Summer 2008-09 Age Top 10 for Women


Long Course Ranking by Event (as at 18 April 2009)
Note: Age as at Meet age which is generally age at the first day of the meet
8 & Under 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 36.29 Kobi Kiraly Woden 1/11/08 Telopea Summer Meet 2 39.79 Abbey Webb ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet 3 40.48 Taylah Bacon Vikings 11/10/08 Bells and Foxys Summer Series 4 40.92 Amelia Laudenbach Vikings 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 5 41.36 Siani Swarbrick Woden 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 6 41.59 Eskedar Gavel CRUIZ 23/11/08 Bells and Foxys Summer Series 7 42.06 Lauren Elliott Queanbeyan 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon 8 42.45 Ellie Hoitink Canberra 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 9 43.11 Jaime McGuire ACT 8/03/09 2009 Speedo Sprint Series Finals 10 44.37 Brooke Gilroy Vikings 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

9 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 34.10 Kobi Kiraly ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet 2 34.88 Rebecca Cross ACT 8/03/09 2009 Speedo Sprint Series Finals 3 36.36 Ebony Norris Woden 13/12/08 Canberra Christmas Classic 4 36.46 Breana Gilroy Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 5 37.97 Gabrielle Scarth-Johnson Vikings 13/12/08 Canberra Christmas Classic 6 38.54 Tamika Veale CRUIZ 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 7 39.57 Lauren Elliott Queanbeyan 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 8 39.67 Emma Gillingham Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet 9 40.21 Eskedar Gavel CRUIZ 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 10 40.28 Taylah Bacon Vikings 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats

10 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 33.03 Shannon Maloney ACT 1/12/08 Pacific School Games 2 33.70 Tizana Fiorese Burley Griffin 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 3 34.19 Rebekah McCoy Vikings 10/01/09 NSW State 10/U-12 Years Age Championship 4 34.55 Ellie Hearn Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 5 35.26 Ashleigh Cockburn Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 6 35.65 Isabella Marinelli Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 7 35.77 Emily French CRUIZ 13/12/08 Canberra Christmas Classic 8 36.06 Ashley Groch Canberra 18/10/08 Burley Griffin October Meet 9 36.38 Gabrielle Scarth-Johnson Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 10 36.95 Alexandra Ashley Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships

11 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 31.38 Bonnie Zhang Canberra 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 2 32.17 Shannon Maloney Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 3 32.59 Claire Bailey ACT 1/12/08 Pacific School Games 4 32.87 Carly Symons Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 5 32.95 Grace Hoitink Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 6 33.21 Rachel Brown Canberra 10/01/09 NSW State 10/U-12 Years Age Championship 7 33.31 Arabella Schiwy Canberra 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon 8 33.56 Maya Blaikie CRUIZ 18/10/08 Burley Griffin October Meet 9 33.68 Eliza Tetley Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet 10 34.23 Tayla Casey Woden 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats

12 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 28.94 Ayu Barry Telopea 21/02/09 2009 NSW Country Championships 2 30.15 Britt McDonald Canberra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 3 30.16 Anika Buckley Queanbeyan 21/02/09 2009 NSW Country Championships 4 31.20 Lua Plant Ginninderra 10/01/09 NSW State 10/U-12 Years Age Championship 5 31.22 Paula Rusanov Queanbeyan 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 6 31.36 Holly Williams Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 7 31.96 Natasha Kosev Ginninderra 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 8 32.28 Priscilla Symmes Queanbeyan 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 9 32.46 Brooke James Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet 10 32.51 Aisha Collins Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships

13 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 27.89 Ashleigh Sunderland Woden 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 2 29.35 Stephanie Wise Burley Griffin 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 3 29.51 Imogen Schiwy Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 3 29.51 Emma Thompson Woden 13/04/09 2009 Australian Age Championships 5 29.81 Bethany Colquhoun Vikings 18/10/08 Burley Griffin October Meet 6 29.96 Britt McDonald Canberra 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 7 30.47 Kate Miller Telopea 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 8 30.69 Amy Brown ACT 21/09/08 Club Challenge Cup 9 31.33 Dajana Bogojevic Queanbeyan 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon 10 31.61 Bethany Stone ACT 8/03/09 2009 Speedo Sprint Series Finals

14 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 28.33 Ashleigh Sunderland Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 2 28.60 Lindsay De Witte Telopea 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 3 28.90 Renata Krause Ginninderra 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 4 29.41 Monique Murphy ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet 5 29.67 Georgia Hardy ACT 1/12/08 Pacific School Games 6 29.69 Amy Brown Vikings 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 7 30.15 Samantha Marceddo Ginninderra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 8 30.31 Jessica Hood Woden 8/02/09 ACT Relay Championships 9 30.49 Brianna Charteris ACT 1/12/08 Pacific School Games 9 30.49 Ashleigh Streatfield Vikings 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet

15 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 26.63 Kaitlyn Schnyder Burley Griffin 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 2 27.67 Sarah Burford ACT 1/12/08 Pacific School Games 3 28.28 Lindsay De Witte ACT 1/12/08 Pacific School Games 4 28.39 Sarah Friend Woden 13/12/08 Canberra Christmas Classic 5 29.34 Lyndsay Saywell Telopea 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 6 29.44 Ashleigh Streatfield Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 7 29.51 Laura Angus Telopea 1/11/08 Telopea Summer Meet 8 30.10 Chloe Yin Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 9 30.52 Miranda Debeljakovic CRUIZ 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 10 30.59 Jessica Hood ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet

16 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 28.05 Claire Nicholls Burley Griffin 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 2 28.61 Sarah Burford Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 3 28.98 Lyndsay Saywell ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet 4 29.17 Maddie Powley Ginninderra 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon 5 29.25 Jessica Cartwright ACT 1/12/08 Pacific School Games 6 29.56 Jessica Traficante Telopea 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 7 29.60 Meagan Ramsay Ginninderra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 8 29.83 Afton Palmer Burley Griffin 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 9 30.33 Alana Dougherty ACT 1/12/08 Pacific School Games 10 30.97 Erin Sciortino Vikings 8/02/09 ACT Relay Championships

17 & Over 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 28.07 Amy White Woden 1/11/08 Telopea Summer Meet 2 28.09 Maddie Powley Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 3 28.18 Mikayla Pelkowitz Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 4 28.91 Katrina Lewis AAUS 14/09/08 Paralympic Games 5 29.51 Charlotte Marshall ACT 1/12/08 Pacific School Games 6 29.63 Cassandra Reid Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet 7 29.75 Jessica Traficante Telopea 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 8 29.91 Heather Middleton Telopea 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 9 30.35 Tamara Gradden Telopea 13/12/08 Canberra Christmas Classic 10 30.57 Sharna Holding Burley Griffin 13/12/08 Canberra Christmas Classic

8 & Under 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:21.14 Kobi Kiraly Woden 1/11/08 Telopea Summer Meet 2 1:31.88 Amelia Laudenbach Vikings 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 3 1:36.29 Taylah Bacon Vikings 11/10/08 Bells and Foxys Summer Series 4 1:37.06 Ellie Hoitink Canberra 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 5 1:39.50 Brooke Gilroy Vikings 24/01/09 NSW Country Regional Meet - Queanbeyan 6 1:40.30 Eskedar Gavel CRUIZ 23/11/08 Bells and Foxys Summer Series 7 1:41.78 Abbey Webb Vikings 23/11/08 Bells and Foxys Summer Series 8 1:44.32 Adele Burke Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet 9 1:45.31 Jaime McGuire Vikings 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 10 1:45.56 Rachel Crawford Burley Griffin 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

9 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:19.50 Rebecca Cross Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 2 1:20.24 Kobi Kiraly Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 3 1:24.15 Ebony Norris Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 4 1:25.84 Breana Gilroy Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 5 1:26.43 Emma Gillingham Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet 6 1:26.77 Tamika Veale CRUIZ 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 7 1:28.94 Gabrielle Scarth-Johnson Vikings 18/10/08 Burley Griffin October Meet 8 1:31.89 Tennille Miller Canberra 18/10/08 Burley Griffin October Meet 9 1:32.28 Taylah Bacon Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 10 1:32.75 Rhiannon Thompson Queanbeyan 28/02/09 Queanbeyan Club Champs 2009

10 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:13.13 Tizana Fiorese Burley Griffin 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 2 1:15.18 Rebekah McCoy Vikings 21/02/09 2009 NSW Country Championships 3 1:15.26 Ellie Hearn Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 4 1:16.01 Shannon Maloney Woden 1/11/08 Telopea Summer Meet 5 1:16.59 Ashleigh Cockburn Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 6 1:18.40 Ashley Groch Canberra 18/10/08 Burley Griffin October Meet 7 1:20.95 Isabella Marinelli Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 8 1:21.84 Emily French CRUIZ 24/01/09 NSW Country Regional Meet - Queanbeyan 9 1:22.67 Emma Gillingham Burley Griffin 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 10 1:23.30 Gabrielle Scarth-Johnson Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships

11 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:07.39 Bonnie Zhang Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 2 1:09.10 Shannon Maloney Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 3 1:11.09 Grace Hoitink Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 4 1:13.03 Rachel Brown Canberra 21/02/09 2009 NSW Country Championships 5 1:14.08 Arabella Schiwy Canberra 18/10/08 Burley Griffin October Meet 6 1:14.32 Eliza Tetley Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet 7 1:15.73 Maya Blaikie CRUIZ 18/10/08 Burley Griffin October Meet 8 1:17.29 Carly Symons Woden 13/12/08 Canberra Christmas Classic 9 1:18.18 Jessie Reynolds Woden 13/12/08 Canberra Christmas Classic 10 1:19.13 Georgia Rowland Woden 13/12/08 Canberra Christmas Classic

12 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:05.09 Ayu Barry Telopea 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 2 1:05.63 Britt McDonald Canberra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 3 1:09.23 Holly Williams Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 4 1:09.92 Anika Buckley Queanbeyan 21/02/09 2009 NSW Country Championships 5 1:11.22 Paula Rusanov Queanbeyan 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 6 1:11.27 Priscilla Symmes Queanbeyan 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 7 1:12.32 Brooke James Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet 8 1:12.85 Lua Plant Ginninderra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 9 1:13.36 Jessica Orr Ginninderra 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 10 1:13.54 Natasha Kosev Ginninderra 1/11/08 Telopea Summer Meet

13 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:00.75 Ashleigh Sunderland Woden 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 2 1:03.31 Stephanie Wise Burley Griffin 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 3 1:04.17 Imogen Schiwy Canberra 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 4 1:04.74 Bethany Colquhoun ACT 1/12/08 Pacific School Games 5 1:05.61 Britt McDonald Canberra 21/02/09 2009 NSW Country Championships 6 1:05.83 Amy Brown Vikings 1/11/08 Telopea Summer Meet 7 1:06.15 Emma Thompson Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 8 1:07.59 Kate Miller Telopea 13/12/08 Canberra Christmas Classic 9 1:08.31 Caitlyn Radcliffe Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 10 1:08.53 Fionella Metcalfe Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships

14 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:01.85 Lindsay De Witte Telopea 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 2 1:02.42 Ashleigh Sunderland Woden 13/04/09 2009 Australian Age Championships 3 1:02.94 Monique Murphy Vikings 21/02/09 2009 NSW Country Championships 4 1:04.07 Renata Krause Ginninderra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 5 1:04.48 Georgia Hardy Woden 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 6 1:04.53 Brianna Charteris Ginninderra 21/02/09 2009 NSW Country Championships 7 1:04.86 Samantha Marceddo Ginninderra 18/10/08 Burley Griffin October Meet 8 1:05.61 Bethany Colquhoun Vikings 21/02/09 2009 NSW Country Championships 9 1:05.77 Amy Brown Vikings 21/02/09 2009 NSW Country Championships 10 1:06.95 Ashleigh Streatfield Vikings 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet

15 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 57.54 Kaitlyn Schnyder Burley Griffin 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 2 1:00.17 Lindsay De Witte ACT 1/12/08 Pacific School Games 3 1:01.76 Sarah Friend Woden 21/11/08 NSW Duel Meet #3 4 1:02.63 Sarah Burford Woden 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 5 1:03.85 Laura Angus Telopea 1/11/08 Telopea Summer Meet 6 1:04.10 Ashleigh Streatfield Vikings 21/02/09 2009 NSW Country Championships 7 1:05.57 Jessica Schembri Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 8 1:05.73 Miranda Debeljakovic CRUIZ 21/02/09 2009 NSW Country Championships 9 1:06.58 Georgia Hardy Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 10 1:08.32 Nicole Martine Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships

16 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:00.56 Claire Nicholls ACT 1/12/08 Pacific School Games 2 1:01.38 Sarah Burford Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 3 1:02.04 Meagan Ramsay ACT 1/12/08 Pacific School Games 4 1:02.90 Lyndsay Saywell Telopea 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 5 1:03.06 Jessica Traficante Telopea 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 6 1:07.19 Alana Dougherty ACT 1/12/08 Pacific School Games 7 1:09.53 Elizabeth Philippa Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 8 1:12.68 Tamara Gradden Telopea 1/11/08 Telopea Summer Meet 9 1:12.99 Tenaya Veale CRUIZ 18/10/08 Burley Griffin October Meet 10 1:14.21 Amanda Clifford Telopea 1/11/08 Telopea Summer Meet

17 & Over 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:00.91 Maddie Powley Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 2 1:01.10 Amy White Woden 1/11/08 Telopea Summer Meet 3 1:02.52 Jessica Traficante Telopea 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 4 1:02.62 Meagan Ramsay Ginninderra 21/02/09 2009 NSW Country Championships 5 1:05.10 Mikayla Pelkowitz Ginninderra 13/02/09 2009 NSW State Open Championships 6 1:07.41 Bianca Pitts ACT 21/09/08 Club Challenge Cup 7 1:07.52 Heather Middleton Telopea 1/11/08 Telopea Summer Meet 8 1:07.53 Tamara Gradden Telopea 21/02/09 2009 NSW Country Championships 9 1:08.23 Sarah Martine Woden 13/12/08 Canberra Christmas Classic 10 1:09.53 Sharna Holding Burley Griffin 14/12/08 Cowra Carnival 2008

9 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:57.52 Kobi Kiraly Woden 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 2 3:03.40 Breana Gilroy Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 3 3:06.04 Rebecca Cross Vikings 15/11/08 ACT Summer Distance Meet 4 3:06.73 Ebony Norris Woden 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 5 3:13.81 Gabrielle Scarth-Johnson Vikings 15/11/08 Narooma Meet 6 3:16.87 Rhiannon Thompson Queanbeyan 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 7 3:16.90 Milla Wolf Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 8 3:25.91 Taylah Bacon Vikings 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 9 3:30.95 Darby Whiteley Queanbeyan 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 10 3:33.72 Stephanie McGoldrick Vikings 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

10 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:39.88 Ashleigh Cockburn Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 2 2:40.97 Tizana Fiorese Burley Griffin 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 3 2:43.53 Rebekah McCoy Vikings 24/01/09 NSW Country Regional Meet - Queanbeyan 4 2:46.12 Shannon Maloney Woden 15/11/08 ACT Summer Distance Meet 5 2:54.45 Ashley Groch Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 6 3:00.97 Emma Gillingham Burley Griffin 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 7 3:05.61 Emily French CRUIZ 15/11/08 ACT Summer Distance Meet 8 3:08.36 Gabrielle Scarth-Johnson Vikings 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 9 3:11.19 Alexandra Ashley Ginninderra 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 10 3:14.51 Grace Pyke Canberra 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

11 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:29.20 Bonnie Zhang Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 2 2:33.31 Shannon Maloney Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 3 2:33.35 Grace Hoitink Canberra 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 4 2:34.37 Rachel Brown Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 5 2:43.32 Arabella Schiwy Canberra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 6 2:45.08 Eliza Tetley Burley Griffin 11/10/08 Bells and Foxys Summer Series 7 2:52.49 Samantha Young Woden 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 8 2:53.04 Kara Martin Canberra 11/10/08 Bells and Foxys Summer Series 9 2:58.45 Claire Bailey CRUIZ 15/11/08 ACT Summer Distance Meet 10 3:05.97 Emma Harris Woden 11/10/08 Bells and Foxys Summer Series

12 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:27.07 Britt McDonald Canberra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 2 2:31.68 Paula Rusanov Queanbeyan 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 3 2:31.98 Ayu Barry Telopea 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 4 2:33.74 Priscilla Symmes Queanbeyan 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 5 2:36.78 Aisha Collins Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 6 2:40.03 Brooke James Burley Griffin 15/11/08 Narooma Meet 7 2:40.57 Melanie Le Couteur Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 8 2:40.96 Anika Buckley ACT 1/12/08 Pacific School Games 9 2:41.60 Natasha Kosev Ginninderra 23/11/08 Bells and Foxys Summer Series 10 2:42.35 Eliza Tetley Burley Griffin 24/01/09 NSW Country Regional Meet - Queanbeyan

13 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:17.12 Stephanie Wise Burley Griffin 21/02/09 2009 NSW Country Championships 2 2:20.18 Imogen Schiwy Canberra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 3 2:22.38 Bethany Colquhoun Vikings 1/11/08 Telopea Summer Meet 4 2:25.56 Amy Brown Vikings 1/11/08 Telopea Summer Meet 5 2:25.58 Fionella Metcalfe Canberra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 6 2:25.89 Caitlyn Radcliffe Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 7 2:29.16 Emma Thompson Woden 13/12/08 Canberra Christmas Classic 8 2:32.31 Emily Van Gerwen Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 9 2:34.77 Natasha Kosev Ginninderra 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 10 2:36.47 Tamika Brinkley Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships

14 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:11.40 Lindsay De Witte Telopea 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 2 2:16.63 Monique Murphy Vikings 21/02/09 2009 NSW Country Championships 3 2:17.73 Brianna Charteris ACT 1/12/08 Pacific School Games 4 2:18.47 Georgia Hardy ACT 1/12/08 Pacific School Games 5 2:19.51 Bethany Colquhoun Vikings 21/02/09 2009 NSW Country Championships 6 2:23.38 Jessica Hood ACT 21/09/08 Club Challenge Cup 7 2:23.92 Claire Mantle Woden 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 8 2:25.67 Nicole Martine Woden 13/12/08 Canberra Christmas Classic 9 2:26.38 Sarah Baker Ginninderra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 10 2:26.41 Chelsea Brodie Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships

15 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:04.75 Kaitlyn Schnyder Burley Griffin 21/02/09 2009 NSW Country Championships 2 2:11.57 Lindsay De Witte Telopea 21/11/08 NSW Duel Meet #3 3 2:13.19 Sarah Burford Woden 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 4 2:19.07 Sarah Friend Woden 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 5 2:20.73 Ashleigh Streatfield Vikings 24/01/09 NSW Country Regional Meet - Queanbeyan 6 2:22.21 Miranda Debeljakovic CRUIZ 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 7 2:26.72 Lyndsay Saywell Telopea 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 8 2:29.62 Jessica Williams Woden 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 9 2:34.85 Sophie Silec Woden 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 10 2:39.13 Zoia Rusanov Queanbeyan 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

16 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:09.43 Meagan Ramsay Ginninderra 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 2 2:09.66 Claire Nicholls Burley Griffin 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 3 2:10.82 Jessica Traficante Telopea 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 4 2:11.60 Sarah Burford Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 5 2:16.69 Maddie Powley Ginninderra 18/10/08 Burley Griffin October Meet 6 2:20.47 Lyndsay Saywell Telopea 13/12/08 Canberra Christmas Classic 7 2:25.36 Elizabeth Philippa Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 8 2:49.62 Cassie Keys Canberra 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

17 & Over 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:09.25 Amy White Woden 1/11/08 Telopea Summer Meet 2 2:10.09 Jessica Traficante ACT 1/12/08 Pacific School Games 3 2:13.41 Meagan Ramsay Ginninderra 21/02/09 2009 NSW Country Championships 4 2:16.91 Maddie Powley ACT 1/12/08 Pacific School Games 5 2:25.28 Heather Middleton Telopea 1/11/08 Telopea Summer Meet 6 2:44.02 Laura Hudson Ginninderra 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

10 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 5:37.17 Ashleigh Cockburn Canberra 31/01/09 Canberra Club Night

11 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 5:17.18 Bonnie Zhang Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 2 5:18.06 Rachel Brown Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships

12 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 5:21.36 Paula Rusanov Queanbeyan 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 2 5:24.81 Priscilla Symmes Queanbeyan 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 3 5:24.94 Melanie Le Couteur Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 4 5:37.15 Anika Buckley Queanbeyan 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 5 6:02.12 Kara Martin Canberra 31/01/09 Canberra Club Night 6 6:02.33 Eliza Tetley Burley Griffin 15/11/08 Narooma Meet 7 6:06.98 Aisha Collins Canberra 31/01/09 Canberra Club Night

13 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:48.86 Stephanie Wise Burley Griffin 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 2 5:00.47 Fionella Metcalfe Canberra 18/10/08 Burley Griffin October Meet 3 5:01.14 Bethany Colquhoun Vikings 1/11/08 Telopea Summer Meet 4 x5:06.36 Imogen Schiwy Canberra 24/01/09 NSW Country Regional Meet - Queanbeyan 5 5:40.32 Megan Bourne Canberra 31/01/09 Canberra Club Night 6 5:41.32 Tyler Allen Canberra 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet

14 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:45.36 Monique Murphy Vikings 21/02/09 2009 NSW Country Championships 2 4:48.91 Georgia Hardy Woden 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 3 4:49.29 Brianna Charteris ACT 1/12/08 Pacific School Games 4 4:59.80 Bethany Colquhoun Vikings 21/02/09 2009 NSW Country Championships 5 5:00.85 Nicole Martine Woden 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 6 5:03.48 Claire Mantle Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 7 5:07.62 Amy Brown Vikings 15/11/08 Narooma Meet 8 5:09.47 Jessica Hood Woden 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 9 5:21.44 Rochelle Gardiner Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet 10 5:22.19 Chelsea Brodie Vikings 15/11/08 Narooma Meet

