Winter 2013 Age Top 10 for Men


Short Course Ranking by Event (as at 1 December 2013)
Note: Age as at Meet age which is generally age at the first day of the meet
8 & Under 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 40.57 Nicholas Honeyman Burley Griffin 16/06/13 Kippax Winter Development Series 2 40.98 Veasna Bryson Vikings 28/07/13 Kippax Winter Development Series 3 41.46 Xander Tuan Burley Griffin 28/07/13 Kippax Winter Development Series 4 41.62 Ariel Hutchinson Canberra 31/08/13 Kippax Winter Development Series 5 42.69 Joshua Wink Vikings 31/08/13 Kippax Winter Development Series 6 45.66 Kieran Garwood Canberra 16/06/13 Kippax Winter Development Series 7 46.43 Mitchell Thomas-Beck Canberra 16/06/13 Kippax Winter Development Series 8 47.48 Ethan Hall Vikings 28/04/13 Tuggeranong Vikings Club Championships 9 48.42 Lachlan Barclay Vikings 5/05/13 Kippax Winter Development Series 10 49.37 Kai Griffiths Canberra 5/05/13 Kippax Winter Development Series

9 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 35.04 Luke Levay Burley Griffin 22/06/13 ACT Winter 2 35.94 Jacob Faggioni Vikings 28/07/13 Kippax Winter Development Series 3 37.46 Nolen Paul Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 39.04 Joel Van Haren Ginninderra 28/07/13 Kippax Winter Development Series 5 39.87 Jack Hawley Canberra 28/07/13 Kippax Winter Development Series 6 40.25 Nicholas Shepherd CRUIZ 16/06/13 Kippax Winter Development Series 7 40.27 Luke O'Neill Canberra 28/07/13 Kippax Winter Development Series 8 41.68 Luke Brandon Vikings 10/05/13 Tuggeranong Vikings Club Night 9 42.40 Noah Spedding-Hobbs Ginninderra 31/08/13 Kippax Winter Development Series 10 44.19 Ryan Peckett Vikings 16/08/13 Tuggeranong Vikings Club Night

10 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 32.22 David Tabke Telopea 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 2 33.23 Oliver Holdway Woden 6/07/13 NSW SC Country Championships 3 33.55 Brad Rauter Queanbeyan 6/07/13 NSW SC Country Championships 4 33.73 Mark Rusanov Telopea 6/07/13 NSW SC Country Championships 5 34.26 Alexander Tollis Telopea 6/07/13 NSW SC Country Championships 6 34.48 Lachlan Savage Canberra 23/07/13 Ginninderra Club Night 7 34.98 Nicholas Barclay Vikings 5/05/13 Kippax Winter Development Series 8 34.99 Jayden Peckett Vikings 28/04/13 Tuggeranong Vikings Club Championships 9 35.30 Jack Callaughan Canberra 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 10 35.42 Riley Bacon Vikings 22/06/13 ACT Winter

11 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 31.16 Alexander Lakic ACT 22/09/13 NSW SC Development Meet 2 31.90 Skinny Gavel CRUIZ 22/06/13 ACT Winter 3 32.32 Ethan Lowey Woden 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 32.41 Max Tollis Telopea 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 5 32.59 Jayden Peckett Vikings 22/06/13 ACT Winter 6 32.79 David Tabke Telopea 22/06/13 ACT Winter 7 32.85 Mason Thornton Woden 22/06/13 ACT Winter 8 33.58 Cody Weir Vikings 22/06/13 ACT Winter 9 33.65 Charlie Wallner Telopea 22/06/13 ACT Winter 10 34.05 Tyler Williams Canberra 28/07/13 Kippax Winter Development Series

12 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 28.70 Jake Cooper Goulburn 2/08/13 NSW State Age SC Championships 2 31.10 Jarrod Lee Woden 16/06/13 Kippax Winter Development Series 3 31.63 Max Tollis Telopea 22/06/13 ACT Winter 4 31.67 Peeter Mirlieb Canberra 22/06/13 ACT Winter 5 31.83 Aaron Passioura Canberra 22/06/13 ACT Winter 6 31.89 Jasper Sheehan Burley Griffin 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 31.97 Josh Arnold ACT 22/09/13 NSW SC Development Meet 8 32.23 Tom Quinn Vikings 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 9 32.25 Nikola Trajkovski Queanbeyan 22/06/13 ACT Winter 10 32.53 Patrik Pelecky Canberra 28/07/13 Kippax Winter Development Series

13 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 27.99 Andrew Catchpole Telopea 6/07/13 NSW SC Country Championships 2 28.07 Liam Brodrick Vikings 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 3 29.01 Ruben Collins Ginninderra 22/06/13 ACT Winter 4 29.66 Jack Howard Canberra 22/06/13 ACT Winter 5 30.31 Oliver Glamcevski Queanbeyan 16/06/13 Kippax Winter Development Series 6 30.97 Michael Roach Canberra 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 7 31.35 Tate Sissian ACT 22/09/13 NSW SC Development Meet 8 31.46 Jared Parker Vikings 22/06/13 ACT Winter 9 31.98 Joshua Ball Vikings 28/07/13 Kippax Winter Development Series 10 32.10 Nathan Nemec Woden 25/05/13 TVSC Qualifying Meet

14 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 25.33 James Hanson Telopea 2/08/13 NSW State Age SC Championships 2 26.58 Dominik Turner CRUIZ 2/08/13 NSW State Age SC Championships 3 27.04 Bobbie Su Telopea 6/07/13 NSW SC Country Championships 4 27.27 Liam Brodrick Vikings 16/08/13 Tuggeranong Vikings Club Night 5 27.60 Harrison Thornton Woden 6/07/13 NSW SC Country Championships 6 27.77 Michael Williams ACT 22/09/13 NSW SC Development Meet 7 28.00 Joshua Waugh Canberra 22/06/13 ACT Winter 8 28.24 Cameron Hart ACT 22/09/13 NSW SC Development Meet 9 28.44 Jarrod Barber Telopea 6/07/13 NSW SC Country Championships 10 28.62 Kieran Howell Canberra 22/06/13 ACT Winter

15 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 25.19 Jackson Savage Canberra 2/08/13 NSW State Age SC Championships 2 25.30 Alexander Ryan Telopea 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 3 26.38 Stephen Ashton CRUIZ 6/07/13 NSW SC Country Championships 4 26.95 Tom Howard Canberra 6/07/13 NSW SC Country Championships 5 27.04 Eli Gatica Canberra 22/06/13 ACT Winter 6 27.67 Tyler Gilbert Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 27.68 Ryan Gray Telopea 22/06/13 ACT Winter 8 28.03 Josh Waller Vikings 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 9 28.22 Charlie Shepherd Canberra 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 10 28.51 Ben Freeman Woden 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival

16 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 24.58 Alexander Ryan Telopea 6/07/13 NSW SC Country Championships 2 25.15 Cameron Tysoe Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 26.01 Sean Oerlemans Ginninderra 22/06/13 ACT Winter 4 26.55 James Greenlees Goulburn 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 5 26.67 Kurt Michl Queanbeyan 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 26.94 Brandon Pyke CRUIZ 6/07/13 NSW SC Country Championships 7 27.08 Liam Barber Telopea 22/06/13 ACT Winter 8 27.90 Kristofer Tengstrom Canberra 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 9 31.56 Jackson Bruce Vikings 14/06/13 Tuggeranong Vikings Club Night

17 & Over 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 23.44 Ciaran Plenty Woden 6/07/13 NSW SC Country Championships 2 23.86 William Pulley Canberra 6/07/13 NSW SC Country Championships 2 23.86 Sean Maloney Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 25.05 Alec Morris Woden 19/07/13 NSW State Open SC Championships 5 25.15 Alex Ramsay Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 25.37 Stefanos Karavasopoulos Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 25.47 Ryan Hore Woden 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 8 25.80 Thomas Ramsay Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 9 26.00 Tom Bingley Canberra 6/07/13 NSW SC Country Championships 10 26.27 John Warmenhoven Canberra 22/06/13 ACT Winter

8 & Under 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:30.16 Ariel Hutchinson Canberra 28/07/13 Kippax Winter Development Series 2 1:37.50 Xander Tuan Burley Griffin 31/08/13 Kippax Winter Development Series 3 1:39.59 Mitchell Thomas-Beck Canberra 16/06/13 Kippax Winter Development Series 4 1:39.61 Joshua Wink Vikings 28/07/13 Kippax Winter Development Series 5 2:28.15 Lachlan Priddle Vikings 5/05/13 Kippax Winter Development Series

9 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:19.04 Jacob Faggioni Vikings 16/06/13 Kippax Winter Development Series 2 1:21.83 Luke Levay Burley Griffin 28/07/13 Kippax Winter Development Series 3 1:25.11 Nolen Paul Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 1:31.35 Jack Hawley Canberra 28/07/13 Kippax Winter Development Series 5 1:31.44 Joel Van Haren Ginninderra 16/06/13 Kippax Winter Development Series 6 1:36.46 Rowan Harrison Woden 16/06/13 Kippax Winter Development Series 7 1:36.81 Joshua Wink Vikings 27/09/13 Tuggeranong Vikings Club Night 8 1:37.41 Luke Brandon Vikings 10/05/13 Tuggeranong Vikings Club Night 9 1:39.98 Nicholas Shepherd CRUIZ 28/07/13 Kippax Winter Development Series 10 1:42.37 Luke O'Neill Canberra 16/06/13 Kippax Winter Development Series

10 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:10.45 David Tabke Telopea 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 2 1:14.43 Brad Rauter Queanbeyan 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 1:14.74 Oliver Holdway Woden 6/07/13 NSW SC Country Championships 4 1:15.38 Mark Rusanov Telopea 16/06/13 Kippax Winter Development Series 5 1:16.99 Lachlan Savage Canberra 28/07/13 Kippax Winter Development Series 6 1:20.60 Nicholas Allnutt Vikings 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 1:20.67 Blake Bennie Burley Griffin 5/05/13 Kippax Winter Development Series 8 1:20.70 Alexander Tollis Telopea 31/08/13 Kippax Winter Development Series 9 1:20.76 Taj Hutchinson Canberra 31/08/13 Kippax Winter Development Series 10 1:22.02 Jake Mackie Woden 16/06/13 Kippax Winter Development Series

11 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:07.91 Ethan Lowey Woden 2/08/13 NSW State Age SC Championships 2 1:08.01 Skinny Gavel CRUIZ 2/08/13 NSW State Age SC Championships 3 1:09.41 David Tabke Telopea 6/07/13 NSW SC Country Championships 4 1:10.97 Alexander Lakic Queanbeyan 22/06/13 ACT Winter 5 1:12.09 Mason Thornton Woden 6/07/13 NSW SC Country Championships 6 1:12.15 Cody Weir Vikings 22/06/13 ACT Winter 7 1:12.92 Jayden Peckett Vikings 16/06/13 Kippax Winter Development Series 8 1:13.76 Charlie Wallner Telopea 22/06/13 ACT Winter 9 1:15.15 Nicholas Barclay Vikings 16/06/13 Kippax Winter Development Series 10 1:15.98 Hugo Van Haren Ginninderra 31/08/13 Kippax Winter Development Series

12 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:06.13 Jake Cooper Goulburn 22/06/13 ACT Winter 2 1:07.22 Jarrod Lee Woden 6/07/13 NSW SC Country Championships 3 1:07.58 Peeter Mirlieb Canberra 22/06/13 ACT Winter 4 1:10.33 Nikola Trajkovski Queanbeyan 22/06/13 ACT Winter 5 1:10.60 Tom Quinn Vikings 28/04/13 Tuggeranong Vikings Club Championships 6 1:10.81 Jared Parker Vikings 28/04/13 Tuggeranong Vikings Club Championships 7 1:10.90 Joseph Pascall Vikings 17/07/13 Tuggeranong Vikings Time Trials 8 1:10.93 Jasper Sheehan Burley Griffin 31/08/13 Kippax Winter Development Series 9 1:11.33 Aaron Passioura Canberra 22/06/13 ACT Winter 10 1:11.87 Joshua Harrison Woden 16/06/13 Kippax Winter Development Series 10 1:11.87 Gus Shepherd Canberra 31/08/13 Kippax Winter Development Series

