Winter 2011 Top 20 for Men


Short Course Ranking by Event (as at 30 September 2011)
Note: Age as at Meet age which is generally age at the first day of the meet
50m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 23.03 Luke Hinchcliffe 24 CRUIZ 25/06/11 Ginninderra Winter Short Course Carnival 2 23.42 Hugo Morris 16 Woden 9/07/11 NSW Country SC Championships 3 23.50 Zane Jordan 19 Woden 9/07/11 NSW Country SC Championships 4 23.78 Sean Maloney 15 Woden 12/08/11 NSW State Age SC Championships 5 24.26 Randall Barry 17 Telopea 21/05/11 Tuggeranong Vikings Main Meet 6 24.44 Jordan Hamilton 18 Ginninderra 9/07/11 NSW Country SC Championships 6 24.44 Ben Martin 25 Woden 3/06/11 NSW State Open SC Championships 8 24.66 Adam Pine 35 Ginninderra 30/06/11 Australian Short Course Championships 9 24.92 Dylan Appelqvist 19 Woden 9/07/11 NSW Country SC Championships 10 24.93 William Pulley 16 Queanbeyan 12/08/11 NSW State Age SC Championships 11 25.00 Ryan Hore 16 Woden 12/08/11 NSW State Age SC Championships 12 25.03 Stephen Thresher 14 Woden 23/07/11 ACT Winter 13 25.36 Lachlan Colquhoun 14 Woden 9/07/11 NSW Country SC Championships 14 25.63 Alec Morris 15 Woden 9/07/11 NSW Country SC Championships 15 25.81 Alexander Ryan 14 Telopea 9/07/11 NSW Country SC Championships 16 25.87 Cameron Tysoe 15 Ginninderra 12/08/11 NSW State Age SC Championships 17 25.93 Mateya Tomii 16 Telopea 12/08/11 NSW State Age SC Championships 18 25.99 Bradley Jones 17 Queanbeyan 21/05/11 Tuggeranong Vikings Main Meet 19 26.00 James Dowden 16 Burley Griffin 9/07/11 NSW Country SC Championships 20 26.01 Kade Howitt 16 Woden 9/07/11 NSW Country SC Championships

100m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 51.11 Zane Jordan 19 Woden 9/07/11 NSW Country SC Championships 2 51.16 Hugo Morris 16 Woden 23/07/11 ACT Winter 3 51.71 Sean Maloney 15 Woden 12/08/11 NSW State Age SC Championships 4 52.31 Adam Pine 35 Ginninderra 30/06/11 Australian Short Course Championships 5 52.96 Ryan Hore 16 Woden 9/07/11 NSW Country SC Championships 6 53.25 Randall Barry 17 Telopea 12/08/11 NSW State Age SC Championships 7 53.34 Jordan Hamilton 18 Ginninderra 9/07/11 NSW Country SC Championships 8 54.12 William Pulley 16 Queanbeyan 12/08/11 NSW State Age SC Championships 9 55.19 Dylan Appelqvist 19 Woden 9/07/11 NSW Country SC Championships 10 55.38 Lachlan Colquhoun 14 Woden 23/07/11 ACT Winter 11 55.98 Alec Morris 15 Woden 9/07/11 NSW Country SC Championships 12 56.13 Stephen Thresher 14 Woden 9/07/11 NSW Country SC Championships 13 56.77 Cameron Tysoe 15 Ginninderra 9/07/11 NSW Country SC Championships 14 57.02 Kade Howitt 16 Woden 25/06/11 Ginninderra Winter Short Course Carnival 15 57.20 Alexander Ryan 14 Telopea 23/07/11 ACT Winter 16 57.31 James Gibson 17 Canberra 23/07/11 ACT Winter 17 57.32 James Dowden 17 Burley Griffin 23/07/11 ACT Winter 18 57.39 Bradley Jones 17 Queanbeyan 9/07/11 NSW Country SC Championships 19 57.46 Thomas Ramsay 15 Ginninderra 25/06/11 Ginninderra Winter Short Course Carnival 20 57.48 Angus Funnell 14 Ginninderra 21/05/11 Tuggeranong Vikings Main Meet

