Summer 2008-09 Age Top 10 for Men


Long Course Ranking by Event (as at 18 April 2009)
Note: Age as at Meet age which is generally age at the first day of the meet
8 & Under 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 42.84 Wolfram O'Connor Canberra 11/10/08 Bells and Foxys Summer Series 2 43.32 Jack Donnelly Queanbeyan 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 3 43.57 Xavier Pearson Telopea 13/12/08 Canberra Christmas Classic 4 44.18 Harrison Webster ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet 5 45.52 Bradley Tuck Ginninderra 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 6 45.61 Jake Schmank Telopea 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 7 46.29 Matthew Harrison Burley Griffin 15/11/08 Narooma Meet 8 46.67 Joshua Colquhoun Vikings 11/10/08 Bells and Foxys Summer Series 9 47.58 Jack Kilrain Vikings 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 10 52.83 Peter Philippa Vikings 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

9 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 34.46 James Ashleigh Telopea 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon 2 35.83 Lachlan Webb Vikings 1/11/08 Telopea Summer Meet 3 38.02 Kieran Howell Woden 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 4 39.36 Jarrod Barber Telopea 13/12/08 Canberra Christmas Classic 5 39.46 Nicholas Lawlis ACT 8/03/09 2009 Speedo Sprint Series Finals 6 39.82 Bobbie Su Telopea 8/02/09 ACT Relay Championships 7 39.83 William Crowe Canberra 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon 8 40.41 Marshall Symmes ACT 8/03/09 2009 Speedo Sprint Series Finals 9 40.83 Sam Wright Vikings 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 10 40.86 Tim Dutton Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships

10 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 33.26 James Ashleigh ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet 2 33.57 Jackson Savage ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet 3 34.50 Nathan De Meillon ACT 1/12/08 Pacific School Games 4 34.75 Jarod Watson Telopea 1/11/08 Telopea Summer Meet 5 34.85 Eli Gatica Telopea 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 6 35.23 Vaisley Fedorow ACT 1/12/08 Pacific School Games 7 35.50 Lachlan Webb Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 8 36.72 Cormac Pearson Telopea 13/12/08 Canberra Christmas Classic 9 36.79 Caleb Whiteley Queanbeyan 13/12/08 Canberra Christmas Classic 10 36.89 Brendan Wright Vikings 13/12/08 Canberra Christmas Classic

11 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 30.64 Alexander Ryan ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet 2 30.91 Ayrton Kiraly Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 3 32.01 John Ashleigh Telopea 10/01/09 NSW State 10/U-12 Years Age Championship 4 32.09 Jonathon Krause Ginninderra 10/01/09 NSW State 10/U-12 Years Age Championship 5 32.12 Tasman Calver ACT 1/12/08 Pacific School Games 6 32.37 Jordan Welch Burley Griffin 8/02/09 ACT Relay Championships 7 32.74 Joshua Brown Vikings 10/01/09 NSW State 10/U-12 Years Age Championship 8 32.80 Liam Barber Telopea 10/01/09 NSW State 10/U-12 Years Age Championship 9 32.98 Kristofer Tengstrom Canberra 21/02/09 2009 NSW Country Championships 10 33.09 Riley Nelson Goulburn 1/11/08 Telopea Summer Meet

12 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 29.87 Lachlan Colquhoun Vikings 21/02/09 2009 NSW Country Championships 2 29.94 Cameron Tysoe Ginninderra 10/01/09 NSW State 10/U-12 Years Age Championship 3 30.22 Timothy Young Ginninderra 1/11/08 Telopea Summer Meet 4 30.48 Alec Morris Woden 10/01/09 NSW State 10/U-12 Years Age Championship 5 30.67 Lachlan Trabinger ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet 6 31.45 Ayrton Kiraly Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 7 32.01 Dylan Booth Ginninderra 10/01/09 NSW State 10/U-12 Years Age Championship 8 32.14 Rashad Farid ACT 8/03/09 2009 Speedo Sprint Series Finals 8 32.14 Jordan Welch Burley Griffin 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 10 32.15 Toomas Mirlieb Canberra 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon

13 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 26.28 Jayden Malala Woden 13/04/09 2009 Australian Age Championships 2 27.51 Andy Chen Ginninderra 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon 3 27.57 William Pulley Ginninderra 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 4 27.78 Matthew Riddell ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet 5 27.79 Sean Maloney Woden 8/02/09 ACT Relay Championships 6 28.16 Thomas McKinlay Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 7 28.45 Ryan Hore Vikings 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 8 28.92 Declan Moore Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 9 29.32 Nathan Seddon Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 10 29.47 Alec Bruce ACT 8/03/09 2009 Speedo Sprint Series Finals

14 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 25.58 Hugo Morris Woden 13/04/09 2009 Australian Age Championships 2 26.84 William Pulley Ginninderra 13/04/09 2009 Australian Age Championships 3 27.11 Andy Chen Ginninderra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 4 27.24 Ryan Hore Vikings 8/02/09 ACT Relay Championships 5 27.32 James Ashurst ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet 6 27.77 Luke Abberton ACT 21/09/08 Club Challenge Cup 7 28.03 Bradley Jones Queanbeyan 17/03/09 2009 Telstra Australian Swimming Championship 8 x28.06 Nicholas McClelland Canberra 8/02/09 ACT Relay Championships 9 x28.29 James Gibson Canberra 8/02/09 ACT Relay Championships 10 28.58 James Dowden Burley Griffin 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships

15 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 26.43 Jordan Hamilton Burley Griffin 13/12/08 Canberra Christmas Classic 2 26.85 Nicholas Honey Canberra 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon 3 26.96 Nathan Miller ACT 1/12/08 Pacific School Games 4 27.11 Ryan Miller Telopea 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 5 27.18 Luke Abberton Vikings 21/02/09 2009 NSW Country Championships 6 27.71 Aiden Wright Queanbeyan 18/10/08 Burley Griffin October Meet 7 x29.41 Declan Wilson Vikings 8/02/09 ACT Relay Championships 8 x29.93 Kevin Wei Vikings 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 9 30.28 Elliot Hicks Queanbeyan 28/02/09 Queanbeyan Club Champs 2009 10 30.29 Jake Gatica Telopea 13/12/08 Canberra Christmas Classic

16 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 24.34 Ciaran Plenty Woden 13/04/09 2009 Australian Age Championships 2 25.85 Christopher McClelland ACT 1/12/08 Pacific School Games 3 26.33 Nicholas Honey Burley Griffin 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 4 27.50 William Barker Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 5 27.69 Mitchell Nemec Telopea 13/12/08 Canberra Christmas Classic 6 27.76 Aiden Wright Queanbeyan 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 7 27.98 Patrick Hudson Ginninderra 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon 8 28.58 Dylan Appelqvist Telopea 1/11/08 Telopea Summer Meet 9 28.60 Nigel Hinder Canberra 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 10 42.27 Tim D'Abrera Woden 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon

17 & Over 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 24.02 Ben Treffers Burley Griffin 13/02/09 2009 NSW State Open Championships 2 24.10 Jason Schnyder ACT 1/12/08 Pacific School Games 3 24.22 Adam Pine Ginninderra 8/02/09 ACT Relay Championships 4 24.62 Luke Hinchcliffe CRUIZ 21/02/09 2009 NSW Country Championships 5 25.09 Zane Jordan Zambia 13/04/09 2009 Australian Age Championships 6 25.15 Ben Grady Vikings 13/02/09 2009 NSW State Open Championships 7 25.72 Niall Jacobsen Woden 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 8 25.93 John Warmenhoven Canberra 18/10/08 Burley Griffin October Meet 9 25.95 Max Ireland Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 10 26.00 Brendan Rocha CRUIZ 13/12/08 Canberra Christmas Classic

8 & Under 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:40.20 Wolfram O'Connor Canberra 18/10/08 Burley Griffin October Meet 2 1:40.85 Harrison Webster Woden 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 3 1:44.16 Xavier Pearson Telopea 23/11/08 Bells and Foxys Summer Series 4 1:48.68 Joshua Colquhoun Vikings 15/11/08 Narooma Meet 5 1:50.78 Jack Kilrain Vikings 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 6 1:52.28 Jack Donnelly Queanbeyan 24/01/09 NSW Country Regional Meet - Queanbeyan 7 2:03.49 Peter Philippa Vikings 15/11/08 Narooma Meet 8 2:04.52 Elliott Young Queanbeyan 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

9 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:21.53 Lachlan Webb Vikings 1/11/08 Telopea Summer Meet 2 1:28.74 Kieran Howell Woden 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 3 1:34.71 Nicholas Lawlis Queanbeyan 11/10/08 Bells and Foxys Summer Series 4 1:34.76 Jarrod Barber Telopea 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 5 1:39.02 Xavier Pearson Telopea 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 6 1:39.14 Patrick Woods Woden 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 7 1:40.45 Duncan Ledger Burley Griffin 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 8 1:45.74 Joshua Colquhoun Vikings 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 9 1:46.15 Daniel Cherepinskiy Queanbeyan 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 10 1:48.47 Tim Dutton Canberra 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