13 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:00.41 Liam Brodrick Vikings 10/05/13 Tuggeranong Vikings Club Night 2 1:00.96 Andrew Catchpole Telopea 22/06/13 ACT Winter 3 1:03.96 Ruben Collins Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 1:06.60 Jack Howard Canberra 22/06/13 ACT Winter 5 1:08.09 Oliver Glamcevski Queanbeyan 16/06/13 Kippax Winter Development Series 6 1:09.03 Jared Parker Vikings 22/06/13 ACT Winter 7 1:09.84 Nathan Nemec Woden 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 8 1:10.50 Tate Sissian Queanbeyan 28/07/13 Kippax Winter Development Series 9 1:11.88 Joshua Ball Vikings 27/09/13 Tuggeranong Vikings Club Night 10 1:12.01 Peter Philippa Vikings 28/07/13 Kippax Winter Development Series

14 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 54.49 James Hanson Telopea 2/08/13 NSW State Age SC Championships 2 57.37 Liam Brodrick Vikings 27/09/13 Tuggeranong Vikings Club Night 3 58.08 Joshua Waugh Canberra 22/06/13 ACT Winter 4 58.34 Dominik Turner CRUIZ 2/08/13 NSW State Age SC Championships 5 59.64 Harrison Thornton Woden 6/07/13 NSW SC Country Championships 6 1:00.08 Bobbie Su Telopea 6/07/13 NSW SC Country Championships 7 1:00.72 Nicholas Lawlis Vikings 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 8 1:00.76 Michael Williams Canberra 22/06/13 ACT Winter 9 1:01.72 Cameron Hart Canberra 6/07/13 NSW SC Country Championships 10 1:02.10 Jarrod Barber Telopea 22/06/13 ACT Winter

15 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 54.83 Jackson Savage Canberra 2/08/13 NSW State Age SC Championships 2 56.93 Josh Waller Vikings 27/09/13 Tuggeranong Vikings Club Night 3 57.26 Eli Gatica Woden 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 4 57.54 Stephen Ashton CRUIZ 6/07/13 NSW SC Country Championships 5 58.46 Ryan Gray Telopea 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 59.65 Nathan De Meillon Vikings 28/04/13 Tuggeranong Vikings Club Championships 7 1:00.57 Tom Howard Canberra 22/06/13 ACT Winter 8 1:01.42 Charlie Shepherd Canberra 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 9 1:01.72 Tyler Gilbert Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 10 1:02.08 Ben Freeman Woden 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival

16 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 55.91 Alexander Ryan Telopea 6/07/13 NSW SC Country Championships 2 56.77 Sean Oerlemans Ginninderra 6/07/13 NSW SC Country Championships 3 58.23 Liam Barber Telopea 22/06/13 ACT Winter 4 59.02 James Greenlees Goulburn 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 5 59.15 Brandon Pyke CRUIZ 22/06/13 ACT Winter 6 1:00.34 Kurt Michl Queanbeyan 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 1:02.36 Tyler Gilbert Ginninderra 23/07/13 Ginninderra Club Night 8 1:13.59 Jackson Bruce Vikings 14/06/13 Tuggeranong Vikings Club Night

17 & Over 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 51.31 Sean Maloney Ginninderra 6/07/13 NSW SC Country Championships 2 51.98 William Pulley Canberra 19/07/13 NSW State Open SC Championships 3 53.03 Ciaran Plenty Woden 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 54.24 Alec Morris Woden 2/08/13 NSW State Age SC Championships 5 55.06 Nathan Seddon Woden 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 56.32 Oliver Bourne Canberra 6/07/13 NSW SC Country Championships 7 56.87 Tom Bingley Canberra 22/06/13 ACT Winter 8 57.93 Josh Alford Vikings 27/09/13 Tuggeranong Vikings Club Night 9 58.47 John Warmenhoven Canberra 22/06/13 ACT Winter 10 59.01 Toomas Mirlieb Canberra 22/06/13 ACT Winter

9 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:45.85 Jacob Faggioni Vikings 22/06/13 ACT Winter 2 3:10.65 Joel Van Haren Ginninderra 31/08/13 Kippax Winter Development Series

10 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:30.83 David Tabke Telopea 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 2 2:44.13 Mark Rusanov Telopea 22/06/13 ACT Winter 3 2:45.24 Oliver Holdway Woden 28/07/13 Kippax Winter Development Series 4 2:49.80 Nicholas Allnutt Vikings 31/08/13 Kippax Winter Development Series 5 2:57.72 Taj Hutchinson Canberra 31/08/13 Kippax Winter Development Series 6 3:03.88 Blake Bennie Burley Griffin 31/08/13 Kippax Winter Development Series 7 3:07.26 Jack Callaughan Canberra 28/07/13 Kippax Winter Development Series

11 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:24.89 Ethan Lowey Woden 22/06/13 ACT Winter 2 2:29.50 Skinny Gavel CRUIZ 22/06/13 ACT Winter 3 2:30.56 David Tabke Telopea 22/06/13 ACT Winter 4 2:36.11 Charlie Wallner Telopea 31/08/13 Kippax Winter Development Series 5 2:36.52 Alexander Lakic Queanbeyan 31/08/13 Kippax Winter Development Series 6 2:36.77 Cody Weir Vikings 28/07/13 Kippax Winter Development Series 7 2:43.37 Mason Thornton Woden 28/07/13 Kippax Winter Development Series 8 2:46.12 Jayden Peckett Vikings 16/08/13 Tuggeranong Vikings Club Night 9 2:46.81 Hugo Van Haren Ginninderra 28/07/13 Kippax Winter Development Series 10 2:50.63 Nicholas Barclay Vikings 16/06/13 Kippax Winter Development Series

12 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:25.62 Jake Cooper Goulburn 22/06/13 ACT Winter 2 2:27.17 Jarrod Lee Woden 22/06/13 ACT Winter 3 2:29.86 Joseph Pascall Vikings 22/06/13 ACT Winter 4 2:29.95 Aaron Passioura Canberra 22/06/13 ACT Winter 5 2:30.17 Peeter Mirlieb Canberra 22/06/13 ACT Winter 6 2:34.27 Nikola Trajkovski Queanbeyan 16/06/13 Kippax Winter Development Series 7 2:35.47 Josh Arnold Vikings 16/08/13 Tuggeranong Vikings Club Night 8 2:37.46 Gus Shepherd Canberra 28/07/13 Kippax Winter Development Series 9 2:39.09 Max Tollis Telopea 31/08/13 Kippax Winter Development Series 10 2:42.84 Jasper Sheehan Burley Griffin 16/06/13 Kippax Winter Development Series

13 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:08.91 Andrew Catchpole Telopea 2/08/13 NSW State Age SC Championships 2 2:11.94 Liam Brodrick Vikings 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 3 2:20.24 Ruben Collins Ginninderra 22/06/13 ACT Winter 4 2:29.95 Jack Howard Canberra 31/08/13 Kippax Winter Development Series 5 2:34.63 Jared Parker Vikings 16/06/13 Kippax Winter Development Series 6 2:35.03 Oliver Glamcevski Queanbeyan 16/06/13 Kippax Winter Development Series 7 2:43.24 Michael Roach Canberra 2/06/13 Novocastrian Winter SC Carnival

14 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:55.43 James Hanson Telopea 2/08/13 NSW State Age SC Championships 2 2:05.03 Joshua Waugh Canberra 22/06/13 ACT Winter 3 2:05.40 Liam Brodrick Vikings 16/08/13 Tuggeranong Vikings Club Night 4 2:10.95 Dominik Turner CRUIZ 22/06/13 ACT Winter 5 2:11.04 Nicholas Lawlis Vikings 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 2:12.48 Jarrod Barber Telopea 22/06/13 ACT Winter 7 2:13.14 Michael Williams Canberra 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 8 2:13.56 Bobbie Su Telopea 22/06/13 ACT Winter 9 2:13.59 Dylan Weir Vikings 6/07/13 NSW SC Country Championships 10 2:14.45 Cameron Hart Canberra 22/06/13 ACT Winter

15 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:59.63 Jackson Savage Canberra 19/07/13 NSW State Open SC Championships 2 2:04.31 Eli Gatica Canberra 6/07/13 NSW SC Country Championships 3 2:05.33 Ryan Gray Telopea 22/06/13 ACT Winter 4 2:08.38 Stephen Ashton CRUIZ 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 5 2:10.04 Josh Waller Vikings 22/06/13 ACT Winter 6 2:13.15 Tom Howard Canberra 31/08/13 Kippax Winter Development Series 7 2:13.47 Ben Freeman Woden 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 8 2:25.89 Travis Elliott Canberra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival

16 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:03.42 Sean Oerlemans Ginninderra 6/07/13 NSW SC Country Championships 2 2:03.85 Kristofer Tengstrom Canberra 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 3 2:07.71 Liam Barber Telopea 22/06/13 ACT Winter 4 2:12.07 Alexander Ryan Telopea 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 5 2:35.41 Jackson Bruce Vikings 16/08/13 Tuggeranong Vikings Club Night

17 & Over 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:44.62 Hugo Morris Woden 22/08/13 Australian Short Course Championships 2 1:52.26 Sean Maloney Ginninderra 6/07/13 NSW SC Country Championships 3 1:54.43 William Pulley Canberra 22/06/13 ACT Winter 4 1:55.37 Alec Morris Woden 2/08/13 NSW State Age SC Championships 5 1:58.06 Oliver Bourne Canberra 6/07/13 NSW SC Country Championships 6 2:00.97 Ciaran Plenty Woden 6/07/13 NSW SC Country Championships 7 2:12.47 Josh Alford Vikings 22/06/13 ACT Winter 8 2:17.69 Richard Eliason Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival

9 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 5:36.90 Jacob Faggioni Vikings 28/07/13 Kippax Winter Development Series 2 6:19.16 Luke Levay Burley Griffin 31/05/13 Burley Griffin Club Championships

10 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 5:33.80 Mark Rusanov Telopea 28/07/13 Kippax Winter Development Series 2 6:04.44 Nicholas Allnutt Vikings 28/07/13 Kippax Winter Development Series 3 6:13.72 Blake Bennie Burley Griffin 31/08/13 Kippax Winter Development Series

11 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 5:07.75 David Tabke Telopea 31/08/13 Kippax Winter Development Series 2 5:12.26 Skinny Gavel CRUIZ 16/06/13 Kippax Winter Development Series 3 5:16.21 Ethan Lowey Woden 16/06/13 Kippax Winter Development Series 4 5:32.41 Charlie Wallner Telopea 31/08/13 Kippax Winter Development Series 5 6:03.94 Jayden Peckett Vikings 28/07/13 Kippax Winter Development Series

12 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 5:21.94 Nikola Trajkovski Queanbeyan 31/08/13 Kippax Winter Development Series 2 5:23.56 Max Tollis Telopea 31/08/13 Kippax Winter Development Series 3 5:33.10 Joseph Pascall Vikings 16/06/13 Kippax Winter Development Series 4 5:38.76 Gus Shepherd Canberra 31/08/13 Kippax Winter Development Series 5 6:02.19 Jasper Sheehan Burley Griffin 31/05/13 Burley Griffin Club Championships 6 6:21.88 Kaden Tuan Burley Griffin 31/05/13 Burley Griffin Club Championships 7 6:43.41 William Freer Burley Griffin 31/05/13 Burley Griffin Club Championships 8 6:44.22 Hugh Robertson Burley Griffin 31/05/13 Burley Griffin Club Championships

