Summer 2017-18 Age Top 10 for Men


Long Course Ranking by Event (as at 1 May 2018 (updated))
Note: Age as at Meet age which is generally age at the first day of the meet
8 & Under 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 38.63 Eamon Lopez Ginninderra 3/09/17 Canberra Pentathlon 2 38.99 Charlie Spencer Burley Griffin 12/11/17 Swimming ACT Summer Series 3 39.26 Campbell Quartly Burley Griffin 3/09/17 Canberra Pentathlon 4 40.83 Logan Bealing Ginninderra 16/09/17 Burley Griffin Meet 5 41.29 Kevin Wong Woden 3/09/17 Canberra Pentathlon 6 43.31 Ryley Power ACT 25/03/18 Brophy 7 49.29 Henry Nihill ACT 25/03/18 Brophy 8 52.26 William Johnson Queanbeyan 4/03/18 Swimming ACT Summer Series 9 52.49 Lewis Holdway ACT 10/03/18 Speedo Sprint Series - Finals 10 57.86 Cameron Schultz Goulburn 3/09/17 Canberra Pentathlon

9 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 33.76 James Biddington Burley Griffin 16/09/17 Burley Griffin Meet 2 34.42 Lachie Marjoribanks Vikings 3/09/17 Canberra Pentathlon 3 35.21 Bailey Sullivan Vikings 16/03/18 ACT Championships 4 35.97 AJ Sanft Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 5 36.09 Ryan Korbl Ginninderra 3/09/17 Canberra Pentathlon 6 36.19 Charlie Spencer Burley Griffin 16/03/18 ACT Championships 7 36.28 Aidan Papas Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 8 36.62 Oliver English Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 9 37.12 Max Stewart-Moore Aquatots 16/09/17 Burley Griffin Meet 10 37.74 Indiana Phillips Kings 16/03/18 ACT Championships

10 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 30.64 Alex Couldrick ACT 4/12/17 Pacific School Games 2 30.92 Lachlan Sky Vikings 12/12/17 NSW 10U-12 Years State Age 3 31.84 James Biddington Burley Griffin 16/03/18 ACT Championships 4 33.33 Nathanael How Ginninderra 4/11/17 Telopea Summer Meet 5 34.35 Duke Shepherd ACT 7/10/17 NSW Achiever Squad Meet 6 34.36 Lachie Marjoribanks Vikings 16/03/18 ACT Championships 7 34.53 Jonas Bealing Ginninderra 16/09/17 Burley Griffin Meet 8 34.84 Brady Bryant Aquatots 21/10/17 Woden Long Course Meet 9 34.93 Finnegan Ellwood ACT 4/12/17 Pacific School Games 10 35.58 Lachlan French Canberra 16/03/18 ACT Championships

11 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 27.97 Yaroslav Zharkov ACT 4/12/17 Pacific School Games 2 29.46 Kurt Linder Woden 12/12/17 NSW 10U-12 Years State Age 3 29.51 Kyle Gillard Ginninderra 3/09/17 Canberra Pentathlon 4 30.72 Fergus Quartly Burley Griffin 16/03/18 ACT Championships 5 31.26 Lachlan Sky Vikings 16/03/18 ACT Championships 6 31.72 Jackson Schultz Goulburn 4/11/17 Telopea Summer Meet 7 31.74 Jak Krsteski QTS 4/11/17 Telopea Summer Meet 8 32.25 Waylon Hayashi ACT 25/03/18 Brophy 9 32.27 Eric Wong Woden 23/02/18 NSW Country Championships 10 32.98 Solomona Hamilton Canberra 16/03/18 ACT Championships

12 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 26.96 Armand Rood ACT 4/12/17 Pacific School Games 2 28.20 Sebastian Phommaseisy ACT 4/12/17 Pacific School Games 3 29.34 Kyle Gillard ACT 25/03/18 Brophy 4 29.56 Kurt Linder Woden 16/03/18 ACT Championships 5 29.60 Christopher Bush Ginninderra 4/02/18 Speedo Sprint Series - ACT heats 6 29.71 Thomas Guthrie Canberra 16/03/18 ACT Championships 7 30.13 Liam Guthrie Burley Griffin 4/11/17 Telopea Summer Meet 8 30.86 Jonah Perea Canberra 16/09/17 Burley Griffin Meet 9 30.90 Kalaa Hall Canberra 16/03/18 ACT Championships 10 31.11 Owen Hemsworth Canberra 9/02/18 Queanbeyan Leagues Twilight Meet

13 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 26.84 Jack Hawley ACT 4/12/17 Pacific School Games 2 26.92 Zak Levine Ginninderra 15/12/17 NSW 13-18 Years State Age 3 28.03 Darcey Bush CRUIZ 25/11/17 Canberra Christmas Classic 4 28.40 Sebastian Phommaseisy Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 5 28.44 Riley Hulkkonen Vikings 21/10/17 Woden Long Course Meet 6 28.66 Harrison Oyston Vikings 16/03/18 ACT Championships 7 29.20 Liam Guthrie Burley Griffin 16/03/18 ACT Championships 8 29.23 Luke O'Neill Ginninderra 21/10/17 Woden Long Course Meet 9 29.27 Christopher Bush Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 10 29.56 Griffin Hutchins CRUIZ 3/09/17 Canberra Pentathlon

14 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 26.80 Jack Hawley Canberra 16/03/18 ACT Championships 2 26.95 Mattia Bognolo ACT 4/12/17 Pacific School Games 3 27.01 Brenton Bealing Ginninderra 21/10/17 Woden Long Course Meet 4 27.21 Zak Levine Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 5 27.86 Riley Hulkkonen Vikings 16/03/18 ACT Championships 6 27.89 Lachlan Savage Ginninderra 3/09/17 Canberra Pentathlon 7 28.03 Blake Bennie QTS 16/09/17 Burley Griffin Meet 8 28.21 Aiden Donaldson Canberra 16/03/18 ACT Championships 9 28.43 Rory O'Brien ACT 4/12/17 Pacific School Games 10 28.54 Banjo King Canberra 4/11/17 Telopea Summer Meet

15 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 25.34 David Tabke QTS 23/02/18 NSW Country Championships 2 26.12 Peter Ilyk QTS 16/03/18 ACT Championships 3 26.64 Connor McDonald QTS 23/02/18 NSW Country Championships 4 26.75 Divij Madan Canberra 25/11/17 Canberra Christmas Classic 5 26.76 Brenton Bealing ACT 4/12/17 Pacific School Games 6 27.16 Daniel Man Vikings 9/02/18 Queanbeyan Leagues Twilight Meet 7 27.32 Lachlan Savage Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 8 28.04 Blake Bennie QTS 9/02/18 Queanbeyan Leagues Twilight Meet 9 28.27 Bao Le Canberra 25/11/17 Canberra Christmas Classic 10 28.38 Lochie Revell ACT 7/10/17 NSW Achiever Squad Meet

16 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 25.76 Jarrod Lee Woden 4/11/17 Telopea Summer Meet 2 25.91 Ethan Lowey Vikings 15/12/17 NSW 13-18 Years State Age 3 26.47 Connor McDonald QTS 16/03/18 ACT Championships 4 26.99 Divij Madan Canberra 16/03/18 ACT Championships 5 27.44 Daniel Man Vikings 16/03/18 ACT Championships 6 27.58 Lochie Revell Canberra 4/11/17 Telopea Summer Meet 7 27.92 Sam Owens ACT 4/12/17 Pacific School Games 8 28.77 Bao Le Canberra 9/02/18 Queanbeyan Leagues Twilight Meet 9 29.02 Zane Wild Goulburn 9/02/18 Queanbeyan Leagues Twilight Meet 10 30.49 Nicholas Anastasi Ginninderra 25/11/17 Canberra Christmas Classic

17 & Over 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 23.76 Elliott Irwin Ginninderra 15/12/17 NSW 13-18 Years State Age 2 25.54 James Hanson QTS 4/11/17 Telopea Summer Meet 3 25.59 James Dowden Ginninderra 25/11/17 Canberra Christmas Classic 4 25.66 Eli Gatica Ginninderra 23/02/18 NSW Country Championships 5 25.73 Joshua Ball ACT 4/12/17 Pacific School Games 6 25.76 Jack Howard CRUIZ 15/12/17 NSW 13-18 Years State Age 7 25.77 Liam Brodrick Ginninderra 21/10/17 Woden Long Course Meet 8 25.90 Dominik Turner CRUIZ 4/11/17 Telopea Summer Meet 9 25.93 Joshua Alford Vikings 23/02/18 NSW Country Championships 10 26.32 Josh Arnold ACT 4/12/17 Pacific School Games

8 & Under 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:29.00 Charlie Spencer Burley Griffin 12/11/17 Swimming ACT Summer Series 2 1:32.62 Logan Bealing Ginninderra 15/10/17 Swimming ACT Summer Series

9 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:13.95 Lachie Marjoribanks ACT 4/12/17 Pacific School Games 2 1:15.45 James Biddington Burley Griffin 16/09/17 Burley Griffin Meet 3 1:18.47 Bailey Sullivan Vikings 16/03/18 ACT Championships 4 1:19.00 Charlie Spencer Burley Griffin 16/03/18 ACT Championships 5 1:21.78 Aidan Papas Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 6 1:22.91 AJ Sanft Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 7 1:23.47 Max Stewart-Moore Aquatots 16/09/17 Burley Griffin Meet 8 1:24.91 Oliver English Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 9 1:31.37 Indiana Phillips Kings 12/11/17 Swimming ACT Summer Series 10 1:34.69 Kevin Wong Woden 16/03/18 ACT Championships

10 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:06.43 Lachlan Sky Vikings 12/12/17 NSW 10U-12 Years State Age 2 1:08.25 Alex Couldrick Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 3 1:10.65 James Biddington Burley Griffin 16/03/18 ACT Championships 4 1:14.11 Lachie Marjoribanks Vikings 16/03/18 ACT Championships 5 1:15.09 Nathanael How Ginninderra 21/10/17 Woden Long Course Meet 6 1:19.56 Brady Bryant Aquatots 16/09/17 Burley Griffin Meet 7 1:20.49 Finnegan Ellwood QTS 16/03/18 ACT Championships 8 1:21.77 Thomas McIntosh QTS 9/02/18 Queanbeyan Leagues Twilight Meet 9 1:21.83 Lachlan French Canberra 16/03/18 ACT Championships 10 1:22.99 Blake Biddell QTS 25/11/17 Canberra Christmas Classic

11 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:02.24 Yaroslav Zharkov ACT 4/12/17 Pacific School Games 2 1:04.76 Kurt Linder Woden 12/12/17 NSW 10U-12 Years State Age 3 1:07.20 Fergus Quartly Burley Griffin 4/11/17 Telopea Summer Meet 4 1:07.96 Lachlan Sky Vikings 16/03/18 ACT Championships 5 1:10.98 Jak Krsteski QTS 21/10/17 Woden Long Course Meet 6 1:11.73 Jackson Schultz Goulburn 23/02/18 NSW Country Championships 7 1:12.52 Lucas Murray QTS 9/02/18 Queanbeyan Leagues Twilight Meet 8 1:12.60 Eric Wong Woden 25/11/17 Canberra Christmas Classic 9 1:12.87 Solomona Hamilton Canberra 16/03/18 ACT Championships 10 1:13.39 Nathanael How Ginninderra 16/03/18 ACT Championships

12 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:00.49 Armand Rood Canberra 25/11/17 Canberra Christmas Classic 2 1:03.17 Sebastian Phommaseisy Ginninderra 16/09/17 Burley Griffin Meet 3 1:03.54 Kyle Gillard Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 4 1:07.29 Thomas Guthrie Canberra 25/11/17 Canberra Christmas Classic 5 1:08.55 Christopher Bush Ginninderra 16/09/17 Burley Griffin Meet 6 1:08.87 Liam Guthrie Burley Griffin 4/11/17 Telopea Summer Meet 7 1:09.78 Jak Krsteski QTS 9/02/18 Queanbeyan Leagues Twilight Meet 8 1:09.91 Owen Hemsworth Canberra 9/02/18 Queanbeyan Leagues Twilight Meet 9 1:10.02 Oliver Froggatt Woden 4/03/18 Swimming ACT Summer Series 10 1:10.08 Finlay Macgill Burley Griffin 25/11/17 Canberra Christmas Classic

