  
  2 Tamika Veale              10 Cruiz                  57.11      51.92  
  3 Stephanie McGoldrick      10 Vikings                57.22      55.87  
  4 Tahlia Cowan              10 Vikings              1:00.31      57.99  
  5 Molly Tetley              10 Burley Griffin       1:01.83      58.33  
  6 Jordan Heddle             10 Woden                  59.42      58.64  
  7 Olivia Lotz               10 Tumut                     NT    1:00.36  
 
Event 5  Boys 11 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Jackson Savage            11 Queanbeyan             49.88      46.85  
  2 Lachlan Howell            11 Woden                  47.58      47.73  
  3 Travis Elliott            11 Queanbeyan             49.40      51.70  
DEV - Division  
  1 Jack Brinkley             11 Vikings                52.23      53.42  
  2 Dylan Grubb               11 Ginninderra            52.07      54.60  
 
Event 5  Boys 12 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 John Ashleigh             12 Telopea                44.30      43.92  
  2 Daniel Pelkowitz          12 Ginninderra            45.65      44.46  
  3 Sebastian Cuschieri       12 Cruiz                  44.70      44.90  
  4 Luis Alarcon              12 Vikings                45.80      45.61  
DEV - Division  
  1 James Greenlees           12 Goulburn               48.18      46.12  
 
Event 5  Boys 13 & Over 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 John Freeman              13 Woden                  47.21      45.78  
 
Event 6  Girls 11 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Astrid Barta              11 Canberra               47.34      44.28  
  2 Alexandra Ashley          11 Ginninderra            46.61      44.90  
  3 Ashleigh Jones            11 Vikings                48.27      48.54  
  4 Annika Morling            11 Canberra               48.28      49.09  
  5 Emma Miller               11 Burley Griffin         49.95      49.53  
  6 Chelsea Stewart           11 Ginninderra            49.76      50.26  
  7 Lara Menegon              11 Queanbeyan             49.89      51.74  
DEV - Division  
  1 Ashlin Hardiman           11 Ginninderra            53.53      48.41  
  2 Julia Bonat               11 Junee                  52.32      49.87  
  3 Bethany Poyser            11 Woden                  51.11      51.31  
  4 Charlotte Stone           11 Ginninderra            53.47      53.41  
  5 Claudia Maddren           11 Goulburn               56.60      54.05  
  6 Brooke Hughes             11 Queanbeyan             57.81      54.25  
 
Event 6  Girls 12 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Rachel Brown              12 Canberra               44.87      43.75  
  2 Haley Jedrzejek           12 Canberra               46.05      44.70  
  3 Tegan Garnett             12 Cruiz                  46.48      45.31  
  4 Kelsie Savage             12 Young                  45.58      46.79  
DEV - Division  
  1 Jessica Ralph             12 Goulburn               53.47      48.09  
  2 Keely O'Brien             12 Woden                  48.63      49.51  
  3 Alex Courtney             12 Cruiz                  48.32      50.67  
  4 Lindsay Chugg             12 Cruiz                  56.97      58.27  
  5 Holly Menz                12 East Maitland        1:00.92    1:01.19  
 
Event 6  Girls 13 & Over 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Audrey Choy               14 Canberra               42.59      41.67  
  2 Charissa Pezzullo         13 Vikings                42.98      43.89  
  3 Aisha Collins             13 Canberra               45.85      44.56  
  4 Matilda Taggart           13 Young                  45.44      44.89  
  5 Kayla Fulmer              13 Wagga Wagga            45.36      46.53  
  6 Melanie Le Couteur        13 Vikings                46.11      47.80  
DEV - Division  
  1 Kaisee O'Keeffe           13 Goulburn               46.97      45.95  
 
Event 7  Boys 8 & Under 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jack Kilrain               8 Vikings                   NT    1:54.80  
 
Event 7  Boys 9 Year Olds 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Harrison Webster           9 Woden                1:41.72    1:44.79  
  2 Joshua Colquhoun           9 Vikings              1:46.35    1:52.62  
 
Event 7  Boys 10 Year Olds 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kurt Gosling              10 Vikings              1:34.33    1:33.45  
  2 Nicholas Lawlis           10 Queanbeyan           1:37.08    1:36.66  
DEV - Division  
  1 Hayden Matthews           10 Vikings              1:47.13    1:57.01  
 
Event 7  Boys 11 Year Olds 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Nicholas Starkey          11 Canberra             1:31.52    1:31.66  
  2 Jack Brinkley             11 Vikings              1:33.62    1:37.25  
DEV - Division  
  1 Dylan Grubb               11 Ginninderra          1:43.26    1:46.85  
 
Event 7  Boys 12 Year Olds 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kieran Sibley             12 Vikings                   NT    1:30.99  
 
Event 7  Boys 13 & Over 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shaun Philippa            13 Vikings              1:30.97    1:28.82  
  2 Tom Bigmore               13 Canberra                  NT    1:30.67  
  3 Thomas Miller             13 Woden                     NT    1:31.88  
 
Event 8  Girls 8 & Under 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brooke Gilroy              7 Vikings                   NT    1:47.98  
  2 J'Aime McGuire             8 Vikings              2:01.83    1:50.92  
 
Event 8  Girls 9 Year Olds 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Rhiannon Thompson          9 Queanbeyan           1:38.08    1:37.99  
  2 Amelia Laudenbach          9 Vikings              1:41.62    1:39.46  
  3 Eske Gavel                 9 Cruiz                1:47.44    1:48.03  
DEV - Division  
  1 Niamh Collett              9 Ginninderra          1:48.88    1:43.40  
  2 Jasmine Allday             9 Ginninderra               NT    1:55.66  
 
Event 8  Girls 10 Year Olds 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Tamika Veale              10 Cruiz                1:34.67    1:35.85  
  2 Hayley Morris             10 Burley Griffin       1:38.35    1:36.56  
DEV - Division  
  1 Annabelle Kimmorley       10 Wagga Asthma         1:46.06    1:35.70  
  2 Elizabeth Crossley        10 Burley Griffin       1:43.47    1:39.19  
  3 Stephanie McGoldrick      10 Vikings              1:44.71    1:47.10  
 
Event 8  Girls 11 Year Olds 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Hannah Cummins            11 Goulburn             1:28.30    1:25.48  
  2 Ashley Groch              11 Canberra             1:28.40    1:25.84  
  3 Emily French              11 Cruiz                1:29.14    1:27.88  
  4 Alexandra Ashley          11 Ginninderra          1:29.51    1:29.91  
  5 Isabella Marinelli        11 Woden                1:36.08    1:33.73  
  6 Chloe Ironside            11 Vikings              1:33.02    1:34.79  
DEV - Division  
  1 Rachael Albertson-Kill    11 Telopea                   NT    1:32.88  
  2 Bethany Poyser            11 Woden                     NT    1:35.33  
 
Event 8  Girls 12 Year Olds 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Jessica Orr               12 Ginninderra          1:23.47    1:22.32  
DEV - Division  
  1 Emma Perkovic             12 Canberra             1:33.14    1:34.16  
 
Event 8  Girls 13 & Over 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Melanie Le Couteur        13 Vikings              1:22.74    1:24.74  
  2 Bethany Stone             14 Ginninderra          1:24.04    1:27.19  
  3 Amanda Fletcher           14 Vikings              1:26.27    1:27.37  
DEV - Division  
  1 Mikaela Dingley           15 Canberra             2:09.96    2:13.29  
 
