Winter 2009 Age Top 10 for Men


Short Course Ranking by Event (as at 4 October 2009)
Note: Age as at Meet age which is generally age at the first day of the meet
8 & Under 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 39.51 Harrison Webster Woden 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 2 40.89 Bradley Tuck Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 3 40.98 Jack Kilrain Vikings 14/08/09 Tuggeranong Club Night #3 4 41.34 Will Roberts CRUIZ 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 5 46.93 Anthony Cummins Goulburn 16/08/09 Telopea WDS 2009 6 49.30 Liam Maddren Goulburn 16/08/09 Telopea WDS 2009 7 50.01 Bryce Svensson Vikings 14/08/09 Tuggeranong Club Night #3 8 51.02 Zachary Watson Vikings 16/08/09 Telopea WDS 2009 9 52.31 Nathan Cummins Ginninderra 28/06/09 Woden WDS 2009 10 53.61 Eskindir Gavel CRUIZ 16/08/09 Telopea WDS 2009

9 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 37.16 Jonathan Govier Vikings 14/08/09 Tuggeranong Club Night #3 2 38.94 Xavier Pearson Telopea 1/08/09 ACT Short Course Championships 3 40.31 Tim Dutton Canberra 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS 4 40.53 Jackson Groves Canberra 28/06/09 Woden WDS 2009 5 41.22 Harrison Webster Woden 16/08/09 Telopea WDS 2009 6 41.83 Patrick Howard Woden 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 7 42.68 Joshua Colquhoun Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 8 42.78 Jack Donnelly Queanbeyan 16/08/09 Telopea WDS 2009 9 42.82 Bradley Tuck Ginninderra 16/08/09 Telopea WDS 2009 10 42.87 Elijah Fraser Woden 7/08/09 Woden-Telopea Club Night

10 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 31.90 James Ashleigh ACT 22/08/09 Victorian Country Short Course Championships 2 32.73 Lachlan Webb Vikings 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 3 33.34 James Hanson Telopea 1/08/09 ACT Short Course Championships 4 33.43 Eli Gatica Telopea 26/04/09 Swimwest Carnival 5 35.00 Michael Kendrick Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 6 35.75 Joshua Waugh Canberra 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS 7 35.76 Kieran Howell ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet 8 35.95 Jarrod Barber ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet 9 36.20 Nicholas Lawlis ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet 10 36.84 William Crowe Burley Griffin 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS

11 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 29.50 Riley Albrecht Ginninderra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 30.01 Alexander Ryan Telopea 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 3 32.11 Johnathan Krause Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 4 32.85 Nathan De Meillon Vikings 14/08/09 Tuggeranong Club Night #3 5 32.99 Jackson Savage Queanbeyan 1/08/09 ACT Short Course Championships 6 33.67 Eli Gatica ACT 22/08/09 Victorian Country Short Course Championships 7 34.17 Cormac Pearson Telopea 1/08/09 ACT Short Course Championships 8 34.28 James Hanson ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet 9 34.42 Brendan Wright ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet 10 34.81 Nicholas Starkey Canberra 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009

12 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 28.43 Lachlan Colquhoun Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 28.87 Ayrton Kiraly Woden 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 3 29.26 Alexander Ryan Telopea 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 4 30.51 Jordan Welch Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 30.58 Lachlan Trabinger Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 6 30.85 John Ashleigh Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 7 30.89 Liam Barber Telopea 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 8 31.47 Riley Nelson Goulburn 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS 9 31.73 Kristofer Tengstrom Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 10 32.30 James Greenlees ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet

13 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 26.61 Sean Maloney Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 27.58 Timothy Young ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet 3 29.03 Jayden Malala Woden 3/04/09 Woden Club Night 4 29.16 Ryan Buckham Woden 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 5 29.63 Alec Morris Woden 1/08/09 ACT Short Course Championships 6 29.65 Nathan Seddon Woden 3/04/09 Woden Club Night 7 29.86 Joshua Lind Queanbeyan 1/08/09 ACT Short Course Championships 8 30.00 Thomas Ramsay Ginninderra 1/08/09 ACT Short Course Championships 9 30.26 Tomas Muller Ginninderra 1/08/09 ACT Short Course Championships 10 30.65 Rashad Farid ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet

14 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 25.21 Hugo Morris Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 25.85 William Pulley CRUIZ 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 25.86 Andy Chen Ginninderra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 4 26.11 James Ashurst Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 26.33 Ryan Hore Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 6 26.59 Sean Maloney Woden 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 7 27.32 Nathan Seddon Woden 1/08/09 ACT Short Course Championships 8 27.67 Tom Bingley Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 9 27.80 James Dowden Burley Griffin 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 10 27.88 Declan Moore Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet

15 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 24.97 Hugo Morris Woden 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 25.84 Luke Abberton Vikings 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 3 26.25 Ryan Miller Telopea 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 26.42 Sam Lane Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 26.72 Nathan Miller Telopea 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 26.84 Bradley Jones Queanbeyan 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 7 27.33 Huw Warmenhoven Canberra 16/08/09 Telopea WDS 2009 8 27.35 Nicholas McClelland Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 9 27.39 Nicholas Otevrel Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 10 27.66 Oliver Bourne Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships

16 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 24.38 Ciaran Plenty Woden 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 2 25.29 Nicholas Honey Burley Griffin 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 3 25.39 Christopher McClelland Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 4 25.50 Jordan Hamilton Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 25.71 Ryan Miller Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 6 25.74 Nathan Miller Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 7 26.14 William Barker ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course 8 26.34 Aiden Wright Queanbeyan 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 9 26.43 Patrick Hudson Ginninderra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 10 27.98 Daniel Steemson Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships

17 & Over 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 23.47 Luke Hinchcliffe CRUIZ 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 24.09 Ciaran Plenty Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 24.18 Max Ireland Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 4 24.19 Zane Jordan Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 25.29 Peter Bennett CRUIZ 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 6 25.55 Ben Wise Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 7 25.84 Richard Eliason Ginninderra 8/08/09 2009 Telstra Australian Short Course 8 26.17 Dylan Appelqvist Telopea 30/05/09 Carlile Speedo Cup 2009 9 26.96 Mitchell Nemec ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course 10 27.45 Sascha Saharov Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet

8 & Under 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:38.41 Jack Kilrain Vikings 16/08/09 Telopea WDS 2009 2 1:39.13 Harrison Webster Woden 28/06/09 Woden WDS 2009 3 1:59.48 Liam Maddren Goulburn 16/08/09 Telopea WDS 2009

9 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:28.47 Jackson Groves Canberra 16/08/09 Telopea WDS 2009 2 1:30.39 Harrison Webster Woden 16/08/09 Telopea WDS 2009 3 1:34.14 Xavier Pearson Telopea 16/08/09 Telopea WDS 2009 4 1:34.50 Patrick Howard Woden 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 5 1:36.38 Joshua Colquhoun Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 6 1:44.15 Jack Donnelly Queanbeyan 16/08/09 Telopea WDS 2009 7 1:54.58 Peter Philippa Vikings 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 8 1:55.14 Callum Burns Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet

10 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:10.97 James Ashleigh ACT 22/08/09 Victorian Country Short Course Championships 2 1:14.27 Lachlan Webb Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 1:16.12 Eli Gatica Telopea 26/04/09 Swimwest Carnival 4 1:16.47 James Hanson Telopea 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 5 1:20.74 Kieran Howell Woden 16/08/09 Telopea WDS 2009 6 1:21.09 Michael Kendrick Burley Griffin 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 1:21.17 Joshua Waugh Canberra 16/08/09 Telopea WDS 2009 8 1:23.37 Jarrod Barber Telopea 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 9 1:24.62 Nicholas Lawlis Queanbeyan 16/08/09 Telopea WDS 2009 10 1:25.76 William Crowe Canberra 28/06/09 Woden WDS 2009

11 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:05.91 Riley Albrecht Ginninderra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 1:06.48 Alexander Ryan Telopea 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 3 1:10.51 Johnathan Krause Ginninderra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 1:11.67 Nathan De Meillon Vikings 14/08/09 Tuggeranong Club Night #3 5 1:12.12 Eli Gatica ACT 22/08/09 Victorian Country Short Course Championships 6 1:14.38 Jackson Savage ACT 22/08/09 Victorian Country Short Course Championships 7 1:16.73 Nicholas Starkey Canberra 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 8 1:16.76 Brendan Wright Vikings 16/08/09 Telopea WDS 2009 9 1:16.88 Daniel Hearle Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 10 1:17.38 Cormac Pearson Telopea 16/08/09 Telopea WDS 2009

12 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:01.10 Lachlan Colquhoun Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 2 1:05.40 Jordan Welch Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 1:05.59 Liam Barber Telopea 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 4 1:05.79 Alexander Ryan Telopea 1/08/09 ACT Short Course Championships 5 1:05.81 Kristofer Tengstrom Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 1:05.93 Lachlan Trabinger Vikings 5/04/09 TVSC Club Championships 7 1:06.37 Ayrton Kiraly Woden 1/08/09 ACT Short Course Championships 8 1:07.73 John Ashleigh Telopea 1/08/09 ACT Short Course Championships 9 1:10.11 Johnathan Krause ACT 22/08/09 Victorian Country Short Course Championships 10 1:12.08 Dylan Booth Ginninderra 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS

