Winter 2007 Age Top 10 for Women


Short Course Ranking by Event (as at 12 February, 2008)
Note: Age as at Meet age which is generally age at the first day of the meet
8 & Under 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 40.92 Ashleigh Cockburn Canberra 23/06/07 Ginninderra 2 41.24 Kobi Kiraly Woden 9/09/07 WDS Tuggeranong 3 42.48 Tamika Veale Canberra 6/05/07 WDS Burley Griffin 4 42.91 Emma Gillingham Burley Griffin 9/09/07 WDS Tuggeranong 5 44.47 Rebecca Cross Vikings 9/09/07 WDS Tuggeranong 6 44.86 Ebony Norris Woden 6/05/07 WDS Burley Griffin 7 44.93 Gabrielle Scarth-Johnson Vikings 9/09/07 WDS Tuggeranong 8 46.90 Breana Gilroy Vikings 12/08/07 WDS Telopea 9 47.19 Ashley Groch Canberra 10/06/07 WDS Canberra 10 47.49 Isabella Marinelli Woden 1/04/07 WDS Woden

9 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 35.83 Shannon Maloney Woden 28/07/07 ACT Short Course 2 36.71 Tizana Fiorese Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 3 37.43 Arabella Schiwy Canberra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 4 38.35 Samantha Young Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 5 38.53 Rachel Brown Canberra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 6 38.60 Ashleigh Cockburn Canberra 9/09/07 WDS Tuggeranong 7 39.83 Georgia Powley Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 8 40.24 Kaari Toivonen Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 9 40.88 Ellie Hearn Woden 9/09/07 WDS Tuggeranong 10 40.89 Georgia Cameron Woden 1/04/07 WDS Woden

10 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 32.11 Anika Buckley Ginninderra 17/08/07 NSW State Age SC Championships 2 32.24 Ayu Barry Telopea 28/07/07 ACT Short Course 3 34.63 Holly Williams Woden 28/07/07 ACT Short Course 4 34.81 Chloe Robbins Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 5 35.55 Kayla Zissler Woden 6/05/07 WDS Burley Griffin 6 35.72 Eliza Tetley Burley Griffin 28/07/07 ACT Short Course 7 35.79 Emma Barrett Burley Griffin 11/05/07 TVSC BG Joint Club Night 8 36.25 Priscilla Symmes Vikings 1/04/07 WDS Woden 9 36.43 Jessica Wu Vikings 15/06/07 TVSC Club Night 1 10 36.69 Arabella Schiwy Canberra 28/07/07 ACT Short Course

11 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 30.51 Emma Thompson Queanbeyan 17/08/07 NSW State Age SC Championships 2 31.14 Imogen Schiwy Canberra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 3 31.90 Britt McDonald Canberra 28/07/07 ACT Short Course 4 32.30 Anna Bewley Canberra 7/07/07 NSW Country SC 5 32.52 Taila Simsons Canberra 7/07/07 NSW Country SC 6 32.68 Emily Van Gerwen Vikings 7/07/07 NSW Country SC 7 32.95 Sally Foster Canberra 28/07/07 ACT Short Course 8 33.00 Claire Friend Woden 20/05/07 Peakhurst Junior Sprint Meet 9 34.11 Emma Barrett Burley Griffin 7/07/07 NSW Country SC 10 34.44 Nellie Metcalfe Canberra 10/06/07 WDS Canberra

12 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 29.45 Ashleigh Sunderland Queanbeyan 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 2 29.69 Imogen Schiwy Canberra 17/08/07 NSW State Age SC Championships 3 30.18 Stephanie Wise Canberra 28/07/07 ACT Short Course 4 30.56 Camille Herstik Vikings 7/07/07 NSW Country SC 5 30.96 Amy Brown Vikings 7/07/07 NSW Country SC 6 31.00 Mabel Lam Queanbeyan 7/07/07 NSW Country SC 7 31.53 Chelsea Brodie Vikings 7/07/07 NSW Country SC 8 31.55 Audrey Choy Canberra 28/07/07 ACT Short Course 9 31.74 Zoe Castles Burley Griffin 28/07/07 ACT Short Course 10 31.77 Sarah Baker Ginninderra 23/06/07 Ginninderra

13 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 29.03 Lindsay De Witte Telopea 7/07/07 NSW Country SC 2 29.50 Brianna Charteris Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 3 29.53 Sarah Friend Woden 12/05/07 Woden Club Championships 4 30.01 Jessica Hood ACT 30/09/07 NSW SC Development Meet 5 30.18 Miranda Debeljakovic CRUIZ 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 6 30.41 Monique Murphy Vikings 28/07/07 ACT Short Course 7 30.46 Ashleigh Streatfield Vikings 7/07/07 NSW Country SC 8 30.52 Renata Krause Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 9 30.69 Samantha Marceddo Burley Griffin 7/07/07 NSW Country SC 10 30.75 Jessica Schembri Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC

14 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 27.78 Sarah Burford Woden 3/08/07 NSW State Open 2 28.10 Sarah Friend Woden 28/07/07 ACT Short Course 3 28.27 Erin Priestly Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 4 28.95 Laura Angus Telopea 6/05/07 Griffith Autumn Carnival 5 29.17 Lyndsay Saywell Telopea 7/07/07 NSW Country SC 6 29.55 Jessica Cartwright Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 7 29.80 Erin Sciortino Vikings 7/07/07 NSW Country SC 8 30.94 Alana Dougherty Ginninderra 29/08/07 Telstra Australian Short Cours 9 31.17 Jessie Robinson Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 10 31.29 Laura Raine Ginninderra 23/06/07 Ginninderra

15 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 28.04 Claire Nicholls Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 2 28.09 Samantha Prothero Woden 3/08/07 NSW State Open 3 28.75 Maddie Powley Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 4 28.99 Jessica Traficante Telopea 7/07/07 NSW Country SC 5 29.01 Alex Debeljakovic CRUIZ 7/07/07 NSW Country SC 6 29.22 Tamara Gradden Telopea 7/07/07 NSW Country SC 7 29.39 Meagan Ramsay Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 8 29.63 Gemma Smith ACT 30/09/07 NSW SC Development Meet 9 29.85 Christie Jones Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 10 29.96 Tiff Williams Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC

16 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 28.87 Mikayla Pelkowitz Ginninderra 17/08/07 NSW State Age SC Championships 2 29.18 Cassandra Reid Burley Griffin 7/07/07 NSW Country SC 3 29.79 Jaemi Maher Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 4 29.90 Teagan Hore Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 5 30.11 Alannah Grimm Vikings 28/07/07 ACT Short Course 6 30.21 Liz Gregory Telopea 23/06/07 Ginninderra 7 30.25 Simone Vicary Telopea 7/07/07 NSW Country SC 8 31.03 Sarah Martine Telopea 23/06/07 Ginninderra 9 32.44 Nicole Schmocker Woden 28/07/07 ACT Short Course 10 33.28 Sam Henry Canberra 1/04/07 WDS Woden

17 & Over 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 27.49 Amy White Woden 17/08/07 NSW State Age SC Championships 2 29.02 Elly James Telopea 17/08/07 NSW State Age SC Championships 3 29.22 Teresa O'Hara Burley Griffin 17/08/07 NSW State Age SC Championships 4 29.90 Karina Graham Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 5 30.47 Rowena Charteris Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 6 31.63 Katrina Lewis Woden 23/06/07 Ginninderra 7 32.48 Sam Henry Canberra 28/07/07 ACT Short Course 8 38.53 Siobhan Paton Telopea 12/08/07 WDS Telopea

8 & Under 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:28.50 Ashleigh Cockburn Canberra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 2 1:31.97 Tamika Veale Canberra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 3 1:33.24 Kobi Kiraly Woden 9/09/07 WDS Tuggeranong 4 1:35.75 Ebony Norris Woden 9/09/07 WDS Tuggeranong 5 1:44.62 Emma Gillingham Burley Griffin 10/06/07 WDS Canberra 6 1:45.52 Gabrielle Scarth-Johnson Vikings 9/09/07 WDS Tuggeranong 7 1:58.54 Molly Tetley Burley Griffin 23/06/07 Ginninderra 8 2:14.64 Bethany Gillard Ginninderra 9/09/07 WDS Tuggeranong

9 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:19.57 Shannon Maloney Woden 23/06/07 Ginninderra 2 1:21.27 Tizana Fiorese Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 3 1:24.25 Arabella Schiwy Canberra 23/06/07 Ginninderra 4 1:25.53 Samantha Young Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 5 1:27.99 Ashleigh Cockburn Canberra 9/09/07 WDS Tuggeranong 6 1:28.34 Kaari Toivonen Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 7 1:29.40 Rachel Brown Canberra 10/06/07 WDS Canberra 8 1:35.84 Zoe Carter Telopea 2/06/07 Carlile Speedo Cup 9 1:39.63 Madison Perez Del Pulgar Telopea 3/06/07 McCredie/Toongabbie 10 1:40.32 Rebecca Philippa Vikings 9/09/07 WDS Tuggeranong

10 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:12.06 Anika Buckley Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 2 1:12.75 Ayu Barry Telopea 17/08/07 NSW State Age SC Championships 3 1:19.13 Holly Williams Woden 28/07/07 ACT Short Course 4 1:21.49 Chloe Robbins Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 5 1:22.38 Priscilla Symmes Vikings 1/04/07 WDS Woden 6 1:23.52 Maya Blaikie CRUIZ 23/06/07 Ginninderra 7 1:24.36 Carly Symons Woden 28/07/07 ACT Short Course 8 1:24.71 Eliza Tetley Burley Griffin 10/06/07 WDS Canberra 9 1:25.74 Kara Martin Canberra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 10 1:26.16 Jessica Wu Vikings 9/09/07 WDS Tuggeranong

11 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:06.64 Emma Thompson Queanbeyan 17/08/07 NSW State Age SC Championships 2 1:08.48 Imogen Schiwy Canberra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 3 1:09.05 Britt McDonald Canberra 7/07/07 NSW Country SC 4 1:11.66 Emily Van Gerwen Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 5 1:12.73 Anna Bewley Canberra 7/07/07 NSW Country SC 6 1:14.31 Claire Friend Woden 28/07/07 ACT Short Course 7 1:14.37 Nellie Metcalfe Canberra 23/06/07 Ginninderra 8 1:16.35 Taila Simsons Canberra 10/06/07 Canberra Inaugural Twilight TT 9 1:17.04 Priscilla Symmes Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 10 1:19.42 Andrea Gosling Vikings 10/06/07 WDS Canberra

12 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:04.47 Stephanie Wise Canberra 17/08/07 NSW State Age SC Championships 2 1:04.62 Ashleigh Sunderland Queanbeyan 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 3 1:06.34 Imogen Schiwy Canberra 7/07/07 NSW Country SC 4 1:06.56 Monique Murphy Vikings 29/04/07 TVSC Club Championships 5 1:07.26 Amy Brown Vikings 7/07/07 NSW Country SC 6 1:07.96 Samantha Marceddo Burley Griffin 23/06/07 Ginninderra 7 1:08.24 Mabel Lam Queanbeyan 7/07/07 NSW Country SC 8 1:08.75 Zoe Castles Burley Griffin 28/07/07 ACT Short Course 9 1:09.17 Chelsea Brodie Vikings 7/07/07 NSW Country SC 10 1:09.33 Rochelle Gardiner Burley Griffin 28/07/07 ACT Short Course

