Winter 2016 Top 20 for Men


Short Course Ranking by Event (as at 30 September 2016)
Note: Age as at Meet age which is generally age at the first day of the meet
50m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 23.15 Sean Maloney 20 Ginninderra 6/08/16 ACT Winter 2 23.49 Cameron Tysoe 20 Ginninderra 2/07/16 NSW SC Country Championships 3 23.53 Luke Hinchcliffe 29 CRUIZ 24/07/16 Older swimmer meet 1 4 23.97 Ciaran Plenty 23 Ginninderra 1/06/16 Ginninderra Club Night June 5 24.03 Ryan Hore 21 Ginninderra 6/08/16 ACT Winter 6 24.97 Eli Gatica 18 Ginninderra 26/08/16 NSW State Age SC Championships 7 24.98 Liam Brodrick 17 Vikings 26/08/16 NSW State Age SC Championships 8 25.15 Andrew Catchpole 16 Ginninderra 26/08/16 NSW State Age SC Championships 9 25.17 Stephen Ashton 18 CRUIZ 2/07/16 NSW SC Country Championships 10 25.20 Will Symington 15 Canberra 26/08/16 NSW State Age SC Championships 11 25.26 Dominik Turner 17 CRUIZ 26/08/16 NSW State Age SC Championships 12 25.57 David Tabke 14 QTS 26/08/16 NSW State Age SC Championships 13 25.59 James Hanson 17 QTS 2/07/16 NSW SC Country Championships 14 25.72 Jack Howard 16 CRUIZ 26/08/16 NSW State Age SC Championships 15 25.74 James Dowden 21 Ginninderra 18/06/16 Ginninderra Winter Short Course Carnival 16 25.82 Jarrod Lee 15 Woden 28/05/16 Tuggeranong Vikings Qualifying Meet 17 25.83 Joshua Waugh 17 Canberra 21/08/16 Kippax Winter Development Series 4 18 25.88 Kristofer Tengstrom 19 Canberra 6/08/16 ACT Winter 19 25.93 Drew Smith 17 CRUIZ 28/05/16 Tuggeranong Vikings Qualifying Meet 20 26.16 Aaron Passioura 15 Canberra 18/06/16 Ginninderra Winter Short Course Carnival

100m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 49.94 Sean Maloney 20 Ginninderra 6/08/16 ACT Winter 2 51.28 Cameron Tysoe 20 Ginninderra 2/07/16 NSW SC Country Championships 3 52.92 Ciaran Plenty 23 Ginninderra 1/06/16 Ginninderra Club Night June 4 53.47 Liam Brodrick 17 Vikings 2/07/16 NSW SC Country Championships 5 53.84 James Hanson 18 QTS 26/08/16 NSW State Age SC Championships 6 54.18 Eli Gatica 18 Ginninderra 26/08/16 NSW State Age SC Championships 7 54.38 Luke Hinchcliffe 29 CRUIZ 24/07/16 Older swimmer meet 1 8 54.48 Stephen Ashton 18 CRUIZ 28/05/16 Tuggeranong Vikings Qualifying Meet 9 54.52 Jarrod Lee 15 Woden 2/07/16 NSW SC Country Championships 10 54.69 Joshua Alford 21 Vikings 6/08/16 ACT Winter 11 55.06 Kristofer Tengstrom 19 Canberra 6/08/16 ACT Winter 12 55.08 Dominik Turner 17 CRUIZ 26/08/16 NSW State Age SC Championships 13 55.25 Andrew Catchpole 16 Ginninderra 6/08/16 ACT Winter 14 55.30 Will Symington 15 Canberra 26/08/16 NSW State Age SC Championships 15 55.43 David Tabke 14 QTS 2/07/16 NSW SC Country Championships 16 55.91 Angus Shaw 18 Vikings 24/04/16 Tuggeranong Vikings Club Championships 17 56.35 Jack Howard 16 CRUIZ 6/08/16 ACT Winter 18 56.59 David Allen 16 Burley Griffin 2/07/16 NSW SC Country Championships 19 56.68 Nicholas Lawlis 17 Ginninderra 6/08/16 ACT Winter 20 56.96 Aaron Passioura 15 Canberra 6/08/16 ACT Winter