13 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 59.69 Zak Levine Ginninderra 16/09/17 Burley Griffin Meet 2 59.83 Jack Hawley Canberra 25/11/17 Canberra Christmas Classic 3 1:01.57 Riley Hulkkonen Vikings 21/10/17 Woden Long Course Meet 4 1:02.61 Ben Varela QTS 25/11/17 Canberra Christmas Classic 5 1:03.28 Harrison Oyston Vikings 23/02/18 NSW Country Championships 6 1:03.88 Sebastian Phommaseisy Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 7 1:05.49 Liam Guthrie Burley Griffin 16/03/18 ACT Championships 8 1:06.06 Luca Prego-Sanchez Vikings 16/03/18 ACT Championships 9 1:06.52 Kolya Kirpson-Colley Canberra 16/09/17 Burley Griffin Meet 10 1:07.12 Christopher Bush Ginninderra 16/03/18 ACT Championships

14 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 58.46 Lachlan Savage Ginninderra 23/02/18 NSW Country Championships 2 59.04 Jack Hawley Canberra 16/03/18 ACT Championships 3 59.51 Zak Levine Ginninderra 23/02/18 NSW Country Championships 4 1:00.23 Riley Hulkkonen Vikings 16/03/18 ACT Championships 5 1:01.16 Brenton Bealing Ginninderra 16/09/17 Burley Griffin Meet 6 1:01.25 Blake Bennie QTS 16/09/17 Burley Griffin Meet 7 1:02.86 Aiden Donaldson Canberra 16/03/18 ACT Championships 8 1:03.09 Harrison Cheney Canberra 16/03/18 ACT Championships 9 1:03.26 Alex Amon Vikings 4/11/17 Telopea Summer Meet 10 1:03.37 Harrison Lonsdale Canberra 16/03/18 ACT Championships

15 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 54.12 David Tabke QTS 21/04/18 GHF Australian Age Championships 2 57.01 Peter Ilyk QTS 16/03/18 ACT Championships 3 57.72 Connor McDonald QTS 23/02/18 NSW Country Championships 4 59.30 Lachlan Savage Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 5 59.72 Jake Mackie Woden 16/03/18 ACT Championships 6 1:00.02 Blake Bennie QTS 16/03/18 ACT Championships 7 1:00.05 Divij Madan Canberra 25/11/17 Canberra Christmas Classic 8 1:00.37 Brenton Bealing ACT 4/12/17 Pacific School Games 9 1:01.60 Daniel Man Vikings 4/03/18 Swimming ACT Summer Series 10 1:02.02 Mark Rusanov CRUIZ 16/09/17 Burley Griffin Meet

16 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 55.68 Jarrod Lee Woden 16/03/18 ACT Championships 2 56.80 Ethan Lowey Vikings 15/12/17 NSW 13-18 Years State Age 3 59.03 Divij Madan Canberra 16/03/18 ACT Championships 4 1:00.95 Daniel Man Vikings 16/03/18 ACT Championships 5 1:02.89 Connor McDonald QTS 4/03/18 South Western Zone Qualifying Meet 6 1:02.92 Lochie Revell Canberra 16/03/18 ACT Championships 7 1:03.53 Bao Le Canberra 9/02/18 Queanbeyan Leagues Twilight Meet 8 1:05.15 Sam Owens ACT 4/12/17 Pacific School Games 9 1:06.02 Jack Witchalls Canberra 16/03/18 ACT Championships 10 1:07.12 Zane Wild Goulburn 9/02/18 Queanbeyan Leagues Twilight Meet

17 & Over 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 52.03 Elliott Irwin Ginninderra 23/02/18 NSW Country Championships 2 55.43 Liam Brodrick Ginninderra 15/12/17 NSW 13-18 Years State Age 3 55.87 Dominik Turner CRUIZ 15/12/17 NSW 13-18 Years State Age 4 56.13 Jack Howard CRUIZ 15/12/17 NSW 13-18 Years State Age 5 56.35 Eli Gatica Ginninderra 4/11/17 Telopea Summer Meet 6 56.56 Joshua Alford Vikings 16/03/18 ACT Championships 7 58.32 Joshua Ball ACT 4/12/17 Pacific School Games 8 58.96 Josh Arnold ACT 4/12/17 Pacific School Games 9 1:02.94 Ben Stokes Woden 16/03/18 ACT Championships 10 1:05.25 Andrew Van Kemenade QTS 16/03/18 ACT Championships

9 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:53.69 Bailey Sullivan Vikings 16/03/18 ACT Championships 2 2:58.98 AJ Sanft Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 3 3:14.46 Billy Ansell Vikings 15/10/17 Swimming ACT Summer Series 4 3:16.07 Zaky Selim Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 5 3:32.75 Indiana Phillips Kings 16/03/18 ACT Championships 6 4:02.78 Thaddaeus How Ginninderra 3/12/17 Swimming ACT Summer Series

10 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:30.45 Lachlan Sky Vikings 25/11/17 Canberra Christmas Classic 2 2:35.54 Alex Couldrick Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 3 2:37.01 James Biddington Burley Griffin 16/03/18 ACT Championships 4 2:38.26 Lachie Marjoribanks Vikings 16/03/18 ACT Championships 5 2:49.54 Nathanael How Ginninderra 15/10/17 Swimming ACT Summer Series 6 2:56.39 Billy Ansell Vikings 16/03/18 ACT Championships 7 3:01.82 Thomas McIntosh QTS 4/03/18 Swimming ACT Summer Series 8 3:03.23 Brady Bryant Aquatots 15/10/17 Swimming ACT Summer Series 9 3:11.83 Liam Exall Woden 3/12/17 Swimming ACT Summer Series 10 3:11.97 Blake Biddell QTS 4/03/18 Swimming ACT Summer Series

11 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:18.56 Yaroslav Zharkov Woden 12/12/17 NSW 10U-12 Years State Age 2 2:22.32 Kurt Linder Woden 12/12/17 NSW 10U-12 Years State Age 3 2:29.07 Fergus Quartly Burley Griffin 16/03/18 ACT Championships 4 2:30.47 Lachlan Sky Vikings 16/03/18 ACT Championships 5 2:33.83 Lucas Murray Burley Griffin 25/11/17 Canberra Christmas Classic 6 2:36.80 Jak Krsteski QTS 21/10/17 Woden Long Course Meet 7 2:38.35 Jackson Schultz Goulburn 16/09/17 Burley Griffin Meet 8 2:39.52 Waylon Hayashi Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 9 2:40.68 Eric Wong Woden 4/03/18 Swimming ACT Summer Series 10 2:46.62 Nathanael How Ginninderra 4/03/18 Swimming ACT Summer Series

12 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:18.62 Kyle Gillard Ginninderra 23/02/18 NSW Country Championships 2 2:18.74 Armand Rood Canberra 16/03/18 ACT Championships 3 2:31.64 Lucas Murray QTS 23/02/18 NSW Country Championships 4 2:33.24 Sebastian Phommaseisy Ginninderra 16/09/17 Burley Griffin Meet 5 2:33.85 Jonah Perea Canberra 15/10/17 Swimming ACT Summer Series 6 2:34.98 James Wilkinson Canberra 21/10/17 Woden Long Course Meet 7 2:35.69 Finlay Macgill Burley Griffin 21/10/17 Woden Long Course Meet 8 2:35.90 Jak Krsteski QTS 9/02/18 Queanbeyan Leagues Twilight Meet 9 2:37.26 Kalaa Hall Canberra 16/03/18 ACT Championships 10 2:37.35 Christopher Bush Ginninderra 9/02/18 Queanbeyan Leagues Twilight Meet

13 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:12.45 Zak Levine Ginninderra 15/12/17 NSW 13-18 Years State Age 2 2:15.41 Harrison Oyston Vikings 16/03/18 ACT Championships 3 2:15.84 Ben Varela QTS 15/12/17 NSW 13-18 Years State Age 4 2:22.99 Kolya Kirpson-Colley Canberra 16/09/17 Burley Griffin Meet 5 2:24.58 Ben Gow Vikings 25/11/17 Canberra Christmas Classic 6 2:25.02 Riley Hulkkonen Vikings 16/09/17 Burley Griffin Meet 7 2:28.99 Noah Spedding-hobbs CRUIZ 25/11/17 Canberra Christmas Classic 8 2:29.36 Luca Prego-Sanchez Vikings 27/01/18 NSW Country Regionals - Goulburn 9 2:30.92 Luke O'Neill Ginninderra 15/10/17 Swimming ACT Summer Series 10 2:34.84 Finlay Macgill Burley Griffin 4/03/18 Swimming ACT Summer Series

14 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:07.06 Lachlan Savage Ginninderra 23/02/18 NSW Country Championships 2 2:11.69 Blake Bennie QTS 16/09/17 Burley Griffin Meet 3 2:15.27 Harrison Cheney Canberra 16/03/18 ACT Championships 4 2:15.52 Nicholas Allnutt Vikings 4/11/17 Telopea Summer Meet 5 2:15.77 Alex Amon Vikings 4/11/17 Telopea Summer Meet 6 2:15.80 Riley Hulkkonen Vikings 23/02/18 NSW Country Championships 7 2:21.31 Kolya Kirpson-Colley Canberra 16/03/18 ACT Championships 8 2:21.33 Harrison Lonsdale Canberra 16/03/18 ACT Championships 9 2:21.44 Ben Gow Vikings 16/03/18 ACT Championships 10 2:27.99 Travis Tong CRUIZ 25/11/17 Canberra Christmas Classic

15 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:00.18 David Tabke QTS 15/12/17 NSW 13-18 Years State Age 2 2:06.37 Connor McDonald QTS 23/02/18 NSW Country Championships 3 2:08.89 Blake Bennie QTS 23/02/18 NSW Country Championships 4 2:09.98 Skinny Gavel Ginninderra 4/11/17 Telopea Summer Meet 5 2:13.20 Peter Ilyk QTS 16/03/18 ACT Championships 6 2:20.01 Alex Amon Vikings 9/02/18 Queanbeyan Leagues Twilight Meet 7 2:22.42 Jack Witchalls Canberra 16/09/17 Burley Griffin Meet 8 2:22.62 Daniel Man Vikings 4/03/18 Swimming ACT Summer Series 9 2:23.50 Matthew Cooper Vikings 25/11/17 Canberra Christmas Classic 10 2:28.58 Justin Tong CRUIZ 4/03/18 Swimming ACT Summer Series

16 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:59.78 Jarrod Lee Woden 16/03/18 ACT Championships 2 2:08.57 Ethan Lowey Vikings 25/11/17 Canberra Christmas Classic 3 2:14.23 Skinny Gavel Ginninderra 23/02/18 NSW Country Championships 4 2:16.94 Jack Witchalls Canberra 25/11/17 Canberra Christmas Classic 5 2:22.61 Joseph Pascall QTS 4/11/17 Telopea Summer Meet 6 2:33.97 Zane Wild Goulburn 4/03/18 Swimming ACT Summer Series 7 3:00.30 Cooper Doggett Goulburn 3/12/17 Swimming ACT Summer Series

17 & Over 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:56.76 Elliott Irwin Ginninderra 21/04/18 GHF Australian Age Championships 2 2:02.33 Joshua Alford Vikings 28/02/18 Hancock Prospecting Australian Trials 3 2:04.41 Eli Gatica Ginninderra 23/02/18 NSW Country Championships 4 2:19.12 Ben Stokes Woden 28/02/18 Hancock Prospecting Australian Trials 5 2:38.03 David Bale Vikings 25/11/17 Canberra Christmas Classic

9 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 5:58.61 Bailey Sullivan Vikings 16/03/18 ACT Championships

10 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 5:21.18 Lachlan Sky Vikings 9/02/18 Queanbeyan Leagues Twilight Meet 2 5:44.08 Lachie Marjoribanks Vikings 16/03/18 ACT Championships 3 5:56.03 Nathanael How Ginninderra 12/11/17 ACT Summer Distance Series 4 5:58.33 Billy Ansell Vikings 16/03/18 ACT Championships 5 6:38.44 Brady Bryant Aquatots 12/11/17 ACT Summer Distance Series