13 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:02.19 Lindsay De Witte Telopea 23/06/07 Ginninderra 2 1:04.10 Brianna Charteris Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 3 1:04.90 Monique Murphy Vikings 28/07/07 ACT Short Course 4 1:05.35 Miranda Debeljakovic CRUIZ 23/06/07 Ginninderra 5 1:06.40 Chloe Yin Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 6 1:06.46 Georgia Hardy Woden 28/07/07 ACT Short Course 7 1:06.55 Ashleigh Streatfield Vikings 7/07/07 NSW Country SC 8 1:06.78 Samantha Marceddo Burley Griffin 28/07/07 ACT Short Course 9 1:06.80 Jessica Hood Woden 28/07/07 ACT Short Course 10 1:07.40 Claire Mantle Woden 23/06/07 Ginninderra

14 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 59.89 Sarah Burford Woden 7/07/07 NSW Country SC 2 1:00.68 Claire Nicholls Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 3 1:02.05 Lyndsay Saywell Telopea 17/08/07 NSW State Age SC Championships 4 1:02.09 Sarah Friend Woden 28/07/07 ACT Short Course 5 1:03.25 Jessica Cartwright Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 6 1:03.85 Laura Angus Telopea 6/05/07 Griffith Autumn Carnival 7 1:06.10 Chloe Yin Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 8 1:06.48 Erin Sciortino Vikings 7/07/07 NSW Country SC 9 1:06.85 Laura Raine Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 10 1:07.32 Alana Dougherty Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet

15 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 59.28 Claire Nicholls Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 2 59.49 Erin Priestly Ginninderra 9/07/07 NSW Duel Meet Series 3 1:00.48 Samantha Prothero Woden 7/07/07 NSW Country SC 4 1:01.44 Maddie Powley Ginninderra 17/08/07 NSW State Age SC Championships 5 1:02.90 Tiff Williams Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 6 1:02.99 Meagan Ramsay Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 6 1:02.99 Tamara Gradden Telopea 7/07/07 NSW Country SC 8 1:03.00 Jessica Traficante Telopea 3/06/07 McCredie/Toongabbie 9 1:04.07 Christie Jones Vikings 23/06/07 Ginninderra 10 1:04.08 Alex Debeljakovic CRUIZ 7/07/07 NSW Country SC

16 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:01.84 Mikayla Pelkowitz Ginninderra 17/08/07 NSW State Age SC Championships 2 1:03.62 Cassandra Reid Burley Griffin 7/07/07 NSW Country SC 3 1:04.27 Jaemi Maher Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 4 1:04.57 Simone Vicary Telopea 28/07/07 ACT Short Course 5 1:05.20 Sarah Martine CRUIZ 7/07/07 NSW Country SC 6 1:05.43 Alannah Grimm Vikings 7/07/07 NSW Country SC 7 1:06.02 Bianca Pitts Vikings 29/04/07 TVSC Club Championships 8 1:06.31 Liz Gregory Telopea 23/06/07 Ginninderra 9 1:06.73 Maria Memmolo Telopea 28/07/07 ACT Short Course 10 1:08.03 Teagan Hore Vikings 29/04/07 TVSC Club Championships

17 & Over 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 58.64 Amy White Woden 17/08/07 NSW State Age SC Championships 2 1:00.89 Elly James Telopea 17/08/07 NSW State Age SC Championships 3 1:01.65 Teresa O'Hara Burley Griffin 17/08/07 NSW State Age SC Championships 4 1:06.81 Karina Graham Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 5 1:07.56 Rowena Charteris Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 6 1:08.13 Katrina Lewis Woden 23/06/07 Ginninderra 7 1:11.13 Stephanie Banham Vikings 29/04/07 TVSC Club Championships 8 1:12.09 Sam Henry Canberra 28/07/07 ACT Short Course

9 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:52.62 Shannon Maloney Woden 9/09/07 WDS Tuggeranong 2 3:06.98 Rachel Brown Canberra 10/06/07 WDS Canberra

10 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:54.67 Ayu Barry Telopea 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 2 2:55.19 Eliza Tetley Burley Griffin 28/07/07 ACT Short Course 3 2:58.87 Priscilla Symmes Vikings 1/04/07 WDS Woden 4 2:59.76 Samantha Young Woden 12/08/07 WDS Telopea 5 3:02.55 Kara Martin Canberra 28/07/07 ACT Short Course 6 3:03.55 Rachel Brown Canberra 9/09/07 WDS Tuggeranong 7 3:06.92 Bridget Reilly Woden 9/09/07 WDS Tuggeranong 8 3:08.84 Breanna Toze Woden 12/08/07 WDS Telopea 9 3:17.24 Jessica Wu Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 10 3:17.64 Tarni Miller Canberra 12/08/07 WDS Telopea

11 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:26.17 Imogen Schiwy Canberra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 2 2:33.92 Britt McDonald Canberra 12/08/07 WDS Telopea 3 2:37.73 Emma Thompson Queanbeyan 6/05/07 WDS Burley Griffin 4 2:40.40 Emily Van Gerwen Vikings 28/07/07 ACT Short Course 5 2:42.92 Nellie Metcalfe Canberra 10/06/07 WDS Canberra 6 2:44.11 Priscilla Symmes Vikings 9/09/07 WDS Tuggeranong 7 3:01.19 Melanie Le Couteur Vikings 9/09/07 WDS Tuggeranong 8 3:09.05 Andrea Gosling Vikings 12/08/07 WDS Telopea

12 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:16.38 Stephanie Wise Canberra 17/08/07 NSW State Age SC Championships 2 2:25.53 Imogen Schiwy Canberra 28/07/07 ACT Short Course 3 2:25.84 Ashleigh Sunderland Queanbeyan 28/07/07 ACT Short Course 4 2:28.65 Chelsea Brodie Vikings 9/09/07 WDS Tuggeranong 5 2:33.68 Amy Brown Vikings 23/06/07 Ginninderra 6 2:36.90 Samantha Marceddo Burley Griffin 6/05/07 WDS Burley Griffin 7 2:36.98 Rochelle Gardiner Burley Griffin 10/06/07 WDS Canberra 8 2:37.18 Zoe Castles Burley Griffin 6/05/07 WDS Burley Griffin 9 2:39.21 Emily Van Gerwen Vikings 9/09/07 WDS Tuggeranong 10 2:39.53 Tyler Allen Canberra 9/09/07 WDS Tuggeranong 10 2:39.53 Camille Herstik Vikings 1/04/07 WDS Woden

13 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:11.36 Lindsay De Witte Telopea 7/07/07 NSW Country SC 2 2:17.57 Brianna Charteris Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 3 2:20.84 Miranda Debeljakovic CRUIZ 23/06/07 Ginninderra 4 2:20.91 Ashleigh Streatfield Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 5 2:21.42 Georgia Hardy Woden 7/07/07 NSW Country SC 6 2:21.44 Monique Murphy Vikings 28/07/07 ACT Short Course 7 2:25.06 Claire Mantle Woden 28/07/07 ACT Short Course 8 2:25.13 Jessica Hood Woden 28/07/07 ACT Short Course 9 2:26.48 Samantha Marceddo Burley Griffin 12/08/07 WDS Telopea 10 2:26.72 Nicole Martine Telopea 23/06/07 Ginninderra

14 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:07.31 Erin Priestly Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 2 2:10.48 Claire Nicholls Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 3 2:11.16 Sarah Burford Woden 28/07/07 ACT Short Course 4 2:13.36 Lyndsay Saywell Telopea 17/08/07 NSW State Age SC Championships 5 2:15.67 Laura Angus Telopea 6/05/07 Griffith Autumn Carnival 6 2:21.80 Sarah Friend Woden 23/06/07 Ginninderra 7 2:22.01 Jessica Cartwright Ginninderra 6/05/07 WDS Burley Griffin 8 2:22.40 Chloe Yin Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 9 2:25.16 Laura Raine Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 10 2:27.53 Ellis Blaikie CRUIZ 28/07/07 ACT Short Course

15 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:06.10 Erin Priestly Aust Gold 3/07/07 Trans Tasman (legs 1 & 2) 2 2:07.82 Claire Nicholls Ginninderra 17/08/07 NSW State Age SC Championships 3 2:09.60 Jessica Traficante Telopea 7/07/07 NSW Country SC 4 2:12.92 Meagan Ramsay Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 5 2:15.07 Maddie Powley Ginninderra 17/08/07 NSW State Age SC Championships 6 2:16.39 Christie Jones Vikings 17/08/07 NSW State Age SC Championships 7 2:22.56 Heather Middleton Telopea 28/07/07 ACT Short Course 8 2:23.09 Alex Debeljakovic CRUIZ 23/06/07 Ginninderra 9 2:25.26 Gemma Smith Woden 28/07/07 ACT Short Course 10 2:33.34 Laura Tebb Burley Griffin 6/05/07 WDS Burley Griffin

16 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:18.83 Jaemi Maher Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 2 2:21.26 Simone Vicary Telopea 28/07/07 ACT Short Course 3 2:21.72 Sarah Martine Telopea 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 4 2:26.82 Bianca Pitts Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 5 2:28.58 Alannah Grimm Vikings 28/07/07 ACT Short Course 6 2:29.50 Teagan Hore Vikings 15/06/07 TVSC Club Night 1

17 & Over 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:03.96 Amy White Woden 17/08/07 NSW State Age SC Championships 2 2:12.35 Elly James Telopea 17/08/07 NSW State Age SC Championships 3 2:23.83 Katrina Lewis Woden 23/06/07 Ginninderra 4 2:26.85 Karina Graham Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 5 2:34.32 Sam Henry Canberra 6/05/07 WDS Burley Griffin

12 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:46.79 Stephanie Wise Canberra 3/08/07 NSW State Open 2 5:40.74 Tyler Allen Canberra 23/06/07 Ginninderra

13 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:36.02 Lindsay De Witte Telopea 3/08/07 NSW State Open 2 4:46.21 Brianna Charteris Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 3 4:52.06 Georgia Hardy Woden 3/08/07 NSW State Open 4 4:54.60 Miranda Debeljakovic CRUIZ 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 5 4:57.31 Ashleigh Streatfield Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 6 4:58.49 Nicole Martine Telopea 23/06/07 Ginninderra 7 5:01.16 Claire Mantle Woden 28/07/07 ACT Short Course 8 5:24.75 Jessica Hood Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet

14 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:25.65 Erin Priestly Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 2 4:27.97 Sarah Burford Woden 3/08/07 NSW State Open 3 4:47.53 Laura Angus Telopea 6/05/07 Griffith Autumn Carnival 4 4:59.92 Lyndsay Saywell Telopea 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 5 5:04.22 Ellis Blaikie CRUIZ 28/07/07 ACT Short Course

15 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:19.11 Erin Priestly Aust Gold 3/07/07 Trans Tasman (legs 1 & 2) 2 4:29.15 Jessica Traficante Telopea 3/06/07 McCredie/Toongabbie 3 4:31.63 Meagan Ramsay Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 4 4:34.40 Claire Nicholls Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 5 4:42.05 Christie Jones Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 6 5:00.06 Gemma Smith Woden 28/07/07 ACT Short Course 7 5:23.67 Tenaya Veale Canberra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet

16 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:49.86 Jaemi Maher Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 2 4:53.50 Sarah Martine Telopea 23/06/07 Ginninderra 3 4:58.36 Simone Vicary Telopea 28/07/07 ACT Short Course 4 5:02.21 Bianca Pitts Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet

17 & Over 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:59.13 Katrina Lewis Woden 23/06/07 Ginninderra 2 5:06.64 Karina Graham Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet

13 years 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 9:33.45 Lindsay De Witte Telopea 28/07/07 ACT Short Course 2 10:08.60 Georgia Hardy Woden 28/07/07 ACT Short Course 3 10:15.80 Ashleigh Streatfield Vikings 15/06/07 TVSC Club Night 1 4 10:16.70 Nicole Martine Telopea 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 5 10:17.10 Claire Mantle Woden 28/07/07 ACT Short Course

14 years 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 9:30.62 Sarah Burford Woden 28/07/07 ACT Short Course

15 years 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 8:52.58 Erin Priestly Aust Gold 6/07/07 Trans Tasman - Canberra 2 9:07.53 Jessica Traficante Telopea 3/08/07 NSW State Open 3 9:57.15 Christie Jones Vikings 15/06/07 TVSC Club Night 1

16 years 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 10:13.80 Bianca Pitts Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet

14 years 1500m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 19:12.10 Lizzy Philippa Vikings 15/06/07 TVSC Club Night 1

15 years 1500m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 17:29.60 Jessica Traficante Telopea 28/07/07 ACT Short Course

8 & Under 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 46.01 Kobi Kiraly Woden 9/09/07 WDS Tuggeranong 2 47.83 Ashleigh Cockburn Canberra 10/06/07 WDS Canberra 3 50.57 Emma Gillingham Burley Griffin 9/09/07 WDS Tuggeranong 4 51.91 Ebony Norris Woden 12/05/07 Woden Club Championships 5 52.21 Lorena Barbaro Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 6 52.45 Rebecca Cross Vikings 9/09/07 WDS Tuggeranong 7 52.55 Rachael Albertson-Kill Telopea 6/05/07 WDS Burley Griffin 8 52.76 Tamika Veale Canberra 23/06/07 Ginninderra 9 53.70 Tennille Miller Canberra 23/06/07 Ginninderra 10 54.65 Ashley Groch Canberra 10/06/07 WDS Canberra

9 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 42.41 Shannon Maloney Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 2 42.43 Tizana Fiorese Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 3 43.00 Georgia Powley Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 4 43.58 Samantha Young Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 5 44.68 Rachel Brown Canberra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 6 44.90 Arabella Schiwy Canberra 10/06/07 Canberra Inaugural Twilight TT 7 45.94 Ashleigh Cockburn Canberra 9/09/07 WDS Tuggeranong 8 45.96 Evie McNee Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 9 47.25 Kaari Toivonen Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 10 48.51 Brittney Reynolds Woden 12/08/07 WDS Telopea

10 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 34.75 Ayu Barry Telopea 17/08/07 NSW State Age SC Championships 2 38.11 Anika Buckley Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 3 40.60 Maya Blaikie CRUIZ 7/07/07 NSW Country SC 4 41.43 Carly Symons Woden 28/07/07 ACT Short Course 5 42.62 Haley Jedrzejek Canberra 23/06/07 Ginninderra 6 42.76 Priscilla Symmes Vikings 6/05/07 WDS Burley Griffin 7 43.40 Chloe Robbins Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 8 43.53 Rachel Brown Canberra 23/06/07 Ginninderra 9 44.31 Holly Williams Woden 28/07/07 ACT Short Course 10 44.33 Kayla Zissler Woden 20/05/07 Peakhurst Junior Sprint Meet

11 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 35.59 Imogen Schiwy Canberra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 2 36.34 Britt McDonald Canberra 7/07/07 NSW Country SC 3 37.04 Emma Thompson Queanbeyan 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 4 37.53 Nellie Metcalfe Canberra 23/06/07 Ginninderra 5 38.23 Taila Simsons Canberra 7/07/07 NSW Country SC 6 38.42 Emily Van Gerwen Vikings 7/07/07 NSW Country SC 7 38.63 Anna Bewley Canberra 7/07/07 NSW Country SC 8 38.82 Sally Foster Canberra 28/07/07 ACT Short Course 9 39.18 Emma Barrett Burley Griffin 28/07/07 ACT Short Course 10 41.05 Priscilla Symmes Vikings 12/08/07 WDS Telopea

12 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 33.54 Stephanie Wise Canberra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 2 33.64 Imogen Schiwy Canberra 7/07/07 NSW Country SC 3 33.67 Ashleigh Sunderland Queanbeyan 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 4 34.77 Samantha Marceddo Burley Griffin 23/06/07 Ginninderra 5 35.46 Sarah Baker Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 6 35.48 Mabel Lam Queanbeyan 7/07/07 NSW Country SC 7 36.08 Tahlia Davidson Woden 7/07/07 NSW Country SC 8 36.59 Sarah Naco Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 9 37.36 Riley O'Shaughnessy Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 10 37.79 Nellie Metcalfe Canberra 7/07/07 NSW Country SC

13 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 32.15 Lindsay De Witte Telopea 7/07/07 NSW Country SC 2 33.78 Samantha Marceddo Burley Griffin 7/07/07 NSW Country SC 3 33.85 Renata Krause Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 4 34.62 Chloe Yin Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 5 34.91 Brianna Charteris Ginninderra 10/06/07 Canberra Inaugural Twilight TT 6 34.97 Ashleigh Streatfield Vikings 23/06/07 Ginninderra 7 35.63 Kate Allen Canberra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 8 36.03 Claire Mantle Woden 7/07/07 NSW Country SC 9 36.18 Georgia Hardy Woden 7/07/07 NSW Country SC 10 37.10 Jessica Hood ACT 30/09/07 NSW SC Development Meet

14 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 32.27 Lyndsay Saywell Telopea 3/08/07 NSW State Open 2 32.82 Sarah Friend Woden 28/07/07 ACT Short Course 3 34.36 Kashaerelle Clarke Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 4 34.73 Laura Angus Telopea 6/05/07 Griffith Autumn Carnival 5 35.22 Erin Sciortino Vikings 7/07/07 NSW Country SC 6 35.27 Jessica Cartwright Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 7 35.95 Rebecca Campbell Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 8 36.39 Alana Dougherty Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 9 36.88 Natalie Smith Vikings 9/09/07 WDS Tuggeranong 10 38.17 Lauren Wynn Canberra 1/04/07 WDS Woden 10 38.17 Jessie Robinson Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet

15 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 31.22 Samantha Prothero Woden 7/07/07 NSW Country SC 2 31.54 Amanda Clifford Telopea 7/07/07 NSW Country SC 3 31.61 Heather Middleton Telopea 29/08/07 Telstra Australian Short Cours 4 32.44 Meagan Ramsay Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 5 32.97 Liz Gregory Telopea 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 6 33.06 Tiff Williams Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 7 33.79 Tamara Gradden Telopea 7/07/07 NSW Country SC 8 34.06 Alex Debeljakovic CRUIZ 7/07/07 NSW Country SC 9 34.10 Laura Tebb Burley Griffin 7/07/07 NSW Country SC 10 34.25 Gemma Smith ACT 30/09/07 NSW SC Development Meet

16 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 32.58 Liz Gregory Telopea 23/06/07 Ginninderra 2 33.10 Teagan Hore Vikings 7/07/07 NSW Country SC 3 34.44 Alannah Grimm Vikings 7/07/07 NSW Country SC 4 34.45 Jaemi Maher Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 5 36.59 Mikayla Pelkowitz Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 6 37.47 Sam Henry Canberra 1/04/07 WDS Woden 7 44.01 Hayley Dwyer Woden 12/08/07 WDS Telopea

17 & Over 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 31.70 Amy White Woden 7/07/07 NSW Country SC 2 36.38 Rowena Charteris Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 3 36.79 Sam Henry Canberra 10/06/07 WDS Canberra 4 41.89 Siobhan Paton Telopea 12/08/07 WDS Telopea

8 & Under 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:36.58 Ashleigh Cockburn Canberra 10/06/07 WDS Canberra 2 1:38.34 Kobi Kiraly Woden 9/09/07 WDS Tuggeranong 3 1:58.14 Tennille Miller Canberra 9/09/07 WDS Tuggeranong 4 1:59.64 Gabrielle Scarth-Johnson Vikings 9/09/07 WDS Tuggeranong 5 2:18.61 Darby Whiteley Queanbeyan 10/06/07 WDS Canberra

9 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:29.97 Shannon Maloney Woden 28/07/07 ACT Short Course 2 1:32.91 Tizana Fiorese Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 3 1:36.75 Samantha Young Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 4 1:38.09 Arabella Schiwy Canberra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 5 1:49.63 Rebecca Philippa Vikings 9/09/07 WDS Tuggeranong 6 1:51.23 Brittney Reynolds Woden 12/08/07 WDS Telopea 7 1:52.96 Jessica Laudenbach Vikings 15/06/07 TVSC Club Night 1 8 1:53.71 Madison Perez Del Pulgar Telopea 12/08/07 WDS Telopea 9 1:53.83 Katelyn Weller Queanbeyan 9/09/07 WDS Tuggeranong 10 1:54.06 Jessie Reynolds Woden 12/08/07 WDS Telopea

10 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:18.19 Ayu Barry Telopea 17/08/07 NSW State Age SC Championships 2 1:21.17 Anika Buckley Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 3 1:24.48 Maya Blaikie SmartStart 17/08/07 NSW State Age SC Championships 4 1:28.53 Priscilla Symmes Vikings 6/05/07 WDS Burley Griffin 5 1:30.74 Carly Symons Woden 28/07/07 ACT Short Course 6 1:32.08 Tarni Miller Canberra 28/07/07 ACT Short Course 7 1:35.55 Chloe Robbins Ginninderra 10/06/07 WDS Canberra 8 1:38.05 Samantha Young Woden 28/07/07 ACT Short Course 9 1:40.07 Kara Martin Canberra 1/04/07 WDS Woden 10 1:42.12 Brittney Reynolds Woden 9/09/07 WDS Tuggeranong

11 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:18.84 Britt McDonald Canberra 7/07/07 NSW Country SC 2 1:21.38 Imogen Schiwy Canberra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 3 1:22.32 Emma Thompson Queanbeyan 23/06/07 Ginninderra 4 1:25.26 Emma Barrett Burley Griffin 28/07/07 ACT Short Course 5 1:25.64 Taila Simsons Canberra 23/06/07 Ginninderra 6 1:26.44 Nellie Metcalfe Canberra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 7 1:26.70 Anna Bewley Canberra 10/06/07 WDS Canberra 8 1:27.63 Emily Van Gerwen Vikings 10/06/07 WDS Canberra 9 1:29.87 Priscilla Symmes Vikings 12/08/07 WDS Telopea 10 1:32.23 Tamika Brinkley Vikings 6/05/07 WDS Burley Griffin