200m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:49.94 Sean Maloney 20 Ginninderra 6/08/16 ACT Winter 2 1:52.19 Cameron Tysoe 20 Ginninderra 2/07/16 NSW SC Country Championships 3 1:54.70 Stephen Ashton 18 CRUIZ 26/08/16 NSW State Age SC Championships 4 1:55.61 Liam Brodrick 17 Vikings 26/06/16 ACT Winter Distance Series Meet 2 5 1:56.08 James Hanson 17 QTS 6/08/16 ACT Winter 6 1:56.88 Eli Gatica 18 Ginninderra 26/08/16 NSW State Age SC Championships 7 1:57.54 Jarrod Lee 15 Woden 26/08/16 NSW State Age SC Championships 8 1:59.33 Kristofer Tengstrom 19 Canberra 6/08/16 ACT Winter 9 2:00.50 David Tabke 14 QTS 2/07/16 NSW SC Country Championships 10 2:00.69 Dominik Turner 17 CRUIZ 26/08/16 NSW State Age SC Championships 11 2:01.22 David Allen 16 Burley Griffin 18/06/16 Ginninderra Winter Short Course Carnival 12 2:02.21 Joshua Alford 21 Vikings 6/08/16 ACT Winter 13 2:02.67 Will Symington 15 Canberra 6/08/16 ACT Winter 14 2:02.91 Ethan Lowey 14 Woden 18/06/16 Ginninderra Winter Short Course Carnival 15 2:03.59 Dylan Weir 17 Vikings 10/06/16 Tuggeranong Vikings Club Night 16 2:04.01 Nicholas Lawlis 17 Ginninderra 6/08/16 ACT Winter 17 2:04.31 Ethan Ledbrook 14 Vikings 6/08/16 ACT Winter 18 2:04.65 Aaron Passioura 15 Canberra 6/08/16 ACT Winter 19 2:07.14 Jack Howard 16 CRUIZ 6/08/16 ACT Winter 20 2:08.44 Chuong Tran 15 Canberra 6/08/16 ACT Winter

400m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 3:53.46 Sean Maloney 20 Ginninderra 6/08/16 ACT Winter 2 3:59.28 Stephen Ashton 18 CRUIZ 26/08/16 NSW State Age SC Championships 3 4:04.55 Liam Brodrick 17 Vikings 2/07/16 NSW SC Country Championships 4 4:07.38 Kristofer Tengstrom 19 Canberra 6/08/16 ACT Winter 5 4:07.77 James Hanson 17 QTS 6/08/16 ACT Winter 6 4:16.87 Jarrod Lee 15 Woden 18/06/16 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 4:20.30 Ethan Ledbrook 14 Vikings 26/08/16 NSW State Age SC Championships 8 4:24.08 Ethan Lowey 14 Woden 15/05/16 ACT Winter Distance Series Meet 1 9 4:30.54 Skinny Gavel 14 CRUIZ 24/07/16 ACT Winter Distance Series Meet 3 10 4:32.13 David Tabke 14 QTS 26/06/16 ACT Winter Distance Series Meet 2 11 4:32.35 Blake Bennie 13 Burley Griffin 26/08/16 NSW State Age SC Championships 12 4:40.09 Cody Weir 14 Vikings 6/08/16 ACT Winter 13 4:41.55 Nicholas Allnutt 13 Vikings 26/08/16 NSW State Age SC Championships 14 4:44.71 Jake Mackie 13 Woden 15/05/16 ACT Winter Distance Series Meet 1 15 4:47.91 Max Green 13 Burley Griffin 21/08/16 ACT Winter Distance Series Meet 4 16 4:50.50 Connor McDonald 14 Canberra 15/05/16 ACT Winter Distance Series Meet 1 17 4:50.52 Lachlan Gilbert 13 Goulburn 28/05/16 Tuggeranong Vikings Qualifying Meet 18 4:51.46 Joshua Alford 21 Vikings 28/05/16 Tuggeranong Vikings Qualifying Meet 19 4:59.21 Mason Thornton 14 Woden 15/05/16 ACT Winter Distance Series Meet 1 20 5:00.73 Mark O'Neill 15 Ginninderra 15/05/16 ACT Winter Distance Series Meet 1