11 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 5:05.75 Fergus Quartly Burley Griffin 16/03/18 ACT Championships 2 5:10.81 Kurt Linder Woden 15/10/17 ACT Summer Distance Series 3 5:15.60 Lachlan Sky Vikings 16/03/18 ACT Championships 4 5:17.26 Yaroslav Zharkov Woden 15/10/17 ACT Summer Distance Series 5 5:20.38 Lucas Murray Burley Griffin 12/11/17 ACT Summer Distance Series 6 5:36.99 Jackson Schultz Goulburn 16/09/17 Burley Griffin Meet 7 5:44.18 Waylon Hayashi Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 8 5:53.98 Nathanael How Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 9 5:54.13 Jak Krsteski QTS 15/10/17 ACT Summer Distance Series

12 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:57.03 Kyle Gillard Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 2 5:15.70 Lucas Murray QTS 16/03/18 ACT Championships 3 5:21.58 James Wilkinson Canberra 4/03/18 ACT Summer Distance Series 4 5:27.04 Finlay Macgill Burley Griffin 15/10/17 ACT Summer Distance Series 5 5:38.85 Sebastian Phommaseisy Ginninderra 15/10/17 ACT Summer Distance Series 6 6:05.39 Christopher Bush Ginninderra 15/10/17 ACT Summer Distance Series 7 6:37.63 Edward Raymond Canberra 3/12/17 ACT Summer Distance Series 8 7:07.86 William Barker Goulburn 3/12/17 ACT Summer Distance Series

13 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:40.90 Zak Levine Ginninderra 4/11/17 Telopea Summer Meet 2 4:40.96 Ben Varela QTS 23/02/18 NSW Country Championships 3 4:45.82 Harrison Oyston Vikings 15/12/17 NSW 13-18 Years State Age 4 4:50.41 Ben Gow Vikings 4/03/18 ACT Summer Distance Series 5 4:53.59 Riley Hulkkonen Vikings 16/09/17 Burley Griffin Meet 6 5:02.21 Kolya Kirpson-Colley Canberra 16/09/17 Burley Griffin Meet 7 5:16.46 Jack Bacon Vikings 16/03/18 ACT Championships 8 5:19.96 Luca Prego-Sanchez Vikings 16/03/18 ACT Championships 9 6:13.38 Kami Schmutz Canberra 4/03/18 ACT Summer Distance Series

14 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:27.45 Lachlan Savage Ginninderra 23/02/18 NSW Country Championships 2 4:33.65 Blake Bennie QTS 16/09/17 Burley Griffin Meet 3 4:43.18 Nicholas Allnutt Vikings 4/11/17 Telopea Summer Meet 4 4:44.31 Riley Hulkkonen Vikings 23/02/18 NSW Country Championships 5 4:45.83 Zak Levine Ginninderra 23/02/18 NSW Country Championships 6 4:47.68 Alex Amon Vikings 16/09/17 Burley Griffin Meet 7 4:56.82 Ben Gow Vikings 16/03/18 ACT Championships 8 5:08.65 Harrison Cheney Aquatots 25/11/17 Canberra Christmas Classic 9 5:14.53 Jake Newcombe Woden 12/11/17 ACT Summer Distance Series 10 5:21.45 Jackson Hippit Canberra 16/09/17 Burley Griffin Meet

15 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:13.56 David Tabke QTS 21/04/18 GHF Australian Age Championships 2 4:26.77 Blake Bennie QTS 23/02/18 NSW Country Championships 3 4:29.67 Connor McDonald QTS 15/12/17 NSW 13-18 Years State Age 4 4:30.42 Lachlan Savage Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 5 4:30.70 Skinny Gavel Ginninderra 15/12/17 NSW 13-18 Years State Age 6 4:49.85 Jack Witchalls Canberra 16/09/17 Burley Griffin Meet 7 5:03.44 Matthew Cooper Vikings 25/11/17 Canberra Christmas Classic

16 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:14.66 Jarrod Lee Woden 23/02/18 NSW Country Championships 2 4:34.94 Skinny Gavel Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 3 4:47.95 Jack Witchalls Canberra 16/03/18 ACT Championships 4 4:54.55 Joseph Pascall QTS 4/11/17 Telopea Summer Meet 5 5:48.86 Zane Wild Goulburn 4/03/18 ACT Summer Distance Series

17 & Over 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:25.56 Joshua Alford Vikings 16/03/18 ACT Championships 2 4:57.46 Ben Stokes Woden 21/04/18 GHF Australian Age Championships 3 5:32.13 David Bale Vikings 19/01/18 NSW State Open Championships

13 years 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 9:50.85 Harrison Oyston Vikings 16/03/18 ACT Championships 2 10:17.84 Ben Gow Vikings 4/11/17 Telopea Summer Meet

14 years 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 9:40.47 Nicholas Allnutt ACT 4/12/17 Pacific School Games 2 10:08.07 Kolya Kirpson-Colley Canberra 4/03/18 ACT Summer Distance Series 3 10:09.92 Ben Gow Vikings 16/03/18 ACT Championships

15 years 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 9:17.90 Skinny Gavel Ginninderra 15/12/17 NSW 13-18 Years State Age 2 9:29.03 Blake Bennie QTS 16/03/18 ACT Championships

16 years 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 9:04.63 Jarrod Lee Woden 27/01/18 NSW Country Regionals - Goulburn 2 10:03.99 Joseph Pascall QTS 4/11/17 Telopea Summer Meet

17 & Over 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 10:47.31 Ben Stokes Woden 15/10/17 ACT Summer Distance Series 2 12:10.60 David Bale Vikings 12/11/17 ACT Summer Distance Series

14 years 1500m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 18:29.35 Nicholas Allnutt Vikings 21/10/17 Woden Long Course Meet 2 19:05.29 Ben Gow Vikings 16/03/18 ACT Championships 3 19:33.12 Alex Amon Vikings 3/12/17 ACT Summer Distance Series

15 years 1500m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 17:34.72 Skinny Gavel Ginninderra 15/12/17 NSW 13-18 Years State Age 2 17:51.43 Blake Bennie QTS 16/03/18 ACT Championships 3 20:28.97 Matthew Cooper Vikings 15/10/17 ACT Summer Distance Series

16 years 1500m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 17:36.12 Skinny Gavel Ginninderra 23/02/18 NSW Country Championships 2 19:05.60 Joseph Pascall QTS 4/11/17 Telopea Summer Meet

17 & Over 1500m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 23:02.34 David Bale Vikings 12/11/17 ACT Summer Distance Series

8 & Under 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 43.75 Eamon Lopez Ginninderra 3/09/17 Canberra Pentathlon 2 48.68 Campbell Quartly ACT 10/03/18 Speedo Sprint Series - Finals 3 48.77 Kevin Wong Woden 3/09/17 Canberra Pentathlon 4 49.82 Charlie Spencer Burley Griffin 3/09/17 Canberra Pentathlon 5 50.34 Logan Bealing Ginninderra 3/09/17 Canberra Pentathlon 6 52.71 Ryley Power ACT 25/03/18 Brophy 7 55.90 Henry Nihill ACT 25/03/18 Brophy 8 56.62 Lewis Holdway ACT 10/03/18 Speedo Sprint Series - Finals 9 1:04.99 William Johnson Queanbeyan 4/03/18 Swimming ACT Summer Series 10 1:08.90 Cameron Schultz Goulburn 3/09/17 Canberra Pentathlon

9 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 41.04 James Biddington Burley Griffin 3/09/17 Canberra Pentathlon 2 41.07 Max Stewart-Moore Aquatots 25/11/17 Canberra Christmas Classic 3 43.53 Aidan Papas Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 4 44.39 Oliver English ACT 25/03/18 Brophy 5 44.55 AJ Sanft Ginninderra 4/02/18 Speedo Sprint Series - ACT heats 6 44.66 Lachie Marjoribanks Vikings 3/09/17 Canberra Pentathlon 7 44.67 Alexander Spooner Burley Griffin 12/11/17 Swimming ACT Summer Series 8 45.10 Bailey Sullivan ACT 10/03/18 Speedo Sprint Series - Finals 9 46.54 Ryan Korbl Ginninderra 3/09/17 Canberra Pentathlon 10 46.60 Tyler Holdway Woden 15/10/17 Swimming ACT Summer Series

10 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 35.26 Lachlan Sky NSW 4/12/17 Pacific School Games 2 36.67 Alex Couldrick ACT 4/12/17 Pacific School Games 3 37.94 James Biddington ACT 10/03/18 Speedo Sprint Series - Finals 4 38.95 Duke Shepherd ACT 7/10/17 NSW Achiever Squad Meet 5 38.98 Jonas Bealing Ginninderra 16/09/17 Burley Griffin Meet 6 40.16 Lachlan French ACT 4/12/17 Pacific School Games 7 40.20 Nicholas Varela QTS 16/03/18 ACT Championships 8 41.09 Nathanael How ACT 7/10/17 NSW Achiever Squad Meet 9 41.78 Brady Bryant Aquatots 21/10/17 Woden Long Course Meet 10 42.17 Finnegan Ellwood ACT 10/03/18 Speedo Sprint Series - Finals

11 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 34.65 Yaroslav Zharkov ACT 4/12/17 Pacific School Games 2 35.60 Kurt Linder Woden 23/02/18 NSW Country Championships 3 35.99 Fergus Quartly Burley Griffin 23/02/18 NSW Country Championships 4 36.26 Jackson Schultz ACT 25/03/18 Brophy 5 36.49 Kyle Gillard Ginninderra 3/09/17 Canberra Pentathlon 6 37.15 Lachlan Sky ACT 25/03/18 Brophy 7 38.47 Waylon Hayashi Ginninderra 9/02/18 Queanbeyan Leagues Twilight Meet 8 38.72 Lucas Murray ACT 4/12/17 Pacific School Games 9 39.37 Jak Krsteski QTS 21/10/17 Woden Long Course Meet 10 39.44 James Mitcham Canberra 14/10/17 NSW LC Qualifying Meet

12 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 30.10 Armand Rood Canberra 16/03/18 ACT Championships 2 32.10 Thomas Guthrie Canberra 16/03/18 ACT Championships 3 34.58 Kyle Gillard ACT 10/03/18 Speedo Sprint Series - Finals 4 35.25 Sebastian Phommaseisy ACT 4/12/17 Pacific School Games 5 36.24 Kurt Linder ACT 25/03/18 Brophy 6 36.69 Liam Guthrie Burley Griffin 15/10/17 Swimming ACT Summer Series 7 36.81 William Spooner Burley Griffin 21/10/17 Woden Long Course Meet 8 37.71 Finlay Macgill ACT 4/12/17 Pacific School Games 9 37.91 Lucas Murray QTS 16/03/18 ACT Championships 10 37.98 Christopher Bush Ginninderra 16/09/17 Burley Griffin Meet

13 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 31.17 Nicholas Odgers Woden 20/01/18 FOBISIA Championships 2 32.75 Jack Hawley Canberra 25/11/17 Canberra Christmas Classic 3 33.23 Ben Varela QTS 16/03/18 ACT Championships 4 33.61 Zak Levine Ginninderra 16/09/17 Burley Griffin Meet 5 33.88 Harrison Oyston Vikings 23/02/18 NSW Country Championships 6 34.49 Luca Prego-Sanchez Vikings 23/02/18 NSW Country Championships 7 34.67 Riley Hulkkonen ACT 7/10/17 NSW Achiever Squad Meet 7 34.67 Noah Spedding-hobbs CRUIZ 16/09/17 Burley Griffin Meet 9 34.84 Darcey Bush CRUIZ 12/11/17 Swimming ACT Summer Series 10 35.15 Liam Guthrie ACT 25/03/18 Brophy

14 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 30.45 Mattia Bognolo ACT 4/12/17 Pacific School Games 2 31.39 Brenton Bealing Ginninderra 21/10/17 Woden Long Course Meet 3 32.17 Aiden Donaldson Canberra 16/03/18 ACT Championships 4 32.24 Rory O'Brien ACT 4/12/17 Pacific School Games 5 32.78 Kieran Savery Aquatots 21/10/17 Woden Long Course Meet 6 32.86 Banjo King Canberra 23/02/18 NSW Country Championships 7 33.10 Jack Hawley ACT 25/03/18 Brophy 8 33.66 Lachlan Savage Ginninderra 3/09/17 Canberra Pentathlon 9 33.89 Harrison Cheney Canberra 16/03/18 ACT Championships 10 34.08 Zak Levine Ginninderra 16/03/18 ACT Championships

