Winter 2010 Top 20 for Women


Short Course Ranking by Event (as at 30 September 2010)
Note: Age as at Meet age which is generally age at the first day of the meet
50m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 26.33 Ayu Barry 13 Telopea 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 2 27.21 Lindsay De Witte 16 Ginninderra 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 3 27.85 Lyndsay Saywell 17 Telopea 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 4 28.14 Stephanie Wise 15 Woden 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 5 28.27 Sarah Friend 17 Woden 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 6 28.28 Bonnie Zhang 13 Canberra 24/07/10 ACT Short Course Championships 7 28.31 Bethany Colquhoun 15 Vikings 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 8 28.63 Meagan Ramsay 18 Ginninderra 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 9 28.70 Jessica Traficante 18 Telopea 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 9 28.70 Natasha Kosev 14 Ginninderra 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 11 28.76 Monique Murphy 16 Vikings 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 12 28.79 Imogen Schiwy 15 Telopea 18/06/10 2010 NSW State Open SC Championships 13 28.87 Shannon Maloney 12 ACT 7/08/10 2010 MSW Short Course Championships 14 29.06 Paula Rusanov 14 Telopea 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 15 29.07 Samantha Marceddo 15 Ginninderra 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 16 29.12 Grace Hoitink 12 Canberra 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 17 29.16 Brooke James 14 Burley Griffin 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 18 29.32 Caitlyn Radcliffe 15 Ginninderra 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 19 29.37 Millie Drummond 14 Woden 24/07/10 ACT Short Course Championships 20 29.59 Anika Buckley 13 Queanbeyan 24/07/10 ACT Short Course Championships

100m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 57.41 Ayu Barry 13 Telopea 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 2 58.92 Lindsay De Witte 16 Ginninderra 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 3 59.66 Stephanie Wise 15 Woden 18/06/10 2010 NSW State Open SC Championships 4 59.82 Lyndsay Saywell 17 Telopea 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 5 1:00.31 Meagan Ramsay 18 Ginninderra 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 1:00.48 Bonnie Zhang 13 Canberra 24/07/10 ACT Short Course Championships 7 1:00.58 Bethany Colquhoun 15 Vikings 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 8 1:01.37 Sarah Friend 17 Woden 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 9 1:01.38 Monique Murphy 16 Vikings 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 10 1:01.66 Shannon Maloney 12 Woden 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 11 1:02.15 Grace Hoitink 13 ACT 7/08/10 2010 MSW Short Course Championships 12 1:02.34 Jessica Traficante 18 Telopea 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 13 1:02.62 Ashleigh Streatfield 16 Vikings 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 14 1:03.06 Imogen Schiwy 15 Telopea 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 15 1:03.43 Caitlyn Radcliffe 15 Ginninderra 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 16 1:03.85 Paula Rusanov 14 Telopea 24/07/10 ACT Short Course Championships 17 1:03.92 Anika Buckley 13 Queanbeyan 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 18 1:03.97 Jessica Schembri 16 Ginninderra 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 19 1:04.24 Natasha Kosev 14 Ginninderra 24/07/10 ACT Short Course Championships 20 1:04.65 Brooke James 14 Burley Griffin 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships

200m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:09.00 Ayu Barry 13 Telopea 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 2 2:09.25 Meagan Ramsay 18 Ginninderra 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 3 2:09.47 Stephanie Wise 15 Woden 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 4 2:09.59 Lyndsay Saywell 17 Telopea 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 5 2:09.92 Bonnie Zhang 13 Canberra 24/07/10 ACT Short Course Championships 6 2:10.40 Jessica Traficante 18 Telopea 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 2:11.75 Bethany Colquhoun 15 Vikings 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 8 2:13.53 Imogen Schiwy 15 Telopea 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 9 2:15.18 Shannon Maloney 12 Woden 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 10 2:15.52 Grace Hoitink 13 Canberra 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 11 2:18.97 Paula Rusanov 14 Telopea 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 11 2:18.97 Rachel Brown 13 ACT 7/08/10 2010 MSW Short Course Championships 13 2:19.45 Rebekah McCoy 12 ACT 7/08/10 2010 MSW Short Course Championships 14 2:21.26 Meg Bourne 14 Canberra 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 15 2:22.06 Jessica Hood 16 Woden 24/07/10 ACT Short Course Championships 16 2:22.27 Nellie Metcalfe 15 Canberra 24/07/10 ACT Short Course Championships 17 2:26.36 Emma Harris 13 Woden 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 18 2:26.51 Ashley Groch 11 Canberra 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 19 2:27.21 Anika Buckley 13 Queanbeyan 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 20 2:27.87 Emma Gillingham 11 Vikings 24/07/10 ACT Short Course Championships