800m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 8:31.89 Kristofer Tengstrom 19 Canberra 15/05/16 ACT Winter Distance Series Meet 1 2 8:51.27 Jarrod Lee 15 Woden 15/05/16 ACT Winter Distance Series Meet 1 3 9:07.25 Skinny Gavel 14 CRUIZ 24/07/16 ACT Winter Distance Series Meet 3 4 9:08.58 Liam Brodrick 16 Vikings 15/05/16 ACT Winter Distance Series Meet 1 5 9:14.36 David Tabke 14 QTS 26/06/16 ACT Winter Distance Series Meet 2 6 9:30.38 Blake Bennie 13 Burley Griffin 24/07/16 ACT Winter Distance Series Meet 3 7 9:43.20 Nicholas Allnutt 13 Vikings 26/06/16 ACT Winter Distance Series Meet 2 8 9:46.95 Connor McDonald 14 Canberra 15/05/16 ACT Winter Distance Series Meet 1 9 9:50.94 Ethan Ledbrook 14 Vikings 15/05/16 ACT Winter Distance Series Meet 1 10 10:10.76 Alex Amon 13 Vikings 22/07/16 Tuggeranong Vikings Club Night 11 10:24.26 Lachlan Gilbert 13 Goulburn 15/05/16 ACT Winter Distance Series Meet 1 12 10:33.27 Joshua Allen 11 Burley Griffin 24/07/16 ACT Winter Distance Series Meet 3 13 10:33.30 Max Green 13 Burley Griffin 28/05/16 Tuggeranong Vikings Qualifying Meet 14 10:35.89 Mark O'Neill 16 Ginninderra 26/06/16 ACT Winter Distance Series Meet 2 15 10:35.90 Matthew Cooper 13 Vikings 26/06/16 ACT Winter Distance Series Meet 2 16 11:46.12 Steven McGowan 12 Vikings 23/09/16 Tuggeranong Vikings Club Night

1500m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 16:26.20 David Allen 16 Burley Griffin 2/07/16 NSW SC Country Championships 2 17:13.65 Skinny Gavel 14 CRUIZ 24/07/16 ACT Winter Distance Series Meet 3 3 17:32.19 David Tabke 14 QTS 26/06/16 ACT Winter Distance Series Meet 2 4 18:23.49 Nicholas Allnutt 13 Vikings 26/06/16 ACT Winter Distance Series Meet 2 5 18:23.54 Ethan Ledbrook 14 Vikings 15/05/16 ACT Winter Distance Series Meet 1 6 19:40.70 Alex Amon 13 Vikings 21/08/16 ACT Winter Distance Series Meet 4 7 20:13.84 Mark O'Neill 16 Ginninderra 26/06/16 ACT Winter Distance Series Meet 2

50m Back
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 26.42 Cameron Tysoe 19 Ginninderra 18/06/16 Ginninderra Winter Short Course Carnival 2 26.71 James Hanson 17 QTS 2/07/16 NSW SC Country Championships 3 28.61 Eli Gatica 18 Ginninderra 6/08/16 ACT Winter 4 28.92 James Dowden 21 Ginninderra 18/06/16 Ginninderra Winter Short Course Carnival 5 30.33 Ethan Lowey 14 Woden 2/07/16 NSW SC Country Championships 6 30.34 Will Symington 15 Canberra 6/08/16 ACT Winter 7 30.45 Brandon Hodges 18 Canberra 6/08/16 ACT Winter 8 30.47 Jack Howard 16 CRUIZ 2/07/16 NSW SC Country Championships 9 30.49 Nicholas Lawlis 17 Ginninderra 28/05/16 Tuggeranong Vikings Qualifying Meet 10 30.69 Joshua Silk-Jones 17 Vikings 2/07/16 NSW SC Country Championships 11 31.09 Mason Thornton 14 Woden 2/07/16 NSW SC Country Championships 12 31.19 Oscar Smith 15 CRUIZ 6/08/16 ACT Winter 13 31.23 Dylan Weir 17 Vikings 10/06/16 Tuggeranong Vikings Club Night 14 31.54 Drew Smith 17 CRUIZ 2/07/16 NSW SC Country Championships 15 31.90 Cody Weir 14 Vikings 2/07/16 NSW SC Country Championships 16 31.94 Mark O'Neill 16 Ginninderra 18/06/16 Ginninderra Winter Short Course Carnival 17 32.41 Connor McDonald 14 Canberra 6/08/16 ACT Winter 18 32.45 Stone Sima 15 Ginninderra 18/06/16 Ginninderra Winter Short Course Carnival 19 32.65 Andrew Van Kemenade 17 QTS 18/06/16 Ginninderra Winter Short Course Carnival 20 32.96 Jayden Peckett 14 Vikings 24/07/16 Kippax Winter Development Series 3A

