Winter 2013 Top 20 for Men


Short Course Ranking by Event (as at 18 November 2013)
Note: Age as at Meet age which is generally age at the first day of the meet
50m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 23.44 Ciaran Plenty 20 Woden 6/07/13 NSW SC Country Championships 2 23.86 Sean Maloney 17 Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 2 23.86 William Pulley 18 Canberra 6/07/13 NSW SC Country Championships 4 24.58 Alexander Ryan 16 Telopea 6/07/13 NSW SC Country Championships 5 25.05 Alec Morris 17 Woden 19/07/13 NSW State Open SC Championships 6 25.15 Cameron Tysoe 16 Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 25.15 Alex Ramsay 19 Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 8 25.19 Jackson Savage 15 Canberra 2/08/13 NSW State Age SC Championships 9 25.33 James Hanson 14 Telopea 2/08/13 NSW State Age SC Championships 10 25.37 Stefanos Karavasopoulos 18 Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 11 25.47 Ryan Hore 18 Woden 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 12 25.80 Thomas Ramsay 17 Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 13 26.00 Tom Bingley 18 Canberra 6/07/13 NSW SC Country Championships 14 26.01 Sean Oerlemans 16 Ginninderra 22/06/13 ACT Winter 15 26.27 John Warmenhoven 25 Canberra 22/06/13 ACT Winter 16 26.38 Stephen Ashton 15 CRUIZ 6/07/13 NSW SC Country Championships 17 26.55 James Greenlees 16 Goulburn 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 18 26.56 Oliver Bourne 19 Canberra 6/07/13 NSW SC Country Championships 19 26.58 Dominik Turner 14 CRUIZ 2/08/13 NSW State Age SC Championships 20 26.67 Kurt Michl 16 Queanbeyan 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival

100m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 51.31 Sean Maloney 17 Ginninderra 6/07/13 NSW SC Country Championships 2 51.98 William Pulley 18 Canberra 19/07/13 NSW State Open SC Championships 3 53.03 Ciaran Plenty 20 Woden 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 54.24 Alec Morris 17 Woden 2/08/13 NSW State Age SC Championships 5 54.49 James Hanson 14 Telopea 2/08/13 NSW State Age SC Championships 6 54.83 Jackson Savage 15 Canberra 2/08/13 NSW State Age SC Championships 7 55.06 Nathan Seddon 18 Woden 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 8 55.91 Alexander Ryan 16 Telopea 6/07/13 NSW SC Country Championships 9 56.32 Oliver Bourne 19 Canberra 6/07/13 NSW SC Country Championships 10 56.77 Sean Oerlemans 16 Ginninderra 6/07/13 NSW SC Country Championships 11 56.87 Tom Bingley 18 Canberra 22/06/13 ACT Winter 12 56.93 Josh Waller 15 Vikings 27/09/13 Tuggeranong Vikings Club Night 13 57.26 Eli Gatica 15 Woden 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 14 57.37 Liam Brodrick 14 Vikings 27/09/13 Tuggeranong Vikings Club Night 15 57.54 Stephen Ashton 15 CRUIZ 6/07/13 NSW SC Country Championships 16 57.93 Josh Alford 18 Vikings 27/09/13 Tuggeranong Vikings Club Night 17 58.08 Joshua Waugh 14 Canberra 22/06/13 ACT Winter 18 58.23 Liam Barber 16 Telopea 22/06/13 ACT Winter 19 58.34 Dominik Turner 14 CRUIZ 2/08/13 NSW State Age SC Championships 20 58.46 Ryan Gray 15 Telopea 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival

200m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:44.62 Hugo Morris 19 Woden 22/08/13 Australian Short Course Championships 2 1:52.26 Sean Maloney 17 Ginninderra 6/07/13 NSW SC Country Championships 3 1:54.43 William Pulley 18 Canberra 22/06/13 ACT Winter 4 1:55.37 Alec Morris 17 Woden 2/08/13 NSW State Age SC Championships 5 1:55.43 James Hanson 14 Telopea 2/08/13 NSW State Age SC Championships 6 1:58.06 Oliver Bourne 19 Canberra 6/07/13 NSW SC Country Championships 7 1:59.63 Jackson Savage 15 Canberra 19/07/13 NSW State Open SC Championships 8 2:00.97 Ciaran Plenty 20 Woden 6/07/13 NSW SC Country Championships 9 2:03.42 Sean Oerlemans 16 Ginninderra 6/07/13 NSW SC Country Championships 10 2:03.85 Kristofer Tengstrom 16 Canberra 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 11 2:04.31 Eli Gatica 15 Canberra 6/07/13 NSW SC Country Championships 12 2:05.03 Joshua Waugh 14 Canberra 22/06/13 ACT Winter 13 2:05.33 Ryan Gray 15 Telopea 22/06/13 ACT Winter 14 2:05.40 Liam Brodrick 14 Vikings 16/08/13 Tuggeranong Vikings Club Night 15 2:07.71 Liam Barber 16 Telopea 22/06/13 ACT Winter 16 2:08.38 Stephen Ashton 15 CRUIZ 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 17 2:08.91 Andrew Catchpole 13 Telopea 2/08/13 NSW State Age SC Championships 18 2:10.04 Josh Waller 15 Vikings 22/06/13 ACT Winter 19 2:10.95 Dominik Turner 14 CRUIZ 22/06/13 ACT Winter 20 2:11.04 Nicholas Lawlis 14 Vikings 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival

400m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 3:56.66 Sean Maloney 17 Ginninderra 6/07/13 NSW SC Country Championships 2 3:58.84 Alec Morris 17 Woden 19/07/13 NSW State Open SC Championships 3 4:03.58 William Pulley 18 Canberra 6/07/13 NSW SC Country Championships 4 4:04.96 Oliver Bourne 19 Canberra 19/07/13 NSW State Open SC Championships 5 4:16.35 Kristofer Tengstrom 16 Canberra 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 6 4:16.51 Jackson Savage 15 Canberra 19/07/13 NSW State Open SC Championships 7 4:18.40 James Hanson 14 Telopea 19/07/13 NSW State Open SC Championships 8 4:20.18 Thomas Ramsay 17 Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 9 4:21.75 Joshua Waugh 14 Canberra 6/07/13 NSW SC Country Championships 10 4:29.07 Eli Gatica 15 Woden 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 11 4:29.21 Ryan Gray 15 Telopea 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 12 4:29.30 Alexander Ryan 15 Telopea 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 13 4:30.71 Dylan Weir 14 Vikings 6/07/13 NSW SC Country Championships 14 4:31.82 Josh Waller 15 Vikings 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 15 4:33.02 Nicholas Lawlis 14 Vikings 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 16 4:33.72 Liam Barber 16 Telopea 22/06/13 ACT Winter 17 4:36.15 Liam Brodrick 14 Vikings 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 18 4:38.41 Michael Williams 14 Canberra 6/07/13 NSW SC Country Championships 19 4:40.30 Ben Freeman 15 Woden 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 20 4:42.40 Richard Eliason 25 Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival

800m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 8:36.32 William Pulley 18 Canberra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 2 9:09.84 Dylan Weir 14 Vikings 16/08/13 Tuggeranong Vikings Club Night 3 9:15.18 Liam Brodrick 14 Vikings 16/08/13 Tuggeranong Vikings Club Night 4 9:20.63 Nicholas Lawlis 14 Vikings 16/08/13 Tuggeranong Vikings Club Night 5 9:44.30 Ben Freeman 15 Woden 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 10:47.46 Travis Elliott 15 Canberra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 11:32.33 Jackson Bruce 16 Vikings 16/08/13 Tuggeranong Vikings Club Night

1500m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 15:37.61 Alec Morris 17 Woden 19/07/13 NSW State Open SC Championships 2 17:30.54 Kristofer Tengstrom 16 Canberra 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 3 17:33.97 Josh Waller 15 Vikings 27/09/13 Tuggeranong Vikings Club Night 4 17:50.10 Dylan Weir 14 Vikings 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 5 17:59.83 Nicholas Lawlis 14 Vikings 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 6 18:11.79 Ben Freeman 15 Woden 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 19:32.57 Josh Alford 18 Vikings 27/09/13 Tuggeranong Vikings Club Night 8 20:10.23 Travis Elliott 15 Canberra 21/07/13 Bomaderry Qualifying Carnival

