Summer 2011-12 Top 20 for Men


Long Course Ranking by Event (as at 14 April 2012)
Note: Age as at Meet age which is generally age at the first day of the meet
50m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 23.54 Luke Hinchcliffe 24 CRUIZ 10/12/11 Canberra Christmas Classic 2 23.79 Hugo Morris 17 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 3 23.98 Ciaran Plenty 19 Woden 5/02/12 ACT Relay Championships 4 24.15 Adam Pine 36 Ginninderra 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 5 24.41 Sean Maloney 16 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 6 24.57 Zane Jordan 20 Woden 10/12/11 Canberra Christmas Classic 7 24.71 Ben Martin 26 Woden 21/01/12 NSW Country Regional Meet - Tuggeranong 8 24.83 Jordan Hamilton 18 Ginninderra 5/02/12 ACT Relay Championships 8 24.83 Ryan Hore 17 Woden 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 10 25.14 Christophe Dossin 18 Ginninderra 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 11 25.24 Lachlan Colquhoun 15 Woden 5/02/12 ACT Relay Championships 12 25.38 Niall Jacobsen 20 Woden 10/12/11 Canberra Christmas Classic 13 25.44 William Pulley 16 Queanbeyan 11/09/11 Canberra ASC Pentathlon 14 25.47 Scott Ferguson 20 Ginninderra 5/02/12 ACT Relay Championships 15 25.55 Stephen Thresher 15 Woden 9/04/12 Australian Age Championships 16 25.56 Cameron Gledhill 23 Ginninderra 9/03/12 Ginninderra Club Night March 9 16 25.56 Cameron Tysoe 15 Ginninderra 5/02/12 ACT Relay Championships 18 25.62 Dylan Appelqvist 20 Woden 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 19 25.90 Nathan Seddon 16 Woden 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 20 25.92 Alec Morris 15 Woden 5/02/12 ACT Relay Championships

100m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 52.33 Hugo Morris 17 Woden 29/10/11 Telopea Summer Meet 2 52.35 Sean Maloney 16 Woden 9/04/12 Australian Age Championships 3 52.41 Adam Pine 35 Ginninderra 10/02/12 NSW State Open Championships 4 52.91 Zane Jordan 20 Woden 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 5 53.98 Niall Jacobsen 20 Woden 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 6 54.63 William Pulley 17 Woden 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 7 55.03 Lachlan Colquhoun 15 Woden 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 8 55.35 Ciaran Plenty 19 Woden 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 9 55.38 Cameron Tysoe 15 Ginninderra 9/04/12 Australian Age Championships 10 55.57 Christophe Dossin 18 Ginninderra 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 11 55.75 Ryan Hore 17 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 12 55.96 Stephen Thresher 15 Woden 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 13 56.10 Alec Morris 15 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 14 56.20 Dylan Appelqvist 19 Woden 29/10/11 Telopea Summer Meet 15 56.29 Luke Hinchcliffe 24 CRUIZ 29/11/11 Canberra-CRUIZ club night 16 56.97 Oliver Bourne 17 Ginninderra 10/12/11 Canberra Christmas Classic 17 57.04 Matt Riddell 16 Canberra 11/09/11 Canberra ASC Club Championships 18 57.54 Alex Ramsay 17 Ginninderra 25/03/12 National Age Time Trials 19 57.61 Alexander Ryan 14 Woden 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 20 57.67 Nathan Seddon 16 Woden 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships

200m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:50.67 Hugo Morris 17 Woden 9/04/12 Australian Age Championships 2 1:53.86 Sean Maloney 16 Woden 9/04/12 Australian Age Championships 3 1:57.70 Lachlan Colquhoun 15 Woden 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 4 1:58.01 Alec Morris 16 Woden 9/04/12 Australian Age Championships 5 1:59.08 Niall Jacobsen 20 Woden 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 6 1:59.18 Cameron Tysoe 15 Ginninderra 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 7 1:59.77 William Pulley 17 Woden 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 8 2:00.12 Ryan Hore 17 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 9 2:03.32 Dylan Appelqvist 19 Woden 29/10/11 Telopea Summer Meet 10 2:05.08 Thomas Ramsay 16 Ginninderra 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 11 2:05.24 Matt Riddell 16 Canberra 29/10/11 Telopea Summer Meet 12 2:06.68 Kristofer Tengstrom 14 Canberra 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 13 2:07.30 Alex Ramsay 17 Ginninderra 21/01/12 NSW Country Regional Meet - Tuggeranong 14 2:07.38 Angus Funnell 14 Ginninderra 24/09/11 Burley Griffin Meet 15 2:07.72 Oliver Bourne 17 Ginninderra 28/01/12 Queanbeyan Leagues Annual Qualifying Car 16 2:08.20 Kade Howitt 16 Woden 29/10/11 Telopea Summer Meet 17 2:08.37 Alexander Ryan 14 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 18 2:09.27 Stephen Thresher 15 Woden 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 19 2:10.90 Liam Barber 14 Telopea 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 20 2:11.05 Jordie Welch 14 Ginninderra 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships

400m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 3:55.29 Hugo Morris 17 Woden 9/04/12 Australian Age Championships 2 3:57.56 Sean Maloney 16 Woden 9/04/12 Australian Age Championships 3 4:05.14 Lachlan Colquhoun 15 Woden 9/04/12 Australian Age Championships 4 4:10.16 Alec Morris 16 Woden 9/04/12 Australian Age Championships 5 4:13.58 Oliver Bourne 17 Ginninderra 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 6 4:14.37 William Pulley 17 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 7 4:15.05 Cameron Tysoe 15 Ginninderra 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 8 4:17.19 Dylan Appelqvist 20 Woden 10/02/12 NSW State Open Championships 9 4:21.18 Kristofer Tengstrom 14 Canberra 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 10 4:29.05 Jordie Welch 14 Ginninderra 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 11 4:29.53 Liam Barber 14 Telopea 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 12 4:29.81 Angus Funnell 14 Ginninderra 28/01/12 Queanbeyan Leagues Annual Qualifying Car 13 4:31.10 Kade Howitt 16 Woden 24/09/11 Burley Griffin Meet 14 4:33.91 David Allen 11 Canberra 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 15 4:34.40 Jackson Savage 13 Woden 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 16 4:35.66 Ryan Hore 16 Woden 6/11/11 ACT Summer Distance Meet 17 4:43.10 Christophe Dossin 17 Ginninderra 15/12/11 Ginninderra Club Night December 18 4:43.79 Stephen Thresher 14 Woden 29/10/11 Telopea Summer Meet 19 4:46.59 Nathan De Meillon 13 Vikings 29/10/11 Telopea Summer Meet 20 4:47.07 Eli Gatica 13 Woden 24/09/11 Burley Griffin Meet

800m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 8:21.58 Hugo Morris 17 Woden 15/03/12 EnergyAustralia Swimming Championships 2 8:23.48 Sean Maloney 16 Woden 15/03/12 EnergyAustralia Swimming Championships 3 8:27.87 Lachlan Colquhoun 15 Woden 9/04/12 Australian Age Championships 4 8:36.50 Alec Morris 16 Woden 9/04/12 Australian Age Championships 5 8:51.83 Oliver Bourne 17 Ginninderra 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 6 9:02.42 Cameron Tysoe 15 Ginninderra 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 7 9:13.47 Liam Barber 14 Telopea 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 8 9:19.10 Jordie Welch 14 Ginninderra 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 9 9:19.28 Kristofer Tengstrom 14 Canberra 21/01/12 NSW Country Regional Meet - Tuggeranong 10 9:26.20 Ryan Hore 16 Woden 6/11/11 ACT Summer Distance Meet 11 9:26.38 Kade Howitt 16 Woden 6/11/11 ACT Summer Distance Meet 12 9:31.20 David Allen 11 Canberra 28/01/12 Queanbeyan Leagues Annual Qualifying Car 13 9:32.93 Alexander Ryan 14 Woden 6/11/11 ACT Summer Distance Meet 14 9:40.34 Angus Funnell 14 Ginninderra 21/01/12 NSW Country Regional Meet - Tuggeranong 15 9:41.91 Nathan De Meillon 13 Vikings 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 16 9:43.65 Jackson Savage 13 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 17 9:54.76 Dylan Weir 13 Vikings 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 18 9:57.45 Eli Gatica 13 Woden 6/11/11 ACT Summer Distance Meet 19 9:59.22 James Hanson 13 Telopea 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 20 10:01.43 Lachlan Webb 12 Vikings 6/11/11 ACT Summer Distance Meet