Event 10  Girls 9 Year Olds 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Amelia Laudenbach          9 Vikings              3:36.56    3:43.67  
DEV - Division  
 
Event 10  Girls 10 Year Olds 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Cassidy Thurecht          10 Vikings              3:42.27    3:28.16  
  2 Hayley Morris             10 Burley Griffin       3:38.07    3:28.62  
DEV - Division  
  1 Kaela McGuire             10 Vikings              3:53.50    3:34.31  
 
Event 10  Girls 11 Year Olds 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Chelsea Stewart           11 Ginninderra          3:23.28    3:19.65  
  2 Lara Menegon              11 Queanbeyan           3:23.43    3:22.11  
  3 Jessica Laudenbach        11 Vikings              3:22.64    3:35.48  
 
Event 10  Girls 12 Year Olds 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rachel Brown              12 Canberra             2:57.30    2:48.92  
  2 Haley Jedrzejek           12 Canberra             3:01.14    2:56.79  
  3 Eliza Tetley              12 Burley Griffin       3:03.56    3:07.98  
DEV - Division  
  1 Jessica Ralph             12 Goulburn             3:41.95    3:14.35  
 
Event 10  Girls 13 & Over 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Emma Kelly                13 Vikings              2:54.20    2:50.70  
 
Event 11  Girls 8 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sarah Purcell              8 Burley Griffin         25.21      22.61  
  2 Sasha Rusanov              8 Queanbeyan             25.23      23.04  
 
Event 11  Boys 8 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matthew Duncan             7 Burley Griffin            NT      24.31  
  2 Mark Rusanov               6 Queanbeyan             25.12      24.77  
  3 Nicholas Barclay           7 Burley Griffin            NT      25.28  
  4 Corey Matthews             7 Vikings                29.47      26.85  
  5 Jayden Ralph               7 Goulburn               44.32      28.09  
  6 Lewis Bousfield            7 Young                  33.32      35.76  
 
Event 12  Boys 8 & Under 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Will Roberts               8 Cruiz                  44.22      41.34  
DEV - Division  
  1 Liam Maddren               8 Goulburn               53.56      50.98  
  2 Bryce Svensson             8 Vikings                55.27      53.22  
  3 Zachary Watson             8 Vikings                55.86      55.14  
  4 Skinny Gavel               7 Cruiz                1:01.94      57.08  
  5 Lachlan Savage             6 Queanbeyan                NT    1:02.21  
 
Event 12  Boys 9 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Harrison Webster           9 Woden                  39.51      41.35  
  2 Joshua Colquhoun           9 Vikings                42.06      43.81  
  3 Matthew Harrison           9 Burley Griffin         43.02      44.04  
DEV - Division  
  1 Peter Philippa             9 Vikings                52.83      50.06  
  2 Callum Burns               9 Ginninderra            49.03      55.54  
 
Event 12  Boys 10 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Nicholas Lawlis           10 Queanbeyan             38.28      36.62  
  2 Jarrod Barber             10 Telopea                37.37      38.29  
  3 Kurt Gosling              10 Vikings                38.86      38.70  
  4 Kieran Howell             10 Woden                  37.41      39.01  
  5 Tim Dutton                10 Canberra               38.74      40.26  
  6 Jason Bird                10 Canberra               39.32      40.62  
DEV - Division  
  1 Dylan Weir                10 Vikings                   NT      40.24  
  2 Michael Williams          10 Canberra               40.58      41.29  
  3 Bobbie Su                 10 Telopea                   NT      41.40  
  4 Daniel Cherepinskiy       10 Queanbeyan             41.19      43.28  
  5 Andrew Pinkerton          10 Vikings                55.47      45.05  
 
Event 13  Girls 8 & Under 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Brooke Gilroy              7 Vikings                40.89      41.17  
  2 Rachel Crawford            8 Burley Griffin         43.34      42.24  
  3 J'Aime McGuire             8 Vikings                40.97      43.90  
  4 Danielle Grimm             8 Vikings                45.76      44.08  
  5 Alexis Cross               8 Vikings                44.36      46.29  
  6 Millie Himmelberg          8 Young                  45.54      47.36  
DEV - Division  
  1 Alice Crossley             8 Burley Griffin         48.93      47.69  
  2 Tegan Roberts              8 Woden                  54.12      48.48  
  3 Milli Gentle               8 Tumut                     NT      48.53  
  4 Jess Ashley                8 Ginninderra            46.01      48.61  
  5 Alexie Boulton             8 Queanbeyan             49.50      48.65  
  6 Madeliene McGoldrick       7 Vikings                49.57      53.47  
  7 Pyper Thornberry           7 Ginninderra            52.07      53.53  
  8 Annabelle Tetley           8 Burley Griffin         57.12      56.17  
 
Event 13  Girls 9 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Amy Abbey                  9 Telopea                43.25      40.33  
  2 Lauren Elliott             9 Queanbeyan             39.57      40.84  
  3 Alicia Norris              9 Woden                  42.41      41.37  
  4 Niamh Collett              9 Ginninderra            40.75      43.42  
DEV - Division  
  1 Jasmine Allday             9 Ginninderra            47.56      44.74  
  2 Michaela Roberts           9 Woden                  48.41      45.48  
  3 Tara Ironside              9 Vikings                44.05      46.42  
  4 Jasmine Thornton           9 Woden                     NT      47.60  
  5 Sarah Ashleigh             9 Telopea                54.03      49.67  
  6 Claire Le Couteur          9 Vikings                51.51      50.10  
  7 Charlotte Garner           9 Queanbeyan             51.20      50.19  
  8 Anneliese Brenner          9 Telopea                47.10      50.49  
  9 Venetia Lindsay            9 Telopea                   NT      50.67  
 10 Alison Piper               9 Vikings                52.65      52.87  
 11 Bianca Cowan               9 Vikings                   NT      52.93  
 12 Claire Bousfield           9 Young                  51.71      53.02  
 13 Ellen Thurlow              9 Burley Griffin         57.93      54.86  
 14 Taylor Allenspach          9 Vikings                   NT      57.00  
 15 Charlotte Oyser            9 Woden                     NT    1:06.95  
 
Event 13  Girls 10 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Annabelle Kimmorley       10 Wagga Asthma           39.64      37.63  
  2 Kaela McGuire             10 Vikings                39.29      38.50  
  3 Genevieve Morris          10 Burley Griffin         38.99      39.21  
  4 Montana Thornberry        10 Ginninderra            37.66      39.26  
  5 Sophie Jones              10 Burley Griffin         40.25      40.82  
  6 Stephanie McGoldrick      10 Vikings                40.51      42.75  
DEV - Division  
  1 Molly Tetley              10 Burley Griffin         40.80      38.83  
  2 Olivia Lotz               10 Tumut                     NT      41.03  
  3 Jordan Heddle             10 Woden                  41.64      42.02  
  4 Elizabeth Crossley        10 Burley Griffin         42.87      45.02  
  5 Tahlia Cowan              10 Vikings                47.45      47.36  
 
Event 14  Boys 11 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Nicholas Starkey          11 Canberra               35.46      34.81  
  2 Kolya Cook                11 Burley Griffin         37.18      36.94  
  3 Travis Elliott            11 Queanbeyan             37.48      37.15  
  4 Jack Brinkley             11 Vikings                36.48      39.24  
DEV - Division  
  1 Lachlan Howell            11 Woden                  38.90      37.88  
  2 Dylan Grubb               11 Ginninderra            41.59      42.83  
 