10 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:14.46 James Ashleigh Telopea 13/12/08 Canberra Christmas Classic 2 1:15.55 Jackson Savage Queanbeyan 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 3 1:15.93 Eli Gatica Telopea 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 4 1:18.50 Lachlan Webb Vikings 21/02/09 2009 NSW Country Championships 5 1:20.73 Nathan De Meillon Vikings 1/11/08 Telopea Summer Meet 6 1:22.09 Yutaro Kawamura Burley Griffin 13/12/08 Canberra Christmas Classic 7 1:23.62 Brendan Wright Vikings 13/12/08 Canberra Christmas Classic 8 1:23.84 Cormac Pearson Telopea 23/11/08 Bells and Foxys Summer Series 9 1:24.09 Jarod Watson Telopea 1/11/08 Telopea Summer Meet 10 1:26.31 William Crowe Burley Griffin 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

11 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:10.23 Liam Barber Telopea 21/02/09 2009 NSW Country Championships 2 1:10.50 Alexander Ryan Telopea 21/02/09 2009 NSW Country Championships 3 1:10.52 Kristofer Tengstrom Canberra 21/02/09 2009 NSW Country Championships 4 1:10.62 Jordan Welch Burley Griffin 24/01/09 NSW Country Regional Meet - Queanbeyan 5 1:12.27 Ayrton Kiraly Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 6 1:13.09 John Ashleigh Telopea 21/02/09 2009 NSW Country Championships 7 1:13.22 Jonathon Krause Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 8 1:13.51 Tasman Calver Canberra 1/11/08 Telopea Summer Meet 9 1:14.73 Riley Nelson Goulburn 1/11/08 Telopea Summer Meet 10 1:15.58 Angus Funnell Burley Griffin 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships

12 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:04.84 Lachlan Colquhoun Vikings 21/02/09 2009 NSW Country Championships 2 1:04.95 Cameron Tysoe Ginninderra 21/02/09 2009 NSW Country Championships 3 1:06.01 Lachlan Trabinger Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 4 1:06.62 Alec Morris Woden 10/01/09 NSW State 10/U-12 Years Age Championship 5 1:08.80 Toomas Mirlieb Canberra 18/10/08 Burley Griffin October Meet 6 1:08.95 Jordan Welch Burley Griffin 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 7 1:09.49 Kristofer Tengstrom Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 8 1:11.19 Timothy Young Ginninderra 18/10/08 Burley Griffin October Meet 9 1:14.04 Dylan Booth Ginninderra 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 10 1:14.06 Liam Braithwaite Ginninderra 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

13 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 58.51 Jayden Malala Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 2 59.22 Andy Chen Ginninderra 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 3 1:01.12 Sean Maloney Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 3 1:01.12 Thomas McKinlay Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 5 1:01.34 Matthew Riddell Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 6 1:02.13 Ryan Hore Vikings 1/11/08 Telopea Summer Meet 7 1:02.87 William Pulley Ginninderra 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 8 1:02.88 Declan Moore Canberra 31/01/09 Canberra Club Night 9 1:06.15 Josh Lind Queanbeyan 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 10 1:06.25 Tom Bingley Canberra 18/10/08 Burley Griffin October Meet

14 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 56.78 Hugo Morris Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 2 57.79 Andy Chen Ginninderra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 3 59.40 William Pulley Ginninderra 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 4 1:00.05 James Ashurst Telopea 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 5 1:00.12 Luke Abberton ACT 21/09/08 Club Challenge Cup 6 1:00.76 Ryan Hore Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 7 1:02.59 Jack Tyson Burley Griffin 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 8 1:02.71 Oliver Bourne Canberra 21/02/09 2009 NSW Country Championships 9 1:02.79 Bradley Jones Queanbeyan 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 10 1:02.90 James Dowden Burley Griffin 13/12/08 Canberra Christmas Classic

15 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 57.19 Nathan Miller ACT 1/12/08 Pacific School Games 2 58.45 Nicholas Honey Canberra 18/10/08 Burley Griffin October Meet 3 58.51 Ryan Miller ACT 1/12/08 Pacific School Games 4 59.21 Luke Abberton Vikings 21/02/09 2009 NSW Country Championships 5 59.61 Jordan Hamilton Burley Griffin 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 6 1:03.45 Aiden Wright Queanbeyan 1/11/08 Telopea Summer Meet 7 1:04.39 William Barker Vikings 1/11/08 Telopea Summer Meet 8 x1:08.21 Kevin Wei Vikings 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 9 1:12.83 Jake Gatica Telopea 1/11/08 Telopea Summer Meet

16 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 54.89 Ciaran Plenty Woden 13/04/09 2009 Australian Age Championships 2 56.93 Nicholas Honey Burley Griffin 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 3 59.49 Patrick Hudson Ginninderra 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 4 59.96 Mitchell Nemec Telopea 13/12/08 Canberra Christmas Classic 5 1:01.28 William Barker Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 6 1:03.09 Aiden Wright Queanbeyan 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships

17 & Over 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 52.96 Jason Schnyder Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet 2 53.15 Ben Treffers Burley Griffin 17/03/09 2009 Telstra Australian Swimming Championship 3 53.56 Zane Jordan Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 4 54.27 Luke Hinchcliffe CRUIZ 21/02/09 2009 NSW Country Championships 5 54.65 Niall Jacobsen Woden 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 6 56.01 Ben Grady Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 7 56.91 John Warmenhoven Canberra 18/10/08 Burley Griffin October Meet 8 57.29 Ben Wise Burley Griffin 1/11/08 Telopea Summer Meet 9 58.29 Peter Bennett CRUIZ 18/10/08 Burley Griffin October Meet 10 58.66 Mark Edmondson Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet

9 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:05.38 Lachlan Webb Vikings 15/11/08 Narooma Meet 2 3:23.42 Jarrod Barber Telopea 15/11/08 ACT Summer Distance Meet 3 3:30.44 Kieran Howell Woden 11/10/08 Bells and Foxys Summer Series 4 3:33.92 Nicholas Lawlis Queanbeyan 23/11/08 Bells and Foxys Summer Series

10 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:43.23 Eli Gatica Telopea 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 2 2:50.10 James Ashleigh Telopea 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 3 2:51.99 Lachlan Webb Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 4 3:02.22 Yutaro Kawamura Burley Griffin 15/11/08 ACT Summer Distance Meet 5 3:05.11 Cormac Pearson Telopea 23/11/08 Bells and Foxys Summer Series 6 3:17.97 James Hanson Telopea 15/11/08 ACT Summer Distance Meet 7 3:22.37 Jarrod Barber Telopea 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 8 3:23.36 Michael Kendrick Burley Griffin 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

11 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:32.13 Alexander Ryan Telopea 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 2 2:32.80 Liam Barber Telopea 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 3 2:33.31 Jordan Welch Ginninderra 15/11/08 ACT Summer Distance Meet 4 2:34.46 Kristofer Tengstrom Canberra 18/10/08 Burley Griffin October Meet 5 2:40.42 John Ashleigh Telopea 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 6 2:45.26 Tasman Calver Canberra 15/11/08 ACT Summer Distance Meet 7 2:51.45 Cormac Pearson Telopea 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 8 2:52.26 Angus Funnell Burley Griffin 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 9 2:59.52 Nicholas Starkey Canberra 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 10 2:59.78 Edward Barker Vikings 11/10/08 Bells and Foxys Summer Series

12 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:18.41 Lachlan Colquhoun Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 2 2:21.47 Alec Morris Woden 10/01/09 NSW State 10/U-12 Years Age Championship 3 2:22.64 Cameron Tysoe Ginninderra 10/01/09 NSW State 10/U-12 Years Age Championship 4 2:23.90 Lachlan Trabinger Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 5 2:27.47 Jordan Welch Burley Griffin 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 6 2:27.85 Kristofer Tengstrom Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 7 2:43.93 Liam Braithwaite Ginninderra 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 8 2:44.95 Timothy Young Ginninderra 11/10/08 Bells and Foxys Summer Series 9 2:46.28 Dylan Booth Ginninderra 23/11/08 Bells and Foxys Summer Series 10 3:05.12 John Freeman Woden 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

13 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:08.21 Jayden Malala Woden 13/04/09 2009 Australian Age Championships 2 2:10.14 Sean Maloney Woden 13/04/09 2009 Australian Age Championships 3 2:11.99 Andy Chen Ginninderra 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 4 2:13.62 Declan Moore Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 5 2:15.83 Thomas McKinlay Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 6 2:16.17 Matthew Riddell Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 7 2:19.70 William Pulley Ginninderra 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 8 2:22.44 Alec Morris Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 9 2:26.96 Tom Bingley Canberra 18/10/08 Burley Griffin October Meet 10 2:28.61 Thomas Ramsay Ginninderra 24/01/09 NSW Country Regional Meet - Queanbeyan

