Winter 2007 Age Top 10 for Men


Short Course Ranking by Event (as at 12 February, 2008)
Note: Age as at Meet age which is generally age at the first day of the meet
8 & Under 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 36.96 Vasa Fedorow Queanbeyan 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 2 42.26 Andrew Martine CRUIZ 12/08/07 WDS Telopea 3 43.65 Kieran Organ Woden 20/05/07 Peakhurst Junior Sprint Meet 4 43.67 Jackson Savage Ginninderra 6/05/07 WDS Burley Griffin 5 44.54 William Crowe Canberra 9/09/07 WDS Tuggeranong 6 45.13 Kurt Gosling Vikings 12/08/07 WDS Telopea 7 45.95 Lachlan Webb Vikings 6/05/07 WDS Burley Griffin 8 46.17 Vincent Clarke Ginninderra 12/08/07 WDS Telopea 9 46.25 Jack Brinkley Vikings 15/06/07 TVSC Club Night 1 10 46.65 Eli Gatica Telopea 1/04/07 WDS Woden

9 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 35.93 Daniel Hearle Queanbeyan 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 2 38.23 Sean Stratton Woden 1/04/07 WDS Woden 3 38.47 Nathan De Meillon Vikings 28/07/07 ACT Short Course 4 38.94 Liam Barber Telopea 1/04/07 WDS Woden 5 39.82 Jonathon Krause Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 6 40.86 Jackson Savage Ginninderra 10/06/07 WDS Canberra 7 40.88 Jack Shelley Queanbeyan 1/04/07 WDS Woden 8 41.20 Aaron Bergman Canberra 1/04/07 WDS Woden 9 41.37 Caleb Whiteley Queanbeyan 9/09/07 WDS Tuggeranong 10 41.81 Edward Barker Vikings 6/05/07 WDS Burley Griffin

10 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 31.83 Lachlan Trabinger Vikings 7/07/07 NSW Country SC 2 32.97 Ayrton Kiraly ACT 30/09/07 NSW SC Development Meet 3 33.45 James Harris Woden 28/07/07 ACT Short Course 4 35.10 Alexander Ryan Telopea 28/07/07 ACT Short Course 5 36.30 Liam Barber Telopea 28/07/07 ACT Short Course 6 36.41 Joshua Brown ACT 30/09/07 NSW SC Development Meet 7 36.77 Tasman Calver Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 8 37.36 Sean Stratton ACT 30/09/07 NSW SC Development Meet 9 38.47 Shaun Philippa Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 10 38.50 Flynn O'Shaughnessy Ginninderra 23/06/07 Ginninderra

11 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 29.87 Jayden Malala Woden 7/07/07 NSW Country SC 2 30.71 Sean Maloney Woden 28/07/07 ACT Short Course 3 31.65 Antonio Barbaro Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 4 32.02 Josh Lind Queanbeyan 7/07/07 NSW Country SC 5 32.72 Alec Morris Woden 7/07/07 NSW Country SC 6 32.93 Jacob Randell Woden 23/06/07 Ginninderra 7 33.29 Thomas Ramsay Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 8 33.50 Luke Tebb Burley Griffin 28/07/07 ACT Short Course 9 33.57 Sam Bowden ACT 30/09/07 NSW SC Development Meet 10 33.79 William Downing Burley Griffin 23/06/07 Ginninderra

12 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 27.69 Hugo Morris Woden 17/08/07 NSW State Age SC Championships 2 28.32 Andy Chen Ginninderra 17/08/07 NSW State Age SC Championships 3 29.21 William Pulley Ginninderra 17/08/07 NSW State Age SC Championships 4 29.56 Jayden Malala Woden 28/07/07 ACT Short Course 5 30.35 Thomas McKinlay Woden 28/07/07 ACT Short Course 6 30.85 Jonathon Slockee Telopea 29/07/07 Blacktown Winter Meet 7 31.32 James Ashurst Burley Griffin 28/07/07 ACT Short Course 8 31.36 James Dowden Burley Griffin 23/06/07 Ginninderra 9 31.60 Jacob Randell Woden 28/07/07 ACT Short Course 10 31.70 Matt Riddell Canberra 28/07/07 ACT Short Course

13 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 27.72 Sam Lane Woden 17/08/07 NSW State Age SC Championships 2 28.98 Michael Humphries Woden 12/05/07 Woden Club Championships 3 29.27 Luke Abberton Vikings 7/07/07 NSW Country SC 4 29.30 Randall Barry Telopea 2/06/07 Carlile Speedo Cup 5 29.55 Georgi Marinov Queanbeyan 23/06/07 Ginninderra 6 30.26 Nic McClelland Canberra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 7 30.54 Kyal Stollznow Canberra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 8 30.69 Zachary Dowse Burley Griffin 6/05/07 WDS Burley Griffin 9 31.05 Bradley Jones Queanbeyan 23/06/07 Ginninderra 10 31.36 James Gibson Canberra 9/09/07 WDS Tuggeranong

14 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 25.33 Ciaran Plenty Woden 7/07/07 NSW Country SC 2 25.51 William McNamara Goulburn 28/07/07 ACT Short Course 3 26.36 Zach Bowden Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 4 26.70 Christopher McClelland Canberra 17/08/07 NSW State Age SC Championships 5 26.85 Jonathan Chan Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 6 26.91 Nicholas Honey Canberra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 7 26.92 Don Rocha Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 8 28.17 Patrick Hudson Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 9 28.25 Mitchell Nemec Telopea 2/06/07 Carlile Speedo Cup 10 28.77 Jordan Hamilton Canberra 7/07/07 NSW Country SC

15 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 24.75 Ben Treffers Burley Griffin 9/07/07 NSW Duel Meet Series 2 24.76 Zane Jordan Woden 7/07/07 NSW Country SC 3 26.01 Peter Bennett CRUIZ 23/06/07 Ginninderra 4 26.47 George Pulley Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 5 26.58 Zach Bowden Woden 28/07/07 ACT Short Course 6 26.63 Jackson Taylor-Grant Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 7 27.17 Aiden Fitzgerald Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 8 27.33 Niall Jacobsen Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 9 28.00 Derek Bayley Vikings 1/04/07 WDS Woden 10 28.06 Tim Bennett CRUIZ 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet

16 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 26.28 Yoichi Kobayashi Telopea 9/07/07 NSW Duel Meet Series 2 26.40 Sean Roderick Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 3 26.56 Niall Jacobsen Vikings 7/07/07 NSW Country SC 4 27.26 Zane Jordan Woden 28/07/07 ACT Short Course 5 27.31 Chris Hall-Travini Burley Griffin 10/06/07 Canberra Inaugural Twilight TT 6 27.44 Brent Jobling Woden 12/05/07 Woden Club Championships 7 27.49 Geoff Godkin Goulburn 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 8 27.52 Daniel Philippa Vikings 28/07/07 ACT Short Course 9 28.45 Mark Edmondson Burley Griffin 23/06/07 Ginninderra

17 & Over 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 24.30 Luke Hinchcliffe CRUIZ 7/07/07 NSW Country SC 2 24.66 Dax Foster Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 3 24.76 Tristan Jones Woden 28/07/07 ACT Short Course 4 24.93 Brendan Rocha Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 5 25.39 Andrew Starr Burley Griffin 7/07/07 NSW Country SC 6 25.46 John Warmenhoven Canberra 7/07/07 NSW Country SC 7 26.44 Bobby Folan Burley Griffin 23/06/07 Ginninderra 8 27.47 Richard Eliason Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 9 27.48 David McMullin Burley Griffin 28/07/07 ACT Short Course 10 28.22 Trent Pattenden Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet

8 & Under 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:25.19 Vasa Fedorow Queanbeyan 23/06/07 Ginninderra 2 1:48.45 William Crowe Canberra 9/09/07 WDS Tuggeranong 3 1:51.00 Kurt Gosling Vikings 15/06/07 TVSC Club Night 1 4 1:53.11 Lachlan Webb Vikings 1/04/07 WDS Woden

9 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:25.76 Daniel Hearle Queanbeyan 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 2 1:32.09 Aaron Bergman Canberra 1/04/07 WDS Woden 3 1:32.21 Liam Barber Telopea 1/04/07 WDS Woden 4 1:33.05 Eli Gatica Telopea 9/09/07 WDS Tuggeranong 5 1:36.31 Danny Ma Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 6 1:37.33 Cormac Pearson Telopea 2/06/07 Carlile Speedo Cup 7 1:43.73 Jackson Savage Ginninderra 9/09/07 WDS Tuggeranong 8 1:45.14 Bailey Rowland Woden 9/09/07 WDS Tuggeranong 9 1:48.34 Nicholas Starkey Canberra 10/06/07 WDS Canberra 10 1:48.84 Jack Brinkley Vikings 9/09/07 WDS Tuggeranong

10 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:09.54 Lachlan Trabinger Vikings 7/07/07 NSW Country SC 2 1:13.40 James Harris Woden 17/08/07 NSW State Age SC Championships 3 1:16.79 Ayrton Kiraly Woden 28/07/07 ACT Short Course 4 1:17.42 Tasman Calver Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 5 1:21.52 Alexander Ryan Telopea 3/06/07 McCredie/Toongabbie 6 1:21.79 Flynn O'Shaughnessy Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 7 1:23.99 Liam Barber Telopea 12/08/07 WDS Telopea 8 1:26.13 Sean Stratton Woden 20/05/07 Peakhurst Junior Sprint Meet 9 1:28.03 Joshua Healey Canberra 10/06/07 WDS Canberra 10 1:30.50 Alexander Slockee Telopea 29/07/07 Blacktown Winter Meet

11 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:05.38 Jayden Malala Woden 7/07/07 NSW Country SC 2 1:07.69 Sean Maloney Woden 17/08/07 NSW State Age SC Championships 3 1:09.56 Josh Lind Queanbeyan 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 4 1:10.02 Antonio Barbaro Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 5 1:10.36 Alec Morris Woden 28/07/07 ACT Short Course 6 1:10.56 Luke Tebb Burley Griffin 28/07/07 ACT Short Course 7 1:12.65 Thomas Ramsay Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 8 1:13.47 Sam Bowden Woden 28/07/07 ACT Short Course 9 1:14.31 Toomas Mirlieb Canberra 28/07/07 ACT Short Course 10 1:14.99 Jacob Randell Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet

12 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 59.70 Hugo Morris Woden 17/08/07 NSW State Age SC Championships 2 1:01.34 Andy Chen Ginninderra 17/08/07 NSW State Age SC Championships 3 1:03.46 William Pulley Ginninderra 17/08/07 NSW State Age SC Championships 4 1:04.62 Jayden Malala Woden 17/08/07 NSW State Age SC Championships 5 1:05.62 Thomas McKinlay Woden 17/08/07 NSW State Age SC Championships 6 1:07.57 James Dowden Burley Griffin 7/07/07 NSW Country SC 7 1:08.90 David Ma Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 8 1:09.49 Matt Riddell Canberra 28/07/07 ACT Short Course 9 1:09.94 James Ashurst Burley Griffin 28/07/07 ACT Short Course 10 1:10.19 Nick Philippa Vikings 29/04/07 TVSC Club Championships