Event 14  Boys 12 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 James Greenlees           12 Goulburn               34.56      33.15  
  2 Kieran Sibley             12 Vikings                35.55      35.58  
 
Event 14  Boys 13 & Over 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 William Rooks             14 Canberra               32.17      31.20  
  2 Tom Bigmore               13 Canberra               31.11      33.11  
  3 Thomas Harrison           13 Burley Griffin         33.32      35.62  
DEV - Division  
  1 John Freeman              13 Woden                  33.98      32.94  
  2 Shaun Philippa            13 Vikings                35.08      35.22  
  3 Thomas Miller             13 Woden                  36.16      36.08  
 
Event 15  Girls 11 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Isabella Marinelli        11 Woden                  34.55      34.71  
  2 Hannah Cummins            11 Goulburn               35.04      34.99  
  3 Annika Morling            11 Canberra               34.95      35.03  
  4 Courtney Bacon            11 Vikings                35.22      35.06  
  5 Lara Menegon              11 Queanbeyan             36.09      35.95  
  6 Ceillagh Svensson         11 Vikings                37.46      36.05  
  7 Grace Agresta             11 Queanbeyan             35.52      36.12  
  8 Kate Thornton             11 Vikings                37.52      36.97  
  9 Jessica Laudenbach        11 Vikings                36.41      36.98  
  9 Emma Miller               11 Burley Griffin         36.00      36.98  
 11 Ashlin Hardiman           11 Ginninderra            35.62      39.01  
DEV - Division  
  1 Rachel Perotti            11 Vikings                   NT      38.22  
  2 Bethany Poyser            11 Woden                  39.43      38.87  
  3 Chloe Ironside            11 Vikings                38.20      39.18  
  4 Sophie Cuschieri          11 Cruiz                  41.06      39.36  
  5 Brooke Hughes             11 Queanbeyan             43.87      39.81  
  6 Charlotte Stone           11 Ginninderra            40.53      40.41  
  7 Claudia Maddren           11 Goulburn               43.89      43.46  
 
Event 15  Girls 12 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Hollie Wells              12 Goulburn               34.02      31.65  
  2 Jessica Ralph             12 Goulburn               35.25      33.23  
  3 Kelsie Savage             12 Young                  35.17      36.31  
  4 Alex Courtney             12 Cruiz                  35.95      36.32  
  5 Lauren Abraham            12 Canberra               35.86      36.54  
  6 Katie Gillingham          12 Burley Griffin         35.30      37.35  
DEV - Division  
  1 Tegan Garnett             12 Cruiz                  37.88      36.76  
  2 Keely O'Brien             12 Woden                  38.67      37.55  
  3 Molly Turnbull            12 Vikings                38.51      38.44  
  4 Lindsay Chugg             12 Cruiz                  39.55      38.84  
 
Event 15  Girls 13 & Over 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Matilda Taggart           13 Young                  35.13      33.57  
  2 Amanda Fletcher           14 Vikings                34.25      34.80  
  3 Laura McAuslan            14 Canberra               34.56      34.89  
  4 Melanie Le Couteur        13 Vikings                34.24      35.30  
  5 Charissa Pezzullo         13 Vikings                35.57      36.21  
DEV - Division  
  1 Briana Jones              13 Woden                  36.08      34.73  
  2 Hannah Scott              13 Vikings                   NT      37.31  
  3 Kaisee O'Keeffe           13 Goulburn               38.03      38.67  
 
Event 16  Boys 8 & Under 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Jack Kilrain               8 Vikings              1:53.96    2:00.12  
DEV - Division  
  1 Will Roberts               8 Cruiz                     NT    2:05.10  
  2 Bryce Svensson             8 Vikings              2:29.64    2:18.12  
 
Event 16  Boys 9 Year Olds 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patrick Howard             9 Woden                1:50.21    1:47.67  
  2 Peter Philippa             9 Vikings              2:16.15    2:08.92  
  3 Callum Burns               9 Ginninderra          2:08.35    2:10.43  
 
Event 16  Boys 10 Year Olds 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Joshua Waugh              10 Canberra             1:33.71    1:35.69  
  2 Tim Dutton                10 Canberra             1:40.01    1:37.20  
  2 Kurt Gosling              10 Vikings              1:38.09    1:37.20  
DEV - Division  
  1 Daniel Cherepinskiy       10 Queanbeyan           1:52.20    1:50.30  
  2 Bobbie Su                 10 Telopea                   NT    1:50.71  
  3 Michael Williams          10 Canberra                  NT    1:53.55  
  4 Hayden Matthews           10 Vikings              1:49.83    2:03.93  
 
Event 16  Boys 11 Year Olds 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Eli Gatica                11 Telopea              1:30.28    1:23.60  
DEV - Division  
  1 Lachlan Howell            11 Woden                1:39.43    1:37.20  
  2 Kolya Cook                11 Burley Griffin            NT    1:39.57  
  3 Dylan Grubb               11 Ginninderra          1:47.21    1:52.92  
 
Event 16  Boys 12 Year Olds 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Sebastian Cuschieri       12 Cruiz                1:28.26    1:23.90  
DEV - Division  
  1 John Ashleigh             12 Telopea                   NT    1:22.78  
  2 Luis Alarcon              12 Vikings              1:37.85    1:27.86  
  3 Kieran Sibley             12 Vikings              1:36.07    1:34.27  
  4 Daniel Pelkowitz          12 Ginninderra          1:32.23    1:35.88  
  5 Aaron Dutton              12 Canberra             1:36.09    1:37.02  
 
Event 16  Boys 13 & Over 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 William Rooks             14 Canberra                  NT    1:17.60  
  2 Tomas Muller              13 Ginninderra               NT    1:21.19  
  3 John Freeman              13 Woden                1:30.63    1:27.72  
 
Event 17  Girls 8 & Under 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Rachel Crawford            8 Burley Griffin       1:53.08    1:47.22  
  2 Brooke Gilroy              7 Vikings              1:51.47    1:49.53  
  3 J'Aime McGuire             8 Vikings              1:54.46    1:53.97  
  4 Alexis Cross               8 Vikings              1:58.15    1:55.93  
DEV - Division  
  1 Jess Ashley                8 Ginninderra          2:06.38    2:00.65  
  2 Millie Himmelberg          8 Young                     NT    2:03.98  
  3 Annabelle Tetley           8 Burley Griffin       2:34.29    2:07.34  
  4 Sasha Rusanov              8 Queanbeyan           2:22.95    2:13.10  
  5 Alice Crossley             8 Burley Griffin       2:12.54    2:13.87  
  6 Emma Lucic                 8 Queanbeyan           2:27.99    2:19.27  
  7 Milli Gentle               8 Tumut                     NT    2:24.12  
 
Event 17  Girls 9 Year Olds 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Rhiannon Thompson          9 Queanbeyan           1:40.62    1:40.03  
  2 Taylah Bacon               9 Vikings              1:40.86    1:40.34  
  3 Eske Gavel                 9 Cruiz                1:41.94    1:42.11  
DEV - Division  
  1 Alicia Norris              9 Woden                1:59.39    1:48.66  
  2 Alison Piper               9 Vikings              2:19.21    2:06.45  
  3 Bianca Cowan               9 Vikings              2:11.53    2:10.30  
  4 Ellen Thurlow              9 Burley Griffin            NT    2:12.43  
  5 Charlotte Garner           9 Queanbeyan           2:33.21    2:15.18  
 
