Winter 2008 Age Top 10 for Men


Short Course Ranking by Event (as at 30 September 2008)
Note: Age as at Meet age which is generally age at the first day of the meet
8 & Under 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 43.10 Tim Dutton Canberra 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 2 43.90 Marshall Symmes Vikings 18/05/08 Ryde-Carlile 12&u Mini Carniva 3 45.02 Patrick Howard Woden 4/05/08 Canberra WDS 4 46.65 Wolfram O'Connor Canberra 4/05/08 Canberra WDS 5 47.03 Nicholas Jordan Burley Griffin 3/08/08 Telopea WDS 2008 6 47.12 Xavier Pearson Telopea 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 7 47.52 Jake Schmank Telopea 3/08/08 Telopea WDS 2008 8 49.80 Bradley Tuck Ginninderra 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 9 50.93 Matthew Harrison Burley Griffin 3/08/08 Telopea WDS 2008 10 52.92 Jack Dowling Canberra 4/05/08 Canberra WDS

9 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 36.25 James Ashleigh Telopea 3/08/08 Telopea WDS 2008 2 36.27 Lachlan Webb Vikings 26/07/08 ACT Short Course Championships 3 37.07 Jackson Savage Queanbeyan 4/05/08 Canberra WDS 4 38.05 William Crowe Canberra 3/08/08 Telopea WDS 2008 5 39.36 Jarrod Barber Telopea 29/06/08 Goulburn WDS 2008 6 39.56 Kieran Howell Woden 6/06/08 Woden Club Night 7 40.19 Bailey Rowland Woden 3/08/08 Telopea WDS 2008 8 40.20 Kieran Organ Woden 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 9 41.18 Andrew Martine Woden 3/08/08 Telopea WDS 2008 10 41.25 Michael Kendrick Burley Griffin 3/08/08 Telopea WDS 2008

10 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 32.61 Alexander Ryan Telopea 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 2 34.04 Jonathon Krause Ginninderra 26/07/08 ACT Short Course Championships 3 34.39 Daniel Hearle Queanbeyan 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 4 34.83 Eli Gatica ACT 28/09/08 2008 NSW SC Development Meet 5 34.87 Jackson Savage Queanbeyan 26/07/08 ACT Short Course Championships 6 35.81 Tasman Calver Canberra 4/05/08 Canberra WDS 7 36.33 Jarod Watson Telopea 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008 8 36.36 Nathan De Meillon Vikings 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 9 36.55 Edward Barker Vikings 4/05/08 Canberra WDS 10 36.66 Cormac Pearson Telopea 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet

11 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 30.81 Lachlan Trabinger Vikings 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 2 31.82 Ayrton Kiraly Woden 26/07/08 ACT Short Course Championships 3 31.87 Alexander Ryan Telopea 26/07/08 ACT Short Course Championships 4 32.57 Tasman Calver ACT 23/08/08 Victorian Country Short Course 5 33.56 John Ashleigh Telopea 3/08/08 Telopea WDS 2008 6 34.03 Cameron Tysoe Ginninderra 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 7 34.16 Jordan Welch ACT 28/09/08 2008 NSW SC Development Meet 8 34.23 Liam Barber ACT 28/09/08 2008 NSW SC Development Meet 9 34.37 Kristofer Tengstrom Canberra 26/07/08 ACT Short Course Championships 10 35.01 Dylan Booth Ginninderra 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours

12 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 26.96 Jayden Malala Woden 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 2 28.40 Sean Maloney Woden 8/08/08 2008 NSW State Age SC Champion 3 30.32 Josh Lind Queanbeyan 26/07/08 ACT Short Course Championships 4 31.14 Lachlan Trabinger Vikings 17/08/08 UK International 5 31.43 Thomas Ramsay Ginninderra 26/07/08 ACT Short Course Championships 6 31.45 Timothy Young ACT 28/09/08 2008 NSW SC Development Meet 7 31.83 Luke Tebb Burley Griffin 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 8 31.85 Cameron Tysoe ACT Blue 17/08/08 UK International 9 32.19 William Downing Burley Griffin 4/05/08 Canberra WDS 10 32.37 Alec Morris Woden 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet

13 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 26.07 Hugo Morris Woden 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 2 26.68 Andy Chen Ginninderra 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 3 27.20 Jayden Malala ACT Blue 17/08/08 UK International 4 27.38 William Pulley Ginninderra 26/07/08 ACT Short Course Championships 5 27.91 James Ashurst ACT Gold 17/08/08 UK International 6 28.02 Ryan Hore Vikings 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 7 28.46 Thomas McKinlay Woden 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 8 28.77 James Dowden Burley Griffin 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 9 29.23 Alec Bruce Ginninderra 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 10 29.29 Declan Moore Canberra 26/07/08 ACT Short Course Championships

14 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 25.83 Hugo Morris ACT 7/09/08 2008 Victorian Age SC Champion 2 26.75 Nathan Miller ACT 7/06/08 2008 Duel Meet Series Round1 G 3 26.84 Ryan Miller ACT 7/06/08 2008 Duel Meet Series Round1 G 4 27.02 Sam Lane Woden 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 5 27.55 Luke Abberton Vikings 17/08/08 UK International 6 28.55 Nicholas McClelland Canberra 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 7 28.88 James Gibson Canberra 21/06/08 Canberra ASC Club Night Time T 8 28.99 James Dowden ACT Blue 17/08/08 UK International 9 29.67 Bradley Jones Queanbeyan 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 10 30.18 Nick Philippa Vikings 26/07/08 ACT Short Course Championships

15 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 25.01 Ciaran Plenty ACT 7/06/08 2008 Duel Meet Series Round 2 2 25.93 Christopher McClelland Canberra 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 3 25.95 Nicholas Honey Canberra 8/08/08 2008 NSW State Age SC Champion 4 26.04 Zach Bowden Woden 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 5 26.40 Nathan Miller Telopea 8/08/08 2008 NSW State Age SC Champion 6 26.48 Ryan Miller ACT 7/09/08 2008 Victorian Age SC Champion 7 26.83 Don Rocha Woden 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 8 28.08 Lachlan Grimm Vikings 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 9 28.90 William Barker Vikings 26/07/08 ACT Short Course Championships 10 30.15 Daniel Steemson Vikings 17/08/08 UK International

16 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 23.13 Ciaran Plenty ACT 7/09/08 2008 Victorian Age SC Champion 2 24.35 Zane Jordan Zambia 9/04/08 9th FINA World Championships 3 25.62 Peter Bennett ACT Blue 17/08/08 UK International 4 27.54 Mitchell Nemec ACT Blue 17/08/08 UK International 5 27.86 Dylan Appelqvist Telopea 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 6 43.20 Tim D'Abrera Woden 1/06/08 Woden WDS

17 & Over 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 23.17 Ben Treffers Burley Griffin 20/09/08 2008 Telstra Australian Short 2 23.31 Jason Schnyder Burley Griffin 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 3 23.64 Luke Hinchcliffe CRUIZ 22/08/08 2008 NSW State Open SC Champio 4 24.97 Dax Foster Ginninderra 26/07/08 ACT Short Course Championships 5 25.23 John Warmenhoven Canberra 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 6 25.32 Shannon Salvestro Burley Griffin 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 7 25.55 Niall Jacobsen Woden 26/07/08 ACT Short Course Championships 8 26.15 Mark Edmondson Burley Griffin 26/07/08 ACT Short Course Championships 9 26.31 Ben Wise Canberra 22/08/08 2008 NSW State Open SC Champio 10 26.55 Richard Eliason Ginninderra 26/07/08 ACT Short Course Championships

8 & Under 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:42.87 Marshall Symmes Vikings 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008 2 1:54.80 Wolfram O'Connor Canberra 4/05/08 Canberra WDS

9 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:21.15 Lachlan Webb Vikings 20/07/08 SCAT State and Age Qualifying 2 1:22.05 James Ashleigh Telopea 3/08/08 Telopea WDS 2008 3 1:26.04 Jackson Savage Queanbeyan 4/05/08 Canberra WDS 4 1:26.22 Eli Gatica Telopea 4/05/08 Canberra WDS 5 1:28.88 Andrew Martine Woden 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 6 1:31.15 Bailey Rowland Woden 3/08/08 Telopea WDS 2008 7 1:33.91 Jarrod Barber Telopea 29/06/08 Goulburn WDS 2008 8 1:34.87 Kurt Gosling Vikings 29/06/08 Goulburn WDS 2008 9 1:35.95 William Crowe Canberra 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008 10 1:36.53 James Tuck Ginninderra 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours

10 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:14.06 Alexander Ryan Telopea 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 2 1:16.49 Jonathon Krause Ginninderra 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 3 1:18.12 Eli Gatica Telopea 26/07/08 ACT Short Course Championships 4 1:18.15 Daniel Hearle Queanbeyan 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 5 1:19.24 Edward Barker Vikings 3/08/08 Telopea WDS 2008 6 1:23.02 Liam Barber Telopea 4/05/08 Canberra WDS 7 1:23.89 Jackson Savage Queanbeyan 3/08/08 Telopea WDS 2008 8 1:25.12 Cormac Pearson Telopea 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 9 1:27.00 Nicholas Starkey Canberra 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 10 1:30.20 Danny Ma Ginninderra 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours

11 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:06.76 Lachlan Trabinger Vikings 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 2 1:10.23 Alexander Ryan Telopea 26/07/08 ACT Short Course Championships 3 1:11.01 Cameron Tysoe Ginninderra 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 4 1:11.36 Tasman Calver ACT 23/08/08 Victorian Country Short Course 5 1:15.33 Jordan Welch Ginninderra 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008 6 1:16.28 Kristofer Tengstrom Canberra 26/07/08 ACT Short Course Championships 7 1:17.04 Liam Barber Telopea 3/08/08 Telopea WDS 2008 8 1:20.94 Daniel Hearle Queanbeyan 3/08/08 Telopea WDS 2008 9 1:22.72 Jamie Hawke Burley Griffin 1/06/08 Woden WDS 10 1:22.88 Riley Nelson Goulburn 1/06/08 Woden WDS

12 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 58.71 Jayden Malala Woden 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 2 1:01.84 Sean Maloney Woden 8/08/08 2008 NSW State Age SC Champion 3 1:05.23 Josh Lind Queanbeyan 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 4 1:07.63 Thomas Ramsay ACT 23/08/08 Victorian Country Short Course 5 1:07.68 Lachlan Trabinger ACT 23/08/08 Victorian Country Short Course 6 1:08.61 Alec Morris Woden 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 7 1:08.88 Cameron Tysoe ACT 23/08/08 Victorian Country Short Course 8 1:09.47 William Downing Burley Griffin 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 9 1:10.43 Luke Tebb Burley Griffin 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 10 1:10.73 Toomas Mirlieb Canberra 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours

13 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 57.62 Andy Chen Ginninderra 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 2 57.91 Hugo Morris Woden 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 3 58.94 Jayden Malala Woden 26/07/08 ACT Short Course Championships 4 1:00.55 William Pulley ACT 7/09/08 2008 Victorian Age SC Champion 5 1:01.60 Ryan Hore Vikings 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 6 1:01.99 Thomas McKinlay Woden 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 7 1:02.17 James Ashurst ACT Gold 17/08/08 UK International 8 1:03.97 James Dowden Burley Griffin 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 9 1:04.03 Nick Philippa Vikings 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 10 1:04.08 Declan Moore Canberra 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh

14 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 55.97 Hugo Morris ACT 7/09/08 2008 Victorian Age SC Champion 2 57.68 Nathan Miller Telopea 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 3 58.36 Ryan Miller Telopea 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 4 59.59 Luke Abberton Vikings 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 5 1:01.11 James Dowden Burley Griffin 26/07/08 ACT Short Course Championships 6 1:01.26 Sam Lane Woden 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 7 1:01.74 Nicholas McClelland Canberra 26/07/08 ACT Short Course Championships 8 1:02.03 Nick Philippa Vikings 26/07/08 ACT Short Course Championships 9 1:04.40 James Gibson ACT Blue 17/08/08 UK International 10 1:04.66 Bradley Jones Queanbeyan 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours

15 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 54.96 Ciaran Plenty Woden 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 2 55.53 Nicholas Honey Canberra 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 3 55.65 Nathan Miller ACT 7/09/08 2008 Victorian Age SC Champion 4 56.99 Christopher McClelland Canberra 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 5 57.76 Ryan Miller Telopea 26/07/08 ACT Short Course Championships 6 58.65 Zach Bowden Woden 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 7 59.39 Mitchell Nemec Telopea 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 8 59.60 Patrick Hudson Ginninderra 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 9 1:02.01 Lachlan Grimm Vikings 17/08/08 UK International 10 1:02.21 William Barker Vikings 26/07/08 ACT Short Course Championships

16 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 53.55 Zane Jordan Woden 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 2 55.42 Ciaran Plenty ACT 7/09/08 2008 Victorian Age SC Champion 3 57.20 Peter Bennett CRUIZ 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 4 57.87 Mitchell Nemec ACT Blue 17/08/08 UK International 5 58.52 Dylan Appelqvist Telopea 26/07/08 ACT Short Course Championships 6 1:10.30 Daniel Philippa Vikings 3/05/08 Tuggeranong Club Championships 7 1:40.22 Tim D'Abrera Woden 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008

17 & Over 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 51.89 Jason Schnyder Burley Griffin 26/07/08 ACT Short Course Championships 2 52.64 Luke Hinchcliffe CRUIZ 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 3 52.78 Zane Jordan Woden 22/08/08 2008 NSW State Open SC Champio 4 54.75 John Warmenhoven Canberra 22/08/08 2008 NSW State Open SC Champio 5 54.98 Niall Jacobsen Woden 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 6 55.11 Ben Wise Canberra 22/08/08 2008 NSW State Open SC Champio 7 58.49 Mark Edmondson Burley Griffin 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 8 58.57 Brendan Rocha Woden 31/05/08 Woden Club Championships 9 58.69 Shannon Salvestro Burley Griffin 1/06/08 Griffith Winter Carnival 2008 10 1:00.33 Richard Eliason Ginninderra 20/09/08 2008 Telstra Australian Short

9 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:55.31 James Ashleigh Telopea 3/08/08 Telopea WDS 2008 2 2:58.85 Eli Gatica Telopea 4/05/08 Canberra WDS 3 3:01.70 Lachlan Webb Vikings 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008

10 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:43.28 Tasman Calver Canberra 4/05/08 Canberra WDS 2 2:44.03 Alexander Ryan Telopea 4/05/08 Canberra WDS 3 2:52.76 Eli Gatica Telopea 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 4 2:59.63 Daniel Hearle Queanbeyan 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 5 3:00.80 Nathan De Meillon Vikings 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 6 3:12.44 Nicholas Starkey Canberra 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 7 3:53.69 Henry Xu Vikings 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet

11 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:26.67 Lachlan Trabinger Vikings 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 2 2:31.17 Cameron Tysoe Ginninderra 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 3 2:38.86 Jordan Welch Ginninderra 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008 4 2:39.84 Liam Barber Telopea 3/08/08 Telopea WDS 2008 5 2:40.54 Kristofer Tengstrom Canberra 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008 6 2:41.44 Alexander Ryan Telopea 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 7 3:00.37 Luis Alarcon Vikings 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008 8 3:16.76 Riley Nelson Goulburn 8/06/08 Kiama Winter 2008

12 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:09.98 Jayden Malala Woden 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 2 2:12.35 Sean Maloney Woden 8/08/08 2008 NSW State Age SC Champion 3 2:24.27 Cameron Tysoe ACT 23/08/08 Victorian Country Short Course 4 2:26.48 Thomas Ramsay Ginninderra 3/08/08 Telopea WDS 2008 5 2:27.24 Alec Morris Woden 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 6 2:28.33 Lachlan Trabinger ACT 23/08/08 Victorian Country Short Course 7 2:29.18 Toomas Mirlieb Canberra 26/07/08 ACT Short Course Championships 8 2:38.47 Josh Lind Queanbeyan 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 9 2:39.44 Angus Dibden Ginninderra 4/05/08 Canberra WDS 10 2:43.51 Luke Tebb Burley Griffin 1/06/08 Woden WDS

13 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:03.98 Andy Chen Ginninderra 8/08/08 2008 NSW State Age SC Champion 2 2:08.63 Hugo Morris Woden 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 3 2:09.51 William Pulley Ginninderra 26/07/08 ACT Short Course Championships 4 2:11.69 Jayden Malala ACT 23/08/08 Victorian Country Short Course 5 2:13.81 Thomas McKinlay Woden 26/07/08 ACT Short Course Championships 6 2:14.64 Declan Moore Canberra 26/07/08 ACT Short Course Championships 7 2:16.45 Nick Philippa Vikings 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 8 2:17.05 Nick Phillipa Vikings 6/06/08 Woden Club Night 9 2:17.89 James Dowden Burley Griffin 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 10 2:20.19 James Ashurst Telopea 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet

14 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:03.03 Hugo Morris ACT 7/09/08 2008 Victorian Age SC Champion 2 2:07.63 Nathan Miller Telopea 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 3 2:08.98 Luke Abberton Vikings 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 4 2:10.17 Ryan Miller Telopea 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 5 2:11.41 Sam Lane Woden 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 6 2:17.27 Nick Philippa Vikings 26/07/08 ACT Short Course Championships 7 2:22.82 Nicholas McClelland Canberra 4/05/08 Canberra WDS 8 2:32.84 Matthew Benda Ginninderra 17/08/08 2008 Long Distance Bash 9 2:38.98 Jake Gatica Telopea 1/06/08 Woden WDS 10 2:46.13 Antonio Badalassi Vikings 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008

15 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:03.87 Mitchell Nemec Telopea 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 2 2:04.23 Nicholas Honey Canberra 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 3 2:04.36 Nathan Miller Telopea 26/07/08 ACT Short Course Championships 4 2:06.55 Ryan Miller ACT 7/09/08 2008 Victorian Age SC Champion 5 2:08.11 Patrick Hudson Ginninderra 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 6 2:26.47 Daniel Steemson Vikings 29/06/08 Goulburn WDS 2008 7 2:30.03 Kevin Wei Vikings 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008

16 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:03.22 Mitchell Nemec Telopea 8/08/08 2008 NSW State Age SC Champion 2 2:03.91 Dylan Appelqvist Telopea 8/08/08 2008 NSW State Age SC Champion 3 2:03.94 Ciaran Plenty ACT 7/09/08 2008 Victorian Age SC Champion

17 & Over 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:52.01 Zane Jordan Woden 22/08/08 2008 NSW State Open SC Champio 2 1:57.41 Jason Schnyder Burley Griffin 26/07/08 ACT Short Course Championships 3 1:58.22 Luke Hinchcliffe CRUIZ 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 4 1:59.95 Niall Jacobsen Woden 22/08/08 2008 NSW State Open SC Champio 5 2:06.54 John Warmenhoven Canberra 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 6 2:07.96 Ben Wise Canberra 26/07/08 ACT Short Course Championships 7 2:09.77 Nathan Kuster Telopea 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 8 2:30.66 Trent Pattenden Vikings 20/07/08 SCAT State and Age Qualifying

12 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:44.07 Jayden Malala Woden 29/06/08 2008 Long Distance Bash 2 4:46.07 Sean Maloney Woden 17/08/08 2008 Long Distance Bash 3 5:09.46 Alec Morris Woden 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 4 5:19.15 Josh Lind Queanbeyan 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 5 5:28.57 Lachlan Trabinger Woden 17/08/08 2008 Long Distance Bash

13 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:23.01 Andy Chen Ginninderra 22/08/08 2008 NSW State Open SC Champio 2 4:35.98 Hugo Morris Woden 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 3 4:45.33 William Pulley Ginninderra 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 4 4:48.94 James Dowden Burley Griffin 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 5 4:48.98 Thomas McKinlay Woden 26/07/08 ACT Short Course Championships 6 4:50.95 Declan Moore Canberra 17/08/08 2008 Long Distance Bash 7 5:02.55 James Ashurst Telopea 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 8 5:08.86 Tom Bingley Canberra 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours

14 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:24.73 Hugo Morris Woden 17/08/08 2008 Long Distance Bash 2 4:34.17 Nathan Miller Telopea 29/06/08 2008 Long Distance Bash 3 4:37.12 Ryan Miller Telopea 29/06/08 2008 Long Distance Bash 4 4:38.24 Luke Abberton Vikings 26/07/08 ACT Short Course Championships 5 4:43.41 Nick Philippa Vikings 26/07/08 ACT Short Course Championships 6 5:02.34 Nicholas McClelland Canberra 29/06/08 2008 Long Distance Bash 7 5:23.33 Matthew Benda Ginninderra 17/08/08 2008 Long Distance Bash

15 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:15.78 Mitchell Nemec Telopea 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 2 4:33.48 Nicholas Honey Canberra 29/06/08 2008 Long Distance Bash

16 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:17.65 Mitchell Nemec Telopea 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 2 4:23.04 Dylan Appelqvist Telopea 26/07/08 ACT Short Course Championships 3 4:30.34 Ciaran Plenty Woden 17/08/08 2008 Long Distance Bash

17 & Over 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:14.51 Niall Jacobsen Woden 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 2 4:18.80 Zane Jordan Woden 26/07/08 ACT Short Course Championships 3 4:26.17 Ben Wise Canberra 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 4 4:32.28 Nathan Kuster Telopea 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet

12 years 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 9:33.03 Sean Maloney Woden 17/08/08 2008 Long Distance Bash 2 10:10.84 Jayden Malala Woden 29/06/08 2008 Long Distance Bash 3 10:37.44 Alec Morris Woden 29/06/08 2008 Long Distance Bash 4 11:09.22 Lachlan Trabinger Woden 17/08/08 2008 Long Distance Bash

13 years 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 9:12.13 Andy Chen Ginninderra 17/08/08 2008 Long Distance Bash 2 9:15.82 Hugo Morris Woden 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 3 9:47.33 Declan Moore Canberra 17/08/08 2008 Long Distance Bash 4 10:02.43 Thomas McKinlay Woden 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 5 10:40.52 Tom Bingley Canberra 17/08/08 2008 Long Distance Bash

14 years 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 9:38.33 Nick Philippa Vikings 20/07/08 SCAT State and Age Qualifying 2 9:55.34 Luke Abberton Vikings 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours

15 years 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 9:02.65 Mitchell Nemec Telopea 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 2 9:54.52 Nathan Miller Telopea 17/08/08 2008 Long Distance Bash

16 years 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 8:54.37 Mitchell Nemec Telopea 26/07/08 ACT Short Course Championships 2 9:25.80 Dylan Appelqvist Telopea 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 3 9:57.81 Peter Bennett CRUIZ 29/06/08 2008 Long Distance Bash

17 & Over 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 9:41.40 Nathan Kuster Telopea 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet

12 years 1500m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 19:42.78 Jayden Malala Woden 29/06/08 2008 Long Distance Bash 2 20:04.80 Alec Morris Woden 17/08/08 2008 Long Distance Bash 3 21:01.81 Lachlan Trabinger Woden 17/08/08 2008 Long Distance Bash

13 years 1500m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 17:35.37 Andy Chen Ginninderra 29/06/08 2008 Long Distance Bash 2 17:57.62 Hugo Morris Woden 29/06/08 2008 Long Distance Bash 3 18:30.16 Declan Moore Canberra 17/08/08 2008 Long Distance Bash 4 20:05.61 Tom Bingley Canberra 17/08/08 2008 Long Distance Bash

14 years 1500m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 18:08.63 Nick Philippa Vikings 29/06/08 2008 Long Distance Bash 2 18:37.30 Luke Abberton Vikings 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours

15 years 1500m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 17:02.12 Mitchell Nemec Telopea 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 2 18:52.67 Nathan Miller Telopea 17/08/08 2008 Long Distance Bash

16 years 1500m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 17:03.25 Mitchell Nemec Telopea 26/07/08 ACT Short Course Championships 2 17:45.68 Dylan Appelqvist Telopea 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 3 18:26.99 Peter Bennett CRUIZ 29/06/08 2008 Long Distance Bash

17 & Over 1500m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 18:22.22 Nathan Kuster Telopea 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet

8 & Under 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 52.03 Xavier Pearson Telopea 1/06/08 Woden WDS 2 52.89 Marshall Symmes Vikings 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008 3 53.79 Patrick Howard Woden 1/06/08 Woden WDS 4 54.71 Jack Dowling Canberra 4/05/08 Canberra WDS 5 55.29 Nicholas Jordan Burley Griffin 1/06/08 Woden WDS 6 55.71 Wolfram O'Connor Canberra 29/06/08 Goulburn WDS 2008 7 56.41 Tim Dutton Canberra 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 8 56.94 Matthew Harrison Burley Griffin 1/06/08 Woden WDS 9 57.59 Bradley Tuck Ginninderra 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 10 58.27 Jake Schmank Telopea 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet

9 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 43.97 James Ashleigh Telopea 3/08/08 Telopea WDS 2008 2 44.56 Andrew Martine Woden 31/05/08 Woden Club Championships 3 45.44 Lachlan Webb Vikings 3/08/08 Telopea WDS 2008 4 45.48 Jackson Savage Queanbeyan 4/05/08 Canberra WDS 5 46.54 Kurt Gosling Vikings 1/06/08 Woden WDS 6 46.85 William Crowe Canberra 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008 7 46.95 Jarrod Barber Telopea 29/06/08 Goulburn WDS 2008 8 47.22 Nicholas Lawlis Queanbeyan 29/06/08 Goulburn WDS 2008 9 47.51 James Hanson Telopea 1/06/08 Woden WDS 10 48.36 Kieran Howell Woden 3/08/08 Telopea WDS 2008

10 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 37.12 Alexander Ryan Telopea 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 2 40.20 Jonathon Krause Ginninderra 26/07/08 ACT Short Course Championships 3 41.65 Jackson Savage Queanbeyan 1/06/08 Woden WDS 4 41.97 Eli Gatica Telopea 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 5 42.13 Jarod Watson Telopea 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008 6 42.40 Daniel Hearle Queanbeyan 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 7 42.82 Caleb Whiteley Queanbeyan 3/08/08 Telopea WDS 2008 8 42.93 Cormac Pearson Telopea 3/08/08 Telopea WDS 2008 9 43.49 Nicholas Starkey Canberra 1/06/08 Woden WDS 10 44.12 James Hanson Telopea 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008

11 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 35.16 Alexander Ryan Telopea 8/08/08 2008 NSW State Age SC Champion 2 35.28 Cameron Tysoe Ginninderra 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 3 36.74 Lachlan Trabinger Vikings 26/07/08 ACT Short Course Championships 4 37.34 Ayrton Kiraly Woden 26/07/08 ACT Short Course Championships 5 39.31 Tasman Calver ACT 23/08/08 Victorian Country Short Course 6 39.36 John Ashleigh Telopea 3/08/08 Telopea WDS 2008 7 39.43 Liam Barber Telopea 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 8 39.66 Liam Harris Woden 26/07/08 ACT Short Course Championships 9 40.32 Dylan Booth Ginninderra 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 10 40.41 Jordan Welch ACT 28/09/08 2008 NSW SC Development Meet

12 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 31.53 Jayden Malala Woden 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 2 33.71 Sean Maloney Woden 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 3 34.09 Thomas Ramsay Ginninderra 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 4 34.96 Timothy Young Ginninderra 26/07/08 ACT Short Course Championships 5 35.21 Cameron Tysoe ACT Blue 17/08/08 UK International 6 36.13 William Downing Burley Griffin 4/05/08 Canberra WDS 7 37.37 Lachlan Trabinger Vikings 17/08/08 UK International 8 37.56 Josh Lind Queanbeyan 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 9 37.81 Luke Tebb Burley Griffin 1/06/08 Woden WDS 10 38.22 Angus Dibden Ginninderra 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours

13 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 29.93 Hugo Morris Woden 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 2 30.85 Andy Chen Ginninderra 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 3 31.76 William Pulley Ginninderra 26/07/08 ACT Short Course Championships 4 31.98 Jayden Malala ACT Blue 17/08/08 UK International 5 32.14 James Dowden Burley Griffin 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 6 33.14 Jonathon Slockee Telopea 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008 7 33.21 Ryan Hore Vikings 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 8 33.76 Declan Moore Canberra 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 9 33.86 James Ashurst Telopea 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 10 34.49 Alec Bruce Ginninderra 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours

14 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 30.08 Nathan Miller Telopea 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 2 31.14 Sam Lane Woden 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 3 31.83 James Dowden Burley Griffin 26/07/08 ACT Short Course Championships 4 32.69 Ryan Miller Telopea 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 5 32.84 Bradley Jones Queanbeyan 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 6 32.99 Luke Abberton Vikings 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 7 33.28 Nicholas McClelland Canberra 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 8 35.09 Kevin Wei Vikings 17/08/08 UK International 9 35.75 Nick Philippa Vikings 17/08/08 UK International 10 36.29 James Gibson ACT Blue 17/08/08 UK International

15 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 28.35 Nicholas Honey Canberra 22/08/08 2008 NSW State Open SC Champio 2 28.58 Zach Bowden Woden 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 3 29.11 Patrick Hudson Ginninderra 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 4 29.71 Christopher McClelland Canberra 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 5 30.27 Nathan Miller Telopea 26/07/08 ACT Short Course Championships 6 32.03 William Barker Vikings 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 7 32.12 Ryan Miller Telopea 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 8 32.15 Mitchell Nemec Telopea 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 9 34.08 Lachlan Grimm Vikings 17/08/08 UK International 10 34.55 Daniel Steemson Vikings 26/07/08 ACT Short Course Championships

16 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 27.15 Zane Jordan Woden 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 2 29.24 Peter Bennett ACT Blue 17/08/08 UK International 3 31.99 Mitchell Nemec ACT Blue 17/08/08 UK International 4 32.01 Dylan Appelqvist Telopea 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 5 56.15 Tim D'Abrera Woden 29/06/08 Goulburn WDS 2008

17 & Over 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 24.43 Ben Treffers Burley Griffin 20/09/08 2008 Telstra Australian Short 2 26.77 Zane Jordan Woden 20/09/08 2008 Telstra Australian Short 3 28.69 Ben Wise Canberra 26/07/08 ACT Short Course Championships 4 32.05 Jason Schnyder Burley Griffin 1/06/08 Griffith Winter Carnival 2008 5 32.60 Robert Pitkethly Ginninderra 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 6 32.74 Trent Pattenden Vikings 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 7 32.91 Shannon Salvestro Burley Griffin 1/06/08 Griffith Winter Carnival 2008 8 44.95 Aaron Rhind Ginninderra 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh

8 & Under 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:56.39 Jack Dowling Canberra 4/05/08 Canberra WDS

9 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:33.11 Andrew Martine Woden 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 2 1:39.03 Kurt Gosling Vikings 29/06/08 Goulburn WDS 2008 3 1:39.15 Kieran Howell Woden 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008 4 1:42.48 Nicholas Lawlis Queanbeyan 29/06/08 Goulburn WDS 2008 5 1:44.20 James Hanson Telopea 29/06/08 Goulburn WDS 2008 6 1:44.53 Lachlan Webb Vikings 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 7 1:44.82 Jarrod Barber Telopea 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008 8 1:48.06 James Tuck Ginninderra 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 9 1:49.77 Jack Dowling Canberra 3/08/08 Telopea WDS 2008 10 1:49.94 Kieran Organ Woden 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet

10 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:21.03 Alexander Ryan Telopea 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 2 1:26.80 Jonathon Krause Ginninderra 26/07/08 ACT Short Course Championships 3 1:28.55 Eli Gatica Telopea 3/08/08 Telopea WDS 2008 4 1:29.54 Cormac Pearson Telopea 3/08/08 Telopea WDS 2008 5 1:29.64 Nathan De Meillon Vikings 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 6 1:32.00 Jackson Savage Queanbeyan 3/08/08 Telopea WDS 2008 7 1:32.07 Caleb Whiteley Queanbeyan 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008 8 1:34.58 Daniel Hearle Queanbeyan 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 9 1:34.92 Nicholas Starkey Canberra 29/06/08 Goulburn WDS 2008 10 1:38.55 Edward Barker Vikings 4/05/08 Canberra WDS

11 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:15.45 Cameron Tysoe Ginninderra 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 2 1:17.58 Lachlan Trabinger Vikings 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 3 1:19.56 Alexander Ryan Telopea 8/08/08 2008 NSW State Age SC Champion 4 1:25.35 Jordan Welch Ginninderra 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008 5 1:26.06 Liam Barber ACT Gold 17/08/08 UK International 6 1:27.67 Liam Harris Woden 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 7 1:28.58 Kristofer Tengstrom Canberra 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008 8 1:33.88 Daniel Hearle Queanbeyan 3/08/08 Telopea WDS 2008 9 1:34.19 James Greenlees Goulburn 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008 10 1:35.17 Joshua Brown Vikings 20/07/08 SCAT State and Age Qualifying

12 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:08.31 Jayden Malala Woden 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 2 1:09.55 Sean Maloney Woden 8/08/08 2008 NSW State Age SC Champion 3 1:10.89 Thomas Ramsay Ginninderra 8/08/08 2008 NSW State Age SC Champion 4 1:14.24 Cameron Tysoe ACT 23/08/08 Victorian Country Short Course 5 1:17.78 Toomas Mirlieb Canberra 26/07/08 ACT Short Course Championships 6 1:18.06 Timothy Young Ginninderra 26/07/08 ACT Short Course Championships 7 1:19.42 Luke Tebb Burley Griffin 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 8 1:20.36 Lachlan Trabinger ACT 23/08/08 Victorian Country Short Course 9 1:20.88 Josh Lind Queanbeyan 26/07/08 ACT Short Course Championships 10 1:21.91 Philip Zhu Vikings 29/06/08 Goulburn WDS 2008

13 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:03.81 Andy Chen Ginninderra 8/08/08 2008 NSW State Age SC Champion 2 1:07.09 Hugo Morris Woden 26/07/08 ACT Short Course Championships 3 1:07.37 William Pulley Ginninderra 26/07/08 ACT Short Course Championships 4 1:08.70 James Dowden Burley Griffin 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 5 1:08.82 Jayden Malala ACT 23/08/08 Victorian Country Short Course 6 1:10.19 Ryan Hore Vikings 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 7 1:11.00 Declan Moore Canberra 26/07/08 ACT Short Course Championships 8 1:11.43 Matthew Riddell Canberra 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 9 1:12.49 David Ma Ginninderra 26/07/08 ACT Short Course Championships 10 1:12.76 Thomas McKinlay Woden 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours

14 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:03.69 Nathan Miller Telopea 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 2 1:04.42 Hugo Morris Woden 8/08/08 2008 NSW State Age SC Champion 3 1:08.29 James Dowden Burley Griffin 26/07/08 ACT Short Course Championships 4 1:09.52 Luke Abberton Vikings 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 5 1:11.82 Ryan Miller Telopea 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 6 1:12.16 Bradley Jones Queanbeyan 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 7 1:12.73 Nicholas McClelland Canberra 26/07/08 ACT Short Course Championships 8 1:14.80 Nick Philippa Vikings 26/07/08 ACT Short Course Championships 9 1:14.97 Kevin Wei Vikings 17/08/08 UK International 10 1:23.97 Finbar Pearson Telopea 4/05/08 Canberra WDS

15 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 59.86 Nicholas Honey Canberra 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 2 1:02.26 Nathan Miller ACT 7/09/08 2008 Victorian Age SC Champion 3 1:03.17 Christopher McClelland Canberra 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 4 1:03.23 Zach Bowden Woden 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 5 1:05.03 Patrick Hudson ACT 7/06/08 2008 Duel Meet Series Round 2 6 1:08.02 Mitchell Nemec Telopea 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 7 1:08.47 Ciaran Plenty Woden 31/05/08 Woden Club Championships 8 1:08.53 Ryan Miller Telopea 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 9 1:10.69 Lachlan Grimm Vikings 3/05/08 Tuggeranong Club Championships 10 1:10.82 William Barker Vikings 26/07/08 ACT Short Course Championships

16 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 59.39 Zane Jordan Woden 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 2 1:01.66 Peter Bennett CRUIZ 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 3 1:07.13 Mitchell Nemec Telopea 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 4 1:07.66 Dylan Appelqvist Telopea 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 5 1:19.22 Daniel Philippa Vikings 3/05/08 Tuggeranong Club Championships 6 2:08.75 Tim D'Abrera Woden 31/05/08 Woden Club Championships

17 & Over 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 56.15 Ben Treffers Burley Griffin 20/09/08 2008 Telstra Australian Short 2 58.05 Ben Wise Canberra 20/09/08 2008 Telstra Australian Short 3 59.12 Zane Jordan Woden 22/08/08 2008 NSW State Open SC Champio 4 1:06.78 Brendan Rocha Woden 31/05/08 Woden Club Championships 5 1:09.90 Jason Schnyder Burley Griffin 1/06/08 Griffith Winter Carnival 2008 6 1:13.63 Trent Pattenden Vikings 3/05/08 Tuggeranong Club Championships 7 1:34.14 Aaron Rhind Ginninderra 3/08/08 Telopea WDS 2008

9 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:41.53 Nicholas Lawlis Queanbeyan 3/08/08 Telopea WDS 2008

10 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:02.94 Alexander Ryan Telopea 4/05/08 Canberra WDS 2 3:05.82 Liam Barber Telopea 4/05/08 Canberra WDS 3 3:17.08 Eli Gatica Telopea 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008 4 3:20.72 Nicholas Starkey Canberra 3/08/08 Telopea WDS 2008

11 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:39.32 Cameron Tysoe Ginninderra 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 2 2:47.47 Lachlan Trabinger Vikings 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 3 2:53.43 Liam Barber Telopea 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008 4 2:54.12 Alexander Ryan Telopea 1/06/08 Woden WDS 5 3:20.98 Liam Harris Woden 3/08/08 Telopea WDS 2008

12 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:27.86 Sean Maloney Woden 8/08/08 2008 NSW State Age SC Champion 2 2:29.65 Jayden Malala Woden 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 3 2:31.72 Thomas Ramsay Ginninderra 8/08/08 2008 NSW State Age SC Champion 4 2:39.24 Cameron Tysoe ACT 23/08/08 Victorian Country Short Course 5 2:47.62 Toomas Mirlieb Canberra 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 6 2:55.35 Timothy Young Ginninderra 29/06/08 Goulburn WDS 2008 7 3:03.08 Rashad Farid Ginninderra 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours

13 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:15.93 Andy Chen Ginninderra 8/08/08 2008 NSW State Age SC Champion 2 2:19.45 William Pulley ACT 7/09/08 2008 Victorian Age SC Champion 3 2:24.72 Hugo Morris Woden 26/07/08 ACT Short Course Championships 4 2:26.80 James Dowden Burley Griffin 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 5 2:27.43 Declan Moore Canberra 26/07/08 ACT Short Course Championships 6 2:28.17 Jayden Malala Woden 26/07/08 ACT Short Course Championships 7 2:31.80 Matthew Riddell Canberra 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 8 2:34.28 David Ma Ginninderra 26/07/08 ACT Short Course Championships 9 2:42.99 James Ashurst Telopea 31/05/08 Carlile Speedo Cup

14 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:17.05 Hugo Morris Woden 22/08/08 2008 NSW State Open SC Champio 2 2:19.53 Nathan Miller Telopea 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 3 2:23.08 James Dowden Burley Griffin 8/08/08 2008 NSW State Age SC Champion 4 2:30.74 Luke Abberton Vikings 26/07/08 ACT Short Course Championships 5 2:34.68 Ryan Miller ACT 2/08/08 2008 NSW Duel Meet #2_2 6 2:34.98 Nick Philippa Vikings 26/07/08 ACT Short Course Championships

15 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:08.54 Nicholas Honey Canberra 22/08/08 2008 NSW State Open SC Champio 2 2:14.81 Nathan Miller ACT 7/09/08 2008 Victorian Age SC Champion 3 2:16.81 Patrick Hudson Ginninderra 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 4 2:24.58 Mitchell Nemec Telopea 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 5 2:32.79 Ryan Miller Telopea 26/07/08 ACT Short Course Championships 6 2:34.46 William Barker Vikings 26/07/08 ACT Short Course Championships 7 2:42.21 Daniel Steemson Vikings 1/06/08 Woden WDS 8 2:45.27 Kevin Wei Vikings 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008

16 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:16.79 Peter Bennett CRUIZ 8/08/08 2008 NSW State Age SC Champion 2 2:19.31 Zane Jordan Woden 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 3 2:26.37 Mitchell Nemec Telopea 26/07/08 ACT Short Course Championships 4 2:27.70 Dylan Appelqvist Telopea 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours

17 & Over 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:01.80 Ben Wise Canberra 20/09/08 2008 Telstra Australian Short 2 2:02.09 Ben Treffers Burley Griffin 20/09/08 2008 Telstra Australian Short

8 & Under 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 54.87 Marshall Symmes Vikings 29/06/08 Goulburn WDS 2008 2 59.71 Wolfram O'Connor Canberra 29/06/08 Goulburn WDS 2008 3 1:01.92 Matthew Harrison Burley Griffin 1/06/08 Woden WDS 4 1:03.64 Bradley Tuck Ginninderra 29/06/08 Goulburn WDS 2008 5 1:04.15 Tim Dutton Canberra 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 6 1:04.49 Patrick Howard Woden 4/05/08 Canberra WDS 7 1:06.10 Nicholas Jordan Burley Griffin 3/08/08 Telopea WDS 2008 8 1:08.47 Kieran Reilly Woden 6/06/08 Woden Club Night 9 1:08.72 Jack Dowling Canberra 4/05/08 Canberra WDS 10 1:09.54 Jack Donnelly Queanbeyan 1/06/08 Woden WDS

9 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 50.32 Andrew Martine Woden 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 2 52.28 James Ashleigh Telopea 3/08/08 Telopea WDS 2008 3 53.60 Lachlan Webb Vikings 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008 4 54.04 Kieran Howell Woden 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008 5 57.53 Tim Dutton Canberra 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008 6 57.67 Nicholas Lawlis Queanbeyan 3/08/08 Telopea WDS 2008 7 58.02 Kurt Gosling Vikings 3/08/08 Telopea WDS 2008 8 58.04 Timothy Murray Vikings 3/05/08 Tuggeranong Club Championships 9 58.81 Michael Kendrick Burley Griffin 29/06/08 Goulburn WDS 2008 10 59.22 James Porteous Telopea 3/08/08 Telopea WDS 2008