50m Back
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 26.65 Ryan Hore 18 Woden 19/07/13 NSW State Open SC Championships 2 26.78 James Hanson 15 ACT 20/09/13 State Teams Short Course 3 26.81 William Pulley 18 Canberra 6/07/13 NSW SC Country Championships 4 27.78 Sean Maloney 17 Ginninderra 22/06/13 ACT Winter 5 28.01 Thomas Ramsay 17 Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 28.18 Alexander Ryan 16 Telopea 6/07/13 NSW SC Country Championships 7 28.26 Jackson Savage 15 Canberra 19/07/13 NSW State Open SC Championships 8 28.47 Alex Ramsay 19 Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 9 29.98 Liam Barber 16 Telopea 6/07/13 NSW SC Country Championships 10 30.14 Ciaran Plenty 20 Woden 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 11 30.61 Toomas Mirlieb 17 Canberra 22/06/13 ACT Winter 12 30.88 John Warmenhoven 25 Canberra 22/06/13 ACT Winter 13 31.25 Kurt Michl 16 Queanbeyan 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 14 31.55 Tom Howard 15 Canberra 6/07/13 NSW SC Country Championships 15 31.72 Stephen Ashton 15 CRUIZ 6/07/13 NSW SC Country Championships 16 31.85 Dominik Turner 14 CRUIZ 22/06/13 ACT Winter 17 32.16 Tyler Gilbert 16 Ginninderra 6/07/13 NSW SC Country Championships 18 32.42 Sean Oerlemans 16 Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 19 32.75 Ben Freeman 15 Woden 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 20 33.02 Oliver Glamcevski 13 Queanbeyan 16/06/13 Kippax Winter Development Series

100m Back
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 55.58 Ryan Hore 18 Woden 19/07/13 NSW State Open SC Championships 2 56.39 James Hanson 14 Telopea 22/06/13 ACT Winter 3 57.47 William Pulley 18 Canberra 6/07/13 NSW SC Country Championships 4 59.29 Jackson Savage 15 Canberra 22/08/13 Australian Short Course Championships 5 59.45 Thomas Ramsay 17 Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 59.79 Sean Maloney 17 Ginninderra 22/06/13 ACT Winter 7 1:01.02 Alex Ramsay 19 Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 8 1:03.15 Liam Brodrick 14 Vikings 2/08/13 NSW State Age SC Championships 9 1:04.20 Josh Waller 15 Vikings 2/08/13 NSW State Age SC Championships 10 1:04.62 Liam Barber 16 Telopea 2/08/13 NSW State Age SC Championships 11 1:04.97 Eli Gatica 15 Canberra 6/07/13 NSW SC Country Championships 12 1:07.61 Dominik Turner 14 CRUIZ 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 13 1:07.99 Ruben Collins 13 Ginninderra 2/08/13 NSW State Age SC Championships 14 1:08.00 Nathan De Meillon 15 Vikings 28/04/13 Tuggeranong Vikings Club Championships 15 1:08.44 Kurt Michl 16 Queanbeyan 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 16 1:08.76 Jarrod Barber 14 Telopea 22/06/13 ACT Winter 17 1:09.29 Nicholas Lawlis 14 Vikings 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 18 1:09.49 Stephen Ashton 15 CRUIZ 16/06/13 Kippax Winter Development Series 19 1:09.65 James Dowden 18 Burley Griffin 31/05/13 Burley Griffin Club Championships 20 1:09.82 Ryan Gray 15 Telopea 16/06/13 Kippax Winter Development Series