Event 17  Girls 10 Year Olds 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Lana Duffy                10 Young                1:42.25    1:36.58  
  2 Genevieve Morris          10 Burley Griffin       1:43.30    1:43.89  
  2 Milla Wolf                10 Vikings              1:39.54    1:43.89  
  4 Stephanie McGoldrick      10 Vikings              1:44.01    1:51.12  
DEV - Division  
  1 Maddie Quinn              10 Queanbeyan                NT    1:34.46  
  2 Sophie Jones              10 Burley Griffin            NT    1:44.72  
  2 Jordan Heddle             10 Woden                1:51.61    1:44.72  
  4 Olivia Lotz               10 Tumut                     NT    1:52.98  
  5 Tahlia Cowan              10 Vikings              1:56.75    1:57.40  
 
Event 17  Girls 11 Year Olds 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Ashley Groch              11 Canberra             1:32.82    1:29.66  
  2 Ashleigh Jones            11 Vikings              1:31.93    1:30.74  
  3 Chelsea Stewart           11 Ginninderra          1:31.82    1:33.56  
  4 Kate Thornton             11 Vikings              1:33.24    1:34.72  
DEV - Division  
  1 Julia Bonat               11 Junee                1:40.77    1:33.43  
  2 Annika Morling            11 Canberra             1:38.09    1:33.66  
  3 Rachael Albertson-Kill    11 Telopea              1:38.86    1:33.99  
  4 Grace Agresta             11 Queanbeyan                NT    1:34.83  
  5 Annika Svensson           11 Vikings              1:38.57    1:35.48  
  6 Emma Miller               11 Burley Griffin       1:38.78    1:36.60  
  7 Rebecca Philippa          11 Vikings              1:42.05    1:37.36  
  8 Rachel Perotti            11 Vikings                   NT    1:37.67  
  9 Ceillagh Svensson         11 Vikings              1:38.84    1:38.90  
 10 Courtney Bacon            11 Vikings              1:37.49    1:39.56  
 11 Sophie Cuschieri          11 Cruiz                1:45.27    1:40.68  
 12 Claudia Maddren           11 Goulburn             1:49.49    1:50.20  
 
Event 17  Girls 12 Year Olds 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Rachel Brown              12 Canberra             1:26.58    1:22.99  
  2 Jessica Wu                12 Vikings              1:27.63    1:29.23  
  3 Kelsie Savage             12 Young                1:32.13    1:32.00  
  4 Lauren Abraham            12 Canberra             1:34.46    1:32.68  
  5 Keely O'Brien             12 Woden                1:32.94    1:33.29  
  6 Katie Gillingham          12 Burley Griffin       1:33.01    1:35.51  
  7 Alex Courtney             12 Cruiz                1:33.80    1:36.04  
DEV - Division  
  1 Hollie Wells              12 Goulburn             1:37.19    1:30.72  
  2 Emma Perkovic             12 Canberra             1:39.76    1:39.67  
  3 Molly Turnbull            12 Vikings              1:43.22    1:40.85  
  4 Lindsay Chugg             12 Cruiz                1:48.34    1:45.56  
  5 Holly Menz                12 East Maitland        1:58.89    1:57.56  
 
Event 17  Girls 13 & Over 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Audrey Choy               14 Canberra             1:24.84    1:17.34  
  2 Emma Kelly                13 Vikings              1:21.35    1:18.50  
  3 Aisha Collins             13 Canberra             1:22.94    1:21.89  
  4 Zoia Rusanov              15 Queanbeyan           1:22.33    1:22.89  
  5 Kayla Fulmer              13 Wagga Wagga          1:23.60    1:23.94  
  6 Bethany Stone             14 Ginninderra          1:24.75    1:27.38  
DEV - Division  
  1 Matilda Taggart           13 Young                     NT    1:30.23  
  2 Briana Jones              13 Woden                1:34.52    1:31.28  
  3 Mikaela Dingley           15 Canberra             2:29.91    2:16.67  
 
Event 18  Girls 9 Year Olds 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Breana Gilroy              9 Vikings              3:42.87    3:16.93  
 
Event 18  Girls 10 Year Olds 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Emma Gillingham           10 Burley Griffin       3:16.53    2:56.61  
 
Event 18  Girls 11 Year Olds 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jessica Laudenbach        11 Vikings              3:08.12    3:18.57  
DEV - Division  
  1 Hannah Cummins            11 Goulburn             3:28.75    3:12.20  
 
Event 18  Girls 12 Year Olds 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Haley Jedrzejek           12 Canberra             3:03.64    2:55.07  
 
Event 18  Women 13 & Over 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Caitlyn Radcliffe         14 Ginninderra          2:55.24    2:40.98  
 
Event 18  Boys 10 Year Olds 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 James Ashleigh            10 Telopea              3:03.90    2:59.34  
 
Event 18  Boys 11 Year Olds 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eli Gatica                11 Telopea              3:09.79    2:59.85  
DEV - Division  
  1 Jackson Savage            11 Queanbeyan           3:30.93    3:12.18  
 
Event 18  Boys 12 Year Olds 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Lachlan Colquhoun         12 Vikings              3:01.70    2:33.76  
 
Event 18  Men 13 & Over 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tom Bingley               14 Canberra             3:01.62    2:38.69  
 
Event 19  Girls 8 & Under 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sarah Purcell              8 Burley Griffin         30.75      27.40  
  2 Annabelle Tetley           8 Burley Griffin         32.03      33.93  
 
Event 19  Girls 9 Year Olds 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sarah Ashleigh             9 Telopea                   NT      30.13  
  2 Claire Bousfield           9 Young                  31.90      35.05  
 
Event 19  Boys 8 & Under 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jayden Ralph               7 Goulburn               42.17      26.43  
  2 Nicholas Barclay           7 Burley Griffin            NT      26.68  
  3 Corey Matthews             7 Vikings                30.33      30.01  
  4 Mark Rusanov               6 Queanbeyan             31.56      30.24  
  5 Matthew Duncan             7 Burley Griffin            NT      31.56  
  6 Lachlan Savage             6 Queanbeyan             34.60      35.56  
  7 Skinny Gavel               7 Cruiz                  36.81      37.09  
  8 Lewis Bousfield            7 Young                  41.24      37.45  
 
Event 20  Boys 8 & Under 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Will Roberts               8 Cruiz                  53.46      53.93  
DEV - Division  
  1 Bryce Svensson             8 Vikings              1:02.63    1:01.16  
  2 Zachary Watson             8 Vikings              1:04.13    1:02.60  
  3 Liam Maddren               8 Goulburn             1:03.69    1:05.37  
 
Event 20  Boys 9 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Harrison Webster           9 Woden                  46.51      47.34  
  2 Joshua Colquhoun           9 Vikings                47.28      51.68  
DEV - Division  
  1 Matthew Harrison           9 Burley Griffin         50.92      50.85  
  2 Patrick Howard             9 Woden                  53.50      55.14  
  3 Callum Burns               9 Ginninderra            53.56      57.66  
 
