Summer 2010-11 Top 20 for Men


Long Course Ranking by Event (as at 27 April 2011)
Note: Age as at Meet age which is generally age at the first day of the meet
50m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 23.67 Ben Treffers 19 Burley Griffin 1/04/11 2011 Telstra Australian Swimming Champio 2 23.85 Hugo Morris 16 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 3 24.02 Adam Pine 35 Ginninderra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 4 24.13 Luke Hinchcliffe 24 CRUIZ 1/04/11 2011 Telstra Australian Swimming Champio 5 24.64 Jordan Hamilton 17 Ginninderra 6/02/11 ACT Relay Championships 5 24.64 Ciaran Plenty 18 Telopea 11/02/11 2011 NSW State Open Championships 7 24.80 Cameron Gledhill 22 Ginninderra 20/02/11 2010-11 Bells and Foxys Summer Series Me 8 24.90 Sean Maloney 15 Woden 18/04/11 2011 Australian Age Championships 9 24.92 Max Ireland 22 Canberra 6/02/11 ACT Relay Championships 10 24.99 Randall Barry 17 Telopea 27/03/11 National Age Time Trials 11 25.12 Zane Jordan 19 Woden 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 12 25.15 Dylan Appelqvist 19 Woden 26/02/11 2011 NSW Country Championships 13 25.26 Ryan Hore 15 Woden 16/10/10 2010 Burley Griffin October Meet 14 25.58 William Pulley 16 Queanbeyan 6/02/11 ACT Relay Championships 15 25.85 John Warmenhoven 23 Canberra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 16 26.08 James Harris 14 Woden 18/04/11 2011 Australian Age Championships 17 26.13 Ben Martin 25 Vikings 29/01/11 Queanbeyan Leagues SC Country Qualifying 18 26.15 Alexander Ryan 13 Telopea 18/04/11 2011 Australian Age Championships 19 26.28 Ben Wise 21 Woden 11/02/11 2011 NSW State Open Championships 20 26.40 Kade Howitt 16 ACT 27/03/11 James Brophy Inter-district Invitational

100m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 52.28 Hugo Morris 16 Woden 26/02/11 2011 NSW Country Championships 2 52.65 Luke Hinchcliffe 23 CRUIZ 16/10/10 2010 Burley Griffin October Meet 3 53.61 Adam Pine 35 Ginninderra 1/04/11 2011 Telstra Australian Swimming Champio 4 54.08 Randall Barry 17 Telopea 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 5 54.40 Sean Maloney 15 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 6 54.59 Ciaran Plenty 18 Telopea 11/02/11 2011 NSW State Open Championships 7 54.64 Jordan Hamilton 17 Ginninderra 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 8 54.92 Ryan Hore 16 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 9 55.19 Zane Jordan 19 Woden 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 10 55.87 William Pulley 16 Queanbeyan 16/10/10 2010 Burley Griffin October Meet 11 56.47 Ben Wise 21 Woden 11/02/11 2011 NSW State Open Championships 12 56.66 Dylan Appelqvist 19 Woden 26/02/11 2011 NSW Country Championships 13 56.70 Andy Chen 16 Ginninderra 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 14 57.01 Lachlan Colquhoun 14 Woden 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 15 57.86 Cameron Tysoe 14 Ginninderra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 16 57.91 John Warmenhoven 23 Canberra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 17 58.20 Matt Riddell 15 Canberra 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 18 58.38 Kade Howitt 15 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 19 58.40 Oliver Bourne 16 Canberra 5/09/10 Canberra Club Championships 2010 20 58.43 Alexander Ryan 13 Telopea 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions

200m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:53.54 Hugo Morris 16 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 2 1:58.12 Sean Maloney 15 Woden 18/04/11 2011 Australian Age Championships 3 1:58.55 Ryan Hore 16 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 4 2:00.96 Dylan Appelqvist 19 Woden 26/02/11 2011 NSW Country Championships 5 2:02.01 Luke Hinchcliffe 23 CRUIZ 16/10/10 2010 Burley Griffin October Meet 6 2:02.14 William Pulley 15 Queanbeyan 11/09/10 2010 Woden National and State Qualifying 7 2:02.21 Randall Barry 17 Telopea 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 8 2:02.47 Lachlan Colquhoun 14 Woden 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 9 2:04.15 Ciaran Plenty 18 Telopea 26/02/11 2011 NSW Country Championships 10 2:04.23 Alec Morris 14 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 11 2:04.28 Zane Jordan 19 Woden 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 12 2:04.29 Oliver Bourne 16 Ginninderra 30/10/10 2010 Telopea Summer Meet 13 2:04.48 Jordan Hamilton 17 Ginninderra 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 14 2:05.10 Cameron Tysoe 14 Ginninderra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 15 2:06.73 Andy Chen 16 Ginninderra 27/11/10 Canberra Christmas Classic 16 2:08.02 Matt Riddell 15 Canberra 11/09/10 2010 Woden National and State Qualifying 17 2:08.53 Alexander Ryan 13 Telopea 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 18 2:08.76 Angus Funnell 13 Ginninderra 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 19 2:09.69 James Harris 14 Woden 26/02/11 2011 NSW Country Championships 20 2:10.72 Jordie Welch 14 Ginninderra 26/02/11 2011 NSW Country Championships

400m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 3:59.26 Hugo Morris 16 Woden 18/04/11 2011 Australian Age Championships 2 4:06.62 Sean Maloney 15 Woden 18/04/11 2011 Australian Age Championships 3 4:11.39 Lachlan Colquhoun 14 Woden 11/02/11 2011 NSW State Open Championships 4 4:15.02 Dylan Appelqvist 19 Woden 11/02/11 2011 NSW State Open Championships 5 4:18.27 Oliver Bourne 16 Ginninderra 30/10/10 2010 Telopea Summer Meet 6 4:20.33 Alec Morris 14 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 7 4:24.32 William Pulley 16 Queanbeyan 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 8 4:26.92 Cameron Tysoe 14 Ginninderra 26/02/11 2011 NSW Country Championships 9 4:28.36 Jordie Welch 14 Ginninderra 26/02/11 2011 NSW Country Championships 10 4:29.42 Thomas Ramsay 15 Ginninderra 11/09/10 2010 Woden National and State Qualifying 11 4:31.27 Liam Barber 13 Telopea 18/04/11 2011 Australian Age Championships 12 4:32.21 Kristofer Tengstrom 14 Canberra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 13 4:36.01 Alexander Ryan 13 Telopea 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 14 4:37.29 James Dowden 16 Burley Griffin 27/11/10 Canberra Christmas Classic 15 4:38.18 Matt Riddell 15 Canberra 30/10/10 2010 Telopea Summer Meet 16 4:39.70 Nick Philippa 16 Vikings 26/02/11 2011 NSW Country Championships 17 4:42.35 Kade Howitt 16 Woden 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 18 4:46.69 Nathan Seddon 15 Woden 16/10/10 2010 Burley Griffin October Meet 19 4:46.75 Declan Moore 15 Canberra 27/11/10 Canberra Christmas Classic 20 4:46.79 James Gibson 16 Canberra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships

800m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 8:24.53 Hugo Morris 16 Woden 18/04/11 2011 Australian Age Championships 2 8:37.06 Sean Maloney 15 Woden 18/04/11 2011 Australian Age Championships 3 8:46.64 Lachlan Colquhoun 14 Woden 18/04/11 2011 Australian Age Championships 4 9:09.18 Alec Morris 14 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 5 9:16.69 Liam Barber 13 Telopea 18/04/11 2011 Australian Age Championships 6 9:20.06 Alexander Ryan 13 Telopea 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 7 9:28.58 Kristofer Tengstrom 14 Canberra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 8 9:33.58 Jordie Welch 14 Ginninderra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 9 9:37.28 Kade Howitt 16 Woden 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 10 9:42.38 James Gibson 16 Canberra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 11 9:54.23 Alex Ramsay 16 Ginninderra 7/11/10 2010 ACT Summer Distance Meet 12 10:11.32 Elijah Gatica 12 Woden 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 13 10:16.99 Lachlan Webb 12 Vikings 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 14 10:17.31 Dylan Weir 12 Vikings 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 15 10:18.09 Angus Dibden 14 Ginninderra 7/11/10 2010 ACT Summer Distance Meet 16 10:24.49 John Freeman 14 Woden 29/01/11 Queanbeyan Leagues SC Country Qualifying 17 11:11.57 Joshua Waugh 12 Canberra 12/03/11 Canberra Club Night March 2011