200m Back
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:03.65 James Hanson 14 Telopea 2/08/13 NSW State Age SC Championships 2 2:04.25 William Pulley 18 Canberra 2/08/13 NSW State Age SC Championships 3 2:04.57 Ryan Hore 18 Woden 19/07/13 NSW State Open SC Championships 4 2:08.60 Thomas Ramsay 17 Ginninderra 2/08/13 NSW State Age SC Championships 5 2:09.02 Jackson Savage 15 Canberra 2/08/13 NSW State Age SC Championships 6 2:14.89 Alex Ramsay 19 Ginninderra 6/07/13 NSW SC Country Championships 7 2:18.48 Toomas Mirlieb 17 Canberra 22/06/13 ACT Winter 8 2:18.90 Liam Barber 16 Telopea 2/08/13 NSW State Age SC Championships 9 2:19.37 Eli Gatica 15 Canberra 2/08/13 NSW State Age SC Championships 10 2:22.83 Ruben Collins 13 Ginninderra 2/08/13 NSW State Age SC Championships 11 2:24.32 Dylan Weir 14 Vikings 6/07/13 NSW SC Country Championships 12 2:24.74 Nicholas Lawlis 14 Vikings 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 13 2:25.31 Dominik Turner 14 CRUIZ 2/08/13 NSW State Age SC Championships 14 2:26.95 Ben Freeman 15 Woden 22/06/13 ACT Winter 15 2:27.55 Andrew Catchpole 13 Telopea 6/07/13 NSW SC Country Championships 16 2:29.74 Stephen Ashton 15 CRUIZ 16/06/13 Kippax Winter Development Series 17 2:30.87 Jarrod Barber 14 Telopea 6/07/13 NSW SC Country Championships 18 2:32.25 Harrison Thornton 14 Woden 22/06/13 ACT Winter 19 2:32.84 Ryan Gray 15 Telopea 16/06/13 Kippax Winter Development Series 20 2:33.49 Bobbie Su 14 Telopea 6/07/13 NSW SC Country Championships

50m Breast
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 30.67 Sean Maloney 17 Ginninderra 6/07/13 NSW SC Country Championships 2 30.97 Stefanos Karavasopoulos 18 Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 31.11 Richard Eliason 25 Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 31.17 William Pulley 18 Canberra 6/07/13 NSW SC Country Championships 5 31.29 Nathan Seddon 18 Woden 6/07/13 NSW SC Country Championships 6 31.57 Ryan Hore 18 Woden 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 31.71 Michael Gillard 19 Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 8 32.54 Eli Gatica 15 Canberra 6/07/13 NSW SC Country Championships 9 32.60 Andrew Catchpole 13 Telopea 22/06/13 ACT Winter 10 32.86 Brandon Pyke 16 CRUIZ 22/06/13 ACT Winter 11 33.02 Dylan Weir 14 Vikings 6/07/13 NSW SC Country Championships 12 33.37 Stephen Ashton 15 CRUIZ 6/07/13 NSW SC Country Championships 13 33.77 Dominik Turner 14 CRUIZ 6/07/13 NSW SC Country Championships 14 33.86 Ryan Gray 15 Telopea 22/06/13 ACT Winter 15 33.87 Alex Ramsay 19 Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 16 34.43 Tomas Muller 17 Ginninderra 23/07/13 Ginninderra Club Night 17 34.48 Kurt Michl 16 Queanbeyan 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 18 34.54 Liam Brodrick 14 Vikings 2/08/13 NSW State Age SC Championships 19 34.62 James Greenlees 16 Goulburn 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 20 34.65 Harrison Thornton 14 Woden 25/05/13 TVSC Qualifying Meet

100m Breast
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:06.09 Nathan Seddon 18 Woden 6/07/13 NSW SC Country Championships 2 1:06.33 Sean Maloney 17 Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 1:07.31 William Pulley 18 Canberra 6/07/13 NSW SC Country Championships 4 1:07.84 Richard Eliason 25 Ginninderra 6/07/13 NSW SC Country Championships 5 1:08.37 Andrew Catchpole 13 Telopea 2/08/13 NSW State Age SC Championships 6 1:08.67 Stefanos Karavasopoulos 18 Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 1:08.68 Ryan Hore 18 Woden 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 8 1:09.59 Eli Gatica 15 Canberra 2/08/13 NSW State Age SC Championships 9 1:09.95 Dylan Weir 14 Vikings 6/07/13 NSW SC Country Championships 10 1:10.95 Brandon Pyke 16 CRUIZ 2/08/13 NSW State Age SC Championships 11 1:11.19 Michael Gillard 19 Ginninderra 19/07/13 NSW State Open SC Championships 12 1:12.40 Liam Brodrick 14 Vikings 2/08/13 NSW State Age SC Championships 13 1:14.31 Ryan Gray 15 Telopea 2/08/13 NSW State Age SC Championships 14 1:14.35 Ben Freeman 15 Woden 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 15 1:14.46 Thomas Ramsay 17 Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 16 1:14.52 Tomas Muller 17 Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 17 1:15.11 Kurt Michl 16 Queanbeyan 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 18 1:15.82 Dominik Turner 14 CRUIZ 6/07/13 NSW SC Country Championships 19 1:15.85 Stephen Ashton 15 CRUIZ 6/07/13 NSW SC Country Championships 20 1:15.92 James Greenlees 16 Goulburn 25/05/13 TVSC Qualifying Meet

