2009 Kippax Winter Development Series Meet 1                  
                      AIS - 17 May 2009 - Host:Queanbeyan                      
                                    Results by event                                   
 
Event 1  Girls 9 Year Olds 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Rebecca Cross              9 Vikings              3:06.04    2:49.63  
 
Event 1  Girls 10 Year Olds 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emma Gillingham           10 Burley Griffin       3:00.97    2:52.56  
  2 Gabrielle Scarth-Johnson  10 Vikings              3:08.36    2:59.98  
  3 Ebony Norris              10 Woden                2:59.59    3:01.53  
  4 Alexandra Ashley          10 Ginninderra          3:11.19    3:05.20  
DEV - Division  
  1 Grace Pyke                10 Canberra                  NT    3:05.88  
 
Event 1  Girls 11 Year Olds 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Annabel White             11 Wagga Wagga          2:49.83    2:43.95  
DEV - Division  
  1 Esther Hampton            11 Junee                     NT    3:10.07  
  2 Bella Rogers              11 CRUIZ                     NT    3:15.14  
 
Event 1  Girls 12 Year Olds 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Kara Martin               12 Canberra             2:51.08    2:46.21  
  2 Brittany Ross             12 Woden                2:48.66    2:47.32  
DEV - Division  
  1 Ayu Barry                 12 Telopea              2:54.67    2:22.21  
  2 Molly Roberts             12 CRUIZ                3:01.25    2:52.99  
 
Event 1  Women 13 & Over 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Natasha Kosev             13 Ginninderra          2:34.77    2:27.52  
  2 Meg Bourne                13 Canberra             2:33.34    2:27.80  
  3 Grace Flanagan            13 Junee                2:38.57    2:30.82  
  4 Jade Campbell             13 Cootamundra          2:39.30    2:33.07  
  5 Bethany Stone             13 Ginninderra          2:39.35    2:34.15  
  6 Kayla Fulmer              13 Wagga Wagga          2:37.19    2:34.47  
  7 Andrea Gosling            13 Vikings              2:44.28    2:39.84  
  8 Cassie Keys               16 Canberra             2:44.32    2:40.15  
DEV - Division  
  1 Briana Jones              13 Woden                2:57.91    2:52.32  
  2 Amanda Fletcher           14 Vikings              2:56.61    2:55.79  
  3 Alexandra Brenner         13 Telopea              2:51.29    3:01.97  
 
Event 1  Boys 11 Year Olds 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daniel Hearle             11 Canberra                  NT    2:56.33  
 
Event 1  Boys 12 Year Olds 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Angus Funnell             12 Burley Griffin       2:52.26    2:49.63  
DEV - Division  
  1 John Ashleigh             12 Telopea                   NT    2:33.85  
 
Event 1  Men 13 & Over 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Josh Lind                 13 Queanbeyan           2:39.10    2:23.65  
  2 Liam Braithwaite          13 Ginninderra          2:43.93    2:37.81  
 
Event 2  Girls 8 & Under 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pyper Thornberry           6 Ginninderra               NT      29.79  
  2 Sasha Rusanov              8 Queanbeyan                NT      29.92  
  3 Bella White                7 Queanbeyan                NT      32.93  
  4 Gaby Clarke                6 Wagga Wagga            40.68      38.60  
  5 Sophie White               6 Wagga Wagga            37.78      38.70  
  6 Maeve Wolf                 6 Vikings                44.69      40.05  
  7 Dimity Crowe               7 Burley Griffin            NT      40.07  
  8 Molly Keough               7 Wagga Wagga            45.72      48.21  
  9 Charlotte McDonald         5 Wagga Wagga               NT      57.74  
 
Event 2  Girls 9 Year Olds 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Charlotte White            9 Queanbeyan                NT      31.43  
  2 Charlotte Garner           9 Queanbeyan                NT      32.62  
 
Event 2  Boys 8 & Under 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Will Roberts               8 CRUIZ                     NT      31.53  
  2 Nathan Cummins             8 Ginninderra               NT      34.67  
  3 Liam Maddren               8 Goulburn                  NT      34.79  
  4 Bryce Svensson             8 Vikings                38.61      35.03  
  5 Skinny Gavel               7 CRUIZ                     NT      36.22  
  6 Alexander Ademeitis        8 Goulburn               44.69      36.76  
  7 Lewis Bousfield            7 Young                     NT      37.99  
  8 Mark Rusanov               6 Queanbeyan                NT      41.58  
  9 Zachary Watson             8 Vikings                   NT      43.22  
 
Event 2  Boys 9 Year Olds 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jackson Groves             9 Canberra                  NT      26.55  
  2 Callum Burns               9 Ginninderra               NT      28.94  
 
Event 3  Boys 8 & Under 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
DEV - Division  
  1 James Clarke               8 Wagga Wagga          1:01.65      58.03  
  2 Harrison Webster           8 Woden                1:05.53    1:02.35  
  3 Anthony Cummins            8 Goulburn             1:14.30    1:09.79  
 
Event 3  Boys 9 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Timothy Murphy             9 Wagga Wagga          1:00.92      52.74  
  2 Jack Donnelly              9 Queanbeyan           1:01.20      58.36  
  3 Zac Whytcross              9 Wagga Wagga          1:16.01    1:08.16  
 
Event 3  Boys 10 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Shaun Vu                  10 Goulburn               53.39      52.36  
  2 Nicholas Lawlis           10 Queanbeyan             55.02      54.24  
DEV - Division  
  1 Joshua Waugh              10 Canberra                  NT      50.76  
  2 Jason Bird                10 Canberra                  NT      53.79  
  3 James Hanson              10 Telopea                56.55      55.80  
  4 Michael Williams          10 Canberra                  NT      58.28  
  5 Harry Chalker             10 Burley Griffin       1:04.71    1:01.00  
  6 Lindn O'Keeffe            10 Goulburn             1:07.86    1:02.18  
  7 Samuel Dinn               10 Vikings              1:06.17    1:02.72  
 
Event 4  Girls 8 & Under 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Phoebe Ross                8 Woden                  55.69      54.70  
  2 Brooke Gilroy              7 Vikings              1:01.16    1:00.22  
  3 Alexis Cross               8 Vikings              1:00.09    1:02.35  
DEV - Division  
  1 Danielle Grimm             8 Vikings              1:03.41      57.80  
  2 Rachel Crawford            8 Burley Griffin       1:04.52    1:00.28  
  3 Chloe Rogers               8 CRUIZ                1:09.34    1:02.31  
  4 Jess Ashley                7 Ginninderra          1:06.72    1:03.23  
  5 Alexie Boulton             8 Queanbeyan                NT    1:03.37  
  6 J'aime McGuire             8 Vikings              1:08.65    1:04.97  
  7 Millie Himmelberg          8 Young                1:10.56    1:07.15  
  8 Madeliene McGoldrick       7 Vikings              1:16.86    1:15.13  
  9 Emma Lucic                 8 Queanbeyan           1:31.28    1:20.66  
 
Event 4  Girls 9 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Rhiannon Thompson          9 Queanbeyan             56.96      53.50  
  2 Madeleine Vu               9 Goulburn               58.00      56.38  
DEV - Division  
  1 Claire Bousfield           9 Young                     NT      56.13  
  2 Niamh Collett              9 Ginninderra          1:02.21      56.57  
  3 Sara Hajdar                9 Ginninderra          1:04.15      57.61  
  4 Julia Bruce                9 Ginninderra          1:03.32      59.22  
  5 Jordan Heddle              9 Woden                1:02.27      59.42  
  6 Anneliese Brenner          9 Telopea              1:06.29    1:01.73  
  7 Tara Ironside              9 Vikings              1:06.55    1:02.47  
  8 Sarah Ashleigh             9 Telopea                   NT    1:11.73  
  9 Veronica Dinn              9 Vikings              1:36.23    1:14.21  
 
Event 4  Girls 10 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Kaela McGuire             10 Vikings                51.28      47.58  
  2 Alannah Riggans           10 Woden                  53.41      48.16  
  3 Grace Pyke                10 Canberra               53.25      48.72  
  4 Hayley Morris             10 Burley Griffin         52.23      49.49  
  5 Annabelle Kimmorley       10 Wagga Asthma           53.14      51.24  
  6 Tennille Miller           10 Canberra               54.35      51.42  
  7 Montana Thornberry        10 Ginninderra            55.40      52.02  
  8 Milla Wolf                10 Vikings                54.44      52.99  
DEV - Division  
  1 Genevieve Morris          10 Burley Griffin         56.07      52.04  
  2 Rachael Albertson-Kill    10 Telopea                56.43      53.50  
  3 Claudia Maddren           10 Goulburn               56.60      56.84  
  4 Olivia Keough             10 Wagga Wagga          1:07.55    1:01.93  
  5 Caitlin Sankey            10 Canberra             1:15.01    1:02.75  
 
Event 5  Boys 11 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Baden Swain               11 Wagga Wagga            47.29      47.61  
DEV - Division  
  1 Ryan Gray                 11 Queanbeyan             53.65      46.90  
  2 Travis Elliott            11 Queanbeyan             52.36      49.40  
  3 Brock Muscat              11 Yass                   55.37      54.66  
 
Event 5  Boys 12 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Jordan Welch              12 Burley Griffin         44.19      42.97  
DEV - Division  
  1 Brandon Pyke              12 Canberra               48.95      41.43  
  2 Riley Nelson              12 Goulburn               47.41      43.71  
  3 Liam Barber               12 Telopea                49.12      44.56  
  4 Sebastian Cuschieri       12 CRUIZ                  48.50      44.70  
  5 Adam Hoad                 12 Canberra                  NT      45.40  
  6 John Freeman              12 Woden                  48.54      47.21  
  7 Daniel Pelkowitz          12 Ginninderra            53.34      48.18  
  7 James Greenlees           12 Goulburn               48.52      48.18  
  9 Jacques Cherbuin          12 Burley Griffin            NT      55.46  
 