100m Back
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 55.77 Cameron Tysoe 20 Ginninderra 2/07/16 NSW SC Country Championships 2 56.48 James Hanson 18 QTS 26/08/16 NSW State Age SC Championships 3 58.30 Liam Brodrick 17 Vikings 6/08/16 ACT Winter 4 59.79 Eli Gatica 18 Ginninderra 26/08/16 NSW State Age SC Championships 5 1:01.07 Jarrod Lee 15 Woden 2/07/16 NSW SC Country Championships 6 1:02.69 Stephen Ashton 18 CRUIZ 2/07/16 NSW SC Country Championships 7 1:02.71 Will Symington 15 Canberra 26/08/16 NSW State Age SC Championships 8 1:03.03 Angus Shaw 18 Vikings 24/04/16 Tuggeranong Vikings Club Championships 9 1:03.46 Ethan Lowey 14 Woden 2/07/16 NSW SC Country Championships 10 1:03.73 Nicholas Lawlis 17 Ginninderra 28/05/16 Tuggeranong Vikings Qualifying Meet 11 1:03.82 Jack Howard 16 CRUIZ 26/08/16 NSW State Age SC Championships 12 1:04.60 Dominik Turner 17 CRUIZ 28/05/16 Tuggeranong Vikings Qualifying Meet 13 1:05.08 Aaron Passioura 15 Canberra 18/06/16 Ginninderra Winter Short Course Carnival 14 1:05.10 David Tabke 14 QTS 2/07/16 NSW SC Country Championships 15 1:05.20 Tamas Deutsch 46 QTS 6/08/16 ACT Winter 16 1:05.31 Dylan Weir 17 Vikings 6/08/16 ACT Winter 17 1:05.84 Joshua Silk-Jones 17 Vikings 2/07/16 NSW SC Country Championships 18 1:05.97 Brandon Hodges 18 Canberra 6/08/16 ACT Winter 19 1:07.68 David Allen 15 Burley Griffin 28/05/16 Tuggeranong Vikings Qualifying Meet 20 1:07.80 Connor McDonald 14 Canberra 6/08/16 ACT Winter

200m Back
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:59.98 Cameron Tysoe 20 Ginninderra 2/07/16 NSW SC Country Championships 2 2:02.56 James Hanson 18 QTS 26/08/16 NSW State Age SC Championships 3 2:07.08 Liam Brodrick 17 Vikings 6/08/16 ACT Winter 4 2:07.66 Jarrod Lee 15 Woden 26/08/16 NSW State Age SC Championships 5 2:11.57 Eli Gatica 18 Ginninderra 6/08/16 ACT Winter 6 2:13.59 Ethan Lowey 14 Woden 2/07/16 NSW SC Country Championships 7 2:14.55 Stephen Ashton 18 CRUIZ 26/08/16 NSW State Age SC Championships 8 2:15.88 Nicholas Lawlis 17 Ginninderra 28/05/16 Tuggeranong Vikings Qualifying Meet 9 2:17.59 Aaron Passioura 15 Canberra 18/06/16 Ginninderra Winter Short Course Carnival 10 2:18.31 David Allen 16 Burley Griffin 2/07/16 NSW SC Country Championships 11 2:20.43 Dominik Turner 17 CRUIZ 26/08/16 NSW State Age SC Championships 12 2:23.40 Connor McDonald 14 Canberra 26/08/16 NSW State Age SC Championships 13 2:24.84 Cody Weir 14 Vikings 26/08/16 NSW State Age SC Championships 14 2:25.14 Ethan Ledbrook 14 Vikings 26/08/16 NSW State Age SC Championships 15 2:27.07 Skinny Gavel 14 CRUIZ 18/06/16 Ginninderra Winter Short Course Carnival 16 2:28.39 Blake Bennie 13 Burley Griffin 2/07/16 NSW SC Country Championships 17 2:28.79 Mark Rusanov 13 CRUIZ 2/07/16 NSW SC Country Championships 18 2:28.97 Oscar Smith 15 CRUIZ 6/08/16 ACT Winter 19 2:30.02 Jake Mackie 13 Woden 2/07/16 NSW SC Country Championships 20 2:31.60 Andrew Van Kemenade 17 QTS 6/08/16 ACT Winter

