Summer 2012-13 Age Top 10 for Men


Long Course Ranking by Event (as at 3 May 2013)
Note: Age as at Meet age which is generally age at the first day of the meet
8 & Under 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 36.12 Luke Levay ACT 9/03/13 Speedo Sprint Series Finals 2 37.92 Darcey Bush ACT 24/03/13 Brophy 3 40.19 Nicholas Honeyman ACT 9/03/13 Speedo Sprint Series Finals 4 40.62 Nicholas Shepherd ACT 24/03/13 Brophy 5 41.33 Joshua Allen Canberra 1/03/13 ACT Championships 6 42.47 Luke Brandon Vikings 9/09/12 Canberra Pentathlon 7 46.56 Joshua Wink Vikings 2/12/12 Bells and Foxys Summer Series 8 46.88 Felix Tollis Telopea 1/03/13 ACT Championships 9 47.36 Ryan Peckett Vikings 2/12/12 Bells and Foxys Summer Series 10 47.88 Lachlan Barclay Vikings 3/02/13 ACT Relay Championships

9 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 34.63 Lachlan Savage Canberra 1/03/13 ACT Championships 2 34.66 Brad Rauter Queanbeyan 23/02/13 NSW Country Championships 3 36.01 Jack Callaughan Canberra 3/11/12 Telopea Summer Meet 4 36.29 Luke Levay ACT 24/03/13 Brophy 5 36.38 Riley Bacon ACT 24/03/13 Brophy 6 36.78 Nicholas Allnutt ACT 9/03/13 Speedo Sprint Series Finals 7 37.34 Max Pine Ginninderra 22/09/12 Bells and Foxys Summer Series 8 37.99 Alexander Tollis Telopea 22/09/12 Bells and Foxys Summer Series 9 38.06 Jack Griffiths ACT 9/03/13 Speedo Sprint Series Finals 10 38.11 Blake Bennie Burley Griffin 22/09/12 Bells and Foxys Summer Series

10 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 31.20 Connor Bush Canberra 8/12/12 Canberra Christmas Classic 2 32.62 David Tabke ACT 24/03/13 Brophy 3 32.99 Skinny Gavel CRUIZ 9/09/12 Canberra Pentathlon 4 33.49 Mason Thornton Woden 1/03/13 ACT Championships 5 33.51 Mark Rusanov Telopea 23/02/13 NSW Country Championships 6 33.66 Nicholas Barclay Vikings 5/01/13 NSW 10U-12 Years State Age 7 34.05 Jayden Peckett Vikings 23/02/13 NSW Country Championships 8 35.29 Oliver Holdway Woden 1/03/13 ACT Championships 9 35.57 Elijah Williams Canberra 1/03/13 ACT Championships 10 36.11 Joshua Fletcher CRUIZ 24/11/12 Woden Long Course Meet

11 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 30.32 Connor Bush Canberra 23/02/13 NSW Country Championships 2 32.06 Max Tollis Telopea 5/01/13 NSW 10U-12 Years State Age 3 32.07 Ethan Lowey Woden 23/02/13 NSW Country Championships 4 32.31 Peeter Mirlieb Canberra 9/09/12 Canberra Pentathlon 5 32.70 Skinny Gavel CRUIZ 1/03/13 ACT Championships 6 32.80 Aaron Passioura Canberra 24/11/12 Woden Long Course Meet 7 32.90 Tom Quinn Vikings 24/11/12 Woden Long Course Meet 8 33.26 Nikola Trajkovski Queanbeyan 3/02/13 Speedo Sprint Series Heats 9 33.39 Nicholas Newton Ginninderra 9/09/12 Canberra Pentathlon 10 33.72 Jarrod Lee Woden 1/03/13 ACT Championships

12 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 28.04 David Allen Canberra 5/01/13 NSW 10U-12 Years State Age 2 29.41 Andrew Catchpole Queanbeyan 23/02/13 NSW Country Championships 3 29.59 Jake Cooper Goulburn 23/02/13 NSW Country Championships 4 29.73 Ruben Collins Ginninderra 23/02/13 NSW Country Championships 5 31.28 Oliver Glamcevski Queanbeyan 9/09/12 Canberra Pentathlon 6 31.62 Jack Howard Canberra 1/03/13 ACT Championships 7 31.77 Harrison Webster Vikings 23/02/13 NSW Country Championships 8 32.64 Tate Sissian ACT 9/03/13 Speedo Sprint Series Finals 9 32.65 Tom Quinn Vikings 3/02/13 ACT Relay Championships 10 33.01 Jared Parker Vikings 1/03/13 ACT Championships

13 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 27.63 Dominik Turner CRUIZ 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 2 27.73 Bobbie Su Telopea 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 3 28.02 Liam Brodrick ACT 24/03/13 Brophy 4 28.47 Nicholas Lawlis Vikings 23/02/13 NSW Country Championships 5 29.14 Jarrod Barber Telopea 9/09/12 Canberra Pentathlon 6 29.42 Andrew Catchpole Queanbeyan 1/03/13 ACT Championships 7 29.53 Yi Lerk Chin Canberra 3/11/12 Telopea Summer Meet 8 29.62 Michael Williams Canberra 8/12/12 Canberra Christmas Classic 9 29.66 Zachery Cristallo Woden 13/10/12 Burley Griffin Meet 10 30.06 Kieran Howell Woden 3/11/12 Telopea Summer Meet

14 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 26.22 Jackson Savage Canberra 8/04/13 GHSF Australian Age 2 27.09 James Hanson Telopea 1/03/13 ACT Championships 3 27.51 Eli Gatica Woden 1/03/13 ACT Championships 3 27.51 Dominik Turner CRUIZ 1/03/13 ACT Championships 5 27.54 Samual Dobb Ginninderra 8/12/12 Canberra Christmas Classic 6 27.56 Bobbie Su ACT 24/03/13 Brophy 7 27.65 Joshua Waugh Canberra 3/02/13 ACT Relay Championships 8 27.74 Josh Waller Vikings 24/11/12 Woden Long Course Meet 9 28.31 Harrison Thornton Woden 24/11/12 Woden Long Course Meet 10 28.58 Tom Howard Canberra 13/10/12 Burley Griffin Meet

15 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 25.55 Alexander Ryan Woden 1/03/13 ACT Championships 2 26.19 Angus Funnell Ginninderra 23/02/13 NSW Country Championships 3 26.66 James Greenlees Goulburn 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 4 27.29 Josh Waller Vikings 3/02/13 ACT Relay Championships 5 27.30 Liam Barber Telopea 1/03/13 ACT Championships 6 27.37 Hayden Styman Woden 24/11/12 Woden Long Course Meet 7 27.71 Kristofer Tengstrom Canberra 13/10/12 Burley Griffin Meet 8 27.83 Sam McLachlan Woden 24/11/12 Woden Long Course Meet 9 28.03 Tom Howard Canberra 1/03/13 ACT Championships 10 28.04 Alexander Maleganeas Burley Griffin 8/12/12 Canberra Christmas Classic

16 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 24.48 Cameron Tysoe Ginninderra 8/04/13 GHSF Australian Age 2 25.53 Alec Morris Woden 13/10/12 Burley Griffin Meet 3 26.72 James Greenlees ACT 24/03/13 Brophy 4 27.97 Toomas Mirlieb Canberra 3/11/12 Telopea Summer Meet 5 28.00 Tomas Muller Ginninderra 9/09/12 Canberra Pentathlon 6 28.15 Brandon Pyke Canberra 9/09/12 Canberra Pentathlon 7 28.17 Julian Turner CRUIZ 13/10/12 Burley Griffin Meet 8 28.75 Kurt Michl Queanbeyan 9/02/13 Queanbeyan Qualifying Carnival

17 & Over 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 23.80 Hugo Morris Woden 24/11/12 Woden Long Course Meet 2 23.89 Ciaran Plenty Woden 26/04/13 EnergyAustralia Championships 3 24.57 Luke Hinchcliffe CRUIZ 8/12/12 Canberra Christmas Classic 4 24.76 Sean Maloney Ginninderra 1/03/13 ACT Championships 5 24.91 Ryan Hore Woden 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 6 25.04 William Pulley Canberra 8/12/12 Canberra Christmas Classic 7 25.10 Ben Treffers Burley Griffin 26/04/13 EnergyAustralia Championships 8 25.21 Scott Ferguson Ginninderra 3/02/13 ACT Relay Championships 9 25.71 Nathan Seddon Woden 23/02/13 NSW Country Championships 10 25.83 Thomas Ramsay Ginninderra 3/02/13 ACT Relay Championships

8 & Under 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:26.39 Luke Levay Burley Griffin 17/02/13 Bells and Foxys Summer Series 2 1:34.13 Nicholas Shepherd CRUIZ 22/09/12 Bells and Foxys Summer Series 3 1:42.66 Joshua Allen Canberra 2/12/12 Bells and Foxys Summer Series 4 1:49.71 Ryan Peckett Vikings 2/12/12 Bells and Foxys Summer Series 5 1:51.09 Joshua Wink Vikings 2/12/12 Bells and Foxys Summer Series 6 1:53.82 Luke O'Neill Canberra 21/10/12 Bells and Foxys Summer Series 7 1:55.11 Mitchell Thomas-Beck Woden 17/02/13 Bells and Foxys Summer Series

9 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:18.62 Lachlan Savage Canberra 1/03/13 ACT Championships 2 1:18.84 Brad Rauter Queanbeyan 1/03/13 ACT Championships 3 1:24.18 Jack Callaughan Canberra 24/11/12 Woden Long Course Meet 4 1:25.20 Jacob Faggioni Vikings 1/03/13 ACT Championships 5 1:25.50 Riley Bacon Vikings 1/03/13 ACT Championships 6 1:27.48 Nicholas Allnutt Vikings 17/02/13 Bells and Foxys Summer Series 7 1:28.44 Blake Bennie Burley Griffin 22/09/12 Bells and Foxys Summer Series 8 1:28.51 Max Pine Ginninderra 22/09/12 Bells and Foxys Summer Series 9 1:29.57 Jack Griffiths Canberra 1/03/13 ACT Championships 10 1:34.68 Luke Brandon Vikings 2/12/12 Bells and Foxys Summer Series

10 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:11.15 Connor Bush Canberra 5/01/13 NSW 10U-12 Years State Age 2 1:11.21 David Tabke Vikings 1/03/13 ACT Championships 3 1:11.50 Skinny Gavel CRUIZ 13/10/12 Burley Griffin Meet 4 1:12.40 Mason Thornton Woden 1/03/13 ACT Championships 5 1:14.96 Nicholas Barclay Vikings 1/03/13 ACT Championships 6 1:17.00 Mark Rusanov Ginninderra 8/12/12 Canberra Christmas Classic 7 1:17.80 Jayden Peckett Vikings 1/03/13 ACT Championships 8 1:18.98 Oliver Holdway Woden 8/12/12 Canberra Christmas Classic 9 1:19.90 Cody Weir Vikings 13/10/12 Burley Griffin Meet 10 1:21.84 Joshua Fletcher CRUIZ 3/11/12 Telopea Summer Meet

11 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:07.01 Connor Bush Canberra 23/02/13 NSW Country Championships 2 1:09.41 Ethan Lowey Woden 23/02/13 NSW Country Championships 3 1:10.38 Peeter Mirlieb Canberra 3/11/12 Telopea Summer Meet 4 1:11.38 Aaron Passioura Canberra 24/11/12 Woden Long Course Meet 5 1:11.46 Tom Quinn Vikings 8/12/12 Canberra Christmas Classic 6 1:11.79 Skinny Gavel CRUIZ 23/02/13 NSW Country Championships 7 1:12.61 Max Tollis Telopea 1/03/13 ACT Championships 8 1:13.06 Nikola Trajkovski Queanbeyan 6/02/13 Queanbeyan Leagues Time Trials 9 1:14.41 Gus Shepherd Canberra 1/03/13 ACT Championships 10 1:16.96 Cody Weir Vikings 1/03/13 ACT Championships

12 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 59.60 David Allen Canberra 23/02/13 NSW Country Championships 2 1:03.82 Andrew Catchpole Queanbeyan 23/02/13 NSW Country Championships 3 1:05.87 Ruben Collins Ginninderra 23/02/13 NSW Country Championships 4 1:07.70 Jake Cooper Goulburn 23/02/13 NSW Country Championships 5 1:09.80 Tom Quinn Vikings 1/03/13 ACT Championships 6 1:11.29 Jack Howard Canberra 1/03/13 ACT Championships 7 1:11.76 Jared Parker Vikings 17/02/13 Bells and Foxys Summer Series 8 1:12.83 Josh Arnold Vikings 17/02/13 Bells and Foxys Summer Series 9 1:13.66 Jackson Holdway Woden 24/11/12 Woden Long Course Meet 10 1:13.90 Harrison Webster Vikings 26/01/13 Country Regionals - Katoomba