14 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:07.55 Andy Chen Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 2 2:07.96 Hugo Morris Woden 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 3 2:08.43 William Pulley Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 4 2:13.04 Oliver Bourne Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 5 2:13.18 James Ashurst Telopea 7/03/09 2009 Wizards Autumn Long Course Meet 6 2:13.82 James Dowden Burley Griffin 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 7 2:16.99 Jack Tyson Burley Griffin 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 8 2:17.16 Nick Philippa Vikings 18/10/08 Burley Griffin October Meet 9 2:25.10 Bradley Jones Queanbeyan 11/10/08 Bells and Foxys Summer Series 10 2:25.51 Tom Bingley Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships

15 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:08.02 Nicholas Honey Canberra 18/10/08 Burley Griffin October Meet 2 2:08.18 Ryan Miller Telopea 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 3 2:16.95 Luke Abberton Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships

16 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:03.72 Nicholas Honey Burley Griffin 21/02/09 2009 NSW Country Championships 2 2:03.89 Ciaran Plenty Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 3 2:06.37 Dylan Appelqvist Telopea 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 4 2:07.22 Mitchell Nemec Telopea 1/11/08 Telopea Summer Meet 5 2:11.11 Patrick Hudson Ginninderra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 6 x2:26.93 Daniel Steemson Vikings 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 7 2:29.69 Aiden Wright Queanbeyan 28/02/09 Queanbeyan Club Champs 2009

17 & Over 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:55.45 Zane Jordan Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 2 1:59.26 Niall Jacobsen Woden 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 3 2:00.00 Ben Treffers Burley Griffin 13/02/09 2009 NSW State Open Championships 4 2:01.84 Luke Hinchcliffe CRUIZ 21/02/09 2009 NSW Country Championships 5 2:05.48 Dylan Appelqvist Telopea 21/02/09 2009 NSW Country Championships 6 2:08.13 Peter Bennett CRUIZ 18/10/08 Burley Griffin October Meet 7 2:12.25 Nathan Kuster Telopea 1/11/08 Telopea Summer Meet 8 2:14.49 Ben Wise Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet 9 2:25.26 Aaron Farlow Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships

11 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 5:21.13 Liam Barber Telopea 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 2 5:23.63 Alexander Ryan Telopea 15/11/08 ACT Summer Distance Meet 3 5:24.84 Kristofer Tengstrom Canberra 15/11/08 ACT Summer Distance Meet 4 5:34.15 Tasman Calver Canberra 15/11/08 ACT Summer Distance Meet 5 6:12.94 Edward Barker Vikings 15/11/08 ACT Summer Distance Meet 6 6:25.59 Nicholas Starkey Canberra 31/01/09 Canberra Club Night 7 6:32.89 Riley Nelson Goulburn 1/11/08 Telopea Summer Meet

12 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:46.34 Alec Morris Woden 10/01/09 NSW State 10/U-12 Years Age Championship 2 4:46.91 Lachlan Colquhoun Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 3 4:59.06 Lachlan Trabinger Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 4 5:04.13 Jordan Welch Burley Griffin 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 5 5:04.35 Kristofer Tengstrom Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 6 6:17.41 Thomas Harrison Burley Griffin 15/11/08 Narooma Meet

13 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:29.34 Sean Maloney Woden 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 2 4:35.99 Jayden Malala Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 3 4:39.81 William Pulley Ginninderra 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 4 4:41.52 Declan Moore Canberra 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 5 4:45.84 Thomas McKinlay Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 6 4:53.37 Alec Morris Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 7 5:11.90 Josh Lind Queanbeyan 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 8 5:20.23 Tom Bingley Canberra 15/11/08 ACT Summer Distance Meet

14 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:26.42 Andy Chen Ginninderra 1/11/08 Telopea Summer Meet 2 4:26.66 William Pulley Ginninderra 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 3 4:28.50 Hugo Morris ACT 1/12/08 Pacific School Games 4 4:34.90 Oliver Bourne Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 5 4:40.75 Nick Philippa Vikings 21/02/09 2009 NSW Country Championships 6 4:48.22 Luke Abberton Vikings 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 7 4:48.70 James Ashurst Telopea 7/03/09 2009 Wizards Autumn Long Course Meet 8 5:07.44 Tom Bingley Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships

15 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:42.29 Luke Abberton Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships

16 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:24.88 Mitchell Nemec Telopea 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 2 4:31.00 Dylan Appelqvist Telopea 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 3 4:32.21 Patrick Hudson Ginninderra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 4 4:47.26 Ciaran Plenty Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 5 4:52.39 Joss Whitford Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships

17 & Over 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:18.75 Dylan Appelqvist Telopea 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 2 4:19.77 Zane Jordan Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 3 4:21.37 Niall Jacobsen Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 4 4:31.24 Ben Wise Burley Griffin 13/12/08 Canberra Christmas Classic 5 4:47.60 Nathan Kuster Telopea 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 6 4:57.09 Aaron Farlow Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships

12 years 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 10:23.92 Alec Morris Woden 1/11/08 Telopea Summer Meet

13 years 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 9:19.12 Sean Maloney Woden 13/04/09 2009 Australian Age Championships 2 9:49.80 Alec Morris Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 3 9:59.59 Thomas McKinlay Woden 1/11/08 Telopea Summer Meet 4 10:06.82 Jayden Malala Woden 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 5 11:00.46 Tom Bingley Canberra 15/11/08 ACT Summer Distance Meet

14 years 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 9:31.51 Andy Chen Ginninderra 15/11/08 ACT Summer Distance Meet 2 9:31.66 Oliver Bourne Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 3 9:35.15 Nick Philippa Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 4 10:38.62 James Ashurst Telopea 15/11/08 ACT Summer Distance Meet

15 years 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 9:55.94 Nathan Miller Telopea 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet

16 years 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 9:15.25 Mitchell Nemec ACT 1/12/08 Pacific School Games 2 9:55.46 Dylan Appelqvist Telopea 1/11/08 Telopea Summer Meet

17 & Over 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 8:58.82 Dylan Appelqvist Telopea 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships

13 years 1500m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 18:08.71 Sean Maloney Woden 24/01/09 NSW Country Regional Meet - Queanbeyan 2 18:43.81 Thomas McKinlay Woden 1/11/08 Telopea Summer Meet

14 years 1500m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 17:58.74 Andy Chen Ginninderra 15/11/08 ACT Summer Distance Meet 2 18:19.55 Nick Philippa Vikings 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships

15 years 1500m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 18:42.11 Nathan Miller Telopea 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 2 19:01.34 Luke Abberton Vikings 15/11/08 Narooma Meet

16 years 1500m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 17:45.88 Mitchell Nemec Telopea 1/11/08 Telopea Summer Meet 2 18:41.69 Dylan Appelqvist Telopea 1/11/08 Telopea Summer Meet

17 & Over 1500m Free
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 16:49.42 Dylan Appelqvist Telopea 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 2 19:28.44 Nathan Kuster Telopea 1/11/08 Telopea Summer Meet

8 & Under 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 50.54 Xavier Pearson Telopea 13/12/08 Canberra Christmas Classic 2 51.18 Joshua Colquhoun Vikings 15/11/08 Narooma Meet 3 x51.42 Matthew Harrison Burley Griffin 8/02/09 ACT Relay Championships 4 52.12 Bradley Tuck Ginninderra 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 5 53.04 Jake Schmank Telopea 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 6 53.54 Harrison Webster ACT 8/03/09 2009 Speedo Sprint Series Finals 7 54.06 Wolfram O'Connor Canberra 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon 8 56.68 Jack Donnelly Queanbeyan 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 9 59.98 Elliott Young Queanbeyan 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 10 1:00.46 Anthony Cummins Goulburn 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

9 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 43.36 James Ashleigh Telopea 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon 2 45.63 Jarrod Barber Telopea 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 3 46.03 Kieran Howell Woden 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 4 46.16 Nicholas Lawlis Queanbeyan 8/02/09 ACT Relay Championships 5 46.80 Lachlan Webb Vikings 23/11/08 Bells and Foxys Summer Series 6 47.59 William Crowe Canberra 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon 7 49.89 Barclay Zhang Canberra 31/01/09 Canberra Club Night 8 49.94 Jack Dowling Canberra 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon 9 50.02 Patrick Woods Woden 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 10 50.42 Xavier Pearson Telopea 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

10 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 39.04 Nathan De Meillon ACT 1/12/08 Pacific School Games 2 40.26 Cormac Pearson Telopea 13/12/08 Canberra Christmas Classic 3 40.68 Jackson Savage Queanbeyan 21/02/09 2009 NSW Country Championships 4 40.81 Caleb Whiteley Queanbeyan 13/12/08 Canberra Christmas Classic 5 40.83 Eli Gatica Telopea 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 6 41.36 James Ashleigh Telopea 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 7 41.73 James Hanson Telopea 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 8 41.91 Andrew Martine ACT 1/12/08 Pacific School Games 9 42.24 Lachlan Webb Vikings 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 10 42.97 Kieran Organ Queanbeyan 15/11/08 Narooma Meet

