Winter 2009 Top 20 for Men


Short Course Ranking by Event (as at 4 October 2009)
Note: Age as at Meet age which is generally age at the first day of the meet
50m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 23.47 Luke Hinchcliffe 22 SmartStart 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 24.09 Ciaran Plenty 17 Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 24.18 Max Ireland 20 Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 4 24.19 Zane Jordan 18 Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 24.97 Hugo Morris 15 Woden 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 6 25.29 Peter Bennett 17 SmartStart 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 6 25.29 Nicholas Honey 16 Burley Griffin 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 8 25.39 Christopher McClelland 16 Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 9 25.50 Jordan Hamilton 16 Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 10 25.55 Ben Wise 20 Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 11 25.71 Ryan Miller 16 Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 12 25.74 Nathan Miller 16 Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 13 25.84 Luke Abberton 15 Vikings 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 13 25.84 Richard Eliason 21 Ginninderra 8/08/09 2009 Telstra Australian Short Course 15 25.85 William Pulley 14 SmartStart 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 16 25.86 Andy Chen 14 Ginninderra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 17 26.11 James Ashurst 14 Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 18 26.14 William Barker 16 ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course 19 26.17 Dylan Appelqvist 17 Telopea 30/05/09 Carlile Speedo Cup 2009 20 26.33 Ryan Hore 14 Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships

100m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 51.41 Zane Jordan 18 Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 51.91 Luke Hinchcliffe 22 SmartStart 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 53.20 Max Ireland 20 Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 4 53.50 Niall Jacobsen 18 Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 54.02 Ciaran Plenty 16 Woden 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 54.33 Nicholas Honey 16 Burley Griffin 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 7 54.55 Hugo Morris 14 Woden 24/07/09 2009 NSW State Open SC Championships 8 54.94 Ben Wise 20 Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 9 54.98 Dylan Appelqvist 17 Telopea 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 10 55.17 John Warmenhoven 21 Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 11 55.41 Ryan Miller 16 Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 12 55.63 Nathan Miller 16 Telopea 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 13 55.76 Andy Chen 14 Ginninderra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 14 55.87 Luke Abberton 15 Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 15 56.10 Peter Bennett 17 SmartStart 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 16 56.51 Christopher McClelland 16 Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 17 56.72 William Pulley 14 SmartStart 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 18 57.19 Jordan Hamilton 16 Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 19 57.28 James Ashurst 14 Telopea 1/08/09 ACT Short Course Championships 20 57.38 Patrick Hudson 16 Ginninderra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships

200m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:50.73 Zane Jordan 18 Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 1:55.92 Niall Jacobsen 18 Woden 24/07/09 2009 NSW State Open SC Championships 3 1:58.42 Nicholas Honey 16 Burley Griffin 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 4 1:59.13 Dylan Appelqvist 17 Telopea 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 5 1:59.32 Hugo Morris 14 Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 6 1:59.98 Andy Chen 14 Ginninderra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 7 2:00.84 Ryan Miller 16 Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 8 2:03.56 Nathan Miller 15 Telopea 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 9 2:03.75 Sean Maloney 13 Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 10 2:04.19 William Pulley 14 SmartStart 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 11 2:04.62 Ben Wise 19 Burley Griffin 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 12 2:05.34 Patrick Hudson 16 ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course 13 2:05.94 Oliver Bourne 15 Canberra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 14 2:07.67 Colby Rook 19 Woden 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 15 2:08.23 James Ashurst 14 Telopea 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 16 2:08.28 Declan Moore 14 Canberra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 17 2:08.59 Luke Abberton 15 Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 18 2:08.79 Lachlan Colquhoun 13 Vikings 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 19 2:09.25 William Barker 16 Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 20 2:10.85 Ryan Hore 14 Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet

400m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 4:09.26 Hugo Morris 15 ACT 19/09/09 2009 State Teams Short Course 2 4:09.34 Ben Wise 20 Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 4:10.71 Dylan Appelqvist 17 Telopea 1/08/09 ACT Short Course Championships 4 4:12.85 Niall Jacobsen 18 Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 4:15.47 Zane Jordan 17 Woden 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 6 4:17.21 Andy Chen 14 Ginninderra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 7 4:18.51 Sean Maloney 13 Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 8 4:22.49 Oliver Bourne 15 Canberra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 9 4:29.17 Colby Rook 19 Woden 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 10 4:29.65 Mitchell Nemec 16 Telopea 30/05/09 Carlile Speedo Cup 2009 11 4:29.68 Nathan Miller 15 Telopea 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 12 4:31.37 Lachlan Colquhoun 13 ACT 22/08/09 Victorian Country Short Course Champions 13 4:31.94 William Pulley 14 SmartStart 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 14 4:32.26 James Ashurst 14 Telopea 1/08/09 ACT Short Course Championships 15 4:33.33 Nicolaas Philippa 15 Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 16 4:36.88 Jack Tyson 15 Burley Griffin 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 17 4:41.05 Luke Abberton 15 Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 18 4:42.36 Alec Morris 13 Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 19 4:42.52 Declan Moore 14 Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 20 4:43.72 James Gibson 15 Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival

800m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 8:36.01 Dylan Appelqvist 17 Telopea 24/07/09 2009 NSW State Open SC Championships 2 8:59.13 Andy Chen 14 Ginninderra 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 3 9:04.44 Oliver Bourne 14 Canberra 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 4 9:08.26 Colby Rook 18 Woden 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 5 9:11.23 Nathan Miller 15 Telopea 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 6 9:14.08 Zane Jordan 17 Woden 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 7 9:17.46 Nicolaas Philippa 15 Vikings 14/08/09 Tuggeranong Club Night #3 8 9:22.47 Sean Maloney 13 Woden 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 9 9:35.45 Lachlan Colquhoun 12 Vikings 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 10 9:41.68 Ryan Miller 15 Telopea 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 11 9:45.39 Declan Moore 14 Canberra 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 12 9:55.85 James Ashurst 14 Telopea 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 13 9:56.69 Alec Morris 13 Woden 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 14 10:06.04 Nick Kastelein 21 Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 15 10:07.04 Kristofer Tengstrom 12 Canberra 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 16 10:16.24 Liam Barber 12 Telopea 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 17 10:26.33 Tom Bingley 14 Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 18 11:15.71 John Ashleigh 12 Telopea 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 19 11:30.64 Ayrton Kiraly 12 Woden 21/06/09 ACT Winter Distance Meet

1500m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 16:07.47 Dylan Appelqvist 17 Telopea 24/07/09 2009 NSW State Open SC Championships 2 16:11.44 Hugo Morris 15 ACT 19/09/09 2009 State Teams Short Course 3 16:55.23 Andy Chen 14 Ginninderra 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 4 17:01.42 Oliver Bourne 14 Canberra 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 5 17:20.75 Lachlan Colquhoun 13 Vikings 4/09/09 Tuggeranong Club Night #4 6 17:40.46 Zane Jordan 17 Woden 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 7 17:44.55 Sean Maloney 13 Woden 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 8 18:15.57 Nicolaas Philippa 15 Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 9 19:00.95 James Ashurst 14 Telopea 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 10 19:11.55 Nick Kastelein 21 Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 11 19:21.25 Luke Abberton 15 Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 12 19:46.29 Tom Bingley 14 Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet

50m Back
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 24.69 Gregor Tait 30 Ginninderra 1/08/09 ACT Short Course Championships 2 26.64 Zane Jordan 18 Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 27.26 Nicholas Honey 16 Burley Griffin 8/08/09 2009 Telstra Australian Short Course 4 27.57 Ben Wise 20 Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 27.93 Hugo Morris 14 Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 6 28.43 Luke Hinchcliffe 22 SmartStart 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 28.44 Peter Bennett 17 SmartStart 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 8 28.71 Ryan Hore 14 Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 9 28.81 Patrick Hudson 16 Ginninderra 24/07/09 2009 NSW State Open SC Championships 10 29.08 Christopher McClelland 16 Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 11 29.26 John Warmenhoven 21 Canberra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 12 29.27 Jordan Hamilton 16 Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 13 29.29 Nathan Miller 15 Telopea 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 14 29.91 Sam Lane 15 Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 14 29.91 William Pulley 14 SmartStart 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 16 30.15 Andy Chen 14 Ginninderra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 17 30.37 Bradley Jones 15 Queanbeyan 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 18 30.55 Sean Maloney 13 Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 19 30.67 William Barker 16 Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 20 30.79 Ryan Miller 15 Telopea 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival

100m Back
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 57.09 Nicholas Honey 16 Burley Griffin 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 57.37 Ben Wise 20 Burley Griffin 8/08/09 2009 Telstra Australian Short Course 3 57.44 Zane Jordan 18 Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 59.68 Peter Bennett 17 SmartStart 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 5 1:00.58 Hugo Morris 14 Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 6 1:00.81 Ryan Hore 14 Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 7 1:01.07 Patrick Hudson 16 Woden 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 8 1:02.01 Nathan Miller 16 Telopea 24/07/09 2009 NSW State Open SC Championships 9 1:02.24 Jordan Hamilton 16 Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 10 1:02.31 John Warmenhoven 21 Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 11 1:02.71 Christopher McClelland 16 Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 12 1:02.78 William Pulley 14 SmartStart 1/08/09 ACT Short Course Championships 13 1:03.35 Andy Chen 14 Ginninderra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 14 1:04.06 Luke Abberton 15 Vikings 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 15 1:04.29 Dylan Appelqvist 17 Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 16 1:04.78 Matthew Riddell 14 Canberra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 17 1:05.39 William Barker 16 ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course 18 1:05.57 Nicholas Otevrel 15 Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 19 1:05.94 Sean Maloney 13 Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 20 1:05.96 Huw Warmenhoven 15 Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships

200m Back
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:01.09 Ben Wise 20 Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 2:02.85 Nicholas Honey 16 Burley Griffin 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 3 2:10.95 Peter Bennett 17 SmartStart 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 4 2:11.32 Patrick Hudson 16 Woden 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 5 2:11.98 Ryan Hore 14 Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 6 2:12.78 Nathan Miller 16 Telopea 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 7 2:12.95 Andy Chen 14 Ginninderra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 8 2:13.07 William Pulley 14 SmartStart 1/08/09 ACT Short Course Championships 9 2:13.52 Hugo Morris 15 Woden 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 10 2:14.32 Jordan Hamilton 16 Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 11 2:15.07 Luke Abberton 15 Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 12 2:16.49 Dylan Appelqvist 17 Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 13 2:17.03 Matthew Riddell 14 Canberra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 14 2:20.43 James Dowden 15 Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 15 2:21.84 Huw Warmenhoven 15 Canberra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 16 2:22.06 Sean Maloney 13 Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 17 2:22.36 William Barker 16 Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 18 2:22.87 Thomas Ramsay 13 Ginninderra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 19 2:23.66 Colby Rook 18 Woden 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 20 2:24.25 Declan Moore 14 Canberra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships

50m Breast
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 28.78 Max Ireland 20 Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 2 30.15 Peter Bennett 17 SmartStart 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 30.29 Zane Jordan 18 Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 30.75 Ciaran Plenty 16 Woden 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 5 30.91 Andy Chen 14 ACT 19/09/09 2009 State Teams Short Course 6 31.44 Luke Hinchcliffe 22 SmartStart 1/08/09 ACT Short Course Championships 7 32.34 Aiden Wright 16 Queanbeyan 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 8 32.91 Nicholas Otevrel 15 Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 9 33.11 Richard Eliason 21 Ginninderra 8/08/09 2009 Telstra Australian Short Course 10 33.33 Dylan Appelqvist 17 Telopea 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 11 33.50 Daniel Philippa 18 Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 12 33.80 Nicholas McClelland 15 Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 13 33.92 James Ashurst 14 Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 14 34.04 David McMullin 27 Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 15 34.26 Ryan Hore 14 Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 16 34.35 William Pulley 14 SmartStart 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 17 34.63 Jack Tyson 15 Burley Griffin 1/08/09 ACT Short Course Championships 18 34.69 Bradley Jones 15 Queanbeyan 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 19 34.89 Lachlan Colquhoun 12 Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 20 35.00 James Dowden 15 Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships

100m Breast
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:04.34 Max Ireland 20 Canberra 24/07/09 2009 NSW State Open SC Championships 2 1:05.24 Peter Bennett 17 SmartStart 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 1:06.34 Zane Jordan 18 Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 1:06.58 Andy Chen 14 Ginninderra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 5 1:08.65 Ciaran Plenty 16 Woden 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 6 1:10.10 Dylan Appelqvist 17 Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 7 1:10.48 Aiden Wright 16 Queanbeyan 24/07/09 2009 NSW State Open SC Championships 8 1:11.30 Richard Eliason 21 Ginninderra 8/08/09 2009 Telstra Australian Short Course 9 1:11.36 Nicholas Otevrel 15 Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 10 1:13.50 James Ashurst 14 Telopea 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 11 1:14.06 Ryan Hore 14 Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 12 1:14.54 Lachlan Colquhoun 13 Vikings 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 13 1:15.34 Nathan Seddon 14 Woden 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 14 1:15.35 James Dowden 15 Burley Griffin 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 15 1:15.40 Nicholas McClelland 15 Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 16 1:15.76 Jack Tyson 15 Burley Griffin 1/08/09 ACT Short Course Championships 17 1:16.33 William Pulley 14 SmartStart 1/08/09 ACT Short Course Championships 18 1:16.46 Daniel Philippa 18 Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 19 1:17.40 Joshua Lind 13 Queanbeyan 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 20 1:17.97 Timothy Young 13 Ginninderra 1/08/09 ACT Short Course Championships