15 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 30.19 David Tabke QTS 23/02/18 NSW Country Championships 2 31.03 Peter Ilyk QTS 16/03/18 ACT Championships 3 31.09 Connor McDonald QTS 23/02/18 NSW Country Championships 4 31.22 Brenton Bealing ACT 4/12/17 Pacific School Games 5 32.84 Kieran Savery Canberra 16/03/18 ACT Championships 6 33.77 Luke Trindorfer Canberra 16/03/18 ACT Championships 7 33.80 Banjo King Canberra 16/03/18 ACT Championships 8 36.50 Lochie Revell ACT 7/10/17 NSW Achiever Squad Meet 9 36.90 Matthew Cooper Vikings 9/02/18 Queanbeyan Leagues Twilight Meet 10 37.00 Justin Tong CRUIZ 4/03/18 Swimming ACT Summer Series

16 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 29.46 Ethan Lowey Vikings 23/02/18 NSW Country Championships 2 29.51 Jarrod Lee Woden 16/03/18 ACT Championships 3 30.54 Connor McDonald QTS 16/03/18 ACT Championships 4 32.40 Divij Madan Canberra 16/03/18 ACT Championships 5 34.48 Lochie Revell Canberra 12/11/17 Swimming ACT Summer Series

17 & Over 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 27.52 James Hanson QTS 21/10/17 Woden Long Course Meet 2 28.19 Liam Brodrick Ginninderra 23/02/18 NSW Country Championships 3 30.42 James Dowden Ginninderra 25/11/17 Canberra Christmas Classic 4 30.79 Joshua Ball ACT 4/12/17 Pacific School Games 5 31.25 Joshua Silk-Jones Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 6 31.47 Gareth Kean ACT 4/12/17 Pacific School Games 7 31.48 Joshua Alford Vikings 23/02/18 NSW Country Championships 8 31.91 Josh Arnold ACT 4/12/17 Pacific School Games 9 32.95 Mark O'Neill Ginninderra 21/10/17 Woden Long Course Meet 10 34.74 Ben Stokes Woden 16/03/18 ACT Championships

8 & Under 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:41.08 Charlie Spencer Burley Griffin 12/11/17 Swimming ACT Summer Series 2 1:42.10 Logan Bealing Ginninderra 15/10/17 Swimming ACT Summer Series

9 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:29.93 James Biddington Burley Griffin 16/09/17 Burley Griffin Meet 2 1:30.97 Max Stewart-Moore Aquatots 25/11/17 Canberra Christmas Classic 3 1:34.25 AJ Sanft Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 4 1:37.78 Bailey Sullivan Vikings 16/03/18 ACT Championships 5 1:40.29 Charlie Spencer Burley Griffin 16/03/18 ACT Championships 6 1:40.36 Oliver English Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 7 1:40.78 Billy Ansell Vikings 16/09/17 Burley Griffin Meet 8 1:42.86 Kevin Wong Woden 16/03/18 ACT Championships 9 1:43.69 Indiana Phillips Kings 16/03/18 ACT Championships 10 1:44.98 Bayden Wells Aquatots 16/03/18 ACT Championships

10 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:16.16 Lachlan Sky NSW 4/12/17 Pacific School Games 2 1:17.47 Alex Couldrick Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 3 1:24.70 James Biddington Burley Griffin 4/11/17 Telopea Summer Meet 4 1:26.26 Lachlan French ACT 4/12/17 Pacific School Games 5 1:28.64 Billy Ansell Vikings 16/03/18 ACT Championships 6 1:29.11 Nicholas Varela QTS 16/03/18 ACT Championships 7 1:29.37 Brady Bryant ACT 4/12/17 Pacific School Games 8 1:30.85 Jonas Bealing Ginninderra 16/09/17 Burley Griffin Meet 9 1:31.51 Nathanael How Ginninderra 21/10/17 Woden Long Course Meet 10 1:32.67 Thomas McIntosh QTS 4/11/17 Telopea Summer Meet

11 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:13.76 Yaroslav Zharkov ACT 4/12/17 Pacific School Games 2 1:16.45 Fergus Quartly ACT 4/12/17 Pacific School Games 3 1:16.55 Kurt Linder Woden 12/12/17 NSW 10U-12 Years State Age 4 1:18.93 Lachlan Sky Vikings 16/03/18 ACT Championships 5 1:20.61 Waylon Hayashi Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 6 1:21.89 Lucas Murray ACT 4/12/17 Pacific School Games 7 1:22.19 Jackson Schultz Goulburn 4/11/17 Telopea Summer Meet 8 1:22.58 William Spooner Burley Griffin 16/09/17 Burley Griffin Meet 9 1:25.12 Jak Krsteski QTS 4/11/17 Telopea Summer Meet 10 1:28.38 James Mitcham Canberra 14/10/17 NSW LC Qualifying Meet

12 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:05.65 Armand Rood ACT 4/12/17 Pacific School Games 2 1:08.60 Thomas Guthrie Canberra 23/02/18 NSW Country Championships 3 1:14.83 Kyle Gillard Ginninderra 25/11/17 Canberra Christmas Classic 4 1:17.69 Kurt Linder Woden 16/03/18 ACT Championships 5 1:19.34 Liam Guthrie Burley Griffin 15/10/17 Swimming ACT Summer Series 6 1:21.04 Sebastian Phommaseisy Ginninderra 4/11/17 Telopea Summer Meet 7 1:21.14 Finlay Macgill ACT 4/12/17 Pacific School Games 8 1:21.23 Jonah Perea Canberra 16/09/17 Burley Griffin Meet 9 1:21.31 William Spooner ACT 4/12/17 Pacific School Games 10 1:21.33 Lucas Murray QTS 16/03/18 ACT Championships

13 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:10.34 Thomas Guthrie Canberra 25/03/18 Post Brophy Time Trials 2 1:10.67 Ben Varela QTS 16/03/18 ACT Championships 3 1:11.10 Zak Levine Ginninderra 16/09/17 Burley Griffin Meet 4 1:11.70 Harrison Oyston Vikings 15/12/17 NSW 13-18 Years State Age 5 1:13.85 Jack Hawley ACT 4/12/17 Pacific School Games 6 1:17.07 Kolya Kirpson-Colley Canberra 21/10/17 Woden Long Course Meet 7 1:17.08 Nicholas Odgers Woden 20/01/18 FOBISIA Championships 8 1:17.81 Ben Gow Vikings 4/03/18 Swimming ACT Summer Series 9 1:17.94 Jack Bacon Vikings 16/03/18 ACT Championships 10 1:18.81 Liam Guthrie Burley Griffin 16/03/18 ACT Championships

14 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:10.90 Brenton Bealing Ginninderra 21/10/17 Woden Long Course Meet 2 1:11.13 Aiden Donaldson Canberra 23/02/18 NSW Country Championships 3 1:12.62 Rory O'Brien ACT 4/12/17 Pacific School Games 4 1:12.95 Zak Levine Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 5 1:13.18 Jack Hawley Canberra 16/03/18 ACT Championships 6 1:13.77 Banjo King Canberra 23/02/18 NSW Country Championships 7 1:14.07 Kieran Savery Aquatots 16/09/17 Burley Griffin Meet 8 1:14.28 Harrison Cheney Canberra 16/03/18 ACT Championships 9 1:14.67 Kolya Kirpson-Colley Canberra 16/03/18 ACT Championships 10 1:16.16 Nicholas Allnutt Vikings 23/02/18 NSW Country Championships

15 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:04.00 Connor McDonald QTS 15/12/17 NSW 13-18 Years State Age 2 1:05.49 David Tabke QTS 23/02/18 NSW Country Championships 3 1:08.21 Blake Bennie QTS 23/02/18 NSW Country Championships 4 1:12.64 Kieran Savery Canberra 16/03/18 ACT Championships 5 1:12.94 Banjo King Canberra 16/03/18 ACT Championships 6 1:13.51 Brenton Bealing ACT 4/12/17 Pacific School Games 7 1:14.12 Mark Rusanov CRUIZ 16/09/17 Burley Griffin Meet 8 1:14.64 Peter Ilyk QTS 15/10/17 Swimming ACT Summer Series 9 1:16.86 Luke Trindorfer Canberra 16/03/18 ACT Championships 10 1:16.94 Skinny Gavel Ginninderra 25/11/17 Canberra Christmas Classic

16 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:02.04 Jarrod Lee Woden 23/02/18 NSW Country Championships 2 1:03.11 Ethan Lowey Vikings 23/02/18 NSW Country Championships 3 1:06.00 Connor McDonald QTS 16/03/18 ACT Championships 4 1:11.81 Divij Madan Canberra 16/03/18 ACT Championships

17 & Over 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 59.15 James Hanson QTS 9/12/17 Queensland Championships 2 59.46 Liam Brodrick Ginninderra 15/12/17 NSW 13-18 Years State Age 3 1:04.57 Eli Gatica Ginninderra 23/02/18 NSW Country Championships 4 1:06.12 Jack Howard CRUIZ 15/12/17 NSW 13-18 Years State Age 5 1:06.43 Dominik Turner CRUIZ 15/12/17 NSW 13-18 Years State Age 6 1:06.69 Joshua Alford Vikings 19/01/18 NSW State Open Championships 7 1:09.22 Josh Arnold ACT 4/12/17 Pacific School Games 8 1:09.48 Joshua Silk-Jones Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 9 1:12.65 Mark O'Neill ACT 4/12/17 Pacific School Games 10 1:16.22 Andrew Van Kemenade QTS 16/03/18 ACT Championships

9 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:24.76 Bailey Sullivan Vikings 16/03/18 ACT Championships 2 3:31.05 Billy Ansell Vikings 21/10/17 Woden Long Course Meet

10 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:51.02 Lachlan Sky Vikings 21/10/17 Woden Long Course Meet 2 3:14.68 Nicholas Varela QTS 4/03/18 ACT Summer Distance Series 3 3:19.89 Blake Biddell QTS 25/11/17 Canberra Christmas Classic 4 3:24.74 Brady Bryant Aquatots 12/11/17 ACT Summer Distance Series

11 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:44.69 Kurt Linder Woden 12/12/17 NSW 10U-12 Years State Age 2 2:45.39 Fergus Quartly Burley Griffin 16/03/18 ACT Championships 3 2:48.38 Waylon Hayashi Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 4 2:49.07 Lachlan Sky Vikings 16/03/18 ACT Championships 5 2:52.51 Lucas Murray Burley Griffin 12/11/17 ACT Summer Distance Series 6 2:59.63 Jak Krsteski QTS 21/10/17 Woden Long Course Meet 7 3:16.44 Duke Shepherd Goulburn 3/12/17 ACT Summer Distance Series

12 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:27.04 Armand Rood Canberra 16/03/18 ACT Championships 2 2:31.00 Thomas Guthrie Canberra 12/12/17 NSW 10U-12 Years State Age 3 2:37.82 Kyle Gillard Ginninderra 25/11/17 Canberra Christmas Classic 4 2:50.06 Lucas Murray QTS 16/03/18 ACT Championships 5 2:51.71 William Spooner Burley Griffin 21/10/17 Woden Long Course Meet 6 2:57.65 James Wilkinson Canberra 16/03/18 ACT Championships 7 3:06.17 Jak Krsteski QTS 9/02/18 Queanbeyan Leagues Twilight Meet 8 3:06.62 Oliver Froggatt Woden 21/10/17 Woden Long Course Meet 9 3:14.88 Edward Raymond Canberra 25/11/17 Canberra Christmas Classic 10 3:36.43 Oscar Morgan Vikings 3/12/17 ACT Summer Distance Series

13 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:27.55 Ben Varela QTS 25/03/18 Post Brophy Time Trials 2 2:29.22 Harrison Oyston Vikings 4/03/18 ACT Summer Distance Series 3 2:32.43 Zak Levine Ginninderra 15/12/17 NSW 13-18 Years State Age 4 2:40.71 Kolya Kirpson-Colley Canberra 25/11/17 Canberra Christmas Classic 5 2:42.17 Nicholas Odgers Woden 20/01/18 FOBISIA Championships 6 2:43.64 Noah Spedding-hobbs CRUIZ 25/11/17 Canberra Christmas Classic 7 2:45.41 Jack Bacon Vikings 16/03/18 ACT Championships

