Summer 2010-11 Top 20 for Women


Long Course Ranking by Event (as at 27 April 2011)
Note: Age as at Meet age which is generally age at the first day of the meet
50m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 27.15 Ayu Barry 14 Telopea 18/04/11 2011 Australian Age Championships 2 27.75 Sarah Friend 17 Woden 18/04/11 2011 Australian Age Championships 3 27.99 Lindsay De Witte 17 Ginninderra 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 4 28.02 Bonnie Zhang 13 Canberra 27/11/10 Canberra Christmas Classic 5 28.50 Stephanie Wise 15 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 6 28.57 Shannon Maloney 13 Woden 18/04/11 2011 Australian Age Championships 7 28.66 Imogen Schiwy 15 Queanbeyan 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 8 28.78 Millie Drummond 14 Woden 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 9 28.82 Grace Hoitink 13 Canberra 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 10 28.84 Bethany Colquhoun 15 Woden 30/10/10 2010 Telopea Summer Meet 11 28.86 Lyndsay Saywell 18 Telopea 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 12 29.04 Ashleigh Streatfield 17 Vikings 27/11/10 Canberra Christmas Classic 13 29.06 Samantha Marceddo 16 Ginninderra 6/02/11 ACT Relay Championships 14 29.23 Rebekah McCoy 12 Vikings 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 15 29.29 Brooke James 15 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 15 29.29 Monique Murphy 16 Ginninderra 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 17 29.31 Chelsea Stewart 12 ACT 27/03/11 James Brophy Inter-district Invitational 18 29.32 Paula Rusanov 14 Telopea 26/02/11 2011 NSW Country Championships 19 29.64 Natasha Kosev 15 Ginninderra 26/02/11 2011 NSW Country Championships 19 29.64 Jessica Traficante 19 Telopea 11/02/11 2011 NSW State Open Championships

100m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 59.47 Bonnie Zhang 13 Canberra 18/04/11 2011 Australian Age Championships 2 59.78 Ayu Barry 14 Telopea 26/02/11 2011 NSW Country Championships 3 1:00.47 Shannon Maloney 13 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 4 1:00.64 Stephanie Wise 16 Woden 18/04/11 2011 Australian Age Championships 5 1:00.96 Grace Hoitink 13 Canberra 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 6 1:01.19 Bethany Colquhoun 15 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 7 1:01.60 Sarah Friend 17 Woden 18/04/11 2011 Australian Age Championships 8 1:01.65 Imogen Schiwy 15 Queanbeyan 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 9 1:02.03 Jessica Traficante 19 Telopea 26/02/11 2011 NSW Country Championships 10 1:02.11 Monique Murphy 16 Ginninderra 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 11 1:02.75 Lyndsay Saywell 18 Telopea 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 12 1:03.71 Lindsay De Witte 17 Ginninderra 30/10/10 2010 Telopea Summer Meet 13 1:03.88 Paula Rusanov 14 Telopea 26/02/11 2011 NSW Country Championships 14 1:04.07 Caitlyn Radcliffe 15 Ginninderra 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 15 1:04.32 Chelsea Stewart 12 Ginninderra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 16 1:04.40 Samantha Marceddo 16 Ginninderra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 17 1:04.65 Ashleigh Streatfield 17 Vikings 27/11/10 Canberra Christmas Classic 18 1:04.86 Leah Allen 12 Canberra 18/04/11 2011 Australian Age Championships 19 1:05.41 Brooke James 15 Woden 26/02/11 2011 NSW Country Championships 20 1:05.51 Tizana Fiorese 12 Woden 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships

200m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:08.90 Bonnie Zhang 13 Canberra 18/04/11 2011 Australian Age Championships 2 2:09.72 Jessica Traficante 19 Telopea 26/02/11 2011 NSW Country Championships 3 2:09.99 Shannon Maloney 13 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 4 2:10.32 Stephanie Wise 15 Woden 26/02/11 2011 NSW Country Championships 5 2:11.77 Bethany Colquhoun 15 Woden 27/11/10 Canberra Christmas Classic 6 2:12.07 Grace Hoitink 13 AUN 18/04/11 2011 Australian Age Championships 7 2:13.72 Imogen Schiwy 15 Queanbeyan 30/10/10 2010 Telopea Summer Meet 8 2:15.40 Ayu Barry 14 Telopea 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 9 2:15.41 Lyndsay Saywell 18 Telopea 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 10 2:15.48 Ashleigh Streatfield 17 Vikings 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 11 2:15.88 Nellie Metcalfe 15 Canberra 26/02/11 2011 NSW Country Championships 12 2:16.19 Sarah Friend 17 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 13 2:16.37 Rebekah McCoy 12 Vikings 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 14 2:17.17 Leah Allen 12 Canberra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 15 2:19.03 Rachel Brown 13 Canberra 26/02/11 2011 NSW Country Championships 16 2:20.69 Paula Rusanov 14 Telopea 30/10/10 2010 Telopea Summer Meet 17 2:21.08 Caitlyn Radcliffe 15 Ginninderra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 18 2:21.17 Ashley Groch 12 Canberra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 19 2:21.81 Tizana Fiorese 12 Woden 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 20 2:21.96 Chelsea Stewart 12 Ginninderra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships

400m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 4:31.77 Shannon Maloney 13 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 2 4:33.05 Stephanie Wise 15 Woden 11/02/11 2011 NSW State Open Championships 3 4:33.17 Jessica Traficante 19 Telopea 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 4 4:34.42 Bonnie Zhang 13 Canberra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 5 4:37.93 Ashleigh Streatfield 17 Vikings 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 6 4:39.10 Grace Hoitink 13 Canberra 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 7 4:40.19 Bethany Colquhoun 15 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 8 4:41.77 Nellie Metcalfe 15 Canberra 26/02/11 2011 NSW Country Championships 9 4:41.96 Imogen Schiwy 15 Queanbeyan 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 10 4:43.10 Rebekah McCoy 12 Vikings 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 11 4:46.33 Monique Murphy 16 Ginninderra 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 12 4:46.98 Leah Allen 12 Canberra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 13 4:47.85 Ayu Barry 14 Telopea 26/02/11 2011 NSW Country Championships 14 4:47.87 Rachel Brown 13 Canberra 11/09/10 2010 Woden National and State Qualifying 15 4:53.86 Paula Rusanov 14 Telopea 26/02/11 2011 NSW Country Championships 16 4:54.24 Ashley Groch 12 Canberra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 17 4:54.27 Chelsea Stewart 12 Ginninderra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 18 4:55.02 Samantha Young 13 Woden 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 19 4:56.00 Isabella Marinelli 12 Woden 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 20 4:56.22 Caitlyn Radcliffe 15 Ginninderra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships

800m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 9:12.70 Bonnie Zhang 13 Canberra 18/04/11 2011 Australian Age Championships 2 9:13.53 Jessica Traficante 19 Telopea 11/02/11 2011 NSW State Open Championships 3 9:18.99 Ashleigh Streatfield 17 Vikings 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 4 9:35.10 Bethany Colquhoun 15 Woden 7/11/10 2010 ACT Summer Distance Meet 5 9:35.22 Nellie Metcalfe 15 Canberra 26/02/11 2011 NSW Country Championships 6 9:57.81 Rachel Brown 13 Canberra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 7 10:04.16 Leah Allen 12 Canberra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 8 10:04.59 Rebekah McCoy 12 Vikings 13/11/10 ANL Open Meet 2010 9 10:09.78 Samantha Young 13 Woden 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 10 10:15.94 Tizana Fiorese 12 Woden 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 11 10:17.61 Paula Rusenov 14 Telopea 29/01/11 Queanbeyan Leagues SC Country Qualifying 12 10:18.99 Meg Bourne 15 Ginninderra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 13 10:22.53 Isabella Marinelli 12 Woden 29/01/11 Queanbeyan Leagues SC Country Qualifying 14 10:23.38 Lyndsay Saywell 17 Telopea 11/09/10 2010 Woden National and State Qualifying 15 10:32.30 Paula Rusanov 14 Telopea 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 16 10:44.91 Rebecca Cross 11 Vikings 29/01/11 Queanbeyan Leagues SC Country Qualifying 17 10:57.47 Molly Turnbull 13 Vikings 7/11/10 2010 ACT Summer Distance Meet 18 11:04.93 Melanie Le Couteur 14 Vikings 7/11/10 2010 ACT Summer Distance Meet 19 11:06.65 Ashleigh Jones 12 Vikings 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 20 11:09.98 Ceillagh Svensson 13 Vikings 29/01/11 Queanbeyan Leagues SC Country Qualifying