13 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:00.56 Dominik Turner CRUIZ 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 2 1:01.37 Bobbie Su Telopea 23/02/13 NSW Country Championships 3 1:01.60 Liam Brodrick Vikings 23/02/13 NSW Country Championships 4 1:03.23 Jarrod Barber Telopea 13/10/12 Burley Griffin Meet 5 1:03.97 Andrew Catchpole Queanbeyan 1/03/13 ACT Championships 6 1:04.31 Dylan Weir Vikings 13/10/12 Burley Griffin Meet 7 1:04.39 Tyler Beecher Ginninderra 8/12/12 Canberra Christmas Classic 8 1:04.59 Nicholas Lawlis Vikings 3/11/12 Telopea Summer Meet 9 1:05.74 Kieran Howell Woden 13/10/12 Burley Griffin Meet 10 1:06.16 Yi Lerk Chin Canberra 3/11/12 Telopea Summer Meet

14 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 57.44 Jackson Savage Canberra 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 2 57.91 James Hanson Telopea 1/03/13 ACT Championships 3 58.70 Eli Gatica Woden 1/03/13 ACT Championships 4 1:00.15 Dominik Turner CRUIZ 1/03/13 ACT Championships 5 1:00.80 Josh Waller Vikings 24/11/12 Woden Long Course Meet 6 1:01.09 Joshua Waugh Canberra 9/02/13 Queanbeyan Qualifying Carnival 7 1:02.37 Harrison Thornton Woden 1/03/13 ACT Championships 8 1:02.95 Jarrod Barber Telopea 23/02/13 NSW Country Championships 9 1:04.39 Bobbie Su Telopea 1/03/13 ACT Championships 10 1:04.83 Matthew Reaper Woden 11/11/12 ACT Summer Distance Meet

15 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 56.96 Alexander Ryan Woden 23/02/13 NSW Country Championships 2 57.06 Kristofer Tengstrom Canberra 3/11/12 Telopea Summer Meet 3 58.51 Angus Funnell Ginninderra 26/01/13 Country Regionals - West Wyalong 4 58.93 James Greenlees Goulburn 23/02/13 NSW Country Championships 5 1:00.47 Liam Barber Telopea 1/03/13 ACT Championships 6 1:00.59 Hayden Styman Woden 24/11/12 Woden Long Course Meet 7 1:00.81 Josh Waller Vikings 1/03/13 ACT Championships 8 1:01.45 Ryan Gray Telopea 9/02/13 Queanbeyan Qualifying Carnival 9 1:02.04 Sam McLachlan Woden 24/11/12 Woden Long Course Meet 10 1:02.14 Charlie Shepherd Canberra 13/10/12 Burley Griffin Meet

16 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 54.01 Cameron Tysoe Ginninderra 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 2 54.88 Alec Morris Woden 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 3 1:00.14 Toomas Mirlieb Canberra 8/12/12 Canberra Christmas Classic 4 1:01.54 Brandon Pyke CRUIZ 1/03/13 ACT Championships 5 1:03.44 Sean Oerlemans Ginninderra 22/03/13 Ginninderra Club Night

17 & Over 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 51.99 Ben Treffers Burley Griffin 15/03/13 NSW State Open Championships 2 52.23 Sean Maloney Woden 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 3 54.25 Hugo Morris Woden 26/04/13 EnergyAustralia Championships 4 54.33 Ciaran Plenty Woden 15/03/13 NSW State Open Championships 5 54.65 Ryan Hore Woden 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 6 54.77 Alec Morris Woden 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 7 55.10 William Pulley Canberra 23/02/13 NSW Country Championships 8 55.36 Nathan Seddon Woden 23/02/13 NSW Country Championships 9 56.57 Thomas Ramsay Ginninderra 23/02/13 NSW Country Championships 10 56.79 Oliver Bourne Ginninderra 26/01/13 Country Regionals - West Wyalong

9 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:56.34 Lachlan Savage Canberra 1/03/13 ACT Championships 2 2:57.29 Jacob Faggioni Vikings 1/03/13 ACT Championships 3 3:01.04 Brad Rauter Queanbeyan 2/12/12 Bells and Foxys Summer Series 4 3:01.27 Nicholas Allnutt Vikings 17/02/13 Bells and Foxys Summer Series 5 3:08.68 Max Pine Ginninderra 22/09/12 Bells and Foxys Summer Series 6 3:25.20 Blake Bennie Burley Griffin 22/09/12 Bells and Foxys Summer Series

10 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:39.00 David Tabke Vikings 1/03/13 ACT Championships 2 2:39.52 Skinny Gavel CRUIZ 8/12/12 Canberra Christmas Classic 3 2:46.22 Mason Thornton Woden 1/03/13 ACT Championships 4 2:50.07 Mark Rusanov Ginninderra 24/11/12 Woden Long Course Meet 5 2:50.68 Nicholas Barclay Vikings 1/03/13 ACT Championships 6 2:52.88 Oliver Holdway Woden 17/02/13 Bells and Foxys Summer Series 7 2:58.93 Elijah Williams Canberra 17/02/13 Bells and Foxys Summer Series 8 3:03.98 Nicholas Allnutt Vikings 1/03/13 ACT Championships 9 3:05.15 Blake Bennie Burley Griffin 17/02/13 Bells and Foxys Summer Series 10 3:05.96 Joshua Fletcher CRUIZ 11/11/12 ACT Summer Distance Meet

11 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:28.51 Ethan Lowey Woden 5/01/13 NSW 10U-12 Years State Age 2 2:32.22 Peeter Mirlieb Canberra 24/11/12 Woden Long Course Meet 3 2:33.81 Skinny Gavel CRUIZ 1/03/13 ACT Championships 4 2:35.95 Tom Quinn Vikings 24/11/12 Woden Long Course Meet 5 2:36.23 Aaron Passioura Canberra 24/11/12 Woden Long Course Meet 6 2:40.09 Max Tollis Telopea 1/03/13 ACT Championships 7 2:44.77 Gus Shepherd Canberra 2/12/12 Bells and Foxys Summer Series 8 2:51.15 Alexander Lakic Queanbeyan 17/02/13 Bells and Foxys Summer Series 9 2:51.52 Joshua Harrison Woden 2/12/12 Bells and Foxys Summer Series 10 2:51.73 Charlie Wallner Telopea 2/12/12 Bells and Foxys Summer Series

12 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:08.17 David Allen Canberra 23/02/13 NSW Country Championships 2 2:21.25 Andrew Catchpole Queanbeyan 23/02/13 NSW Country Championships 3 2:21.79 Ruben Collins Ginninderra 23/02/13 NSW Country Championships 4 2:34.00 Jake Cooper Goulburn 17/02/13 Bells and Foxys Summer Series 5 2:34.56 Harrison Webster ACT 16/09/12 Toukley LC Qualifying Meet 6 2:35.59 Jared Parker Vikings 17/02/13 Bells and Foxys Summer Series 7 2:42.40 Jack Howard Canberra 13/10/12 Burley Griffin Meet 8 2:43.00 Joseph Pascall Vikings 1/03/13 ACT Championships 9 2:45.14 Peter Philippa Vikings 24/11/12 Woden Long Course Meet 10 2:51.71 Jordan O'Brien Canberra 17/02/13 Bells and Foxys Summer Series

13 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:14.13 Nicholas Lawlis Vikings 23/02/13 NSW Country Championships 2 2:15.00 Dominik Turner CRUIZ 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 3 2:17.37 Liam Brodrick Vikings 1/03/13 ACT Championships 4 2:18.28 Dylan Weir Vikings 3/11/12 Telopea Summer Meet 5 2:20.95 Jarrod Barber Telopea 24/11/12 Woden Long Course Meet 6 2:22.26 Andrew Catchpole Queanbeyan 1/03/13 ACT Championships 7 2:23.29 Bobbie Su Telopea 3/11/12 Telopea Summer Meet 8 2:24.60 Patrick Dixon Woden 8/12/12 Canberra Christmas Classic 9 2:28.91 Zachery Cristallo Woden 8/12/12 Canberra Christmas Classic 10 2:29.33 Michael Williams Canberra 8/12/12 Canberra Christmas Classic

14 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:04.07 Jackson Savage Canberra 23/02/13 NSW Country Championships 2 2:06.23 James Hanson Telopea 1/03/13 ACT Championships 3 2:08.09 Eli Gatica Woden 24/03/13 Time Trials after Brophy 4 2:09.52 Joshua Waugh Canberra 9/02/13 Queanbeyan Qualifying Carnival 5 2:13.52 Josh Waller Vikings 8/12/12 Canberra Christmas Classic 6 2:13.72 Dominik Turner CRUIZ 23/02/13 NSW Country Championships 7 2:16.24 Dylan Weir Vikings 1/03/13 ACT Championships 8 2:17.77 Matthew Reaper Woden 11/11/12 ACT Summer Distance Meet 9 2:19.52 Bobbie Su Telopea 1/03/13 ACT Championships 10 2:19.63 Harrison Thornton Woden 2/12/12 Bells and Foxys Summer Series

15 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:02.27 Kristofer Tengstrom Canberra 3/11/12 Telopea Summer Meet 2 2:07.17 Angus Funnell Ginninderra 26/01/13 Country Regionals - West Wyalong 3 2:09.16 Liam Barber Telopea 23/02/13 NSW Country Championships 4 2:11.61 Josh Waller Vikings 1/03/13 ACT Championships 5 2:13.44 Matthew Reaper Woden 24/11/12 Woden Long Course Meet 6 2:15.06 James Greenlees Goulburn 13/10/12 Burley Griffin Meet 7 2:18.70 Charlie Shepherd Canberra 8/12/12 Canberra Christmas Classic 8 2:19.67 Daniel Pelkowitz Ginninderra 13/10/12 Burley Griffin Meet 9 2:19.83 Sam McLachlan Woden 24/11/12 Woden Long Course Meet 10 2:23.26 Ryan Gray Telopea 24/11/12 Woden Long Course Meet

16 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:54.99 Alec Morris Woden 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 2 1:55.09 Cameron Tysoe Ginninderra 8/04/13 GHSF Australian Age 3 1:56.41 Lachlan Colquhoun Woden 24/11/12 Woden Long Course Meet

17 & Over 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:51.82 Hugo Morris Woden 24/11/12 Woden Long Course Meet 2 1:52.72 Sean Maloney Woden 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 3 1:56.31 Alec Morris Woden 8/04/13 GHSF Australian Age 4 2:00.25 Oliver Bourne Ginninderra 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 5 2:01.91 William Pulley Canberra 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 6 2:11.41 Tom Styman Woden 24/11/12 Woden Long Course Meet 7 2:15.76 Tom Bingley Canberra 8/12/12 Canberra Christmas Classic 8 2:48.52 Andreas Falkenau Burley Griffin 24/11/12 Woden Long Course Meet

9 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 6:13.50 Lachlan Savage Canberra 11/11/12 ACT Summer Distance Meet 2 6:45.98 Nicholas Allnutt Vikings 2/12/12 Bells and Foxys Summer Series

10 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 5:24.42 Skinny Gavel CRUIZ 11/11/12 ACT Summer Distance Meet 2 5:51.30 Mason Thornton Woden 2/12/12 Bells and Foxys Summer Series 3 5:53.46 Mark Rusanov Ginninderra 11/11/12 ACT Summer Distance Meet 4 5:56.28 Nicholas Barclay Vikings 1/03/13 ACT Championships 5 6:13.78 Joshua Fletcher CRUIZ 11/11/12 ACT Summer Distance Meet

11 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 5:23.61 Aaron Passioura Canberra 11/11/12 ACT Summer Distance Meet 2 5:38.51 Skinny Gavel CRUIZ 1/03/13 ACT Championships 3 5:44.09 Max Tollis Telopea 21/10/12 Bells and Foxys Summer Series 4 5:57.02 Gus Shepherd Canberra 21/10/12 Bells and Foxys Summer Series 5 6:05.74 Charlie Wallner Telopea 11/11/12 ACT Summer Distance Meet 6 6:13.60 Daryl Bailey Vikings 11/11/12 ACT Summer Distance Meet 7 7:04.81 Bryce Svensson Vikings 11/11/12 ACT Summer Distance Meet

12 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:26.18 David Allen Canberra 23/02/13 NSW Country Championships 2 5:11.31 Andrew Catchpole Queanbeyan 30/01/13 Queanbeyan Club Night 3 5:28.84 Joseph Pascall Vikings 1/03/13 ACT Championships 4 5:56.45 Peter Philippa Vikings 11/11/12 ACT Summer Distance Meet 5 6:21.99 Jaxon Kneipp CRUIZ 17/11/12 Narooma Long Course Meet