Event 5  Boys 13 & Over 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Tom Bigmore               13 Canberra               44.09      43.38  
DEV - Division  
  1 William Rooks             14 Canberra                  NT      38.30  
  2 Brandon Carney            14 Woden                  47.72      44.20  
  3 Timothy D'abrera          17 Woden                  47.87      50.10  
 
Event 6  Girls 11 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Kate Thornton             11 Vikings                47.15      45.50  
  2 Rachel Brown              11 Canberra               49.24      45.76  
  3 Lauren Bruce              11 Ginninderra            50.00      47.26  
  4 Kelsie Savage             11 Young                  49.96      47.54  
  5 Keely O'Brien             11 Woden                  50.01      48.63  
DEV - Division  
  1 Annika Morling            11 Canberra                  NT      48.28  
  2 Alex Courtney             11 CRUIZ                  51.35      48.85  
  3 Ashleigh Jones            11 Vikings                50.96      49.25  
  4 Bella Rogers              11 CRUIZ                  51.13      49.60  
  5 Lara Menegon              11 Queanbeyan                NT      49.89  
  6 Chelsea Stewart           11 Ginninderra            51.97      50.10  
  7 Annabel White             11 Wagga Wagga            52.07      51.31  
  8 Molly Turnbull            11 Vikings                54.45      51.52  
  9 Emma Miller               11 Burley Griffin         52.28      51.58  
 10 Sarah Abbott              11 CRUIZ                  54.91      51.73  
 11 Sophie Cuschieri          11 CRUIZ                  54.65      51.89  
 12 Claire Lindbeck           11 Queanbeyan                NT      52.88  
 13 Charlotte Stone           11 Ginninderra            56.99      55.18  
 14 Holly Menz                11 East Maitland        1:03.57    1:00.92  
 
Event 6  Girls 12 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Brittany Ross             12 Woden                  44.87      43.51  
  2 Molly May Cann            12 Ginninderra            43.95      43.79  
  3 Meghaan Kimmorley         12 Wagga Asthma           46.95      45.99  
  4 Phoebe Crowe              12 Burley Griffin         44.72      46.30  
  5 Tegan Garnett             12 CRUIZ                  46.48      48.45  
DEV - Division  
  1 Molly Roberts             12 CRUIZ                  47.79      44.94  
  2 Chantelle Vu              12 Goulburn               48.14      46.12  
  3 Aisha Collins             12 Canberra               48.13      46.89  
  4 Lauren Abraham            12 Canberra               48.95      47.39  
  5 Kara Martin               12 Canberra               50.64      49.71  
  6 Amelia Norris             12 Woden                  53.32      51.42  
  7 Gabi Keough               12 Wagga Wagga          1:01.64      54.78  
  8 Lindsay Chugg             12 CRUIZ                1:15.95      56.97  
 
Event 6  Girls 13 & Over 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Caitlyn Radcliffe         14 Ginninderra            43.27      41.24  
  2 Zoia Rusanov              15 Queanbeyan             42.47      41.72  
  3 Charissa Pezzullo         13 Vikings                43.32      43.37  
  4 Bethany Stone             13 Ginninderra            45.65      46.18  
  5 Cassie Keys               16 Canberra               45.49      46.75  
DEV - Division  
  1 Paula Rusanov             13 Queanbeyan             46.13      43.50  
  2 Hannah Keys               14 Canberra               47.94      45.15  
  3 Sara Lucic                14 Queanbeyan             46.57      46.85  
  4 Kaisee O'Keeffe           13 Goulburn               47.10      46.97  
  5 Cassie Parkinson          15 Cootamundra            50.29      48.00  
  6 Florence Sheppard         17 Burley Griffin            NT      50.84  
  7 Hayley Manning            14 Vikings                   NT      54.52  
  8 Mikaela Dingley           14 Canberra             1:03.99    1:11.44  
 
Event 7  Boys 9 Year Olds 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jackson Groves             9 Canberra                  NT    1:38.81  
 
Event 7  Boys 10 Year Olds 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Kurt Gosling              10 Vikings              1:38.49    1:35.42  
  2 Nicholas Lawlis           10 Queanbeyan           1:37.92    1:37.08  
DEV - Division  
  1 James Hanson              10 Telopea              1:44.20    1:30.32  
  2 Harry Chalker             10 Burley Griffin       1:49.36    1:49.84  
  3 Hayden Matthews           10 Vikings              1:52.24    1:52.29  
 
Event 7  Boys 11 Year Olds 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Sam Raves                 11 Wagga Wagga          1:33.83    1:23.81  
  2 Caleb Whiteley            11 Queanbeyan           1:29.18    1:36.01  
 
Event 7  Boys 12 Year Olds 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dylan Booth               12 Ginninderra          1:22.67    1:18.58  
DEV - Division  
  1 Angus Funnell             12 Burley Griffin       1:32.37    1:27.04  
  2 Harvey Keown              12 Burley Griffin            NT    1:59.59  
 
Event 7  Boys 13 & Over 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liam Braithwaite          13 Ginninderra          1:26.16    1:28.13  
  2 Gerard Lennox             13 Canberra             1:40.94    1:34.04  
 
Event 8  Girls 8 & Under 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Claire Le Couteur          8 Vikings              2:05.58    2:03.09  
 
Event 8  Girls 9 Year Olds 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Rhiannon Thompson          9 Queanbeyan           1:43.58    1:40.37  
DEV - Division  
  1 Stephanie McGoldrick       9 Vikings              1:50.27    1:44.71  
  2 Eske Gavel                 9 CRUIZ                     NT    1:47.44  
  3 Anneliese Brenner          9 Telopea              2:12.48    2:05.84  
 
Event 8  Girls 10 Year Olds 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Emma Gillingham           10 Burley Griffin       1:34.97    1:28.03  
  2 Cassidy Thurecht          10 Vikings              1:42.95    1:40.37  
DEV - Division  
  1 Elizabeth Crossley        10 Burley Griffin       1:55.69    1:47.14  
 
Event 8  Girls 11 Year Olds 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Hannah Cummins            11 Goulburn             1:33.81    1:28.30  
  2 Samantha Young            11 Woden                1:30.80    1:28.59  
  3 Esther Hampton            11 Junee                1:33.35    1:35.54  
DEV - Division  
  1 Chloe Ironside            11 Vikings              1:37.99    1:37.00  
  2 Chelsea Stewart           11 Ginninderra          1:38.29    1:38.07  
 
Event 8  Girls 12 Year Olds 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gabi Keough               12 Wagga Wagga          1:39.49    1:27.69  
  2 Emma Perkovic             12 Canberra             1:42.08    1:34.71  
 
Event 8  Girls 13 & Over 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Emma Kelly                13 Vikings              1:22.10    1:19.85  
  2 Jade Campbell             13 Cootamundra          1:27.07    1:21.75  
  3 Bethany Stone             13 Ginninderra          1:25.07    1:24.04  
  4 Kayla Fulmer              13 Wagga Wagga          1:25.78    1:24.29  
DEV - Division  
  1 Andrea Gosling            13 Vikings              1:28.52    1:25.42  
  2 Amanda Fletcher           14 Vikings              1:29.02    1:27.81  
 
Event 9  Boys 10 Year Olds 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 James Hanson              10 Telopea                   NT    3:25.48  
 
Event 9  Boys 11 Year Olds 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
 
Event 9  Boys 12 Year Olds 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liam Barber               12 Telopea              3:03.35    2:49.39  
DEV - Division  
  1 Kristofor Tengstrom       12 Canberra             3:14.60    3:00.00  
 
Event 9  Boys 13 & Over 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Brandon Cleal             16 Wagga Wagga          2:51.07    2:43.53  
  2 Luke Touzell              14 Kinross Wolaroi      2:48.17    2:53.91  
DEV - Division  
  1 Timothy D'abrera          17 Woden                3:53.90    3:53.84  
 
Event 10  Girls 9 Year Olds 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Lana Duffy                 9 Young                3:39.45    3:48.34  
DEV - Division  
 
Event 10  Girls 10 Year Olds 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Milla Wolf                10 Vikings              3:44.99    3:37.79  
DEV - Division  
  1 Rachael Albertson-Kill    10 Telopea                   NT    3:28.73  
 
Event 10  Girls 11 Year Olds 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katelyn Weller            11 Queanbeyan           3:42.07    3:35.15  
  2 Claire Lindbeck           11 Queanbeyan                NT    3:43.81  
 
Event 10  Girls 12 Year Olds 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Ayu Barry                 12 Telopea              3:01.85    2:41.01  
  2 Haley Jedrzejek           12 Canberra             3:05.51    3:01.14  
DEV - Division  
  1 Molly May Cann            12 Ginninderra          3:19.17    3:17.08  
  2 Kara Martin               12 Canberra             3:16.96    3:22.20  
 
Event 10  Girls 13 & Over 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Meg Bourne                13 Canberra             3:07.97    3:00.61  
  2 Zoia Rusanov              15 Queanbeyan           3:02.72    3:07.80  
 