14 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:27.48 Blake Bennie QTS 16/09/17 Burley Griffin Meet 2 2:37.58 Kolya Kirpson-Colley Canberra 16/03/18 ACT Championships 3 2:39.04 Brenton Bealing Ginninderra 4/11/17 Telopea Summer Meet 4 2:40.14 Zak Levine Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 5 2:40.49 Banjo King Canberra 23/02/18 NSW Country Championships 6 2:42.72 Nicholas Allnutt ACT 4/12/17 Pacific School Games 7 2:46.44 Harrison Cheney Aquatots 25/11/17 Canberra Christmas Classic 8 2:52.04 Jackson Hippit Canberra 16/09/17 Burley Griffin Meet 9 3:24.04 Jonah Jackson Woden 4/03/18 ACT Summer Distance Series

15 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:21.20 Connor McDonald QTS 15/12/17 NSW 13-18 Years State Age 2 2:24.50 Blake Bennie QTS 16/03/18 ACT Championships 3 2:35.53 Skinny Gavel Ginninderra 25/11/17 Canberra Christmas Classic 4 2:39.08 Banjo King Canberra 16/03/18 ACT Championships

16 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:11.68 Jarrod Lee Woden 23/02/18 NSW Country Championships 2 2:15.75 Ethan Lowey Vikings 15/12/17 NSW 13-18 Years State Age 3 2:19.80 Connor McDonald QTS 16/03/18 ACT Championships

17 & Over 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:08.39 Liam Brodrick Ginninderra 23/02/18 NSW Country Championships 2 2:09.04 James Hanson QTS 9/12/17 Queensland Championships 3 2:12.10 Jarrod Lee Woden 21/04/18 GHF Australian Age Championships 4 2:23.07 Jack Howard CRUIZ 15/12/17 NSW 13-18 Years State Age 5 2:41.99 Mark O'Neill ACT 4/12/17 Pacific School Games

8 & Under 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 49.41 Eamon Lopez Ginninderra 3/09/17 Canberra Pentathlon 2 55.69 Campbell Quartly ACT 10/03/18 Speedo Sprint Series - Finals 3 56.77 Logan Bealing Ginninderra 16/11/17 Ginninderra Club Night November 2017 4 57.01 Charlie Spencer Burley Griffin 3/09/17 Canberra Pentathlon 5 57.88 Kevin Wong Woden 3/09/17 Canberra Pentathlon 6 58.54 Lewis Holdway ACT 10/03/18 Speedo Sprint Series - Finals 7 1:03.75 Ryley Power ACT 25/03/18 Brophy 8 1:07.54 Henry Nihill ACT 25/03/18 Brophy 9 1:09.46 William Johnson Queanbeyan 4/03/18 Swimming ACT Summer Series 10 1:11.68 Liam Hoorweg Burley Griffin 4/03/18 Swimming ACT Summer Series

9 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 47.86 AJ Sanft ACT 25/03/18 Brophy 2 47.92 Lachie Marjoribanks ACT 4/12/17 Pacific School Games 3 48.54 James Biddington Burley Griffin 3/09/17 Canberra Pentathlon 4 50.19 Thaddaeus How Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 5 50.33 Aidan Papas Ginninderra 4/03/18 Swimming ACT Summer Series 6 52.37 Oliver English ACT 25/03/18 Brophy 7 52.92 Billy Ansell Vikings 16/09/17 Burley Griffin Meet 8 53.21 Kevin Wong Woden 16/03/18 ACT Championships 9 53.66 Bailey Sullivan ACT 10/03/18 Speedo Sprint Series - Finals 10 53.87 Max Stewart-Moore Aquatots 21/10/17 Woden Long Course Meet

10 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 44.03 Nathanael How Ginninderra 21/10/17 Woden Long Course Meet 2 44.36 James Biddington ACT 10/03/18 Speedo Sprint Series - Finals 3 45.09 Alex Couldrick ACT 25/03/18 Brophy 4 45.14 Lachlan Sky Vikings 4/02/18 Speedo Sprint Series - ACT heats 5 45.68 Lachie Marjoribanks ACT 10/03/18 Speedo Sprint Series - Finals 6 45.89 Finnegan Ellwood ACT 10/03/18 Speedo Sprint Series - Finals 7 46.63 Jonas Bealing Ginninderra 16/09/17 Burley Griffin Meet 7 46.63 Duke Shepherd ACT 7/10/17 NSW Achiever Squad Meet 9 48.19 Billy Ansell Vikings 4/02/18 Speedo Sprint Series - ACT heats 10 49.63 Ethan Guthrie Burley Griffin 4/02/18 Speedo Sprint Series - ACT heats

11 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 38.36 Yaroslav Zharkov ACT 4/12/17 Pacific School Games 2 39.11 Waylon Hayashi Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 3 41.57 Fergus Quartly ACT 4/12/17 Pacific School Games 4 41.88 Lucas Murray QTS 9/02/18 Queanbeyan Leagues Twilight Meet 5 41.95 Kyle Gillard Ginninderra 3/09/17 Canberra Pentathlon 6 43.00 Nathanael How ACT 10/03/18 Speedo Sprint Series - Finals 7 43.13 Eric Wong Woden 16/03/18 ACT Championships 8 45.62 Jackson Schultz ACT 10/03/18 Speedo Sprint Series - Finals 9 45.70 Philip Williams Ginninderra 15/10/17 Swimming ACT Summer Series 10 45.80 Levi-Brock Sandner-Sailla QTS 16/03/18 ACT Championships

12 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 38.75 Mitchell Forshaw Vikings 25/11/17 Canberra Christmas Classic 2 38.96 Harrison Biddell QTS 12/12/17 NSW 10U-12 Years State Age 3 38.97 Armand Rood ACT 25/03/18 Brophy 4 40.28 Liam Guthrie Burley Griffin 4/11/17 Telopea Summer Meet 5 40.66 Kyle Gillard Ginninderra 4/02/18 Speedo Sprint Series - ACT heats 6 41.81 Thomas Guthrie Canberra 23/02/18 NSW Country Championships 6 41.81 Lucas Murray QTS 16/03/18 ACT Championships 8 42.45 Sebastian Phommaseisy Ginninderra 4/02/18 Speedo Sprint Series - ACT heats 9 42.64 James Wilkinson Canberra 16/03/18 ACT Championships 10 43.22 Owen Hemsworth Canberra 9/02/18 Queanbeyan Leagues Twilight Meet

13 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 35.68 Ben Varela QTS 16/03/18 ACT Championships 2 36.77 Harrison Biddell QTS 16/03/18 ACT Championships 3 37.05 Jack Hawley Canberra 25/11/17 Canberra Christmas Classic 4 37.24 Mitchell Forshaw ACT 10/03/18 Speedo Sprint Series - Finals 5 37.92 Liam Guthrie Burley Griffin 9/02/18 Queanbeyan Leagues Twilight Meet 6 37.99 Griffin Hutchins CRUIZ 3/09/17 Canberra Pentathlon 7 38.21 Riley Hulkkonen Vikings 21/10/17 Woden Long Course Meet 8 38.61 Steven McGowan Vikings 27/01/18 NSW Country Regionals - Goulburn 9 38.66 Darcey Bush CRUIZ 12/11/17 Swimming ACT Summer Series 10 40.09 Harrison Oyston Vikings 4/02/18 Speedo Sprint Series - ACT heats

14 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 36.16 Jack Hawley ACT 25/03/18 Brophy 2 36.29 Mattia Bognolo ACT 4/12/17 Pacific School Games 3 36.56 Griffin Hutchins QTS 16/03/18 ACT Championships 4 36.74 Aiden Donaldson Canberra 16/03/18 ACT Championships 5 36.92 Riley Hulkkonen ACT 4/12/17 Pacific School Games 6 37.12 Archer Shepherd Goulburn 9/02/18 Queanbeyan Leagues Twilight Meet 7 37.87 Brenton Bealing Ginninderra 3/09/17 Canberra Pentathlon 8 38.18 Kieran Savery ACT 7/10/17 NSW Achiever Squad Meet 9 38.42 Lachlan Savage Ginninderra 3/09/17 Canberra Pentathlon 10 39.17 Jake Newcombe Woden 16/03/18 ACT Championships

15 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 32.61 Jake Mackie Woden 23/02/18 NSW Country Championships 2 34.70 Daniel Man Vikings 9/02/18 Queanbeyan Leagues Twilight Meet 3 35.85 Axel Raut QTS 16/03/18 ACT Championships 4 35.86 Mark Rusanov CRUIZ 16/09/17 Burley Griffin Meet 5 36.09 Bao Le Canberra 25/11/17 Canberra Christmas Classic 6 36.60 Elijah Williams ACT 4/12/17 Pacific School Games 7 36.67 Peter Ilyk ACT 25/03/18 Brophy 8 39.74 Kieran Savery Canberra 16/03/18 ACT Championships 8 39.74 Jack Witchalls Canberra 16/09/17 Burley Griffin Meet 10 39.83 Travis Tong CRUIZ 4/03/18 Swimming ACT Summer Series

16 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 34.41 Daniel Man Vikings 16/03/18 ACT Championships 2 36.65 Bao Le Canberra 9/02/18 Queanbeyan Leagues Twilight Meet 3 37.30 Jarrod Lee Woden 16/09/17 Burley Griffin Meet 4 37.93 Zane Wild Goulburn 9/02/18 Queanbeyan Leagues Twilight Meet 5 37.98 Nicholas Anastasi ACT 4/12/17 Pacific School Games 6 40.32 Lochie Revell Canberra 16/03/18 ACT Championships 7 40.77 Sam Owens ACT 4/12/17 Pacific School Games 8 44.57 Kenneth Galsgaard Burley Griffin 12/11/17 Swimming ACT Summer Series

17 & Over 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 29.97 Jared O'Hanlon Ginninderra 16/09/17 Burley Griffin Meet 2 31.75 James Dowden Ginninderra 19/01/18 NSW State Open Championships 3 31.82 Eli Gatica Ginninderra 23/02/18 NSW Country Championships 4 33.20 Joshua Silk-Jones Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 5 33.89 Liam Brodrick Ginninderra 21/10/17 Woden Long Course Meet 6 34.32 Joshua Ball ACT 4/12/17 Pacific School Games 7 34.70 Dominik Turner CRUIZ 15/12/17 NSW 13-18 Years State Age 8 37.40 James Hanson QTS 16/03/18 ACT Championships 9 40.99 Ben Stokes Woden 4/03/18 Swimming ACT Summer Series 10 52.49 David Bale Vikings 3/09/17 Canberra Pentathlon

8 & Under 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:02.01 Charlie Spencer Burley Griffin 12/11/17 Swimming ACT Summer Series

9 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:42.21 Lachie Marjoribanks Vikings 25/11/17 Canberra Christmas Classic 2 1:42.77 AJ Sanft Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 3 1:47.90 Thaddaeus How Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 4 1:50.77 Charlie Spencer Burley Griffin 16/03/18 ACT Championships 5 1:52.11 Oliver English Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 6 1:52.89 Billy Ansell Vikings 16/09/17 Burley Griffin Meet 7 1:53.81 Bailey Sullivan Vikings 16/03/18 ACT Championships 8 1:57.70 Alexander Spooner Burley Griffin 12/11/17 Swimming ACT Summer Series 9 1:57.98 Laauli Hamilton Canberra 16/03/18 ACT Championships 10 2:13.44 Oliver Hoorweg Burley Griffin 15/10/17 Swimming ACT Summer Series

10 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:32.67 Nathanael How Ginninderra 12/12/17 NSW 10U-12 Years State Age 2 1:34.20 James Biddington Burley Griffin 16/03/18 ACT Championships 3 1:35.96 Lachie Marjoribanks Vikings 16/03/18 ACT Championships 4 1:38.22 Alex Couldrick Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 5 1:39.35 Lachlan Sky Vikings 23/02/18 NSW Country Championships 6 1:41.96 Finnegan Ellwood ACT 4/12/17 Pacific School Games 7 1:42.19 Billy Ansell Vikings 16/03/18 ACT Championships 8 1:46.05 Jonas Bealing Ginninderra 16/09/17 Burley Griffin Meet 9 1:48.44 Thomas McIntosh QTS 4/03/18 Swimming ACT Summer Series 10 1:49.93 Brady Bryant Aquatots 25/11/17 Canberra Christmas Classic

