Winter 2009 Age Top 10 for Women


Short Course Ranking by Event (as at 4 October 2009)
Note: Age as at Meet age which is generally age at the first day of the meet
8 & Under 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 38.85 Abbey Webb Vikings 28/06/09 SESA 2009 Winter 2 40.80 Brooke Gilroy Vikings 16/08/09 Telopea WDS 2009 3 40.83 Jaime McGuire Vikings 14/08/09 Tuggeranong Club Night #3 4 41.16 Isabelle Hoitink Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 5 42.24 Rachel Crawford Burley Griffin 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 6 43.73 Siani Swarbrick Woden 3/04/09 Woden Club Night 7 44.08 Danielle Grimm Vikings 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 8 44.36 Alexis Cross Vikings 28/06/09 SESA 2009 Winter 9 44.59 Alexie Boulton Queanbeyan 16/08/09 Telopea WDS 2009 10 46.01 Jess Ashley Ginninderra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival

9 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 33.87 Rebecca Cross Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 33.92 Breana Gilroy Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships 3 34.11 Kobi Kiraly Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 37.02 Amelia Laudenbach Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 38.14 Taylah Bacon Vikings 28/06/09 SESA 2009 Winter 6 38.43 Amy Abbey Telopea 16/08/09 Telopea WDS 2009 7 38.90 Kate Tabke Vikings 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS 8 39.42 Lauren Elliott Queanbeyan 16/08/09 Telopea WDS 2009 9 39.90 Siani Swarbrick Woden 16/08/09 Telopea WDS 2009 9 39.90 Madeleine Vu Goulburn 16/08/09 Telopea WDS 2009

10 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 32.84 Ellie Hearn Woden 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 2 33.21 Breana Gilroy ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet 3 33.53 Ashleigh Cockburn Canberra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 34.19 Ebony Norris ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet 5 34.23 Rebecca Cross Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships 6 34.26 Emma Gillingham Burley Griffin 1/08/09 ACT Short Course Championships 7 34.41 Ashley Groch Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 8 34.74 Gabrielle Scarth-Johnson ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet 9 34.89 Alannah Riggans Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 10 35.51 Tamika Veale CRUIZ 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships

11 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 30.22 Shannon Maloney Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 30.76 Bonnie Zhang Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 3 31.96 Grace Hoitink Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 4 32.25 Rachel Brown Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 5 32.32 Ellie Hearn Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 6 32.84 Rebekah McCoy ACT 22/08/09 Victorian Country Short Course Championships 7 32.91 Tizana Fiorese Burley Griffin 28/06/09 SESA 2009 Winter 8 33.73 Ashley Groch ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet 9 33.86 Emily French CRUIZ 28/06/09 Woden WDS 2009 10 34.07 Jessie Reynolds Woden 3/04/09 Woden Club Night

12 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 27.24 Ayu Barry Telopea 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 29.77 Anika Buckley Queanbeyan 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 30.49 Bonnie Zhang Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 30.96 Grace Hoitink Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 5 31.27 Rachel Brown Canberra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 6 31.65 Hollie Wells Goulburn 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 7 31.88 Molly Roberts CRUIZ 1/08/09 ACT Short Course Championships 8 32.08 Jessica Orr Ginninderra 1/08/09 ACT Short Course Championships 9 32.15 Brittany Ross Woden 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 10 32.30 Holly Williams Woden 3/04/09 Woden Club Night

13 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 28.71 Imogen Schiwy Telopea 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 2 28.87 Emma Thompson Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 29.65 Britt McDonald Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 4 29.74 Kate Miller Telopea 30/05/09 Carlile Speedo Cup 2009 5 30.05 Brooke James Burley Griffin 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 30.09 Natasha Kosev Ginninderra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 7 30.20 Sally Foster Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 8 30.65 Anna Bewley Canberra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 9 30.90 Paula Rusanov Queanbeyan 1/08/09 ACT Short Course Championships 10 31.24 Lua Plant Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet

14 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 27.99 Imogen Schiwy Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 28.95 Stephanie Wise Burley Griffin 1/08/09 ACT Short Course Championships 3 29.27 Samantha Marceddo Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 4 29.30 Kate Miller Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 29.48 Bethany Colquhoun Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships 6 29.56 Sarah Baker Ginninderra 1/08/09 ACT Short Course Championships 7 29.72 Mabel Lam Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 8 29.78 Amy Brown Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 9 30.43 Fionella Metcalfe Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 10 30.64 Camille Herstik Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships

15 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 27.32 Lindsay De Witte Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 28.69 Monique Murphy Vikings 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 3 28.94 Renata Krause ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course 4 29.43 Ashleigh Streatfield Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 5 29.48 Georgia Hardy Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 29.48 Jessica Schembri ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course 7 29.65 Miranda Debeljakovic CRUIZ 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 8 29.66 Samantha Marceddo Ginninderra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 9 30.14 Jessica Hood Woden 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 10 30.55 Georgia Toirkens Burley Griffin 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet

16 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 26.72 Kaitlyn Schnyder Burley Griffin 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 28.29 Sarah Robertson Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 28.53 Sarah Friend Woden 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 4 28.79 Lyndsay Saywell Telopea 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 5 29.98 Jessica Williams Woden 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 6 31.29 Elizabeth Philippa Vikings 28/06/09 SESA 2009 Winter 7 37.94 Sinead Pearson Telopea 7/08/09 Woden-Telopea Club Night

17 & Over 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 28.18 Claire Nicholls Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 28.31 Mikayla Pelkowitz Ginninderra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 3 28.33 Jessica Traficante Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 28.65 Meagan Ramsay Ginninderra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 5 28.78 Erin Priestly Ginninderra 1/08/09 ACT Short Course Championships 6 29.25 Maddie Powley Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 7 29.91 Katrina Lewis Woden 8/08/09 2009 Telstra Australian Short Course 8 30.54 Bianca Pitts Vikings 28/06/09 SESA 2009 Winter 9 31.85 Christie Jones Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 10 32.12 Ellie Tonkin Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships

8 & Under 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:31.02 Abbey Webb Vikings 28/06/09 SESA 2009 Winter 2 1:33.80 Jaime McGuire Vikings 16/08/09 Telopea WDS 2009 3 1:38.46 Danielle Grimm Vikings 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 4 1:39.41 Brooke Gilroy Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 5 1:39.45 Isabelle Hoitink Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 6 1:50.60 Claire Le Couteur Vikings 28/06/09 Woden WDS 2009 7 1:58.26 Madeliene McGoldrick Vikings 28/06/09 SESA 2009 Winter 8 2:08.37 Emma Lucic Queanbeyan 16/08/09 Telopea WDS 2009 9 2:09.25 Annabelle Tetley Burley Griffin 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009

9 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:14.19 Breana Gilroy Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 1:15.24 Kobi Kiraly Woden 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 1:15.65 Rebecca Cross Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 1:22.29 Amelia Laudenbach Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships 5 1:27.08 Rhiannon Thompson Queanbeyan 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 6 1:28.61 Taylah Bacon Vikings 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 7 1:28.92 Eskedar Gavel CRUIZ 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 8 1:29.68 Kate Tabke Vikings 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS 9 1:33.94 Darby Whiteley Queanbeyan 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS 10 1:35.08 Lauren Elliott Queanbeyan 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009

10 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:11.29 Ashleigh Cockburn Canberra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 1:12.83 Ellie Hearn Woden 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 3 1:14.66 Rebecca Cross Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships 4 1:14.79 Ashley Groch Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 5 1:16.37 Emma Gillingham Burley Griffin 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 1:18.12 Ebony Norris Woden 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS 7 1:19.37 Gabrielle Scarth-Johnson Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 8 1:20.99 Alexandra Ashley Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 9 1:22.18 Kate Tabke Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 10 1:22.86 Alannah Riggans Woden 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival

11 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:06.04 Bonnie Zhang Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 2 1:07.78 Shannon Maloney Woden 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 1:07.88 Grace Hoitink Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 4 1:09.59 Ellie Hearn Woden 1/08/09 ACT Short Course Championships 5 1:09.89 Rachel Brown Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 6 1:10.46 Rebekah McCoy ACT 22/08/09 Victorian Country Short Course Championships 7 1:10.77 Tizana Fiorese Burley Griffin 1/08/09 ACT Short Course Championships 8 1:14.20 Ashley Groch Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 9 1:14.68 Samantha Young Woden 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 10 1:17.42 Chelsea Stewart Ginninderra 16/08/09 Telopea WDS 2009

12 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:00.72 Ayu Barry Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 1:05.40 Bonnie Zhang Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 1:06.22 Anika Buckley Queanbeyan 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 1:06.46 Grace Hoitink Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 5 1:08.01 Holly Williams Woden 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 6 1:08.69 Rachel Brown Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 1:09.94 Maya Blaikie ACT 22/08/09 Victorian Country Short Course Championships 8 1:11.19 Jessica Orr Ginninderra 1/08/09 ACT Short Course Championships 9 1:11.20 Emma Harris Woden 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 10 1:11.69 Aisha Collins Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet

13 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:03.04 Imogen Schiwy Telopea 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 2 1:03.30 Emma Thompson Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 1:05.28 Kate Miller Telopea 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 4 1:05.29 Brooke James Burley Griffin 1/08/09 ACT Short Course Championships 5 1:05.49 Fionella Metcalfe Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 6 1:05.79 Britt McDonald ACT 22/08/09 Victorian Country Short Course Championships 7 1:06.01 Paula Rusanov Queanbeyan 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 8 1:06.55 Sally Foster Burley Griffin 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 9 1:07.17 Anna Bewley Canberra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 10 1:07.57 Megan Bourne Canberra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships

14 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:00.78 Stephanie Wise Burley Griffin 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 1:01.03 Imogen Schiwy Telopea 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 1:03.63 Ashleigh Sunderland Woden 3/04/09 Woden Club Night 4 1:03.70 Bethany Colquhoun Vikings 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 4 1:03.70 Sarah Baker Ginninderra 1/08/09 ACT Short Course Championships 6 1:03.80 Samantha Marceddo Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 7 1:04.36 Fionella Metcalfe Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 8 1:04.53 Kate Miller Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 9 1:04.99 Monique Murphy Vikings 5/04/09 TVSC Club Championships 10 1:06.43 Mabel Lam Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships

15 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 59.44 Lindsay De Witte Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 1:00.23 Monique Murphy Vikings 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 3 1:03.07 Ashleigh Streatfield Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 1:03.24 Miranda Debeljakovic CRUIZ 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 1:03.48 Samantha Marceddo Ginninderra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 6 1:03.75 Georgia Hardy Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 7 1:04.12 Renata Krause Ginninderra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 8 1:05.26 Jessica Schembri Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 9 1:05.41 Brianna Charteris Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 10 1:06.26 Jessica Hood Woden 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet

16 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 57.42 Kaitlyn Schnyder Burley Griffin 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 1:02.40 Lyndsay Saywell Telopea 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 1:02.90 Sarah Robertson Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 1:04.35 Sarah Friend Woden 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 5 1:07.39 Jessica Williams Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 6 1:10.37 Cassie Keys Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 1:20.89 Elizabeth Philippa Vikings 5/04/09 TVSC Club Championships

17 & Over 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 59.70 Jessica Traficante Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 1:00.03 Claire Nicholls Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 1:00.04 Meagan Ramsay Ginninderra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 4 1:03.89 Mikayla Pelkowitz ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course 5 1:04.45 Sarah Martine Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 6 1:04.95 Katrina Lewis Woden 8/08/09 2009 Telstra Australian Short Course 7 1:05.65 Bianca Pitts Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 8 1:07.86 Christie Jones Vikings 5/04/09 TVSC Club Championships 9 1:10.19 Alannah Grimm Vikings 5/04/09 TVSC Club Championships 10 1:16.85 Ellie Tonkin Woden 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet

9 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:45.03 Rebecca Cross Vikings 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 2 2:46.73 Kobi Kiraly Woden 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 3 2:55.15 Breana Gilroy Vikings 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 4 2:56.63 Amelia Laudenbach Vikings 16/08/09 Telopea WDS 2009 5 2:59.59 Ebony Norris Woden 3/04/09 Woden Club Night 6 3:06.08 Taylah Bacon Vikings 16/08/09 Telopea WDS 2009 7 3:07.75 Rhiannon Thompson Queanbeyan 28/06/09 Woden WDS 2009 8 3:13.24 Eskedar Gavel CRUIZ 16/08/09 Telopea WDS 2009 9 3:49.00 Lauren Elliott Queanbeyan 28/06/09 Woden WDS 2009 10 3:59.22 Anneliese Brenner Telopea 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009

10 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:29.61 Ashleigh Cockburn Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 2 2:41.79 Rebecca Cross Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships 3 2:45.45 Ashley Groch Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 4 2:46.17 Isabella Marinelli Woden 3/04/09 Woden Club Night 5 2:46.66 Ellie Hearn Woden 3/04/09 Woden Club Night 6 2:49.44 Breana Gilroy Vikings 4/09/09 Tuggeranong Club Night #4 7 2:52.56 Emma Gillingham Burley Griffin 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS 8 2:54.99 Grace Pyke Canberra 28/06/09 Woden WDS 2009 9 2:56.28 Gabrielle Scarth-Johnson Vikings 4/09/09 Tuggeranong Club Night #4 10 2:59.76 Tamika Veale CRUIZ 16/08/09 Telopea WDS 2009

11 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:25.46 Grace Hoitink Canberra 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 2 2:32.10 Rebekah McCoy Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships 3 2:33.28 Tizana Fiorese Burley Griffin 1/08/09 ACT Short Course Championships 4 2:35.62 Shannon Maloney Woden 7/08/09 Woden-Telopea Club Night 5 2:42.38 Chelsea Stewart Ginninderra 16/08/09 Telopea WDS 2009 6 2:45.05 Samantha Young Woden 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 7 2:45.79 Jessie Reynolds Woden 3/04/09 Woden Club Night 8 2:48.64 Emily French CRUIZ 28/06/09 Woden WDS 2009 9 2:54.08 Ashleigh Jones Vikings 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 10 2:54.80 Lara Menegon Queanbeyan 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009

12 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:15.80 Ayu Barry Telopea 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 2:22.32 Bonnie Zhang Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 3 2:24.99 Grace Hoitink Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 4 2:27.37 Rachel Brown Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 5 2:29.04 Anika Buckley Queanbeyan 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 2:31.60 Maya Blaikie ACT 22/08/09 Victorian Country Short Course Championships 7 2:33.54 Aisha Collins Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 8 2:35.07 Emma Harris Woden 28/06/09 Woden WDS 2009 9 2:36.76 Tarni Miller Canberra 28/06/09 Woden WDS 2009 10 2:37.13 Eliza Tetley Burley Griffin 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet

13 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:13.64 Imogen Schiwy Telopea 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 2 2:17.17 Fionella Metcalfe Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 3 2:24.79 Britt McDonald ACT 22/08/09 Victorian Country Short Course Championships 4 2:25.52 Megan Bourne Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 5 2:25.79 Paula Rusanov Queanbeyan 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 2:25.95 Emily Van Gerwen Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 2:27.06 Brooke James Burley Griffin 1/08/09 ACT Short Course Championships 8 2:27.52 Natasha Kosev Ginninderra 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS 9 2:31.52 Kate Miller Telopea 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 10 2:32.29 Aisha Collins Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival

14 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:09.50 Stephanie Wise Burley Griffin 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 2:13.94 Imogen Schiwy Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 2:14.89 Fionella Metcalfe Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 2:18.29 Samantha Marceddo Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 5 2:20.33 Sarah Baker Ginninderra 1/08/09 ACT Short Course Championships 6 2:22.20 Bethany Colquhoun ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course 7 2:23.40 Amy Brown ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course 8 2:24.56 Caitlyn Radcliffe Ginninderra 1/08/09 ACT Short Course Championships 9 2:27.73 Camille Herstik Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships 9 2:27.73 Chelsea Brodie ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course

15 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:09.82 Lindsay De Witte Telopea 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 2 2:13.05 Monique Murphy ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course 3 2:16.67 Ashleigh Streatfield Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 4 2:17.18 Georgia Hardy Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 2:17.66 Miranda Debeljakovic CRUIZ 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 6 2:20.35 Brianna Charteris Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 7 2:20.75 Samantha Marceddo Ginninderra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 8 2:20.87 Jessica Schembri Ginninderra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 9 2:23.02 Nicole Martine Woden 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 10 2:28.59 Olivia Columb Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet

16 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:04.07 Kaitlyn Schnyder Burley Griffin 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 2:16.38 Sarah Robertson Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 2:32.12 Charlotte Packard Canberra 16/08/09 Telopea WDS 2009 4 2:38.80 Cassie Keys Canberra 16/08/09 Telopea WDS 2009

17 & Over 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:07.46 Jessica Traficante Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 2:09.29 Erin Priestly Ginninderra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 2:10.26 Meagan Ramsay Ginninderra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 4 2:12.05 Claire Nicholls Burley Griffin 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 5 2:16.67 Mikayla Pelkowitz Ginninderra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 2:18.44 Afton Palmer Burley Griffin 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 7 2:19.06 Maddie Powley Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 8 2:20.47 Bianca Pitts Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 9 2:24.66 Georgia Hardy Woden 3/04/09 Woden Club Night

10 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 5:15.31 Ashleigh Cockburn Canberra 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 2 5:47.25 Ashley Groch Canberra 21/06/09 ACT Winter Distance Meet

11 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 5:05.62 Rachel Brown Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 2 5:09.10 Grace Hoitink Canberra 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 3 5:09.29 Bonnie Zhang Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 4 5:26.65 Rebekah McCoy Vikings 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 5 6:34.76 Ceillagh Svensson Vikings 21/06/09 ACT Winter Distance Meet

12 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 5:00.87 Rachel Brown Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 2 5:07.61 Bonnie Zhang ACT 22/08/09 Victorian Country Short Course Championships 3 5:13.39 Grace Hoitink Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 5:35.93 Samantha Young Woden 21/06/09 ACT Winter Distance Meet

13 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:43.98 Fionella Metcalfe Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 2 5:01.46 Megan Bourne Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 3 5:01.92 Britt McDonald Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 5:11.83 Kate Miller Telopea 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 5 5:12.64 Paula Rusanov Queanbeyan 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 5:21.12 Melanie Le Couteur Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 5:30.16 Emma Kelly Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival

14 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:35.78 Imogen Schiwy Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 4:40.18 Fionella Metcalfe ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course 3 4:40.89 Stephanie Wise Burley Griffin 1/08/09 ACT Short Course Championships 4 4:46.95 Samantha Marceddo Ginninderra 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 5 4:48.02 Bethany Colquhoun ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course 6 5:07.19 Amy Brown Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet

15 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:35.97 Monique Murphy ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course 2 4:40.38 Ashleigh Streatfield Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 4:43.86 Miranda Debeljakovic CRUIZ 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 4:49.38 Georgia Hardy Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 4:49.60 Samantha Marceddo Ginninderra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 4:50.20 Nicole Martine Woden 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 5:02.32 Jessica Hood Woden 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet

16 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:29.42 Kaitlyn Schnyder Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 4:38.87 Claire Nicholls Burley Griffin 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 3 4:44.24 Lyndsay Saywell Telopea 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 4:51.46 Elizabeth Philippa Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships

17 & Over 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:22.11 Jessica Traficante Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 4:30.58 Meagan Ramsay Ginninderra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 4:31.72 Claire Nicholls Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 4:51.33 Heather Middleton Telopea 1/08/09 ACT Short Course Championships 5 4:55.41 Bianca Pitts Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet

12 years 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 10:27.91 Bonnie Zhang Canberra 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 2 10:41.29 Rachel Brown Canberra 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 3 11:22.51 Samantha Young Woden 21/06/09 ACT Winter Distance Meet

13 years 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 9:45.38 Fionella Metcalfe Canberra 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 2 10:22.25 Megan Bourne Canberra 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 3 10:28.28 Kate Miller Telopea 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 4 11:16.98 Melanie Le Couteur Vikings 21/06/09 ACT Winter Distance Meet

14 years 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 9:41.86 Samantha Marceddo Ginninderra 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 2 10:09.97 Amy Brown Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 3 10:19.99 Bethany Colquhoun Vikings 21/06/09 ACT Winter Distance Meet

15 years 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 9:33.49 Ashleigh Streatfield Vikings 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 2 9:41.88 Lindsay De Witte Telopea 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 3 9:49.39 Miranda Debeljakovic CRUIZ 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 10:01.43 Georgia Hardy Woden 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 5 10:31.25 Samantha Marceddo Ginninderra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival

17 & Over 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 8:55.48 Jessica Traficante Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 9:12.82 Meagan Ramsay Ginninderra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 9:20.36 Claire Nicholls Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 10:02.09 Bianca Pitts Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 5 10:17.86 Christie Jones Vikings 21/06/09 ACT Winter Distance Meet

14 years 1500m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 19:42.67 Bethany Colquhoun Vikings 21/06/09 ACT Winter Distance Meet

15 years 1500m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 18:58.97 Nicole Martine Woden 21/06/09 ACT Winter Distance Meet

17 & Over 1500m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 17:20.66 Jessica Traficante Telopea 21/06/09 ACT Winter Distance Meet

8 & Under 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 46.81 Abbey Webb Vikings 4/09/09 Tuggeranong Club Night #4 2 48.88 Isabelle Hoitink Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 49.35 Rachel Crawford Burley Griffin 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 50.25 Alexie Boulton Queanbeyan 16/08/09 Telopea WDS 2009 5 50.44 Brooke Gilroy Vikings 4/09/09 Tuggeranong Club Night #4 6 50.52 Jaime McGuire Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 51.50 Danielle Grimm Vikings 28/06/09 Woden WDS 2009 8 51.83 Alexis Cross Vikings 4/09/09 Tuggeranong Club Night #4 9 52.56 Phoebe Ross Woden 28/06/09 Woden WDS 2009 10 52.94 Pyper Thornberry Ginninderra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival

9 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 37.42 Kobi Kiraly Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 41.60 Rebecca Cross Vikings 28/06/09 SESA 2009 Winter 3 42.14 Breana Gilroy Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 45.25 Taylah Bacon Vikings 16/08/09 Telopea WDS 2009 5 45.73 Rhiannon Thompson Queanbeyan 1/08/09 ACT Short Course Championships 6 45.84 Amelia Laudenbach Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 47.62 Kate Tabke Vikings 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS 8 47.66 Stephanie McGoldrick Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 9 47.97 Darby Whiteley Queanbeyan 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS 10 48.41 Niamh Collett Ginninderra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival

10 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 36.50 Ashleigh Cockburn Canberra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 38.62 Gabrielle Scarth-Johnson Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 39.01 Emma Gillingham Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 40.12 Ellie Hearn Woden 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 5 40.16 Ashley Groch Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 40.40 Ebony Norris Woden 1/08/09 ACT Short Course Championships 7 40.57 Rebekah McCoy Vikings 5/04/09 TVSC Club Championships 8 40.93 Alexandra Ashley Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 9 41.02 Breana Gilroy ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet 10 41.30 Montana Thornberry ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet

11 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 34.63 Bonnie Zhang Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 2 35.15 Shannon Maloney Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 35.45 Rebekah McCoy Vikings 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 4 36.56 Grace Hoitink Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 5 37.25 Rachel Brown Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 6 37.65 Tizana Fiorese Burley Griffin 1/08/09 ACT Short Course Championships 7 37.82 Ellie Hearn Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 8 38.23 Hannah Cummins Goulburn 1/08/09 ACT Short Course Championships 9 38.72 Ashley Groch Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 10 39.35 Jessica Laudenbach Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet

12 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 31.06 Ayu Barry Telopea 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 2 34.20 Bonnie Zhang Canberra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 34.59 Anika Buckley Queanbeyan 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 34.72 Maya Blaikie CRUIZ 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 35.45 Molly Roberts CRUIZ 1/08/09 ACT Short Course Championships 6 35.98 Grace Hoitink Canberra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 7 36.35 Rachel Brown Canberra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 8 36.37 Holly Williams Woden 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 9 36.66 Haley Jedrzejek Canberra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 10 37.05 Emma Harris Woden 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival

13 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 32.00 Imogen Schiwy Telopea 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 2 33.67 Natasha Kosev Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 3 33.97 Sally Foster Burley Griffin 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 34.06 Kate Miller Telopea 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 5 35.40 Lua Plant Ginninderra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 6 36.10 Emily Van Gerwen Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships 7 36.30 Anna Bewley Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 8 36.68 Emma Kelly Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 9 36.83 Aisha Collins Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 10 36.84 Paula Rusanov Queanbeyan 16/08/09 Telopea WDS 2009

14 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 30.63 Samantha Marceddo Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 2 31.87 Imogen Schiwy Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 32.73 Stephanie Wise Burley Griffin 1/08/09 ACT Short Course Championships 4 32.90 Fionella Metcalfe Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 5 33.22 Kate Miller Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 6 33.66 Mabel Lam Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 7 34.97 Caitlyn Radcliffe Ginninderra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 8 35.07 Amy Brown Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 9 35.50 Bethany Colquhoun Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships 10 35.74 Audrey Choy Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships

15 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 30.19 Samantha Marceddo Ginninderra 8/08/09 2009 Telstra Australian Short Course 2 31.39 Renata Krause Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 3 31.64 Lindsay De Witte Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 32.56 Monique Murphy Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 33.47 Ashleigh Streatfield Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 6 33.98 Jessica Schembri Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 7 35.20 Brianna Charteris Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 8 37.30 Regan Morris Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 9 37.50 Jessica Hood Woden 7/08/09 Woden-Telopea Club Night 10 37.56 Georgia Toirkens Burley Griffin 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet

16 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 31.18 Kaitlyn Schnyder Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 31.22 Sarah Friend Woden 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 3 31.90 Lyndsay Saywell Telopea 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 33.28 Sarah Robertson Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 36.54 Elizabeth Philippa Vikings 28/06/09 SESA 2009 Winter 6 38.27 Charlotte Packard Canberra 16/08/09 Telopea WDS 2009

17 & Over 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 30.57 Heather Middleton Telopea 8/08/09 2009 Telstra Australian Short Course 2 31.37 Meagan Ramsay Ginninderra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 33.81 Jessica Traficante Telopea 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 33.96 Sarah Martine Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 35.16 Claire Nicholls Burley Griffin 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 43.46 Ellie Tonkin Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 7 50.33 Florence Sheppard Burley Griffin 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS

8 & Under 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:38.64 Abbey Webb Vikings 28/06/09 SESA 2009 Winter 2 1:46.65 Jaime McGuire Vikings 16/08/09 Telopea WDS 2009 3 1:47.98 Brooke Gilroy Vikings 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 4 1:56.03 Claire Le Couteur Vikings 28/06/09 Woden WDS 2009 5 1:58.89 Sierra Thurecht Vikings 16/08/09 Telopea WDS 2009

9 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:21.78 Kobi Kiraly Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 1:29.40 Rebecca Cross Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 3 1:32.77 Breana Gilroy Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships 4 1:33.44 Amelia Laudenbach Vikings 14/08/09 Tuggeranong Club Night #3 5 1:37.41 Rhiannon Thompson Queanbeyan 1/08/09 ACT Short Course Championships 6 1:43.40 Niamh Collett Ginninderra 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 7 1:44.71 Stephanie McGoldrick Vikings 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS 8 1:45.77 Lauren Elliott Queanbeyan 16/08/09 Telopea WDS 2009 9 1:47.44 Eskedar Gavel CRUIZ 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS 10 1:50.06 Taylah Bacon Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet

10 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:16.98 Ashleigh Cockburn Canberra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 1:22.87 Emma Gillingham Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 1:23.07 Ellie Hearn Woden 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 4 1:23.48 Gabrielle Scarth-Johnson Vikings 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 5 1:28.05 Rebecca Cross Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships 6 1:28.40 Ashley Groch Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 7 1:29.51 Alexandra Ashley Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 8 1:30.77 Montana Thornberry Ginninderra 1/08/09 ACT Short Course Championships 9 1:32.98 Cassidy Thurecht Vikings 16/08/09 Telopea WDS 2009 10 1:34.67 Tamika Veale CRUIZ 28/06/09 Woden WDS 2009

11 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:15.13 Bonnie Zhang Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 2 1:16.19 Rebekah McCoy Vikings 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 3 1:17.29 Shannon Maloney Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 1:19.49 Grace Hoitink Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 5 1:20.89 Tizana Fiorese Burley Griffin 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 1:22.24 Rachel Brown Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 7 1:22.55 Ellie Hearn Woden 1/08/09 ACT Short Course Championships 8 1:23.92 Hannah Cummins Goulburn 1/08/09 ACT Short Course Championships 9 1:25.84 Ashley Groch Canberra 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 10 1:26.03 Jessica Laudenbach Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival

12 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:06.89 Ayu Barry Telopea 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 1:12.12 Bonnie Zhang Canberra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 1:14.22 Maya Blaikie CRUIZ 1/08/09 ACT Short Course Championships 4 1:15.78 Anika Buckley ACT 22/08/09 Victorian Country Short Course Championships 5 1:16.84 Grace Hoitink Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 1:19.69 Jessica Wu Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 7 1:20.06 Rachel Brown Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 8 1:20.17 Haley Jedrzejek Canberra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 9 1:21.92 Jessica Orr Ginninderra 1/08/09 ACT Short Course Championships 10 1:22.69 Haylee Norris Woden 16/08/09 Telopea WDS 2009 10 1:22.69 Tarni Miller Canberra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships

13 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:10.88 Imogen Schiwy Telopea 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 2 1:12.42 Natasha Kosev Ginninderra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 3 1:15.51 Britt McDonald ACT 22/08/09 Victorian Country Short Course Championships 4 1:15.78 Kate Miller Telopea 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 5 1:17.17 Emily Van Gerwen Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 1:17.88 Paula Rusanov Queanbeyan 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 1:17.95 Bethany Colquhoun Vikings 14/08/09 Tuggeranong Club Night #3 8 1:18.14 Emma Kelly Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 9 1:19.17 Aisha Collins Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 10 1:19.27 Anna Bewley Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet

14 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:05.70 Samantha Marceddo Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 2 1:08.96 Imogen Schiwy Telopea 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 1:09.71 Stephanie Wise Burley Griffin 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 4 1:11.42 Sarah Baker Ginninderra 1/08/09 ACT Short Course Championships 5 1:11.90 Monique Murphy Vikings 5/04/09 TVSC Club Championships 6 1:12.53 Kate Miller Telopea 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 1:12.80 Fionella Metcalfe ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course 8 1:13.37 Mabel Lam Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 9 1:13.70 Bethany Colquhoun Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 10 1:14.90 Amy Brown ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course

15 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:03.70 Samantha Marceddo Ginninderra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 1:06.14 Lindsay De Witte Telopea 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 3 1:08.14 Monique Murphy Vikings 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 4 1:08.56 Ashleigh Streatfield Vikings 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 5 1:09.57 Jessica Schembri Ginninderra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 6 1:09.95 Renata Krause Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 7 1:13.21 Miranda Debeljakovic CRUIZ 1/08/09 ACT Short Course Championships 8 1:14.85 Brianna Charteris Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 9 1:15.79 Georgia Hardy Woden 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 10 1:16.05 Jessica Hood ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course

16 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:08.03 Sarah Friend Woden 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 2 1:09.42 Lyndsay Saywell Telopea 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 1:28.91 Elizabeth Philippa Vikings 5/04/09 TVSC Club Championships

17 & Over 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:04.62 Meagan Ramsay Ginninderra 24/07/09 2009 NSW State Open SC Championships 2 1:06.27 Heather Middleton Telopea 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 3 1:10.45 Jessica Traficante Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 1:12.76 Claire Nicholls Burley Griffin 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 5 1:12.89 Sarah Martine Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 6 1:15.97 Bianca Pitts Vikings 28/06/09 SESA 2009 Winter 7 1:19.55 Alannah Grimm Vikings 5/04/09 TVSC Club Championships 8 1:22.99 Christie Jones Vikings 5/04/09 TVSC Club Championships

9 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:57.53 Kobi Kiraly Woden 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 2 3:08.95 Breana Gilroy Vikings 16/08/09 Telopea WDS 2009 3 3:17.14 Rebecca Cross Vikings 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS 4 4:02.08 Lauren Elliott Queanbeyan 16/08/09 Telopea WDS 2009

10 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:43.95 Ashleigh Cockburn Canberra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 2:56.61 Emma Gillingham Burley Griffin 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 3 3:06.32 Ashley Groch Canberra 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS 4 3:08.66 Alexandra Ashley Ginninderra 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 5 3:17.23 Montana Thornberry Ginninderra 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 6 3:20.12 Tennille Miller Canberra 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 7 3:41.22 Niamh Collett Ginninderra 16/08/09 Telopea WDS 2009 8 3:42.95 Milla Wolf Vikings 16/08/09 Telopea WDS 2009

11 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:38.08 Shannon Maloney Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 2:45.05 Rebekah McCoy Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 2:51.66 Tizana Fiorese Burley Griffin 1/08/09 ACT Short Course Championships 4 3:05.19 Jessica Laudenbach Vikings 16/08/09 Telopea WDS 2009 5 3:12.20 Hannah Cummins Goulburn 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 6 3:18.61 Chloe Ironside Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 3:20.65 Samantha Young Woden 3/04/09 Woden Club Night

12 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:26.96 Ayu Barry Telopea 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 2:35.12 Bonnie Zhang Canberra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 2:38.77 Maya Blaikie ACT 22/08/09 Victorian Country Short Course Championships 4 2:43.02 Rachel Brown Canberra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 2:48.41 Grace Hoitink Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 6 2:51.55 Tarni Miller Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 7 2:52.30 Jessica Wu Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships 8 2:55.07 Haley Jedrzejek Canberra 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 9 3:02.58 Eliza Tetley Burley Griffin 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 10 3:07.64 Hannah Cummins Goulburn 16/08/09 Telopea WDS 2009

13 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:35.39 Imogen Schiwy Telopea 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 2 2:36.39 Fionella Metcalfe Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 3 2:38.48 Natasha Kosev Ginninderra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 2:46.36 Emma Kelly Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships 5 2:48.31 Megan Bourne Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 6 2:50.24 Melanie Le Couteur Vikings 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 7 2:50.90 Paula Rusanov Queanbeyan 28/06/09 Woden WDS 2009 8 2:54.34 Emily Van Gerwen Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships 9 2:57.50 Andrea Gosling Vikings 16/08/09 Telopea WDS 2009 10 3:10.84 Alexandra Brenner Telopea 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet

14 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:24.85 Samantha Marceddo Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 2 2:29.16 Imogen Schiwy Telopea 1/08/09 ACT Short Course Championships 3 2:34.60 Fionella Metcalfe ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course 4 2:35.28 Bethany Colquhoun Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships 5 2:37.75 Kate Miller Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 6 2:38.27 Amy Brown ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course 7 2:40.98 Caitlyn Radcliffe Ginninderra 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 8 2:41.81 Mabel Lam Woden 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 9 2:44.50 Claire Mantle Woden 3/04/09 Woden Club Night 10 2:46.17 Audrey Choy Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships

15 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:19.23 Lindsay De Witte Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 2:19.96 Samantha Marceddo Ginninderra 8/08/09 2009 Telstra Australian Short Course 3 2:25.46 Ashleigh Streatfield Vikings 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 4 2:25.74 Monique Murphy Vikings 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 5 2:29.95 Renata Krause ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course 6 2:32.56 Sarah Friend Woden 3/04/09 Woden Club Night 7 2:37.23 Georgia Hardy Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 8 2:38.16 Brianna Charteris Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 9 2:50.47 Olivia Columb Ginninderra 21/06/09 ACT Winter Distance Meet

16 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:33.31 Lyndsay Saywell Telopea 30/05/09 Carlile Speedo Cup 2009

17 & Over 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:17.78 Meagan Ramsay Ginninderra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 2:21.98 Heather Middleton Telopea 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 3 2:41.29 Sarah Martine Woden 21/06/09 ACT Winter Distance Meet

8 & Under 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 51.88 Phoebe Ross Woden 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 2 54.83 Abbey Webb Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 3 56.14 Danielle Grimm Vikings 28/06/09 Woden WDS 2009 4 56.35 Rachel Crawford Burley Griffin 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 5 57.78 Emma Wright Vikings 16/08/09 Telopea WDS 2009 6 58.15 Chloe Rogers CRUIZ 28/06/09 Woden WDS 2009 7 58.37 Alexie Boulton Queanbeyan 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 8 58.57 Brooke Gilroy Vikings 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 9 58.91 Alexis Cross Vikings 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 10 1:00.39 Pyper Thornberry Ginninderra 16/08/09 Telopea WDS 2009

9 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 42.54 Rebecca Cross Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 45.24 Breana Gilroy Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 47.33 Kobi Kiraly Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 48.41 Eskedar Gavel CRUIZ 1/08/09 ACT Short Course Championships 5 51.74 Rhiannon Thompson Queanbeyan 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 53.03 Amelia Laudenbach Vikings 16/08/09 Telopea WDS 2009 7 53.22 Madeleine Vu Goulburn 16/08/09 Telopea WDS 2009 8 54.36 Niamh Collett Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 9 54.44 Milla Wolf Vikings 5/04/09 TVSC Club Championships 10 54.50 Phoebe Ross Woden 1/08/09 ACT Short Course Championships

10 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 41.63 Rebecca Cross Vikings 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 44.41 Isabella Marinelli Woden 3/04/09 Woden Club Night 3 44.73 Ebony Norris Woden 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 45.25 Ashley Groch Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 5 45.53 Kaela McGuire ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet 6 45.82 Ellie Hearn Woden 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 7 46.61 Alexandra Ashley Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 8 46.85 Gabrielle Scarth-Johnson Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 9 46.88 Breana Gilroy ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet 10 47.17 Alannah Riggans Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships

11 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 41.21 Tizana Fiorese Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 41.62 Emily French CRUIZ 1/08/09 ACT Short Course Championships 3 41.66 Isabella Marinelli ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet 4 43.72 Shannon Maloney Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 43.76 Rebekah McCoy ACT 22/08/09 Victorian Country Short Course Championships 6 43.89 Samantha Young Woden 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 7 43.96 Annika Svensson Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships 7 43.96 Ellie Hearn Woden 1/08/09 ACT Short Course Championships 9 44.28 Astrid Barta Canberra 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 10 44.56 Ashley Groch Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships

12 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 37.54 Emma Harris Woden 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 38.12 Anika Buckley Queanbeyan 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 39.43 Ayu Barry Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 40.22 Tarni Miller Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 5 40.79 Tayla Casey Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 6 41.34 Samantha Young Woden 1/08/09 ACT Short Course Championships 7 42.87 Grace Hoitink Canberra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 8 43.07 Molly Roberts CRUIZ 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 9 43.13 Brittany Ross Woden 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 10 43.51 Molly May Cann Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet

13 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 36.39 Natasha Kosev Ginninderra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 36.52 Emma Thompson Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 37.78 Sally Foster Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 37.80 Brooke James Burley Griffin 1/08/09 ACT Short Course Championships 5 39.98 Lua Plant Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 6 40.25 Emma Kelly Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships 7 40.36 Millie Drummond Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 8 41.63 Paula Rusanov Queanbeyan 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 9 41.71 Anna Bewley Canberra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 10 41.81 Dajana Bogojevic Queanbeyan 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 10 41.81 Brittany Ross Woden 16/08/09 Telopea WDS 2009

14 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 34.73 Sarah Baker Ginninderra 24/07/09 2009 NSW State Open SC Championships 2 37.49 Olivia Cummins-Carney Ginninderra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 39.63 Jessica Hood Woden 3/04/09 Woden Club Night 4 40.06 Camille Herstik Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships 5 40.61 Kate Miller Telopea 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 40.66 Fionella Metcalfe Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 40.69 Caitlyn Radcliffe ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet 7 40.69 Chelsea Brodie Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 9 41.67 Audrey Choy Canberra 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 10 41.90 Bethany Colquhoun Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet

15 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 35.67 Jessica Schembri Ginninderra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 36.42 Ashleigh Streatfield Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 37.15 Jessica Hood Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 37.58 Lindsay De Witte Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 37.66 Charlotte Packard Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 37.88 Nicole Martine Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 7 39.34 Georgia Hardy Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 8 40.59 Regan Morris Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 9 41.13 Zoia Rusanov Queanbeyan 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 10 1:21.28 Mikaela Dingley Canberra 28/06/09 Woden WDS 2009

16 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 36.55 Elizabeth Philippa Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 2 37.20 Charlotte Packard Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 3 39.52 Sarah Friend Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 39.95 Lyndsay Saywell Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 43.53 Sinead Pearson Telopea 7/08/09 Woden-Telopea Club Night 6 46.75 Cassie Keys Canberra 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS

17 & Over 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 32.48 Afton Palmer Burley Griffin 8/08/09 2009 Telstra Australian Short Course 2 33.85 Jacquelyn Craft Ginninderra 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 3 34.43 Mikayla Pelkowitz Ginninderra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 35.72 Bianca Pitts Vikings 24/07/09 2009 NSW State Open SC Championships 5 36.21 Jessica Traficante Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 6 37.83 Sarah Martine Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 7 46.66 Ellie Tonkin Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 8 49.53 Florence Sheppard Burley Griffin 28/06/09 Woden WDS 2009

8 & Under 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:51.73 Phoebe Ross Woden 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 2 2:03.32 Danielle Grimm Vikings 16/08/09 Telopea WDS 2009 3 2:05.03 Abbey Webb Vikings 28/06/09 SESA 2009 Winter 4 2:05.23 Alexie Boulton Queanbeyan 16/08/09 Telopea WDS 2009 5 2:08.77 Alexis Cross Vikings 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 6 2:10.12 Brooke Gilroy Vikings 28/06/09 SESA 2009 Winter 7 2:14.82 Pyper Thornberry Ginninderra 16/08/09 Telopea WDS 2009 8 2:34.85 Claire Le Couteur Vikings 28/06/09 Woden WDS 2009

9 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:31.29 Rebecca Cross Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 1:41.57 Breana Gilroy Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships 3 1:43.66 Eskedar Gavel CRUIZ 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 1:46.37 Ebony Norris Woden 3/04/09 Woden Club Night 5 1:47.15 Rhiannon Thompson Queanbeyan 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 1:49.94 Kobi Kiraly Woden 28/06/09 Woden WDS 2009 7 1:54.57 Taylah Bacon Vikings 28/06/09 SESA 2009 Winter 8 1:55.09 Amelia Laudenbach Vikings 16/08/09 Telopea WDS 2009 9 2:00.45 Stephanie McGoldrick Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 10 2:02.37 Phoebe Ross Woden 1/08/09 ACT Short Course Championships

10 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:29.78 Rebecca Cross Vikings 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 1:37.39 Kaela McGuire Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 1:38.55 Ebony Norris Woden 1/08/09 ACT Short Course Championships 4 1:39.32 Ellie Hearn Woden 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 5 1:39.70 Ashley Groch Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 1:42.27 Alexandra Ashley Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 7 1:43.04 Gabrielle Scarth-Johnson Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 8 1:44.00 Alannah Riggans Woden 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 9 1:46.37 Breana Gilroy Vikings 4/09/09 Tuggeranong Club Night #4 10 1:46.60 Hayley Morris Burley Griffin 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival

11 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:29.18 Tizana Fiorese Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 1:31.71 Emily French CRUIZ 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 1:34.49 Ellie Hearn Woden 1/08/09 ACT Short Course Championships 4 1:34.52 Isabella Marinelli Woden 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 5 1:34.64 Samantha Young Woden 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 6 1:35.51 Kate Thornton Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 7 1:38.19 Shannon Maloney Woden 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 8 1:38.31 Alexandra Ashley Ginninderra 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 9 1:39.97 Ashley Groch Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 10 1:40.08 Astrid Barta Canberra 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009

12 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:20.22 Emma Harris Woden 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 1:23.30 Anika Buckley Queanbeyan 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 1:26.76 Ayu Barry Telopea 1/08/09 ACT Short Course Championships 4 1:28.10 Tarni Miller Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 5 1:28.67 Tayla Casey Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 6 1:30.94 Samantha Young Woden 1/08/09 ACT Short Course Championships 7 1:33.48 Molly May Cann Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 8 1:36.71 Molly Roberts CRUIZ 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 9 1:37.35 Bonnie Zhang Canberra 16/08/09 Telopea WDS 2009 10 1:37.98 Haley Jedrzejek Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet

13 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:18.76 Natasha Kosev Ginninderra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 1:20.20 Brooke James Burley Griffin 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 3 1:21.29 Emma Thompson Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 1:25.21 Sally Foster Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 1:25.25 Emma Kelly Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships 6 1:29.61 Paula Rusanov ACT 22/08/09 Victorian Country Short Course Championships 7 1:30.34 Lua Plant Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 8 1:30.36 Britt McDonald ACT 22/08/09 Victorian Country Short Course Championships 9 1:31.33 Fionella Metcalfe Canberra 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS 10 1:35.66 Tamika Brinkley Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet

14 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:13.50 Sarah Baker Ginninderra 24/07/09 2009 NSW State Open SC Championships 2 1:17.08 Ashleigh Sunderland Woden 3/04/09 Woden Club Night 3 1:22.25 Olivia Cummins-Carney Ginninderra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 1:25.83 Monique Murphy Vikings 5/04/09 TVSC Club Championships 5 1:27.40 Chelsea Brodie Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 6 1:28.03 Fionella Metcalfe Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 1:28.18 Caitlyn Radcliffe Ginninderra 1/08/09 ACT Short Course Championships 8 1:29.33 Regan Morris Vikings 5/04/09 TVSC Club Championships 9 1:30.29 Camille Herstik Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships 10 1:32.20 Mabel Lam Woden 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival

15 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:14.62 Jessica Schembri Ginninderra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 1:16.83 Ashleigh Streatfield Vikings 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 3 1:20.07 Nicole Martine Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 1:20.23 Jessica Hood Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 1:20.52 Lindsay De Witte Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 6 1:23.20 Charlotte Packard Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 1:25.51 Miranda Debeljakovic CRUIZ 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 8 1:25.66 Georgia Hardy Woden 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 9 1:27.34 Regan Morris Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 10 1:29.60 Zoia Rusanov Queanbeyan 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival

16 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:19.74 Charlotte Packard ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course 2 1:19.92 Elizabeth Philippa Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 3 1:26.36 Sarah Robertson Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 1:31.40 Lyndsay Saywell Telopea 30/05/09 Carlile Speedo Cup 2009 5 1:35.23 Sinead Pearson Telopea 7/08/09 Woden-Telopea Club Night

17 & Over 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:11.41 Jacquelyn Craft Ginninderra 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 2 1:12.06 Afton Palmer Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 1:12.39 Mikayla Pelkowitz Ginninderra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 4 1:13.07 Meagan Ramsay Ginninderra 8/08/09 2009 Telstra Australian Short Course 5 1:17.51 Bianca Pitts Vikings 24/07/09 2009 NSW State Open SC Championships 6 1:19.34 Jessica Traficante Telopea 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 7 1:24.73 Christie Jones Vikings 5/04/09 TVSC Club Championships 8 1:47.01 Florence Sheppard Burley Griffin 28/06/09 Woden WDS 2009

9 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:13.20 Rebecca Cross Vikings 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 2 3:43.64 Breana Gilroy Vikings 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 3 3:44.64 Eskedar Gavel CRUIZ 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 4 3:57.80 Taylah Bacon Vikings 16/08/09 Telopea WDS 2009 5 4:06.49 Rhiannon Thompson Queanbeyan 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 6 4:08.13 Phoebe Ross Woden 16/08/09 Telopea WDS 2009