13 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:43.01 Andrew Catchpole Queanbeyan 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 2 4:44.57 Liam Brodrick Vikings 10/05/13 Tuggeranong Vikings Club Night

14 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:18.40 James Hanson Telopea 19/07/13 NSW State Open SC Championships 2 4:21.75 Joshua Waugh Canberra 6/07/13 NSW SC Country Championships 3 4:30.71 Dylan Weir Vikings 6/07/13 NSW SC Country Championships 4 4:33.02 Nicholas Lawlis Vikings 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 5 4:36.15 Liam Brodrick Vikings 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 4:38.41 Michael Williams Canberra 6/07/13 NSW SC Country Championships 7 4:50.20 Patrick Dixon Woden 16/06/13 Kippax Winter Development Series 8 4:53.42 Cameron Hart Canberra 28/07/13 Kippax Winter Development Series 9 4:55.61 Jarrod Barber Telopea 22/06/13 ACT Winter 10 4:56.85 Bobbie Su Telopea 25/05/13 TVSC Qualifying Meet

15 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:16.51 Jackson Savage Canberra 19/07/13 NSW State Open SC Championships 2 4:29.07 Eli Gatica Woden 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 3 4:29.21 Ryan Gray Telopea 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 4:29.30 Alexander Ryan Telopea 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 5 4:31.82 Josh Waller Vikings 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 6 4:40.30 Ben Freeman Woden 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 5:13.29 Travis Elliott Canberra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival

16 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:16.35 Kristofer Tengstrom Canberra 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 2 4:33.72 Liam Barber Telopea 22/06/13 ACT Winter 3 4:34.21 Alexander Ryan Telopea 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival

17 & Over 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:56.66 Sean Maloney Ginninderra 6/07/13 NSW SC Country Championships 2 3:58.84 Alec Morris Woden 19/07/13 NSW State Open SC Championships 3 4:03.58 William Pulley Canberra 6/07/13 NSW SC Country Championships 4 4:04.96 Oliver Bourne Canberra 19/07/13 NSW State Open SC Championships 5 4:20.18 Thomas Ramsay Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 4:42.40 Richard Eliason Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 4:46.60 James Dowden Burley Griffin 31/05/13 Burley Griffin Club Championships 8 5:01.35 Josh Alford Vikings 22/06/13 ACT Winter

14 years 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 9:09.84 Dylan Weir Vikings 16/08/13 Tuggeranong Vikings Club Night 2 9:15.18 Liam Brodrick Vikings 16/08/13 Tuggeranong Vikings Club Night 3 9:20.63 Nicholas Lawlis Vikings 16/08/13 Tuggeranong Vikings Club Night

15 years 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 9:44.30 Ben Freeman Woden 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 2 10:47.46 Travis Elliott Canberra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival

16 years 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 11:32.33 Jackson Bruce Vikings 16/08/13 Tuggeranong Vikings Club Night

17 & Over 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 8:36.32 William Pulley Canberra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival

14 years 1500m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 17:50.10 Dylan Weir Vikings 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 2 17:59.83 Nicholas Lawlis Vikings 25/05/13 TVSC Qualifying Meet

15 years 1500m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 17:33.97 Josh Waller Vikings 27/09/13 Tuggeranong Vikings Club Night 2 18:11.79 Ben Freeman Woden 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 20:10.23 Travis Elliott Canberra 21/07/13 Bomaderry Qualifying Carnival

16 years 1500m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 17:30.54 Kristofer Tengstrom Canberra 25/05/13 TVSC Qualifying Meet

17 & Over 1500m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 15:37.61 Alec Morris Woden 19/07/13 NSW State Open SC Championships 2 19:32.57 Josh Alford Vikings 27/09/13 Tuggeranong Vikings Club Night

8 & Under 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 46.56 Xander Tuan Burley Griffin 31/08/13 Kippax Winter Development Series 2 48.19 Veasna Bryson Vikings 28/07/13 Kippax Winter Development Series 3 49.22 Nicholas Honeyman Burley Griffin 31/05/13 Burley Griffin Club Championships 4 50.47 Joshua Wink Vikings 31/08/13 Kippax Winter Development Series 5 52.08 Ariel Hutchinson Canberra 31/08/13 Kippax Winter Development Series 6 53.74 Mitchell Thomas-Beck Canberra 28/07/13 Kippax Winter Development Series 7 54.96 Ethan Hall Vikings 28/04/13 Tuggeranong Vikings Club Championships 8 56.02 Lachlan Barclay Vikings 31/08/13 Kippax Winter Development Series 9 1:01.67 Rory Nicoll Burley Griffin 28/07/13 Kippax Winter Development Series 10 1:03.52 Bryce Van Ewyk Vikings 10/05/13 Tuggeranong Vikings Club Night

9 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 42.28 Jacob Faggioni Vikings 28/07/13 Kippax Winter Development Series 2 42.35 Luke Levay Burley Griffin 22/06/13 ACT Winter 3 44.18 Nicholas Shepherd CRUIZ 5/05/13 Kippax Winter Development Series 4 44.36 Nolen Paul Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 5 47.26 Jack Hawley Canberra 16/06/13 Kippax Winter Development Series 6 48.60 Luke Brandon Vikings 28/04/13 Tuggeranong Vikings Club Championships 7 48.70 Joel Van Haren Ginninderra 16/06/13 Kippax Winter Development Series 8 48.85 Joshua Wink Vikings 27/09/13 Tuggeranong Vikings Club Night 9 49.68 Rowan Harrison Woden 16/06/13 Kippax Winter Development Series 10 49.75 Ryan Peckett Vikings 27/09/13 Tuggeranong Vikings Club Night

10 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 37.51 David Tabke Telopea 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 2 37.71 Mark Rusanov Telopea 2/08/13 NSW State Age SC Championships 3 38.58 Brad Rauter Queanbeyan 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 38.85 Nicholas Barclay Vikings 28/04/13 Tuggeranong Vikings Club Championships 5 40.61 Jayden Peckett Vikings 28/04/13 Tuggeranong Vikings Club Championships 6 41.11 Blake Bennie Burley Griffin 22/06/13 ACT Winter 7 41.99 Lachlan Savage Canberra 21/07/13 Bomaderry Qualifying Carnival 8 42.45 Jake Mackie Woden 22/06/13 ACT Winter 9 42.51 Oliver Holdway Woden 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 10 42.59 Taj Hutchinson Canberra 31/08/13 Kippax Winter Development Series

11 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 35.13 Charlie Wallner Telopea 2/08/13 NSW State Age SC Championships 2 35.21 Ethan Lowey Woden 2/08/13 NSW State Age SC Championships 3 37.19 David Tabke Telopea 6/07/13 NSW SC Country Championships 4 37.59 Nicholas Barclay Vikings 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 5 38.63 Hugo Van Haren ACT 22/09/13 NSW SC Development Meet 6 38.68 Mason Thornton Woden 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 7 38.84 Jayden Peckett ACT 22/09/13 NSW SC Development Meet 8 39.19 Alexander Lakic ACT 22/09/13 NSW SC Development Meet 9 39.43 Skinny Gavel CRUIZ 6/07/13 NSW SC Country Championships 10 39.69 Mark Rusanov ACT 22/09/13 NSW SC Development Meet

12 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 35.41 Jake Cooper Goulburn 16/06/13 Kippax Winter Development Series 2 35.52 Jarrod Lee Woden 22/06/13 ACT Winter 3 36.18 Tom Quinn Vikings 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 36.61 Jasper Sheehan Burley Griffin 31/08/13 Kippax Winter Development Series 5 37.12 Josh Arnold ACT 22/09/13 NSW SC Development Meet 6 37.38 Aaron Passioura Canberra 22/06/13 ACT Winter 7 38.00 Jack Wallis ACT 22/09/13 NSW SC Development Meet 8 38.17 Gus Shepherd Canberra 31/08/13 Kippax Winter Development Series 9 38.45 Oscar Smith Canberra 28/07/13 Kippax Winter Development Series 10 38.66 Lachlan Norberg Goulburn 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival

13 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 33.02 Oliver Glamcevski Queanbeyan 16/06/13 Kippax Winter Development Series 2 35.77 Jack Howard Canberra 5/05/13 Kippax Winter Development Series 3 38.58 Joshua Ball ACT 22/09/13 NSW SC Development Meet 4 38.85 Lachlan Norberg ACT 22/09/13 NSW SC Development Meet 5 39.40 Tate Sissian ACT 22/09/13 NSW SC Development Meet 6 40.04 Mark O'Neill Canberra 16/06/13 Kippax Winter Development Series

14 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 27.31 James Hanson Telopea 19/07/13 NSW State Open SC Championships 2 31.85 Dominik Turner CRUIZ 22/06/13 ACT Winter 3 33.18 Michael Williams Canberra 16/06/13 Kippax Winter Development Series 4 33.52 Joshua Silk-Jones Vikings 16/06/13 Kippax Winter Development Series 5 33.99 Hugh Coppell Woden 16/06/13 Kippax Winter Development Series 6 34.46 Cameron Hart Canberra 16/06/13 Kippax Winter Development Series 7 35.30 Michael Roach Telopea 18/08/13 Ulladulla Swim Club Development Carnival 8 36.41 Patrick Dixon Woden 16/06/13 Kippax Winter Development Series 9 36.87 Christopher Pianca Burley Griffin 5/05/13 Kippax Winter Development Series 10 36.99 Shaun Vu Goulburn 16/06/13 Kippax Winter Development Series

15 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 26.78 James Hanson ACT 20/09/13 State Teams Short Course 2 28.26 Jackson Savage Canberra 19/07/13 NSW State Open SC Championships 3 31.55 Tom Howard Canberra 6/07/13 NSW SC Country Championships 4 31.72 Stephen Ashton CRUIZ 6/07/13 NSW SC Country Championships 5 32.28 Tyler Gilbert Ginninderra 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 6 32.75 Ben Freeman Woden 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 7 35.64 Charlie Shepherd Canberra 28/07/13 Kippax Winter Development Series 8 37.99 Shaun Vu Goulburn 31/08/13 Kippax Winter Development Series 9 41.87 Thomas Grice Canberra 28/07/13 Kippax Winter Development Series

16 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 28.18 Alexander Ryan Telopea 6/07/13 NSW SC Country Championships 2 29.98 Liam Barber Telopea 6/07/13 NSW SC Country Championships 3 31.25 Kurt Michl Queanbeyan 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 32.16 Tyler Gilbert Ginninderra 6/07/13 NSW SC Country Championships 5 32.42 Sean Oerlemans Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival

17 & Over 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 26.65 Ryan Hore Woden 19/07/13 NSW State Open SC Championships 2 26.81 William Pulley Canberra 6/07/13 NSW SC Country Championships 3 27.78 Sean Maloney Ginninderra 22/06/13 ACT Winter 4 28.01 Thomas Ramsay Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 5 28.47 Alex Ramsay Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 30.14 Ciaran Plenty Woden 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 30.61 Toomas Mirlieb Canberra 22/06/13 ACT Winter 8 30.88 John Warmenhoven Canberra 22/06/13 ACT Winter 9 33.19 Josh Alford Vikings 6/07/13 NSW SC Country Championships 10 40.61 Aaron Rhind Ginninderra 6/07/13 NSW SC Country Championships

8 & Under 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:51.03 Xander Tuan Burley Griffin 16/06/13 Kippax Winter Development Series 2 1:53.36 Mitchell Thomas-Beck Canberra 28/07/13 Kippax Winter Development Series 3 1:59.97 Joshua Wink Vikings 16/06/13 Kippax Winter Development Series 4 2:26.62 Lachlan Priddle Vikings 5/05/13 Kippax Winter Development Series