13 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:38.94 Nicholas Lawlis Vikings 23/02/13 NSW Country Championships 2 4:44.23 Dominik Turner CRUIZ 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 3 4:45.28 Dylan Weir Vikings 3/11/12 Telopea Summer Meet 4 4:51.28 Liam Brodrick Vikings 1/03/13 ACT Championships 5 4:59.95 Bobbie Su Telopea 8/12/12 Canberra Christmas Classic 6 5:00.15 Jarrod Barber Telopea 3/11/12 Telopea Summer Meet 7 5:01.52 Andrew Catchpole Queanbeyan 1/03/13 ACT Championships 8 5:05.19 Kieran Howell Woden 3/11/12 Telopea Summer Meet 9 5:16.33 Patrick Dixon Woden 11/11/12 ACT Summer Distance Meet 10 5:21.13 Hayden Say Canberra 11/11/12 ACT Summer Distance Meet

14 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:26.36 Jackson Savage Canberra 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 2 4:27.60 James Hanson Telopea 23/02/13 NSW Country Championships 3 4:30.87 Joshua Waugh Canberra 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 4 4:32.60 Eli Gatica Woden 9/02/13 Queanbeyan Qualifying Carnival 5 4:35.08 Dylan Weir Vikings 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 6 4:41.42 Dominik Turner CRUIZ 23/02/13 NSW Country Championships 7 4:42.43 Josh Waller Vikings 11/11/12 ACT Summer Distance Meet 8 4:57.16 Jarrod Barber Telopea 1/03/13 ACT Championships 9 5:00.45 Bobbie Su Telopea 1/03/13 ACT Championships 10 5:01.46 Kieran Howell Woden 8/12/12 Canberra Christmas Classic

15 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:13.11 Kristofer Tengstrom Canberra 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 2 4:32.06 Angus Funnell Ginninderra 11/11/12 ACT Summer Distance Meet 3 4:32.26 Liam Barber Telopea 9/02/13 Queanbeyan Qualifying Carnival 4 4:40.60 Josh Waller Vikings 1/03/13 ACT Championships 5 4:53.39 Ryan Gray Telopea 9/02/13 Queanbeyan Qualifying Carnival 6 5:00.48 Charlie Shepherd Canberra 21/10/12 Bells and Foxys Summer Series 7 5:07.77 Daniel Pelkowitz Ginninderra 6/12/12 Ginninderra Club Night 8 5:30.21 Travis Elliott Canberra 11/11/12 ACT Summer Distance Meet

16 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:01.38 Alec Morris Woden 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 2 4:09.12 Cameron Tysoe Ginninderra 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age

17 & Over 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:59.33 Sean Maloney Woden 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 2 4:04.39 Alec Morris Woden 8/04/13 GHSF Australian Age 3 4:12.82 Oliver Bourne Ginninderra 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 4 4:14.15 William Pulley Canberra 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 5 4:21.34 Thomas Ramsay Ginninderra 13/10/12 Burley Griffin Meet 6 4:47.96 Tom Styman Woden 24/11/12 Woden Long Course Meet

12 years 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 9:08.44 David Allen Canberra 1/03/13 ACT Championships

13 years 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 9:34.74 Nicholas Lawlis Vikings 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 2 9:44.55 Dylan Weir Vikings 3/11/12 Telopea Summer Meet 3 10:24.47 Kieran Howell Woden 11/11/12 ACT Summer Distance Meet 4 10:24.81 Jarrod Barber Telopea 11/11/12 ACT Summer Distance Meet

14 years 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 9:24.66 Dylan Weir Vikings 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 2 9:37.13 Joshua Waugh Canberra 9/02/13 Queanbeyan Qualifying Carnival 3 9:50.64 Josh Waller Vikings 11/11/12 ACT Summer Distance Meet 4 9:50.65 Matthew Reaper Woden 11/11/12 ACT Summer Distance Meet

15 years 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 9:10.65 Kristofer Tengstrom Canberra 11/11/12 ACT Summer Distance Meet 2 11:22.29 Travis Elliott Canberra 11/11/12 ACT Summer Distance Meet

16 years 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 8:26.98 Alec Morris Woden 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age

17 & Over 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 10:16.09 Tom Styman Woden 11/11/12 ACT Summer Distance Meet

12 years 1500m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 17:27.60 David Allen Canberra 23/02/13 NSW Country Championships

13 years 1500m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 18:18.59 Dylan Weir Vikings 3/11/12 Telopea Summer Meet 2 19:38.07 Kieran Howell Woden 11/11/12 ACT Summer Distance Meet 3 19:38.77 Jarrod Barber Telopea 11/11/12 ACT Summer Distance Meet

14 years 1500m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 17:53.80 Dylan Weir Vikings 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 2 18:31.11 Josh Waller Vikings 11/11/12 ACT Summer Distance Meet 3 18:36.27 Matthew Reaper Woden 11/11/12 ACT Summer Distance Meet

15 years 1500m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 17:22.03 Kristofer Tengstrom Canberra 11/11/12 ACT Summer Distance Meet 2 17:57.26 Liam Barber Telopea 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age

16 years 1500m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 16:02.27 Alec Morris Woden 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age

17 & Over 1500m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 15:56.58 Alec Morris Woden 8/04/13 GHSF Australian Age 2 16:02.16 Sean Maloney Woden 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age

8 & Under 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 43.74 Luke Levay ACT 9/03/13 Speedo Sprint Series Finals 2 44.86 Nicholas Shepherd ACT 24/03/13 Brophy 3 49.08 Darcey Bush ACT 9/03/13 Speedo Sprint Series Finals 4 49.56 Xander Tuan Burley Griffin 3/02/13 Speedo Sprint Series Heats 5 50.06 Joshua Allen Canberra 2/12/12 Bells and Foxys Summer Series 6 51.46 Nicholas Honeyman Burley Griffin 1/03/13 ACT Championships 7 51.50 Ryan Peckett Vikings 2/12/12 Bells and Foxys Summer Series 8 53.98 Joshua Wink Vikings 3/02/13 Speedo Sprint Series Heats 9 54.87 Ethan Hall Vikings 3/02/13 Speedo Sprint Series Heats 10 54.97 Luke Brandon Vikings 9/09/12 Canberra Pentathlon

9 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 40.62 Brad Rauter Queanbeyan 3/02/13 Speedo Sprint Series Heats 2 42.00 Lachlan Savage Canberra 3/02/13 Speedo Sprint Series Heats 3 42.50 Jack Callaughan Canberra 3/02/13 Speedo Sprint Series Heats 4 44.02 Nicholas Allnutt Vikings 3/02/13 Speedo Sprint Series Heats 5 44.18 Luke Levay ACT 24/03/13 Brophy 6 44.45 Jacob Faggioni ACT 9/03/13 Speedo Sprint Series Finals 7 44.93 Riley Bacon ACT 24/03/13 Brophy 8 45.36 Nolen Paul Ginninderra 3/02/13 Speedo Sprint Series Heats 9 45.63 Jack Griffiths ACT 9/03/13 Speedo Sprint Series Finals 10 46.07 Max Pine Ginninderra 22/09/12 Bells and Foxys Summer Series

10 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 38.26 Nicholas Barclay Vikings 5/01/13 NSW 10U-12 Years State Age 2 38.35 Connor Bush Canberra 5/01/13 NSW 10U-12 Years State Age 3 38.96 David Tabke Vikings 23/02/13 NSW Country Championships 4 39.91 Mark Rusanov Ginninderra 8/12/12 Canberra Christmas Classic 5 40.78 Mason Thornton Woden 1/03/13 ACT Championships 6 41.42 Jayden Peckett Vikings 3/02/13 Speedo Sprint Series Heats 7 41.93 Joshua Fletcher CRUIZ 24/11/12 Woden Long Course Meet 8 42.84 Skinny Gavel CRUIZ 2/12/12 Bells and Foxys Summer Series 9 43.80 Elijah Williams Canberra 1/03/13 ACT Championships 10 43.96 Blake Bennie Burley Griffin 3/02/13 Speedo Sprint Series Heats

11 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 35.84 Connor Bush ACT 9/03/13 Speedo Sprint Series Finals 2 36.53 Charlie Wallner Telopea 23/02/13 NSW Country Championships 3 37.27 Peeter Mirlieb Canberra 3/02/13 Speedo Sprint Series Heats 4 37.28 Ethan Lowey Woden 3/02/13 Speedo Sprint Series Heats 5 37.91 Gus Shepherd Canberra 13/10/12 Burley Griffin Meet 6 38.23 Aaron Passioura Canberra 24/11/12 Woden Long Course Meet 7 39.22 Tom Quinn Vikings 24/11/12 Woden Long Course Meet 8 39.58 Nikola Trajkovski Queanbeyan 23/02/13 NSW Country Championships 9 39.67 Jarrod Lee Woden 1/03/13 ACT Championships 10 41.09 Max Tollis Telopea 1/03/13 ACT Championships

12 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 34.30 Andrew Catchpole Queanbeyan 3/02/13 Speedo Sprint Series Heats 2 34.81 Ruben Collins Ginninderra 3/02/13 Speedo Sprint Series Heats 3 35.24 Oliver Glamcevski Queanbeyan 9/09/12 Canberra Pentathlon 4 36.00 David Allen Canberra 8/12/12 NSW Grand Prix Meet 5 36.91 Jack Howard ACT 24/03/13 Brophy 6 36.95 Jake Cooper ACT 24/03/13 Brophy 7 37.46 Bradley Tuck Ginninderra 9/09/12 Canberra Pentathlon 8 37.69 Jared Parker Vikings 3/02/13 ACT Relay Championships 9 38.01 Harrison Webster Vikings 3/02/13 Speedo Sprint Series Heats 10 38.64 Josh Arnold Vikings 3/02/13 Speedo Sprint Series Heats

13 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 32.75 Dominik Turner CRUIZ 3/02/13 Speedo Sprint Series Heats 2 33.27 Liam Brodrick Vikings 23/02/13 NSW Country Championships 3 33.69 Oliver Glamcevski ACT 24/03/13 Brophy 4 33.89 Ruben Collins ACT 24/03/13 Brophy 4 33.89 Nicholas Lawlis Vikings 3/02/13 Speedo Sprint Series Heats 6 33.95 Tyler Beecher ACT 16/09/12 Toukley LC Qualifying Meet 7 34.68 Bobbie Su Telopea 3/02/13 Speedo Sprint Series Heats 8 35.91 Jarrod Barber Telopea 9/09/12 Canberra Pentathlon 9 36.42 Dylan Weir Vikings 9/09/12 Canberra Pentathlon 10 36.51 Kieran Howell Woden 9/09/12 Canberra Pentathlon

14 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 28.22 James Hanson Telopea 15/03/13 NSW State Open Championships 2 29.30 Jackson Savage Canberra 8/04/13 GHSF Australian Age 3 32.51 Dominik Turner CRUIZ 1/03/13 ACT Championships 4 33.30 Josh Waller Vikings 9/09/12 Canberra Pentathlon 5 34.19 Nicholas Lawlis ACT 24/03/13 Brophy 6 35.11 Joshua Waugh Canberra 17/11/12 Narooma Long Course Meet 7 35.12 Harrison Thornton Woden 1/03/13 ACT Championships 8 35.25 Bobbie Su Telopea 1/03/13 ACT Championships 9 35.31 Michael Williams Canberra 1/03/13 ACT Championships 9 35.31 Hugh Coppell Woden 23/02/13 NSW Country Championships

15 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 30.32 Alexander Ryan Woden 9/09/12 Canberra Pentathlon 2 30.50 Angus Funnell Ginninderra 9/09/12 Canberra Pentathlon 3 31.25 Liam Barber Telopea 1/03/13 ACT Championships 4 31.27 Josh Waller Vikings 3/02/13 ACT Relay Championships 5 33.18 James Greenlees Goulburn 2/12/12 Bells and Foxys Summer Series 6 33.30 Tyler Gilbert Ginninderra 3/02/13 ACT Relay Championships 7 33.49 Ben Freeman Woden 3/02/13 ACT Relay Championships 8 33.56 Alexander Maleganeas Burley Griffin 24/11/12 Woden Long Course Meet 9 33.60 Kurt Michl Queanbeyan 9/09/12 Canberra Pentathlon 10 33.68 Sam McLachlan Woden 24/11/12 Woden Long Course Meet

16 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 28.04 Cameron Tysoe Ginninderra 3/02/13 ACT Relay Championships 2 31.64 Toomas Mirlieb Canberra 8/12/12 Canberra Christmas Classic 3 33.52 James Greenlees ACT 24/03/13 Brophy 4 33.85 Kurt Michl Queanbeyan 9/02/13 Queanbeyan Qualifying Carnival 5 33.86 Tomas Muller Ginninderra 9/09/12 Canberra Pentathlon 6 36.61 Brandon Pyke Canberra 9/09/12 Canberra Pentathlon

