Summer 2011-12 Top 20 for Women


Long Course Ranking by Event (as at 14 April 2012)
Note: Age as at Meet age which is generally age at the first day of the meet
50m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 27.29 Bonnie Zhang 14 Canberra 10/12/11 Canberra Christmas Classic 2 27.67 Sarah Friend 18 Woden 5/02/12 ACT Relay Championships 3 28.15 Imogen Schiwy 16 Canberra 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 4 28.20 Lindsay De Witte 18 Ginninderra 25/03/12 National Age Time Trials 5 28.27 Millie Drummond 15 Woden 10/12/11 Canberra Christmas Classic 6 28.36 Breana Gilroy 12 Vikings 9/04/12 Australian Age Championships 7 28.57 Grace Hoitink 14 Ginninderra 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 8 28.59 Shannon Maloney 14 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 9 28.62 Samantha Marceddo 17 Ginninderra 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 10 28.68 Sarah Baker 17 Ginninderra 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 11 28.69 Rebekah McCoy 13 Vikings 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 12 28.70 Leah Allen 13 Canberra 5/02/12 ACT Relay Championships 13 28.89 Bethany Colquhoun 16 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 14 28.94 Chelsea Stewart 13 Ginninderra 5/02/12 ACT Relay Championships 15 28.95 Natasha Kosev 15 Ginninderra 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 16 28.99 Isabella Marinelli 13 Woden 5/02/12 ACT Relay Championships 17 29.03 Jessica Traficante 20 Telopea 24/09/11 Burley Griffin Meet 18 29.13 Elizabeth Stevenson 17 Ginninderra 5/02/12 ACT Relay Championships 19 29.16 Paula Rusanov 15 Ginninderra 11/09/11 Canberra ASC Pentathlon 20 29.17 Tizana Fiorese 13 Woden 5/02/12 ACT Relay Championships

100m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 58.04 Bonnie Zhang 14 Canberra 9/04/12 Australian Age Championships 2 1:00.12 Stephanie Wise 17 Woden 9/04/12 Australian Age Championships 3 1:00.22 Sarah Friend 18 Woden 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 4 1:00.77 Grace Hoitink 14 Ginninderra 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 5 1:00.80 Jessica Traficante 20 Telopea 29/10/11 Telopea Summer Meet 6 1:00.96 Samantha Marceddo 17 Ginninderra 25/03/12 National Age Time Trials 7 1:01.04 Imogen Schiwy 16 Canberra 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 8 1:01.30 Leah Allen 13 Canberra 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 9 1:01.44 Bethany Colquhoun 17 Woden 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 10 1:01.83 Shannon Maloney 14 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 11 1:02.68 Elizabeth Stevenson 16 Ginninderra 24/09/11 Burley Griffin Meet 12 1:02.80 Rebekah McCoy 13 Vikings 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 13 1:03.06 Breana Gilroy 12 Vikings 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 14 1:03.26 Ebony Norris 12 Woden 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 15 1:03.27 Tizana Fiorese 13 Woden 29/10/11 Telopea Summer Meet 16 1:03.29 Chelsea Stewart 13 Ginninderra 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 17 1:03.37 Paula Rusanov 15 Ginninderra 24/09/11 Burley Griffin Meet 18 1:03.52 Millie Drummond 15 Woden 10/12/11 Canberra Christmas Classic 19 1:03.54 Madaleine Thomas-Beck 12 Woden 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 20 1:03.56 Isabella Marinelli 13 Woden 9/04/12 Australian Age Championships