15 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:33.12 Lindsay De Witte ACT 1/12/08 Pacific School Games 2 4:38.98 Kaitlyn Schnyder Burley Griffin 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 3 4:47.33 Sarah Burford Woden 1/11/08 Telopea Summer Meet 4 4:49.13 Ashleigh Streatfield Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 5 4:54.65 Miranda Debeljakovic CRUIZ 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 6 5:01.32 Nicole Martine Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 7 5:09.78 Jessica Williams Woden 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet

16 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:28.87 Meagan Ramsay Ginninderra 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 2 4:34.38 Jessica Traficante Telopea 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 3 4:36.63 Claire Nicholls Burley Griffin 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 4 4:54.49 Elizabeth Philippa Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 5 4:57.40 Sarah Burford Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 6 5:36.45 Tenaya Veale CRUIZ 18/10/08 Burley Griffin October Meet

17 & Over 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:28.94 Jessica Traficante ACT 1/12/08 Pacific School Games 2 4:32.90 Meagan Ramsay Ginninderra 13/04/09 2009 Australian Age Championships 3 5:02.71 Heather Middleton Telopea 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 4 5:10.55 Bianca Pitts Vikings 1/11/08 Telopea Summer Meet 5 6:22.87 Ellie Tonkin Woden 13/02/09 2009 NSW State Open Championships

13 years 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 10:21.62 Fionella Metcalfe Canberra 15/11/08 ACT Summer Distance Meet

14 years 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 9:36.94 Lindsay De Witte Telopea 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 2 9:49.48 Brianna Charteris Ginninderra 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 3 9:56.79 Georgia Hardy Woden 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 4 10:14.75 Nicole Martine Woden 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 5 10:37.45 Jessica Hood Woden 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet

15 years 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 9:34.78 Lindsay De Witte Telopea 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 2 9:54.78 Ashleigh Streatfield Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 3 10:35.19 Miranda Debeljakovic CRUIZ 15/11/08 ACT Summer Distance Meet

17 & Over 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 9:07.53 Jessica Traficante Telopea 21/02/09 2009 NSW Country Championships 2 10:55.10 Sarah Martine Woden 1/11/08 Telopea Summer Meet

14 years 1500m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 20:20.41 Claire Mantle Woden 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet

16 years 1500m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 17:38.25 Jessica Traficante Telopea 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet

17 & Over 1500m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 17:24.73 Jessica Traficante ACT 1/12/08 Pacific School Games

8 & Under 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 40.69 Kobi Kiraly Woden 18/10/08 Burley Griffin October Meet 2 46.09 Abbey Webb ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet 3 48.52 Taylah Bacon Vikings 13/12/08 Canberra Christmas Classic 4 50.01 Lauren Elliott Queanbeyan 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon 5 50.32 Amy Sokic Queanbeyan 13/12/08 Canberra Christmas Classic 6 51.00 Amelia Laudenbach Vikings 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 7 51.81 Jaime McGuire Vikings 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 8 51.92 Brooke Gilroy ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet 9 52.35 Danielle Grimm Vikings 8/02/09 ACT Relay Championships 10 53.11 Ellie Hoitink Canberra 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

9 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 38.67 Kobi Kiraly ACT 8/03/09 2009 Speedo Sprint Series Finals 2 42.62 Rebecca Cross Vikings 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 3 42.86 Ebony Norris Woden 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon 4 44.67 Emma Gillingham Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet 5 45.35 Breana Gilroy ACT 8/03/09 2009 Speedo Sprint Series Finals 6 45.90 Gabrielle Scarth-Johnson Vikings 11/10/08 Bells and Foxys Summer Series 7 46.07 Tamika Veale CRUIZ 18/10/08 Burley Griffin October Meet 8 47.07 Hayley Morris Burley Griffin 13/12/08 Canberra Christmas Classic 9 47.08 Tennille Miller Canberra 18/10/08 Burley Griffin October Meet 10 48.20 Lauren Elliott Queanbeyan 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

10 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 38.38 Rebekah McCoy ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet 2 39.10 Ashleigh Cockburn Canberra 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 3 39.17 Shannon Maloney ACT 1/12/08 Pacific School Games 4 39.64 Tizana Fiorese Burley Griffin 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 5 40.80 Ashley Groch Canberra 31/01/09 Canberra Club Night 6 42.02 Evie McNee Ginninderra 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 7 42.09 Alexandra Ashley ACT 8/03/09 2009 Speedo Sprint Series Finals 8 42.79 Emma Gillingham Burley Griffin 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 9 43.59 Gabrielle Scarth-Johnson Vikings 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 10 43.92 Ellie Hearn Woden 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats

11 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 35.25 Bonnie Zhang ACT 8/03/09 2009 Speedo Sprint Series Finals 2 37.20 Grace Hoitink ACT 1/12/08 Pacific School Games 3 37.59 Shannon Maloney Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 4 37.71 Maya Blaikie CRUIZ 18/10/08 Burley Griffin October Meet 5 38.18 Carly Symons Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 6 38.33 Jessie Reynolds Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 7 39.07 Rachel Brown Canberra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 8 39.38 Arabella Schiwy Canberra 18/10/08 Burley Griffin October Meet 9 40.86 Brittney Reynolds Woden 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 10 41.18 Hannah Cummins Goulburn 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats

12 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 33.26 Ayu Barry Telopea 21/02/09 2009 NSW Country Championships 2 35.27 Natasha Kosev ACT 8/03/09 2009 Speedo Sprint Series Finals 3 35.95 Lua Plant Ginninderra 24/01/09 NSW Country Regional Meet - Queanbeyan 4 36.40 Britt McDonald Canberra 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon 5 36.60 Holly Williams Woden 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 6 36.85 Anika Buckley ACT 1/12/08 Pacific School Games 7 37.68 Maya Blaikie CRUIZ 21/02/09 2009 NSW Country Championships 8 37.78 Aisha Collins Canberra 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 9 38.49 Haley Jedrzejek Canberra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 10 38.86 Jessica Wu Vikings 13/12/08 Canberra Christmas Classic

13 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 33.25 Ashleigh Sunderland Woden 21/11/08 NSW Duel Meet #3 2 33.33 Stephanie Wise Burley Griffin 21/02/09 2009 NSW Country Championships 3 34.03 Imogen Schiwy Canberra 18/10/08 Burley Griffin October Meet 4 34.88 Kate Miller Telopea 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 5 34.93 Emma Thompson Woden 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 6 35.27 Sally Foster Burley Griffin 21/02/09 2009 NSW Country Championships 7 36.34 Caitlyn Radcliffe Ginninderra 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 8 36.57 Natasha Kosev Ginninderra 21/02/09 2009 NSW Country Championships 9 36.78 Bethany Colquhoun Vikings 23/11/08 Bells and Foxys Summer Series 10 37.00 Emily Van Gerwen Vikings 21/02/09 2009 NSW Country Championships

14 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 31.23 Samantha Marceddo Ginninderra 17/03/09 2009 Telstra Australian Swimming Championship 2 31.59 Renata Krause Ginninderra 17/03/09 2009 Telstra Australian Swimming Championship 3 33.74 Monique Murphy Vikings 8/02/09 ACT Relay Championships 4 34.39 Amy Brown Vikings 21/02/09 2009 NSW Country Championships 5 35.32 Sarah Baker Ginninderra 18/10/08 Burley Griffin October Meet 6 35.65 Brianna Charteris Ginninderra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 7 35.83 Mabel Lam Woden 13/04/09 2009 Australian Age Championships 8 36.43 Ashleigh Streatfield Vikings 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon 9 36.50 Jessica Hood Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 10 36.68 Bethany Colquhoun Vikings 21/02/09 2009 NSW Country Championships

15 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 31.75 Kaitlyn Schnyder Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet 2 31.92 Sarah Friend ACT 1/12/08 Pacific School Games 3 32.41 Lindsay De Witte Telopea 17/03/09 2009 Telstra Australian Swimming Championship 4 35.04 Miranda Debeljakovic CRUIZ 21/02/09 2009 NSW Country Championships 5 35.23 Ashleigh Streatfield ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet 6 36.69 Georgia Toirkens Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet 7 37.62 Isobel Rennie Burley Griffin 13/12/08 Canberra Christmas Classic 8 39.16 Charlotte Packard Canberra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 9 40.06 Sophie Silec Woden 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 10 42.84 Cassie Keys Canberra 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon

16 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 32.45 Meagan Ramsay ACT 1/12/08 Pacific School Games 2 32.78 Lyndsay Saywell ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet 3 32.80 Sarah Burford Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 4 34.06 Amanda Clifford ACT 1/12/08 Pacific School Games 5 34.38 Claire Nicholls Burley Griffin 21/02/09 2009 NSW Country Championships 6 36.06 Alana Dougherty Ginninderra 8/02/09 ACT Relay Championships 7 36.48 Maddie Powley Ginninderra 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon 8 36.73 Elizabeth Philippa ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet 9 37.29 Erin Sciortino Vikings 8/02/09 ACT Relay Championships 10 38.79 Tenaya Veale CRUIZ 18/10/08 Burley Griffin October Meet

17 & Over 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 32.26 Amy White Woden 18/10/08 Burley Griffin October Meet 2 32.49 Meagan Ramsay Ginninderra 8/02/09 ACT Relay Championships 3 32.76 Heather Middleton Telopea 21/02/09 2009 NSW Country Championships 4 32.83 Gabriella Chan Ginninderra 13/02/09 2009 NSW State Open Championships 5 34.41 Teagan Hore ACT 1/12/08 Pacific School Games 6 35.58 Maddie Powley Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 7 35.78 Sarah Martine Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 8 35.91 Sharna Holding Burley Griffin 8/02/09 ACT Relay Championships 9 36.80 Tamara Gradden Telopea 21/02/09 2009 NSW Country Championships 10 37.03 Bianca Pitts Vikings 8/02/09 ACT Relay Championships

8 & Under 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:28.68 Kobi Kiraly Woden 1/11/08 Telopea Summer Meet 2 1:45.03 Abbey Webb Vikings 23/11/08 Bells and Foxys Summer Series 3 2:00.40 Taylah Bacon Vikings 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 4 2:01.83 Jaime McGuire Vikings 13/12/08 Canberra Christmas Classic 5 2:03.86 Sierra Thurecht Vikings 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 6 2:04.88 Madeleine Vu Goulburn 11/10/08 Bells and Foxys Summer Series 7 2:05.58 Claire Le Couteur Vikings 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 8 2:07.72 Anneliese Brenner Telopea 1/11/08 Telopea Summer Meet 9 2:09.54 Eskedar Gavel CRUIZ 11/10/08 Bells and Foxys Summer Series

9 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:25.73 Kobi Kiraly Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 2 1:34.97 Emma Gillingham Burley Griffin 11/10/08 Bells and Foxys Summer Series 3 1:35.38 Rebecca Cross Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 4 1:39.39 Tamika Veale CRUIZ 11/10/08 Bells and Foxys Summer Series 5 1:40.05 Ebony Norris Woden 18/10/08 Burley Griffin October Meet 6 1:40.19 Gabrielle Scarth-Johnson Vikings 18/10/08 Burley Griffin October Meet 7 1:40.30 Breana Gilroy Vikings 15/11/08 Narooma Meet 8 1:41.75 Tennille Miller Canberra 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 9 1:42.28 Hayley Morris Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet 10 1:43.58 Rhiannon Thompson Queanbeyan 24/01/09 NSW Country Regional Meet - Queanbeyan