11 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 34.80 Alexander Ryan ACT 8/03/09 2009 Speedo Sprint Series Finals 2 36.44 Ayrton Kiraly Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 3 37.25 Kristofer Tengstrom Canberra 21/02/09 2009 NSW Country Championships 4 38.16 John Ashleigh Telopea 21/02/09 2009 NSW Country Championships 5 38.42 Jonathon Krause Ginninderra 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 6 38.50 Nathan De Meillon Vikings 21/02/09 2009 NSW Country Championships 7 38.52 Jordan Welch Burley Griffin 8/02/09 ACT Relay Championships 8 38.54 Liam Barber Telopea 21/02/09 2009 NSW Country Championships 9 39.15 Caleb Whiteley Queanbeyan 21/02/09 2009 NSW Country Championships 10 39.72 Jack Shelley Queanbeyan 13/12/08 Canberra Christmas Classic

12 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 33.39 Cameron Tysoe Ginninderra 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 2 35.33 Timothy Young Ginninderra 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 3 36.17 Toomas Mirlieb Canberra 18/10/08 Burley Griffin October Meet 4 36.55 Lachlan Colquhoun ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet 5 36.84 Lachlan Trabinger ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet 6 37.10 Alec Morris Woden 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 7 37.71 Angus Dibden Ginninderra 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 8 38.76 Dylan Booth Ginninderra 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 9 38.84 Rashad Farid Ginninderra 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 10 39.74 Liam Harris Woden 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats

13 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 30.94 Jayden Malala ACT 8/03/09 2009 Speedo Sprint Series Finals 2 31.86 Andy Chen Ginninderra 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon 3 31.87 Ryan Hore ACT 1/12/08 Pacific School Games 4 32.19 Matthew Riddell Canberra 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 5 32.64 Sean Maloney ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet 6 33.66 Timothy Young ACT 8/03/09 2009 Speedo Sprint Series Finals 7 33.69 Alec Bruce ACT 8/03/09 2009 Speedo Sprint Series Finals 8 34.13 Thomas Ramsay Ginninderra 13/04/09 2009 Australian Age Championships 9 34.22 Ryan Buckham Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 10 34.24 Thomas McKinlay Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships

14 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 29.86 Hugo Morris Woden 13/04/09 2009 Australian Age Championships 2 30.90 Ryan Hore Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 3 31.49 William Pulley Ginninderra 21/02/09 2009 NSW Country Championships 4 31.64 Andy Chen Ginninderra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 5 32.10 Bradley Jones Queanbeyan 17/03/09 2009 Telstra Australian Swimming Championship 6 32.87 James Dowden Burley Griffin 21/02/09 2009 NSW Country Championships 7 33.52 Alec Bruce ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet 8 33.87 Nicholas McClelland ACT 21/09/08 Club Challenge Cup 9 34.20 Justin Trabinger Vikings 8/02/09 ACT Relay Championships 10 34.81 David Ma Ginninderra 18/10/08 Burley Griffin October Meet

15 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 30.06 Nicholas Honey Canberra 18/10/08 Burley Griffin October Meet 2 30.67 Jordan Hamilton ACT 1/12/08 Pacific School Games 2 30.67 Nathan Miller Telopea 21/02/09 2009 NSW Country Championships 4 32.92 Ryan Miller Telopea 21/02/09 2009 NSW Country Championships 5 33.19 Aiden Wright Queanbeyan 18/10/08 Burley Griffin October Meet 6 33.56 William Barker Vikings 7/12/08 Dapto 7 34.04 Kevin Wei Vikings 8/02/09 ACT Relay Championships 8 38.56 Elliot Hicks Queanbeyan 28/02/09 Queanbeyan Club Champs 2009 9 39.57 Tom Lonsdale Ginninderra 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

16 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 29.05 Nicholas Honey Burley Griffin 17/03/09 2009 Telstra Australian Swimming Championship 2 29.70 Patrick Hudson Ginninderra 8/02/09 ACT Relay Championships 3 30.27 Christopher McClelland ACT 1/12/08 Pacific School Games 4 32.00 William Barker Vikings 8/02/09 ACT Relay Championships 5 34.28 Aiden Wright Queanbeyan 28/02/09 Queanbeyan Club Champs 2009 6 58.81 Tim D'Abrera Woden 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon

17 & Over 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 25.10 Ben Treffers Burley Griffin 17/03/09 2009 Telstra Australian Swimming Championship 2 27.86 Jeremy Huntley Vikings 17/03/09 2009 Telstra Australian Swimming Championship 3 28.76 Zane Jordan ACT 1/12/08 Pacific School Games 4 29.19 Luke Hinchcliffe CRUIZ 21/02/09 2009 NSW Country Championships 5 29.21 Ben Wise Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet 6 29.76 Hamish Wise ACT 1/12/08 Pacific School Games 7 30.43 John Warmenhoven Canberra 21/02/09 2009 NSW Country Championships 8 30.54 Nik Kobetsky Canberra 8/02/09 ACT Relay Championships 9 31.41 Jason Schnyder Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet 10 32.39 Robert Albertson-Kill Telopea 8/02/09 ACT Relay Championships

8 & Under 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:51.73 Joshua Colquhoun Vikings 15/11/08 Narooma Meet

9 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:36.96 Kieran Howell Woden 1/11/08 Telopea Summer Meet 2 1:37.92 Nicholas Lawlis Queanbeyan 1/11/08 Telopea Summer Meet 3 1:40.25 Lachlan Webb Vikings 23/11/08 Bells and Foxys Summer Series 4 1:42.24 Jarrod Barber Telopea 1/11/08 Telopea Summer Meet 5 1:47.94 Barclay Zhang Canberra 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 6 1:51.59 Jack Dowling Canberra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 7 1:56.66 Joshua Colquhoun Vikings 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 8 1:59.31 Aaron Martin Canberra 13/12/08 Canberra Christmas Classic

10 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:26.35 Nathan De Meillon Vikings 13/12/08 Canberra Christmas Classic 2 1:27.50 Jackson Savage Queanbeyan 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 3 1:28.46 Eli Gatica Telopea 24/01/09 NSW Country Regional Meet - Queanbeyan 4 1:30.72 Cormac Pearson Telopea 13/12/08 Canberra Christmas Classic 5 1:30.99 Lachlan Webb Vikings 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 6 1:32.56 James Ashleigh Telopea 24/01/09 NSW Country Regional Meet - Queanbeyan 7 1:32.64 Caleb Whiteley Queanbeyan 13/12/08 Canberra Christmas Classic 8 1:32.96 James Hanson Telopea 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 9 1:33.62 Jack Brinkley Vikings 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 10 1:34.42 Danny Ma Ginninderra 18/10/08 Burley Griffin October Meet

11 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:18.55 Ayrton Kiraly Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 2 1:19.05 Alexander Ryan Telopea 21/02/09 2009 NSW Country Championships 3 1:21.62 Kristofer Tengstrom Canberra 21/02/09 2009 NSW Country Championships 4 1:21.82 Jordan Welch Burley Griffin 24/01/09 NSW Country Regional Meet - Queanbeyan 5 1:23.62 Jonathon Krause Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 6 1:23.91 Liam Barber Telopea 21/02/09 2009 NSW Country Championships 7 1:25.94 Nathan De Meillon Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 8 1:26.39 Tasman Calver Canberra 1/11/08 Telopea Summer Meet 9 1:27.43 John Ashleigh Telopea 24/01/09 NSW Country Regional Meet - Queanbeyan 10 1:28.68 Cormac Pearson Telopea 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships

12 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:10.46 Cameron Tysoe Ginninderra 21/02/09 2009 NSW Country Championships 2 1:18.61 Ayrton Kiraly Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 3 1:18.69 Timothy Young Ginninderra 18/10/08 Burley Griffin October Meet 4 1:19.59 Lachlan Trabinger Vikings 21/02/09 2009 NSW Country Championships 5 1:20.58 Jordan Welch Burley Griffin 21/02/09 2009 NSW Country Championships 6 1:21.86 Lachlan Colquhoun Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 7 1:22.67 Dylan Booth Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 8 1:24.35 Kristofer Tengstrom Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 9 1:25.30 Angus Dibden Ginninderra 1/11/08 Telopea Summer Meet 10 1:26.16 Liam Braithwaite Ginninderra 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

13 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:05.94 Jayden Malala Woden 13/04/09 2009 Australian Age Championships 2 1:06.61 Ryan Hore ACT 1/12/08 Pacific School Games 3 1:06.92 Matthew Riddell Canberra 13/04/09 2009 Australian Age Championships 4 1:07.62 Andy Chen Ginninderra 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 5 1:07.99 William Pulley Ginninderra 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 6 1:11.30 Declan Moore Canberra 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 7 1:11.98 Sean Maloney Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 8 1:12.02 Thomas Ramsay Ginninderra 21/02/09 2009 NSW Country Championships 9 1:12.79 Thomas McKinlay Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 10 1:14.34 Timothy Young Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships

14 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:04.47 Ryan Hore Vikings 13/04/09 2009 Australian Age Championships 2 1:04.56 Hugo Morris Woden 13/04/09 2009 Australian Age Championships 3 1:05.99 William Pulley Ginninderra 13/04/09 2009 Australian Age Championships 4 1:06.60 Andy Chen Ginninderra 1/11/08 Telopea Summer Meet 5 1:09.16 James Dowden Burley Griffin 21/02/09 2009 NSW Country Championships 6 1:10.97 Luke Abberton ACT 21/09/08 Club Challenge Cup 7 1:12.97 Bradley Jones Queanbeyan 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 8 1:13.80 Alec Bruce Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 9 1:14.28 David Ma Ginninderra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 10 1:14.74 Nick Philippa Vikings 1/11/08 Telopea Summer Meet

