2007 Telstra Grand Prix 2 - 20/07/2007 to 22/07/2007              
                                    AIS, Full Results                                    
 
Event 1  Men 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                   Semis     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 ANDREW, (QAS) LAUTERSTEI  20 STHPT                  23.83      23.63  
  2 ADAM, (AIS) PINE          31 YERPK                  24.11      23.85  
  3 RYAN PINI                 25 PNG                    24.33      23.92  
  4 KIRK, (AIS) PALMER        20 BAQU                   24.20      24.57  
 
Event 1  Men 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims      Semis        
===============================================================================
Semi-Finals
  1 ANDREW, (QAS) LAUTERSTEI  20 STHPT                  24.29      23.83  
  2 ADAM, (AIS) PINE          31 YERPK                  24.52      24.11  
  3 KIRK, (AIS) PALMER        20 BAQU                   24.83      24.20  
  4 MATT JAUKOVIC             21 SYDU                   24.40      24.29  
  5 RYAN PINI                 25 PNG                    24.39      24.33  
  6 CHRISTOPHER WRIGHT        19 COMM                   25.39      24.82  
  7 SAM ASHBY                 18 CAA                    25.00      25.11  
  8 MITCHELL PATTERSON        20 WRAQ                   24.85      25.31  
-------------------------------------------------------------------------
  9 GREG WILSON               20 WRAQ                   25.58      25.66  
 10 ALEXANDER ROSS            19 CRAN                   25.69      25.69  
 
Event 1  Men 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 ANDREW, (QAS) LAUTERSTEI  20 STHPT                  24.16      24.29  
      11.32   12.97                                                
  2 RYAN PINI                 25 PNG                    24.24      24.39  
      11.37   13.02                                                
  3 MATT JAUKOVIC             21 SYDU                   24.30      24.40  
  4 ADAM, (AIS) PINE          31 YERPK                  23.72      24.52  
  5 KIRK, (AIS) PALMER        20 BAQU                   24.58      24.83  
      11.22   13.61                                                
  6 MITCHELL PATTERSON        20 WRAQ                   24.36      24.85  
      11.56   13.29                                                
  7 SAM ASHBY                 18 CAA                    25.08      25.00  
  8 CHRISTOPHER WRIGHT        19 COMM                   25.21      25.39  
      11.60   13.79                                                
  9 GREG WILSON               20 WRAQ                   25.84      25.58  
 10 ALEXANDER ROSS            19 CRAN                   25.70      25.69  
      11.96   13.73                                                
 11 ADAM BEISLER              23 HUNT                   25.92      25.72  
      12.21   13.51                                                
 12 HAMID MOBAREZ             26 Iran                   25.43      25.87  
 13 JOSHUA MINOGUE            20 SSC                    26.49      25.94  
 14 STEPHEN MEWING            24 YERPK                  25.16      25.98  
      11.93   14.05                                                
 15 MICHAEL DRIVER            22 YERPK                  25.50      26.05  
      11.99   14.06                                                
 16 BEN MEWING                18 YERPK                  26.43      26.11  
      11.96   14.15                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 HARRY BISHOP              20 WRAQ                   26.35      26.12  
 18 THOMAS MILLER             20 CRAN                   26.10      26.17  
      11.94   14.23                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 MICHAEL ELLIOT            19 YERPK                  26.41      26.83  
      12.28   14.55                                                
 
Event 2  Women 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                   Semis     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 DANNI MIATKE              19 CAA                    26.54      26.58  
  2 FELICITY, (AIS) GALVEZ    22 CHAND                  27.19      26.73  
  3 RENEE BARTHOLOMEW         20 HUNT                   27.81      28.04  
  4 STEPHANIE RICE            19 STPET                  28.26      28.26  
 
Event 2  Women 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims      Semis        
===============================================================================
Semi-Finals
  1 DANNI MIATKE              19 CAA                    26.68      26.54  
  2 FELICITY, (AIS) GALVEZ    22 CHAND                  27.33      27.19  
  3 RENEE BARTHOLOMEW         20 HUNT                   28.34      27.81  
  4 SAMANTHA RICHTER          17 NZL                    28.07      28.14  
  5 STEPHANIE RICE            19 STPET                  28.07      28.26  
  6 JESSIE BULLEN             16 BANK                   28.73      28.60  
  7 KATE JOHNSON              19 SYDU                   28.93      28.86  
  8 HANNAH, (SASI) CHIPPERFI  18 NOR                    29.38      29.56  
 
Event 2  Women 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 DANNI MIATKE              19 CAA                    26.05      26.68  
      12.52   14.16                                                
  2 FELICITY, (AIS) GALVEZ    22 CHAND                  26.49      27.33  
      12.97   14.36                                                
  3 SAMANTHA RICHTER          17 NZL                       NT      28.07  
      12.83   15.24                                                
  3 STEPHANIE RICE            19 STPET                  27.57      28.07  
      13.15   14.92                                                
  5 RENEE BARTHOLOMEW         20 HUNT                   27.63      28.34  
      13.49   14.85                                                
  6 JESSIE BULLEN             16 BANK                   28.52      28.73  
      13.40   15.33                                                
  7 KATE JOHNSON              19 SYDU                   29.05      28.93  
      13.54   15.39                                                
  8 HANNAH, (SASI) CHIPPERFI  18 NOR                    29.88      29.38  
      13.63   15.75                                                
  9 JESSIE GLEW               18 WRAQ                   29.13      29.59  
      13.69   15.90                                                
 10 NATALIE FEGAN             14 CHRD                   29.96      29.95  
      13.69   16.26                                                
 
Event 3  Men 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 EAMON SULLIVAN            21 WES                    48.29      47.45  
      22.81   24.64                                                
  2 KENRICK, (NSWIS) MONK     19 SSC                    48.51      47.97  
      23.32   24.65                                                
  3 ANDREW, (QAS) LAUTERSTEI  20 STHPT                  49.71      48.20  
      23.26   24.94                                                
  4 KIRK, (AIS) PALMER        20 BAQU                   49.33      48.43  
      23.27   25.16                                                
  5 KYLE RICHARDSON           20 BROTH                  49.24      49.13  
      23.69   25.44                                                
  6 GRANT, (NSWIS) BRITS      19 SSC                    49.37      49.55  
      23.68   25.87                                                
  7 RYAN PINI                 25 PNG                    49.62      49.84  
      24.06   25.78                                                
  8 ANDREW MEWING             25 YERPK                  49.73      49.92  
      24.29   25.63                                                
B - Final
  9 NICHOLAS, (AIS) FFROST    20 STHPT                  50.06      49.12  
      23.97   25.15                                                
 10 CAMERON, (AIS) PROSSER    22 MLC                    50.17      49.29  
      23.81   25.48                                                
 11 TIM, (NSWIS) LAFOREST     23 SYDU                   50.20      49.82  
      23.95   25.87                                                
 12 STEVE, (WAIS) NEUWERT     22 WSS                    50.57      50.06  
      24.00   26.06                                                
 13 THOMAS MILLER             20 CRAN                   50.34      50.32  
      24.32   26.00                                                
 14 NICK JOHNSTON             16 BROTH                  51.09      51.30  
      24.66   26.64                                                
 15 WILLIAM BENSON            19 NZL                    50.87      51.37  
      24.49   26.88                                                
 16 MICHAEL BUCK              23 NZL                    51.10      51.56  
      24.49   27.07                                                
 
Event 3  Men 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 EAMON SULLIVAN            21 WES                    48.57      48.29  
      11.05   12.17   12.64   12.43                                
  2 KENRICK, (NSWIS) MONK     19 SSC                    48.94      48.51  
      11.28   12.28   12.59   12.36                                
  3 KYLE RICHARDSON           20 BROTH                  49.06      49.24  
      11.58   12.39   12.78   12.49                                
  4 KIRK, (AIS) PALMER        20 BAQU                   48.50      49.33  
      11.39   12.37   13.04   12.53                                
  5 GRANT, (NSWIS) BRITS      19 SSC                    49.29      49.37  
      11.11   12.37   13.04   12.85                                
  6 RYAN PINI                 25 PNG                    49.47      49.62  
      11.53   12.43   13.02   12.64                                
  7 ANDREW, (QAS) LAUTERSTEI  20 STHPT                  49.36      49.71  
      11.37   12.56   12.99   12.79                                
  8 ANDREW MEWING             25 YERPK                  49.20      49.73  
      11.54   12.57   12.95   12.67                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 NICHOLAS, (AIS) FFROST    20 STHPT                  50.70      50.06  
      11.74   12.79   12.86   12.67                                
 10 CAMERON, (AIS) PROSSER    22 MLC                    48.78      50.17  
      11.52   12.49   13.31   12.85                                
 11 TIM, (NSWIS) LAFOREST     23 SYDU                   49.21      50.20  
      11.55   12.49   13.08   13.08                                
 12 THOMAS MILLER             20 CRAN                   50.78      50.34  
      11.72   12.98   12.77   12.87                                
 13 STEVE, (WAIS) NEUWERT     22 WSS                    51.33      50.57  
      11.44   12.55   13.38   13.20                                
 14 JONO, (NSWIS) NEWTON      26 SYDU                   50.00      50.77  
      11.45   12.48   13.23   13.61                                
 15 WILLIAM BENSON            19 NZL                    50.96      50.87  
      11.62   12.57   13.13   13.55                                
 16 NICK JOHNSTON             16 BROTH                  51.21      51.09  
      11.85   12.75   13.33   13.16                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 MICHAEL BUCK              23 NZL                    51.03      51.10  
      11.96   12.78   13.06   13.30                                
 18 SAM JAMES                 20 YERPK                  50.42      51.11  
      11.70   12.91   13.20   13.30                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 ADAM, (AIS) PINE          31 YERPK                  49.50      51.30  
      11.94   12.87   13.39   13.10                                
 20 CHRISTOPH KAROW           23 CRAN                   52.03      51.34  
      11.82   12.87   13.22   13.43                                
 21 STEPHEN MEWING            24 YERPK                  50.57      51.39  
      12.17   12.87   13.36   12.99                                
 22 NICK BOBIR                20 ALBAN                  52.42      51.53  
      12.05   13.05   13.35   13.08                                
 23 GORDAN WILLIS             19 SYDU                   52.79      51.76  
      11.73   12.81   13.80   13.42                                
 24 TIM DAWSON                18 NZL                    50.88      51.81  
      11.95   13.23   13.21   13.42                                
 25 ADAM MCREDMOND            19 CAA                    51.84      51.98  
      11.78   12.79   13.60   13.81                                
 26 MITCHELL PATTERSON        20 WRAQ                   49.99      52.26  
      11.70   12.99   14.01   13.56                                
 27 BEN MEWING                18 YERPK                  52.66      52.50  
      12.02   13.23   13.71   13.54                                
 28 DECLAN, (SASI) POTTS      15 NOR                    52.80      52.52  
      12.30   13.44   13.68   13.10                                
 29 RYAN NAPOLEON             17 STPET                  52.79      52.55  
      12.45   13.09   13.73   13.28                                
 30 HARRY BISHOP              20 WRAQ                      NT      52.65  
      12.16   12.86   13.79   13.84                                
 31 LLOYD TOWNSING            21 Bayside                50.39      52.86  
      12.04   13.16   13.82   13.84                                
 32 DAVID WISE                18 SYDU                   52.49      52.93  
      12.03   13.04   13.95   13.91                                
 33 MICHAEL DRIVER            22 YERPK                  51.86      53.04  
      11.94   13.01   13.80   14.29                                
 34 DOUGLAS HEPBURN           19 WRAQ                   52.41      53.25  
      12.24   13.28   13.93   13.80                                
 35 KURT CRAWFORD             16 BROTH                  52.65      53.75  
      12.18   13.37   14.26   13.94                                
 36 ADAM BEISLER              23 HUNT                   52.52      53.81  
      12.22   13.35   13.95   14.29                                
 37 NATHAN PICKWORTH          19 SLCA                   52.16      53.82  
      12.02   13.05   14.19   14.56                                
 38 HAMID MOBAREZ             26 Iran                   52.55      53.84  
      12.20   13.61   14.49   13.54                                
 39 RAY, (TIS) WINSTANLEY     21 TA                     51.45      54.56  
      12.10   13.69   14.64   14.13                                
 
Event 4  Women 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 BRONTE, (QAS) BARRATT     18 ALBAN                1:58.32    1:55.91  
      27.29   29.18   29.74   29.70                                
  2 LINDA, (AIS) MACKENZIE    23 MACKA                1:58.60    1:58.43  
      27.56   29.86   30.47   30.54                                
  3 ANGIE, (AIS) BAINBRIDGE   17 HUNT                 1:59.78    1:59.48  
      27.75   30.02   30.89   30.82                                
  4 SHAYNE REESE              24 CAA                  1:59.55    2:00.01  
      27.84   30.15   30.89   31.13                                
  5 KYLIE PALMER              17 ALBAN                2:00.60    2:00.35  
      28.14   30.37   30.86   30.98                                
  6 MEAGEN NAY                18 STPET                2:02.18    2:00.36  
      27.99   30.50   31.14   30.73                                
  7 FRANCES, (AIS) ADCOCK     22 NOR                  2:00.78    2:00.95  
      27.74   30.30   31.40   31.51                                
  8 ERIN MCCLEAVE             23 ALB                  2:00.26    2:01.11  
      28.44   30.25   30.99   31.43                                
B - Final
  9 KATE JOHNSON              19 SYDU                 2:03.42    2:02.95  
      28.58   31.05   31.28   32.04                                
 10 KARINA, (SASI) LEANE      21 PABP                 2:02.29    2:04.01  
      29.32   31.41   31.72   31.56                                
 11 BRIANNA MCCONVILLE        16 Nu Swim              2:04.87    2:04.28  
      29.59   31.98   32.04   30.67                                
 12 AYLA DUNLOP-BARRET        20 NZL                  2:05.52    2:05.32  
      29.25   31.30   32.27   32.50                                
 13 JULIE DOUGLAS             26 CAA                  2:05.70    2:05.45  
      28.94   31.94   32.76   31.81                                
 14 AMY LUCAS                 17 WES                  2:04.48    2:06.91  
      29.02   32.17   33.05   32.67                                
 15 SAMANTHA HOSCHKE-EDWARDS  17 ALBAN                2:03.35    2:16.82  
      31.97   35.20   35.35   34.30                                
 16 MORGAN-LEE BARNES         16 ALBAN                2:04.30    2:17.04  
      32.16   35.19   35.34   34.35                                
 
Event 4  Women 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 BRONTE, (QAS) BARRATT     18 ALBAN                1:56.87    1:58.32  
      13.34   14.48   14.75   15.02   15.21   15.27   15.32   14.93
  2 LINDA, (AIS) MACKENZIE    23 MACKA                1:58.20    1:58.60  
      13.03   14.25   14.94   15.03   15.32   15.31   15.58   15.14
  3 SHAYNE REESE              24 CAA                  1:58.67    1:59.55  
      13.11   14.65   15.14   15.26   15.27   15.45   15.56   15.11
  4 ANGIE, (AIS) BAINBRIDGE   17 HUNT                 1:56.67    1:59.78  
      13.27   14.49   15.02   15.24   15.41   15.62   15.68   15.05
  5 ERIN MCCLEAVE             23 ALB                  2:03.52    2:00.26  
      13.59   14.67   15.29   15.27   15.26   15.35   15.70   15.13
  6 KYLIE PALMER              17 ALBAN                2:01.42    2:00.60  
      13.46   14.59   15.06   15.49   15.50   15.58   15.65   15.27
  7 FRANCES, (AIS) ADCOCK     22 NOR                  2:03.60    2:00.78  
      13.54   14.59   15.18   15.10   15.38   15.54   15.94   15.51
  8 MEAGEN NAY                18 STPET                2:00.76    2:02.18  
      13.44   14.75   15.46   15.60   15.82   15.96   15.96   15.19
-------------------------------------------------------------------------
  9 KARINA, (SASI) LEANE      21 PABP                 2:02.71    2:02.29  
      13.69   14.99   15.31   15.46   15.69   15.84   15.96   15.35
 10 SAMANTHA HOSCHKE-EDWARDS  17 ALBAN                2:06.21    2:03.35  
      13.81   15.09   15.60   15.67   15.81   15.80   16.21   15.36
 11 KATE JOHNSON              19 SYDU                 2:02.94    2:03.42  
      13.58   14.66   15.15   15.55   15.94   16.13   16.41   16.00
 12 MORGAN-LEE BARNES         16 ALBAN                2:05.87    2:04.30  
      14.16   15.32   15.79   15.91   15.75   15.81   16.12   15.44
 13 AMY LUCAS                 17 WES                  2:01.66    2:04.48  
      13.72   14.96   15.86   15.61   16.07   16.57   16.22   15.47
 14 BRIANNA MCCONVILLE        16 Nu Swim              2:04.62    2:04.87  
      13.97   15.35   15.68   16.09   15.91   16.34   16.21   15.32
 15 AYLA DUNLOP-BARRET        20 NZL                  2:05.09    2:05.52  
      13.88   14.85   15.36   15.72   15.92   16.45   16.75   16.59
 16 JULIE DOUGLAS             26 CAA                  2:04.41    2:05.70  
      13.25   14.64   15.64   16.08   16.11   16.87   16.73   16.38
-------------------------------------------------------------------------
 17 JESSIE GLEW               18 WRAQ                 2:06.26    2:05.92  
      14.14   15.53   16.01   16.21   15.98   16.37   15.87   15.81
 18 PHOEBE CATER              16 WRAQ                 2:03.82    2:05.97  
      13.86   15.10   15.71   16.06   16.01   16.25   16.44   16.54
-------------------------------------------------------------------------
 19 MADELEINE SCERRI          17 Malta                2:05.41    2:06.05  
      14.03   14.89   15.31   15.91   16.20   16.60   16.73   16.38
 20 BELINDA, (AIS) HOCKING    16 ALB                  2:03.87    2:06.27  
      14.22   15.24   15.58   15.97   16.11   16.31   16.41   16.43
 21 KATARINA FILOVA           18 SVK                  2:05.20    2:06.51  
      13.72   15.33   15.72   15.89   16.13   16.67   16.69   16.36
 22 JESSICA ASHWOOD           14 SLAD                 2:05.69    2:07.22  
      14.17   15.46   16.20   16.32   16.40   16.49   16.46   15.72
 23 AMY WHITE                 18 WODN                 2:04.11    2:07.51  
      14.15   15.34   16.11   16.21   16.65   16.59   16.73   15.73
 24 LUANE ROWE                18 WILB                 2:05.04    2:08.85  
      14.24   15.92   16.11   16.40   16.40   16.99   16.63   16.16
 25 SARA MARSON               18 TWIN                 2:06.90    2:09.94  
      13.87   16.44   16.74   16.82   16.58   16.77   16.58   16.14
 26 RACHEL REYNOLDS           15 BOMA                 2:06.84    2:12.07  
      15.02   16.11   17.37   16.99   17.20   17.04   16.48   15.86
 27 JENNI O'NEIL              15 PABP                 2:05.87    2:12.45  
      14.55   16.06   16.53   16.93   17.15   17.29   17.33   16.61
 
