Winter 2010 Top 20 for Men


Short Course Ranking by Event (as at 30 September 2010)
Note: Age as at Meet age which is generally age at the first day of the meet
50m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 23.29 Luke Hinchcliffe 23 CRUIZ 24/07/10 ACT Short Course Championships 2 23.48 Hugo Morris 15 Woden 24/07/10 ACT Short Course Championships 3 23.79 Ciaran Plenty 18 Telopea 24/07/10 ACT Short Course Championships 4 24.50 Max Ireland 21 Canberra 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 5 24.57 Jordan Hamilton 17 Ginninderra 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 6 24.61 Sean Maloney 14 Woden 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 7 24.70 John Warmenhoven 22 Canberra 24/07/10 ACT Short Course Championships 8 24.75 Nicholas Honey 17 Ginninderra 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 9 25.00 Randall Barry 16 Telopea 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 10 25.06 Ryan Hore 15 Vikings 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 11 25.11 William Pulley 15 Queanbeyan 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 12 25.21 Ben Wise 21 Woden 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 13 25.71 Andy Chen 15 Ginninderra 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 14 25.99 William Barker 17 Vikings 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 15 26.05 Huw Warmenhoven 16 Canberra 24/07/10 ACT Short Course Championships 16 26.13 Mitchell Nemec 18 Telopea 24/07/10 ACT Short Course Championships 17 26.17 Nathan Seddon 15 Woden 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 18 26.18 Alexander Ryan 13 Telopea 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 19 26.40 Patrick Hudson 17 Woden 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 20 26.42 James Ashurst 15 Telopea 5/06/10 Carlile Speedo Cup 2010

100m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 51.20 Hugo Morris 15 Woden 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 2 51.61 Luke Hinchcliffe 23 CRUIZ 24/07/10 ACT Short Course Championships 3 52.19 Ciaran Plenty 18 Telopea 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 4 53.56 Randall Barry 16 Telopea 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 5 53.67 Nicholas Honey 17 Ginninderra 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 6 53.72 Sean Maloney 14 Woden 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 7 53.90 Jordan Hamilton 17 Ginninderra 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 8 54.04 William Pulley 15 Queanbeyan 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 9 54.59 John Warmenhoven 22 Canberra 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 10 54.73 Ryan Hore 15 Vikings 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 11 54.75 Peter Bennett 18 CRUIZ 24/07/10 ACT Short Course Championships 12 54.91 Ben Wise 21 Woden 18/06/10 2010 NSW State Open SC Championships 13 55.26 Andy Chen 15 Ginninderra 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 14 55.66 Dylan Appelqvist 18 Woden 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 15 56.63 Lachlan Colquhoun 13 Vikings 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 16 56.70 Luke Abberton 16 Vikings 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 17 57.00 James Ashurst 15 Telopea 18/04/10 Swimming Metro North West 18 57.08 Nathan Seddon 15 Woden 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 18 57.08 William Barker 17 Vikings 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 20 57.13 Patrick Hudson 17 Woden 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships

125m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:26.33 Angus Funnell 13 ACT 7/08/10 2010 MSW Short Course Championships 2 1:34.34 Elijah Gatica 12 ACT 7/08/10 2010 MSW Short Course Championships

200m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:50.06 Hugo Morris 16 Woden 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 2 1:56.84 Ciaran Plenty 18 Telopea 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 3 1:58.22 Sean Maloney 14 Woden 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 4 1:58.61 Ryan Hore 15 Vikings 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 5 1:58.93 Nicholas Honey 17 Ginninderra 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 5 1:58.93 William Pulley 15 Queanbeyan 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 1:59.69 Randall Barry 16 Telopea 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 8 1:59.81 Andy Chen 15 Ginninderra 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 9 2:00.44 Dylan Appelqvist 18 Telopea 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 10 2:01.51 Oliver Bourne 16 Canberra 24/07/10 ACT Short Course Championships 11 2:02.69 Lachlan Colquhoun 13 Vikings 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 12 2:04.34 Ben Wise 21 Woden 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 13 2:06.63 James Ashurst 15 Telopea 6/06/10 2010 Blacktown Winter Short Course Meet 14 2:06.91 Alexander Ryan 13 Telopea 24/07/10 ACT Short Course Championships 15 2:07.71 Patrick Hudson 17 Woden 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 16 2:08.95 Angus Funnell 13 Vikings 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 17 2:09.22 Nathan Seddon 15 Woden 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 18 2:09.30 James Dowden 15 Burley Griffin 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 19 2:09.67 Alex Ramsay 16 Ginninderra 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 20 2:09.86 Liam Barber 13 Telopea 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships

400m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 3:54.46 Hugo Morris 16 ACT 18/09/10 2010 State Teams Short Course 2 4:05.21 Dylan Appelqvist 18 Woden 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 3 4:09.45 Sean Maloney 14 Woden 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 4 4:12.68 Oliver Bourne 16 Canberra 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 5 4:12.90 Lachlan Colquhoun 13 Vikings 18/06/10 2010 NSW State Open SC Championships 6 4:16.77 Ben Wise 21 Woden 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 7 4:17.19 Ryan Hore 15 ACT 18/09/10 2010 State Teams Short Course 8 4:17.57 William Pulley 15 ACT 31/07/10 2010 Swimming NSW Inter 'A' Squad Duel M 9 4:27.10 Mitchell Nemec 17 Telopea 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 10 4:33.15 James Ashurst 15 Telopea 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 11 4:34.23 Declan Moore 15 Canberra 30/05/10 ACT Winter Distance Meet 12 4:36.21 Kristofer Tengstrom 13 Canberra 24/07/10 ACT Short Course Championships 13 4:36.24 Kade Howitt 15 Canberra 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 14 4:36.95 Alexander Ryan 13 Telopea 24/07/10 ACT Short Course Championships 15 4:37.90 Jordie Welch 13 ACT 7/08/10 2010 MSW Short Course Championships 16 4:38.89 Thomas Ramsay 14 Ginninderra 30/05/10 ACT Winter Distance Meet 17 4:38.96 James Gibson 16 Canberra 30/05/10 ACT Winter Distance Meet 18 4:39.07 Liam Barber 13 ACT 7/08/10 2010 MSW Short Course Championships 19 4:39.44 Tom Bingley 15 Canberra 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 20 4:40.57 Alex Ramsay 16 Ginninderra 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet

800m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 8:35.33 Hugo Morris 15 Woden 30/05/10 ACT Winter Distance Meet 2 8:39.35 Oliver Bourne 15 Canberra 30/05/10 ACT Winter Distance Meet 3 8:39.65 Lachlan Colquhoun 14 Vikings 27/08/10 Club Night #3 4 8:55.76 Andy Chen 15 Ginninderra 30/05/10 ACT Winter Distance Meet 5 9:20.24 Thomas Ramsay 14 Ginninderra 30/05/10 ACT Winter Distance Meet 6 9:25.61 James Gibson 16 Canberra 30/05/10 ACT Winter Distance Meet 7 9:25.98 Alexander Ryan 13 Telopea 30/05/10 ACT Winter Distance Meet 8 9:26.23 Declan Moore 15 Canberra 30/05/10 ACT Winter Distance Meet 9 9:29.60 Nicholas Honey 17 Ginninderra 30/05/10 ACT Winter Distance Meet 10 9:37.30 Kristofer Tengstrom 13 Canberra 30/05/10 ACT Winter Distance Meet 11 9:37.33 Alec Morris 14 Woden 30/05/10 ACT Winter Distance Meet 12 9:40.11 Liam Barber 13 Telopea 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 13 9:50.46 Tom Bingley 15 Canberra 30/05/10 ACT Winter Distance Meet 14 10:07.45 Nathan De Meillon 12 Vikings 27/08/10 Club Night #3 15 10:36.01 John Freeman 13 Woden 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 16 10:36.50 Lachlan Webb 11 Vikings 27/08/10 Club Night #3 17 10:37.44 Elijah Gatica 12 Woden 30/05/10 ACT Winter Distance Meet 18 11:02.53 Brendan Wright 12 Vikings 27/08/10 Club Night #3 19 11:25.30 Dylan Weir 11 Vikings 27/08/10 Club Night #3 20 11:30.03 Thomas Harrison 14 Burley Griffin 30/05/10 ACT Winter Distance Meet