13 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 57.62 Sean Maloney Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 1:00.23 Lachlan Colquhoun Vikings 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 3 1:02.97 Alec Morris Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 1:03.23 Cameron Tysoe ACT 22/08/09 Victorian Country Short Course Championships 5 1:03.64 Joshua Lind Queanbeyan 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 6 1:03.77 Timothy Young Ginninderra 1/08/09 ACT Short Course Championships 7 1:04.71 Ryan Buckham Woden 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 8 1:05.01 Thomas Ramsay Ginninderra 1/08/09 ACT Short Course Championships 9 1:06.32 Tomas Muller Ginninderra 1/08/09 ACT Short Course Championships 10 1:06.86 Toomas Mirlieb Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships

14 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 54.55 Hugo Morris Woden 24/07/09 2009 NSW State Open SC Championships 2 55.76 Andy Chen Ginninderra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 3 56.72 William Pulley CRUIZ 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 4 57.28 James Ashurst Telopea 1/08/09 ACT Short Course Championships 5 59.97 Matthew Riddell Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 6 1:00.43 James Dowden Burley Griffin 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 1:00.46 Tom Bingley Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 8 1:01.04 Declan Moore Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 9 1:01.06 Nathan Seddon Woden 1/08/09 ACT Short Course Championships 10 1:01.15 Nicolaas Philippa Vikings 5/04/09 TVSC Club Championships

15 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 54.56 Hugo Morris Woden 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 55.87 Luke Abberton Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 56.21 Ryan Miller Telopea 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 57.84 Nathan Miller Telopea 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 5 59.07 Bradley Jones Queanbeyan 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 6 59.44 Jack Tyson Burley Griffin 1/08/09 ACT Short Course Championships 7 1:00.40 Nicholas McClelland Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 8 1:00.67 Nicolaas Philippa Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 9 1:00.68 James Dowden ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course 10 1:01.01 Oliver Bourne Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 10 1:01.01 James Ashurst ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course

16 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 54.02 Ciaran Plenty Woden 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 2 54.33 Nicholas Honey Burley Griffin 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 3 55.41 Ryan Miller Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 55.63 Nathan Miller Telopea 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 5 56.51 Christopher McClelland Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 6 57.19 Jordan Hamilton Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 7 57.38 Patrick Hudson Ginninderra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 8 57.75 Mitchell Nemec Telopea 30/05/09 Carlile Speedo Cup 2009 9 57.87 William Barker ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course 10 59.45 Aiden Wright Queanbeyan 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet

17 & Over 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 51.41 Zane Jordan Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 51.91 Luke Hinchcliffe CRUIZ 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 53.20 Max Ireland Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 4 53.50 Niall Jacobsen Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 54.27 Ciaran Plenty Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 6 54.94 Ben Wise Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 7 54.98 Dylan Appelqvist Telopea 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 8 55.17 John Warmenhoven Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 9 56.10 Peter Bennett CRUIZ 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 10 58.34 Colby Rook Woden 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival

10 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:33.40 Lachlan Webb Vikings 4/09/09 Tuggeranong Club Night #4 2 2:33.57 James Ashleigh Telopea 1/08/09 ACT Short Course Championships 3 2:52.21 Kieran Howell Woden 16/08/09 Telopea WDS 2009 4 3:00.60 James Hanson Telopea 28/06/09 Woden WDS 2009 5 3:05.28 Kurt Gosling Vikings 16/08/09 Telopea WDS 2009 6 3:09.35 Jarrod Barber Telopea 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 7 3:41.19 Harry Chalker Burley Griffin 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival

11 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:32.24 Nathan De Meillon Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships 2 2:39.03 Eli Gatica Telopea 1/08/09 ACT Short Course Championships 3 2:47.05 Brendan Wright Vikings 4/09/09 Tuggeranong Club Night #4 4 2:47.21 Cormac Pearson Telopea 16/08/09 Telopea WDS 2009 5 2:47.84 Nicholas Starkey Canberra 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 6 2:49.49 Jackson Savage Queanbeyan 16/08/09 Telopea WDS 2009 7 2:56.33 Daniel Hearle Canberra 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS 8 3:18.97 Lachlan Howell Woden 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 9 3:20.14 Dylan Grubb Ginninderra 16/08/09 Telopea WDS 2009

12 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:11.98 Lachlan Colquhoun Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 2 2:15.83 Liam Barber Telopea 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 3 2:18.89 Kristofer Tengstrom Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 4 2:18.91 Jordan Welch Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 2:20.47 Lachlan Trabinger Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 6 2:24.19 Alexander Ryan Telopea 1/08/09 ACT Short Course Championships 7 2:27.98 John Ashleigh ACT 22/08/09 Victorian Country Short Course Championships 8 2:35.44 Luis Alarcon Vikings 16/08/09 Telopea WDS 2009 9 2:35.95 Riley Nelson Goulburn 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 10 2:42.11 Ayrton Kiraly Woden 21/06/09 ACT Winter Distance Meet

13 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:03.75 Sean Maloney Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 2:08.79 Lachlan Colquhoun Vikings 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 3 2:19.09 Alec Morris Woden 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 2:19.94 Joshua Lind Queanbeyan 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 5 2:20.94 Thomas Ramsay Ginninderra 1/08/09 ACT Short Course Championships 6 2:21.68 Cameron Tysoe ACT 22/08/09 Victorian Country Short Course Championships 7 2:30.80 Tomas Muller Ginninderra 16/08/09 Telopea WDS 2009 8 2:30.81 Liam Braithwaite Ginninderra 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 9 2:33.62 Timothy Young Ginninderra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 10 2:34.25 Rashad Farid Ginninderra 28/06/09 Woden WDS 2009

14 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:59.32 Hugo Morris Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 1:59.98 Andy Chen Ginninderra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 3 2:04.19 William Pulley CRUIZ 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 2:08.23 James Ashurst Telopea 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 5 2:08.28 Declan Moore Canberra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 6 2:08.59 Oliver Bourne Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 7 2:10.85 Ryan Hore Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 8 2:11.53 Matthew Riddell Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 9 2:12.74 James Dowden Burley Griffin 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 10 2:13.09 Tom Bingley Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival

15 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:59.78 Hugo Morris Woden 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 2:03.01 Ryan Miller Telopea 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 2:03.56 Nathan Miller Telopea 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 4 2:05.94 Oliver Bourne Canberra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 2:08.59 Luke Abberton Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 2:12.28 Jack Tyson Burley Griffin 1/08/09 ACT Short Course Championships 7 2:12.54 James Dowden ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course 8 2:13.18 Nicolaas Philippa Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 9 2:19.19 James Gibson Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 10 2:58.14 Brandon Carney Woden 28/06/09 Woden WDS 2009

16 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:58.42 Nicholas Honey Burley Griffin 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 2:00.84 Ryan Miller Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 2:04.21 Nathan Miller Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 2:05.34 Patrick Hudson ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course 5 2:09.25 William Barker Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 2:17.17 Daniel Steemson Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 2:20.72 Kevin Wei Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet

17 & Over 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:50.73 Zane Jordan Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 1:55.92 Niall Jacobsen Woden 24/07/09 2009 NSW State Open SC Championships 3 1:59.13 Dylan Appelqvist Telopea 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 4 2:04.62 Ben Wise Burley Griffin 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 5 2:07.67 Colby Rook Woden 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 2:14.08 Richard Eliason Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 7 2:22.25 Nick Kastelein Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 8 3:25.65 Tim D'Abrera Woden 16/08/09 Telopea WDS 2009

10 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 5:38.59 James Ashleigh Telopea 21/06/09 ACT Winter Distance Meet

11 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 6:07.81 Nicholas Starkey Canberra 21/06/09 ACT Winter Distance Meet

12 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:31.54 Lachlan Colquhoun Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships 2 4:53.11 Liam Barber Telopea 1/08/09 ACT Short Course Championships 3 4:54.04 Jordan Welch Burley Griffin 1/08/09 ACT Short Course Championships 4 4:58.88 Kristofer Tengstrom Canberra 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 5 5:37.21 John Ashleigh Telopea 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 6 5:37.28 Ayrton Kiraly Woden 21/06/09 ACT Winter Distance Meet

13 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:18.51 Sean Maloney Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 4:31.37 Lachlan Colquhoun ACT 22/08/09 Victorian Country Short Course Championships 3 4:42.36 Alec Morris Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 5:07.61 Joshua Lind Queanbeyan 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 5 5:24.74 Liam Braithwaite Ginninderra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival

14 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:17.21 Andy Chen Ginninderra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 4:31.94 William Pulley CRUIZ 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 4:32.26 James Ashurst Telopea 1/08/09 ACT Short Course Championships 4 4:42.52 Declan Moore Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 5 4:47.79 Tom Bingley Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 5:57.86 James Dowden Burley Griffin 28/06/09 SESA 2009 Winter

15 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:09.26 Hugo Morris ACT 19/09/09 2009 State Teams Short Course 2 4:22.49 Oliver Bourne Canberra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 4:29.68 Nathan Miller Telopea 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 4 4:33.33 Nicolaas Philippa Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 5 4:36.88 Jack Tyson Burley Griffin 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 4:41.05 Luke Abberton Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 4:43.72 James Gibson Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival

16 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:29.65 Mitchell Nemec Telopea 30/05/09 Carlile Speedo Cup 2009 2 4:31.43 Nathan Miller Telopea 1/08/09 ACT Short Course Championships

17 & Over 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:09.34 Ben Wise Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 4:10.71 Dylan Appelqvist Telopea 1/08/09 ACT Short Course Championships 3 4:12.85 Niall Jacobsen Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 4:15.47 Zane Jordan Woden 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 5 4:29.17 Colby Rook Woden 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 4:55.29 Nick Kastelein Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet

12 years 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 9:35.45 Lachlan Colquhoun Vikings 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 2 10:07.04 Kristofer Tengstrom Canberra 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 3 10:16.24 Liam Barber Telopea 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 4 11:15.71 John Ashleigh Telopea 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 5 11:30.64 Ayrton Kiraly Woden 21/06/09 ACT Winter Distance Meet