200m Breast
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:19.78 Nathan Seddon 18 Woden 6/07/13 NSW SC Country Championships 2 2:22.82 William Pulley 18 Canberra 6/07/13 NSW SC Country Championships 3 2:27.14 Dylan Weir 14 Vikings 2/08/13 NSW State Age SC Championships 4 2:29.33 Andrew Catchpole 13 Telopea 2/08/13 NSW State Age SC Championships 5 2:31.27 Eli Gatica 15 Canberra 2/08/13 NSW State Age SC Championships 6 2:34.47 Liam Brodrick 14 Vikings 2/08/13 NSW State Age SC Championships 7 2:36.35 Ben Freeman 15 Woden 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 8 2:37.66 Brandon Pyke 16 CRUIZ 2/08/13 NSW State Age SC Championships 9 2:40.53 Tomas Muller 17 Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 10 2:41.97 Ryan Gray 15 Telopea 6/07/13 NSW SC Country Championships 11 2:43.63 Patrick Dixon 14 Woden 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 12 2:45.87 Michael Gillard 19 Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 13 2:47.44 Harrison Thornton 14 Woden 28/07/13 Kippax Winter Development Series 14 2:47.75 Dominik Turner 14 CRUIZ 22/06/13 ACT Winter 15 2:51.58 Joshua Silk-Jones 14 Vikings 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 16 3:00.70 Jake Cooper 12 Goulburn 22/06/13 ACT Winter 17 3:06.03 Bobbie Su 14 Telopea 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 18 3:07.57 Gus Shepherd 12 Canberra 22/06/13 ACT Winter 19 3:09.71 Hugh Coppell 14 Woden 16/06/13 Kippax Winter Development Series 20 3:10.08 Michael Roach 13 Canberra 25/05/13 TVSC Qualifying Meet

50m Fly
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 23.76 Hugo Morris 19 Woden 22/08/13 Australian Short Course Championships 2 25.87 Alexander Ryan 16 Telopea 6/07/13 NSW SC Country Championships 3 26.03 William Pulley 18 Canberra 6/07/13 NSW SC Country Championships 4 26.42 Ciaran Plenty 20 Woden 22/06/13 ACT Winter 5 26.46 Alex Ramsay 19 Ginninderra 6/07/13 NSW SC Country Championships 6 26.80 Thomas Ramsay 17 Ginninderra 6/07/13 NSW SC Country Championships 7 26.84 Nathan Seddon 18 Woden 6/07/13 NSW SC Country Championships 8 26.94 Sean Maloney 17 Ginninderra 22/06/13 ACT Winter 9 27.35 James Hanson 14 Telopea 6/07/13 NSW SC Country Championships 10 28.18 Toomas Mirlieb 17 Canberra 22/06/13 ACT Winter 10 28.18 Ryan Gray 15 Telopea 2/08/13 NSW State Age SC Championships 12 28.29 Liam Brodrick 14 Vikings 6/07/13 NSW SC Country Championships 13 28.47 Liam Barber 16 Telopea 22/06/13 ACT Winter 14 28.65 Jackson Savage 15 Canberra 2/08/13 NSW State Age SC Championships 15 28.79 Richard Eliason 25 Ginninderra 6/07/13 NSW SC Country Championships 16 28.97 John Warmenhoven 25 Canberra 22/06/13 ACT Winter 17 29.01 Tom Bingley 18 Canberra 22/06/13 ACT Winter 18 29.07 Kurt Michl 16 Queanbeyan 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 19 29.15 Tyler Gilbert 16 Ginninderra 6/07/13 NSW SC Country Championships 20 29.25 Stephen Ashton 15 CRUIZ 6/07/13 NSW SC Country Championships