Event 11  Girls 8 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pyper Thornberry           6 Ginninderra               NT      23.59  
  2 Sasha Rusanov              8 Queanbeyan                NT      25.46  
  3 Molly Keough               7 Wagga Wagga            37.27      28.36  
  4 Maeve Wolf                 6 Vikings                27.93      28.50  
  5 Dimity Crowe               7 Burley Griffin            NT      29.11  
  6 Sophie White               6 Wagga Wagga            32.38      32.80  
  7 Riley Whiteley             6 Queanbeyan                NT      34.86  
  8 Charlotte McDonald         5 Wagga Wagga               NT      36.74  
  9 Gaby Clarke                6 Wagga Wagga            37.61      37.89  
 
Event 11  Girls 9 Year Olds 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Madeleine Vu               9 Goulburn                  NT      17.64  
  2 Claire Bousfield           9 Young                     NT      23.66  
 
Event 11  Boys 8 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bryce Svensson             8 Vikings                34.50      24.60  
  2 Lachlan Savage             6 Queanbeyan             36.94      24.74  
  3 Nathan Cummins             8 Ginninderra               NT      24.88  
  4 Mark Rusanov               6 Queanbeyan                NT      25.12  
  5 Alexander Ademeitis        8 Goulburn               36.35      25.29  
  6 Lewis Bousfield            7 Young                     NT      39.77  
 
Event 12  Boys 8 & Under 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 James Clarke               8 Wagga Wagga            42.09      40.67  
  2 Harrison Webster           8 Woden                  43.17      42.65  
DEV - Division  
  1 Will Roberts               8 CRUIZ                     NT      45.38  
  2 Anthony Cummins            8 Goulburn               53.32      52.36  
  3 Liam Maddren               8 Goulburn               53.56      55.38  
  4 Zachary Watson             8 Vikings              1:09.28      57.04  
  5 Skinny Gavel               7 CRUIZ                     NT    1:01.94  
 
Event 12  Boys 9 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Tim Dutton                 9 Canberra               40.86      40.31  
  2 Jack Donnelly              9 Queanbeyan             43.32      44.20  
DEV - Division  
  1 Timothy Murphy             9 Wagga Wagga            45.53      39.23  
  2 Jackson Groves             9 Canberra                  NT      40.55  
  3 Zac Whytcross              9 Wagga Wagga            46.67      44.94  
  4 Callum Burns               9 Ginninderra               NT      52.48  
 
Event 12  Boys 10 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 James Hanson              10 Telopea                39.90      36.04  
  2 William Crowe             10 Burley Griffin         37.30      36.84  
  3 Jarrod Barber             10 Telopea                39.36      37.59  
  4 Shaun Vu                  10 Goulburn               38.47      38.07  
  5 Nicholas Lawlis           10 Queanbeyan             38.84      38.28  
  6 Kurt Gosling              10 Vikings                39.49      40.19  
DEV - Division  
  1 Joshua Waugh              10 Canberra                  NT      35.75  
  2 Jason Bird                10 Canberra                  NT      39.50  
  3 Joel Groves               10 CRUIZ                     NT      41.48  
  4 Michael Williams          10 Canberra                  NT      42.52  
  5 Harry Chalker             10 Burley Griffin         44.38      44.24  
  6 Samuel Dinn               10 Vikings                47.51      46.94  
  7 Lindn O'Keeffe            10 Goulburn               49.08      48.76  
 
Event 13  Girls 8 & Under 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Brooke Gilroy              7 Vikings                44.00      43.62  
  2 J'aime McGuire             8 Vikings                43.11      44.33  
DEV - Division  
  1 Rachel Crawford            8 Burley Griffin         46.37      44.27  
  2 Millie Himmelberg          8 Young                  49.48      46.51  
  3 Alexis Cross               8 Vikings                47.87      47.07  
  4 Chloe Rogers               8 CRUIZ                  47.93      47.23  
  5 Phoebe Ross                8 Woden                  51.73      50.67  
  6 Jess Ashley                7 Ginninderra            49.78      50.73  
  7 Alexie Boulton             8 Queanbeyan                NT      54.07  
  8 Bella White                7 Queanbeyan                NT      56.20  
  9 Madeliene McGoldrick       7 Vikings                55.52    1:00.21  
 10 Emma Lucic                 8 Queanbeyan             58.58    1:03.03  
 
Event 13  Girls 9 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Kate Tabke                 9 Vikings                40.55      38.90  
  2 Darby Whiteley             9 Queanbeyan             42.03      40.34  
  3 Lauren Elliott             9 Queanbeyan             39.57      42.84  
  4 Niamh Collett              9 Ginninderra            43.00      44.10  
DEV - Division  
  1 Eske Gavel                 9 CRUIZ                  43.68      41.50  
  2 Jordan Heddle              9 Woden                  46.09      43.84  
  3 Julia Bruce                9 Ginninderra            45.36      47.14  
  4 Tara Ironside              9 Vikings                48.86      48.83  
  5 Veronica Dinn              9 Vikings                50.18      49.93  
  6 Charlotte White            9 Queanbeyan                NT      50.01  
  7 Anneliese Brenner          9 Telopea                50.54      51.72  
  8 Charlotte Garner           9 Queanbeyan                NT      53.31  
  9 Sarah Ashleigh             9 Telopea                   NT      57.12  
 
Event 13  Girls 10 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Emma Gillingham           10 Burley Griffin         37.27      36.16  
  2 Tamika Veale              10 CRUIZ                  39.22      36.25  
  3 Alannah Riggans           10 Woden                  38.79      37.24  
  4 Annabelle Kimmorley       10 Wagga Asthma           39.64      39.79  
  5 Hayley Morris             10 Burley Griffin         40.25      40.53  
  6 Montana Thornberry        10 Ginninderra            39.30      40.95  
DEV - Division  
  1 Grace Pyke                10 Canberra               40.99      38.99  
  2 Tennille Miller           10 Canberra               41.98      39.33  
  3 Rachael Albertson-Kill    10 Telopea                41.61      40.17  
  4 Anna-Kate Braithwaite     10 Ginninderra            42.10      40.36  
  5 Genevieve Morris          10 Burley Griffin         42.48      40.42  
  6 Milla Wolf                10 Vikings                40.93      43.67  
  7 Claudia Maddren           10 Goulburn               44.35      43.89  
  8 Elizabeth Crossley        10 Burley Griffin         43.17      44.45  
  9 Olivia Keough             10 Wagga Wagga            49.01      45.96  
 10 Caitlin Sankey            10 Canberra               50.95      48.12  
 11 Isabelle Lennox           10 Canberra                  NT      53.31  
 
Event 14  Boys 11 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Caleb Whiteley            11 Queanbeyan             35.58      35.70  
  2 Baden Swain               11 Wagga Wagga            36.13      36.30  
DEV - Division  
  1 Ryan Gray                 11 Queanbeyan             38.81      37.66  
  2 Brock Muscat              11 Yass                   42.83      43.36  
 
Event 14  Boys 12 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Riley Nelson              12 Goulburn               33.09      31.47  
  2 John Freeman              12 Woden                  35.12      34.59  
  3 James Greenlees           12 Goulburn               34.56      35.22  
DEV - Division  
  1 Sebastian Cuschieri       12 CRUIZ                  36.21      33.19  
  2 Brandon Pyke              12 Canberra               37.87      34.06  
  3 Adam Hoad                 12 Canberra                  NT      36.57  
  4 Kieran Sibley             12 Vikings                38.66      36.61  
  5 Daniel Pelkowitz          12 Ginninderra            39.23      37.81  
  6 Jacques Cherbuin          12 Burley Griffin            NT      37.96  
  7 Harvey Keown              12 Burley Griffin            NT      42.79  
 
Event 14  Boys 13 & Over 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Luke Touzell              14 Kinross Wolaroi        31.03      30.37  
  2 Tom Bigmore               13 Canberra               31.11      32.52  
DEV - Division  
  1 William Rooks             14 Canberra                  NT      32.36  
  2 Brandon Carney            14 Woden                  36.91      34.63  
  3 Gerard Lennox             13 Canberra               40.93      39.76  
  4 Timothy D'abrera          17 Woden                  38.47      44.76  
 
Event 15  Girls 11 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Evie McNee                11 Ginninderra            37.50      34.46  
  2 Samantha Young            11 Woden                  35.80      34.52  
  3 Isabella Marinelli        11 Woden                  35.35      34.94  
  4 Hannah Cummins            11 Goulburn               36.95      35.04  
  5 Emily French              11 CRUIZ                  35.77      35.18  
  6 Lauren Bruce              11 Ginninderra            36.34      36.52  
  7 Alex Courtney             11 CRUIZ                  36.89      37.06  
  8 Chelsea Stewart           11 Ginninderra            36.98      37.77  
  9 Emma Miller               11 Burley Griffin         36.96      38.22  
 10 Bella Rogers              11 CRUIZ                  36.73      38.71  
DEV - Division  
  1 Grace Agresta             11 Queanbeyan             38.66      35.52  
  2 Kelsie Savage             11 Young                  38.14      35.54  
  3 Annika Morling            11 Canberra                  NT      36.21  
  4 Lara Menegon              11 Queanbeyan                NT      37.58  
  5 Kate Thornton             11 Vikings                38.44      38.09  
  6 Chloe Ironside            11 Vikings                40.27      38.80  
  7 Molly Turnbull            11 Vikings                40.21      38.89  
  8 Ashleigh Jones            11 Vikings                40.00      39.61  
  9 Ashlin Hardiman           11 Ginninderra               NT      40.83  
 10 Charlotte Stone           11 Ginninderra            41.40      41.47  
 10 Sophie Cuschieri          11 CRUIZ                  45.75      41.47  
 12 Sarah Abbott              11 CRUIZ                  44.35      42.24  
 13 Claire Lindbeck           11 Queanbeyan                NT      42.82  
 