13 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:00.25 Sam Lane Woden 17/08/07 NSW State Age SC Championships 2 1:02.72 Luke Abberton Vikings 7/07/07 NSW Country SC 3 1:03.47 Michael Humphries Woden 23/06/07 Ginninderra 4 1:05.97 James Dowden Burley Griffin 28/07/07 ACT Short Course 5 1:06.36 Srecko Antoski Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 6 1:06.78 Nic McClelland Canberra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 7 1:07.47 Georgi Marinov Queanbeyan 10/06/07 WDS Canberra 8 1:08.73 Nick Philippa Vikings 12/08/07 WDS Telopea 9 1:09.22 James Gibson Canberra 9/09/07 WDS Tuggeranong 10 1:10.79 Michael Gillard Ginninderra 23/06/07 Ginninderra

14 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 55.91 Ciaran Plenty Woden 7/07/07 NSW Country SC 2 57.60 Jonathan Chan Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 3 57.70 William McNamara Goulburn 28/07/07 ACT Short Course 4 58.04 Christopher McClelland Canberra 17/08/07 NSW State Age SC Championships 5 58.69 Nicholas Honey Canberra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 6 59.27 Don Rocha Woden 7/07/07 NSW Country SC 7 1:00.10 Zach Bowden Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 8 1:00.46 Mitchell Nemec Telopea 2/06/07 Carlile Speedo Cup 9 1:00.73 Patrick Hudson Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 10 1:02.07 Jordan Hamilton Canberra 23/06/07 Ginninderra

15 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 53.59 Zane Jordan Woden 7/07/07 NSW Country SC 2 57.23 Niall Jacobsen Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 3 57.37 Peter Bennett CRUIZ 28/07/07 ACT Short Course 4 58.87 George Pulley Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 5 59.39 Jackson Taylor-Grant Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 6 59.98 Zach Bowden Woden 28/07/07 ACT Short Course 7 1:00.85 Mitchell Nemec Telopea 28/07/07 ACT Short Course 8 1:02.40 Dylan Appelqvist Telopea 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 9 1:03.23 Aiden Fitzgerald Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 10 1:03.69 Gareth Thomas Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course

16 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 53.94 Zane Jordan Woden 28/07/07 ACT Short Course 2 55.43 Niall Jacobsen Vikings 7/07/07 NSW Country SC 3 57.14 Sean Roderick Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 4 58.61 Yoichi Kobayashi Telopea 9/07/07 NSW Duel Meet Series 5 59.56 Sebastian Tazreiter Vikings 15/06/07 TVSC Club Night 1 6 59.64 Geoff Godkin Goulburn 7/07/07 NSW Country SC 7 1:00.03 Daniel Philippa Vikings 28/07/07 ACT Short Course 8 1:00.16 Mark Edmondson Burley Griffin 28/07/07 ACT Short Course 9 1:04.03 Brent Jobling Woden 12/05/07 Woden Club Championships

17 & Over 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 53.69 Luke Hinchcliffe CRUIZ 7/07/07 NSW Country SC 2 54.23 Tristan Jones Woden 28/07/07 ACT Short Course 3 55.87 John Warmenhoven Canberra 7/07/07 NSW Country SC 4 56.11 Brendan Rocha Woden 7/07/07 NSW Country SC 5 59.33 Nathan Kuster Canberra 7/07/07 NSW Country SC 6 1:00.13 Richard Eliason Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 7 1:00.58 Robert Pitkethly Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 8 1:01.78 Trent Pattenden Vikings 29/04/07 TVSC Club Championships

9 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:00.00 Alexander Ryan Telopea 1/04/07 WDS Woden 2 3:07.27 Liam Barber Telopea 6/05/07 WDS Burley Griffin 3 3:13.00 Daniel Hearle Queanbeyan 10/06/07 WDS Canberra

10 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:36.71 Lachlan Trabinger Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 2 2:46.27 Ayrton Kiraly Woden 6/05/07 WDS Burley Griffin 3 2:57.63 Liam Barber Telopea 9/09/07 WDS Tuggeranong 4 3:03.53 James Harris Woden 28/07/07 ACT Short Course 5 3:17.27 Shaun Philippa Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet

11 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:20.86 Jayden Malala Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 2 2:32.92 Sean Maloney Woden 23/06/07 Ginninderra 3 2:34.21 Alec Morris Woden 1/04/07 WDS Woden 4 2:41.55 Antonio Barbaro Ginninderra 6/05/07 WDS Burley Griffin 5 2:43.70 Sam Bowden Woden 9/09/07 WDS Tuggeranong 6 2:45.31 Jared Bergman Canberra 1/04/07 WDS Woden 7 2:49.70 William Downing Burley Griffin 6/05/07 WDS Burley Griffin

12 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:13.29 Andy Chen Ginninderra 17/08/07 NSW State Age SC Championships 2 2:16.76 Hugo Morris Woden 17/08/07 NSW State Age SC Championships 3 2:19.42 William Pulley Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 4 2:22.03 Jayden Malala Woden 17/08/07 NSW State Age SC Championships 5 2:24.74 Declan Moore Canberra 28/07/07 ACT Short Course 6 2:25.73 Thomas McKinlay Woden 9/09/07 WDS Tuggeranong 7 2:31.16 Matt Riddell Canberra 9/09/07 WDS Tuggeranong 8 2:31.28 James Dowden Burley Griffin 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 9 2:32.07 James Ashurst Burley Griffin 6/05/07 WDS Burley Griffin 10 2:32.30 David Ma Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course

13 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:09.43 Sam Lane Woden 17/08/07 NSW State Age SC Championships 2 2:17.28 Luke Abberton Vikings 23/06/07 Ginninderra 3 2:24.83 Nick Philippa Vikings 28/07/07 ACT Short Course 4 2:29.92 James Ashurst Burley Griffin 9/09/07 WDS Tuggeranong 5 2:31.68 Michael Gillard Ginninderra 6/05/07 WDS Burley Griffin 6 2:35.80 Nicholas Pullinen Burley Griffin 12/08/07 WDS Telopea 7 2:50.11 Riley Metcalfe Canberra 23/06/07 Ginninderra

14 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:05.51 Mitchell Nemec Telopea 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 2 2:05.82 Jonathan Chan Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 3 2:05.83 Ciaran Plenty Woden 7/07/07 NSW Country SC 4 2:11.99 Don Rocha Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 5 2:12.05 Christopher McClelland Canberra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 6 2:14.78 Patrick Hudson Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 7 2:15.67 Zach Bowden Woden 6/05/07 WDS Burley Griffin 8 2:15.92 Alexander Hennig Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 9 2:16.83 Lachlan Grimm Vikings 9/09/07 WDS Tuggeranong 10 2:22.48 William Barker Vikings 9/09/07 WDS Tuggeranong

15 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:59.61 Zane Jordan Woden 7/07/07 NSW Country SC 2 2:06.43 Niall Jacobsen Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 3 2:06.80 Mitchell Nemec Telopea 3/08/07 NSW State Open 4 2:08.03 Peter Bennett CRUIZ 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 5 2:08.16 George Pulley Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 6 2:12.67 Dylan Appelqvist Telopea 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 7 2:25.01 Gareth Thomas Ginninderra 10/06/07 WDS Canberra 8 2:31.89 Mitchell Lovelock-Fay Canberra 9/09/07 WDS Tuggeranong

16 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:00.16 Niall Jacobsen Vikings 7/07/07 NSW Country SC 2 2:00.43 Zane Jordan Woden 28/07/07 ACT Short Course 3 2:00.47 Yoichi Kobayashi Telopea 9/07/07 NSW Duel Meet Series 4 2:04.54 Sean Roderick Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 5 2:14.91 Geoff Godkin Goulburn 23/06/07 Ginninderra

17 & Over 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:01.81 Luke Hinchcliffe SmartStart 3/08/07 NSW State Open 2 2:07.13 Nathan Kuster Canberra 23/06/07 Ginninderra

12 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:41.02 William Pulley Ginninderra 3/08/07 NSW State Open 2 4:43.19 Andy Chen Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 3 5:03.36 Nick Philippa Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 4 5:31.67 David Ma Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 5 5:33.50 James Ashurst Burley Griffin 23/06/07 Ginninderra

13 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:47.95 Luke Abberton Vikings 28/07/07 ACT Short Course

14 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:17.37 Mitchell Nemec Telopea 3/06/07 McCredie/Toongabbie 2 4:40.12 Patrick Hudson Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 3 4:41.96 Alexander Hennig Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet

15 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:20.61 Mitchell Nemec Telopea 3/08/07 NSW State Open 2 4:30.17 Zane Jordan Woden 23/06/07 Ginninderra 3 4:30.30 Dylan Appelqvist Telopea 3/06/07 McCredie/Toongabbie 4 4:34.49 Peter Bennett CRUIZ 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet

16 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:18.38 Niall Jacobsen Vikings 7/07/07 NSW Country SC 2 4:42.07 Geoff Godkin Goulburn 23/06/07 Ginninderra

17 & Over 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:31.95 Nathan Kuster Canberra 23/06/07 Ginninderra

13 years 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 12:04.30 Lawrence Jacobsen Vikings 15/06/07 TVSC Club Night 1

14 years 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 10:05.20 Lachlan Grimm Vikings 15/06/07 TVSC Club Night 1

15 years 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 8:50.22 Mitchell Nemec Telopea 3/08/07 NSW State Open

16 years 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 9:14.32 Niall Jacobsen Vikings 15/06/07 TVSC Club Night 1

17 & Over 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 9:48.66 Nathan Kuster Canberra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet

12 years 1500m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 19:14.90 Nick Philippa Vikings 15/06/07 TVSC Club Night 1

13 years 1500m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 19:09.50 Luke Abberton Vikings 15/06/07 TVSC Club Night 1

14 years 1500m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 17:06.50 Mitchell Nemec Telopea 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet

15 years 1500m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 16:40.80 Mitchell Nemec Telopea 3/08/07 NSW State Open 2 17:21.40 Dylan Appelqvist Telopea 28/07/07 ACT Short Course

17 & Over 1500m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 18:28.70 Nathan Kuster Canberra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet

8 & Under 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 44.54 Vasa Fedorow Queanbeyan 23/06/07 Ginninderra 2 45.71 Andrew Martine CRUIZ 12/08/07 WDS Telopea 3 49.47 Kieran Organ Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 4 52.92 Nathan Organ Woden 20/05/07 Peakhurst Junior Sprint Meet 5 53.64 Vincent Clarke Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 6 54.77 Kurt Gosling Vikings 9/09/07 WDS Tuggeranong 7 55.06 Eli Gatica Telopea 1/04/07 WDS Woden 8 55.16 Nicholas Lawlis Queanbeyan 9/09/07 WDS Tuggeranong 9 55.35 Bailey Rowland Woden 12/08/07 WDS Telopea 10 55.52 Lachlan Webb Vikings 6/05/07 WDS Burley Griffin