13 years 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 9:22.47 Sean Maloney Woden 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 2 9:56.69 Alec Morris Woden 21/06/09 ACT Winter Distance Meet

14 years 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 8:59.13 Andy Chen Ginninderra 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 2 9:04.44 Oliver Bourne Canberra 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 3 9:45.39 Declan Moore Canberra 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 4 9:55.85 James Ashurst Telopea 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 5 10:26.33 Tom Bingley Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet

15 years 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 9:11.23 Nathan Miller Telopea 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 2 9:17.46 Nicolaas Philippa Vikings 14/08/09 Tuggeranong Club Night #3 3 9:41.68 Ryan Miller Telopea 21/06/09 ACT Winter Distance Meet

17 & Over 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 8:36.01 Dylan Appelqvist Telopea 24/07/09 2009 NSW State Open SC Championships 2 9:08.26 Colby Rook Woden 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 3 9:14.08 Zane Jordan Woden 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 4 10:06.04 Nick Kastelein Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet

12 years 1500m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 18:07.25 Lachlan Colquhoun Vikings 21/06/09 ACT Winter Distance Meet

13 years 1500m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 17:20.75 Lachlan Colquhoun Vikings 4/09/09 Tuggeranong Club Night #4 2 17:44.55 Sean Maloney Woden 21/06/09 ACT Winter Distance Meet

14 years 1500m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 16:55.23 Andy Chen Ginninderra 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 2 17:01.42 Oliver Bourne Canberra 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 3 19:00.95 James Ashurst Telopea 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 4 19:46.29 Tom Bingley Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet

15 years 1500m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 16:11.44 Hugo Morris ACT 19/09/09 2009 State Teams Short Course 2 17:15.30 Oliver Bourne Canberra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 18:15.57 Nicolaas Philippa Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 19:21.25 Luke Abberton Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival

17 & Over 1500m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 16:07.47 Dylan Appelqvist Telopea 24/07/09 2009 NSW State Open SC Championships 2 17:40.46 Zane Jordan Woden 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 3 19:11.55 Nick Kastelein Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet

8 & Under 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 46.51 Harrison Webster Woden 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 2 48.15 Bradley Tuck Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 3 53.46 Will Roberts CRUIZ 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 53.67 Jack Kilrain Vikings 28/06/09 Woden WDS 2009 5 57.67 Zachary Watson Vikings 16/08/09 Telopea WDS 2009 6 57.78 Nicholas Barclay Burley Griffin 16/08/09 Telopea WDS 2009 7 1:01.16 Bryce Svensson Vikings 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 8 1:01.71 Anthony Cummins Goulburn 16/08/09 Telopea WDS 2009 9 1:02.71 Corey Matthews Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 10 1:05.04 Liam Maddren Goulburn 16/08/09 Telopea WDS 2009

9 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 45.36 Xavier Pearson Telopea 16/08/09 Telopea WDS 2009 2 46.15 Jackson Groves Canberra 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS 3 47.23 Harrison Webster Woden 16/08/09 Telopea WDS 2009 4 47.65 Joshua Colquhoun Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 5 49.79 Jack Kilrain Vikings 4/09/09 Tuggeranong Club Night #4 6 50.06 Tim Dutton Canberra 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS 7 50.85 Matthew Harrison Burley Griffin 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 8 51.77 Jack Donnelly Queanbeyan 16/08/09 Telopea WDS 2009 9 52.83 Thomas Seaman Woden 7/08/09 Woden-Telopea Club Night 10 53.22 Robbie McKellar Woden 7/08/09 Woden-Telopea Club Night 10 53.22 Samuel Wright Vikings 5/04/09 TVSC Club Championships

10 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 38.78 James Hanson Telopea 1/08/09 ACT Short Course Championships 2 39.82 James Ashleigh ACT 22/08/09 Victorian Country Short Course Championships 3 40.31 Michael Kendrick Burley Griffin 1/08/09 ACT Short Course Championships 4 41.30 Andrew Martine Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 41.59 Eli Gatica Telopea 26/04/09 Swimwest Carnival 6 41.77 Kieran Howell ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet 6 41.77 Nicholas Lawlis ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet 8 42.12 Joshua Waugh Canberra 16/08/09 Telopea WDS 2009 9 42.84 Jarrod Barber ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet 10 43.60 Lachlan Webb Vikings 5/04/09 TVSC Club Championships

11 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 33.42 Alexander Ryan Telopea 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 2 34.77 Riley Albrecht Ginninderra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 3 36.48 Nathan De Meillon Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships 4 36.84 Johnathan Krause Ginninderra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 5 39.21 Jackson Savage ACT 22/08/09 Victorian Country Short Course Championships 6 39.37 James Hanson ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet 6 39.37 Eli Gatica ACT 22/08/09 Victorian Country Short Course Championships 8 39.41 Caleb Whiteley ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet 9 39.53 Cormac Pearson ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet 10 40.00 Daniel Hearle Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet

12 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 32.80 Alexander Ryan Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 34.40 Ayrton Kiraly Woden 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 35.25 Lachlan Trabinger Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 35.36 John Ashleigh Telopea 1/08/09 ACT Short Course Championships 5 36.32 Kristofer Tengstrom Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 6 36.40 Liam Barber Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 7 37.24 Dylan Booth Ginninderra 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS 8 37.52 Jordan Welch Burley Griffin 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS 9 38.74 Sebastian Cuschieri CRUIZ 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 10 38.98 William Laird Queanbeyan 16/08/09 Telopea WDS 2009

13 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 30.55 Sean Maloney Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 30.83 Jayden Malala Woden 3/04/09 Woden Club Night 3 31.23 Matthew Riddell Canberra 4/07/09 2009 Duel Meet 1 4 31.80 Timothy Young Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 5 33.28 Thomas Ramsay Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 6 34.09 Toomas Mirlieb Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 7 35.69 Angus Dibden Ginninderra 1/08/09 ACT Short Course Championships 8 37.60 Rashad Farid Ginninderra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 9 38.61 Liam Braithwaite Ginninderra 28/06/09 Woden WDS 2009 10 40.61 Shaun Philippa Vikings 4/09/09 Tuggeranong Club Night #4

14 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 27.93 Hugo Morris Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 28.71 Ryan Hore Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 29.91 William Pulley CRUIZ 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 30.15 Andy Chen Ginninderra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 5 31.37 James Dowden Burley Griffin 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 6 31.57 Declan Moore Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 7 32.11 James Ashurst Telopea 7/08/09 Woden-Telopea Club Night 8 32.42 Alec Bruce Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 9 33.07 Ryan Buckham ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet 10 33.59 David Ma Ginninderra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival

15 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 29.29 Nathan Miller Telopea 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 2 29.91 Sam Lane Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 30.37 Bradley Jones Queanbeyan 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 30.79 Ryan Miller Telopea 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 5 31.03 Huw Warmenhoven Canberra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 6 31.31 Luke Abberton Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 7 32.13 Nicholas McClelland Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 8 32.86 Jack Tyson Burley Griffin 1/08/09 ACT Short Course Championships 9 32.97 Oliver Bourne Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 10 33.32 Nicolaas Philippa Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival

16 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 27.26 Nicholas Honey Burley Griffin 8/08/09 2009 Telstra Australian Short Course 2 28.81 Patrick Hudson Ginninderra 24/07/09 2009 NSW State Open SC Championships 3 29.08 Christopher McClelland Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 4 29.27 Jordan Hamilton Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 29.44 Nathan Miller Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 6 30.67 William Barker Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 7 30.84 Ryan Miller Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 8 32.60 Kevin Wei Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 9 33.58 Daniel Steemson Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships

17 & Over 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 24.69 Gregor Tait Ginninderra 1/08/09 ACT Short Course Championships 2 26.64 Zane Jordan Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 27.57 Ben Wise Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 28.43 Luke Hinchcliffe CRUIZ 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 5 28.44 Peter Bennett CRUIZ 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 29.26 John Warmenhoven Canberra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 7 31.54 Colby Rook Woden 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 8 32.28 Dylan Appelqvist Telopea 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 9 35.68 Daniel Philippa Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 10 40.11 Aaron Rhind Ginninderra 8/08/09 2009 Telstra Australian Short Course

8 & Under 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:45.14 Jack Kilrain Vikings 16/08/09 Telopea WDS 2009 2 1:54.42 Will Roberts CRUIZ 16/08/09 Telopea WDS 2009

9 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:38.74 Harrison Webster Woden 16/08/09 Telopea WDS 2009 2 1:38.81 Jackson Groves Canberra 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS 3 1:42.73 Xavier Pearson Telopea 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 4 1:46.35 Joshua Colquhoun Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 5 2:00.85 Callum Burns Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet

10 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:24.28 James Hanson Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 1:26.87 James Ashleigh Telopea 1/08/09 ACT Short Course Championships 3 1:27.39 Michael Kendrick Burley Griffin 1/08/09 ACT Short Course Championships 4 1:28.99 Lachlan Webb Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 5 1:32.02 Kieran Howell Woden 16/08/09 Telopea WDS 2009 6 1:33.45 Kurt Gosling Vikings 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 7 1:36.66 Nicholas Lawlis Queanbeyan 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 8 1:40.28 Jarrod Barber Telopea 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 9 1:47.13 Hayden Matthews Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 10 1:49.84 Harry Chalker Burley Griffin 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS

11 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:15.65 Alexander Ryan Telopea 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 2 1:16.07 Riley Albrecht Ginninderra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 3 1:17.62 Nathan De Meillon Vikings 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 4 1:19.48 Johnathan Krause Ginninderra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 5 1:24.71 Jackson Savage Queanbeyan 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 1:26.08 Eli Gatica Telopea 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 1:27.58 Caleb Whiteley Queanbeyan 16/08/09 Telopea WDS 2009 8 1:27.68 Cormac Pearson Telopea 1/08/09 ACT Short Course Championships 9 1:28.89 Nicholas Starkey Canberra 16/08/09 Telopea WDS 2009 10 1:29.74 Oliver Mill Ginninderra 28/06/09 Woden WDS 2009

12 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:11.17 Lachlan Colquhoun Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships 2 1:11.88 Alexander Ryan Telopea 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 3 1:13.82 Lachlan Trabinger Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 1:14.02 Ayrton Kiraly Woden 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 5 1:14.41 Jordan Welch Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 6 1:16.29 Liam Barber ACT 22/08/09 Victorian Country Short Course Championships 7 1:16.55 Kristofer Tengstrom Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 8 1:17.51 John Ashleigh Telopea 1/08/09 ACT Short Course Championships 9 1:18.58 Dylan Booth Ginninderra 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS 10 1:19.35 Johnathan Krause ACT 22/08/09 Victorian Country Short Course Championships

13 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:05.94 Sean Maloney Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 1:08.54 Timothy Young Ginninderra 1/08/09 ACT Short Course Championships 3 1:08.65 Thomas Ramsay Ginninderra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 4 1:08.91 Cameron Tysoe ACT 22/08/09 Victorian Country Short Course Championships 5 1:13.51 Toomas Mirlieb Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 6 1:14.05 Lachlan Colquhoun ACT 22/08/09 Victorian Country Short Course Championships 7 1:14.51 Ryan Buckham Woden 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 8 1:14.90 Angus Dibden ACT 22/08/09 Victorian Country Short Course Championships 9 1:21.98 Liam Braithwaite Ginninderra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 10 1:26.36 Tom Bigmore Canberra 16/08/09 Telopea WDS 2009

14 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:00.58 Hugo Morris Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 1:00.81 Ryan Hore Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 1:02.78 William Pulley CRUIZ 1/08/09 ACT Short Course Championships 4 1:03.35 Andy Chen Ginninderra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 5 1:04.78 Matthew Riddell Canberra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 6 1:06.66 James Dowden Burley Griffin 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 7 1:09.02 Alec Bruce Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 8 1:10.64 James Ashurst Telopea 17/05/09 Castle Hill Dolphins SC 9 1:11.52 Nicolaas Philippa Vikings 5/04/09 TVSC Club Championships 10 1:11.53 David Ma Ginninderra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival

15 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:01.06 Hugo Morris Woden 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 1:02.65 Nathan Miller Telopea 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 1:04.06 Luke Abberton Vikings 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 4 1:05.57 Nicholas Otevrel Canberra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 1:05.96 Huw Warmenhoven Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 6 1:05.99 James Dowden Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 7 1:06.61 Ryan Miller Telopea 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 8 1:07.79 Sam Lane Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 9 1:08.54 Bradley Jones Queanbeyan 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 10 1:09.60 Nicolaas Philippa Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships

16 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 57.09 Nicholas Honey Burley Griffin 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 1:01.07 Patrick Hudson Woden 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 3 1:02.01 Nathan Miller Telopea 24/07/09 2009 NSW State Open SC Championships 4 1:02.24 Jordan Hamilton Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 1:02.71 Christopher McClelland Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 1:05.39 William Barker ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course 7 1:07.93 Ryan Miller Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 8 1:11.79 Daniel Steemson Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 9 1:12.06 Kevin Wei Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet

17 & Over 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 57.37 Ben Wise Burley Griffin 8/08/09 2009 Telstra Australian Short Course 2 57.44 Zane Jordan Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 59.68 Peter Bennett CRUIZ 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 1:02.31 John Warmenhoven Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 5 1:04.29 Dylan Appelqvist Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 6 1:19.23 Daniel Philippa Vikings 5/04/09 TVSC Club Championships 7 1:25.55 Aaron Rhind Ginninderra 8/08/09 2009 Telstra Australian Short Course

9 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:22.60 Jackson Groves Canberra 16/08/09 Telopea WDS 2009

10 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:59.34 James Ashleigh Telopea 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 2 3:08.53 James Hanson Telopea 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 3 3:09.36 Lachlan Webb Vikings 16/08/09 Telopea WDS 2009 4 3:11.86 Andrew Martine Woden 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 5 3:18.98 Kieran Howell Woden 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 3:24.30 Kurt Gosling Vikings 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS

11 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:56.69 Eli Gatica Telopea 16/08/09 Telopea WDS 2009 2 3:10.77 Jackson Savage Queanbeyan 16/08/09 Telopea WDS 2009 3 3:15.54 Caleb Whiteley Queanbeyan 16/08/09 Telopea WDS 2009 4 3:16.49 Nicholas Starkey Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival

12 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:33.75 Lachlan Colquhoun Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships 2 2:36.93 Lachlan Trabinger Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 2:37.56 Jordan Welch Burley Griffin 1/08/09 ACT Short Course Championships 4 2:38.84 Kristofer Tengstrom Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 5 2:40.33 Ayrton Kiraly Woden 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 6 2:43.29 Alexander Ryan Telopea 1/08/09 ACT Short Course Championships 7 2:43.99 Liam Barber Telopea 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 8 2:48.60 John Ashleigh Telopea 1/08/09 ACT Short Course Championships

13 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:22.06 Sean Maloney Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 2:22.07 Matthew Riddell Canberra 4/07/09 2009 Duel Meet 1 3 2:22.87 Thomas Ramsay Ginninderra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 4 2:27.41 Timothy Young Ginninderra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 5 2:32.26 Cameron Tysoe ACT 22/08/09 Victorian Country Short Course Championships 6 2:32.88 Lachlan Colquhoun Vikings 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 7 2:39.06 Toomas Mirlieb Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships

14 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:11.98 Ryan Hore Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 2:12.95 Andy Chen Ginninderra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 3 2:13.07 William Pulley CRUIZ 1/08/09 ACT Short Course Championships 4 2:13.66 Hugo Morris Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 2:17.03 Matthew Riddell Canberra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 6 2:20.64 James Dowden Burley Griffin 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 2:22.64 Sean Maloney Woden 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 8 2:24.25 Declan Moore Canberra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 9 2:31.62 James Ashurst Telopea 30/05/09 Carlile Speedo Cup 2009 10 2:36.96 David Ma Ginninderra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival

15 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:13.52 Hugo Morris Woden 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 2:14.39 Nathan Miller Telopea 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 2:15.07 Luke Abberton Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 2:20.43 James Dowden Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 2:21.84 Huw Warmenhoven Canberra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 6 2:27.23 Oliver Bourne Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 7 2:30.21 Bradley Jones Queanbeyan 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS 8 2:31.10 Nicolaas Philippa Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships

16 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:02.85 Nicholas Honey Burley Griffin 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 2:11.32 Patrick Hudson Woden 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 3 2:12.78 Nathan Miller Telopea 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 4 2:14.32 Jordan Hamilton Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 2:22.36 William Barker Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 6 2:37.13 Daniel Steemson Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships 7 2:42.46 Kevin Wei Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet

17 & Over 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:01.09 Ben Wise Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 2:10.95 Peter Bennett CRUIZ 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 3 2:16.49 Dylan Appelqvist Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 2:23.66 Colby Rook Woden 21/06/09 ACT Winter Distance Meet

8 & Under 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 57.49 Jack Kilrain Vikings 28/06/09 Woden WDS 2009 2 57.87 Harrison Webster Woden 28/06/09 Woden WDS 2009 3 57.95 Bradley Tuck Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 4 1:04.03 Anthony Cummins Goulburn 16/08/09 Telopea WDS 2009 5 1:05.00 Peter Philippa Vikings 5/04/09 TVSC Club Championships 6 1:07.61 Will Roberts CRUIZ 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 7 1:08.01 Matthew Duncan Burley Griffin 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 8 1:09.50 Bryce Svensson Vikings 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 9 1:15.49 Liam Maddren Goulburn 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 10 1:16.06 Nathan Cummins Ginninderra 28/06/09 Woden WDS 2009

9 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 52.03 Tim Dutton Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 2 52.68 Samuel Wright Vikings 5/04/09 TVSC Club Championships 3 53.68 Matthew Harrison Burley Griffin 28/06/09 Woden WDS 2009 4 55.56 Jack Donnelly Queanbeyan 16/08/09 Telopea WDS 2009 5 55.61 Xavier Pearson Telopea 16/08/09 Telopea WDS 2009 6 56.10 Joshua Colquhoun Vikings 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 7 56.41 Jackson Groves Canberra 16/08/09 Telopea WDS 2009 8 56.49 Elijah Fraser Woden 7/08/09 Woden-Telopea Club Night 9 58.17 Patrick Howard Woden 28/06/09 Woden WDS 2009 10 58.80 Harrison Webster Woden 7/08/09 Woden-Telopea Club Night

10 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 45.98 Eli Gatica Telopea 26/04/09 Swimwest Carnival 2 47.66 William Crowe Canberra 28/06/09 Woden WDS 2009 3 48.17 Tim Dutton Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 4 48.86 Daniel Cherepinskiy ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet 5 48.89 Samuel Wright Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 6 49.32 James Ashleigh Telopea 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 7 49.78 Joshua Waugh Canberra 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 8 50.31 Kieran Howell ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet 9 50.32 Lachlan Webb Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships 10 51.50 James Hanson Telopea 28/06/09 Woden WDS 2009

