Summer 2009-10 Top 20 for Women


Long Course Ranking by Event (as at 10 April 2010)
Note: Age as at Meet age which is generally age at the first day of the meet
50m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 27.80 Ayu Barry 13 Telopea 5/04/10 2010 Australian Age Championships 2 28.03 Kaitlyn Schnyder 16 Ginninderra 10/10/09 Burley Griffin October Meet 3 28.37 Imogen Schiwy 14 Telopea 5/04/10 2010 Australian Age Championships 4 28.45 Stephanie Wise 14 Woden 27/02/10 2010 NSW Country Championships 5 28.53 Lindsay De Witte 15 Telopea 27/09/09 Canberra Summer Pentathlon 6 28.66 Sarah Robertson 16 Woden 31/10/09 Telopea Summer Meet 7 29.09 Sarah Friend 16 Woden 27/02/10 2010 NSW Country Championships 8 29.12 Meagan Ramsay 18 Ginninderra 27/02/10 2010 NSW Country Championships 9 29.44 Ashleigh Streatfield 16 Vikings 31/01/10 Queanbeyan Pentathlon 10 29.45 Lyndsay Saywell 17 Telopea 27/02/10 2010 NSW Country Championships 11 29.49 Bethany Colquhoun 15 Vikings 5/03/10 Canberra Labor Club ACT Championships 12 29.50 Jessica Traficante 18 Telopea 7/02/10 ACT Relay Championships 13 29.58 Samantha Marceddo 15 Ginninderra 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships 14 29.70 Monique Murphy 15 Vikings 27/02/10 2010 NSW Country Championships 14 29.70 Renata Krause 15 Ginninderra 28/11/09 Woden Qualifying Meet 16 29.71 Brooke James 14 Ginninderra 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships 16 29.71 Jessica Schembri 16 Ginninderra 5/03/10 Canberra Labor Club ACT Championships 18 29.73 Bonnie Zhang 12 Canberra 27/02/10 2010 NSW Country Championships 19 29.76 Kate Miller 14 Telopea 27/02/10 2010 NSW Country Championships 20 29.82 Bianca Pitts 19 Vikings 27/02/10 2010 NSW Country Championships

100m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:00.04 Lindsay De Witte 16 Telopea 5/04/10 2010 Australian Age Championships 2 1:00.89 Kaitlyn Schnyder 16 Ginninderra 12/02/10 2010 NSW State Open Championships 3 1:01.15 Stephanie Wise 14 Woden 27/02/10 2010 NSW Country Championships 4 1:01.44 Imogen Schiwy 14 Telopea 27/02/10 2010 NSW Country Championships 4 1:01.44 Meagan Ramsay 18 Ginninderra 27/02/10 2010 NSW Country Championships 6 1:01.46 Ayu Barry 13 Telopea 5/04/10 2010 Australian Age Championships 7 1:02.04 Jessica Traficante 18 Telopea 27/02/10 2010 NSW Country Championships 8 1:03.20 Bethany Colquhoun 15 Vikings 12/02/10 2010 NSW State Open Championships 9 1:03.39 Monique Murphy 15 Vikings 27/02/10 2010 NSW Country Championships 10 1:03.82 Bonnie Zhang 12 Canberra 5/03/10 Canberra Labor Club ACT Championships 11 1:03.90 Lyndsay Saywell 17 Telopea 27/02/10 2010 NSW Country Championships 12 1:04.29 Sarah Robertson 17 Woden 27/02/10 2010 NSW Country Championships 13 1:04.34 Samantha Marceddo 15 Ginninderra 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships 14 1:04.45 Jessica Schembri 16 Ginninderra 5/03/10 Canberra Labor Club ACT Championships 15 1:04.94 Grace Hoitink 12 Canberra 5/03/10 Canberra Labor Club ACT Championships 16 1:04.97 Shannon Maloney 11 Woden 16/01/10 NSW State 10/U-12 Years Age Championship 17 1:05.29 Kate Miller 14 Telopea 5/03/10 Canberra Labor Club ACT Championships 18 1:05.35 Ashleigh Streatfield 16 Vikings 31/10/09 Telopea Summer Meet 19 1:05.41 Britt McDonald 13 Canberra 12/12/09 Canberra Christmas Classic 20 1:05.47 Caitlyn Radcliffe 14 Ginninderra 5/03/10 Canberra Labor Club ACT Championships