15 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:03.95 Nathan Miller Telopea 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 2 1:04.93 Nicholas Honey Canberra 18/10/08 Burley Griffin October Meet 3 1:06.25 Jordan Hamilton Burley Griffin 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 4 1:09.16 William Barker Vikings 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 5 1:09.50 Ryan Miller Telopea 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 6 1:10.49 Luke Abberton Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 7 1:13.05 Aiden Wright Queanbeyan 18/10/08 Burley Griffin October Meet 8 1:14.00 Kevin Wei Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships

16 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:01.47 Nicholas Honey Burley Griffin 21/11/08 NSW Duel Meet #3 2 1:03.38 Patrick Hudson Ginninderra 13/04/09 2009 Australian Age Championships 3 1:08.68 William Barker Vikings 21/02/09 2009 NSW Country Championships 4 1:10.58 Mitchell Nemec ACT 21/09/08 Club Challenge Cup 5 1:15.08 Aiden Wright Queanbeyan 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 6 x1:18.32 Daniel Steemson Vikings 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

17 & Over 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 55.03 Ben Treffers Burley Griffin 13/04/09 2009 Australian Age Championships 2 59.89 Jeremy Huntley Vikings 17/03/09 2009 Telstra Australian Swimming Championship 3 1:00.66 Ben Wise Burley Griffin 1/11/08 Telopea Summer Meet 4 1:02.36 Zane Jordan ACT 1/12/08 Pacific School Games 5 1:02.84 Hamish Wise ACT 1/12/08 Pacific School Games 6 1:04.69 Peter Bennett CRUIZ 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 7 1:09.10 Dylan Appelqvist Telopea 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 8 1:10.52 Luke Hinchcliffe CRUIZ 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 9 1:10.77 Jason Schnyder Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet 10 1:30.23 Aaron Rhind Ginninderra 13/02/09 2009 NSW State Open Championships

9 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:29.15 Lachlan Webb Vikings 23/11/08 Bells and Foxys Summer Series 2 3:37.29 Kieran Howell Woden 15/11/08 ACT Summer Distance Meet

10 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:09.79 Eli Gatica Telopea 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 2 3:11.82 Cormac Pearson Telopea 13/12/08 Canberra Christmas Classic 3 3:14.24 Lachlan Webb Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 4 3:14.44 James Ashleigh Telopea 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 5 3:19.25 James Hanson Telopea 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 6 3:19.38 Andrew Martine Woden 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 7 3:28.45 Nicholas Lawlis Queanbeyan 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 8 3:30.93 Jackson Savage Queanbeyan 2/11/08 Batemans Bay 9 3:31.07 Kurt Gosling Vikings 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

11 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:49.31 Ayrton Kiraly Woden 10/01/09 NSW State 10/U-12 Years Age Championship 2 2:51.62 Kristofer Tengstrom Canberra 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 3 2:51.96 Jordan Welch Burley Griffin 13/12/08 Canberra Christmas Classic 4 2:52.15 Alexander Ryan Telopea 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 5 2:56.04 Liam Barber Telopea 10/01/09 NSW State 10/U-12 Years Age Championship 6 3:03.99 Nathan De Meillon Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 7 3:04.18 John Ashleigh Telopea 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 8 3:06.92 Cormac Pearson Telopea 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 9 3:10.76 Nicholas Starkey Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 10 3:15.68 Caleb Whiteley Queanbeyan 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

12 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:36.21 Cameron Tysoe Ginninderra 10/01/09 NSW State 10/U-12 Years Age Championship 2 2:44.41 Toomas Mirlieb Canberra 18/10/08 Burley Griffin October Meet 3 2:47.55 Jordan Welch Burley Griffin 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 4 2:50.16 Lachlan Trabinger Vikings 24/01/09 NSW Country Regional Meet - Queanbeyan 5 2:50.65 Ayrton Kiraly Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 6 2:55.52 Kristofer Tengstrom Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 7 2:56.62 Dylan Booth Ginninderra 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 8 3:01.70 Lachlan Colquhoun Vikings 23/11/08 Bells and Foxys Summer Series 9 3:07.28 Rashad Farid Ginninderra 15/11/08 ACT Summer Distance Meet

13 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:21.33 Ryan Hore Vikings 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 2 2:23.01 Matthew Riddell Canberra 13/04/09 2009 Australian Age Championships 3 2:24.70 William Pulley Ginninderra 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 4 2:24.98 Jayden Malala Woden 13/04/09 2009 Australian Age Championships 5 2:25.18 Andy Chen Ginninderra 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 6 2:31.78 Thomas Ramsay Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 7 2:33.67 Declan Moore Canberra 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 8 2:35.61 Sean Maloney Woden 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 9 2:41.07 Thomas McKinlay Woden 1/11/08 Telopea Summer Meet 10 2:50.00 Toomas Mirlieb Canberra 13/12/08 Canberra Christmas Classic

14 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:18.80 Hugo Morris Woden 13/04/09 2009 Australian Age Championships 2 2:20.35 William Pulley Ginninderra 13/04/09 2009 Australian Age Championships 3 2:20.98 Ryan Hore Vikings 13/04/09 2009 Australian Age Championships 4 2:22.25 Andy Chen Ginninderra 1/11/08 Telopea Summer Meet 5 2:25.60 James Dowden Burley Griffin 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 6 2:34.85 Nick Philippa Vikings 1/11/08 Telopea Summer Meet 7 2:39.20 David Ma Ginninderra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 8 2:39.76 Oliver Bourne Canberra 24/01/09 NSW Country Regional Meet - Queanbeyan 9 2:41.29 James Ashurst Telopea 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 10 2:43.38 Jack Tyson Burley Griffin 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships

15 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:17.71 Nathan Miller Telopea 13/04/09 2009 Australian Age Championships 2 2:19.84 Nicholas Honey Canberra 18/10/08 Burley Griffin October Meet 3 2:24.27 Jordan Hamilton Burley Griffin 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 4 2:28.11 Luke Abberton Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 5 2:30.57 William Barker Vikings 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 6 2:39.05 Ryan Miller Telopea 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 7 2:43.75 Kevin Wei Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships

16 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:09.36 Nicholas Honey Burley Griffin 13/04/09 2009 Australian Age Championships 2 2:16.27 Patrick Hudson Ginninderra 13/04/09 2009 Australian Age Championships 3 2:25.39 Dylan Appelqvist Telopea 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 4 2:26.24 Joss Whitford Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 5 2:29.79 William Barker Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 6 2:50.99 Daniel Steemson Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships

17 & Over 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:09.04 Ben Wise Burley Griffin 13/12/08 Canberra Christmas Classic 2 2:10.41 Jeremy Huntley Vikings 17/03/09 2009 Telstra Australian Swimming Championship 3 2:16.73 Hamish Wise ACT 1/12/08 Pacific School Games 4 2:18.67 Peter Bennett CRUIZ 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 5 2:19.83 Robert Albertson-Kill ACT 1/12/08 Pacific School Games 6 2:21.65 Dylan Appelqvist Telopea 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 7 2:29.72 Luke Hinchcliffe CRUIZ 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet

8 & Under 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 58.52 Matthew Harrison Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet 2 1:00.87 Joshua Colquhoun Vikings 15/11/08 Narooma Meet 3 1:01.20 Jack Donnelly Queanbeyan 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 4 1:01.73 Wolfram O'Connor Canberra 18/10/08 Burley Griffin October Meet 5 1:03.45 Bradley Tuck Ginninderra 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 6 1:03.51 Jake Schmank ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet 7 1:06.77 Peter Philippa Vikings 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 8 1:07.67 Jack Kilrain Vikings 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 9 1:08.38 Harrison Webster Woden 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 10 1:11.85 Elliott Young Queanbeyan 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

9 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 50.26 Sam Wright Vikings 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 2 51.48 William Crowe Canberra 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon 3 51.64 Tim Dutton ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet 4 52.79 James Ashleigh Telopea 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon 5 53.82 Marshall Symmes Queanbeyan 24/01/09 NSW Country Regional Meet - Queanbeyan 6 53.96 Lachlan Webb Vikings 23/11/08 Bells and Foxys Summer Series 7 55.02 Nicholas Lawlis Queanbeyan 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 8 55.56 Kieran Howell Woden 11/10/08 Bells and Foxys Summer Series 9 56.57 Daniel Cherepinskiy Queanbeyan 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 10 57.64 Jarrod Barber Telopea 23/11/08 Bells and Foxys Summer Series