200m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:04.55 Bonnie Zhang 14 Canberra 9/04/12 Australian Age Championships 2 2:07.63 Shannon Maloney 14 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 3 2:09.05 Grace Hoitink 14 Ginninderra 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 4 2:09.08 Stephanie Wise 16 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 5 2:10.88 Jessica Traficante 20 Telopea 24/09/11 Burley Griffin Meet 6 2:11.18 Elizabeth Stevenson 17 Ginninderra 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 7 2:11.58 Leah Allen 13 Canberra 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 8 2:11.61 Isabella Marinelli 13 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 9 2:13.13 Imogen Schiwy 16 Canberra 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 10 2:13.14 Sarah Friend 18 Woden 24/09/11 Burley Griffin Meet 11 2:13.15 Rebekah McCoy 13 Vikings 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 12 2:13.68 Bethany Colquhoun 16 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 13 2:13.82 Samantha Marceddo 17 Ginninderra 23/03/12 Ginninderra Club Night March 2 14 2:14.65 Tizana Fiorese 13 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 15 2:15.21 Madaleine Thomas-Beck 12 Woden 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 16 2:15.75 Emma Gillingham 13 Vikings 25/03/12 National Age Time Trials 17 2:17.15 Ashley Groch 13 Canberra 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 18 2:17.88 Nellie Metcalfe 16 Canberra 12/11/11 Woden National and State Qualifying Meet 19 2:18.21 Chelsea Stewart 13 Ginninderra 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 20 2:18.37 Paula Rusanov 15 Ginninderra 12/11/11 Woden National and State Qualifying Meet

400m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 4:19.96 Bonnie Zhang 14 Canberra 9/04/12 Australian Age Championships 2 4:29.08 Elizabeth Stevenson 17 Ginninderra 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 3 4:29.29 Jessica Traficante 20 Telopea 24/09/11 Burley Griffin Meet 4 4:29.60 Shannon Maloney 14 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 5 4:30.66 Stephanie Wise 17 Woden 9/04/12 Australian Age Championships 6 4:31.42 Leah Allen 13 Canberra 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 7 4:32.07 Grace Hoitink 14 Ginninderra 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 8 4:36.36 Emma Gillingham 13 Vikings 9/04/12 Australian Age Championships 9 4:36.39 Rebekah McCoy 13 Vikings 9/04/12 Australian Age Championships 10 4:37.18 Isabella Marinelli 13 Woden 9/04/12 Australian Age Championships 11 4:44.06 Bethany Colquhoun 16 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 12 4:44.65 Nellie Metcalfe 16 Canberra 12/11/11 Woden National and State Qualifying Meet 13 4:45.48 Sarah Friend 18 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 14 4:46.01 Tizana Fiorese 13 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 15 4:46.93 Ashley Groch 13 Canberra 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 16 4:48.00 Samantha Young 14 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 17 4:48.46 Paula Rusanov 15 Ginninderra 24/09/11 Burley Griffin Meet 18 4:48.49 Madaleine Thomas-Beck 12 Woden 18/02/12 NZ Junior Championships 19 4:49.33 Rachel Brown 14 Canberra 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 20 4:50.00 Chelsea Stewart 13 Ginninderra 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships

800m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 8:58.25 Bonnie Zhang 14 Canberra 9/04/12 Australian Age Championships 2 9:09.48 Shannon Maloney 14 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 3 x9:13.99 Jessica Traficante 20 Telopea 21/01/12 NSW Country Regional Meet - Tuggeranong 4 9:21.79 Elizabeth Stevenson 17 Ginninderra 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 5 9:23.50 Emma Gillingham 13 Vikings 9/04/12 Australian Age Championships 6 9:25.83 Rebekah McCoy 13 Vikings 9/04/12 Australian Age Championships 7 9:28.01 Leah Allen 13 Canberra 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 8 9:28.06 Isabella Marinelli 13 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 9 9:41.35 Grace Hoitink 14 Ginninderra 6/11/11 ACT Summer Distance Meet 10 9:43.09 Sarah Friend 18 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 11 9:48.20 Bethany Colquhoun 16 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 12 9:48.48 Ashley Groch 13 Canberra 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 13 9:50.77 Tizana Fiorese 13 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 14 9:54.61 Rachel Brown 14 Canberra 15/10/11 SNSW Qualifying Meet #1 15 10:00.78 Meg Bourne 15 Ginninderra 6/11/11 ACT Summer Distance Meet 16 10:07.27 Rebecca Cross 12 Vikings 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 17 10:10.30 Ashleigh Cockburn 13 Ginninderra 6/11/11 ACT Summer Distance Meet 18 10:12.62 Ebony Norris 12 Woden 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 19 10:13.92 Samantha Young 14 Woden 29/10/11 Telopea Summer Meet 20 10:18.12 Madaleine Thomas-Beck 12 Woden 28/01/12 Queanbeyan Leagues Annual Qualifying Car