Event 20  Boys 10 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Joshua Waugh              10 Canberra               43.53      43.20  
  2 Nicholas Lawlis           10 Queanbeyan             44.01      43.36  
  3 Jarrod Barber             10 Telopea                44.19      43.41  
  4 Kurt Gosling              10 Vikings                44.12      44.36  
  5 Kieran Howell             10 Woden                  44.66      45.67  
DEV - Division  
  1 Tim Dutton                10 Canberra               50.06      48.45  
  2 Jason Bird                10 Canberra               51.15      48.75  
  3 Michael Williams          10 Canberra               50.63      50.22  
  4 Daniel Cherepinskiy       10 Queanbeyan             51.13      52.03  
  5 Bobbie Su                 10 Telopea                   NT      56.40  
  6 Andrew Pinkerton          10 Vikings                56.94      58.29  
 
Event 21  Girls 8 & Under 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Rachel Crawford            8 Burley Griffin         49.35      49.74  
  2 Danielle Grimm             8 Vikings                51.50      52.45  
  3 Millie Himmelberg          8 Young                  53.75      56.24  
  4 Pyper Thornberry           7 Ginninderra            52.94      57.67  
  5 Alexis Cross               8 Vikings                51.87      57.78  
DEV - Division  
  1 Alexie Boulton             8 Queanbeyan             54.77      53.32  
  2 Milli Gentle               8 Tumut                     NT      59.64  
  3 Alice Crossley             8 Burley Griffin         57.91    1:00.86  
  4 Madeliene McGoldrick       7 Vikings              1:01.80    1:00.99  
  5 Sasha Rusanov              8 Queanbeyan           1:01.91    1:01.77  
  6 Tegan Roberts              8 Woden                     NT    1:02.55  
  7 Emma Lucic                 8 Queanbeyan           1:11.11    1:03.71  
 
Event 21  Girls 9 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Taylah Bacon               9 Vikings                47.36      46.98  
  2 Lauren Elliott             9 Queanbeyan             48.82      48.46  
  3 Niamh Collett              9 Ginninderra            48.41      49.94  
DEV - Division  
  1 Amy Abbey                  9 Telopea                51.75      48.71  
  2 Michaela Roberts           9 Woden                  55.28      52.27  
  3 Claire Le Couteur          9 Vikings                56.04      52.61  
  4 Jasmine Thornton           9 Woden                     NT      53.28  
  5 Alicia Norris              9 Woden                  57.77      53.61  
  6 Tara Ironside              9 Vikings                54.05      55.77  
  7 Jasmine Allday             9 Ginninderra            58.22      56.13  
  8 Alison Piper               9 Vikings                   NT      58.14  
  9 Venetia Lindsay            9 Telopea                   NT      58.53  
 10 Bianca Cowan               9 Vikings                   NT      59.30  
 10 Charlotte Garner           9 Queanbeyan           1:05.28      59.30  
 12 Ellen Thurlow              9 Burley Griffin       1:01.09      59.58  
 13 Taylor Allenspach          9 Vikings                   NT    1:01.07  
 14 Charlotte Oyser            9 Woden                     NT    1:05.27  
 
Event 21  Girls 10 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Lana Duffy                10 Young                  46.57      43.27  
  2 Hayley Morris             10 Burley Griffin         44.17      43.41  
  3 Annabelle Kimmorley       10 Wagga Asthma           46.12      43.91  
  4 Cassidy Thurecht          10 Vikings                45.11      44.39  
  5 Elizabeth Crossley        10 Burley Griffin         47.57      46.58  
  6 Sophie Jones              10 Burley Griffin         46.27      47.86  
DEV - Division  
  1 Jordan Heddle             10 Woden                  51.30      47.73  
  2 Olivia Lotz               10 Tumut                     NT      49.36  
  3 Milla Wolf                10 Vikings                50.76      49.55  
  4 Kaela McGuire             10 Vikings                48.30      49.83  
  5 Tahlia Cowan              10 Vikings                   NT      53.26  
 
Event 22  Boys 11 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Nicholas Starkey          11 Canberra               41.68      43.21  
  2 Jack Brinkley             11 Vikings                43.03      44.33  
  3 Travis Elliott            11 Queanbeyan             44.47      47.38  
DEV - Division  
  1 Kolya Cook                11 Burley Griffin            NT      47.80  
  2 Lachlan Howell            11 Woden                  45.56      48.99  
 
Event 22  Boys 12 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Sebastian Cuschieri       12 Cruiz                  38.74      39.69  
DEV - Division  
  1 Riley Nelson              12 Goulburn               41.56      41.26  
  2 Kieran Sibley             12 Vikings                42.01      42.60  
  3 Daniel Pelkowitz          12 Ginninderra               NT      48.51  
  4 Aaron Dutton              12 Canberra               44.69      51.26  
 
Event 22  Boys 13 & Over 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 William Rooks             14 Canberra               37.94      36.56  
DEV - Division  
  1 Thomas Harrison           13 Burley Griffin         42.28      40.76  
  2 Shaun Philippa            13 Vikings                41.93      41.17  
  3 John Freeman              13 Woden                  43.47      41.53  
 
Event 23  Girls 11 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Ashlin Hardiman           11 Ginninderra            42.35      41.97  
  2 Alexandra Ashley          11 Ginninderra            40.93      42.83  
  3 Bethany Poyser            11 Woden                  43.37      43.17  
  4 Chelsea Stewart           11 Ginninderra            42.47      43.72  
  5 Grace Agresta             11 Queanbeyan             43.93      44.15  
  6 Annika Morling            11 Canberra               43.66      44.37  
  7 Emma Miller               11 Burley Griffin         43.73      44.82  
  8 Kate Thornton             11 Vikings                42.22      45.01  
  9 Chloe Ironside            11 Vikings                43.34      45.34  
DEV - Division  
  1 Astrid Barta              11 Canberra               50.74      42.42  
  2 Rachel Perotti            11 Vikings                   NT      44.10  
  3 Julia Bonat               11 Junee                  45.55      44.30  
  4 Annika Svensson           11 Vikings                47.18      47.64  
  5 Brooke Hughes             11 Queanbeyan             51.03      47.98  
  6 Charlotte Stone           11 Ginninderra            47.33      48.90  
  7 Claudia Maddren           11 Goulburn               50.44      49.42  
  8 Sophie Cuschieri          11 Cruiz                  46.74      49.71  
 
Event 23  Girls 12 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Jessica Orr               12 Ginninderra            38.03      37.08  
DEV - Division  
  1 Keely O'Brien             12 Woden                  42.88      42.49  
  2 Lauren Abraham            12 Canberra               44.55      42.65  
  3 Katie Gillingham          12 Burley Griffin         42.18      44.30  
  4 Kelsie Savage             12 Young                  44.15      45.65  
  5 Molly Turnbull            12 Vikings                47.68      46.88  
  6 Lindsay Chugg             12 Cruiz                  49.18      47.26  
  7 Holly Menz                12 East Maitland        1:01.45      56.89  
 
Event 23  Girls 13 & Over 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Emma Kelly                13 Vikings                36.68      36.82  
  2 Paula Rusanov             13 Queanbeyan             38.98      37.21  
  3 Bethany Stone             14 Ginninderra            38.19      39.90  
  4 Kayla Fulmer              13 Wagga Wagga            38.12      39.94  
  5 Amanda Fletcher           14 Vikings                39.36      40.92  
DEV - Division  
  1 Zoia Rusanov              15 Queanbeyan             41.08      42.86  
  2 Matilda Taggart           13 Young                  43.24      42.88  
  3 Kaisee O'Keeffe           13 Goulburn               46.09      44.08  
  4 Laura McAuslan            14 Canberra               45.68      47.00  
 