200m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:50.39 Hugo Morris 16 Woden 23/07/11 ACT Winter 2 1:50.94 Zane Jordan 19 ZAM 30/06/11 Australian Short Course Championships 3 1:52.51 Sean Maloney 15 Woden 12/08/11 NSW State Age SC Championships 4 1:54.25 Ryan Hore 16 Woden 12/08/11 NSW State Age SC Championships 5 1:56.19 Dylan Appelqvist 19 Woden 21/05/11 Tuggeranong Vikings Main Meet 6 1:56.51 Lachlan Colquhoun 14 Woden 12/08/11 NSW State Age SC Championships 7 1:58.81 William Pulley 16 Queanbeyan 12/08/11 NSW State Age SC Championships 8 2:00.54 Alec Morris 15 Woden 9/07/11 NSW Country SC Championships 9 2:01.51 Cameron Tysoe 15 Ginninderra 12/08/11 NSW State Age SC Championships 10 2:03.23 Angus Funnell 14 Ginninderra 12/08/11 NSW State Age SC Championships 11 2:05.03 Kristofer Tengstrom 14 Canberra 23/07/11 ACT Winter 12 2:05.40 Kade Howitt 16 Woden 23/07/11 ACT Winter 13 2:06.22 Alexander Ryan 14 Telopea 12/08/11 NSW State Age SC Championships 14 2:09.61 James Harris 14 Woden 21/05/11 Tuggeranong Vikings Main Meet 15 2:09.64 Jordie Welch 14 Ginninderra 9/07/11 NSW Country SC Championships 16 2:09.70 Jackson Savage 13 Woden 12/08/11 NSW State Age SC Championships 17 2:09.84 Alex Ramsay 17 Ginninderra 25/06/11 Ginninderra Winter Short Course Carnival 18 2:10.45 Liam Barber 14 Telopea 21/05/11 Tuggeranong Vikings Main Meet 19 2:10.65 Stephen Thresher 14 Woden 23/07/11 ACT Winter 20 2:11.99 Eli Gatica 13 Woden 12/08/11 NSW State Age SC Championships

400m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 3:51.14 Hugo Morris 17 NSWA 17/09/11 State Teams Short Course 2 3:59.39 Sean Maloney 15 Woden 9/07/11 NSW Country SC Championships 3 4:04.52 Dylan Appelqvist 19 Woden 3/06/11 NSW State Open SC Championships 4 4:07.39 Lachlan Colquhoun 14 Woden 9/07/11 NSW Country SC Championships 5 4:13.24 William Pulley 16 Queanbeyan 9/07/11 NSW Country SC Championships 6 4:18.38 Kade Howitt 16 Woden 25/06/11 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 4:18.89 Alec Morris 15 Woden 9/07/11 NSW Country SC Championships 8 4:19.19 Cameron Tysoe 15 Ginninderra 9/07/11 NSW Country SC Championships 9 4:21.33 Ryan Hore 16 Woden 8/05/11 ACT Winter Distance Meet 10 4:23.74 Kristofer Tengstrom 14 Canberra 25/06/11 Ginninderra Winter Short Course Carnival 11 4:26.23 Liam Barber 14 Telopea 9/07/11 NSW Country SC Championships 12 4:31.79 Jordie Welch 14 Ginninderra 8/05/11 ACT Winter Distance Meet 13 4:33.35 Alexander Ryan 14 Telopea 25/06/11 Ginninderra Winter Short Course Carnival 14 4:38.56 James Dowden 16 Burley Griffin 13/05/11 Burley Griffin Club Championships Day 1 15 4:44.60 Jackson Savage 13 Woden 25/06/11 Ginninderra Winter Short Course Carnival 16 4:46.52 Daniel Steemson 18 Vikings 13/05/11 Tuggeranong Club Night May 17 4:47.31 Eli Gatica 13 Woden 21/05/11 Tuggeranong Vikings Main Meet 18 4:47.79 David Allen 11 Canberra 26/08/11 Victorian Age SC Championships 19 4:54.74 Mateya Tomii 16 Telopea 21/05/11 Tuggeranong Vikings Main Meet 20 4:55.18 John Freeman 15 Woden 25/06/11 Ginninderra Winter Short Course Carnival