400m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 4:23.53 Jessica Traficante 18 Telopea 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 2 4:28.66 Stephanie Wise 15 Woden 24/07/10 ACT Short Course Championships 3 4:33.90 Imogen Schiwy 15 Telopea 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 4:34.30 Ashleigh Streatfield 16 Vikings 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 5 4:38.26 Ayu Barry 13 Telopea 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 6 4:39.24 Nellie Metcalfe 14 Canberra 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 4:44.60 Rachel Brown 13 Canberra 24/07/10 ACT Short Course Championships 8 4:45.01 Bonnie Zhang 12 Canberra 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 9 4:46.20 Bethany Colquhoun 15 Vikings 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 10 4:49.06 Grace Hoitink 13 Canberra 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 11 4:51.47 Rebekah McCoy 12 Vikings 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 12 4:51.52 Meg Bourne 14 Canberra 24/07/10 ACT Short Course Championships 13 4:56.53 Paula Rusanov 14 Telopea 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 14 4:56.69 Jessica Hood 16 Woden 24/07/10 ACT Short Course Championships 15 4:58.52 Bianca Pitts 19 Vikings 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 16 4:59.27 Emma Harris 13 Woden 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 17 5:03.96 Ashleigh Cockburn 11 Canberra 30/05/10 ACT Winter Distance Meet 18 5:08.16 Ashley Groch 11 Canberra 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 19 5:10.62 Samantha Young 12 Woden 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 20 5:11.60 Emma Gillingham 11 Vikings 30/05/10 ACT Winter Distance Meet

800m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 9:07.09 Jessica Traficante 18 Telopea 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 2 9:14.56 Meagan Ramsay 18 Ginninderra 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 3 9:44.36 Bonnie Zhang 12 Canberra 30/05/10 ACT Winter Distance Meet 4 9:49.37 Bethany Colquhoun 15 Vikings 30/05/10 ACT Winter Distance Meet 5 9:55.22 Grace Hoitink 12 Canberra 30/05/10 ACT Winter Distance Meet 6 9:58.99 Meg Bourne 14 Canberra 30/05/10 ACT Winter Distance Meet 7 10:05.74 Rebekah McCoy 12 Vikings 27/08/10 Club Night #3 8 10:05.92 Rachel Brown 12 Canberra 30/05/10 ACT Winter Distance Meet 9 10:13.63 Lyndsay Saywell 17 Telopea 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 10 10:19.66 Emma Harris 13 Woden 30/05/10 ACT Winter Distance Meet 11 10:38.88 Samantha Young 12 Woden 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 12 11:15.14 Ceillagh Svensson 12 Vikings 30/05/10 ACT Winter Distance Meet 13 11:17.73 Chelsea Stewart 12 Ginninderra 30/05/10 ACT Winter Distance Meet 14 11:27.53 Eliza Tetley 13 Vikings 30/05/10 ACT Winter Distance Meet 15 11:28.28 Ashleigh Jones 12 Vikings 30/05/10 ACT Winter Distance Meet 16 11:34.82 Chloe Ironside 12 Vikings 30/05/10 ACT Winter Distance Meet 17 11:46.75 Rebecca Philippa 12 Vikings 30/05/10 ACT Winter Distance Meet 18 12:19.81 Breana Gilroy 10 Vikings 27/08/10 Club Night #3 19 12:35.64 Genevieve Morris 11 Vikings 27/08/10 Club Night #3

1500m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 17:05.94 Jessica Traficante 18 Telopea 14/07/10 Telstra Australian Short Course 2 17:34.04 Meagan Ramsay 18 Ginninderra 30/05/10 ACT Winter Distance Meet 3 18:41.49 Nellie Metcalfe 14 Canberra 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival

50m Back
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 29.13 Ayu Barry 14 ACT 18/09/10 2010 State Teams Short Course 2 29.88 Samantha Marceddo 16 Ginninderra 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 3 29.94 Meagan Ramsay 18 Ginninderra 18/06/10 2010 NSW State Open SC Championships 4 31.01 Lindsay De Witte 16 Ginninderra 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 5 31.26 Sarah Friend 17 Woden 24/07/10 ACT Short Course Championships 6 31.43 Lyndsay Saywell 17 Telopea 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 7 31.64 Ashleigh Streatfield 16 Vikings 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 31.64 Stephanie Wise 15 Woden 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 9 32.41 Sally Foster 14 Burley Griffin 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 10 32.42 Natasha Kosev 14 Ginninderra 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 11 32.62 Monique Murphy 16 Vikings 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 12 32.99 Caitlyn Radcliffe 15 Ginninderra 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 13 33.18 Rebekah McCoy 12 Vikings 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 14 33.22 Bonnie Zhang 13 ACT 7/08/10 2010 MSW Short Course Championships 15 33.34 Imogen Schiwy 15 Telopea 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 16 33.36 Rachel Brown 13 Canberra 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 17 33.90 Haley Jedrzejek 14 ACT 26/09/10 2010 NSW SC Development Meet 18 33.94 Shannon Maloney 12 ACT 7/08/10 2010 MSW Short Course Championships 19 33.98 Anika Buckley 13 Queanbeyan 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 19 33.98 Mabel Lam 15 Woden 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet

100m Back
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:02.38 Ayu Barry 14 ACT 18/09/10 2010 State Teams Short Course 2 1:03.36 Samantha Marceddo 16 Ginninderra 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 3 1:03.44 Meagan Ramsay 18 Ginninderra 18/06/10 2010 NSW State Open SC Championships 4 1:05.54 Lyndsay Saywell 17 Telopea 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 5 1:06.51 Sarah Friend 17 Woden 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 6 1:07.00 Stephanie Wise 15 Woden 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 7 1:07.46 Lindsay De Witte 16 Ginninderra 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 8 1:07.48 Ashleigh Streatfield 16 Vikings 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 9 1:08.68 Monique Murphy 16 Vikings 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 10 1:08.70 Natasha Kosev 14 Ginninderra 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 11 1:09.61 Shannon Maloney 12 Woden 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 12 1:10.13 Caitlyn Radcliffe 15 Ginninderra 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 13 1:10.22 Bonnie Zhang 13 Canberra 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 14 1:10.79 Sally Foster 14 Burley Griffin 24/07/10 ACT Short Course Championships 15 1:11.07 Rebekah McCoy 12 Vikings 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 16 1:11.09 Imogen Schiwy 15 Telopea 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 17 1:11.23 Grace Hoitink 13 Canberra 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 18 1:11.46 Bethany Colquhoun 15 Vikings 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 19 1:11.73 Jessica Schembri 16 Ginninderra 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 20 1:12.30 Rachel Brown 13 Canberra 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships

200m Back
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:14.69 Ayu Barry 14 ACT 18/09/10 2010 State Teams Short Course 2 2:18.21 Lyndsay Saywell 17 Telopea 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 3 2:18.89 Samantha Marceddo 16 Ginninderra 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 4 2:21.23 Stephanie Wise 15 Woden 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 5 2:21.97 Lindsay De Witte 16 Ginninderra 30/05/10 ACT Winter Distance Meet 6 2:22.05 Meagan Ramsay 18 Ginninderra 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 2:23.25 Ashleigh Streatfield 16 Vikings 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 8 2:27.42 Sarah Friend 17 Woden 24/07/10 ACT Short Course Championships 9 2:28.82 Bethany Colquhoun 15 Vikings 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 10 2:28.91 Shannon Maloney 12 Woden 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 11 2:30.12 Bonnie Zhang 13 Canberra 24/07/10 ACT Short Course Championships 12 2:30.82 Natasha Kosev 14 Ginninderra 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 13 2:31.10 Rebekah McCoy 12 Vikings 24/07/10 ACT Short Course Championships 14 2:31.76 Imogen Schiwy 15 Telopea 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 15 2:33.52 Rachel Brown 13 Canberra 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 16 2:39.43 Ashleigh Cockburn 11 Canberra 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 17 2:39.77 Caitlyn Radcliffe 15 Ginninderra 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 18 2:40.90 Anika Buckley 13 Queanbeyan 31/07/10 2010 Kippax Winter Development Series 19 2:41.75 Rosalea Bell 15 Canberra 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 20 2:41.88 Chelsea Stewart 12 Ginninderra 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships

50m Breast
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 33.92 Meagan Ramsay 18 Ginninderra 23/04/10 2010 Telstra Grand Prix 2 34.80 Natasha Kosev 14 Ginninderra 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 3 34.97 Ashleigh Streatfield 16 Vikings 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 4 35.62 Bianca Pitts 19 Vikings 18/06/10 2010 NSW State Open SC Championships 5 35.93 Karina Graham 22 Woden 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 6 35.99 Brooke James 14 Burley Griffin 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 7 36.82 Emma Harris 13 Woden 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 8 36.84 Lindsay De Witte 16 Ginninderra 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 9 37.03 Charlotte Packard 16 Canberra 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 10 37.05 Jessica Traficante 18 Telopea 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 11 37.06 Jessica Hood 16 Woden 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 12 37.61 Nicole Martine 16 Woden 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 13 37.75 Louise Hancock 14 Telopea 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 14 37.87 Rebecca Cross 11 Vikings 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 15 38.24 Millie Drummond 14 Woden 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 16 38.32 Tarni Miller 13 Canberra 24/07/10 ACT Short Course Championships 17 38.35 Olivia Cummins-Carney 15 Ginninderra 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 18 38.38 Anika Buckley 13 Queanbeyan 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 19 38.39 Astrid Barta 12 Canberra 24/07/10 ACT Short Course Championships 20 38.49 Isabella Marinelli 12 Woden 24/07/10 ACT Short Course Championships

100m Breast
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:11.26 Meagan Ramsay 18 Ginninderra 23/04/10 2010 Telstra Grand Prix 2 1:15.60 Natasha Kosev 14 Ginninderra 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 3 1:16.17 Ashleigh Streatfield 16 Vikings 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 4 1:16.79 Bianca Pitts 19 Vikings 18/06/10 2010 NSW State Open SC Championships 5 1:16.88 Karina Graham 22 Woden 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 6 1:17.21 Jessica Schembri 16 Ginninderra 24/07/10 ACT Short Course Championships 7 1:17.35 Brooke James 14 Burley Griffin 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 8 1:18.69 Jessica Hood 16 Woden 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 9 1:18.79 Emma Harris 13 Woden 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 10 1:19.35 Charlotte Packard 16 Canberra 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 11 1:19.93 Nicole Martine 16 Woden 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 12 1:20.15 Jessica Traficante 18 Telopea 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 13 1:20.62 Lindsay De Witte 16 Ginninderra 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 14 1:21.50 Louise Hancock 14 Telopea 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 15 1:22.49 Caitlyn Radcliffe 15 Ginninderra 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 16 1:22.51 Tarni Miller 13 Canberra 24/07/10 ACT Short Course Championships 17 1:23.06 Rebecca Cross 11 Vikings 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 18 1:23.07 Astrid Barta 12 Canberra 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 18 1:23.07 Lizzy Philippa 17 Vikings 14/05/10 2010 TVSC May Club Night 20 1:23.85 Samantha Marceddo 15 Ginninderra 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival

200m Breast
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:31.16 Meagan Ramsay 18 Ginninderra 18/06/10 2010 NSW State Open SC Championships 2 2:41.44 Ashleigh Streatfield 16 Vikings 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 3 2:46.11 Bianca Pitts 19 Vikings 18/06/10 2010 NSW State Open SC Championships 4 2:46.14 Natasha Kosev 14 Ginninderra 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 5 2:46.69 Emma Harris 13 Woden 30/05/10 ACT Winter Distance Meet 6 2:47.65 Karina Graham 22 Woden 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 7 2:47.96 Jessica Hood 16 Woden 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 8 2:48.08 Brooke James 14 Burley Griffin 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 9 2:49.80 Jessica Traficante 18 Telopea 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 10 2:49.85 Nicole Martine 16 Woden 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 11 2:52.47 Charlotte Packard 16 Canberra 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 12 2:52.95 Tarni Miller 13 Canberra 24/07/10 ACT Short Course Championships 13 2:57.36 Rebecca Cross 11 ACT 7/08/10 2010 MSW Short Course Championships 14 2:57.50 Louise Hancock 14 Telopea 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 15 2:58.20 Astrid Barta 12 Canberra 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 16 2:58.88 Anika Buckley 13 Queanbeyan 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 17 2:59.78 Isabella Marinelli 12 Woden 24/07/10 ACT Short Course Championships 18 2:59.92 Tizana Fiorese 12 Vikings 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 19 3:03.02 Chelsea Stewart 12 Ginninderra 24/07/10 ACT Short Course Championships 20 3:03.33 Olivia Cummins-Carney 15 Ginninderra 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet

50m Fly
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 29.81 Lindsay De Witte 16 Ginninderra 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 2 29.96 Meagan Ramsay 18 Ginninderra 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 3 30.13 Lyndsay Saywell 17 Telopea 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 4 30.70 Bianca Pitts 19 Vikings 18/06/10 2010 NSW State Open SC Championships 5 30.73 Bethany Colquhoun 15 Vikings 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 6 30.89 Monique Murphy 16 Vikings 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 7 31.00 Sally Foster 14 Burley Griffin 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 7 31.00 Stephanie Wise 15 Woden 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 9 31.10 Sarah Friend 16 Woden 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 10 31.16 Grace Hoitink 13 Canberra 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 11 31.21 Samantha Marceddo 15 Ginninderra 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 12 31.62 Anika Buckley 13 Queanbeyan 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 13 31.72 Karina Graham 22 Woden 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 14 31.75 Natasha Kosev 14 Ginninderra 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 15 31.77 Ayu Barry 13 Telopea 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 16 31.82 Ashleigh Streatfield 16 Vikings 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 17 32.41 Brooke James 14 Burley Griffin 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 18 32.45 Caitlyn Radcliffe 15 Ginninderra 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 19 32.57 Jessica Hood 16 Woden 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 20 32.59 Mabel Lam 15 Woden 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet

100m Fly
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:05.25 Meagan Ramsay 18 Ginninderra 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 2 1:05.94 Bethany Colquhoun 15 Vikings 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 3 1:07.07 Lindsay De Witte 16 Ginninderra 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 4 1:07.63 Bianca Pitts 19 Vikings 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 5 1:08.05 Stephanie Wise 15 Woden 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 6 1:08.23 Sally Foster 14 Burley Griffin 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 7 1:08.26 Samantha Marceddo 16 Ginninderra 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 8 1:08.48 Monique Murphy 16 Vikings 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 9 1:08.55 Natasha Kosev 14 Ginninderra 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 10 1:09.51 Lyndsay Saywell 17 Telopea 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 11 1:09.53 Ayu Barry 13 Telopea 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 12 1:09.60 Sarah Friend 17 Woden 24/07/10 ACT Short Course Championships 13 1:10.44 Grace Hoitink 13 ACT 7/08/10 2010 MSW Short Course Championships 14 1:10.50 Ashleigh Streatfield 16 Vikings 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 15 1:10.68 Anika Buckley 13 Queanbeyan 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 16 1:10.85 Caitlyn Radcliffe 15 Ginninderra 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 17 1:11.35 Emma Gillingham 11 Vikings 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 18 1:11.82 Rebekah McCoy 12 Vikings 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 19 1:12.23 Jessica Hood 16 Woden 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 20 1:12.56 Paula Rusanov 14 Telopea 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships

200m Fly
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:18.21 Meagan Ramsay 18 Ginninderra 18/06/10 2010 NSW State Open SC Championships 2 2:27.08 Bethany Colquhoun 15 Vikings 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 3 2:31.14 Caitlyn Radcliffe 15 Ginninderra 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 4 2:31.49 Stephanie Wise 15 Woden 24/07/10 ACT Short Course Championships 5 2:33.33 Emma Gillingham 11 Vikings 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 6 2:33.99 Sally Foster 14 Burley Griffin 24/07/10 ACT Short Course Championships 7 2:34.87 Paula Rusanov 14 Telopea 24/07/10 ACT Short Course Championships 8 2:35.76 Ayu Barry 13 Telopea 24/07/10 ACT Short Course Championships 9 2:36.94 Bianca Pitts 19 Vikings 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 10 2:37.80 Rebekah McCoy 12 Vikings 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 11 2:38.49 Rosalea Bell 15 Canberra 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 12 x2:39.12 Ashleigh Streatfield 16 Vikings 20/06/10 2010 Kippax Winter Development Series 13 2:40.50 Tizana Fiorese 12 Vikings 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 14 2:43.38 Anika Buckley 13 Queanbeyan 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 15 2:45.41 Nellie Metcalfe 14 Canberra 20/06/10 2010 Kippax Winter Development Series 16 2:50.63 Chelsea Stewart 12 Ginninderra 31/07/10 2010 Kippax Winter Development Series 17 2:50.93 Jessica Hood 16 Woden 31/07/10 2010 Kippax Winter Development Series 18 2:51.24 Ebony Norris 11 Woden 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 19 3:06.10 Eliza Tetley 13 Vikings 31/07/10 2010 Kippax Winter Development Series 20 3:07.23 Isabella Marinelli 12 Woden 30/05/10 ACT Winter Distance Meet