1500m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 15:41.52 Hugo Morris 17 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 2 15:57.52 Sean Maloney 16 Woden 9/04/12 Australian Age Championships 3 16:01.68 Lachlan Colquhoun 15 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 4 16:17.18 Alec Morris 16 Woden 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 5 16:45.99 Oliver Bourne 17 Ginninderra 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 6 16:55.02 Cameron Tysoe 15 Ginninderra 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 7 17:24.35 Jordie Welch 14 Ginninderra 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 8 17:24.67 Liam Barber 14 Telopea 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 9 17:41.52 Kristofer Tengstrom 14 Canberra 21/01/12 NSW Country Regional Meet - Tuggeranong 10 17:50.08 Ryan Hore 16 Woden 6/11/11 ACT Summer Distance Meet 11 18:07.03 Kade Howitt 16 Woden 6/11/11 ACT Summer Distance Meet 12 18:19.58 David Allen 11 Canberra 21/01/12 NSW Country Regional Meet - Tuggeranong 13 18:57.95 Matthew Reaper 13 Burley Griffin 6/11/11 ACT Summer Distance Meet 14 19:01.82 Nathan De Meillon 13 Vikings 6/11/11 ACT Summer Distance Meet 15 19:59.21 Dylan Weir 13 Vikings 6/11/11 ACT Summer Distance Meet 16 20:24.90 Kieran Howell 12 Woden 6/11/11 ACT Summer Distance Meet

50m Back
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 25.13 Ben Treffers 20 Burley Griffin 15/03/12 EnergyAustralia Swimming Championships 2 27.21 Ryan Hore 17 Woden 15/03/12 EnergyAustralia Swimming Championships 3 27.78 Zane Jordan 20 Woden 21/01/12 NSW Country Regional Meet - Tuggeranong 4 28.28 Hamish Wise 21 Ginninderra 15/03/12 EnergyAustralia Swimming Championships 5 28.80 Sean Maloney 16 Woden 5/02/12 ACT Relay Championships 6 29.09 William Pulley 17 Woden 10/02/12 NSW State Open Championships 7 29.18 Cameron Tysoe 15 Ginninderra 5/02/12 ACT Relay Championships 8 29.64 Matt Riddell 16 Canberra 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 9 29.78 Stephen Thresher 15 Woden 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 10 29.93 Luke Hinchcliffe 25 CRUIZ 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 11 29.94 Jordan Hamilton 18 Ginninderra 30/09/11 Ginninderra Club Championships 12 30.11 Christophe Dossin 18 ACT 25/03/12 James Brophy Inter-district Invitational 13 30.29 Nathan Seddon 16 Woden 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 14 30.39 Hugo Morris 17 Woden 24/09/11 Burley Griffin Meet 15 30.53 Bradley Jones 17 Queanbeyan 7/10/11 MC Age Championships 16 30.61 James Dowden 17 Burley Griffin 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 16 30.61 Alex Ramsay 17 Ginninderra 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 18 30.66 Alexander Ryan 14 Woden 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 19 30.82 Thomas Ramsay 16 Ginninderra 21/01/12 NSW Country Regional Meet - Tuggeranong 20 30.99 Kade Howitt 16 Woden 11/09/11 Canberra ASC Pentathlon