50m Breast
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 30.08 Andrew Catchpole 16 Ginninderra 6/08/16 ACT Winter 2 30.85 Sean Maloney 20 Ginninderra 6/08/16 ACT Winter 3 30.89 Dylan Weir 17 Vikings 26/08/16 NSW State Age SC Championships 4 31.14 Eli Gatica 18 Ginninderra 2/07/16 NSW SC Country Championships 4 31.14 James Dowden 21 Ginninderra 18/06/16 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 31.19 Liam Brodrick 17 Vikings 6/08/16 ACT Winter 7 31.99 Richard Eliason 28 Ginninderra 6/08/16 ACT Winter 8 32.24 Joshua Silk-Jones 17 Vikings 2/07/16 NSW SC Country Championships 9 32.33 Ethan Lowey 15 Woden 26/08/16 NSW State Age SC Championships 10 32.36 Drew Smith 17 CRUIZ 6/08/16 ACT Winter 11 32.59 Justin Lacey 14 Vikings 26/08/16 NSW State Age SC Championships 12 32.72 Will Symington 15 Canberra 26/08/16 NSW State Age SC Championships 13 32.81 Brandon Hodges 18 Canberra 6/08/16 ACT Winter 14 33.27 Stephen Ashton 18 CRUIZ 26/08/16 NSW State Age SC Championships 15 34.27 Dominik Turner 17 CRUIZ 28/05/16 Tuggeranong Vikings Qualifying Meet 16 34.47 Mark Rusanov 13 CRUIZ 2/07/16 NSW SC Country Championships 17 34.60 Jasper Sheehan 15 Burley Griffin 2/07/16 NSW SC Country Championships 18 34.92 Jake Mackie 13 Woden 2/07/16 NSW SC Country Championships 19 35.20 Oliver Holdway 13 Woden 2/07/16 NSW SC Country Championships 20 35.39 Lachlan Gilbert 14 Goulburn 18/06/16 Ginninderra Winter Short Course Carnival

100m Breast
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:05.10 Dylan Weir 17 Vikings 26/08/16 NSW State Age SC Championships 1 1:05.10 Andrew Catchpole 16 Ginninderra 26/08/16 NSW State Age SC Championships 3 1:05.53 Sean Maloney 20 Ginninderra 6/08/16 ACT Winter 4 1:06.24 Liam Brodrick 17 Vikings 6/08/16 ACT Winter 5 1:06.82 Eli Gatica 18 Ginninderra 2/07/16 NSW SC Country Championships 6 1:08.61 James Dowden 21 Ginninderra 18/06/16 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 1:08.73 Ethan Lowey 14 Woden 2/07/16 NSW SC Country Championships 8 1:09.21 Billy Nicholson 16 Ginninderra 26/08/16 NSW State Age SC Championships 9 1:10.16 Will Symington 15 Canberra 26/08/16 NSW State Age SC Championships 10 1:10.34 Stephen Ashton 18 CRUIZ 26/08/16 NSW State Age SC Championships 11 1:10.61 Justin Lacey 14 Vikings 26/08/16 NSW State Age SC Championships 12 1:10.98 Richard Eliason 28 Ginninderra 6/08/16 ACT Winter 13 1:11.17 Joshua Silk-Jones 17 Vikings 2/07/16 NSW SC Country Championships 14 1:12.66 Drew Smith 17 CRUIZ 6/08/16 ACT Winter 15 1:13.36 Mark Rusanov 13 CRUIZ 2/07/16 NSW SC Country Championships 16 1:13.40 Dominik Turner 17 CRUIZ 6/08/16 ACT Winter 17 1:13.59 Brandon Hodges 18 Canberra 6/08/16 ACT Winter 18 1:13.60 Jake Mackie 13 Woden 18/06/16 Ginninderra Winter Short Course Carnival 19 1:14.02 Lachlan Gilbert 14 Goulburn 26/08/16 NSW State Age SC Championships 20 1:15.85 Jarrod Lee 15 Woden 6/08/16 ACT Winter

200m Breast
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:18.68 Dylan Weir 17 Vikings 2/07/16 NSW SC Country Championships 2 2:20.11 Liam Brodrick 17 Vikings 26/08/16 NSW State Age SC Championships 3 2:25.10 Andrew Catchpole 16 Ginninderra 26/08/16 NSW State Age SC Championships 4 2:26.80 Eli Gatica 18 Ginninderra 2/07/16 NSW SC Country Championships 5 2:28.25 Billy Nicholson 16 Ginninderra 26/08/16 NSW State Age SC Championships 6 2:29.30 Ethan Lowey 15 Woden 26/08/16 NSW State Age SC Championships 7 2:35.35 Joshua Silk-Jones 17 ACT 13/08/16 NSW SC Target Squad Meet 8 2:36.99 Dominik Turner 17 CRUIZ 26/08/16 NSW State Age SC Championships 9 2:37.91 Will Symington 15 Canberra 21/08/16 Kippax Winter Development Series 4 10 2:40.40 Drew Smith 17 CRUIZ 28/05/16 Tuggeranong Vikings Qualifying Meet 11 2:40.49 Lachlan Gilbert 13 Goulburn 28/05/16 Tuggeranong Vikings Qualifying Meet 12 2:40.61 Jarrod Lee 15 Woden 21/08/16 Kippax Winter Development Series 4 13 2:42.47 Mark Rusanov 13 CRUIZ 2/07/16 NSW SC Country Championships 14 2:42.88 David Tabke 14 QTS 2/07/16 NSW SC Country Championships 15 2:43.14 Jake Mackie 13 Woden 2/07/16 NSW SC Country Championships 16 2:46.68 Aaron Passioura 15 Canberra 18/06/16 Ginninderra Winter Short Course Carnival 17 2:47.47 Joshua Ball 16 Vikings 21/08/16 Kippax Winter Development Series 4 18 2:49.06 David Allen 15 Burley Griffin 28/05/16 Tuggeranong Vikings Qualifying Meet 19 2:50.44 Alexander Lakic 14 QTS 18/06/16 Ginninderra Winter Short Course Carnival 20 2:52.38 Justin Lacey 13 Vikings 28/05/16 Tuggeranong Vikings Qualifying Meet