Event 5  Women 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 LEISEL JONES              21 CAA                  1:08.78    1:04.83  
      30.69   34.14                                                
  2 SARAH KATSOULIS           23 CAA                  1:07.83    1:06.75  
      31.73   35.02                                                
  3 SALLY, (AIS) FOSTER       22 CAQ                  1:08.15    1:07.74  
      31.97   35.77                                                
  4 LORNA TONKS               18 ALBAN                1:09.02    1:09.08  
      32.25   36.83                                                
  5 SARA MARSON               18 TWIN                 1:10.93    1:09.60  
      33.10   36.50                                                
  6 TALIA GODDARD             19 CAA                  1:09.76    1:10.80  
      33.39   37.41                                                
  7 JENNIFER, (WAIS) REILLY   24 ROC                  1:10.81    1:10.96  
      33.89   37.07                                                
  8 KRISTY MORRISON           21 SLCA                 1:10.60    1:11.07  
      33.14   37.93                                                
B - Final
  9 ERIN MALONE               17 SLCA                 1:11.23    1:11.17  
      33.97   37.20                                                
 10 MELANIE EDGAR             20 YERPK                1:12.77    1:11.64  
      33.92   37.72                                                
 11 KATIE BONE                20 NZL                  1:11.48    1:11.73  
      34.04   37.69                                                
 12 PETA DOYLE                24 WRAQ                 1:14.34    1:13.98  
      34.97   39.01                                                
 13 ELIZABETH ARCHER          16 Klim Swim            1:15.28    1:14.21  
      34.87   39.34                                                
 14 RENEE CHATTERTON          17 PABP                 1:16.07    1:15.61  
      36.02   39.59                                                
 15 JACQUI KAY                19 CAA                  1:16.23    1:16.64  
      36.52   40.12                                                
 16 KATELYN SIDDLE            15 CHRD                 1:16.20    1:16.71  
      36.76   39.95                                                
 
Event 5  Women 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 SARAH KATSOULIS           23 CAA                  1:05.75    1:07.83  
      14.84   16.92   17.86   18.21                                
  2 SALLY, (AIS) FOSTER       22 CAQ                  1:06.34    1:08.15  
      15.04   16.97   17.92   18.22                                
  3 LEISEL JONES              21 CAA                  1:03.85    1:08.78  
      15.36   17.16   18.14   18.12                                
  4 LORNA TONKS               18 ALBAN                1:08.55    1:09.02  
      15.38   17.29   17.84   18.51                                
  5 TALIA GODDARD             19 CAA                  1:10.64    1:09.76  
      15.32   17.74   18.20   18.50                                
  6 KRISTY MORRISON           21 SLCA                 1:08.84    1:10.60  
      15.29   17.55   18.76   19.00                                
  7 JENNIFER, (WAIS) REILLY   24 ROC                  1:09.83    1:10.81  
      15.59   17.94   18.49   18.79                                
  8 SARA MARSON               18 TWIN                 1:09.89    1:10.93  
      15.50   18.02   18.85   18.56                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 ERIN MALONE               17 SLCA                 1:10.66    1:11.23  
      15.60   18.46   18.82   18.35                                
 10 KATIE BONE                20 NZL                  1:12.94    1:11.48  
      15.73   18.20   18.42   19.13                                
 11 MELANIE EDGAR             20 YERPK                1:10.65    1:12.77  
      16.02   18.44   19.07   19.24                                
 12 PETA DOYLE                24 WRAQ                 1:14.40    1:14.34  
      16.90   18.16   19.46   19.82                                
 13 ELIZABETH ARCHER          16 Klim Swim            1:11.09    1:15.28  
      16.54   18.75   19.49   20.50                                
 14 RENEE CHATTERTON          17 PABP                 1:14.33    1:16.07  
      16.77   19.43   19.84   20.03                                
 15 KATELYN SIDDLE            15 CHRD                 1:15.30    1:16.20  
      16.96   19.21   19.93   20.10                                
 16 JACQUI KAY                19 CAA                  1:14.72    1:16.23  
      17.01   19.06   20.25   19.91                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 NATALIE GLOSSAT           17 ALBAN                1:14.02    1:17.27  
      16.75   19.38   20.34   20.80                                
 
Event 6  Men 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 LEITH, (QAS) BRODIE       21 ALBAN                4:24.03    4:15.36  
      26.93   30.93   32.61   32.48   36.33   37.31   30.23   28.54
  2 SHANE CROSS               18 WRAQ                 4:25.99    4:21.44  
      27.37   31.67   32.17   32.07   38.44   38.52   30.96   30.24
  3 MITCHELL, (SASI) BACON    24 NOR                  4:26.89    4:24.69  
      28.42   32.63   33.76   33.70   37.49   38.28   30.84   29.57
  4 DAVID BROWNE              19 STPET                4:30.20    4:27.16  
      29.08   31.94   35.27   33.58   38.19   38.49   31.17   29.44
  5 MICHAEL HARDY             18 BANK                 4:28.97    4:27.98  
      28.39   32.45   32.96   32.64   39.77   41.09   31.06   29.62
  6 JUSTIN NORRIS             27 HUNT                 4:31.55    4:28.75  
      29.28   31.20   36.00   35.08   37.17   37.23   31.95   30.84
  7 BRAD LEWIS                17 CMBT                 4:30.58    4:31.31  
      28.76   32.55   34.37   33.50   39.03   39.97   32.39   30.74
  8 PIERRE ROPER              20 CAA                  4:33.18    4:34.82  
      29.10   32.81   34.23   33.83   39.71   40.84   32.78   31.52
 
Event 6  Men 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 LEITH, (QAS) BRODIE       21 ALBAN                4:08.49    4:24.03  
      12.38   15.36   15.68   16.06   17.59   16.16   16.37   15.69
      18.32   18.84   18.56   18.92   16.57   15.92   16.00   15.61
  2 SHANE CROSS               18 WRAQ                 4:17.74    4:25.99  
      12.63   15.07   15.94   16.06   17.11   16.43   16.28   16.20
      19.07   19.38   19.66   19.29   15.87   15.56   16.36   15.08
  3 MITCHELL, (SASI) BACON    24 NOR                  4:21.60    4:26.89  
      13.30   15.45   16.27   16.58   17.77   16.93   16.54   16.46
      18.57   18.25   18.77   18.88   16.14   15.61   16.00   15.37
  4 MICHAEL HARDY             18 BANK                 4:25.03    4:28.97  
      13.04   15.21   16.22   16.27   16.94   16.04   16.23   16.17
      19.44   19.77   20.90   20.45   16.48   15.36   15.64   14.81
  5 DAVID BROWNE              19 STPET                4:26.76    4:30.20  
      13.66   15.90   15.96   16.00   18.32   17.29   17.01   17.08
      19.59   19.33   19.56   19.40   16.09   15.33   15.29   14.39
  6 NICHOLAS CORDNER          20 IVN                  4:16.13    4:30.27  
      12.78   15.17   16.50   16.26   18.06   17.12   17.38   16.71
      19.48   18.94   19.41   19.22   16.58   15.79   15.91   14.96
  7 BRAD LEWIS                17 CMBT                 4:25.46    4:30.58  
      13.03   15.70   16.34   16.69   17.87   16.86   16.94   16.63
      19.29   19.20   19.51   19.74   16.37   15.75   15.90   14.76
  8 JUSTIN NORRIS             27 HUNT                 4:25.00    4:31.55  
      13.04   15.56   16.39   16.04   18.17   17.55   17.66   17.27
      18.97   18.48   18.90   18.62   17.28   16.32   15.99   15.31
-------------------------------------------------------------------------
  9 PIERRE ROPER              20 CAA                  4:26.78    4:33.18  
      13.13   15.28   16.98   17.12   17.58   16.69   17.68   17.26
      19.88   19.28   19.41   19.97   16.32   15.57   15.76   15.27
 
Event 7  Women 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 FELICITY, (AIS) GALVEZ    22 CHAND                  59.26      58.43  
      27.55   30.88                                                
  2 DANNI MIATKE              19 CAA                    59.86      59.58  
      27.71   31.87                                                
  3 OLIVIA, (NSWIS) HALICEK   19 LIVP                 1:01.65    1:01.18  
      28.34   32.84                                                
  4 STEPHANIE RICE            19 STPET                1:02.29    1:01.35  
      28.96   32.39                                                
  5 RENEE BARTHOLOMEW         20 HUNT                 1:03.74    1:01.91  
      29.01   32.90                                                
  6 EMMA BANKS                21 NZL                  1:03.46    1:02.95  
      29.39   33.56                                                
  7 KATE JOHNSON              19 SYDU                 1:02.67    1:03.13  
      29.63   33.50                                                
  8 SAMANTHA RICHTER          17 NZL                  1:04.02    1:04.41  
      29.41   35.00                                                
 
Event 7  Women 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 FELICITY, (AIS) GALVEZ    22 CHAND                  57.75      59.26  
      12.97   14.76   15.83   15.70                                
  2 DANNI MIATKE              19 CAA                    59.83      59.86  
      12.53   14.68   15.82   16.83                                
  3 OLIVIA, (NSWIS) HALICEK   19 LIVP                 1:01.87    1:01.65  
      13.22   15.33   16.13   16.97                                
  4 STEPHANIE RICE            19 STPET                  59.15    1:02.29  
      13.74   15.70   16.43   16.42                                
  5 KATE JOHNSON              19 SYDU                 1:02.40    1:02.67  
      13.73   15.67   16.39   16.88                                
  6 EMMA BANKS                21 NZL                  1:01.70    1:03.46  
      13.74   15.85   16.71   17.16                                
  7 RENEE BARTHOLOMEW         20 HUNT                 1:01.13    1:03.74  
      13.92   15.82   16.99   17.01                                
  8 SAMANTHA RICHTER          17 NZL                  1:04.18    1:04.02  
      13.13   15.92   16.97   18.00                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 CHARLOTTE, (SASI) CLARKE  16 NOR                  1:02.63    1:04.45  
      13.64   16.28   17.16   17.37                                
 10 JESSIE GLEW               18 WRAQ                 1:04.55    1:05.27  
      14.80   16.16   17.09   17.22                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 PHOEBE CATER              16 WRAQ                 1:05.60    1:05.52  
      13.83   16.54   17.24   17.91                                
 12 JESSIE BULLEN             16 BANK                 1:03.20    1:06.05  
      14.00   16.32   17.18   18.55                                
 13 RENEE CHATTERTON          17 PABP                 1:05.60    1:06.72  
      14.61   16.77   17.64   17.70                                
 14 NATALIE FEGAN             14 CHRD                 1:05.38    1:07.06  
      14.18   16.18   18.06   18.64                                
 15 NYKITA, (TIS) MOORE       16 Devonport            1:04.82    1:08.84  
      14.80   17.50   18.77   17.77                                
 
Event 8  Men 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 ASHLEY, (AIS) DELANEY     21 NUN                    54.75      53.06  
      25.68   27.38                                                
  2 DANIEL, (NSWIS) ARNAMNAR  17 AQBN                   55.80      53.22  
      25.98   27.24                                                
  3 ROBERT, (AIS) HURLEY      18 WIAQ                   56.08      53.36  
      25.96   27.40                                                
  4 MATT JAUKOVIC             21 SYDU                   56.62      55.90  
      26.62   29.28                                                
  5 BENJAMIN DONALDSON        18 ALBAN                  57.20      56.99  
      27.53   29.46                                                
  6 MATT LOWREY               22 STPET                  57.85      57.16  
      27.80   29.36                                                
  7 DAVID SCHNABL             19 SYDU                   57.77      57.25  
      27.95   29.30                                                
  8 DARREN LONG               19 Ryde                   59.18      59.22  
      28.50   30.72                                                
 
Event 8  Men 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 ASHLEY, (AIS) DELANEY     21 NUN                    54.98      54.75  
      12.86   13.61   14.22   14.06                                
  2 DANIEL, (NSWIS) ARNAMNAR  17 AQBN                   53.42      55.80  
      12.79   13.77   14.77   14.47                                
  3 ROBERT, (AIS) HURLEY      18 WIAQ                   56.10      56.08  
      12.70   14.05   14.80   14.53                                
  4 MATT JAUKOVIC             21 SYDU                   57.14      56.62  
      13.25   13.85   14.84   14.68                                
  5 BENJAMIN DONALDSON        18 ALBAN                  54.58      57.20  
      13.46   14.16   14.92   14.66                                
  6 DAVID SCHNABL             19 SYDU                   57.50      57.77  
      13.74   14.17   14.96   14.90                                
  7 MATT LOWREY               22 STPET                  57.44      57.85  
      13.81   14.62   14.96   14.46                                
  8 DARREN LONG               19 Ryde                   58.90      59.18  
      14.03   14.59   15.11   15.45                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 MARK COOPER               20 NZL                    59.59      59.44  
      14.10   14.37   30.97                                        
 10 GREG SHEIN                18 SYDU                 1:00.47    1:00.18  
      14.56   14.99   15.37   15.26                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 CAMERON WURSTEN           17 SLCA                   58.03    1:00.20  
      14.22   15.06   15.71   15.21                                
 
Event 9  Men 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 NICHOLAS CORDNER          20 IVN                  2:04.59    1:58.29  
      26.45   29.96   30.34   31.54                                
  2 ADAM KABLE                20 BANK                 2:00.60    1:59.71  
      27.53   30.36   30.71   31.11                                
  3 CHRISTOPHER WRIGHT        19 COMM                 2:01.21    1:59.74  
      27.11   30.38   31.06   31.19                                
  4 JOSHUA MINOGUE            20 SSC                  2:01.84    2:00.32  
      27.35   30.67   31.02   31.28                                
  5 JUSTIN NORRIS             27 HUNT                 2:03.06    2:01.51  
      27.69   30.83   31.58   31.41                                
  6 RYAN NAPOLEON             17 STPET                2:03.31    2:02.57  
      27.42   31.40   31.29   32.46                                
  7 SAM ASHBY                 18 CAA                  2:03.55    2:03.83  
      27.03   31.55   32.15   33.10                                
  8 JOHN GOO                  17 Ryde                 2:04.02    2:04.05  
      28.47   31.31   31.78   32.49                                
 