11 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:21.78 Yaroslav Zharkov ACT 4/12/17 Pacific School Games 2 1:22.57 Waylon Hayashi Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 3 1:30.96 Fergus Quartly Burley Griffin 16/03/18 ACT Championships 4 1:31.55 Lucas Murray ACT 4/12/17 Pacific School Games 5 1:34.07 Nathanael How Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 6 1:35.09 Eric Wong Woden 16/03/18 ACT Championships 7 1:37.67 Lachlan Sky Vikings 16/03/18 ACT Championships 8 1:38.98 Levi-Brock Sandner-Sailla QTS 16/03/18 ACT Championships 9 1:39.32 Jackson Schultz Goulburn 27/01/18 NSW Country Regionals - Goulburn 10 1:40.30 Ammar Tammam Vikings 16/03/18 ACT Championships

12 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:21.98 Harrison Biddell QTS 12/12/17 NSW 10U-12 Years State Age 2 1:22.76 Mitchell Forshaw Vikings 12/12/17 NSW 10U-12 Years State Age 3 1:26.17 Liam Guthrie Burley Griffin 16/09/17 Burley Griffin Meet 4 1:28.31 Armand Rood Canberra 4/11/17 Telopea Summer Meet 5 1:28.33 Thomas Guthrie Canberra 23/02/18 NSW Country Championships 6 1:29.69 Kyle Gillard Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 7 1:29.82 Lucas Murray QTS 23/02/18 NSW Country Championships 8 1:32.04 Sebastian Phommaseisy ACT 4/12/17 Pacific School Games 9 1:32.27 James Wilkinson Canberra 23/02/18 NSW Country Championships 10 1:33.61 Owen Hemsworth Canberra 23/02/18 NSW Country Championships

13 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:16.73 Ben Varela QTS 23/02/18 NSW Country Championships 2 1:18.52 Harrison Biddell QTS 16/03/18 ACT Championships 3 1:21.14 Steven McGowan Vikings 27/01/18 NSW Country Regionals - Goulburn 4 1:21.52 Riley Hulkkonen Vikings 21/10/17 Woden Long Course Meet 5 1:22.23 Mitchell Forshaw Vikings 23/02/18 NSW Country Championships 6 1:27.79 Liam Guthrie Burley Griffin 25/11/17 Canberra Christmas Classic 7 1:28.26 Kolya Kirpson-Colley Canberra 25/11/17 Canberra Christmas Classic 8 1:28.28 Griffin Hutchins CRUIZ 16/09/17 Burley Griffin Meet 9 1:28.39 Zak Levine Ginninderra 21/10/17 Woden Long Course Meet 10 1:28.57 Ben Gow Vikings 23/02/18 NSW Country Championships

14 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:20.33 Riley Hulkkonen Vikings 23/02/18 NSW Country Championships 2 1:22.08 Aiden Donaldson Canberra 25/11/17 Canberra Christmas Classic 3 1:22.30 Jake Newcombe Woden 16/03/18 ACT Championships 4 1:22.63 Griffin Hutchins CRUIZ 25/11/17 Canberra Christmas Classic 5 1:23.57 Archer Shepherd Goulburn 27/01/18 NSW Country Regionals - Goulburn 6 1:27.28 Kolya Kirpson-Colley Canberra 16/03/18 ACT Championships 7 1:27.95 Harrison Cheney Canberra 16/03/18 ACT Championships 8 1:30.05 Travis Tong CRUIZ 16/09/17 Burley Griffin Meet 9 1:30.13 Ben Gow Vikings 16/03/18 ACT Championships 10 1:30.67 Justin Tong CRUIZ 25/11/17 Canberra Christmas Classic

15 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:10.57 Jake Mackie Woden 23/02/18 NSW Country Championships 2 1:19.11 Mark Rusanov CRUIZ 25/11/17 Canberra Christmas Classic 3 1:19.26 Axel Raut QTS 16/03/18 ACT Championships 4 1:20.08 Bao Le Canberra 25/11/17 Canberra Christmas Classic 5 1:20.46 Daniel Man Vikings 4/03/18 Swimming ACT Summer Series 6 1:21.37 Elijah Williams ACT 4/12/17 Pacific School Games 7 1:25.31 Jack Witchalls Canberra 16/09/17 Burley Griffin Meet 8 1:25.73 Travis Tong CRUIZ 16/03/18 ACT Championships 9 1:28.57 Justin Tong CRUIZ 16/03/18 ACT Championships 10 1:34.05 Zane Wild Goulburn 3/12/17 Swimming ACT Summer Series

16 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:17.88 Daniel Man Vikings 16/03/18 ACT Championships 2 1:19.78 Jarrod Lee Woden 16/09/17 Burley Griffin Meet 3 1:26.01 Jack Witchalls Canberra 25/11/17 Canberra Christmas Classic 4 1:29.46 Nicholas Anastasi Ginninderra 25/11/17 Canberra Christmas Classic 5 1:34.26 Zane Wild Goulburn 9/02/18 Queanbeyan Leagues Twilight Meet 6 1:41.66 Kenneth Galsgaard Burley Griffin 12/11/17 Swimming ACT Summer Series

17 & Over 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:07.26 Jared O'Hanlon Ginninderra 16/09/17 Burley Griffin Meet 2 1:10.56 Eli Gatica Ginninderra 23/02/18 NSW Country Championships 3 1:10.59 James Dowden Ginninderra 25/11/17 Canberra Christmas Classic 4 1:12.44 Liam Brodrick Ginninderra 21/10/17 Woden Long Course Meet 5 1:13.98 Joshua Silk-Jones Ginninderra 23/02/18 NSW Country Championships 6 1:14.23 Dominik Turner CRUIZ 15/12/17 NSW 13-18 Years State Age 7 1:16.67 Joshua Ball ACT 4/12/17 Pacific School Games 8 1:23.07 James Hanson QTS 16/03/18 ACT Championships 9 1:31.92 Ben Stokes Woden 16/03/18 ACT Championships

9 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:45.20 Thaddaeus How Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 2 3:59.03 Bailey Sullivan Vikings 16/03/18 ACT Championships

10 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:23.09 Nathanael How Ginninderra 12/11/17 ACT Summer Distance Series 2 3:27.85 Lachie Marjoribanks Vikings 16/03/18 ACT Championships 3 3:29.94 James Biddington Burley Griffin 4/03/18 ACT Summer Distance Series 4 3:30.75 Billy Ansell Vikings 16/03/18 ACT Championships

11 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:01.11 Waylon Hayashi Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 2 3:05.89 Yaroslav Zharkov Woden 21/10/17 Woden Long Course Meet 3 3:10.76 Lucas Murray Burley Griffin 4/11/17 Telopea Summer Meet 4 3:16.08 Fergus Quartly Burley Griffin 16/03/18 ACT Championships 5 3:22.79 Nathanael How Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 6 3:29.66 Lachlan Sky Vikings 16/03/18 ACT Championships 7 3:50.13 Duke Shepherd Goulburn 3/12/17 ACT Summer Distance Series 8 3:56.85 Jak Krsteski QTS 21/10/17 Woden Long Course Meet

12 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:51.04 Harrison Biddell QTS 12/12/17 NSW 10U-12 Years State Age 2 3:02.27 Mitchell Forshaw Vikings 12/12/17 NSW 10U-12 Years State Age 3 3:08.97 Lucas Murray QTS 16/03/18 ACT Championships 4 3:12.43 Kyle Gillard Ginninderra 4/11/17 Telopea Summer Meet 5 3:17.28 Owen Hemsworth Canberra 23/02/18 NSW Country Championships 6 3:23.49 James Wilkinson Canberra 16/03/18 ACT Championships 7 3:46.44 Edward Raymond Canberra 4/03/18 ACT Summer Distance Series 8 3:51.60 Oliver Froggatt Woden 21/10/17 Woden Long Course Meet

13 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:44.13 Ben Varela QTS 21/04/18 GHF Australian Age Championships 2 2:50.74 Harrison Biddell QTS 16/03/18 ACT Championships 3 2:51.57 Steven McGowan Vikings 23/02/18 NSW Country Championships 4 3:00.54 Mitchell Forshaw Vikings 23/02/18 NSW Country Championships 5 3:00.77 Riley Hulkkonen Vikings 21/10/17 Woden Long Course Meet 6 3:06.37 Ben Gow Vikings 27/01/18 NSW Country Regionals - Goulburn 7 3:07.61 Zak Levine Ginninderra 21/10/17 Woden Long Course Meet 8 3:10.20 Liam Guthrie Burley Griffin 12/11/17 ACT Summer Distance Series 9 3:11.52 Nicholas Odgers Woden 20/01/18 FOBISIA Championships 10 3:12.36 Kolya Kirpson-Colley Canberra 25/11/17 Canberra Christmas Classic

14 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:54.96 Riley Hulkkonen Vikings 23/02/18 NSW Country Championships 2 2:55.49 Griffin Hutchins CRUIZ 25/11/17 Canberra Christmas Classic 3 2:55.82 Jake Newcombe Woden 23/02/18 NSW Country Championships 4 3:00.74 Aiden Donaldson Canberra 25/11/17 Canberra Christmas Classic 5 3:05.63 Kolya Kirpson-Colley Canberra 16/03/18 ACT Championships 6 3:05.92 Ben Gow Vikings 16/03/18 ACT Championships 7 3:10.88 Justin Tong CRUIZ 25/11/17 Canberra Christmas Classic 8 3:11.62 Travis Tong CRUIZ 12/11/17 ACT Summer Distance Series 9 3:13.66 Archer Shepherd Goulburn 3/12/17 ACT Summer Distance Series 10 3:17.09 Harrison Cheney Aquatots 16/09/17 Burley Griffin Meet

15 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:32.49 Jake Mackie Woden 21/04/18 GHF Australian Age Championships 2 2:52.32 Mark Rusanov CRUIZ 16/09/17 Burley Griffin Meet 3 2:54.63 Axel Raut QTS 21/10/17 Woden Long Course Meet 4 2:56.13 Daniel Man Vikings 4/03/18 ACT Summer Distance Series 5 3:00.89 Elijah Williams ACT 4/12/17 Pacific School Games 6 3:06.86 Travis Tong CRUIZ 4/03/18 ACT Summer Distance Series 7 3:08.10 David Tabke QTS 4/03/18 South Western Zone Qualifying Meet 8 3:19.33 Justin Tong CRUIZ 4/03/18 ACT Summer Distance Series

16 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:10.96 Nicholas Anastasi Ginninderra 25/11/17 Canberra Christmas Classic 2 3:30.25 Zane Wild Goulburn 4/03/18 ACT Summer Distance Series

17 & Over 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:30.35 Liam Brodrick Ginninderra 21/10/17 Woden Long Course Meet 2 2:44.83 Joshua Silk-Jones Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 3 2:50.57 Joshua Ball ACT 4/12/17 Pacific School Games

8 & Under 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 42.32 Eamon Lopez Ginninderra 3/09/17 Canberra Pentathlon 2 47.03 Charlie Spencer Burley Griffin 3/09/17 Canberra Pentathlon 3 50.98 Logan Bealing Ginninderra 3/09/17 Canberra Pentathlon 4 51.47 Campbell Quartly Burley Griffin 4/02/18 Speedo Sprint Series - ACT heats 5 56.17 Kevin Wong Woden 3/09/17 Canberra Pentathlon 6 1:30.68 Cameron Schultz Goulburn 3/09/17 Canberra Pentathlon

9 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 36.07 James Biddington Burley Griffin 16/09/17 Burley Griffin Meet 2 39.65 Lachie Marjoribanks Vikings 3/09/17 Canberra Pentathlon 3 41.77 AJ Sanft ACT 25/03/18 Brophy 4 43.23 Charlie Spencer Burley Griffin 16/03/18 ACT Championships 5 44.16 Max Stewart-Moore Aquatots 25/11/17 Canberra Christmas Classic 6 44.21 Oliver English ACT 10/03/18 Speedo Sprint Series - Finals 7 45.09 Ryan Korbl Ginninderra 3/09/17 Canberra Pentathlon 8 45.25 Aidan Papas Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 9 46.39 Bailey Sullivan ACT 10/03/18 Speedo Sprint Series - Finals 10 46.73 Tyler Holdway Woden 15/10/17 Swimming ACT Summer Series