10 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 45.39 Eli Gatica ACT 1/12/08 Pacific School Games 2 48.53 Cormac Pearson ACT 1/12/08 Pacific School Games 3 49.35 Yutaro Kawamura Burley Griffin 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon 4 49.88 Jackson Savage Queanbeyan 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 5 50.66 Kieran Organ Queanbeyan 28/02/09 Queanbeyan Club Champs 2009 6 51.02 Louis Young Queanbeyan 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 7 51.24 William Crowe Burley Griffin 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 8 51.30 Nathan De Meillon ACT 8/03/09 2009 Speedo Sprint Series Finals 9 51.86 Lachlan Webb Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 10 52.21 James Ashleigh Telopea 23/11/08 Bells and Foxys Summer Series

11 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 41.40 Tasman Calver ACT 1/12/08 Pacific School Games 2 41.62 Alexander Slockee ACT 1/12/08 Pacific School Games 3 42.58 Alexander Ryan ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet 4 44.98 Jonathon Krause Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 5 45.08 Jordan Welch Burley Griffin 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 6 46.00 Nicholas Starkey ACT 1/12/08 Pacific School Games 7 46.37 Ayrton Kiraly Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 8 46.58 Cormac Pearson Telopea 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 9 46.62 Angus Funnell Burley Griffin 13/12/08 Canberra Christmas Classic 10 46.91 Yutaro Kawamura Burley Griffin 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats

12 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 37.20 Lachlan Colquhoun ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet 2 37.61 Angus Dibden ACT 8/03/09 2009 Speedo Sprint Series Finals 3 39.22 Timothy Young Ginninderra 18/10/08 Burley Griffin October Meet 4 41.13 Rashad Farid ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet 5 42.38 Joshua Healey ACT 1/12/08 Pacific School Games 6 42.76 Alec Morris Woden 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 7 43.78 Lachlan Trabinger Vikings 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon 8 45.18 Tomas Muller Ginninderra 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 9 45.30 Ayrton Kiraly Woden 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 10 45.33 Jordan Welch Burley Griffin 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

13 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 34.69 Andy Chen Ginninderra 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon 2 34.90 Ryan Hore ACT 1/12/08 Pacific School Games 3 35.32 Jayden Malala ACT 8/03/09 2009 Speedo Sprint Series Finals 4 37.00 Sean Maloney ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet 5 37.20 Josh Lind Queanbeyan 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 6 37.75 Timothy Young Ginninderra 21/02/09 2009 NSW Country Championships 7 38.62 Nathan Seddon Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 8 38.81 Matthew Riddell Canberra 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 9 38.97 Declan Moore Canberra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 10 41.15 Ryan Buckham Woden 13/12/08 Canberra Christmas Classic

14 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 33.05 Andy Chen Ginninderra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 2 34.98 Ryan Hore Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 3 36.14 James Ashurst Telopea 21/02/09 2009 NSW Country Championships 4 36.26 Bradley Jones ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet 5 37.12 Jack Tyson Burley Griffin 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 6 37.49 James Dowden Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet 7 38.40 William Pulley Ginninderra 21/02/09 2009 NSW Country Championships 8 39.49 Hugo Morris Woden 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon 9 40.85 Nick Philippa Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 10 40.93 James Gibson Canberra 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon

15 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 34.21 Aiden Wright Queanbeyan 13/12/08 Canberra Christmas Classic 2 36.30 Ben Symons ACT 1/12/08 Pacific School Games 3 39.49 Luke Abberton ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet 4 39.67 Nicholas Honey Canberra 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon 5 40.60 Jack Bigmore Canberra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 6 40.64 Kevin Wei ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet 7 46.69 Elliot Hicks Queanbeyan 28/02/09 Queanbeyan Club Champs 2009 8 47.67 Tom Lonsdale Ginninderra 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

16 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 33.03 Ciaran Plenty Woden 13/12/08 Canberra Christmas Classic 2 34.08 Nigel Hinder Canberra 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 3 34.13 Don Rocha ACT 1/12/08 Pacific School Games 4 34.97 Aiden Wright Queanbeyan 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 5 35.55 Dylan Appelqvist ACT 1/12/08 Pacific School Games 6 38.33 Patrick Hudson Ginninderra 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon 7 x38.75 Daniel Steemson Vikings 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 8 53.43 Tim D'Abrera Woden 13/12/08 Canberra Christmas Classic

17 & Over 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 31.51 Max Ireland Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 2 31.89 Peter Bennett CRUIZ 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 3 32.65 Daniel Philippa Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 4 32.68 Zane Jordan ACT 1/12/08 Pacific School Games 5 33.58 Mark Edmondson Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet 6 34.00 Richard Eliason Ginninderra 17/03/09 2009 Telstra Australian Swimming Championship 7 34.55 Dylan Appelqvist Telopea 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 8 37.46 Ben Wise Canberra 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon 9 48.47 Tim D'Abrera ACT 1/12/08 Pacific School Games 10 49.09 David Ironside Vikings 15/11/08 Narooma Meet

8 & Under 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:09.40 Matthew Harrison Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet 2 2:12.57 Jack Donnelly Queanbeyan 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 3 2:12.97 Joshua Colquhoun Vikings 15/11/08 Narooma Meet 4 2:32.41 Harrison Webster Woden 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

9 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:55.73 Marshall Symmes Queanbeyan 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 2 1:56.91 Lachlan Webb Vikings 15/11/08 Narooma Meet 3 2:01.56 Tim Dutton Canberra 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 4 2:01.88 Kieran Howell Woden 1/11/08 Telopea Summer Meet 5 2:04.76 Duncan Ledger Burley Griffin 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 6 2:04.97 Nicholas Lawlis Queanbeyan 24/01/09 NSW Country Regional Meet - Queanbeyan 7 2:06.24 Daniel Cherepinskiy Queanbeyan 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 8 2:10.09 Hayden Matthews Vikings 15/11/08 Narooma Meet 9 2:12.66 Xavier Pearson Telopea 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 10 2:16.72 Joshua Colquhoun Vikings 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

10 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:40.26 Eli Gatica Telopea 1/11/08 Telopea Summer Meet 2 1:42.45 Cormac Pearson Telopea 13/12/08 Canberra Christmas Classic 3 1:48.60 Yutaro Kawamura Burley Griffin 13/12/08 Canberra Christmas Classic 4 1:48.68 Lachlan Webb Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 5 1:49.90 Jarod Watson Telopea 1/11/08 Telopea Summer Meet 6 1:50.46 Louis Young Queanbeyan 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 7 1:51.04 Jackson Savage Queanbeyan 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 8 1:51.10 Andrew Martine Woden 13/12/08 Canberra Christmas Classic 9 1:53.78 William Crowe Burley Griffin 13/12/08 Canberra Christmas Classic 10 1:53.79 Brendan Wright Vikings 13/12/08 Canberra Christmas Classic

11 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:30.25 Alexander Slockee ACT 1/12/08 Pacific School Games 2 1:33.37 Tasman Calver Canberra 10/01/09 NSW State 10/U-12 Years Age Championship 3 1:35.34 Alexander Ryan Telopea 7/03/09 2009 Wizards Autumn Long Course Meet 4 1:36.04 Jonathon Krause Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 5 1:38.55 Cormac Pearson Telopea 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 6 1:40.73 Nicholas Starkey Canberra 1/11/08 Telopea Summer Meet 7 1:42.73 Riley Nelson Goulburn 1/11/08 Telopea Summer Meet 8 1:43.25 Jordan Welch Burley Griffin 24/01/09 NSW Country Regional Meet - Queanbeyan 9 1:43.42 Aaron Dutton Canberra 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 10 1:43.72 Daniel Hearle Queanbeyan 1/11/08 Telopea Summer Meet

12 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:21.56 Lachlan Colquhoun Vikings 21/02/09 2009 NSW Country Championships 2 1:22.31 Angus Dibden Ginninderra 21/02/09 2009 NSW Country Championships 3 1:26.21 Timothy Young Ginninderra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 4 1:30.79 Rashad Farid Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 5 1:36.00 Lachlan Trabinger Vikings 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 6 1:39.51 Jordan Welch Burley Griffin 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 7 1:39.57 Shaun Philippa Vikings 15/11/08 Narooma Meet 8 1:41.61 Ayrton Kiraly Woden 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 9 1:43.35 Aaron Dutton Canberra 24/01/09 NSW Country Regional Meet - Queanbeyan 10 1:44.63 Thomas Harrison Burley Griffin 13/12/08 Canberra Christmas Classic

13 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:15.97 Andy Chen Ginninderra 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 2 1:16.34 Jayden Malala Woden 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 3 1:18.08 Ryan Hore Vikings 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 4 1:20.75 Timothy Young Ginninderra 21/02/09 2009 NSW Country Championships 5 1:21.26 Josh Lind Queanbeyan 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 6 1:24.33 Angus Dibden Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 7 1:24.91 Declan Moore Canberra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 8 1:25.21 Nathan Seddon Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 9 1:25.94 Matthew Riddell Canberra 21/02/09 2009 NSW Country Championships 10 1:32.19 Thomas Ramsay Ginninderra 13/12/08 Canberra Christmas Classic