Event 15  Girls 12 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Chantelle Vu              12 Goulburn               34.81      35.67  
  2 Meghaan Kimmorley         12 Wagga Asthma           36.22      36.22  
DEV - Division  
  1 Gabi Keough               12 Wagga Wagga            36.97      35.36  
  2 Katie Gillingham          12 Burley Griffin         37.12      35.87  
  3 Ieesha Rowley             12 CRUIZ                  39.01      36.07  
  4 Molly May Cann            12 Ginninderra            37.70      37.28  
  5 Lauren Abraham            12 Canberra               38.23      37.62  
  6 Moira Mcloughlin          12 Canberra                  NT      37.83  
  7 Phoebe Crowe              12 Burley Griffin         38.31      38.07  
  8 Tegan Garnett             12 CRUIZ                  40.50      38.38  
  9 Emma Perkovic             12 Canberra               41.56      39.11  
 10 Lindsay Chugg             12 CRUIZ                  46.06      41.03  
 
Event 15  Girls 13 & Over 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Grace Flanagan            13 Junee                  32.56      31.68  
  2 Emma Kelly                13 Vikings                32.74      32.37  
  3 Andrea Gosling            13 Vikings                33.20      33.31  
  4 Hannah Keys               14 Canberra               34.28      33.67  
  5 Sara Lucic                14 Queanbeyan             33.44      34.05  
  6 Alexandra Brenner         13 Telopea                35.69      34.27  
  7 Amanda Fletcher           14 Vikings                34.66      34.99  
DEV - Division  
  1 Charissa Pezzullo         13 Vikings                36.65      35.57  
  2 Briana Jones              13 Woden                  36.32      36.08  
  3 Cassie Parkinson          15 Cootamundra            41.49      37.12  
  4 Kaisee O'Keeffe           13 Goulburn               38.12      38.03  
  5 Hayley Manning            14 Vikings                   NT      40.68  
  6 Elizabeth Shelley         13 Queanbeyan             46.33      46.51  
  7 Mikaela Dingley           14 Canberra               50.72      52.68  
 
Event 16  Boys 8 & Under 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Harrison Webster           8 Woden                1:57.32    1:56.28  
DEV - Division  
  1 James Clarke               8 Wagga Wagga               NT    1:49.74  
  2 Alexander Ademeitis        8 Goulburn                  NT    2:31.98  
  3 Bryce Svensson             8 Vikings              2:53.36    2:32.10  
 
Event 16  Boys 9 Year Olds 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tim Dutton                 9 Canberra             1:54.83    1:42.09  
  2 Timothy Murphy             9 Wagga Wagga          2:33.68    1:48.84  
  3 Zac Whytcross              9 Wagga Wagga               NT    2:08.65  
  4 Callum Burns               9 Ginninderra               NT    2:10.26  
 
Event 16  Boys 10 Year Olds 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Kurt Gosling              10 Vikings              1:40.35    1:39.21  
DEV - Division  
  1 Nicholas Lawlis           10 Queanbeyan           1:50.93    1:41.95  
  2 Hayden Matthews           10 Vikings              1:59.27    1:51.37  
  3 Joel Groves               10 CRUIZ                     NT    1:51.75  
  4 Samuel Dinn               10 Vikings              2:14.75    2:03.88  
 
Event 16  Boys 11 Year Olds 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Sam Raves                 11 Wagga Wagga          1:30.24    1:22.79  
  2 Jackson Savage            11 Queanbeyan           1:33.62    1:26.41  
DEV - Division  
  1 Daniel Hearle             11 Canberra                  NT    1:30.11  
  2 Caleb Whiteley            11 Queanbeyan           1:38.61    1:32.53  
  3 Curtis Sahariv            11 Yass                 1:36.86    1:32.88  
  4 Travis Elliott            11 Queanbeyan           1:45.44    1:42.20  
 
Event 16  Boys 12 Year Olds 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Jordan Welch              12 Burley Griffin       1:25.67    1:18.67  
  2 Dylan Booth               12 Ginninderra          1:26.64    1:18.98  
  3 Liam Barber               12 Telopea              1:24.30    1:19.10  
DEV - Division  
  1 Kristofor Tengstrom       12 Canberra                  NT    1:26.48  
  2 Sebastian Cuschieri       12 CRUIZ                1:36.38    1:28.26  
  3 Angus Funnell             12 Burley Griffin       1:47.08    1:31.97  
  4 Adam Hoad                 12 Canberra                  NT    1:37.17  
  5 Aaron Dutton              12 Canberra             1:36.09    1:38.48  
  6 Kieran Sibley             12 Vikings              1:50.94    1:41.55  
  7 Jacques Cherbuin          12 Burley Griffin            NT    1:42.68  
  8 Harvey Keown              12 Burley Griffin            NT    1:52.10  
 
Event 16  Boys 13 & Over 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alex Ramsay               15 Ginninderra          1:30.86    1:16.12  
  2 Tom Bigmore               13 Canberra                  NT    1:26.00  
  3 Brandon Carney            14 Woden                1:40.18    1:28.05  
 
Event 17  Girls 8 & Under 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 J'aime McGuire             8 Vikings              1:59.02    1:58.82  
  2 Danielle Grimm             8 Vikings              1:53.54    1:58.87  
  3 Alexis Cross               8 Vikings              1:58.15    2:00.58  
DEV - Division  
  1 Rachel Crawford            8 Burley Griffin            NT    1:56.85  
  2 Chloe Rogers               8 CRUIZ                     NT    2:03.78  
  3 Phoebe Ross                8 Woden                     NT    2:04.97  
  4 Jess Ashley                7 Ginninderra          2:07.91    2:06.38  
  5 Claire Le Couteur          8 Vikings              2:20.37    2:15.03  
 
Event 17  Girls 9 Year Olds 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Darby Whiteley             9 Queanbeyan           1:46.48    1:44.97  
  2 Lauren Elliott             9 Queanbeyan           1:48.88    1:45.76  
DEV - Division  
  1 Rhiannon Thompson          9 Queanbeyan           1:51.39    1:40.62  
  2 Niamh Collett              9 Ginninderra          2:01.57    1:51.38  
  3 Jordan Heddle              9 Woden                2:09.20    1:51.61  
  4 Stephanie McGoldrick       9 Vikings              1:53.67    1:52.03  
  5 Tara Ironside              9 Vikings              2:03.07    2:01.65  
  6 Anneliese Brenner          9 Telopea              2:09.97    2:08.29  
  7 Julia Bruce                9 Ginninderra               NT    2:14.03  
  8 Veronica Dinn              9 Vikings              2:27.63    2:19.70  
 
Event 17  Girls 10 Year Olds 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Ebony Norris              10 Woden                1:38.01    1:30.47  
  2 Gabrielle Scarth-Johnson  10 Vikings              1:42.55    1:30.73  
  3 Alexandra Ashley          10 Ginninderra          1:40.47    1:33.04  
  4 Tamika Veale              10 CRUIZ                1:45.99    1:35.60  
  5 Alannah Riggans           10 Woden                1:43.15    1:37.20  
  6 Tennille Miller           10 Canberra             1:45.12    1:38.43  
  7 Kaela McGuire             10 Vikings              1:47.31    1:39.49  
  8 Hayley Morris             10 Burley Griffin       1:47.55    1:41.86  
  9 Cassidy Thurecht          10 Vikings              1:42.45    1:44.77  
 10 Milla Wolf                10 Vikings              1:45.24    1:48.73  
DEV - Division  
  1 Genevieve Morris          10 Burley Griffin       1:50.91    1:46.21  
  2 Claudia Maddren           10 Goulburn                  NT    1:49.49  
  3 Olivia Keough             10 Wagga Wagga          2:33.43    1:59.00  
 
Event 17  Girls 11 Year Olds 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Holly Meadows-Blundell    11 Cootamundra          1:32.23    1:20.67  
  2 Annabel White             11 Wagga Wagga          1:35.82    1:24.79  
  3 Isabella Marinelli        11 Woden                1:34.41    1:26.50  
  4 Hannah Cummins            11 Goulburn             1:36.41    1:30.39  
DEV - Division  
  1 Evie McNee                11 Ginninderra               NT    1:24.44  
  2 Emily French              11 CRUIZ                     NT    1:26.84  
  3 Kate Thornton             11 Vikings              1:37.87    1:33.24  
  4 Kelsie Savage             11 Young                1:38.92    1:33.85  
  5 Esther Hampton            11 Junee                1:37.68    1:34.34  
  6 Lauren Bruce              11 Ginninderra          2:00.86    1:34.39  
  7 Keely O'Brien             11 Woden                1:38.99    1:35.40  
  8 Emma Miller               11 Burley Griffin       1:44.03    1:38.78  
  9 Katelyn Weller            11 Queanbeyan           1:41.63    1:40.87  
 10 Alex Courtney             11 CRUIZ                     NT    1:41.06  
 11 Molly Turnbull            11 Vikings              1:45.95    1:43.22  
 12 Bella Rogers              11 CRUIZ                     NT    1:45.24  
 13 Sophie Cuschieri          11 CRUIZ                1:49.20    1:45.27  
 14 Holly Menz                11 East Maitland        2:11.95    1:58.89  
 
