Summer 2008-09 Top 20 for Men


Long Course Ranking by Event (as at 18 April 2009)
Note: Age as at Meet age which is generally age at the first day of the meet
50m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 24.02 Ben Treffers 17 Burley Griffin 13/02/09 NSW State Open 2 24.10 Jason Schnyder 18 ACT 1/12/08 Pacific School Games 3 24.22 Adam Pine 32 Ginninderra 8/02/09 ACT Relay Championships 4 24.34 Ciaran Plenty 16 Woden 13/04/09 Australian Age Championships 5 24.62 Luke Hinchcliffe 22 SmartStart 21/02/09 NSW Country 6 25.09 Zane Jordan 17 ZAM 13/04/09 Australian Age Championships 7 25.15 Ben Grady 20 Vikings 13/02/09 NSW State Open 8 25.58 Hugo Morris 14 Woden 13/04/09 Australian Age Championships 9 25.72 Niall Jacobsen 17 Woden 5/01/09 NSW State 13 - 18 Years 10 25.85 Christopher McClelland 16 ACT 1/12/08 Pacific School Games 11 25.93 John Warmenhoven 20 Canberra 18/10/08 Burley Griffin October Meet 12 25.95 Max Ireland 20 Canberra 13/03/09 ACT Championships 13 26.00 Brendan Rocha 21 CRUIZ 13/12/08 Canberra Christmas Classic 14 26.28 Jayden Malala 13 Woden 13/04/09 Australian Age Championships 15 26.29 Peter Bennett 17 SmartStart 1/11/08 Telopea Summer Meet 16 26.33 Nicholas Honey 16 Burley Griffin 5/01/09 NSW State 13 - 18 Years 17 26.43 Jordan Hamilton 15 Burley Griffin 13/12/08 Canberra Christmas Classic 18 26.56 Jeremy Huntley 19 Vikings 21/02/09 NSW Country 19 26.79 Ben Wise 19 Canberra 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon 20 26.84 William Pulley 14 Ginninderra 13/04/09 Australian Age Championships

75m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:26.34 Jake Schmank 8 ACT 8/03/09 Speedo Sprint Series Finals

100m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 52.96 Jason Schnyder 18 Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet 2 53.15 Ben Treffers 17 Burley Griffin 17/03/09 Telstra Australian Championships 3 53.56 Zane Jordan 17 Woden 21/02/09 NSW Country 4 54.27 Luke Hinchcliffe 22 SmartStart 21/02/09 NSW Country 5 54.65 Niall Jacobsen 17 Woden 5/01/09 NSW State 13 - 18 Years 6 54.89 Ciaran Plenty 16 Woden 13/04/09 Australian Age Championships 7 56.01 Ben Grady 20 Vikings 13/03/09 ACT Championships 8 56.78 Hugo Morris 14 Woden 13/03/09 ACT Championships 9 56.91 John Warmenhoven 20 Canberra 18/10/08 Burley Griffin October Meet 10 56.93 Nicholas Honey 16 Burley Griffin 5/01/09 NSW State 13 - 18 Years 11 57.19 Nathan Miller 15 ACT 1/12/08 Pacific School Games 12 57.29 Ben Wise 19 Burley Griffin 1/11/08 Telopea Summer Meet 13 57.79 Andy Chen 14 Ginninderra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 14 58.29 Peter Bennett 17 CRUIZ 18/10/08 Burley Griffin October Meet 15 58.51 Jayden Malala 13 Woden 21/02/09 NSW Country 15 58.51 Ryan Miller 15 ACT 1/12/08 Pacific School Games 17 58.66 Mark Edmondson 17 Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet 18 58.74 Jeremy Huntley 19 Vikings 21/02/09 NSW Country 19 59.14 Dylan Appelqvist 17 Telopea 13/03/09 ACT Championships 20 59.21 Luke Abberton 15 Vikings 21/02/09 NSW Country