Event 24  Boys 11 Year Olds 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Eli Gatica                11 Telopea              1:29.63    1:30.85  
DEV - Division  
  1 Jackson Savage            11 Queanbeyan           1:38.18    1:27.07  
 
Event 24  Boys 12 Year Olds 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 John Ashleigh             12 Telopea              1:30.01    1:29.04  
 
Event 24  Boys 13 & Over 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tom Bingley               14 Canberra             1:20.67    1:15.55  
 
Event 25  Girls 10 Year Olds 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Molly Tetley              10 Burley Griffin       1:42.24    1:46.32  
DEV - Division  
  1 Tamika Veale              10 Cruiz                1:58.38    1:43.05  
 
Event 25  Girls 11 Year Olds 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Isabella Marinelli        11 Woden                1:29.94    1:31.66  
  2 Hannah Cummins            11 Goulburn             1:35.59    1:33.04  
DEV - Division  
  1 Rachael Albertson-Kill    11 Telopea                   NT    1:37.54  
  2 Emily French              11 Cruiz                1:45.42    1:37.89  
  3 Ceillagh Svensson         11 Vikings              1:47.57    1:46.36  
  4 Rebecca Philippa          11 Vikings              1:54.19    1:50.56  
 
Event 25  Girls 12 Year Olds 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hollie Wells              12 Goulburn             1:58.28    1:36.58  
 
Event 25  Girls 13 & Over 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Aisha Collins             13 Canberra             1:20.78    1:22.83  
DEV - Division  
  1 Mikaela Dingley           15 Canberra             2:48.26    2:32.98  
 
Event 26  Girls 9 Year Olds 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Breana Gilroy              9 Vikings              3:44.07    3:43.64  
  2 Eske Gavel                 9 Cruiz                3:45.20    3:44.64  
DEV - Division  
  1 Rhiannon Thompson          9 Queanbeyan           4:19.06    4:06.49  
 
Event 26  Girls 10 Year Olds 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Kaela McGuire             10 Vikings              3:44.09    3:46.79  
DEV - Division  
  1 Milla Wolf                10 Vikings              3:49.23    4:00.05  
 
Event 26  Girls 11 Year Olds 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Kate Thornton             11 Vikings              3:27.68    3:30.20  
  2 Ashley Groch              11 Canberra             3:34.77    3:30.85  
  3 Annika Svensson           11 Vikings              3:38.32    3:40.75  
 
Event 26  Girls 12 Year Olds 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lauren Abraham            12 Canberra             3:37.47    3:31.73  
 
Event 26  Women 13 & Over 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paula Rusanov             13 Queanbeyan           3:34.86    3:18.80  
  2 Zoia Rusanov              15 Queanbeyan           3:20.99    3:23.23  
  3 Charissa Pezzullo         13 Vikings              3:21.85    3:25.78  
 
Event 26  Boys 10 Year Olds 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
DEV - Division  
  1 James Ashleigh            10 Telopea                   NT    3:53.25  
  2 Hayden Matthews           10 Vikings              4:14.82    4:17.07  
 
Event 26  Boys 11 Year Olds 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Eli Gatica                11 Telopea              3:34.89    3:29.88  
DEV - Division  
  1 Kolya Cook                11 Burley Griffin            NT    3:51.36  
 
Event 26  Boys 12 Year Olds 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Luis Alarcon              12 Vikings                   NT    3:31.44  
 
Event 26  Men 13 & Over 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Tom Bingley               14 Canberra             3:21.11    3:09.97  
DEV - Division  
  1 William Rooks             14 Canberra                  NT    3:05.49  
 
Event 27  Girls 8 & Under 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Milli Gentle               8 Tumut                     NT      25.37  
  2 Sarah Purcell              8 Burley Griffin            NT      26.53  
  3 Alice Crossley             8 Burley Griffin         30.05      30.91  
  4 Sasha Rusanov              8 Queanbeyan             30.86      31.42  
  5 Madeliene McGoldrick       7 Vikings                32.95      33.41  
 
Event 27  Girls 9 Year Olds 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sarah Ashleigh             9 Telopea                30.57      28.16  
  2 Charlotte Oyser            9 Woden                     NT      30.48  
  3 Charlotte Garner           9 Queanbeyan             35.63      32.31  
 
Event 27  Boys 8 & Under 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bryce Svensson             8 Vikings                33.00      33.07  
  2 Zachary Watson             8 Vikings                30.11      33.18  
  3 Mark Rusanov               6 Queanbeyan             34.37      36.35  
  4 Lachlan Savage             6 Queanbeyan             42.31      38.76  
 
Event 28  Boys 8 & Under 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
DEV - Division  
  1 Jack Kilrain               8 Vikings              1:00.33    1:04.06  
  2 Skinny Gavel               7 Cruiz                1:22.68    1:09.78  
  3 Liam Maddren               8 Goulburn             1:22.83    1:12.32  
 
Event 28  Boys 9 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrison Webster           9 Woden                  54.71    1:01.02  
  2 Callum Burns               9 Ginninderra          1:02.31    1:01.89  
  3 Peter Philippa             9 Vikings              1:13.38    1:08.45  
 
Event 28  Boys 10 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Kieran Howell             10 Woden                  42.39      43.98  
  2 Joshua Waugh              10 Canberra               42.80      44.36  
  3 Jarrod Barber             10 Telopea                44.09      45.94  
DEV - Division  
  1 Jason Bird                10 Canberra               49.35      49.42  
  2 Nicholas Lawlis           10 Queanbeyan             47.23      49.71  
 
Event 28  Boys 11 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Travis Elliott            11 Queanbeyan             45.96      49.32  
 
Event 28  Boys 12 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 John Ashleigh             12 Telopea                38.43      38.27  
  2 Aaron Dutton              12 Canberra               40.12      44.25  
DEV - Division  
  1 Kieran Sibley             12 Vikings                42.24      39.57  
  2 James Greenlees           12 Goulburn               42.78      40.38  
 
Event 28  Boys 13 & Over 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Tomas Muller              13 Ginninderra            36.04      35.25  
  2 Thomas Harrison           13 Burley Griffin         36.98      40.14  
 
Event 29  Girls 8 & Under 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brooke Gilroy              7 Vikings                53.43      53.09  
  2 J'Aime McGuire             8 Vikings                55.86      55.48  
  3 Rachel Crawford            8 Burley Griffin         52.06      57.38  
DEV - Division  
  1 Jess Ashley                8 Ginninderra            59.01    1:00.40  
  2 Millie Himmelberg          8 Young                  59.00    1:06.41  
  3 Emma Lucic                 8 Queanbeyan           1:20.37    1:14.87  
 
Event 29  Girls 9 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Lauren Elliott             9 Queanbeyan             48.84      51.28  
DEV - Division  
  1 Alicia Norris              9 Woden                  55.93      53.75  
  2 Jasmine Allday             9 Ginninderra          1:13.54      56.77  
  3 Claire Bousfield           9 Young                     NT    1:07.07  
  4 Alison Piper               9 Vikings              1:11.22    1:07.33  
  5 Claire Le Couteur          9 Vikings              1:13.53    1:12.15  
  6 Bianca Cowan               9 Vikings                   NT    1:12.89  
 