800m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 8:21.89 Sean Maloney 15 Woden 9/07/11 NSW Country SC Championships 2 8:30.55 Lachlan Colquhoun 14 NSWA 17/09/11 State Teams Short Course 3 8:54.77 Oliver Bourne 16 Ginninderra 8/05/11 ACT Winter Distance Meet 4 8:59.38 Alec Morris 15 Woden 9/07/11 NSW Country SC Championships 5 9:17.22 Kristofer Tengstrom 14 Canberra 8/05/11 ACT Winter Distance Meet 6 9:17.94 Jordie Welch 14 Ginninderra 8/05/11 ACT Winter Distance Meet 7 9:20.14 Liam Barber 14 Telopea 21/05/11 Tuggeranong Vikings Main Meet 8 9:48.66 David Allen 11 Canberra 26/08/11 Victorian Age SC Championships 9 9:57.43 Dylan Weir 12 Vikings 19/08/11 TVSC August Club Night 10 10:00.21 Eli Gatica 13 Woden 21/05/11 Tuggeranong Vikings Main Meet 11 10:13.63 Lachlan Webb 12 Vikings 19/08/11 TVSC August Club Night 12 10:16.12 John Freeman 14 Woden 8/05/11 ACT Winter Distance Meet 13 10:23.72 Brendan Wright 13 Vikings 19/08/11 TVSC August Club Night 14 10:42.09 Nicholas Lawlis 12 Vikings 19/08/11 TVSC August Club Night 15 10:58.19 Kieran Howell 12 Woden 8/05/11 ACT Winter Distance Meet 16 12:26.02 Jarrod Barber 12 Telopea 8/05/11 ACT Winter Distance Meet

1500m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 15:49.79 Sean Maloney 15 Woden 9/07/11 NSW Country SC Championships 2 16:03.21 Lachlan Colquhoun 14 NSWA 17/09/11 State Teams Short Course 3 16:30.76 Dylan Appelqvist 19 Woden 9/07/11 NSW Country SC Championships 4 17:03.87 Alec Morris 15 Woden 9/07/11 NSW Country SC Championships 5 17:32.30 Liam Barber 14 Telopea 21/05/11 Tuggeranong Vikings Main Meet 6 17:34.43 Jordie Welch 14 Ginninderra 8/05/11 ACT Winter Distance Meet 7 17:46.24 Cameron Tysoe 14 Ginninderra 27/05/11 Ginninderra Club Night May 8 17:46.56 Kristofer Tengstrom 14 Canberra 8/05/11 ACT Winter Distance Meet 9 18:29.54 David Allen 11 Canberra 26/08/11 Victorian Age SC Championships 10 18:34.64 Daniel Steemson 18 Vikings 16/09/11 TVSC September Club Night 11 18:56.48 Dylan Weir 12 Vikings 16/09/11 TVSC September Club Night 12 19:14.24 John Freeman 14 Woden 8/05/11 ACT Winter Distance Meet 13 19:55.50 Nathan De Meillon 13 Vikings 8/05/11 ACT Winter Distance Meet 14 20:12.98 Brendan Wright 13 Vikings 8/05/11 ACT Winter Distance Meet 15 22:22.53 Harrison Webster 11 Vikings 16/09/11 TVSC September Club Night

50m Back
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 25.55 Zane Jordan 19 ZAM 30/06/11 Australian Short Course Championships 2 26.26 Ryan Hore 16 NSWA 17/09/11 State Teams Short Course 3 26.78 Hugo Morris 16 Woden 25/06/11 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 27.74 Hamish Wise 20 Ginninderra 3/06/11 NSW State Open SC Championships 5 27.78 Luke Hinchcliffe 24 CRUIZ 25/06/11 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 27.86 William Pulley 16 Queanbeyan 25/06/11 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 27.91 Jordan Hamilton 18 Ginninderra 9/07/11 NSW Country SC Championships 8 28.95 Stephen Thresher 14 Woden 9/07/11 NSW Country SC Championships 9 28.97 Dylan Appelqvist 19 Woden 9/07/11 NSW Country SC Championships 10 29.04 Sean Maloney 15 Woden 23/07/11 ACT Winter 11 29.15 Alexander Ryan 13 Telopea 21/05/11 Tuggeranong Vikings Main Meet 12 29.23 Cameron Tysoe 15 Ginninderra 9/07/11 NSW Country SC Championships 13 29.67 James Dowden 16 Burley Griffin 9/07/11 NSW Country SC Championships 14 29.68 Kade Howitt 16 Woden 25/06/11 Ginninderra Winter Short Course Carnival 15 29.77 Nathan Seddon 16 Woden 25/06/11 Ginninderra Winter Short Course Carnival 16 29.84 Thomas Ramsay 15 Ginninderra 25/06/11 Ginninderra Winter Short Course Carnival 17 29.99 Bradley Jones 17 Queanbeyan 9/07/11 NSW Country SC Championships 18 30.44 Alex Ramsay 17 Ginninderra 25/06/11 Ginninderra Winter Short Course Carnival 19 30.62 Toomas Mirlieb 15 Canberra 9/07/11 NSW Country SC Championships 20 31.35 Ayrton Kiraly 14 Woden 21/05/11 Tuggeranong Vikings Main Meet