200m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:55.45 Zane Jordan 17 Woden 21/02/09 NSW Country 2 1:59.26 Niall Jacobsen 17 Woden 5/01/09 NSW State 13 - 18 Years 3 2:00.00 Ben Treffers 17 Burley Griffin 13/02/09 NSW State Open 4 2:01.84 Luke Hinchcliffe 22 SmartStart 21/02/09 NSW Country 5 2:03.72 Nicholas Honey 16 Burley Griffin 21/02/09 NSW Country 6 2:03.89 Ciaran Plenty 16 Woden 21/02/09 NSW Country 7 2:05.48 Dylan Appelqvist 17 Telopea 21/02/09 NSW Country 8 2:07.22 Mitchell Nemec 16 Telopea 1/11/08 Telopea Summer Meet 9 2:07.55 Andy Chen 14 Ginninderra 13/03/09 ACT Championships 10 2:07.96 Hugo Morris 14 Woden 5/01/09 NSW State 13 - 18 Years 11 2:08.13 Peter Bennett 17 CRUIZ 18/10/08 Burley Griffin October Meet 12 2:08.18 Ryan Miller 15 Telopea 13/09/08 Woden Qualifying Meet 13 2:08.21 Jayden Malala 13 Woden 13/04/09 Australian Age Championships 14 2:08.43 William Pulley 14 Ginninderra 13/03/09 ACT Championships 15 2:10.14 Sean Maloney 13 Woden 13/04/09 Australian Age Championships 16 2:11.11 Patrick Hudson 16 Ginninderra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 17 2:12.25 Nathan Kuster 18 Telopea 1/11/08 Telopea Summer Meet 18 2:13.04 Oliver Bourne 14 Canberra 13/03/09 ACT Championships 19 2:13.18 James Ashurst 14 Telopea 7/03/09 Wizards Autumn Meet 20 2:13.62 Declan Moore 13 Canberra 13/03/09 ACT Championships

400m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 4:18.75 Dylan Appelqvist 17 Telopea 13/03/09 ACT Championships 2 4:19.77 Zane Jordan 17 Woden 13/03/09 ACT Championships 3 4:21.37 Niall Jacobsen 17 Woden 13/03/09 ACT Championships 4 4:24.88 Mitchell Nemec 16 Telopea 5/01/09 NSW State 13 - 18 Years 5 4:26.42 Andy Chen 14 Ginninderra 1/11/08 Telopea Summer Meet 6 4:26.66 William Pulley 14 Ginninderra 5/01/09 NSW State 13 - 18 Years 7 4:28.50 Hugo Morris 14 ACT 1/12/08 Pacific School Games 8 4:29.34 Sean Maloney 13 Woden 5/01/09 NSW State 13 - 18 Years 9 4:31.24 Ben Wise 19 Burley Griffin 13/12/08 Canberra Christmas Classic 10 4:32.21 Patrick Hudson 16 Ginninderra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 11 4:34.90 Oliver Bourne 14 Canberra 13/03/09 ACT Championships 12 4:35.99 Jayden Malala 13 Woden 21/02/09 NSW Country 13 4:40.75 Nick Philippa 14 Vikings 21/02/09 NSW Country 14 4:41.52 Declan Moore 13 Canberra 5/01/09 NSW State 13 - 18 Years 15 4:42.29 Luke Abberton 15 Vikings 13/03/09 ACT Championships 16 4:45.84 Thomas McKinlay 13 Woden 21/02/09 NSW Country 17 4:46.34 Alec Morris 12 Woden 10/01/09 NSW State 10/U-12 Years 18 4:46.91 Lachlan Colquhoun 12 Vikings 13/03/09 ACT Championships 19 4:47.26 Ciaran Plenty 16 Woden 13/03/09 ACT Championships 20 4:47.60 Nathan Kuster 18 Telopea 13/09/08 Woden Qualifying Meet

800m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 8:58.82 Dylan Appelqvist 17 Telopea 13/03/09 ACT Championships 2 9:15.25 Mitchell Nemec 16 ACT 1/12/08 Pacific School Games 3 9:19.12 Sean Maloney 13 Woden 13/04/09 Australian Age Championships 4 9:31.51 Andy Chen 14 Ginninderra 15/11/08 ACT Summer Distance Meet 5 9:31.66 Oliver Bourne 14 Canberra 13/03/09 ACT Championships 6 9:35.15 Nick Philippa 14 Vikings 13/03/09 ACT Championships 7 9:49.80 Alec Morris 13 Woden 13/03/09 ACT Championships 8 9:55.94 Nathan Miller 15 Telopea 13/09/08 Woden Qualifying Meet 9 9:59.59 Thomas McKinlay 13 Woden 1/11/08 Telopea Summer Meet 10 10:06.82 Jayden Malala 13 Woden 13/09/08 Woden Qualifying Meet 11 10:38.62 James Ashurst 14 Telopea 15/11/08 ACT Summer Distance Meet 12 11:00.46 Tom Bingley 13 Canberra 15/11/08 ACT Summer Distance Meet