Event 29  Girls 10 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Montana Thornberry        10 Ginninderra            43.88      45.67  
  2 Molly Tetley              10 Burley Griffin         44.22      46.26  
  3 Sophie Jones              10 Burley Griffin         45.44      47.89  
  4 Genevieve Morris          10 Burley Griffin         45.82      48.68  
DEV - Division  
  1 Hayley Morris             10 Burley Griffin         47.33      45.79  
  2 Cassidy Thurecht          10 Vikings                47.27      47.21  
  3 Annabelle Kimmorley       10 Wagga Asthma           51.75      48.18  
  4 Lana Duffy                10 Young                  52.22      48.23  
  5 Maddie Quinn              10 Queanbeyan             52.64      48.54  
  6 Olivia Lotz               10 Tumut                     NT      50.19  
  7 Jordan Heddle             10 Woden                  51.35      50.69  
  8 Elizabeth Crossley        10 Burley Griffin         55.96      54.47  
  9 Stephanie McGoldrick      10 Vikings                58.83    1:00.85  
 10 Tahlia Cowan              10 Vikings                   NT    1:03.92  
 
Event 29  Girls 11 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Emma Miller               11 Burley Griffin         43.08      44.45  
DEV - Division  
  1 Julia Bonat               11 Junee                  44.69      41.54  
  2 Courtney Bacon            11 Vikings                45.40      44.26  
  3 Annika Svensson           11 Vikings                45.43      46.86  
  4 Ceillagh Svensson         11 Vikings                44.53      47.00  
  5 Jessica Laudenbach        11 Vikings                45.98      48.43  
 
Event 29  Girls 12 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Hollie Wells              12 Goulburn               40.10      38.12  
  2 Rachel Brown              12 Canberra               37.65      38.17  
  3 Katie Gillingham          12 Burley Griffin         39.61      39.25  
DEV - Division  
  1 Jessica Ralph             12 Goulburn               42.57      38.40  
  2 Keely O'Brien             12 Woden                  41.53      40.62  
  3 Tegan Garnett             12 Cruiz                  45.75      44.43  
  4 Emma Perkovic             12 Canberra                  NT      48.04  
  5 Holly Menz                12 East Maitland        1:00.77      55.92  
 
Event 29  Girls 13 & Over 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Audrey Choy               14 Canberra               36.56      35.67  
DEV - Division  
  1 Zoia Rusanov              15 Queanbeyan             39.92      41.19  
  2 Melanie Le Couteur        13 Vikings                40.03      41.53  
  3 Bethany Stone             14 Ginninderra            40.32      43.73  
  4 Briana Jones              13 Woden                  43.53      43.77  
 
Event 30  Boys 8 & Under 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jack Kilrain               8 Vikings                   NT    2:25.80  
 
Event 30  Boys 9 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Joshua Colquhoun           9 Vikings              2:01.78    2:09.68  
DEV - Division  
  1 Matthew Harrison           9 Burley Griffin       2:08.23    2:05.27  
  2 Patrick Howard             9 Woden                2:08.99    2:08.81  
 
Event 30  Boys 10 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Tim Dutton                10 Canberra             1:50.22    1:49.84  
  2 James Ashleigh            10 Telopea              1:52.53    1:54.48  
DEV - Division  
  1 Daniel Cherepinskiy       10 Queanbeyan           2:02.07    1:58.37  
  2 Dylan Weir                10 Vikings                   NT    1:58.90  
 
Event 30  Boys 11 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Lachlan Howell            11 Woden                1:47.56    1:44.43  
  2 Jackson Savage            11 Queanbeyan           1:51.04    1:46.19  
  3 Kolya Cook                11 Burley Griffin       1:46.34    1:48.42  
 
Event 30  Boys 12 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Riley Nelson              12 Goulburn             1:42.73    1:35.54  
  2 Angus Funnell             12 Burley Griffin       1:38.39    1:35.81  
  3 Daniel Pelkowitz          12 Ginninderra          1:39.11    1:39.22  
  4 John Ashleigh             12 Telopea              1:43.25    1:40.04  
  5 Aaron Dutton              12 Canberra             1:43.35    1:53.63  
DEV - Division  
  1 Sebastian Cuschieri       12 Cruiz                1:45.86    1:39.20  
  2 James Greenlees           12 Goulburn                  NT    1:45.34  
 
Event 30  Boys 13 & Over 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Tom Bigmore               13 Canberra             1:35.36    1:32.64  
  2 Shaun Philippa            13 Vikings              1:36.77    1:33.37  
DEV - Division  
  1 Thomas Miller             13 Woden                1:45.33    1:41.15  
 
Event 31  Girls 8 & Under 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Danielle Grimm             8 Vikings              2:09.37    2:06.53  
  2 Alexie Boulton             8 Queanbeyan           2:09.74    2:07.02  
  3 Alexis Cross               8 Vikings              2:09.47    2:08.77  
 
Event 31  Girls 9 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taylah Bacon               9 Vikings              1:54.57    1:55.33  
  2 Niamh Collett              9 Ginninderra          2:02.88    2:03.84  
DEV - Division  
  1 Amelia Laudenbach          9 Vikings                   NT    2:02.51  
  2 Tara Ironside              9 Vikings                   NT    2:06.84  
  3 Claire Bousfield           9 Young                2:10.18    2:09.85  
  4 Anneliese Brenner          9 Telopea              2:30.13    2:10.58  
  5 Ellen Thurlow              9 Burley Griffin            NT    2:11.34  
 
Event 31  Girls 10 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Milla Wolf                10 Vikings              1:52.22    1:55.35  
 
Event 31  Girls 11 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alexandra Ashley          11 Ginninderra          1:41.21    1:38.31  
  2 Annika Svensson           11 Vikings              1:41.64    1:41.74  
DEV - Division  
  1 Astrid Barta              11 Canberra             1:54.42    1:40.08  
  2 Ashleigh Jones            11 Vikings              1:50.45    1:47.32  
  3 Chloe Ironside            11 Vikings              1:50.65    1:50.78  
  4 Bethany Poyser            11 Woden                     NT    1:51.26  
  5 Brooke Hughes             11 Queanbeyan           2:05.40    1:53.76  
  6 Courtney Bacon            11 Vikings              1:55.46    1:54.24  
  7 Sophie Cuschieri          11 Cruiz                1:51.78    1:54.79  
  8 Jessica Laudenbach        11 Vikings              1:57.63    1:55.07  
  9 Claudia Maddren           11 Goulburn                  NT    2:03.49  
 10 Rebecca Philippa          11 Vikings              1:59.58    2:03.59  
 11 Charlotte Stone           11 Ginninderra          2:04.11    2:04.11  
 
Event 31  Girls 12 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Haley Jedrzejek           12 Canberra             1:37.98    1:38.22  
  2 Tegan Garnett             12 Cruiz                1:40.17    1:38.27  
  3 Jessica Wu                12 Vikings              1:42.20    1:42.74  
DEV - Division  
  1 Eliza Tetley              12 Burley Griffin       1:44.75    1:39.63  
  2 Alex Courtney             12 Cruiz                1:49.43    1:48.31  
 
Event 31  Girls 13 & Over 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Charissa Pezzullo         13 Vikings              1:36.13    1:36.15  
  2 Kayla Fulmer              13 Wagga Wagga          1:40.80    1:38.89  
DEV - Division  
  1 Paula Rusanov             13 Queanbeyan           1:45.49    1:34.68  
  2 Kaisee O'Keeffe           13 Goulburn             1:43.81    1:40.46  
 
Event 32  Girls 9 Year Olds 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Breana Gilroy              9 Vikings              3:35.71    3:37.76  
 
Event 32  Girls 10 Year Olds 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emma Gillingham           10 Burley Griffin            NT    3:14.33  
 