100m Back
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 54.16 Ben Treffers 20 Burley Griffin 15/03/12 EnergyAustralia Swimming Championships 2 57.53 Ryan Hore 17 Woden 9/04/12 Australian Age Championships 3 59.84 Cameron Tysoe 15 Ginninderra 9/04/12 Australian Age Championships 4 59.91 Zane Jordan 20 ZAM 15/03/12 EnergyAustralia Swimming Championships 5 1:00.39 Hamish Wise 21 Ginninderra 15/03/12 EnergyAustralia Swimming Championships 6 1:01.53 Sean Maloney 16 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 7 1:01.95 William Pulley 17 Woden 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 8 1:02.43 Matt Riddell 16 Canberra 29/10/11 Telopea Summer Meet 9 1:02.87 Christophe Dossin 18 Ginninderra 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 10 1:03.69 Stephen Thresher 15 Woden 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 11 1:04.21 James Hanson 13 Telopea 9/04/12 Australian Age Championships 12 1:04.64 Alex Ramsay 17 Ginninderra 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 13 1:04.80 Oliver Bourne 17 Ginninderra 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 14 1:05.11 Lachlan Colquhoun 15 Woden 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 15 1:05.12 Thomas Ramsay 16 Ginninderra 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 16 1:05.44 Dylan Appelqvist 19 Woden 12/11/11 Woden National and State Qualifying Meet 17 1:05.76 Toomas Mirlieb 16 Canberra 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 18 1:05.83 James Dowden 17 Burley Griffin 17/12/11 Victorian Age Championships 19 1:06.04 Kade Howitt 16 Woden 24/09/11 Burley Griffin Meet 20 1:06.19 Angus Funnell 14 Ginninderra 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships

200m Back
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:03.86 Ryan Hore 17 Woden 9/04/12 Australian Age Championships 2 2:08.00 Cameron Tysoe 15 Ginninderra 9/04/12 Australian Age Championships 3 2:11.33 Hamish Wise 21 Ginninderra 15/03/12 EnergyAustralia Swimming Championships 4 2:12.17 William Pulley 17 Woden 9/04/12 Australian Age Championships 5 2:13.64 Matt Riddell 16 Canberra 9/04/12 Australian Age Championships 6 2:14.36 Christophe Dossin 18 Ginninderra 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 7 2:15.86 Sean Maloney 16 Woden 24/09/11 Burley Griffin Meet 8 2:18.12 Alex Ramsay 17 Ginninderra 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 9 2:18.40 Oliver Bourne 17 Ginninderra 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 10 2:18.42 Lachlan Colquhoun 15 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 11 2:18.74 Kade Howitt 16 Woden 24/09/11 Burley Griffin Meet 12 2:21.05 Toomas Mirlieb 15 Canberra 10/12/11 Canberra Christmas Classic 13 2:21.08 Thomas Ramsay 16 Ginninderra 29/10/11 Telopea Summer Meet 14 2:23.70 James Hanson 13 Telopea 9/04/12 Australian Age Championships 15 2:24.13 Jordie Welch 14 Ginninderra 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 16 2:25.41 Stephen Thresher 15 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 17 2:25.42 Angus Funnell 14 Ginninderra 21/01/12 NSW Country Regional Meet - Tuggeranong 18 2:26.33 James Dowden 17 Burley Griffin 17/12/11 Victorian Age Championships 19 2:26.59 Jackson Savage 13 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 20 2:29.70 Kristofer Tengstrom 14 Canberra 21/01/12 NSW Country Regional Meet - Tuggeranong

50m Breast
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 28.29 Max Ireland 23 Canberra 15/03/12 EnergyAustralia Swimming Championships 2 29.58 Ben Martin 26 Woden 10/02/12 NSW State Open Championships 3 29.65 Cameron Gledhill 23 Ginninderra 15/03/12 EnergyAustralia Swimming Championships 4 31.45 Luke Hinchcliffe 25 CRUIZ 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 5 31.59 Lachlan Colquhoun 15 Woden 15/03/12 EnergyAustralia Swimming Championships 6 31.74 Ryan Hore 16 Woden 12/11/11 Woden National and State Qualifying Meet 7 31.85 Sean Maloney 16 Woden 15/03/12 EnergyAustralia Swimming Championships 8 31.89 Stefanos Karavasopoulos 17 Canberra 10/12/11 Canberra Christmas Classic 9 31.99 Dylan Appelqvist 19 Woden 12/11/11 Woden National and State Qualifying Meet 10 32.01 Zane Jordan 20 Woden 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 11 32.03 Richard Eliason 23 Ginninderra 15/03/12 EnergyAustralia Swimming Championships 12 32.14 Michael Gillard 18 Ginninderra 10/02/12 NSW State Open Championships 13 32.38 Ciaran Plenty 19 Woden 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 14 32.86 William Pulley 17 Woden 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 15 33.13 James Dowden 17 Burley Griffin 12/11/11 Woden National and State Qualifying Meet 16 33.18 Oliver Bourne 17 Ginninderra 10/12/11 Canberra Christmas Classic 17 33.19 Nathan Seddon 16 Woden 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 18 33.25 Angus Funnell 15 Ginninderra 9/04/12 Australian Age Championships 19 33.28 Matt Riddell 16 Canberra 29/11/11 Canberra-CRUIZ club night 20 33.36 Andy Chen 16 Ginninderra 30/09/11 Ginninderra Club Championships