17 & Over 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 24.97 Ben Treffers Burley Griffin 26/04/13 EnergyAustralia Championships 2 26.94 Ryan Hore Woden 15/03/13 NSW State Open Championships 3 28.58 William Pulley Canberra 23/02/13 NSW Country Championships 4 29.57 Hamish Wise Ginninderra 3/02/13 ACT Relay Championships 5 29.72 Thomas Ramsay ACT 24/03/13 Brophy 6 29.92 Alex Ramsay Ginninderra 23/02/13 NSW Country Championships 7 30.34 Matt Riddell Woden 3/02/13 ACT Relay Championships 8 30.57 James Dowden Burley Griffin 1/03/13 ACT Championships 9 31.70 James Gibson Canberra 9/09/12 Canberra Pentathlon 10 32.98 Julian Turner CRUIZ 3/02/13 ACT Relay Championships

8 & Under 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:40.93 Nicholas Shepherd CRUIZ 17/02/13 Bells and Foxys Summer Series 2 1:42.19 Luke Levay Burley Griffin 17/02/13 Bells and Foxys Summer Series 3 1:52.05 Joshua Allen Canberra 21/10/12 Bells and Foxys Summer Series 4 2:26.04 Patrick Rees Canberra 21/10/12 Bells and Foxys Summer Series

9 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:29.82 Brad Rauter Queanbeyan 9/02/13 Queanbeyan Qualifying Carnival 2 1:31.80 Jack Callaughan Canberra 3/11/12 Telopea Summer Meet 3 1:34.40 Lachlan Savage Canberra 2/12/12 Bells and Foxys Summer Series 4 1:38.76 Nicholas Allnutt Vikings 9/02/13 Queanbeyan Qualifying Carnival 5 1:39.11 Jacob Faggioni Vikings 1/03/13 ACT Championships 6 1:40.04 Nolen Paul Ginninderra 22/03/13 Ginninderra Club Night 7 1:53.64 Luke Brandon Vikings 2/12/12 Bells and Foxys Summer Series 8 1:57.78 Luke O'Neill Canberra 17/02/13 Bells and Foxys Summer Series 9 2:17.99 Jack Tetley Vikings 1/03/13 ACT Championships

10 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:22.81 Nicholas Barclay Vikings 23/02/13 NSW Country Championships 2 1:23.83 Connor Bush Canberra 5/01/13 NSW 10U-12 Years State Age 3 1:24.35 David Tabke Vikings 1/03/13 ACT Championships 4 1:25.62 Mark Rusanov Telopea 9/02/13 Queanbeyan Qualifying Carnival 5 1:27.96 Mason Thornton Woden 1/03/13 ACT Championships 6 1:30.96 Joshua Fletcher CRUIZ 3/11/12 Telopea Summer Meet 7 1:31.31 Skinny Gavel CRUIZ 8/12/12 Canberra Christmas Classic 8 1:33.51 Oliver Holdway Woden 1/03/13 ACT Championships 9 1:33.62 Elijah Williams Canberra 1/03/13 ACT Championships 10 1:36.86 Jack Callaughan Canberra 1/03/13 ACT Championships

11 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:18.44 Ethan Lowey Woden 5/01/13 NSW 10U-12 Years State Age 2 1:20.84 Aaron Passioura Canberra 3/11/12 Telopea Summer Meet 3 1:21.09 Connor Bush Canberra 23/02/13 NSW Country Championships 4 1:21.18 Peeter Mirlieb Canberra 23/02/13 NSW Country Championships 5 1:21.33 Charlie Wallner Telopea 5/01/13 NSW 10U-12 Years State Age 6 1:21.41 Gus Shepherd Canberra 3/11/12 Telopea Summer Meet 7 1:22.09 Tom Quinn Vikings 8/12/12 Canberra Christmas Classic 8 1:27.57 Jarrod Lee Woden 1/03/13 ACT Championships 9 1:27.96 Jack Wallis Burley Griffin 24/11/12 Woden Long Course Meet 10 1:28.33 Max Tollis Telopea 22/09/12 Bells and Foxys Summer Series

12 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:13.23 David Allen Canberra 13/10/12 NSW Qualifying Meet 2 1:13.79 Ruben Collins Ginninderra 23/02/13 NSW Country Championships 3 1:16.44 Andrew Catchpole Queanbeyan 5/01/13 NSW 10U-12 Years State Age 4 1:20.10 Tom Quinn Vikings 23/02/13 NSW Country Championships 5 1:20.42 Jack Howard Canberra 1/03/13 ACT Championships 6 1:20.62 Jared Parker Vikings 8/12/12 Canberra Christmas Classic 7 1:23.04 Harrison Webster Vikings 8/12/12 Canberra Christmas Classic 8 1:25.69 Jake Cooper Goulburn 1/03/13 ACT Championships 9 1:27.86 Jackson Holdway Woden 17/02/13 Bells and Foxys Summer Series 10 1:27.87 Josh Arnold Vikings 17/02/13 Bells and Foxys Summer Series

13 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:11.75 Dominik Turner CRUIZ 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 2 1:12.31 Tyler Beecher ACT 16/09/12 Toukley LC Qualifying Meet 3 1:12.62 Nicholas Lawlis Vikings 23/02/13 NSW Country Championships 4 1:15.49 Jarrod Barber Telopea 13/10/12 Burley Griffin Meet 5 1:16.50 Bobbie Su Telopea 24/11/12 Woden Long Course Meet 6 1:16.52 Kieran Howell Woden 13/10/12 Burley Griffin Meet 7 1:18.70 Andrew Catchpole Queanbeyan 1/03/13 ACT Championships 8 1:18.96 Oliver Glamcevski Queanbeyan 9/02/13 Queanbeyan Qualifying Carnival 9 1:22.95 Jacob Schuler Woden 24/11/12 Woden Long Course Meet 10 1:23.08 Zachery Cristallo Woden 24/11/12 Woden Long Course Meet

14 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 58.85 James Hanson Telopea 8/04/13 GHSF Australian Age 2 1:03.25 Jackson Savage Canberra 8/04/13 GHSF Australian Age 3 1:09.59 Eli Gatica Woden 9/02/13 Queanbeyan Qualifying Carnival 4 1:09.90 Josh Waller Vikings 24/11/12 Woden Long Course Meet 5 1:10.81 Dominik Turner CRUIZ 1/03/13 ACT Championships 6 1:13.36 Joshua Waugh Canberra 13/10/12 Burley Griffin Meet 7 1:14.04 Dylan Weir Vikings 23/02/13 NSW Country Championships 8 1:14.35 Harrison Thornton Woden 24/11/12 Woden Long Course Meet 9 1:16.68 Hugh Coppell Woden 2/12/12 Bells and Foxys Summer Series 10 1:16.75 Jarrod Barber Telopea 23/02/13 NSW Country Championships

15 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:07.08 Angus Funnell Ginninderra 24/11/12 Woden Long Course Meet 2 1:07.99 Alexander Ryan Woden 3/11/12 Telopea Summer Meet 3 1:08.87 Liam Barber Telopea 1/03/13 ACT Championships 4 1:10.09 Josh Waller Vikings 23/02/13 NSW Country Championships 5 1:10.51 Kristofer Tengstrom Canberra 13/10/12 Burley Griffin Meet 6 1:12.43 Alexander Maleganeas Burley Griffin 23/02/13 NSW Country Championships 7 1:12.47 Ben Freeman Woden 1/03/13 ACT Championships 8 1:13.71 James Greenlees Goulburn 2/12/12 Bells and Foxys Summer Series 9 1:14.98 Daniel Pelkowitz Ginninderra 13/10/12 Burley Griffin Meet 9 1:14.98 Charlie Shepherd Canberra 13/10/12 Burley Griffin Meet

16 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 58.33 Cameron Tysoe Ginninderra 8/04/13 GHSF Australian Age 2 1:05.93 Toomas Mirlieb Canberra 8/12/12 Canberra Christmas Classic 3 1:06.00 Alec Morris Woden 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age

17 & Over 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 54.15 Ben Treffers Burley Griffin 26/04/13 EnergyAustralia Championships 2 56.76 Ryan Hore Woden 8/04/13 GHSF Australian Age 3 1:01.87 William Pulley Canberra 23/02/13 NSW Country Championships 4 1:01.96 Matt Riddell Woden 24/11/12 Woden Long Course Meet 5 1:02.36 Thomas Ramsay Ginninderra 15/03/13 NSW State Open Championships 6 1:02.99 Alex Ramsay Ginninderra 23/02/13 NSW Country Championships 7 1:04.13 Oliver Bourne Ginninderra 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 8 1:06.62 James Dowden Burley Griffin 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 9 1:06.80 Nathan Seddon Woden 3/11/12 Telopea Summer Meet 10 1:12.56 Daniel Steemson Vikings 8/12/12 Canberra Christmas Classic

9 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:21.86 Lachlan Savage Canberra 17/02/13 Bells and Foxys Summer Series 2 3:32.92 Nicholas Allnutt Vikings 17/02/13 Bells and Foxys Summer Series

10 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:55.31 David Tabke Vikings 1/03/13 ACT Championships 2 3:00.64 Nicholas Barclay Vikings 1/03/13 ACT Championships 3 3:02.91 Mark Rusanov Telopea 1/03/13 ACT Championships 4 3:04.52 Skinny Gavel CRUIZ 8/12/12 Canberra Christmas Classic 5 3:08.85 Joshua Fletcher CRUIZ 11/11/12 ACT Summer Distance Meet 6 3:17.62 Elijah Williams Canberra 1/03/13 ACT Championships

11 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:47.13 Ethan Lowey Woden 5/01/13 NSW 10U-12 Years State Age 2 2:54.53 Gus Shepherd Canberra 11/11/12 ACT Summer Distance Meet 3 2:54.59 Aaron Passioura Canberra 11/11/12 ACT Summer Distance Meet 4 2:56.25 Charlie Wallner Telopea 8/12/12 Canberra Christmas Classic 5 2:58.74 Tom Quinn Vikings 11/11/12 ACT Summer Distance Meet 6 2:59.73 Skinny Gavel CRUIZ 1/03/13 ACT Championships 7 3:05.43 Max Tollis Telopea 24/11/12 Woden Long Course Meet 8 3:14.66 Jasper Sheehan Burley Griffin 21/10/12 Bells and Foxys Summer Series 9 3:24.06 Samuel Miller Burley Griffin 11/11/12 ACT Summer Distance Meet 10 3:28.16 Joshua East Burley Griffin 11/11/12 ACT Summer Distance Meet

12 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:31.94 David Allen Canberra 1/03/13 ACT Championships 2 2:32.57 Ruben Collins Ginninderra 1/03/13 ACT Championships 3 2:42.97 Andrew Catchpole Queanbeyan 23/02/13 NSW Country Championships 4 2:51.26 Jared Parker Vikings 8/12/12 Canberra Christmas Classic 5 2:52.03 Harrison Webster Vikings 8/12/12 Canberra Christmas Classic 6 3:00.83 Jack Howard Canberra 13/10/12 Burley Griffin Meet 7 3:01.81 Jackson Holdway Woden 17/02/13 Bells and Foxys Summer Series 8 3:09.29 Jasper Sheehan Burley Griffin 17/02/13 Bells and Foxys Summer Series 9 3:16.59 Jack Wallis Burley Griffin 9/02/13 Queanbeyan Qualifying Carnival 10 3:24.48 Oscar Smith Canberra 2/12/12 Bells and Foxys Summer Series

13 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:31.35 Tyler Beecher Ginninderra 13/10/12 Burley Griffin Meet 2 2:31.58 Dominik Turner CRUIZ 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 3 2:32.38 Nicholas Lawlis Vikings 23/02/13 NSW Country Championships 4 2:37.24 Bobbie Su Telopea 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 5 2:37.71 Hayden Say Canberra 11/11/12 ACT Summer Distance Meet 6 2:37.84 Dylan Weir Vikings 3/11/12 Telopea Summer Meet 7 2:42.71 Jarrod Barber Telopea 3/11/12 Telopea Summer Meet 8 2:43.59 Andrew Catchpole Queanbeyan 1/03/13 ACT Championships 9 2:45.95 Kieran Howell Woden 11/11/12 ACT Summer Distance Meet 10 2:48.51 Oliver Glamcevski Queanbeyan 9/02/13 Queanbeyan Qualifying Carnival