9 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 43.19 Daniel Hearle Queanbeyan 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 2 45.34 Nathan De Meillon Vikings 28/07/07 ACT Short Course 3 45.38 Jonathon Krause Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 4 45.47 Danny Ma Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 5 45.71 Liam Barber Telopea 1/04/07 WDS Woden 6 47.17 Cormac Pearson Telopea 12/08/07 WDS Telopea 7 47.39 Nicholas Starkey Canberra 23/06/07 Ginninderra 8 47.57 Charlie Rogers Woden 12/05/07 Woden Club Championships 9 48.78 Jack Shelley Queanbeyan 1/04/07 WDS Woden 10 49.30 Caleb Whiteley Queanbeyan 9/09/07 WDS Tuggeranong

10 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 38.69 Lachlan Trabinger Vikings 28/07/07 ACT Short Course 2 38.87 Ayrton Kiraly Woden 17/08/07 NSW State Age SC Championships 3 40.36 James Harris Woden 28/07/07 ACT Short Course 4 42.24 Alexander Ryan Telopea 3/06/07 McCredie/Toongabbie 5 42.87 Liam Barber Telopea 28/07/07 ACT Short Course 6 44.10 Shaun Philippa Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 7 44.47 Brandon Doyle Queanbeyan 12/08/07 WDS Telopea 8 44.95 Joshua Brown ACT 30/09/07 NSW SC Development Meet 9 45.51 Jack Shelley Queanbeyan 12/08/07 WDS Telopea 10 45.62 Flynn O'Shaughnessy Ginninderra 23/06/07 Ginninderra

11 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 35.19 Jayden Malala Woden 7/07/07 NSW Country SC 2 35.84 Jacob Randell Woden 23/06/07 Ginninderra 3 35.90 Sean Maloney Woden 17/08/07 NSW State Age SC Championships 4 36.43 Antonio Barbaro Ginninderra 17/08/07 NSW State Age SC Championships 5 36.46 Thomas Ramsay Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 6 37.60 Josh Lind Queanbeyan 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 7 37.99 Sam Bowden Woden 20/05/07 Peakhurst Junior Sprint Meet 8 38.84 Alec Morris Woden 7/07/07 NSW Country SC 9 39.27 Luke Tebb Burley Griffin 7/07/07 NSW Country SC 10 39.46 Toomas Mirlieb Canberra 7/07/07 NSW Country SC

12 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 32.28 William Pulley Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 2 32.94 Andy Chen Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 3 33.97 James Dowden Burley Griffin 7/07/07 NSW Country SC 4 34.17 Hugo Morris Woden 7/07/07 NSW Country SC 5 34.56 Justin Trabinger Vikings 15/06/07 TVSC Club Night 1 6 35.27 Matt Riddell Canberra 9/09/07 WDS Tuggeranong 7 35.33 Jonathon Slockee Telopea 29/07/07 Blacktown Winter Meet 8 36.28 Thomas McKinlay Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 9 36.38 Jacob Randell Woden 7/07/07 NSW Country SC 10 36.56 Ryan Hore Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet

13 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 32.71 Sam Lane Woden 28/07/07 ACT Short Course 2 33.71 Randall Barry Telopea 2/06/07 Carlile Speedo Cup 3 34.57 Bradley Jones Queanbeyan 7/07/07 NSW Country SC 4 35.12 Luke Abberton Vikings 7/07/07 NSW Country SC 5 35.23 Nic McClelland Canberra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 6 35.67 Kyal Stollznow Canberra 23/06/07 Ginninderra 7 36.61 Michael Gillard Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 8 38.11 Jackson Wright Burley Griffin 9/09/07 WDS Tuggeranong 9 38.32 James Ashurst ACT 30/09/07 NSW SC Development Meet 10 39.01 Craig Stratton Woden 6/05/07 WDS Burley Griffin

14 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 29.43 Zach Bowden Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 2 30.32 Christopher McClelland Canberra 7/07/07 NSW Country SC 3 30.51 Nicholas Honey Canberra 7/07/07 NSW Country SC 4 30.73 Dimitri Markakis Canberra 7/07/07 NSW Country SC 5 31.37 Patrick Hudson Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 6 31.59 William McNamara Goulburn 28/07/07 ACT Short Course 7 32.74 Jordan Hamilton Canberra 23/06/07 Ginninderra 8 32.93 Mitchell Nemec Telopea 2/06/07 Carlile Speedo Cup 9 33.79 Don Rocha Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 10 35.68 Lachlan Grimm Vikings 9/09/07 WDS Tuggeranong

15 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 27.17 Ben Treffers Burley Griffin 9/07/07 NSW Duel Meet Series 2 28.25 Zane Jordan Woden 7/07/07 NSW Country SC 3 29.88 Zach Bowden Woden 28/07/07 ACT Short Course 4 30.27 Peter Bennett CRUIZ 7/07/07 NSW Country SC 5 31.03 George Pulley Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 6 31.71 Derek Bayley Vikings 1/04/07 WDS Woden 7 32.22 Rhys McDonald Canberra 7/07/07 NSW Country SC 8 32.35 Tim Bennett CRUIZ 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 9 32.53 Dylan Appelqvist Telopea 23/06/07 Ginninderra 10 32.82 Aiden Fitzgerald Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC

16 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 29.86 Sean Roderick Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 2 30.00 Hamish Wise Canberra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 3 30.92 Brent Jobling Woden 7/07/07 NSW Country SC 4 31.25 Geoff Godkin Goulburn 7/07/07 NSW Country SC 5 32.05 Chris Hall-Travini Burley Griffin 7/07/07 NSW Country SC 6 32.49 Mark Edmondson Burley Griffin 23/06/07 Ginninderra

17 & Over 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 27.93 Bobby Folan Burley Griffin 3/08/07 NSW State Open 2 28.04 Joshua Sixsmith Burley Griffin 3/08/07 NSW State Open 3 28.99 Luke Hinchcliffe CRUIZ 7/07/07 NSW Country SC 4 29.52 Tristan Jones Woden 28/07/07 ACT Short Course 5 30.10 Andrew Starr Burley Griffin 7/07/07 NSW Country SC 6 30.32 Hamish Wise Canberra 28/07/07 ACT Short Course 7 31.09 Trent Pattenden Vikings 7/07/07 NSW Country SC 8 31.84 David McMullin Burley Griffin 28/07/07 ACT Short Course 9 31.96 Robert Pitkethly Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 10 33.54 Ben Nolan CRUIZ 7/07/07 NSW Country SC

8 & Under 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:48.39 Andrew Martine Telopea 6/05/07 WDS Burley Griffin 2 1:51.80 Eli Gatica Telopea 1/04/07 WDS Woden

9 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:35.02 Daniel Hearle Queanbeyan 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 2 1:35.53 Liam Barber Telopea 6/05/07 WDS Burley Griffin 3 1:39.17 Nathan De Meillon Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 4 1:40.68 Eli Gatica Telopea 9/09/07 WDS Tuggeranong 5 1:43.58 Jack Shelley Queanbeyan 1/04/07 WDS Woden 5 1:43.58 Danny Ma Ginninderra 6/05/07 WDS Burley Griffin 7 1:44.47 Nicholas Starkey Canberra 10/06/07 WDS Canberra 8 1:52.09 Caleb Whiteley Queanbeyan 10/06/07 WDS Canberra

10 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:19.94 Lachlan Trabinger Vikings 7/07/07 NSW Country SC 2 1:23.96 Ayrton Kiraly Woden 17/08/07 NSW State Age SC Championships 3 1:28.42 Alexander Ryan Telopea 12/08/07 WDS Telopea 4 1:29.36 James Harris Woden 28/07/07 ACT Short Course 5 1:31.81 Tasman Calver Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 6 1:33.06 Liam Barber Telopea 12/08/07 WDS Telopea 7 1:33.11 Joshua Healey Canberra 10/06/07 Canberra Inaugural Twilight TT 8 1:36.81 Jack Shelley Queanbeyan 12/08/07 WDS Telopea 9 1:37.27 Dylan Booth Ginninderra 1/04/07 WDS Woden 10 1:38.68 Joshua Brown Vikings 10/06/07 WDS Canberra

11 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:16.57 Jayden Malala Woden 7/07/07 NSW Country SC 2 1:17.25 Thomas Ramsay Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 3 1:17.47 Jacob Randell Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 4 1:17.78 Sean Maloney Woden 7/07/07 NSW Country SC 5 1:20.50 Antonio Barbaro Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 6 1:24.24 Josh Lind Queanbeyan 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 7 1:25.02 Sam Bowden Woden 6/05/07 WDS Burley Griffin 8 1:25.13 Toomas Mirlieb Canberra 28/07/07 ACT Short Course 9 1:26.84 Luke Tebb Burley Griffin 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 10 1:26.99 Joshua Healey Canberra 9/09/07 WDS Tuggeranong

12 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:08.88 Andy Chen Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 2 1:08.96 William Pulley Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 3 1:11.99 Justin Trabinger Vikings 7/07/07 NSW Country SC 4 1:12.87 James Dowden Burley Griffin 7/07/07 NSW Country SC 5 1:13.88 Jayden Malala Woden 17/08/07 NSW State Age SC Championships 6 1:14.02 Matt Riddell Canberra 28/07/07 ACT Short Course 7 1:15.91 Hugo Morris Woden 7/07/07 NSW Country SC 8 1:16.89 Declan Moore Canberra 28/07/07 ACT Short Course 9 1:17.66 Jacob Randell Woden 28/07/07 ACT Short Course 10 1:18.18 Ryan Hore Vikings 7/07/07 NSW Country SC

13 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:10.88 Sam Lane Woden 28/07/07 ACT Short Course 2 1:12.30 James Dowden Burley Griffin 28/07/07 ACT Short Course 3 1:12.39 Luke Abberton Vikings 28/07/07 ACT Short Course 4 1:13.66 Michael Humphries Woden 23/06/07 Ginninderra 5 1:15.66 Nic McClelland Canberra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 6 1:17.33 Michael Gillard Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 7 1:18.83 Bradley Jones Queanbeyan 23/06/07 Ginninderra 8 1:19.27 Nick Philippa Vikings 12/08/07 WDS Telopea 9 1:19.58 Kyal Stollznow Canberra 6/05/07 WDS Burley Griffin 10 1:25.10 Julian Lange Canberra 10/06/07 WDS Canberra