Event 17  Girls 12 Year Olds 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Haley Jedrzejek           12 Canberra             1:28.08    1:24.27  
  2 Brittany Ross             12 Woden                1:27.52    1:24.82  
  3 Molly May Cann            12 Ginninderra          1:33.47    1:33.37  
DEV - Division  
  1 Ayu Barry                 12 Telopea              1:53.75    1:14.37  
  2 Molly Roberts             12 CRUIZ                     NT    1:24.87  
  3 Kara Martin               12 Canberra             1:36.92    1:32.43  
  4 Katie Gillingham          12 Burley Griffin       1:47.62    1:33.48  
  5 Moira Mcloughlin          12 Canberra                  NT    1:34.14  
  6 Lauren Abraham            12 Canberra             1:41.83    1:34.46  
  7 Ieesha Rowley             12 CRUIZ                1:44.49    1:37.79  
  8 Amelia Norris             12 Woden                1:46.09    1:40.74  
  9 Tegan Garnett             12 CRUIZ                     NT    1:42.86  
 10 Lindsay Chugg             12 CRUIZ                2:20.37    1:52.62  
 
Event 17  Girls 13 & Over 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Grace Flanagan            13 Junee                1:23.93    1:16.84  
  2 Caitlyn Radcliffe         14 Ginninderra          1:26.43    1:18.23  
  3 Sara Lucic                14 Queanbeyan           1:28.10    1:28.04  
DEV - Division  
  1 Paula Rusanov             13 Queanbeyan           1:35.43    1:20.27  
  2 Lua Plant                 13 Ginninderra               NT    1:20.66  
  3 Hannah Keys               14 Canberra             1:31.84    1:28.44  
  4 Andrea Gosling            13 Vikings              1:30.78    1:30.28  
  5 Charissa Pezzullo         13 Vikings              1:33.18    1:31.18  
  6 Briana Jones              13 Woden                1:34.62    1:34.52  
  7 Cassie Parkinson          15 Cootamundra          1:40.69    1:37.17  
 
Event 18  Girls 9 Year Olds 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rebecca Cross              9 Vikings                   NT    3:17.14  
 
Event 18  Girls 10 Year Olds 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Ashley Groch              10 Canberra             3:09.82    3:06.32  
 
Event 18  Girls 11 Year Olds 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holly Meadows-Blundell    11 Cootamundra          3:06.00    2:55.38  
 
Event 18  Women 13 & Over 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
DEV - Division  
  1 Caitlyn Radcliffe         14 Ginninderra               NT    2:55.24  
  2 Alexandra Brenner         13 Telopea                   NT    3:14.31  
 
Event 18  Boys 10 Year Olds 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kurt Gosling              10 Vikings              3:31.07    3:24.30  
 
Event 18  Men 13 & Over 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bradley Jones             15 Queanbeyan                NT    2:30.21  
  2 Brandon Cleal             16 Wagga Wagga               NT    2:38.97  
 
Event 19  Girls 8 & Under 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bella White                7 Queanbeyan                NT      27.76  
  2 Sasha Rusanov              8 Queanbeyan                NT      28.28  
  3 Pyper Thornberry           6 Ginninderra               NT      29.31  
  4 Dimity Crowe               7 Burley Griffin            NT      29.84  
  5 Molly Keough               7 Wagga Wagga            37.64      33.97  
  6 Riley Whiteley             6 Queanbeyan             45.44      37.69  
  7 Gaby Clarke                6 Wagga Wagga            34.92      38.11  
  8 Maeve Wolf                 6 Vikings                33.78      39.27  
  9 Sophie White               6 Wagga Wagga            36.06      39.59  
 10 Charlotte McDonald         5 Wagga Wagga               NT      45.08  
 
Event 19  Girls 9 Year Olds 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Madeleine Vu               9 Goulburn                  NT      22.25  
  2 Charlotte White            9 Queanbeyan                NT      23.11  
  3 Charlotte Garner           9 Queanbeyan                NT      26.49  
  4 Claire Bousfield           9 Young                     NT      36.01  
 
Event 19  Boys 8 & Under 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liam Maddren               8 Goulburn                  NT      28.83  
  2 Nathan Cummins             8 Ginninderra               NT      28.95  
  3 Zachary Watson             8 Vikings                   NT      31.23  
  4 Mark Rusanov               6 Queanbeyan                NT      32.32  
  5 Alexander Ademeitis        8 Goulburn               41.38      33.34  
  6 Lewis Bousfield            7 Young                     NT      41.24  
 
Event 20  Boys 8 & Under 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 James Clarke               8 Wagga Wagga            51.22      50.55  
  2 Harrison Webster           8 Woden                  53.04      52.81  
DEV - Division  
  1 Anthony Cummins            8 Goulburn             1:00.46    1:04.03  
  2 Bryce Svensson             8 Vikings              1:03.19    1:07.61  
 
Event 20  Boys 9 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jackson Groves             9 Canberra                  NT      46.15  
  2 Tim Dutton                 9 Canberra               50.88      50.06  
  3 Jack Donnelly              9 Queanbeyan             56.68      54.09  
  4 Callum Burns               9 Ginninderra               NT      58.79  
  5 Zac Whytcross              9 Wagga Wagga          1:02.78    1:01.38  
 
Event 20  Boys 10 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Nicholas Lawlis           10 Queanbeyan             46.27      44.01  
  2 Kurt Gosling              10 Vikings                45.09      44.12  
  3 Jarrod Barber             10 Telopea                46.95      44.73  
DEV - Division  
  1 Joshua Waugh              10 Canberra                  NT      43.53  
  2 Shaun Vu                  10 Goulburn               48.43      49.77  
  3 Harry Chalker             10 Burley Griffin         48.89      51.67  
  4 Michael Williams          10 Canberra                  NT      51.86  
  5 Jason Bird                10 Canberra                  NT      52.64  
  6 Joel Groves               10 CRUIZ                     NT      58.63  
  7 Lindn O'Keeffe            10 Goulburn             1:02.23      59.38  
  8 Samuel Dinn               10 Vikings              1:01.13    1:00.87  
 
Event 21  Girls 8 & Under 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Brooke Gilroy              7 Vikings                51.92      52.36  
  2 Alexis Cross               8 Vikings                53.79      53.57  
  3 J'aime McGuire             8 Vikings                51.81      54.44  
  4 Danielle Grimm             8 Vikings                52.35      56.28  
DEV - Division  
  1 Rachel Crawford            8 Burley Griffin         56.54      52.42  
  2 Millie Himmelberg          8 Young                1:10.55      53.81  
  3 Jess Ashley                7 Ginninderra            55.40      58.32  
  4 Chloe Rogers               8 CRUIZ                  56.37      59.23  
  5 Phoebe Ross                8 Woden                  56.67      59.55  
  6 Alexie Boulton             8 Queanbeyan                NT    1:01.15  
  7 Madeliene McGoldrick       7 Vikings              1:02.80    1:05.37  
  8 Emma Lucic                 8 Queanbeyan           1:12.99    1:14.20  
 
Event 21  Girls 9 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Darby Whiteley             9 Queanbeyan             48.75      47.97  
  2 Lauren Elliott             9 Queanbeyan             48.82      55.03  
DEV - Division  
  1 Kate Tabke                 9 Vikings                51.49      47.62  
  2 Lana Duffy                 9 Young                  51.74      48.72  
  3 Eske Gavel                 9 CRUIZ                  57.27      51.21  
  4 Niamh Collett              9 Ginninderra            52.28      51.28  
  5 Jordan Heddle              9 Woden                  52.47      54.35  
  6 Caitlin Manning            9 Vikings                54.40      54.96  
  7 Julia Bruce                9 Ginninderra            54.32      55.32  
  8 Tara Ironside              9 Vikings                56.85      59.42  
  9 Veronica Dinn              9 Vikings              1:05.42    1:03.17  
 10 Sarah Ashleigh             9 Telopea                   NT    1:12.16  
 
Event 21  Girls 10 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Montana Thornberry        10 Ginninderra            43.35      43.00  
  2 Tennille Miller           10 Canberra               45.28      44.64  
  3 Tamika Veale              10 CRUIZ                  46.64      45.10  
  4 Hayley Morris             10 Burley Griffin         45.00      46.31  
  5 Alannah Riggans           10 Woden                  47.66      48.35  
DEV - Division  
  1 Grace Pyke                10 Canberra               48.74      45.90  
  2 Rachael Albertson-Kill    10 Telopea                49.21      47.00  
  3 Annabelle Kimmorley       10 Wagga Asthma           48.88      47.10  
  4 Cassidy Thurecht          10 Vikings                49.78      47.89  
  5 Anna-Kate Braithwaite     10 Ginninderra               NT      49.17  
  6 Elizabeth Crossley        10 Burley Griffin         50.89      49.55  
  7 Claudia Maddren           10 Goulburn               50.44      50.61  
  8 Kaela McGuire             10 Vikings                51.28      52.27  
  9 Caitlin Sankey            10 Canberra               58.81      55.61  
 
Event 22  Boys 11 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Sam Raves                 11 Wagga Wagga            41.27      39.25  
  2 Curtis Sahariv            11 Yass                   42.62      42.29  
  3 Travis Elliott            11 Queanbeyan             44.47      48.90  
DEV - Division  
  1 Daniel Hearle             11 Canberra                  NT      40.97  
  2 Ryan Gray                 11 Queanbeyan             48.07      44.62  
  3 Brock Muscat              11 Yass                   51.34      52.55  
 