10 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:34.77 Ashley Groch Canberra 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 2 3:36.28 Alexandra Ashley Ginninderra 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 3 3:44.09 Kaela McGuire Vikings 28/06/09 Woden WDS 2009 4 3:47.43 Grace Pyke Canberra 16/08/09 Telopea WDS 2009 5 3:49.20 Ebony Norris Woden 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS 6 3:49.23 Milla Wolf Vikings 28/06/09 Woden WDS 2009

11 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:09.58 Tizana Fiorese Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 3:18.21 Emily French CRUIZ 1/08/09 ACT Short Course Championships 3 3:27.53 Isabella Marinelli Woden 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 3:27.68 Kate Thornton Vikings 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS 5 3:28.78 Rachel Brown Canberra 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS 6 3:30.85 Ashley Groch Canberra 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 7 3:34.13 Shannon Maloney Woden 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS 8 3:36.94 Annika Svensson Vikings 16/08/09 Telopea WDS 2009 9 3:45.53 Ashleigh Jones Vikings 16/08/09 Telopea WDS 2009 10 3:48.35 Chelsea Stewart Ginninderra 28/06/09 Woden WDS 2009

12 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:50.43 Emma Harris Woden 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 3:00.09 Anika Buckley Queanbeyan 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 3 3:04.03 Tarni Miller Canberra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 3:07.98 Tayla Casey Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 3:19.15 Samantha Young Woden 1/08/09 ACT Short Course Championships 6 3:27.20 Rachel Brown Canberra 28/06/09 Woden WDS 2009 7 3:28.58 Lauren Abraham Canberra 16/08/09 Telopea WDS 2009 8 3:49.69 Chantelle Vu Goulburn 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS

13 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:52.71 Natasha Kosev Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 2 2:53.34 Brooke James ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course 3 3:07.80 Emma Kelly Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 3:18.80 Paula Rusanov Queanbeyan 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 5 3:25.78 Charissa Pezzullo Vikings 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009

14 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:34.38 Sarah Baker Ginninderra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 3:00.96 Olivia Cummins-Carney Ginninderra 1/08/09 ACT Short Course Championships 3 3:02.17 Chelsea Brodie Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 4 3:13.74 Camille Herstik Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships 5 3:36.12 Jaimee Webb Vikings 14/08/09 Tuggeranong Club Night #3

15 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:42.07 Jessica Schembri Ginninderra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 2:44.02 Ashleigh Streatfield Vikings 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 3 2:48.53 Nicole Martine Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 2:50.10 Jessica Hood Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 3:04.39 Charlotte Packard Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 3:11.92 Regan Morris Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 7 3:20.99 Zoia Rusanov Queanbeyan 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet

16 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:48.38 Elizabeth Philippa Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships 2 2:51.78 Charlotte Packard Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships

17 & Over 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:27.66 Jacquelyn Craft Ginninderra 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 2 2:32.26 Meagan Ramsay Ginninderra 8/08/09 2009 Telstra Australian Short Course 3 2:36.79 Mikayla Pelkowitz Ginninderra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 4 2:42.68 Afton Palmer Burley Griffin 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 5 2:48.24 Jessica Traficante Telopea 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 6 2:49.46 Bianca Pitts Vikings 24/07/09 2009 NSW State Open SC Championships

8 & Under 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 48.57 Jaime McGuire Vikings 16/08/09 Telopea WDS 2009 2 50.07 Isabelle Hoitink Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 50.47 Abbey Webb Vikings 28/06/09 SESA 2009 Winter 4 52.06 Rachel Crawford Burley Griffin 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 5 53.09 Brooke Gilroy Vikings 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 6 56.09 Danielle Grimm Vikings 14/08/09 Tuggeranong Club Night #3 7 59.01 Jess Ashley Ginninderra 16/08/09 Telopea WDS 2009 8 1:03.40 Sierra Thurecht Vikings 14/08/09 Tuggeranong Club Night #3 9 1:03.49 Phoebe Ross Woden 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 10 1:06.04 Alexis Cross Vikings 5/04/09 TVSC Club Championships

9 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 38.13 Rebecca Cross Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 38.51 Kobi Kiraly Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 38.70 Breana Gilroy Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships 4 39.73 Ebony Norris Woden 3/04/09 Woden Club Night 5 44.79 Taylah Bacon Vikings 14/08/09 Tuggeranong Club Night #3 6 45.65 Lauren Elliott Queanbeyan 16/08/09 Telopea WDS 2009 7 49.28 Rhiannon Thompson Queanbeyan 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS 8 50.13 Alicia Norris Woden 7/08/09 Woden-Telopea Club Night 9 51.62 Amelia Laudenbach Vikings 28/06/09 Woden WDS 2009 10 52.33 Milla Wolf Vikings 5/04/09 TVSC Club Championships

10 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 36.66 Emma Gillingham Burley Griffin 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 36.68 Ebony Norris Woden 1/08/09 ACT Short Course Championships 3 37.47 Ellie Hearn Woden 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 4 38.87 Ashleigh Cockburn Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 5 39.39 Rebekah McCoy Vikings 5/04/09 TVSC Club Championships 6 39.60 Rebecca Cross Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships 7 39.90 Gabrielle Scarth-Johnson ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet 8 40.21 Isabella Marinelli Woden 3/04/09 Woden Club Night 9 40.36 Alannah Riggans Woden 28/06/09 Woden WDS 2009 10 41.15 Breana Gilroy ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet

11 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 34.93 Tizana Fiorese Burley Griffin 1/08/09 ACT Short Course Championships 2 35.08 Rebekah McCoy Vikings 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 3 35.63 Grace Hoitink Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 4 36.04 Ellie Hearn Woden 1/08/09 ACT Short Course Championships 5 36.17 Hannah Cummins Goulburn 1/08/09 ACT Short Course Championships 6 37.32 Isabella Marinelli Woden 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 38.02 Emily French CRUIZ 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 8 38.36 Bonnie Zhang Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 9 38.89 Shannon Maloney Woden 7/08/09 Woden-Telopea Club Night 10 39.03 Chelsea Stewart ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet

12 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 32.22 Ayu Barry Telopea 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 2 32.52 Anika Buckley Queanbeyan 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 34.20 Molly Roberts CRUIZ 1/08/09 ACT Short Course Championships 4 34.70 Grace Hoitink Canberra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 34.84 Holly Williams Woden 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 6 36.41 Jessica Orr Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 7 36.48 Hannah Cummins ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet 8 37.15 Bonnie Zhang Canberra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 9 37.20 Eliza Tetley Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 10 37.39 Brittany Ross Woden 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet

13 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 31.78 Sally Foster Burley Griffin 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 2 31.82 Emma Thompson Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 32.29 Natasha Kosev Ginninderra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 32.49 Britt McDonald Canberra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 33.15 Imogen Schiwy Telopea 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 6 33.58 Kate Miller Telopea 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 7 34.02 Emily Van Gerwen Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 8 34.54 Fionella Metcalfe Canberra 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS 9 34.57 Brooke James Burley Griffin 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 10 35.06 Paula Rusanov Queanbeyan 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival

14 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 31.90 Stephanie Wise Burley Griffin 1/08/09 ACT Short Course Championships 2 32.41 Sarah Baker Ginninderra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 3 32.73 Bethany Colquhoun Vikings 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 4 33.18 Chelsea Brodie Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 5 33.28 Mabel Lam Woden 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 6 33.47 Caitlyn Radcliffe Ginninderra 1/08/09 ACT Short Course Championships 7 34.33 Fionella Metcalfe Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 8 34.44 Kate Miller Telopea 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 9 34.83 Rosalea Bell Canberra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 10 35.67 Audrey Choy Canberra 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009

15 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 30.35 Monique Murphy Vikings 24/07/09 2009 NSW State Open SC Championships 2 31.09 Lindsay De Witte Telopea 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 3 31.30 Samantha Marceddo Ginninderra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 31.98 Renata Krause Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 5 32.91 Miranda Debeljakovic CRUIZ 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 6 32.97 Brianna Charteris Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 7 33.24 Ashleigh Streatfield Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 8 33.46 Jessica Hood Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 9 33.53 Jessica Schembri Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 10 34.09 Georgia Toirkens Burley Griffin 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet

16 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 29.65 Kaitlyn Schnyder Burley Griffin 1/08/09 ACT Short Course Championships 2 31.44 Lyndsay Saywell Telopea 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 3 31.48 Sarah Friend Woden 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 4 33.63 Elizabeth Philippa Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 34.37 Claire Nicholls Burley Griffin 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 6 34.41 Jessica Williams Woden 3/04/09 Woden Club Night 7 36.21 Cassie Keys Canberra 16/08/09 Telopea WDS 2009

17 & Over 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 20.10 Jessica Traficante Telopea 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 29.76 Heather Middleton Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 29.93 Meagan Ramsay Ginninderra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 32.02 Bianca Pitts Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 5 33.34 Sarah Martine Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 6 38.16 Ellie Tonkin Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships

8 & Under 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:22.28 Abbey Webb Vikings 16/08/09 Telopea WDS 2009

9 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:31.10 Kobi Kiraly Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 1:32.05 Breana Gilroy Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 1:40.82 Rebecca Cross Vikings 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS 4 2:03.78 Niamh Collett Ginninderra 28/06/09 Woden WDS 2009 5 2:11.84 Lauren Elliott Queanbeyan 28/06/09 Woden WDS 2009