1500m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 17:34.44 Jessica Traficante 20 Telopea 15/03/12 EnergyAustralia Swimming Championships 2 18:27.93 Emma Gillingham 13 Vikings 28/01/12 Queanbeyan Leagues Annual Qualifying Car 3 18:44.53 Leah Allen 13 Canberra 26/11/11 Coast & Valley Championships 4 20:23.42 Rachel Brown 14 Canberra 28/01/12 Queanbeyan Leagues Annual Qualifying Car 5 21:00.94 Ceillagh Svensson 14 Vikings 21/01/12 NSW Country Regional Meet - Tuggeranong

50m Back
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 29.99 Samantha Marceddo 17 Ginninderra 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 2 30.88 Sarah Friend 18 Woden 15/03/12 EnergyAustralia Swimming Championships 3 31.36 Imogen Schiwy 16 Canberra 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 4 31.46 Bonnie Zhang 14 Canberra 12/11/11 Woden National and State Qualifying Meet 5 32.91 Shannon Maloney 13 Woden 24/09/11 Burley Griffin Meet 6 33.05 Courtney Taylor 11 ACT 25/03/12 James Brophy Inter-district Invitational 7 33.20 Stephanie Wise 16 Woden 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 8 33.21 Grace Hoitink 14 Ginninderra 24/09/11 Burley Griffin Meet 9 33.25 Rebekah McCoy 13 Vikings 11/09/11 Canberra ASC Pentathlon 10 33.59 Natasha Kosev 15 Ginninderra 21/01/12 NSW Country Regional Meet - Tuggeranong 11 34.00 Chelsea Stewart 13 Ginninderra 24/09/11 Burley Griffin Meet 12 34.15 Isabella Marinelli 13 Woden 5/02/12 ACT Relay Championships 13 34.37 Ashleigh Cockburn 13 Ginninderra 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 14 34.59 Amelia Laudenbach 11 Vikings 5/02/12 ACT Relay Championships 15 34.65 Breana Gilroy 12 ACT 11/03/12 Sprint Series Finals 16 34.77 Peta Falzon 12 Burley Griffin 10/12/11 Canberra Christmas Classic 16 34.77 Leah Allen 13 Canberra 13/10/11 Canberra ASC Club Night 18 34.84 Millie Drummond 15 Woden 24/09/11 Burley Griffin Meet 19 34.87 Gabrielle Scarth-Johnson 13 Woden 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 19 34.87 Haley Jedrzejek 15 Canberra 5/02/12 ACT Relay Championships

100m Back
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:04.08 Samantha Marceddo 17 Ginninderra 10/02/12 NSW State Open Championships 2 1:05.73 Sarah Friend 18 Woden 9/04/12 Australian Age Championships 3 1:06.74 Imogen Schiwy 16 Canberra 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 4 1:06.78 Bonnie Zhang 14 Canberra 24/09/11 Burley Griffin Meet 5 1:07.89 Shannon Maloney 14 Woden 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 6 1:08.11 Grace Hoitink 14 Ginninderra 15/03/12 EnergyAustralia Swimming Championships 7 1:08.31 Stephanie Wise 16 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 8 1:08.96 Isabella Marinelli 13 Woden 9/04/12 Australian Age Championships 9 1:10.09 Rebekah McCoy 13 Vikings 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 10 1:11.53 Bethany Colquhoun 16 Woden 24/09/11 Burley Griffin Meet 11 1:11.76 Leah Allen 13 Canberra 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 12 1:12.30 Chelsea Stewart 13 Ginninderra 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 13 1:12.61 Amelia Laudenbach 11 Vikings 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 14 1:12.73 Sarah Baker 17 Ginninderra 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 15 1:12.94 Natasha Kosev 15 Ginninderra 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 16 1:12.96 Ashleigh Cockburn 13 Ginninderra 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 17 1:13.43 Breana Gilroy 12 Vikings 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 18 1:13.90 Gabrielle Scarth-Johnson 13 Woden 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 19 1:14.02 Aisha Collins 15 Canberra 24/09/11 Burley Griffin Meet 20 1:14.04 Paula Rusanov 15 Ginninderra 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships

200m Back
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:18.99 Samantha Marceddo 17 Ginninderra 10/02/12 NSW State Open Championships 2 2:20.82 Sarah Friend 18 Woden 9/04/12 Australian Age Championships 3 2:23.54 Grace Hoitink 14 Ginninderra 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 4 2:23.58 Bonnie Zhang 14 Canberra 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 5 2:23.70 Stephanie Wise 17 Woden 9/04/12 Australian Age Championships 6 2:26.02 Shannon Maloney 14 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 7 2:26.15 Imogen Schiwy 16 Canberra 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 8 2:28.65 Rebekah McCoy 13 Vikings 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 9 2:31.75 Leah Allen 13 Canberra 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 10 2:32.20 Ashleigh Cockburn 13 Ginninderra 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 11 2:33.12 Bethany Colquhoun 16 Woden 24/09/11 Burley Griffin Meet 12 2:34.03 Amelia Laudenbach 11 Vikings 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 13 2:34.37 Natasha Kosev 16 Ginninderra 10/02/12 NSW State Open Championships 14 2:37.50 Paula Rusanov 15 Ginninderra 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 15 2:37.58 Chelsea Stewart 13 Ginninderra 29/10/11 Telopea Summer Meet 16 2:37.88 Lara Menegon 14 Canberra 24/09/11 Burley Griffin Meet 17 2:38.39 Tizana Fiorese 13 Woden 12/11/11 Woden National and State Qualifying Meet 18 2:38.93 Aisha Collins 15 Canberra 24/09/11 Burley Griffin Meet 19 2:39.00 Peta Falzon 12 Burley Griffin 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 20 2:39.13 Rachel Brown 14 Canberra 15/10/11 SNSW Qualifying Meet #1

50m Breast
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 33.67 Natasha Kosev 16 Ginninderra 10/02/12 NSW State Open Championships 2 34.00 Sarah Baker 17 Ginninderra 9/04/12 Australian Age Championships 3 34.93 Nicola Johnstone 26 Ginninderra 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 4 36.05 Millie Drummond 15 Woden 24/09/11 Burley Griffin Meet 5 36.36 Rebecca Cross 12 Vikings 9/04/12 Australian Age Championships 6 36.51 Emma Harris 15 Woden 9/04/12 Australian Age Championships 7 37.00 Bianca Pitts 21 ACT 25/03/12 James Brophy Inter-district Invitational 8 37.12 Chelsea Stewart 13 Ginninderra 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 9 37.40 Amy Sokic 11 Vikings 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 10 37.84 Tizana Fiorese 13 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 11 37.96 Jessica Hood 17 Woden 10/02/12 NSW State Open Championships 12 38.05 Tarni Miller 15 Canberra 24/09/11 Burley Griffin Meet 13 38.11 Isabella Marinelli 13 Woden 11/09/11 Canberra ASC Pentathlon 14 38.12 Phoebe Ross 11 Woden 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 15 38.26 Paula Rusanov 15 ACT 25/03/12 James Brophy Inter-district Invitational 16 38.96 Laura Sutton 12 ACT 11/03/12 Sprint Series Finals 17 39.10 Hayley Morris 13 Vikings 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 18 39.14 Samantha Young 14 Woden 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 19 39.15 Nadine Lowey 13 Woden 5/02/12 NSW Speedo Sprint Series - ACT Heats 19 39.15 Emma Gillingham 12 Vikings 24/09/11 Burley Griffin Meet