10 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 43.35 Nicholas Starkey Canberra 26/07/08 ACT Short Course Championships 2 44.92 Daniel Hearle Queanbeyan 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 3 45.55 Jonathon Krause Ginninderra 26/07/08 ACT Short Course Championships 4 46.76 Alexander Ryan Telopea 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 5 46.81 Eli Gatica Telopea 23/08/08 Victorian Country Short Course 6 48.58 Edward Barker Vikings 3/08/08 Telopea WDS 2008 7 48.60 Lachlan Howell Woden 29/06/08 Goulburn WDS 2008 8 49.44 Jarod Watson Telopea 3/08/08 Telopea WDS 2008 9 49.79 Cormac Pearson Telopea 1/06/08 Woden WDS 10 50.95 Jackson Savage Queanbeyan 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008

11 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 41.60 Tasman Calver ACT 23/08/08 Victorian Country Short Course 2 43.19 Lachlan Trabinger Vikings 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 3 44.99 Alexander Ryan ACT 23/08/08 Victorian Country Short Course 4 46.06 Shaun Philippa Vikings 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 5 47.19 Jake White Goulburn 29/06/08 Goulburn WDS 2008 6 47.29 Huw Langman Woden 6/06/08 Woden Club Night 7 47.41 Riley Nelson Goulburn 1/06/08 Woden WDS 8 47.87 Jack Shelley ACT 28/09/08 2008 NSW SC Development Meet 9 47.91 John Ashleigh Telopea 3/08/08 Telopea WDS 2008 10 48.12 Aaron Dutton Canberra 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008

12 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 36.19 Jayden Malala Woden 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 2 37.08 Josh Lind Queanbeyan 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 3 38.93 Sean Maloney ACT Blue 17/08/08 UK International 4 39.07 Timothy Young ACT 28/09/08 2008 NSW SC Development Meet 5 39.47 Angus Dibden ACT Blue 17/08/08 UK International 6 39.73 William Downing Burley Griffin 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 7 41.82 Sam Banham Vikings 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 8 42.42 Johnathan Locke Woden 31/05/08 Woden Club Championships 9 42.43 Alec Morris Woden 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 10 43.52 Thomas Ramsay Ginninderra 1/06/08 Woden WDS

13 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 32.87 Andy Chen Ginninderra 22/08/08 2008 NSW State Open SC Champio 2 35.65 James Ashurst ACT Gold 17/08/08 UK International 3 35.98 Ryan Hore Vikings 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 4 36.09 Jayden Malala ACT Blue 17/08/08 UK International 5 36.45 James Dowden Burley Griffin 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 6 38.12 Nathan Seddon Woden 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 7 38.49 William Pulley ACT 7/09/08 2008 Victorian Age SC Champion 8 38.84 Declan Moore Canberra 26/07/08 ACT Short Course Championships 9 39.11 Jonathon Slockee Telopea 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008 10 39.27 Nick Philippa Vikings 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours

14 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 35.90 Nicholas McClelland Canberra 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 2 36.35 Bradley Jones Queanbeyan 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 3 36.40 James Dowden Burley Griffin 26/07/08 ACT Short Course Championships 4 36.60 Michael Gillard Ginninderra 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 5 38.06 Luke Abberton Vikings 17/08/08 UK International 6 40.65 Kieran Dabrowski Woden 6/06/08 Woden Club Night 7 40.76 James Gibson ACT 28/09/08 2008 NSW SC Development Meet 8 41.33 Nick Philippa Vikings 20/07/08 SCAT State and Age Qualifying 9 41.87 Jake Gatica Telopea 26/07/08 ACT Short Course Championships 10 41.99 Christopher Lam Ginninderra 26/07/08 ACT Short Course Championships

15 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 32.32 Don Rocha Woden 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 2 33.83 Ciaran Plenty ACT 2/08/08 2008 NSW Duel Meet #2_3 3 36.69 Lachlan Grimm Vikings 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 4 37.07 Daniel Steemson Vikings 6/06/08 Woden Club Night 5 40.06 Jack Bigmore Canberra 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 6 43.31 Kevin Wei Vikings 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008

16 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 31.01 Zane Jordan Woden 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 2 31.24 Peter Bennett ACT Blue 17/08/08 UK International 3 31.97 George Pulley Ginninderra 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 4 34.40 Ciaran Plenty ACT 2/08/08 2008 NSW Duel Meet #2_2 5 34.62 Dylan Appelqvist Telopea 8/08/08 2008 NSW State Age SC Champion 6 50.28 Tim D'Abrera Woden 29/06/08 Goulburn WDS 2008

17 & Over 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 29.54 Dax Foster Ginninderra 25/04/08 2008 Telstra Grand Prix 1 2 31.87 Daniel Philippa Vikings 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 3 32.34 Mark Edmondson Burley Griffin 26/07/08 ACT Short Course Championships 4 33.39 Richard Eliason Ginninderra 26/07/08 ACT Short Course Championships 5 33.82 Niall Jacobsen Woden 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 6 36.38 Trent Pattenden Vikings 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 7 37.53 Jason Schnyder Burley Griffin 1/06/08 Griffith Winter Carnival 2008 8 50.61 Aaron Rhind Ginninderra 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh

8 & Under 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:00.94 Marshall Symmes Vikings 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008

9 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:53.94 Lachlan Webb Vikings 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008 2 2:01.42 William Crowe Canberra 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008 3 2:11.43 Hayden Matthews Vikings 3/08/08 Telopea WDS 2008 4 2:37.59 Joel Mantle Woden 3/08/08 Telopea WDS 2008 5 2:44.66 Zachery Cristallo Woden 6/06/08 Woden Club Night

10 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:35.47 Nicholas Starkey Canberra 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 2 1:38.76 Eli Gatica Telopea 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 3 1:39.15 Jonathon Krause Ginninderra 26/07/08 ACT Short Course Championships 4 1:40.80 Daniel Hearle Queanbeyan 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 5 1:50.52 Cormac Pearson Telopea 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 6 1:50.90 Liam Barber Telopea 4/05/08 Canberra WDS 7 1:52.12 Edward Barker Vikings 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 8 1:55.97 Lachlan Howell Woden 29/06/08 Goulburn WDS 2008 9 1:57.11 Brendan Wright Vikings 3/08/08 Telopea WDS 2008 10 1:58.56 Dylan Grubb Ginninderra 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008

11 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:33.69 Lachlan Trabinger Vikings 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 2 1:39.25 Alexander Ryan Telopea 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008 3 1:43.06 Jake White Goulburn 29/06/08 Goulburn WDS 2008 4 1:44.70 Jamie Hawke Burley Griffin 1/06/08 Woden WDS 5 1:45.63 Shaun Philippa Vikings 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 6 1:45.99 Jordan Welch Ginninderra 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008 7 1:48.43 Sebastian Cuschieri CRUIZ 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 8 1:50.01 Liam Barber Telopea 3/08/08 Telopea WDS 2008 9 1:51.44 Aaron Dutton Canberra 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 10 1:52.20 Luis Alarcon Vikings 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008

12 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:18.97 Jayden Malala Woden 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 2 1:20.44 Josh Lind Queanbeyan 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 3 1:25.43 Angus Dibden Ginninderra 8/08/08 2008 NSW State Age SC Champion 4 1:26.60 Sean Maloney ACT 23/08/08 Victorian Country Short Course 5 1:29.70 Matthew Riddell Canberra 4/05/08 Canberra WDS 6 1:29.96 Thomas Ramsay Ginninderra 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 7 1:31.84 Johnathan Locke Woden 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 8 1:33.74 Rashad Farid Ginninderra 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 9 1:33.87 Lachlan Trabinger ACT 23/08/08 Victorian Country Short Course 10 1:34.58 Alec Morris Woden 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours

13 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:10.17 Andy Chen Ginninderra 8/08/08 2008 NSW State Age SC Champion 2 1:17.54 Ryan Hore Vikings 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 3 1:18.71 James Dowden Burley Griffin 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 4 1:20.43 James Ashurst Telopea 8/08/08 2008 NSW State Age SC Champion 5 1:20.73 William Pulley ACT 7/09/08 2008 Victorian Age SC Champion 6 1:20.87 Jayden Malala ACT 23/08/08 Victorian Country Short Course 7 1:23.24 Nick Philippa Vikings 3/05/08 Tuggeranong Club Championships 8 1:24.11 Nathan Seddon Woden 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 9 1:24.77 Declan Moore Canberra 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 10 1:28.18 Matthew Riddell Canberra 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet

14 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:15.95 Nicholas McClelland Canberra 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 2 1:18.89 James Dowden Burley Griffin 26/07/08 ACT Short Course Championships 3 1:24.23 Nick Philippa Vikings 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 4 1:24.30 Michael Gillard Ginninderra 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 5 1:28.26 Luke Abberton Vikings 20/07/08 SCAT State and Age Qualifying 6 1:30.20 Kevin Wei Vikings 3/05/08 Tuggeranong Club Championships 7 1:31.37 Jake Gatica Telopea 26/07/08 ACT Short Course Championships 8 1:36.75 Finbar Pearson Telopea 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 9 1:49.49 Brandon Carney Woden 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008

15 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:12.39 Don Rocha Woden 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 2 1:15.08 Ciaran Plenty ACT 7/06/08 2008 Duel Meet Series Round1 G 3 1:20.84 Lachlan Grimm Vikings 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 4 1:21.94 Daniel Steemson Vikings 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 5 1:29.70 Jack Bigmore Canberra 1/06/08 Woden WDS 6 1:29.93 Kevin Wei Vikings 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008 7 1:33.13 William Barker Vikings 3/05/08 Tuggeranong Club Championships

16 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:07.79 Zane Jordan Woden 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 2 1:08.96 Peter Bennett CRUIZ 8/08/08 2008 NSW State Age SC Champion 3 1:13.35 Dylan Appelqvist Telopea 8/08/08 2008 NSW State Age SC Champion 4 1:14.28 Daniel Philippa Vikings 3/05/08 Tuggeranong Club Championships 5 1:15.99 Ciaran Plenty ACT 7/09/08 2008 Victorian Age SC Champion 6 1:53.05 Tim D'Abrera Woden 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours

17 & Over 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:04.40 Dax Foster Ginninderra 25/04/08 2008 Telstra Grand Prix 1 2 1:10.22 Zane Jordan Woden 20/09/08 2008 Telstra Australian Short 3 1:10.72 Richard Eliason Ginninderra 20/09/08 2008 Telstra Australian Short 4 1:11.63 Mark Edmondson Burley Griffin 26/07/08 ACT Short Course Championships 5 1:12.35 Luke Hinchcliffe CRUIZ 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 6 1:12.60 Niall Jacobsen Woden 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 7 1:17.83 Brendan Rocha Woden 31/05/08 Woden Club Championships 8 1:18.52 Trent Pattenden Vikings 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 9 1:56.28 Aaron Rhind Ginninderra 3/08/08 Telopea WDS 2008

9 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:52.44 Eli Gatica Telopea 4/05/08 Canberra WDS 2 4:51.73 Hayden Matthews Vikings 20/07/08 SCAT State and Age Qualifying

10 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:23.29 Nicholas Starkey Canberra 3/08/08 Telopea WDS 2008 2 3:40.72 Eli Gatica Telopea 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008 3 4:01.67 Lachlan Howell Woden 29/06/08 Goulburn WDS 2008 4 4:30.80 Travis Elliott Queanbeyan 4/05/08 Canberra WDS

11 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:18.45 Lachlan Trabinger Vikings 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 2 3:19.89 Alexander Ryan Telopea 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008 3 3:34.47 Nicholas Starkey Canberra 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008 4 3:51.19 Liam Barber Telopea 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 5 3:52.56 Jamie Hawke Burley Griffin 4/05/08 Canberra WDS

12 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:55.75 Jayden Malala Woden 6/06/08 Woden Club Night 2 2:57.44 Josh Lind Queanbeyan 26/07/08 ACT Short Course Championships 3 3:04.42 Angus Dibden Ginninderra 26/07/08 ACT Short Course Championships 4 3:07.89 Thomas Ramsay Ginninderra 3/08/08 Telopea WDS 2008 5 3:08.41 Matthew Riddell Canberra 4/05/08 Canberra WDS 6 3:21.55 Rashad Farid Ginninderra 4/05/08 Canberra WDS 7 3:43.44 Shaun Philippa Vikings 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008 8 3:49.54 Thomas Miller Woden 3/08/08 Telopea WDS 2008

13 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:33.99 Andy Chen Ginninderra 8/08/08 2008 NSW State Age SC Champion 2 2:54.47 William Pulley ACT 7/09/08 2008 Victorian Age SC Champion 3 2:55.19 Jayden Malala Woden 26/07/08 ACT Short Course Championships 4 2:58.72 Declan Moore Canberra 26/07/08 ACT Short Course Championships 5 2:59.21 Ryan Hore Vikings 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 6 3:04.01 James Ashurst Telopea 1/06/08 Woden WDS 7 3:04.77 Nathan Seddon Woden 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 8 3:06.86 Sean Maloney Woden 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008 9 3:06.99 Matthew Riddell Canberra 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 10 3:21.11 Tom Bingley Canberra 3/08/08 Telopea WDS 2008

14 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:44.13 Nicholas McClelland Canberra 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 2 2:50.06 James Dowden Burley Griffin 26/07/08 ACT Short Course Championships 3 2:58.47 Nick Philippa Vikings 29/06/08 Goulburn WDS 2008 4 3:13.10 Jake Gatica Telopea 4/05/08 Canberra WDS

15 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:45.08 Ciaran Plenty ACT 2/08/08 2008 NSW Duel Meet #2_3 2 2:48.26 Lachlan Grimm Vikings 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 3 2:56.50 Daniel Steemson Vikings 26/07/08 ACT Short Course Championships 4 3:03.95 Kevin Wei Vikings 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008

16 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:31.45 Peter Bennett CRUIZ 8/08/08 2008 NSW State Age SC Champion 2 2:37.46 Dylan Appelqvist Telopea 8/08/08 2008 NSW State Age SC Champion 3 2:38.66 Zane Jordan ACT 2/08/08 2008 NSW Duel Meet #2_2 4 2:44.42 Ciaran Plenty ACT 2/08/08 2008 NSW Duel Meet #2_2

17 & Over 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:34.17 Richard Eliason Ginninderra 26/07/08 ACT Short Course Championships

8 & Under 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 50.67 Tim Dutton Canberra 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 2 56.56 Patrick Howard Woden 6/06/08 Woden Club Night 3 57.21 Wolfram O'Connor Canberra 29/06/08 Goulburn WDS 2008 4 59.04 Marshall Symmes Vikings 29/06/08 Goulburn WDS 2008 5 1:02.93 Matthew Harrison Burley Griffin 1/06/08 Woden WDS 6 1:03.59 Kieran Reilly Woden 6/06/08 Woden Club Night 7 1:04.11 Xavier Pearson Telopea 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 8 1:06.01 Nicholas Jordan Burley Griffin 3/08/08 Telopea WDS 2008 9 1:26.66 Peter Philippa Vikings 3/05/08 Tuggeranong Club Championships

9 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 41.86 James Ashleigh Telopea 3/08/08 Telopea WDS 2008 2 44.13 James Hanson Telopea 1/06/08 Woden WDS 3 45.07 Lachlan Webb Vikings 6/06/08 Woden Club Night 4 46.32 Michael Kendrick Burley Griffin 3/08/08 Telopea WDS 2008 5 47.05 Kieran Howell Woden 3/08/08 Telopea WDS 2008 6 47.57 Jackson Savage Queanbeyan 4/05/08 Canberra WDS 7 47.72 Jarrod Barber Telopea 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008 8 48.70 Bailey Rowland Woden 3/08/08 Telopea WDS 2008 9 49.01 William Crowe Canberra 3/08/08 Telopea WDS 2008 10 49.59 Andrew Martine Woden 31/05/08 Woden Club Championships

10 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 34.80 Alexander Ryan Telopea 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 2 37.92 Daniel Hearle Queanbeyan 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 3 38.12 Jonathon Krause Ginninderra 26/07/08 ACT Short Course Championships 4 40.53 Jackson Savage ACT 28/09/08 2008 NSW SC Development Meet 5 41.53 Richard Woods Woden 31/05/08 Woden Club Championships 6 41.68 James Hanson ACT 28/09/08 2008 NSW SC Development Meet 7 43.10 Jarod Watson Telopea 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008 8 43.41 Eli Gatica ACT 28/09/08 2008 NSW SC Development Meet 9 44.16 Edward Barker Vikings 3/05/08 Tuggeranong Club Championships 10 46.75 Nathan De Meillon Vikings 3/05/08 Tuggeranong Club Championships

11 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 34.36 Alexander Ryan Telopea 8/08/08 2008 NSW State Age SC Champion 2 34.40 Lachlan Trabinger Vikings 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 3 35.95 Tasman Calver ACT 23/08/08 Victorian Country Short Course 4 37.61 Cameron Tysoe Ginninderra 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 5 39.47 Jordan Welch ACT 28/09/08 2008 NSW SC Development Meet 6 39.61 Liam Barber ACT 28/09/08 2008 NSW SC Development Meet 7 42.12 Aaron Dutton ACT 28/09/08 2008 NSW SC Development Meet 8 42.93 Riley Nelson Goulburn 1/06/08 Woden WDS 9 44.92 Dylan Booth Ginninderra 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 10 45.41 Nicholas Starkey Canberra 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008

12 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 30.71 Jayden Malala Woden 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 2 31.16 Sean Maloney ACT Blue 17/08/08 UK International 3 33.81 Toomas Mirlieb Canberra 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 4 34.24 Luke Tebb Burley Griffin 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 5 35.17 Timothy Young ACT 28/09/08 2008 NSW SC Development Meet 6 35.24 Thomas Ramsay Ginninderra 8/08/08 2008 NSW State Age SC Champion 7 35.38 William Downing Burley Griffin 4/05/08 Canberra WDS 8 35.60 Alec Morris Woden 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 9 36.29 Angus Dibden ACT Blue 17/08/08 UK International 10 36.64 Matthew Riddell Canberra 4/05/08 Canberra WDS

13 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 27.74 William Pulley ACT 2/08/08 2008 NSW Duel Meet #2_2 2 28.72 Hugo Morris Woden 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 3 28.94 Andy Chen Ginninderra 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 4 29.85 James Ashurst ACT Gold 17/08/08 UK International 5 30.99 Jayden Malala ACT Blue 17/08/08 UK International 6 31.02 Jonathon Slockee Telopea 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008 7 31.08 Thomas McKinlay Woden 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 8 32.10 Ryan Hore Vikings 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 9 32.11 Nathan Seddon ACT 28/09/08 2008 NSW SC Development Meet 10 32.46 Declan Moore Canberra 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh

14 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 27.63 Nathan Miller ACT 2/08/08 2008 NSW Duel Meet #2_3 2 28.29 Hugo Morris ACT 7/09/08 2008 Victorian Age SC Champion 3 28.42 Ryan Miller Telopea 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 4 29.32 Sam Lane Woden 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 5 30.42 Luke Abberton Vikings 17/08/08 UK International 6 31.50 James Gibson Canberra 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 7 33.08 Bradley Jones Queanbeyan 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 8 33.79 Nicholas McClelland Canberra 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 9 35.49 Nick Philippa Vikings 17/08/08 UK International 10 35.68 Kevin Wei Vikings 17/08/08 UK International

15 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 27.19 Nathan Miller Telopea 8/08/08 2008 NSW State Age SC Champion 2 28.11 Ciaran Plenty ACT 7/06/08 2008 Duel Meet Series Round1 G 3 28.17 Nicholas Honey Canberra 8/08/08 2008 NSW State Age SC Champion 4 28.24 Ryan Miller Telopea 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 5 29.56 Don Rocha Woden 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 6 29.90 Mitchell Nemec Telopea 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 7 30.29 Patrick Hudson Ginninderra 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 8 30.59 William Barker Vikings 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 9 33.82 Lachlan Grimm Vikings 17/08/08 UK International 10 33.98 Daniel Steemson Vikings 26/07/08 ACT Short Course Championships

16 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 26.31 Zane Jordan Woden 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 2 27.58 Peter Bennett ACT Blue 17/08/08 UK International 3 27.79 Ciaran Plenty Woden 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 4 29.47 Mitchell Nemec ACT Blue 17/08/08 UK International 5 30.83 Dylan Appelqvist Telopea 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 6 50.10 Tim D'Abrera Woden 29/06/08 Goulburn WDS 2008

17 & Over 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 22.70 Adam Pine AAUS 9/04/08 9th FINA World Championships 2 24.30 Ben Treffers Burley Griffin 20/09/08 2008 Telstra Australian Short 3 26.18 Gary Odewahn Telopea 26/07/08 ACT Short Course Championships 4 26.28 Jason Schnyder Burley Griffin 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 5 26.78 Luke Hinchcliffe CRUIZ 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 6 27.54 John Warmenhoven Canberra 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 7 27.66 Mark Edmondson Burley Griffin 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 8 27.84 Trent Pattenden Vikings 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 9 27.94 Shannon Salvestro Burley Griffin 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 10 28.41 Niall Jacobsen Woden 22/08/08 2008 NSW State Open SC Champio