1500m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 15:50.36 Hugo Morris 16 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 2 16:15.11 Sean Maloney 15 Woden 18/04/11 2011 Australian Age Championships 3 16:33.06 Lachlan Colquhoun 14 Woden 18/04/11 2011 Australian Age Championships 4 16:37.03 Dylan Appelqvist 19 Woden 26/02/11 2011 NSW Country Championships 5 17:09.25 Alec Morris 15 Woden 26/02/11 2011 NSW Country Championships 6 17:11.94 Oliver Bourne 16 Ginninderra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 7 17:50.13 Jordie Welch 14 Ginninderra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 8 17:50.23 Kristofer Tengstrom 14 Canberra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 9 18:04.69 James Gibson 16 Canberra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 10 18:12.03 Kade Howitt 16 Woden 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 11 18:27.17 Nick Philippa 16 Vikings 11/09/10 2010 Woden National and State Qualifying 12 18:35.85 Alex Ramsay 16 Ginninderra 7/11/10 2010 ACT Summer Distance Meet 13 19:28.32 Angus Dibden 14 Ginninderra 7/11/10 2010 ACT Summer Distance Meet 14 19:30.97 John Freeman 14 Woden 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships

50m Back
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 27.63 Zane Jordan 19 Woden 26/02/11 2011 NSW Country Championships 2 27.75 Ryan Hore 16 Woden 26/02/11 2011 NSW Country Championships 3 28.91 Ben Wise 21 Woden 11/09/10 2010 Woden National and State Qualifying 4 29.13 Luke Hinchcliffe 24 CRUIZ 26/02/11 2011 NSW Country Championships 5 29.26 Hamish Wise 20 Woden 6/02/11 ACT Relay Championships 6 29.43 Jordan Hamilton 17 Ginninderra 26/02/11 2011 NSW Country Championships 7 29.48 Sean Maloney 15 Woden 26/02/11 2011 NSW Country Championships 8 29.65 William Pulley 15 Queanbeyan 5/09/10 Canberra Pentathlon 9 29.76 Cameron Tysoe 14 Ginninderra 26/02/11 2011 NSW Country Championships 10 30.19 Matt Riddell 15 Canberra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 11 30.31 Randall Barry 17 Telopea 11/02/11 2011 NSW State Open Championships 12 30.41 Patrick Hudson 18 Woden 16/10/10 2010 Burley Griffin October Meet 13 30.43 John Warmenhoven 23 ACT 27/03/11 James Brophy Inter-district Invitational 13 30.43 Bradley Jones 16 Queanbeyan 1/04/11 2011 Telstra Australian Swimming Champio 15 30.54 Kade Howitt 16 Woden 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 16 30.60 Nathan Seddon 16 Woden 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 17 30.80 Andy Chen 16 Ginninderra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 18 30.86 James Dowden 16 Burley Griffin 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 18 30.86 Alexander Ryan 13 Telopea 26/02/11 2011 NSW Country Championships 20 31.33 James Gibson 16 Canberra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships

100m Back
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 53.72 Ben Treffers 19 Burley Griffin 1/04/11 2011 Telstra Australian Swimming Champio 2 57.61 Ryan Hore 16 Woden 18/04/11 2011 Australian Age Championships 3 1:00.41 Zane Jordan 19 Woden 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 4 1:00.62 Ben Wise 21 Woden 1/04/11 2011 Telstra Australian Swimming Champio 5 1:01.33 Hamish Wise 20 Woden 1/04/11 2011 Telstra Australian Swimming Champio 6 1:03.04 Dylan Appelqvist 19 Woden 26/02/11 2011 NSW Country Championships 7 1:03.12 Cameron Tysoe 14 Ginninderra 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 8 1:03.16 Sean Maloney 15 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 9 1:03.26 Jordan Hamilton 17 Ginninderra 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 10 1:03.41 William Pulley 16 Queanbeyan 30/10/10 2010 Telopea Summer Meet 11 1:03.59 Matt Riddell 15 Canberra 11/09/10 2010 Woden National and State Qualifying 12 1:05.37 Thomas Ramsay 15 Ginninderra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 13 1:05.70 James Dowden 16 Burley Griffin 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 14 1:05.73 Andy Chen 16 Ginninderra 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 15 1:05.98 Kade Howitt 15 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 16 1:06.05 Patrick Hudson 18 Woden 16/10/10 2010 Burley Griffin October Meet 17 1:06.38 John Warmenhoven 23 Canberra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 18 1:06.79 Bradley Jones 16 Queanbeyan 1/04/11 2011 Telstra Australian Swimming Champio 19 1:06.82 Alex Ramsay 16 Ginninderra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 20 1:07.39 Alexander Ryan 13 Telopea 26/02/11 2011 NSW Country Championships