100m Fly
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 52.22 Hugo Morris 18 Woden 19/07/13 NSW State Open SC Championships 2 56.17 William Pulley 18 Canberra 6/07/13 NSW SC Country Championships 3 57.44 Alexander Ryan 16 Telopea 6/07/13 NSW SC Country Championships 4 58.23 Ciaran Plenty 20 Woden 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 5 58.79 James Hanson 14 Telopea 6/07/13 NSW SC Country Championships 6 59.27 Sean Maloney 17 Ginninderra 22/06/13 ACT Winter 7 59.41 Alex Ramsay 19 Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 8 59.83 Thomas Ramsay 17 Ginninderra 19/07/13 NSW State Open SC Championships 9 1:00.33 Ryan Hore 18 Woden 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 10 1:01.24 Ryan Gray 15 Telopea 2/08/13 NSW State Age SC Championships 11 1:01.32 Toomas Mirlieb 17 Canberra 22/06/13 ACT Winter 12 1:01.39 Liam Brodrick 14 Vikings 6/07/13 NSW SC Country Championships 13 1:01.51 Jackson Savage 15 Canberra 2/08/13 NSW State Age SC Championships 14 1:01.72 Liam Barber 16 Telopea 2/08/13 NSW State Age SC Championships 15 1:03.59 Joshua Waugh 14 Canberra 2/08/13 NSW State Age SC Championships 16 1:04.69 Nathan De Meillon 15 Vikings 28/04/13 Tuggeranong Vikings Club Championships 17 1:05.02 Stephen Ashton 15 CRUIZ 6/07/13 NSW SC Country Championships 18 1:05.64 Tyler Gilbert 16 Ginninderra 6/07/13 NSW SC Country Championships 19 1:05.73 Sean Oerlemans 16 Ginninderra 23/07/13 Ginninderra Club Night 20 1:05.79 Kurt Michl 16 Queanbeyan 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival

200m Fly
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:53.47 Hugo Morris 19 Woden 22/08/13 Australian Short Course Championships 2 2:01.24 William Pulley 18 Canberra 22/08/13 Australian Short Course Championships 3 2:08.02 Alexander Ryan 16 Telopea 6/07/13 NSW SC Country Championships 4 2:08.87 James Hanson 14 Telopea 2/08/13 NSW State Age SC Championships 5 2:15.44 Liam Barber 16 Telopea 19/07/13 NSW State Open SC Championships 6 2:17.04 Ryan Gray 15 Telopea 2/08/13 NSW State Age SC Championships 7 2:17.97 Liam Brodrick 14 Vikings 2/08/13 NSW State Age SC Championships 8 2:18.18 Joshua Waugh 14 Canberra 6/07/13 NSW SC Country Championships 9 2:19.06 Toomas Mirlieb 17 Canberra 22/06/13 ACT Winter 10 2:28.71 Dylan Weir 14 Vikings 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 11 2:30.15 Jarrod Barber 14 Telopea 2/08/13 NSW State Age SC Championships 12 2:31.03 Eli Gatica 15 Canberra 16/06/13 Kippax Winter Development Series 13 2:37.81 Ruben Collins 13 Ginninderra 23/07/13 Ginninderra Club Night 14 2:38.33 Kieran Howell 14 Canberra 22/06/13 ACT Winter 15 2:40.35 Aaron Rhind 22 Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 16 2:48.67 Hugh Coppell 14 Woden 28/07/13 Kippax Winter Development Series 17 2:51.60 Skinny Gavel 11 CRUIZ 6/07/13 NSW SC Country Championships 18 3:00.84 David Tabke 11 Telopea 16/06/13 Kippax Winter Development Series 19 3:09.84 Jasper Sheehan 12 Burley Griffin 28/07/13 Kippax Winter Development Series