1500m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 17:34.95 Jessica Traficante 18 Telopea 11/09/10 2010 Woden National and State Qualifying 2 19:16.40 Nellie Metcalfe 15 Canberra 7/11/10 2010 ACT Summer Distance Meet 3 20:47.90 Rebecca Cross 11 Vikings 11/12/10 SISA Cootamundra A level Meet 4 21:38.57 Ceillagh Svensson 13 Vikings 7/11/10 2010 ACT Summer Distance Meet 5 22:09.99 Melanie Le Couteur 14 Vikings 11/12/10 SISA Cootamundra A level Meet 6 22:18.29 Chloe Ironside 13 Vikings 11/12/10 SISA Cootamundra A level Meet 7 22:30.08 Ashleigh Jones 12 Vikings 11/12/10 SISA Cootamundra A level Meet

50m Back
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 30.57 Samantha Marceddo 16 Ginninderra 26/02/11 2011 NSW Country Championships 2 30.82 Ayu Barry 14 Telopea 11/02/11 2011 NSW State Open Championships 3 31.28 Sarah Friend 17 Woden 1/04/11 2011 Telstra Australian Swimming Champio 4 32.30 Lyndsay Saywell 18 Telopea 26/02/11 2011 NSW Country Championships 5 32.48 Bonnie Zhang 13 Canberra 27/11/10 Canberra Christmas Classic 6 32.68 Stephanie Wise 15 Woden 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 7 33.09 Grace Hoitink 13 Ginninderra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 8 33.24 Imogen Schiwy 15 Queanbeyan 5/09/10 Canberra Pentathlon 9 33.49 Sally Foster 15 Burley Griffin 16/10/10 2010 Burley Griffin October Meet 10 33.55 Natasha Kosev 14 Ginninderra 16/10/10 2010 Burley Griffin October Meet 11 33.57 Ashleigh Streatfield 16 Vikings 11/09/10 2010 Woden National and State Qualifying 12 33.60 Shannon Maloney 13 ACT 13/03/11 2011 Speedo Sprint Series - Finals 13 34.35 Monique Murphy 16 Ginninderra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 14 34.37 Chelsea Stewart 12 Ginninderra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 15 34.38 Caitlyn Radcliffe 16 ACT 27/03/11 James Brophy Inter-district Invitational 16 34.66 Bethany Colquhoun 15 Vikings 11/09/10 2010 Woden National and State Qualifying 16 34.66 Rebekah McCoy 12 Vikings 16/10/10 2010 Burley Griffin October Meet 18 34.68 Rachel Brown 13 ACT 27/03/11 James Brophy Inter-district Invitational 19 34.85 Nellie Metcalfe 15 ACT 27/03/11 James Brophy Inter-district Invitational 20 34.87 Haley Jedrzejek 14 Canberra 16/10/10 2010 Burley Griffin October Meet

100m Back
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:04.88 Samantha Marceddo 16 Ginninderra 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 2 1:06.01 Ayu Barry 14 Telopea 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 3 1:06.58 Sarah Friend 17 Woden 18/04/11 2011 Australian Age Championships 4 1:07.48 Grace Hoitink 13 AUN 18/04/11 2011 Australian Age Championships 5 1:07.66 Lyndsay Saywell 17 Telopea 11/09/10 2010 Woden National and State Qualifying 6 1:07.87 Shannon Maloney 13 Woden 18/04/11 2011 Australian Age Championships 7 1:08.65 Stephanie Wise 15 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 8 1:09.36 Bonnie Zhang 13 Canberra 26/02/11 2011 NSW Country Championships 9 1:09.54 Ashleigh Streatfield 17 Vikings 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 10 1:09.83 Rebekah McCoy 12 Vikings 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 11 1:10.99 Lindsay De Witte 17 Ginninderra 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 12 1:11.09 Imogen Schiwy 15 Queanbeyan 11/02/11 2011 NSW State Open Championships 13 1:11.31 Natasha Kosev 14 Ginninderra 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 14 1:11.59 Bethany Colquhoun 15 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 15 1:11.74 Monique Murphy 16 Ginninderra 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 16 1:13.27 Caitlyn Radcliffe 15 Ginninderra 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 17 1:13.54 Sally Foster 15 Burley Griffin 16/10/10 2010 Burley Griffin October Meet 18 1:13.92 Haley Jedrzejek 14 Canberra 16/10/10 2010 Burley Griffin October Meet 19 1:14.65 Jessica Laudenbach 13 Vikings 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 20 1:14.74 Nellie Metcalfe 15 Canberra 26/02/11 2011 NSW Country Championships