11 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 40.93 Alexander Ryan Telopea 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 2 42.47 Eli Gatica ACT 22/08/09 Victorian Country Short Course Championships 3 42.53 Johnathan Krause Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 4 43.83 Cormac Pearson ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet 5 44.83 Nicholas Starkey Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 6 45.19 Koyla Cook Burley Griffin 1/08/09 ACT Short Course Championships 7 46.33 Jackson Savage ACT 22/08/09 Victorian Country Short Course Championships 8 46.38 Will Campbell Telopea 16/08/09 Telopea WDS 2009 9 46.90 Ryan Gray Queanbeyan 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS 10 47.73 Lachlan Howell Woden 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009

12 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 34.89 Lachlan Colquhoun Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 40.30 Alexander Ryan Telopea 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 41.38 Ayrton Kiraly Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 41.43 Brandon Pyke Canberra 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS 5 41.49 Lachlan Trabinger Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 6 42.66 Riley Nelson Goulburn 28/06/09 Woden WDS 2009 7 42.82 Angus Funnell Vikings 16/08/09 Telopea WDS 2009 8 42.97 Jordan Welch Burley Griffin 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS 9 43.04 Daniel Pelkowitz Ginninderra 16/08/09 Telopea WDS 2009 10 43.92 John Ashleigh Telopea 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009

13 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 35.35 Timothy Young ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet 2 35.81 Sean Maloney Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 35.89 Joshua Lind Queanbeyan 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 36.61 Angus Dibden Ginninderra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 39.90 Ryan Buckham Woden 7/08/09 Woden-Telopea Club Night 6 40.29 Tomas Muller Ginninderra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 40.57 Thomas Ramsay Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 8 40.62 Alec Morris Woden 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 9 40.77 Rashad Farid ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet 10 42.71 Tom Bigmore Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival

14 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 30.91 Andy Chen ACT 19/09/09 2009 State Teams Short Course 2 33.92 James Ashurst Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 34.26 Ryan Hore Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 34.35 William Pulley CRUIZ 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 35.51 Nathan Seddon Woden 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 6 37.25 Declan Moore Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 7 37.88 William Rooks Canberra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 8 38.11 Matthew Riddell Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 9 38.85 Tom Bingley Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 10 38.91 Ryan Buckham ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet

15 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 32.91 Nicholas Otevrel Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 2 33.80 Nicholas McClelland Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 34.63 Jack Tyson Burley Griffin 1/08/09 ACT Short Course Championships 4 34.69 Bradley Jones Queanbeyan 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 35.00 James Dowden Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 6 35.14 Sam Lane Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 7 35.73 Huw Warmenhoven Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 8 36.18 Luke Abberton Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 9 38.60 James Gibson Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 10 38.81 Oliver Bourne Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships

16 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 30.75 Ciaran Plenty Woden 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 2 32.34 Aiden Wright Queanbeyan 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 36.34 Daniel Steemson Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 36.79 William Barker Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 38.41 Kevin Wei Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 6 38.74 Nathan Miller Telopea 7/08/09 Woden-Telopea Club Night 7 43.14 Ryan Miller Telopea 7/08/09 Woden-Telopea Club Night

17 & Over 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 28.78 Max Ireland Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 2 30.15 Peter Bennett CRUIZ 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 30.29 Zane Jordan Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 30.94 Ciaran Plenty Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 31.44 Luke Hinchcliffe CRUIZ 1/08/09 ACT Short Course Championships 6 33.11 Richard Eliason Ginninderra 8/08/09 2009 Telstra Australian Short Course 7 33.33 Dylan Appelqvist Telopea 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 8 33.50 Daniel Philippa Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 9 34.04 David McMullin Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 10 47.51 Aaron Rhind Ginninderra 8/08/09 2009 Telstra Australian Short Course

8 & Under 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:10.82 Jack Kilrain Vikings 16/08/09 Telopea WDS 2009

9 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:56.15 Tim Dutton Canberra 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS 2 1:58.82 Jack Donnelly Queanbeyan 16/08/09 Telopea WDS 2009 3 2:01.78 Joshua Colquhoun Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 2:05.27 Matthew Harrison Burley Griffin 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 5 2:08.81 Patrick Howard Woden 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 6 2:16.09 Peter Philippa Vikings 16/08/09 Telopea WDS 2009 7 2:19.44 Xavier Pearson Telopea 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 8 2:30.97 Callum Burns Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet

10 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:39.41 Eli Gatica Telopea 26/04/09 Swimwest Carnival 2 1:44.18 Lachlan Webb Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships 3 1:46.99 Joshua Waugh Canberra 16/08/09 Telopea WDS 2009 4 1:49.28 Samuel Wright Vikings 4/09/09 Tuggeranong Club Night #4 5 1:49.84 Tim Dutton Canberra 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 6 1:50.51 William Crowe Canberra 28/06/09 Woden WDS 2009 7 1:52.18 James Hanson Telopea 28/06/09 Woden WDS 2009 8 1:52.53 James Ashleigh Telopea 28/06/09 Woden WDS 2009 9 1:54.11 Kieran Howell Woden 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 10 1:54.70 Michael Kendrick Burley Griffin 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet

11 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:31.69 Alexander Ryan Telopea 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 2 1:32.81 Johnathan Krause Ginninderra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 1:36.97 Eli Gatica Telopea 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 1:37.75 Cormac Pearson Telopea 1/08/09 ACT Short Course Championships 5 1:38.77 Nicholas Starkey Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 1:39.79 Daniel Hearle Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 7 1:41.91 Brendan Wright Vikings 4/09/09 Tuggeranong Club Night #4 8 1:44.43 Lachlan Howell Woden 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 9 1:46.10 Koyla Cook Burley Griffin 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 10 1:46.19 Jackson Savage Queanbeyan 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009

12 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:15.36 Lachlan Colquhoun Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships 2 1:29.07 Alexander Ryan Telopea 1/08/09 ACT Short Course Championships 3 1:29.17 Lachlan Trabinger Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 1:29.52 Jordan Welch Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 1:30.10 Liam Barber ACT 22/08/09 Victorian Country Short Course Championships 6 1:33.10 Ayrton Kiraly Woden 28/06/09 Woden WDS 2009 7 1:34.70 Luis Alarcon Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 8 1:34.81 Angus Funnell Vikings 16/08/09 Telopea WDS 2009 9 1:34.96 Johnathan Krause ACT 22/08/09 Victorian Country Short Course Championships 10 1:35.48 Brandon Pyke Canberra 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS

13 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:14.54 Lachlan Colquhoun Vikings 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 1:17.40 Joshua Lind Queanbeyan 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 1:17.97 Timothy Young Ginninderra 1/08/09 ACT Short Course Championships 4 1:18.57 Angus Dibden Ginninderra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 5 1:19.76 Sean Maloney Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 6 1:23.31 Nathan Seddon Woden 3/04/09 Woden Club Night 7 1:25.76 Tomas Muller Ginninderra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 8 1:27.61 Thomas Ramsay Ginninderra 1/08/09 ACT Short Course Championships 9 1:28.38 Alec Morris Woden 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 10 1:28.63 Rashad Farid Ginninderra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival

14 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:06.58 Andy Chen Ginninderra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 1:13.50 James Ashurst Telopea 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 3 1:14.06 Ryan Hore Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 4 1:15.34 Nathan Seddon Woden 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 5 1:15.95 James Dowden Burley Griffin 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 1:16.33 William Pulley CRUIZ 1/08/09 ACT Short Course Championships 7 1:20.06 Declan Moore Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 8 1:20.88 Joshua Lind ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course 9 1:23.15 Nicolaas Philippa Vikings 5/04/09 TVSC Club Championships 10 1:23.21 William Rooks Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships

15 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:11.36 Nicholas Otevrel Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 2 1:15.35 James Dowden Burley Griffin 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 3 1:15.40 Nicholas McClelland Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 1:15.51 James Ashurst ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course 5 1:15.76 Jack Tyson Burley Griffin 1/08/09 ACT Short Course Championships 6 1:18.81 Huw Warmenhoven Canberra 16/08/09 Telopea WDS 2009 7 1:19.96 Luke Abberton Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 8 1:23.49 Nicolaas Philippa Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships 9 1:26.82 Oliver Bourne Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 10 1:27.52 Kevin Wei Vikings 5/04/09 TVSC Club Championships

16 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:08.65 Ciaran Plenty Woden 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 2 1:10.48 Aiden Wright Queanbeyan 24/07/09 2009 NSW State Open SC Championships 3 1:19.11 Daniel Steemson Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 1:20.76 William Barker Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 1:25.91 Kevin Wei Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet

17 & Over 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:04.34 Max Ireland Canberra 24/07/09 2009 NSW State Open SC Championships 2 1:05.24 Peter Bennett CRUIZ 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 1:06.34 Zane Jordan Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 1:10.10 Dylan Appelqvist Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 1:11.30 Richard Eliason Ginninderra 8/08/09 2009 Telstra Australian Short Course 6 1:16.46 Daniel Philippa Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 7 1:44.87 Aaron Rhind Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 8 1:57.74 Tim D'Abrera Woden 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS

10 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:37.35 Lachlan Webb Vikings 16/08/09 Telopea WDS 2009 2 3:53.25 James Ashleigh Telopea 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 3 4:02.95 Hayden Matthews Vikings 16/08/09 Telopea WDS 2009

11 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:17.22 Alexander Ryan Telopea 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS 2 3:19.38 Cormac Pearson Telopea 16/08/09 Telopea WDS 2009 3 3:26.05 Eli Gatica Telopea 16/08/09 Telopea WDS 2009 4 3:32.00 Nicholas Starkey Canberra 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 5 3:38.33 Brendan Wright Vikings 16/08/09 Telopea WDS 2009 6 3:49.44 Lachlan Howell Woden 28/06/09 Woden WDS 2009 7 3:51.36 Koyla Cook Burley Griffin 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009