1500m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 16:49.42 Dylan Appelqvist 17 Telopea 13/03/09 ACT Championships 2 17:45.88 Mitchell Nemec 16 Telopea 1/11/08 Telopea Summer Meet 3 17:58.74 Andy Chen 14 Ginninderra 15/11/08 ACT Summer Distance Meet 4 18:08.71 Sean Maloney 13 Woden 24/01/09 NSW Country Regionals - Qbn 5 18:19.55 Nick Philippa 14 Vikings 5/01/09 NSW State 13 - 18 Years 6 18:42.11 Nathan Miller 15 Telopea 13/09/08 Woden Qualifying Meet 7 18:43.81 Thomas McKinlay 13 Woden 1/11/08 Telopea Summer Meet 8 19:01.34 Luke Abberton 15 Vikings 15/11/08 Narooma Meet 9 19:28.44 Nathan Kuster 18 Telopea 1/11/08 Telopea Summer Meet

50m Back
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 25.10 Ben Treffers 17 Burley Griffin 17/03/09 Telstra Australian Championships 2 27.86 Jeremy Huntley 20 Vikings 17/03/09 Telstra Australian Championships 3 28.76 Zane Jordan 17 ACT 1/12/08 Pacific School Games 4 29.05 Nicholas Honey 16 Burley Griffin 17/03/09 Telstra Australian Championships 5 29.19 Luke Hinchcliffe 22 SmartStart 21/02/09 NSW Country 6 29.21 Ben Wise 19 Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet 7 29.70 Patrick Hudson 16 Ginninderra 8/02/09 ACT Relay Championships 8 29.76 Hamish Wise 18 ACT 1/12/08 Pacific School Games 9 29.86 Hugo Morris 14 Woden 13/04/09 Australian Age Championships 10 30.27 Christopher McClelland 16 ACT 1/12/08 Pacific School Games 11 30.43 John Warmenhoven 21 Canberra 21/02/09 NSW Country 12 30.54 Nik Kobetsky 22 Canberra 8/02/09 ACT Relay Championships 13 30.67 Nathan Miller 15 Telopea 21/02/09 NSW Country 13 30.67 Jordan Hamilton 15 ACT 1/12/08 Pacific School Games 15 30.90 Ryan Hore 14 Vikings 13/03/09 ACT Championships 16 30.94 Jayden Malala 13 ACT 8/03/09 Speedo Sprint Series Finals 17 31.41 Jason Schnyder 18 Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet 18 31.49 William Pulley 14 Ginninderra 21/02/09 NSW Country 19 31.64 Andy Chen 14 Ginninderra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 20 32.00 William Barker 16 Vikings 8/02/09 ACT Relay Championships

100m Back
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 55.03 Ben Treffers 17 Burley Griffin 13/04/09 Australian Age Championships 2 59.89 Jeremy Huntley 20 Vikings 17/03/09 Telstra Australian Championships 3 1:00.66 Ben Wise 19 Burley Griffin 1/11/08 Telopea Summer Meet 4 1:01.47 Nicholas Honey 16 Burley Griffin 21/11/08 NSW Duel Meet 3 5 1:02.36 Zane Jordan 17 ACT 1/12/08 Pacific School Games 6 1:02.84 Hamish Wise 18 ACT 1/12/08 Pacific School Games 7 1:03.38 Patrick Hudson 16 Ginninderra 13/04/09 Australian Age Championships 8 1:03.95 Nathan Miller 15 Telopea 13/09/08 Woden Qualifying Meet 9 1:04.47 Ryan Hore 14 Vikings 13/04/09 Australian Age Championships 10 1:04.56 Hugo Morris 14 Woden 13/04/09 Australian Age Championships 11 1:04.69 Peter Bennett 17 SmartStart 5/01/09 NSW State 13 - 18 Years 12 1:05.94 Jayden Malala 13 Woden 13/04/09 Australian Age Championships 13 1:05.99 William Pulley 14 Ginninderra 13/04/09 Australian Age Championships 14 1:06.25 Jordan Hamilton 15 Burley Griffin 13/03/09 ACT Championships 15 1:06.60 Andy Chen 14 Ginninderra 1/11/08 Telopea Summer Meet 16 1:06.92 Matthew Riddell 13 Canberra 13/04/09 Australian Age Championships 17 1:08.68 William Barker 16 Vikings 21/02/09 NSW Country 18 1:09.10 Dylan Appelqvist 17 Telopea 13/03/09 ACT Championships 19 1:09.16 James Dowden 14 Burley Griffin 21/02/09 NSW Country 20 1:09.50 Ryan Miller 15 Telopea 13/09/08 Woden Qualifying Meet