100m Breast
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:02.79 Max Ireland 23 Canberra 15/03/12 EnergyAustralia Swimming Championships 2 1:08.33 Lachlan Colquhoun 15 Woden 9/04/12 Australian Age Championships 3 1:08.36 Ben Martin 26 Woden 10/02/12 NSW State Open Championships 4 1:08.94 Ryan Hore 17 Woden 15/03/12 EnergyAustralia Swimming Championships 5 1:10.07 Richard Eliason 23 Ginninderra 15/03/12 EnergyAustralia Swimming Championships 6 1:10.09 Stefanos Karavasopoulos 17 Canberra 24/09/11 Burley Griffin Meet 7 1:10.79 Nathan Seddon 16 Woden 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 8 1:11.70 Angus Funnell 14 Ginninderra 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 9 1:11.97 Dylan Appelqvist 20 Woden 10/02/12 NSW State Open Championships 10 1:12.43 William Pulley 17 Woden 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 11 1:12.78 Cameron Gledhill 22 Ginninderra 11/11/11 Ginninderra Club Night November 12 1:13.37 Michael Gillard 18 Ginninderra 21/01/12 NSW Country Regional Meet - Tuggeranong 13 1:13.86 James Dowden 17 Burley Griffin 29/10/11 Telopea Summer Meet 14 1:14.40 Brandon Pyke 15 Canberra 12/11/11 Woden National and State Qualifying Meet 15 1:14.96 Matt Riddell 16 Canberra 29/10/11 Telopea Summer Meet 16 1:15.20 Alexander Ryan 14 Woden 10/12/11 NSW Grand Prix Meet 17 1:15.46 Daniel Steemson 19 Vikings 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 18 1:16.39 Dylan Weir 13 Vikings 9/04/12 Australian Age Championships 19 1:16.45 Oliver Bourne 17 Ginninderra 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 20 1:16.98 William Rooks 16 Canberra 11/09/11 Canberra ASC Club Championships

200m Breast
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:28.91 Lachlan Colquhoun 15 Woden 9/04/12 Australian Age Championships 2 2:31.37 Nathan Seddon 16 Woden 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 3 2:33.55 Stefanos Karavasopoulos 17 Canberra 24/09/11 Burley Griffin Meet 4 2:33.63 William Pulley 17 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 5 2:37.40 Michael Gillard 18 Ginninderra 10/12/11 Canberra Christmas Classic 6 2:38.31 Dylan Weir 13 Vikings 9/04/12 Australian Age Championships 7 2:38.54 Dylan Appelqvist 20 Woden 10/02/12 NSW State Open Championships 8 2:40.50 Ryan Hore 16 Woden 12/11/11 Woden National and State Qualifying Meet 9 2:43.29 James Dowden 17 Burley Griffin 6/11/11 ACT Summer Distance Meet 10 2:43.57 Daniel Steemson 19 Vikings 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 11 2:47.49 Brandon Pyke 15 Canberra 10/12/11 Canberra Christmas Classic 12 2:52.90 William Rooks 16 Canberra 11/09/11 Canberra ASC Club Championships 13 2:53.21 Matthew Reaper 14 Woden 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 14 2:54.80 Jordie Welch 14 Ginninderra 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 15 2:55.29 Richard Eliason 23 Ginninderra 30/09/11 Ginninderra Club Championships 16 2:55.73 Eli Gatica 13 Woden 24/09/11 Burley Griffin Meet 17 2:58.99 Brendan Wright 14 Vikings 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 18 2:59.75 Daniel Pelkowitz 14 Ginninderra 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 19 3:00.86 Dominik Turner 13 CRUIZ 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 20 3:02.32 Joshua Silk-Jones 13 Vikings 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships

50m Fly
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 24.91 Adam Pine 36 Ginninderra 15/03/12 EnergyAustralia Swimming Championships 2 25.25 Hugo Morris 17 Woden 15/03/12 EnergyAustralia Swimming Championships 3 25.83 Luke Hinchcliffe 24 CRUIZ 10/12/11 Canberra Christmas Classic 4 26.87 Alexander Ryan 14 Woden 10/12/11 NSW Grand Prix Meet 5 26.90 Niall Jacobsen 20 Woden 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 6 26.96 Ciaran Plenty 19 Woden 10/12/11 Canberra Christmas Classic 7 27.26 William Pulley 16 Queanbeyan 11/09/11 Canberra ASC Pentathlon 8 27.75 Sean Maloney 16 Woden 11/09/11 Canberra ASC Pentathlon 9 27.93 Peter Bennett 20 CRUIZ 29/11/11 Canberra-CRUIZ club night 10 28.08 Oliver Bourne 17 Ginninderra 25/03/12 National Age Time Trials 11 28.09 Stephen Thresher 15 Woden 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 12 28.12 Hamish Wise 21 Ginninderra 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 13 28.15 Nathan Seddon 16 Woden 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships 14 28.31 Kade Howitt 16 Woden 11/09/11 Canberra ASC Pentathlon 15 28.38 Toomas Mirlieb 16 Canberra 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 16 28.43 Jordan Hamilton 18 Ginninderra 30/09/11 Ginninderra Club Championships 17 28.50 Brendan Rocha 24 Woden 10/12/11 Canberra Christmas Classic 18 28.63 James Gibson 17 Canberra 24/09/11 Burley Griffin Meet 19 28.78 Bradley Jones 17 Queanbeyan 7/10/11 MC Age Championships 19 28.78 Thomas Ramsay 16 Ginninderra 2/03/12 Canberra Labor Club ACT Championships

100m Fly
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 53.60 Adam Pine 36 Ginninderra 15/03/12 EnergyAustralia Swimming Championships 2 54.15 Hugo Morris 17 Woden 9/04/12 Australian Age Championships 3 58.29 Ryan Hore 17 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 4 58.94 Niall Jacobsen 20 Woden 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 5 59.20 William Pulley 17 Woden 10/02/12 NSW State Open Championships 6 59.33 Alexander Ryan 14 Woden 9/04/12 Australian Age Championships 7 59.97 Ciaran Plenty 19 Woden 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 8 1:00.22 Oliver Bourne 17 Ginninderra 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 9 1:00.92 Dylan Appelqvist 19 Woden 12/11/11 Woden National and State Qualifying Meet 10 1:01.10 Lachlan Colquhoun 15 Woden 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 11 1:02.05 James Gibson 17 Canberra 24/09/11 Burley Griffin Meet 12 1:02.20 Toomas Mirlieb 16 Canberra 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 13 1:02.26 Kade Howitt 16 Woden 24/09/11 Burley Griffin Meet 14 1:02.35 Angus Funnell 14 Ginninderra 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 15 1:02.71 Daniel Steemson 19 Vikings 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 16 1:03.44 Hamish Wise 21 Ginninderra 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 17 1:03.80 Thomas Ramsay 16 Ginninderra 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 18 1:04.37 Cameron Tysoe 15 Ginninderra 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 18 1:04.37 Alec Morris 15 Woden 12/11/11 Woden National and State Qualifying Meet 20 1:04.61 Samual Dobb 13 Ginninderra 25/02/12 NSW Country Championships-Individual