200m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:11.15 Meagan Ramsay 17 Ginninderra 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships 2 2:11.80 Lindsay De Witte 16 Telopea 31/10/09 Telopea Summer Meet 3 2:12.44 Stephanie Wise 14 Woden 27/02/10 2010 NSW Country Championships 4 2:12.96 Kaitlyn Schnyder 16 Ginninderra 10/10/09 Burley Griffin October Meet 5 2:13.21 Jessica Traficante 18 Telopea 5/03/10 Canberra Labor Club ACT Championships 6 2:13.70 Imogen Schiwy 14 Telopea 27/02/10 2010 NSW Country Championships 7 2:16.81 Monique Murphy 15 Vikings 27/02/10 2010 NSW Country Championships 8 2:17.66 Ayu Barry 13 Telopea 27/02/10 2010 NSW Country Championships 9 2:17.75 Bethany Colquhoun 15 Vikings 27/02/10 2010 NSW Country Championships 10 2:17.77 Ashleigh Streatfield 16 Vikings 5/03/10 Canberra Labor Club ACT Championships 11 2:18.91 Miranda Debeljakovic 16 SmartStart 31/10/09 Telopea Summer Meet 12 2:19.46 Bonnie Zhang 12 Canberra 27/02/10 2010 NSW Country Championships 13 2:19.58 Fionella Metcalfe 14 Canberra 27/02/10 2010 NSW Country Championships 14 2:20.42 Katrina Lewis 21 Woden 12/12/09 Canberra Christmas Classic 15 2:20.88 Grace Hoitink 12 Canberra 27/02/10 2010 NSW Country Championships 16 2:20.97 Bianca Pitts 19 Vikings 12/12/09 Canberra Christmas Classic 17 2:22.42 Rachel Brown 12 Canberra 12/12/09 Canberra Christmas Classic 18 2:23.59 Georgia Hardy 15 Woden 31/10/09 Telopea Summer Meet 19 2:23.67 Shannon Maloney 11 Woden 16/01/10 NSW State 10/U-12 Years Age Championship 20 2:24.00 Samantha Marceddo 15 Ginninderra 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships

400m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 4:31.50 Jessica Traficante 18 Telopea 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships 2 4:32.29 Meagan Ramsay 17 Ginninderra 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships 3 4:33.77 Imogen Schiwy 14 Telopea 27/02/10 2010 NSW Country Championships 4 4:41.03 Stephanie Wise 14 Woden 27/02/10 2010 NSW Country Championships 5 4:44.86 Ashleigh Streatfield 16 Vikings 5/03/10 Canberra Labor Club ACT Championships 6 4:46.32 Monique Murphy 15 Vikings 27/02/10 2010 NSW Country Championships 7 4:48.41 Fionella Metcalfe 14 Canberra 27/02/10 2010 NSW Country Championships 8 4:48.72 Bethany Colquhoun 14 Vikings 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships 9 4:53.76 Ayu Barry 13 Telopea 27/02/10 2010 NSW Country Championships 10 4:57.62 Bianca Pitts 19 Vikings 10/10/09 Burley Griffin October Meet 11 4:57.68 Miranda Debeljakovic 16 SmartStart 10/10/09 Burley Griffin October Meet 12 4:58.99 Rachel Brown 12 Canberra 12/12/09 Canberra Christmas Classic 13 5:00.82 Nicole Martine 15 Woden 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships 14 5:03.62 Megan Bourne 13 Canberra 12/12/09 Canberra Christmas Classic 15 5:06.03 Rebekah McCoy 11 Vikings 5/03/10 Canberra Labor Club ACT Championships 16 5:08.38 Ashleigh Cockburn 11 Canberra 14/11/09 ACT Summer Distance Meet 17 5:12.76 Paula Rusanov 13 Telopea 5/03/10 Canberra Labor Club ACT Championships 18 5:13.52 Jessica Hood 15 Woden 28/11/09 Woden Qualifying Meet 19 5:13.58 Tizana Fiorese 11 Vikings 5/03/10 Canberra Labor Club ACT Championships 20 5:14.42 Bonnie Zhang 12 Canberra 14/11/09 ACT Summer Distance Meet