100m Breast
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:14.60 Sarah Baker 17 Ginninderra 9/04/12 Australian Age Championships 2 1:14.68 Natasha Kosev 15 Ginninderra 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 3 1:17.18 Rebecca Cross 12 Vikings 9/04/12 Australian Age Championships 4 1:17.85 Nicola Johnstone 26 Ginninderra 15/03/12 EnergyAustralia Swimming Championships 5 1:18.30 Emma Harris 15 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 6 1:20.28 Bianca Pitts 21 Ginninderra 10/02/12 NSW State Open Championships 7 1:20.50 Tizana Fiorese 13 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 8 1:20.57 Chelsea Stewart 13 Ginninderra 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 9 1:20.98 Millie Drummond 15 Woden 24/09/11 Burley Griffin Meet 10 1:21.42 Tarni Miller 15 Canberra 12/11/11 Woden National and State Qualifying Meet 11 1:21.48 Jessica Hood 17 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 12 1:24.19 Isabella Marinelli 13 Woden 10/12/11 NSW Grand Prix Meet 13 1:24.23 Leah Allen 13 Canberra 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 14 1:24.45 Amy Sokic 11 Vikings 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 15 1:25.12 Alexandra Ashley 13 CRUIZ 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 16 1:25.32 Phoebe Ross 11 Woden 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 17 1:25.48 Ebony Norris 12 Woden 24/09/11 Burley Griffin Meet 18 1:25.61 Nadine Lowey 13 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 19 1:25.73 Emma Gillingham 12 Vikings 24/09/11 Burley Griffin Meet 20 1:26.25 Rebekah McCoy 13 Vikings 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships

200m Breast
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:39.21 Sarah Baker 17 Ginninderra 9/04/12 Australian Age Championships 2 2:42.75 Natasha Kosev 15 Ginninderra 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 3 2:44.29 Rebecca Cross 12 Vikings 9/04/12 Australian Age Championships 4 2:47.47 Tizana Fiorese 13 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 5 2:48.41 Emma Harris 15 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 6 2:51.72 Bianca Pitts 21 Ginninderra 10/02/12 NSW State Open Championships 7 2:52.19 Jessica Hood 17 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 8 2:52.59 Tarni Miller 15 Canberra 25/03/12 National Age Time Trials 9 2:53.25 Chelsea Stewart 13 Ginninderra 9/03/12 Ginninderra Club Night March 9 10 2:54.51 Leah Allen 13 Canberra 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 11 2:56.18 Rebekah McCoy 13 Vikings 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 12 3:00.57 Isabella Marinelli 13 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 13 3:02.07 Nadine Lowey 13 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 14 3:03.20 Alexandra Ashley 13 CRUIZ 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 15 3:03.65 Ebony Norris 12 Woden 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 16 3:04.12 Phoebe Ross 11 Woden 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 17 3:05.39 Emma Gillingham 13 Vikings 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 18 3:06.68 Amy Sokic 11 Vikings 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 19 3:07.88 Laura Sutton 12 Canberra 10/12/11 Canberra Christmas Classic 20 3:08.74 Keely O'Brien 14 Woden 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships

50m Fly
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 29.66 Natasha Kosev 15 Ginninderra 21/01/12 NSW Country Regional Meet - Tuggeranong 2 29.78 Shannon Maloney 13 Woden 10/12/11 NSW Grand Prix Meet 3 30.05 Grace Hoitink 14 Ginninderra 9/04/12 Australian Age Championships 4 30.41 Bethany Colquhoun 17 Woden 15/03/12 EnergyAustralia Swimming Championships 5 30.84 Madaleine Thomas-Beck 12 Woden 18/02/12 NZ Junior Championships 5 30.84 Sarah Friend 18 Woden 10/02/12 NSW State Open Championships 7 30.97 Rebekah McCoy 13 Vikings 5/02/12 NSW Speedo Sprint Series - ACT Heats 8 31.05 Chelsea Stewart 13 Ginninderra 21/01/12 NSW Country Regional Meet - Tuggeranong 9 31.29 Bianca Pitts 21 ACT 25/03/12 James Brophy Inter-district Invitational 10 31.61 Breana Gilroy 12 ACT 11/03/12 Sprint Series Finals 11 31.67 Isabella Marinelli 13 Woden 9/04/12 Australian Age Championships 12 31.77 Bonnie Zhang 14 Canberra 12/11/11 Woden National and State Qualifying Meet 13 31.79 Tizana Fiorese 13 Woden 24/09/11 Burley Griffin Meet 14 32.11 Stephanie Wise 16 Woden 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 15 32.12 Elizabeth Stevenson 17 Ginninderra 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 16 32.20 Emma Gillingham 13 Vikings 9/04/12 Australian Age Championships 17 32.22 Paula Rusanov 15 ACT 25/03/12 James Brophy Inter-district Invitational 18 32.27 Ebony Norris 12 Woden 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 19 32.29 Imogen Schiwy 16 Canberra 11/09/11 Canberra ASC Pentathlon 20 32.50 Brittany Ross 15 Woden 25/02/12 NSW Country Championships-Individual