Event 9  Men 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 ADAM KABLE                20 BANK                 1:59.38    2:00.60  
      12.61   15.05   15.71   15.62   15.88   15.80   15.13   14.80
  2 CHRISTOPHER WRIGHT        19 COMM                 2:02.06    2:01.21  
      12.74   15.10   15.90   15.82   16.07   15.34   15.43   14.81
  3 JOSHUA MINOGUE            20 SSC                  1:59.64    2:01.84  
      12.53   14.80   15.38   15.34   15.60   15.83   16.11   16.25
  4 JUSTIN NORRIS             27 HUNT                 2:00.00    2:03.06  
      12.95   15.16   15.74   15.88   16.00   15.77   15.86   15.70
  5 RYAN NAPOLEON             17 STPET                2:00.89    2:03.31  
      12.98   14.72   15.48   15.94   15.86   16.24   16.18   15.91
  6 SAM ASHBY                 18 CAA                  2:04.40    2:03.55  
      12.73   15.08   15.83   16.00   16.16   15.77   16.45   15.53
  7 JOHN GOO                  17 Ryde                 2:02.54    2:04.02  
      13.00   15.16   15.63   15.93   15.98   16.14   16.40   15.78
  8 NICHOLAS CORDNER          20 IVN                  1:57.60    2:04.59  
      12.66   14.76   15.60   15.90   16.52   16.22   16.51   16.42
-------------------------------------------------------------------------
  9 CHRIS ANDERSON            18 NZL                  2:06.38    2:04.72  
      12.51   15.33   15.71   16.25   16.29   16.25   16.02   16.36
 10 DANIEL SUTIC              21 BANK                 2:04.44    2:05.26  
      12.63   15.14   15.61   16.01   16.01   16.31   16.68   16.87
-------------------------------------------------------------------------
 11 ALEXANDER ROSS            19 CRAN                 2:04.41    2:05.85  
      12.46   15.53   16.26   16.40   15.83   16.14   16.19   17.04
 12 DAVID RIFKIN              23 South Africa         2:08.00    2:05.89  
      13.12   15.51   15.77   16.07   15.91   16.35   16.51   16.65
 13 GREG WILSON               20 WRAQ                 2:06.32    2:06.73  
      12.58   15.45 1:38.70                                        
 14 DYLAN WYATT               15 BANK                 2:05.55    2:07.13  
      13.49   15.48   16.13   16.14   16.20   16.23   16.90   16.56
 
Event 10  Women 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 SHAYNE REESE              24 CAA                  2:15.57    2:13.07  
      28.74   34.72   38.30   31.31                                
  2 STEPHANIE RICE            19 STPET                2:16.47    2:13.56  
      29.51   34.26   38.85   30.94                                
  3 LORNA TONKS               18 ALBAN                2:17.07    2:13.93  
      29.14   34.79   38.99   31.01                                
  4 KRISTY MORRISON           21 SLCA                 2:16.86    2:16.09  
      30.08   36.03   38.93   31.05                                
  5 JENNIFER, (WAIS) REILLY   24 ROC                  2:16.16    2:17.29  
      30.45   35.03   39.11   32.70                                
  6 TALIA GODDARD             19 CAA                  2:17.30    2:18.02  
      30.15   35.49   40.12   32.26                                
  7 HANNAH, (SASI) CHIPPERFI  18 NOR                  2:18.77    2:18.68  
      30.52   34.52   40.43   33.21                                
  8 RENEE CHATTERTON          17 PABP                 2:20.04    2:19.59  
      31.15   35.36   40.38   32.70                                
 
Event 10  Women 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 SHAYNE REESE              24 CAA                  2:10.65    2:15.57  
      13.32   15.23   17.56   17.38   19.72   19.55   17.19   15.62
  2 JENNIFER, (WAIS) REILLY   24 ROC                  2:15.26    2:16.16  
      13.98   16.16   17.78   16.85   19.37   19.42   17.17   15.43
  3 STEPHANIE RICE            19 STPET                2:11.47    2:16.47  
      13.87   16.05   18.16   16.89   19.80   19.75   17.01   14.94
  4 KRISTY MORRISON           21 SLCA                 2:16.34    2:16.86  
      14.18   15.58   18.56   17.57   19.85   19.55   16.79   14.78
  5 LORNA TONKS               18 ALBAN                2:14.73    2:17.07  
      13.56   15.84   18.48   18.02   19.28   19.95   16.54   15.40
  6 TALIA GODDARD             19 CAA                  2:13.41    2:17.30  
      13.75   16.03   18.07   17.08   19.99   19.78   17.14   15.46
  7 HANNAH, (SASI) CHIPPERFI  18 NOR                  2:20.11    2:18.77  
      14.10   16.16   17.94   16.99   20.09   20.65   17.14   15.70
  8 RENEE CHATTERTON          17 PABP                 2:19.56    2:20.04  
      14.39   16.58   18.21   16.96   20.39   20.63   17.42   15.46
-------------------------------------------------------------------------
  9 AYLA DUNLOP-BARRET        20 NZL                  2:18.50    2:20.99  
      14.17   16.56   17.99   17.06   20.42   21.02   17.75   16.02
 10 AMY WHITE                 18 WODN                 2:19.44    2:22.76  
      14.86   16.73   19.12   18.11   20.83   20.53   17.15   15.43
-------------------------------------------------------------------------
 11 KATIE BONE                20 NZL                  2:23.60    2:23.69  
      14.47   15.94   19.86   19.72   19.38   19.78   17.98   16.56
 12 KATELYN SIDDLE            15 CHRD                 2:22.25    2:25.13  
      14.51   17.48   19.34   17.62   20.94   20.80   17.92   16.52
 13 ELIZABETH ARCHER          16 Klim Swim            2:22.50    2:26.28  
      14.49   16.71   19.68   19.54   19.97   20.06   18.42   17.41
 14 NATALIE FEGAN             14 CHRD                 2:22.76    2:28.56  
      14.36   17.19   20.22   18.78   21.73   22.42   17.63   16.23
 15 EMMA BANKS                21 NZL                  2:25.00    2:30.61  
      14.17   16.31   19.74   19.00   22.55   22.35   19.16   17.33
 
Event 11  Men 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 ROBERT, (AIS) HURLEY      18 WIAQ                 3:51.67    3:48.23  
      26.21   28.66   29.32   29.31   28.75   28.90   29.07   28.01
  2 ANDREW MEWING             25 YERPK                3:50.58    3:49.24  
      26.15   28.46   29.36   29.36   29.20   29.20   29.12   28.39
  3 NICHOLAS, (AIS) FFROST    20 STHPT                3:55.12    3:49.63  
      26.58   28.77   29.34   29.89   29.34   29.00   29.12   27.59
  4 DECLAN, (SASI) POTTS      15 NOR                  3:55.40    3:52.94  
      26.71   29.72   29.52   29.57   29.53   29.59   29.42   28.88
  5 CAMERON SMITH             21 STPET                3:55.79    3:53.97  
      27.42   29.61   29.87   30.12   29.27   29.39   29.88   28.41
  6 BRYN MURPHY               21 NZL                  3:55.41    3:57.34  
      27.55   29.46   30.05   30.25   30.22   30.13   30.12   29.56
  7 CHRISTOPHER ASHWOOD       15 SLAD                 3:57.77    3:57.39  
      27.45   30.19   30.14   30.26   30.23   30.15   29.98   28.99
  8 NICK MILNES               17 BOMA                 3:57.96    3:58.47  
      27.97   29.76   30.07   30.32   30.39   30.49   30.34   29.13
B - Final
  9 ALEX MCNEILL              17 ALBAN                3:57.96    3:57.80  
      27.78   30.00   30.60   30.61   30.25   30.41   29.91   28.24
 10 NICK JOHNSTON             16 BROTH                3:58.85    3:57.81  
      27.04   30.51   30.95   30.73   30.77   30.65   29.57   27.59
 11 TIM DAWSON                18 NZL                  4:00.22    3:58.39  
      27.44   30.32   30.54   30.67   30.83   30.80   29.45   28.34
 12 DAVID BROWNE              19 STPET                3:59.50    3:58.49  
      28.19   29.86   30.03   30.33   30.33   30.28   30.02   29.45
 13 NICK BOBIR                20 ALBAN                4:05.40    3:58.56  
      26.71   29.11   29.66   30.08   30.38   30.97   31.10   30.55
 14 MITCHELL THOMSON          17 ALBAN                4:04.87    4:00.87  
      27.80   30.41   30.14   30.84   30.77   31.15   30.22   29.54
 15 MICHAEL BUCK              23 NZL                  4:00.24    4:02.20  
      28.61   30.54   30.82   31.21   30.01   30.58   30.68   29.75
 16 MICHAEL HARDY             18 BANK                 4:06.39    4:04.75  
      27.35   29.71   30.64   30.92   32.00   31.74   31.40   30.99
 
Event 11  Men 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 ANDREW MEWING             25 YERPK                3:52.10    3:50.58  
      12.30   13.75   14.16   14.18   14.36   14.49   14.48   14.77
      14.78   14.62   14.73   14.77   15.02   14.85   15.17   14.15
  2 ROBERT, (AIS) HURLEY      18 WIAQ                 3:52.50    3:51.67  
      12.01   13.81   14.48   14.50   14.77   14.76   14.86   14.81
      14.91   14.76   14.92   14.76   14.83   14.77   14.89   13.83
  3 NICHOLAS, (AIS) FFROST    20 STHPT                3:52.50    3:55.12  
      12.51   14.50   15.20   15.25   15.39   15.42   15.39   15.08
      15.11   15.02   14.70   14.80   14.62   14.60   14.01   13.52
  4 DECLAN, (SASI) POTTS      15 NOR                  3:56.49    3:55.40  
      12.70   14.24   14.88   15.19   15.25   15.03   15.46   15.19
      14.99   14.78   15.18   14.95   15.06   14.75   14.40   13.35
  5 BRYN MURPHY               21 NZL                  3:55.33    3:55.41  
      13.11   14.11   14.53   14.47   14.88   14.75   14.89   14.88
      14.81   15.00   14.98   15.09   15.17   15.04   15.08   14.62
  6 CAMERON SMITH             21 STPET                3:47.99    3:55.79  
      12.95   14.58   15.17   15.15   15.17   15.29   15.37   15.28
      14.73   15.05   14.67   14.67   14.77   14.87   14.84   13.23
  7 CHRISTOPHER ASHWOOD       15 SLAD                 4:01.85    3:57.77  
      13.08   14.41   14.83   15.03   15.12   15.36   15.35   15.54
      15.32   15.12   15.11   15.24   14.71   14.92   14.56   14.07
  8 NICK MILNES               17 BOMA                 3:59.15   J3:57.96  
      12.95   14.45   14.82   15.19   15.28   15.21   15.24   15.40
      15.30   14.85   15.09   15.02   15.01   14.95   14.92   14.28
-------------------------------------------------------------------------
  9 ALEX MCNEILL              17 ALBAN                3:57.43   J3:57.96  
      13.24   14.16   14.87   14.84   15.06   15.05   15.26   15.21
      15.26   15.16   15.43   15.19   15.16   14.92   15.01   14.14
 10 NICK JOHNSTON             16 BROTH                4:00.13    3:58.85  
      12.59   14.10   14.95   15.15   15.05   15.20   15.45   15.61
      15.23   15.34   15.42   15.17   14.92   15.37   14.97   14.33
 11 DAVID BROWNE              19 STPET                3:58.85    3:59.50  
      13.55   14.37   14.69   14.82   15.01   14.97   15.01   15.08
      14.99   15.27   15.26   15.33   15.26   15.50   15.46   14.93
 12 TIM DAWSON                18 NZL                  4:00.49    4:00.22  
      13.21   14.67   15.12   15.26   15.30   15.19   15.29   15.36
      15.41   15.33   15.43   15.52   14.83   14.95   15.07   14.28
 13 MICHAEL BUCK              23 NZL                  3:56.62    4:00.24  
      12.75   14.12   14.64   14.89   15.23   15.53   15.46   15.56
      15.05   15.16   15.10   15.35   15.56   15.30   15.59   14.95
 14 MITCHELL THOMSON          17 ALBAN                4:02.28    4:04.87  
      13.06   14.44   15.01   15.24   15.50   15.74   15.82   15.55
      15.69   15.83   15.68   15.83   15.74   15.65   15.37   14.72
 15 NICK BOBIR                20 ALBAN                4:00.51    4:05.40  
      12.79   14.26   14.92   15.40   15.68   15.47   15.62   15.69
      15.76   15.70   15.96   15.84   15.48   15.65   15.88   15.30
 16 MICHAEL HARDY             18 BANK                 4:01.67    4:06.39  
      13.04   14.60   14.94   15.26   15.16   15.54   15.40   15.95
      15.82   16.04   15.64   15.91   15.84   16.09   15.71   15.45
-------------------------------------------------------------------------
 17 DYLAN WYATT               15 BANK                 4:01.87    4:08.08  
      12.89   14.60   14.98   15.25   15.29   15.64   15.64   16.08
      15.89   15.98   16.05   16.18   16.05   16.20   16.02   15.34
 18 TRENT, (QAS) GRIMSEY      19 ALBAN                3:57.72    4:09.55  
      13.65   14.69   15.54   15.50   15.67   15.84   16.14   15.72
      16.15   15.71   16.02   15.78   16.11   15.80   15.99   15.24
 
Event 12  Men 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 BRENTON, (AIS) RICKARD    23 BROTH                2:17.62    2:09.54  
      29.33   32.57   33.42   34.22                                
  2 CHRISTIAN SPRENGER        21 COMM                 2:16.86    2:11.74  
      29.73   33.84   33.74   34.43                                
  3 CRAIG, (AIS) CALDER       21 ALB                  2:14.83    2:12.02  
      30.71   33.54   34.01   33.76                                
  4 ROBERT MCDONALD           26 STPET                2:21.48    2:14.02  
      30.27   33.72   34.70   35.33                                
  5 JAMES, (NSWIS) STACEY     19 BAQU                 2:17.51    2:15.51  
      30.88   33.98   34.69   35.96                                
  6 BRYAN LUCA                19 Klim Swim            2:21.52    2:19.47  
      31.16   35.29   36.11   36.91                                
  7 MAX IRELAND               18 TSS Aquatic          2:24.83    2:23.53  
      32.11   36.28   37.24   37.90                                
  8 DOUGLAS HEPBURN           19 WRAQ                 2:24.65    2:26.19  
      31.79   37.01   38.27   39.12                                
 
Event 12  Men 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 CRAIG, (AIS) CALDER       21 ALB                  2:12.86    2:14.83  
      14.17   16.70   16.92   17.01   17.14   17.34   17.64   17.91
  2 CHRISTIAN SPRENGER        21 COMM                 2:09.80    2:16.86  
      14.32   17.06   17.69   17.57   17.75   17.58   17.59   17.30
  3 JAMES, (NSWIS) STACEY     19 BAQU                 2:15.14    2:17.51  
      14.69   16.87   17.73   17.66   18.60   16.91   17.62   17.43
  4 BRENTON, (AIS) RICKARD    23 BROTH                2:10.00    2:17.62  
      13.97   17.41   17.53   17.23   17.84   17.42   18.32   17.90
  5 ROBERT MCDONALD           26 STPET                2:10.99    2:21.48  
      14.73   17.18   17.67   17.77   18.32   18.32   19.31   18.18
  6 BRYAN LUCA                19 Klim Swim            2:16.89    2:21.52  
      14.42   17.28   17.84   17.90   18.51   18.09   18.92   18.56
  7 DOUGLAS HEPBURN           19 WRAQ                 2:21.74    2:24.65  
      14.47   17.35   18.40   18.36   18.67   18.75   19.31   19.34
  8 MAX IRELAND               18 TSS Aquatic          2:27.10    2:24.83  
      14.50   17.35   18.35   18.73   18.77   18.97   19.09   19.07
-------------------------------------------------------------------------
  9 ALISTAIR PICKLES          25 SYDU                 2:28.81    2:25.11  
      14.85   17.30   19.27   18.05   19.65   19.05   18.86   18.08
 10 STEFAN FRENKEL            17 Klim Swim            2:28.03    2:31.54  
      15.10   18.21   19.16   18.27   19.24   20.01   20.31   21.24
-------------------------------------------------------------------------
 11 ANTHONY FINE              19 SYDU                 2:28.95    2:34.30  
      15.29   18.23   18.58   19.21   19.90   20.61   21.43   21.05
 
Event 13  Women 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 KYLIE PALMER              17 ALBAN                8:29.36    8:23.31  
      28.80   31.37   31.75   31.71   31.96   32.03   32.18   31.98
      30.82   31.21   31.47   31.67   31.65   31.45   31.79   31.47
  2 BRONTE, (QAS) BARRATT     18 ALBAN                8:35.00    8:26.14  
      28.98   31.03   31.67   31.86   31.92   32.11   32.35   32.03
      31.14   31.52   32.18   32.40   31.72   31.44   32.08   31.71
  3 LUANE ROWE                18 WILB                 8:40.01    8:37.72  
      30.50   32.30   32.35   32.32   32.37   32.15   32.45   32.44
      32.30   32.66   32.68   32.62   32.87   32.95   32.96   31.80
  4 SAMANTHA HOSCHKE-EDWARDS  17 ALBAN                8:49.61    8:44.91  
      29.77   31.89   32.47   32.63   32.76   32.61   32.72   33.06
      33.25   33.41   33.60   33.40   33.33   33.55   33.62   32.84
  5 ERIN MCCLEAVE             23 ALB                  8:46.25    8:50.10  
      30.41   32.39   32.75   32.76   33.05   33.32   33.73   33.49
      33.53   33.60   33.70   33.59   33.40   33.83   33.70   32.85
  6 MORGAN-LEE BARNES         16 ALBAN                8:52.96    8:54.35  
      30.69   33.33   33.50   33.49   33.56   33.79   33.71   33.71
      33.44   33.70   33.63   33.70   33.63   34.11   33.48   32.88
 