50m Fly
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 26.03 James Hanson 17 QTS 2/07/16 NSW SC Country Championships 2 27.29 Will Symington 15 Canberra 18/06/16 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 27.34 Dylan Weir 17 Vikings 2/07/16 NSW SC Country Championships 4 27.50 Liam Brodrick 17 Vikings 2/07/16 NSW SC Country Championships 5 27.57 Ciaran Plenty 24 Ginninderra 24/07/16 Older swimmer meet 1 6 27.91 Dominik Turner 17 CRUIZ 6/08/16 ACT Winter 7 27.93 Cameron Tysoe 20 Ginninderra 2/07/16 NSW SC Country Championships 8 27.95 Eli Gatica 18 Ginninderra 26/08/16 NSW State Age SC Championships 9 28.00 Joshua Alford 21 Vikings 28/05/16 Tuggeranong Vikings Qualifying Meet 10 28.04 Jarrod Lee 15 Woden 2/07/16 NSW SC Country Championships 11 28.10 James Dowden 21 Ginninderra 18/06/16 Ginninderra Winter Short Course Carnival 12 28.23 Jack Howard 16 CRUIZ 2/07/16 NSW SC Country Championships 13 28.56 Jasper Sheehan 15 Burley Griffin 28/05/16 Tuggeranong Vikings Qualifying Meet 14 28.63 Brandon Hodges 18 Canberra 6/08/16 ACT Winter 15 28.74 Stephen Ashton 18 CRUIZ 2/07/16 NSW SC Country Championships 16 28.98 Billy Nicholson 16 Ginninderra 26/08/16 NSW State Age SC Championships 17 29.14 David Tabke 14 QTS 26/08/16 NSW State Age SC Championships 18 29.30 Drew Smith 17 CRUIZ 28/05/16 Tuggeranong Vikings Qualifying Meet 19 29.85 Ethan Lowey 14 Woden 2/07/16 NSW SC Country Championships 20 30.12 Patrick Howard 16 Woden 18/06/16 Ginninderra Winter Short Course Carnival

100m Fly
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 56.46 James Hanson 18 QTS 26/08/16 NSW State Age SC Championships 2 59.03 Liam Brodrick 17 Vikings 2/07/16 NSW SC Country Championships 3 59.76 Jarrod Lee 15 Woden 2/07/16 NSW SC Country Championships 4 59.90 Dylan Weir 17 Vikings 26/08/16 NSW State Age SC Championships 5 1:00.48 Will Symington 15 Canberra 6/08/16 ACT Winter 6 1:00.71 Eli Gatica 18 Ginninderra 26/08/16 NSW State Age SC Championships 7 1:02.37 Dominik Turner 17 CRUIZ 28/05/16 Tuggeranong Vikings Qualifying Meet 8 1:02.39 David Tabke 14 QTS 26/08/16 NSW State Age SC Championships 9 1:02.61 Billy Nicholson 16 Ginninderra 26/08/16 NSW State Age SC Championships 10 1:03.09 Jack Howard 16 CRUIZ 2/07/16 NSW SC Country Championships 11 1:04.34 Cody Weir 14 Vikings 26/08/16 NSW State Age SC Championships 12 1:04.95 Ethan Lowey 14 Woden 28/05/16 Tuggeranong Vikings Qualifying Meet 13 1:05.18 Skinny Gavel 14 CRUIZ 2/07/16 NSW SC Country Championships 14 1:05.24 Brandon Hodges 18 Canberra 6/08/16 ACT Winter 15 1:05.52 David Allen 16 Burley Griffin 18/06/16 Ginninderra Winter Short Course Carnival 16 1:06.44 Jasper Sheehan 15 Burley Griffin 3/06/16 Burley Griffin Club Championships 17 1:07.30 Kristofer Tengstrom 19 Canberra 1/05/16 Canberra Club Championships 18 1:08.69 Patrick Howard 16 Woden 6/08/16 ACT Winter 19 1:08.73 Ethan Ledbrook 14 Vikings 6/08/16 ACT Winter 20 1:09.10 Daniel Geering 15 Canberra 6/08/16 ACT Winter