200m Back
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:21.43 Samantha Marceddo 16 Ginninderra 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 2 2:21.91 Ayu Barry 14 Telopea 26/02/11 2011 NSW Country Championships 3 2:23.23 Sarah Friend 17 Woden 18/04/11 2011 Australian Age Championships 4 2:24.30 Lyndsay Saywell 18 Telopea 18/04/11 2011 Australian Age Championships 5 2:25.47 Rebekah McCoy 12 Vikings 18/04/11 2011 Australian Age Championships 6 2:25.91 Stephanie Wise 15 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 7 2:28.12 Ashleigh Streatfield 17 Vikings 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 8 2:28.48 Bonnie Zhang 13 Canberra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 9 2:29.52 Shannon Maloney 13 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 10 2:32.61 Imogen Schiwy 15 Queanbeyan 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 11 2:35.60 Bethany Colquhoun 15 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 12 2:35.68 Natasha Kosev 15 Ginninderra 11/02/11 2011 NSW State Open Championships 13 2:36.13 Leah Allen 12 Canberra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 14 2:36.60 Rachel Brown 13 Canberra 26/02/11 2011 NSW Country Championships 15 2:37.12 Caitlyn Radcliffe 15 Ginninderra 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 16 2:37.65 Monique Murphy 16 Ginninderra 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 17 2:40.24 Ashleigh Cockburn 12 Canberra 26/02/11 2011 NSW Country Championships 18 2:41.28 Haley Jedrzejek 14 Canberra 16/10/10 2010 Burley Griffin October Meet 19 2:41.92 Chelsea Stewart 12 Ginninderra 30/10/10 2010 Telopea Summer Meet 20 2:43.01 Montana Thornberry 12 Ginninderra 26/02/11 2011 NSW Country Championships

50m Breast
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 35.21 Natasha Kosev 15 Ginninderra 11/02/11 2011 NSW State Open Championships 2 35.54 Ashleigh Streatfield 17 Vikings 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 3 36.84 Millie Drummond 14 Woden 26/02/11 2011 NSW Country Championships 4 37.07 Bianca Pitts 20 Ginninderra 1/04/11 2011 Telstra Australian Swimming Champio 5 37.19 Charlotte Packard 17 Canberra 26/02/11 2011 NSW Country Championships 6 37.22 Isabella Marinelli 12 ACT 13/03/11 2011 Speedo Sprint Series - Finals 7 37.25 Brooke James 14 Burley Griffin 16/10/10 2010 Burley Griffin October Meet 8 37.80 Caitlyn Radcliffe 15 Ginninderra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 9 37.85 Jessica Hood 16 Woden 26/02/11 2011 NSW Country Championships 10 37.89 Zoia Rusanov 16 Telopea 16/10/10 Dapto Invitational 11 37.93 Emma Thompson 15 Queanbeyan 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 12 38.00 Jessica Traficante 18 Telopea 11/09/10 2010 Woden National and State Qualifying 13 38.33 Emma Harris 14 Woden 26/02/11 2011 NSW Country Championships 14 38.57 Lena Busch 20 Vikings 20/11/10 Narooma ASC AA Meet 15 38.59 Tarni Miller 14 Canberra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 16 38.96 Rebecca Cross 11 Vikings 27/11/10 Canberra Christmas Classic 17 39.21 Tizana Fiorese 12 Woden 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 18 39.81 Tayla Casey 13 Woden 6/02/11 2011 Speedo Sprint Series ACT Heats 18 39.81 Samantha Young 13 Woden 6/02/11 2011 Speedo Sprint Series ACT Heats 20 39.82 Lizzy Philippa 18 Vikings 20/11/10 Narooma ASC AA Meet

