Summer 2016-17 Top 20 for Men


Long Course Ranking by Event (as at 6 May 2017)
Note: Age as at Meet age which is generally age at the first day of the meet
50m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 24.10 Elliott Irwin 16 Ginninderra 3/02/17 ACT Championships 2 24.23 Luke Hinchcliffe 29 CRUIZ 27/11/16 Older swimmer meet 3 3 24.67 Ciaran Plenty 24 Ginninderra 3/03/17 NSW State Open Championships 4 25.09 Eli Gatica 18 Ginninderra 19/03/17 ACT Relay Championships 5 25.20 David Tabke 14 QTS 16/04/17 GHF Australian Age Championships 6 25.52 Joshua Alford 21 Vikings 20/01/17 Victorian Open Championships 7 25.57 Angus Shaw 19 Vikings 19/03/17 ACT Relay Championships 8 25.60 Jack Howard 16 CRUIZ 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 9 25.62 Liam Brodrick 17 Ginninderra 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 10 25.66 Stephen Ashton 19 CRUIZ 3/02/17 ACT Championships 11 25.69 Ben Freeman 18 QTS 23/10/16 Older swimmer meet 2 12 25.83 James Hanson 18 QTS 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 13 25.84 Andrew Catchpole 16 Ginninderra 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 14 25.91 Jonte Wright 16 Ginninderra 19/03/17 ACT Relay Championships 15 26.03 Dominik Turner 17 ACT 16/09/16 SSA Swimming Championships 16 26.07 Nathan De Meillon 19 Vikings 19/03/17 ACT Relay Championships 17 26.09 Jarrod Lee 15 Woden 3/02/17 ACT Championships 17 26.09 Nicholas Lawlis 17 Ginninderra 24/02/17 NSW Country Championships 19 26.13 Will Symington 15 Canberra 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 20 26.16 Drew Smith 18 CRUIZ 29/10/16 Telopea Summer Meet

100m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 52.47 Elliott Irwin 16 Ginninderra 16/04/17 GHF Australian Age Championships 2 52.93 Luke Hinchcliffe 29 CRUIZ 26/11/16 Canberra Christmas Classic 3 54.57 Jackson Savage 18 Ginninderra 19/03/17 ACT Relay Championships 4 54.93 Stephen Ashton 19 CRUIZ 3/02/17 ACT Championships 5 54.99 Joshua Alford 21 Vikings 9/04/17 Hancock Prospecting Australian Champions 6 55.16 David Tabke 14 QTS 24/02/17 NSW Country Championships 7 55.21 Eli Gatica 18 Ginninderra 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 8 55.42 Cameron Tysoe 20 Ginninderra 9/04/17 Hancock Prospecting Australian Champions 9 55.81 Jarrod Lee 15 Woden 3/02/17 ACT Championships 10 56.01 Liam Brodrick 17 Ginninderra 3/02/17 ACT Championships 11 56.16 Ben Freeman 18 QTS 23/10/16 Older swimmer meet 2 12 56.50 Dominik Turner 17 CRUIZ 3/02/17 ACT Championships 13 56.83 Jack Howard 16 CRUIZ 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 14 57.01 Kristofer Tengstrom 19 Canberra 12/11/16 Woden Qualifying Meet 15 57.07 Andrew Catchpole 16 Ginninderra 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 16 57.08 James Hanson 18 QTS 19/03/17 ACT Relay Championships 17 57.46 Jonte Wright 16 Ginninderra 24/02/17 NSW Country Championships 18 57.56 Will Symington 15 Canberra 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 19 58.07 Nicholas Lawlis 17 Ginninderra 3/02/17 ACT Championships 20 58.27 Oscar Johnston 14 Canberra 24/02/17 NSW Country Championships 20 58.27 Ethan Ledbrook 14 Vikings 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs

200m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:51.94 Cameron Tysoe 20 Ginninderra 9/04/17 Hancock Prospecting Australian Champions 2 1:58.42 Stephen Ashton 19 CRUIZ 26/11/16 Canberra Christmas Classic 3 1:58.56 David Tabke 14 QTS 16/04/17 GHF Australian Age Championships 4 1:59.42 Eli Gatica 18 Ginninderra 24/02/17 NSW Country Championships 5 1:59.97 Jarrod Lee 15 Woden 16/04/17 GHF Australian Age Championships 6 2:01.00 Liam Brodrick 17 Ginninderra 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 7 2:01.60 Joshua Alford 21 Vikings 20/01/17 Victorian Open Championships 8 2:02.37 James Hanson 18 QTS 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 9 2:02.55 Kristofer Tengstrom 19 Canberra 12/11/16 Woden Qualifying Meet 10 2:02.90 Dominik Turner 18 CRUIZ 24/02/17 NSW Country Championships 11 2:06.25 Nicholas Lawlis 17 Ginninderra 24/02/17 NSW Country Championships 12 2:06.44 Ethan Ledbrook 14 Vikings 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 13 2:08.12 Will Symington 15 Canberra 15/10/16 Burley Griffin Meet 14 2:08.74 Dylan Weir 17 Vikings 29/10/16 Telopea Summer Meet 14 2:08.74 Jack Howard 16 CRUIZ 15/10/16 Burley Griffin Meet 16 2:09.25 Oscar Johnston 14 Canberra 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 17 2:09.50 Connor McDonald 14 Canberra 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 18 2:10.22 Elliott Irwin 16 Ginninderra 3/02/17 ACT Championships 19 2:10.29 Ethan Lowey 15 Woden 15/10/16 Burley Griffin Meet 20 2:10.87 Aaron Passioura 15 Canberra 3/02/17 ACT Championships

400m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 4:03.49 Stephen Ashton 19 CRUIZ 9/04/17 Hancock Prospecting Australian Champions 2 4:16.64 Jarrod Lee 15 Woden 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 3 4:17.23 Kristofer Tengstrom 19 Canberra 12/11/16 Woden Qualifying Meet 4 4:18.20 David Tabke 14 QTS 3/03/17 NSW State Open Championships 5 4:18.53 Joshua Alford 21 Vikings 3/02/17 ACT Championships 6 4:24.48 Ethan Ledbrook 14 Vikings 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 7 4:29.66 Liam Brodrick 17 Ginninderra 29/10/16 Telopea Summer Meet 8 4:34.25 Ethan Lowey 15 Woden 12/11/16 Woden Qualifying Meet 9 4:34.32 Ben Freeman 19 QTS 10/02/17 Queanbeyan Leagues Swim Club Twilight Me 10 4:35.86 Skinny Gavel 14 CRUIZ 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 11 4:38.44 Connor McDonald 14 Canberra 3/02/17 ACT Championships 12 4:41.52 Blake Bennie 14 Burley Griffin 3/02/17 ACT Championships 13 4:42.04 Nicholas Allnutt 13 Vikings 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 14 4:46.26 Joseph Pascall 15 CRUIZ 11/12/16 ACT Summer Distance Series Meet 3 15 4:46.32 Max Green 14 Burley Griffin 24/02/17 NSW Country Championships 16 4:46.57 Lachlan Savage 13 Ginninderra 3/02/17 ACT Championships 17 4:47.94 Jack Witchalls 15 Canberra 19/03/17 ACT Summer Distance Series Meet 4 18 4:54.06 Billy Nicholson 17 Ginninderra 19/03/17 ACT Summer Distance Series Meet 4 19 4:57.70 Zak Levine 12 Canberra 29/10/16 Telopea Summer Meet 20 4:59.16 Alex Amon 14 Vikings 19/03/17 ACT Summer Distance Series Meet 4

800m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 9:05.78 David Tabke 14 QTS 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 2 9:20.37 Skinny Gavel 14 CRUIZ 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 3 9:34.09 Nicholas Allnutt 13 Vikings 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 4 9:50.06 Billy Nicholson 16 Ginninderra 25/09/16 ACT Summer Distance Series Meet 1 5 9:52.54 Max Green 13 Burley Griffin 12/11/16 Woden Qualifying Meet 6 10:09.42 Joseph Pascall 15 CRUIZ 25/09/16 ACT Summer Distance Series Meet 1 7 10:30.50 Matthew Cooper 14 Vikings 12/11/16 Woden Qualifying Meet 8 10:35.96 Mark O'Neill 16 Ginninderra 11/12/16 ACT Summer Distance Series Meet 3 9 11:03.57 Oscar Smith 15 CRUIZ 25/09/16 ACT Summer Distance Series Meet 1 10 11:14.25 Ben Stokes 16 Woden 19/11/16 Cowra Annual Qualifying Meet 11 11:25.75 Lachlan Sampson 15 Canberra 11/12/16 ACT Summer Distance Series Meet 3 12 12:08.02 David Bale 43 Vikings 25/09/16 ACT Summer Distance Series Meet 1