10 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:23.55 Emma Gillingham Burley Griffin 1/08/09 ACT Short Course Championships 2 1:24.84 Ashleigh Cockburn Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 1:27.78 Ebony Norris Woden 7/08/09 Woden-Telopea Club Night 4 1:35.82 Gabrielle Scarth-Johnson Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 5 1:42.24 Molly Tetley Burley Griffin 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 1:42.56 Grace Pyke Canberra 16/08/09 Telopea WDS 2009 7 1:43.05 Tamika Veale CRUIZ 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 8 1:45.89 Montana Thornberry Ginninderra 16/08/09 Telopea WDS 2009 9 1:45.96 Kaela McGuire Vikings 14/08/09 Tuggeranong Club Night #3 10 1:53.16 Rhiannon Thompson Queanbeyan 16/08/09 Telopea WDS 2009

11 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:16.65 Rebekah McCoy Vikings 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 1:18.33 Tizana Fiorese Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 1:22.52 Ellie Hearn Woden 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 1:29.94 Isabella Marinelli Woden 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 5 1:33.04 Hannah Cummins Goulburn 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 6 1:37.38 Ashleigh Jones Vikings 14/08/09 Tuggeranong Club Night #3 7 1:37.54 Rachael Albertson-Kill Telopea 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 8 1:37.89 Emily French CRUIZ 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 9 1:45.96 Ceillagh Svensson Vikings 16/08/09 Telopea WDS 2009 10 1:46.12 Annika Svensson Vikings 14/08/09 Tuggeranong Club Night #3

12 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:12.77 Ayu Barry Telopea 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 1:14.83 Anika Buckley Queanbeyan 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 3 1:15.87 Holly Williams Woden 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 4 1:21.36 Eliza Tetley Burley Griffin 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 5 1:22.18 Grace Hoitink ACT 22/08/09 Victorian Country Short Course Championships 6 1:22.30 Jessica Orr Ginninderra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 1:23.81 Haley Jedrzejek Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 8 1:26.58 Bonnie Zhang Canberra 16/08/09 Telopea WDS 2009 9 1:30.13 Brittany Ross Woden 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 10 1:30.24 Katie Gillingham Burley Griffin 16/08/09 Telopea WDS 2009

13 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:09.69 Emma Thompson Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 1:10.24 Sally Foster Burley Griffin 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 1:10.85 Britt McDonald Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 4 1:13.08 Imogen Schiwy Telopea 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 5 1:13.67 Natasha Kosev Ginninderra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 6 1:14.64 Fionella Metcalfe Canberra 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS 7 1:15.96 Kate Miller Telopea 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 8 1:17.58 Paula Rusanov Queanbeyan 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 9 1:18.77 Emily Van Gerwen Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 10 1:20.78 Aisha Collins Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival

14 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:08.36 Amy Brown Vikings 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 1:09.58 Bethany Colquhoun Vikings 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 3 1:09.74 Monique Murphy Vikings 5/04/09 TVSC Club Championships 4 1:09.90 Sarah Baker Ginninderra 1/08/09 ACT Short Course Championships 5 1:09.93 Samantha Marceddo Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 6 1:10.84 Sally Foster Burley Griffin 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 7 1:11.06 Stephanie Wise Burley Griffin 1/08/09 ACT Short Course Championships 8 1:13.03 Caitlyn Radcliffe Ginninderra 1/08/09 ACT Short Course Championships 9 1:13.67 Fionella Metcalfe Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 10 1:14.06 Imogen Schiwy Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships

15 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:06.32 Monique Murphy Vikings 24/07/09 2009 NSW State Open SC Championships 2 1:07.53 Lindsay De Witte Telopea 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 3 1:09.52 Samantha Marceddo Ginninderra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 4 1:11.54 Ashleigh Streatfield Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 5 1:12.01 Miranda Debeljakovic CRUIZ 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 6 1:14.45 Jessica Hood Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 7 1:17.49 Olivia Columb Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 8 1:37.44 Sara Lucic Queanbeyan 16/08/09 Telopea WDS 2009 9 2:32.98 Mikaela Dingley Canberra 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009

16 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:08.20 Sarah Robertson Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 1:09.00 Lyndsay Saywell Telopea 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 1:13.09 Elizabeth Philippa Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 1:16.05 Jessica Williams Woden 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 5 1:22.75 Charlotte Packard Canberra 16/08/09 Telopea WDS 2009 6 1:30.79 Cassie Keys Canberra 16/08/09 Telopea WDS 2009

17 & Over 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:04.73 Meagan Ramsay Ginninderra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 1:05.42 Heather Middleton Telopea 8/08/09 2009 Telstra Australian Short Course 3 1:08.55 Mikayla Pelkowitz ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course 4 1:09.35 Bianca Pitts Vikings 24/07/09 2009 NSW State Open SC Championships 5 1:12.72 Christie Jones Vikings 5/04/09 TVSC Club Championships 6 1:13.12 Sarah Martine Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 7 1:14.15 Claire Nicholls Burley Griffin 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival

9 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:35.71 Breana Gilroy Vikings 21/06/09 ACT Winter Distance Meet

10 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:14.33 Emma Gillingham Burley Griffin 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009

11 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:05.41 Rebekah McCoy Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival

12 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:37.24 Ayu Barry Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships

13 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:36.35 Britt McDonald Canberra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 2:46.02 Sally Foster Burley Griffin 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 3 2:57.05 Paula Rusanov Queanbeyan 16/08/09 Telopea WDS 2009

14 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:30.44 Bethany Colquhoun Vikings 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 2:32.93 Stephanie Wise Burley Griffin 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 3 2:33.46 Amy Brown Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 2:37.09 Rosalea Bell Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 5 2:39.26 Caitlyn Radcliffe Ginninderra 16/08/09 Telopea WDS 2009

15 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:28.94 Monique Murphy Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 2 2:36.11 Miranda Debeljakovic CRUIZ 1/08/09 ACT Short Course Championships 3 2:36.88 Samantha Marceddo Ginninderra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 4 2:49.99 Olivia Columb Ginninderra 21/06/09 ACT Winter Distance Meet

16 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:34.87 Cassie Keys Canberra 16/08/09 Telopea WDS 2009

17 & Over 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:22.78 Heather Middleton Telopea 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 2:28.60 Jessica Traficante Telopea 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 2:31.02 Bianca Pitts Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 2:38.69 Christie Jones Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet

8 & Under 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:42.13 Abbey Webb Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 2 1:47.22 Rachel Crawford Burley Griffin 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 3 1:49.53 Brooke Gilroy Vikings 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 4 1:50.30 Jaime McGuire Vikings 4/09/09 Tuggeranong Club Night #4 5 1:51.69 Danielle Grimm Vikings 16/08/09 Telopea WDS 2009 6 1:52.72 Alexis Cross Vikings 4/09/09 Tuggeranong Club Night #4 7 1:53.25 Isabelle Hoitink Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 8 1:54.92 Phoebe Ross Woden 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 9 2:00.65 Jess Ashley Ginninderra 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 10 2:01.75 Sierra Thurecht Vikings 14/08/09 Tuggeranong Club Night #3

9 years 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:24.70 Kobi Kiraly Woden 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 2 1:24.81 Rebecca Cross Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 3 1:32.88 Breana Gilroy Vikings 5/04/09 TVSC Club Championships 4 1:37.29 Taylah Bacon Vikings 16/08/09 Telopea WDS 2009 5 1:39.46 Amelia Laudenbach Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 6 1:40.03 Rhiannon Thompson Queanbeyan 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 7 1:41.94 Eskedar Gavel CRUIZ 28/06/09 Woden WDS 2009 8 1:44.01 Stephanie McGoldrick Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 9 1:44.13 Kate Tabke Vikings 5/04/09 TVSC Club Championships 10 1:44.33 Lauren Elliott Queanbeyan 28/06/09 Woden WDS 2009 10 1:44.33 Niamh Collett Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet

10 years 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:26.97 Ebony Norris Woden 1/08/09 ACT Short Course Championships 2 1:29.89 Grace Pyke Canberra 16/08/09 Telopea WDS 2009 3 1:30.73 Gabrielle Scarth-Johnson Vikings 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS 4 1:31.69 Emma Gillingham Burley Griffin 28/06/09 SESA 2009 Winter 5 1:32.77 Tamika Veale CRUIZ 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 1:32.82 Alannah Riggans Woden 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 1:33.04 Alexandra Ashley Ginninderra 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS 8 1:33.53 Tennille Miller Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 9 1:34.10 Kaela McGuire Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships 10 1:34.46 Maddie Quinn Queanbeyan 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009

11 years 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:20.87 Rebekah McCoy Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships 2 1:22.75 Isabella Marinelli ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet 3 1:24.07 Ashley Groch ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet 4 1:24.44 Evie McNee Ginninderra 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS 5 1:24.59 Emily French CRUIZ 1/08/09 ACT Short Course Championships 6 1:25.65 Chelsea Stewart ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet 7 1:29.48 Annika Morling ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet 7 1:29.48 Hannah Cummins Goulburn 28/06/09 Woden WDS 2009 9 1:29.59 Alexandra Ashley ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet 10 1:30.30 Ashleigh Jones Vikings 16/08/09 Telopea WDS 2009

12 years 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:12.95 Ayu Barry Telopea 4/07/09 2009 Duel Meet 1 2 1:13.34 Anika Buckley ACT 22/08/09 Victorian Country Short Course Championships 3 1:18.85 Maya Blaikie ACT 22/08/09 Victorian Country Short Course Championships 4 1:20.28 Bonnie Zhang Canberra 16/08/09 Telopea WDS 2009 5 1:20.85 Tarni Miller Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 6 1:22.62 Molly Roberts CRUIZ 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 1:22.94 Aisha Collins Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 8 1:22.99 Rachel Brown Canberra 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 9 1:24.27 Haley Jedrzejek Canberra 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS 10 1:24.82 Brittany Ross Woden 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS

13 years 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:14.28 Natasha Kosev Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 2 1:14.77 Fionella Metcalfe Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 3 1:14.89 Kate Miller Telopea 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 4 1:15.19 Sally Foster Burley Griffin 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 5 1:16.07 Brooke James ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course 6 1:18.48 Paula Rusanov Queanbeyan 1/08/09 ACT Short Course Championships 7 1:18.50 Emma Kelly Vikings 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 8 1:20.64 Lua Plant Ginninderra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 9 1:21.28 Aisha Collins ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet 10 1:21.92 Haley Jedrzejek ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet

14 years 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:09.43 Sarah Baker Ginninderra 1/08/09 ACT Short Course Championships 2 1:12.75 Imogen Schiwy Telopea 1/08/09 ACT Short Course Championships 3 1:12.88 Fionella Metcalfe Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 1:15.35 Caitlyn Radcliffe ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet 5 1:15.73 Kate Miller Telopea 1/08/09 ACT Short Course Championships 6 1:16.52 Amy Brown ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course 6 1:16.52 Mabel Lam Woden 1/08/09 ACT Short Course Championships 8 1:17.34 Audrey Choy Canberra 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 9 1:18.66 Olivia Cummins-Carney Ginninderra 1/08/09 ACT Short Course Championships 10 1:25.78 Bethany Stone Ginninderra 28/06/09 Woden WDS 2009

15 years 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:08.78 Lindsay De Witte Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 1:09.89 Jessica Schembri ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course 3 1:10.12 Ashleigh Streatfield Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships 4 1:11.69 Renata Krause Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 5 1:12.67 Monique Murphy ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course 6 1:12.91 Miranda Debeljakovic CRUIZ 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 7 1:14.00 Jessica Hood ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course 8 1:14.51 Georgia Hardy Woden 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 9 1:21.56 Georgia Toirkens Burley Griffin 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 10 1:21.66 Zoia Rusanov Queanbeyan 16/08/09 Telopea WDS 2009

16 years 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:08.08 Sarah Robertson Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 1:11.08 Lyndsay Saywell Telopea 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 1:11.27 Sarah Friend Woden 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 4 1:14.54 Elizabeth Philippa ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course 5 1:25.19 Cassie Keys Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival

17 & Over 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:04.74 Meagan Ramsay Ginninderra 8/08/09 2009 Telstra Australian Short Course 2 1:07.89 Jacquelyn Craft Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 3 1:09.60 Afton Palmer Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 1:09.86 Jessica Traficante Telopea 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 5 1:12.32 Heather Middleton Telopea 1/08/09 ACT Short Course Championships 6 1:16.00 Bianca Pitts Vikings 14/08/09 Tuggeranong Club Night #3

8 & Under 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:36.05 Abbey Webb Vikings 4/09/09 Tuggeranong Club Night #4

9 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:03.69 Kobi Kiraly Woden 1/08/09 ACT Short Course Championships 2 3:03.96 Rebecca Cross Vikings 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 3 3:08.36 Breana Gilroy Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships 4 3:22.85 Taylah Bacon Vikings 14/08/09 Tuggeranong Club Night #3 5 3:27.13 Amelia Laudenbach Vikings 14/08/09 Tuggeranong Club Night #3 6 3:35.92 Rhiannon Thompson Queanbeyan 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 3:44.24 Stephanie McGoldrick Vikings 28/06/09 SESA 2009 Winter 8 4:21.52 Anneliese Brenner Telopea 28/06/09 Woden WDS 2009

10 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:59.39 Ellie Hearn Woden 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 2 3:00.16 Rebecca Cross Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships 3 3:04.30 Rebekah McCoy Vikings 5/04/09 TVSC Club Championships 4 3:09.69 Emma Gillingham Burley Griffin 1/08/09 ACT Short Course Championships 5 3:09.96 Breana Gilroy Vikings 4/09/09 Tuggeranong Club Night #4 6 3:12.85 Gabrielle Scarth-Johnson Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 7 3:20.74 Montana Thornberry Ginninderra 1/08/09 ACT Short Course Championships 8 3:23.47 Tamika Veale CRUIZ 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 9 3:24.35 Maddie Quinn Queanbeyan 16/08/09 Telopea WDS 2009 10 3:26.42 Tennille Miller Canberra 16/08/09 Telopea WDS 2009

11 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:47.39 Tizana Fiorese Burley Griffin 1/08/09 ACT Short Course Championships 2 2:47.69 Rebekah McCoy Vikings 4/09/09 Tuggeranong Club Night #4 3 2:49.77 Ellie Hearn Woden 1/08/09 ACT Short Course Championships 4 2:50.48 Grace Hoitink Canberra 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 5 2:52.17 Shannon Maloney Woden 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 3:04.58 Emily French CRUIZ 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 7 3:07.94 Ashleigh Jones Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships 8 3:14.10 Annika Svensson Vikings 16/08/09 Telopea WDS 2009 9 3:15.88 Chelsea Stewart Ginninderra 16/08/09 Telopea WDS 2009 10 3:16.26 Rachael Albertson-Kill Telopea 16/08/09 Telopea WDS 2009

12 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:34.57 Ayu Barry Telopea 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 2:42.59 Anika Buckley Queanbeyan 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 2:46.00 Maya Blaikie ACT 22/08/09 Victorian Country Short Course Championships 4 2:47.83 Grace Hoitink Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 5 2:48.68 Bonnie Zhang Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 6 2:48.92 Rachel Brown Canberra 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 7 2:50.67 Tarni Miller Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 8 2:52.49 Emma Harris Woden 28/06/09 Woden WDS 2009 9 2:56.79 Haley Jedrzejek Canberra 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 10 2:58.96 Aisha Collins Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet

13 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:36.73 Imogen Schiwy Telopea 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 2 2:40.48 Britt McDonald ACT 22/08/09 Victorian Country Short Course Championships 3 2:41.33 Natasha Kosev Ginninderra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 2:42.11 Sally Foster Burley Griffin 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 5 2:42.76 Kate Miller Telopea 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 6 2:45.46 Paula Rusanov Queanbeyan 1/08/09 ACT Short Course Championships 7 2:47.22 Brooke James Burley Griffin 28/06/09 SESA 2009 Winter 8 2:49.21 Bethany Colquhoun Vikings 14/08/09 Tuggeranong Club Night #3 9 2:49.77 Emily Van Gerwen Vikings 5/04/09 TVSC Club Championships 10 2:50.70 Emma Kelly Vikings 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009

14 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:28.76 Sarah Baker Ginninderra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 2:31.10 Samantha Marceddo Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 3 2:32.53 Monique Murphy Vikings 5/04/09 TVSC Club Championships 4 2:33.61 Fionella Metcalfe Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 5 2:36.07 Bethany Colquhoun ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course 6 2:37.70 Imogen Schiwy Telopea 1/08/09 ACT Short Course Championships 7 2:38.11 Amy Brown Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 8 2:39.16 Caitlyn Radcliffe Ginninderra 1/08/09 ACT Short Course Championships 9 2:41.84 Stephanie Wise Burley Griffin 28/06/09 SESA 2009 Winter 10 2:45.15 Chelsea Brodie Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet

15 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:23.85 Lindsay De Witte Telopea 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 2:25.06 Ashleigh Streatfield Vikings 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 3 2:27.28 Jessica Schembri Ginninderra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 4 2:29.74 Monique Murphy ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course 5 2:31.61 Samantha Marceddo Ginninderra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 6 2:31.94 Miranda Debeljakovic CRUIZ 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 7 2:35.41 Nicole Martine Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 8 2:36.87 Brianna Charteris Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 9 2:37.41 Renata Krause Ginninderra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 10 2:37.49 Georgia Hardy Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships

16 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:29.69 Sarah Robertson Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 2:33.57 Elizabeth Philippa Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 2:34.51 Lyndsay Saywell Telopea 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 2:43.47 Claire Nicholls Burley Griffin 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 5 2:48.93 Charlotte Packard Canberra 16/08/09 Telopea WDS 2009 6 3:10.73 Cassie Keys Canberra 16/08/09 Telopea WDS 2009

17 & Over 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:16.69 Meagan Ramsay Ginninderra 8/08/09 2009 Telstra Australian Short Course 2 2:26.38 Jessica Traficante Telopea 24/07/09 2009 NSW State Open SC Championships 3 2:27.05 Bianca Pitts Vikings 24/07/09 2009 NSW State Open SC Championships 4 2:27.54 Jacquelyn Craft Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 5 2:29.66 Mikayla Pelkowitz ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course 6 2:33.32 Heather Middleton Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 7 2:42.77 Christie Jones Vikings 5/04/09 TVSC Club Championships 8 2:51.03 Alannah Grimm Vikings 5/04/09 TVSC Club Championships

12 years 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 6:34.48 Eliza Tetley Burley Griffin 21/06/09 ACT Winter Distance Meet

14 years 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 5:23.15 Fionella Metcalfe Canberra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 5:31.97 Bethany Colquhoun ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course

15 years 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 5:08.76 Ashleigh Streatfield Vikings 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 2 5:17.03 Miranda Debeljakovic CRUIZ 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 5:19.94 Lindsay De Witte Telopea 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 4 5:20.69 Samantha Marceddo Ginninderra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 5:24.93 Nicole Martine Woden 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 6 5:38.88 Georgia Hardy Woden 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 5:40.49 Jessica Hood Woden 1/08/09 ACT Short Course Championships

16 years 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 5:16.39 Elizabeth Philippa Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships

17 & Over 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:45.96 Meagan Ramsay Ginninderra 8/08/09 2009 Telstra Australian Short Course 2 5:02.81 Jessica Traficante Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 5:38.38 Bianca Pitts Vikings 28/06/09 SESA 2009 Winter


Go back to the top of this page.