12 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:08.96 Stephanie Wise Canberra 17/08/07 NSW State Age SC Championships 2 1:14.10 Samantha Marceddo Burley Griffin 23/06/07 Ginninderra 3 1:14.33 Ashleigh Sunderland Queanbeyan 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 4 1:14.47 Imogen Schiwy Canberra 17/08/07 NSW State Age SC Championships 5 1:16.76 Sarah Baker Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 6 1:17.36 Audrey Choy Canberra 28/07/07 ACT Short Course 7 1:17.93 Monique Murphy Vikings 29/04/07 TVSC Club Championships 8 1:18.82 Mabel Lam Queanbeyan 7/07/07 NSW Country SC 9 1:18.98 Sarah Naco Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 10 1:19.04 Amy Brown Vikings 7/07/07 NSW Country SC

13 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:07.69 Lindsay De Witte Telopea 3/08/07 NSW State Open 2 1:10.90 Samantha Marceddo Burley Griffin 17/08/07 NSW State Age SC Championships 3 1:12.80 Brianna Charteris Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 4 1:13.43 Miranda Debeljakovic CRUIZ 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 5 1:14.34 Monique Murphy Vikings 28/07/07 ACT Short Course 6 1:14.43 Sarah Friend Woden 12/05/07 Woden Club Championships 7 1:14.57 Ashleigh Streatfield Vikings 7/07/07 NSW Country SC 8 1:16.26 Georgia Hardy Woden 7/07/07 NSW Country SC 9 1:17.66 Renata Krause Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 10 1:18.89 Tahlia Davidson Woden 28/07/07 ACT Short Course

14 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:07.33 Sarah Burford Woden 7/07/07 NSW Country SC 2 1:07.49 Sarah Friend Woden 17/08/07 NSW State Age SC Championships 3 1:08.06 Lyndsay Saywell Telopea 17/08/07 NSW State Age SC Championships 4 1:10.88 Laura Angus Telopea 6/05/07 Griffith Autumn Carnival 5 1:15.86 Kashaerelle Clarke Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 6 1:16.62 Ellis Blaikie CRUIZ 23/06/07 Ginninderra 7 1:16.71 Erin Sciortino Vikings 23/06/07 Ginninderra 8 1:17.23 Alana Dougherty Ginninderra 29/08/07 Telstra Australian Short Cours 9 1:17.38 Rebecca Campbell Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 10 1:19.57 Natalie Smith Vikings 6/05/07 WDS Burley Griffin

15 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:06.61 Erin Priestly Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 2 1:07.19 Meagan Ramsay Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 3 1:07.59 Heather Middleton Telopea 7/07/07 NSW Country SC 4 1:07.89 Samantha Prothero Woden 7/07/07 NSW Country SC 5 1:08.15 Amanda Clifford Telopea 7/07/07 NSW Country SC 6 1:10.11 Tiff Williams Ginninderra 17/08/07 NSW State Age SC Championships 7 1:11.05 Claire Nicholls Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 8 1:12.06 Tamara Gradden Telopea 2/06/07 Carlile Speedo Cup 9 1:12.11 Jessica Traficante Telopea 7/07/07 NSW Country SC 10 1:12.49 Maddie Powley Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC

16 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:06.89 Cassandra Reid Burley Griffin 3/08/07 NSW State Open 2 1:09.93 Teagan Hore Vikings 7/07/07 NSW Country SC 3 1:10.54 Jaemi Maher Ginninderra 17/08/07 NSW State Age SC Championships 4 1:12.10 Alannah Grimm Vikings 28/07/07 ACT Short Course 5 1:12.50 Liz Gregory Telopea 23/06/07 Ginninderra 6 1:12.77 Sarah Martine Telopea 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 7 1:15.34 Bianca Pitts Vikings 28/07/07 ACT Short Course 8 1:17.39 Sam Henry Canberra 1/04/07 WDS Woden 9 1:26.64 Nicole Schmocker Woden 12/05/07 Woden Club Championships 10 1:35.76 Hayley Dwyer Woden 12/08/07 WDS Telopea

17 & Over 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:05.89 Elly James Telopea 17/08/07 NSW State Age SC Championships 2 1:06.85 Amy White Woden 17/08/07 NSW State Age SC Championships 3 1:17.32 Sam Henry Canberra 28/07/07 ACT Short Course 4 1:19.43 Stephanie Banham Vikings 29/04/07 TVSC Club Championships 5 1:22.56 Karina Graham Woden 12/05/07 Woden Club Championships

9 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:15.33 Shannon Maloney Woden 9/09/07 WDS Tuggeranong

10 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:52.86 Ayu Barry Telopea 12/08/07 WDS Telopea 2 2:54.74 Anika Buckley Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 3 3:24.45 Kara Martin Canberra 9/09/07 WDS Tuggeranong 4 3:26.29 Samantha Young Woden 12/08/07 WDS Telopea

11 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:04.12 Emily Van Gerwen Vikings 12/08/07 WDS Telopea 2 3:08.28 Priscilla Symmes Vikings 9/09/07 WDS Tuggeranong 3 3:08.43 Emma Barrett Burley Griffin 10/06/07 WDS Canberra

12 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:29.93 Stephanie Wise Canberra 17/08/07 NSW State Age SC Championships 2 2:40.83 Samantha Marceddo Burley Griffin 10/06/07 Canberra Inaugural Twilight TT 3 2:45.13 Imogen Schiwy Canberra 28/07/07 ACT Short Course 4 2:59.92 Tahlia Davidson Woden 10/06/07 WDS Canberra 5 3:09.92 Nellie Metcalfe Canberra 12/08/07 WDS Telopea 6 3:13.20 Cassandra Doig Canberra 9/09/07 WDS Tuggeranong

13 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:26.99 Lindsay De Witte Telopea 7/07/07 NSW Country SC 2 2:33.62 Brianna Charteris Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 3 2:38.25 Ashleigh Streatfield Vikings 23/06/07 Ginninderra 4 2:38.47 Samantha Marceddo Burley Griffin 28/07/07 ACT Short Course 5 2:43.20 Georgia Hardy Woden 28/07/07 ACT Short Course 6 2:46.89 Ceileigh MacIntyre Canberra 10/06/07 WDS Canberra 7 2:47.73 Nicole Martine CRUIZ 28/07/07 ACT Short Course 8 2:47.99 Ellis Blaikie CRUIZ 1/04/07 WDS Woden 9 2:56.26 Tahlia Davidson Woden 28/07/07 ACT Short Course

14 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:21.58 Laura Angus Telopea 17/08/07 NSW State Age SC Championships 2 2:25.48 Lyndsay Saywell Telopea 17/08/07 NSW State Age SC Championships 3 2:26.22 Sarah Friend Woden 17/08/07 NSW State Age SC Championships 4 2:40.89 Jessica Cartwright Ginninderra 6/05/07 WDS Burley Griffin 5 2:44.02 Ellis Blaikie CRUIZ 23/06/07 Ginninderra 6 2:50.17 Erin Sciortino Vikings 10/06/07 WDS Canberra 7 2:55.02 Laura Raine Ginninderra 12/08/07 WDS Telopea 8 3:01.88 Natalie Smith Vikings 1/04/07 WDS Woden

15 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:22.40 Heather Middleton Telopea 29/08/07 Telstra Australian Short Cours 2 2:22.70 Meagan Ramsay Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 3 2:27.62 Amanda Clifford Telopea 17/08/07 NSW State Age SC Championships 4 2:31.17 Claire Nicholls Ginninderra 17/08/07 NSW State Age SC Championships 5 2:34.12 Tamara Gradden Telopea 2/06/07 Carlile Speedo Cup 6 2:36.28 Maddie Powley Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 7 2:38.24 Alex Debeljakovic CRUIZ 28/07/07 ACT Short Course 8 2:41.04 Christie Jones Vikings 15/06/07 TVSC Club Night 1 9 2:41.19 Elle Pattenden Vikings 15/06/07 TVSC Club Night 1 10 2:50.86 Tenaya Veale Canberra 1/04/07 WDS Woden

16 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:23.72 Cassandra Reid Burley Griffin 17/08/07 NSW State Age SC Championships 2 2:30.36 Jaemi Maher Ginninderra 17/08/07 NSW State Age SC Championships 3 2:34.50 Sarah Martine CRUIZ 28/07/07 ACT Short Course 4 2:36.67 Alannah Grimm Vikings 28/07/07 ACT Short Course 5 2:49.86 Simone Vicary Telopea 28/07/07 ACT Short Course

17 & Over 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:20.49 Elly James Telopea 17/08/07 NSW State Age SC Championships 2 2:20.77 Amy White Woden 17/08/07 NSW State Age SC Championships 3 2:45.45 Sam Henry Canberra 28/07/07 ACT Short Course

8 & Under 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 53.90 Isabella Marinelli Woden 1/04/07 WDS Woden 2 54.80 Rebecca Cross Vikings 9/09/07 WDS Tuggeranong 3 56.46 Alexandra Ashley Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 4 56.61 Ashley Groch Canberra 10/06/07 WDS Canberra 5 57.47 Mackenzie Morrison Burley Griffin 11/05/07 TVSC BG Joint Club Night 6 57.70 Ebony Norris Woden 9/09/07 WDS Tuggeranong 7 59.55 Lorena Barbaro Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 7 59.55 Kobi Kiraly Woden 12/08/07 WDS Telopea 9 1:01.96 Breana Gilroy Vikings 12/08/07 WDS Telopea 10 1:02.21 Emma Gillingham Burley Griffin 10/06/07 WDS Canberra

9 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 48.73 Tizana Fiorese Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 2 49.48 Samantha Young Woden 20/05/07 Peakhurst Junior Sprint Meet 3 51.65 Evie McNee Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 4 51.70 Isabella Marinelli Woden 12/08/07 WDS Telopea 5 52.19 Phoebe Crowe Canberra 1/04/07 WDS Woden 6 52.73 Georgia Powley Ginninderra 10/06/07 WDS Canberra 7 53.77 Shannon Maloney Woden 9/09/07 WDS Tuggeranong 8 54.68 Ashley Groch Canberra 9/09/07 WDS Tuggeranong 9 54.73 Kaari Toivonen Vikings 6/05/07 WDS Burley Griffin 10 54.78 Zoe Carter Telopea 2/06/07 Carlile Speedo Cup 10 54.78 Mikaela Goldstein Woden 1/04/07 WDS Woden

10 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 42.30 Anika Buckley Ginninderra 17/08/07 NSW State Age SC Championships 2 46.13 Ayu Barry Telopea 28/07/07 ACT Short Course 3 47.33 Kayla Zissler Woden 20/05/07 Peakhurst Junior Sprint Meet 4 47.39 Priscilla Symmes Vikings 1/04/07 WDS Woden 5 47.73 Tayla Casey Woden 9/09/07 WDS Tuggeranong 6 47.81 Carly Symons Woden 20/05/07 Peakhurst Junior Sprint Meet 7 48.62 Tarni Miller Canberra 23/06/07 Ginninderra 8 48.86 Breanna Toze Woden 28/07/07 ACT Short Course 9 49.21 Tiarna Henden Goulburn 10/06/07 WDS Canberra 10 49.49 Bridget Reilly Woden 12/08/07 WDS Telopea