100m Breast
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:15.28 Natasha Kosev 14 Ginninderra 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 2 1:15.85 Ashleigh Streatfield 17 Vikings 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 3 1:19.62 Emma Harris 14 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 4 1:19.77 Bianca Pitts 20 Ginninderra 1/04/11 2011 Telstra Australian Swimming Champio 5 1:20.56 Brooke James 15 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 6 1:21.15 Caitlyn Radcliffe 15 Ginninderra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 7 1:21.16 Tarni Miller 14 Canberra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 8 1:21.74 Charlotte Packard 17 Canberra 16/10/10 2010 Burley Griffin October Meet 9 1:22.54 Jessica Hood 16 Woden 16/10/10 2010 Burley Griffin October Meet 10 1:22.62 Isabella Marinelli 12 Woden 8/01/11 NSW State 10/U - 12 Years Age Championsh 11 1:22.88 Tizana Fiorese 12 Woden 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 12 1:23.80 Nicole Martine 16 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 13 1:23.98 Millie Drummond 14 Woden 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 14 1:24.25 Leah Allen 12 Canberra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 15 1:24.66 Rebecca Cross 11 Vikings 8/01/11 NSW State 10/U - 12 Years Age Championsh 16 1:25.31 Lena Busch 20 Vikings 20/11/10 Narooma ASC AA Meet 17 1:27.26 Jessica Traficante 19 Telopea 30/10/10 2010 Telopea Summer Meet 18 1:27.75 Samantha Marceddo 16 Ginninderra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 19 1:28.00 Paula Rusanov 14 Telopea 26/02/11 2011 NSW Country Championships 20 1:28.02 Anika Buckley 14 Queanbeyan 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions

200m Breast
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:45.09 Natasha Kosev 14 Ginninderra 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 2 2:46.02 Ashleigh Streatfield 17 Vikings 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 3 2:51.39 Emma Harris 13 Woden 11/09/10 2010 Woden National and State Qualifying 4 2:53.16 Tarni Miller 14 Canberra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 5 2:54.48 Nicole Martine 16 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 6 2:54.86 Jessica Hood 16 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 7 2:55.55 Leah Allen 12 Canberra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 8 2:56.15 Isabella Marinelli 12 Woden 26/02/11 2011 NSW Country Championships 9 2:56.54 Caitlyn Radcliffe 15 Ginninderra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 10 2:57.00 Rebecca Cross 11 Vikings 8/01/11 NSW State 10/U - 12 Years Age Championsh 11 2:57.56 Tizana Fiorese 12 Woden 8/01/11 NSW State 10/U - 12 Years Age Championsh 12 2:57.57 Charlotte Packard 17 Canberra 16/10/10 2010 Burley Griffin October Meet 13 2:58.55 Bianca Pitts 20 Ginninderra 11/02/11 2011 NSW State Open Championships 14 3:04.99 Brooke James 15 Woden 26/02/11 2011 NSW Country Championships 15 3:06.79 Tegan Garnett 14 CRUIZ 22/01/11 2011 NSW Country Regional Meet - Dapto 16 3:08.37 Chelsea Stewart 12 Ginninderra 30/10/10 2010 Telopea Summer Meet 17 3:11.76 Ebony Norris 11 Woden 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 18 3:12.20 Nadine Lowey-McDonald 12 Woden 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 19 3:13.88 Lauren Abraham 13 Canberra 5/09/10 Canberra Club Championships 2010 20 3:15.64 Grace Pyke 12 Canberra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships

50m Fly
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 29.76 Shannon Maloney 13 ACT 13/03/11 2011 Speedo Sprint Series - Finals 2 30.47 Grace Hoitink 13 Ginninderra 26/02/11 2011 NSW Country Championships 3 30.76 Natasha Kosev 15 Ginninderra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 4 30.82 Bethany Colquhoun 16 Woden 18/04/11 2011 Australian Age Championships 5 31.01 Sally Foster 15 Burley Griffin 16/10/10 2010 Burley Griffin October Meet 6 31.27 Bianca Pitts 20 Ginninderra 11/02/11 2011 NSW State Open Championships 7 31.30 Sarah Friend 17 Woden 26/02/11 2011 NSW Country Championships 8 31.33 Monique Murphy 16 Vikings 27/11/10 Canberra Christmas Classic 9 31.52 Madaleine Thomas-Beck 12 Woden 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 10 31.54 Ayu Barry 14 Telopea 11/02/11 2011 NSW State Open Championships 11 31.66 Stephanie Wise 15 Woden 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 11 31.66 Chelsea Stewart 12 ACT 13/03/11 2011 Speedo Sprint Series - Finals 13 31.78 Rebekah McCoy 12 Vikings 6/02/11 2011 Speedo Sprint Series ACT Heats 14 32.16 Samantha Marceddo 16 Ginninderra 27/11/10 Canberra Christmas Classic 15 32.35 Imogen Schiwy 15 Queanbeyan 5/09/10 Canberra Pentathlon 16 32.41 Brooke James 14 Burley Griffin 16/10/10 2010 Burley Griffin October Meet 17 32.43 Tizana Fiorese 12 Woden 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 18 32.69 Emma Thompson 15 Queanbeyan 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 19 32.79 Caitlyn Radcliffe 15 Ginninderra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 20 32.89 Ashleigh Streatfield 17 Vikings 29/01/11 Queanbeyan Leagues SC Country Qualifying 20 32.89 Lyndsay Saywell 17 Telopea 16/10/10 Dapto Invitational

100m Fly
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:06.03 Bethany Colquhoun 15 Woden 30/10/10 2010 Telopea Summer Meet 2 1:07.75 Natasha Kosev 15 Ginninderra 27/03/11 National Age Time Trials 3 1:07.80 Shannon Maloney 13 Woden 27/03/11 National Age Time Trials 4 1:08.12 Grace Hoitink 13 Ginninderra 26/02/11 2011 NSW Country Championships 5 1:09.40 Samantha Marceddo 16 Ginninderra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 6 1:09.48 Stephanie Wise 15 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 7 1:09.53 Lyndsay Saywell 18 Telopea 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 8 1:09.70 Bianca Pitts 20 Ginninderra 26/02/11 2011 NSW Country Championships 9 1:09.77 Monique Murphy 16 Ginninderra 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 10 1:09.94 Lindsay De Witte 17 Ginninderra 30/10/10 2010 Telopea Summer Meet 11 1:10.02 Sarah Friend 17 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 12 1:10.10 Rebekah McCoy 12 Vikings 27/03/11 National Age Time Trials 13 1:10.21 Emma Gillingham 12 Vikings 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 14 1:10.24 Madaleine Thomas-Beck 12 Woden 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 15 1:10.64 Sally Foster 15 Burley Griffin 11/09/10 2010 Woden National and State Qualifying 16 1:11.30 Tizana Fiorese 12 Woden 8/01/11 NSW State 10/U - 12 Years Age Championsh 17 1:11.52 Paula Rusanov 14 Telopea 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 18 1:11.60 Caitlyn Radcliffe 15 Ginninderra 26/02/11 2011 NSW Country Championships 19 1:12.13 Chelsea Stewart 12 Ginninderra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 20 1:12.96 Ayu Barry 14 Telopea 30/10/10 2010 Telopea Summer Meet