14 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:03.75 Zach Bowden Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 2 1:03.88 Nicholas Honey Canberra 7/07/07 NSW Country SC 3 1:04.80 Christopher McClelland Canberra 17/08/07 NSW State Age SC Championships 4 1:06.84 Dimitri Markakis Canberra 7/07/07 NSW Country SC 5 1:08.07 Patrick Hudson Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 6 1:08.36 Ciaran Plenty Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 7 1:09.06 Mitchell Nemec Telopea 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 8 1:10.01 Ben Trabinger Vikings 29/04/07 TVSC Club Championships 9 1:10.44 Jordan Hamilton Canberra 23/06/07 Ginninderra 10 1:11.38 William McNamara Goulburn 23/06/07 Ginninderra

15 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 58.63 Ben Treffers Burley Griffin 9/07/07 NSW Duel Meet Series 2 1:00.65 Zane Jordan Woden 7/07/07 NSW Country SC 3 1:03.76 Peter Bennett CRUIZ 7/07/07 NSW Country SC 4 1:04.16 Zach Bowden Woden 17/08/07 NSW State Age SC Championships 5 1:06.91 George Pulley Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 6 1:08.39 Rhys McDonald Canberra 7/07/07 NSW Country SC 7 1:08.51 Niall Jacobsen Vikings 29/04/07 TVSC Club Championships 8 1:08.66 Tim Bennett CRUIZ 7/07/07 NSW Country SC 9 1:08.72 David Pollock Vikings 29/04/07 TVSC Club Championships 10 1:09.37 Derek Bayley Vikings 1/04/07 WDS Woden

16 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:01.84 Hamish Wise Canberra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 2 1:02.80 Zane Jordan Woden 28/07/07 ACT Short Course 3 1:03.93 Sean Roderick Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 4 1:07.65 Brent Jobling Woden 7/07/07 NSW Country SC 5 1:07.73 Geoff Godkin Goulburn 7/07/07 NSW Country SC 6 1:09.64 Mark Edmondson Burley Griffin 28/07/07 ACT Short Course 7 1:10.24 Chris Hall-Travini Burley Griffin 23/06/07 Ginninderra

17 & Over 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 59.17 Bobby Folan Burley Griffin 3/08/07 NSW State Open 2 59.44 Joshua Sixsmith Burley Griffin 3/08/07 NSW State Open 3 1:01.11 Hamish Wise Canberra 3/08/07 NSW State Open 4 1:03.05 Luke Hinchcliffe CRUIZ 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 5 1:03.62 Tristan Jones Woden 28/07/07 ACT Short Course 6 1:04.51 John Warmenhoven Canberra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 7 1:06.38 Brendan Rocha Woden 12/05/07 Woden Club Championships 8 1:07.54 Trent Pattenden Vikings 7/07/07 NSW Country SC

9 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:19.36 Alexander Ryan Telopea 1/04/07 WDS Woden 2 3:30.57 Daniel Hearle Queanbeyan 10/06/07 WDS Canberra

10 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:52.87 Lachlan Trabinger Vikings 10/06/07 WDS Canberra 2 2:56.62 Ayrton Kiraly Woden 12/08/07 WDS Telopea 3 3:10.10 Liam Barber Telopea 9/09/07 WDS Tuggeranong 4 3:10.38 Alexander Ryan Telopea 9/09/07 WDS Tuggeranong

11 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:42.40 Jayden Malala Woden 1/04/07 WDS Woden 2 2:53.10 Sam Bowden Woden 9/09/07 WDS Tuggeranong 3 2:56.27 Antonio Barbaro Ginninderra 6/05/07 WDS Burley Griffin

12 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:28.54 Andy Chen Ginninderra 17/08/07 NSW State Age SC Championships 2 2:29.74 William Pulley Ginninderra 17/08/07 NSW State Age SC Championships 3 2:34.60 Justin Trabinger Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 4 2:35.74 James Dowden Burley Griffin 1/04/07 WDS Woden 5 2:41.41 Jayden Malala Woden 28/07/07 ACT Short Course 6 2:43.86 Matt Riddell Canberra 28/07/07 ACT Short Course 7 2:45.09 Thomas McKinlay Woden 9/09/07 WDS Tuggeranong 8 2:45.40 David Ma Ginninderra 6/05/07 WDS Burley Griffin 9 2:46.43 Sean Maloney Woden 9/09/07 WDS Tuggeranong 10 2:50.93 James Ashurst Burley Griffin 12/08/07 WDS Telopea

13 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:27.55 Sam Lane Woden 17/08/07 NSW State Age SC Championships 2 2:27.68 James Dowden Burley Griffin 17/08/07 NSW State Age SC Championships 3 2:31.62 Luke Abberton Vikings 17/08/07 NSW State Age SC Championships 4 2:46.45 Michael Gillard Ginninderra 6/05/07 WDS Burley Griffin 5 2:51.10 Nick Philippa Vikings 28/07/07 ACT Short Course

14 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:16.38 Nicholas Honey Canberra 7/07/07 NSW Country SC 2 2:19.16 Christopher McClelland Canberra 17/08/07 NSW State Age SC Championships 3 2:20.63 Mitchell Nemec Telopea 2/06/07 Carlile Speedo Cup 4 2:23.04 Patrick Hudson Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 5 2:40.22 Michael Gillard Ginninderra 9/09/07 WDS Tuggeranong 6 2:41.31 William Barker Vikings 6/05/07 WDS Burley Griffin 7 3:02.57 Daniel Steemson Vikings 10/06/07 WDS Canberra

15 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:16.41 Peter Bennett SmartStart 17/08/07 NSW State Age SC Championships 2 2:20.97 George Pulley Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 3 2:24.34 Rhys McDonald Canberra 28/07/07 ACT Short Course 4 2:26.77 Dylan Appelqvist Telopea 23/06/07 Ginninderra 5 2:31.51 Tim Bennett CRUIZ 28/07/07 ACT Short Course 6 2:38.40 Gareth Thomas Ginninderra 10/06/07 WDS Canberra

16 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:10.62 Hamish Wise Canberra 10/06/07 Canberra Inaugural Twilight TT 2 2:15.26 Sean Roderick Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course

17 & Over 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:09.64 Joshua Sixsmith Burley Griffin 3/08/07 NSW State Open 2 2:10.00 Hamish Wise Canberra 3/08/07 NSW State Open 3 2:26.37 John Warmenhoven Canberra 28/07/07 ACT Short Course

8 & Under 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 52.79 William Crowe Canberra 9/09/07 WDS Tuggeranong 2 54.41 Vasa Fedorow Queanbeyan 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 3 55.84 Kieran Organ Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 4 58.01 Andrew Martine Telopea 23/06/07 Ginninderra 5 1:01.26 Lachlan Webb Vikings 1/04/07 WDS Woden 6 1:01.96 Nathan Organ Woden 10/06/07 WDS Canberra 7 1:04.07 Kurt Gosling Vikings 6/05/07 WDS Burley Griffin 8 1:05.68 Timothy Murray Vikings 9/09/07 WDS Tuggeranong 9 1:08.08 Marshall Symmes Vikings 9/09/07 WDS Tuggeranong 10 1:08.14 Jack Brinkley Vikings 15/06/07 TVSC Club Night 1

9 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 46.99 Sean Stratton Woden 1/04/07 WDS Woden 2 47.54 Aaron Bergman Canberra 1/04/07 WDS Woden 3 49.10 Jonathon Krause Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 4 50.01 Daniel Hearle Queanbeyan 1/04/07 WDS Woden 5 51.64 Nicholas Starkey Canberra 10/06/07 WDS Canberra 6 51.82 Edward Barker Vikings 6/05/07 WDS Burley Griffin 7 52.19 Eli Gatica Telopea 12/08/07 WDS Telopea 8 54.16 Cormac Pearson Telopea 12/08/07 WDS Telopea 9 54.52 Jack Shelley Queanbeyan 1/04/07 WDS Woden 10 54.56 Kieran Organ Woden 12/08/07 WDS Telopea

10 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 45.22 Shaun Philippa Vikings 15/06/07 TVSC Club Night 1 2 45.72 Alexander Slockee Telopea 29/07/07 Blacktown Winter Meet 3 45.82 James Harris Woden 28/07/07 ACT Short Course 4 46.21 Lachlan Trabinger Vikings 28/07/07 ACT Short Course 5 46.46 Tasman Calver Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 6 46.49 Sean Stratton Woden 23/06/07 Ginninderra 7 49.97 Alexander Ryan Telopea 3/06/07 McCredie/Toongabbie 8 50.19 Ayrton Kiraly Woden 28/07/07 ACT Short Course 9 50.43 Brandon Doyle Queanbeyan 12/08/07 WDS Telopea 10 51.27 Edward Barker Vikings 9/09/07 WDS Tuggeranong

11 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 38.89 Jayden Malala Woden 7/07/07 NSW Country SC 2 39.29 Antonio Barbaro Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 3 39.57 Josh Lind Queanbeyan 7/07/07 NSW Country SC 4 40.23 William Downing Burley Griffin 7/07/07 NSW Country SC 5 41.02 Jacob Randell Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 6 42.64 Jared Bergman Canberra 28/07/07 ACT Short Course 7 42.98 Sam Bowden ACT 30/09/07 NSW SC Development Meet 8 43.28 Angus Dibden Telopea 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 9 43.44 Liam Stratton Woden 28/07/07 ACT Short Course 10 44.88 Sean Maloney Woden 28/07/07 ACT Short Course

12 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 35.59 Andy Chen Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 2 39.40 James Dowden Burley Griffin 7/07/07 NSW Country SC 3 39.57 Jayden Malala Woden 17/08/07 NSW State Age SC Championships 4 40.13 Ryan Hore Vikings 7/07/07 NSW Country SC 5 40.55 Hugo Morris Woden 7/07/07 NSW Country SC 6 41.14 Jacob Randell Woden 7/07/07 NSW Country SC 7 41.66 William Downing Burley Griffin 17/08/07 NSW State Age SC Championships 8 41.83 James Ashurst Telopea 2/06/07 Carlile Speedo Cup 9 43.35 Jonathon Slockee Telopea 29/07/07 Blacktown Winter Meet 10 43.66 Sam Banham Vikings 12/08/07 WDS Telopea

13 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 36.11 Michael Humphries Woden 23/06/07 Ginninderra 2 36.42 Srecko Antoski Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 3 36.44 Michael Gillard Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 4 36.71 Nic McClelland Canberra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 5 38.55 Sam Lane Woden 7/07/07 NSW Country SC 6 38.70 Georgi Marinov Queanbeyan 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 7 39.01 Randall Barry Telopea 2/06/07 Carlile Speedo Cup 8 39.20 Bradley Jones Queanbeyan 7/07/07 NSW Country SC 9 40.80 Ross Costello Queanbeyan 9/09/07 WDS Tuggeranong 10 41.39 Luke Abberton Vikings 7/07/07 NSW Country SC