14 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:10.75 James Hanson Telopea 8/04/13 GHSF Australian Age 2 2:17.48 Jackson Savage Canberra 8/04/13 GHSF Australian Age 3 2:27.50 Eli Gatica Woden 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 4 2:29.10 Josh Waller Vikings 3/11/12 Telopea Summer Meet 5 2:30.59 Dominik Turner CRUIZ 1/03/13 ACT Championships 6 2:37.96 Joshua Waugh Canberra 13/10/12 Burley Griffin Meet 7 2:38.92 Dylan Weir Vikings 1/03/13 ACT Championships 8 2:39.63 Jarrod Barber Telopea 23/02/13 NSW Country Championships 9 2:41.12 Hugh Coppell Woden 8/12/12 Canberra Christmas Classic 10 2:42.32 Charlie Shepherd Canberra 22/09/12 Bells and Foxys Summer Series

15 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:24.31 Angus Funnell Ginninderra 11/11/12 ACT Summer Distance Meet 2 2:27.14 Liam Barber Telopea 23/02/13 NSW Country Championships 3 2:35.05 Josh Waller Vikings 23/02/13 NSW Country Championships 4 2:41.26 James Greenlees Goulburn 17/02/13 Bells and Foxys Summer Series 5 2:45.89 Alexander Maleganeas Burley Griffin 24/11/12 Woden Long Course Meet 6 2:50.05 Travis Elliott Canberra 13/10/12 Burley Griffin Meet

16 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:05.40 Cameron Tysoe Ginninderra 8/04/13 GHSF Australian Age 2 2:19.53 Toomas Mirlieb Canberra 8/12/12 Canberra Christmas Classic

17 & Over 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:02.27 Ryan Hore Woden 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 2 2:09.18 Ben Treffers Burley Griffin 15/03/13 NSW State Open Championships 3 2:12.48 William Pulley Canberra 15/03/13 NSW State Open Championships 4 2:14.38 Matt Riddell Woden 24/11/12 Woden Long Course Meet 5 2:14.80 Thomas Ramsay Ginninderra 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 6 2:17.93 Alex Ramsay Ginninderra 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 7 2:19.75 Oliver Bourne Ginninderra 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 8 2:23.87 James Dowden Burley Griffin 1/03/13 ACT Championships 9 2:25.94 Nathan Seddon Woden 24/11/12 Woden Long Course Meet 10 2:47.42 Tom Styman Woden 24/11/12 Woden Long Course Meet

8 & Under 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 55.92 Darcey Bush ACT 24/03/13 Brophy 2 57.18 Luke Levay Burley Griffin 3/02/13 Speedo Sprint Series Heats 3 57.24 Nicholas Honeyman Burley Griffin 1/03/13 ACT Championships 4 1:04.72 Joshua Allen ACT 24/03/13 Brophy 5 1:05.27 Xander Tuan Burley Griffin 1/03/13 ACT Championships 6 1:05.82 Ryan Peckett Vikings 21/10/12 Bells and Foxys Summer Series 7 1:06.61 Luke Brandon Vikings 9/09/12 Canberra Pentathlon 8 1:09.91 Luke O'Neill Canberra 21/10/12 Bells and Foxys Summer Series 9 1:11.25 Nicholas Shepherd CRUIZ 14/12/12 CRUIZ Time Trials 10 1:11.30 Patrick Rees Canberra 22/09/12 Bells and Foxys Summer Series

9 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 45.63 Brad Rauter Queanbeyan 1/03/13 ACT Championships 2 48.72 Riley Bacon ACT 24/03/13 Brophy 3 49.11 Jack Griffiths ACT 9/03/13 Speedo Sprint Series Finals 4 54.00 Lachlan Savage Canberra 3/02/13 Speedo Sprint Series Heats 5 55.08 Jacob Faggioni Vikings 1/03/13 ACT Championships 6 55.44 Nolen Paul Ginninderra 3/02/13 Speedo Sprint Series Heats 7 55.65 Max Pine Ginninderra 21/10/12 Bells and Foxys Summer Series 8 58.10 Rowan Harrison Woden 17/02/13 Bells and Foxys Summer Series 9 58.33 Joshua Clay Ginninderra 21/10/12 Bells and Foxys Summer Series 10 58.43 Archer Shepherd Goulburn 26/01/13 Country Regionals - Katoomba

10 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 45.74 Oliver Holdway Woden 8/12/12 Canberra Christmas Classic 2 46.29 Brad Rauter ACT 24/03/13 Brophy 3 47.62 Mason Thornton Woden 1/03/13 ACT Championships 4 48.01 Mark Rusanov ACT 24/03/13 Brophy 5 48.32 Elijah Williams Canberra 3/02/13 Speedo Sprint Series Heats 6 48.69 Alexander Tollis Telopea 1/03/13 ACT Championships 7 49.10 Alexander Lakic Queanbeyan 21/10/12 Bells and Foxys Summer Series 8 49.16 Jake Mackie ACT 9/03/13 Speedo Sprint Series Finals 9 49.24 Skinny Gavel CRUIZ 24/11/12 Woden Long Course Meet 10 49.58 Jayden Peckett Vikings 1/03/13 ACT Championships

11 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 41.40 Gus Shepherd Canberra 8/12/12 Canberra Christmas Classic 2 42.78 Nicholas Newton Ginninderra 9/09/12 Canberra Pentathlon 3 43.00 Ethan Lowey Woden 23/02/13 NSW Country Championships 4 43.82 Tom Quinn Vikings 9/09/12 Canberra Pentathlon 5 44.79 Johhny Larkin Canberra 23/02/13 NSW Country Championships 6 46.15 Daryl Bailey Vikings 23/02/13 NSW Country Championships 7 46.46 Joshua Harrison ACT 9/03/13 Speedo Sprint Series Finals 8 46.50 Jack Dixon ACT 9/03/13 Speedo Sprint Series Finals 9 46.67 Jack Wallis Burley Griffin 24/11/12 Woden Long Course Meet 10 47.03 Aaron Passioura Ginninderra 9/09/12 Canberra Pentathlon

12 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 35.03 Andrew Catchpole Queanbeyan 5/01/13 NSW 10U-12 Years State Age 2 39.79 Jake Cooper ACT 9/03/13 Speedo Sprint Series Finals 3 42.47 Ruben Collins ACT 9/03/13 Speedo Sprint Series Finals 4 42.49 Gus Shepherd ACT 24/03/13 Brophy 5 43.44 Lachlan Norberg ACT 9/03/13 Speedo Sprint Series Finals 6 44.43 David Allen Canberra 9/09/12 Canberra Pentathlon 7 45.33 Jasper Sheehan ACT 9/03/13 Speedo Sprint Series Finals 8 46.03 Ethan Kerr Burley Griffin 24/11/12 Woden Long Course Meet 9 46.07 Harrison Webster Vikings 9/09/12 Canberra Pentathlon 10 46.15 Jack Wallis ACT 9/03/13 Speedo Sprint Series Finals

13 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 33.74 Andrew Catchpole Queanbeyan 8/04/13 GHSF Australian Age 2 35.14 Dominik Turner ACT 9/03/13 Speedo Sprint Series Finals 3 35.80 Daniel Cherepinskiy ACT 24/03/13 Brophy 4 35.86 Dylan Weir Vikings 13/10/12 Burley Griffin Meet 5 38.00 Liam Brodrick ACT 24/03/13 Brophy 6 38.04 Yi Lerk Chin Canberra 9/09/12 Canberra Pentathlon 7 38.50 Patrick Dixon Woden 8/12/12 Canberra Christmas Classic 8 38.94 Connor McGuirk Queanbeyan 9/02/13 Queanbeyan Qualifying Carnival 9 40.58 Bobbie Su Telopea 3/02/13 Speedo Sprint Series Heats 10 41.36 Jarrod Barber Telopea 9/09/12 Canberra Pentathlon

14 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 33.47 Eli Gatica Woden 1/03/13 ACT Championships 2 35.19 Dominik Turner CRUIZ 1/03/13 ACT Championships 3 35.27 Dylan Weir Vikings 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 4 35.52 Harrison Thornton Woden 13/10/12 Burley Griffin Meet 5 37.63 Patrick Dixon Woden 1/03/13 ACT Championships 6 38.09 Kolya Cook Burley Griffin 13/10/12 Burley Griffin Meet 7 38.14 Jackson Savage Canberra 9/09/12 Canberra Pentathlon 8 38.18 Cameron Hart Canberra 1/03/13 ACT Championships 9 38.45 Quang Le Canberra 1/03/13 ACT Championships 10 38.87 Bobbie Su Telopea 1/03/13 ACT Championships

15 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 32.66 Angus Funnell Ginninderra 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 2 35.06 James Greenlees Goulburn 13/10/12 Burley Griffin Meet 3 35.23 Daniel Pelkowitz Ginninderra 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 4 35.27 Ben Freeman Woden 1/03/13 ACT Championships 5 35.30 Ryan Gray Telopea 1/03/13 ACT Championships 6 36.57 Kurt Michl Queanbeyan 9/09/12 Canberra Pentathlon 7 37.93 Nicholas Starkey Canberra 8/12/12 Canberra Christmas Classic 8 38.82 Charlie Shepherd Canberra 8/12/12 Canberra Christmas Classic 9 39.02 Josh Waller ACT 24/03/13 Brophy 10 39.49 Tyler Gilbert Ginninderra 1/03/13 ACT Championships

16 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 34.14 Brandon Pyke CRUIZ 24/11/12 Woden Long Course Meet 2 35.53 James Greenlees ACT 24/03/13 Brophy 3 35.96 Tomas Muller Ginninderra 9/09/12 Canberra Pentathlon 4 36.95 Kurt Michl Queanbeyan 9/02/13 Queanbeyan Qualifying Carnival 5 37.31 Cameron Tysoe Ginninderra 22/03/13 Ginninderra Club Night

17 & Over 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 30.54 Stefanos Karavasopoulos Ginninderra 23/02/13 NSW Country Championships 2 30.92 Richard Eliason Ginninderra 26/04/13 EnergyAustralia Championships 3 31.02 Ryan Hore Woden 23/02/13 NSW Country Championships 4 31.57 Michael Gillard Ginninderra 8/12/12 Canberra Christmas Classic 5 31.84 Sean Maloney Ginninderra 1/03/13 ACT Championships 6 32.56 Ciaran Plenty Woden 23/02/13 NSW Country Championships 7 32.59 James Dowden Burley Griffin 23/02/13 NSW Country Championships 8 32.74 Nathan Seddon Woden 8/04/13 GHSF Australian Age 9 33.69 William Pulley Canberra 9/09/12 Canberra Pentathlon 10 33.99 Oliver Bourne Ginninderra 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age

8 & Under 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:09.33 Luke Levay Burley Griffin 17/02/13 Bells and Foxys Summer Series 2 2:11.93 Nicholas Honeyman Burley Griffin 2/12/12 Bells and Foxys Summer Series

9 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:39.27 Brad Rauter Queanbeyan 23/02/13 NSW Country Championships 2 1:51.50 Jack Griffiths Canberra 21/03/13 Canberra Club Night 3 1:51.74 Riley Bacon Vikings 1/03/13 ACT Championships 4 1:55.82 Alexander Tollis Telopea 22/09/12 Bells and Foxys Summer Series 5 2:00.18 Rowan Harrison Woden 17/02/13 Bells and Foxys Summer Series 6 2:00.92 Jacob Faggioni Vikings 1/03/13 ACT Championships 7 2:06.82 Joel Van Haren Ginninderra 1/03/13 ACT Championships 8 2:08.69 Joshua Clay Ginninderra 21/10/12 Bells and Foxys Summer Series 9 2:09.35 Archer Shepherd Goulburn 26/01/13 Country Regionals - Katoomba 10 2:12.47 Luke Brandon Vikings 2/12/12 Bells and Foxys Summer Series

10 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:36.87 Oliver Holdway Woden 23/02/13 NSW Country Championships 2 1:39.21 Mason Thornton Woden 1/03/13 ACT Championships 3 1:42.34 Elijah Williams Canberra 1/03/13 ACT Championships 4 1:44.04 Mark Rusanov Telopea 23/02/13 NSW Country Championships 5 1:48.18 Alexander Lakic Queanbeyan 2/12/12 Bells and Foxys Summer Series 6 1:48.59 Alexander Tollis Telopea 1/03/13 ACT Championships 7 1:48.68 Jayden Peckett Vikings 8/12/12 Canberra Christmas Classic 8 1:49.25 Cody Weir Vikings 13/10/12 Burley Griffin Meet 9 1:49.70 Joshua Fletcher CRUIZ 24/11/12 Woden Long Course Meet 10 1:50.18 Skinny Gavel CRUIZ 13/10/12 Burley Griffin Meet