200m Fly
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:03.04 Liam Brodrick 17 Vikings 2/07/16 NSW SC Country Championships 2 2:05.72 James Hanson 18 QTS 26/08/16 NSW State Age SC Championships 3 2:08.52 Jarrod Lee 15 Woden 26/08/16 NSW State Age SC Championships 4 2:13.32 Dylan Weir 17 Vikings 26/08/16 NSW State Age SC Championships 5 2:16.73 Billy Nicholson 16 Ginninderra 26/08/16 NSW State Age SC Championships 6 2:16.80 David Allen 16 Burley Griffin 18/06/16 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 2:21.07 Dominik Turner 17 CRUIZ 6/08/16 ACT Winter 8 2:21.96 Skinny Gavel 14 CRUIZ 2/07/16 NSW SC Country Championships 9 2:23.71 Cody Weir 14 Vikings 26/08/16 NSW State Age SC Championships 10 2:36.46 Mark O'Neill 16 Ginninderra 18/06/16 Ginninderra Winter Short Course Carnival 11 2:41.41 Mark Rusanov 13 CRUIZ 24/07/16 Kippax Winter Development Series 3A 12 2:42.13 Joshua Allen 11 Burley Griffin 2/07/16 NSW SC Country Championships 13 2:44.95 Oscar Johnston 14 Canberra 24/07/16 Kippax Winter Development Series 3B 14 2:50.02 Alex Amon 13 Vikings 22/07/16 Tuggeranong Vikings Club Night 15 2:54.59 Luke O'Neill 12 Ginninderra 15/05/16 Kippax Winter Development Series 1B 16 2:55.52 Steven McGowan 12 Vikings 6/08/16 ACT Winter 17 3:08.21 Kyle Gillard 10 Ginninderra 15/05/16 Kippax Winter Development Series 1B 18 3:13.81 David Bale 43 Vikings 24/07/16 Kippax Winter Development Series 3A 19 3:18.13 Jack Bacon 12 Vikings 22/07/16 Tuggeranong Vikings Club Night

100m IM
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 57.73 Sean Maloney 20 Ginninderra 6/08/16 ACT Winter 2 1:00.41 Luke Hinchcliffe 29 CRUIZ 24/07/16 Older swimmer meet 1 3 1:01.77 James Dowden 21 Ginninderra 18/06/16 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 1:02.08 Liam Brodrick 17 Vikings 22/07/16 Tuggeranong Vikings Club Night 5 1:03.75 Dylan Weir 17 Vikings 2/09/16 Tuggeranong Vikings Club Night 6 1:04.60 Jarrod Lee 15 Woden 28/05/16 Tuggeranong Vikings Qualifying Meet 7 1:05.61 Drew Smith 17 CRUIZ 2/07/16 NSW SC Country Championships 8 1:05.96 Cameron Tysoe 20 Ginninderra 27/07/16 Ginninderra Club Night 9 1:07.65 David Tabke 13 QTS 28/05/16 Tuggeranong Vikings Qualifying Meet 10 1:07.82 Justin Lacey 13 Vikings 18/06/16 Ginninderra Winter Short Course Carnival 11 1:07.98 Nicholas Lawlis 17 Ginninderra 28/05/16 Tuggeranong Vikings Qualifying Meet 12 1:08.85 Cody Weir 14 Vikings 24/07/16 Kippax Winter Development Series 3A 13 1:09.47 Kade Burgess 21 Burley Griffin 21/08/16 Kippax Winter Development Series 4 14 1:09.50 Jasper Sheehan 15 Burley Griffin 28/05/16 Tuggeranong Vikings Qualifying Meet 15 1:09.56 Jayden Peckett 14 Vikings 24/07/16 Kippax Winter Development Series 3A 16 1:09.80 Mark Rusanov 13 CRUIZ 18/06/16 Ginninderra Winter Short Course Carnival 17 1:09.95 Mason Thornton 14 Woden 18/06/16 Ginninderra Winter Short Course Carnival 18 1:10.29 Joshua Silk-Jones 17 Vikings 10/06/16 Tuggeranong Vikings Club Night 19 1:10.84 Patrick Howard 16 Woden 18/06/16 Ginninderra Winter Short Course Carnival 20 1:10.91 Jake Mackie 13 Woden 26/06/16 Kippax Winter Development Series 2A