10 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:21.96 Ashleigh Cockburn Canberra 21/02/09 2009 NSW Country Championships 1 1:21.96 Rebekah McCoy Vikings 21/02/09 2009 NSW Country Championships 3 1:23.99 Tizana Fiorese Burley Griffin 21/02/09 2009 NSW Country Championships 4 1:24.04 Shannon Maloney Woden 1/11/08 Telopea Summer Meet 5 1:28.88 Ashley Groch Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 6 1:30.02 Alexandra Ashley Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 7 1:31.85 Tennille Miller Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 8 1:32.00 Emily French CRUIZ 13/12/08 Canberra Christmas Classic 9 1:32.25 Gabrielle Scarth-Johnson Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 10 1:35.29 Emma Gillingham Burley Griffin 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships

11 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:17.36 Bonnie Zhang Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 2 1:19.24 Shannon Maloney Woden 10/01/09 NSW State 10/U-12 Years Age Championship 3 1:19.88 Maya Blaikie CRUIZ 18/10/08 Burley Griffin October Meet 4 1:20.15 Grace Hoitink Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 5 1:23.94 Claire Bailey CRUIZ 13/12/08 Canberra Christmas Classic 6 1:25.63 Rachel Brown Canberra 31/01/09 Canberra Club Night 7 1:26.81 Eliza Tetley Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet 8 1:27.18 Carly Symons Woden 13/12/08 Canberra Christmas Classic 9 1:27.68 Jessie Reynolds Woden 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 10 1:28.05 Arabella Schiwy Canberra 18/10/08 Burley Griffin October Meet

12 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:13.74 Ayu Barry Telopea 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 2 1:17.34 Britt McDonald Canberra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 3 1:19.22 Natasha Kosev Ginninderra 18/10/08 Burley Griffin October Meet 4 1:19.37 Anika Buckley ACT 1/12/08 Pacific School Games 5 1:19.94 Maya Blaikie CRUIZ 10/01/09 NSW State 10/U-12 Years Age Championship 6 1:21.34 Lua Plant Ginninderra 24/01/09 NSW Country Regional Meet - Queanbeyan 7 1:22.44 Priscilla Symmes Queanbeyan 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 8 1:22.47 Paula Rusanov Queanbeyan 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 9 1:22.63 Aisha Collins Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 10 1:22.74 Eliza Tetley Burley Griffin 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships

13 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:09.69 Stephanie Wise Burley Griffin 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 2 1:13.06 Imogen Schiwy Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 3 1:13.85 Kate Miller Telopea 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 4 1:15.65 Fionella Metcalfe Canberra 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 5 1:16.98 Britt McDonald Canberra 21/02/09 2009 NSW Country Championships 6 1:17.45 Bethany Colquhoun Vikings 1/11/08 Telopea Summer Meet 7 1:19.23 Natasha Kosev Ginninderra 21/02/09 2009 NSW Country Championships 8 1:19.81 Caitlyn Radcliffe Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 9 1:21.13 Amy Brown ACT 21/09/08 Club Challenge Cup 10 1:21.32 Tyler Allen Canberra 21/02/09 2009 NSW Country Championships

14 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:05.66 Samantha Marceddo Ginninderra 13/04/09 2009 Australian Age Championships 2 1:06.57 Lindsay De Witte Telopea 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 3 1:08.39 Renata Krause Ginninderra 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 4 1:10.82 Stephanie Wise Burley Griffin 13/04/09 2009 Australian Age Championships 5 1:12.07 Monique Murphy Vikings 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 6 1:12.66 Sarah Baker Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 7 1:14.35 Amy Brown Vikings 21/02/09 2009 NSW Country Championships 8 1:15.61 Brianna Charteris Ginninderra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 9 1:15.81 Jessica Schembri Ginninderra 18/10/08 Burley Griffin October Meet 10 1:15.98 Georgia Hardy Woden 18/10/08 Burley Griffin October Meet

15 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:07.38 Lindsay De Witte ACT 1/12/08 Pacific School Games 2 1:08.34 Kaitlyn Schnyder Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet 3 1:08.83 Sarah Burford ACT 1/12/08 Pacific School Games 4 1:08.98 Renata Krause Ginninderra 13/04/09 2009 Australian Age Championships 5 1:09.41 Sarah Friend Woden 13/04/09 2009 Australian Age Championships 6 1:09.63 Lyndsay Saywell Telopea 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 7 1:13.91 Ashleigh Streatfield Vikings 21/02/09 2009 NSW Country Championships 8 1:14.71 Jessica Schembri Ginninderra 21/02/09 2009 NSW Country Championships 9 1:16.43 Miranda Debeljakovic CRUIZ 13/12/08 Canberra Christmas Classic 10 1:25.01 Georgia Toirkens Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet

16 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:08.91 Meagan Ramsay ACT 1/12/08 Pacific School Games 2 1:10.06 Lyndsay Saywell Telopea 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 3 1:14.49 Claire Nicholls Ginninderra 18/10/08 Burley Griffin October Meet 4 1:15.29 Sarah Burford Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 5 1:15.47 Amanda Clifford Telopea 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 6 1:18.86 Elizabeth Philippa Vikings 21/02/09 2009 NSW Country Championships 7 1:21.39 Tamara Gradden Telopea 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 8 1:21.70 Tenaya Veale CRUIZ 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet

17 & Over 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:09.18 Heather Middleton Telopea 13/04/09 2009 Australian Age Championships 2 1:10.26 Cassandra Reid Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet 3 1:11.27 Gabriella Chan Ginninderra 24/01/09 NSW Country Regional Meet - Queanbeyan 4 1:15.31 Sharna Holding Burley Griffin 21/02/09 2009 NSW Country Championships 4 1:15.31 Sarah Martine Woden 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 6 1:15.80 Teagan Hore ACT 1/12/08 Pacific School Games 7 1:15.85 Maddie Powley Ginninderra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 8 1:18.74 Tamara Gradden Telopea 13/12/08 Canberra Christmas Classic 9 1:20.89 Tenaya Veale CRUIZ 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 10 x1:24.08 Laura Hudson Ginninderra 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

9 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:05.76 Kobi Kiraly Woden 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 2 3:40.43 Niamh Collett Canberra 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 3 3:40.75 Rhiannon Thompson Queanbeyan 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 4 3:42.87 Breana Gilroy Vikings 23/11/08 Bells and Foxys Summer Series 5 3:45.13 Milla Wolf Vikings 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 6 3:46.30 Stephanie McGoldrick Vikings 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

10 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:51.16 Ashleigh Cockburn Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 2 2:57.17 Rebekah McCoy Vikings 10/01/09 NSW State 10/U-12 Years Age Championship 3 3:01.80 Shannon Maloney Woden 13/12/08 Canberra Christmas Classic 4 3:09.82 Ashley Groch Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 5 3:10.25 Gabrielle Scarth-Johnson Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 6 3:13.82 Alexandra Ashley Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 7 3:18.93 Emma Gillingham Burley Griffin 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 8 3:29.16 Tennille Miller Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 9 3:35.86 Chelsea Stewart Ginninderra 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 10 3:36.27 Chloe Ironside Vikings 11/10/08 Bells and Foxys Summer Series

11 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:52.98 Maya Blaikie CRUIZ 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 2 2:59.30 Rachel Brown Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 3 2:59.40 Grace Hoitink Canberra 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 4 3:05.59 Eliza Tetley Burley Griffin 11/10/08 Bells and Foxys Summer Series 5 3:10.46 Jessie Reynolds Woden 13/12/08 Canberra Christmas Classic 6 3:16.07 Brittney Reynolds Woden 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 7 3:18.57 Samantha Young Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 8 3:19.65 Jessica Laudenbach Vikings 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 9 3:28.75 Hannah Cummins Goulburn 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 10 3:29.90 Chloe Ironside Vikings 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

12 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:44.73 Ayu Barry Telopea 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 2 2:48.91 Natasha Kosev Ginninderra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 3 2:51.74 Maya Blaikie CRUIZ 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 4 2:54.97 Aisha Collins Canberra 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 5 2:57.77 Melanie Le Couteur Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 6 2:57.84 Tarni Miller Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 7 3:00.51 Paula Rusanov Queanbeyan 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 8 3:03.45 Eliza Tetley Burley Griffin 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 9 3:09.74 Emma Kelly Vikings 11/10/08 Bells and Foxys Summer Series 10 3:11.96 Alexandra Brenner Telopea 13/12/08 Canberra Christmas Classic

13 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:31.84 Stephanie Wise Burley Griffin 7/03/09 2009 Wizards Autumn Long Course Meet 2 2:39.61 Imogen Schiwy Canberra 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 3 2:40.60 Fionella Metcalfe Canberra 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 4 2:42.30 Amy Brown Vikings 1/11/08 Telopea Summer Meet 5 2:47.82 Natasha Kosev Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 6 2:51.84 Kate Miller Telopea 15/11/08 ACT Summer Distance Meet 7 2:52.49 Emily Van Gerwen Vikings 18/10/08 Burley Griffin October Meet 8 2:59.09 Tyler Allen Canberra 15/11/08 Narooma Meet 9 3:05.36 Rosalea Bell Canberra 31/01/09 Canberra Club Night 10 3:09.99 Andrea Gosling Vikings 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

14 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:22.94 Samantha Marceddo Ginninderra 13/02/09 2009 NSW State Open Championships 2 2:23.10 Lindsay De Witte Telopea 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 3 2:29.38 Renata Krause Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 4 2:35.78 Jessica Schembri Ginninderra 23/11/08 Bells and Foxys Summer Series 5 2:35.88 Monique Murphy Vikings 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 6 2:38.42 Georgia Hardy ACT 1/12/08 Pacific School Games 7 2:38.46 Brianna Charteris Ginninderra 18/10/08 Burley Griffin October Meet 8 2:38.83 Sarah Baker Ginninderra 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 9 2:39.70 Amy Brown Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 10 2:48.02 Bethany Colquhoun Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships

15 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:24.01 Lindsay De Witte Telopea 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 2 2:28.24 Sarah Friend Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 3 2:31.57 Renata Krause Ginninderra 13/04/09 2009 Australian Age Championships 4 2:32.10 Lyndsay Saywell Telopea 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 5 2:34.40 Ashleigh Streatfield Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 6 2:38.20 Miranda Debeljakovic CRUIZ 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 7 2:38.65 Sarah Burford Woden 13/12/08 Canberra Christmas Classic 8 2:41.28 Jessica Schembri Ginninderra 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships

16 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:26.97 Lyndsay Saywell Telopea 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 2 2:27.46 Meagan Ramsay Ginninderra 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 3 2:34.14 Claire Nicholls Burley Griffin 13/12/08 Canberra Christmas Classic 4 2:35.75 Sarah Burford Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 5 2:38.52 Maddie Powley Ginninderra 18/10/08 Burley Griffin October Meet 6 2:45.27 Elizabeth Philippa Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 7 2:46.73 Amanda Clifford Telopea 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships

17 & Over 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:27.27 Meagan Ramsay Ginninderra 13/04/09 2009 Australian Age Championships 2 2:27.70 Heather Middleton Telopea 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 3 2:35.16 Jessica Traficante Telopea 21/02/09 2009 NSW Country Championships 4 2:35.45 Gabriella Chan Ginninderra 13/02/09 2009 NSW State Open Championships 5 2:39.13 Cassandra Reid ACT 1/12/08 Pacific School Games 6 2:43.92 Sarah Martine Woden 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships

8 & Under 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 51.15 Eskedar Gavel CRUIZ 13/12/08 Canberra Christmas Classic 2 53.73 Kobi Kiraly Woden 11/10/08 Bells and Foxys Summer Series 3 54.90 Taylah Bacon Vikings 24/01/09 NSW Country Regional Meet - Queanbeyan 4 54.98 Lauren Elliott Queanbeyan 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon 5 56.09 Phoebe Ross ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet 6 56.75 Abbey Webb ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet 7 57.29 Ariana Jurkovic Canberra 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 8 58.32 Amelia Laudenbach Vikings 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 9 59.63 Madeleine Vu Goulburn 11/10/08 Bells and Foxys Summer Series 10 1:01.55 Alexis Cross Vikings 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

9 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 45.00 Rebecca Cross ACT 8/03/09 2009 Speedo Sprint Series Finals 2 49.38 Eskedar Gavel ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet 3 49.76 Ebony Norris Woden 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 4 51.80 Breana Gilroy Vikings 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 5 52.09 Kobi Kiraly Woden 13/12/08 Canberra Christmas Classic 6 52.23 Hayley Morris Burley Griffin 13/12/08 Canberra Christmas Classic 7 53.60 Kaela McGuire Vikings 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 8 54.73 Mackenzie Morrison Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet 9 54.91 Milla Wolf Vikings 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 10 54.98 Alizee Wachtenheim Goulburn 23/11/08 Bells and Foxys Summer Series

10 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 43.37 Emily French ACT 1/12/08 Pacific School Games 2 44.02 Tizana Fiorese ACT 1/12/08 Pacific School Games 3 44.22 Isabella Marinelli ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet 4 45.25 Evie McNee ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet 5 46.82 Alexandra Ashley Ginninderra 21/02/09 2009 NSW Country Championships 6 48.36 Ellie Hearn ACT 8/03/09 2009 Speedo Sprint Series Finals 7 49.14 Shannon Maloney Woden 13/12/08 Canberra Christmas Classic 8 49.34 Ashley Groch Canberra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 9 51.59 Sarah Abbott CRUIZ 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 10 52.26 Kaela McGuire Vikings 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

11 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 41.46 Tayla Casey Woden 13/12/08 Canberra Christmas Classic 2 43.49 Emma Harris Woden 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 3 43.74 Claire Bailey ACT 1/12/08 Pacific School Games 4 44.49 Emily French ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet 5 44.64 Carly Symons Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 6 44.72 Phoebe Crowe Burley Griffin 21/02/09 2009 NSW Country Championships 7 45.01 Samantha Young Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 8 46.55 Grace Hoitink Canberra 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 9 47.09 Shannon Maloney Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 10 47.74 Georgia Rowland Woden 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats

12 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 37.85 Natasha Kosev ACT 8/03/09 2009 Speedo Sprint Series Finals 2 39.13 Brooke James Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet 3 39.70 Anika Buckley ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet 4 40.01 Millie Drummond ACT 1/12/08 Pacific School Games 5 41.21 Emma Harris Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 6 42.42 Priscilla Symmes Queanbeyan 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 7 42.90 Lua Plant Ginninderra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 8 43.02 Breanna Toze Woden 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 9 43.13 Tarni Miller Canberra 21/02/09 2009 NSW Country Championships 10 43.78 Ayu Barry Telopea 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats

13 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 34.58 Ashleigh Sunderland Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 2 36.71 Natasha Kosev ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet 3 37.85 Emma Thompson ACT 8/03/09 2009 Speedo Sprint Series Finals 4 38.58 Brooke James ACT 8/03/09 2009 Speedo Sprint Series Finals 5 39.33 Sally Foster Burley Griffin 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 6 42.27 Dajana Bogojevic Queanbeyan 13/12/08 Canberra Christmas Classic 7 42.65 Emma Kelly Vikings 13/12/08 Canberra Christmas Classic 8 42.87 Imogen Schiwy Canberra 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 9 43.24 Stephanie Wise Burley Griffin 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 10 43.25 Zoe Castles Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet

14 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 35.38 Sarah Baker Ginninderra 17/03/09 2009 Telstra Australian Swimming Championship 2 37.30 Jessica Schembri Ginninderra 18/10/08 Burley Griffin October Meet 3 37.73 Jessica Hood Woden 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 4 38.53 Ashleigh Streatfield Vikings 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 5 39.33 Nicole Martine Woden 13/12/08 Canberra Christmas Classic 6 40.34 Renata Krause Ginninderra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 7 40.50 Brianna Charteris Ginninderra 21/02/09 2009 NSW Country Championships 8 41.33 Chelsea Brodie Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 9 41.49 Regan Morris Vikings 21/02/09 2009 NSW Country Championships 10 43.04 Aimee Van Gerwen Vikings 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon

15 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 35.93 Jessica Schembri ACT 1/12/08 Pacific School Games 2 36.86 Ashleigh Streatfield Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 3 37.34 Charlotte Packard Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 4 39.02 Nicole Martine Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 5 39.44 Jessica Hood ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet 6 40.08 Sarah Friend Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 7 40.37 Sarah Burford ACT 1/12/08 Pacific School Games 8 40.99 Miranda Debeljakovic CRUIZ 21/02/09 2009 NSW Country Championships 9 42.89 Zoia Rusanov Queanbeyan 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 10 46.01 Georgia Toirkens Burley Griffin 15/11/08 Narooma Meet

16 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 33.64 Afton Palmer Burley Griffin 21/02/09 2009 NSW Country Championships 2 37.59 Elizabeth Philippa ACT 1/12/08 Pacific School Games 3 37.62 Maddie Powley Ginninderra 18/10/08 Burley Griffin October Meet 4 38.97 Sarah Burford Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 5 39.08 Alana Dougherty ACT 1/12/08 Pacific School Games 6 40.86 Lyndsay Saywell ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet 7 41.04 Claire Nicholls Ginninderra 18/10/08 Burley Griffin October Meet 8 41.31 Sian Ley Vikings 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 9 42.18 Amanda Clifford ACT 1/12/08 Pacific School Games 10 45.19 Sinead Pearson Telopea 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

17 & Over 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 33.99 Jacquelyn Craft Ginninderra 21/02/09 2009 NSW Country Championships 2 35.20 Mikayla Pelkowitz ACT 1/12/08 Pacific School Games 3 35.52 Amy White Woden 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 4 35.92 Meagan Ramsay Ginninderra 13/02/09 2009 NSW State Open Championships 5 37.37 Maddie Powley Ginninderra 21/02/09 2009 NSW Country Championships 6 37.67 Bianca Pitts Vikings 13/02/09 2009 NSW State Open Championships 7 37.83 Jessica Traficante Telopea 21/02/09 2009 NSW Country Championships 8 38.38 Laura Hudson Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 9 39.25 Sarah Martine Woden 13/12/08 Canberra Christmas Classic

8 & Under 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:52.58 Eskedar Gavel CRUIZ 11/10/08 Bells and Foxys Summer Series 2 1:57.01 Taylah Bacon Vikings 13/12/08 Canberra Christmas Classic 3 2:08.95 Abbey Webb Vikings 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 4 2:09.88 Phoebe Ross Woden 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 5 2:15.22 Alexis Cross Vikings 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 6 2:19.08 Madeleine Vu Goulburn 11/10/08 Bells and Foxys Summer Series 7 2:22.26 Brooke Gilroy Vikings 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 8 2:23.24 Anneliese Brenner Telopea 1/11/08 Telopea Summer Meet 9 2:44.87 Jaime McGuire Vikings 15/11/08 Narooma Meet

9 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:37.78 Rebecca Cross Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 2 1:52.08 Breana Gilroy Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 3 1:52.76 Eskedar Gavel CRUIZ 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 4 1:53.93 Ebony Norris Woden 13/12/08 Canberra Christmas Classic 5 1:56.97 Milla Wolf Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 6 1:57.76 Hayley Morris Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet 7 1:57.78 Tennille Miller Canberra 18/10/08 Burley Griffin October Meet 8 1:58.66 Taylah Bacon Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 9 1:59.71 Darby Whiteley Queanbeyan 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 10 2:00.62 Mackenzie Morrison Burley Griffin 11/10/08 Bells and Foxys Summer Series

10 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:34.33 Tizana Fiorese Burley Griffin 13/12/08 Canberra Christmas Classic 2 1:35.43 Emily French CRUIZ 13/12/08 Canberra Christmas Classic 3 1:36.26 Isabella Marinelli Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 4 1:41.50 Evie McNee Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 5 1:41.69 Alexandra Ashley Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 6 1:45.99 Ashley Groch Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 7 1:48.90 Ellie Hearn Woden 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 8 1:49.04 Shannon Maloney Woden 13/12/08 Canberra Christmas Classic 9 1:52.29 Rebekah McCoy Vikings 1/11/08 Telopea Summer Meet 10 1:54.55 Kaela McGuire Vikings 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

11 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:31.16 Tayla Casey Woden 10/01/09 NSW State 10/U-12 Years Age Championship 2 1:34.03 Emma Harris Woden 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 3 1:35.25 Claire Bailey CRUIZ 13/12/08 Canberra Christmas Classic 4 1:36.51 Carly Symons Woden 13/12/08 Canberra Christmas Classic 5 1:41.40 Samantha Young Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 6 1:43.48 Molly Roberts CRUIZ 13/12/08 Canberra Christmas Classic 7 1:43.82 Georgia Rowland Woden 13/12/08 Canberra Christmas Classic 8 1:43.96 Grace Hoitink Canberra 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 9 1:45.34 Kate Thornton Vikings 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 10 1:45.75 Eliza Tetley Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet

12 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:25.23 Natasha Kosev ACT 1/12/08 Pacific School Games 2 1:25.95 Brooke James Burley Griffin 1/11/08 Telopea Summer Meet 3 1:26.38 Emma Harris Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 4 1:26.91 Anika Buckley ACT 1/12/08 Pacific School Games 5 1:32.51 Tarni Miller Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 6 1:33.04 Priscilla Symmes Queanbeyan 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 7 1:33.17 Millie Drummond Woden 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 8 1:35.29 Breanna Toze Woden 13/12/08 Canberra Christmas Classic 9 1:35.93 Lua Plant Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 10 1:39.09 Molly May Cann Ginninderra 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet

13 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:16.09 Ashleigh Sunderland Woden 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 2 1:21.25 Natasha Kosev Ginninderra 13/04/09 2009 Australian Age Championships 3 1:23.82 Brooke James Burley Griffin 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 4 1:24.27 Emma Thompson Woden 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 5 1:26.86 Sally Foster Burley Griffin 1/11/08 Telopea Summer Meet 6 1:29.67 Kate Miller Telopea 1/11/08 Telopea Summer Meet 7 1:34.44 Emma Kelly Vikings 13/12/08 Canberra Christmas Classic 8 1:36.08 Bethany Colquhoun Vikings 23/11/08 Bells and Foxys Summer Series 9 1:36.77 Fionella Metcalfe Canberra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 10 1:38.26 Tamika Brinkley Vikings 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