9 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:44.20 Lachlan Webb Vikings 3/08/08 Telopea WDS 2008 2 1:50.06 Jarrod Barber Telopea 29/06/08 Goulburn WDS 2008

10 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:37.03 Eli Gatica Telopea 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 2 1:38.69 Edward Barker Vikings 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 3 1:45.93 Liam Barber Telopea 4/05/08 Canberra WDS 4 1:58.74 Cormac Pearson Telopea 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 5 2:01.65 Jackson Savage Queanbeyan 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008

11 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:14.82 Alexander Ryan Telopea 8/08/08 2008 NSW State Age SC Champion 2 1:16.01 Lachlan Trabinger Vikings 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 3 1:23.42 Cameron Tysoe Ginninderra 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 4 1:30.53 Jordan Welch Ginninderra 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008 5 1:34.12 Liam Barber Telopea 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008 6 1:56.20 Luis Alarcon Vikings 17/08/08 UK International 7 1:58.81 Shaun Philippa Vikings 3/05/08 Tuggeranong Club Championships 8 2:18.98 Matthew Phung Vikings 3/05/08 Tuggeranong Club Championships

12 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:07.95 Sean Maloney Woden 8/08/08 2008 NSW State Age SC Champion 2 1:09.02 Jayden Malala Woden 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 3 1:12.95 Thomas Ramsay Ginninderra 8/08/08 2008 NSW State Age SC Champion 4 1:16.50 Toomas Mirlieb Canberra 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 5 1:17.97 Luke Tebb Burley Griffin 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 6 1:18.73 William Downing Burley Griffin 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 7 1:19.18 Alec Morris Woden 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 8 1:19.66 Matthew Riddell Canberra 4/05/08 Canberra WDS 9 1:20.03 Lachlan Trabinger ACT 23/08/08 Victorian Country Short Course 10 1:22.76 Angus Dibden ACT 23/08/08 Victorian Country Short Course

13 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:01.86 Hugo Morris Woden 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 2 1:02.08 Andy Chen Ginninderra 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 3 1:05.76 William Pulley ACT 7/09/08 2008 Victorian Age SC Champion 4 1:07.15 James Ashurst Telopea 23/08/08 Victorian Country Short Course 5 1:09.22 Jayden Malala Woden 26/07/08 ACT Short Course Championships 6 1:10.38 Declan Moore Canberra 26/07/08 ACT Short Course Championships 7 1:11.09 Thomas McKinlay Woden 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 8 1:15.62 James Dowden Burley Griffin 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 9 1:16.57 Nathan Seddon Woden 1/06/08 Woden WDS 10 1:19.66 Matthew Riddell Canberra 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours

14 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:00.13 Hugo Morris ACT 7/09/08 2008 Victorian Age SC Champion 2 1:00.95 Nathan Miller ACT 7/06/08 2008 Duel Meet Series Round 2 3 1:01.85 Ryan Miller Telopea 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 4 1:05.02 Luke Abberton Vikings 8/08/08 2008 NSW State Age SC Champion 5 1:10.61 James Gibson ACT Blue 17/08/08 UK International 6 1:15.19 Kevin Wei Vikings 3/05/08 Tuggeranong Club Championships 7 1:21.45 Alex Ramsay Ginninderra 3/08/08 Telopea WDS 2008 8 1:32.29 Antonio Badalassi Vikings 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008

15 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 57.97 Nathan Miller ACT 7/09/08 2008 Victorian Age SC Champion 2 1:01.30 Ryan Miller ACT 7/09/08 2008 Victorian Age SC Champion 3 1:01.50 Nicholas Honey Canberra 8/08/08 2008 NSW State Age SC Champion 4 1:03.35 Ciaran Plenty Woden 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 5 1:04.49 Mitchell Nemec Telopea 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 6 1:04.98 Patrick Hudson Ginninderra 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 7 1:08.09 William Barker Vikings 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 8 1:12.12 Lachlan Grimm Vikings 3/05/08 Tuggeranong Club Championships 9 1:16.01 Daniel Steemson Vikings 29/06/08 Goulburn WDS 2008 10 1:21.34 Don Rocha Woden 31/05/08 Woden Club Championships

16 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:00.31 Zane Jordan Woden 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 2 1:01.35 Peter Bennett CRUIZ 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 3 1:03.11 Mitchell Nemec ACT Blue 17/08/08 UK International 4 1:05.36 Ciaran Plenty ACT 7/09/08 2008 Victorian Age SC Champion 5 1:06.94 Dylan Appelqvist Telopea 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 6 2:04.47 Tim D'Abrera Woden 31/05/08 Woden Club Championships

17 & Over 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 50.54 Adam Pine AAUS 9/04/08 9th FINA World Championships 2 58.02 Jason Schnyder Burley Griffin 26/07/08 ACT Short Course Championships 3 1:00.14 Gary Odewahn Telopea 26/07/08 ACT Short Course Championships 4 1:00.47 Niall Jacobsen Woden 22/08/08 2008 NSW State Open SC Champio 5 1:01.46 Mark Edmondson Burley Griffin 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 6 1:01.61 Trent Pattenden Vikings 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 7 1:03.48 Ben Wise Canberra 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 8 1:03.78 John Warmenhoven Canberra 26/07/08 ACT Short Course Championships 9 1:04.48 Brendan Rocha Woden 31/05/08 Woden Club Championships 10 1:10.76 Richard Eliason Ginninderra 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet

9 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:41.77 Lachlan Webb Vikings 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008

10 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:49.70 Eli Gatica Telopea 29/06/08 Goulburn WDS 2008

11 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:59.03 Alexander Ryan Telopea 1/06/08 Woden WDS 2 3:02.78 Lachlan Trabinger Vikings 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours

12 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:27.42 Sean Maloney Woden 8/08/08 2008 NSW State Age SC Champion 2 2:59.38 Alec Morris Woden 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 3 3:05.05 Toomas Mirlieb Canberra 4/05/08 Canberra WDS

13 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:15.94 Hugo Morris Woden 26/07/08 ACT Short Course Championships 2 2:17.09 Andy Chen Ginninderra 8/08/08 2008 NSW State Age SC Champion 3 2:19.14 William Pulley ACT 7/09/08 2008 Victorian Age SC Champion 4 2:32.95 Declan Moore Canberra 26/07/08 ACT Short Course Championships 5 2:36.87 Jayden Malala Woden 26/07/08 ACT Short Course Championships 6 2:46.16 James Ashurst Telopea 1/06/08 Woden WDS

14 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:10.60 Hugo Morris ACT 7/09/08 2008 Victorian Age SC Champion 2 2:12.98 Nathan Miller ACT 2/08/08 2008 NSW Duel Meet #2_3 3 2:21.13 Luke Abberton Vikings 8/08/08 2008 NSW State Age SC Champion 4 2:25.27 Ryan Miller ACT 2/08/08 2008 NSW Duel Meet #2_2

15 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:12.23 Nathan Miller Telopea 8/08/08 2008 NSW State Age SC Champion 2 2:15.67 Ryan Miller ACT 7/09/08 2008 Victorian Age SC Champion 3 2:20.43 Mitchell Nemec Telopea 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 4 2:28.47 Nicholas Honey Canberra 26/07/08 ACT Short Course Championships 5 2:52.88 Daniel Steemson Vikings 1/06/08 Woden WDS 6 3:03.14 Kevin Wei Vikings 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008

16 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:15.61 Mitchell Nemec Telopea 8/08/08 2008 NSW State Age SC Champion 2 2:35.50 Dylan Appelqvist Telopea 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet

17 & Over 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:13.99 Niall Jacobsen Woden 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 2 2:24.91 Trent Pattenden Vikings 26/07/08 ACT Short Course Championships

8 & Under 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:47.20 Marshall Symmes Vikings 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008 2 2:04.64 Wolfram O'Connor Canberra 29/06/08 Goulburn WDS 2008 3 2:07.36 Nicholas Jordan Burley Griffin 3/08/08 Telopea WDS 2008 4 2:08.14 Patrick Howard Woden 29/06/08 Goulburn WDS 2008 5 2:12.39 Matthew Harrison Burley Griffin 1/06/08 Woden WDS 6 2:14.00 Xavier Pearson Telopea 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 7 2:17.67 Jake Schmank Telopea 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 8 2:32.86 Peter Philippa Vikings 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet

9 years 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:34.49 Eli Gatica Telopea 4/05/08 Canberra WDS 2 1:37.47 Lachlan Webb Vikings 26/07/08 ACT Short Course Championships 3 1:38.25 Andrew Martine Woden 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 4 1:39.60 Jackson Savage Queanbeyan 4/05/08 Canberra WDS 5 1:40.67 Kieran Organ Woden 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 6 1:41.59 Kurt Gosling Vikings 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 7 1:41.63 William Crowe Canberra 3/08/08 Telopea WDS 2008 8 1:42.80 Michael Kendrick Burley Griffin 3/08/08 Telopea WDS 2008 9 1:45.31 Nathan Organ Woden 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 10 1:45.73 Bailey Rowland Woden 31/05/08 Woden Club Championships

10 years 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:30.28 Eli Gatica Telopea 23/08/08 Victorian Country Short Course 2 1:32.38 Edward Barker Vikings 3/08/08 Telopea WDS 2008 3 1:33.43 Richard Woods Woden 31/05/08 Woden Club Championships 4 1:33.62 Jackson Savage Queanbeyan 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008 5 1:34.87 Nicholas Starkey Canberra 21/06/08 Canberra ASC Club Night Time T 6 1:36.23 Cormac Pearson Telopea 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 7 1:38.61 Caleb Whiteley Queanbeyan 3/08/08 Telopea WDS 2008 8 1:41.20 Brendan Wright Vikings 3/08/08 Telopea WDS 2008 9 1:43.78 James Hanson Telopea 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008 10 1:45.23 Luke Bicket Woden 6/06/08 Woden Club Night

11 years 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:20.81 Alexander Ryan ACT 23/08/08 Victorian Country Short Course 2 1:24.30 Liam Barber ACT 28/09/08 2008 NSW SC Development Meet 3 1:25.67 Jordan Welch ACT 28/09/08 2008 NSW SC Development Meet 4 1:30.52 Daniel Hearle Queanbeyan 3/08/08 Telopea WDS 2008 5 1:31.98 Riley Nelson Goulburn 8/06/08 Kiama Winter 2008 6 1:33.93 Jack Shelley ACT 28/09/08 2008 NSW SC Development Meet 7 1:34.40 Joshua Brown Vikings 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008 8 1:36.09 Aaron Dutton Canberra 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008 9 1:36.38 Sebastian Cuschieri CRUIZ 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 10 1:36.45 Jamie Hawke Burley Griffin 3/08/08 Telopea WDS 2008