800m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 9:11.67 Meagan Ramsay 18 Ginninderra 27/02/10 2010 NSW Country Championships 2 9:14.28 Jessica Traficante 18 Telopea 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships 3 9:44.83 Fionella Metcalfe 14 Canberra 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships 4 9:46.27 Lindsay De Witte 16 Telopea 14/11/09 ACT Summer Distance Meet 5 9:46.47 Ashleigh Streatfield 16 Vikings 31/10/09 Telopea Summer Meet 6 9:47.39 Stephanie Wise 14 Woden 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships 7 9:59.23 Bethany Colquhoun 14 Vikings 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships 8 10:13.01 Miranda Debeljakovic 16 SmartStart 31/10/09 Telopea Summer Meet 9 10:13.82 Monique Murphy 15 Vikings 5/03/10 Canberra Labor Club ACT Championships 10 10:16.08 Bianca Pitts 19 Vikings 31/10/09 Telopea Summer Meet 11 10:28.38 Megan Bourne 13 Canberra 14/11/09 ACT Summer Distance Meet 12 10:31.05 Bonnie Zhang 12 Canberra 14/11/09 ACT Summer Distance Meet 13 10:32.50 Rachel Brown 12 Canberra 14/11/09 ACT Summer Distance Meet 14 11:10.44 Samantha Young 12 Woden 28/11/09 Woden Qualifying Meet 15 11:22.29 Emma Harris 13 Woden 14/11/09 ACT Summer Distance Meet 16 11:28.98 Briana Jones 13 Woden 14/11/09 ACT Summer Distance Meet 17 12:18.14 Ceillagh Svensson 12 Vikings 14/11/09 ACT Summer Distance Meet

1500m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 17:43.93 Jessica Traficante 18 Telopea 16/03/10 2010 Telstra Australian Championships 2 18:57.76 Fionella Metcalfe 14 Canberra 14/11/09 ACT Summer Distance Meet 3 21:12.91 Claire Mantle 15 Woden 14/11/09 ACT Summer Distance Meet

50m Back
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 31.24 Samantha Marceddo 15 Ginninderra 16/03/10 2010 Telstra Australian Championships 2 31.86 Ayu Barry 13 Telopea 27/09/09 Canberra Summer Pentathlon 3 32.09 Meagan Ramsay 18 Ginninderra 12/02/10 2010 NSW State Open Championships 4 32.57 Lyndsay Saywell 17 Telopea 27/02/10 2010 NSW Country Championships 5 32.72 Stephanie Wise 14 Woden 27/02/10 2010 NSW Country Championships 6 33.07 Kaitlyn Schnyder 16 Ginninderra 10/10/09 Burley Griffin October Meet 7 33.10 Sarah Friend 16 Woden 27/02/10 2010 NSW Country Championships 7 33.10 Imogen Schiwy 14 Telopea 27/02/10 2010 NSW Country Championships 9 33.18 Lindsay De Witte 15 Telopea 27/09/09 Canberra Summer Pentathlon 10 33.52 Ashleigh Streatfield 16 Vikings 27/02/10 2010 NSW Country Championships 11 33.57 Monique Murphy 15 Vikings 27/02/10 2010 NSW Country Championships 12 33.77 Heather Middleton 18 Telopea 28/11/09 Woden Qualifying Meet 13 34.10 Jessica Schembri 16 Ginninderra 5/03/10 Canberra Labor Club ACT Championships 14 34.13 Sally Foster 14 Ginninderra 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships 15 34.20 Bonnie Zhang 12 Canberra 27/02/10 2010 NSW Country Championships 16 34.30 Sarah Robertson 17 Woden 27/02/10 2010 NSW Country Championships 17 34.32 Kate Miller 14 Telopea 28/11/09 Woden Qualifying Meet 18 34.55 Natasha Kosev 13 Ginninderra 7/02/10 Speedo Sprint Series ACT Heats 18 34.55 Shannon Maloney 12 Woden 27/02/10 2010 NSW Country Championships 20 34.66 Jessica Traficante 18 Telopea 5/03/10 Canberra Labor Club ACT Championships