14 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:12.03 Andy Chen Ginninderra 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 2 1:18.73 James Ashurst Telopea 21/02/09 2009 NSW Country Championships 3 1:18.89 James Dowden Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet 4 1:20.04 Jack Tyson Burley Griffin 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 5 1:21.40 Ryan Hore Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 6 1:21.54 Bradley Jones Queanbeyan 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 7 1:21.75 William Pulley Ginninderra 21/02/09 2009 NSW Country Championships 8 1:26.06 Nick Philippa Vikings 1/11/08 Telopea Summer Meet 9 1:26.32 Matthew Benda Ginninderra 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 10 1:28.61 James Gibson Canberra 13/12/08 Canberra Christmas Classic

15 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:16.46 Aiden Wright ACT 1/12/08 Pacific School Games 2 1:20.48 Ben Symons ACT 1/12/08 Pacific School Games 3 1:30.61 Kevin Wei Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 4 1:33.18 Jake Gatica Telopea 1/11/08 Telopea Summer Meet

16 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:13.31 Ciaran Plenty Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 2 1:13.53 Dylan Appelqvist Telopea 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 3 1:16.59 Nigel Hinder Canberra 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 4 1:17.61 Don Rocha ACT 1/12/08 Pacific School Games 5 1:19.26 Aiden Wright Queanbeyan 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 6 1:23.81 Daniel Steemson Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 7 1:56.60 Tim D'Abrera Woden 23/11/08 Bells and Foxys Summer Series

17 & Over 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:08.98 Zane Jordan Zambia 13/04/09 2009 Australian Age Championships 2 1:09.57 Peter Bennett CRUIZ 13/04/09 2009 Australian Age Championships 3 1:11.02 Daniel Philippa Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 4 1:14.44 Dylan Appelqvist Telopea 21/02/09 2009 NSW Country Championships 5 1:14.52 Richard Eliason Ginninderra 17/03/09 2009 Telstra Australian Swimming Championship

9 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:02.85 Lachlan Webb Vikings 11/10/08 Bells and Foxys Summer Series 2 4:31.68 Daniel Cherepinskiy Queanbeyan 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 3 4:38.40 Duncan Ledger Burley Griffin 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

10 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:34.89 Eli Gatica Telopea 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 2 3:47.93 Andrew Martine Woden 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 3 3:51.49 Lachlan Webb Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 4 3:54.76 Yutaro Kawamura Burley Griffin 15/11/08 ACT Summer Distance Meet 5 3:58.97 Louis Young Queanbeyan 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 6 4:00.89 James Ashleigh Telopea 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

11 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:19.53 Tasman Calver Canberra 10/01/09 NSW State 10/U-12 Years Age Championship 2 3:27.22 Nicholas Starkey Canberra 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 3 3:31.74 Liam Barber Telopea 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 4 3:42.16 Riley Nelson Goulburn 1/11/08 Telopea Summer Meet 5 3:48.04 Jake White Goulburn 23/11/08 Bells and Foxys Summer Series 6 3:52.94 John Ashleigh Telopea 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 7 4:01.48 Lachlan Howell Woden 15/11/08 ACT Summer Distance Meet 8 4:07.24 Travis Elliott Queanbeyan 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

12 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:00.57 Lachlan Colquhoun Vikings 10/01/09 NSW State 10/U-12 Years Age Championship 2 3:00.87 Angus Dibden Ginninderra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 3 3:09.78 Timothy Young Ginninderra 11/10/08 Bells and Foxys Summer Series 4 3:15.60 Rashad Farid Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 5 3:24.68 Lachlan Trabinger Vikings 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 6 3:26.51 Shaun Philippa Vikings 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 7 3:26.78 Jordan Welch Burley Griffin 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

13 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:49.75 Jayden Malala Woden 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 2 2:55.17 Ryan Hore Vikings 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 3 2:56.55 Timothy Young Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 4 2:58.18 Declan Moore Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 5 2:58.89 Nathan Seddon Woden 13/12/08 Canberra Christmas Classic 6 3:00.58 Josh Lind Queanbeyan 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 7 3:00.66 Angus Dibden Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 8 3:06.35 Matthew Riddell Canberra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 9 3:16.78 Ethan Bowditch-Wharton Canberra 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 10 3:17.47 Thomas Ramsay Ginninderra 15/11/08 ACT Summer Distance Meet

14 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:38.68 Andy Chen Ginninderra 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 2 2:51.03 James Dowden ACT 1/12/08 Pacific School Games 3 2:53.28 James Ashurst Telopea 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 4 2:54.56 Jack Tyson Burley Griffin 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 5 2:55.68 William Pulley Ginninderra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 6 2:58.89 Nick Philippa Vikings 1/11/08 Telopea Summer Meet 7 2:59.12 Nicholas McClelland ACT 21/09/08 Club Challenge Cup 8 3:01.53 Bradley Jones Queanbeyan 1/11/08 Telopea Summer Meet 9 3:17.05 Oliver Bourne Canberra 23/11/08 Bells and Foxys Summer Series 10 3:35.38 Brandon Carney Woden 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

15 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:50.52 Aiden Wright ACT 1/12/08 Pacific School Games 2 3:11.99 Kevin Wei Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 3 3:12.71 Luke Abberton Vikings 15/11/08 Narooma Meet

16 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:37.42 Dylan Appelqvist Telopea 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 2 2:47.09 Ciaran Plenty Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 3 3:02.16 Daniel Steemson Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships

17 & Over 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:30.89 Peter Bennett CRUIZ 13/04/09 2009 Australian Age Championships 2 2:37.80 Dylan Appelqvist Telopea 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 3 2:41.38 Daniel Philippa Vikings 21/02/09 2009 NSW Country Championships

8 & Under 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 55.05 Matthew Harrison Burley Griffin 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 2 57.42 Wolfram O'Connor Canberra 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon 3 59.48 Xavier Pearson Telopea 23/11/08 Bells and Foxys Summer Series 4 1:00.33 Jack Kilrain Vikings 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 5 1:02.03 Bradley Tuck Ginninderra 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 6 1:04.49 Harrison Webster Woden 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 7 1:06.75 Jack Donnelly Queanbeyan 24/01/09 NSW Country Regional Meet - Queanbeyan 8 1:13.38 Peter Philippa Vikings 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 9 1:22.83 Liam Maddren Goulburn 14/12/08 Cowra Carnival 2008 10 1:23.38 Eskindir Gavel CRUIZ 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

9 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 39.76 James Ashleigh Telopea 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon 2 43.16 Lachlan Webb Vikings 23/11/08 Bells and Foxys Summer Series 3 44.80 Kieran Howell Woden 11/10/08 Bells and Foxys Summer Series 4 44.88 Jarrod Barber Telopea 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 5 46.48 Tim Dutton Canberra 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 6 49.97 Xavier Pearson Telopea 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 7 49.99 William Crowe Canberra 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon 8 50.64 Nicholas Lawlis Queanbeyan 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 9 52.37 Marshall Symmes ACT 8/03/09 2009 Speedo Sprint Series Finals 10 1:00.62 Daniel Cherepinskiy Queanbeyan 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats

10 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 36.77 Jackson Savage ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet 2 38.70 James Ashleigh ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet 3 39.46 Eli Gatica Telopea 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 4 39.93 Nathan De Meillon ACT 8/03/09 2009 Speedo Sprint Series Finals 5 40.35 James Hanson Telopea 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 6 42.97 William Crowe Burley Griffin 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 7 43.87 Michael Kendrick Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet 8 43.98 Lachlan Webb Vikings 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 9 44.09 Brendan Wright Vikings 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 10 44.10 Kieran Howell Woden 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats

11 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 31.94 Alexander Ryan Telopea 21/02/09 2009 NSW Country Championships 2 35.38 Ayrton Kiraly Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 3 36.01 Liam Barber ACT 8/03/09 2009 Speedo Sprint Series Finals 4 37.01 Jordan Welch Burley Griffin 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 5 37.35 Jonathon Krause Ginninderra 21/02/09 2009 NSW Country Championships 6 38.14 Tasman Calver Canberra 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon 7 39.54 Daniel Hearle Queanbeyan 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon 8 40.34 Angus Funnell Burley Griffin 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 9 40.56 Kristofer Tengstrom Canberra 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 10 40.72 Aaron Dutton Canberra 11/10/08 Bells and Foxys Summer Series

12 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 32.78 Lachlan Colquhoun ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet 2 33.13 Toomas Mirlieb Canberra 18/10/08 Burley Griffin October Meet 3 33.79 Alec Morris Woden 13/12/08 Canberra Christmas Classic 4 33.98 Lachlan Trabinger ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet 5 34.33 Cameron Tysoe ACT 8/03/09 2009 Speedo Sprint Series Finals 6 34.80 Angus Dibden ACT 8/03/09 2009 Speedo Sprint Series Finals 7 35.02 Timothy Young Ginninderra 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon 8 36.76 Rashad Farid Ginninderra 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 9 37.38 Thomas Harrison Burley Griffin 13/12/08 Canberra Christmas Classic 10 38.66 Dylan Booth Ginninderra 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

13 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 28.84 Jayden Malala Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 2 29.19 Andy Chen Ginninderra 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon 3 30.13 Sean Maloney Woden 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 4 30.83 Nathan Seddon Woden 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 5 31.05 Thomas McKinlay Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 6 x31.22 Declan Moore Canberra 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats 7 32.08 Ryan Buckham Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 8 32.09 Matthew Riddell ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet 9 32.18 Thomas Ramsay ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet 10 33.31 Alec Bruce Ginninderra 8/02/09 Speedo Sprint Series ACT Heats