12 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:41.17 Lachlan Colquhoun Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 3:13.59 Jordan Welch Burley Griffin 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 3:21.55 Liam Barber Telopea 28/06/09 Woden WDS 2009 4 3:21.77 Alexander Ryan Telopea 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 5 3:22.01 Luis Alarcon Vikings 16/08/09 Telopea WDS 2009 6 3:42.87 Angus Funnell Burley Griffin 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS 7 3:43.72 Aaron Dutton Canberra 28/06/09 Woden WDS 2009 8 3:45.48 Daniel Pelkowitz Ginninderra 28/06/09 Woden WDS 2009

13 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:38.17 Lachlan Colquhoun Vikings 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 2:48.06 Angus Dibden Ginninderra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 3 2:49.32 Timothy Young Ginninderra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 4 2:54.66 Joshua Lind Queanbeyan 1/08/09 ACT Short Course Championships 5 3:05.90 Tomas Muller Ginninderra 1/08/09 ACT Short Course Championships 6 3:10.01 Rashad Farid Ginninderra 1/08/09 ACT Short Course Championships 7 3:24.55 Shaun Philippa Vikings 14/08/09 Tuggeranong Club Night #3

14 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:25.81 Andy Chen Ginninderra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 2:42.77 James Ashurst Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 2:43.02 Nathan Seddon Woden 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 4 2:46.84 James Dowden Burley Griffin 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 5 2:46.88 Declan Moore Canberra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 6 2:46.96 William Pulley CRUIZ 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 7 2:53.52 Joshua Lind ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course 8 3:05.49 William Rooks Canberra 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 9 3:06.52 Tom Bingley Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 10 3:25.87 Brandon Carney Woden 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS

15 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:42.45 James Dowden Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 2:49.39 Jack Tyson Burley Griffin 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 3 2:55.86 Luke Abberton Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 4 2:57.82 Nicolaas Philippa Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships 5 2:58.97 Oliver Bourne Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 6 3:26.01 Brandon Carney Woden 28/06/09 Woden WDS 2009

16 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:37.33 Aiden Wright Queanbeyan 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 2 2:46.85 Daniel Steemson Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 2:58.04 William Barker Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships

17 & Over 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:23.56 Peter Bennett CRUIZ 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 2 2:29.07 Dylan Appelqvist Telopea 8/08/09 2009 Telstra Australian Short Course 3 2:35.20 Richard Eliason Ginninderra 21/06/09 ACT Winter Distance Meet

8 & Under 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 53.41 Bradley Tuck Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 2 54.18 Jack Kilrain Vikings 14/08/09 Tuggeranong Club Night #3 3 54.71 Harrison Webster Woden 28/06/09 Woden WDS 2009 4 1:05.92 Anthony Cummins Goulburn 28/06/09 Woden WDS 2009 5 1:09.21 Liam Maddren Goulburn 16/08/09 Telopea WDS 2009 6 1:09.78 Eskindir Gavel CRUIZ 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 7 1:13.82 Will Roberts CRUIZ 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 8 1:15.71 Peter Philippa Vikings 5/04/09 TVSC Club Championships

9 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 46.30 Xavier Pearson Telopea 7/08/09 Woden-Telopea Club Night 2 47.79 Tim Dutton Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 3 53.78 Harrison Webster Woden 7/08/09 Woden-Telopea Club Night 4 53.89 Bradley Tuck Ginninderra 16/08/09 Telopea WDS 2009 5 54.42 Jonathan Govier Vikings 14/08/09 Tuggeranong Club Night #3 6 55.27 Joshua Colquhoun Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 7 55.74 Jack Kilrain Vikings 4/09/09 Tuggeranong Club Night #4 8 55.80 Jackson Groves Canberra 16/08/09 Telopea WDS 2009 9 1:01.78 Callum Burns Ginninderra 16/08/09 Telopea WDS 2009 10 1:07.05 Peter Philippa Vikings 14/08/09 Tuggeranong Club Night #3

10 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 36.12 James Hanson Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 36.89 James Ashleigh Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 38.25 Lachlan Webb Vikings 4/09/09 Tuggeranong Club Night #4 4 38.84 Michael Kendrick Burley Griffin 1/08/09 ACT Short Course Championships 5 40.74 Jarrod Barber ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet 6 41.18 William Crowe Burley Griffin 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS 7 41.20 Eli Gatica Telopea 26/04/09 Swimwest Carnival 8 41.35 Kieran Howell ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet 9 41.38 Joshua Waugh Canberra 16/08/09 Telopea WDS 2009 10 41.81 Tim Dutton Canberra 28/06/09 Woden WDS 2009

11 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 32.61 Alexander Ryan Telopea 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 2 33.37 Riley Albrecht Ginninderra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 3 34.71 Johnathan Krause Ginninderra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 35.44 Jackson Savage Queanbeyan 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 5 36.36 James Hanson ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet 6 37.35 Nathan De Meillon Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships 7 39.43 Eli Gatica ACT 22/08/09 Victorian Country Short Course Championships 8 41.33 Will Campbell Telopea 16/08/09 Telopea WDS 2009 9 41.34 Brendan Wright ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet 10 42.57 Joshua Waugh ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet

12 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 31.33 Alexander Ryan Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 32.23 Lachlan Colquhoun Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships 3 32.78 Ayrton Kiraly Woden 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 33.05 Liam Barber Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 34.46 Lachlan Trabinger Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 6 34.82 Jordan Welch Burley Griffin 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 7 35.96 Dylan Booth Ginninderra 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS 8 37.66 Angus Funnell Burley Griffin 28/06/09 SESA 2009 Winter 9 37.97 Aaron Dutton ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet 10 38.27 John Ashleigh Telopea 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009

13 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 29.14 Sean Maloney Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 29.53 Jayden Malala Woden 3/04/09 Woden Club Night 3 31.62 Lachlan Colquhoun Vikings 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 4 31.84 Timothy Young ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet 5 32.35 Thomas Ramsay Ginninderra 1/08/09 ACT Short Course Championships 6 32.86 Joshua Lind Queanbeyan 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 7 33.18 Toomas Mirlieb Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 8 33.90 Alec Morris Woden 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 9 34.20 Angus Dibden Ginninderra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 10 34.43 Rashad Farid ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet

14 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 26.70 Hugo Morris Woden 24/07/09 2009 NSW State Open SC Championships 2 27.31 James Ashurst Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 28.14 Andy Chen Ginninderra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 28.65 Ryan Hore Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 29.61 William Pulley CRUIZ 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 29.78 Nathan Seddon Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 7 30.32 Declan Moore Canberra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 8 31.32 Ryan Buckham ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet 9 32.30 Alec Bruce Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 10 33.69 Tom Bingley ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet

15 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 26.34 Hugo Morris ACT 19/09/09 2009 State Teams Short Course 2 26.79 Nathan Miller Telopea 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 3 27.89 Ryan Miller Telopea 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 28.66 Sam Lane Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 29.23 Luke Abberton Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 6 29.33 Bradley Jones Queanbeyan 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 7 29.95 James Gibson Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 8 30.32 Huw Warmenhoven Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 9 30.65 Oliver Bourne Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 10 30.76 Nicholas Otevrel Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival

16 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 26.35 Nathan Miller Telopea 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 27.16 Ciaran Plenty Woden 3/04/09 Woden Club Night 3 27.48 Ryan Miller Telopea 24/07/09 2009 NSW State Open SC Championships 4 27.49 Nicholas Honey Burley Griffin 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 5 27.73 Christopher McClelland Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 6 28.20 Patrick Hudson Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 7 28.38 Aiden Wright Queanbeyan 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 8 29.62 William Barker Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 9 31.03 Daniel Steemson Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 10 31.28 Kevin Wei Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet

17 & Over 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 22.65 Adam Pine Ginninderra 8/08/09 2009 Telstra Australian Short Course 2 26.00 Luke Hinchcliffe CRUIZ 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 26.71 Peter Bennett CRUIZ 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 26.73 Ciaran Plenty Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 27.11 Max Ireland Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 6 27.55 Niall Jacobsen Woden 24/07/09 2009 NSW State Open SC Championships 7 28.22 John Warmenhoven Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 8 28.57 Colby Rook Woden 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 9 29.60 Dylan Appelqvist Telopea 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 10 35.62 Aaron Rhind Ginninderra 8/08/09 2009 Telstra Australian Short Course

10 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:24.04 Lachlan Webb Vikings 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 1:24.35 James Hanson Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 1:24.53 James Ashleigh Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 1:29.54 Michael Kendrick Burley Griffin 1/08/09 ACT Short Course Championships 5 1:32.96 Eli Gatica Telopea 26/04/09 Swimwest Carnival 6 1:37.31 Kieran Howell Woden 7/08/09 Woden-Telopea Club Night 7 1:44.33 Jarrod Barber Telopea 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival

11 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:10.62 Alexander Ryan Telopea 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 2 1:27.07 Jackson Savage Queanbeyan 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 3 1:30.76 Eli Gatica Telopea 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 4 1:31.57 Nathan De Meillon Vikings 5/04/09 TVSC Club Championships 5 1:33.10 Brendan Wright Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 6 1:40.79 Nicholas Starkey Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival

12 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:07.41 Alexander Ryan Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 1:10.01 Lachlan Colquhoun Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 1:14.73 Jordan Welch Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 1:15.00 Liam Barber ACT 22/08/09 Victorian Country Short Course Championships 5 1:15.05 Ayrton Kiraly Woden 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 1:15.24 Lachlan Trabinger Vikings 5/04/09 TVSC Club Championships 7 1:29.04 John Ashleigh Telopea 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 8 1:30.64 Kristofer Tengstrom Canberra 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS 9 1:32.77 Angus Funnell Vikings 16/08/09 Telopea WDS 2009 10 1:39.41 James Greenlees Goulburn 16/08/09 Telopea WDS 2009

13 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:04.75 Sean Maloney Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 1:08.08 Lachlan Colquhoun Vikings 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 3 1:10.09 Nathan Seddon Woden 3/04/09 Woden Club Night 4 1:10.60 Timothy Young Ginninderra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 1:11.27 Thomas Ramsay Ginninderra 1/08/09 ACT Short Course Championships 6 1:13.02 Alec Morris Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 7 1:14.50 Toomas Mirlieb Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 8 1:16.24 Cameron Tysoe ACT 22/08/09 Victorian Country Short Course Championships 9 1:19.21 Ryan Buckham Woden 3/04/09 Woden Club Night 10 1:21.78 Joshua Lind Queanbeyan 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS

14 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 57.82 Hugo Morris Woden 24/07/09 2009 NSW State Open SC Championships 2 1:00.85 James Ashurst Telopea 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 3 1:01.03 Andy Chen Ginninderra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 4 1:02.96 William Pulley CRUIZ 1/08/09 ACT Short Course Championships 5 1:03.06 Ryan Hore Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 6 1:04.40 Declan Moore Canberra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 7 1:07.95 Nathan Seddon Woden 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 8 1:14.25 James Dowden Burley Griffin 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS 9 1:14.79 Nicolaas Philippa Vikings 5/04/09 TVSC Club Championships 10 1:15.55 Tom Bingley Canberra 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009

15 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 56.96 Hugo Morris Woden 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 58.04 Nathan Miller Telopea 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 3 1:00.24 Ryan Miller Telopea 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 1:02.60 Luke Abberton Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 1:05.53 James Ashurst ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course 6 1:05.81 James Gibson Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 7 1:06.75 Nicholas Otevrel Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 8 1:08.17 Huw Warmenhoven Canberra 16/08/09 Telopea WDS 2009 9 1:10.94 Bradley Jones Queanbeyan 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS 10 1:11.66 Alex Ramsay Ginninderra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival

16 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 57.70 Nathan Miller Telopea 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 59.26 Ciaran Plenty Woden 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 59.97 Nicholas Honey Burley Griffin 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 4 1:00.01 Ryan Miller Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 1:02.20 Patrick Hudson Woden 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 6 1:02.75 Mitchell Nemec Telopea 30/05/09 Carlile Speedo Cup 2009 7 1:05.33 William Barker ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course 8 1:09.26 Aiden Wright Queanbeyan 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 9 1:09.82 Daniel Steemson Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 10 1:11.41 Kevin Wei Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet

17 & Over 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 49.71 Adam Pine Ginninderra 8/08/09 2009 Telstra Australian Short Course 2 58.92 Peter Bennett CRUIZ 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 59.77 Ciaran Plenty Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 59.90 Niall Jacobsen Woden 24/07/09 2009 NSW State Open SC Championships 5 59.94 Luke Hinchcliffe CRUIZ 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 1:02.49 Colby Rook Woden 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 1:04.04 Mitchell Nemec ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course 8 1:04.18 Dylan Appelqvist Telopea 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 9 1:08.55 Sascha Saharov Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 10 1:19.82 Aaron Rhind Ginninderra 8/08/09 2009 Telstra Australian Short Course

10 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:10.15 Lachlan Webb Vikings 16/08/09 Telopea WDS 2009 2 3:22.13 James Ashleigh Telopea 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 3 3:48.87 Jarrod Barber Telopea 16/08/09 Telopea WDS 2009

11 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:37.63 Alexander Ryan Telopea 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 2 3:19.60 Eli Gatica Telopea 16/08/09 Telopea WDS 2009

12 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:30.30 Alexander Ryan Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 2:31.63 Lachlan Colquhoun Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships 3 2:47.50 Jordan Welch Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 2:53.13 Liam Barber Telopea 1/08/09 ACT Short Course Championships

13 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:20.90 Sean Maloney Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 2:30.03 Lachlan Colquhoun Vikings 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 3 2:42.90 Alec Morris Woden 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival

14 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:05.55 Hugo Morris Woden 24/07/09 2009 NSW State Open SC Championships 2 2:13.71 William Pulley CRUIZ 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 3 2:15.62 Declan Moore Canberra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 4 2:15.71 Andy Chen Ginninderra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 2:21.95 Sean Maloney Woden 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 6 2:38.84 James Dowden Burley Griffin 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS 7 2:55.12 Tom Bingley Canberra 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009

15 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:03.99 Hugo Morris Woden 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 2:14.26 Nathan Miller Telopea 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 2:15.47 Ryan Miller Telopea 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 4 2:15.79 Luke Abberton Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 2:27.35 James Gibson ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course 6 2:33.11 Alex Ramsay Ginninderra 1/08/09 ACT Short Course Championships 7 2:46.62 Oliver Bourne Canberra 28/06/09 Woden WDS 2009

16 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:10.99 Nathan Miller Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 2:15.15 Ryan Miller Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 2:16.19 Patrick Hudson Woden 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 4 2:19.19 Mitchell Nemec Telopea 30/05/09 Carlile Speedo Cup 2009

17 & Over 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:11.01 Niall Jacobsen Woden 24/07/09 2009 NSW State Open SC Championships 2 2:11.95 Peter Bennett CRUIZ 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 3 2:15.19 Colby Rook Woden 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 4 2:18.85 Dylan Appelqvist Telopea 1/08/09 ACT Short Course Championships 5 2:28.60 Mitchell Nemec ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course

8 & Under 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:50.85 Harrison Webster Woden 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 2 1:54.03 Bradley Tuck Ginninderra 28/06/09 Woden WDS 2009 3 1:55.38 Jack Kilrain Vikings 16/08/09 Telopea WDS 2009 4 1:59.81 Will Roberts CRUIZ 16/08/09 Telopea WDS 2009 5 2:11.69 Alexander Ademeitis Goulburn 16/08/09 Telopea WDS 2009 6 2:11.97 Bryce Svensson Vikings 14/08/09 Tuggeranong Club Night #3 7 2:17.96 Peter Philippa Vikings 5/04/09 TVSC Club Championships 8 2:30.28 Zachary Watson Vikings 4/09/09 Tuggeranong Club Night #4

9 years 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:39.64 Jonathan Govier Vikings 14/08/09 Tuggeranong Club Night #3 2 1:41.43 Tim Dutton Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 3 1:44.83 Jackson Groves Canberra 16/08/09 Telopea WDS 2009 4 1:45.28 Harrison Webster Woden 16/08/09 Telopea WDS 2009 5 1:45.79 Joshua Colquhoun Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 6 1:46.52 Jack Kilrain Vikings 4/09/09 Tuggeranong Club Night #4 7 1:47.67 Patrick Howard Woden 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 8 1:50.32 Xavier Pearson Telopea 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 9 1:51.79 Bradley Tuck Ginninderra 16/08/09 Telopea WDS 2009 10 2:05.60 Callum Burns Ginninderra 16/08/09 Telopea WDS 2009

10 years 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:28.09 James Ashleigh ACT 22/08/09 Victorian Country Short Course Championships 2 1:30.35 Joshua Waugh Canberra 16/08/09 Telopea WDS 2009 3 1:31.56 William Crowe Canberra 28/06/09 Woden WDS 2009 4 1:32.01 Michael Kendrick Burley Griffin 28/06/09 Woden WDS 2009 5 1:33.84 Kieran Howell Woden 28/06/09 Woden WDS 2009 6 1:35.17 Kurt Gosling Vikings 16/08/09 Telopea WDS 2009 7 1:35.24 Jarrod Barber Telopea 16/08/09 Telopea WDS 2009 8 1:37.20 Tim Dutton Canberra 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 9 1:37.52 Dylan Weir Vikings 4/09/09 Tuggeranong Club Night #4 10 1:38.65 Nicholas Lawlis Queanbeyan 16/08/09 Telopea WDS 2009

11 years 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:21.06 Nathan De Meillon Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships 2 1:22.76 Eli Gatica ACT 22/08/09 Victorian Country Short Course Championships 3 1:23.29 Jackson Savage ACT 22/08/09 Victorian Country Short Course Championships 4 1:27.41 Brendan Wright ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet 5 1:28.19 Cormac Pearson ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet 6 1:29.05 James Hanson ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet 7 1:29.46 Caleb Whiteley ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet 8 1:30.11 Daniel Hearle Canberra 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS 9 1:31.30 Will Campbell Telopea 16/08/09 Telopea WDS 2009 10 1:31.65 Nicholas Starkey Canberra 28/06/09 Woden WDS 2009

12 years 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:15.87 Liam Barber ACT 22/08/09 Victorian Country Short Course Championships 2 1:17.11 Alexander Ryan Telopea 30/05/09 Carlile Speedo Cup 2009 3 1:18.67 Jordan Welch Burley Griffin 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS 4 1:18.98 Dylan Booth Ginninderra 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS 5 1:20.37 John Ashleigh Telopea 1/08/09 ACT Short Course Championships 6 1:23.90 Sebastian Cuschieri CRUIZ 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 7 1:26.48 Kristofer Tengstrom Canberra 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS 8 1:26.58 James Greenlees ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet 9 1:27.26 Aaron Dutton ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet 10 1:27.86 Luis Alarcon Vikings 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009