100m Back
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:05.62 Samantha Marceddo 15 Ginninderra 5/04/10 2010 Australian Age Championships 2 1:07.27 Ayu Barry 13 Telopea 5/04/10 2010 Australian Age Championships 3 1:07.66 Meagan Ramsay 18 Ginninderra 5/04/10 2010 Australian Age Championships 4 1:08.87 Lyndsay Saywell 17 Telopea 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships 5 1:09.48 Heather Middleton 18 Telopea 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships 6 1:09.52 Jessica Schembri 16 Ginninderra 5/04/10 2010 Australian Age Championships 7 1:09.69 Stephanie Wise 14 Woden 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships 8 1:10.40 Imogen Schiwy 14 Telopea 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships 9 1:10.81 Lindsay De Witte 16 Telopea 5/03/10 Canberra Labor Club ACT Championships 10 1:11.20 Monique Murphy 15 Vikings 27/02/10 2010 NSW Country Championships 11 1:11.66 Ashleigh Streatfield 16 Vikings 5/03/10 Canberra Labor Club ACT Championships 12 1:11.87 Sarah Friend 16 Woden 31/10/09 Telopea Summer Meet 13 1:13.00 Natasha Kosev 14 Ginninderra 5/03/10 Canberra Labor Club ACT Championships 14 1:13.01 Renata Krause 15 Ginninderra 28/11/09 Woden Qualifying Meet 15 1:13.35 Bonnie Zhang 12 Canberra 27/02/10 2010 NSW Country Championships 16 1:13.86 Kate Miller 14 Telopea 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships 17 1:13.95 Shannon Maloney 11 Woden 16/01/10 NSW State 10/U-12 Years Age Championship 18 1:14.04 Sarah Robertson 17 Woden 27/02/10 2010 NSW Country Championships 19 1:14.29 Maya Blaikie 13 SmartStart 27/02/10 2010 NSW Country Championships 20 1:14.33 Jessica Traficante 18 Telopea 28/11/09 Woden Qualifying Meet

200m Back
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:20.65 Samantha Marceddo 15 Ginninderra 16/03/10 2010 Telstra Australian Championships 2 2:21.92 Meagan Ramsay 18 Ginninderra 5/04/10 2010 Australian Age Championships 3 2:26.05 Lyndsay Saywell 17 Telopea 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships 4 2:27.18 Ayu Barry 13 Telopea 5/04/10 2010 Australian Age Championships 5 2:27.34 Heather Middleton 18 Telopea 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships 6 2:28.28 Jessica Schembri 16 Ginninderra 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships 7 2:28.68 Stephanie Wise 14 Woden 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships 8 2:30.46 Ashleigh Streatfield 16 Vikings 5/03/10 Canberra Labor Club ACT Championships 9 2:31.00 Imogen Schiwy 14 Telopea 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships 10 2:32.94 Lindsay De Witte 16 Telopea 5/03/10 Canberra Labor Club ACT Championships 11 2:34.11 Monique Murphy 15 Vikings 27/02/10 2010 NSW Country Championships 12 2:34.51 Miranda Debeljakovic 16 SmartStart 31/10/09 Telopea Summer Meet 13 2:37.60 Shannon Maloney 12 Woden 27/02/10 2010 NSW Country Championships 14 2:38.38 Bonnie Zhang 12 Canberra 5/03/10 Canberra Labor Club ACT Championships 15 2:40.45 Rachel Brown 12 Canberra 27/02/10 2010 NSW Country Championships 16 2:40.47 Grace Hoitink 12 Canberra 5/03/10 Canberra Labor Club ACT Championships 17 2:40.49 Maya Blaikie 13 SmartStart 27/02/10 2010 NSW Country Championships 18 2:40.62 Bethany Colquhoun 14 Vikings 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships 19 2:40.93 Sarah Friend 16 Woden 28/11/09 Woden Qualifying Meet 20 2:40.94 Natasha Kosev 13 Ginninderra 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships

50m Breast
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 34.37 Meagan Ramsay 18 Ginninderra 5/04/10 2010 Australian Age Championships 2 35.05 Jessica Schembri 16 Ginninderra 5/04/10 2010 Australian Age Championships 3 35.51 Natasha Kosev 14 Ginninderra 12/02/10 2010 NSW State Open Championships 4 36.10 Ashleigh Streatfield 16 Vikings 16/03/10 2010 Telstra Australian Championships 5 36.21 Bianca Pitts 19 Vikings 27/02/10 2010 NSW Country Championships 6 36.80 Emma Harris 13 Woden 27/02/10 2010 NSW Country Championships 7 37.03 Brooke James 14 Ginninderra 27/02/10 2010 NSW Country Championships 8 37.56 Charlotte Packard 16 Canberra 12/12/09 Canberra Christmas Classic 9 37.88 Jessica Hood 16 ACT 28/03/10 James Brophy Inter-district Invitational 10 38.27 Millie Drummond 13 Woden 27/02/10 2010 NSW Country Championships 11 38.28 Elizabeth Philippa 17 Vikings 28/11/09 Woden Qualifying Meet 12 38.53 Christie Jones 18 Vikings 12/12/09 Canberra Christmas Classic 13 38.75 Sally Foster 14 Ginninderra 12/12/09 Canberra Christmas Classic 14 38.98 Lindsay De Witte 15 Telopea 27/09/09 Canberra Summer Pentathlon 15 39.21 Tarni Miller 13 ACT 13/03/10 2010 Speedo Sprint Series Finals 16 39.44 Isabella Marinelli 11 ACT 13/03/10 2010 Speedo Sprint Series Finals 17 39.64 Samantha Marceddo 15 Ginninderra 27/02/10 2010 NSW Country Championships 18 39.83 Tayla Casey 12 Woden 12/12/09 Canberra Christmas Classic 19 39.88 Sarah Martine 18 Woden 12/12/09 Canberra Christmas Classic 20 39.93 Nicole Martine 15 Woden 12/12/09 Canberra Christmas Classic

100m Breast
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:12.04 Meagan Ramsay 18 Ginninderra 5/04/10 2010 Australian Age Championships 2 1:14.57 Jessica Schembri 16 Ginninderra 5/04/10 2010 Australian Age Championships 3 1:17.03 Natasha Kosev 13 Ginninderra 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships 4 1:17.66 Bianca Pitts 19 Vikings 27/02/10 2010 NSW Country Championships 5 1:18.86 Ashleigh Streatfield 16 Vikings 5/04/10 2010 Australian Age Championships 6 1:20.31 Emma Harris 13 Woden 5/04/10 2010 Australian Age Championships 7 1:22.35 Brooke James 14 Ginninderra 27/02/10 2010 NSW Country Championships 8 1:22.47 Charlotte Packard 16 Canberra 27/02/10 2010 NSW Country Championships 9 1:22.57 Jessica Hood 15 Woden 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships 10 1:22.82 Jessica Traficante 18 Telopea 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships 11 1:22.93 Christie Jones 18 Vikings 12/12/09 Canberra Christmas Classic 12 1:23.18 Nicole Martine 15 Woden 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships 13 1:23.85 Elizabeth Philippa 17 Vikings 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships 14 1:25.23 Samantha Marceddo 15 Ginninderra 27/02/10 2010 NSW Country Championships 15 1:25.70 Sarah Martine 18 Woden 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships 16 1:26.20 Lindsay De Witte 16 Telopea 31/10/09 Telopea Summer Meet 17 1:27.17 Millie Drummond 13 Woden 27/02/10 2010 NSW Country Championships 18 1:27.20 Tayla Casey 12 Woden 16/01/10 NSW State 10/U-12 Years Age Championship 19 1:27.99 Tarni Miller 13 Canberra 27/02/10 2010 NSW Country Championships 20 1:28.04 Sally Foster 14 Ginninderra 12/12/09 Canberra Christmas Classic