14 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 32.18 Don Rocha Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 2 34.20 Ciaran Plenty Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 3 34.49 William McNamara Goulburn 23/06/07 Ginninderra 4 35.21 Jonathan Chan Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 5 35.65 Nigel Hinder Canberra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 6 36.92 Michael Gillard ACT 30/09/07 NSW SC Development Meet 7 37.50 Lachlan Grimm Vikings 7/07/07 NSW Country SC 8 37.80 Christopher McClelland Canberra 28/07/07 ACT Short Course 9 38.10 Patrick Hudson Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 10 39.65 Dimitri Markakis Canberra 1/04/07 WDS Woden

15 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 31.56 George Pulley Ginninderra 29/08/07 Telstra Australian Short Cours 2 32.35 Peter Bennett CRUIZ 7/07/07 NSW Country SC 3 32.78 Zane Jordan Woden 7/07/07 NSW Country SC 4 35.06 Rhys McDonald Canberra 7/07/07 NSW Country SC 5 35.18 Niall Jacobsen Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 6 35.60 Brendan O'Dea Canberra 7/07/07 NSW Country SC 7 36.19 Tim Bennett CRUIZ 7/07/07 NSW Country SC 8 36.34 Dylan Appelqvist Telopea 7/07/07 NSW Country SC 9 39.27 Mitchell Lovelock-Fay Canberra 12/08/07 WDS Telopea

16 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 31.71 Daniel Philippa Vikings 7/07/07 NSW Country SC 2 32.45 Chris Hall-Travini Burley Griffin 7/07/07 NSW Country SC 3 32.97 Geoff Godkin Goulburn 23/06/07 Ginninderra 4 33.31 Brent Jobling Woden 17/08/07 NSW State Age SC Championships 5 34.80 Mark Edmondson Burley Griffin 23/06/07 Ginninderra 6 35.10 Zane Jordan Woden 28/07/07 ACT Short Course 7 38.39 Niall Jacobsen Vikings 15/06/07 TVSC Club Night 1

17 & Over 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 29.70 Max Ireland Ginninderra 29/08/07 Telstra Australian Short Cours 2 29.79 Dax Foster Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 3 30.89 Tristan Jones Woden 28/07/07 ACT Short Course 4 32.35 Brendan Rocha Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 5 32.38 Richard Eliason Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 6 33.11 Luke Hinchcliffe CRUIZ 7/07/07 NSW Country SC 7 34.74 Trent Pattenden Vikings 7/07/07 NSW Country SC 8 34.86 Robert Pitkethly Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 9 35.16 Hamish Wise Canberra 7/07/07 NSW Country SC 10 35.33 David McMullin Burley Griffin 28/07/07 ACT Short Course

9 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:44.45 Aaron Bergman Canberra 1/04/07 WDS Woden 2 1:49.49 Daniel Hearle Queanbeyan 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 3 1:50.71 Eli Gatica Telopea 9/09/07 WDS Tuggeranong 4 1:54.72 Nicholas Starkey Canberra 10/06/07 WDS Canberra 5 1:55.86 Cormac Pearson Telopea 2/06/07 Carlile Speedo Cup 5 1:55.86 Alexander Ryan Telopea 1/04/07 WDS Woden 7 2:01.33 Jack Shelley Queanbeyan 1/04/07 WDS Woden 8 2:02.08 Edward Barker Vikings 11/05/07 TVSC BG Joint Club Night 9 2:10.23 Brendan Wright Vikings 15/06/07 TVSC Club Night 1

10 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:37.56 Alexander Slockee Telopea 29/07/07 Blacktown Winter Meet 2 1:39.33 Lachlan Trabinger Vikings 28/07/07 ACT Short Course 3 1:40.39 Sean Stratton Woden 6/05/07 WDS Burley Griffin 4 1:42.29 James Harris Woden 28/07/07 ACT Short Course 5 1:46.56 Shaun Philippa Vikings 6/05/07 WDS Burley Griffin 6 1:51.91 Flynn O'Shaughnessy Ginninderra 10/06/07 WDS Canberra 7 1:52.11 Alexander Ryan Telopea 9/09/07 WDS Tuggeranong 8 1:52.88 Jack Shelley Queanbeyan 9/09/07 WDS Tuggeranong 9 1:54.93 William Choy Canberra 1/04/07 WDS Woden 10 1:56.44 Luis Alarcon Vikings 9/09/07 WDS Tuggeranong

11 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:24.75 Jayden Malala Woden 7/07/07 NSW Country SC 2 1:25.50 Josh Lind Queanbeyan 23/06/07 Ginninderra 3 1:25.61 Antonio Barbaro Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 4 1:27.52 William Downing Burley Griffin 7/07/07 NSW Country SC 5 1:28.02 Jacob Randell Woden 23/06/07 Ginninderra 6 1:32.97 Jared Bergman Canberra 28/07/07 ACT Short Course 7 1:33.77 Angus Dibden Telopea 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 8 1:35.24 Luke Tebb Burley Griffin 7/07/07 NSW Country SC 9 1:36.95 Liam Stratton Woden 28/07/07 ACT Short Course 10 1:37.24 Sam Bowden Woden 28/07/07 ACT Short Course

12 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:18.19 Andy Chen Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 2 1:24.50 Jayden Malala Woden 17/08/07 NSW State Age SC Championships 3 1:25.19 James Dowden Burley Griffin 7/07/07 NSW Country SC 4 1:25.50 Ryan Hore Vikings 7/07/07 NSW Country SC 5 1:27.44 William Downing Burley Griffin 28/07/07 ACT Short Course 6 1:28.22 Jacob Randell Woden 7/07/07 NSW Country SC 7 1:28.83 James Ashurst Burley Griffin 7/07/07 NSW Country SC 8 1:31.24 Ben Pattenden Vikings 29/04/07 TVSC Club Championships 9 1:31.25 Justin Trabinger Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 10 1:34.14 Jonathon Slockee Telopea 29/07/07 Blacktown Winter Meet

13 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:18.28 Srecko Antoski Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 2 1:18.33 Michael Gillard Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 3 1:18.52 Nic McClelland Canberra 7/07/07 NSW Country SC 4 1:20.53 Michael Humphries Woden 23/06/07 Ginninderra 5 1:24.92 Sam Lane Woden 7/07/07 NSW Country SC 6 1:27.29 James Dowden Burley Griffin 28/07/07 ACT Short Course 7 1:28.20 Bradley Jones Queanbeyan 10/06/07 WDS Canberra 8 1:28.62 Luke Abberton Vikings 7/07/07 NSW Country SC 9 1:31.05 Kieran Dabrowski Woden 23/06/07 Ginninderra 10 1:33.33 Kyal Stollznow Canberra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet

14 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:11.12 Don Rocha Woden 7/07/07 NSW Country SC 2 1:14.15 Jonathan Chan Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 3 1:14.83 Ciaran Plenty Woden 7/07/07 NSW Country SC 4 1:18.00 Nigel Hinder Canberra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 5 1:19.01 William McNamara Goulburn 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 6 1:20.50 Christopher McClelland Canberra 28/07/07 ACT Short Course 7 1:21.12 Lachlan Grimm Vikings 29/04/07 TVSC Club Championships 8 1:22.50 Patrick Hudson Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 9 1:24.49 Ben Trabinger Vikings 29/04/07 TVSC Club Championships 10 1:25.83 Harrison Slockee Telopea 29/07/07 Blacktown Winter Meet

15 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:08.27 George Pulley Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 2 1:10.24 Peter Bennett SmartStart 17/08/07 NSW State Age SC Championships 3 1:10.65 Zane Jordan Woden 7/07/07 NSW Country SC 4 1:13.28 Daniel Philippa Vikings 29/04/07 TVSC Club Championships 5 1:14.59 Niall Jacobsen Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 6 1:16.90 Dylan Appelqvist Telopea 7/07/07 NSW Country SC 7 1:17.45 Rhys McDonald Canberra 7/07/07 NSW Country SC 8 1:17.65 Tim Bennett CRUIZ 7/07/07 NSW Country SC 9 1:20.83 Brendan O'Dea Canberra 7/07/07 NSW Country SC 10 1:28.07 Mitchell Lovelock-Fay Canberra 9/09/07 WDS Tuggeranong

16 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:08.82 Daniel Philippa Vikings 7/07/07 NSW Country SC 2 1:09.72 Chris Hall-Travini Burley Griffin 7/07/07 NSW Country SC 3 1:11.67 Brent Jobling Woden 17/08/07 NSW State Age SC Championships 4 1:12.05 Zane Jordan Woden 28/07/07 ACT Short Course 5 1:13.28 Geoff Godkin Goulburn 17/08/07 NSW State Age SC Championships 6 1:15.83 Mark Edmondson Burley Griffin 28/07/07 ACT Short Course

17 & Over 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:04.80 Max Ireland Ginninderra 29/08/07 Telstra Australian Short Cours 2 1:04.91 Dax Foster Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 3 1:09.47 Tristan Jones Woden 28/07/07 ACT Short Course 4 1:10.97 Richard Eliason Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 5 1:11.88 Luke Hinchcliffe CRUIZ 7/07/07 NSW Country SC 6 1:14.10 Brendan Rocha Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 7 1:14.93 Hamish Wise Canberra 7/07/07 NSW Country SC 8 1:16.45 Robert Pitkethly Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 9 1:17.39 Trent Pattenden Vikings 7/07/07 NSW Country SC 10 1:17.84 Ben Nolan CRUIZ 7/07/07 NSW Country SC

9 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:33.27 Aaron Bergman Canberra 1/04/07 WDS Woden 2 3:33.79 Sean Stratton Woden 1/04/07 WDS Woden 3 4:04.02 Alexander Ryan Telopea 6/05/07 WDS Burley Griffin 4 4:05.87 Nicholas Starkey Canberra 12/08/07 WDS Telopea

10 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:30.93 Lachlan Trabinger Vikings 10/06/07 WDS Canberra 2 3:46.71 Sean Stratton Woden 12/08/07 WDS Telopea 3 3:56.37 Alexander Ryan Telopea 9/09/07 WDS Tuggeranong 4 4:07.22 Edward Barker Vikings 9/09/07 WDS Tuggeranong

11 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:10.48 Josh Lind Queanbeyan 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 2 3:11.94 Jacob Randell Woden 23/06/07 Ginninderra 3 3:12.33 Antonio Barbaro Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 4 3:22.15 Jared Bergman Canberra 1/04/07 WDS Woden 5 3:24.40 Angus Dibden Telopea 23/06/07 Ginninderra 6 3:26.37 Sam Bowden Woden 9/09/07 WDS Tuggeranong 7 3:27.98 Lachlan Trabinger Vikings 9/09/07 WDS Tuggeranong 8 3:28.17 Liam Stratton Woden 12/08/07 WDS Telopea 9 3:30.89 Thomas Ramsay Vikings 6/05/07 WDS Burley Griffin 10 3:35.33 Rashad Farid Ginninderra 23/06/07 Ginninderra