100m Back
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 55.33 Zane Jordan 19 ZAM 30/06/11 Australian Short Course Championships 2 55.69 Ryan Hore 16 Woden 12/08/11 NSW State Age SC Championships 3 58.63 Sean Maloney 15 Woden 12/08/11 NSW State Age SC Championships 4 59.70 Cameron Tysoe 15 Ginninderra 12/08/11 NSW State Age SC Championships 5 59.75 William Pulley 16 Queanbeyan 12/08/11 NSW State Age SC Championships 6 1:00.44 Hamish Wise 20 Ginninderra 3/06/11 NSW State Open SC Championships 7 1:00.68 Jordan Hamilton 18 Ginninderra 9/07/11 NSW Country SC Championships 8 1:02.80 James Dowden 17 Burley Griffin 12/08/11 NSW State Age SC Championships 9 1:02.95 Thomas Ramsay 15 Ginninderra 12/08/11 NSW State Age SC Championships 10 1:03.06 Stephen Thresher 14 Woden 23/07/11 ACT Winter 11 1:03.50 Kade Howitt 16 Woden 9/07/11 NSW Country SC Championships 12 1:03.77 Lachlan Colquhoun 14 Woden 9/07/11 NSW Country SC Championships 13 1:04.02 James Hanson 12 Telopea 12/08/11 NSW State Age SC Championships 14 1:04.09 Alex Ramsay 17 Ginninderra 23/07/11 ACT Winter 15 1:04.94 Alexander Ryan 13 Telopea 21/05/11 Tuggeranong Vikings Main Meet 16 1:05.19 Bradley Jones 17 Queanbeyan 25/06/11 Ginninderra Winter Short Course Carnival 17 1:05.46 Andy Chen 16 Ginninderra 25/06/11 Ginninderra Winter Short Course Carnival 18 1:05.60 Toomas Mirlieb 15 Canberra 25/06/11 Ginninderra Winter Short Course Carnival 19 1:06.21 Hugo Morris 16 Woden 14/05/11 Woden Club Championships 20 1:06.43 Dylan Appelqvist 19 Woden 14/05/11 Woden Club Championships

200m Back
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:00.10 Ryan Hore 16 Woden 9/07/11 NSW Country SC Championships 2 2:06.74 Cameron Tysoe 15 Ginninderra 12/08/11 NSW State Age SC Championships 3 2:07.38 Sean Maloney 15 Woden 12/08/11 NSW State Age SC Championships 4 2:07.81 William Pulley 16 Queanbeyan 25/06/11 Ginninderra Winter Short Course Carnival 5 2:11.90 Kade Howitt 16 Woden 12/08/11 NSW State Age SC Championships 6 2:13.27 Dylan Appelqvist 19 Woden 23/07/11 ACT Winter 7 2:13.47 Jordan Hamilton 18 Ginninderra 9/07/11 NSW Country SC Championships 8 2:13.89 Thomas Ramsay 15 Ginninderra 12/08/11 NSW State Age SC Championships 9 2:15.98 Lachlan Colquhoun 14 Woden 23/07/11 ACT Winter 10 2:16.67 Toomas Mirlieb 15 Canberra 12/08/11 NSW State Age SC Championships 11 2:17.16 Alex Ramsay 17 Ginninderra 12/08/11 NSW State Age SC Championships 12 2:18.34 James Dowden 16 Burley Griffin 25/06/11 Ginninderra Winter Short Course Carnival 13 2:18.91 James Hanson 12 Telopea 12/08/11 NSW State Age SC Championships 14 2:23.36 Jackson Savage 13 Woden 12/08/11 NSW State Age SC Championships 15 2:23.66 Stephen Thresher 14 Woden 23/07/11 ACT Winter 16 2:24.84 Alexander Ryan 14 Telopea 23/07/11 ACT Winter 17 2:25.09 Liam Barber 14 Telopea 9/07/11 NSW Country SC Championships 18 2:25.11 Jordie Welch 14 Ginninderra 9/07/11 NSW Country SC Championships 19 2:25.15 Angus Funnell 14 Ginninderra 25/06/11 Ginninderra Winter Short Course Carnival 20 2:25.24 Kristofer Tengstrom 14 Canberra 25/06/11 Ginninderra Winter Short Course Carnival