200m Breast
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:31.26 Meagan Ramsay 18 Ginninderra 16/03/10 2010 Telstra Australian Championships 2 2:40.68 Jessica Schembri 16 Ginninderra 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships 3 2:47.83 Ashleigh Streatfield 16 Vikings 31/10/09 Telopea Summer Meet 4 2:49.13 Emma Harris 13 Woden 5/03/10 Canberra Labor Club ACT Championships 5 2:49.63 Natasha Kosev 14 Ginninderra 5/04/10 2010 Australian Age Championships 6 2:53.09 Bianca Pitts 19 Vikings 12/02/10 2010 NSW State Open Championships 7 2:55.24 Nicole Martine 15 Woden 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships 8 2:55.43 Jessica Hood 15 Woden 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships 9 2:57.64 Charlotte Packard 16 Canberra 27/02/10 2010 NSW Country Championships 10 2:58.08 Brooke James 14 Ginninderra 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships 11 2:59.76 Sarah Martine 18 Woden 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships 12 3:00.80 Elizabeth Philippa 17 Vikings 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships 13 3:03.56 Isabella Marinelli 11 Woden 27/02/10 2010 NSW Country Championships 14 3:04.07 Tizana Fiorese 11 Vikings 16/01/10 NSW State 10/U-12 Years Age Championship 15 3:04.96 Tarni Miller 13 Canberra 14/11/09 ACT Summer Distance Meet 16 3:05.61 Tayla Casey 12 Woden 16/01/10 NSW State 10/U-12 Years Age Championship 17 3:07.53 Bethany Colquhoun 14 Vikings 28/11/09 Woden Qualifying Meet 18 3:09.45 Rebecca Cross 10 Vikings 12/12/09 Canberra Christmas Classic 19 3:12.94 Chelsea Brodie 15 Vikings 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships 20 3:13.70 Regan Morris 15 Vikings 12/12/09 Canberra Christmas Classic

50m Fly
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 29.90 Meagan Ramsay 17 AAUS 8/12/09 World School Games 2 30.71 Lindsay De Witte 15 Telopea 27/09/09 Canberra Summer Pentathlon 3 30.94 Bianca Pitts 19 Vikings 27/02/10 2010 NSW Country Championships 4 31.19 Monique Murphy 15 Vikings 12/02/10 2010 NSW State Open Championships 5 31.49 Kaitlyn Schnyder 16 Ginninderra 10/10/09 Burley Griffin October Meet 6 31.50 Stephanie Wise 14 Woden 12/12/09 Canberra Christmas Classic 7 31.62 Samantha Marceddo 15 Ginninderra 27/02/10 2010 NSW Country Championships 8 31.91 Natasha Kosev 13 ACT 13/03/10 2010 Speedo Sprint Series Finals 9 31.95 Ashleigh Streatfield 16 Vikings 5/03/10 Canberra Labor Club ACT Championships 10 32.00 Sally Foster 14 Ginninderra 27/02/10 2010 NSW Country Championships 11 32.04 Heather Middleton 18 Telopea 12/12/09 Canberra Christmas Classic 12 32.26 Imogen Schiwy 14 Telopea 27/09/09 Canberra Summer Pentathlon 13 32.32 Amy Brown 15 Vikings 12/12/09 Canberra Christmas Classic 14 32.45 Bethany Colquhoun 14 Vikings 12/12/09 Canberra Christmas Classic 15 32.53 Sarah Robertson 17 Woden 27/02/10 2010 NSW Country Championships 16 32.61 Ayu Barry 13 Telopea 7/02/10 Speedo Sprint Series ACT Heats 17 32.68 Britt McDonald 13 Canberra 27/09/09 Canberra Summer Pentathlon 18 32.93 Renata Krause 15 Ginninderra 28/11/09 Woden Qualifying Meet 19 33.12 Miranda Debeljakovic 16 SmartStart 10/10/09 Burley Griffin October Meet 20 33.32 Grace Hoitink 12 Canberra 7/02/10 Speedo Sprint Series ACT Heats 20 33.32 Anika Buckley 13 ACT 28/03/10 James Brophy Inter-district Invitational