Event 14  Men 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 LEITH, (QAS) BRODIE       21 ALBAN                  56.74      54.29  
      24.88   29.41                                                
  2 SAM ASHBY                 18 CAA                    56.66      55.49  
      25.72   29.77                                                
  3 KYLE RICHARDSON           20 BROTH                  57.91      56.01  
      25.45   30.56                                                
  4 STEVE, (WAIS) NEUWERT     22 WSS                    58.04      56.70  
      25.98   30.72                                                
  5 STEPHEN, (NSWIS) PARKES   18 SLCA                   57.67      57.76  
      26.38   31.38                                                
  6 SHANE CROSS               18 WRAQ                   57.97      58.28  
      26.55   31.73                                                
  7 MATT LOWREY               22 STPET                  58.55      58.35  
      26.75   31.60                                                
  8 MITCHELL, (SASI) BACON    24 NOR                    58.48      58.90  
      27.39   31.51                                                
B - Final
  9 SAM JAMES                 20 YERPK                  58.63      57.98  
      26.64   31.34                                                
 10 BRYAN LUCA                19 Klim Swim            1:00.77      58.99  
      27.73   31.26                                                
 11 DARREN LONG               19 Ryde                   59.70      59.38  
      27.49   31.89                                                
 12 ALEXANDER ROSS            19 CRAN                   58.86      59.64  
      26.41   33.23                                                
 13 RYAN NAPOLEON             17 STPET                  59.63      59.74  
      27.51   32.23                                                
 14 MARCELLO TONELLI          32 YERPK                  59.42      59.88  
      27.49   32.39                                                
 15 LLOYD TOWNSING            21 Bayside              1:00.26    1:00.11  
      28.61   31.50                                                
 16 PIERRE ROPER              20 CAA                  1:00.74    1:00.99  
      27.64   33.35                                                
 
Event 14  Men 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 SAM ASHBY                 18 CAA                    57.24      56.66  
      11.95   14.12   16.51   14.08                                
  2 LEITH, (QAS) BRODIE       21 ALBAN                  54.14      56.74  
      11.71   13.85   16.79   14.39                                
  3 STEPHEN, (NSWIS) PARKES   18 SLCA                   56.89      57.67  
      12.39   14.32   16.88   14.08                                
  4 KYLE RICHARDSON           20 BROTH                  55.88      57.91  
      12.06   14.31   17.83   13.71                                
  5 SHANE CROSS               18 WRAQ                   57.07      57.97  
      12.31   14.09   17.27   14.30                                
  6 STEVE, (WAIS) NEUWERT     22 WSS                       NT      58.04  
      11.86   14.68   17.20   14.30                                
  7 MITCHELL, (SASI) BACON    24 NOR                    58.06      58.48  
      12.49   14.58   17.22   14.19                                
  8 MATT LOWREY               22 STPET                  59.01      58.55  
      12.40   15.01   16.98   14.16                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 SAM JAMES                 20 YERPK                  58.28      58.63  
      12.24   15.19   17.11   14.09                                
 10 ALEXANDER ROSS            19 CRAN                   59.41      58.86  
      11.98   14.27   18.09   14.52                                
 11 MARCELLO TONELLI          32 YERPK                  57.68      59.42  
      12.51   15.03   17.21   14.67                                
 12 RYAN NAPOLEON             17 STPET                1:00.09      59.63  
      12.48   14.87   18.65   13.63                                
 13 DARREN LONG               19 Ryde                   58.85      59.70  
      12.32   15.29   17.95   14.14                                
 14 LLOYD TOWNSING            21 Bayside              1:01.82    1:00.26  
      12.51   16.04   17.66   14.05                                
 15 PIERRE ROPER              20 CAA                    58.34    1:00.74  
      12.57   14.86   18.29   15.02                                
 16 BRYAN LUCA                19 Klim Swim              57.55    1:00.77  
      12.48   15.63   17.62   15.04                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 ADAM MCREDMOND            19 CAA                  1:00.84    1:01.31  
      12.67   15.53   19.04   14.07                                
 18 CHARLES, (TIS) GARD       19 TA                     59.01    1:01.46  
      12.34   15.19   18.46   15.47                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 DAVID SCHNABL             19 SYDU                 1:00.70    1:01.66  
      12.58   15.27   18.87   14.94                                
 20 DANIEL SUTIC              21 BANK                 1:01.76    1:01.84  
      12.45   15.97   19.12   14.30                                
 21 RIAN WICKENS              18 SLCA                   59.77    1:02.25  
      12.93   15.79   18.32   15.21                                
 22 SCOTT RIDLEY              17 WRAQ                 1:01.50    1:02.87  
      12.80   15.44   19.18   15.45                                
 23 SEAN INKLEY               19 BAQU                 1:01.36    1:02.97  
      12.48   16.43   17.57   16.49                                
 24 CAMERON WURSTEN           17 SLCA                   59.88    1:03.03  
      13.00   15.91   19.12   15.00                                
 25 ALISTAIR PICKLES          25 SYDU                 1:00.20    1:03.11  
      12.70   16.96   17.66   15.79                                
 26 MICHAEL DRIVER            22 YERPK                  59.98    1:03.72  
      12.43   16.14   19.48   15.67                                
 27 DOUGLAS HEPBURN           19 WRAQ                 1:00.23    1:06.37  
      13.06   17.61   18.43   17.27                                
 28 STEFAN FRENKEL            17 Klim Swim            1:01.81    1:11.89  
      14.45   18.29   21.98   17.17                                
 
Event 15  Women 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 FRANCES, (AIS) ADCOCK     22 NOR                  2:10.30    2:07.29  
      30.51   32.19   32.70   31.89                                
  2 MEAGEN NAY                18 STPET                2:13.37    2:07.53  
      30.33   32.30   32.35   32.55                                
  3 KARINA, (SASI) LEANE      21 PABP                 2:11.25    2:10.28  
      30.82   32.99   33.25   33.22                                
  4 EMILY SEEBOHM             15 BROTH                2:12.51    2:11.48  
      30.61   33.55   33.81   33.51                                
  5 BELINDA, (AIS) HOCKING    16 ALB                  2:15.71    2:12.10  
      30.54   33.21   33.99   34.36                                
  6 AMY LUCAS                 17 WES                  2:14.34    2:13.40  
      31.23   33.26   34.40   34.51                                
  7 FIONA CONNELL             17 PTMQ                 2:16.65    2:16.08  
      31.89   35.03   34.69   34.47                                
  8 HANNAH, (SASI) CHIPPERFI  18 NOR                  2:16.54    2:17.53  
      32.88   34.47   35.04   35.14                                
 
Event 15  Women 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 FRANCES, (AIS) ADCOCK     22 NOR                  2:06.51    2:10.30  
      15.04   15.66   16.14   16.45   16.52   16.88   17.15   16.46
  2 KARINA, (SASI) LEANE      21 PABP                 2:09.32    2:11.25  
      14.85   16.17   16.31   16.52   16.76   16.93   17.01   16.70
  3 EMILY SEEBOHM             15 BROTH                2:12.59    2:12.51  
      14.50   16.35   17.13   16.94   16.70   17.31   17.42   16.16
  4 MEAGEN NAY                18 STPET                2:11.15    2:13.37  
      15.28   16.07   16.88   17.19   16.75   17.01   17.39   16.80
  5 AMY LUCAS                 17 WES                  2:12.64    2:14.34  
      14.97   15.91   16.76   17.37   17.54   17.48   17.60   16.71
  6 BELINDA, (AIS) HOCKING    16 ALB                  2:12.45    2:15.71  
      15.11   16.51   16.94   17.39   17.37   17.68   17.94   16.77
  7 HANNAH, (SASI) CHIPPERFI  18 NOR                  2:13.93    2:16.54  
      16.08   16.53   17.14   17.32   17.53   17.65   17.59   16.70
  8 FIONA CONNELL             17 PTMQ                 2:18.96    2:16.65  
      15.27   16.66   17.54   17.70   17.26   17.59   17.53   17.10
-------------------------------------------------------------------------
  9 CHARLOTTE, (SASI) CLARKE  16 NOR                  2:14.59    2:19.63  
      15.26   16.96   17.50   17.96   17.88   18.31   18.17   17.59
 10 BRIDGETTE-ROSE TAYLOR     17 BROTH                2:15.99    2:20.71  
      15.47   17.23   17.88   18.34   18.30   17.97   18.15   17.37
-------------------------------------------------------------------------
 11 JENNI O'NEIL              15 PABP                 2:19.73    2:24.26  
      16.01   17.73   17.99   18.21   18.77   18.79   18.83   17.93
 12 REBECCA WHEATLEY          17 BANK                 2:20.82    2:26.15  
      16.21   17.34   18.03   18.88   18.60   19.45   19.00   18.64
 
Event 16  Men 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 AIS  'A'                                          1:39.00    1:40.23  
     1) ASHLEY, (AIS) DELANEY 21        2) BRENTON, (AIS) RICKARD 23      
     3) KIRK, (AIS) PALMER 20           4) CAMERON, (AIS) PROSSER 22      
       25.86    27.18    24.77    22.42                                    
  2 Yeronga Park, QLD  'A'                            1:42.50    1:42.75  
     1) RYAN PINI 25                    2) SAM JAMES 20                   
     3) STEPHEN MEWING 24               4) ANDREW MEWING 25               
       25.89    29.44    24.97    22.45                                    
  3 New South Wales  'A'                                   NT    1:42.99  
     1) ALEXANDER ROSS 19               2) JAMES, (NSWIS) STACEY 19       
     3) CHRISTOPH KAROW 23              4) THOMAS MILLER 20               
       26.55    28.17    25.29    22.98                                    
  4 Sydney University, NSW  'A'                       1:44.00    1:44.27  
     1) MATT JAUKOVIC 21                2) ALISTAIR PICKLES 25            
     3) JONO, (NSWIS) NEWTON 26         4) TIM, (NSWIS) LAFOREST 23       
       26.38    30.35    25.12    22.42                                    
  5 Warringah Aquatic, NSW  'A'                       1:46.50    1:45.88  
     1) SHANE CROSS 18                  2) DOUGLAS HEPBURN 19             
     3) MITCHELL PATTERSON 20           4) GREG WILSON 20                 
       26.97    30.85    25.43    22.63                                    
  6 Sydney University, NSW  'B'                       1:46.00    1:45.95  
     1) DAVID WISE 18                   2) ANTHONY FINE 19                
     3) HAMID MOBAREZ 26                4) GORDAN WILLIS 19               
       26.74    30.69    25.50    23.02                                    
  7 NSWIS  'B'                                             NT    1:47.48  
     1) DANIEL, (NSWIS) ARNAMNART 17    2) SEAN INKLEY 19                 
     3) DARREN LONG 19                  4) JOHN GOO 17                    
       13.19    26.74    13.53    29.98    12.12    26.02    12.06    24.74
  8 New Zealand  'A'                                  1:44.71    1:48.33  
     1) TIM DAWSON 18                   2) WILLIAM BENSON 19              
     3) CHRIS ANDERSON 18               4) MICHAEL BUCK 23                
       28.32    30.77    26.05    23.19                                    
  9 St Peters Western, QLD  'A'                       1:49.00    1:48.40  
     1) MATT LOWREY 22                  2) ROBERT MCDONALD 26             
     3) RYAN NAPOLEON 17                4) CAMERON SMITH 21               
       13.87    28.02    13.64    29.69    12.10    25.92    12.18    24.77
 10 Bankstown Sports, NSW  'A'                        1:51.33    1:49.06  
     1) MICHAEL HARDY 18                2) ADAM KABLE 20                  
     3) DYLAN WYATT 15                  4) DANIEL SUTIC 21                
       14.24    28.19    13.53    29.33    12.37    26.73    11.98    24.81
 11 Yeronga Park, QLD  'B'                            1:47.50    1:50.87  
     1) MICHAEL DRIVER 22               2) MARCELLO TONELLI 32            
     3) BEN MEWING 18                   4) MICHAEL ELLIOT 19              
       29.16    31.97    25.76    23.98                                    
 12 SLC Aquadot, NSW  'A'                                  NT    1:51.14  
     1) STEPHEN, (NSWIS) PARKES 18      2) CAMERON WURSTEN 17             
     3) RIAN WICKENS 18                 4)                                
       14.10    28.47    14.28    31.15    11.66    26.02    12.42    25.50
 13 NSWIS  'A'                                             NT    1:51.53  
     1) CHRISTOPHER ASHWOOD 15          2) SCOTT RIDLEY 17                
     3) DAVID RIFKIN 23                 4) HARRY BISHOP 20                
       14.51    28.91    14.53    32.56    12.14    26.32    11.53    23.74
 
Event 17  Women 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 AIS  'A'                                          1:39.00    1:40.63  
     1) ALICE, (AIS) MILLS 21           2) SALLY, (AIS) FOSTER 22         
     3) FELICITY, (AIS) GALVEZ 22       4) LINDA, (AIS) MACKENZIE 23      
       25.17    24.21    25.87    25.38                                    
  2 Carey Aquatic, VIC  'A'                           1:42.00    1:43.30  
     1) DANNI MIATKE 19                 2) SHAYNE REESE 24                
     3) JULIE DOUGLAS 26                4) SARAH KATSOULIS 23             
       25.35    25.85    25.86    26.24                                    
  3 New South Wales  'A'                                   NT    1:44.87  
     1) FIONA CONNELL 17                2) SARA MARSON 18                 
     3) RENEE BARTHOLOMEW 20            4) OLIVIA, (NSWIS) HALICEK 19     
       26.79    26.38    26.76    24.94                                    
  4 Sydney University, NSW  'A'                       1:50.00    1:47.17  
     1) ANGELA HURLEY 21                2) KATE JOHNSON 19                
     3) ASHLEY KIRBY 20                 4) KRISTY MORRISON 21             
       26.50    26.88    26.98    26.81                                    
  5 New South Wales  'C'                                   NT    1:48.59  
     1) RACHEL REYNOLDS 15              2) ERIN MALONE 17                 
     3) JESSIE GLEW 18                  4) LUANE ROWE 18                  
       27.06    27.21    26.84    27.48                                    
  6 New South Wales  'B'                                   NT    1:50.73  
     1) PHOEBE CATER 16                 2) PETA DOYLE 24                  
     3) JESSIE BULLEN 16                4) BRIANNA MCCONVILLE 16          
       27.21    28.05    28.24    27.23                                    
  7 New South Wales  'D'                                   NT    1:53.87  
     1) CARLY JONES 16                  2) KATELYN SIDDLE 15              
     3) NATALIE FEGAN 14                4) JESSICA ASHWOOD 14             
       29.33    28.93    27.65    27.96                                    
 
Event 18  Women 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DANNI MIATKE              19 CAA                    26.58      26.16  
  2 FELICITY, (AIS) GALVEZ    22 CHAND                  26.73      26.22  
 
Event 19  Men 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 ANDREW, (QAS) LAUTERSTEI  20 STHPT                  23.63      23.47  
  2 ADAM, (AIS) PINE          31 YERPK                  23.85      23.87  
 
Event 20  Women 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 SALLY, (AIS) FOSTER       22 CAQ                    55.61      54.72  
      26.56   28.16                                                
  2 DANNI MIATKE              19 CAA                    54.81      54.80  
      26.50   28.30                                                
  3 SHAYNE REESE              24 CAA                    55.01      54.81  
      26.61   28.20                                                
  4 LINDA, (AIS) MACKENZIE    23 MACKA                  56.19      54.85  
      26.50   28.35                                                
  5 OLIVIA, (NSWIS) HALICEK   19 LIVP                   56.50      55.41  
      26.65   28.76                                                
  6 ANGIE, (AIS) BAINBRIDGE   17 HUNT                   55.79      55.60  
      26.68   28.92                                                
  7 JULIE DOUGLAS             26 CAA                    56.75      56.69  
      27.13   29.56                                                
  8 KATE JOHNSON              19 SYDU                   56.87      57.03  
      27.53   29.50                                                
B - Final
  9 MEAGEN NAY                18 STPET                  57.00      56.41  
      27.16   29.25                                                
 10 ERIN MCCLEAVE             23 ALB                    56.92      56.70  
      27.57   29.13                                                
 11 KARINA, (SASI) LEANE      21 PABP                   57.29      56.95  
      27.70   29.25                                                
 12 PHOEBE CATER              16 WRAQ                   57.09      57.19  
      27.88   29.31                                                
 13 SARA MARSON               18 TWIN                   57.87      57.60  
      27.69   29.91                                                
 14 MADELEINE SCERRI          17 Malta                  57.31      57.90  
      27.79   30.11                                                
 15 MICHELLE ENGELSMAN        27 SYDU                   57.47      58.12  
      27.55   30.57                                                
 16 JESSIE GLEW               18 WRAQ                   57.81      58.15  
      28.17   29.98                                                
 