200m Back
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:04.37 Ryan Hore 16 Woden 18/04/11 2011 Australian Age Championships 2 2:11.94 Ben Wise 21 Woden 11/02/11 2011 NSW State Open Championships 3 2:12.55 Hamish Wise 20 Woden 11/02/11 2011 NSW State Open Championships 4 2:13.37 Cameron Tysoe 14 Ginninderra 26/02/11 2011 NSW Country Championships 5 2:16.76 William Pulley 16 Queanbeyan 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 6 2:17.15 Matt Riddell 15 Canberra 16/10/10 2010 Burley Griffin October Meet 7 2:17.72 Jordan Hamilton 17 Ginninderra 11/02/11 2011 NSW State Open Championships 8 2:18.07 Sean Maloney 15 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 9 2:18.66 Dylan Appelqvist 18 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 10 2:21.20 Kade Howitt 16 Woden 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 11 2:21.31 Thomas Ramsay 15 Ginninderra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 12 2:22.41 James Dowden 16 Burley Griffin 16/10/10 2010 Burley Griffin October Meet 13 2:22.89 Oliver Bourne 16 Ginninderra 16/10/10 2010 Burley Griffin October Meet 14 2:23.43 Lachlan Colquhoun 14 Woden 26/02/11 2011 NSW Country Championships 15 2:23.67 Patrick Hudson 18 Woden 16/10/10 2010 Burley Griffin October Meet 16 2:24.11 Alex Ramsay 16 Ginninderra 26/02/11 2011 NSW Country Championships 17 2:26.01 Toomas Mirlieb 15 Canberra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 18 2:26.83 Bradley Jones 16 Queanbeyan 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 19 2:28.58 Jordie Welch 13 Ginninderra 16/10/10 2010 Burley Griffin October Meet 20 2:29.20 Alexander Ryan 13 Telopea 30/10/10 2010 Telopea Summer Meet

50m Breast
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 28.77 Max Ireland 22 Canberra 1/04/11 2011 Telstra Australian Swimming Champio 2 29.57 Cameron Gledhill 22 Ginninderra 1/04/11 2011 Telstra Australian Swimming Champio 3 31.25 Andy Chen 16 Ginninderra 26/02/11 2011 NSW Country Championships 4 31.37 Luke Hinchcliffe 24 CRUIZ 1/04/11 2011 Telstra Australian Swimming Champio 5 31.96 Ryan Hore 16 Woden 18/04/11 2011 Australian Age Championships 6 32.30 Dylan Appelqvist 19 Woden 26/02/11 2011 NSW Country Championships 7 32.34 Richard Eliason 22 Ginninderra 1/04/11 2011 Telstra Australian Swimming Champio 7 32.34 Randall Barry 17 Telopea 11/02/11 2011 NSW State Open Championships 9 32.45 Ben Martin 25 Vikings 29/01/11 Queanbeyan Leagues SC Country Qualifying 10 32.61 Ciaran Plenty 18 Telopea 11/09/10 2010 Woden National and State Qualifying 11 32.82 Lachlan Colquhoun 14 Woden 11/02/11 2011 NSW State Open Championships 12 33.03 Daniel Philippa 19 Vikings 20/11/10 Narooma ASC AA Meet 13 33.33 Angus Funnell 14 Ginninderra 18/04/11 2011 Australian Age Championships 14 33.36 James Dowden 16 Burley Griffin 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 15 33.42 Sean Maloney 15 Woden 5/09/10 Canberra Pentathlon 16 33.52 Greg Brewer 26 Telopea 29/01/11 Queanbeyan Leagues SC Country Qualifying 17 33.54 William Pulley 15 Queanbeyan 5/09/10 Canberra Pentathlon 18 33.83 Angus Dibden 14 Ginninderra 27/11/10 Canberra Christmas Classic 19 34.03 Nic McClelland 16 Canberra 10/02/11 Canberra Club Night 10 Feb 2011 20 34.58 Nathan Seddon 16 Woden 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships

100m Breast
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:07.01 Max Ireland 22 Canberra 30/10/10 2010 Telopea Summer Meet 2 1:08.24 Andy Chen 16 Ginninderra 18/04/11 2011 Australian Age Championships 3 1:08.62 Ryan Hore 16 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 4 1:10.24 Lachlan Colquhoun 14 Woden 18/04/11 2011 Australian Age Championships 5 1:10.36 Zane Jordan 19 Woden 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 6 1:11.27 Richard Eliason 22 Ginninderra 1/04/11 2011 Telstra Australian Swimming Champio 7 1:11.54 Dylan Appelqvist 18 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 8 1:12.17 James Dowden 16 Burley Griffin 18/04/11 2011 Australian Age Championships 9 1:12.62 Luke Hinchcliffe 23 CRUIZ 30/10/10 2010 Telopea Summer Meet 10 1:12.72 Ciaran Plenty 18 Telopea 11/02/11 2011 NSW State Open Championships 11 1:12.92 Randall Barry 17 Telopea 11/02/11 2011 NSW State Open Championships 12 1:13.25 Angus Dibden 14 Ginninderra 26/02/11 2011 NSW Country Championships 13 1:13.44 Angus Funnell 14 Ginninderra 18/04/11 2011 Australian Age Championships 14 1:13.74 William Pulley 16 Queanbeyan 18/04/11 2011 Australian Age Championships 15 1:14.84 Sean Maloney 15 Woden 26/02/11 2011 NSW Country Championships 16 1:15.46 Nathan Seddon 16 Woden 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 17 1:16.17 Cameron Gledhill 22 Ginninderra 29/01/11 Queanbeyan Leagues SC Country Qualifying 18 1:16.20 William Rooks 16 Canberra 26/02/11 2011 NSW Country Championships 19 1:17.08 Nic McClelland 17 Canberra 26/02/11 2011 NSW Country Championships 20 1:17.29 Alexander Ryan 13 Telopea 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships

200m Breast
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:31.76 Lachlan Colquhoun 14 Woden 11/02/11 2011 NSW State Open Championships 2 2:32.18 Dylan Appelqvist 18 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 3 2:34.25 Andy Chen 16 Ginninderra 26/02/11 2011 NSW Country Championships 4 2:35.31 Angus Dibden 14 Ginninderra 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 5 2:35.38 William Pulley 16 Queanbeyan 18/04/11 2011 Australian Age Championships 6 2:35.41 Angus Funnell 13 Ginninderra 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 7 2:37.94 James Dowden 16 Burley Griffin 18/04/11 2011 Australian Age Championships 8 2:44.25 Nathan Seddon 15 Woden 26/02/11 2011 NSW Country Championships 9 2:48.93 Kade Howitt 15 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 10 2:49.15 Ciaran Plenty 18 Telopea 16/10/10 Dapto Invitational 11 2:49.48 Daniel Steemson 17 Vikings 11/09/10 2010 Woden National and State Qualifying 12 2:53.71 Dylan Weir 12 Vikings 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 13 2:54.36 William Rooks 16 Canberra 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 14 2:54.48 Matt Riddell 15 Canberra 27/11/10 Canberra Christmas Classic 15 2:55.43 Elijah Gatica 12 Woden 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 16 2:56.75 Tomas Muller 14 Ginninderra 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 17 2:56.94 James Harris 14 Woden 26/02/11 2011 NSW Country Championships 18 2:59.24 Jordie Welch 13 Ginninderra 11/09/10 2010 Woden National and State Qualifying 19 3:01.40 Declan Moore 15 Canberra 5/09/10 Canberra Club Championships 2010 20 3:02.49 Bradley Jones 16 Queanbeyan 7/11/10 2010 ACT Summer Distance Meet