12 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:52.11 Andy Chen Ginninderra 17/08/07 NSW State Age SC Championships 2 3:06.17 James Dowden Burley Griffin 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 3 3:09.26 Ryan Hore Vikings 9/09/07 WDS Tuggeranong 4 3:09.90 Jacob Randell Woden 28/07/07 ACT Short Course 5 3:10.62 Jayden Malala Woden 28/07/07 ACT Short Course 6 3:11.62 William Downing Burley Griffin 28/07/07 ACT Short Course 7 3:19.93 James Ashurst Burley Griffin 10/06/07 WDS Canberra 8 3:26.00 Thomas McKinlay Woden 9/09/07 WDS Tuggeranong 9 3:27.40 David Ma Ginninderra 12/08/07 WDS Telopea 10 3:28.76 Nathan Seddon Woden 6/05/07 WDS Burley Griffin

13 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:49.75 Nic McClelland Canberra 10/06/07 Canberra Inaugural Twilight TT 2 2:51.55 Michael Gillard Ginninderra 17/08/07 NSW State Age SC Championships 3 3:06.36 James Dowden Burley Griffin 28/07/07 ACT Short Course 4 3:17.08 James Ashurst Burley Griffin 9/09/07 WDS Tuggeranong 5 3:20.02 Kieran Dabrowski Woden 23/06/07 Ginninderra 6 3:28.56 Jake Gatica Telopea 12/08/07 WDS Telopea

14 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:39.36 Jonathan Chan Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 2 2:40.33 Don Rocha Woden 28/07/07 ACT Short Course 3 2:55.65 Lachlan Grimm Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 4 3:11.40 Daniel Steemson Vikings 15/06/07 TVSC Club Night 1

15 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:28.96 George Pulley Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 2 2:35.14 Peter Bennett SmartStart 17/08/07 NSW State Age SC Championships 3 2:44.31 Dylan Appelqvist Telopea 17/08/07 NSW State Age SC Championships 4 2:44.60 Rhys McDonald Canberra 28/07/07 ACT Short Course 5 2:51.80 Tim Bennett CRUIZ 28/07/07 ACT Short Course

16 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:33.62 Daniel Philippa Vikings 17/08/07 NSW State Age SC Championships 2 2:35.42 Chris Hall-Travini Burley Griffin 7/07/07 NSW Country SC 3 2:49.81 Zane Jordan Woden 28/07/07 ACT Short Course

17 & Over 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:22.60 Max Ireland Ginninderra 29/08/07 Telstra Australian Short Cours 2 2:25.14 Dax Foster Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 3 2:34.74 Richard Eliason Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course

8 & Under 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 49.57 Vasa Fedorow Queanbeyan 23/06/07 Ginninderra 2 54.14 Nathan Organ Woden 20/05/07 Peakhurst Junior Sprint Meet 3 54.51 Andrew Martine Telopea 23/06/07 Ginninderra 4 58.62 Kieran Organ Woden 20/05/07 Peakhurst Junior Sprint Meet 5 1:00.59 Kurt Gosling Vikings 10/06/07 WDS Canberra 6 1:01.03 William Crowe Canberra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 7 1:03.80 Lachlan Webb Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 8 1:07.89 Jarrod Barber Telopea 12/08/07 WDS Telopea 9 1:09.02 Nicholas Lawlis Queanbeyan 9/09/07 WDS Tuggeranong

9 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 44.19 Daniel Hearle Queanbeyan 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 2 47.15 Liam Barber Telopea 1/04/07 WDS Woden 3 47.91 Jonathon Krause Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 4 48.92 Nathan Organ Woden 12/08/07 WDS Telopea 5 49.17 Edward Barker Vikings 29/04/07 TVSC Club Championships 6 51.22 Nathan De Meillon Vikings 29/04/07 TVSC Club Championships 7 54.71 Kieran Organ Woden 12/08/07 WDS Telopea 8 55.34 Nicholas Starkey Canberra 6/05/07 WDS Burley Griffin 9 55.38 Eli Gatica Telopea 2/06/07 Carlile Speedo Cup 10 1:00.23 Bailey Rowland Woden 9/09/07 WDS Tuggeranong

10 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 37.01 Alexander Ryan Telopea 28/07/07 ACT Short Course 2 37.07 Lachlan Trabinger Vikings 7/07/07 NSW Country SC 3 39.96 James Harris Woden 28/07/07 ACT Short Course 4 40.14 Ayrton Kiraly ACT 30/09/07 NSW SC Development Meet 5 42.05 Alexander Slockee Telopea 29/07/07 Blacktown Winter Meet 6 42.76 Liam Barber Telopea 28/07/07 ACT Short Course 7 42.94 Tasman Calver Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 8 43.74 Sean Stratton ACT 30/09/07 NSW SC Development Meet 9 44.73 Joshua Healey Canberra 10/06/07 WDS Canberra 10 45.61 Brandon Doyle Queanbeyan 12/08/07 WDS Telopea

11 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 33.72 Sean Maloney Woden 17/08/07 NSW State Age SC Championships 2 34.37 Jayden Malala Woden 7/07/07 NSW Country SC 3 35.38 Toomas Mirlieb Canberra 7/07/07 NSW Country SC 4 35.53 Jared Bergman Canberra 28/07/07 ACT Short Course 5 36.04 Alec Morris Woden 7/07/07 NSW Country SC 6 36.81 Luke Tebb Burley Griffin 7/07/07 NSW Country SC 7 36.89 William Downing Burley Griffin 7/07/07 NSW Country SC 8 38.00 Antonio Barbaro Ginninderra 10/06/07 WDS Canberra 9 39.26 Josh Lind Queanbeyan 23/06/07 Ginninderra 10 39.31 Rashad Farid Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course

12 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 31.37 Andy Chen Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 2 32.25 Hugo Morris Woden 7/07/07 NSW Country SC 3 32.64 William Pulley Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 4 33.39 Thomas McKinlay Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 5 34.03 Jonathon Slockee Telopea 29/07/07 Blacktown Winter Meet 6 34.60 Justin Trabinger Vikings 9/09/07 WDS Tuggeranong 7 34.76 James Ashurst Burley Griffin 12/08/07 WDS Telopea 8 35.47 James Dowden Burley Griffin 23/06/07 Ginninderra 9 35.50 Jackson Wright Burley Griffin 11/05/07 TVSC BG Joint Club Night 10 35.89 Declan Moore Canberra 28/07/07 ACT Short Course

13 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 30.65 Sam Lane Woden 7/07/07 NSW Country SC 2 31.59 Luke Abberton Vikings 7/07/07 NSW Country SC 3 31.98 Michael Humphries Woden 23/06/07 Ginninderra 4 32.43 Randall Barry Telopea 2/06/07 Carlile Speedo Cup 5 32.60 Georgi Marinov Queanbeyan 23/06/07 Ginninderra 6 34.41 Michael Gillard Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 7 34.63 Nic McClelland Canberra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 8 34.75 Jackson Wright Burley Griffin 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 9 34.90 James Ashurst ACT 30/09/07 NSW SC Development Meet 10 35.87 James Gibson Canberra 9/09/07 WDS Tuggeranong

14 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 27.79 William McNamara Goulburn 28/07/07 ACT Short Course 2 28.50 Jonathan Chan Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 3 28.82 Ciaran Plenty Woden 7/07/07 NSW Country SC 4 28.99 Christopher McClelland Canberra 7/07/07 NSW Country SC 5 29.66 Nicholas Honey Canberra 7/07/07 NSW Country SC 6 29.84 Don Rocha Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 7 30.66 Mitchell Nemec Telopea 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 8 30.97 Patrick Hudson Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 9 31.45 Jordan Hamilton Canberra 23/06/07 Ginninderra 10 31.80 Dimitri Markakis Canberra 7/07/07 NSW Country SC

15 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 25.89 Ben Treffers Aust Green 3/07/07 Trans Tasman (legs 1 & 2) 2 26.84 Zane Jordan Woden 7/07/07 NSW Country SC 3 28.52 Peter Bennett CRUIZ 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 4 28.88 George Pulley Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 5 29.14 Jackson Taylor-Grant Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 6 29.92 Niall Jacobsen Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 7 30.55 Tim Bennett CRUIZ 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 8 30.73 Nathan Brooker Canberra 10/06/07 Canberra Inaugural Twilight TT 9 31.31 Derek Bayley Vikings 1/04/07 WDS Woden 10 31.55 Dylan Appelqvist Telopea 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet

16 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 27.47 Yoichi Kobayashi Telopea 9/07/07 NSW Duel Meet Series 2 28.11 Zane Jordan Woden 28/07/07 ACT Short Course 3 28.77 Mark Edmondson Burley Griffin 28/07/07 ACT Short Course 4 28.91 Brent Jobling Woden 7/07/07 NSW Country SC 5 29.04 Sean Roderick Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 6 29.16 Chris Hall-Travini Burley Griffin 7/07/07 NSW Country SC 7 30.10 Geoff Godkin Goulburn 23/06/07 Ginninderra 8 30.51 Hamish Wise Canberra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet

17 & Over 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 23.84 Adam Pine Ginninderra 29/08/07 Telstra Australian Short Cours 2 26.70 Joshua Sixsmith Burley Griffin 3/08/07 NSW State Open 3 27.08 Dax Foster Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 4 27.23 Brendan Rocha Woden 28/07/07 ACT Short Course 5 27.37 Luke Hinchcliffe CRUIZ 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 6 27.64 Tristan Jones Woden 28/07/07 ACT Short Course 7 28.11 Andrew Starr Burley Griffin 23/06/07 Ginninderra 8 28.22 John Warmenhoven Canberra 7/07/07 NSW Country SC 9 29.27 Trent Pattenden Vikings 7/07/07 NSW Country SC 10 29.76 Robert Pitkethly Ginninderra 23/06/07 Ginninderra

9 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:46.24 Liam Barber Telopea 6/05/07 WDS Burley Griffin 2 1:59.67 Eli Gatica Telopea 9/09/07 WDS Tuggeranong

10 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:22.10 Lachlan Trabinger Vikings 7/07/07 NSW Country SC 2 1:25.63 Alexander Ryan Telopea 17/08/07 NSW State Age SC Championships 3 1:33.99 Alexander Slockee Telopea 29/07/07 Blacktown Winter Meet 4 1:38.30 James Harris Woden 28/07/07 ACT Short Course 5 1:43.50 Liam Barber Telopea 12/08/07 WDS Telopea 6 1:56.82 Nicholas Knowler Woden 1/04/07 WDS Woden 7 2:04.96 Jordan Welch Ginninderra 12/08/07 WDS Telopea