200m Back
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:09.04 Ben Wise 19 Burley Griffin 13/12/08 Canberra Christmas Classic 2 2:09.36 Nicholas Honey 16 Burley Griffin 13/04/09 Australian Age Championships 3 2:10.41 Jeremy Huntley 20 Vikings 17/03/09 Telstra Australian Championships 4 2:16.27 Patrick Hudson 16 Ginninderra 13/04/09 Australian Age Championships 5 2:16.73 Hamish Wise 18 ACT 1/12/08 Pacific School Games 6 2:17.71 Nathan Miller 15 Telopea 13/04/09 Australian Age Championships 7 2:18.67 Peter Bennett 17 SmartStart 13/03/09 ACT Championships 8 2:18.80 Hugo Morris 14 Woden 13/04/09 Australian Age Championships 9 2:19.83 Robert Albertson-Kill 17 ACT 1/12/08 Pacific School Games 10 2:20.35 William Pulley 14 Ginninderra 13/04/09 Australian Age Championships 11 2:20.98 Ryan Hore 14 Vikings 13/04/09 Australian Age Championships 12 2:21.65 Dylan Appelqvist 17 Telopea 13/03/09 ACT Championships 13 2:22.25 Andy Chen 14 Ginninderra 1/11/08 Telopea Summer Meet 14 2:23.01 Matthew Riddell 13 Canberra 13/04/09 Australian Age Championships 15 2:24.27 Jordan Hamilton 15 Burley Griffin 13/03/09 ACT Championships 16 2:24.98 Jayden Malala 13 Woden 13/04/09 Australian Age Championships 17 2:25.60 James Dowden 14 Burley Griffin 13/03/09 ACT Championships 18 2:26.24 Joss Whitford 16 Canberra 13/03/09 ACT Championships 19 2:28.11 Luke Abberton 15 Vikings 13/03/09 ACT Championships 20 2:29.72 Luke Hinchcliffe 21 SmartStart 13/09/08 Woden Qualifying Meet

50m Breast
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 31.51 Max Ireland 20 Canberra 13/03/09 ACT Championships 2 31.89 Peter Bennett 17 SmartStart 13/03/09 ACT Championships 3 32.68 Zane Jordan 17 ACT 1/12/08 Pacific School Games 4 33.05 Andy Chen 14 Ginninderra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 5 33.58 Mark Edmondson 17 Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet 6 34.00 Richard Eliason 20 Ginninderra 17/03/09 Telstra Australian Championships 7 34.08 Nigel Hinder 16 Canberra 21/03/09 Bells and Foxys Summer Series 8 34.13 Don Rocha 16 ACT 1/12/08 Pacific School Games 9 34.21 Aiden Wright 15 Queanbeyan 13/12/08 Canberra Christmas Classic 10 34.55 Dylan Appelqvist 17 Telopea 13/03/09 ACT Championships 11 34.90 Ryan Hore 13 ACT 1/12/08 Pacific School Games 12 35.32 Jayden Malala 13 ACT 8/03/09 Speedo Sprint Series Finals 13 36.14 James Ashurst 14 Telopea 21/02/09 NSW Country 14 36.26 Bradley Jones 14 ACT 29/03/09 Brophy 15 36.30 Ben Symons 15 ACT 1/12/08 Pacific School Games 16 37.00 Sean Maloney 13 ACT 29/03/09 Brophy 17 37.12 Jack Tyson 14 Burley Griffin 13/03/09 ACT Championships 18 37.20 Josh Lind 13 Queanbeyan 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 19 37.46 Ben Wise 19 Canberra 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon 20 37.75 Timothy Young 13 Ginninderra 21/02/09 NSW Country