Event 20  Women 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 DANNI MIATKE              19 CAA                    55.82      54.81  
      26.36   28.45                                                
  2 SHAYNE REESE              24 CAA                    54.22      55.01  
      26.50   28.51                                                
  3 SALLY, (AIS) FOSTER       22 CAQ                    54.58      55.61  
      27.45   28.16                                                
  4 ANGIE, (AIS) BAINBRIDGE   17 HUNT                   56.04      55.79  
      27.10   28.69                                                
  5 LINDA, (AIS) MACKENZIE    23 MACKA                  55.40      56.19  
      27.39   28.80                                                
  6 OLIVIA, (NSWIS) HALICEK   19 LIVP                   55.29      56.50  
      26.92   29.58                                                
  7 JULIE DOUGLAS             26 CAA                    57.02      56.75  
      27.34   29.41                                                
  8 KATE JOHNSON              19 SYDU                   58.85      56.87  
      27.61   29.26                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 ERIN MCCLEAVE             23 ALB                    58.47      56.92  
      27.81   29.11                                                
 10 MEAGEN NAY                18 STPET                  55.95      57.00  
      27.58   29.42                                                
 11 PHOEBE CATER              16 WRAQ                   57.08      57.09  
      27.40   29.69                                                
 12 KARINA, (SASI) LEANE      21 PABP                   56.61      57.29  
      27.68   29.61                                                
 13 MADELEINE SCERRI          17 Malta                  57.54      57.31  
      27.60   29.71                                                
 14 MICHELLE ENGELSMAN        27 SYDU                   55.08      57.47  
      26.86   30.61                                                
 15 JESSIE GLEW               18 WRAQ                   58.68      57.81  
      27.72   30.09                                                
 16 SARA MARSON               18 TWIN                   57.41      57.87  
      27.83   30.04                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 AYLA DUNLOP-BARRET        20 NZL                       NT      58.05  
      27.80   30.25                                                
 18 BRIANNA MCCONVILLE        16 Nu Swim                58.09      58.51  
      28.35   30.16                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 AMY LUCAS                 17 WES                    57.42      58.61  
      28.14   30.47                                                
 20 KATARINA FILOVA           18 SVK                    57.30      58.65  
      28.28   30.37                                                
 21 SAMANTHA RICHTER          17 NZL                    58.35      58.75  
      28.06   30.69                                                
 22 ANGELA HURLEY             21 SYDU                   57.10      59.07  
      28.53   30.54                                                
 23 ASHLEY KIRBY              20 SYDU                   58.53      59.26  
      28.33   30.93                                                
 24 BRIARNA ZIVANOVIC         16 BANK                   59.15      59.44  
      27.98   31.46                                                
 25 RENEE CHATTERTON          17 PABP                   59.20    1:00.21  
      29.20   31.01                                                
 26 NATALIE GLOSSAT           17 ALBAN                  59.01    1:00.56  
      28.80   31.76                                                
 27 REBECCA, (TIS) FOSTER     16 TA                     57.85    1:00.80  
      28.84   31.96                                                
 28 JENNI O'NEIL              15 PABP                   58.99    1:01.44  
      29.58   31.86                                                
 
Event 21  Men 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 KENRICK, (NSWIS) MONK     19 SSC                  1:45.93    1:44.15  
      24.44   26.11   26.73   26.87                                
  2 NICHOLAS, (AIS) FFROST    20 STHPT                1:46.40    1:45.83  
      24.77   26.76   27.31   26.99                                
  3 KIRK, (AIS) PALMER        20 BAQU                 1:49.15    1:46.13  
      24.69   27.24   27.28   26.92                                
  4 ANDREW MEWING             25 YERPK                1:47.01    1:46.29  
      24.87   26.71   27.01   27.70                                
  5 GRANT, (NSWIS) BRITS      19 SSC                  1:45.74    1:47.39  
      24.37   26.73   27.83   28.46                                
  6 ROBERT, (AIS) HURLEY      18 WIAQ                 1:48.79    1:49.53  
      25.20   27.99   28.38   27.96                                
  7 KYLE RICHARDSON           20 BROTH                1:49.93    1:49.66  
      25.28   27.77   28.36   28.25                                
  8 JOSHUA MINOGUE            20 SSC                  1:49.97    1:50.70  
      25.58   27.95   28.78   28.39                                
B - Final
  9 MICHAEL BUCK              23 NZL                  1:50.78    1:50.42  
      26.28   27.84   28.06   28.24                                
 10 NICK JOHNSTON             16 BROTH                1:51.48    1:50.43  
      26.02   28.41   28.81   27.19                                
 11 RYAN NAPOLEON             17 STPET                1:51.06    1:50.67  
      26.26   28.20   28.15   28.06                                
 12 TIM DAWSON                18 NZL                  1:50.93    1:51.12  
      26.01   27.82   28.40   28.89                                
 13 SAM JAMES                 20 YERPK                1:52.86    1:52.69  
      25.82   28.39   29.38   29.10                                
 14 DECLAN, (SASI) POTTS      15 NOR                  1:53.06    1:52.92  
      27.02   28.89   28.93   28.08                                
 15 ALEX MCNEILL              17 ALBAN                1:53.12    1:52.96  
      26.59   28.73   29.12   28.52                                
 16 DARREN LONG               19 Ryde                 1:51.97    1:54.88  
      26.51   28.56   29.28   30.53                                
 
Event 21  Men 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 GRANT, (NSWIS) BRITS      19 SSC                  1:47.15    1:45.74  
      24.19   26.61   27.49   27.45                                
  2 KENRICK, (NSWIS) MONK     19 SSC                  1:45.39    1:45.93  
      24.44   27.02   27.20   27.27                                
  3 NICHOLAS, (AIS) FFROST    20 STHPT                1:48.00    1:46.40  
      25.15   26.85   27.28   27.12                                
  4 ANDREW MEWING             25 YERPK                1:46.35    1:47.01  
      25.12   27.18   27.50   27.21                                
  5 ROBERT, (AIS) HURLEY      18 WIAQ                 1:49.10    1:48.79  
      24.95   27.64   28.23   27.97                                
  6 KIRK, (AIS) PALMER        20 BAQU                 1:48.50    1:49.15  
      25.26   27.22   28.50   28.17                                
  7 KYLE RICHARDSON           20 BROTH                1:50.54    1:49.93  
      25.37   27.69   28.35   28.52                                
  8 JOSHUA MINOGUE            20 SSC                  1:50.65    1:49.97  
      24.97   27.58   28.44   28.98                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 CAMERON SMITH             21 STPET                1:53.11    1:50.00  
      26.72   27.43   28.26   27.59                                
 10 MICHAEL BUCK              23 NZL                  1:51.38    1:50.78  
      25.83   27.72   28.23   29.00                                
 11 TIM DAWSON                18 NZL                  1:54.90    1:50.93  
      25.81   27.72   28.63   28.77                                
 12 RYAN NAPOLEON             17 STPET                1:50.77    1:51.06  
      25.97   27.95   28.84   28.30                                
 13 NICK JOHNSTON             16 BROTH                1:50.69    1:51.48  
      25.60   28.39   28.96   28.53                                
 14 DARREN LONG               19 Ryde                 1:53.57    1:51.97  
      26.41   29.19   28.28   28.09                                
 15 SAM JAMES                 20 YERPK                1:53.04    1:52.86  
      25.87   28.34   29.44   29.21                                
 16 DECLAN, (SASI) POTTS      15 NOR                  1:53.42    1:53.06  
      26.43   29.15   29.10   28.38                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 ALEX MCNEILL              17 ALBAN                1:54.72    1:53.12  
      26.69   28.83   29.04   28.56                                
 18 STEPHEN MEWING            24 YERPK                1:50.76    1:53.47  
      26.18   28.65   29.19   29.45                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 NICK BOBIR                20 ALBAN                1:51.18    1:53.85  
      25.99   28.71   29.60   29.55                                
 20 MITCHELL THOMSON          17 ALBAN                1:55.10    1:54.49  
      26.96   29.21   29.55   28.77                                
 21 DAVID BROWNE              19 STPET                1:54.99    1:54.63  
      27.22   29.13   29.44   28.84                                
 22 BRYN MURPHY               21 NZL                  1:53.34    1:54.89  
      26.98   29.02   29.48   29.41                                
 23 STEVE, (WAIS) NEUWERT     22 WSS                  1:55.06    1:55.08  
      26.51   29.41   30.34   28.82                                
 24 MICHAEL HARDY             18 BANK                 1:53.09    1:55.21  
      26.49   29.13   30.03   29.56                                
 25 LLOYD TOWNSING            21 Bayside              1:52.14    1:55.36  
      26.34   29.12   30.33   29.57                                
 26 PIERRE ROPER              20 CAA                  1:53.36    1:56.59  
      27.11   29.59   30.04   29.85                                
 27 RAY, (TIS) WINSTANLEY     21 TA                   1:51.57    1:56.72  
      26.42   29.40   30.65   30.25                                
 28 DANIEL SUTIC              21 BANK                 1:54.11    1:56.92  
      27.05   29.90   30.17   29.80                                
 29 CAMERON, (AIS) PROSSER    22 MLC                  1:52.00    1:57.01  
      25.33   28.98   31.15   31.55                                
 30 BEN MEWING                18 YERPK                1:55.03    1:57.37  
      25.87   29.36   31.27   30.87                                
 31 KURT CRAWFORD             16 BROTH                1:54.00    1:57.63  
      26.48   28.67   30.53   31.95                                
 32 TRENT, (QAS) GRIMSEY      19 ALBAN                1:55.20    1:58.72  
      27.24   29.88   30.73   30.87                                
 33 SCOTT RIDLEY              17 WRAQ                 1:54.83    1:59.20  
      27.27   29.81   30.94   31.18                                
 
Event 22  Men 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 BRENTON, (AIS) RICKARD    23 BROTH                1:00.88      59.73  
      28.46   31.27                                                
  2 CHRISTIAN SPRENGER        21 COMM                 1:02.26    1:00.51  
      28.71   31.80                                                
  3 ROBERT MCDONALD           26 STPET                1:05.07    1:01.85  
      29.56   32.29                                                
  4 CRAIG, (AIS) CALDER       21 ALB                  1:02.84    1:02.53  
      29.96   32.57                                                
  5 JAMES, (NSWIS) STACEY     19 BAQU                 1:02.78    1:03.26  
      29.62   33.64                                                
  6 BRYAN LUCA                19 Klim Swim            1:03.48    1:03.77  
      30.03   33.74                                                
  7 MAX IRELAND               18 TSS Aquatic          1:05.24    1:05.05  
      30.75   34.30                                                
  8 DOUGLAS HEPBURN           19 WRAQ                 1:07.11    1:06.49  
      31.00   35.49                                                
B - Final
  9 CHARLES, (TIS) GARD       19 TA                   1:07.20    1:07.20  
      31.14   36.06                                                
 10 ALISTAIR PICKLES          25 SYDU                 1:07.11    1:07.23  
      31.43   35.80                                                
 11 MARCELLO TONELLI          32 YERPK                1:07.99    1:07.34  
      31.90   35.44                                                
 12 ANTHONY FINE              19 SYDU                 1:07.30    1:07.77  
      31.77   36.00                                                
 13 STEFAN FRENKEL            17 Klim Swim            1:08.79    1:09.20  
      31.79   37.41                                                
 14 BRAD MORRISON             18 SLCA                 1:08.93    1:09.50  
      31.93   37.57                                                
 15 SHANE CROSS               18 WRAQ                 1:07.90    1:12.98  
      34.17   38.81                                                
 
Event 22  Men 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 BRENTON, (AIS) RICKARD    23 BROTH                  59.50    1:00.88  
      28.62   32.26                                                
  2 CHRISTIAN SPRENGER        21 COMM                   59.46    1:02.26  
      29.45   32.81                                                
  3 JAMES, (NSWIS) STACEY     19 BAQU                 1:01.60    1:02.78  
      29.39   33.39                                                
  4 CRAIG, (AIS) CALDER       21 ALB                  1:02.41    1:02.84  
      30.12   32.72                                                
  5 BRYAN LUCA                19 Klim Swim            1:02.07    1:03.48  
      29.68   33.80                                                
  6 ROBERT MCDONALD           26 STPET                1:01.89    1:05.07  
      30.65   34.42                                                
  7 MAX IRELAND               18 TSS Aquatic          1:06.43    1:05.24  
      30.83   34.41                                                
  8 DOUGLAS HEPBURN           19 WRAQ                 1:05.72   J1:07.11  
      31.16   35.95                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 ALISTAIR PICKLES          25 SYDU                 1:06.81   J1:07.11  
      31.45   35.66                                                
 10 CHARLES, (TIS) GARD       19 TA                   1:05.38    1:07.20  
      31.40   35.80                                                
 11 ANTHONY FINE              19 SYDU                 1:06.65    1:07.30  
      30.94   36.36                                                
 12 SEAN INKLEY               19 BAQU                 1:07.61    1:07.89  
      31.12   36.77                                                
 13 SHANE CROSS               18 WRAQ                 1:06.96    1:07.90  
      31.58   36.32                                                
 14 MARCELLO TONELLI          32 YERPK                1:08.31    1:07.99  
      31.64   36.35                                                
 15 STEFAN FRENKEL            17 Klim Swim            1:08.50    1:08.79  
      31.44   37.35                                                
 16 BRAD MORRISON             18 SLCA                 1:06.64    1:08.93  
      31.58   37.35                                                
 
Event 23  Women 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 JENNIFER, (WAIS) REILLY   24 ROC                  4:52.49    4:40.29  
      30.49   34.17   35.83   34.89   40.64   40.40   33.23   30.64
  2 STEPHANIE RICE            19 STPET                4:55.59    4:41.61  
      29.82   34.49   35.77   35.30   40.85   41.05   33.11   31.22
  3 LORNA TONKS               18 ALBAN                4:49.54    4:47.47  
      29.92   34.33   36.96   36.54   41.04   42.46   33.61   32.61
  4 AMY WHITE                 18 WODN                 4:56.91    4:54.68  
      31.18   35.44   38.38   38.16   42.34   42.77   33.86   32.55
  5 RENEE CHATTERTON          17 PABP                 4:59.76    4:57.34  
      31.31   35.76   37.93   37.19   42.43   42.87   35.58   34.27
 
Event 23  Women 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 LORNA TONKS               18 ALBAN                4:41.68    4:49.54  
      30.25   35.58   38.17   37.13   41.44   41.30   33.07   32.60
  2 JENNIFER, (WAIS) REILLY   24 ROC                  4:40.41    4:52.49  
      31.50   35.84   37.09   35.96   41.56   41.77   35.13   33.64
  3 STEPHANIE RICE            19 STPET                4:40.67    4:55.59  
      31.35   36.09   37.65   36.87   42.30   42.12   34.88   34.33
  4 AMY WHITE                 18 WODN                 4:54.50    4:56.91  
      31.10   36.20   38.23   37.87   42.39   43.00   34.52   33.60
  5 RENEE CHATTERTON          17 PABP                 4:48.02    4:59.76  
      31.98   36.40   39.44   37.88   41.94   42.59   35.61   33.92
 
Event 24  Men 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 ANDREW, (QAS) LAUTERSTEI  20 STHPT                  54.88      52.35  
      24.49   27.86                                                
  2 ADAM, (AIS) PINE          31 YERPK                  54.06      52.44  
      24.98   27.46                                                
  3 RYAN PINI                 25 PNG                    54.71      53.04  
      24.71   28.33                                                
  4 MATT JAUKOVIC             21 SYDU                   53.68      53.42  
      24.71   28.71                                                
  5 GREG WILSON               20 WRAQ                   55.02      54.71  
      25.60   29.11                                                
  6 MITCHELL PATTERSON        20 WRAQ                   54.85      55.15  
      25.27   29.88                                                
  7 CHRISTOPHER WRIGHT        19 COMM                   55.26      55.35  
      25.85   29.50                                                
  8 SAM ASHBY                 18 CAA                    55.31      55.76  
      26.07   29.69                                                
B - Final
  9 RYAN NAPOLEON             17 STPET                  56.53      55.29  
      25.97   29.32                                                
 10 HAMID MOBAREZ             26 Iran                   57.73      56.52  
      26.74   29.78                                                
 11 STEPHEN MEWING            24 YERPK                  57.87      56.70  
      26.33   30.37                                                
 12 ALEXANDER ROSS            19 CRAN                   56.58      56.96  
      26.73   30.23                                                
 13 CHRIS ANDERSON            18 NZL                    57.36      56.97  
      27.19   29.78                                                
 14 BEN MEWING                18 YERPK                  57.62      57.34  
      26.40   30.94                                                
 15 JOHN GOO                  17 Ryde                   57.20      57.42  
      27.06   30.36                                                
 16 JOSHUA MINOGUE            20 SSC                    57.10      57.60  
      26.79   30.81                                                
 