1500m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 17:11.77 David Tabke 14 QTS 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 2 17:36.65 Skinny Gavel 14 CRUIZ 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 3 17:39.29 Jarrod Lee 15 Woden 19/11/16 Cowra Annual Qualifying Meet 4 18:33.65 Nicholas Allnutt 13 Vikings 12/11/16 Woden Qualifying Meet 5 18:35.26 Max Green 13 Burley Griffin 12/11/16 Woden Qualifying Meet 6 19:24.40 Billy Nicholson 17 Ginninderra 19/02/17 South Western Zone Qualifying Meet No. 4 7 23:21.14 David Bale 43 Vikings 12/11/16 Woden Qualifying Meet

50m Back
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 27.67 James Hanson 18 QTS 24/02/17 NSW Country Championships 2 28.81 Jackson Savage 18 Ginninderra 19/03/17 ACT Relay Championships 3 29.60 Ben Freeman 19 QTS 27/11/16 Older swimmer meet 3 4 30.10 Luke Hinchcliffe 29 CRUIZ 11/09/16 Canberra Pentathlon 5 30.11 Will Symington 16 Woden 24/02/17 NSW Country Championships 6 30.26 David Tabke 14 QTS 3/03/17 NSW State Open Championships 7 30.27 Jarrod Lee 15 Woden 3/02/17 ACT Championships 8 30.46 Ethan Lowey 15 Woden 24/02/17 NSW Country Championships 9 30.64 Jack Howard 16 ACT 26/03/17 James Brophy Inter-district Invitational 10 30.69 Tamas Deutsch 47 QTS 3/02/17 ACT Championships 11 30.76 Oscar Smith 16 CRUIZ 26/11/16 Canberra Christmas Classic 12 30.98 Nicholas Lawlis 17 Ginninderra 24/02/17 NSW Country Championships 13 31.17 Dominik Turner 17 CRUIZ 3/02/17 ACT Championships 14 31.41 Angus Shaw 19 Vikings 19/03/17 ACT Relay Championships 15 31.47 Connor McDonald 15 ACT 26/03/17 James Brophy Inter-district Invitational 16 31.74 Joshua Ball 16 Vikings 24/02/17 NSW Country Championships 17 31.93 Brenton Bealing 14 ACT 26/03/17 James Brophy Inter-district Invitational 18 32.21 Josh Arnold 16 Vikings 10/02/17 Queanbeyan Leagues Swim Club Twilight Me 19 32.53 Justin Lacey 14 Vikings 11/09/16 Canberra Pentathlon 20 33.03 Andrew Van Kemenade 17 QTS 12/11/16 Woden Qualifying Meet 20 33.03 Mark Rusanov 14 CRUIZ 3/02/17 ACT Championships

100m Back
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 56.03 Cameron Tysoe 20 Ginninderra 9/04/17 Hancock Prospecting Australian Champions 2 58.63 James Hanson 18 QTS 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 3 1:01.06 Liam Brodrick 17 Ginninderra 19/03/17 ACT Relay Championships 4 1:02.02 Eli Gatica 18 Ginninderra 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 5 1:03.28 Jarrod Lee 15 Woden 24/02/17 NSW Country Championships 6 1:03.47 Ben Freeman 19 QTS 27/11/16 Older swimmer meet 3 7 1:04.65 David Tabke 14 QTS 24/02/17 NSW Country Championships 8 1:05.39 Ethan Lowey 15 Woden 12/11/16 Woden Qualifying Meet 9 1:05.53 Nicholas Lawlis 17 Ginninderra 24/02/17 NSW Country Championships 10 1:05.55 Joshua Alford 21 Vikings 9/04/17 Hancock Prospecting Australian Champions 11 1:05.79 Will Symington 15 Canberra 26/11/16 Canberra Christmas Classic 12 1:06.49 Jack Howard 16 CRUIZ 3/02/17 ACT Championships 13 1:06.90 Tamas Deutsch 47 QTS 3/02/17 ACT Championships 14 1:06.97 Aaron Passioura 15 Canberra 3/02/17 ACT Championships 15 1:08.03 Stephen Ashton 19 CRUIZ 26/11/16 Canberra Christmas Classic 16 1:08.11 Dominik Turner 17 ACT 16/09/16 SSA Swimming Championships 17 1:08.33 Connor McDonald 14 Canberra 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 18 1:09.62 Oscar Smith 16 CRUIZ 3/02/17 ACT Championships 19 1:09.74 Justin Lacey 14 Vikings 15/10/16 Burley Griffin Meet 20 1:10.82 Josh Arnold 16 Vikings 3/02/17 ACT Championships