100m Breast
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:08.98 Zane Jordan 17 ZAM 13/04/09 Australian Age Championships 2 1:09.57 Peter Bennett 17 SmartStart 13/04/09 Australian Age Championships 3 1:11.02 Daniel Philippa 17 Vikings 13/03/09 ACT Championships 4 1:12.03 Andy Chen 14 Ginninderra 5/01/09 NSW State 13 - 18 Years 5 1:13.31 Ciaran Plenty 16 Woden 13/03/09 ACT Championships 6 1:13.53 Dylan Appelqvist 16 Telopea 5/01/09 NSW State 13 - 18 Years 7 1:14.52 Richard Eliason 20 Ginninderra 17/03/09 Telstra Australian Championships 8 1:16.34 Jayden Malala 13 Woden 5/01/09 NSW State 13 - 18 Years 9 1:16.46 Aiden Wright 15 ACT 1/12/08 Pacific School Games 10 1:16.59 Nigel Hinder 16 Canberra 21/03/09 Bells and Foxys Summer Series 11 1:17.61 Don Rocha 16 ACT 1/12/08 Pacific School Games 12 1:18.08 Ryan Hore 13 Vikings 5/01/09 NSW State 13 - 18 Years 13 1:18.73 James Ashurst 14 Telopea 21/02/09 NSW Country 14 1:18.89 James Dowden 14 Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet 15 1:20.04 Jack Tyson 14 Burley Griffin 13/03/09 ACT Championships 16 1:20.48 Ben Symons 15 ACT 1/12/08 Pacific School Games 17 1:20.75 Timothy Young 13 Ginninderra 21/02/09 NSW Country 18 1:21.26 Josh Lind 13 Queanbeyan 5/01/09 NSW State 13 - 18 Years 19 1:21.54 Bradley Jones 14 Queanbeyan 13/03/09 ACT Championships 20 1:21.56 Lachlan Colquhoun 12 Vikings 21/02/09 NSW Country

200m Breast
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:30.89 Peter Bennett 17 SmartStart 13/04/09 Australian Age Championships 2 2:37.42 Dylan Appelqvist 16 Telopea 5/01/09 NSW State 13 - 18 Years 3 2:38.68 Andy Chen 14 Ginninderra 5/01/09 NSW State 13 - 18 Years 4 2:41.38 Daniel Philippa 17 Vikings 21/02/09 NSW Country 5 2:47.09 Ciaran Plenty 16 Woden 13/03/09 ACT Championships 6 2:49.75 Jayden Malala 13 Woden 5/01/09 NSW State 13 - 18 Years 7 2:51.03 James Dowden 14 ACT 1/12/08 Pacific School Games 8 2:53.28 James Ashurst 14 Telopea 13/03/09 ACT Championships 9 2:54.56 Jack Tyson 14 Burley Griffin 13/03/09 ACT Championships 10 2:55.17 Ryan Hore 13 Vikings 5/01/09 NSW State 13 - 18 Years 11 2:55.68 William Pulley 14 Ginninderra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 12 2:56.55 Timothy Young 13 Ginninderra 13/03/09 ACT Championships 13 2:58.18 Declan Moore 13 Canberra 13/03/09 ACT Championships 14 2:58.89 Nick Philippa 14 Vikings 1/11/08 Telopea Summer Meet 14 2:58.89 Nathan Seddon 13 Woden 13/12/08 Canberra Christmas Classic 16 2:59.12 Nicholas McClelland 14 ACT 21/09/08 Club Challenge Cup 17 3:00.57 Lachlan Colquhoun 12 Vikings 10/01/09 NSW State 10/U-12 Years 18 3:00.58 Josh Lind 13 Queanbeyan 13/09/08 Woden Qualifying Meet 19 3:00.66 Angus Dibden 13 Ginninderra 13/03/09 ACT Championships 20 3:01.53 Bradley Jones 14 Queanbeyan 1/11/08 Telopea Summer Meet