Event 24  Men 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 MATT JAUKOVIC             21 SYDU                   53.42      53.68  
      24.91   28.77                                                
  2 ADAM, (AIS) PINE          31 YERPK                  51.92      54.06  
      25.74   28.32                                                
  3 RYAN PINI                 25 PNG                    53.45      54.71  
      25.68   29.03                                                
  4 MITCHELL PATTERSON        20 WRAQ                   53.26      54.85  
      25.65   29.20                                                
  5 ANDREW, (QAS) LAUTERSTEI  20 STHPT                  52.74      54.88  
      25.58   29.30                                                
  6 GREG WILSON               20 WRAQ                   54.93      55.02  
      25.84   29.18                                                
  7 CHRISTOPHER WRIGHT        19 COMM                   55.52      55.26  
      25.76   29.50                                                
  8 SAM ASHBY                 18 CAA                    52.98      55.31  
      26.05   29.26                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 ADAM KABLE                20 BANK                   54.88      55.48  
      26.14   29.34                                                
 10 RYAN NAPOLEON             17 STPET                  56.17      56.53  
      26.73   29.80                                                
 11 ALEXANDER ROSS            19 CRAN                   56.10      56.58  
      26.51   30.07                                                
 12 JOSHUA MINOGUE            20 SSC                    56.41      57.10  
      26.95   30.15                                                
 13 JOHN GOO                  17 Ryde                   57.38      57.20  
      26.82   30.38                                                
 14 CHRIS ANDERSON            18 NZL                    56.89      57.36  
      26.38   30.98                                                
 15 BEN MEWING                18 YERPK                  57.98      57.62  
      26.67   30.95                                                
 16 HAMID MOBAREZ             26 Iran                   56.82      57.73  
      26.97   30.76                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 STEPHEN MEWING            24 YERPK                  55.65      57.87  
      27.26   30.61                                                
 18 DAVID RIFKIN              23 South Africa           57.67      58.18  
      27.37   30.81                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 THOMAS MILLER             20 CRAN                   57.95      58.36  
      26.91   31.45                                                
 20 DYLAN WYATT               15 BANK                   58.34      58.60  
      27.37   31.23                                                
 21 BRYAN LUCA                19 Klim Swim              55.07      58.70  
      27.21   31.49                                                
 22 DAVID SCHNABL             19 SYDU                   58.20      59.10  
      27.05   32.05                                                
 23 MICHAEL DRIVER            22 YERPK                  55.03      59.16  
      26.84   32.32                                                
 24 HARRY BISHOP              20 WRAQ                   57.42    1:00.15  
      27.35   32.80                                                
 
Event 25  Women 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 KARINA, (SASI) LEANE      21 PABP                 1:00.40    1:00.06  
      29.45   30.61                                                
  2 FRANCES, (AIS) ADCOCK     22 NOR                  1:01.01    1:00.55  
      29.60   30.95                                                
  3 BELINDA, (AIS) HOCKING    16 ALB                  1:00.68    1:00.59  
      29.59   31.00                                                
  4 EMILY SEEBOHM             15 BROTH                1:00.21    1:00.61  
      29.54   31.07                                                
  5 FIONA CONNELL             17 PTMQ                 1:02.53    1:01.61  
      29.86   31.75                                                
  6 MEAGEN NAY                18 STPET                1:01.85    1:01.85  
      30.04   31.81                                                
  7 CHARLOTTE, (SASI) CLARKE  16 NOR                  1:02.85    1:02.12  
      30.10   32.02                                                
  8 AMY LUCAS                 17 WES                  1:02.59    1:02.89  
      30.31   32.58                                                
B - Final
  9 BRIDGETTE-ROSE TAYLOR     17 BROTH                1:03.68    1:03.30  
      30.67   32.63                                                
 10 ASHLEY KIRBY              20 SYDU                 1:04.83    1:04.81  
      31.32   33.49                                                
 11 MADELEINE SCERRI          17 Malta                1:05.39    1:05.66  
      31.95   33.71                                                
 12 JENNI O'NEIL              15 PABP                 1:06.33    1:05.87  
      32.27   33.60                                                
 13 KATELYN SIDDLE            15 CHRD                 1:06.08    1:05.97  
      32.45   33.52                                                
 14 JESSIE BULLEN             16 BANK                 1:06.11    1:06.19  
      31.87   34.32                                                
 15 REBECCA WHEATLEY          17 BANK                 1:07.20    1:06.34  
      32.25   34.09                                                
 16 CARLY JONES               16 CHRD                 1:06.66    1:06.67  
      32.01   34.66                                                
 
Event 25  Women 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 EMILY SEEBOHM             15 BROTH                1:00.51    1:00.21  
      29.60   30.61                                                
  2 KARINA, (SASI) LEANE      21 PABP                 1:00.72    1:00.40  
      29.67   30.73                                                
  3 BELINDA, (AIS) HOCKING    16 ALB                  1:01.42    1:00.68  
      29.54   31.14                                                
  4 FRANCES, (AIS) ADCOCK     22 NOR                    59.65    1:01.01  
      29.79   31.22                                                
  5 MEAGEN NAY                18 STPET                1:02.08    1:01.85  
      30.32   31.53                                                
  6 FIONA CONNELL             17 PTMQ                 1:03.86    1:02.53  
      30.06   32.47                                                
  7 AMY LUCAS                 17 WES                  1:02.14    1:02.59  
      30.19   32.40                                                
  8 CHARLOTTE, (SASI) CLARKE  16 NOR                  1:00.90    1:02.85  
      30.35   32.50                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 BRIDGETTE-ROSE TAYLOR     17 BROTH                1:02.26    1:03.68  
      30.94   32.74                                                
 10 ASHLEY KIRBY              20 SYDU                 1:05.10    1:04.83  
      31.50   33.33                                                
 11 MADELEINE SCERRI          17 Malta                1:04.32    1:05.39  
      32.14   33.25                                                
 12 RENEE CHATTERTON          17 PABP                 1:05.09    1:05.99  
      32.34   33.65                                                
 13 KATELYN SIDDLE            15 CHRD                 1:05.35    1:06.08  
      32.12   33.96                                                
 14 JESSIE BULLEN             16 BANK                 1:05.99    1:06.11  
      32.01   34.10                                                
 15 JENNI O'NEIL              15 PABP                 1:05.68    1:06.33  
      32.13   34.20                                                
 16 CARLY JONES               16 CHRD                 1:06.28    1:06.66  
      32.00   34.66                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 REBECCA WHEATLEY          17 BANK                 1:05.35    1:07.20  
      32.59   34.61                                                
 18 RACHEL REYNOLDS           15 BOMA                 1:05.89    1:07.72  
      33.54   34.18                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 NYKITA, (TIS) MOORE       16 Devonport            1:04.87    1:07.92  
      33.26   34.66                                                
 
Event 26  Women 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 FELICITY, (AIS) GALVEZ    22 CHAND                2:08.38    2:07.08  
      28.76   32.04   32.75   33.53                                
  2 KATE JOHNSON              19 SYDU                 2:15.92    2:16.45  
      30.68   34.34   35.42   36.01                                
  3 RENEE BARTHOLOMEW         20 HUNT                 2:21.61    2:20.01  
      30.87   35.21   36.57   37.36                                
  4 NATALIE FEGAN             14 CHRD                 2:22.16    2:20.15  
      31.03   35.71   37.14   36.27                                
  5 PHOEBE CATER              16 WRAQ                 2:26.16    2:22.08  
      31.56   35.93   37.35   37.24                                
  6 JESSIE GLEW               18 WRAQ                 2:28.85    2:25.47  
      32.78   36.34   37.51   38.84                                
 
Event 26  Women 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 FELICITY, (AIS) GALVEZ    22 CHAND                2:04.97    2:08.38  
      28.99   32.29   33.07   34.03                                
  2 KATE JOHNSON              19 SYDU                 2:14.98    2:15.92  
      30.63   34.04   35.16   36.09                                
  3 RENEE BARTHOLOMEW         20 HUNT                 2:17.28    2:21.61  
      30.22   35.75   37.29   38.35                                
  4 NATALIE FEGAN             14 CHRD                 2:19.93    2:22.16  
      31.12   35.96   37.85   37.23                                
  5 PHOEBE CATER              16 WRAQ                 2:22.44    2:26.16  
      31.74   36.72   39.01   38.69                                
  6 JESSIE GLEW               18 WRAQ                 2:20.58    2:28.85  
      33.16   37.50   38.87   39.32                                
 
Event 27  Men 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 LEITH, (QAS) BRODIE       21 ALBAN                2:05.13    1:58.83  
      25.95   29.98   34.81   28.09                                
  2 SHANE CROSS               18 WRAQ                 2:06.25    2:02.66  
      26.46   30.08   37.05   29.07                                
  3 NICHOLAS CORDNER          20 IVN                  2:06.10    2:03.42  
      26.42   30.53   37.71   28.76                                
  4 ADAM KABLE                20 BANK                 2:06.55    2:03.72  
      26.68   31.85   35.91   29.28                                
  5 JUSTIN NORRIS             27 HUNT                 2:07.74    2:06.51  
      27.43   33.45   36.11   29.52                                
  6 BRAD LEWIS                17 CMBT                 2:07.81    2:07.75  
      28.02   32.48   37.23   30.02                                
  7 JOHN GOO                  17 Ryde                 2:06.99    2:08.92  
      28.35   32.16   38.72   29.69                                
  8 MICHAEL HARDY             18 BANK                 2:07.90    2:09.96  
      27.81   32.32   39.81   30.02                                
B - Final
  9 BRYAN LUCA                19 Klim Swim            2:10.41    2:06.30  
      27.05   33.01   36.48   29.76                                
 10 DECLAN, (SASI) POTTS      15 NOR                  2:08.42    2:06.68  
      27.67   32.74   38.66   27.61                                
 11 TIM DAWSON                18 NZL                  2:12.85    2:10.28  
      27.73   35.73   38.22   28.60                                
 12 SCOTT RIDLEY              17 WRAQ                 2:16.79    2:14.03  
      28.60   33.22   40.51   31.70                                
 13 DANIEL SUTIC              21 BANK                 2:12.55    2:14.88  
      27.52   34.32   42.17   30.87                                
 
Event 27  Men 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 LEITH, (QAS) BRODIE       21 ALBAN                1:55.77    2:05.13  
      26.47   31.29   36.12   31.25                                
  2 NICHOLAS CORDNER          20 IVN                  2:02.50    2:06.10  
      26.53   31.57   37.37   30.63                                
  3 SHANE CROSS               18 WRAQ                 2:02.44    2:06.25  
      27.23   30.96   37.74   30.32                                
  4 ADAM KABLE                20 BANK                 2:04.66    2:06.55  
      27.23   33.00   36.59   29.73                                
  5 JOHN GOO                  17 Ryde                 2:10.60    2:06.99  
      28.22   31.50   38.10   29.17                                
  6 JUSTIN NORRIS             27 HUNT                 2:02.00    2:07.74  
      27.86   33.99   36.45   29.44                                
  7 BRAD LEWIS                17 CMBT                 2:06.80    2:07.81  
      27.80   32.30   37.18   30.53                                
  8 MICHAEL HARDY             18 BANK                 2:07.52    2:07.90  
      28.05   31.61   38.78   29.46                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 DECLAN, (SASI) POTTS      15 NOR                  2:12.51    2:08.42  
      27.79   33.05   38.87   28.71                                
 10 STEPHEN, (NSWIS) PARKES   18 SLCA                 2:01.47    2:09.78  
      28.05   33.57   37.41   30.75                                
 11 BRYAN LUCA                19 Klim Swim            2:05.75    2:10.41  
      27.26   34.29   37.64   31.22                                
 12 BRYN MURPHY               21 NZL                  2:11.62    2:11.06  
      27.96   34.52   38.76   29.82                                
 13 DANIEL SUTIC              21 BANK                 2:11.43    2:12.55  
      27.32   35.89   39.13   30.21                                
 14 TIM DAWSON                18 NZL                  2:13.00    2:12.85  
      27.31   36.24   40.00   29.30                                
 15 CHARLES, (TIS) GARD       19 TA                   2:07.77    2:13.62  
      28.26   35.10   38.54   31.72                                
 16 PIERRE ROPER              20 CAA                  2:04.67    2:14.34  
      28.53   33.74   40.48   31.59                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 SCOTT RIDLEY              17 WRAQ                 2:09.81    2:16.79  
      29.26   34.12   41.13   32.28                                
 
Event 28  Women 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 BRONTE, (QAS) BARRATT     18 ALBAN                4:11.56    4:00.66  
      27.90   29.85   30.30   30.87   30.62   31.06   30.57   29.49
  2 KYLIE PALMER              17 ALBAN                4:07.92    4:06.56  
      28.36   30.57   31.19   31.26   31.36   31.55   31.35   30.92
  3 LINDA, (AIS) MACKENZIE    23 MACKA                4:12.89    4:11.57  
      28.21   30.90   31.49   31.91   32.09   32.35   32.58   32.04
  4 LUANE ROWE                18 WILB                 4:16.65    4:16.34  
      30.36   32.59   32.60   32.59   32.51   32.66   32.40   30.63
  5 SAMANTHA HOSCHKE-EDWARDS  17 ALBAN                4:14.31    4:16.61  
      29.18   31.74   32.43   32.52   32.54   32.90   33.23   32.07
  6 ERIN MCCLEAVE             23 ALB                  4:16.42    4:19.58  
      29.57   31.64   32.23   32.87   33.04   33.40   33.71   33.12
  7 KARINA, (SASI) LEANE      21 PABP                 4:15.71    4:20.30  
      29.37   32.15   32.61   33.13   33.12   33.46   33.51   32.95
  8 MORGAN-LEE BARNES         16 ALBAN                4:18.63    4:20.93  
      29.65   32.47   33.06   33.12   33.13   33.34   33.47   32.69
 
Event 28  Women 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 KYLIE PALMER              17 ALBAN                4:09.68    4:07.92  
      28.51   31.21   31.48   31.54   31.33   31.50   31.53   30.82
  2 BRONTE, (QAS) BARRATT     18 ALBAN                4:03.29    4:11.56  
      29.57   31.66   31.92   32.21   31.10   31.54   31.69   31.87
  3 LINDA, (AIS) MACKENZIE    23 MACKA                4:06.70    4:12.89  
      29.04   31.88   31.97   32.17   31.94   31.87   32.12   31.90
  4 SAMANTHA HOSCHKE-EDWARDS  17 ALBAN                4:18.46    4:14.31  
      29.22   31.72   32.11   32.23   32.22   32.35   32.59   31.87
  5 KARINA, (SASI) LEANE      21 PABP                 4:15.89    4:15.71  
      29.30   31.58   32.16   32.37   32.30   32.89   32.74   32.37
  6 ERIN MCCLEAVE             23 ALB                  4:19.37    4:16.42  
      29.56   31.73   32.15   32.24   32.79   32.70   33.02   32.23
  7 LUANE ROWE                18 WILB                 4:16.03    4:16.65  
      30.53   32.37   32.42   32.50   32.66   32.73   32.66   30.78
  8 MORGAN-LEE BARNES         16 ALBAN                4:17.24    4:18.63  
      29.58   32.06   32.39   32.83   32.58   32.88   33.49   32.82
-------------------------------------------------------------------------
  9 BRIANNA MCCONVILLE        16 Nu Swim              4:18.03    4:19.37  
      30.03   32.42   32.56   32.70   32.95   33.36   33.08   32.27
 10 JESSICA ASHWOOD           14 SLAD                 4:19.23    4:25.50  
      29.90   32.64   33.35   33.80   34.05   34.15   34.26   33.35
-------------------------------------------------------------------------
 11 JENNI O'NEIL              15 PABP                 4:21.32    4:35.06  
      30.58   33.65   34.97   35.64   35.55   35.48   34.88   34.31
 
Event 29  Women 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 LEISEL JONES              21 CAA                  2:28.23    2:21.66  
      33.04   35.95   36.28   36.39                                
  2 SALLY, (AIS) FOSTER       22 CAQ                  2:25.77    2:24.93  
      33.03   36.99   37.27   37.64                                
  3 SARAH KATSOULIS           23 CAA                  2:30.78    2:26.21  
      33.34   37.14   37.63   38.10                                
  4 TALIA GODDARD             19 CAA                  2:32.72    2:31.48  
      34.14   38.05   38.97   40.32                                
  5 ERIN MALONE               17 SLCA                 2:34.57    2:32.56  
      35.01   38.89   39.35   39.31                                
  6 MELANIE EDGAR             20 YERPK                2:34.15    2:33.77  
      35.15   38.93   39.41   40.28                                
  7 JENNIFER, (WAIS) REILLY   24 ROC                  2:33.68    2:34.49  
      34.37   39.27   40.65   40.20                                
  8 KATIE BONE                20 NZL                  2:34.36    2:35.06  
      36.16   38.88   40.01   40.01                                
 
Event 29  Women 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 SALLY, (AIS) FOSTER       22 CAQ                  2:21.96    2:25.77  
      32.91   36.65   37.64   38.57                                
  2 LEISEL JONES              21 CAA                  2:17.98    2:28.23  
      34.37   38.28   38.36   37.22                                
  3 SARAH KATSOULIS           23 CAA                  2:22.19    2:30.78  
      34.59   38.80   38.72   38.67                                
  4 TALIA GODDARD             19 CAA                  2:28.49    2:32.72  
      34.23   38.34   39.60   40.55                                
  5 JENNIFER, (WAIS) REILLY   24 ROC                  2:29.67    2:33.68  
      34.99   39.24   39.88   39.57                                
  6 MELANIE EDGAR             20 YERPK                2:30.47    2:34.15  
      35.24   39.05   39.81   40.05                                
  7 KATIE BONE                20 NZL                  2:37.16    2:34.36  
      35.65   38.89   39.76   40.06                                
  8 ERIN MALONE               17 SLCA                 2:32.93    2:34.57  
      36.17   39.61   39.85   38.94                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 SARA MARSON               18 TWIN                 2:36.86    2:35.47  
      34.99   39.78   40.40   40.30                                
 10 MEAGAN RAMSAY             15 GIND                 2:35.70    2:37.77  
      37.20   40.23   39.96   40.38                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 JESSIE BULLEN             16 BANK                 2:38.46    2:39.03  
      36.47   40.51   40.82   41.23                                
 12 ELIZABETH ARCHER          16 Klim Swim            2:30.70    2:44.23  
      36.83   41.69   42.72   42.99                                
 13 JACQUI KAY                19 CAA                  2:37.52    2:44.81  
      37.33   41.09   42.62   43.77                                
 