100m Fly
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:04.82 Grace Hoitink 14 Ginninderra 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 2 1:05.62 Bethany Colquhoun 17 Woden 9/04/12 Australian Age Championships 3 1:06.37 Shannon Maloney 14 Woden 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 4 1:07.04 Rebekah McCoy 13 Vikings 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 5 1:07.11 Emma Gillingham 13 Vikings 9/04/12 Australian Age Championships 6 1:07.45 Natasha Kosev 16 Ginninderra 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 7 1:07.61 Madaleine Thomas-Beck 12 Woden 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 8 1:07.99 Isabella Marinelli 13 Woden 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 9 1:08.26 Ebony Norris 12 Woden 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 10 1:08.55 Tizana Fiorese 13 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 11 1:09.14 Chelsea Stewart 13 Ginninderra 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 12 1:09.32 Elizabeth Stevenson 17 Ginninderra 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 13 1:09.86 Stephanie Wise 16 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 14 1:10.00 Breana Gilroy 12 Vikings 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 15 1:11.01 Bianca Pitts 21 Ginninderra 10/02/12 NSW State Open Championships 16 1:11.11 Sarah Baker 17 Ginninderra 24/09/11 Burley Griffin Meet 17 1:11.55 Paula Rusanov 15 Ginninderra 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 18 1:12.55 Leah Allen 13 Canberra 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 19 1:13.30 Andrea Forshaw 11 Vikings 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 20 1:13.35 Alannah Riggans 13 Woden 12/11/11 Woden National and State Qualifying Meet

200m Fly
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:22.60 Emma Gillingham 13 Vikings 9/04/12 Australian Age Championships 2 2:24.36 Isabella Marinelli 13 Woden 9/04/12 Australian Age Championships 3 2:24.96 Bethany Colquhoun 17 Woden 9/04/12 Australian Age Championships 4 2:27.85 Elizabeth Stevenson 16 Ginninderra 24/09/11 Burley Griffin Meet 5 2:28.20 Tizana Fiorese 13 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 6 2:29.62 Madaleine Thomas-Beck 12 Woden 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 7 2:31.72 Grace Hoitink 14 Ginninderra 21/01/12 NSW Country Regional Meet - Tuggeranong 8 2:32.78 Ebony Norris 12 Woden 9/04/12 Australian Age Championships 9 2:33.40 Rebekah McCoy 13 Vikings 21/01/12 NSW Country Regional Meet - Tuggeranong 10 2:34.39 Chelsea Stewart 13 Ginninderra 12/11/11 Woden National and State Qualifying Meet 11 2:35.02 Paula Rusanov 15 Ginninderra 12/11/11 Woden National and State Qualifying Meet 12 2:37.76 Leah Allen 13 Canberra 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 13 2:39.48 Breana Gilroy 12 Vikings 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 14 2:40.28 Alannah Riggans 13 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 15 2:44.39 Natasha Kosev 15 Ginninderra 15/12/11 Ginninderra Club Night December 16 2:45.20 Rosalea Bell 16 Canberra 24/09/11 Burley Griffin Meet 17 2:47.45 Ashleigh Jones 13 Vikings 28/01/12 Queanbeyan Leagues Annual Qualifying Car 18 2:47.70 Samantha Marceddo 17 Ginninderra 6/11/11 ACT Summer Distance Meet 19 2:47.71 Andrea Forshaw 10 Vikings 10/12/11 Canberra Christmas Classic 20 2:49.92 Ceillagh Svensson 14 Vikings 21/01/12 NSW Country Regional Meet - Tuggeranong