100m IM
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 55.98 Hugo Morris 18 Woden 19/07/13 NSW State Open SC Championships 2 57.83 William Pulley 18 Canberra 6/07/13 NSW SC Country Championships 3 59.74 Ciaran Plenty 20 Woden 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 1:00.29 Ryan Hore 18 Woden 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 5 1:02.44 Jackson Savage 15 Canberra 19/07/13 NSW State Open SC Championships 6 1:02.57 Alex Ramsay 19 Ginninderra 6/07/13 NSW SC Country Championships 7 1:03.83 Liam Brodrick 14 Vikings 6/07/13 NSW SC Country Championships 8 1:04.00 Eli Gatica 15 Canberra 19/07/13 NSW State Open SC Championships 9 1:08.14 Dominik Turner 14 CRUIZ 16/06/13 Kippax Winter Development Series 10 1:08.57 Ben Freeman 15 Woden 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 11 1:09.05 Sean Oerlemans 16 Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 12 1:10.27 Dylan Weir 14 Vikings 14/06/13 Tuggeranong Vikings Club Night 13 1:11.06 Tyler Gilbert 15 Ginninderra 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 14 1:12.22 Michael Williams 14 Canberra 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 15 1:12.32 Cameron Hart 14 Canberra 31/08/13 Kippax Winter Development Series 16 1:13.45 Bobbie Su 14 Telopea 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 17 1:14.79 Patrick Dixon 14 Woden 16/06/13 Kippax Winter Development Series 18 1:15.32 Joshua Silk-Jones 14 Vikings 10/05/13 Tuggeranong Vikings Club Night 19 1:16.74 Hugh Coppell 14 Woden 16/06/13 Kippax Winter Development Series 20 1:17.00 Ethan Lowey 11 Woden 22/06/13 ACT Winter

200m IM
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:05.07 William Pulley 18 Canberra 6/07/13 NSW SC Country Championships 2 2:06.86 Sean Maloney 17 Ginninderra 6/07/13 NSW SC Country Championships 3 2:09.86 Nathan Seddon 18 Woden 6/07/13 NSW SC Country Championships 4 2:12.39 James Hanson 14 Telopea 2/08/13 NSW State Age SC Championships 5 2:13.54 Alex Ramsay 19 Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 2:14.01 Jackson Savage 15 Canberra 2/08/13 NSW State Age SC Championships 7 2:15.32 Eli Gatica 15 Canberra 6/07/13 NSW SC Country Championships 8 2:16.29 Liam Brodrick 14 Vikings 19/07/13 NSW State Open SC Championships 9 2:17.25 Thomas Ramsay 17 Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 10 2:20.13 Dylan Weir 14 Vikings 2/08/13 NSW State Age SC Championships 11 2:21.55 Andrew Catchpole 13 Telopea 2/08/13 NSW State Age SC Championships 12 2:22.17 Liam Barber 16 Telopea 6/07/13 NSW SC Country Championships 13 2:23.69 Ben Freeman 15 Woden 22/06/13 ACT Winter 14 2:24.49 Ryan Gray 15 Telopea 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 15 2:26.07 Dominik Turner 14 CRUIZ 22/06/13 ACT Winter 16 2:27.17 Tomas Muller 17 Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 17 2:27.73 Nathan De Meillon 15 Vikings 28/04/13 Tuggeranong Vikings Club Championships 18 2:29.51 Harrison Thornton 14 Woden 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 19 2:31.10 Jarrod Barber 14 Telopea 22/06/13 ACT Winter 20 2:31.72 Ruben Collins 13 Ginninderra 22/06/13 ACT Winter

400m IM
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 4:24.98 William Pulley 18 Canberra 19/07/13 NSW State Open SC Championships 2 4:36.80 Sean Maloney 17 Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 4:47.66 Liam Brodrick 14 Vikings 2/08/13 NSW State Age SC Championships 4 4:49.02 Dylan Weir 14 Vikings 6/07/13 NSW SC Country Championships 5 4:50.61 Eli Gatica 15 Canberra 2/08/13 NSW State Age SC Championships 6 4:54.17 Liam Barber 16 Telopea 19/07/13 NSW State Open SC Championships 7 4:57.40 Ryan Gray 15 Telopea 6/07/13 NSW SC Country Championships 8 5:04.60 Ben Freeman 15 Woden 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 9 6:06.00 Travis Elliott 15 Canberra 23/07/13 Ginninderra Club Night 10 6:08.87 Skinny Gavel 11 CRUIZ 23/07/13 Ginninderra Club Night


Go back to the top of this page.