200m Breast
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:23.56 Peter Bennett 17 SmartStart 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 2 2:25.81 Andy Chen 14 Ginninderra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 3 2:29.07 Dylan Appelqvist 17 Telopea 8/08/09 2009 Telstra Australian Short Course 4 2:35.20 Richard Eliason 21 Ginninderra 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 5 2:37.33 Aiden Wright 16 Queanbeyan 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 2:38.17 Lachlan Colquhoun 13 Vikings 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 7 2:42.45 James Dowden 15 Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 8 2:42.77 James Ashurst 14 Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 9 2:43.02 Nathan Seddon 14 Woden 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 10 2:46.85 Daniel Steemson 16 Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 11 2:46.88 Declan Moore 14 Canberra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 12 2:46.96 William Pulley 14 SmartStart 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 13 2:48.06 Angus Dibden 13 Ginninderra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 14 2:49.32 Timothy Young 13 Ginninderra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 15 2:49.39 Jack Tyson 15 Burley Griffin 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 16 2:53.52 Joshua Lind 14 ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course 17 2:55.86 Luke Abberton 15 Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 18 2:57.82 Nicolaas Philippa 15 Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships 19 2:58.04 William Barker 16 Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships 20 2:58.97 Oliver Bourne 15 Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships

50m Fly
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 22.65 Adam Pine 33 Ginninderra 8/08/09 2009 Telstra Australian Short Course 2 26.00 Luke Hinchcliffe 22 SmartStart 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 26.34 Hugo Morris 15 ACT 19/09/09 2009 State Teams Short Course 4 26.35 Nathan Miller 16 Telopea 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 5 26.71 Peter Bennett 17 SmartStart 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 6 26.73 Ciaran Plenty 17 Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 7 27.11 Max Ireland 20 Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 8 27.31 James Ashurst 14 Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 9 27.48 Ryan Miller 16 Telopea 24/07/09 2009 NSW State Open SC Championships 10 27.49 Nicholas Honey 16 Burley Griffin 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 11 27.55 Niall Jacobsen 18 Woden 24/07/09 2009 NSW State Open SC Championships 12 27.73 Christopher McClelland 16 Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 13 28.14 Andy Chen 14 Ginninderra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 14 28.20 Patrick Hudson 16 Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 15 28.22 John Warmenhoven 21 Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 16 28.38 Aiden Wright 16 Queanbeyan 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 17 28.57 Colby Rook 18 Woden 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 18 28.65 Ryan Hore 14 Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 19 28.66 Sam Lane 15 Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 20 29.14 Sean Maloney 13 Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships

100m Fly
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 49.71 Adam Pine 33 Ginninderra 8/08/09 2009 Telstra Australian Short Course 2 56.96 Hugo Morris 15 Woden 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 3 57.70 Nathan Miller 16 Telopea 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 4 58.92 Peter Bennett 17 SmartStart 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 59.26 Ciaran Plenty 16 Woden 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 59.90 Niall Jacobsen 18 Woden 24/07/09 2009 NSW State Open SC Championships 7 59.94 Luke Hinchcliffe 22 SmartStart 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 8 59.97 Nicholas Honey 16 Burley Griffin 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 9 1:00.01 Ryan Miller 16 Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 10 1:00.85 James Ashurst 14 Telopea 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 11 1:01.03 Andy Chen 14 Ginninderra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 12 1:02.20 Patrick Hudson 16 Woden 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 13 1:02.49 Colby Rook 19 Woden 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 14 1:02.60 Luke Abberton 15 Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 15 1:02.75 Mitchell Nemec 16 Telopea 30/05/09 Carlile Speedo Cup 2009 16 1:02.96 William Pulley 14 SmartStart 1/08/09 ACT Short Course Championships 17 1:03.06 Ryan Hore 14 Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 18 1:04.18 Dylan Appelqvist 17 Telopea 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 19 1:04.40 Declan Moore 14 Canberra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 20 1:04.75 Sean Maloney 13 Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships

200m Fly
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:03.99 Hugo Morris 15 Woden 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 2:10.99 Nathan Miller 16 Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 2:11.01 Niall Jacobsen 18 Woden 24/07/09 2009 NSW State Open SC Championships 4 2:11.95 Peter Bennett 17 SmartStart 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 5 2:13.71 William Pulley 14 SmartStart 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 6 2:15.15 Ryan Miller 16 Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 7 2:15.19 Colby Rook 18 Woden 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 8 2:15.62 Declan Moore 14 Canberra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 9 2:15.71 Andy Chen 14 Ginninderra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 10 2:15.79 Luke Abberton 15 Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 11 2:16.19 Patrick Hudson 16 Woden 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 12 2:18.85 Dylan Appelqvist 17 Telopea 1/08/09 ACT Short Course Championships 13 2:19.19 Mitchell Nemec 16 Telopea 30/05/09 Carlile Speedo Cup 2009 14 2:20.90 Sean Maloney 13 Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 15 2:27.35 James Gibson 15 ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course 16 2:30.03 Lachlan Colquhoun 13 Vikings 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 17 2:30.30 Alexander Ryan 12 Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 18 2:33.11 Alex Ramsay 15 Ginninderra 1/08/09 ACT Short Course Championships 19 2:38.84 James Dowden 14 Burley Griffin 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS 20 2:42.90 Alec Morris 13 Woden 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival

100m IM
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 59.61 Luke Hinchcliffe 22 SmartStart 1/08/09 ACT Short Course Championships 2 59.80 Ciaran Plenty 16 Woden 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 3 1:00.04 Peter Bennett 17 SmartStart 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 4 1:00.92 Zane Jordan 17 Woden 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 5 1:03.48 Andy Chen 14 Ginninderra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 1:04.16 William Pulley 14 SmartStart 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 7 1:04.36 Dylan Appelqvist 17 Telopea 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 8 1:04.98 Ryan Hore 14 Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships 9 1:05.61 Colby Rook 19 Woden 1/08/09 ACT Short Course Championships 10 1:05.91 James Ashurst 14 Telopea 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 11 1:06.15 Patrick Hudson 16 Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 12 1:06.48 Aiden Wright 16 Queanbeyan 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 13 1:06.81 William Barker 16 Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 14 1:07.28 Ben Wise 20 Burley Griffin 28/06/09 SESA 2009 Winter 15 1:07.99 Nathan Seddon 14 ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course 16 1:08.13 Luke Abberton 15 Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 17 1:09.21 Nicholas McClelland 15 Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 18 1:09.24 Timothy Young 13 ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet 19 1:09.38 Mitchell Nemec 17 ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course 20 1:09.96 Nicolaas Philippa 15 Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships

200m IM
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:05.37 Zane Jordan 18 Woden 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 2:08.33 Peter Bennett 17 SmartStart 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 2:08.51 Hugo Morris 15 Woden 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 4 2:12.62 Andy Chen 14 Ginninderra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 5 2:12.92 Dylan Appelqvist 17 Telopea 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 6 2:14.95 Ryan Hore 14 Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 7 2:18.15 Patrick Hudson 16 Ginninderra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 8 2:18.18 Nicholas Honey 16 Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 9 2:19.08 William Pulley 14 SmartStart 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 10 2:20.98 Nicholas Otevrel 15 Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 11 2:21.89 Luke Abberton 15 Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 12 2:23.27 James Ashurst 14 Telopea 17/05/09 Castle Hill Dolphins SC 13 2:23.87 Lachlan Colquhoun 13 Vikings 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 14 2:24.62 James Dowden 15 Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 15 2:24.79 William Barker 16 Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 16 2:26.68 Mitchell Nemec 17 ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course 17 2:26.69 Declan Moore 14 Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 18 2:27.76 Aiden Wright 16 ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course 19 2:28.55 Matthew Riddell 14 Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 20 2:28.66 Nicolaas Philippa 14 Vikings 5/04/09 TVSC Club Championships

400m IM
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 4:38.02 Peter Bennett 17 SmartStart 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 4:38.33 Dylan Appelqvist 17 Telopea 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 3 4:40.19 Hugo Morris 15 Woden 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 4 4:42.33 James Dowden 14 Burley Griffin 28/06/09 SESA 2009 Winter 5 4:45.56 Andy Chen 14 Ginninderra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 6 4:52.06 Luke Abberton 15 Vikings 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 7 4:52.64 Ryan Hore 14 Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 8 4:53.63 William Pulley 14 SmartStart 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 9 5:01.53 Colby Rook 18 Woden 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 10 5:04.66 Lachlan Colquhoun 13 Vikings 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 11 5:13.46 Matthew Riddell 14 Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 12 5:20.88 William Barker 16 Vikings 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 13 5:27.39 Nathan Seddon 14 Woden 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 14 5:29.75 Daniel Steemson 16 Vikings 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 15 5:49.06 Alexander Ryan 12 Telopea 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival


Go back to the top of this page.