50m Breast
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 28.96 Max Ireland 22 Canberra 21/05/11 Tuggeranong Vikings Main Meet 2 29.05 Cameron Gledhill 22 Ginninderra 3/06/11 NSW State Open SC Championships 3 29.29 Ben Martin 25 Woden 30/06/11 Australian Short Course Championships 4 30.01 Zane Jordan 19 Woden 9/07/11 NSW Country SC Championships 5 30.15 Luke Hinchcliffe 24 CRUIZ 25/06/11 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 31.19 Ryan Hore 16 NSWA 17/09/11 State Teams Short Course 7 31.20 Dylan Appelqvist 19 Woden 21/05/11 Tuggeranong Vikings Main Meet 8 31.55 Lachlan Colquhoun 14 Woden 12/08/11 NSW State Age SC Championships 9 31.85 Andy Chen 16 Ginninderra 25/06/11 Ginninderra Winter Short Course Carnival 10 31.89 Richard Eliason 23 Ginninderra 25/06/11 Ginninderra Winter Short Course Carnival 11 31.93 Sean Maloney 15 Woden 23/07/11 ACT Winter 12 32.09 William Pulley 16 Queanbeyan 9/07/11 NSW Country SC Championships 13 32.43 Stefanos Karavasopoulos 17 Canberra 23/07/11 ACT Winter 14 32.53 Randall Barry 17 Telopea 21/05/11 Tuggeranong Vikings Main Meet 15 32.62 Angus Funnell 14 Ginninderra 12/08/11 NSW State Age SC Championships 16 32.68 James Dowden 16 Burley Griffin 9/07/11 NSW Country SC Championships 17 32.77 Bradley Jones 17 Queanbeyan 9/07/11 NSW Country SC Championships 18 32.91 William Rooks 16 Canberra 23/07/11 ACT Winter 19 33.19 Alexander Ryan 13 Telopea 21/05/11 Tuggeranong Vikings Main Meet 20 33.48 Kade Howitt 16 Woden 25/06/11 Ginninderra Winter Short Course Carnival

100m Breast
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:03.67 Zane Jordan 19 Woden 9/07/11 NSW Country SC Championships 2 1:04.34 Max Ireland 22 Canberra 21/05/11 Tuggeranong Vikings Main Meet 3 1:06.35 Lachlan Colquhoun 14 Woden 12/08/11 NSW State Age SC Championships 4 1:06.72 Ryan Hore 16 Woden 12/08/11 NSW State Age SC Championships 5 1:07.10 Andy Chen 16 Ginninderra 12/08/11 NSW State Age SC Championships 6 1:07.87 Dylan Appelqvist 19 Woden 21/05/11 Tuggeranong Vikings Main Meet 7 1:08.98 Richard Eliason 23 Ginninderra 25/06/11 Ginninderra Winter Short Course Carnival 8 1:09.52 William Pulley 16 Queanbeyan 25/06/11 Ginninderra Winter Short Course Carnival 9 1:09.61 Angus Funnell 14 Ginninderra 12/08/11 NSW State Age SC Championships 10 1:10.22 Stefanos Karavasopoulos 17 Canberra 23/07/11 ACT Winter 10 1:10.22 James Dowden 17 Burley Griffin 12/08/11 NSW State Age SC Championships 12 1:10.75 Randall Barry 17 Telopea 25/06/11 Ginninderra Winter Short Course Carnival 13 1:11.62 Kade Howitt 16 Woden 9/07/11 NSW Country SC Championships 14 1:11.85 William Rooks 16 Canberra 23/07/11 ACT Winter 15 1:11.97 Nathan Seddon 16 Woden 12/08/11 NSW State Age SC Championships 16 1:13.99 Brandon Pyke 14 Canberra 12/08/11 NSW State Age SC Championships 17 1:15.57 Mateya Tomii 16 Telopea 9/07/11 NSW Country SC Championships 18 1:15.63 Daniel Steemson 18 Vikings 9/07/11 NSW Country SC Championships 19 1:15.95 Michael Gillard 17 Ginninderra 27/05/11 Ginninderra Club Night May 20 1:16.42 Thomas Ramsay 15 Ginninderra 23/07/11 ACT Winter