13 years 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:09.24 Timothy Young ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet 2 1:11.49 Lachlan Colquhoun Vikings 4/09/09 Tuggeranong Club Night #4 3 1:13.00 Thomas Ramsay Ginninderra 1/08/09 ACT Short Course Championships 4 1:17.13 Rashad Farid ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet 5 1:18.64 Ryan Buckham Woden 4/09/09 Tuggeranong Club Night #4 6 1:21.19 Tomas Muller Ginninderra 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 7 1:22.12 Tom Bigmore Canberra 16/08/09 Telopea WDS 2009 8 1:27.72 John Freeman Woden 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009 9 1:30.76 Shaun Philippa Vikings 4/09/09 Tuggeranong Club Night #4 10 1:33.30 Nicholas Quinn Vikings 4/09/09 Tuggeranong Club Night #4

14 years 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:03.48 Andy Chen Ginninderra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 2 1:04.16 William Pulley CRUIZ 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 1:04.98 Ryan Hore Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships 4 1:05.91 James Ashurst Telopea 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 5 1:07.99 Nathan Seddon ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course 6 1:10.60 Declan Moore Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 7 1:12.02 Ryan Buckham ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet 8 1:14.00 Tom Bingley ACT 4/10/09 2009 NSW SC Development Meet 9 1:16.66 David Ma Ginninderra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 10 1:17.60 William Rooks Canberra 26/07/09 Tuggeranong Vikings WDS 2009

15 years 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:07.08 James Ashurst ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course 2 1:08.13 Luke Abberton Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 1:09.21 Nicholas McClelland Canberra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 4 1:09.96 Nicolaas Philippa Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships 5 1:10.25 Jack Tyson Burley Griffin 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 6 1:15.70 Alex Ramsay Ginninderra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 7 1:27.70 Brandon Carney Woden 16/08/09 Telopea WDS 2009

16 years 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 59.80 Ciaran Plenty Woden 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 2 1:06.15 Patrick Hudson Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 3 1:06.48 Aiden Wright Queanbeyan 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 4 1:06.81 William Barker Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 5 1:11.01 Daniel Steemson Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 6 1:14.27 Kevin Wei Vikings 14/08/09 Tuggeranong Club Night #3

17 & Over 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 59.61 Luke Hinchcliffe CRUIZ 1/08/09 ACT Short Course Championships 2 1:00.04 Peter Bennett CRUIZ 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 3 1:00.92 Zane Jordan Woden 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 4 1:04.36 Dylan Appelqvist Telopea 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 5 1:05.61 Colby Rook Woden 1/08/09 ACT Short Course Championships 6 1:07.28 Ben Wise Burley Griffin 28/06/09 SESA 2009 Winter 7 1:09.38 Mitchell Nemec ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course 8 1:31.24 Aaron Rhind Ginninderra 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival

9 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:38.83 Xavier Pearson Telopea 16/08/09 Telopea WDS 2009

10 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:05.91 Eli Gatica Telopea 26/04/09 Swimwest Carnival 2 3:09.92 James Hanson Telopea 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 3 3:11.54 James Ashleigh Telopea 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 4 3:12.44 Michael Kendrick Burley Griffin 1/08/09 ACT Short Course Championships 5 3:16.49 Lachlan Webb Vikings 5/04/09 TVSC Club Championships 6 3:21.00 Kieran Howell Woden 1/08/09 ACT Short Course Championships 7 3:27.56 Jarrod Barber Telopea 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 8 3:37.16 Jack Brinkley Vikings 5/04/09 TVSC Club Championships 9 4:24.58 Hayden Matthews Vikings 5/04/09 TVSC Club Championships

11 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:44.87 Alexander Ryan Telopea 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 2 2:52.46 Nathan De Meillon Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships 3 3:01.35 Eli Gatica Telopea 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 4 3:06.44 Brendan Wright Vikings 4/09/09 Tuggeranong Club Night #4 5 3:12.49 Nicholas Starkey Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 6 3:16.88 Cormac Pearson Telopea 1/08/09 ACT Short Course Championships 7 3:31.79 Henry Xu Vikings 5/04/09 TVSC Club Championships 8 3:36.23 Koyla Cook Burley Griffin 28/06/09 SESA 2009 Winter 9 3:36.43 Jack Brinkley Vikings 14/08/09 Tuggeranong Club Night #3 10 3:46.66 Travis Elliott Queanbeyan 28/06/09 Woden WDS 2009

12 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:26.71 Lachlan Colquhoun Vikings 1/08/09 ACT Short Course Championships 2 2:36.73 Liam Barber ACT 22/08/09 Victorian Country Short Course Championships 3 2:37.86 Jordan Welch Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 2:37.91 Alexander Ryan Telopea 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 2:39.47 Lachlan Trabinger Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 6 2:46.77 Ayrton Kiraly Woden 28/06/09 Woden WDS 2009 7 2:51.79 Johnathan Krause ACT 22/08/09 Victorian Country Short Course Championships 8 2:54.81 John Ashleigh ACT 22/08/09 Victorian Country Short Course Championships 9 3:00.00 Kristofer Tengstrom Canberra 17/05/09 Queanbeyan Leagues WDS 10 3:03.92 Luis Alarcon Vikings 16/08/09 Telopea WDS 2009

13 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:23.87 Lachlan Colquhoun Vikings 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 2:28.74 Sean Maloney Woden 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 3 2:34.11 Thomas Ramsay Ginninderra 1/08/09 ACT Short Course Championships 4 2:35.69 Angus Dibden ACT 22/08/09 Victorian Country Short Course Championships 5 2:36.10 Timothy Young Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 6 2:42.17 Cameron Tysoe ACT 22/08/09 Victorian Country Short Course Championships 7 2:46.07 Ryan Buckham Woden 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 8 2:48.00 Toomas Mirlieb Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 9 2:53.61 Rashad Farid Ginninderra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 10 3:03.12 Tomas Muller Ginninderra 16/08/09 Telopea WDS 2009

14 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:11.46 Hugo Morris Woden 24/07/09 2009 NSW State Open SC Championships 2 2:12.62 Andy Chen Ginninderra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 3 2:14.95 Ryan Hore Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 2:19.08 William Pulley CRUIZ 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 5 2:23.27 James Ashurst Telopea 17/05/09 Castle Hill Dolphins SC 6 2:26.69 Declan Moore Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 7 2:28.33 James Dowden Burley Griffin 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 8 2:28.55 Matthew Riddell Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 9 2:28.66 Nicolaas Philippa Vikings 5/04/09 TVSC Club Championships 10 2:31.04 Nathan Seddon Woden 1/08/09 ACT Short Course Championships

15 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:08.51 Hugo Morris Woden 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 2:20.98 Nicholas Otevrel Canberra 1/08/09 ACT Short Course Championships 3 2:21.89 Luke Abberton Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 2:24.62 James Dowden Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 2:28.22 James Ashurst ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course 6 2:29.96 Nicolaas Philippa Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 7 2:36.50 Jack Tyson Burley Griffin 28/06/09 SESA 2009 Winter 8 2:43.69 Kevin Wei Vikings 5/04/09 TVSC Club Championships 9 3:06.99 Aidan Quinn Vikings 14/08/09 Tuggeranong Club Night #3

16 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:18.15 Patrick Hudson Ginninderra 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 2:18.18 Nicholas Honey Burley Griffin 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 2:24.79 William Barker Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 4 2:27.76 Aiden Wright ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course 5 2:33.67 Kevin Wei Vikings 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 6 2:35.66 Daniel Steemson Vikings 28/06/09 SESA 2009 Winter

17 & Over 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:05.37 Zane Jordan Woden 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 2:08.33 Peter Bennett CRUIZ 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 3 2:12.92 Dylan Appelqvist Telopea 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 4 2:26.68 Mitchell Nemec ACT 5/09/09 2009 Victorian Age Short Course 5 2:41.14 Daniel Philippa Vikings 5/04/09 TVSC Club Championships 6 3:05.12 Aaron Rhind Ginninderra 8/08/09 2009 Telstra Australian Short Course 7 3:48.38 Tim D'Abrera Woden 7/08/09 Woden-Telopea Club Night

12 years 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 5:09.44 Lachlan Colquhoun Vikings 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival 2 5:49.06 Alexander Ryan Telopea 4/07/09 Ginninderra Winter Short Course Carnival

13 years 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 5:04.66 Lachlan Colquhoun Vikings 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships

14 years 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:40.92 Hugo Morris Woden 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 2 4:42.33 James Dowden Burley Griffin 28/06/09 SESA 2009 Winter 3 4:45.56 Andy Chen Ginninderra 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 4 4:52.64 Ryan Hore Vikings 18/07/09 2009 NSW Country SC Championships 5 4:53.63 William Pulley CRUIZ 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 6 5:13.46 Matthew Riddell Canberra 23/05/09 TVSC Annual Qualifying Meet 7 5:27.39 Nathan Seddon Woden 21/06/09 ACT Winter Distance Meet

15 years 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:40.19 Hugo Morris Woden 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 4:52.06 Luke Abberton Vikings 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 3 5:07.26 James Dowden Burley Griffin 1/08/09 ACT Short Course Championships

16 years 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 5:20.88 William Barker Vikings 21/06/09 ACT Winter Distance Meet 2 5:29.75 Daniel Steemson Vikings 21/06/09 ACT Winter Distance Meet

17 & Over 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:38.02 Peter Bennett CRUIZ 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 2 4:38.33 Dylan Appelqvist Telopea 28/08/09 2009 NSW State Age SC Championships 3 5:01.53 Colby Rook Woden 21/06/09 ACT Winter Distance Meet


Go back to the top of this page.