14 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:14.33 Sarah Baker Ginninderra 13/04/09 2009 Australian Age Championships 2 1:17.56 Ashleigh Sunderland Woden 13/04/09 2009 Australian Age Championships 3 1:23.48 Ashleigh Streatfield Vikings 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 4 1:23.62 Jessica Hood Woden 1/11/08 Telopea Summer Meet 5 1:24.31 Nicole Martine Woden 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 6 1:24.77 Samantha Marceddo Ginninderra 21/02/09 2009 NSW Country Championships 7 1:26.62 Brianna Charteris Ginninderra 21/02/09 2009 NSW Country Championships 8 1:27.79 Chelsea Brodie Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 9 1:27.96 Georgia Hardy Woden 1/11/08 Telopea Summer Meet 10 1:28.11 Rachel O'Brien Ginninderra 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet

15 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:15.57 Jessica Schembri Ginninderra 21/02/09 2009 NSW Country Championships 2 1:18.70 Ashleigh Streatfield Vikings 13/04/09 2009 Australian Age Championships 3 1:19.78 Laura Angus Telopea 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 4 1:21.32 Chloe Yin Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 5 1:23.30 Nicole Martine Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 6 1:23.31 Charlotte Packard Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 7 1:26.17 Sarah Friend Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 8 1:27.26 Miranda Debeljakovic CRUIZ 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 9 1:34.59 Katie Schmank Telopea 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 10 1:36.10 Zoia Rusanov Queanbeyan 13/12/08 Canberra Christmas Classic

16 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:15.76 Meagan Ramsay ACT 1/12/08 Pacific School Games 2 1:15.85 Afton Palmer Burley Griffin 21/02/09 2009 NSW Country Championships 3 1:19.86 Elizabeth Philippa Vikings 21/02/09 2009 NSW Country Championships 4 1:24.74 Claire Nicholls Burley Griffin 13/12/08 Canberra Christmas Classic 5 1:28.15 Alana Dougherty Ginninderra 13/02/09 2009 NSW State Open Championships 6 1:30.94 Sian Ley Vikings 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 7 1:39.50 Sinead Pearson Telopea 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

17 & Over 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:13.90 Jacquelyn Craft Ginninderra 13/02/09 2009 NSW State Open Championships 2 1:14.65 Mikayla Pelkowitz Ginninderra 13/04/09 2009 Australian Age Championships 3 1:14.96 Meagan Ramsay Ginninderra 17/03/09 2009 Telstra Australian Swimming Championship 4 1:19.33 Amy White Woden 18/10/08 Burley Griffin October Meet 5 1:19.34 Bianca Pitts Vikings 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 6 1:19.84 Maddie Powley Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 7 1:21.97 Jessica Traficante Telopea 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 8 1:22.62 Sarah Martine Woden 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 9 1:23.13 Laura Hudson Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 10 1:24.84 Christie Jones Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships

9 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:28.27 Rebecca Cross Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 2 3:58.08 Breana Gilroy Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 3 3:58.64 Eskedar Gavel CRUIZ 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 4 4:03.16 Ebony Norris Woden 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 5 4:04.52 Milla Wolf Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 6 4:09.58 Mackenzie Morrison Burley Griffin 11/10/08 Bells and Foxys Summer Series 7 4:17.15 Gabrielle Scarth-Johnson Vikings 15/11/08 Narooma Meet 8 4:18.35 Tennille Miller Canberra 23/11/08 Bells and Foxys Summer Series 9 4:19.06 Rhiannon Thompson Queanbeyan 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 10 4:31.94 Kate Tabke Vikings 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

10 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:20.72 Tizana Fiorese Burley Griffin 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 2 3:31.98 Isabella Marinelli Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 3 3:32.37 Emily French CRUIZ 15/11/08 ACT Summer Distance Meet 4 3:38.05 Evie McNee Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 5 3:42.33 Alexandra Ashley Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 6 3:54.47 Rebekah McCoy Vikings 11/10/08 Bells and Foxys Summer Series 7 3:56.38 Chelsea Stewart Ginninderra 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 8 4:06.30 Ashleigh Jones Vikings 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

11 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:11.95 Tayla Casey Woden 10/01/09 NSW State 10/U-12 Years Age Championship 2 3:22.28 Emma Harris Woden 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 3 3:29.84 Claire Bailey CRUIZ 15/11/08 ACT Summer Distance Meet 4 3:31.84 Samantha Young Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 5 3:33.19 Grace Hoitink Canberra 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 6 3:37.47 Lauren Abraham Canberra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 7 3:41.13 Rachel Brown Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 8 3:43.03 Kate Thornton Vikings 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 9 3:43.25 Bonnie Zhang Canberra 11/10/08 Bells and Foxys Summer Series 10 3:58.16 Jessie Reynolds Woden 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

12 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:05.02 Natasha Kosev Ginninderra 1/11/08 Telopea Summer Meet 2 3:06.97 Brooke James Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet 3 3:07.19 Emma Harris Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 4 3:12.56 Anika Buckley Queanbeyan 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 5 3:13.26 Tayla Casey Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 6 3:14.90 Tarni Miller Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 7 3:20.97 Priscilla Symmes Queanbeyan 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 8 3:26.27 Molly May Cann Ginninderra 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 9 3:31.78 Paula Rusanov Queanbeyan 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 10 3:39.18 Lauren Abraham Canberra 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

13 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:45.02 Ashleigh Sunderland Woden 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 2 3:00.04 Natasha Kosev Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 3 3:01.30 Brooke James Burley Griffin 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 4 3:13.41 Emma Thompson Woden 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 5 3:13.85 Kate Miller Telopea 15/11/08 ACT Summer Distance Meet 6 3:15.44 Sally Foster Burley Griffin 1/11/08 Telopea Summer Meet 7 3:17.53 Bethany Colquhoun Vikings 23/11/08 Bells and Foxys Summer Series 8 3:31.99 Charissa Pezzullo Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 9 3:32.21 Olivia Alarcon Vikings 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 10 3:35.84 Jaimee Webb Vikings 23/11/08 Bells and Foxys Summer Series

14 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:37.88 Sarah Baker Ginninderra 13/02/09 2009 NSW State Open Championships 2 2:46.15 Ashleigh Sunderland Woden 13/04/09 2009 Australian Age Championships 3 2:51.61 Jessica Schembri Ginninderra 18/10/08 Burley Griffin October Meet 4 2:53.41 Nicole Martine Woden 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 5 2:56.11 Ashleigh Streatfield Vikings 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 6 2:58.65 Brianna Charteris Ginninderra 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 7 2:59.65 Jessica Hood Woden 1/11/08 Telopea Summer Meet 8 3:03.70 Chelsea Brodie Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 9 3:13.55 Rachel O'Brien Ginninderra 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 10 3:18.18 Bethany Colquhoun Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships

15 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:45.27 Jessica Schembri Ginninderra 13/02/09 2009 NSW State Open Championships 2 2:47.84 Ashleigh Streatfield Vikings 13/04/09 2009 Australian Age Championships 3 2:51.59 Laura Angus Telopea 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 4 2:55.56 Nicole Martine Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 5 3:00.40 Chloe Yin Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 6 3:03.60 Miranda Debeljakovic CRUIZ 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 7 3:04.37 Charlotte Packard Canberra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 8 3:25.85 Katie Schmank Telopea 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 9 3:30.32 Zoia Rusanov Queanbeyan 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

16 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:36.96 Meagan Ramsay Ginninderra 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 2 2:46.40 Afton Palmer Burley Griffin 21/02/09 2009 NSW Country Championships 3 2:49.64 Elizabeth Philippa Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 4 2:55.74 Maddie Powley Ginninderra 18/10/08 Burley Griffin October Meet 5 3:17.50 Sian Ley Vikings 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 6 3:34.99 Sinead Pearson Telopea 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

17 & Over 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:35.88 Meagan Ramsay Ginninderra 17/03/09 2009 Telstra Australian Swimming Championship 2 2:38.33 Jacquelyn Craft Ginninderra 21/02/09 2009 NSW Country Championships 3 2:43.08 Mikayla Pelkowitz Ginninderra 13/04/09 2009 Australian Age Championships 4 2:47.90 Amy White Woden 13/02/09 2009 NSW State Open Championships 5 2:52.20 Maddie Powley ACT 1/12/08 Pacific School Games 6 2:54.55 Bianca Pitts ACT 21/09/08 Club Challenge Cup 7 2:55.83 Jessica Traficante Telopea 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 8 2:56.81 Christie Jones Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 9 2:57.23 Sarah Martine Woden 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships

8 & Under 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 41.79 Kobi Kiraly Woden 18/10/08 Burley Griffin October Meet 2 48.63 Taylah Bacon Vikings 13/12/08 Canberra Christmas Classic 3 51.66 Amelia Laudenbach Vikings 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 4 51.69 Lauren Elliott Queanbeyan 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon 5 53.86 Ellie Hoitink Canberra 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 6 54.97 Rachel Crawford Burley Griffin 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 7 55.70 Abbey Webb Vikings 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 8 55.86 Jaime McGuire Vikings 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 9 57.28 Brooke Gilroy Vikings 24/01/09 NSW Country Regional Meet - Queanbeyan 10 59.01 Jess Ashley Ginninderra 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

9 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 40.11 Rebecca Cross ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet 2 41.30 Kobi Kiraly Woden 13/12/08 Canberra Christmas Classic 3 41.47 Breana Gilroy ACT 8/03/09 2009 Speedo Sprint Series Finals 4 41.84 Ebony Norris Woden 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon 5 44.69 Emma Gillingham Burley Griffin 11/10/08 Bells and Foxys Summer Series 6 46.26 Mackenzie Morrison Burley Griffin 11/10/08 Bells and Foxys Summer Series 7 47.84 Grace Pyke Canberra 23/11/08 Bells and Foxys Summer Series 8 48.30 Gabrielle Scarth-Johnson Vikings 11/10/08 Bells and Foxys Summer Series 9 48.84 Lauren Elliott Queanbeyan 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 10 49.14 Tamika Veale CRUIZ 11/10/08 Bells and Foxys Summer Series

10 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 36.31 Tizana Fiorese Burley Griffin 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 2 36.36 Rebekah McCoy Vikings 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 3 39.51 Isabella Marinelli ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet 4 40.41 Ellie Hearn ACT 1/12/08 Pacific School Games 5 40.60 Ashleigh Cockburn Canberra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 6 40.99 Shannon Maloney Woden 13/12/08 Canberra Christmas Classic 7 41.46 Emily French CRUIZ 13/12/08 Canberra Christmas Classic 8 42.09 Emma Gillingham ACT 8/03/09 2009 Speedo Sprint Series Finals 9 42.80 Rachael Albertson-Kill Telopea 11/10/08 Bells and Foxys Summer Series 10 43.14 Katelyn Weller Queanbeyan 18/10/08 Burley Griffin October Meet