Event 22  Boys 12 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Dylan Booth               12 Ginninderra            38.76      37.24  
  2 Jordan Welch              12 Burley Griffin         37.84      37.52  
DEV - Division  
  1 Riley Nelson              12 Goulburn               46.91      41.56  
  2 Brandon Pyke              12 Canberra               48.17      42.32  
  3 Sebastian Cuschieri       12 CRUIZ                  43.89      42.39  
  4 James Greenlees           12 Goulburn               43.26      43.32  
  5 John Freeman              12 Woden                  43.49      44.25  
  6 Kieran Sibley             12 Vikings                   NT      45.92  
  7 Adam Hoad                 12 Canberra                  NT      47.32  
  8 Jacques Cherbuin          12 Burley Griffin            NT      47.92  
  9 Aaron Dutton              12 Canberra               44.69      48.88  
 10 Harvey Keown              12 Burley Griffin            NT      55.70  
 
Event 22  Boys 13 & Over 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Luke Touzell              14 Kinross Wolaroi        36.14      37.18  
DEV - Division  
  1 Timothy D'abrera          17 Woden                  56.15      58.59  
 
Event 23  Girls 11 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Samantha Young            11 Woden                  41.84      40.33  
  2 Evie McNee                11 Ginninderra            42.02      40.62  
  3 Emily French              11 CRUIZ                  41.86      42.08  
  4 Chelsea Stewart           11 Ginninderra            44.74      43.87  
  5 Chloe Ironside            11 Vikings                43.94      44.33  
DEV - Division  
  1 Ashlin Hardiman           11 Ginninderra               NT      42.35  
  2 Annika Morling            11 Canberra                  NT      43.66  
  3 Grace Agresta             11 Queanbeyan             52.60      43.93  
  4 Emma Miller               11 Burley Griffin         45.20      44.25  
  5 Kelsie Savage             11 Young                  46.89      44.51  
  6 Lauren Bruce              11 Ginninderra            45.04      44.79  
  7 Lara Menegon              11 Queanbeyan                NT      45.09  
  8 Claire Lindbeck           11 Queanbeyan                NT      48.18  
  9 Sarah Abbott              11 CRUIZ                  56.43      49.27  
 10 Charlotte Stone           11 Ginninderra            51.18      49.31  
 11 Molly Turnbull            11 Vikings                48.28      50.76  
 12 Sophie Cuschieri          11 CRUIZ                  50.75      51.28  
 13 Holly Menz                11 East Maitland        1:04.09    1:01.45  
 
Event 23  Girls 12 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Haley Jedrzejek           12 Canberra               38.49      36.99  
DEV - Division  
  1 Gabi Keough               12 Wagga Wagga            42.28      40.70  
  2 Brittany Ross             12 Woden                  42.10      42.47  
  3 Meghaan Kimmorley         12 Wagga Asthma           43.00      42.50  
  4 Katie Gillingham          12 Burley Griffin         46.12      43.05  
  5 Emma Perkovic             12 Canberra               45.66      43.09  
  6 Ieesha Rowley             12 CRUIZ                  46.22      43.50  
  7 Lauren Abraham            12 Canberra               48.07      44.56  
  8 Molly May Cann            12 Ginninderra            46.58      44.69  
  9 Amelia Norris             12 Woden                  47.59      47.02  
 10 Lindsay Chugg             12 CRUIZ                  50.77      49.18  
 
Event 23  Girls 13 & Over 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Emma Kelly                13 Vikings                37.33      37.48  
  2 Bethany Stone             13 Ginninderra            38.65      38.19  
DEV - Division  
  1 Jade Campbell             13 Cootamundra            39.76      37.73  
  2 Kayla Fulmer              13 Wagga Wagga            40.17      38.92  
  3 Amanda Fletcher           14 Vikings                42.24      40.10  
  4 Andrea Gosling            13 Vikings                39.95      40.17  
  5 Paula Rusanov             13 Queanbeyan             40.37      40.42  
  6 Hannah Keys               14 Canberra               42.78      41.22  
  7 Zoia Rusanov              15 Queanbeyan             41.08      42.20  
  8 Cassie Parkinson          15 Cootamundra            45.54      45.66  
  9 Kaisee O'Keeffe           13 Goulburn               46.96      46.09  
 10 Hayley Manning            14 Vikings                   NT      47.39  
 11 Florence Sheppard         17 Burley Griffin            NT      50.33  
 12 Mikaela Dingley           14 Canberra               57.25    1:03.81  
 
Event 24  Boys 10 Year Olds 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jarrod Barber             10 Telopea              1:50.06    1:47.81  
 
Event 24  Boys 11 Year Olds 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jackson Savage            11 Queanbeyan           1:39.18    1:38.18  
  2 Curtis Sahariv            11 Yass                 1:45.10    1:40.10  
  3 Baden Swain               11 Wagga Wagga          1:39.93    1:44.63  
 
Event 24  Boys 12 Year Olds 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liam Barber               12 Telopea              1:34.12    1:17.92  
  2 Kristofor Tengstrom       12 Canberra                  NT    1:30.64  
 
Event 24  Boys 13 & Over 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Bradley Jones             15 Queanbeyan           1:22.39    1:10.94  
  2 Luke Touzell              14 Kinross Wolaroi      1:19.13    1:18.95  
 -- Alex Ramsay               15 Ginninderra          1:14.03   X1:12.05  
DEV - Division  
  1 Brandon Cleal             16 Wagga Wagga               NT    1:12.71  
  2 Josh Lind                 13 Queanbeyan                NT    1:21.78  
 
Event 25  Girls 9 Year Olds 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Rebecca Cross              9 Vikings              1:41.29    1:40.82  
 
Event 25  Girls 10 Year Olds 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
DEV - Division  
  1 Gabrielle Scarth-Johnson  10 Vikings              1:58.45    1:37.67  
  2 Genevieve Morris          10 Burley Griffin       2:02.23    1:55.67  
 
Event 25  Girls 11 Year Olds 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Annabel White             11 Wagga Wagga          1:29.75    1:28.55  
  2 Isabella Marinelli        11 Woden                1:31.98    1:32.23  
DEV - Division  
  1 Hannah Cummins            11 Goulburn             1:38.90    1:35.59  
  2 Ashleigh Jones            11 Vikings                   NT    1:44.45  
  3 Katelyn Weller            11 Queanbeyan           1:44.68    1:53.01  
 
Event 25  Girls 12 Year Olds 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Brittany Ross             12 Woden                1:30.28    1:32.21  
DEV - Division  
  1 Kara Martin               12 Canberra             1:38.89    1:34.72  
 
Event 25  Girls 13 & Over 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Grace Flanagan            13 Junee                1:26.38    1:19.35  
DEV - Division  
  1 Nellie Metcalfe           13 Canberra                  NT    1:14.64  
 
Event 26  Girls 9 Year Olds 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eske Gavel                 9 CRUIZ                     NT    3:46.76  
 
Event 26  Girls 10 Year Olds 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Alexandra Ashley          10 Ginninderra          3:42.33    3:43.42  
DEV - Division  
  1 Ashley Groch              10 Canberra             3:47.89    3:39.15  
  2 Ebony Norris              10 Woden                4:00.96    3:49.20  
  3 Milla Wolf                10 Vikings              4:04.52    4:00.14  
 
Event 26  Girls 11 Year Olds 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Esther Hampton            11 Junee                3:32.80    3:27.35  
  2 Kate Thornton             11 Vikings              3:32.74    3:27.68  
  3 Holly Meadows-Blundell    11 Cootamundra          3:42.00    3:28.76  
  4 Rachel Brown              11 Canberra             3:41.13    3:28.78  
  5 Shannon Maloney           11 Woden                3:43.98    3:34.13  
 
Event 26  Girls 12 Year Olds 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
DEV - Division  
  1 Chantelle Vu              12 Goulburn                  NT    3:49.69  
 
Event 26  Women 13 & Over 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Charissa Pezzullo         13 Vikings              3:21.85    3:26.02  
 
Event 26  Boys 11 Year Olds 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alexander Ryan            11 Telopea              3:19.89    3:17.22  
DEV - Division  
  1 Sam Raves                 11 Wagga Wagga          3:36.71    3:23.28  
 
Event 26  Boys 12 Year Olds 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Angus Funnell             12 Burley Griffin            NT    3:42.87  
 
Event 26  Men 13 & Over 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brandon Carney            14 Woden                3:33.18    3:25.87  
 
Event 27  Girls 8 & Under 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bella White                7 Queanbeyan                NT      28.49  
  2 Pyper Thornberry           6 Ginninderra               NT      30.22  
  3 Sasha Rusanov              8 Queanbeyan                NT      32.68  
  4 Madeliene McGoldrick       7 Vikings                37.85      33.45  
  5 Dimity Crowe               7 Burley Griffin            NT      38.63  
  6 Sophie White               6 Wagga Wagga            38.81      40.18  
  7 Molly Keough               7 Wagga Wagga            37.28      40.71  
  8 Maeve Wolf                 6 Vikings                47.35      42.41  
 
Event 27  Girls 9 Year Olds 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Charlotte White            9 Queanbeyan                NT      26.88  
  2 Sarah Ashleigh             9 Telopea                   NT      32.20  
  3 Veronica Dinn              9 Vikings                   NT      32.50  
  4 Claire Bousfield           9 Young                     NT      34.51  
  5 Charlotte Garner           9 Queanbeyan                NT      35.63  
 
Event 27  Boys 8 & Under 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anthony Cummins            8 Goulburn               33.84      28.14  
  2 Skinny Gavel               7 CRUIZ                     NT      31.72  
  3 Zachary Watson             8 Vikings                   NT      32.57  
  4 Liam Maddren               8 Goulburn                  NT      33.02  
  5 Alexander Ademeitis        8 Goulburn               47.02      34.66  
  6 Mark Rusanov               6 Queanbeyan                NT      38.63  
  7 Bryce Svensson             8 Vikings                   NT      40.88  
 