9 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:30.48 Luke Levay Burley Griffin 28/07/13 Kippax Winter Development Series 2 1:31.67 Jacob Faggioni Vikings 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 1:34.24 Nolen Paul Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 1:38.48 Nicholas Shepherd CRUIZ 16/06/13 Kippax Winter Development Series 5 1:43.07 Joel Van Haren Ginninderra 16/06/13 Kippax Winter Development Series 6 1:55.63 Ryan Peckett Vikings 14/06/13 Tuggeranong Vikings Club Night 7 1:55.79 Noah Spedding-Hobbs Ginninderra 23/07/13 Ginninderra Club Night 8 2:27.20 Brady Priddle Vikings 5/05/13 Kippax Winter Development Series

10 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:21.14 David Tabke Telopea 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 2 1:22.34 Mark Rusanov Telopea 2/08/13 NSW State Age SC Championships 3 1:25.30 Brad Rauter Queanbeyan 6/07/13 NSW SC Country Championships 4 1:30.61 Taj Hutchinson Canberra 28/07/13 Kippax Winter Development Series 5 1:31.21 Oliver Holdway Woden 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 1:33.43 Jack Callaughan Canberra 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 7 1:35.06 Nicholas Allnutt Vikings 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 8 1:35.75 Blake Bennie Burley Griffin 5/05/13 Kippax Winter Development Series 9 1:36.61 Nolen Paul Ginninderra 16/06/13 Kippax Winter Development Series 10 1:39.41 Alexander Tollis Telopea 31/08/13 Kippax Winter Development Series

11 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:14.59 Charlie Wallner Telopea 2/08/13 NSW State Age SC Championships 2 1:15.14 Ethan Lowey Woden 6/07/13 NSW SC Country Championships 3 1:20.09 David Tabke Telopea 6/07/13 NSW SC Country Championships 4 1:21.74 Hugo Van Haren Ginninderra 31/08/13 Kippax Winter Development Series 5 1:22.84 Nicholas Barclay Vikings 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 6 1:22.85 Mason Thornton Woden 22/06/13 ACT Winter 7 1:24.41 Skinny Gavel CRUIZ 22/06/13 ACT Winter 8 1:25.17 Cody Weir Vikings 28/04/13 Tuggeranong Vikings Club Championships 9 1:25.23 Max Tollis Telopea 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 10 1:26.81 Jayden Peckett Vikings 28/07/13 Kippax Winter Development Series

12 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:16.58 Jarrod Lee Woden 6/07/13 NSW SC Country Championships 2 1:17.00 Tom Quinn Vikings 6/07/13 NSW SC Country Championships 3 1:17.56 Jake Cooper Goulburn 6/07/13 NSW SC Country Championships 4 1:17.95 Peeter Mirlieb Canberra 6/07/13 NSW SC Country Championships 5 1:19.77 Aaron Passioura Canberra 22/06/13 ACT Winter 6 1:19.90 Jared Parker Vikings 28/04/13 Tuggeranong Vikings Club Championships 7 1:20.03 Jasper Sheehan Burley Griffin 22/06/13 ACT Winter 8 1:20.93 Gus Shepherd Canberra 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 9 1:22.44 Max Tollis Telopea 31/08/13 Kippax Winter Development Series 10 1:22.68 Nikola Trajkovski Queanbeyan 28/07/13 Kippax Winter Development Series

13 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:07.99 Ruben Collins Ginninderra 2/08/13 NSW State Age SC Championships 2 1:11.17 Liam Brodrick Vikings 28/04/13 Tuggeranong Vikings Club Championships 3 1:11.49 Andrew Catchpole Telopea 6/07/13 NSW SC Country Championships 4 1:14.50 Jack Howard Canberra 22/06/13 ACT Winter 5 1:16.74 Jared Parker Vikings 22/06/13 ACT Winter 6 1:20.23 Michael Roach Canberra 2/06/13 Novocastrian Winter SC Carnival 7 1:23.62 Mark O'Neill Canberra 28/07/13 Kippax Winter Development Series

14 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 56.39 James Hanson Telopea 22/06/13 ACT Winter 2 1:03.15 Liam Brodrick Vikings 2/08/13 NSW State Age SC Championships 3 1:07.61 Dominik Turner CRUIZ 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 1:08.76 Jarrod Barber Telopea 22/06/13 ACT Winter 5 1:09.29 Nicholas Lawlis Vikings 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 1:10.62 Hugh Coppell Woden 22/06/13 ACT Winter 7 1:10.80 Bobbie Su Telopea 22/06/13 ACT Winter 8 1:10.87 Dylan Weir Vikings 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 9 1:11.34 Harrison Thornton Woden 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 10 1:13.60 Michael Williams Canberra 22/06/13 ACT Winter

15 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 57.33 James Hanson ACT 20/09/13 State Teams Short Course 2 59.29 Jackson Savage Canberra 22/08/13 Australian Short Course Championships 3 1:04.20 Josh Waller Vikings 2/08/13 NSW State Age SC Championships 4 1:04.97 Eli Gatica Canberra 6/07/13 NSW SC Country Championships 5 1:08.00 Nathan De Meillon Vikings 28/04/13 Tuggeranong Vikings Club Championships 6 1:09.49 Stephen Ashton CRUIZ 16/06/13 Kippax Winter Development Series 7 1:09.82 Ryan Gray Telopea 16/06/13 Kippax Winter Development Series 8 1:11.27 Tyler Gilbert Ginninderra 22/06/13 ACT Winter 9 1:13.93 Tom Howard Canberra 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 10 1:15.84 Travis Elliott Canberra 22/06/13 ACT Winter

16 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:04.62 Liam Barber Telopea 2/08/13 NSW State Age SC Championships 2 1:08.44 Kurt Michl Queanbeyan 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 1:11.44 Sean Oerlemans Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival

17 & Over 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 55.58 Ryan Hore Woden 19/07/13 NSW State Open SC Championships 2 57.47 William Pulley Canberra 6/07/13 NSW SC Country Championships 3 59.45 Thomas Ramsay Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 59.79 Sean Maloney Ginninderra 22/06/13 ACT Winter 5 1:01.02 Alex Ramsay Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 1:09.65 James Dowden Burley Griffin 31/05/13 Burley Griffin Club Championships 7 1:13.12 Josh Alford Vikings 22/06/13 ACT Winter 8 1:18.26 Richard Eliason Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 9 1:26.06 "Aaron Rhind 22 ND 22/08/2013,Australian Short Course Championships 10 1:27.79 Aaron Rhind Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival

9 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:21.61 Nicholas Shepherd CRUIZ 31/08/13 Kippax Winter Development Series

10 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:48.80 David Tabke Telopea 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 2 2:55.04 Mark Rusanov Telopea 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 3:06.98 Nicholas Allnutt Vikings 31/08/13 Kippax Winter Development Series 4 3:12.12 Taj Hutchinson Canberra 31/08/13 Kippax Winter Development Series 5 3:30.64 Jack Callaughan Canberra 28/07/13 Kippax Winter Development Series

11 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:39.26 Ethan Lowey Woden 6/07/13 NSW SC Country Championships 2 2:46.59 Charlie Wallner Telopea 22/06/13 ACT Winter 3 2:51.86 David Tabke Telopea 22/06/13 ACT Winter 4 2:53.96 Hugo Van Haren Ginninderra 31/08/13 Kippax Winter Development Series 5 2:55.35 Nicholas Barclay Vikings 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 6 3:00.13 Mason Thornton Woden 28/07/13 Kippax Winter Development Series 7 3:00.70 Skinny Gavel CRUIZ 22/06/13 ACT Winter 8 3:02.00 Jayden Peckett Vikings 28/07/13 Kippax Winter Development Series 9 3:08.68 Cody Weir Vikings 16/06/13 Kippax Winter Development Series 10 3:19.81 Elijah Williams Canberra 5/05/13 Kippax Winter Development Series

12 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:38.41 Peeter Mirlieb Canberra 22/06/13 ACT Winter 2 2:44.65 Aaron Passioura Canberra 22/06/13 ACT Winter 3 2:46.45 Jarrod Lee Woden 22/06/13 ACT Winter 4 2:46.82 Jake Cooper Goulburn 22/06/13 ACT Winter 5 2:48.68 Jasper Sheehan Burley Griffin 31/08/13 Kippax Winter Development Series 6 3:03.80 Oscar Smith Canberra 31/08/13 Kippax Winter Development Series

13 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:22.83 Ruben Collins Ginninderra 2/08/13 NSW State Age SC Championships 2 2:27.55 Andrew Catchpole Telopea 6/07/13 NSW SC Country Championships 3 2:42.33 Jared Parker Vikings 22/06/13 ACT Winter 4 2:42.83 Jack Howard Canberra 31/08/13 Kippax Winter Development Series 5 3:00.06 Mark O'Neill Canberra 31/08/13 Kippax Winter Development Series

14 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:03.65 James Hanson Telopea 2/08/13 NSW State Age SC Championships 2 2:24.32 Dylan Weir Vikings 6/07/13 NSW SC Country Championships 3 2:24.74 Nicholas Lawlis Vikings 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 2:25.31 Dominik Turner CRUIZ 2/08/13 NSW State Age SC Championships 5 2:30.87 Jarrod Barber Telopea 6/07/13 NSW SC Country Championships 6 2:32.25 Harrison Thornton Woden 22/06/13 ACT Winter 7 2:33.49 Bobbie Su Telopea 6/07/13 NSW SC Country Championships 8 2:34.50 Hugh Coppell Woden 22/06/13 ACT Winter 9 2:34.66 Kieran Howell Canberra 22/06/13 ACT Winter 10 2:42.95 Patrick Dixon Woden 28/07/13 Kippax Winter Development Series

15 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:07.58 James Hanson ACT 20/09/13 State Teams Short Course 2 2:09.02 Jackson Savage Canberra 2/08/13 NSW State Age SC Championships 3 2:19.37 Eli Gatica Canberra 2/08/13 NSW State Age SC Championships 4 2:26.95 Ben Freeman Woden 22/06/13 ACT Winter 5 2:29.74 Stephen Ashton CRUIZ 16/06/13 Kippax Winter Development Series 6 2:32.84 Ryan Gray Telopea 16/06/13 Kippax Winter Development Series 7 2:47.17 Travis Elliott Canberra 25/05/13 TVSC Qualifying Meet

16 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:18.90 Liam Barber Telopea 2/08/13 NSW State Age SC Championships

17 & Over 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:04.25 William Pulley Canberra 2/08/13 NSW State Age SC Championships 2 2:04.57 Ryan Hore Woden 19/07/13 NSW State Open SC Championships 3 2:08.60 Thomas Ramsay Ginninderra 2/08/13 NSW State Age SC Championships 4 2:14.89 Alex Ramsay Ginninderra 6/07/13 NSW SC Country Championships 5 2:18.48 Toomas Mirlieb Canberra 22/06/13 ACT Winter

8 & Under 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 52.33 Veasna Bryson Vikings 31/08/13 Kippax Winter Development Series 2 58.55 Joshua Wink Vikings 31/08/13 Kippax Winter Development Series 3 59.11 Nicholas Honeyman Burley Griffin 16/06/13 Kippax Winter Development Series 4 59.43 Ariel Hutchinson Canberra 28/07/13 Kippax Winter Development Series 5 1:01.45 Xander Tuan Burley Griffin 28/07/13 Kippax Winter Development Series 6 1:03.93 Mitchell Thomas-Beck Woden 5/05/13 Kippax Winter Development Series 7 1:07.72 Rory Nicoll Burley Griffin 16/06/13 Kippax Winter Development Series 8 1:13.17 Lachlan Barclay Vikings 28/04/13 Tuggeranong Vikings Club Championships 9 1:16.63 Jacob Williams Canberra 5/05/13 Kippax Winter Development Series 10 1:17.63 Ethan Hall Vikings 28/04/13 Tuggeranong Vikings Club Championships