100m Fly
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:05.27 Meagan Ramsay 18 Ginninderra 12/02/10 2010 NSW State Open Championships 2 1:06.70 Heather Middleton 18 Telopea 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships 3 1:08.88 Bianca Pitts 19 Vikings 27/02/10 2010 NSW Country Championships 4 1:09.01 Bethany Colquhoun 14 Vikings 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships 5 1:09.68 Lindsay De Witte 16 Telopea 31/10/09 Telopea Summer Meet 6 1:09.76 Stephanie Wise 14 Woden 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships 7 1:10.42 Britt McDonald 14 Canberra 27/02/10 2010 NSW Country Championships 8 1:10.85 Samantha Marceddo 15 Ginninderra 27/02/10 2010 NSW Country Championships 9 1:11.08 Lyndsay Saywell 17 Telopea 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships 10 1:11.17 Sarah Robertson 16 Woden 31/10/09 Telopea Summer Meet 11 1:11.64 Sally Foster 14 Ginninderra 12/12/09 Canberra Christmas Classic 12 1:12.31 Ayu Barry 13 Telopea 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships 13 1:12.54 Amy Brown 15 Vikings 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships 14 1:12.81 Caitlyn Radcliffe 14 Ginninderra 27/02/10 2010 NSW Country Championships 15 1:12.82 Natasha Kosev 13 Ginninderra 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships 16 1:13.62 Imogen Schiwy 14 Telopea 27/02/10 2010 NSW Country Championships 17 1:14.17 Christie Jones 18 Vikings 12/12/09 Canberra Christmas Classic 18 1:14.24 Jessica Traficante 18 Telopea 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships 19 1:14.30 Elizabeth Philippa 17 Vikings 31/10/09 Telopea Summer Meet 20 1:14.77 Emma Gillingham 11 Vikings 5/03/10 Canberra Labor Club ACT Championships

200m Fly
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:22.71 Meagan Ramsay 17 Ginninderra 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships 2 2:28.46 Heather Middleton 18 Telopea 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships 3 2:33.09 Bianca Pitts 19 Vikings 27/02/10 2010 NSW Country Championships 4 2:33.21 Bethany Colquhoun 14 Vikings 14/11/09 ACT Summer Distance Meet 5 2:34.04 Britt McDonald 13 Canberra 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships 6 2:37.20 Caitlyn Radcliffe 14 Ginninderra 27/02/10 2010 NSW Country Championships 7 2:37.62 Lyndsay Saywell 17 Telopea 27/02/10 2010 NSW Country Championships 8 2:42.18 Christie Jones 18 Vikings 27/02/10 2010 NSW Country Championships 9 2:43.31 Rosalea Bell 14 Canberra 10/10/09 Burley Griffin October Meet 10 2:44.09 Stephanie Wise 14 Woden 14/11/09 ACT Summer Distance Meet 11 2:45.20 Emma Gillingham 11 Vikings 5/03/10 Canberra Labor Club ACT Championships 12 2:45.69 Sally Foster 14 Ginninderra 28/11/09 Woden Qualifying Meet 13 2:46.70 Samantha Marceddo 15 Ginninderra 28/11/09 Woden Qualifying Meet 14 2:49.73 Tizana Fiorese 11 Vikings 27/02/10 2010 NSW Country Championships 15 2:49.85 Paula Rusanov 13 Telopea 5/03/10 Canberra Labor Club ACT Championships 16 2:53.47 Rebekah McCoy 11 Vikings 27/02/10 2010 NSW Country Championships 17 3:09.70 Jessica Orr 13 Ginninderra 14/02/10 2009-10 Bells and Foxys Summer Series 18 3:10.91 Ebony Norris 10 Woden 27/03/10 2009-10 Bells and Foxys Summer Series 19 3:14.98 Eliza Tetley 13 Vikings 14/02/10 2009-10 Bells and Foxys Summer Series 20 3:18.62 Annika Svensson 12 Vikings 27/03/10 2009-10 Bells and Foxys Summer Series