Event 30  Men 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 THEODORE PASIALIS         17 SSC                 15:32.20   15:18.95  
      28.29   30.63   30.51   30.60   31.01   30.79   31.07   31.07
      30.81   31.12   30.85   30.90   31.10   30.89   30.89   30.63
      30.62   30.79   30.66   30.82   30.54   30.67   30.51   30.85
      30.60   30.20   30.36   30.36   30.59   30.22                
  2 CAMERON SMITH             21 STPET               15:06.84   15:20.68  
      28.39   30.43   30.71   30.60   30.68   30.92   30.78   30.87
      30.60   30.48   30.50   30.60   30.73   30.80   30.96   31.21
      31.09   31.30   31.33   31.26   31.25   31.49   31.32   31.36
      31.42   30.65   30.55   30.06   30.49   27.85                
  3 CHRISTOPHER ASHWOOD       15 SLAD                15:38.77   15:21.19  
      29.12   30.73   30.71   30.61   30.61   30.71   30.81   31.13
      30.96   30.93   30.95   30.74   31.02   31.02   30.81   30.84
      30.73   30.80   30.73   30.87   30.92   30.86   30.86   30.90
      30.77   30.77   30.98   30.74   30.53   29.03                
  4 TRENT, (QAS) GRIMSEY      19 ALBAN               15:25.63   15:27.10  
      28.46   30.04   30.32   30.47   30.63   30.89   31.13   31.38
      31.33   31.34   31.74   31.79   31.28   31.42   31.99   31.91
      31.55   30.37   30.08   30.50   30.65   30.88   31.10   30.92
      30.99   31.30   30.88   30.82   30.97   29.97                
  5 DAVID BROWNE              19 STPET               15:29.19   15:35.92  
      28.46   30.32   30.49   30.46   30.43   30.74   30.69   30.66
      30.61   30.55   30.63   30.64   30.62   30.58   30.81   30.92
      31.46   31.48   31.79   31.80   31.98   31.89   31.85   32.12
      32.16   32.27   32.39   32.72   32.72   31.68                
  6 BRYN MURPHY               21 NZL                 15:26.58   15:37.94  
      27.85   30.16   30.55   30.77   31.20   31.12   31.03   30.99
      31.12   31.03   31.37   31.72   31.24   31.38   31.56   31.59
      31.48   31.60   31.79   31.71   31.69   32.00   31.81   31.76
      31.98   31.98   31.63   31.75   31.50   30.58                
  7 MITCHELL THOMSON          17 ALBAN               15:38.13   15:42.57  
      28.50   30.78   31.06   31.32   31.38   31.47   31.29   31.53
      31.15   31.71   31.92   32.00   31.92   32.04   32.31   32.08
      31.77   31.91   31.67   31.79   31.81   31.47   31.30   31.38
      31.25   31.41   31.62   31.76   31.20   29.77                
  8 NICK MILNES               17 BOMA                15:39.78   15:47.53  
      28.63   31.13   31.04   31.05   31.24   31.26   31.17   30.97
      31.12   31.31   31.13   31.89   31.23   31.72   31.64   31.45
      32.03   31.94   32.27   32.46   33.17   32.76   32.68   32.57
      32.44   32.54   31.92   31.91   31.16   29.70                
 
Event 31  Women 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 SHAYNE REESE              24 CAA                  1:02.84    1:01.73  
      29.02   32.71                                                
  2 STEPHANIE RICE            19 STPET                1:05.06    1:01.97  
      28.43   33.54                                                
  3 EMILY SEEBOHM             15 BROTH                1:03.19    1:02.10  
      28.63   33.47                                                
  4 KRISTY MORRISON           21 SLCA                 1:04.00    1:02.41  
      29.34   33.07                                                
  5 LORNA TONKS               18 ALBAN                1:04.66    1:03.36  
      29.93   33.43                                                
  6 AYLA DUNLOP-BARRET        20 NZL                  1:06.62    1:05.51  
      30.21   35.30                                                
  7 AMY LUCAS                 17 WES                  1:04.84    1:05.66  
      29.69   35.97                                                
  8 AMY WHITE                 18 WODN                 1:06.31    1:06.52  
      31.04   35.48                                                
 
Event 31  Women 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 SHAYNE REESE              24 CAA                  1:00.42    1:02.84  
      29.13   33.71                                                
  2 EMILY SEEBOHM             15 BROTH                1:02.42    1:03.19  
      29.26   33.93                                                
  3 KRISTY MORRISON           21 SLCA                 1:03.00    1:04.00  
      29.97   34.03                                                
  4 LORNA TONKS               18 ALBAN                1:03.00    1:04.66  
      30.41   34.25                                                
  5 AMY LUCAS                 17 WES                  1:06.39    1:04.84  
      29.56   35.28                                                
  6 STEPHANIE RICE            19 STPET                1:03.99    1:05.06  
      30.03   35.03                                                
  7 AMY WHITE                 18 WODN                 1:05.19    1:06.31  
      31.12   35.19                                                
  8 AYLA DUNLOP-BARRET        20 NZL                  1:05.45    1:06.62  
      30.61   36.01                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 RENEE CHATTERTON          17 PABP                 1:06.52    1:07.56  
      31.38   36.18                                                
 10 BRIDGETTE-ROSE TAYLOR     17 BROTH                1:04.66    1:07.84  
      30.52   37.32                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 SAMANTHA RICHTER          17 NZL                       NT    1:08.01  
      30.37   37.64                                                
 12 NYKITA, (TIS) MOORE       16 Devonport            1:07.72    1:09.39  
      31.30   38.09                                                
 13 KATIE BONE                20 NZL                  1:05.40    1:10.16  
      33.33   36.83                                                
 14 ELIZABETH ARCHER          16 Klim Swim            1:06.00    1:13.42  
      34.79   38.63                                                
 15 JACQUI KAY                19 CAA                  1:07.43    1:15.36  
      36.65   38.71                                                
 
Event 32  Men 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 ASHLEY, (AIS) DELANEY     21 NUN                  2:02.48    1:55.18  
      26.65   28.76   29.61   30.16                                
  2 DANIEL, (NSWIS) ARNAMNAR  17 AQBN                 2:01.94    1:58.22  
      27.41   29.60   29.99   31.22                                
  3 SHANE CROSS               18 WRAQ                 2:02.54    1:59.93  
      27.92   30.20   31.04   30.77                                
  4 ROBERT, (AIS) HURLEY      18 WIAQ                 2:03.17    2:01.18  
      28.66   31.56   31.26   29.70                                
  5 MATT LOWREY               22 STPET                2:03.77    2:02.55  
      28.90   31.01   31.30   31.34                                
  6 MARK COOPER               20 NZL                  2:04.08    2:04.43  
      29.15   31.19   31.97   32.12                                
  7 MICHAEL HARDY             18 BANK                 2:04.18    2:04.86  
      29.72   31.32   32.32   31.50                                
  8 NICHOLAS CORDNER          20 IVN                  2:04.16    2:05.81  
      29.30   31.90   32.47   32.14                                
B - Final
  9 BENJAMIN DONALDSON        18 ALBAN                2:04.91    2:01.79  
      27.87   30.33   31.74   31.85                                
 10 ALEXANDER ROSS            19 CRAN                 2:05.66    2:04.80  
      30.50   32.14   30.69   31.47                                
 11 DARREN LONG               19 Ryde                 2:10.41    2:09.12  
      29.31   32.04   33.71   34.06                                
 12 GREG SHEIN                18 SYDU                 2:12.05    2:10.59  
      30.52   32.78   33.61   33.68                                
 13 HAMISH WISE               17 Canberra             2:11.37    2:11.48  
      31.33   33.42   33.76   32.97                                
 
Event 32  Men 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 DANIEL, (NSWIS) ARNAMNAR  17 AQBN                 1:57.97    2:01.94  
      27.55   30.74   31.95   31.70                                
  2 ASHLEY, (AIS) DELANEY     21 NUN                  1:58.00    2:02.48  
      28.45   31.59   31.78   30.66                                
  3 SHANE CROSS               18 WRAQ                 1:58.40    2:02.54  
      28.43   30.96   31.66   31.49                                
  4 ROBERT, (AIS) HURLEY      18 WIAQ                 2:01.00    2:03.17  
      28.83   32.06   32.15   30.13                                
  5 MATT LOWREY               22 STPET                2:05.15    2:03.77  
      29.38   31.77   31.63   30.99                                
  6 MARK COOPER               20 NZL                  2:08.85    2:04.08  
      29.17   31.22   31.89   31.80                                
  7 NICHOLAS CORDNER          20 IVN                  1:58.90    2:04.16  
      28.26   31.76   32.46   31.68                                
  8 MICHAEL HARDY             18 BANK                 2:01.23    2:04.18  
      29.45   31.47   32.10   31.16                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 BENJAMIN DONALDSON        18 ALBAN                1:58.92    2:04.91  
      28.81   31.68   32.15   32.27                                
 10 ALEXANDER ROSS            19 CRAN                 2:04.44    2:05.66  
      30.18   32.65   31.96   30.87                                
 11 BRAD LEWIS                17 CMBT                 2:04.79    2:06.86  
      30.04   32.04   32.68   32.10                                
 12 CAMERON WURSTEN           17 SLCA                 2:04.62    2:07.95  
      29.84   32.97   32.24   32.90                                
 13 DARREN LONG               19 Ryde                 2:06.69    2:10.41  
      30.00   32.72   33.35   34.34                                
 14 CHRISTOPHER ASHWOOD       15 SLAD                 2:08.30    2:10.95  
      30.14   33.42   34.15   33.24                                
 15 HAMISH WISE               17 Canberra             2:10.50    2:11.37  
      30.86   33.39   34.01   33.11                                
 16 GREG SHEIN                18 SYDU                 2:10.48    2:12.05  
      30.63   33.43   34.40   33.59                                
 
Event 33  Women 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 AIS  'A'                                          1:49.00    1:49.11  
     1) BELINDA, (AIS) HOCKING 16       2) SALLY, (AIS) FOSTER 22         
     3) FELICITY, (AIS) GALVEZ 22       4) ALICE, (AIS) MILLS 21          
       28.31    30.48    26.09    24.23                                    
  2 Carey Aquatic, VIC  'A'                           2:00.00    1:51.49  
     1) DANNI MIATKE 19                 2) LEISEL JONES 21                
     3) SHAYNE REESE 24                 4) JULIE DOUGLAS 26               
       28.25    30.43    27.52    25.29                                    
  3 AIS  'B'                                               NT    1:53.53  
     1) FRANCES, (AIS) ADCOCK 22        2) SARAH KATSOULIS 23             
     3) LINDA, (AIS) MACKENZIE 23       4) ANGIE, (AIS) BAINBRIDGE 17     
       29.49    30.97    27.80    25.27                                    
  4 NSWIS  'A'                                             NT    1:54.89  
     1) FIONA CONNELL 17                2) SARA MARSON 18                 
     3) RENEE BARTHOLOMEW 20            4) OLIVIA, (NSWIS) HALICEK 19     
       29.22    32.88    27.87    24.92                                    
  5 New Zealand  'A'                                  2:00.11    1:56.85  
     1) AYLA DUNLOP-BARRET 20           2) KATIE BONE 20                  
     3) EMMA BANKS 21                   4) SAMANTHA RICHTER 17            
       29.54    32.96    28.24    26.11                                    
  6 Sydney University, NSW  'A'                       2:04.00    1:57.96  
     1) ASHLEY KIRBY 20                 2) KRISTY MORRISON 21             
     3) KATE JOHNSON 19                 4) ANGELA HURLEY 21               
       30.45    32.36    28.62    26.53                                    
  7 NSWIS  'B'                                             NT    2:02.16  
     1) PHOEBE CATER 16                 2) ERIN MALONE 17                 
     3) JESSIE GLEW 18                  4) LUANE ROWE 18                  
       31.26    33.32    29.91    27.67                                    
  8 NSWIS  'C'                                             NT    2:06.09  
     1) CARLY JONES 16                  2) KATELYN SIDDLE 15              
     3) NATALIE FEGAN 14                4) JESSICA ASHWOOD 14             
       31.34    35.94    30.37    28.44                                    
 
Event 34  Men 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 AIS  'A'                                          1:31.00    1:29.86  
     1) CAMERON, (AIS) PROSSER 22       2) KIRK, (AIS) PALMER 20          
     3) ADAM, (AIS) PINE 31             4) ASHLEY, (AIS) DELANEY 21       
       22.51    22.00    22.65    22.70                                    
  2 Sydney University, NSW  'A'                       1:32.00    1:31.62  
     1) TIM, (NSWIS) LAFOREST 23        2) GORDAN WILLIS 19               
     3) DAVID WISE 18                   4) JONO, (NSWIS) NEWTON 26        
       23.08    22.64    23.33    22.57                                    
  3 Yeronga Park, QLD  'A'                            1:32.50    1:31.65  
     1) SAM JAMES 20                    2) RYAN PINI 25                   
     3) ANDREW MEWING 25                4) STEPHEN MEWING 24              
       23.68    22.17    22.87    22.93                                    
  4 New Zealand  'A'                                  1:34.99    1:33.35  
     1) WILLIAM BENSON 19               2) MICHAEL BUCK 23                
     3) TIM DAWSON 18                   4) CHRIS ANDERSON 18              
       22.91    22.91    23.22    24.31                                    
  5 Cranbrook Eastern Edge, NSW  'A'                  1:34.00    1:34.39  
     1) DAVID TROUVILLE 25              2) ALEXANDER ROSS 19              
     3) CHRISTOPH KAROW 23              4) THOMAS MILLER 20               
       23.56    23.83    23.89    23.11                                    
  6 Victoria  'A'                                          NT    1:34.93  
     1) ADAM MCREDMOND 19               2) PIERRE ROPER 20                
     3) NICHOLAS CORDNER 20             4) SAM ASHBY 18                   
       23.36    24.60    23.14    23.83                                    
  7 Warringah Aquatic, NSW  'A'                       1:39.21    1:35.08  
     1) HARRY BISHOP 20                 2) MITCHELL PATTERSON 20          
     3) GREG WILSON 20                  4) SHANE CROSS 18                 
       23.96    23.39    23.45    24.28                                    
  8 Sydney University, NSW  'B'                       1:35.00    1:35.32  
     1) MATT JAUKOVIC 21                2) DAVID SCHNABL 19               
     3) HAMID MOBAREZ 26                4) ANTHONY FINE 19                
       23.68    24.15    23.44    24.05                                    
  9 Yeronga Park, QLD  'B'                            1:36.00    1:36.57  
     1) BEN MEWING 18                   2) MICHAEL ELLIOT 19              
     3) MARCELLO TONELLI 32             4) MICHAEL DRIVER 22              
       24.24    23.82    24.55    23.96                                    
 10 St Peters Western, QLD  'A'                       1:41.66    1:38.37  
     1) ROBERT MCDONALD 26              2) RYAN NAPOLEON 17               
     3) CAMERON SMITH 21                4) MATT LOWREY 22                 
       24.08    24.55    24.52    25.22                                    
 11 NSWIS  'A'                                             NT    1:38.67  
     1) SCOTT RIDLEY 17                 2) DAVID RIFKIN 23                
     3) DARREN LONG 19                  4) JOHN GOO 17                    
       25.53    25.14    23.28    24.72                                    
 12 Bankstown Sports, NSW  'A'                        1:43.71    1:39.79  
     1) ADAM KABLE 20                   2) DYLAN WYATT 15                 
     3) DANIEL SUTIC 21                 4) MICHAEL HARDY 18               
       24.79    25.31    25.18    24.51                                    
 13 SLC Aquadot, NSW  'A'                                  NT    1:40.73  
     1) STEPHEN, (NSWIS) PARKES 18      2) CAMERON WURSTEN 17             
     3) BRAD MORRISON 18                4) RIAN WICKENS 18                
       24.79    25.10    25.43    25.41                                    
 
Event 102  Men 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                   Semis     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 ASHLEY, (AIS) DELANEY     21 NUN                    25.29      24.59  
  2 ROBERT, (AIS) HURLEY      18 WIAQ                   24.83      24.66  
  3 DANIEL, (NSWIS) ARNAMNAR  17 AQBN                   25.05      24.89  
  4 BENJAMIN DONALDSON        18 ALBAN                  25.92      26.28  
 
Event 102  Men 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims      Semis        
===============================================================================
Semi-Finals
  1 ROBERT, (AIS) HURLEY      18 WIAQ                   25.16      24.83  
  2 DANIEL, (NSWIS) ARNAMNAR  17 AQBN                   25.70      25.05  
  3 ASHLEY, (AIS) DELANEY     21 NUN                    26.20      25.29  
  4 BENJAMIN DONALDSON        18 ALBAN                  26.19      25.92  
  5 MATT LOWREY               22 STPET                  26.95      26.74  
  6 CAMERON WURSTEN           17 SLCA                   27.68      27.40  
  7 DARREN LONG               19 Ryde                   27.58      27.51  
  8 DAVID SCHNABL             19 SYDU                   27.69      27.56  
 