10 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 31.39 Alex Couldrick ACT 4/12/17 Pacific School Games 2 33.76 James Biddington Burley Griffin 23/02/18 NSW Country Championships 3 33.94 Lachlan Sky Vikings 23/02/18 NSW Country Championships 4 37.94 Finnegan Ellwood QTS 16/03/18 ACT Championships 5 38.77 Brady Bryant ACT 4/12/17 Pacific School Games 6 39.33 Lachlan French Canberra 16/03/18 ACT Championships 7 39.47 Lachie Marjoribanks Vikings 4/02/18 Speedo Sprint Series - ACT heats 8 39.60 Nathanael How ACT 7/10/17 NSW Achiever Squad Meet 9 40.47 Nicholas Varela QTS 16/03/18 ACT Championships 10 42.88 Hamish McKee Ginninderra 12/11/17 Swimming ACT Summer Series

11 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 31.32 Kyle Gillard Ginninderra 3/09/17 Canberra Pentathlon 2 31.57 Yaroslav Zharkov ACT 4/12/17 Pacific School Games 3 34.05 Fergus Quartly Burley Griffin 16/09/17 Burley Griffin Meet 4 35.31 William Spooner Burley Griffin 16/09/17 Burley Griffin Meet 5 35.87 Jak Krsteski QTS 3/09/17 Canberra Pentathlon 6 35.88 Waylon Hayashi Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 7 35.92 Kurt Linder Woden 23/02/18 NSW Country Championships 8 35.96 Lachlan Sky ACT 25/03/18 Brophy 9 37.37 Jackson Schultz ACT 10/03/18 Speedo Sprint Series - Finals 10 37.89 James Mitcham ACT 10/03/18 Speedo Sprint Series - Finals

12 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 29.93 Armand Rood ACT 25/03/18 Brophy 2 30.33 Sebastian Phommaseisy ACT 4/12/17 Pacific School Games 3 30.41 Kyle Gillard Ginninderra 4/02/18 Speedo Sprint Series - ACT heats 4 32.91 Thomas Guthrie Canberra 25/11/17 Canberra Christmas Classic 5 34.49 Kalaa Hall Canberra 16/03/18 ACT Championships 6 34.75 William Spooner Burley Griffin 15/10/17 Swimming ACT Summer Series 7 34.76 Christopher Bush Ginninderra 16/09/17 Burley Griffin Meet 8 34.83 Liam Guthrie Burley Griffin 16/09/17 Burley Griffin Meet 9 35.69 Jak Krsteski QTS 16/03/18 ACT Championships 10 36.08 Owen Hemsworth Canberra 16/03/18 ACT Championships

13 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 28.54 Jack Hawley ACT 4/12/17 Pacific School Games 2 30.42 Sebastian Phommaseisy Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 3 30.79 Luke O'Neill Ginninderra 21/10/17 Woden Long Course Meet 4 31.21 Zak Levine Ginninderra 21/10/17 Woden Long Course Meet 5 31.26 Riley Hulkkonen ACT 7/10/17 NSW Achiever Squad Meet 6 31.91 Ben Varela QTS 21/04/18 GHF Australian Age Championships 7 32.29 Griffin Hutchins CRUIZ 3/09/17 Canberra Pentathlon 8 33.35 Steven McGowan Vikings 23/02/18 NSW Country Championships 9 34.02 Harrison Oyston Vikings 4/02/18 Speedo Sprint Series - ACT heats 10 34.21 Liam Guthrie ACT 25/03/18 Brophy

14 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 27.91 Brenton Bealing Ginninderra 21/10/17 Woden Long Course Meet 2 28.66 Jack Hawley ACT 25/03/18 Brophy 3 28.99 Mattia Bognolo ACT 4/12/17 Pacific School Games 4 29.36 Lachlan Savage Ginninderra 23/02/18 NSW Country Championships 5 29.98 Aiden Donaldson Canberra 16/03/18 ACT Championships 6 30.19 Kieran Savery ACT 7/10/17 NSW Achiever Squad Meet 7 30.87 Luke O'Neill ACT 4/12/17 Pacific School Games 8 30.88 Banjo King Canberra 16/09/17 Burley Griffin Meet 9 31.79 Harrison Lonsdale Canberra 16/03/18 ACT Championships 10 31.99 Griffin Hutchins CRUIZ 25/11/17 Canberra Christmas Classic

15 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 27.33 Brenton Bealing ACT 4/12/17 Pacific School Games 2 28.02 David Tabke QTS 23/02/18 NSW Country Championships 3 29.11 Skinny Gavel Ginninderra 25/11/17 Canberra Christmas Classic 4 29.27 Peter Ilyk QTS 25/11/17 Canberra Christmas Classic 5 29.48 Lachlan Savage Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 6 30.55 Kieran Savery Canberra 16/03/18 ACT Championships 7 30.60 Banjo King Canberra 16/03/18 ACT Championships 8 31.14 Jake Mackie Woden 25/03/18 Post Brophy Time Trials 9 31.48 Daniel Man Vikings 4/03/18 Swimming ACT Summer Series 10 32.01 Blake Bennie QTS 16/03/18 ACT Championships

16 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 27.48 Jarrod Lee Woden 21/10/17 Woden Long Course Meet 2 29.09 Skinny Gavel Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 3 30.01 Ethan Lowey Vikings 4/11/17 Telopea Summer Meet 4 30.07 Sam Owens ACT 4/12/17 Pacific School Games 5 30.13 Daniel Man Vikings 16/03/18 ACT Championships 6 32.02 Lochie Revell Canberra 12/11/17 Swimming ACT Summer Series 7 32.63 Zane Wild Goulburn 4/03/18 Swimming ACT Summer Series 8 33.25 Connor McDonald QTS 4/03/18 South Western Zone Qualifying Meet 9 35.16 Cooper Doggett Goulburn 27/01/18 NSW Country Regionals - Goulburn

17 & Over 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 24.90 Elliott Irwin Ginninderra 25/11/17 Canberra Christmas Classic 2 26.33 James Hanson QTS 16/03/18 ACT Championships 3 27.64 Jack Howard CRUIZ 15/12/17 NSW 13-18 Years State Age 4 27.96 Liam Brodrick Ginninderra 19/01/18 NSW State Open Championships 5 28.28 Eli Gatica Ginninderra 23/02/18 NSW Country Championships 6 28.32 Dominik Turner CRUIZ 15/12/17 NSW 13-18 Years State Age 7 28.97 James Dowden ACT 25/03/18 Brophy 8 29.77 Joshua Ball ACT 4/12/17 Pacific School Games 9 31.28 Mark O'Neill ACT 4/12/17 Pacific School Games 10 31.35 Ben Stokes Woden 21/04/18 GHF Australian Age Championships

8 & Under 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:43.76 Charlie Spencer Burley Griffin 12/11/17 Swimming ACT Summer Series

9 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:27.50 James Biddington Burley Griffin 16/09/17 Burley Griffin Meet 2 1:33.18 AJ Sanft Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 3 1:33.19 Charlie Spencer Burley Griffin 16/03/18 ACT Championships 4 1:53.01 Oliver English Ginninderra 16/03/18 ACT Championships

10 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:12.29 Alex Couldrick ACT 4/12/17 Pacific School Games 2 1:16.80 Lachlan Sky Vikings 23/02/18 NSW Country Championships 3 1:21.37 James Biddington Burley Griffin 12/12/17 NSW 10U-12 Years State Age 4 1:29.81 Brady Bryant ACT 4/12/17 Pacific School Games 5 1:30.02 Finnegan Ellwood QTS 16/03/18 ACT Championships 6 1:35.06 Nathanael How Ginninderra 15/10/17 Swimming ACT Summer Series 7 1:37.51 Nicholas Varela QTS 4/03/18 Swimming ACT Summer Series 8 1:42.81 Liam Exall Woden 27/01/18 NSW Country Regionals - Goulburn 9 1:43.83 Alex Bui Aquatots 16/03/18 ACT Championships 10 1:53.72 Alexander Spooner Burley Griffin 16/03/18 ACT Championships

11 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:16.20 Yaroslav Zharkov Woden 4/11/17 Telopea Summer Meet 2 1:17.23 Fergus Quartly Burley Griffin 23/02/18 NSW Country Championships 3 1:20.15 Lachlan Sky Vikings 16/03/18 ACT Championships 4 1:21.27 William Spooner Burley Griffin 16/09/17 Burley Griffin Meet 5 1:26.43 Jak Krsteski QTS 15/10/17 Swimming ACT Summer Series 6 1:28.49 Jackson Schultz Goulburn 16/09/17 Burley Griffin Meet 7 1:28.95 Lucas Murray Burley Griffin 16/09/17 Burley Griffin Meet 8 1:29.93 Waylon Hayashi Ginninderra 4/03/18 Swimming ACT Summer Series 9 1:30.53 Nathanael How Ginninderra 4/03/18 Swimming ACT Summer Series 10 1:33.09 Eric Wong Woden 21/10/17 Woden Long Course Meet

12 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:08.99 Kyle Gillard Ginninderra 23/02/18 NSW Country Championships 2 1:10.86 Sebastian Phommaseisy ACT 4/12/17 Pacific School Games 3 1:18.15 Armand Rood Canberra 16/09/17 Burley Griffin Meet 4 1:18.58 Thomas Guthrie Canberra 25/11/17 Canberra Christmas Classic 5 1:20.25 Finlay Macgill ACT 4/12/17 Pacific School Games 6 1:21.05 Mitchell Forshaw Vikings 12/11/17 Swimming ACT Summer Series 7 1:21.87 William Spooner Burley Griffin 23/02/18 NSW Country Championships 8 1:23.01 Kalaa Hall Canberra 16/03/18 ACT Championships 9 1:34.52 Jonah Perea Canberra 16/09/17 Burley Griffin Meet 10 1:39.71 William Hyland Goulburn 27/01/18 NSW Country Regionals - Goulburn

13 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:05.17 Jack Hawley Canberra 4/11/17 Telopea Summer Meet 2 1:09.81 Ben Varela QTS 21/04/18 GHF Australian Age Championships 3 1:10.28 Riley Hulkkonen Vikings 21/10/17 Woden Long Course Meet 4 1:10.86 Zak Levine Ginninderra 21/10/17 Woden Long Course Meet 5 1:11.00 Steven McGowan Vikings 23/02/18 NSW Country Championships 6 1:11.83 Sebastian Phommaseisy Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 7 1:20.14 Mitchell Forshaw Vikings 9/02/18 Queanbeyan Leagues Twilight Meet 8 1:20.38 Noah Spedding-hobbs CRUIZ 12/11/17 Swimming ACT Summer Series 9 1:21.15 Ben Gow Vikings 4/03/18 Swimming ACT Summer Series 10 1:21.68 Jack Bacon Vikings 16/03/18 ACT Championships

14 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:02.65 Lachlan Savage Ginninderra 23/02/18 NSW Country Championships 2 1:05.84 Jack Hawley Canberra 16/03/18 ACT Championships 3 1:09.29 Aiden Donaldson Canberra 16/03/18 ACT Championships 4 1:09.30 Brenton Bealing Ginninderra 21/10/17 Woden Long Course Meet 4 1:09.30 Alex Amon Vikings 25/11/17 Canberra Christmas Classic 6 1:10.46 Banjo King Canberra 16/09/17 Burley Griffin Meet 7 1:10.48 Zak Levine Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 8 1:12.55 Kieran Savery Aquatots 21/10/17 Woden Long Course Meet 9 1:14.32 Riley Hulkkonen Vikings 4/11/17 Telopea Summer Meet 10 1:14.88 Nicholas Allnutt Vikings 25/11/17 Canberra Christmas Classic

15 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:00.69 David Tabke QTS 23/02/18 NSW Country Championships 2 1:04.04 Skinny Gavel Ginninderra 4/11/17 Telopea Summer Meet 3 1:04.65 Lachlan Savage Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 4 1:07.95 Peter Ilyk QTS 16/03/18 ACT Championships 5 1:08.46 Jake Mackie Woden 16/03/18 ACT Championships 6 1:10.78 Kieran Savery Canberra 16/03/18 ACT Championships 7 1:12.03 Daniel Man Vikings 4/03/18 Swimming ACT Summer Series 8 1:12.22 Alex Amon Vikings 9/02/18 Queanbeyan Leagues Twilight Meet 9 1:13.24 Mark Rusanov CRUIZ 16/09/17 Burley Griffin Meet 10 1:13.82 Blake Bennie QTS 4/03/18 South Western Zone Qualifying Meet