11 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 38.33 Emma Thompson Queanbeyan 7/07/07 NSW Country SC 2 42.48 Sally Foster Canberra 28/07/07 ACT Short Course 3 43.23 Brooke James ACT 30/09/07 NSW SC Development Meet 4 43.53 Britt McDonald Canberra 28/07/07 ACT Short Course 5 44.06 Zoe Castles Burley Griffin 11/05/07 TVSC BG Joint Club Night 6 44.62 Anna Bewley Canberra 7/07/07 NSW Country SC 7 44.71 Emily Van Gerwen Vikings 7/07/07 NSW Country SC 8 45.29 Emma Pullinen Burley Griffin 7/07/07 NSW Country SC 9 45.94 Priscilla Symmes Vikings 28/07/07 ACT Short Course 10 46.12 Tamika Brinkley Vikings 7/07/07 NSW Country SC

12 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 35.29 Ashleigh Sunderland Queanbeyan 3/08/07 NSW State Open 2 35.77 Sarah Baker Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 3 39.54 Sarah Naco Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 4 40.93 Amy Brown Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 5 41.10 Camille Herstik Vikings 7/07/07 NSW Country SC 6 41.46 Chelsea Brodie Vikings 7/07/07 NSW Country SC 7 42.77 Zoe Castles Burley Griffin 7/07/07 NSW Country SC 8 42.80 Rochelle Gardiner Burley Griffin 7/07/07 NSW Country SC 9 43.23 Mabel Lam Queanbeyan 7/07/07 NSW Country SC 10 43.46 Riley O'Shaughnessy Ginninderra 23/06/07 Ginninderra

13 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 36.15 Chloe Yin Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 2 36.61 Jessica Schembri Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 3 37.33 Ashleigh Streatfield Vikings 7/07/07 NSW Country SC 4 37.88 Jessica Hood ACT 30/09/07 NSW SC Development Meet 5 38.79 Brianna Charteris Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 6 38.89 Charlotte Packard Canberra 7/07/07 NSW Country SC 7 39.08 Nicole Martine CRUIZ 7/07/07 NSW Country SC 8 39.74 Georgia Hardy Woden 7/07/07 NSW Country SC 9 40.29 Lindsay De Witte Telopea 3/06/07 McCredie/Toongabbie 10 40.63 Miranda Debeljakovic CRUIZ 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet

14 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 35.72 Chloe Yin Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 2 37.09 Laura Angus Telopea 3/08/07 NSW State Open 3 37.82 Laura Raine Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 4 38.06 Lizzy Philippa Vikings 28/07/07 ACT Short Course 5 38.92 Claire Nicholls Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 6 39.25 Alana Dougherty Ginninderra 29/08/07 Telstra Australian Short Cours 7 39.37 Emma Carey Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 8 39.93 Charlotte Packard Canberra 28/07/07 ACT Short Course 9 40.12 Sarah Friend Woden 28/07/07 ACT Short Course 10 40.29 Sian Ley Vikings 7/07/07 NSW Country SC

15 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 34.90 Meagan Ramsay Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 2 36.03 Elle Pattenden Vikings 7/07/07 NSW Country SC 3 36.05 Maddie Powley Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 4 37.11 Jessica Traficante Telopea 7/07/07 NSW Country SC 5 37.19 Christie Jones Vikings 17/08/07 NSW State Age SC Championships 6 38.08 Gemma Smith Woden 7/07/07 NSW Country SC 7 38.09 Claire Nicholls Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 8 38.42 Erin Priestly Ginninderra 9/07/07 NSW Duel Meet Series 9 38.90 Heather Middleton Telopea 7/07/07 NSW Country SC 10 39.18 Amanda Clifford Telopea 7/07/07 NSW Country SC

16 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 35.01 Mikayla Pelkowitz Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 2 38.05 Sarah Martine CRUIZ 7/07/07 NSW Country SC 3 38.69 Cassandra Reid Burley Griffin 7/07/07 NSW Country SC 4 39.05 Bianca Pitts Vikings 17/08/07 NSW State Age SC Championships 5 39.39 Teagan Hore Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 6 39.46 Alannah Grimm Vikings 7/07/07 NSW Country SC 7 40.12 Nicole Schmocker Woden 28/07/07 ACT Short Course 8 42.56 Natasha Cossetto Vikings 15/06/07 TVSC Club Night 1 9 46.71 Hayley Dwyer Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet

17 & Over 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 34.45 Amy White Woden 29/08/07 Telstra Australian Short Cours 2 36.04 Karina Graham Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 3 37.30 Rowena Charteris Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 4 52.89 Siobhan Paton Telopea 12/08/07 WDS Telopea

8 & Under 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:56.24 Rebecca Cross Vikings 9/09/07 WDS Tuggeranong 2 2:23.68 Bethany Gillard Ginninderra 9/09/07 WDS Tuggeranong 3 2:27.33 Gabrielle Scarth-Johnson Vikings 1/04/07 WDS Woden 4 2:28.13 Ashleigh Jones Vikings 1/04/07 WDS Woden 5 2:31.57 Tennille Miller Canberra 12/08/07 WDS Telopea 6 2:31.96 Milla Wolf Vikings 11/05/07 TVSC BG Joint Club Night

9 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:44.70 Tizana Fiorese Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 2 1:49.74 Samantha Young Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 3 1:56.32 Kaari Toivonen Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 4 1:57.08 Ashley Groch Canberra 9/09/07 WDS Tuggeranong 5 1:58.94 Isabella Marinelli Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 6 1:59.96 Zoe Carter Telopea 2/06/07 Carlile Speedo Cup 7 2:02.80 Josephine Gillespie Woden 9/09/07 WDS Tuggeranong 8 2:05.42 Rachael Lester Canberra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 9 2:14.02 Erynne Bugg Vikings 6/05/07 WDS Burley Griffin 10 2:15.19 Rebecca Philippa Vikings 9/09/07 WDS Tuggeranong

10 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:30.78 Anika Buckley Ginninderra 17/08/07 NSW State Age SC Championships 2 1:40.30 Tarni Miller Canberra 28/07/07 ACT Short Course 3 1:44.66 Ayu Barry Telopea 2/06/07 Carlile Speedo Cup 4 1:45.04 Carly Symons Woden 28/07/07 ACT Short Course 5 1:49.02 Tayla Casey Woden 9/09/07 WDS Tuggeranong 6 1:49.19 Bridget Reilly Woden 6/05/07 WDS Burley Griffin 7 1:50.63 Sunisar Clarke Ginninderra 12/08/07 WDS Telopea 8 1:50.89 Samantha Young Woden 28/07/07 ACT Short Course 9 1:51.77 Nadia Govier Vikings 15/06/07 TVSC Club Night 1 10 1:52.08 Alison McKinlay Woden 9/09/07 WDS Tuggeranong

11 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:25.87 Emma Thompson Queanbeyan 7/07/07 NSW Country SC 2 1:34.39 Sally Foster Canberra 28/07/07 ACT Short Course 3 1:34.88 Britt McDonald Canberra 28/07/07 ACT Short Course 4 1:37.67 Priscilla Symmes Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 5 1:40.71 Emma Pullinen Burley Griffin 12/08/07 WDS Telopea 6 1:40.72 Brooke James Burley Griffin 12/08/07 WDS Telopea 7 1:41.03 Tamika Brinkley Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 8 1:42.00 Anna Bewley Canberra 10/06/07 WDS Canberra 9 1:43.18 Imogen Schiwy Canberra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 10 1:44.04 Taila Simsons Canberra 10/06/07 WDS Canberra

12 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:15.31 Sarah Baker Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 2 1:15.72 Ashleigh Sunderland Queanbeyan 3/08/07 NSW State Open 3 1:26.17 Sarah Naco Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 4 1:28.02 Amy Brown Vikings 7/07/07 NSW Country SC 5 1:29.15 Chelsea Brodie Vikings 7/07/07 NSW Country SC 6 1:30.02 Zoe Castles Burley Griffin 7/07/07 NSW Country SC 7 1:30.29 Camille Herstik Vikings 7/07/07 NSW Country SC 8 1:32.30 Monique Murphy Vikings 29/04/07 TVSC Club Championships 9 1:33.49 Riley O'Shaughnessy Ginninderra 10/06/07 WDS Canberra 10 1:36.23 Samantha Marceddo Burley Griffin 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet

13 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:18.04 Jessica Schembri Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 2 1:18.89 Chloe Yin Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 3 1:19.51 Ashleigh Streatfield Vikings 17/08/07 NSW State Age SC Championships 4 1:21.93 Nicole Martine SmartStart 17/08/07 NSW State Age SC Championships 5 1:23.24 Brianna Charteris Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 6 1:23.32 Jessica Hood Woden 17/08/07 NSW State Age SC Championships 7 1:25.12 Miranda Debeljakovic CRUIZ 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 8 1:27.35 Georgia Hardy Woden 23/06/07 Ginninderra 9 1:27.41 Sarah Friend Woden 12/05/07 Woden Club Championships 10 1:28.41 Charlotte Packard Canberra 7/07/07 NSW Country SC

14 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:16.97 Chloe Yin Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 2 1:17.97 Laura Angus Telopea 3/08/07 NSW State Open 3 1:20.43 Laura Raine Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 4 1:21.08 Lizzy Philippa Vikings 28/07/07 ACT Short Course 5 1:21.27 Claire Nicholls Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 6 1:24.97 Sarah Friend Woden 28/07/07 ACT Short Course 7 1:25.82 Alana Dougherty Ginninderra 29/08/07 Telstra Australian Short Cours 8 1:26.32 Emma Carey Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 9 1:26.62 Sarah Burford Woden 23/06/07 Ginninderra 10 1:26.83 Ellis Blaikie CRUIZ 28/07/07 ACT Short Course

15 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:13.57 Meagan Ramsay Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 2 1:17.16 Elle Pattenden Vikings 7/07/07 NSW Country SC 3 1:17.37 Christie Jones Vikings 17/08/07 NSW State Age SC Championships 4 1:17.51 Maddie Powley Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 5 1:19.75 Erin Priestly Ginninderra 9/07/07 NSW Duel Meet Series 6 1:19.76 Jessica Traficante Telopea 17/08/07 NSW State Age SC Championships 7 1:20.51 Claire Nicholls Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 8 1:24.03 Samantha Prothero Woden 12/05/07 Woden Club Championships 9 1:24.09 Gemma Smith Woden 7/07/07 NSW Country SC 10 1:24.19 Heather Middleton Telopea 7/07/07 NSW Country SC

16 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:13.74 Mikayla Pelkowitz Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 2 1:20.82 Sarah Martine CRUIZ 7/07/07 NSW Country SC 3 1:22.40 Bianca Pitts Vikings 17/08/07 NSW State Age SC Championships 4 1:25.08 Alannah Grimm Vikings 7/07/07 NSW Country SC 5 1:26.26 Teagan Hore Vikings 7/07/07 NSW Country SC 6 1:28.28 Nicole Schmocker Woden 12/05/07 Woden Club Championships 7 1:43.88 Hayley Dwyer Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet

17 & Over 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:13.70 Amy White Woden 17/08/07 NSW State Age SC Championships 2 1:19.04 Karina Graham Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 3 1:20.65 Rowena Charteris Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC

10 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:19.43 Anika Buckley Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 2 3:36.60 Priscilla Symmes Vikings 1/04/07 WDS Woden 3 3:48.33 Bridget Reilly Woden 9/09/07 WDS Tuggeranong 4 3:49.06 Tayla Casey Woden 9/09/07 WDS Tuggeranong 5 3:50.98 Samantha Young Woden 12/08/07 WDS Telopea 6 3:55.45 Kayla Zissler Woden 6/05/07 WDS Burley Griffin 7 3:58.40 Laruen Abraham Canberra 9/09/07 WDS Tuggeranong