200m Back
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:00.97 Cameron Tysoe 20 Ginninderra 9/04/17 Hancock Prospecting Australian Champions 2 2:08.36 James Hanson 18 QTS 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 3 2:08.65 Liam Brodrick 17 Ginninderra 16/04/17 GHF Australian Age Championships 4 2:11.51 Jarrod Lee 15 Woden 16/04/17 GHF Australian Age Championships 5 2:15.29 Ben Freeman 19 QTS 27/11/16 Older swimmer meet 3 6 2:17.65 Eli Gatica 18 Ginninderra 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 7 2:17.93 David Tabke 14 QTS 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 8 2:18.14 Ethan Lowey 15 Woden 24/02/17 NSW Country Championships 9 2:21.32 Nicholas Lawlis 17 Ginninderra 3/02/17 ACT Championships 10 2:23.36 Jack Howard 16 CRUIZ 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 11 2:26.55 Connor McDonald 14 Canberra 26/11/16 Canberra Christmas Classic 12 2:26.82 Dominik Turner 17 ACT 16/09/16 SSA Swimming Championships 13 2:27.53 Cody Weir 15 Vikings 24/02/17 NSW Country Championships 14 2:30.70 Oscar Smith 15 CRUIZ 15/10/16 Burley Griffin Meet 15 2:30.90 Ethan Ledbrook 15 Vikings 24/02/17 NSW Country Championships 16 2:31.93 Mark Rusanov 14 CRUIZ 15/10/16 Burley Griffin Meet 17 2:34.31 Skinny Gavel 14 CRUIZ 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 18 2:34.39 Max Green 14 Burley Griffin 24/02/17 NSW Country Championships 19 2:36.42 Blake Bennie 14 Burley Griffin 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 20 2:36.90 Zak Levine 13 Canberra 24/02/17 NSW Country Championships

50m Breast
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 29.89 Jared O'Hanlon 21 Ginninderra 24/02/17 NSW Country Championships 2 30.89 Andrew Catchpole 16 Ginninderra 24/02/17 NSW Country Championships 3 31.08 Dylan Weir 18 Vikings 24/02/17 NSW Country Championships 4 31.58 Eli Gatica 18 Ginninderra 24/02/17 NSW Country Championships 5 32.00 Justin Lacey 14 Vikings 24/02/17 NSW Country Championships 6 32.20 Billy Nicholson 17 Ginninderra 24/02/17 NSW Country Championships 7 32.24 Jonte Wright 16 Ginninderra 26/03/17 Post Brophy Time Trials 8 32.41 Richard Eliason 28 Ginninderra 11/09/16 Canberra Pentathlon 9 32.83 Dominik Turner 17 CRUIZ 3/02/17 ACT Championships 10 33.03 Liam Brodrick 17 Ginninderra 15/10/16 Burley Griffin Meet 10 33.03 Luke Hinchcliffe 29 CRUIZ 11/09/16 Canberra Pentathlon 12 33.06 Ethan Lowey 15 Woden 3/02/17 ACT Championships 13 33.11 Angus Funnell 19 Vikings 3/02/17 ACT Championships 14 33.43 Will Symington 15 Canberra 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 15 33.64 Jake Mackie 14 Woden 3/02/17 ACT Championships 16 34.05 Drew Smith 18 CRUIZ 11/09/16 Canberra Pentathlon 17 34.91 Mark Rusanov 14 CRUIZ 3/02/17 ACT Championships 18 34.94 Lachlan Gilbert 14 Goulburn 11/09/16 Canberra Pentathlon 19 35.29 Joshua Ball 16 Vikings 3/02/17 ACT Championships 20 35.77 Alexander Lakic 14 QTS 12/11/16 Woden Qualifying Meet