16 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 59.76 Jarrod Lee Woden 16/03/18 ACT Championships 2 1:03.91 Skinny Gavel Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 3 1:05.35 Ethan Lowey Vikings 4/11/17 Telopea Summer Meet 4 1:10.30 Daniel Man Vikings 16/03/18 ACT Championships 5 1:24.79 Zane Wild Goulburn 4/03/18 Swimming ACT Summer Series

17 & Over 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 56.29 Elliott Irwin Ginninderra 15/12/17 NSW 13-18 Years State Age 2 57.21 James Hanson QTS 19/01/18 NSW State Open Championships 3 59.14 Liam Brodrick Ginninderra 19/01/18 NSW State Open Championships 4 1:01.50 Dominik Turner CRUIZ 15/12/17 NSW 13-18 Years State Age 5 1:01.52 Jack Howard CRUIZ 15/12/17 NSW 13-18 Years State Age 6 1:03.41 Eli Gatica Ginninderra 25/11/17 Canberra Christmas Classic 7 1:10.58 Mark O'Neill Ginninderra 25/11/17 Canberra Christmas Classic 8 1:11.93 Ben Stokes Woden 16/03/18 ACT Championships 9 1:22.95 David Bale Vikings 16/03/18 ACT Championships

11 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:06.70 William Spooner Burley Griffin 16/09/17 Burley Griffin Meet

12 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:33.73 Kyle Gillard Ginninderra 23/02/18 NSW Country Championships 2 2:53.59 Thomas Guthrie Canberra 12/11/17 ACT Summer Distance Series 3 3:09.13 William Spooner Burley Griffin 12/11/17 ACT Summer Distance Series 4 4:26.92 Oscar Morgan Vikings 3/12/17 ACT Summer Distance Series

13 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:37.45 Steven McGowan Vikings 23/02/18 NSW Country Championships

14 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:19.66 Lachlan Savage Ginninderra 23/02/18 NSW Country Championships 2 2:36.09 Banjo King Canberra 16/09/17 Burley Griffin Meet 3 2:40.57 Alex Amon Vikings 15/10/17 ACT Summer Distance Series 4 2:49.93 Nicholas Allnutt ACT 4/12/17 Pacific School Games

15 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:12.35 David Tabke QTS 15/12/17 NSW 13-18 Years State Age 2 2:21.44 Skinny Gavel Ginninderra 4/11/17 Telopea Summer Meet 3 2:23.64 Lachlan Savage Ginninderra 16/03/18 ACT Championships

16 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:10.66 Jarrod Lee Woden 23/02/18 NSW Country Championships 2 2:22.40 Skinny Gavel Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 3 2:32.29 Ethan Lowey Vikings 21/10/17 Woden Long Course Meet

17 & Over 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:06.26 James Hanson QTS 9/12/17 Queensland Championships 2 2:13.06 Jarrod Lee Woden 21/04/18 GHF Australian Age Championships 3 2:15.97 Liam Brodrick Ginninderra 15/12/17 NSW 13-18 Years State Age 4 2:53.24 Ben Stokes Woden 21/10/17 Woden Long Course Meet 5 3:19.03 David Bale Vikings 3/12/17 ACT Summer Distance Series

9 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:05.24 Lachie Marjoribanks Vikings 25/11/17 Canberra Christmas Classic 2 3:16.45 James Biddington Burley Griffin 3/09/17 Canberra Pentathlon 3 3:23.20 AJ Sanft Ginninderra 4/11/17 Telopea Summer Meet 4 3:23.93 Charlie Spencer Burley Griffin 16/03/18 ACT Championships 5 3:28.08 Max Stewart-Moore Aquatots 3/09/17 Canberra Pentathlon 6 3:28.48 Bailey Sullivan Vikings 16/03/18 ACT Championships 7 3:32.47 Oliver English Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 8 3:34.75 Ryan Korbl Ginninderra 3/09/17 Canberra Pentathlon 9 3:47.47 Billy Ansell Vikings 3/09/17 Canberra Pentathlon 10 3:49.97 Kevin Wong Woden 16/03/18 ACT Championships

10 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:50.13 Alex Couldrick ACT 4/12/17 Pacific School Games 2 2:54.15 Lachlan Sky Vikings 12/12/17 NSW 10U-12 Years State Age 3 2:55.20 James Biddington Burley Griffin 16/03/18 ACT Championships 4 3:02.91 Lachie Marjoribanks Vikings 16/03/18 ACT Championships 5 3:07.27 Jonas Bealing Ginninderra 16/09/17 Burley Griffin Meet 6 3:11.49 Nathanael How Ginninderra 21/10/17 Woden Long Course Meet 7 3:12.25 Brady Bryant ACT 4/12/17 Pacific School Games 8 3:13.83 Billy Ansell Vikings 16/03/18 ACT Championships 9 3:16.98 Finnegan Ellwood Burley Griffin 25/11/17 Canberra Christmas Classic 10 3:22.57 Lachlan French Canberra 4/03/18 Swimming ACT Summer Series

11 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:35.66 Yaroslav Zharkov ACT 4/12/17 Pacific School Games 2 2:41.17 Fergus Quartly ACT 4/12/17 Pacific School Games 3 2:46.78 Kyle Gillard Ginninderra 3/09/17 Canberra Pentathlon 4 2:49.88 Waylon Hayashi Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 5 2:52.07 Lucas Murray ACT 4/12/17 Pacific School Games 6 2:53.78 Lachlan Sky Vikings 16/03/18 ACT Championships 7 2:57.55 Jackson Schultz Goulburn 25/11/17 Canberra Christmas Classic 8 2:58.24 William Spooner Burley Griffin 16/09/17 Burley Griffin Meet 9 3:02.86 Jak Krsteski QTS 3/09/17 Canberra Pentathlon 10 3:03.65 Jonas Bealing Ginninderra 21/10/17 Woden Long Course Meet

12 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:33.89 Armand Rood Canberra 16/03/18 ACT Championships 2 2:34.84 Kyle Gillard Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 3 2:41.67 Thomas Guthrie Canberra 23/02/18 NSW Country Championships 4 2:45.27 Lucas Murray QTS 16/03/18 ACT Championships 5 2:47.15 Liam Guthrie Burley Griffin 4/11/17 Telopea Summer Meet 6 2:48.71 Mitchell Forshaw Vikings 25/11/17 Canberra Christmas Classic 7 2:50.92 Sebastian Phommaseisy ACT 4/12/17 Pacific School Games 8 2:51.56 James Wilkinson Canberra 23/02/18 NSW Country Championships 9 2:52.51 Harrison Biddell QTS 4/11/17 Telopea Summer Meet 10 2:55.68 William Spooner Burley Griffin 16/03/18 ACT Championships

13 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:25.46 Ben Varela QTS 21/04/18 GHF Australian Age Championships 2 2:29.55 Jack Hawley Canberra 25/11/17 Canberra Christmas Classic 3 2:34.51 Riley Hulkkonen Vikings 21/10/17 Woden Long Course Meet 4 2:34.79 Zak Levine Ginninderra 16/09/17 Burley Griffin Meet 5 2:36.64 Harrison Oyston Vikings 23/02/18 NSW Country Championships 6 2:43.21 Steven McGowan Vikings 16/09/17 Burley Griffin Meet 7 2:43.30 Griffin Hutchins CRUIZ 3/09/17 Canberra Pentathlon 8 2:44.81 Liam Guthrie Burley Griffin 16/03/18 ACT Championships 9 2:46.01 Ben Gow Vikings 16/09/17 Burley Griffin Meet 10 2:47.30 Noah Spedding-hobbs CRUIZ 16/09/17 Burley Griffin Meet

14 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:27.40 Lachlan Savage Ginninderra 23/02/18 NSW Country Championships 2 2:28.52 Jack Hawley Canberra 16/03/18 ACT Championships 3 2:32.34 Riley Hulkkonen ACT 4/12/17 Pacific School Games 4 2:36.97 Aiden Donaldson Canberra 23/02/18 NSW Country Championships 5 2:37.77 Zak Levine Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 6 2:38.78 Banjo King Canberra 16/09/17 Burley Griffin Meet 7 2:39.81 Jake Newcombe Woden 16/03/18 ACT Championships 8 2:41.18 Alex Amon Vikings 16/09/17 Burley Griffin Meet 9 2:41.53 Ben Gow Vikings 16/03/18 ACT Championships 10 2:42.01 Kolya Kirpson-Colley Canberra 16/03/18 ACT Championships

15 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:21.33 Jake Mackie Woden 25/03/18 Post Brophy Time Trials 2 2:25.49 David Tabke QTS 23/02/18 NSW Country Championships 3 2:31.53 Skinny Gavel Ginninderra 25/11/17 Canberra Christmas Classic 4 2:31.59 Peter Ilyk QTS 16/03/18 ACT Championships 5 2:33.81 Blake Bennie QTS 4/03/18 South Western Zone Qualifying Meet 6 2:37.95 Mark Rusanov CRUIZ 25/11/17 Canberra Christmas Classic 7 2:39.07 Alex Amon Vikings 9/02/18 Queanbeyan Leagues Twilight Meet 8 2:40.92 Brenton Bealing ACT 4/12/17 Pacific School Games 9 2:43.02 Banjo King Canberra 16/03/18 ACT Championships 10 2:46.18 Jack Witchalls Canberra 16/09/17 Burley Griffin Meet

16 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:14.45 Jarrod Lee Woden 16/03/18 ACT Championships 2 2:33.24 Connor McDonald QTS 4/03/18 South Western Zone Qualifying Meet 3 2:54.49 Lochie Revell Canberra 16/03/18 ACT Championships 4 3:01.24 Zane Wild Goulburn 4/03/18 Swimming ACT Summer Series

17 & Over 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:10.23 Liam Brodrick Ginninderra 23/02/18 NSW Country Championships 2 2:14.53 Eli Gatica Ginninderra 23/02/18 NSW Country Championships 3 2:21.20 Dominik Turner CRUIZ 15/12/17 NSW 13-18 Years State Age 4 2:28.96 Joshua Silk-Jones Ginninderra 16/03/18 ACT Championships 5 2:29.75 Joshua Ball ACT 4/12/17 Pacific School Games 6 2:41.62 Ben Stokes Woden 21/04/18 GHF Australian Age Championships 7 3:07.82 David Bale Vikings 19/01/18 NSW State Open Championships

11 years 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 5:55.10 Fergus Quartly Burley Griffin 16/03/18 ACT Championships 2 6:07.31 Lachlan Sky Vikings 16/03/18 ACT Championships 3 6:13.68 Lucas Murray Burley Griffin 15/10/17 ACT Summer Distance Series

13 years 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 5:08.04 Ben Varela QTS 21/04/18 GHF Australian Age Championships 2 5:26.23 Riley Hulkkonen Vikings 21/10/17 Woden Long Course Meet 3 5:26.27 Jack Hawley Canberra 15/10/17 ACT Summer Distance Series 4 5:34.12 Steven McGowan Vikings 16/03/18 ACT Championships 5 6:16.75 Nicholas Odgers Woden 20/01/18 FOBISIA Championships

14 years 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 5:11.03 Lachlan Savage Ginninderra 23/02/18 NSW Country Championships 2 5:22.43 Riley Hulkkonen Vikings 16/03/18 ACT Championships 3 5:39.92 Alex Amon Vikings 12/11/17 ACT Summer Distance Series 4 5:41.32 Ben Gow Vikings 16/03/18 ACT Championships 5 5:43.03 Jake Newcombe Woden 16/03/18 ACT Championships

15 years 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 5:05.01 David Tabke QTS 16/03/18 ACT Championships 2 5:05.10 Jake Mackie Woden 16/03/18 ACT Championships 3 5:13.47 Skinny Gavel Ginninderra 15/12/17 NSW 13-18 Years State Age

16 years 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:46.36 Jarrod Lee Woden 23/02/18 NSW Country Championships 2 5:19.72 Skinny Gavel Ginninderra 23/02/18 NSW Country Championships

17 & Over 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:46.27 Jarrod Lee Woden 21/04/18 GHF Australian Age Championships 2 4:52.66 Liam Brodrick Ginninderra 12/11/17 ACT Summer Distance Series 3 5:58.03 Ben Stokes Woden 16/09/17 Burley Griffin Meet 4 6:57.96 David Bale Vikings 3/12/17 ACT Summer Distance Series


Go back to the top of this page.