50m Fly
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 24.39 Adam Pine 35 Ginninderra 1/04/11 2011 Telstra Australian Swimming Champio 2 25.20 Hugo Morris 16 Woden 18/04/11 2011 Australian Age Championships 3 26.56 Zane Jordan 19 Woden 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 4 26.64 Luke Hinchcliffe 23 CRUIZ 16/10/10 2010 Burley Griffin October Meet 5 27.12 Ryan Hore 16 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 6 27.50 Randall Barry 17 Telopea 11/02/11 2011 NSW State Open Championships 7 27.89 Alexander Ryan 13 Telopea 5/09/10 Canberra Pentathlon 8 28.10 Dylan Appelqvist 18 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 9 28.26 Sean Maloney 15 Woden 5/09/10 Canberra Pentathlon 10 28.27 William Pulley 15 Queanbeyan 5/09/10 Canberra Pentathlon 11 28.31 John Warmenhoven 23 Canberra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 12 28.32 Jordan Hamilton 17 Ginninderra 26/02/11 2011 NSW Country Championships 13 28.36 Kade Howitt 15 Woden 26/02/11 2011 NSW Country Championships 14 28.48 Andy Chen 16 Ginninderra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 15 28.49 Bradley Jones 16 Queanbeyan 1/04/11 2011 Telstra Australian Swimming Champio 16 28.68 James Gibson 16 Canberra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 17 28.91 Ben Wise 21 Woden 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 18 28.95 James Ashurst 16 Telopea 27/11/10 Canberra Christmas Classic 19 29.02 Luke Harvey 21 Telopea 29/01/11 Queanbeyan Leagues SC Country Qualifying 20 29.09 Hamish Wise 20 Woden 26/02/11 2011 NSW Country Championships

100m Fly
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 53.06 Adam Pine 35 Ginninderra 1/04/11 2011 Telstra Australian Swimming Champio 2 54.17 Hugo Morris 16 Woden 18/04/11 2011 Australian Age Championships 3 58.46 Ryan Hore 16 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 4 58.58 Luke Hinchcliffe 24 CRUIZ 1/04/11 2011 Telstra Australian Swimming Champio 5 1:00.00 Ciaran Plenty 18 Telopea 26/02/11 2011 NSW Country Championships 6 1:00.25 William Pulley 16 Queanbeyan 16/10/10 2010 Burley Griffin October Meet 7 1:01.04 Alexander Ryan 13 Telopea 18/04/11 2011 Australian Age Championships 8 1:01.59 Sean Maloney 15 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 9 1:01.91 Dylan Appelqvist 18 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 10 1:02.16 Lachlan Colquhoun 14 Woden 18/04/11 2011 Australian Age Championships 11 1:02.45 Randall Barry 17 Telopea 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 12 1:02.93 Kade Howitt 15 Woden 26/02/11 2011 NSW Country Championships 13 1:02.96 James Gibson 16 Canberra 10/02/11 Canberra Club Night 10 Feb 2011 14 1:03.47 Andy Chen 16 Ginninderra 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 15 1:04.47 Patrick Hudson 18 Woden 16/10/10 2010 Burley Griffin October Meet 16 1:04.64 Liam Barber 13 Telopea 18/04/11 2011 Australian Age Championships 17 1:04.75 Oliver Bourne 16 Ginninderra 22/01/11 2011 NSW Country Regional Meet - Dubbo 18 1:04.93 Daniel Steemson 18 Vikings 30/10/10 2010 Telopea Summer Meet 19 1:05.00 Hamish Wise 20 Woden 26/02/11 2011 NSW Country Championships 20 1:05.18 Declan Moore 15 Canberra 5/09/10 Canberra Club Championships 2010

200m Fly
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:59.79 Hugo Morris 16 Woden 18/04/11 2011 Australian Age Championships 2 2:12.78 William Pulley 16 Queanbeyan 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 3 2:13.90 Alexander Ryan 13 Telopea 18/04/11 2011 Australian Age Championships 4 2:16.33 Sean Maloney 15 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 5 2:16.47 James Gibson 16 Canberra 26/02/11 2011 NSW Country Championships 6 2:17.81 Liam Barber 13 Telopea 18/04/11 2011 Australian Age Championships 7 2:20.95 Lachlan Colquhoun 14 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 8 2:21.19 Dylan Appelqvist 18 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 9 2:22.42 Kade Howitt 15 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 10 2:22.61 Declan Moore 15 Canberra 16/10/10 2010 Burley Griffin October Meet 11 2:24.98 Alec Morris 14 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 12 2:27.08 Daniel Steemson 18 Vikings 26/02/11 2011 NSW Country Championships 13 2:29.20 Angus Funnell 13 Ginninderra 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 14 2:30.53 Alex Ramsay 16 Ginninderra 30/10/10 2010 Telopea Summer Meet 15 2:34.50 Jordie Welch 13 Ginninderra 16/10/10 2010 Burley Griffin October Meet 16 2:37.66 Lachlan Webb 12 Vikings 26/02/11 2011 NSW Country Championships 17 2:39.82 Toomas Mirlieb 14 Canberra 5/09/10 Canberra Club Championships 2010 18 2:40.20 Nathan De Meillon 12 Vikings 8/01/11 NSW State 10/U - 12 Years Age Championsh 19 2:40.21 Jackson Savage 12 Woden 26/02/11 2011 NSW Country Championships 20 2:40.97 James Hanson 12 Telopea 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships

200m IM
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:06.69 Hugo Morris 16 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 2 2:07.46 Ryan Hore 16 Woden 18/04/11 2011 Australian Age Championships 3 2:13.78 Dylan Appelqvist 18 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 4 2:14.46 Sean Maloney 15 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 5 2:15.52 Lachlan Colquhoun 14 Woden 18/04/11 2011 Australian Age Championships 6 2:16.01 William Pulley 16 Queanbeyan 18/04/11 2011 Australian Age Championships 7 2:17.61 Andy Chen 16 Ginninderra 18/04/11 2011 Australian Age Championships 8 2:18.34 Randall Barry 17 Telopea 26/02/11 2011 NSW Country Championships 9 2:18.59 Ciaran Plenty 18 Telopea 11/02/11 2011 NSW State Open Championships 10 2:19.33 Jordan Hamilton 17 Ginninderra 11/02/11 2011 NSW State Open Championships 11 2:20.58 Angus Funnell 14 Ginninderra 18/04/11 2011 Australian Age Championships 12 2:20.74 Alexander Ryan 13 Telopea 18/04/11 2011 Australian Age Championships 13 2:21.62 Kade Howitt 16 Woden 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 14 2:23.24 James Dowden 16 Burley Griffin 26/02/11 2011 NSW Country Championships 15 2:23.29 Nathan Seddon 15 Woden 26/02/11 2011 NSW Country Championships 16 2:24.10 Oliver Bourne 16 Ginninderra 26/02/11 2011 NSW Country Championships 17 2:25.36 Angus Dibden 14 Ginninderra 5/09/10 Canberra Pentathlon 18 2:25.40 Matt Riddell 15 Canberra 26/02/11 2011 NSW Country Championships 19 2:25.71 Thomas Ramsay 15 Ginninderra 11/09/10 2010 Woden National and State Qualifying 20 2:25.75 Alec Morris 14 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions

400m IM
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 4:31.45 Hugo Morris 16 Woden 18/04/11 2011 Australian Age Championships 2 4:35.61 Ryan Hore 16 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 3 4:41.06 Dylan Appelqvist 19 Woden 26/02/11 2011 NSW Country Championships 4 4:48.79 William Pulley 16 Queanbeyan 18/04/11 2011 Australian Age Championships 5 4:49.33 Lachlan Colquhoun 14 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 6 4:51.93 Sean Maloney 15 Woden 26/02/11 2011 NSW Country Championships 7 4:59.33 Kade Howitt 15 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 8 5:06.16 Oliver Bourne 16 Ginninderra 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 9 5:06.82 James Dowden 16 Burley Griffin 27/11/10 Canberra Christmas Classic 10 5:07.25 Alec Morris 14 Woden 11/01/11 2011 NSW State 13-18 Years Age Champions 11 5:08.30 Declan Moore 15 Canberra 16/10/10 2010 Burley Griffin October Meet 12 5:09.25 Liam Barber 13 Telopea 26/02/11 2011 NSW Country Championships 13 5:16.69 Jordie Welch 14 Ginninderra 26/02/11 2011 NSW Country Championships 14 5:17.56 Alexander Ryan 13 Telopea 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 15 5:20.35 Luke Abberton 17 Vikings 30/10/10 2010 Telopea Summer Meet 16 5:20.48 Cameron Tysoe 14 Ginninderra 30/10/10 2010 Telopea Summer Meet 17 5:23.33 Daniel Steemson 18 Vikings 29/01/11 Queanbeyan Leagues SC Country Qualifying 18 5:24.35 Nick Philippa 16 Vikings 26/02/11 2011 NSW Country Championships 19 5:36.74 Dylan Weir 12 Vikings 18/03/11 Canberra Labor Club ACT Championships 20 5:39.70 Jackson Savage 12 Woden 29/01/11 Queanbeyan Leagues SC Country Qualifying


Go back to the top of this page.