100m Breast
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:06.79 Jared O'Hanlon 21 Ginninderra 24/02/17 NSW Country Championships 2 1:07.26 Dylan Weir 18 Vikings 24/02/17 NSW Country Championships 3 1:07.60 Andrew Catchpole 16 Ginninderra 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 4 1:09.98 Liam Brodrick 17 Ginninderra 15/10/16 Burley Griffin Meet 5 1:10.35 Justin Lacey 14 Vikings 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 6 1:10.41 Eli Gatica 18 Ginninderra 24/02/17 NSW Country Championships 7 1:10.84 Billy Nicholson 17 Ginninderra 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 8 1:10.90 Jonte Wright 16 Ginninderra 26/03/17 Post Brophy Time Trials 9 1:11.14 Ethan Lowey 15 Woden 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 10 1:13.00 Richard Eliason 28 Ginninderra 3/03/17 NSW State Open Championships 11 1:13.53 Will Symington 15 Canberra 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 12 1:14.31 Jake Mackie 14 Woden 12/11/16 Woden Qualifying Meet 13 1:14.49 Mark Rusanov 14 CRUIZ 12/11/16 Woden Qualifying Meet 14 1:15.09 Lachlan Gilbert 14 Goulburn 15/10/16 Burley Griffin Meet 15 1:15.14 Dominik Turner 18 CRUIZ 24/02/17 NSW Country Championships 16 1:15.22 Angus Funnell 19 Vikings 3/02/17 ACT Championships 17 1:15.83 Drew Smith 18 CRUIZ 29/10/16 Telopea Summer Meet 18 1:17.26 Joshua Ball 16 Vikings 26/11/16 Canberra Christmas Classic 19 1:17.87 Alexander Lakic 14 QTS 12/11/16 Woden Qualifying Meet 20 1:20.24 David Tabke 14 QTS 3/02/17 ACT Championships

200m Breast
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:22.37 Dylan Weir 18 Vikings 16/04/17 GHF Australian Age Championships 2 2:29.64 Liam Brodrick 17 Ginninderra 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 3 2:32.05 Andrew Catchpole 16 Ginninderra 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 4 2:33.41 Eli Gatica 18 Ginninderra 24/02/17 NSW Country Championships 5 2:33.60 Ethan Lowey 15 Woden 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 6 2:35.52 Justin Lacey 14 Vikings 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 7 2:36.63 Billy Nicholson 17 Ginninderra 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 8 2:40.17 Jake Mackie 14 Woden 3/02/17 ACT Championships 9 2:41.33 Lachlan Gilbert 14 Goulburn 15/10/16 Burley Griffin Meet 10 2:41.65 Jonte Wright 16 Ginninderra 26/03/17 Post Brophy Time Trials 11 2:43.35 Dominik Turner 17 ACT 16/09/16 SSA Swimming Championships 12 2:44.51 Ben Freeman 19 QTS 10/02/17 Queanbeyan Leagues Swim Club Twilight Me 13 2:44.64 Drew Smith 18 CRUIZ 29/10/16 Telopea Summer Meet 14 2:47.25 Mark Rusanov 14 ACT 16/09/16 SSA Swimming Championships 15 2:48.58 Will Symington 15 Canberra 29/10/16 Telopea Summer Meet 16 2:49.36 Joshua Ball 16 Vikings 3/02/17 ACT Championships 17 2:51.27 Angus Funnell 19 Vikings 3/02/17 ACT Championships 18 2:52.08 Alexander Lakic 14 QTS 12/11/16 Woden Qualifying Meet 19 2:52.60 David Tabke 14 QTS 24/02/17 NSW Country Championships 20 3:00.93 Griffin Hutchins 13 CRUIZ 12/11/16 Woden Qualifying Meet