200m IM
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:17.52 Meagan Ramsay 18 Ginninderra 5/04/10 2010 Australian Age Championships 2 2:27.72 Jessica Schembri 16 Ginninderra 5/03/10 Canberra Labor Club ACT Championships 3 2:28.84 Ashleigh Streatfield 16 Vikings 5/03/10 Canberra Labor Club ACT Championships 4 2:31.59 Jessica Traficante 18 Telopea 28/11/09 Woden Qualifying Meet 5 2:32.03 Samantha Marceddo 15 Ginninderra 27/02/10 2010 NSW Country Championships 6 2:33.50 Lindsay De Witte 15 Telopea 27/09/09 Canberra Summer Pentathlon 7 2:34.19 Ayu Barry 13 Telopea 12/12/09 Canberra Christmas Classic 8 2:34.28 Heather Middleton 18 Telopea 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships 9 2:34.68 Lyndsay Saywell 17 Telopea 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships 10 2:35.48 Bethany Colquhoun 14 Vikings 12/12/09 Canberra Christmas Classic 11 2:36.48 Stephanie Wise 14 Woden 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships 12 2:37.21 Miranda Debeljakovic 16 SmartStart 31/10/09 Telopea Summer Meet 13 2:39.68 Natasha Kosev 14 Ginninderra 27/02/10 2010 NSW Country Championships 14 2:40.38 Bianca Pitts 19 Vikings 31/10/09 Telopea Summer Meet 15 2:40.53 Caitlyn Radcliffe 14 Ginninderra 5/03/10 Canberra Labor Club ACT Championships 16 2:40.76 Imogen Schiwy 14 Telopea 27/09/09 Canberra Summer Pentathlon 17 2:41.23 Elizabeth Philippa 17 Vikings 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships 18 2:42.94 Grace Hoitink 12 Canberra 5/03/10 Canberra Labor Club ACT Championships 19 2:43.13 Nicole Martine 15 Woden 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships 20 2:43.23 Christie Jones 18 Vikings 12/12/09 Canberra Christmas Classic

400m IM
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 4:50.12 Meagan Ramsay 18 Ginninderra 5/04/10 2010 Australian Age Championships 2 5:11.62 Jessica Traficante 18 Telopea 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships 3 5:18.27 Ashleigh Streatfield 16 Vikings 27/02/10 2010 NSW Country Championships 4 5:30.94 Miranda Debeljakovic 16 SmartStart 10/10/09 Burley Griffin October Meet 5 5:34.78 Ayu Barry 13 Telopea 14/11/09 ACT Summer Distance Meet 6 5:37.69 Bethany Colquhoun 14 Vikings 4/01/10 NSW State 13-18 Years Age Championships 7 5:38.49 Britt McDonald 14 Canberra 27/02/10 2010 NSW Country Championships 8 5:39.41 Bianca Pitts 19 Vikings 10/10/09 Burley Griffin October Meet 9 5:55.62 Rosalea Bell 14 Canberra 14/11/09 ACT Summer Distance Meet 10 6:00.72 Jessica Hood 15 Woden 14/11/09 ACT Summer Distance Meet 11 6:01.04 Paula Rusanov 13 Telopea 5/03/10 Canberra Labor Club ACT Championships 12 6:04.95 Grace Hoitink 12 Canberra 14/11/09 ACT Summer Distance Meet 13 6:37.17 Brittany Ross 13 Woden 14/11/09 ACT Summer Distance Meet 14 7:01.89 Annika Svensson 12 Vikings 17/10/09 Dapto Invitational


Go back to the top of this page.