12 years 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:09.56 Jayden Malala Woden 31/05/08 Woden Club Championships 2 1:16.38 Thomas Ramsay Ginninderra 26/07/08 ACT Short Course Championships 3 1:18.26 Timothy Young ACT 28/09/08 2008 NSW SC Development Meet 4 1:25.57 Alec Morris Woden 18/05/08 Peakhurst Junior Sprint Meet 5 1:26.14 Johnathan Locke Woden 18/05/08 Peakhurst Junior Sprint Meet 6 1:26.64 Dylan Booth ACT 28/09/08 2008 NSW SC Development Meet 7 1:33.33 Thomas Harrison ACT 28/09/08 2008 NSW SC Development Meet 8 1:34.91 Thomas Miller Woden 6/06/08 Woden Club Night 9 1:35.26 Jamie Hawke ACT 28/09/08 2008 NSW SC Development Meet 10 1:36.78 Shaun Philippa Vikings 29/06/08 Goulburn WDS 2008

13 years 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:05.76 Andy Chen Ginninderra 26/07/08 ACT Short Course Championships 2 1:07.71 William Pulley ACT 7/09/08 2008 Victorian Age SC Champion 3 1:07.84 Hugo Morris ACT 7/06/08 2008 Duel Meet Series Round1 G 4 1:10.94 James Ashurst Telopea 26/07/08 ACT Short Course Championships 5 1:11.76 Jonathon Slockee Telopea 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008 6 1:14.73 Nathan Seddon ACT 28/09/08 2008 NSW SC Development Meet 7 1:15.83 Thomas McKinlay Woden 6/06/08 Woden Club Night 8 1:15.99 David Ma Ginninderra 26/07/08 ACT Short Course Championships 9 1:16.48 Declan Moore Canberra 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 10 1:18.21 Matthew Riddell Canberra 26/07/08 ACT Short Course Championships

14 years 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:13.28 Sam Lane Woden 6/06/08 Woden Club Night 2 1:13.68 James Gibson ACT 28/09/08 2008 NSW SC Development Meet 3 1:13.98 Nick Philippa Vikings 26/07/08 ACT Short Course Championships 4 1:18.36 Michael Gillard Ginninderra 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 5 1:22.99 Sankalp Chintalaphani Canberra 4/05/08 Canberra WDS 6 1:23.05 Finbar Pearson Telopea 4/05/08 Canberra WDS 7 1:40.18 Brandon Carney Woden 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008 8 2:04.19 Mathew Hermann Woden 4/05/08 Canberra WDS

15 years 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:03.30 Ciaran Plenty Woden 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 2 1:05.98 Nicholas Honey Canberra 26/07/08 ACT Short Course Championships 3 1:07.09 Don Rocha Woden 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 4 1:09.92 Lachlan Grimm Vikings 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 5 1:10.24 Patrick Hudson ACT 7/06/08 2008 Duel Meet Series Round 2 6 1:10.53 Mitchell Nemec Telopea 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 7 1:14.92 Daniel Steemson Vikings 29/06/08 Goulburn WDS 2008 8 1:15.01 Kevin Wei Vikings 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008 9 1:20.25 Jack Bigmore Canberra 3/08/08 Telopea WDS 2008

16 years 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:03.45 Ciaran Plenty Woden 22/08/08 2008 NSW State Open SC Champio 2 1:03.97 Peter Bennett CRUIZ 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours

17 & Over 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 59.78 Luke Hinchcliffe CRUIZ 22/08/08 2008 NSW State Open SC Champio 2 1:02.47 Mark Edmondson Burley Griffin 26/07/08 ACT Short Course Championships

9 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:24.24 Eli Gatica Telopea 4/05/08 Canberra WDS 2 3:30.97 Andrew Martine Woden 3/08/08 Telopea WDS 2008 3 3:32.42 Lachlan Webb Vikings 3/08/08 Telopea WDS 2008 4 4:01.26 Jarrod Barber Telopea 4/05/08 Canberra WDS

10 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:59.67 Alexander Ryan Telopea 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 2 3:02.96 Tasman Calver Canberra 4/05/08 Canberra WDS 3 3:11.47 Eli Gatica Telopea 3/08/08 Telopea WDS 2008 4 3:14.41 Liam Barber Telopea 4/05/08 Canberra WDS 5 3:18.00 Nicholas Starkey Canberra 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 6 3:20.01 Edward Barker Vikings 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 7 3:20.97 Jarod Watson Telopea 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008 8 3:26.47 Daniel Hearle Queanbeyan 29/06/08 Goulburn WDS 2008 9 3:28.88 Nathan De Meillon Vikings 3/05/08 Tuggeranong Club Championships 10 3:37.61 Jackson Savage Queanbeyan 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008

11 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:44.81 Lachlan Trabinger Vikings 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 2 2:54.14 Alexander Ryan Telopea 26/07/08 ACT Short Course Championships 3 2:55.17 Cameron Tysoe Ginninderra 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 4 3:03.35 Liam Barber Telopea 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008 5 3:11.77 Jordan Welch Ginninderra 3/08/08 Telopea WDS 2008 6 3:14.60 Kristofer Tengstrom Canberra 31/08/08 Tuggeranong Vikings WDS 2008 7 3:28.95 Shaun Philippa Vikings 3/05/08 Tuggeranong Club Championships 8 3:30.64 Jamie Hawke Burley Griffin 1/06/08 Woden WDS 9 3:36.61 Luis Alarcon Vikings 3/05/08 Tuggeranong Club Championships 10 3:37.73 James Greenlees Goulburn 3/08/08 Telopea WDS 2008

12 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:29.55 Jayden Malala Woden 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 2 2:31.97 Sean Maloney Woden 8/08/08 2008 NSW State Age SC Champion 3 2:42.69 Thomas Ramsay Ginninderra 26/07/08 ACT Short Course Championships 4 2:44.93 Josh Lind Queanbeyan 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 5 2:46.15 Angus Dibden ACT 23/08/08 Victorian Country Short Course 6 2:46.57 Alec Morris Woden 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 7 2:48.30 Cameron Tysoe ACT 23/08/08 Victorian Country Short Course 8 2:48.57 William Downing Burley Griffin 4/05/08 Canberra WDS 9 2:48.87 Lachlan Trabinger ACT 23/08/08 Victorian Country Short Course 10 2:56.55 Sam Banham Vikings 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet

13 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:15.52 Andy Chen Ginninderra 8/08/08 2008 NSW State Age SC Champion 2 2:21.49 Hugo Morris Woden 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 3 2:24.26 William Pulley ACT 7/09/08 2008 Victorian Age SC Champion 4 2:27.87 Jayden Malala Woden 8/08/08 2008 NSW State Age SC Champion 5 2:28.79 Ryan Hore Vikings 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 6 2:30.87 James Dowden Burley Griffin 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 7 2:32.72 James Ashurst Telopea 26/07/08 ACT Short Course Championships 8 2:34.82 Declan Moore Canberra 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 9 2:36.58 Nick Philippa Vikings 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 10 2:37.46 Thomas McKinlay Woden 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh

14 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:18.80 Hugo Morris ACT 7/09/08 2008 Victorian Age SC Champion 2 2:28.30 Luke Abberton Vikings 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 3 2:29.57 Sam Lane Woden 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 4 2:32.14 Nicholas McClelland Canberra 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 5 2:35.74 Nick Philippa Vikings 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 6 2:41.69 James Gibson Canberra 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 7 2:43.65 Kevin Wei Vikings 3/05/08 Tuggeranong Club Championships 8 2:52.37 Michael Gillard Ginninderra 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 9 2:57.45 Alex Ramsay Ginninderra 3/08/08 Telopea WDS 2008 10 3:02.76 Finbar Pearson Telopea 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet

15 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:25.82 Ciaran Plenty Woden 31/05/08 Woden Club Championships 2 2:26.36 Patrick Hudson Ginninderra 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 3 2:26.60 Nicholas Honey Canberra 26/07/08 ACT Short Course Championships 4 2:27.94 Don Rocha Woden 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 5 2:32.12 Lachlan Grimm Vikings 3/05/08 Tuggeranong Club Championships 6 2:38.80 William Barker Vikings 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 7 2:45.27 Daniel Steemson Vikings 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours

16 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:11.03 Zane Jordan Woden 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 2 2:13.61 Peter Bennett CRUIZ 22/08/08 2008 NSW State Open SC Champio 3 2:17.97 Ciaran Plenty ACT 7/09/08 2008 Victorian Age SC Champion 4 2:22.69 Dylan Appelqvist Telopea 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 5 3:57.91 Tim D'Abrera Woden 29/06/08 Goulburn WDS 2008

17 & Over 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:12.56 Ben Wise Canberra 12/07/08 2008 NSW Country SC Championsh 2 2:13.00 Dax Foster Ginninderra 26/07/08 ACT Short Course Championships 3 2:15.85 Zane Jordan Woden 20/09/08 2008 Telstra Australian Short 4 2:38.34 Brendan Rocha Woden 31/05/08 Woden Club Championships 5 2:45.40 Trent Pattenden Vikings 3/05/08 Tuggeranong Club Championships

12 years 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 5:18.12 Jayden Malala Woden 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours

13 years 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:48.50 Andy Chen Ginninderra 22/08/08 2008 NSW State Open SC Champio 2 5:02.01 William Pulley Ginninderra 26/07/08 ACT Short Course Championships 3 5:17.98 James Dowden Burley Griffin 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 4 5:22.15 Declan Moore Canberra 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours 5 5:55.38 Tom Bingley Canberra 14/06/08 Ginninderra Winter Short Cours

14 years 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 5:21.40 James Dowden Burley Griffin 26/07/08 ACT Short Course Championships 2 5:22.49 Luke Abberton Vikings 29/06/08 2008 Long Distance Bash 3 5:28.08 Nick Philippa Vikings 17/08/08 2008 Long Distance Bash

15 years 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 5:02.29 Ciaran Plenty Woden 29/06/08 2008 Long Distance Bash

16 years 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:47.50 Zane Jordan ACT 2/08/08 2008 NSW Duel Meet #2_1 2 4:50.47 Peter Bennett CRUIZ 22/08/08 2008 NSW State Open SC Champio 3 4:51.45 Dylan Appelqvist Telopea 8/08/08 2008 NSW State Age SC Champion

17 & Over 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:49.91 Zane Jordan Woden 26/07/08 ACT Short Course Championships 2 4:51.29 Ben Wise Canberra 24/05/08 TVSC Annual Qualifying Meet 3 4:56.90 Niall Jacobsen Woden 26/07/08 ACT Short Course Championships


Go back to the top of this page.