50m Fly
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 24.08 Adam Pine 32 Ginninderra 13/02/09 NSW State Open 2 24.72 Ben Treffers 17 Burley Griffin 17/03/09 Telstra Australian Championships 3 26.71 Ciaran Plenty 16 ACT 1/12/08 Pacific School Games 4 26.84 Ben Grady 20 Vikings 13/03/09 ACT Championships 5 26.85 Jason Schnyder 18 Burley Griffin 21/02/09 NSW Country 6 27.06 Nathan Miller 15 Telopea 21/02/09 NSW Country 7 27.82 Niall Jacobsen 17 Woden 21/02/09 NSW Country 8 27.84 Christopher McClelland 16 ACT 1/12/08 Pacific School Games 9 27.86 Zane Jordan 17 Woden 21/02/09 NSW Country 10 27.97 Mark Edmondson 17 Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet 11 28.09 Brendan Rocha 21 CRUIZ 13/12/08 Canberra Christmas Classic 12 28.23 Ryan Miller 15 Telopea 13/09/08 Woden Qualifying Meet 13 28.30 Luke Hinchcliffe 21 SmartStart 13/09/08 Woden Qualifying Meet 14 28.34 Hugo Morris 14 Woden 21/02/09 NSW Country 15 28.35 Nicholas Honey 16 Burley Griffin 13/03/09 ACT Championships 16 28.58 Andy Chen 14 Ginninderra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 17 28.65 James Ashurst 14 ACT 29/03/09 Brophy 18 28.84 Jayden Malala 13 Woden 21/02/09 NSW Country 19 28.87 Max Ireland 20 Canberra 13/03/09 ACT Championships 20 29.05 Ben Wise 19 Canberra 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon

100m Fly
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 52.24 Adam Pine 33 Ginninderra 17/03/09 Telstra Australian Championships 2 58.45 Nathan Miller 15 Telopea 5/01/09 NSW State 13 - 18 Years 3 58.61 Ben Grady 20 Vikings 13/03/09 ACT Championships 4 58.68 Hugo Morris 14 Woden 13/04/09 Australian Age Championships 5 59.13 Jason Schnyder 18 Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet 6 1:00.20 Peter Bennett 17 SmartStart 13/03/09 ACT Championships 7 1:00.25 Niall Jacobsen 17 Woden 21/02/09 NSW Country 8 1:00.84 Ryan Miller 15 Telopea 13/04/09 Australian Age Championships 9 1:01.31 Ciaran Plenty 16 Woden 13/03/09 ACT Championships 10 1:01.67 Mark Edmondson 17 Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet 11 1:01.93 Nicholas Honey 16 Burley Griffin 5/01/09 NSW State 13 - 18 Years 12 1:01.98 Zane Jordan 17 Woden 21/02/09 NSW Country 13 1:02.58 Andy Chen 14 Ginninderra 13/03/09 ACT Championships 14 1:03.55 Mitchell Nemec 16 Telopea 5/01/09 NSW State 13 - 18 Years 15 1:03.74 Patrick Hudson 16 Ginninderra 13/03/09 ACT Championships 16 1:04.20 William Pulley 14 Ginninderra 13/03/09 ACT Championships 17 1:04.60 Luke Abberton 15 Vikings 13/03/09 ACT Championships 18 1:05.53 James Ashurst 14 Telopea 13/03/09 ACT Championships 19 1:05.68 Jayden Malala 13 Woden 13/03/09 ACT Championships 20 1:06.07 Dylan Appelqvist 17 Telopea 13/03/09 ACT Championships

200m Fly
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:07.38 Hugo Morris 14 Woden 13/04/09 Australian Age Championships 2 2:13.78 Nathan Miller 15 Telopea 13/04/09 Australian Age Championships 3 2:16.66 William Pulley 14 Ginninderra 21/02/09 NSW Country 4 2:17.88 Andy Chen 14 Ginninderra 13/04/09 Australian Age Championships 5 2:18.49 Niall Jacobsen 17 ACT 1/12/08 Pacific School Games 6 2:19.09 Mitchell Nemec 16 Telopea 1/11/08 Telopea Summer Meet 7 2:19.20 Ryan Miller 15 Telopea 13/09/08 Woden Qualifying Meet 8 2:19.66 Peter Bennett 17 SmartStart 13/03/09 ACT Championships 9 2:21.04 Patrick Hudson 16 Ginninderra 5/01/09 NSW State 13 - 18 Years 10 2:21.53 Declan Moore 13 Canberra 5/01/09 NSW State 13 - 18 Years 11 2:22.57 Luke Abberton 15 Vikings 5/01/09 NSW State 13 - 18 Years 12 2:23.96 Robert Albertson-Kill 17 ACT 1/12/08 Pacific School Games 13 2:24.72 Sean Maloney 13 Woden 5/01/09 NSW State 13 - 18 Years 14 2:29.05 Jayden Malala 13 Woden 13/03/09 ACT Championships 15 2:34.91 James Gibson 14 Canberra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 16 2:42.25 Alex Ramsay 14 Ginninderra 13/03/09 ACT Championships 17 2:42.59 Alec Morris 13 Woden 13/03/09 ACT Championships 18 2:44.48 Alexander Ryan 11 Telopea 13/03/09 ACT Championships 19 2:49.62 Lachlan Colquhoun 12 Vikings 1/03/09 Bells and Foxys Summer Series 20 3:06.13 Lachlan Trabinger 12 Vikings 13/09/08 Woden Qualifying Meet