11 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:30.07 Gus Shepherd Canberra 23/02/13 NSW Country Championships 2 1:33.15 Ethan Lowey Woden 23/02/13 NSW Country Championships 3 1:36.04 Tom Quinn Vikings 24/11/12 Woden Long Course Meet 4 1:40.75 Jack Wallis Burley Griffin 24/11/12 Woden Long Course Meet 4 1:40.75 Alexander Lakic Queanbeyan 1/03/13 ACT Championships 6 1:41.09 Nicholas Newton ACT 16/09/12 Toukley LC Qualifying Meet 7 1:42.21 Aaron Passioura Canberra 3/11/12 Telopea Summer Meet 8 1:43.88 Daryl Bailey Vikings 9/02/13 Queanbeyan Qualifying Carnival 9 1:44.00 Joshua Harrison Woden 9/02/13 Queanbeyan Qualifying Carnival 10 1:44.45 Johhny Larkin Canberra 21/10/12 Bells and Foxys Summer Series

12 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:15.17 Andrew Catchpole Queanbeyan 5/01/13 NSW 10U-12 Years State Age 2 1:26.68 Jake Cooper Goulburn 23/02/13 NSW Country Championships 3 1:31.04 Ruben Collins Ginninderra 23/02/13 NSW Country Championships 4 1:35.19 David Allen Canberra 8/12/12 NSW Grand Prix Meet 5 1:37.10 Tom Quinn Vikings 23/02/13 NSW Country Championships 6 1:38.17 Lachlan Norberg Goulburn 1/03/13 ACT Championships 7 1:38.29 Joshua Ball Vikings 1/03/13 ACT Championships 8 1:41.75 Peter Philippa Vikings 8/12/12 Canberra Christmas Classic 9 1:42.01 Jared Parker Vikings 17/02/13 Bells and Foxys Summer Series 10 1:42.24 Ethan Kerr Burley Griffin 24/11/12 Woden Long Course Meet

13 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:11.85 Andrew Catchpole Queanbeyan 8/04/13 GHSF Australian Age 2 1:15.28 Dylan Weir Vikings 13/10/12 Burley Griffin Meet 3 1:21.41 Patrick Dixon Woden 24/11/12 Woden Long Course Meet 4 1:22.16 Liam Brodrick Vikings 23/02/13 NSW Country Championships 5 1:22.21 Connor McGuirk Queanbeyan 23/02/13 NSW Country Championships 6 1:22.80 Dominik Turner CRUIZ 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 7 1:22.91 Daniel Cherepinskiy Ginninderra 1/03/13 ACT Championships 8 1:22.98 Yi Lerk Chin Canberra 3/11/12 Telopea Summer Meet 9 1:30.62 Jarrod Barber Telopea 13/10/12 Burley Griffin Meet 10 1:31.04 Bobbie Su Telopea 13/10/12 Burley Griffin Meet

14 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:12.12 Eli Gatica Woden 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 2 1:12.63 Dylan Weir Vikings 23/02/13 NSW Country Championships 3 1:15.44 Harrison Thornton Woden 24/11/12 Woden Long Course Meet 4 1:20.44 Dominik Turner CRUIZ 23/02/13 NSW Country Championships 5 1:21.49 Patrick Dixon Woden 23/02/13 NSW Country Championships 6 1:23.01 James Hanson Telopea 1/03/13 ACT Championships 7 1:24.19 Brendan Wright Vikings 13/10/12 Burley Griffin Meet 8 1:25.09 Kolya Cook Burley Griffin 13/10/12 Burley Griffin Meet 9 1:28.21 Bobbie Su Telopea 1/03/13 ACT Championships 10 1:28.41 Quang Le Canberra 21/10/12 Bells and Foxys Summer Series

15 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:10.34 Angus Funnell Ginninderra 23/02/13 NSW Country Championships 2 1:16.13 Ben Freeman Woden 23/02/13 NSW Country Championships 3 1:16.44 Daniel Pelkowitz Ginninderra 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 4 1:18.36 James Greenlees Goulburn 13/10/12 Burley Griffin Meet 5 1:18.76 Ryan Gray Telopea 1/03/13 ACT Championships 6 1:20.80 Charlie Shepherd Canberra 1/03/13 ACT Championships 7 1:21.44 Matthew Reaper Woden 24/11/12 Woden Long Course Meet 8 1:24.76 Brendan Wright Vikings 1/03/13 ACT Championships 9 1:24.80 Nicholas Starkey Canberra 13/10/12 Burley Griffin Meet 10 1:31.99 Tyler Gilbert Ginninderra 21/10/12 Bells and Foxys Summer Series

16 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:11.64 Angus Funnell Ginninderra 8/04/13 GHSF Australian Age 2 1:16.27 Brandon Pyke CRUIZ 1/03/13 ACT Championships 3 1:16.98 Tomas Muller Ginninderra 3/11/12 Telopea Summer Meet

17 & Over 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:07.55 Ryan Hore Woden 8/04/13 GHSF Australian Age 2 1:08.86 Richard Eliason Ginninderra 26/04/13 EnergyAustralia Championships 3 1:08.97 Nathan Seddon Woden 8/04/13 GHSF Australian Age 4 1:10.47 Michael Gillard Ginninderra 8/12/12 Canberra Christmas Classic 5 1:10.55 Stefanos Karavasopoulos Ginninderra 8/12/12 Canberra Christmas Classic 6 1:11.31 William Pulley Canberra 23/02/13 NSW Country Championships 7 1:12.17 James Dowden Burley Griffin 1/03/13 ACT Championships 8 1:14.64 Oliver Bourne Ginninderra 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 9 1:14.92 Matt Riddell Woden 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 10 1:16.17 Daniel Steemson Vikings 13/10/12 Burley Griffin Meet

9 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:35.56 Brad Rauter Queanbeyan 1/03/13 ACT Championships

10 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:35.71 Oliver Holdway Woden 1/03/13 ACT Championships 2 3:38.34 Elijah Williams Canberra 21/03/13 Canberra Club Night 3 3:40.71 Mason Thornton Woden 1/03/13 ACT Championships 4 3:44.71 Mark Rusanov Ginninderra 8/12/12 Canberra Christmas Classic 5 3:48.09 Joshua Fletcher CRUIZ 24/11/12 Woden Long Course Meet 6 3:54.44 Jayden Peckett Vikings 1/03/13 ACT Championships 7 3:55.86 Skinny Gavel CRUIZ 21/10/12 Bells and Foxys Summer Series 8 4:03.66 Sol Minor Telopea 21/10/12 Bells and Foxys Summer Series

11 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:08.72 Gus Shepherd Canberra 1/03/13 ACT Championships 2 3:20.96 Tom Quinn Vikings 24/11/12 Woden Long Course Meet 3 3:27.78 Ethan Lowey Woden 21/10/12 Bells and Foxys Summer Series 4 3:36.03 Joshua Harrison Woden 17/02/13 Bells and Foxys Summer Series 5 3:41.89 Daryl Bailey Vikings 1/03/13 ACT Championships 6 3:43.85 Aaron Passioura Canberra 11/11/12 ACT Summer Distance Meet 7 3:50.81 Cody Weir Vikings 17/02/13 Bells and Foxys Summer Series 8 3:52.45 Skinny Gavel CRUIZ 17/02/13 Bells and Foxys Summer Series 9 3:53.17 Johhny Larkin Canberra 11/11/12 ACT Summer Distance Meet 10 3:54.13 Samuel Miller Burley Griffin 11/11/12 ACT Summer Distance Meet

12 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:44.60 Andrew Catchpole Queanbeyan 23/02/13 NSW Country Championships 2 3:08.84 Jake Cooper Goulburn 1/03/13 ACT Championships 3 3:15.54 David Allen Canberra 1/03/13 ACT Championships 4 3:34.47 Joshua Ball Vikings 17/02/13 Bells and Foxys Summer Series 5 3:34.71 Alexander Watson Canberra 8/12/12 Canberra Christmas Classic 6 3:38.88 Jaxon Kneipp CRUIZ 24/11/12 Woden Long Course Meet 7 3:39.91 Tom Quinn Vikings 9/02/13 Queanbeyan Qualifying Carnival 8 3:41.07 Peter Philippa Vikings 24/11/12 Woden Long Course Meet

13 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:38.85 Andrew Catchpole Queanbeyan 8/04/13 GHSF Australian Age 2 2:40.48 Dylan Weir Vikings 3/11/12 Telopea Summer Meet 3 2:50.65 Patrick Dixon Woden 8/12/12 Canberra Christmas Classic 4 2:56.57 Dominik Turner CRUIZ 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 5 2:57.16 Liam Brodrick Vikings 1/03/13 ACT Championships 6 2:59.67 Connor McGuirk Queanbeyan 1/03/13 ACT Championships 7 3:01.96 Yi Lerk Chin Canberra 3/11/12 Telopea Summer Meet 8 3:13.47 Daniel Cherepinskiy Ginninderra 9/02/13 Queanbeyan Qualifying Carnival 9 3:14.40 Bobbie Su Telopea 8/12/12 Canberra Christmas Classic 10 3:37.29 Michael Roach Canberra 9/02/13 Queanbeyan Qualifying Carnival

14 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:36.32 Dylan Weir Vikings 1/03/13 ACT Championships 2 2:36.87 Eli Gatica Woden 1/03/13 ACT Championships 3 2:50.27 Harrison Thornton Woden 24/11/12 Woden Long Course Meet 4 2:55.11 Patrick Dixon Woden 23/02/13 NSW Country Championships 5 2:56.86 Dominik Turner CRUIZ 1/03/13 ACT Championships 6 3:03.78 Brendan Wright Vikings 24/11/12 Woden Long Course Meet 7 3:13.91 Kolya Cook Burley Griffin 13/10/12 Burley Griffin Meet 8 3:30.64 Joel Groves CRUIZ 17/11/12 Narooma Long Course Meet

15 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:32.94 Angus Funnell Ginninderra 23/02/13 NSW Country Championships 2 2:40.96 Ben Freeman Woden 24/03/13 Time Trials after Brophy 3 2:48.66 Matthew Reaper Woden 24/11/12 Woden Long Course Meet 4 2:50.66 Daniel Pelkowitz Ginninderra 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 5 2:50.93 Ryan Gray Telopea 1/03/13 ACT Championships 6 2:55.78 Charlie Shepherd Canberra 1/03/13 ACT Championships 7 2:58.01 James Greenlees Goulburn 4/11/12 Bomaderry LC Qualifying Carnival 8 3:01.48 Nicholas Starkey Canberra 8/12/12 Canberra Christmas Classic 9 3:07.83 Brendan Wright Vikings 1/03/13 ACT Championships 10 3:18.68 Travis Elliott Canberra 13/10/12 Burley Griffin Meet

16 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:31.79 Angus Funnell Ginninderra 8/04/13 GHSF Australian Age 2 2:40.63 Tomas Muller Ginninderra 3/11/12 Telopea Summer Meet 3 2:47.88 Brandon Pyke CRUIZ 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age

17 & Over 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:29.37 Nathan Seddon Woden 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 2 2:32.18 William Pulley Canberra 23/02/13 NSW Country Championships 3 2:37.37 Michael Gillard Ginninderra 8/12/12 Canberra Christmas Classic 4 2:40.61 James Dowden Burley Griffin 1/03/13 ACT Championships 5 2:45.80 Daniel Steemson Vikings 8/12/12 Canberra Christmas Classic 6 2:54.88 Stefanos Karavasopoulos Ginninderra 22/03/13 Ginninderra Club Night 7 3:23.75 Tom Styman Woden 11/11/12 ACT Summer Distance Meet

8 & Under 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 41.74 Luke Levay ACT 9/03/13 Speedo Sprint Series Finals 2 47.28 Nicholas Shepherd CRUIZ 17/02/13 Bells and Foxys Summer Series 3 55.51 Mitchell Thomas-Beck ACT 9/03/13 Speedo Sprint Series Finals 4 1:00.01 Joshua Allen Canberra 22/09/12 Bells and Foxys Summer Series 5 1:00.72 Luke O'Neill Canberra 21/10/12 Bells and Foxys Summer Series 6 1:07.89 Luke Brandon Vikings 22/09/12 Bells and Foxys Summer Series 7 1:08.45 Patrick Rees Canberra 21/10/12 Bells and Foxys Summer Series

9 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 38.29 Lachlan Savage ACT 9/03/13 Speedo Sprint Series Finals 2 40.18 Luke Levay ACT 24/03/13 Brophy 3 40.73 Brad Rauter Queanbeyan 9/02/13 Queanbeyan Qualifying Carnival 4 42.41 Jack Callaughan Canberra 8/12/12 Canberra Christmas Classic 5 43.49 Max Pine Ginninderra 21/10/12 Bells and Foxys Summer Series 6 44.32 Jack Griffiths ACT 9/03/13 Speedo Sprint Series Finals 7 46.85 Riley Bacon Vikings 3/02/13 Speedo Sprint Series Heats 8 47.83 Nicholas Allnutt Vikings 22/09/12 Bells and Foxys Summer Series 9 48.93 Alexander Tollis Telopea 22/09/12 Bells and Foxys Summer Series 10 49.90 Luke O'Neill ACT 9/03/13 Speedo Sprint Series Finals