200m Fly
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:59.59 Hugo Morris 17 Woden 9/04/12 Australian Age Championships 2 2:07.18 William Pulley 17 Woden 9/04/12 Australian Age Championships 3 2:10.66 Oliver Bourne 17 Ginninderra 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 4 2:11.89 Alexander Ryan 14 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 5 2:12.32 Lachlan Colquhoun 15 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 6 2:14.89 Angus Funnell 14 Ginninderra 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 7 2:15.96 Liam Barber 14 Telopea 9/04/12 Australian Age Championships 8 2:16.30 James Gibson 17 Canberra 29/10/11 Telopea Summer Meet 9 2:19.68 Daniel Steemson 19 Vikings 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 10 2:21.05 Alec Morris 15 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 11 2:21.36 Alex Ramsay 17 Ginninderra 21/01/12 NSW Country Regional Meet - Tuggeranong 12 2:21.91 Nathan De Meillon 13 Vikings 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 13 2:23.53 Kade Howitt 16 Woden 24/09/11 Burley Griffin Meet 14 2:25.43 James Hanson 13 Telopea 9/04/12 Australian Age Championships 15 2:27.52 Jackson Savage 13 Woden 9/04/12 Australian Age Championships 16 2:29.14 Jordie Welch 14 Ginninderra 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 17 2:29.85 Cameron Tysoe 15 Ginninderra 6/11/11 ACT Summer Distance Meet 18 2:34.45 Joshua Waugh 13 Canberra 21/01/12 NSW Country Regional Meet - Tuggeranong 19 2:35.28 Lachlan Webb 13 Vikings 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 20 2:37.51 Matthew Reaper 13 Woden 12/11/11 Woden National and State Qualifying Meet

200m IM
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:08.07 Ryan Hore 17 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 2 2:08.87 Hugo Morris 17 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 3 2:11.58 Dylan Appelqvist 20 Woden 15/03/12 EnergyAustralia Swimming Championships 4 2:11.88 Sean Maloney 16 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 5 2:12.21 William Pulley 17 Woden 9/04/12 Australian Age Championships 6 2:13.38 Lachlan Colquhoun 15 Woden 10/12/11 NSW Grand Prix Meet 7 2:16.50 Angus Funnell 14 Ginninderra 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 8 2:16.59 Niall Jacobsen 20 Woden 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 9 2:17.62 Nathan Seddon 16 Woden 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 10 2:18.65 Oliver Bourne 17 Ginninderra 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 11 2:19.81 Alexander Ryan 14 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 12 2:20.36 Cameron Tysoe 15 Ginninderra 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 13 2:20.80 Matt Riddell 16 Canberra 29/10/11 Telopea Summer Meet 14 2:20.88 Alex Ramsay 17 Ginninderra 21/01/12 NSW Country Regional Meet - Tuggeranong 15 2:21.23 Thomas Ramsay 16 Ginninderra 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 16 2:21.79 Kade Howitt 16 Woden 11/09/11 Canberra ASC Pentathlon 17 2:22.11 Alec Morris 15 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 18 2:23.14 James Dowden 17 Burley Griffin 12/11/11 Woden National and State Qualifying Meet 19 2:23.85 Stefanos Karavasopoulos 17 Canberra 11/09/11 Canberra ASC Pentathlon 20 2:23.94 Daniel Steemson 19 Vikings 25/02/12 NSW Country Championships-Individual

400m IM
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 4:30.88 Hugo Morris 17 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 2 4:38.63 Ryan Hore 17 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 3 4:38.69 William Pulley 17 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 4 4:39.68 Dylan Appelqvist 20 Woden 15/03/12 EnergyAustralia Swimming Championships 5 4:41.07 Lachlan Colquhoun 15 Woden 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 6 4:48.61 Oliver Bourne 17 Ginninderra 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 7 4:49.18 Angus Funnell 14 Ginninderra 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 8 4:55.49 Kade Howitt 16 Woden 24/09/11 Burley Griffin Meet 9 4:55.63 Alec Morris 15 Woden 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 10 4:58.63 Cameron Tysoe 15 Ginninderra 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 11 5:00.25 Alex Ramsay 17 Ginninderra 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 12 5:02.74 Thomas Ramsay 16 Ginninderra 25/02/12 NSW Country Championships-Individual 13 5:05.40 James Gibson 17 Canberra 13/10/11 Canberra ASC Club Night 14 5:07.35 Jordie Welch 14 Ginninderra 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 15 5:10.38 Nathan De Meillon 13 Vikings 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 16 5:10.90 Liam Barber 14 Telopea 10/01/12 NSW State Age 13-18 Years Championships 17 5:12.49 Jackson Savage 13 Woden 9/04/12 Australian Age Championships 18 5:12.94 Dylan Weir 13 Vikings 9/04/12 Australian Age Championships 19 5:21.70 Daniel Steemson 19 Vikings 6/11/11 ACT Summer Distance Meet 20 5:23.07 Eli Gatica 12 Woden 13/10/11 Canberra ASC Club Night


Go back to the top of this page.