200m Breast
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:21.97 Lachlan Colquhoun 14 Woden 12/08/11 NSW State Age SC Championships 2 2:27.20 Dylan Appelqvist 19 Woden 21/05/11 Tuggeranong Vikings Main Meet 3 2:28.21 Angus Funnell 14 Ginninderra 12/08/11 NSW State Age SC Championships 4 2:29.69 William Pulley 16 Queanbeyan 9/07/11 NSW Country SC Championships 5 2:31.97 James Dowden 17 Burley Griffin 12/08/11 NSW State Age SC Championships 6 2:32.24 Andy Chen 16 Ginninderra 12/08/11 NSW State Age SC Championships 7 2:33.90 Ryan Hore 16 Woden 21/05/11 Tuggeranong Vikings Main Meet 8 2:34.64 Nathan Seddon 16 Woden 12/08/11 NSW State Age SC Championships 9 2:35.10 Kade Howitt 16 Woden 12/08/11 NSW State Age SC Championships 10 2:39.67 William Rooks 16 Canberra 12/08/11 NSW State Age SC Championships 11 2:41.29 Daniel Steemson 18 Vikings 9/07/11 NSW Country SC Championships 12 2:42.86 Brandon Pyke 14 Canberra 12/08/11 NSW State Age SC Championships 13 2:42.95 Dylan Weir 12 Vikings 12/08/11 NSW State Age SC Championships 14 2:46.15 Thomas Ramsay 15 Ginninderra 25/06/11 Ginninderra Winter Short Course Carnival 15 2:47.61 Mateya Tomii 16 Telopea 21/05/11 Tuggeranong Vikings Main Meet 16 2:48.13 Eli Gatica 13 Woden 12/08/11 NSW State Age SC Championships 17 2:53.37 Jordie Welch 14 Ginninderra 9/07/11 NSW Country SC Championships 18 2:58.21 James Harris 14 Woden 9/07/11 NSW Country SC Championships 19 3:00.65 Brent Hickey 16 Canberra 19/06/11 Kippax Winter Development Series 20 3:01.35 Brendan Wright 13 Vikings 25/06/11 Ginninderra Winter Short Course Carnival

50m Fly
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 23.64 Adam Pine 35 Ginninderra 30/06/11 Australian Short Course Championships 2 24.42 Hugo Morris 17 NSWA 17/09/11 State Teams Short Course 3 25.46 Luke Hinchcliffe 24 CRUIZ 25/06/11 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 25.71 Zane Jordan 19 Woden 3/06/11 NSW State Open SC Championships 5 26.76 William Pulley 16 Queanbeyan 25/06/11 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 27.17 Ryan Hore 16 Woden 12/08/11 NSW State Age SC Championships 7 27.31 Alexander Ryan 14 Telopea 25/06/11 Ginninderra Winter Short Course Carnival 8 27.40 Dylan Appelqvist 19 Woden 23/07/11 ACT Winter 9 27.83 Kade Howitt 16 Woden 25/06/11 Ginninderra Winter Short Course Carnival 10 27.85 Lachlan Colquhoun 14 Woden 12/08/11 NSW State Age SC Championships 11 27.86 Sean Maloney 15 Woden 23/07/11 ACT Winter 12 28.54 James Gibson 17 Canberra 9/07/11 NSW Country SC Championships 13 28.58 Angus Funnell 14 Ginninderra 21/05/11 Tuggeranong Vikings Main Meet 14 28.89 Bradley Jones 17 Queanbeyan 25/06/11 Ginninderra Winter Short Course Carnival 15 28.95 Stephen Thresher 14 Woden 23/07/11 ACT Winter 16 29.00 Alec Morris 15 Woden 23/07/11 ACT Winter 17 29.14 Nathan Seddon 16 Woden 25/06/11 Ginninderra Winter Short Course Carnival 18 29.22 Toomas Mirlieb 15 Canberra 9/07/11 NSW Country SC Championships 19 29.27 Daniel Steemson 18 Vikings 23/07/11 ACT Winter 20 29.36 James Dowden 17 Burley Griffin 23/07/11 ACT Winter

100m Fly
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 52.24 Adam Pine 35 Ginninderra 30/06/11 Australian Short Course Championships 2 53.83 Hugo Morris 17 NSWA 17/09/11 State Teams Short Course 3 57.49 Zane Jordan 19 Woden 21/05/11 Tuggeranong Vikings Main Meet 4 58.44 Ryan Hore 16 Woden 12/08/11 NSW State Age SC Championships 5 59.42 Alexander Ryan 14 Telopea 12/08/11 NSW State Age SC Championships 6 59.57 Lachlan Colquhoun 14 Woden 12/08/11 NSW State Age SC Championships 7 59.59 William Pulley 16 Queanbeyan 12/08/11 NSW State Age SC Championships 8 1:00.29 Kade Howitt 16 Woden 12/08/11 NSW State Age SC Championships 9 1:01.00 Sean Maloney 15 Woden 23/07/11 ACT Winter 10 1:02.34 Angus Funnell 14 Ginninderra 12/08/11 NSW State Age SC Championships 11 1:02.47 James Gibson 17 Canberra 23/07/11 ACT Winter 12 1:02.82 Dylan Appelqvist 19 Woden 14/05/11 Woden Club Championships 13 1:03.60 Daniel Steemson 18 Vikings 9/07/11 NSW Country SC Championships 14 1:04.38 Toomas Mirlieb 15 Canberra 9/07/11 NSW Country SC Championships 15 1:04.59 Liam Barber 14 Telopea 12/08/11 NSW State Age SC Championships 16 1:04.77 James Hanson 12 Telopea 12/08/11 NSW State Age SC Championships 17 1:05.07 Nathan Seddon 16 Woden 25/06/11 Ginninderra Winter Short Course Carnival 18 1:05.43 James Dowden 17 Burley Griffin 23/07/11 ACT Winter 19 1:06.15 Mateya Tomii 16 Telopea 23/07/11 ACT Winter 20 1:06.21 Alex Ramsay 17 Ginninderra 25/06/11 Ginninderra Winter Short Course Carnival