200m Fly
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:23.43 Bethany Colquhoun 15 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 2 2:28.70 Emma Gillingham 12 Vikings 18/04/11 2011 Australian Age Championships 3 2:34.59 Caitlyn Radcliffe 15 Ginninderra 11/02/11 2011 NSW State Open Championships 4 2:36.68 Rebekah McCoy 12 Vikings 26/02/11 2011 NSW Country Championships 5 2:37.24 Bianca Pitts 20 Ginninderra 27/11/10 Canberra Christmas Classic 6 2:37.26 Shannon Maloney 13 Woden 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 7 2:37.44 Tizana Fiorese 12 Woden 26/02/11 2011 NSW Country Championships 8 2:37.52 Samantha Marceddo 16 Ginninderra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 9 2:37.72 Lyndsay Saywell 18 Telopea 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 10 2:38.11 Grace Hoitink 13 Ginninderra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 11 2:38.99 Paula Rusanov 14 Telopea 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 12 2:39.04 Sally Foster 15 Burley Griffin 11/09/10 2010 Woden National and State Qualifying 13 2:41.27 Rosalea Bell 15 Canberra 30/10/10 2010 Telopea Summer Meet 14 2:42.11 Madaleine Thomas-Beck 12 Woden 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 15 2:45.95 Paula Rusenov 14 Telopea 29/01/11 Queanbeyan Leagues SC Country Qualifying 16 2:49.79 Leah Allen 12 Canberra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 17 2:52.07 Ebony Norris 11 Woden 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 18 2:54.14 Chelsea Stewart 12 Ginninderra 17/12/10 2011 Victorian Age Championships 19 2:57.55 Eliza Tetley 14 Vikings 20/02/11 2010-11 Bells and Foxys Summer Series Me 20 2:58.07 Ashleigh Jones 12 Vikings 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships

200m IM
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:23.92 Ashleigh Streatfield 17 Vikings 26/02/11 2011 NSW Country Championships 2 2:29.03 Rebekah McCoy 12 Vikings 18/04/11 2011 Australian Age Championships 3 2:30.34 Ayu Barry 14 Telopea 26/02/11 2011 NSW Country Championships 4 2:30.82 Grace Hoitink 13 AUN 18/04/11 2011 Australian Age Championships 5 2:31.26 Samantha Marceddo 16 Ginninderra 26/02/11 2011 NSW Country Championships 6 2:32.32 Bethany Colquhoun 15 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 7 2:32.51 Natasha Kosev 15 Ginninderra 11/02/11 2011 NSW State Open Championships 8 2:33.69 Shannon Maloney 13 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 9 2:34.54 Caitlyn Radcliffe 15 Ginninderra 11/02/11 2011 NSW State Open Championships 10 2:34.83 Lyndsay Saywell 18 Telopea 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 11 2:35.15 Chelsea Stewart 12 Ginninderra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 12 2:35.17 Leah Allen 12 Canberra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 13 2:35.42 Stephanie Wise 15 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 14 2:35.60 Isabella Marinelli 12 Woden 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 15 2:37.09 Tizana Fiorese 12 Woden 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 16 2:37.64 Emma Harris 14 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 17 2:39.03 Imogen Schiwy 15 Queanbeyan 30/10/10 2010 Telopea Summer Meet 18 2:39.25 Jessica Traficante 19 Telopea 30/10/10 2010 Telopea Summer Meet 19 2:39.59 Paula Rusanov 14 Telopea 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 20 2:39.60 Bianca Pitts 20 Ginninderra 27/11/10 Canberra Christmas Classic

400m IM
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 5:04.13 Ashleigh Streatfield 17 Vikings 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 2 5:15.55 Rebekah McCoy 12 Vikings 18/04/11 2011 Australian Age Championships 3 5:19.31 Bethany Colquhoun 15 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 4 5:21.14 Ayu Barry 14 Telopea 26/02/11 2011 NSW Country Championships 5 5:27.64 Leah Allen 12 Canberra 18/04/11 2011 Australian Age Championships 6 5:35.23 Tizana Fiorese 12 Woden 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 7 5:39.21 Chelsea Stewart 12 Ginninderra 26/02/11 2011 NSW Country Championships 8 5:39.32 Emma Gillingham 12 Vikings 26/02/11 2011 NSW Country Championships 9 5:43.63 Paula Rusanov 14 Telopea 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 10 5:55.29 Tarni Miller 14 Canberra 7/11/10 2010 ACT Summer Distance Meet 11 6:26.67 Brittany Ross 14 Woden 11/09/10 2010 Woden National and State Qualifying 12 6:28.75 Annika Svensson 13 Vikings 29/01/11 Queanbeyan Leagues SC Country Qualifying 13 6:32.65 Eliza Tetley 13 Vikings 16/10/10 2010 Burley Griffin October Meet 14 6:38.23 Milla Wolf 11 Vikings 27/11/10 Canberra Christmas Classic 15 7:04.04 Adelaide Nye 13 Queanbeyan 7/11/10 2010 ACT Summer Distance Meet


Go back to the top of this page.