11 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 35.94 Carly Symons Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 2 36.31 Claire Bailey CRUIZ 13/12/08 Canberra Christmas Classic 3 36.33 Grace Hoitink Canberra 21/02/09 2009 NSW Country Championships 4 36.87 Eliza Tetley Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet 5 39.08 Maya Blaikie CRUIZ 18/10/08 Burley Griffin October Meet 6 39.32 Shannon Maloney Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 7 40.11 Rachel Brown Canberra 23/11/08 Bells and Foxys Summer Series 8 40.58 Jessica Orr Ginninderra 18/10/08 Burley Griffin October Meet 9 40.83 Emily French CRUIZ 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 10 41.76 Hannah Cummins Goulburn 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

12 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 32.28 Britt McDonald Canberra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 2 33.03 Anika Buckley ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet 3 33.20 Natasha Kosev ACT 8/03/09 2009 Speedo Sprint Series Finals 4 33.59 Ayu Barry ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet 5 33.75 Holly Williams Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 6 36.07 Haley Jedrzejek Canberra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 7 36.36 Paula Rusanov Queanbeyan 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 8 36.83 Eliza Tetley Burley Griffin 15/11/08 Narooma Meet 9 36.92 Priscilla Symmes Queanbeyan 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 10 37.82 Molly Roberts CRUIZ 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

13 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 30.27 Ashleigh Sunderland Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 2 31.48 Stephanie Wise Burley Griffin 21/02/09 2009 NSW Country Championships 3 31.49 Emma Thompson Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 4 31.77 Britt McDonald Canberra 21/02/09 2009 NSW Country Championships 5 32.33 Amy Brown Vikings 18/10/08 Burley Griffin October Meet 6 32.50 Sally Foster Burley Griffin 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 7 32.64 Imogen Schiwy Canberra 21/02/09 2009 NSW Country Championships 8 32.80 Natasha Kosev ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet 9 33.06 Bethany Colquhoun Vikings 13/12/08 Canberra Christmas Classic 10 33.98 Caitlyn Radcliffe Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships

14 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 31.03 Renata Krause Ginninderra 21/02/09 2009 NSW Country Championships 2 31.05 Monique Murphy Vikings 21/02/09 2009 NSW Country Championships 3 31.13 Ashleigh Sunderland Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 4 31.28 Sarah Baker Ginninderra 21/02/09 2009 NSW Country Championships 5 31.35 Amy Brown Vikings 21/02/09 2009 NSW Country Championships 6 31.76 Brianna Charteris Ginninderra 21/02/09 2009 NSW Country Championships 7 32.14 Samantha Marceddo Ginninderra 21/02/09 2009 NSW Country Championships 8 32.57 Chelsea Brodie Vikings 21/02/09 2009 NSW Country Championships 9 32.75 Bethany Colquhoun Vikings 21/02/09 2009 NSW Country Championships 10 33.68 Georgia Hardy Woden 13/12/08 Canberra Christmas Classic

15 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 28.70 Kaitlyn Schnyder Burley Griffin 21/02/09 2009 NSW Country Championships 2 31.04 Sarah Burford ACT 1/12/08 Pacific School Games 3 31.33 Lindsay De Witte Telopea 13/02/09 2009 NSW State Open Championships 4 31.69 Sarah Friend Woden 13/12/08 Canberra Christmas Classic 5 32.05 Ashleigh Streatfield Vikings 21/02/09 2009 NSW Country Championships 6 32.68 Lyndsay Saywell Telopea 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 7 33.07 Chloe Yin Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 8 34.04 Georgia Toirkens Burley Griffin 21/02/09 2009 NSW Country Championships 9 34.42 Nicole Martine Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 10 36.20 Charlotte Packard Canberra 18/10/08 Burley Griffin October Meet

16 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 30.37 Meagan Ramsay ACT 1/12/08 Pacific School Games 2 31.30 Sarah Burford Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 3 31.64 Afton Palmer Burley Griffin 21/02/09 2009 NSW Country Championships 4 31.77 Tamara Gradden Telopea 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 5 32.14 Lyndsay Saywell ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet 6 33.10 Amanda Clifford Telopea 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 7 33.60 Elizabeth Philippa Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 8 33.68 Claire Nicholls Ginninderra 18/10/08 Burley Griffin October Meet 9 33.86 Alana Dougherty ACT 1/12/08 Pacific School Games 10 34.46 Tenaya Veale CRUIZ 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet

17 & Over 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 29.84 Amy White Woden 13/02/09 2009 NSW State Open Championships 2 30.51 Cassandra Reid Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet 3 30.82 Heather Middleton Telopea 21/02/09 2009 NSW Country Championships 4 31.08 Tamara Gradden Telopea 21/02/09 2009 NSW Country Championships 5 31.55 Mikayla Pelkowitz Ginninderra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 6 32.41 Jessica Traficante Telopea 21/02/09 2009 NSW Country Championships 7 32.71 Gabriella Chan Ginninderra 24/01/09 NSW Country Regional Meet - Queanbeyan 8 33.30 Maddie Powley Ginninderra 21/02/09 2009 NSW Country Championships 9 33.48 Sarah Martine Woden 13/12/08 Canberra Christmas Classic 10 34.13 Sharna Holding Burley Griffin 21/02/09 2009 NSW Country Championships

9 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:41.29 Rebecca Cross Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 2 1:45.02 Breana Gilroy Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 3 1:58.45 Gabrielle Scarth-Johnson Vikings 11/10/08 Bells and Foxys Summer Series 4 1:59.78 Tamika Veale CRUIZ 18/10/08 Burley Griffin October Meet 5 2:00.01 Molly Tetley Burley Griffin 24/01/09 NSW Country Regional Meet - Queanbeyan 6 2:02.23 Genevieve Morris Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet 7 2:09.69 Niamh Collett Canberra 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 8 2:30.87 Lauren Elliott Queanbeyan 28/02/09 Queanbeyan Club Champs 2009

10 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:23.12 Tizana Fiorese Burley Griffin 10/01/09 NSW State 10/U-12 Years Age Championship 2 1:23.85 Rebekah McCoy Vikings 21/02/09 2009 NSW Country Championships 3 1:29.72 Ashleigh Cockburn Canberra 10/01/09 NSW State 10/U-12 Years Age Championship 4 1:32.98 Isabella Marinelli Woden 24/01/09 NSW Country Regional Meet - Queanbeyan 5 1:33.76 Ellie Hearn Woden 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 6 1:35.71 Emma Gillingham Burley Griffin 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 7 1:40.66 Rachael Albertson-Kill Telopea 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 8 1:46.82 Emily French CRUIZ 24/01/09 NSW Country Regional Meet - Queanbeyan 9 1:47.41 Katelyn Weller Queanbeyan 11/10/08 Bells and Foxys Summer Series 10 2:01.06 Tennille Miller Canberra 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

11 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:26.24 Eliza Tetley Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet 2 1:27.19 Grace Hoitink Canberra 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 3 1:38.90 Hannah Cummins Goulburn 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 4 1:43.63 Katie Gillingham Burley Griffin 15/11/08 Narooma Meet 5 1:52.10 Katelyn Weller Queanbeyan 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 6 1:57.24 Ellena Bond Queanbeyan 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 7 1:59.14 Lauren Abraham Canberra 11/10/08 Bells and Foxys Summer Series 8 2:02.06 Chantelle Vu Goulburn 11/10/08 Bells and Foxys Summer Series 9 2:09.55 Annika Svensson Vikings 23/11/08 Bells and Foxys Summer Series

12 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:11.89 Britt McDonald ACT 1/12/08 Pacific School Games 2 1:17.45 Holly Williams Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 3 1:18.00 Natasha Kosev Ginninderra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 4 1:18.61 Anika Buckley Queanbeyan 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 5 1:21.73 Priscilla Symmes Queanbeyan 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 6 1:23.74 Eliza Tetley Burley Griffin 24/01/09 NSW Country Regional Meet - Queanbeyan 7 1:27.56 Aisha Collins Canberra 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 8 1:31.19 Jessica Orr Ginninderra 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 9 1:32.78 Haley Jedrzejek Canberra 18/10/08 Burley Griffin October Meet 10 1:34.73 Paula Rusanov Queanbeyan 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

13 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:08.30 Ashleigh Sunderland Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 2 1:10.99 Amy Brown Vikings 1/11/08 Telopea Summer Meet 3 1:11.21 Britt McDonald Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 4 1:11.75 Emma Thompson Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 5 1:11.94 Stephanie Wise Burley Griffin 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 6 1:12.32 Bethany Colquhoun Vikings 13/12/08 Canberra Christmas Classic 7 1:13.49 Sally Foster Burley Griffin 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 8 1:14.18 Caitlyn Radcliffe Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 9 1:16.11 Kate Miller Telopea 13/12/08 Canberra Christmas Classic 10 1:16.93 Natasha Kosev Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships

14 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:08.59 Monique Murphy Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 2 1:08.83 Amy Brown Vikings 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 3 1:09.37 Sarah Baker Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 4 1:09.48 Ashleigh Sunderland Woden 13/04/09 2009 Australian Age Championships 5 1:09.67 Brianna Charteris Ginninderra 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 6 1:10.74 Samantha Marceddo Ginninderra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 7 1:12.67 Bethany Colquhoun Vikings 21/02/09 2009 NSW Country Championships 8 1:14.41 Georgia Hardy Woden 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 9 1:15.09 Aimee Van Gerwen Vikings 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 10 1:17.44 Chelsea Brodie Vikings 13/12/08 Canberra Christmas Classic

15 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:06.01 Sarah Burford ACT 1/12/08 Pacific School Games 2 1:06.52 Kaitlyn Schnyder Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet 3 1:07.91 Lindsay De Witte Telopea 1/11/08 Telopea Summer Meet 4 1:11.15 Sarah Friend Woden 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 5 1:11.47 Miranda Debeljakovic CRUIZ 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 6 1:15.29 Chloe Yin Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 7 1:15.54 Ashleigh Streatfield Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 8 1:18.29 Jessica Williams Woden 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 9 1:18.98 Lyndsay Saywell Telopea 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 10 1:35.20 Georgia Toirkens Burley Griffin 24/01/09 NSW Country Regional Meet - Queanbeyan

16 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:06.61 Meagan Ramsay Ginninderra 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 2 1:09.66 Claire Nicholls Burley Griffin 13/12/08 Canberra Christmas Classic 3 1:09.88 Sarah Burford Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 4 1:10.39 Jessica Traficante Telopea 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 5 1:10.44 Afton Palmer Burley Griffin 21/02/09 2009 NSW Country Championships 6 1:11.08 Lyndsay Saywell Telopea 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 7 1:11.74 Amanda Clifford Telopea 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 8 1:17.45 Elizabeth Philippa Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 9 1:17.54 Tamara Gradden Telopea 1/11/08 Telopea Summer Meet

17 & Over 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:05.43 Amy White Woden 13/02/09 2009 NSW State Open Championships 2 1:06.98 Meagan Ramsay Ginninderra 13/02/09 2009 NSW State Open Championships 3 1:07.55 Heather Middleton Telopea 13/02/09 2009 NSW State Open Championships 4 1:08.41 Mikayla Pelkowitz Ginninderra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 5 1:09.89 Bianca Pitts ACT 21/09/08 Club Challenge Cup 6 1:10.23 Cassandra Reid ACT 1/12/08 Pacific School Games 7 1:10.83 Jessica Traficante Telopea 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 8 1:11.88 Tamara Gradden Telopea 13/12/08 Canberra Christmas Classic 9 1:14.27 Sarah Martine ACT 1/12/08 Pacific School Games 10 1:19.74 Tenaya Veale CRUIZ 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships

10 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:00.81 Katelyn Weller Queanbeyan 11/10/08 Bells and Foxys Summer Series

11 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:33.87 Eliza Tetley Burley Griffin 11/10/08 Bells and Foxys Summer Series

12 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:45.58 Britt McDonald Canberra 10/01/09 NSW State 10/U-12 Years Age Championship 2 3:03.68 Priscilla Symmes Queanbeyan 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 3 3:16.53 Anika Buckley Queanbeyan 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 4 3:32.72 Eliza Tetley Burley Griffin 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 5 4:01.55 Madison McDonald Canberra 23/11/08 Bells and Foxys Summer Series

13 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:41.61 Bethany Colquhoun Vikings 24/01/09 NSW Country Regional Meet - Queanbeyan 2 2:42.56 Amy Brown Vikings 18/10/08 Burley Griffin October Meet 3 2:54.59 Emma Thompson Woden 13/12/08 Canberra Christmas Classic 4 2:55.94 Rosalea Bell Canberra 13/12/08 Canberra Christmas Classic

14 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:32.39 Samantha Marceddo Ginninderra 15/11/08 ACT Summer Distance Meet 2 2:37.43 Brianna Charteris Ginninderra 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 3 2:38.36 Sarah Baker Ginninderra 15/11/08 ACT Summer Distance Meet 4 2:39.83 Amy Brown Vikings 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 5 2:42.61 Monique Murphy Vikings 24/01/09 NSW Country Regional Meet - Queanbeyan 6 2:50.66 Bethany Colquhoun Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 7 2:52.21 Aimee Van Gerwen Vikings 18/10/08 Burley Griffin October Meet

15 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:35.10 Sarah Burford Woden 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 2 2:40.38 Miranda Debeljakovic CRUIZ 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 3 2:45.62 Lindsay De Witte Telopea 13/12/08 Canberra Christmas Classic

16 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:22.30 Meagan Ramsay Ginninderra 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 2 2:41.77 Lyndsay Saywell Telopea 13/12/08 Canberra Christmas Classic 3 2:43.18 Amanda Clifford Telopea 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships

17 & Over 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:23.41 Meagan Ramsay Ginninderra 13/04/09 2009 Australian Age Championships 2 2:23.54 Amy White Woden 13/02/09 2009 NSW State Open Championships 3 2:26.73 Heather Middleton Telopea 21/02/09 2009 NSW Country Championships 4 2:36.82 Bianca Pitts ACT 1/12/08 Pacific School Games

8 & Under 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:19.44 Kobi Kiraly Woden 18/10/08 Burley Griffin October Meet 2 4:00.40 Taylah Bacon Vikings 24/01/09 NSW Country Regional Meet - Queanbeyan 3 4:33.73 Anneliese Brenner Telopea 1/11/08 Telopea Summer Meet

9 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:09.42 Kobi Kiraly Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 2 3:10.72 Rebecca Cross Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 3 3:30.39 Ebony Norris Woden 13/12/08 Canberra Christmas Classic 4 3:35.36 Breana Gilroy Vikings 11/10/08 Bells and Foxys Summer Series 5 3:38.39 Gabrielle Scarth-Johnson Vikings 13/12/08 Canberra Christmas Classic 6 3:43.03 Tennille Miller Canberra 11/10/08 Bells and Foxys Summer Series 7 3:44.99 Milla Wolf Vikings 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 8 3:47.48 Mackenzie Morrison Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet 9 3:49.88 Tamika Veale CRUIZ 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 10 3:49.94 Rhiannon Thompson Queanbeyan 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

10 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:56.88 Tizana Fiorese Burley Griffin 21/02/09 2009 NSW Country Championships 2 3:00.86 Rebekah McCoy Vikings 13/12/08 Canberra Christmas Classic 3 3:02.39 Shannon Maloney ACT 1/12/08 Pacific School Games 4 3:13.21 Isabella Marinelli Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 5 3:13.26 Ellie Hearn Woden 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 6 3:15.35 Emily French CRUIZ 24/01/09 NSW Country Regional Meet - Queanbeyan 7 3:17.96 Ashley Groch Canberra 18/10/08 Burley Griffin October Meet 8 3:20.75 Emma Gillingham Burley Griffin 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 9 3:28.72 Alexandra Ashley Ginninderra 24/01/09 NSW Country Regional Meet - Queanbeyan 10 3:33.20 Kaari Toivonen Vikings 11/10/08 Bells and Foxys Summer Series

11 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:59.31 Bonnie Zhang Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 2 2:59.58 Shannon Maloney Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 3 2:59.88 Grace Hoitink Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 4 3:04.39 Rachel Brown ACT 1/12/08 Pacific School Games 5 3:05.42 Carly Symons ACT 1/12/08 Pacific School Games 6 3:07.01 Maya Blaikie CRUIZ 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 7 3:09.85 Eliza Tetley Burley Griffin 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon 8 3:13.93 Claire Bailey CRUIZ 15/11/08 ACT Summer Distance Meet 9 3:15.54 Tayla Casey Woden 13/12/08 Canberra Christmas Classic 10 3:15.98 Samantha Young Woden 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

12 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:45.56 Ayu Barry Telopea 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 2 2:45.78 Britt McDonald Canberra 1/11/08 Telopea Summer Meet 3 2:47.48 Anika Buckley Queanbeyan 21/02/09 2009 NSW Country Championships 4 2:48.22 Natasha Kosev Ginninderra 1/11/08 Telopea Summer Meet 5 2:56.32 Priscilla Symmes Queanbeyan 24/01/09 NSW Country Regional Meet - Queanbeyan 6 2:56.76 Maya Blaikie CRUIZ 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 7 2:58.59 Paula Rusanov Queanbeyan 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 8 2:59.23 Brooke James Burley Griffin 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon 9 3:01.24 Aisha Collins Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 10 3:02.87 Melanie Le Couteur Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships

13 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:26.39 Ashleigh Sunderland Woden 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 2 2:38.45 Stephanie Wise Burley Griffin 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 3 2:40.56 Emma Thompson Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 4 2:43.96 Caitlyn Radcliffe Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 5 2:44.12 Bethany Colquhoun Vikings 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 6 2:44.28 Natasha Kosev Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 7 2:44.93 Britt McDonald Canberra 21/02/09 2009 NSW Country Championships 8 2:45.19 Imogen Schiwy Canberra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 9 2:46.45 Kate Miller Telopea 13/12/08 Canberra Christmas Classic 10 2:49.64 Brooke James Burley Griffin 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships

14 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:27.45 Ashleigh Sunderland Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 2 2:29.16 Sarah Baker Ginninderra 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 3 2:31.50 Samantha Marceddo Ginninderra 13/04/09 2009 Australian Age Championships 4 2:33.30 Lindsay De Witte Telopea 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 5 2:34.95 Brianna Charteris Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 6 2:36.57 Renata Krause Ginninderra 21/02/09 2009 NSW Country Championships 7 2:36.70 Georgia Hardy ACT 21/09/08 Club Challenge Cup 8 2:37.84 Monique Murphy Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 9 2:39.69 Ashleigh Streatfield Vikings 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon 10 2:40.21 Nicole Martine Woden 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships

15 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:26.63 Laura Angus Telopea 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 2 2:30.12 Jessica Schembri Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 3 2:31.02 Lindsay De Witte Telopea 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 4 2:32.40 Ashleigh Streatfield Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 5 2:33.60 Sarah Friend Woden 13/12/08 Canberra Christmas Classic 6 2:33.90 Miranda Debeljakovic CRUIZ 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 7 2:39.62 Sarah Burford ACT 1/12/08 Pacific School Games 8 2:41.04 Nicole Martine Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 9 2:44.43 Chloe Yin Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 10 2:45.19 Georgia Hardy Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships

16 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:20.48 Meagan Ramsay Ginninderra 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 2 2:29.52 Claire Nicholls ACT 1/12/08 Pacific School Games 3 2:30.61 Sarah Burford Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 4 2:35.63 Afton Palmer Burley Griffin 21/02/09 2009 NSW Country Championships 5 2:36.13 Elizabeth Philippa Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 6 2:37.30 Lyndsay Saywell Telopea 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 7 2:41.67 Maddie Powley Ginninderra 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon 8 2:47.20 Alana Dougherty ACT 1/12/08 Pacific School Games 9 2:57.55 Tenaya Veale CRUIZ 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 10 3:10.98 Cassie Keys Canberra 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

17 & Over 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:19.99 Meagan Ramsay Ginninderra 17/03/09 2009 Telstra Australian Swimming Championship 2 2:24.38 Amy White Woden 13/02/09 2009 NSW State Open Championships 3 2:29.97 Jessica Traficante ACT 1/12/08 Pacific School Games 4 2:33.07 Maddie Powley ACT 1/12/08 Pacific School Games 5 2:33.77 Heather Middleton Telopea 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 6 2:34.86 Mikayla Pelkowitz Ginninderra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 7 2:38.88 Sarah Martine Woden 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 8 2:39.79 Bianca Pitts Vikings 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 9 x2:52.25 Laura Hudson Ginninderra 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

12 years 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 5:52.05 Britt McDonald Canberra 15/11/08 ACT Summer Distance Meet 2 6:09.65 Anika Buckley Queanbeyan 28/02/09 Queanbeyan Club Champs 2009 3 6:10.36 Priscilla Symmes Queanbeyan 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships

13 years 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 6:12.13 Bethany Colquhoun Vikings 15/11/08 Narooma Meet

14 years 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 5:16.82 Sarah Baker Ginninderra 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 2 5:18.17 Samantha Marceddo Ginninderra 21/02/09 2009 NSW Country Championships 3 5:22.65 Brianna Charteris Ginninderra 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 4 5:23.63 Ashleigh Sunderland Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 5 5:33.59 Nicole Martine Woden 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 6 5:36.37 Georgia Hardy Woden 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 7 5:50.75 Jessica Hood Woden 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 8 5:54.60 Bethany Colquhoun Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships

15 years 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 5:11.31 Laura Angus Telopea 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 2 5:18.17 Sarah Burford ACT 1/12/08 Pacific School Games 3 5:24.18 Ashleigh Streatfield Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 4 5:27.46 Lindsay De Witte Telopea 15/11/08 ACT Summer Distance Meet 5 5:33.42 Miranda Debeljakovic CRUIZ 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 6 5:39.37 Nicole Martine Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 7 6:16.60 Charlotte Packard Canberra 15/11/08 ACT Summer Distance Meet

16 years 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:58.90 Meagan Ramsay Ginninderra 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 2 5:20.36 Claire Nicholls Ginninderra 18/10/08 Burley Griffin October Meet 3 5:31.19 Elizabeth Philippa Vikings 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships

17 & Over 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:54.30 Meagan Ramsay Ginninderra 17/03/09 2009 Telstra Australian Swimming Championship 2 5:07.03 Amy White Woden 13/02/09 2009 NSW State Open Championships 3 5:10.74 Jessica Traficante Telopea 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 4 5:21.92 Heather Middleton Telopea 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 5 5:33.55 Bianca Pitts Vikings 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships


Go back to the top of this page.