11 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:14.70 Sean Maloney Woden 17/08/07 NSW State Age SC Championships 2 1:15.46 Jayden Malala Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 3 1:20.10 Luke Tebb Burley Griffin 7/07/07 NSW Country SC 4 1:21.72 Alec Morris Woden 28/07/07 ACT Short Course 5 1:21.85 William Downing Burley Griffin 23/06/07 Ginninderra 6 1:23.53 Thomas Ramsay Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 7 1:25.80 Toomas Mirlieb Canberra 28/07/07 ACT Short Course 8 1:38.84 Joshua Healey Canberra 9/09/07 WDS Tuggeranong 9 1:39.11 Sam Banham Vikings 29/04/07 TVSC Club Championships

12 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:07.17 Andy Chen Ginninderra 17/08/07 NSW State Age SC Championships 2 1:08.33 Hugo Morris Woden 17/08/07 NSW State Age SC Championships 3 1:09.18 William Pulley Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 4 1:17.17 Declan Moore Canberra 28/07/07 ACT Short Course 5 1:17.42 Thomas McKinlay Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 6 1:17.61 Jayden Malala Woden 28/07/07 ACT Short Course 7 1:19.70 James Ashurst Burley Griffin 7/07/07 NSW Country SC 8 1:20.73 Jonathon Slockee Telopea 29/07/07 Blacktown Winter Meet 9 1:21.39 James Dowden Burley Griffin 23/06/07 Ginninderra 10 1:24.99 William Downing Burley Griffin 28/07/07 ACT Short Course

13 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:07.78 Sam Lane Woden 17/08/07 NSW State Age SC Championships 2 1:07.88 Luke Abberton Vikings 17/08/07 NSW State Age SC Championships 3 1:14.15 Michael Humphries Woden 23/06/07 Ginninderra 4 1:14.45 Georgi Marinov Queanbeyan 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 5 1:19.71 Nic McClelland Canberra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 6 1:21.98 Jackson Wright Burley Griffin 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 7 1:22.34 Nicholas Pullinen Burley Griffin 12/08/07 WDS Telopea 8 1:25.90 Michael Gillard Ginninderra 6/05/07 WDS Burley Griffin 9 1:34.09 Alex Ramsay Vikings 10/06/07 WDS Canberra

14 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:02.66 Jonathan Chan Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 2 1:04.08 Christopher McClelland Canberra 17/08/07 NSW State Age SC Championships 3 1:05.18 Mitchell Nemec Telopea 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 4 1:07.07 Nicholas Honey Canberra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 5 1:07.77 Patrick Hudson Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 6 1:08.77 Ciaran Plenty Woden 12/05/07 Woden Club Championships 7 1:09.39 Ben Trabinger Vikings 29/04/07 TVSC Club Championships 8 1:09.88 Don Rocha Woden 28/07/07 ACT Short Course 9 1:10.84 Dimitri Markakis Canberra 28/07/07 ACT Short Course 10 1:11.49 Michael Humphries Woden 28/07/07 ACT Short Course

15 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 x56.36 Ben Treffers Aust Green 6/07/07 Trans Tasman - Canberra 2 1:01.82 Zane Jordan Woden 7/07/07 NSW Country SC 3 1:03.75 Peter Bennett SmartStart 17/08/07 NSW State Age SC Championships 4 1:04.13 Niall Jacobsen Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 5 1:05.00 Mark Edmondson Burley Griffin 11/05/07 TVSC BG Joint Club Night 6 1:05.53 George Pulley Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 7 1:06.58 Mitchell Nemec Telopea 28/07/07 ACT Short Course 8 1:08.26 Jackson Taylor-Grant Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 9 1:09.82 Dylan Appelqvist Telopea 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 10 1:13.43 David Pollock Vikings 29/04/07 TVSC Club Championships

16 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 59.28 Yoichi Kobayashi Telopea 9/07/07 NSW Duel Meet Series 2 1:03.07 Mark Edmondson Burley Griffin 28/07/07 ACT Short Course 3 1:03.93 Sean Roderick Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 4 1:04.28 Zane Jordan Woden 28/07/07 ACT Short Course 5 1:04.55 Brent Jobling Woden 7/07/07 NSW Country SC 6 1:06.60 Hamish Wise Canberra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 7 1:08.28 Geoff Godkin Goulburn 23/06/07 Ginninderra

17 & Over 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 51.81 Adam Pine Ginninderra 29/08/07 Telstra Australian Short Cours 2 1:00.43 Dax Foster Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 3 1:00.95 Brendan Rocha Woden 7/07/07 NSW Country SC 4 1:03.77 Luke Hinchcliffe CRUIZ 7/07/07 NSW Country SC 5 1:04.60 John Warmenhoven Canberra 23/06/07 Ginninderra 6 1:05.45 Trent Pattenden Vikings 7/07/07 NSW Country SC 7 1:06.11 Tristan Jones Woden 28/07/07 ACT Short Course 8 1:07.08 Ben Nolan CRUIZ 7/07/07 NSW Country SC 9 1:09.00 Hamish Wise Canberra 28/07/07 ACT Short Course

9 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:18.92 Alexander Ryan Telopea 1/04/07 WDS Woden

10 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:15.35 Lachlan Trabinger Vikings 10/06/07 WDS Canberra 2 3:31.22 Alexander Ryan Telopea 12/08/07 WDS Telopea

11 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:54.65 Jayden Malala Woden 1/04/07 WDS Woden 2 3:02.60 Sean Maloney Woden 6/05/07 WDS Burley Griffin 3 3:03.25 Lachlan Trabinger Vikings 9/09/07 WDS Tuggeranong 4 3:09.30 Alec Morris Woden 1/04/07 WDS Woden

12 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:26.57 Andy Chen Ginninderra 17/08/07 NSW State Age SC Championships 2 2:31.91 William Pulley Ginninderra 10/06/07 Canberra Inaugural Twilight TT 3 2:44.95 Declan Moore Canberra 28/07/07 ACT Short Course 4 2:58.21 Thomas McKinlay Woden 9/09/07 WDS Tuggeranong 5 3:06.34 James Ashurst Burley Griffin 12/08/07 WDS Telopea 6 3:16.69 Nicholas Pullinen Burley Griffin 1/04/07 WDS Woden

13 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:29.19 Luke Abberton Vikings 17/08/07 NSW State Age SC Championships 2 2:59.44 James Ashurst Burley Griffin 9/09/07 WDS Tuggeranong

14 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:21.57 Jonathan Chan Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course

15 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:11.50 Ben Treffers Burley Griffin 9/07/07 NSW Duel Meet Series 2 2:22.16 Zane Jordan Woden 23/06/07 Ginninderra 3 2:36.59 Dylan Appelqvist Telopea 23/06/07 Ginninderra

16 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:08.23 Yoichi Kobayashi Telopea 9/07/07 NSW Duel Meet Series 1 2:22.22 Hamish Wise Canberra 23/06/07 Ginninderra 2 2:24.48 Sean Roderick Ginninderra 23/06/07 Ginninderra

17 & Over 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:22.29 Hamish Wise Canberra 7/07/07 NSW Country SC 2 2:34.35 Ben Nolan CRUIZ 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet

8 & Under 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:48.15 Andrew Martine Telopea 6/05/07 WDS Burley Griffin 2 1:51.35 Kieran Organ Woden 20/05/07 Peakhurst Junior Sprint Meet 3 1:55.39 Nathan Organ Woden 20/05/07 Peakhurst Junior Sprint Meet 4 1:58.38 Kurt Gosling Vikings 12/08/07 WDS Telopea 5 1:59.36 Lachlan Webb Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 6 2:02.78 William Crowe Canberra 6/05/07 WDS Burley Griffin 7 2:07.05 Jarrod Barber Telopea 12/08/07 WDS Telopea 8 2:11.42 Vincent Clarke Ginninderra 9/09/07 WDS Tuggeranong 9 2:17.42 Timothy Murray Vikings 9/09/07 WDS Tuggeranong 10 2:21.15 Jackson Savage Ginninderra 6/05/07 WDS Burley Griffin

9 years 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:35.45 Daniel Hearle Queanbeyan 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 2 1:37.11 Liam Barber Telopea 6/05/07 WDS Burley Griffin 3 1:37.84 Jonathon Krause Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 4 1:38.74 Sean Stratton Woden 1/04/07 WDS Woden 5 1:40.19 Aaron Bergman Canberra 1/04/07 WDS Woden 6 1:41.08 Edward Barker Vikings 29/04/07 TVSC Club Championships 7 1:43.36 Nathan De Meillon Vikings 29/04/07 TVSC Club Championships 8 1:45.01 Eli Gatica Telopea 12/08/07 WDS Telopea 9 1:46.01 Nicholas Starkey Canberra 12/08/07 WDS Telopea 10 1:48.08 Kieran Organ Woden 12/08/07 WDS Telopea

10 years 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:31.11 Ayrton Kiraly Woden 20/05/07 Peakhurst Junior Sprint Meet 2 1:31.30 Alexander Ryan Telopea 12/08/07 WDS Telopea 3 1:34.72 Alexander Slockee Telopea 29/07/07 Blacktown Winter Meet 4 1:35.22 Sean Stratton Woden 20/05/07 Peakhurst Junior Sprint Meet 5 1:37.39 Liam Barber Telopea 12/08/07 WDS Telopea 6 1:38.76 Dylan Booth Ginninderra 1/04/07 WDS Woden 7 1:39.11 Joshua Brown Vikings 10/06/07 WDS Canberra 8 1:41.56 Edward Barker Vikings 9/09/07 WDS Tuggeranong 9 1:44.43 Jack Sciortino Vikings 9/09/07 WDS Tuggeranong 10 1:47.09 Jordan Welch Ginninderra 10/06/07 WDS Canberra

11 years 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:15.09 Jayden Malala Woden 20/05/07 Peakhurst Junior Sprint Meet 2 1:20.86 Sean Maloney Woden 20/05/07 Peakhurst Junior Sprint Meet 3 1:21.59 Thomas Ramsay Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 4 1:22.08 Sam Bowden ACT 30/09/07 NSW SC Development Meet 5 1:23.10 Jacob Randell Woden 12/05/07 Woden Club Championships 6 1:23.87 Lachlan Trabinger Vikings 9/09/07 WDS Tuggeranong 7 1:25.28 Alec Morris Woden 28/07/07 ACT Short Course 8 1:26.46 Jared Bergman Canberra 1/04/07 WDS Woden 9 1:26.74 Toomas Mirlieb Canberra 10/06/07 WDS Canberra 9 1:26.74 Luke Tebb Burley Griffin 1/04/07 WDS Woden

12 years 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:10.10 Andy Chen Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 2 1:15.13 Jayden Malala Woden 28/07/07 ACT Short Course 3 1:16.66 Hugo Morris Woden 28/07/07 ACT Short Course 4 1:17.69 Thomas McKinlay Woden 20/05/07 Peakhurst Junior Sprint Meet 5 1:17.91 James Dowden Burley Griffin 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 6 1:19.07 James Ashurst Burley Griffin 28/07/07 ACT Short Course 7 1:19.39 Ryan Hore Vikings 10/06/07 WDS Canberra 8 1:19.92 Matt Riddell Canberra 9/09/07 WDS Tuggeranong 9 1:20.00 David Ma Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 10 1:20.43 Jacob Randell Woden 28/07/07 ACT Short Course