50m Fly
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 25.35 Elliott Irwin 16 Ginninderra 3/02/17 ACT Championships 2 26.67 James Hanson 18 QTS 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 3 26.95 Luke Hinchcliffe 29 CRUIZ 27/11/16 Older swimmer meet 3 4 26.96 Will Symington 15 Canberra 26/11/16 Canberra Christmas Classic 5 27.37 Jack Howard 16 CRUIZ 24/02/17 NSW Country Championships 6 27.43 Nathan De Meillon 18 Vikings 27/11/16 Older swimmer meet 3 7 27.46 Liam Brodrick 17 Ginninderra 12/11/16 Woden Qualifying Meet 8 27.55 Dylan Weir 18 Vikings 24/02/17 NSW Country Championships 9 27.66 Jarrod Lee 15 Woden 16/04/17 GHF Australian Age Championships 10 27.92 David Tabke 14 QTS 16/04/17 GHF Australian Age Championships 11 28.04 Joshua Alford 21 Vikings 9/04/17 Hancock Prospecting Australian Champions 12 28.11 Ciaran Plenty 24 Ginninderra 3/03/17 NSW State Open Championships 13 28.24 Dominik Turner 17 CRUIZ 3/02/17 ACT Championships 14 28.33 Andrew Catchpole 16 Ginninderra 3/02/17 ACT Championships 15 28.38 Eli Gatica 18 Ginninderra 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 16 28.48 Billy Nicholson 17 Ginninderra 24/02/17 NSW Country Championships 17 29.62 Drew Smith 18 CRUIZ 11/09/16 Canberra Pentathlon 18 29.63 Cody Weir 15 Vikings 24/02/17 NSW Country Championships 19 29.75 Nicholas Lawlis 17 Ginninderra 3/02/17 ACT Championships 20 29.89 Oscar Johnston 14 Canberra 12/11/16 Woden Qualifying Meet

100m Fly
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 56.63 James Hanson 18 QTS 16/04/17 GHF Australian Age Championships 2 57.98 Elliott Irwin 16 Ginninderra 3/02/17 ACT Championships 3 58.38 Liam Brodrick 17 Ginninderra 12/11/16 Woden Qualifying Meet 4 59.83 Jarrod Lee 15 Woden 16/04/17 GHF Australian Age Championships 5 59.99 David Tabke 14 QTS 16/04/17 GHF Australian Age Championships 6 1:00.40 Nathan De Meillon 18 Vikings 27/11/16 Older swimmer meet 3 7 1:00.60 Dylan Weir 18 Vikings 24/02/17 NSW Country Championships 7 1:00.60 Ciaran Plenty 24 Ginninderra 3/03/17 NSW State Open Championships 9 1:01.02 Will Symington 15 Canberra 26/11/16 Canberra Christmas Classic 10 1:01.39 Dominik Turner 17 CRUIZ 3/02/17 ACT Championships 11 1:01.58 Jack Howard 16 CRUIZ 3/02/17 ACT Championships 12 1:02.45 Eli Gatica 18 Ginninderra 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 13 1:03.01 Andrew Catchpole 16 Ginninderra 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 14 1:03.03 Cody Weir 15 Vikings 24/02/17 NSW Country Championships 15 1:03.52 Billy Nicholson 17 Ginninderra 29/10/16 Telopea Summer Meet 16 1:05.49 Skinny Gavel 14 CRUIZ 26/11/16 Canberra Christmas Classic 17 1:06.65 Ben Freeman 18 QTS 23/10/16 Older swimmer meet 2 18 1:07.21 Ethan Ledbrook 15 Vikings 24/02/17 NSW Country Championships 19 1:07.60 Lachlan Savage 13 Ginninderra 24/02/17 NSW Country Championships 20 1:08.11 Oscar Johnston 14 Canberra 12/11/16 Woden Qualifying Meet