9 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 50.68 Jacob Faggioni Vikings 28/07/13 Kippax Winter Development Series 2 53.70 Nolen Paul Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 54.97 Joel Van Haren Ginninderra 31/08/13 Kippax Winter Development Series 4 55.45 Dane Osborne Vikings 5/05/13 Kippax Winter Development Series 5 57.00 Luke Levay Burley Griffin 5/05/13 Kippax Winter Development Series 6 57.76 Ryan Peckett Vikings 27/09/13 Tuggeranong Vikings Club Night 7 58.16 Liam Parker Vikings 16/06/13 Kippax Winter Development Series 8 58.42 Joshua Wink Vikings 27/09/13 Tuggeranong Vikings Club Night 9 59.22 Noah Spedding-Hobbs Ginninderra 31/08/13 Kippax Winter Development Series 10 59.43 Rowan Harrison Woden 16/06/13 Kippax Winter Development Series

10 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 42.86 Brad Rauter ACT 22/09/13 NSW SC Development Meet 2 43.41 Jack Griffiths ACT 22/09/13 NSW SC Development Meet 3 44.15 Oliver Holdway Woden 2/08/13 NSW State Age SC Championships 4 44.56 Jake Mackie Woden 6/07/13 NSW SC Country Championships 5 46.18 Riley Bacon Vikings 22/06/13 ACT Winter 6 46.86 Alexander Tollis Telopea 22/06/13 ACT Winter 7 47.04 Mark Rusanov Telopea 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 8 47.57 Justin Lacey Vikings 22/06/13 ACT Winter 9 47.78 Jayden Peckett Vikings 28/04/13 Tuggeranong Vikings Club Championships 10 47.81 Taj Hutchinson Canberra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival

11 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 40.34 Ethan Lowey Woden 2/08/13 NSW State Age SC Championships 2 41.45 Alexander Lakic Queanbeyan 6/07/13 NSW SC Country Championships 3 43.83 Johhny Larkin Canberra 22/06/13 ACT Winter 4 44.07 Mason Thornton Woden 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 5 44.64 Jayden Peckett ACT 22/09/13 NSW SC Development Meet 6 44.78 Jack Dixon Woden 6/07/13 NSW SC Country Championships 7 44.84 Lachlan Gilbert ACT 22/09/13 NSW SC Development Meet 8 45.35 Mark Rusanov ACT 22/09/13 NSW SC Development Meet 9 45.54 Daryl Bailey Vikings 14/06/13 Tuggeranong Vikings Club Night 10 45.75 Skinny Gavel CRUIZ 20/07/13 Maroubra Development Meet

12 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 38.48 Jake Cooper Goulburn 2/08/13 NSW State Age SC Championships 2 41.26 Gus Shepherd Canberra 22/06/13 ACT Winter 3 42.08 Tom Quinn Vikings 6/07/13 NSW SC Country Championships 4 42.13 Jasper Sheehan Burley Griffin 22/06/13 ACT Winter 5 42.75 Jarrod Lee Woden 28/07/13 Kippax Winter Development Series 6 44.22 Aaron Passioura Canberra 22/06/13 ACT Winter 7 44.36 Lachlan Norberg Goulburn 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 8 44.56 Joshua Harrison ACT 22/09/13 NSW SC Development Meet 9 44.82 Jack Wallis Burley Griffin 5/05/13 Kippax Winter Development Series 10 44.89 Josh Arnold ACT 22/09/13 NSW SC Development Meet

13 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 32.60 Andrew Catchpole Telopea 22/06/13 ACT Winter 2 37.61 Liam Brodrick Vikings 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 3 38.64 Ruben Collins Ginninderra 6/07/13 NSW SC Country Championships 4 40.71 Michael Roach Canberra 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 5 41.65 Tate Sissian Queanbeyan 28/07/13 Kippax Winter Development Series 6 43.58 Joshua Ball ACT 22/09/13 NSW SC Development Meet 7 44.09 Peter Philippa Vikings 28/07/13 Kippax Winter Development Series 8 44.25 Lachlan Norberg ACT 22/09/13 NSW SC Development Meet 9 44.26 Jordan O'Brien Canberra 31/08/13 Kippax Winter Development Series 10 49.58 Mark O'Neill Canberra 31/08/13 Kippax Winter Development Series

14 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 33.02 Dylan Weir Vikings 6/07/13 NSW SC Country Championships 2 33.77 Dominik Turner CRUIZ 6/07/13 NSW SC Country Championships 3 34.54 Liam Brodrick Vikings 2/08/13 NSW State Age SC Championships 4 34.65 Harrison Thornton Woden 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 5 34.77 Joshua Silk-Jones Vikings 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 6 35.98 Cameron Hart ACT 22/09/13 NSW SC Development Meet 7 36.51 Patrick Dixon Woden 6/07/13 NSW SC Country Championships 8 36.76 James Hanson Telopea 22/06/13 ACT Winter 9 38.78 Jarrod Barber Telopea 6/07/13 NSW SC Country Championships 10 40.36 Michael Roach Telopea 18/08/13 Ulladulla Swim Club Development Carnival

15 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 32.54 Eli Gatica Canberra 6/07/13 NSW SC Country Championships 2 33.37 Stephen Ashton CRUIZ 6/07/13 NSW SC Country Championships 3 33.86 Ryan Gray Telopea 22/06/13 ACT Winter 4 35.04 Ben Freeman Woden 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 5 35.91 Jackson Savage Canberra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 37.58 Charlie Shepherd Canberra 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 7 39.46 Euan Anderson Canberra 28/07/13 Kippax Winter Development Series 8 39.59 Travis Elliott Canberra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 9 40.44 Joel Groves CRUIZ 31/08/13 Kippax Winter Development Series 10 43.41 Shaun Vu Goulburn 31/08/13 Kippax Winter Development Series

16 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 32.86 Brandon Pyke CRUIZ 22/06/13 ACT Winter 2 34.48 Kurt Michl Queanbeyan 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 34.62 James Greenlees Goulburn 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 4 35.30 Cameron Tysoe Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival

17 & Over 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 30.67 Sean Maloney Ginninderra 6/07/13 NSW SC Country Championships 2 30.97 Stefanos Karavasopoulos Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 31.11 Richard Eliason Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 31.17 William Pulley Canberra 6/07/13 NSW SC Country Championships 5 31.29 Nathan Seddon Woden 6/07/13 NSW SC Country Championships 6 31.57 Ryan Hore Woden 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 31.71 Michael Gillard Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 8 33.87 Alex Ramsay Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 9 34.43 Tomas Muller Ginninderra 23/07/13 Ginninderra Club Night 10 34.70 Tom Bingley Canberra 6/07/13 NSW SC Country Championships

8 & Under 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:59.41 Veasna Bryson Vikings 31/08/13 Kippax Winter Development Series 2 2:14.87 Mitchell Thomas-Beck Canberra 16/06/13 Kippax Winter Development Series

9 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:52.13 Jacob Faggioni Vikings 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 2 1:56.73 Joel Van Haren Ginninderra 28/07/13 Kippax Winter Development Series 3 1:57.97 Luke Levay Burley Griffin 28/07/13 Kippax Winter Development Series 4 2:05.46 Rowan Harrison Woden 16/06/13 Kippax Winter Development Series 5 2:06.09 Dane Osborne Vikings 5/05/13 Kippax Winter Development Series 6 2:10.42 Ryan Peckett Vikings 16/08/13 Tuggeranong Vikings Club Night

10 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:34.01 Brad Rauter Queanbeyan 2/08/13 NSW State Age SC Championships 2 1:34.24 Oliver Holdway Woden 6/07/13 NSW SC Country Championships 3 1:36.96 Jake Mackie Woden 6/07/13 NSW SC Country Championships 4 1:39.48 Lachlan Gilbert Goulburn 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 5 1:39.60 Alexander Tollis Telopea 6/07/13 NSW SC Country Championships 6 1:40.69 Mark Rusanov Telopea 6/07/13 NSW SC Country Championships 7 1:41.86 Taj Hutchinson Canberra 22/06/13 ACT Winter 8 1:43.51 Jack Griffiths Canberra 28/07/13 Kippax Winter Development Series 9 1:45.91 Riley Bacon Vikings 16/08/13 Tuggeranong Vikings Club Night 10 1:50.78 Jacob Faggioni Vikings 31/08/13 Kippax Winter Development Series

11 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:28.17 Ethan Lowey Woden 2/08/13 NSW State Age SC Championships 2 1:31.56 Alexander Lakic Queanbeyan 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 1:36.20 Mason Thornton Woden 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 1:36.26 Johhny Larkin Canberra 6/07/13 NSW SC Country Championships 5 1:38.29 Daryl Bailey Vikings 28/04/13 Tuggeranong Vikings Club Championships 6 1:38.38 David Tabke Telopea 28/07/13 Kippax Winter Development Series 7 1:38.64 Skinny Gavel CRUIZ 31/08/13 Kippax Winter Development Series 8 1:39.59 Cody Weir Vikings 28/04/13 Tuggeranong Vikings Club Championships 9 1:39.61 Elijah Williams Canberra 31/08/13 Kippax Winter Development Series 10 1:40.61 Lachlan Gilbert Goulburn 16/06/13 Kippax Winter Development Series

12 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:22.74 Jake Cooper Goulburn 2/08/13 NSW State Age SC Championships 2 1:28.33 Tom Quinn Vikings 6/07/13 NSW SC Country Championships 3 1:28.37 Gus Shepherd Canberra 22/06/13 ACT Winter 4 1:32.11 Jasper Sheehan Burley Griffin 6/07/13 NSW SC Country Championships 5 1:32.32 Jarrod Lee Woden 28/07/13 Kippax Winter Development Series 6 1:34.42 Lachlan Norberg Goulburn 16/06/13 Kippax Winter Development Series 7 1:34.53 Jack Wallis Burley Griffin 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 8 1:37.62 Jared Parker Vikings 28/04/13 Tuggeranong Vikings Club Championships 9 1:38.57 Joshua Ball Vikings 28/04/13 Tuggeranong Vikings Club Championships 10 1:38.60 Peter Philippa Vikings 28/04/13 Tuggeranong Vikings Club Championships

13 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:08.37 Andrew Catchpole Telopea 2/08/13 NSW State Age SC Championships 2 1:16.14 Liam Brodrick Vikings 28/04/13 Tuggeranong Vikings Club Championships 3 1:23.66 Ruben Collins Ginninderra 6/07/13 NSW SC Country Championships 4 1:26.58 Michael Roach Canberra 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 5 1:33.74 Joshua Ball Vikings 28/07/13 Kippax Winter Development Series 6 1:36.34 Peter Philippa Vikings 28/07/13 Kippax Winter Development Series 7 1:40.88 Jordan O'Brien Canberra 16/06/13 Kippax Winter Development Series

14 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:09.95 Dylan Weir Vikings 6/07/13 NSW SC Country Championships 2 1:12.40 Liam Brodrick Vikings 2/08/13 NSW State Age SC Championships 3 1:15.82 Dominik Turner CRUIZ 6/07/13 NSW SC Country Championships 4 1:16.07 Harrison Thornton Woden 2/08/13 NSW State Age SC Championships 5 1:18.00 Patrick Dixon Woden 22/06/13 ACT Winter 6 1:18.08 James Hanson Telopea 22/06/13 ACT Winter 7 1:18.16 Joshua Silk-Jones Vikings 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 8 1:20.47 Cameron Hart Canberra 5/05/13 Kippax Winter Development Series 9 1:23.29 Jarrod Barber Telopea 6/07/13 NSW SC Country Championships 10 1:26.60 Bobbie Su Telopea 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival

15 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:09.59 Eli Gatica Canberra 2/08/13 NSW State Age SC Championships 2 1:14.31 Ryan Gray Telopea 2/08/13 NSW State Age SC Championships 3 1:14.35 Ben Freeman Woden 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 1:15.85 Stephen Ashton CRUIZ 6/07/13 NSW SC Country Championships 5 1:16.65 Jackson Savage Canberra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 1:22.58 Charlie Shepherd Canberra 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 7 1:23.19 Nathan De Meillon Vikings 28/04/13 Tuggeranong Vikings Club Championships 8 1:23.68 Josh Waller Vikings 28/04/13 Tuggeranong Vikings Club Championships 9 1:26.53 Euan Anderson Canberra 28/07/13 Kippax Winter Development Series 10 1:26.77 Travis Elliott Canberra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival

16 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:10.95 Brandon Pyke CRUIZ 2/08/13 NSW State Age SC Championships 2 1:15.11 Kurt Michl Queanbeyan 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 1:15.92 James Greenlees Goulburn 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 4 1:22.24 Cameron Tysoe Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival

17 & Over 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:06.09 Nathan Seddon Woden 6/07/13 NSW SC Country Championships 2 1:06.33 Sean Maloney Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 1:07.31 William Pulley Canberra 6/07/13 NSW SC Country Championships 4 1:07.84 Richard Eliason Ginninderra 6/07/13 NSW SC Country Championships 5 1:08.67 Stefanos Karavasopoulos Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 1:08.68 Ryan Hore Woden 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 1:11.19 Michael Gillard Ginninderra 19/07/13 NSW State Open SC Championships 8 1:14.46 Thomas Ramsay Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 9 1:14.52 Tomas Muller Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 10 1:17.81 James Dowden Burley Griffin 31/05/13 Burley Griffin Club Championships

9 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:04.61 Joel Van Haren Ginninderra 31/08/13 Kippax Winter Development Series

10 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:30.48 Taj Hutchinson Canberra 28/07/13 Kippax Winter Development Series 2 3:32.75 Jack Griffiths Canberra 31/08/13 Kippax Winter Development Series 3 3:42.97 Alexander Tollis Telopea 31/08/13 Kippax Winter Development Series 4 3:44.71 Brad Rauter Queanbeyan 5/05/13 Kippax Winter Development Series 5 3:45.40 Mark Rusanov Telopea 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 3:55.91 Jacob Faggioni Vikings 27/09/13 Tuggeranong Vikings Club Night 7 3:56.10 Riley Bacon Vikings 16/06/13 Kippax Winter Development Series 8 4:05.47 Nicholas Allnutt Vikings 27/09/13 Tuggeranong Vikings Club Night

11 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:23.75 Mason Thornton Woden 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 2 3:29.59 Jayden Peckett Vikings 27/09/13 Tuggeranong Vikings Club Night 3 3:30.18 Lachlan Gilbert Goulburn 28/07/13 Kippax Winter Development Series 4 3:31.32 Elijah Williams Canberra 5/05/13 Kippax Winter Development Series 5 3:34.49 Skinny Gavel CRUIZ 31/08/13 Kippax Winter Development Series 6 3:35.25 Johhny Larkin Canberra 16/06/13 Kippax Winter Development Series 7 3:51.85 Joshua Fletcher CRUIZ 5/05/13 Kippax Winter Development Series

12 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:00.70 Jake Cooper Goulburn 22/06/13 ACT Winter 2 3:07.57 Gus Shepherd Canberra 22/06/13 ACT Winter 3 3:17.00 Tom Quinn Vikings 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 3:23.38 Joshua Ball Vikings 5/05/13 Kippax Winter Development Series 5 3:23.66 Ethan Lowey Woden 28/07/13 Kippax Winter Development Series 6 3:25.16 Jasper Sheehan Burley Griffin 16/06/13 Kippax Winter Development Series 7 3:26.25 Lachlan Norberg Goulburn 28/07/13 Kippax Winter Development Series 8 3:28.44 Peter Philippa Vikings 5/05/13 Kippax Winter Development Series 9 3:40.43 Joshua Harrison Woden 28/07/13 Kippax Winter Development Series

13 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:29.33 Andrew Catchpole Telopea 2/08/13 NSW State Age SC Championships 2 2:42.69 Liam Brodrick Vikings 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 3 3:10.08 Michael Roach Canberra 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 4 3:21.15 Joshua Ball Vikings 27/09/13 Tuggeranong Vikings Club Night

14 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:27.14 Dylan Weir Vikings 2/08/13 NSW State Age SC Championships 2 2:34.47 Liam Brodrick Vikings 2/08/13 NSW State Age SC Championships 3 2:43.63 Patrick Dixon Woden 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 4 2:47.44 Harrison Thornton Woden 28/07/13 Kippax Winter Development Series 5 2:47.75 Dominik Turner CRUIZ 22/06/13 ACT Winter 6 2:51.58 Joshua Silk-Jones Vikings 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 7 3:06.03 Bobbie Su Telopea 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 8 3:09.71 Hugh Coppell Woden 16/06/13 Kippax Winter Development Series 9 3:13.57 Michael Roach Canberra 13/07/13 SOPAC Qualifying Meet 10 3:19.09 Joel Groves CRUIZ 5/05/13 Kippax Winter Development Series

15 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:31.27 Eli Gatica Canberra 2/08/13 NSW State Age SC Championships 2 2:36.35 Ben Freeman Woden 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 2:41.97 Ryan Gray Telopea 6/07/13 NSW SC Country Championships 4 3:15.09 Joel Groves CRUIZ 31/08/13 Kippax Winter Development Series 5 3:16.07 Euan Anderson Canberra 28/07/13 Kippax Winter Development Series

16 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:37.66 Brandon Pyke CRUIZ 2/08/13 NSW State Age SC Championships

17 & Over 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:19.78 Nathan Seddon Woden 6/07/13 NSW SC Country Championships 2 2:22.82 William Pulley Canberra 6/07/13 NSW SC Country Championships 3 2:40.53 Tomas Muller Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 2:45.87 Michael Gillard Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival

8 & Under 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 49.22 Mitchell Thomas-Beck Canberra 28/07/13 Kippax Winter Development Series 2 51.10 Ariel Hutchinson Canberra 31/08/13 Kippax Winter Development Series 3 55.47 Nicholas Honeyman Burley Griffin 16/06/13 Kippax Winter Development Series 4 55.73 Xander Tuan Burley Griffin 5/05/13 Kippax Winter Development Series 5 1:10.40 Ethan Hall Vikings 28/04/13 Tuggeranong Vikings Club Championships 6 1:11.16 Rory Nicoll Burley Griffin 28/07/13 Kippax Winter Development Series 7 1:11.34 Lachlan Barclay Vikings 28/04/13 Tuggeranong Vikings Club Championships

9 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 39.38 Luke Levay Burley Griffin 22/06/13 ACT Winter 2 43.06 Jacob Faggioni Vikings 28/07/13 Kippax Winter Development Series 3 43.42 Nicholas Shepherd CRUIZ 28/07/13 Kippax Winter Development Series 4 45.99 Luke O'Neill Canberra 28/07/13 Kippax Winter Development Series 5 47.14 Joel Van Haren Ginninderra 31/08/13 Kippax Winter Development Series 6 49.24 Jack Hawley Canberra 16/06/13 Kippax Winter Development Series 7 49.27 Noah Spedding-Hobbs Ginninderra 16/06/13 Kippax Winter Development Series 8 51.77 Rowan Harrison Woden 16/06/13 Kippax Winter Development Series 9 52.69 Nolen Paul Ginninderra 5/05/13 Kippax Winter Development Series 10 54.69 Luke Brandon Vikings 28/04/13 Tuggeranong Vikings Club Championships

10 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 37.40 David Tabke Telopea 5/05/13 Kippax Winter Development Series 2 37.70 Lachlan Savage Canberra 21/07/13 Bomaderry Qualifying Carnival 3 38.54 Brad Rauter ACT 22/09/13 NSW SC Development Meet 4 39.97 Jayden Peckett Vikings 28/04/13 Tuggeranong Vikings Club Championships 5 40.19 Mark Rusanov Telopea 28/07/13 Kippax Winter Development Series 6 41.75 Nicholas Allnutt Vikings 22/06/13 ACT Winter 7 42.04 Jacob Faggioni ACT 22/09/13 NSW SC Development Meet 8 42.42 Jack Griffiths ACT 22/09/13 NSW SC Development Meet 9 42.48 Nicholas Barclay Vikings 28/04/13 Tuggeranong Vikings Club Championships 10 42.53 Taj Hutchinson Canberra 22/06/13 ACT Winter

11 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 34.13 Skinny Gavel CRUIZ 6/07/13 NSW SC Country Championships 2 35.88 Jayden Peckett ACT 22/09/13 NSW SC Development Meet 3 36.37 Max Tollis Telopea 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 4 36.53 Daryl Bailey Vikings 6/07/13 NSW SC Country Championships 5 37.06 David Tabke Telopea 6/07/13 NSW SC Country Championships 6 37.82 Cody Weir Vikings 6/07/13 NSW SC Country Championships 7 38.28 Hugo Van Haren ACT 22/09/13 NSW SC Development Meet 8 38.37 Alexander Lakic ACT 22/09/13 NSW SC Development Meet 9 38.71 Mark Rusanov ACT 22/09/13 NSW SC Development Meet 10 39.44 Mason Thornton Woden 28/07/13 Kippax Winter Development Series

12 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 34.42 Jasper Sheehan Burley Griffin 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 2 35.01 Peeter Mirlieb Canberra 22/06/13 ACT Winter 3 36.16 Jarrod Lee Woden 5/05/13 Kippax Winter Development Series 4 36.93 Jack Wallis ACT 22/09/13 NSW SC Development Meet 5 37.20 Nikola Trajkovski Queanbeyan 31/08/13 Kippax Winter Development Series 6 37.22 Daryl Bailey ACT 22/09/13 NSW SC Development Meet 7 37.41 Joseph Pascall Vikings 21/07/13 Bomaderry Qualifying Carnival 8 37.68 Ethan Lowey Woden 28/07/13 Kippax Winter Development Series 9 37.87 Lachlan Norberg Goulburn 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 10 39.35 Josh Arnold Vikings 16/08/13 Tuggeranong Vikings Club Night

13 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 29.83 Liam Brodrick Vikings 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 2 31.32 Ruben Collins Ginninderra 6/07/13 NSW SC Country Championships 3 31.36 Andrew Catchpole Telopea 6/07/13 NSW SC Country Championships 4 34.81 Oliver Glamcevski Queanbeyan 16/06/13 Kippax Winter Development Series 5 34.83 Jack Howard Canberra 31/08/13 Kippax Winter Development Series 6 36.73 Lachlan Norberg ACT 22/09/13 NSW SC Development Meet 7 37.05 Tate Sissian ACT 22/09/13 NSW SC Development Meet 8 38.84 Jared Parker Vikings 16/06/13 Kippax Winter Development Series 9 39.86 Jacob Jones (Keogh) Canberra 16/06/13 Kippax Winter Development Series 10 40.44 Mark O'Neill ACT 22/09/13 NSW SC Development Meet

14 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 27.35 James Hanson Telopea 6/07/13 NSW SC Country Championships 2 28.29 Liam Brodrick Vikings 6/07/13 NSW SC Country Championships 3 29.53 Jarrod Barber Telopea 6/07/13 NSW SC Country Championships 4 29.58 Joshua Waugh Canberra 22/06/13 ACT Winter 5 30.26 Dylan Weir Vikings 16/08/13 Tuggeranong Vikings Club Night 6 30.27 Cameron Hart ACT 22/09/13 NSW SC Development Meet 7 30.32 Michael Williams ACT 22/09/13 NSW SC Development Meet 8 31.36 Bobbie Su Telopea 22/06/13 ACT Winter 9 31.59 Nicholas Lawlis Vikings 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 10 31.65 Hugh Coppell Woden 28/07/13 Kippax Winter Development Series