Event 32  Women 13 & Over 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Paula Rusanov             13 Queanbeyan           3:05.39    3:04.86  
 
Event 32  Boys 10 Year Olds 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
DEV - Division  
  1 James Ashleigh            10 Telopea                   NT    3:22.13  
 
Event 32  Boys 11 Year Olds 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eli Gatica                11 Telopea              3:27.92    3:24.54  
 
Event 32  Men 13 & Over 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tom Bingley               14 Canberra             3:16.09    2:55.12  
 
Event 33  Boys 8 & Under 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jack Kilrain               8 Vikings              1:50.78    1:49.58  
 
Event 33  Boys 9 Year Olds 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patrick Howard             9 Woden                     NT    1:34.50  
  2 Harrison Webster           9 Woden                1:39.13    1:37.59  
  3 Peter Philippa             9 Vikings              2:03.49    1:54.58  
 
Event 33  Boys 10 Year Olds 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Jarrod Barber             10 Telopea              1:28.58    1:23.37  
  2 Joshua Waugh              10 Canberra             1:23.64    1:25.34  
  3 Kurt Gosling              10 Vikings              1:26.98    1:26.97  
DEV - Division  
  1 Nicholas Lawlis           10 Queanbeyan           1:33.01    1:29.72  
  2 Tim Dutton                10 Canberra             1:48.47    1:33.11  
  3 Dylan Weir                10 Vikings                   NT    1:34.76  
  4 Michael Williams          10 Canberra             1:34.51    1:38.88  
  5 Jason Bird                10 Canberra             1:36.39    1:41.37  
 
Event 33  Boys 11 Year Olds 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Nicholas Starkey          11 Canberra             1:18.54    1:16.73  
DEV - Division  
  1 Jack Brinkley             11 Vikings              1:27.11    1:28.61  
  2 Travis Elliott            11 Queanbeyan           1:33.72    1:31.77  
 
Event 33  Boys 12 Year Olds 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Riley Nelson              12 Goulburn             1:12.48    1:13.42  
  2 Luis Alarcon              12 Vikings              1:16.53    1:15.14  
  3 James Greenlees           12 Goulburn             1:18.43    1:15.31  
  4 Angus Funnell             12 Burley Griffin       1:13.38    1:15.90  
DEV - Division  
  1 Sebastian Cuschieri       12 Cruiz                1:19.79    1:16.99  
  2 Daniel Pelkowitz          12 Ginninderra          1:23.15    1:22.42  
  3 Aaron Dutton              12 Canberra             1:20.41    1:29.13  
 
Event 33  Boys 13 & Over 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Liam Braithwaite          13 Ginninderra          1:10.36    1:11.25  
  2 Tom Bigmore               13 Canberra             1:13.98    1:14.91  
DEV - Division  
  1 Thomas Harrison           13 Burley Griffin       1:16.50    1:20.02  
  2 Shaun Philippa            13 Vikings              1:18.26    1:23.38  
  3 Thomas Miller             13 Woden                1:22.99    1:23.81  
 
Event 34  Girls 8 & Under 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Danielle Grimm             8 Vikings              1:46.15    1:38.46  
  2 Emma Lucic                 8 Queanbeyan           2:14.70    2:08.98  
  3 Annabelle Tetley           8 Burley Griffin            NT    2:09.25  
 
Event 34  Girls 9 Year Olds 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Rhiannon Thompson          9 Queanbeyan           1:30.89    1:27.08  
  2 Taylah Bacon               9 Vikings              1:28.86    1:28.61  
  3 Eske Gavel                 9 Cruiz                1:31.30    1:28.92  
  4 Lauren Elliott             9 Queanbeyan           1:34.50    1:35.08  
  5 Niamh Collett              9 Ginninderra          1:35.22    1:37.53  
DEV - Division  
  1 Claire Le Couteur          9 Vikings              1:50.60    1:54.35  
 
Event 34  Girls 10 Year Olds 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Lana Duffy                10 Young                1:23.16    1:23.98  
  2 Tamika Veale              10 Cruiz                1:23.18    1:25.70  
  3 Maddie Quinn              10 Queanbeyan           1:25.71    1:26.89  
  4 Montana Thornberry        10 Ginninderra          1:26.34    1:27.29  
  5 Kaela McGuire             10 Vikings              1:24.11    1:28.65  
DEV - Division  
  1 Annabelle Kimmorley       10 Wagga Asthma         1:36.07    1:24.84  
  2 Cassidy Thurecht          10 Vikings              1:31.42    1:28.69  
  3 Hayley Morris             10 Burley Griffin       1:31.14    1:29.44  
  4 Genevieve Morris          10 Burley Griffin       1:30.08    1:29.76  
  5 Elizabeth Crossley        10 Burley Griffin       1:42.16    1:43.74  
 
Event 34  Girls 11 Year Olds 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Emily French              11 Cruiz                1:18.80    1:18.54  
  2 Isabella Marinelli        11 Woden                1:18.89    1:19.25  
  3 Lara Menegon              11 Queanbeyan           1:21.42    1:19.76  
  4 Chelsea Stewart           11 Ginninderra          1:19.45    1:20.41  
  5 Grace Agresta             11 Queanbeyan           1:23.42    1:22.51  
  6 Ashleigh Jones            11 Vikings              1:20.16    1:22.86  
  7 Kate Thornton             11 Vikings              1:20.93    1:30.48  
DEV - Division  
  1 Julia Bonat               11 Junee                1:25.03    1:22.28  
  2 Courtney Bacon            11 Vikings              1:27.41    1:26.92  
  3 Ceillagh Svensson         11 Vikings              1:25.76    1:27.21  
  4 Rachel Perotti            11 Vikings                   NT    1:28.32  
  5 Astrid Barta              11 Canberra                  NT    1:30.30  
  6 Sophie Cuschieri          11 Cruiz                1:34.45    1:34.04  
 
Event 34  Girls 12 Year Olds 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Haley Jedrzejek           12 Canberra             1:15.94    1:14.13  
  2 Jessica Wu                12 Vikings              1:13.89    1:17.15  
DEV - Division  
  1 Jessica Ralph             12 Goulburn             1:21.50    1:14.18  
  2 Lauren Abraham            12 Canberra             1:26.67    1:23.84  
  3 Kelsie Savage             12 Young                1:22.46    1:24.36  
  4 Alex Courtney             12 Cruiz                1:21.88    1:24.46  
  5 Katie Gillingham          12 Burley Griffin       1:22.32    1:25.85  
  6 Molly Turnbull            12 Vikings              1:22.98    1:26.91  
  7 Lindsay Chugg             12 Cruiz                1:31.78    1:30.54  
  8 Holly Menz                12 East Maitland        1:45.14    1:38.55  
 
Event 34  Girls 13 & Over 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Katrina Lewis             21 Woden                1:12.23    1:09.87  
  2 Melanie Le Couteur        13 Vikings              1:12.53    1:14.83  
  3 Amanda Fletcher           14 Vikings              1:16.15    1:17.29  
  4 Briana Jones              13 Woden                1:16.97    1:19.18  
  5 Charissa Pezzullo         13 Vikings              1:17.32    1:21.95  
DEV - Division  
  1 Matilda Taggart           13 Young                1:19.60    1:16.54  
  2 Laura McAuslan            14 Canberra             1:19.66    1:19.93  
  3 Mikaela Dingley           15 Canberra             1:51.46    1:55.04