200m IM
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:17.13 Peter Bennett 17 ACT 1/12/08 Pacific School Games 2 2:17.15 Zane Jordan 17 Woden 13/09/08 Woden Qualifying Meet 3 2:17.87 Ciaran Plenty 16 ACT 1/12/08 Pacific School Games 4 2:18.31 Dylan Appelqvist 17 Telopea 13/03/09 ACT Championships 5 2:18.50 Andy Chen 14 Ginninderra 21/02/09 NSW Country 6 2:19.36 Niall Jacobsen 17 Woden 5/01/09 NSW State 13 - 18 Years 7 2:19.50 Luke Hinchcliffe 22 SmartStart 21/02/09 NSW Country 8 2:21.28 Hugo Morris 14 Woden 13/03/09 ACT Championships 9 2:21.68 Ryan Hore 14 Vikings 13/04/09 Australian Age Championships 10 2:23.11 William Pulley 14 Ginninderra 21/02/09 NSW Country 11 2:23.46 Jayden Malala 13 Woden 13/03/09 ACT Championships 12 2:23.88 Mark Edmondson 17 Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet 13 2:26.45 Patrick Hudson 16 Ginninderra 13/03/09 ACT Championships 14 2:27.67 Mitchell Nemec 16 ACT 21/09/08 Club Challenge Cup 15 2:27.75 James Ashurst 14 Telopea 13/03/09 ACT Championships 16 2:28.77 Luke Abberton 15 Vikings 21/02/09 NSW Country 17 2:31.05 Matthew Riddell 13 Canberra 13/03/09 ACT Championships 18 2:32.07 James Dowden 14 ACT 21/09/08 Club Challenge Cup 19 2:32.23 Ben Wise 19 Canberra 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon 20 2:34.47 Nick Philippa 14 Vikings 21/02/09 NSW Country

400m IM
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 4:54.93 Andy Chen 14 Ginninderra 5/01/09 NSW State 13 - 18 Years 2 4:55.42 Dylan Appelqvist 17 Telopea 21/02/09 NSW Country 3 4:57.75 Peter Bennett 17 ACT 1/12/08 Pacific School Games 4 5:00.19 William Pulley 14 Ginninderra 5/01/09 NSW State 13 - 18 Years 5 5:06.83 Patrick Hudson 16 Ginninderra 15/11/08 ACT Summer Distance Meet 6 5:07.63 Niall Jacobsen 17 ACT 1/12/08 Pacific School Games 7 5:12.25 Jayden Malala 13 Woden 13/03/09 ACT Championships 8 5:12.40 Declan Moore 13 Canberra 5/01/09 NSW State 13 - 18 Years 9 5:15.23 Luke Abberton 15 Vikings 13/03/09 ACT Championships 10 5:15.83 Mitchell Nemec 16 Telopea 1/11/08 Telopea Summer Meet 11 5:21.42 James Dowden 14 Burley Griffin 5/01/09 NSW State 13 - 18 Years 12 5:24.90 Nick Philippa 14 Vikings 13/03/09 ACT Championships 13 5:39.50 James Gibson 14 Canberra 15/11/08 ACT Summer Distance Meet 14 5:40.93 Lachlan Colquhoun 12 Vikings 13/03/09 ACT Championships 15 5:40.98 Matthew Riddell 13 Canberra 15/11/08 ACT Summer Distance Meet 16 5:51.18 Lachlan Trabinger 12 Vikings 13/03/09 ACT Championships 17 6:02.76 Alec Morris 12 Woden 1/11/08 Telopea Summer Meet


Go back to the top of this page.