15 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 26.99 Alexander Ryan Telopea 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 2 28.18 Ryan Gray Telopea 2/08/13 NSW State Age SC Championships 3 28.65 Jackson Savage Canberra 2/08/13 NSW State Age SC Championships 4 29.25 Stephen Ashton CRUIZ 6/07/13 NSW SC Country Championships 5 29.42 Tom Howard Canberra 6/07/13 NSW SC Country Championships 6 29.82 Tyler Gilbert Ginninderra 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 7 30.92 Eli Gatica Canberra 22/06/13 ACT Winter 8 31.60 Josh Waller Vikings 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 9 32.59 Ben Freeman Woden 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 10 32.62 Travis Elliott Canberra 21/07/13 Bomaderry Qualifying Carnival

16 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 25.87 Alexander Ryan Telopea 6/07/13 NSW SC Country Championships 2 28.47 Liam Barber Telopea 22/06/13 ACT Winter 3 29.07 Kurt Michl Queanbeyan 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 29.15 Tyler Gilbert Ginninderra 6/07/13 NSW SC Country Championships 5 29.47 Sean Oerlemans Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 30.78 Brandon Pyke CRUIZ 22/06/13 ACT Winter

17 & Over 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 23.76 Hugo Morris Woden 22/08/13 Australian Short Course Championships 2 26.03 William Pulley Canberra 6/07/13 NSW SC Country Championships 3 26.42 Ciaran Plenty Woden 22/06/13 ACT Winter 4 26.46 Alex Ramsay Ginninderra 6/07/13 NSW SC Country Championships 5 26.80 Thomas Ramsay Ginninderra 6/07/13 NSW SC Country Championships 6 26.84 Nathan Seddon Woden 6/07/13 NSW SC Country Championships 7 26.94 Sean Maloney Ginninderra 22/06/13 ACT Winter 8 28.18 Toomas Mirlieb Canberra 22/06/13 ACT Winter 9 28.79 Richard Eliason Ginninderra 6/07/13 NSW SC Country Championships 10 28.97 John Warmenhoven Canberra 22/06/13 ACT Winter

8 & Under 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:47.98 Mitchell Thomas-Beck Canberra 28/07/13 Kippax Winter Development Series

9 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:40.83 Luke Levay Burley Griffin 28/07/13 Kippax Winter Development Series

10 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:21.68 David Tabke Telopea 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 2 1:26.56 Lachlan Savage Canberra 21/07/13 Bomaderry Qualifying Carnival 3 1:27.13 Mark Rusanov Telopea 28/07/13 Kippax Winter Development Series 4 1:41.33 Jacob Faggioni Vikings 27/09/13 Tuggeranong Vikings Club Night 5 1:43.18 Oliver Holdway Woden 28/07/13 Kippax Winter Development Series

11 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:17.09 Skinny Gavel CRUIZ 2/08/13 NSW State Age SC Championships 2 1:20.97 David Tabke Telopea 6/07/13 NSW SC Country Championships 3 1:21.24 Cody Weir Vikings 22/06/13 ACT Winter 4 1:22.81 Jayden Peckett Vikings 24/06/13 Tuggeranong Vikings Time Trials 5 1:23.28 Daryl Bailey Vikings 28/04/13 Tuggeranong Vikings Club Championships 6 1:23.86 Max Tollis Telopea 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 7 1:37.29 Charlie Wallner Telopea 16/06/13 Kippax Winter Development Series 8 1:42.93 Sam Ogden Canberra 5/05/13 Kippax Winter Development Series 9 1:57.59 Oliver Sheehan Burley Griffin 31/05/13 Burley Griffin Club Championships 10 2:04.36 Lachlan Sampson Canberra 28/07/13 Kippax Winter Development Series

12 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:14.91 Peeter Mirlieb Canberra 22/06/13 ACT Winter 2 1:20.95 Jarrod Lee Woden 16/06/13 Kippax Winter Development Series 3 1:21.74 Jasper Sheehan Burley Griffin 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 1:21.89 Gus Shepherd Canberra 28/07/13 Kippax Winter Development Series 5 1:24.90 Joseph Pascall Vikings 28/07/13 Kippax Winter Development Series 6 1:25.06 Ethan Lowey Woden 28/07/13 Kippax Winter Development Series 7 1:27.50 Lachlan Norberg Goulburn 16/06/13 Kippax Winter Development Series 8 1:28.41 Jack Wallis Burley Griffin 28/07/13 Kippax Winter Development Series 9 1:29.52 Jared Parker Vikings 28/04/13 Tuggeranong Vikings Club Championships 10 1:29.59 Nikola Trajkovski Queanbeyan 28/07/13 Kippax Winter Development Series

13 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:05.02 Liam Brodrick Vikings 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 2 1:07.58 Ruben Collins Ginninderra 6/07/13 NSW SC Country Championships 3 1:08.27 Andrew Catchpole Telopea 2/08/13 NSW State Age SC Championships 4 1:25.53 Jared Parker Vikings 16/06/13 Kippax Winter Development Series 5 1:31.13 Mark O'Neill Canberra 28/07/13 Kippax Winter Development Series

14 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 58.79 James Hanson Telopea 6/07/13 NSW SC Country Championships 2 1:01.39 Liam Brodrick Vikings 6/07/13 NSW SC Country Championships 3 1:03.59 Joshua Waugh Canberra 2/08/13 NSW State Age SC Championships 4 1:06.07 Jarrod Barber Telopea 6/07/13 NSW SC Country Championships 5 1:06.12 Dylan Weir Vikings 6/07/13 NSW SC Country Championships 6 1:08.62 Dominik Turner CRUIZ 6/07/13 NSW SC Country Championships 7 1:09.96 Nicholas Lawlis Vikings 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 8 1:11.29 Cameron Hart Canberra 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 9 1:12.04 Kieran Howell Canberra 22/06/13 ACT Winter 10 1:13.27 Bobbie Su Telopea 22/06/13 ACT Winter

15 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 59.20 Alexander Ryan Telopea 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 2 1:01.24 Ryan Gray Telopea 2/08/13 NSW State Age SC Championships 3 1:01.51 Jackson Savage Canberra 2/08/13 NSW State Age SC Championships 4 1:04.69 Nathan De Meillon Vikings 28/04/13 Tuggeranong Vikings Club Championships 5 1:05.02 Stephen Ashton CRUIZ 6/07/13 NSW SC Country Championships 6 1:07.15 Eli Gatica Canberra 22/06/13 ACT Winter 7 1:07.35 Tyler Gilbert Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 8 1:09.97 Ben Freeman Woden 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 9 1:14.12 Josh Waller Vikings 28/04/13 Tuggeranong Vikings Club Championships 10 1:17.33 Travis Elliott Canberra 22/06/13 ACT Winter

16 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 57.44 Alexander Ryan Telopea 6/07/13 NSW SC Country Championships 2 1:01.72 Liam Barber Telopea 2/08/13 NSW State Age SC Championships 3 1:05.64 Tyler Gilbert Ginninderra 6/07/13 NSW SC Country Championships 4 1:05.73 Sean Oerlemans Ginninderra 23/07/13 Ginninderra Club Night 5 1:05.79 Kurt Michl Queanbeyan 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 1:08.34 James Greenlees Goulburn 25/05/13 TVSC Qualifying Meet

17 & Over 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 52.22 Hugo Morris Woden 19/07/13 NSW State Open SC Championships 2 56.17 William Pulley Canberra 6/07/13 NSW SC Country Championships 3 58.23 Ciaran Plenty Woden 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 59.27 Sean Maloney Ginninderra 22/06/13 ACT Winter 5 59.41 Alex Ramsay Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 59.83 Thomas Ramsay Ginninderra 19/07/13 NSW State Open SC Championships 7 1:00.33 Ryan Hore Woden 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 8 1:01.32 Toomas Mirlieb Canberra 22/06/13 ACT Winter 9 1:12.16 "Aaron Rhind 22 ND 22/08/2013,Australian Short Course Championships 10 1:13.86 Aaron Rhind Ginninderra 22/06/13 ACT Winter

11 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:51.60 Skinny Gavel CRUIZ 6/07/13 NSW SC Country Championships 2 3:00.84 David Tabke Telopea 16/06/13 Kippax Winter Development Series

12 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:09.84 Jasper Sheehan Burley Griffin 28/07/13 Kippax Winter Development Series

13 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:37.81 Ruben Collins Ginninderra 23/07/13 Ginninderra Club Night

14 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:08.87 James Hanson Telopea 2/08/13 NSW State Age SC Championships 2 2:17.97 Liam Brodrick Vikings 2/08/13 NSW State Age SC Championships 3 2:18.18 Joshua Waugh Canberra 6/07/13 NSW SC Country Championships 4 2:28.71 Dylan Weir Vikings 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 5 2:30.15 Jarrod Barber Telopea 2/08/13 NSW State Age SC Championships 6 2:38.33 Kieran Howell Canberra 22/06/13 ACT Winter 7 2:48.67 Hugh Coppell Woden 28/07/13 Kippax Winter Development Series

15 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:14.39 Alexander Ryan Telopea 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 2 2:17.04 Ryan Gray Telopea 2/08/13 NSW State Age SC Championships 3 x2:31.03 Eli Gatica Canberra 16/06/13 Kippax Winter Development Series

16 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:08.02 Alexander Ryan Telopea 6/07/13 NSW SC Country Championships 2 2:15.44 Liam Barber Telopea 19/07/13 NSW State Open SC Championships

17 & Over 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:53.47 Hugo Morris Woden 22/08/13 Australian Short Course Championships 2 2:01.24 William Pulley Canberra 22/08/13 Australian Short Course Championships 3 2:19.06 Toomas Mirlieb Canberra 22/06/13 ACT Winter 4 2:40.35 Aaron Rhind Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival

8 & Under 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:46.73 Ariel Hutchinson Canberra 31/08/13 Kippax Winter Development Series 2 1:47.43 Joshua Wink Vikings 31/08/13 Kippax Winter Development Series 3 1:48.25 Nicholas Honeyman Burley Griffin 31/05/13 Burley Griffin Club Championships 4 1:51.46 Xander Tuan Burley Griffin 28/07/13 Kippax Winter Development Series 5 1:51.89 Mitchell Thomas-Beck Canberra 28/07/13 Kippax Winter Development Series 6 2:04.50 Lachlan Barclay Vikings 31/08/13 Kippax Winter Development Series 7 2:36.89 Lachlan Priddle Vikings 5/05/13 Kippax Winter Development Series 8 3:23.58 Cameron Allnutt Vikings 27/09/13 Tuggeranong Vikings Club Night

9 years 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:33.51 Jacob Faggioni Vikings 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 2 1:37.56 Luke Levay Burley Griffin 31/05/13 Burley Griffin Club Championships 3 1:42.30 Nicholas Shepherd CRUIZ 5/05/13 Kippax Winter Development Series 4 1:42.31 Joel Van Haren Ginninderra 28/07/13 Kippax Winter Development Series 5 1:49.20 Luke Brandon Vikings 28/04/13 Tuggeranong Vikings Club Championships 6 1:49.94 Noah Spedding-Hobbs Ginninderra 31/08/13 Kippax Winter Development Series 7 1:50.92 Luke O'Neill Canberra 28/07/13 Kippax Winter Development Series 8 1:50.97 Rowan Harrison Woden 16/06/13 Kippax Winter Development Series 9 1:51.97 Jake Sebastian CRUIZ 31/08/13 Kippax Winter Development Series 10 1:53.24 Liam Parker Vikings 16/06/13 Kippax Winter Development Series