200m Fly
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:57.63 Hugo Morris 16 Woden 30/06/11 Australian Short Course Championships 2 2:09.78 Lachlan Colquhoun 14 Woden 12/08/11 NSW State Age SC Championships 3 2:10.70 William Pulley 16 Queanbeyan 23/07/11 ACT Winter 4 2:10.85 Alexander Ryan 14 Telopea 12/08/11 NSW State Age SC Championships 5 2:13.29 James Gibson 17 Canberra 21/05/11 Tuggeranong Vikings Main Meet 6 2:13.43 Sean Maloney 15 Woden 23/07/11 ACT Winter 7 2:13.75 Angus Funnell 14 Ginninderra 12/08/11 NSW State Age SC Championships 8 2:14.25 Kade Howitt 16 Woden 12/08/11 NSW State Age SC Championships 9 2:19.84 Liam Barber 14 Telopea 12/08/11 NSW State Age SC Championships 10 2:21.76 Daniel Steemson 18 Vikings 9/07/11 NSW Country SC Championships 11 2:23.72 James Hanson 12 Telopea 12/08/11 NSW State Age SC Championships 12 2:28.34 Jordie Welch 14 Ginninderra 9/07/11 NSW Country SC Championships 13 2:29.06 Nathan De Meillon 13 Vikings 25/06/11 Ginninderra Winter Short Course Carnival 14 2:31.15 Lachlan Webb 12 Vikings 9/07/11 NSW Country SC Championships 15 2:33.32 Joshua Waugh 12 Canberra 23/07/11 ACT Winter 16 2:33.45 Jackson Savage 13 Woden 12/08/11 NSW State Age SC Championships 17 2:41.03 Dylan Weir 12 Vikings 23/07/11 ACT Winter 18 2:42.98 Eli Gatica 13 Woden 23/07/11 ACT Winter 19 2:44.19 Kieran Howell 12 Woden 23/07/11 ACT Winter 20 2:54.96 David Allen 11 Canberra 25/06/11 Ginninderra Winter Short Course Carnival

100m IM
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 58.28 Luke Hinchcliffe 24 CRUIZ 25/06/11 Ginninderra Winter Short Course Carnival 2 1:00.60 Dylan Appelqvist 19 Woden 9/07/11 NSW Country SC Championships 3 1:01.11 William Pulley 16 Queanbeyan 9/07/11 NSW Country SC Championships 4 1:03.35 Hugo Morris 16 Woden 17/06/11 TVSC June Club Night 5 1:03.77 Sean Maloney 15 Woden 17/06/11 TVSC June Club Night 6 1:04.22 James Dowden 16 Burley Griffin 3/06/11 NSW State Open SC Championships 6 1:04.22 Alexander Ryan 14 Telopea 31/07/11 Kippax Winter Development Series 8 1:04.30 Kade Howitt 16 Woden 25/06/11 Ginninderra Winter Short Course Carnival 8 1:04.30 Andy Chen 16 Ginninderra 25/06/11 Ginninderra Winter Short Course Carnival 10 1:04.68 Lachlan Colquhoun 14 Woden 21/05/11 Tuggeranong Vikings Main Meet 11 1:04.92 Nathan Seddon 16 Woden 9/07/11 NSW Country SC Championships 12 1:06.32 William Rooks 16 Canberra 25/06/11 Ginninderra Winter Short Course Carnival 13 1:09.94 Dylan Booth 14 Ginninderra 25/06/11 Ginninderra Winter Short Course Carnival 14 1:10.41 James Harris 14 Woden 21/05/11 Tuggeranong Vikings Main Meet 15 1:10.66 Toomas Mirlieb 15 Canberra 29/05/11 Kippax Winter Development Series 16 1:11.51 Jackson Savage 13 Woden 29/05/11 Kippax Winter Development Series 17 1:12.39 Eli Gatica 13 Woden 28/08/11 Kippax Winter Development Series 18 1:13.43 Joshua Waugh 12 Canberra 21/05/11 Tuggeranong Vikings Main Meet 19 1:14.06 Sebastian Cuschieri 14 CRUIZ 29/05/11 Kippax Winter Development Series 20 1:14.20 Alec Morris 15 Woden 17/06/11 TVSC June Club Night