200m IM
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:27.29 Isabella Marinelli 13 Woden 9/04/12 Australian Age Championships 2 2:27.74 Sarah Baker 17 Ginninderra 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 3 2:27.82 Grace Hoitink 14 Ginninderra 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 4 2:28.40 Samantha Marceddo 17 Ginninderra 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 5 2:29.02 Bonnie Zhang 14 Canberra 29/10/11 Telopea Summer Meet 6 2:29.33 Tizana Fiorese 13 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 7 2:29.63 Rebekah McCoy 13 Vikings 12/11/11 Woden National and State Qualifying Meet 8 2:30.01 Natasha Kosev 16 Ginninderra 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 9 2:30.35 Leah Allen 13 Canberra 9/04/12 Australian Age Championships 10 2:31.86 Bethany Colquhoun 16 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 11 2:31.91 Chelsea Stewart 13 Ginninderra 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 12 2:32.35 Shannon Maloney 14 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 13 2:33.65 Elizabeth Stevenson 16 Ginninderra 15/10/11 SNSW Qualifying Meet #1 14 2:34.19 Paula Rusanov 15 Ginninderra 11/09/11 Canberra ASC Pentathlon 15 2:34.55 Rebecca Cross 12 Vikings 7/01/12 NSW State 10/U - 12 Years Age Championsh 16 2:35.12 Emma Gillingham 13 Vikings 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 17 2:35.62 Emma Harris 15 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 18 2:36.13 Stephanie Wise 16 Woden 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 19 2:38.36 Ebony Norris 12 Woden 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 20 2:39.07 Jessica Hood 17 Woden 25/02/12 NSW Country Championships-Individual

400m IM
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 5:07.74 Rebekah McCoy 13 Vikings 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 2 5:09.82 Isabella Marinelli 13 Woden 10/12/11 NSW Grand Prix Meet 3 5:11.66 Leah Allen 13 Canberra 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 4 5:14.80 Tizana Fiorese 14 Woden 9/04/12 Australian Age Championships 5 5:18.00 Elizabeth Stevenson 16 Ginninderra 15/10/11 SNSW Qualifying Meet #1 6 5:18.56 Grace Hoitink 14 Ginninderra 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 7 5:20.05 Emma Gillingham 13 Vikings 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 8 5:21.33 Chelsea Stewart 13 Ginninderra 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 9 5:23.52 Bonnie Zhang 14 Canberra 13/10/11 Canberra ASC Club Night 10 5:25.54 Bethany Colquhoun 16 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 11 5:36.02 Paula Rusanov 15 Ginninderra 10/12/11 Canberra Christmas Classic 12 5:37.99 Rebecca Cross 12 Vikings 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 13 5:45.05 Ebony Norris 12 Woden 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 14 5:48.68 Breana Gilroy 12 Vikings 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 15 5:49.82 Jessica Hood 17 Woden 6/11/11 ACT Summer Distance Meet 16 5:50.53 Ashleigh Jones 13 Vikings 12/11/11 Woden National and State Qualifying Meet 17 5:53.95 Hayley Morris 12 Vikings 28/01/12 Queanbeyan Leagues Annual Qualifying Car 18 5:57.75 Madaleine Thomas-Beck 12 Woden 10/12/11 Canberra Christmas Classic 19 6:03.83 Caitlin Manning 12 Vikings 28/01/12 Queanbeyan Leagues Annual Qualifying Car 20 6:06.92 Chloe Ironside 14 Vikings 12/11/11 Woden National and State Qualifying Meet


Go back to the top of this page.