10 years 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:25.26 Mark Rusanov Telopea 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 2 1:29.07 Lachlan Savage Canberra 28/07/13 Kippax Winter Development Series 3 1:29.71 Jack Griffiths Canberra 31/08/13 Kippax Winter Development Series 4 1:30.60 Taj Hutchinson Canberra 28/07/13 Kippax Winter Development Series 5 1:31.21 Jacob Faggioni Vikings 31/08/13 Kippax Winter Development Series 6 1:32.85 Oliver Holdway Woden 28/07/13 Kippax Winter Development Series 7 1:34.51 Jake Mackie Woden 16/06/13 Kippax Winter Development Series 8 1:35.46 Nicholas Allnutt Vikings 14/06/13 Tuggeranong Vikings Club Night 9 1:37.22 Riley Bacon Vikings 16/08/13 Tuggeranong Vikings Club Night 10 1:37.93 Jack Callaughan Canberra 28/07/13 Kippax Winter Development Series

11 years 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:17.00 Ethan Lowey Woden 22/06/13 ACT Winter 2 1:22.78 David Tabke Telopea 28/07/13 Kippax Winter Development Series 3 1:23.02 Jayden Peckett Vikings 22/06/13 ACT Winter 4 1:23.22 Charlie Wallner Telopea 22/06/13 ACT Winter 5 1:23.60 Skinny Gavel CRUIZ 16/06/13 Kippax Winter Development Series 6 1:24.38 Craig Price Ginninderra 31/08/13 Kippax Winter Development Series 7 1:25.27 Cody Weir Vikings 28/07/13 Kippax Winter Development Series 8 1:26.90 Alexander Lakic Queanbeyan 5/05/13 Kippax Winter Development Series 9 1:27.11 Jake Mackie Woden 31/08/13 Kippax Winter Development Series 10 1:27.89 Nicholas Barclay Vikings 25/05/13 TVSC Qualifying Meet

12 years 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:17.73 Jake Cooper Goulburn 16/06/13 Kippax Winter Development Series 2 1:18.32 Jarrod Lee Woden 28/07/13 Kippax Winter Development Series 3 1:19.63 Gus Shepherd Canberra 31/08/13 Kippax Winter Development Series 4 1:21.45 Jasper Sheehan Burley Griffin 5/05/13 Kippax Winter Development Series 5 1:23.18 Lachlan Norberg Goulburn 28/07/13 Kippax Winter Development Series 6 1:24.95 Jack Wallis Burley Griffin 28/07/13 Kippax Winter Development Series 7 1:25.31 Nikola Trajkovski Queanbeyan 31/08/13 Kippax Winter Development Series 8 1:29.74 Kaden Tuan Burley Griffin 28/07/13 Kippax Winter Development Series 9 1:32.66 Hugh Robertson Burley Griffin 5/05/13 Kippax Winter Development Series 10 1:34.73 Jarrah Budd Woden 5/05/13 Kippax Winter Development Series

13 years 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:05.56 Liam Brodrick Vikings 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 2 1:26.72 Peter Philippa Vikings 28/07/13 Kippax Winter Development Series 3 1:32.08 Mark O'Neill Canberra 28/07/13 Kippax Winter Development Series

14 years 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:03.83 Liam Brodrick Vikings 6/07/13 NSW SC Country Championships 2 1:08.14 Dominik Turner CRUIZ 16/06/13 Kippax Winter Development Series 3 1:10.27 Dylan Weir Vikings 14/06/13 Tuggeranong Vikings Club Night 4 1:12.22 Michael Williams Canberra 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 5 1:12.32 Cameron Hart Canberra 31/08/13 Kippax Winter Development Series 6 1:13.45 Bobbie Su Telopea 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 7 1:14.79 Patrick Dixon Woden 16/06/13 Kippax Winter Development Series 8 1:15.32 Joshua Silk-Jones Vikings 10/05/13 Tuggeranong Vikings Club Night 9 1:16.74 Hugh Coppell Woden 16/06/13 Kippax Winter Development Series 10 1:18.19 Michael Roach Telopea 28/07/13 Kippax Winter Development Series

15 years 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:02.44 Jackson Savage Canberra 19/07/13 NSW State Open SC Championships 2 1:04.00 Eli Gatica Canberra 19/07/13 NSW State Open SC Championships 3 1:08.57 Ben Freeman Woden 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 4 1:11.06 Tyler Gilbert Ginninderra 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 5 1:22.52 Shaun Vu Goulburn 31/08/13 Kippax Winter Development Series 6 1:22.65 Euan Anderson Canberra 16/06/13 Kippax Winter Development Series

16 years 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:09.05 Sean Oerlemans Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival

17 & Over 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 55.98 Hugo Morris Woden 19/07/13 NSW State Open SC Championships 2 57.83 William Pulley Canberra 6/07/13 NSW SC Country Championships 3 59.74 Ciaran Plenty Woden 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 1:00.29 Ryan Hore Woden 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 5 1:02.57 Alex Ramsay Ginninderra 6/07/13 NSW SC Country Championships 6 1:26.06 Aaron Rhind Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival

9 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:15.29 Jacob Faggioni Vikings 16/06/13 Kippax Winter Development Series 2 3:29.91 Joel Van Haren Ginninderra 31/08/13 Kippax Winter Development Series

10 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:58.76 David Tabke Telopea 5/05/13 Kippax Winter Development Series 2 3:00.76 Jayden Peckett Vikings 28/04/13 Tuggeranong Vikings Club Championships 3 3:03.61 Brad Rauter Queanbeyan 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 3:10.66 Nicholas Barclay Vikings 28/04/13 Tuggeranong Vikings Club Championships 5 3:15.21 Oliver Holdway Woden 22/06/13 ACT Winter 6 3:16.46 Mark Rusanov Telopea 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 3:17.27 Taj Hutchinson Canberra 31/08/13 Kippax Winter Development Series 8 3:21.17 Nicholas Allnutt Vikings 28/07/13 Kippax Winter Development Series 9 3:26.41 Jacob Faggioni Vikings 27/09/13 Tuggeranong Vikings Club Night 10 3:29.84 Jack Callaughan Canberra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival

11 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:45.09 Ethan Lowey Woden 22/06/13 ACT Winter 2 2:55.18 Skinny Gavel CRUIZ 22/06/13 ACT Winter 3 2:55.92 Alexander Lakic Queanbeyan 22/06/13 ACT Winter 4 2:56.34 Cody Weir Vikings 28/04/13 Tuggeranong Vikings Club Championships 5 2:58.29 Daryl Bailey Vikings 28/04/13 Tuggeranong Vikings Club Championships 6 3:00.41 Charlie Wallner Telopea 31/08/13 Kippax Winter Development Series 7 3:02.28 Jayden Peckett Vikings 27/09/13 Tuggeranong Vikings Club Night 8 3:07.96 Hugo Van Haren Ginninderra 31/08/13 Kippax Winter Development Series 9 3:11.28 Nicholas Barclay Vikings 16/06/13 Kippax Winter Development Series 10 3:20.48 Lachlan Gilbert Goulburn 16/06/13 Kippax Winter Development Series

12 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:47.38 Jarrod Lee Woden 22/06/13 ACT Winter 2 2:47.61 Peeter Mirlieb Canberra 22/06/13 ACT Winter 3 2:49.33 Tom Quinn Vikings 28/04/13 Tuggeranong Vikings Club Championships 4 2:50.58 Jared Parker Vikings 28/04/13 Tuggeranong Vikings Club Championships 5 2:52.60 Aaron Passioura Canberra 22/06/13 ACT Winter 6 2:53.10 Gus Shepherd Canberra 31/08/13 Kippax Winter Development Series 7 2:56.26 Jasper Sheehan Burley Griffin 28/07/13 Kippax Winter Development Series 8 2:59.72 Lachlan Norberg Goulburn 16/06/13 Kippax Winter Development Series 9 3:00.74 Josh Arnold Vikings 28/04/13 Tuggeranong Vikings Club Championships 10 3:02.16 Peter Philippa Vikings 28/04/13 Tuggeranong Vikings Club Championships

13 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:21.55 Andrew Catchpole Telopea 2/08/13 NSW State Age SC Championships 2 2:22.12 Liam Brodrick Vikings 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 3 2:31.72 Ruben Collins Ginninderra 22/06/13 ACT Winter 4 2:51.20 Jared Parker Vikings 16/06/13 Kippax Winter Development Series 5 2:56.07 Michael Roach Canberra 2/06/13 Novocastrian Winter SC Carnival 6 2:57.82 Joshua Ball Vikings 28/07/13 Kippax Winter Development Series 7 3:08.29 Peter Philippa Vikings 14/06/13 Tuggeranong Vikings Club Night

14 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:12.39 James Hanson Telopea 2/08/13 NSW State Age SC Championships 2 2:16.29 Liam Brodrick Vikings 19/07/13 NSW State Open SC Championships 3 2:20.13 Dylan Weir Vikings 2/08/13 NSW State Age SC Championships 4 2:26.07 Dominik Turner CRUIZ 22/06/13 ACT Winter 5 2:29.51 Harrison Thornton Woden 25/05/13 TVSC Qualifying Meet 6 2:31.10 Jarrod Barber Telopea 22/06/13 ACT Winter 7 2:33.03 Bobbie Su Telopea 22/06/13 ACT Winter 8 2:37.00 Hugh Coppell Woden 28/07/13 Kippax Winter Development Series 9 2:38.17 Patrick Dixon Woden 28/07/13 Kippax Winter Development Series 10 2:38.50 Joshua Silk-Jones Vikings 28/04/13 Tuggeranong Vikings Club Championships

15 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:14.01 Jackson Savage Canberra 2/08/13 NSW State Age SC Championships 2 2:15.32 Eli Gatica Canberra 6/07/13 NSW SC Country Championships 3 2:23.69 Ben Freeman Woden 22/06/13 ACT Winter 4 2:24.49 Ryan Gray Telopea 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 5 2:27.73 Nathan De Meillon Vikings 28/04/13 Tuggeranong Vikings Club Championships 6 2:31.78 Josh Waller Vikings 28/04/13 Tuggeranong Vikings Club Championships 7 2:32.86 Stephen Ashton CRUIZ 16/06/13 Kippax Winter Development Series 8 2:36.13 Charlie Shepherd Canberra 28/07/13 Kippax Winter Development Series

16 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:22.17 Liam Barber Telopea 6/07/13 NSW SC Country Championships

17 & Over 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:05.07 William Pulley Canberra 6/07/13 NSW SC Country Championships 2 2:06.86 Sean Maloney Ginninderra 6/07/13 NSW SC Country Championships 3 2:09.86 Nathan Seddon Woden 6/07/13 NSW SC Country Championships 4 2:13.54 Alex Ramsay Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 5 2:17.25 Thomas Ramsay Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 2:27.17 Tomas Muller Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 2:32.78 James Dowden Burley Griffin 31/05/13 Burley Griffin Club Championships 8 2:36.33 Josh Alford Vikings 27/09/13 Tuggeranong Vikings Club Night 9 3:03.03 Aaron Rhind Ginninderra 28/07/13 Kippax Winter Development Series

13 years 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 5:02.95 Liam Brodrick Vikings 25/05/13 TVSC Qualifying Meet

14 years 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:47.66 Liam Brodrick Vikings 2/08/13 NSW State Age SC Championships 2 4:49.02 Dylan Weir Vikings 6/07/13 NSW SC Country Championships

15 years 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:50.61 Eli Gatica Canberra 2/08/13 NSW State Age SC Championships 2 4:57.40 Ryan Gray Telopea 6/07/13 NSW SC Country Championships 3 5:04.60 Ben Freeman Woden 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 6:06.00 Travis Elliott Canberra 23/07/13 Ginninderra Club Night

16 years 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:54.17 Liam Barber Telopea 19/07/13 NSW State Open SC Championships

17 & Over 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:24.98 William Pulley Canberra 19/07/13 NSW State Open SC Championships 2 4:36.80 Sean Maloney Ginninderra 8/06/13 Ginninderra Winter Short Course Carnival


Go back to the top of this page.