200m IM
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:05.24 Sean Maloney 20 Ginninderra 6/08/16 ACT Winter 2 2:05.33 Liam Brodrick 17 Vikings 2/07/16 NSW SC Country Championships 3 2:08.36 Cameron Tysoe 20 Ginninderra 2/07/16 NSW SC Country Championships 4 2:09.26 Eli Gatica 18 Ginninderra 26/08/16 NSW State Age SC Championships 5 2:09.99 Dylan Weir 17 Vikings 26/08/16 NSW State Age SC Championships 6 2:11.07 Jarrod Lee 15 Woden 26/08/16 NSW State Age SC Championships 7 2:12.71 Andrew Catchpole 16 Ginninderra 26/08/16 NSW State Age SC Championships 8 2:12.92 Stephen Ashton 18 CRUIZ 2/07/16 NSW SC Country Championships 9 2:14.43 Ethan Lowey 15 Woden 26/08/16 NSW State Age SC Championships 10 2:16.74 Dominik Turner 17 CRUIZ 26/08/16 NSW State Age SC Championships 10 2:16.74 Will Symington 15 Canberra 26/08/16 NSW State Age SC Championships 12 2:18.72 Drew Smith 17 CRUIZ 2/07/16 NSW SC Country Championships 13 2:20.65 David Allen 16 Burley Griffin 18/06/16 Ginninderra Winter Short Course Carnival 14 2:21.11 Joshua Alford 21 Vikings 18/06/16 Ginninderra Winter Short Course Carnival 15 2:21.65 Ethan Ledbrook 14 Vikings 26/08/16 NSW State Age SC Championships 16 2:23.14 Aaron Passioura 15 Canberra 18/06/16 Ginninderra Winter Short Course Carnival 17 2:25.78 David Tabke 13 QTS 28/05/16 Tuggeranong Vikings Qualifying Meet 18 2:25.92 Alexander Lakic 14 QTS 2/07/16 NSW SC Country Championships 19 2:26.21 Kristofer Tengstrom 19 Canberra 1/05/16 Canberra Club Championships 20 2:26.68 Cody Weir 14 Vikings 2/07/16 NSW SC Country Championships

400m IM
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 4:28.12 Liam Brodrick 16 Vikings 28/05/16 Tuggeranong Vikings Qualifying Meet 2 4:34.54 Dylan Weir 17 Vikings 26/08/16 NSW State Age SC Championships 3 4:39.05 Jarrod Lee 15 Woden 26/08/16 NSW State Age SC Championships 4 4:44.83 Ethan Lowey 15 Woden 26/08/16 NSW State Age SC Championships 5 4:46.59 David Allen 16 Burley Griffin 2/07/16 NSW SC Country Championships 6 4:48.15 Eli Gatica 18 Ginninderra 15/05/16 ACT Winter Distance Series Meet 1 7 5:07.72 David Tabke 13 QTS 28/05/16 Tuggeranong Vikings Qualifying Meet 8 5:10.71 Drew Smith 17 CRUIZ 24/07/16 ACT Winter Distance Series Meet 3 9 5:12.97 Skinny Gavel 14 CRUIZ 26/06/16 ACT Winter Distance Series Meet 2 10 5:15.38 Jake Mackie 13 Woden 26/06/16 ACT Winter Distance Series Meet 2 11 5:16.73 Jayden Peckett 14 Vikings 6/08/16 ACT Winter 12 5:18.78 Mark Rusanov 13 CRUIZ 24/07/16 ACT Winter Distance Series Meet 3 13 5:25.56 Ethan Ledbrook 14 Vikings 2/09/16 Tuggeranong Vikings Club Night 14 5:36.95 Joshua Allen 11 Burley Griffin 18/06/16 Ginninderra Winter Short Course Carnival 15 5:41.74 Nicholas Allnutt 13 Vikings 2/09/16 Tuggeranong Vikings Club Night 16 5:44.29 Patrick Howard 16 Woden 15/05/16 ACT Winter Distance Series Meet 1 17 5:47.75 Alex Amon 13 Vikings 24/07/16 ACT Winter Distance Series Meet 3 18 5:50.63 Mark O'Neill 15 Ginninderra 15/05/16 ACT Winter Distance Series Meet 1 19 5:56.31 Steven McGowan 12 Vikings 24/07/16 ACT Winter Distance Series Meet 3 20 6:41.84 David Bale 43 Vikings 2/09/16 Tuggeranong Vikings Club Night


Go back to the top of this page.