200m IM
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:03.32 Hugo Morris 16 Woden 23/07/11 ACT Winter 2 2:03.93 Ryan Hore 16 Woden 12/08/11 NSW State Age SC Championships 3 2:04.36 Zane Jordan 19 Woden 9/07/11 NSW Country SC Championships 4 2:08.88 Dylan Appelqvist 19 Woden 21/05/11 Tuggeranong Vikings Main Meet 5 2:10.38 Lachlan Colquhoun 14 Woden 12/08/11 NSW State Age SC Championships 6 2:10.52 William Pulley 16 Queanbeyan 12/08/11 NSW State Age SC Championships 7 2:13.16 Sean Maloney 15 Woden 23/07/11 ACT Winter 8 2:14.54 Jordan Hamilton 18 Ginninderra 9/07/11 NSW Country SC Championships 9 2:14.59 Kade Howitt 16 Woden 12/08/11 NSW State Age SC Championships 10 2:15.10 Angus Funnell 14 Ginninderra 12/08/11 NSW State Age SC Championships 11 2:17.07 James Dowden 16 Burley Griffin 9/07/11 NSW Country SC Championships 12 2:18.20 Alec Morris 15 Woden 23/07/11 ACT Winter 13 2:19.59 Alex Ramsay 17 Ginninderra 23/07/11 ACT Winter 14 2:20.40 Thomas Ramsay 15 Ginninderra 23/07/11 ACT Winter 15 2:20.79 Alexander Ryan 14 Telopea 9/07/11 NSW Country SC Championships 16 2:21.31 Nathan Seddon 16 Woden 23/07/11 ACT Winter 17 2:23.08 Daniel Steemson 18 Vikings 9/07/11 NSW Country SC Championships 18 2:26.85 Bradley Jones 17 Queanbeyan 21/05/11 Tuggeranong Vikings Main Meet 19 2:26.94 Toomas Mirlieb 15 Canberra 9/07/11 NSW Country SC Championships 20 2:27.14 Jordie Welch 14 Ginninderra 9/07/11 NSW Country SC Championships

400m IM
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 4:24.71 Hugo Morris 16 Woden 30/06/11 Australian Short Course Championships 2 4:28.12 Dylan Appelqvist 19 Woden 3/06/11 NSW State Open SC Championships 3 4:28.58 Ryan Hore 16 Woden 9/07/11 NSW Country SC Championships 4 4:34.40 Lachlan Colquhoun 14 Woden 12/08/11 NSW State Age SC Championships 5 4:43.50 Kade Howitt 16 Woden 12/08/11 NSW State Age SC Championships 6 4:44.04 William Pulley 16 Queanbeyan 9/07/11 NSW Country SC Championships 7 4:46.75 Angus Funnell 14 Ginninderra 12/08/11 NSW State Age SC Championships 8 4:56.74 Oliver Bourne 16 Ginninderra 8/05/11 ACT Winter Distance Meet 9 4:56.90 Thomas Ramsay 15 Ginninderra 25/06/11 Ginninderra Winter Short Course Carnival 10 5:05.17 Jordie Welch 14 Ginninderra 9/07/11 NSW Country SC Championships 11 5:06.08 Liam Barber 14 Telopea 21/05/11 Tuggeranong Vikings Main Meet 12 5:10.74 Daniel Steemson 18 Vikings 25/06/11 Ginninderra Winter Short Course Carnival 13 5:16.07 Jackson Savage 13 Woden 23/07/11 ACT Winter 14 5:17.37 Nathan De Meillon 13 Vikings 25/06/11 Ginninderra Winter Short Course Carnival 15 5:25.87 Dylan Weir 12 Vikings 25/06/11 Ginninderra Winter Short Course Carnival 16 5:28.73 Joshua Waugh 12 Canberra 23/07/11 ACT Winter 17 5:29.62 Eli Gatica 12 Woden 8/05/11 ACT Winter Distance Meet 18 5:50.90 Brendan Wright 13 Vikings 17/06/11 TVSC June Club Night 19 6:00.30 Kieran Howell 12 Woden 5/08/11 Woden Club Night August 20 6:27.77 Jarrod Barber 12 Telopea 8/05/11 ACT Winter Distance Meet


Go back to the top of this page.