Event 27  Boys 9 Year Olds 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Callum Burns               9 Ginninderra               NT      28.59  
 
Event 28  Boys 8 & Under 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
DEV - Division  
  1 James Clarke               8 Wagga Wagga            55.09      57.52  
  2 Harrison Webster           8 Woden                1:04.09    1:04.66  
 
Event 28  Boys 9 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Tim Dutton                 9 Canberra               47.44      48.25  
DEV - Division  
  1 Timothy Murphy             9 Wagga Wagga            58.17      54.20  
  2 Zac Whytcross              9 Wagga Wagga          1:11.01    1:07.34  
 
Event 28  Boys 10 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 William Crowe             10 Burley Griffin         42.97      41.18  
DEV - Division  
  1 Joshua Waugh              10 Canberra                  NT      43.23  
  2 Jarrod Barber             10 Telopea                47.72      44.09  
  3 Shaun Vu                  10 Goulburn               48.66      47.97  
  4 Jason Bird                10 Canberra                  NT      49.35  
  5 Michael Williams          10 Canberra                  NT      56.37  
  6 Samuel Dinn               10 Vikings                   NT    1:00.58  
 
Event 28  Boys 11 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Caleb Whiteley            11 Queanbeyan             43.48      43.67  
DEV - Division  
  1 Ryan Gray                 11 Queanbeyan             51.41      49.19  
  2 Travis Elliott            11 Queanbeyan             45.96      52.61  
  3 Brock Muscat              11 Yass                   55.26      56.99  
 
Event 28  Boys 12 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Dylan Booth               12 Ginninderra            38.66      35.96  
  2 Kristofor Tengstrom       12 Canberra               40.56      40.98  
  3 Aaron Dutton              12 Canberra               40.72      44.18  
DEV - Division  
  1 Brandon Pyke              12 Canberra               53.98      40.73  
  2 Riley Nelson              12 Goulburn               42.93      41.01  
  3 James Greenlees           12 Goulburn               42.78      44.05  
  4 Adam Hoad                 12 Canberra                  NT      46.56  
  5 Kieran Sibley             12 Vikings                48.32      48.41  
  6 Jacques Cherbuin          12 Burley Griffin            NT      48.43  
 
Event 28  Boys 13 & Over 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Tom Bigmore               13 Canberra               35.07      34.62  
 
Event 29  Girls 8 & Under 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rachel Crawford            8 Burley Griffin         54.97      59.01  
  2 J'aime McGuire             8 Vikings                55.86    1:03.95  
DEV - Division  
  1 Millie Himmelberg          8 Young                1:11.80      59.00  
  2 Brooke Gilroy              7 Vikings                56.66    1:01.97  
  3 Danielle Grimm             8 Vikings              1:05.17    1:05.22  
  4 Phoebe Ross                8 Woden                1:07.47    1:11.20  
  5 Claire Le Couteur          8 Vikings              1:22.46    1:13.53  
  6 Emma Lucic                 8 Queanbeyan           1:20.37    1:23.42  
 
Event 29  Girls 9 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Lauren Elliott             9 Queanbeyan             48.84      49.37  
DEV - Division  
  1 Rhiannon Thompson          9 Queanbeyan             54.25      49.28  
  2 Kate Tabke                 9 Vikings                   NT      53.16  
  3 Darby Whiteley             9 Queanbeyan             55.81      53.79  
  4 Jordan Heddle              9 Woden                  52.80      54.26  
  5 Lana Duffy                 9 Young                  52.21      54.67  
  6 Madeleine Vu               9 Goulburn               55.27      59.09  
  7 Stephanie McGoldrick       9 Vikings              1:00.61      59.21  
  8 Julia Bruce                9 Ginninderra          1:00.72    1:01.74  
  9 Tara Ironside              9 Vikings                58.68    1:02.13  
 10 Caitlin Manning            9 Vikings                   NT    1:05.06  
 
Event 29  Girls 10 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Gabrielle Scarth-Johnson  10 Vikings                43.19      41.04  
  2 Montana Thornberry        10 Ginninderra            43.88      46.41  
DEV - Division  
  1 Grace Pyke                10 Canberra               47.84      45.76  
  2 Tamika Veale              10 CRUIZ                  48.51      46.92  
  3 Genevieve Morris          10 Burley Griffin         48.47      49.50  
  4 Kaela McGuire             10 Vikings                50.49      49.73  
  5 Tennille Miller           10 Canberra               50.20      49.78  
  6 Alexandra Ashley          10 Ginninderra            46.87      50.82  
  7 Annabelle Kimmorley       10 Wagga Asthma           53.14      51.75  
  8 Cassidy Thurecht          10 Vikings                48.29      52.38  
  9 Elizabeth Crossley        10 Burley Griffin         58.71      58.67  
 10 Caitlin Sankey            10 Canberra             1:08.31    1:15.42  
 
Event 29  Girls 11 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Emily French              11 CRUIZ                  40.83      40.51  
  2 Hannah Cummins            11 Goulburn               41.76      41.26  
  3 Alex Courtney             11 CRUIZ                  43.56      43.01  
  4 Katelyn Weller            11 Queanbeyan             42.36      45.45  
DEV - Division  
  1 Emma Miller               11 Burley Griffin         43.92      45.14  
  2 Lauren Bruce              11 Ginninderra            47.38      45.46  
  3 Bella Rogers              11 CRUIZ                     NT      47.64  
  4 Lara Menegon              11 Queanbeyan                NT      48.79  
  5 Chloe Ironside            11 Vikings                56.63      49.29  
  6 Claire Lindbeck           11 Queanbeyan                NT      50.21  
  7 Holly Menz                11 East Maitland        1:20.57    1:00.77  
 
Event 29  Girls 12 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katie Gillingham          12 Burley Griffin         45.81      40.89  
  2 Moira Mcloughlin          12 Canberra                  NT      43.92  
  3 Tegan Garnett             12 CRUIZ                     NT      45.75  
  4 Lauren Abraham            12 Canberra               50.87      47.20  
  5 Phoebe Crowe              12 Burley Griffin         47.22      47.63  
  6 Ieesha Rowley             12 CRUIZ                     NT      49.20  
  7 Chantelle Vu              12 Goulburn               43.88      51.13  
 
Event 29  Girls 13 & Over 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Nellie Metcalfe           13 Canberra               37.24      34.85  
  2 Paula Rusanov             13 Queanbeyan             36.36      35.82  
  3 Jade Campbell             13 Cootamundra            38.06      37.51  
  4 Cassie Keys               16 Canberra               37.21      37.71  
  5 Kayla Fulmer              13 Wagga Wagga            37.49      38.08  
  6 Sara Lucic                14 Queanbeyan             38.02      40.49  
DEV - Division  
  1 Emma Kelly                13 Vikings                40.98      40.33  
  2 Zoia Rusanov              15 Queanbeyan             40.03      42.84  
  3 Hannah Keys               14 Canberra               42.29      43.28  
  4 Cassie Parkinson          15 Cootamundra            49.69      51.06  
  5 Elizabeth Shelley         13 Queanbeyan           1:01.53      57.95  
  6 Hayley Manning            14 Vikings                   NT      58.02  
  7 Mikaela Dingley           14 Canberra             1:07.83    1:15.91  
 
Event 30  Boys 9 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tim Dutton                 9 Canberra             2:12.00    1:56.15  
  2 Jack Donnelly              9 Queanbeyan           2:12.57    2:08.69  
 
Event 30  Boys 10 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 William Crowe             10 Burley Griffin       1:53.78    1:54.65  
DEV - Division  
  1 Hayden Matthews           10 Vikings              2:04.18    2:00.16  
 
Event 30  Boys 11 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Baden Swain               11 Wagga Wagga          1:42.88    1:45.99  
DEV - Division  
  1 Brock Muscat              11 Yass                 2:04.34    2:07.84  
 
Event 30  Boys 12 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brandon Pyke              12 Canberra                  NT    1:35.48  
  2 Liam Barber               12 Telopea              1:50.01    1:38.66  
  3 Daniel Pelkowitz          12 Ginninderra          1:56.08    1:44.27  
  4 John Freeman              12 Woden                1:47.10    1:46.44  
 
Event 30  Boys 13 & Over 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brandon Carney            14 Woden                1:41.24    1:37.19  
  2 Timothy D'abrera          17 Woden                1:53.05    1:57.74  
 
Event 31  Girls 8 & Under 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alexis Cross               8 Vikings              2:15.22    2:13.20  
  2 Danielle Grimm             8 Vikings                   NT    2:13.63  
  3 Claire Le Couteur          8 Vikings                   NT    2:39.02  
 
Event 31  Girls 9 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Lana Duffy                 9 Young                1:57.72    1:48.18  
DEV - Division  
  1 Niamh Collett              9 Ginninderra          2:08.38    2:04.38  
  2 Stephanie McGoldrick       9 Vikings              2:12.18    2:04.86  
  3 Madeleine Vu               9 Goulburn             2:09.98    2:07.92  
  4 Sara Hajdar                9 Ginninderra               NT    2:12.20  
  5 Caitlin Manning            9 Vikings              2:30.53    2:21.67  
 
Event 31  Girls 10 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olivia Keough             10 Wagga Wagga               NT    2:11.57  
 