11 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:26.96 Brooke James Burley Griffin 9/09/07 WDS Tuggeranong 2 3:32.95 Priscilla Symmes Vikings 12/08/07 WDS Telopea 3 3:35.80 Tamika Brinkley Vikings 10/06/07 WDS Canberra 4 3:39.07 Emma Kelly Vikings 15/06/07 TVSC Club Night 1 5 3:42.51 Natasha Kosev Ginninderra 9/09/07 WDS Tuggeranong 6 3:47.22 Tarni Miller Canberra 9/09/07 WDS Tuggeranong 7 3:54.45 Olivia Alarcon Vikings 12/08/07 WDS Telopea 8 4:00.88 Alexandra Brenner Telopea 9/09/07 WDS Tuggeranong 9 4:35.56 Kyna Millan Vikings 15/06/07 TVSC Club Night 1

12 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:42.18 Sarah Baker Ginninderra 17/08/07 NSW State Age SC Championships 2 2:45.89 Ashleigh Sunderland Queanbeyan 3/08/07 NSW State Open 3 3:10.52 Sarah Naco Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 4 3:11.52 Chelsea Brodie Vikings 28/07/07 ACT Short Course 5 3:23.57 Samantha Marceddo Burley Griffin 6/05/07 WDS Burley Griffin 6 3:26.41 Tyler Allen Canberra 6/05/07 WDS Burley Griffin 7 3:28.45 Emily Clark Canberra 12/08/07 WDS Telopea 8 3:35.50 Tamika Brinkley Vikings 9/09/07 WDS Tuggeranong 9 3:43.20 Sally Foster Canberra 12/08/07 WDS Telopea

13 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:48.63 Ashleigh Streatfield Vikings 17/08/07 NSW State Age SC Championships 2 2:49.63 Jessica Schembri Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 3 2:51.35 Nicole Martine SmartStart 17/08/07 NSW State Age SC Championships 4 2:55.22 Brianna Charteris Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 5 2:58.03 Jessica Hood Woden 17/08/07 NSW State Age SC Championships 6 3:01.12 Miranda Debeljakovic SmartStart 17/08/07 NSW State Age SC Championships 7 3:09.79 Ellis Blaikie CRUIZ 1/04/07 WDS Woden 8 3:15.82 Charlotte Packard Canberra 23/06/07 Ginninderra 9 3:16.62 Rachel O'Brien Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 10 3:18.74 Rochelle Gardiner Burley Griffin 12/08/07 WDS Telopea

14 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:42.69 Laura Angus Telopea 3/08/07 NSW State Open 2 2:48.86 Chloe Yin Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 3 2:51.33 Laura Raine Ginninderra 17/08/07 NSW State Age SC Championships 4 2:55.18 Lizzy Philippa Vikings 17/08/07 NSW State Age SC Championships 5 3:02.38 Ellis Blaikie CRUIZ 28/07/07 ACT Short Course 6 3:04.26 Alana Dougherty Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 7 3:07.01 Sian Ley Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 8 3:10.73 Emma Carey Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 9 3:11.59 Charlotte Packard Canberra 28/07/07 ACT Short Course 10 3:33.80 Sinead Pearson Telopea 12/08/07 WDS Telopea

15 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:35.70 Meagan Ramsay Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 2 2:43.96 Erin Priestly Ginninderra 9/07/07 NSW Duel Meet Series 3 2:46.70 Christie Jones Vikings 17/08/07 NSW State Age SC Championships 4 2:49.01 Jessica Traficante Telopea 17/08/07 NSW State Age SC Championships 5 2:49.45 Maddie Powley Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 6 2:51.14 Elle Pattenden Woden 28/07/07 ACT Short Course 7 3:00.34 Gemma Smith Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 8 3:09.86 Sian Ley Vikings 28/07/07 ACT Short Course

16 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:48.47 Mikayla Pelkowitz Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 2 2:50.20 Sarah Martine SmartStart 17/08/07 NSW State Age SC Championships

17 & Over 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:38.66 Amy White Woden 17/08/07 NSW State Age SC Championships 2 2:54.11 Karina Graham Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 3 2:55.51 Rowena Charteris Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 4 3:03.47 Alannah Grimm Vikings 9/09/07 WDS Tuggeranong

8 & Under 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 47.76 Ebony Norris Woden 9/09/07 WDS Tuggeranong 2 50.41 Kobi Kiraly Woden 12/08/07 WDS Telopea 3 50.83 Emma Gillingham Burley Griffin 11/05/07 TVSC BG Joint Club Night 4 51.50 Mackenzie Morrison Burley Griffin 11/05/07 TVSC BG Joint Club Night 5 53.36 Ashleigh Cockburn Canberra 6/05/07 WDS Burley Griffin 6 53.99 Rebecca Cross Vikings 11/05/07 TVSC BG Joint Club Night 7 54.63 Rachael Albertson-Kill Telopea 6/05/07 WDS Burley Griffin 8 55.02 Tamika Veale Canberra 23/06/07 Ginninderra 9 56.94 Isabella Marinelli Woden 1/04/07 WDS Woden 10 59.59 Breana Gilroy Vikings 9/09/07 WDS Tuggeranong

9 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 40.79 Tizana Fiorese Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 2 41.87 Shannon Maloney Woden 28/07/07 ACT Short Course 3 46.67 Ellie Hearn Woden 9/09/07 WDS Tuggeranong 4 49.35 Georgia Cameron Woden 1/04/07 WDS Woden 5 49.43 Ashleigh Cockburn Canberra 9/09/07 WDS Tuggeranong 6 50.55 Arabella Schiwy Canberra 23/06/07 Ginninderra 7 51.81 Samantha Young Woden 20/05/07 Peakhurst Junior Sprint Meet 8 52.54 Kira Joyce-Piper Woden 1/04/07 WDS Woden 9 52.91 Katelyn Weller Queanbeyan 6/05/07 WDS Burley Griffin 10 52.98 Mikaela Goldstein Woden 1/04/07 WDS Woden

10 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 36.06 Anika Buckley Ginninderra 17/08/07 NSW State Age SC Championships 2 37.08 Ayu Barry Telopea 28/07/07 ACT Short Course 3 39.47 Holly Williams Woden 28/07/07 ACT Short Course 4 40.32 Carly Symons Woden 20/05/07 Peakhurst Junior Sprint Meet 5 40.92 Emma Barrett Burley Griffin 11/05/07 TVSC BG Joint Club Night 6 41.73 Eliza Tetley Burley Griffin 28/07/07 ACT Short Course 7 42.73 Chloe Robbins Ginninderra 10/06/07 WDS Canberra 8 43.03 Kara Martin ACT 30/09/07 NSW SC Development Meet 9 43.53 Elise Powley Ginninderra 1/04/07 WDS Woden 10 44.19 Maya Blaikie CRUIZ 23/06/07 Ginninderra

11 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 32.89 Emma Thompson Queanbeyan 17/08/07 NSW State Age SC Championships 2 34.59 Britt McDonald Canberra 28/07/07 ACT Short Course 3 36.30 Imogen Schiwy Canberra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 4 36.74 Emily Van Gerwen Vikings 28/07/07 ACT Short Course 5 36.85 Zoe Castles Burley Griffin 11/05/07 TVSC BG Joint Club Night 6 38.53 Emma Barrett Burley Griffin 7/07/07 NSW Country SC 7 39.66 Taila Simsons Canberra 10/06/07 WDS Canberra 8 40.81 Claire Friend Woden 23/06/07 Ginninderra 9 43.58 Tamika Brinkley Vikings 12/08/07 WDS Telopea 10 43.88 Priscilla Symmes Vikings 9/09/07 WDS Tuggeranong

12 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 33.02 Ashleigh Sunderland Queanbeyan 7/07/07 NSW Country SC 2 33.14 Amy Brown Vikings 7/07/07 NSW Country SC 3 33.38 Sarah Baker Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 4 33.48 Stephanie Wise Canberra 7/07/07 NSW Country SC 5 33.55 Chelsea Brodie Vikings 23/06/07 Ginninderra 6 33.94 Imogen Schiwy Canberra 7/07/07 NSW Country SC 7 34.09 Mabel Lam Queanbeyan 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 8 34.79 Sarah Naco Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 9 35.53 Zoe Castles Burley Griffin 7/07/07 NSW Country SC 10 35.55 Samantha Marceddo Burley Griffin 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet

13 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 31.70 Brianna Charteris Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 2 32.38 Chloe Yin Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 3 32.56 Lindsay De Witte Telopea 23/06/07 Ginninderra 4 33.27 Samantha Marceddo Burley Griffin 28/07/07 ACT Short Course 5 34.06 Ashleigh Streatfield Vikings 23/06/07 Ginninderra 6 34.20 Georgia Hardy Woden 7/07/07 NSW Country SC 7 34.49 Jessica Schembri Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 8 34.76 Jessica Hood ACT 30/09/07 NSW SC Development Meet 9 35.10 Monique Murphy Vikings 28/07/07 ACT Short Course 10 35.31 Kate Allen Canberra 1/04/07 WDS Woden

14 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 31.02 Sarah Friend Woden 23/06/07 Ginninderra 2 31.31 Sarah Burford Woden 3/08/07 NSW State Open 3 31.94 Lyndsay Saywell Telopea 7/07/07 NSW Country SC 4 31.99 Laura Angus Telopea 3/08/07 NSW State Open 5 32.72 Claire Nicholls Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 6 33.09 Erin Sykora Woden 7/07/07 NSW Country SC 7 33.12 Jessica Cartwright Ginninderra 6/05/07 WDS Burley Griffin 8 33.97 Rebecca Campbell Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 9 34.33 Jessie Robinson Ginninderra 10/06/07 WDS Canberra 10 35.03 Lizzy Philippa Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet

15 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 29.90 Tamara Gradden Telopea 29/08/07 Telstra Australian Short Cours 2 30.49 Erin Priestly Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 3 30.59 Samantha Prothero Woden 7/07/07 NSW Country SC 4 31.11 Meagan Ramsay Ginninderra 17/08/07 NSW State Age SC Championships 5 31.29 Tiff Williams Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 5 31.29 Heather Middleton Telopea 17/08/07 NSW State Age SC Championships 7 31.53 Amanda Clifford Telopea 23/06/07 Ginninderra 8 31.73 Elle Pattenden Vikings 7/07/07 NSW Country SC 9 32.11 Alex Debeljakovic CRUIZ 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 10 32.56 Jessica Traficante Telopea 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet

16 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 30.36 Cassandra Reid Burley Griffin 3/08/07 NSW State Open 2 32.27 Mikayla Pelkowitz Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 3 32.45 Bianca Pitts Vikings 17/08/07 NSW State Age SC Championships 4 32.47 Liz Gregory Telopea 23/06/07 Ginninderra 5 32.81 Simone Vicary Telopea 28/07/07 ACT Short Course 6 33.04 Jaemi Maher Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 7 33.27 Alannah Grimm Vikings 7/07/07 NSW Country SC 8 33.35 Maria Memmolo Telopea 28/07/07 ACT Short Course 9 33.57 Sarah Martine CRUIZ 7/07/07 NSW Country SC 10 34.13 Teagan Hore Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet

17 & Over 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 30.23 Amy White Woden 17/08/07 NSW State Age SC Championships 2 30.80 Teresa O'Hara Burley Griffin 3/08/07 NSW State Open 3 31.02 Elly James Telopea 17/08/07 NSW State Age SC Championships 4 33.20 Karina Graham Woden 28/07/07 ACT Short Course 5 34.61 Rowena Charteris Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 6 45.77 Siobhan Paton Telopea 10/06/07 WDS Canberra

10 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:25.79 Ayu Barry Telopea 28/07/07 ACT Short Course 2 1:31.31 Anika Buckley Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 3 1:41.61 Eliza Tetley Burley Griffin 10/06/07 WDS Canberra 4 1:56.40 Alyssa Hughes Vikings 9/09/07 WDS Tuggeranong 5 2:06.93 Laruen Abraham Canberra 10/06/07 WDS Canberra

11 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:19.50 Britt McDonald Canberra 12/08/07 WDS Telopea 2 1:20.91 Emma Thompson Queanbeyan 28/07/07 ACT Short Course 3 1:22.76 Emily Van Gerwen Vikings 28/07/07 ACT Short Course 4 1:28.27 Emma Barrett Burley Griffin 10/06/07 WDS Canberra 5 1:33.22 Taila Simsons Canberra 9/09/07 WDS Tuggeranong 6 1:39.09 Emma Pullinen Burley Griffin 12/08/07 WDS Telopea 7 1:40.63 Tamika Brinkley Vikings 10/06/07 WDS Canberra 8 1:44.10 Priscilla Symmes Vikings 9/09/07 WDS Tuggeranong 9 1:50.31 Olivia Alarcon Vikings 29/04/07 TVSC Club Championships 10 1:52.01 Melanie Le Couteur Vikings 29/04/07 TVSC Club Championships

12 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:13.37 Amy Brown Vikings 7/07/07 NSW Country SC 2 1:13.80 Chelsea Brodie Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 3 1:14.20 Monique Murphy Vikings 29/04/07 TVSC Club Championships 4 1:14.66 Sarah Baker Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 5 1:14.79 Stephanie Wise Canberra 17/08/07 NSW State Age SC Championships 6 1:17.64 Samantha Marceddo Burley Griffin 23/06/07 Ginninderra 7 1:17.69 Zoe Castles Burley Griffin 28/07/07 ACT Short Course 8 1:19.24 Sarah Naco Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 9 1:23.88 Mabel Lam Queanbeyan 23/06/07 Ginninderra 10 1:26.61 Dana Fedorow Queanbeyan 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet

13 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:11.79 Brianna Charteris Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 2 1:12.44 Monique Murphy Vikings 28/07/07 ACT Short Course 3 1:15.26 Samantha Marceddo Burley Griffin 28/07/07 ACT Short Course 4 1:15.30 Sarah Friend Woden 12/05/07 Woden Club Championships 5 1:16.10 Miranda Debeljakovic CRUIZ 7/07/07 NSW Country SC 6 1:17.96 Aimee Van Gerwen Vikings 9/09/07 WDS Tuggeranong 7 1:18.26 Georgia Hardy Woden 1/04/07 WDS Woden 8 1:18.64 Olivia Columb Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 9 1:20.90 Nicole Martine Telopea 23/06/07 Ginninderra 10 1:21.12 Ashleigh Streatfield Vikings 29/04/07 TVSC Club Championships

14 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:05.65 Erin Priestly Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 2 1:07.85 Sarah Burford Woden 23/06/07 Ginninderra 3 1:08.15 Sarah Friend Woden 17/08/07 NSW State Age SC Championships 4 1:09.00 Laura Angus Telopea 3/08/07 NSW State Open 5 1:11.11 Lyndsay Saywell Telopea 17/08/07 NSW State Age SC Championships 6 1:11.70 Jessica Cartwright Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 7 1:16.78 Rebecca Campbell Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 8 1:17.13 Erin Sykora Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 9 1:17.92 Jessie Robinson Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 10 1:20.45 Laura Raine Ginninderra 12/08/07 WDS Telopea

15 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:05.48 Erin Priestly Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 2 1:07.21 Meagan Ramsay Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 3 1:07.31 Tiff Williams Ginninderra 17/08/07 NSW State Age SC Championships 4 1:07.66 Heather Middleton Telopea 17/08/07 NSW State Age SC Championships 5 1:07.80 Elle Pattenden Vikings 7/07/07 NSW Country SC 6 1:08.24 Tamara Gradden Telopea 7/07/07 NSW Country SC 7 1:09.62 Claire Nicholls Ginninderra 17/08/07 NSW State Age SC Championships 8 1:09.83 Amanda Clifford Telopea 17/08/07 NSW State Age SC Championships 9 1:09.86 Samantha Prothero Woden 28/07/07 ACT Short Course 10 1:10.21 Jessica Traficante Telopea 7/07/07 NSW Country SC

16 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:06.61 Cassandra Reid Burley Griffin 3/08/07 NSW State Open 2 1:09.64 Mikayla Pelkowitz Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 3 1:10.29 Bianca Pitts Vikings 17/08/07 NSW State Age SC Championships 4 1:11.42 Jaemi Maher Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 5 1:12.99 Sarah Martine CRUIZ 28/07/07 ACT Short Course 6 1:14.37 Alannah Grimm Vikings 28/07/07 ACT Short Course 7 1:14.76 Simone Vicary Telopea 7/07/07 NSW Country SC 8 1:16.09 Maria Memmolo Telopea 28/07/07 ACT Short Course 9 1:24.90 Teagan Hore Vikings 29/04/07 TVSC Club Championships 10 1:36.69 Nicole Schmocker Woden 12/05/07 Woden Club Championships

17 & Over 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:04.20 Amy White Woden 17/08/07 NSW State Age SC Championships 2 1:09.71 Elly James Telopea 17/08/07 NSW State Age SC Championships 3 1:10.56 Teresa O'Hara Burley Griffin 7/07/07 NSW Country SC 4 1:15.61 Rowena Charteris Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 5 1:17.82 Stephanie Banham Vikings 29/04/07 TVSC Club Championships 6 1:18.69 Karina Graham Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet

12 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:45.48 Stephanie Wise Canberra 17/08/07 NSW State Age SC Championships 2 2:48.09 Amy Brown Vikings 10/06/07 WDS Canberra 3 2:56.59 Chelsea Brodie Vikings 23/06/07 Ginninderra

13 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:40.85 Brianna Charteris Ginninderra 10/06/07 Canberra Inaugural Twilight TT 2 2:53.06 Olivia Columb Ginninderra 12/08/07 WDS Telopea

14 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:23.28 Erin Priestly Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 2 2:31.16 Sarah Burford Woden 28/07/07 ACT Short Course 3 2:39.21 Lyndsay Saywell Telopea 28/07/07 ACT Short Course 4 2:51.96 Laura Raine Ginninderra 12/08/07 WDS Telopea

15 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:17.43 Erin Priestly Aust Gold 6/07/07 Trans Tasman - Canberra 2 2:21.37 Meagan Ramsay Ginninderra 17/08/07 NSW State Age SC Championships 3 2:23.54 Tiff Williams Ginninderra 17/08/07 NSW State Age SC Championships 4 2:26.70 Elle Pattenden Vikings 7/07/07 NSW Country SC 5 2:27.12 Heather Middleton Telopea 7/07/07 NSW Country SC 6 2:30.15 Jessica Traficante Telopea 17/08/07 NSW State Age SC Championships 7 2:33.72 Amanda Clifford Telopea 17/08/07 NSW State Age SC Championships 8 2:36.93 Christie Jones Vikings 17/08/07 NSW State Age SC Championships 9 2:44.25 Alex Debeljakovic CRUIZ 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 10 2:53.03 Tenaya Veale Canberra 1/04/07 WDS Woden

16 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:26.14 Cassandra Reid Burley Griffin 17/08/07 NSW State Age SC Championships 2 2:31.27 Bianca Pitts Vikings 17/08/07 NSW State Age SC Championships

17 & Over 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:19.89 Amy White Woden 17/08/07 NSW State Age SC Championships 2 2:51.89 Alannah Grimm Vikings 9/09/07 WDS Tuggeranong

8 & Under 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:45.17 Ebony Norris Woden 9/09/07 WDS Tuggeranong 2 1:46.31 Kobi Kiraly Woden 12/08/07 WDS Telopea 3 1:46.57 Rebecca Cross Vikings 9/09/07 WDS Tuggeranong 4 1:49.96 Emma Gillingham Burley Griffin 9/09/07 WDS Tuggeranong 5 1:52.39 Isabella Marinelli Woden 1/04/07 WDS Woden 6 1:54.25 Tamika Veale Canberra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 7 1:56.82 Gabrielle Scarth-Johnson Vikings 9/09/07 WDS Tuggeranong 8 1:57.97 Ashleigh Cockburn Canberra 10/06/07 WDS Canberra 9 2:03.49 Ashley Groch Canberra 10/06/07 WDS Canberra 10 2:05.78 Breana Gilroy Vikings 9/09/07 WDS Tuggeranong

9 years 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:30.93 Tizana Fiorese Ginninderra 12/08/07 WDS Telopea 2 1:34.01 Shannon Maloney Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 3 1:35.45 Samantha Young Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 4 1:39.09 Kaari Toivonen Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 5 1:40.71 Arabella Schiwy Canberra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 6 1:42.42 Mikaela Goldstein Woden 1/04/07 WDS Woden 7 1:43.00 Rachel Brown Canberra 10/06/07 WDS Canberra 8 1:44.37 Georgia Powley Ginninderra 10/06/07 WDS Canberra 9 1:45.15 Isabella Marinelli Woden 20/05/07 Peakhurst Junior Sprint Meet 10 1:45.33 Georgia Cameron Woden 1/04/07 WDS Woden

10 years 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:21.68 Anika Buckley Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 2 1:28.75 Carly Symons Woden 28/07/07 ACT Short Course 3 1:28.88 Holly Williams Woden 28/07/07 ACT Short Course 4 1:30.89 Priscilla Symmes Vikings 6/05/07 WDS Burley Griffin 5 1:31.68 Breanna Toze Woden 28/07/07 ACT Short Course 6 1:32.23 Eliza Tetley Burley Griffin 28/07/07 ACT Short Course 7 1:35.06 Kayla Zissler Woden 20/05/07 Peakhurst Junior Sprint Meet 8 1:36.24 Haley Jedrzejek Canberra 12/08/07 WDS Telopea 9 1:36.54 Tarni Miller Canberra 12/08/07 WDS Telopea 10 1:36.65 Elise Powley Ginninderra 10/06/07 WDS Canberra