200m Fly
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:07.25 Liam Brodrick 17 Ginninderra 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 2 2:07.65 James Hanson 18 QTS 24/02/17 NSW Country Championships 3 2:10.95 Jarrod Lee 15 Woden 24/02/17 NSW Country Championships 4 2:11.56 David Tabke 14 QTS 16/04/17 GHF Australian Age Championships 5 2:15.59 Dylan Weir 18 Vikings 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 6 2:19.20 Cody Weir 15 Vikings 24/02/17 NSW Country Championships 7 2:22.68 Skinny Gavel 15 CRUIZ 19/03/17 ACT Summer Distance Series Meet 4 8 2:25.07 Billy Nicholson 17 Ginninderra 3/02/17 ACT Championships 9 2:33.38 Lachlan Savage 13 Ginninderra 3/02/17 ACT Championships 10 2:36.95 Will Symington 15 Canberra 25/09/16 ACT Summer Distance Series Meet 1 11 2:46.87 Nicholas Allnutt 13 Vikings 15/10/16 Burley Griffin Meet 12 2:47.71 Alex Amon 13 Vikings 26/11/16 Canberra Christmas Classic 13 2:52.15 Steven McGowan 12 Vikings 3/02/17 ACT Championships 14 2:56.74 Kyle Gillard 11 Ginninderra 23/10/16 ACT Summer Distance Series Meet 2 15 3:02.15 Matthew Cooper 14 Vikings 23/10/16 ACT Summer Distance Series Meet 2 16 3:05.64 Jack Bacon 12 Vikings 15/10/16 Burley Griffin Meet

200m IM
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:09.98 Liam Brodrick 17 Ginninderra 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 2 2:13.74 Dylan Weir 18 Vikings 16/04/17 GHF Australian Age Championships 3 2:14.12 Eli Gatica 18 Ginninderra 24/02/17 NSW Country Championships 4 2:14.37 Jarrod Lee 15 Woden 16/04/17 GHF Australian Age Championships 5 2:17.97 Ethan Lowey 15 Woden 3/02/17 ACT Championships 6 2:19.69 Will Symington 15 Canberra 29/10/16 Telopea Summer Meet 7 2:19.87 Joshua Alford 21 Vikings 9/04/17 Hancock Prospecting Australian Champions 8 2:20.76 Dominik Turner 17 CRUIZ 3/02/17 ACT Championships 9 2:21.15 David Tabke 14 QTS 24/02/17 NSW Country Championships 10 2:22.78 Justin Lacey 14 Vikings 24/02/17 NSW Country Championships 11 2:22.99 Billy Nicholson 17 Ginninderra 24/02/17 NSW Country Championships 12 2:24.45 Ethan Ledbrook 14 Vikings 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 13 2:27.17 Andrew Catchpole 16 Ginninderra 29/10/16 Telopea Summer Meet 14 2:27.72 Jake Mackie 14 Woden 3/02/17 ACT Championships 15 2:27.88 Ben Freeman 19 QTS 10/02/17 Queanbeyan Leagues Swim Club Twilight Me 16 2:28.90 Drew Smith 18 CRUIZ 11/09/16 Canberra Pentathlon 17 2:29.01 Joshua Ball 16 Vikings 24/02/17 NSW Country Championships 17 2:29.01 Cody Weir 15 Vikings 24/02/17 NSW Country Championships 19 2:29.64 Mark Rusanov 14 CRUIZ 3/02/17 ACT Championships 20 2:30.26 Alexander Lakic 15 QTS 24/02/17 NSW Country Championships

400m IM
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 4:40.00 Liam Brodrick 17 Ginninderra 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 2 4:42.74 Jarrod Lee 15 Woden 16/04/17 GHF Australian Age Championships 3 4:45.24 Dylan Weir 18 Vikings 26/03/17 Post Brophy Time Trials 4 4:53.33 Ethan Lowey 15 Woden 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 5 4:55.24 Eli Gatica 18 Ginninderra 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 6 4:57.54 David Tabke 14 QTS 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 7 4:58.60 Dominik Turner 17 CRUIZ 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 8 5:13.29 Billy Nicholson 17 Ginninderra 29/10/16 Telopea Summer Meet 9 5:17.42 Skinny Gavel 14 CRUIZ 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 10 5:18.34 Mark Rusanov 14 CRUIZ 12/12/16 NSW 13-18 Years State Age Champs 11 5:36.10 Nicholas Allnutt 13 Vikings 3/02/17 ACT Championships 12 5:55.17 Steven McGowan 12 Vikings 3/02/17 ACT Championships 13 6:01.49 Ben Stokes 17 Woden 19/03/17 ACT Summer Distance Series Meet 4 14 6:18.91 Ryan Peckett 12 Vikings 23/10/16 ACT Summer Distance Series Meet 2


Go back to the top of this page.