1500m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 16:16.33 Hugo Morris 15 Woden 30/05/10 ACT Winter Distance Meet 2 16:19.83 Dylan Appelqvist 18 Telopea 18/06/10 2010 NSW State Open SC Championships 3 16:38.40 Oliver Bourne 16 Canberra 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 4 16:40.74 Lachlan Colquhoun 13 Vikings 30/05/10 ACT Winter Distance Meet 5 17:03.45 Ryan Hore 15 ACT 18/09/10 2010 State Teams Short Course 6 17:10.27 Andy Chen 15 Ginninderra 30/05/10 ACT Winter Distance Meet 7 17:51.41 Nick Philippa 15 Vikings 30/05/10 ACT Winter Distance Meet 8 17:58.48 Declan Moore 15 Canberra 30/05/10 ACT Winter Distance Meet 9 18:03.06 Kristofer Tengstrom 13 Canberra 30/05/10 ACT Winter Distance Meet 10 18:19.81 Alec Morris 14 Woden 30/05/10 ACT Winter Distance Meet 11 18:50.87 Liam Barber 13 Telopea 30/05/10 ACT Winter Distance Meet 12 20:25.90 John Freeman 14 Woden 30/05/10 ACT Winter Distance Meet

50m Back
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 23.81 Ben Treffers 18 Burley Griffin 14/07/10 Telstra Australian Short Course 2 26.47 Hugo Morris 15 Aust Green 5/07/10 Trans Tasman 2 26.47 Nicholas Honey 17 Ginninderra 23/04/10 2010 Telstra Grand Prix 4 26.64 Ryan Hore 15 ACT 18/09/10 2010 State Teams Short Course 5 27.29 Luke Hinchcliffe 23 CRUIZ 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 27.92 Hamish Wise 19 Woden 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 7 27.96 Ben Wise 21 Woden 24/07/10 ACT Short Course Championships 8 28.87 Patrick Hudson 17 Woden 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 9 28.89 John Warmenhoven 22 Canberra 24/07/10 ACT Short Course Championships 10 28.95 William Pulley 15 Queanbeyan 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 10 28.95 Jordan Hamilton 17 Ginninderra 24/07/10 ACT Short Course Championships 12 29.24 Sean Maloney 14 Woden 24/07/10 ACT Short Course Championships 13 29.79 Andy Chen 15 Ginninderra 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 14 29.89 Alexander Ryan 12 Telopea 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 15 29.90 Randall Barry 16 Telopea 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 16 30.06 Dylan Appelqvist 18 ACT 31/07/10 2010 Swimming NSW Inter 'A' Squad Duel M 17 30.24 Nathan Seddon 15 Woden 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 18 30.26 Thomas Ramsay 14 Ginninderra 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 19 30.30 Huw Warmenhoven 16 Canberra 24/07/10 ACT Short Course Championships 20 30.32 Bradley Jones 16 Queanbeyan 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival

100m Back
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 52.31 Ben Treffers 18 Burley Griffin 14/07/10 Telstra Australian Short Course 2 56.39 Nicholas Honey 17 Ginninderra 23/04/10 2010 Telstra Grand Prix 3 57.22 Ryan Hore 15 Vikings 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 4 57.63 Peter Bennett 18 CRUIZ 14/07/10 Telstra Australian Short Course 5 57.89 Hugo Morris 15 Aust Green 5/07/10 Trans Tasman 6 58.36 Hamish Wise 19 Woden 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 7 58.54 Ben Wise 21 Woden 24/07/10 ACT Short Course Championships 8 1:00.68 Jordan Hamilton 17 Ginninderra 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 9 1:01.07 John Warmenhoven 22 Canberra 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 10 1:01.13 Patrick Hudson 17 Woden 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 11 1:01.54 William Pulley 15 Queanbeyan 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 12 1:01.65 Sean Maloney 14 Woden 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 13 1:02.92 Andy Chen 15 Ginninderra 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 14 1:03.39 Huw Warmenhoven 16 Canberra 24/07/10 ACT Short Course Championships 15 1:03.41 Dylan Appelqvist 18 Woden 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 16 1:03.44 Cameron Tysoe 14 Ginninderra 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 17 1:03.65 Thomas Ramsay 14 Ginninderra 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 18 1:04.05 James Dowden 16 Burley Griffin 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 19 1:04.37 Kade Howitt 15 Burley Griffin 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 20 1:04.90 Randall Barry 16 Telopea 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet

200m Back
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:00.43 Nicholas Honey 17 Ginninderra 14/07/10 Telstra Australian Short Course 2 2:02.77 Ryan Hore 15 Vikings 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 3 2:04.13 Ben Treffers 18 Burley Griffin 14/07/10 Telstra Australian Short Course 4 2:05.60 Hamish Wise 19 Woden 30/05/10 ACT Winter Distance Meet 5 2:06.56 Ben Wise 21 Woden 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 6 2:11.41 Jordan Hamilton 17 Ginninderra 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 7 2:13.09 William Pulley 15 Queanbeyan 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 8 2:13.14 Patrick Hudson 17 Woden 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 9 2:13.32 Sean Maloney 14 Woden 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 10 2:16.08 Cameron Tysoe 14 Ginninderra 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 11 2:16.14 Kade Howitt 15 Burley Griffin 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 12 2:16.71 Thomas Ramsay 14 Ginninderra 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 13 2:17.03 Dylan Appelqvist 18 ACT 31/07/10 2010 Swimming NSW Inter 'A' Squad Duel M 14 2:18.57 Oliver Bourne 16 Canberra 24/07/10 ACT Short Course Championships 15 2:18.69 James Dowden 16 Burley Griffin 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 16 2:20.46 Alex Ramsay 16 Ginninderra 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 17 2:22.39 Jordie Welch 13 Ginninderra 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 18 2:22.43 Lachlan Colquhoun 13 Vikings 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 19 2:23.90 Nathan Seddon 15 Woden 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 20 2:24.36 Bradley Jones 16 Queanbeyan 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet

50m Breast
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 29.05 Max Ireland 21 Canberra 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 2 29.75 Cameron Gledhill 21 Ginninderra 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 3 30.31 Peter Bennett 18 CRUIZ 24/07/10 ACT Short Course Championships 4 30.32 Luke Hinchcliffe 23 CRUIZ 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 5 30.68 Ciaran Plenty 18 Telopea 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 6 30.83 Andy Chen 15 Ginninderra 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 31.51 Hugo Morris 16 Woden 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 8 31.97 Lachlan Colquhoun 13 Vikings 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 9 32.30 Dylan Appelqvist 18 ACT 31/07/10 2010 Swimming NSW Inter 'A' Squad Duel M 10 32.59 Randall Barry 16 Telopea 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 11 32.61 Ryan Hore 15 Vikings 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 12 32.62 Patrick Hudson 17 Woden 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 13 32.66 Richard Eliason 22 Ginninderra 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 14 32.96 James Ashurst 15 Telopea 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 15 33.19 William Pulley 15 Queanbeyan 24/07/10 ACT Short Course Championships 16 33.29 Angus Dibden 14 Ginninderra 24/07/10 ACT Short Course Championships 17 33.61 Hamish Wise 19 Woden 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 18 33.66 Nic McClelland 16 Canberra 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 18 33.66 Bradley Jones 16 Queanbeyan 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 20 34.25 Nathan Seddon 15 Woden 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet

100m Breast
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:05.20 Max Ireland 21 Canberra 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 2 1:06.42 Peter Bennett 18 CRUIZ 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 1:06.84 Andy Chen 15 Ginninderra 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 4 1:07.37 Luke Hinchcliffe 23 CRUIZ 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 5 1:07.88 Hugo Morris 16 Woden 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 6 1:08.21 Ciaran Plenty 17 Telopea 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 1:08.57 Lachlan Colquhoun 13 Vikings 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 8 1:09.38 Dylan Appelqvist 18 Woden 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 9 1:09.60 Ryan Hore 15 Vikings 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 10 1:10.41 Randall Barry 16 Telopea 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 11 1:11.23 Richard Eliason 22 Ginninderra 18/06/10 2010 NSW State Open SC Championships 12 1:11.57 Hamish Wise 19 Woden 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 13 1:11.79 William Pulley 15 Queanbeyan 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 14 1:12.03 Angus Dibden 14 Ginninderra 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 15 1:12.06 James Ashurst 15 Telopea 18/04/10 Swimming Metro North West 16 1:13.04 Patrick Hudson 17 Woden 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 17 1:13.08 James Dowden 16 Burley Griffin 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 18 1:13.52 Sean Maloney 14 Woden 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 19 1:13.76 Nathan Seddon 15 Woden 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 20 1:14.00 Kade Howitt 15 Burley Griffin 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships

200m Breast
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:25.63 Andy Chen 15 Ginninderra 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 2 2:25.87 Peter Bennett 18 CRUIZ 14/07/10 Telstra Australian Short Course 3 2:27.33 Lachlan Colquhoun 13 Vikings 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 4 2:28.66 Dylan Appelqvist 18 Woden 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 5 2:33.63 William Pulley 15 Queanbeyan 24/07/10 ACT Short Course Championships 6 2:35.18 James Dowden 16 Burley Griffin 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 7 2:36.59 Randall Barry 16 Telopea 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 8 2:36.64 Angus Dibden 14 Ginninderra 24/07/10 ACT Short Course Championships 9 2:36.65 Richard Eliason 22 Ginninderra 30/05/10 ACT Winter Distance Meet 10 2:37.18 Nathan Seddon 15 Woden 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 11 2:37.46 Ryan Hore 15 Vikings 27/08/10 Club Night #3 12 2:37.67 Kade Howitt 15 Burley Griffin 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 13 2:40.10 Hugo Morris 15 Woden 31/07/10 2010 Kippax Winter Development Series 14 2:42.31 Daniel Steemson 17 Vikings 24/07/10 ACT Short Course Championships 15 2:42.79 Thomas Ramsay 14 Ginninderra 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 16 2:43.35 James Ashurst 15 Telopea 6/06/10 2010 Blacktown Winter Short Course Meet 17 2:44.82 Angus Funnell 13 Vikings 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 18 2:46.11 Patrick Hudson 17 Woden 30/05/10 ACT Winter Distance Meet 19 2:48.21 William Rooks 15 Canberra 24/07/10 ACT Short Course Championships 20 2:51.71 Alexander Ryan 13 Telopea 30/05/10 ACT Winter Distance Meet

50m Fly
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 23.45 Adam Pine 34 Ginninderra 14/07/10 Telstra Australian Short Course 2 23.64 Ben Treffers 18 Burley Griffin 14/07/10 Telstra Australian Short Course 3 25.24 Hugo Morris 15 Woden 18/06/10 2010 NSW State Open SC Championships 4 25.67 Luke Hinchcliffe 23 CRUIZ 24/07/10 ACT Short Course Championships 5 26.48 Ciaran Plenty 18 Telopea 24/07/10 ACT Short Course Championships 6 26.62 Nicholas Honey 17 Ginninderra 18/06/10 2010 NSW State Open SC Championships 7 26.63 Peter Bennett 18 CRUIZ 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 8 26.89 James Ashurst 15 Telopea 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 9 27.23 Jordan Hamilton 17 Ginninderra 24/07/10 ACT Short Course Championships 10 27.44 William Pulley 15 Queanbeyan 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 11 27.58 Patrick Hudson 17 Woden 24/07/10 ACT Short Course Championships 12 27.60 Ryan Hore 15 Vikings 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 13 27.80 Randall Barry 16 Telopea 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 14 27.88 Andy Chen 15 Ginninderra 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 15 27.95 Hamish Wise 19 Woden 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 16 28.10 Dylan Appelqvist 18 Telopea 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 17 28.35 Ben Wise 21 Woden 24/07/10 ACT Short Course Championships 18 28.38 Alexander Ryan 12 Telopea 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 19 28.64 Nathan Seddon 15 Woden 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 20 28.93 Sean Maloney 14 Woden 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships

100m Fly
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 51.82 Adam Pine 34 Ginninderra 14/07/10 Telstra Australian Short Course 2 55.55 Hugo Morris 15 Woden 18/06/10 2010 NSW State Open SC Championships 3 57.22 Luke Hinchcliffe 23 CRUIZ 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 4 57.60 Peter Bennett 18 CRUIZ 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 5 57.69 Nicholas Honey 17 Ginninderra 14/07/10 Telstra Australian Short Course 6 58.72 Ciaran Plenty 18 Telopea 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 7 58.78 Ryan Hore 15 Vikings 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 8 1:00.03 William Pulley 15 Queanbeyan 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 9 1:00.51 James Ashurst 15 Telopea 5/06/10 Carlile Speedo Cup 2010 10 1:01.18 Patrick Hudson 17 Woden 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 11 1:01.34 Alexander Ryan 13 Telopea 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 12 1:01.41 Randall Barry 16 Telopea 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 13 1:01.46 Andy Chen 15 Ginninderra 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 14 1:01.66 Dylan Appelqvist 18 Telopea 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 15 1:01.67 Jordan Hamilton 17 Ginninderra 24/07/10 ACT Short Course Championships 16 1:01.94 Sean Maloney 14 Woden 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 17 1:02.03 Hamish Wise 19 Woden 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 18 1:02.71 Kade Howitt 15 Burley Griffin 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 19 1:03.27 Lachlan Colquhoun 13 Vikings 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 20 1:03.32 Declan Moore 15 Canberra 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival

200m Fly
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:59.41 Hugo Morris 15 Aust Green 5/07/10 Trans Tasman 2 2:09.95 William Pulley 15 Queanbeyan 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 3 2:14.59 Alexander Ryan 13 Telopea 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 4 2:15.36 Lachlan Colquhoun 13 Vikings 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 5 2:15.71 Sean Maloney 14 Woden 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 6 2:16.76 Declan Moore 15 Canberra 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 2:17.92 Patrick Hudson 17 Woden 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 8 2:18.42 Kade Howitt 15 Burley Griffin 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 9 2:19.78 Ryan Hore 15 Vikings 24/07/10 ACT Short Course Championships 10 2:20.32 Dylan Appelqvist 18 Woden 24/07/10 ACT Short Course Championships 11 2:20.68 Hamish Wise 19 Woden 9/05/10 2010 Kippax Winter Development Series 12 2:20.85 James Gibson 16 Canberra 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 13 2:20.96 Alex Ramsay 16 Ginninderra 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 14 2:21.17 Luke Abberton 16 Vikings 24/07/10 ACT Short Course Championships 15 2:21.83 Liam Barber 13 Telopea 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 16 2:25.13 Daniel Steemson 17 Vikings 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 17 2:31.59 Angus Funnell 13 Vikings 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 18 2:35.00 Jordie Welch 13 Ginninderra 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 19 2:43.14 Lachlan Webb 11 Vikings 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 20 2:48.50 Jackson Savage 12 Vikings 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships

100m IM
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 58.55 Luke Hinchcliffe 23 CRUIZ 14/07/10 Telstra Australian Short Course 2 58.91 Ciaran Plenty 18 Telopea 24/07/10 ACT Short Course Championships 3 59.83 Peter Bennett 18 CRUIZ 14/07/10 Telstra Australian Short Course 4 1:00.92 William Pulley 15 Queanbeyan 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 5 1:01.47 Ryan Hore 15 Vikings 24/07/10 ACT Short Course Championships 6 1:01.67 Andy Chen 15 Ginninderra 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 7 1:03.85 Randall Barry 16 Telopea 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 8 1:04.07 Lachlan Colquhoun 13 Vikings 24/07/10 ACT Short Course Championships 9 1:04.45 James Ashurst 15 Telopea 18/04/10 Swimming Metro North West 10 1:04.77 Nathan Seddon 15 Woden 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 11 1:05.19 William Barker 17 Vikings 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 12 1:05.34 Ben Wise 20 Woden 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 13 1:05.42 Dylan Appelqvist 18 Woden 24/07/10 ACT Short Course Championships 14 1:06.05 Kade Howitt 15 Burley Griffin 24/07/10 ACT Short Course Championships 15 1:06.53 Sean Maloney 14 Woden 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 16 1:06.86 Bradley Jones 16 Queanbeyan 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 17 1:07.84 Daniel Steemson 17 Vikings 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 18 1:08.92 Angus Dibden 14 Ginninderra 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 19 1:10.17 William Rooks 15 Canberra 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 20 1:10.81 Nick Philippa 15 Vikings 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet

200m IM
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:06.02 Ryan Hore 15 ACT 18/09/10 2010 State Teams Short Course 2 2:06.45 Hugo Morris 16 Woden 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 3 2:09.11 Ciaran Plenty 18 Telopea 14/07/10 Telstra Australian Short Course 4 2:11.21 Nicholas Honey 17 Ginninderra 18/06/10 2010 NSW State Open SC Championships 5 2:12.67 Peter Bennett 18 CRUIZ 24/07/10 ACT Short Course Championships 6 2:13.30 William Pulley 15 Queanbeyan 24/07/10 ACT Short Course Championships 7 2:13.40 Dylan Appelqvist 18 Telopea 18/06/10 2010 NSW State Open SC Championships 8 2:13.81 Andy Chen 15 Ginninderra 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 9 2:15.15 Sean Maloney 14 Woden 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 10 2:16.45 Lachlan Colquhoun 13 Vikings 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 11 2:17.44 Ben Wise 21 Woden 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 12 2:17.56 Patrick Hudson 17 Woden 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 13 2:18.51 Hamish Wise 19 Woden 22/05/10 2010 TVSC Annual Qualifying Meet 14 2:19.48 Randall Barry 16 Telopea 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 15 2:20.62 Kade Howitt 15 Burley Griffin 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 16 2:21.04 Nathan Seddon 15 Woden 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 17 2:22.30 Thomas Ramsay 14 Ginninderra 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 18 2:23.51 James Dowden 16 Burley Griffin 24/07/10 ACT Short Course Championships 19 2:24.05 William Barker 17 Vikings 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 20 2:24.64 Alexander Ryan 13 Telopea 24/07/10 ACT Short Course Championships

400m IM
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 4:24.94 Hugo Morris 16 ACT 18/09/10 2010 State Teams Short Course 2 4:29.33 Ryan Hore 15 Vikings 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 3 4:33.80 Dylan Appelqvist 18 Woden 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 4 4:42.06 William Pulley 15 Queanbeyan 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 5 4:47.12 Lachlan Colquhoun 13 Vikings 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 6 4:51.90 Andy Chen 15 Ginninderra 30/05/10 ACT Winter Distance Meet 7 4:53.84 Sean Maloney 14 Woden 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 8 4:56.29 Nicholas Honey 17 Ginninderra 30/05/10 ACT Winter Distance Meet 9 4:57.84 Thomas Ramsay 14 Ginninderra 13/08/10 2010 NSW State Age SC Championships 10 4:58.06 Kade Howitt 15 Burley Griffin 10/07/10 2010 NSW Country SC Championships 11 4:59.42 Luke Abberton 16 Vikings 24/07/10 ACT Short Course Championships 12 5:02.42 Randall Barry 16 Telopea 30/05/10 ACT Winter Distance Meet 13 5:06.32 Jordan Hamilton 17 Ginninderra 30/05/10 ACT Winter Distance Meet 14 5:06.76 Alex Ramsay 16 Ginninderra 30/05/10 ACT Winter Distance Meet 15 5:08.12 James Dowden 15 Burley Griffin 30/05/10 ACT Winter Distance Meet 16 5:09.56 Alexander Ryan 13 Telopea 30/05/10 ACT Winter Distance Meet 17 5:10.23 Liam Barber 13 ACT 7/08/10 2010 MSW Short Course Championships 18 5:15.32 Jordie Welch 13 ACT 7/08/10 2010 MSW Short Course Championships 19 5:15.45 Cameron Tysoe 14 Ginninderra 26/06/10 Ginninderra Winter Short Course Carnival 20 5:19.30 James Ashurst 15 Telopea 30/05/10 ACT Winter Distance Meet


Go back to the top of this page.