100m IM
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:04.68 Meagan Ramsay 18 Ginninderra 18/06/10 2010 NSW State Open SC Championships 2 1:08.84 Lindsay De Witte 16 Ginninderra 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 3 1:08.97 Ayu Barry 13 Telopea 24/07/10 ACT Short Course Championships 4 1:09.37 Ashleigh Streatfield 16 Vikings 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 5 1:09.77 Lyndsay Saywell 17 Telopea 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 6 1:10.48 Bianca Pitts 19 Vikings 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 7 1:10.51 Sarah Friend 17 Woden 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 8 1:10.54 Jessica Schembri 16 Ginninderra 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 9 1:11.74 Jessica Traficante 18 Telopea 24/07/10 ACT Short Course Championships 10 1:11.90 Natasha Kosev 14 Ginninderra 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 11 1:11.94 Stephanie Wise 15 Woden 24/07/10 ACT Short Course Championships 12 1:12.28 Samantha Marceddo 15 Ginninderra 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 13 1:12.34 Jessica Hood 16 Woden 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 14 1:13.42 Rebekah McCoy 12 Vikings 24/07/10 ACT Short Course Championships 15 1:13.58 Anika Buckley 13 Queanbeyan 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 16 1:13.90 Bethany Colquhoun 15 Vikings 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 17 1:14.56 Bonnie Zhang 13 Canberra 24/07/10 ACT Short Course Championships 18 1:15.06 Nicole Martine 16 Woden 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 19 1:15.24 Emma Harris 13 Woden 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 20 1:15.39 Rachel Brown 13 Canberra 29/08/10 2010 Kippax Winter Development Series

200m IM
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:15.65 Meagan Ramsay 18 Ginninderra 18/06/10 2010 NSW State Open SC Championships 2 2:23.68 Ashleigh Streatfield 16 Vikings 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 3 2:27.22 Ayu Barry 13 Telopea 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 4 2:27.44 Bianca Pitts 19 Vikings 18/06/10 2010 NSW State Open SC Championships 5 2:28.51 Lindsay De Witte 16 Ginninderra 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 2:29.25 Samantha Marceddo 16 Ginninderra 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 7 2:32.11 Stephanie Wise 15 Woden 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 8 2:32.39 Bethany Colquhoun 15 Vikings 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 9 2:32.82 Monique Murphy 16 Vikings 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 10 2:33.63 Rebekah McCoy 12 Vikings 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 11 2:34.09 Lyndsay Saywell 17 Telopea 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 12 2:34.11 Caitlyn Radcliffe 15 Ginninderra 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 13 2:35.69 Natasha Kosev 14 Ginninderra 24/07/10 ACT Short Course Championships 14 2:36.28 Jessica Traficante 18 Telopea 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 15 2:36.75 Jessica Hood 16 Woden 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 16 2:37.03 Nicole Martine 16 Woden 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 17 2:37.05 Grace Hoitink 12 Canberra 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 18 2:37.09 Bonnie Zhang 13 Canberra 24/07/10 ACT Short Course Championships 19 2:37.94 Paula Rusanov 14 Telopea 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 20 2:39.04 Emma Harris 13 Woden 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet

400m IM
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 4:44.17 Meagan Ramsay 18 Ginninderra 18/06/10 2010 NSW State Open SC Championships 2 5:00.98 Ashleigh Streatfield 16 Vikings 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 3 5:06.17 Jessica Traficante 18 Telopea 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 5:21.43 Ayu Barry 13 Telopea 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 5 5:26.32 Bethany Colquhoun 15 Vikings 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 5:28.69 Samantha Marceddo 15 Ginninderra 30/05/10 ACT Winter Distance Meet 7 5:29.82 Paula Rusanov 14 Telopea 30/05/10 ACT Winter Distance Meet 8 5:31.50 Rebekah McCoy 12 Vikings 30/05/10 ACT Winter Distance Meet 9 5:33.23 Caitlyn Radcliffe 15 Ginninderra 30/05/10 ACT Winter Distance Meet 10 5:33.43 Nellie Metcalfe 15 Canberra 24/07/10 ACT Short Course Championships 11 5:35.90 Jessica Hood 16 Woden 24/07/10 ACT Short Course Championships 12 5:44.79 Meg Bourne 14 Canberra 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 13 5:50.63 Tarni Miller 13 Canberra 30/05/10 ACT Winter Distance Meet 14 6:01.72 Chelsea Stewart 12 Ginninderra 30/05/10 ACT Winter Distance Meet 15 6:25.34 Eliza Tetley 13 Vikings 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet


Go back to the top of this page.