Event 102  Men 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 ROBERT, (AIS) HURLEY      18 WIAQ                   26.50      25.16  
      12.58   12.58                                                
  2 DANIEL, (NSWIS) ARNAMNAR  17 AQBN                   25.31      25.70  
      12.63   13.07                                                
  3 BENJAMIN DONALDSON        18 ALBAN                  25.87      26.19  
      12.99   13.20                                                
  4 ASHLEY, (AIS) DELANEY     21 NUN                    25.40      26.20  
      12.92   13.28                                                
  5 MATT LOWREY               22 STPET                  27.29      26.95  
      13.36   13.59                                                
  6 DARREN LONG               19 Ryde                   28.39      27.58  
      13.83   13.75                                                
  7 CAMERON WURSTEN           17 SLCA                   27.17      27.68  
      13.73   13.95                                                
  8 DAVID SCHNABL             19 SYDU                   27.21      27.69  
      13.69   14.00                                                
  9 GREG SHEIN                18 SYDU                   28.50      28.63  
      14.50   14.13                                                
 
Event 103  Men 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                   Semis     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 BRENTON, (AIS) RICKARD    23 BROTH                  27.72      27.13  
  2 CHRISTIAN SPRENGER        21 COMM                   28.33      27.97  
  3 ROBERT MCDONALD           26 STPET                  28.37      28.62  
  4 JAMES, (NSWIS) STACEY     19 BAQU                   28.94      28.82  
 
Event 103  Men 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims      Semis        
===============================================================================
Semi-Finals
  1 BRENTON, (AIS) RICKARD    23 BROTH                  28.48      27.72  
  2 CHRISTIAN SPRENGER        21 COMM                   28.30      28.33  
  3 ROBERT MCDONALD           26 STPET                  29.77      28.37  
  4 JAMES, (NSWIS) STACEY     19 BAQU                   29.08      28.94  
  5 BRYAN LUCA                19 Klim Swim              29.20      29.27  
  6 ADAM KABLE                20 BANK                   29.67      29.49  
  7 MAX IRELAND               18 TSS Aquatic            30.25      29.99  
  8 ALISTAIR PICKLES          25 SYDU                   30.48      30.93  
 
Event 103  Men 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 CHRISTIAN SPRENGER        21 COMM                   27.32      28.30  
      13.22   15.08                                                
  2 BRENTON, (AIS) RICKARD    23 BROTH                  27.50      28.48  
      13.05   15.43                                                
  3 JAMES, (NSWIS) STACEY     19 BAQU                   28.58      29.08  
      13.56   15.52                                                
  4 BRYAN LUCA                19 Klim Swim              29.07      29.20  
      13.78   15.42                                                
  5 ADAM KABLE                20 BANK                   29.77      29.67  
      13.95   15.72                                                
  6 ROBERT MCDONALD           26 STPET                  28.97      29.77  
      14.09   15.68                                                
  7 MAX IRELAND               18 TSS Aquatic            30.00      30.25  
      14.23   16.02                                                
  8 ALISTAIR PICKLES          25 SYDU                   30.54      30.48  
      14.15   16.33                                                
  9 DOUGLAS HEPBURN           19 WRAQ                   30.12      30.50  
      14.18   16.32                                                
 10 ANTHONY FINE              19 SYDU                   30.74      30.63  
      13.93   16.70                                                
 11 SEAN INKLEY               19 BAQU                   30.08      30.68  
      14.01   16.67                                                
 12 CHARLES, (TIS) GARD       19 TA                     30.74      30.91  
      14.35   16.56                                                
 13 BRAD MORRISON             18 SLCA                   30.67      31.11  
      14.43   16.68                                                
 14 MARCELLO TONELLI          32 YERPK                  30.87      31.30  
      14.41   16.89                                                
 15 SCOTT RIDLEY              17 WRAQ                   31.83      32.14  
      15.04   17.10                                                
 
Event 104  Men 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                   Semis     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 EAMON SULLIVAN            21 WES                    22.33      21.62  
  2 JONO, (NSWIS) NEWTON      26 SYDU                   22.00      22.13  
  3 STEVE, (WAIS) NEUWERT     22 WSS                    22.40      22.17  
  4 CAMERON, (AIS) PROSSER    22 MLC                    22.48      22.39  
 
Event 104  Men 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims      Semis        
===============================================================================
Semi-Finals
  1 JONO, (NSWIS) NEWTON      26 SYDU                   22.11      22.00  
  2 EAMON SULLIVAN            21 WES                    22.27      22.33  
  3 STEVE, (WAIS) NEUWERT     22 WSS                    22.81      22.40  
  4 CAMERON, (AIS) PROSSER    22 MLC                    22.75      22.48  
  5 GRANT, (NSWIS) BRITS      19 SSC                    22.34      22.51  
  6 NICHOLAS, (AIS) FFROST    20 STHPT                  22.92      22.75  
  7 KENRICK, (NSWIS) MONK     19 SSC                    22.85      22.82  
  8 GORDAN WILLIS             19 SYDU                   23.39      24.06  
 
Event 104  Men 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 JONO, (NSWIS) NEWTON      26 SYDU                   22.23      22.11  
      10.61   11.50                                                
  2 EAMON SULLIVAN            21 WES                    22.26      22.27  
      10.88   11.39                                                
  3 GRANT, (NSWIS) BRITS      19 SSC                    23.27      22.34  
      10.76   11.58                                                
  4 CAMERON, (AIS) PROSSER    22 MLC                    22.79      22.75  
      11.18   11.57                                                
  4 ANDREW, (QAS) LAUTERSTEI  20 STHPT                  22.90      22.75  
      11.17   11.58                                                
  6 STEVE, (WAIS) NEUWERT     22 WSS                    23.03      22.81  
      11.05   11.76                                                
  7 KENRICK, (NSWIS) MONK     19 SSC                    22.88      22.85  
      11.09   11.76                                                
  8 NICHOLAS, (AIS) FFROST    20 STHPT                  23.00      22.92  
      11.30   11.62                                                
  9 WILLIAM BENSON            19 NZL                    23.26      23.00  
      11.25   11.75                                                
 10 GORDAN WILLIS             19 SYDU                   24.42      23.39  
      11.40   11.99                                                
 11 THOMAS MILLER             20 CRAN                   23.52      23.40  
      11.46   11.94                                                
 12 ADAM MCREDMOND            19 CAA                    23.54      23.50  
      11.44   12.06                                                
 13 CHRISTOPH KAROW           23 CRAN                   24.10      23.59  
      11.55   12.04                                                
 14 LLOYD TOWNSING            21 Bayside                22.86      23.60  
      11.54   12.06                                                
 15 NATHAN PICKWORTH          19 SLCA                   23.70      23.64  
      11.54   12.10                                                
 16 MICHAEL BUCK              23 NZL                    23.76      23.65  
      11.64   12.01                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 DAVID WISE                18 SYDU                   24.01      23.88  
      11.61   12.27                                                
 18 ADAM BEISLER              23 HUNT                   24.20      24.05  
      11.70   12.35                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 DARREN LONG               19 Ryde                   23.98      24.10  
      11.89   12.21                                                
 20 KURT CRAWFORD             16 BROTH                  24.37      24.13  
      11.80   12.33                                                
 21 RAY, (TIS) WINSTANLEY     21 TA                     23.96      24.50  
      12.01   12.49                                                
 22 MICHAEL ELLIOT            19 YERPK                  24.23      24.62  
      11.62   13.00                                                
 
Event 180  Women 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                   Semis     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 EMILY SEEBOHM             15 BROTH                  28.03      27.73  
  2 BELINDA, (AIS) HOCKING    16 ALB                    28.21      28.03  
  3 CHARLOTTE, (SASI) CLARKE  16 NOR                    28.48      28.23  
 -- STEPHANIE, (AIS) WILLIAM     HUNT                   28.34         DQ  
 
Event 180  Women 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims      Semis        
===============================================================================
Semi-Finals
  1 EMILY SEEBOHM             15 BROTH                  28.03      28.03  
  2 BELINDA, (AIS) HOCKING    16 ALB                    28.85      28.21  
  3 STEPHANIE, (AIS) WILLIAM     HUNT                   28.22      28.34  
  4 CHARLOTTE, (SASI) CLARKE  16 NOR                    29.05      28.48  
  5 KARINA, (SASI) LEANE      21 PABP                   28.53      28.67  
  6 MEAGEN NAY                18 STPET                  29.25      28.69  
  7 FIONA CONNELL             17 PTMQ                   29.25      29.07  
  8 BRIDGETTE-ROSE TAYLOR     17 BROTH                  29.53      29.57  
 
Event 180  Women 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 EMILY SEEBOHM             15 BROTH                  28.80      28.03  
      13.99   14.04                                                
  2 STEPHANIE, (AIS) WILLIAM     HUNT                      NT      28.22  
      14.02   14.20                                                
  3 KARINA, (SASI) LEANE      21 PABP                   28.93      28.53  
      14.29   14.24                                                
  4 BELINDA, (AIS) HOCKING    16 ALB                    29.22      28.85  
      14.24   14.61                                                
  5 CHARLOTTE, (SASI) CLARKE  16 NOR                    28.36      29.05  
      14.27   14.78                                                
  6 MEAGEN NAY                18 STPET                  29.66      29.25  
      14.55   14.70                                                
  6 FIONA CONNELL             17 PTMQ                   29.62      29.25  
      14.46   14.79                                                
  8 BRIDGETTE-ROSE TAYLOR     17 BROTH                  29.21      29.53  
      14.90   14.63                                                
  9 AMY LUCAS                 17 WES                    29.61      29.84  
      14.84   15.00                                                
 10 ASHLEY KIRBY              20 SYDU                   30.27      30.23  
      14.80   15.43                                                
 11 JENNI O'NEIL              15 PABP                   31.22      30.82  
      15.37   15.45                                                
 12 CARLY JONES               16 CHRD                   31.24      31.14  
      15.57   15.57                                                
 13 REBECCA WHEATLEY          17 BANK                   31.12      31.37  
      15.35   16.02                                                
 14 KATELYN SIDDLE            15 CHRD                   30.83      31.79  
      15.80   15.99                                                
 15 NYKITA, (TIS) MOORE       16 Devonport              30.72      32.38  
      16.15   16.23                                                
 
Event 181  Women 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                   Semis     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 LEISEL JONES              21 CAA                    30.53      30.34  
  2 SARAH KATSOULIS           23 CAA                    31.22      30.75  
  3 SALLY, (AIS) FOSTER       22 CAQ                    31.39      31.20  
  4 KRISTY MORRISON           21 SLCA                   32.13      32.03  
 
Event 181  Women 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims      Semis        
===============================================================================
Semi-Finals
  1 LEISEL JONES              21 CAA                    31.60      30.53  
  2 SARAH KATSOULIS           23 CAA                    31.00      31.22  
  3 SALLY, (AIS) FOSTER       22 CAQ                    31.56      31.39  
  4 SARA MARSON               18 TWIN                   33.40      32.03  
  5 KRISTY MORRISON           21 SLCA                   32.07      32.13  
  6 MELANIE EDGAR             20 YERPK                  33.83      33.41  
  7 KATIE BONE                20 NZL                    33.59      33.55  
  8 PETA DOYLE                24 WRAQ                   34.51      34.15  
 
Event 181  Women 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 SARAH KATSOULIS           23 CAA                    30.99      31.00  
      14.38   16.62                                                
  2 SALLY, (AIS) FOSTER       22 CAQ                    31.32      31.56  
      14.86   16.70                                                
  3 LEISEL JONES              21 CAA                    30.30      31.60  
      14.97   16.63                                                
  4 KRISTY MORRISON           21 SLCA                   32.17      32.07  
      15.01   17.06                                                
  5 SARA MARSON               18 TWIN                   31.81      33.40  
      15.46   17.94                                                
  6 KATIE BONE                20 NZL                       NT      33.59  
      15.65   17.94                                                
  7 MELANIE EDGAR             20 YERPK                  33.30      33.83  
      15.80   18.03                                                
  8 PETA DOYLE                24 WRAQ                   34.76      34.51  
      15.68   18.83                                                
  9 NATALIE GLOSSAT           17 ALBAN                  34.13      36.03  
      16.85   19.18                                                
 
Event 182  Women 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                   Semis     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 ALICE, (AIS) MILLS        21 CHAND                  25.16      25.19  
  2 OLIVIA, (NSWIS) HALICEK   19 LIVP                   25.32      25.28  
  3 SALLY, (AIS) FOSTER       22 CAQ                    25.39      25.59  
  4 LINDA, (AIS) MACKENZIE    23 MACKA                  25.65      25.84  
 
Event 182  Women 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims      Semis        
===============================================================================
Semi-Finals
  1 ALICE, (AIS) MILLS        21 CHAND                  25.11      25.16  
  2 OLIVIA, (NSWIS) HALICEK   19 LIVP                   25.14      25.32  
  3 SALLY, (AIS) FOSTER       22 CAQ                    26.04      25.39  
  4 MICHELLE ENGELSMAN        27 SYDU                   25.43      25.54  
  5 LINDA, (AIS) MACKENZIE    23 MACKA                  25.64      25.65  
  6 JULIE DOUGLAS             26 CAA                    26.32      26.20  
  7 ANGELA HURLEY             21 SYDU                   26.52      26.46  
  8 SARA MARSON               18 TWIN                   26.58      26.89  
 
Event 182  Women 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 ALICE, (AIS) MILLS        21 CHAND                  25.14      25.11  
      12.22   12.89                                                
  2 OLIVIA, (NSWIS) HALICEK   19 LIVP                   25.00      25.14  
      12.23   12.91                                                
  3 MICHELLE ENGELSMAN        27 SYDU                   24.59      25.43  
      12.35   13.08                                                
  4 LINDA, (AIS) MACKENZIE    23 MACKA                  26.60      25.64  
      12.66   12.98                                                
  5 SALLY, (AIS) FOSTER       22 CAQ                    24.78      26.04  
      12.66   13.38                                                
  6 JULIE DOUGLAS             26 CAA                    26.09      26.32  
      12.96   13.36                                                
  7 ANGELA HURLEY             21 SYDU                   25.72      26.52  
      12.92   13.60                                                
  8 SARA MARSON               18 TWIN                   26.42      26.58  
      13.06   13.52                                                
  9 SAMANTHA RICHTER          17 NZL                    26.80      26.61  
      13.02   13.59                                                
 10 MADELEINE SCERRI          17 Malta                  27.34      26.95  
      13.26   13.69                                                
 11 AYLA DUNLOP-BARRET        20 NZL                       NT      27.03  
      13.24   13.79                                                
 12 PHOEBE CATER              16 WRAQ                   26.86      27.31  
      13.44   13.87                                                
 13 REBECCA, (TIS) FOSTER     16 TA                     26.67      27.38  
      13.35   14.03                                                
 14 RENEE BARTHOLOMEW         20 HUNT                   27.00      27.44  
      13.39   14.05                                                
 15 BRIARNA ZIVANOVIC         16 BANK                   27.08      27.59  
      13.22   14.37                                                
 16 NATALIE GLOSSAT           17 ALBAN                  27.10      28.16  
      13.63   14.53                                                
 
Event 190  Men 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 ASHLEY, (AIS) DELANEY     21 NUN                    24.59      24.45  
  2 ROBERT, (AIS) HURLEY      18 WIAQ                   24.66      24.59  
 
Event 191  Men 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 BRENTON, (AIS) RICKARD    23 BROTH                  27.13      27.12  
  2 CHRISTIAN SPRENGER        21 COMM                   27.97      27.91  
 
Event 192  Men 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 EAMON SULLIVAN            21 WES                    21.62      21.46  
  2 JONO, (NSWIS) NEWTON      26 SYDU                   22.13      22.04  
 
Event 202  Women 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 EMILY SEEBOHM             15 BROTH                  27.73      27.58  
  2 BELINDA, (AIS) HOCKING    16 ALB                    28.03      28.07  
 
Event 203  Women 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LEISEL JONES              21 CAA                    30.34      30.11  
  2 SARAH KATSOULIS           23 CAA                    30.75      30.82  
 
Event 204  Women 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 ALICE, (AIS) MILLS        21 CHAND                  25.19      24.77  
  2 OLIVIA, (NSWIS) HALICEK   19 LIVP                   25.28      25.06  
 
Event 210  Men 400 SC Meter Freestyle Swim-off
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 NICK MILNES               17 BOMA                      NT    3:56.01  
      13.30   14.59   15.10   14.76   15.01   15.04   15.21   15.25
      14.99   15.13   15.24   15.01   15.12   14.61   14.25   13.40
  2 ALEX MCNEILL              17 ALBAN                     NT    3:56.03  
      13.26   14.43   14.76   14.83   14.96   15.11   15.41   15.31
      15.07   15.25   15.21   15.26   14.77   14.58   14.28   13.54
 
Event 211  Men 100 SC Meter Breaststroke Swim-off
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DOUGLAS HEPBURN           19 WRAQ                 1:07.11    1:04.97  
      30.66   34.31                                                
  2 ALISTAIR PICKLES          25 SYDU                 1:07.11    1:06.18  
      31.20   34.98