13 years 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:10.75 Sam Lane Woden 28/07/07 ACT Short Course 2 1:11.78 Michael Humphries Woden 23/06/07 Ginninderra 3 1:15.87 Georgi Marinov Queanbeyan 10/06/07 WDS Canberra 4 1:16.89 Michael Gillard Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 5 1:18.57 Nick Philippa ACT 30/09/07 NSW SC Development Meet 6 1:19.47 Kyal Stollznow Canberra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 7 1:20.38 James Ashurst ACT 30/09/07 NSW SC Development Meet 8 1:20.77 Jackson Wright ACT 30/09/07 NSW SC Development Meet 9 1:20.87 James Gibson Canberra 9/09/07 WDS Tuggeranong 10 1:22.11 Craig Stratton Woden 6/05/07 WDS Burley Griffin

14 years 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:06.66 William McNamara Goulburn 23/06/07 Ginninderra 2 1:06.91 Christopher McClelland Canberra 28/07/07 ACT Short Course 3 1:07.61 Don Rocha Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 4 1:07.69 Zach Bowden Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 5 1:08.71 Nicholas Honey Canberra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 6 1:09.82 Patrick Hudson Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 7 1:13.29 Lachlan Grimm Vikings 9/09/07 WDS Tuggeranong 8 1:16.76 Michael Gillard ACT 30/09/07 NSW SC Development Meet 9 1:18.98 Harrison Slockee Telopea 29/07/07 Blacktown Winter Meet 10 1:21.25 Daniel Steemson Vikings 12/08/07 WDS Telopea

15 years 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:03.08 Zane Jordan Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 2 1:03.69 Peter Bennett CRUIZ 28/07/07 ACT Short Course 3 1:04.13 George Pulley Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 4 1:08.17 Zach Bowden Woden 28/07/07 ACT Short Course 5 1:11.59 Gareth Thomas Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 6 1:12.62 Aiden Fitzgerald Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 7 1:17.77 Mitchell Lovelock-Fay ACT 30/09/07 NSW SC Development Meet

16 years 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:04.48 Mark Edmondson Burley Griffin 28/07/07 ACT Short Course 2 1:04.54 Zane Jordan Woden 28/07/07 ACT Short Course 3 1:06.46 Chris Hall-Travini Burley Griffin 23/06/07 Ginninderra 4 1:07.67 Geoff Godkin Goulburn 23/06/07 Ginninderra 5 1:09.33 Brent Jobling Woden 28/07/07 ACT Short Course

17 & Over 100m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 59.94 Dax Foster Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 2 1:00.39 Bobby Folan Burley Griffin 3/08/07 NSW State Open 3 1:01.58 Luke Hinchcliffe CRUIZ 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 4 1:01.75 Tristan Jones Woden 28/07/07 ACT Short Course 5 1:02.56 Brendan Rocha Woden 28/07/07 ACT Short Course 6 1:03.02 Joshua Sixsmith Burley Griffin 28/07/07 ACT Short Course 7 1:08.39 Andrew Starr Burley Griffin 23/06/07 Ginninderra 8 1:10.46 Trent Pattenden Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 9 1:11.15 Ben Nolan CRUIZ 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet

9 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:21.05 Alexander Ryan Telopea 6/05/07 WDS Burley Griffin 2 3:32.94 Liam Barber Telopea 1/04/07 WDS Woden

10 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:51.90 Lachlan Trabinger Vikings 7/07/07 NSW Country SC 2 3:13.83 Ayrton Kiraly Woden 12/08/07 WDS Telopea 3 3:14.74 Joshua Healey Canberra 10/06/07 WDS Canberra 4 3:21.06 Alexander Slockee Telopea 29/07/07 Blacktown Winter Meet 5 3:21.91 Alexander Ryan Telopea 28/07/07 ACT Short Course 6 3:24.77 Liam Barber Telopea 9/09/07 WDS Tuggeranong 7 3:29.96 Shaun Philippa Vikings 29/04/07 TVSC Club Championships 8 3:30.61 Sean Stratton Woden 12/08/07 WDS Telopea 9 3:42.01 Joshua Brown Vikings 29/04/07 TVSC Club Championships 10 3:54.96 Luis Alarcon Vikings 29/04/07 TVSC Club Championships

11 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:40.26 Jayden Malala Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 2 2:47.58 Sean Maloney Woden 28/07/07 ACT Short Course 3 2:55.34 Antonio Barbaro Ginninderra 10/06/07 WDS Canberra 4 2:57.73 Josh Lind Queanbeyan 23/06/07 Ginninderra 5 2:59.11 Thomas Ramsay Vikings 6/05/07 WDS Burley Griffin 6 2:59.88 Alec Morris Woden 23/06/07 Ginninderra 7 3:03.60 William Downing Burley Griffin 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 8 3:03.68 Luke Tebb Burley Griffin 6/05/07 WDS Burley Griffin 9 3:04.02 Toomas Mirlieb Canberra 23/06/07 Ginninderra 10 3:04.70 Jared Bergman Canberra 1/04/07 WDS Woden

12 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:26.22 Andy Chen Ginninderra 17/08/07 NSW State Age SC Championships 2 2:34.54 William Pulley Ginninderra 17/08/07 NSW State Age SC Championships 3 2:40.63 James Dowden Burley Griffin 7/07/07 NSW Country SC 4 2:41.85 Jayden Malala Woden 28/07/07 ACT Short Course 5 2:43.88 Ryan Hore Vikings 9/09/07 WDS Tuggeranong 6 2:44.02 Hugo Morris Woden 7/07/07 NSW Country SC 7 2:46.75 Justin Trabinger Vikings 29/04/07 TVSC Club Championships 8 2:48.08 Jonathon Slockee Telopea 29/07/07 Blacktown Winter Meet 9 2:49.44 Thomas McKinlay Woden 9/09/07 WDS Tuggeranong 10 2:50.67 Declan Moore Canberra 10/06/07 WDS Canberra

13 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:31.81 Sam Lane Woden 7/07/07 NSW Country SC 2 2:32.90 Luke Abberton Vikings 7/07/07 NSW Country SC 3 2:36.97 Michael Humphries Woden 12/05/07 Woden Club Championships 4 2:37.78 Michael Gillard Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 5 2:40.38 Nic McClelland Canberra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 6 2:48.36 Nick Philippa Vikings 12/08/07 WDS Telopea 7 2:51.32 James Ashurst Burley Griffin 9/09/07 WDS Tuggeranong 8 2:57.54 Nicholas Pullinen Burley Griffin 9/09/07 WDS Tuggeranong 9 3:01.53 Jackson Wright Burley Griffin 6/05/07 WDS Burley Griffin 10 3:11.51 Lawrence Jacobsen Vikings 29/04/07 TVSC Club Championships

14 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:20.68 Jonathan Chan Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 2 2:21.23 Ciaran Plenty Woden 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 3 2:25.44 Christopher McClelland Canberra 28/07/07 ACT Short Course 4 2:25.85 Mitchell Nemec Telopea 3/06/07 McCredie/Toongabbie 5 2:26.49 Don Rocha Woden 7/07/07 NSW Country SC 6 2:30.71 Patrick Hudson Ginninderra 28/07/07 ACT Short Course 7 2:31.84 Ben Trabinger Vikings 29/04/07 TVSC Club Championships 8 2:34.52 Michael Humphries Woden 28/07/07 ACT Short Course 9 2:35.05 Dimitri Markakis Canberra 7/07/07 NSW Country SC 10 2:35.25 William McNamara Goulburn 28/07/07 ACT Short Course

15 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:12.39 Zane Jordan Woden 7/07/07 NSW Country SC 2 2:17.39 Peter Bennett CRUIZ 7/07/07 NSW Country SC 3 2:17.73 George Pulley Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 4 2:22.49 Ciaran Plenty Woden 28/07/07 ACT Short Course 5 2:23.45 Ben Treffers NSW 17/08/07 NSW State Age SC Championships 6 2:25.79 Dylan Appelqvist Telopea 7/07/07 NSW Country SC 7 2:26.68 Niall Jacobsen Vikings 29/04/07 TVSC Club Championships 8 2:26.81 Rhys McDonald Canberra 7/07/07 NSW Country SC 9 2:28.46 David Pollock Vikings 29/04/07 TVSC Club Championships 10 2:30.30 Tim Bennett CRUIZ 7/07/07 NSW Country SC

16 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:16.71 Zane Jordan Woden 28/07/07 ACT Short Course 2 2:17.12 Niall Jacobsen Vikings 7/07/07 NSW Country SC 3 2:26.22 Geoff Godkin Goulburn 28/07/07 ACT Short Course 4 2:26.60 Chris Hall-Travini Burley Griffin 7/07/07 NSW Country SC 5 2:28.48 Brent Jobling Woden 28/07/07 ACT Short Course 6 2:28.50 Sebastian Tazreiter Vikings 15/06/07 TVSC Club Night 1

17 & Over 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:11.25 Joshua Sixsmith Burley Griffin 3/08/07 NSW State Open 2 2:18.55 Luke Hinchcliffe SmartStart 3/08/07 NSW State Open 3 2:20.34 Tristan Jones Woden 12/05/07 Woden Club Championships 4 2:21.98 Brendan Rocha Woden 12/05/07 Woden Club Championships 5 2:22.47 Hamish Wise Canberra 7/07/07 NSW Country SC 6 2:26.13 John Warmenhoven Canberra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 7 2:29.59 Robert Pitkethly Ginninderra 7/07/07 NSW Country SC 8 2:30.08 Nathan Kuster Canberra 7/07/07 NSW Country SC 9 2:35.53 Trent Pattenden Vikings 29/04/07 TVSC Club Championships

12 years 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 5:19.77 Andy Chen Ginninderra 23/06/07 Ginninderra 2 5:47.67 James Dowden Burley Griffin 23/06/07 Ginninderra

13 years 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 5:25.11 Luke Abberton Vikings 28/07/07 ACT Short Course

15 years 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:55.83 George Pulley Ginninderra 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 2 4:58.61 Peter Bennett CRUIZ 28/07/07 ACT Short Course 3 4:59.49 Niall Jacobsen Vikings 26/05/07 TVSC Annual Qualifying Meet 4 5:03.23 Zane Jordan Woden 23/06/07 Ginninderra 5 5:05.50 Dylan Appelqvist Telopea 23/06/07 Ginninderra

16 years 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:48.62 Niall Jacobsen Vikings 7/07/07 NSW Country SC


Go back to the top of this page.

Go back to Top 10 Page.