Event 31  Girls 11 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Holly Meadows-Blundell    11 Cootamundra          1:41.00    1:38.82  
  2 Kate Thornton             11 Vikings              1:45.34    1:40.14  
  3 Shannon Maloney           11 Woden                1:47.50    1:40.66  
  4 Rachel Brown              11 Canberra             1:47.21    1:41.45  
  5 Keely O'Brien             11 Woden                1:44.42    1:46.44  
DEV - Division  
  1 Annabel White             11 Wagga Wagga          2:04.67    1:48.29  
  2 Chelsea Stewart           11 Ginninderra          1:53.21    1:50.28  
  3 Sarah Abbott              11 CRUIZ                1:58.82    1:50.37  
  4 Alex Courtney             11 CRUIZ                1:54.45    1:51.13  
  5 Sophie Cuschieri          11 CRUIZ                1:57.65    1:54.80  
  6 Ashleigh Jones            11 Vikings              1:55.03    1:57.15  
  7 Charlotte Stone           11 Ginninderra               NT    2:04.11  
 
Event 31  Girls 12 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Ayu Barry                 12 Telopea              1:44.66    1:29.38  
  2 Haley Jedrzejek           12 Canberra             1:40.62    1:42.19  
  3 Meghaan Kimmorley         12 Wagga Asthma         1:43.89    1:42.23  
  4 Chantelle Vu              12 Goulburn             1:42.64    1:44.22  
  5 Tegan Garnett             12 CRUIZ                1:41.88    1:44.90  
DEV - Division  
  1 Aisha Collins             12 Canberra             1:46.77    1:41.02  
  2 Phoebe Crowe              12 Burley Griffin       1:48.58    1:47.09  
  3 Amelia Norris             12 Woden                1:56.13    1:51.80  
 
Event 31  Girls 13 & Over 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Nellie Metcalfe           13 Canberra             1:34.91    1:31.33  
  2 Zoia Rusanov              15 Queanbeyan           1:35.67    1:34.09  
DEV - Division  
  1 Caitlyn Radcliffe         14 Ginninderra               NT    1:32.77  
  2 Kaisee O'Keeffe           13 Goulburn             1:43.81    1:44.46  
  3 Alexandra Brenner         13 Telopea              1:45.35    1:45.80  
 
Event 32  Boys 12 Year Olds 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 
Event 32  Men 13 & Over 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Luke Touzell              14 Kinross Wolaroi      2:59.11    3:00.58  
 -- Alex Ramsay               15 Ginninderra          2:42.25   X2:38.51  
DEV - Division  
  1 James Dowden              14 Burley Griffin            NT    2:38.84  
 
Event 33  Boys 8 & Under 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liam Maddren               8 Goulburn                  NT    2:08.16  
 
Event 33  Boys 9 Year Olds 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jackson Groves             9 Canberra                  NT    1:30.97  
  2 Timothy Murphy             9 Wagga Wagga          2:05.94    1:37.91  
  3 Jack Donnelly              9 Queanbeyan           1:52.28    1:48.95  
 
Event 33  Boys 10 Year Olds 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 James Ashleigh            10 Telopea              1:22.05    1:16.83  
  2 William Crowe             10 Burley Griffin       1:26.31    1:26.43  
DEV - Division  
  1 James Hanson              10 Telopea                   NT    1:22.92  
  2 Joshua Waugh              10 Canberra                  NT    1:23.64  
  3 Jarrod Barber             10 Telopea              1:33.91    1:31.30  
  4 Joel Groves               10 CRUIZ                     NT    1:39.65  
  5 Hayden Matthews           10 Vikings              1:52.66    1:56.07  
 
Event 33  Boys 11 Year Olds 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Baden Swain               11 Wagga Wagga          1:21.03    1:22.56  
  2 Curtis Sahariv            11 Yass                 1:19.21    1:23.65  
DEV - Division  
  1 Daniel Hearle             11 Canberra                  NT    1:17.83  
  2 Caleb Whiteley            11 Queanbeyan           1:25.12    1:27.14  
  3 Ryan Gray                 11 Queanbeyan                NT    1:30.67  
  4 Travis Elliott            11 Queanbeyan           1:33.72    1:35.91  
 
Event 33  Boys 12 Year Olds 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Dylan Booth               12 Ginninderra          1:14.04    1:12.08  
  2 Riley Nelson              12 Goulburn             1:14.73    1:12.48  
  3 Angus Funnell             12 Burley Griffin       1:15.58    1:15.86  
  4 James Greenlees           12 Goulburn             1:18.43    1:21.66  
DEV - Division  
  1 John Ashleigh             12 Telopea                   NT    1:12.86  
  2 Sebastian Cuschieri       12 CRUIZ                1:29.62    1:19.79  
  3 John Freeman              12 Woden                1:21.13    1:20.39  
 
Event 33  Boys 13 & Over 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Liam Braithwaite          13 Ginninderra          1:13.52    1:11.16  
 
Event 34  Girls 8 & Under 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brooke Gilroy              7 Vikings              1:39.50    1:47.03  
DEV - Division  
  1 Millie Himmelberg          8 Young                1:50.20    1:50.42  
  2 Claire Le Couteur          8 Vikings              2:13.80    1:58.79  
  3 Emma Lucic                 8 Queanbeyan           2:34.43    2:32.53  
 
Event 34  Girls 9 Year Olds 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Rhiannon Thompson          9 Queanbeyan           1:32.75    1:30.89  
  2 Lana Duffy                 9 Young                1:33.61    1:32.43  
DEV - Division  
  1 Kate Tabke                 9 Vikings              1:36.93    1:29.68  
  2 Darby Whiteley             9 Queanbeyan           1:36.76    1:33.94  
  3 Eske Gavel                 9 CRUIZ                1:47.59    1:37.73  
  4 Stephanie McGoldrick       9 Vikings              1:37.76    1:41.81  
  5 Anneliese Brenner          9 Telopea              1:53.92    1:50.71  
  6 Caitlin Manning            9 Vikings                   NT    1:59.63  
 
Event 34  Girls 10 Year Olds 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Ebony Norris              10 Woden                1:23.45    1:18.12  
  2 Gabrielle Scarth-Johnson  10 Vikings              1:23.30    1:20.39  
  3 Emma Gillingham           10 Burley Griffin       1:22.67    1:20.84  
  4 Alexandra Ashley          10 Ginninderra          1:25.62    1:24.87  
DEV - Division  
  1 Tamika Veale              10 CRUIZ                1:29.71    1:28.22  
  2 Montana Thornberry        10 Ginninderra          1:29.98    1:33.18  
  3 Hayley Morris             10 Burley Griffin       1:36.76    1:33.39  
  4 Kaela McGuire             10 Vikings              1:39.41    1:36.74  
  5 Cassidy Thurecht          10 Vikings              1:34.97    1:36.87  
  6 Claudia Maddren           10 Goulburn             1:40.51    1:41.55  
  7 Elizabeth Crossley        10 Burley Griffin       1:42.86    1:46.91  
  8 Caitlin Sankey            10 Canberra             2:02.00    1:53.30  
 
Event 34  Girls 11 Year Olds 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Emily French              11 CRUIZ                1:21.84    1:18.80  
  2 Isabella Marinelli        11 Woden                1:20.25    1:21.60  
  3 Esther Hampton            11 Junee                1:21.58    1:27.52  
DEV - Division  
  1 Evie McNee                11 Ginninderra          1:31.63    1:19.67  
  2 Lara Menegon              11 Queanbeyan                NT    1:21.42  
  3 Kelsie Savage             11 Young                1:26.87    1:22.46  
  4 Grace Agresta             11 Queanbeyan           1:30.75    1:23.42  
  5 Annika Morling            11 Canberra                  NT    1:23.86  
  6 Ashlin Hardiman           11 Ginninderra               NT    1:27.42  
  7 Chloe Ironside            11 Vikings              1:32.34    1:28.44  
  8 Ashleigh Jones            11 Vikings              1:33.42    1:28.57  
  9 Molly Turnbull            11 Vikings              1:28.53    1:29.60  
 10 Keely O'Brien             11 Woden                     NT    1:30.90  
 11 Sophie Cuschieri          11 CRUIZ                1:44.85    1:34.45  
 12 Sarah Abbott              11 CRUIZ                     NT    1:37.90  
 13 Holly Menz                11 East Maitland        1:48.82    1:45.14  
 
Event 34  Girls 12 Year Olds 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Haley Jedrzejek           12 Canberra             1:16.53    1:15.94  
DEV - Division  
  1 Gabi Keough               12 Wagga Wagga          1:25.85    1:19.61  
  2 Meghaan Kimmorley         12 Wagga Asthma         1:22.81    1:21.17  
  3 Ieesha Rowley             12 CRUIZ                1:29.57    1:24.21  
  4 Emma Perkovic             12 Canberra                  NT    1:27.78  
  5 Lindsay Chugg             12 CRUIZ                1:39.54    1:31.78  
  6 Moira Mcloughlin          12 Canberra                  NT    1:42.68  
 
Event 34  Girls 13 & Over 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
INT - Division  
  1 Grace Flanagan            13 Junee                1:10.68    1:07.62  
  2 Jade Campbell             13 Cootamundra          1:11.76    1:09.10  
  3 Kayla Fulmer              13 Wagga Wagga          1:11.18    1:10.79  
  4 Paula Rusanov             13 Queanbeyan           1:11.22    1:12.11  
  5 Emma Kelly                13 Vikings              1:14.64    1:12.78  
  6 Cassie Keys               16 Canberra             1:14.24    1:13.82  
  7 Sara Lucic                14 Queanbeyan           1:12.64    1:17.30  
DEV - Division  
  1 Charissa Pezzullo         13 Vikings              1:22.56    1:18.13  
  2 Briana Jones              13 Woden                1:20.62    1:20.39  
  3 Alexandra Brenner         13 Telopea              1:20.48    1:21.13  
  4 Mikaela Dingley           14 Canberra             1:51.46    1:56.52