10 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 35.95 Skinny Gavel CRUIZ 13/10/12 Burley Griffin Meet 2 36.87 David Tabke ACT 24/03/13 Brophy 3 38.01 Jayden Peckett Vikings 8/12/12 Canberra Christmas Classic 4 39.18 Connor Bush Canberra 8/12/12 Canberra Christmas Classic 5 40.97 Cody Weir Vikings 13/10/12 Burley Griffin Meet 6 41.01 Harry Smith Canberra 9/09/12 Canberra Pentathlon 7 41.35 Mark Rusanov Telopea 17/02/13 Bells and Foxys Summer Series 8 42.12 Brad Rauter ACT 24/03/13 Brophy 9 42.60 Mason Thornton Woden 1/03/13 ACT Championships 10 42.75 Nicholas Barclay Vikings 8/12/12 Canberra Christmas Classic

11 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 34.75 Peeter Mirlieb Canberra 8/12/12 Canberra Christmas Classic 2 36.28 Daryl Bailey ACT 9/03/13 Speedo Sprint Series Finals 3 36.36 Skinny Gavel ACT 9/03/13 Speedo Sprint Series Finals 4 36.53 Jasper Sheehan Burley Griffin 13/10/12 Burley Griffin Meet 5 36.57 Connor Bush ACT 9/03/13 Speedo Sprint Series Finals 6 37.71 Gus Shepherd Canberra 13/10/12 Burley Griffin Meet 7 37.77 Cody Weir Vikings 2/12/12 Bells and Foxys Summer Series 8 38.26 Ethan Lowey ACT 9/03/13 Speedo Sprint Series Finals 9 38.38 Max Tollis Telopea 1/03/13 ACT Championships 10 39.40 Nicholas Newton Ginninderra 9/09/12 Canberra Pentathlon

12 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 31.97 Ruben Collins ACT 9/03/13 Speedo Sprint Series Finals 2 32.72 Andrew Catchpole Queanbeyan 3/02/13 Speedo Sprint Series Heats 3 34.39 David Allen Canberra 5/01/13 NSW 10U-12 Years State Age 4 34.92 Oliver Glamcevski Queanbeyan 9/09/12 Canberra Pentathlon 5 35.70 Jasper Sheehan Burley Griffin 3/02/13 Speedo Sprint Series Heats 6 36.85 Jack Howard Canberra 1/03/13 ACT Championships 7 37.16 Harrison Webster Vikings 9/09/12 Canberra Pentathlon 8 37.65 Bradley Tuck Ginninderra 9/09/12 Canberra Pentathlon 9 38.16 Jack Wallis ACT 9/03/13 Speedo Sprint Series Finals 10 38.25 Gus Shepherd ACT 24/03/13 Brophy

13 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 30.45 Jarrod Barber Telopea 9/09/12 Canberra Pentathlon 2 30.92 Dominik Turner ACT 9/03/13 Speedo Sprint Series Finals 3 31.35 Nicholas Lawlis Vikings 3/02/13 Speedo Sprint Series Heats 4 31.43 Liam Brodrick ACT 24/03/13 Brophy 5 31.82 Ruben Collins ACT 24/03/13 Brophy 6 31.85 Bobbie Su Telopea 3/02/13 Speedo Sprint Series Heats 7 32.45 Zachery Cristallo Woden 24/11/12 Woden Long Course Meet 8 32.65 Dylan Weir Vikings 9/09/12 Canberra Pentathlon 9 33.05 Tyler Beecher Ginninderra 13/10/12 Burley Griffin Meet 10 33.18 Kieran Howell Woden 9/09/12 Canberra Pentathlon

14 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 28.48 Samual Dobb Ginninderra 8/12/12 Canberra Christmas Classic 2 28.77 James Hanson Telopea 24/11/12 Woden Long Course Meet 3 29.89 Joshua Waugh Canberra 24/11/12 Woden Long Course Meet 4 30.17 Jackson Savage Canberra 9/09/12 Canberra Pentathlon 5 30.25 Jarrod Barber Telopea 1/03/13 ACT Championships 6 30.71 Dominik Turner ACT 24/03/13 Brophy 7 31.87 Nicholas Lawlis ACT 24/03/13 Brophy 8 31.97 Michael Williams Canberra 1/03/13 ACT Championships 9 31.99 Cameron Hart Canberra 1/03/13 ACT Championships 10 32.56 Hugh Coppell Woden 1/03/13 ACT Championships

15 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 27.05 Alexander Ryan Woden 9/09/12 Canberra Pentathlon 2 28.26 Angus Funnell Ginninderra 9/09/12 Canberra Pentathlon 3 29.11 Liam Barber Telopea 23/02/13 NSW Country Championships 4 29.66 Tyler Gilbert Ginninderra 1/03/13 ACT Championships 5 30.07 Kurt Michl Queanbeyan 9/09/12 Canberra Pentathlon 6 30.33 Ryan Gray ACT 24/03/13 Brophy 7 30.34 James Greenlees Goulburn 9/02/13 Queanbeyan Qualifying Carnival 8 30.94 Daniel Pelkowitz Ginninderra 9/09/12 Canberra Pentathlon 9 31.05 Tom Howard Canberra 1/03/13 ACT Championships 10 31.85 Josh Waller Vikings 1/03/13 ACT Championships

16 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 28.53 Toomas Mirlieb Canberra 8/12/12 Canberra Christmas Classic 2 29.82 Tomas Muller Ginninderra 9/09/12 Canberra Pentathlon 3 30.06 Kurt Michl Queanbeyan 9/02/13 Queanbeyan Qualifying Carnival 4 31.26 Julian Turner CRUIZ 13/10/12 Burley Griffin Meet 5 31.79 Brandon Pyke Canberra 9/09/12 Canberra Pentathlon

17 & Over 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 23.89 Ben Treffers Burley Griffin 26/04/13 EnergyAustralia Championships 2 24.53 Hugo Morris Woden 26/04/13 EnergyAustralia Championships 3 26.66 Ryan Hore Woden 23/02/13 NSW Country Championships 4 26.97 Ciaran Plenty Woden 23/02/13 NSW Country Championships 5 27.17 William Pulley Canberra 23/02/13 NSW Country Championships 6 27.65 Thomas Ramsay ACT 24/03/13 Brophy 7 28.06 Oliver Bourne Ginninderra 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 8 28.17 Alex Ramsay Ginninderra 23/02/13 NSW Country Championships 9 28.65 Daniel Steemson Vikings 13/10/12 Burley Griffin Meet 10 28.75 James Gibson Canberra 24/11/12 Woden Long Course Meet

8 & Under 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:50.32 Luke Levay Burley Griffin 17/02/13 Bells and Foxys Summer Series

9 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:30.43 Lachlan Savage Canberra 23/02/13 NSW Country Championships 2 1:49.96 Brad Rauter Queanbeyan 2/12/12 Bells and Foxys Summer Series 3 1:50.49 Jack Griffiths Canberra 1/03/13 ACT Championships 4 2:00.93 Luke O'Neill Canberra 17/02/13 Bells and Foxys Summer Series 5 2:02.39 Nicholas Allnutt Vikings 26/01/13 Country Regionals - Katoomba

10 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:20.95 Skinny Gavel CRUIZ 13/10/12 Burley Griffin Meet 2 1:22.30 David Tabke Vikings 23/02/13 NSW Country Championships 3 1:34.56 Jayden Peckett Vikings 17/02/13 Bells and Foxys Summer Series 4 1:37.18 Mark Rusanov Telopea 17/02/13 Bells and Foxys Summer Series 5 1:44.97 Nicholas Barclay Vikings 22/09/12 Bells and Foxys Summer Series 6 1:50.20 Oliver Holdway Woden 17/02/13 Bells and Foxys Summer Series 7 1:55.96 Blake Bennie Burley Griffin 1/03/13 ACT Championships

11 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:16.85 Peeter Mirlieb Canberra 3/11/12 Telopea Summer Meet 2 1:21.38 Skinny Gavel CRUIZ 1/03/13 ACT Championships 3 1:26.49 Gus Shepherd Canberra 24/11/12 Woden Long Course Meet 4 1:27.03 Max Tollis Telopea 1/03/13 ACT Championships 5 1:29.82 Cody Weir Vikings 1/03/13 ACT Championships 6 1:30.15 Ethan Lowey Woden 21/10/12 Bells and Foxys Summer Series 7 1:32.38 Jasper Sheehan Burley Griffin 13/10/12 Burley Griffin Meet 8 1:39.51 Jack Wallis Burley Griffin 22/09/12 Bells and Foxys Summer Series 9 1:41.99 Charlie Wallner Telopea 1/03/13 ACT Championships 10 1:49.04 Sam Ogden Canberra 2/12/12 Bells and Foxys Summer Series

12 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:10.76 Ruben Collins Ginninderra 23/02/13 NSW Country Championships 2 1:12.79 David Allen Canberra 1/03/13 ACT Championships 3 1:15.41 Andrew Catchpole Queanbeyan 23/02/13 NSW Country Championships 4 1:24.12 Alexander Watson Canberra 8/12/12 Canberra Christmas Classic 5 1:25.14 Harrison Webster ACT 16/09/12 Toukley LC Qualifying Meet 6 1:25.79 Jared Parker Vikings 17/02/13 Bells and Foxys Summer Series 7 1:30.85 Lachlan Norberg Goulburn 1/03/13 ACT Championships 8 1:33.72 Jasper Sheehan Burley Griffin 17/02/13 Bells and Foxys Summer Series 9 1:33.89 Jack Wallis Burley Griffin 17/02/13 Bells and Foxys Summer Series 10 1:41.56 Mark O'Neill Canberra 1/03/13 ACT Championships

13 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:08.69 Jarrod Barber Telopea 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 2 1:09.84 Nicholas Lawlis Vikings 23/02/13 NSW Country Championships 3 1:10.40 Liam Brodrick Vikings 23/02/13 NSW Country Championships 4 1:12.80 Kieran Howell Woden 13/10/12 Burley Griffin Meet 5 1:13.12 Dylan Weir Vikings 13/10/12 Burley Griffin Meet 6 1:13.64 Tyler Beecher Ginninderra 13/10/12 Burley Griffin Meet 7 1:14.49 Zachery Cristallo Woden 23/02/13 NSW Country Championships 8 1:18.70 Bobbie Su Telopea 2/12/12 Bells and Foxys Summer Series 9 1:26.25 Daniel Cherepinskiy Ginninderra 17/02/13 Bells and Foxys Summer Series 10 1:29.29 Oliver Glamcevski Queanbeyan 30/01/13 Queanbeyan Club Night

14 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:02.20 James Hanson Telopea 23/02/13 NSW Country Championships 2 1:03.72 Joshua Waugh Canberra 21/03/13 Canberra Club Night 3 1:04.23 Samual Dobb Ginninderra 8/12/12 Canberra Christmas Classic 4 1:07.64 Jackson Savage Canberra 13/10/12 Burley Griffin Meet 5 1:08.44 Dylan Weir Vikings 23/02/13 NSW Country Championships 6 1:09.37 Jarrod Barber Telopea 1/03/13 ACT Championships 7 1:13.33 Bobbie Su Telopea 1/03/13 ACT Championships 8 1:14.15 Cameron Hart Canberra 1/03/13 ACT Championships 9 1:14.56 Brendan Wright Vikings 13/10/12 Burley Griffin Meet 10 1:16.33 Kieran Howell Woden 8/12/12 Canberra Christmas Classic

15 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 59.01 Alexander Ryan Woden 23/02/13 NSW Country Championships 2 1:01.46 Angus Funnell Ginninderra 15/03/13 NSW State Open Championships 3 1:04.52 Liam Barber Telopea 1/03/13 ACT Championships 4 1:07.46 Matthew Reaper Woden 24/11/12 Woden Long Course Meet 5 1:07.78 Ryan Gray Telopea 9/02/13 Queanbeyan Qualifying Carnival 6 1:08.53 Daniel Pelkowitz Ginninderra 3/11/12 Telopea Summer Meet 7 1:09.55 James Greenlees Goulburn 1/03/13 ACT Championships 8 1:10.23 Tyler Gilbert Ginninderra 21/10/12 Bells and Foxys Summer Series 9 1:11.94 Ben Freeman Woden 1/03/13 ACT Championships 10 1:21.31 Travis Elliott Canberra 1/03/13 ACT Championships