11 years 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:20.59 Britt McDonald Canberra 12/08/07 WDS Telopea 2 1:24.08 Emily Van Gerwen Vikings 28/07/07 ACT Short Course 3 1:26.89 Taila Simsons Canberra 1/04/07 WDS Woden 4 1:29.18 Emma Barrett Burley Griffin 10/06/07 WDS Canberra 5 1:29.88 Tamika Brinkley Vikings 12/08/07 WDS Telopea 6 1:29.99 Brooke James ACT 30/09/07 NSW SC Development Meet 7 1:30.72 Claire Friend Woden 12/05/07 Woden Club Championships 8 1:30.75 Haley Jedrzejek Canberra 9/09/07 WDS Tuggeranong 9 1:32.28 Nellie Metcalfe Canberra 10/06/07 WDS Canberra 10 1:33.21 Priscilla Symmes Vikings 11/05/07 TVSC BG Joint Club Night

12 years 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:12.68 Ashleigh Sunderland Queanbeyan 28/07/07 ACT Short Course 2 1:15.45 Sarah Baker Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 3 1:18.29 Imogen Schiwy Canberra 28/07/07 ACT Short Course 4 1:19.84 Samantha Marceddo Burley Griffin 23/06/07 Ginninderra 5 1:20.02 Sarah Naco Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 6 1:23.18 Tahlia Davidson Woden 12/05/07 Woden Club Championships 7 1:23.28 Camille Herstik Vikings 6/05/07 WDS Burley Griffin 8 1:24.18 Samantha Calver ACT 30/09/07 NSW SC Development Meet 9 1:25.24 Rochelle Gardiner Burley Griffin 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 10 1:25.59 Tyler Allen ACT 30/09/07 NSW SC Development Meet

13 years 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:11.92 Lindsay De Witte Telopea 9/07/07 NSW Duel Meet Series 1 1:13.74 Brianna Charteris Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 2 1:14.10 Chloe Yin Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 3 1:14.44 Jessica Hood ACT 30/09/07 NSW SC Development Meet 4 1:15.06 Jessica Schembri Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 5 1:15.51 Ashleigh Streatfield Vikings 28/07/07 ACT Short Course 6 1:16.00 Georgia Hardy Woden 23/06/07 Ginninderra 7 1:22.82 Olivia Columb Ginninderra 12/08/07 WDS Telopea 8 1:23.06 Rochelle Gardiner Burley Griffin 9/09/07 WDS Tuggeranong 9 1:23.11 Mikela Rebeiro Canberra 6/05/07 WDS Burley Griffin 10 1:23.33 Claire Mantle Woden 23/06/07 Ginninderra

14 years 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:08.51 Erin Priestly Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 2 1:10.60 Sarah Friend Woden 28/07/07 ACT Short Course 3 1:10.77 Sarah Burford Woden 23/06/07 Ginninderra 4 1:12.07 Claire Nicholls Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 5 1:13.13 Lyndsay Saywell Telopea 28/07/07 ACT Short Course 6 1:17.00 Lizzy Philippa Vikings 28/07/07 ACT Short Course 7 1:17.08 Laura Raine Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 8 1:21.43 Emma Carey Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 9 1:21.88 Lauren Wynn Canberra 1/04/07 WDS Woden 10 1:22.30 Charlotte Packard Canberra 12/08/07 WDS Telopea

15 years 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:06.69 Meagan Ramsay Ginninderra 9/07/07 NSW Duel Meet Series 2 1:08.65 Samantha Prothero Woden 7/07/07 NSW Country SC 3 1:11.43 Claire Nicholls Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 4 1:11.62 Heather Middleton Telopea 7/07/07 NSW Country SC 5 1:11.69 Amanda Clifford Telopea 23/06/07 Ginninderra 6 1:12.91 Christie Jones Vikings 23/06/07 Ginninderra 7 1:13.46 Jessica Traficante Telopea 2/06/07 Carlile Speedo Cup 8 1:13.95 Alex Debeljakovic CRUIZ 28/07/07 ACT Short Course 9 1:14.25 Gemma Smith ACT 30/09/07 NSW SC Development Meet 10 1:15.27 Liz Gregory Telopea 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet

16 years 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:13.03 Cassandra Reid Burley Griffin 28/07/07 ACT Short Course 2 1:14.15 Teagan Hore Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 3 1:14.75 Bianca Pitts Vikings 28/07/07 ACT Short Course 4 1:14.98 Alannah Grimm Vikings 28/07/07 ACT Short Course 5 1:18.74 Natasha Cossetto Vikings 15/06/07 TVSC Club Night 1 6 1:39.76 Hayley Dwyer Woden 12/08/07 WDS Telopea

17 & Over 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:05.43 Amy White Woden 29/08/07 Telstra Australian Short Cours 2 1:13.85 Karina Graham Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 3 1:16.43 Teresa O'Hara Burley Griffin 28/07/07 ACT Short Course 4 1:16.44 Rowena Charteris Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 5 1:34.09 Siobhan Paton Telopea 12/08/07 WDS Telopea

9 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:00.68 Rebecca Philippa Vikings 12/08/07 WDS Telopea

10 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:56.30 Anika Buckley Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 2 3:01.85 Ayu Barry Telopea 7/07/07 NSW Country SC 3 3:17.01 Priscilla Symmes Vikings 29/04/07 TVSC Club Championships 4 3:27.91 Kara Martin Canberra 9/09/07 WDS Tuggeranong 5 3:31.65 Samantha Young Woden 12/08/07 WDS Telopea 6 3:32.32 Eliza Tetley Burley Griffin 23/06/07 Ginninderra 7 3:36.06 Aisha Collins Canberra 10/06/07 WDS Canberra 8 3:51.09 Millie Drummond Woden 1/04/07 WDS Woden 9 3:52.56 Alyssa Hughes Vikings 29/04/07 TVSC Club Championships 10 3:53.62 Jessica Wu Vikings 29/04/07 TVSC Club Championships

11 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:49.87 Emma Thompson Queanbeyan 7/07/07 NSW Country SC 2 2:53.02 Imogen Schiwy Canberra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 3 3:00.09 Emily Van Gerwen Vikings 23/06/07 Ginninderra 4 3:03.77 Priscilla Symmes Vikings 9/09/07 WDS Tuggeranong 5 3:05.08 Taila Simsons Canberra 9/09/07 WDS Tuggeranong 6 3:05.76 Claire Friend Woden 23/06/07 Ginninderra 7 3:06.27 Emma Barrett Burley Griffin 6/05/07 WDS Burley Griffin 8 3:14.24 Sally Foster Canberra 10/06/07 WDS Canberra 9 3:16.45 Tamika Brinkley Vikings 29/04/07 TVSC Club Championships 10 3:26.15 Melanie Le Couteur Vikings 10/06/07 WDS Canberra

12 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:36.49 Sarah Baker Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 2 2:43.16 Stephanie Wise Canberra 7/07/07 NSW Country SC 3 2:44.14 Amy Brown Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 4 2:44.78 Samantha Marceddo Burley Griffin 23/06/07 Ginninderra 5 2:46.81 Monique Murphy Vikings 29/04/07 TVSC Club Championships 6 2:47.82 Chelsea Brodie Vikings 7/07/07 NSW Country SC 7 2:49.27 Sarah Naco Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 8 2:49.80 Imogen Schiwy Canberra 7/07/07 NSW Country SC 9 2:50.44 Zoe Castles Burley Griffin 7/07/07 NSW Country SC 10 2:54.33 Camille Herstik Vikings 28/07/07 ACT Short Course

13 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:31.80 Brianna Charteris Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 2 2:32.74 Ashleigh Streatfield Vikings 17/08/07 NSW State Age SC Championships 3 2:37.34 Miranda Debeljakovic CRUIZ 7/07/07 NSW Country SC 4 2:38.60 Georgia Hardy Woden 7/07/07 NSW Country SC 5 2:39.45 Sarah Friend Woden 12/05/07 Woden Club Championships 5 2:39.45 Nicole Martine CRUIZ 28/07/07 ACT Short Course 7 2:45.85 Jessica Hood Woden 7/07/07 NSW Country SC 8 2:47.00 Renata Krause Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 9 2:50.52 Aimee Van Gerwen Vikings 9/09/07 WDS Tuggeranong 10 2:51.90 Rochelle Gardiner Burley Griffin 12/08/07 WDS Telopea

14 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:23.72 Laura Angus Telopea 3/08/07 NSW State Open 2 2:29.19 Sarah Burford Woden 17/08/07 NSW State Age SC Championships 3 2:33.42 Sarah Friend Woden 17/08/07 NSW State Age SC Championships 4 2:37.16 Lyndsay Saywell Telopea 7/07/07 NSW Country SC 5 2:37.78 Lizzy Philippa Vikings 7/07/07 NSW Country SC 6 2:38.49 Chloe Yin Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 7 2:43.56 Laura Raine Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 8 2:43.57 Ellis Blaikie CRUIZ 7/07/07 NSW Country SC 9 2:46.03 Alana Dougherty Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 10 2:53.39 Jessie Robinson Ginninderra 1/04/07 WDS Woden

15 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:21.18 Meagan Ramsay Ginninderra 17/08/07 NSW State Age SC Championships 2 2:25.22 Erin Priestly Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 3 2:26.73 Samantha Prothero Woden 3/08/07 NSW State Open 4 2:28.26 Claire Nicholls Ginninderra 17/08/07 NSW State Age SC Championships 5 2:29.85 Heather Middleton Telopea 7/07/07 NSW Country SC 6 2:29.92 Jessica Traficante Telopea 7/07/07 NSW Country SC 7 2:30.81 Elle Pattenden Vikings 7/07/07 NSW Country SC 8 2:31.03 Tiff Williams Ginninderra 17/08/07 NSW State Age SC Championships 9 2:31.54 Christie Jones Vikings 17/08/07 NSW State Age SC Championships 10 2:35.57 Amanda Clifford Telopea 17/08/07 NSW State Age SC Championships

16 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:31.78 Sarah Martine SmartStart 17/08/07 NSW State Age SC Championships 2 2:31.94 Mikayla Pelkowitz Ginninderra 17/08/07 NSW State Age SC Championships 3 2:35.94 Jaemi Maher Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 4 2:38.56 Bianca Pitts Vikings 28/07/07 ACT Short Course 5 2:38.96 Alannah Grimm Vikings 7/07/07 NSW Country SC 6 2:39.68 Teagan Hore Vikings 29/04/07 TVSC Club Championships 7 2:43.48 Liz Gregory Telopea 23/06/07 Ginninderra 8 2:45.34 Simone Vicary Telopea 28/07/07 ACT Short Course 9 2:57.56 Nicole Schmocker Woden 12/05/07 Woden Club Championships

17 & Over 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:19.15 Amy White Woden 3/08/07 NSW State Open 2 2:26.15 Elly James Telopea 17/08/07 NSW State Age SC Championships 3 2:41.63 Rowena Charteris Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 4 2:41.93 Karina Graham Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet

13 years 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 5:31.14 Brianna Charteris Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 2 5:37.83 Nicole Martine Telopea 23/06/07 Ginninderra

14 years 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 5:00.54 Laura Angus Telopea 3/08/07 NSW State Open

15 years 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:52.18 Meagan Ramsay Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 2 4:56.26 Erin Priestly Ginninderra 9/07/07 NSW Duel Meet Series 3 5:10.44 Claire Nicholls Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 4 5:15.37 Jessica Traficante Telopea 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet

16 years 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 5:22.38 Sarah Martine Telopea 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet

17 & Over 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:50.73 Amy White Woden 7/07/07 NSW Country SC 2 5:45.52 Karina Graham Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet


Go back to the top of this page.

Go back to Top 10 Page.