16 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:02.03 Toomas Mirlieb Canberra 3/11/12 Telopea Summer Meet 2 1:10.58 Tomas Muller Ginninderra 3/11/12 Telopea Summer Meet 3 1:18.02 Nathan Brysland Burley Griffin 22/09/12 Bells and Foxys Summer Series

17 & Over 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 53.56 Hugo Morris Woden 26/04/13 EnergyAustralia Championships 2 54.43 Ben Treffers Burley Griffin 26/04/13 EnergyAustralia Championships 3 58.06 Ryan Hore Woden 23/02/13 NSW Country Championships 4 58.36 William Pulley Canberra 8/04/13 GHSF Australian Age 5 59.70 Ciaran Plenty Woden 23/02/13 NSW Country Championships 6 1:00.30 Oliver Bourne Ginninderra 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 7 1:00.59 Thomas Ramsay Ginninderra 23/02/13 NSW Country Championships 8 1:01.36 James Gibson Canberra 13/10/12 Burley Griffin Meet 9 1:01.78 Alex Ramsay Ginninderra 24/11/12 Woden Long Course Meet 10 1:03.46 Daniel Steemson Vikings 13/10/12 Burley Griffin Meet

10 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:07.20 David Tabke Vikings 1/03/13 ACT Championships 2 3:08.70 Skinny Gavel CRUIZ 21/10/12 Bells and Foxys Summer Series

11 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:00.03 Skinny Gavel CRUIZ 1/03/13 ACT Championships

12 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:34.71 David Allen Canberra 23/02/13 NSW Country Championships 2 3:40.55 Jasper Sheehan Burley Griffin 17/02/13 Bells and Foxys Summer Series

13 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:37.52 Dylan Weir Vikings 13/10/12 Burley Griffin Meet 2 2:40.79 Jarrod Barber Telopea 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 3 2:40.87 Kieran Howell Woden 13/10/12 Burley Griffin Meet 4 2:50.93 Liam Brodrick Vikings 11/11/12 ACT Summer Distance Meet 5 2:58.10 Nicholas Lawlis Vikings 22/09/12 Bells and Foxys Summer Series

14 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:12.00 James Hanson Telopea 8/04/13 GHSF Australian Age 2 2:20.84 Joshua Waugh Canberra 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 3 2:29.04 Dylan Weir Vikings 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 4 2:38.53 Jarrod Barber Telopea 23/02/13 NSW Country Championships 5 2:43.24 Kieran Howell Woden 24/11/12 Woden Long Course Meet

15 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:17.89 Angus Funnell Ginninderra 15/03/13 NSW State Open Championships 2 2:20.33 Liam Barber Telopea 1/03/13 ACT Championships 3 2:20.36 Alexander Ryan Woden 24/11/12 Woden Long Course Meet 4 2:44.57 James Greenlees Goulburn 17/02/13 Bells and Foxys Summer Series

16 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:17.12 Toomas Mirlieb Canberra 3/11/12 Telopea Summer Meet

17 & Over 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:01.89 Hugo Morris Woden 26/04/13 EnergyAustralia Championships 2 2:05.38 William Pulley Canberra 8/04/13 GHSF Australian Age 3 2:10.65 Oliver Bourne Ginninderra 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 4 2:13.38 James Gibson Canberra 8/12/12 Canberra Christmas Classic 5 2:16.53 Ryan Hore Woden 23/02/13 NSW Country Championships 6 2:22.56 Daniel Steemson Vikings 8/12/12 Canberra Christmas Classic

9 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:12.78 Brad Rauter Queanbeyan 1/03/13 ACT Championships 2 3:16.14 Lachlan Savage Canberra 1/03/13 ACT Championships 3 3:36.84 Jack Callaughan Canberra 9/09/12 Canberra Pentathlon 4 3:37.06 Jack Griffiths Canberra 21/03/13 Canberra Club Night 5 3:37.23 Max Pine Ginninderra 21/10/12 Bells and Foxys Summer Series 6 3:37.91 Jacob Faggioni Vikings 17/02/13 Bells and Foxys Summer Series 7 3:38.96 Riley Bacon Vikings 1/03/13 ACT Championships 8 3:46.22 Nicholas Allnutt Vikings 26/01/13 Country Regionals - Katoomba 9 3:59.93 Luke Brandon Vikings 17/02/13 Bells and Foxys Summer Series 10 4:04.03 Joel Van Haren Ginninderra 22/03/13 Ginninderra Club Night

10 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:56.48 Skinny Gavel CRUIZ 13/10/12 Burley Griffin Meet 2 3:00.51 David Tabke Vikings 1/03/13 ACT Championships 3 3:09.44 Mason Thornton Woden 1/03/13 ACT Championships 4 3:10.09 Mark Rusanov Telopea 1/03/13 ACT Championships 5 3:12.03 Nicholas Barclay Vikings 1/03/13 ACT Championships 6 3:15.56 Oliver Holdway Woden 1/03/13 ACT Championships 7 3:15.58 Cody Weir Vikings 13/10/12 Burley Griffin Meet 8 3:18.87 Jayden Peckett Vikings 1/03/13 ACT Championships 9 3:24.47 Joshua Fletcher CRUIZ 9/09/12 Canberra Pentathlon 10 3:24.83 Harry Smith Canberra 9/09/12 Canberra Pentathlon

11 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:52.12 Ethan Lowey Woden 1/03/13 ACT Championships 2 2:53.35 Tom Quinn Vikings 8/12/12 Canberra Christmas Classic 3 2:53.90 Gus Shepherd Canberra 1/03/13 ACT Championships 4 2:54.77 Peeter Mirlieb Canberra 9/09/12 Canberra Pentathlon 5 3:02.55 Nicholas Newton ACT 16/09/12 Toukley LC Qualifying Meet 6 3:03.09 Skinny Gavel CRUIZ 1/03/13 ACT Championships 7 3:05.32 Aaron Passioura Ginninderra 9/09/12 Canberra Pentathlon 8 3:06.60 Max Tollis Telopea 1/03/13 ACT Championships 9 3:06.90 Daryl Bailey Vikings 1/03/13 ACT Championships 10 3:07.19 Jarrod Lee Woden 1/03/13 ACT Championships

12 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:32.75 David Allen Canberra 23/02/13 NSW Country Championships 2 2:34.25 Andrew Catchpole Queanbeyan 23/02/13 NSW Country Championships 3 2:35.74 Ruben Collins Ginninderra 23/02/13 NSW Country Championships 4 2:56.18 Tom Quinn Vikings 1/03/13 ACT Championships 5 2:56.38 Jared Parker Vikings 1/03/13 ACT Championships 6 2:56.89 Harrison Webster Vikings 9/09/12 Canberra Pentathlon 7 3:02.64 Bradley Tuck Ginninderra 9/09/12 Canberra Pentathlon 8 3:03.40 Jake Cooper Goulburn 17/02/13 Bells and Foxys Summer Series 9 3:05.22 Oliver Glamcevski Queanbeyan 9/09/12 Canberra Pentathlon 10 3:06.00 Alexander Watson Canberra 8/12/12 Canberra Christmas Classic

13 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:29.21 Liam Brodrick Vikings 24/03/13 Time Trials after Brophy 2 2:31.43 Dylan Weir Vikings 9/09/12 Canberra Pentathlon 3 2:34.51 Dominik Turner CRUIZ 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 4 2:36.62 Andrew Catchpole Queanbeyan 1/03/13 ACT Championships 5 2:40.43 Jarrod Barber Telopea 13/10/12 Burley Griffin Meet 6 2:41.60 Tyler Beecher Ginninderra 13/10/12 Burley Griffin Meet 7 2:42.52 Kieran Howell Woden 9/09/12 Canberra Pentathlon 8 2:45.01 Bobbie Su Telopea 8/12/12 Canberra Christmas Classic 9 2:46.95 Nicholas Lawlis Vikings 13/10/12 Burley Griffin Meet 10 2:48.80 Hayden Say Canberra 8/12/12 Canberra Christmas Classic

14 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:18.66 Jackson Savage Canberra 8/04/13 GHSF Australian Age 2 2:19.98 James Hanson Telopea 15/03/13 NSW State Open Championships 3 2:21.58 Eli Gatica Woden 8/04/13 GHSF Australian Age 4 2:25.41 Dylan Weir Vikings 23/02/13 NSW Country Championships 5 2:29.60 Joshua Waugh Canberra 3/11/12 Telopea Summer Meet 6 2:33.49 Dominik Turner CRUIZ 23/02/13 NSW Country Championships 7 2:34.93 Harrison Thornton Woden 24/11/12 Woden Long Course Meet 8 2:35.97 Josh Waller Vikings 3/11/12 Telopea Summer Meet 9 2:38.03 Charlie Shepherd Canberra 9/09/12 Canberra Pentathlon 10 2:41.06 Bobbie Su Telopea 1/03/13 ACT Championships

15 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:14.86 Angus Funnell Ginninderra 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 2 2:29.20 Liam Barber Telopea 23/02/13 NSW Country Championships 3 2:29.86 Ben Freeman Woden 23/02/13 NSW Country Championships 4 2:30.04 Matthew Reaper Woden 24/11/12 Woden Long Course Meet 5 2:33.64 Daniel Pelkowitz Ginninderra 9/09/12 Canberra Pentathlon 6 2:37.01 Kristofer Tengstrom Canberra 9/09/12 Canberra Pentathlon 7 2:37.55 Charlie Shepherd Canberra 1/03/13 ACT Championships 8 2:37.76 Kurt Michl Queanbeyan 9/09/12 Canberra Pentathlon 9 2:37.91 James Greenlees Goulburn 9/09/12 Canberra Pentathlon 10 2:38.44 Ryan Gray Telopea 6/02/13 Queanbeyan Leagues Time Trials

16 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:15.43 Angus Funnell Ginninderra 8/04/13 GHSF Australian Age 2 2:18.49 Cameron Tysoe Ginninderra 23/02/13 NSW Country Championships 3 2:31.62 Tomas Muller Ginninderra 9/09/12 Canberra Pentathlon 4 2:34.69 Brandon Pyke Canberra 9/09/12 Canberra Pentathlon

17 & Over 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:05.21 Ryan Hore Woden 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 2 2:10.57 William Pulley Canberra 8/04/13 GHSF Australian Age 3 2:13.24 Sean Maloney Ginninderra 23/02/13 NSW Country Championships 4 2:16.90 Nathan Seddon Woden 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 5 2:18.63 Thomas Ramsay Ginninderra 13/10/12 Burley Griffin Meet 6 2:18.81 Alex Ramsay Ginninderra 24/11/12 Woden Long Course Meet 7 2:19.67 James Dowden Burley Griffin 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 8 2:21.18 Oliver Bourne Ginninderra 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 9 2:21.25 Matt Riddell Woden 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 10 2:23.09 James Gibson Canberra 9/09/12 Canberra Pentathlon

12 years 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 5:22.95 David Allen Canberra 1/03/13 ACT Championships 2 6:06.73 Harrison Webster ACT 16/09/12 Toukley LC Qualifying Meet

13 years 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 5:15.63 Dylan Weir Vikings 13/10/12 Burley Griffin Meet 2 5:24.61 Liam Brodrick Vikings 1/03/13 ACT Championships 3 5:51.60 Jarrod Barber Telopea 11/11/12 ACT Summer Distance Meet

14 years 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 5:01.19 Dylan Weir Vikings 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 2 5:02.31 Eli Gatica Woden 23/02/13 NSW Country Championships 3 5:04.01 Jackson Savage Canberra 23/02/13 NSW Country Championships 4 5:14.48 Joshua Waugh Canberra 24/11/12 Woden Long Course Meet 5 5:44.71 Jarrod Barber Telopea 1/03/13 ACT Championships 6 5:52.28 Brendan Wright Vikings 13/10/12 Burley Griffin Meet

15 years 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:45.02 Angus Funnell Ginninderra 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 2 5:10.88 Liam Barber Telopea 1/03/13 ACT Championships

16 years 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:51.83 Angus Funnell Ginninderra 8/04/13 GHSF Australian Age

17 & Over 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:33.54 William Pulley Canberra 8/04/13 GHSF Australian Age 2 4:42.30 Ryan Hore Woden 23/02/13 NSW Country Championships 3 4:50.27 Oliver Bourne Ginninderra 8/01/13 NSW 13-18 Years State Age 4 4:51.39 James Gibson Canberra 13/10/12 Burley Griffin Meet 5 4:58.77 Alex Ramsay Ginninderra 13/10/12 Burley Griffin Meet 6 5:52.59 Tom Styman Woden 11/11/12 ACT Summer Distance Meet


Go back to the top of this page.