14 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 28.34 Hugo Morris Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 2 28.58 Andy Chen Ginninderra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 3 28.65 James Ashurst ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet 4 30.04 William Pulley Ginninderra 21/02/09 2009 NSW Country Championships 5 30.07 Luke Abberton ACT 21/09/08 Club Challenge Cup 6 31.00 James Gibson Canberra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 7 31.22 Bradley Jones ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet 8 31.58 Jackson Wright Burley Griffin 13/12/08 Canberra Christmas Classic 9 33.07 James Dowden ACT 21/09/08 Club Challenge Cup 10 33.74 Alex Ramsay Ginninderra 13/12/08 Canberra Christmas Classic

15 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 27.06 Nathan Miller Telopea 21/02/09 2009 NSW Country Championships 2 28.23 Ryan Miller Telopea 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 3 28.82 Nicholas Honey Canberra 18/10/08 Burley Griffin October Meet 4 29.62 Luke Abberton ACT 29/03/09 James Brophy Inter-district Invitational Meet 5 30.26 Aiden Wright Queanbeyan 21/02/09 2009 NSW Country Championships 6 34.58 Tom Lonsdale Ginninderra 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 7 34.99 Kevin Wei Vikings 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon

16 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 26.71 Ciaran Plenty ACT 1/12/08 Pacific School Games 2 27.84 Christopher McClelland ACT 1/12/08 Pacific School Games 3 28.35 Nicholas Honey Burley Griffin 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 4 29.19 Mitchell Nemec Telopea 13/12/08 Canberra Christmas Classic 5 29.60 Patrick Hudson Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 6 29.88 William Barker Vikings 21/02/09 2009 NSW Country Championships 7 30.28 Aiden Wright Queanbeyan 28/02/09 Queanbeyan Club Champs 2009 8 31.13 Nigel Hinder Canberra 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 9 52.11 Tim D'Abrera Woden 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon

17 & Over 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 24.08 Adam Pine Ginninderra 13/02/09 2009 NSW State Open Championships 2 24.72 Ben Treffers Burley Griffin 17/03/09 2009 Telstra Australian Swimming Championship 3 26.84 Ben Grady Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 4 26.85 Jason Schnyder Burley Griffin 21/02/09 2009 NSW Country Championships 5 27.82 Niall Jacobsen Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 6 27.86 Zane Jordan Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 7 27.97 Mark Edmondson Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet 8 28.09 Brendan Rocha CRUIZ 13/12/08 Canberra Christmas Classic 9 28.30 Luke Hinchcliffe CRUIZ 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 10 28.87 Max Ireland Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships

9 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:45.39 Jarrod Barber Telopea 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 2 1:46.69 Lachlan Webb Vikings 11/10/08 Bells and Foxys Summer Series 3 1:52.30 Kieran Howell Woden 11/10/08 Bells and Foxys Summer Series

10 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:29.63 Eli Gatica Telopea 21/02/09 2009 NSW Country Championships 2 1:33.47 James Hanson Telopea 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 3 1:34.11 James Ashleigh Telopea 23/11/08 Bells and Foxys Summer Series 4 1:39.18 Jackson Savage Queanbeyan 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 5 1:40.33 Michael Kendrick Burley Griffin 23/11/08 Bells and Foxys Summer Series 6 1:44.07 Lachlan Webb Vikings 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 7 1:46.01 Kieran Howell Woden 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 8 1:56.78 Jarrod Barber Telopea 24/01/09 NSW Country Regional Meet - Queanbeyan 9 1:59.02 Jarod Watson Telopea 1/11/08 Telopea Summer Meet

11 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:11.65 Alexander Ryan Telopea 21/02/09 2009 NSW Country Championships 2 1:25.06 Jordan Welch Burley Griffin 24/01/09 NSW Country Regional Meet - Queanbeyan 3 1:28.20 Liam Barber Telopea 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 4 1:33.83 Tasman Calver Canberra 1/11/08 Telopea Summer Meet 5 1:43.85 Nicholas Starkey Canberra 1/11/08 Telopea Summer Meet 6 1:44.72 Edward Barker Vikings 1/11/08 Telopea Summer Meet 7 1:45.80 James Greenlees Goulburn 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 8 2:04.44 Travis Elliott Queanbeyan 24/01/09 NSW Country Regional Meet - Queanbeyan

12 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:14.34 Lachlan Colquhoun Vikings 21/02/09 2009 NSW Country Championships 2 1:14.82 Alec Morris Woden 10/01/09 NSW State 10/U-12 Years Age Championship 3 1:15.83 Toomas Mirlieb Canberra 18/10/08 Burley Griffin October Meet 4 1:17.09 Lachlan Trabinger Vikings 21/02/09 2009 NSW Country Championships 5 1:18.65 Jordan Welch Burley Griffin 21/02/09 2009 NSW Country Championships 6 1:23.40 Timothy Young Ginninderra 11/10/08 Bells and Foxys Summer Series 7 1:23.61 Cameron Tysoe Ginninderra 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 8 1:24.05 Angus Dibden Ginninderra 1/11/08 Telopea Summer Meet 9 1:39.94 Thomas Harrison Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet

13 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:05.68 Jayden Malala Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 2 1:05.74 William Pulley Ginninderra 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 3 1:07.12 Sean Maloney Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 4 1:07.62 Declan Moore Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 5 1:14.07 Alec Morris Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 6 1:14.20 Thomas Ramsay Ginninderra 21/02/09 2009 NSW Country Championships 7 1:15.46 Ryan Hore Vikings 15/11/08 Narooma Meet 8 1:15.88 Toomas Mirlieb Canberra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 9 1:16.92 Nathan Seddon Woden 13/12/08 Canberra Christmas Classic 10 1:16.99 Timothy Young Ginninderra 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

14 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 58.68 Hugo Morris Woden 13/04/09 2009 Australian Age Championships 2 1:02.58 Andy Chen Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 3 1:04.20 William Pulley Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 4 1:05.28 Luke Abberton ACT 21/09/08 Club Challenge Cup 5 1:05.53 James Ashurst Telopea 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 6 1:09.21 James Gibson Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 7 1:12.24 James Dowden Burley Griffin 13/12/08 Canberra Christmas Classic 8 1:14.35 Alex Ramsay Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 9 1:15.45 Jackson Wright Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet 10 1:18.75 Oliver Bourne Canberra 18/10/08 Burley Griffin October Meet

15 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 58.45 Nathan Miller Telopea 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 2 1:00.84 Ryan Miller Telopea 13/04/09 2009 Australian Age Championships 3 1:04.60 Luke Abberton Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 4 1:06.59 Nicholas Honey Canberra 18/10/08 Burley Griffin October Meet 5 1:08.30 William Barker Vikings 18/10/08 Burley Griffin October Meet

16 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:01.31 Ciaran Plenty Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 2 1:01.93 Nicholas Honey Burley Griffin 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 3 1:03.55 Mitchell Nemec Telopea 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 4 1:03.74 Patrick Hudson Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 5 1:07.83 William Barker Vikings 21/02/09 2009 NSW Country Championships 6 1:12.66 Dylan Appelqvist Telopea 1/11/08 Telopea Summer Meet 7 x1:15.33 Daniel Steemson Vikings 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

17 & Over 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 52.24 Adam Pine Ginninderra 17/03/09 2009 Telstra Australian Swimming Championship 2 58.61 Ben Grady Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 3 59.13 Jason Schnyder Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet 4 1:00.20 Peter Bennett CRUIZ 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 5 1:00.25 Niall Jacobsen Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 6 1:01.67 Mark Edmondson Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet 7 1:01.98 Zane Jordan Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 8 1:06.07 Dylan Appelqvist Telopea 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 9 1:28.18 Aaron Rhind Ginninderra 17/03/09 2009 Telstra Australian Swimming Championship

9 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:02.50 Lachlan Webb Vikings 11/10/08 Bells and Foxys Summer Series 2 4:11.81 Jarrod Barber Telopea 15/11/08 ACT Summer Distance Meet

10 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:27.92 Eli Gatica Telopea 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 2 3:45.98 Lachlan Webb Vikings 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

11 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:44.48 Alexander Ryan Telopea 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 2 3:20.17 Liam Barber Telopea 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

12 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:45.71 Alec Morris Woden 13/12/08 Canberra Christmas Classic 2 2:49.62 Lachlan Colquhoun Vikings 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 3 3:06.13 Lachlan Trabinger Vikings 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet

13 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:21.53 Declan Moore Canberra 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 2 2:22.71 William Pulley Ginninderra 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 3 2:24.72 Sean Maloney Woden 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 4 2:27.90 Andy Chen Ginninderra 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 5 2:29.05 Jayden Malala Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 6 2:42.59 Alec Morris Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 7 3:16.09 Tom Bingley Canberra 11/10/08 Bells and Foxys Summer Series

14 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:07.38 Hugo Morris Woden 13/04/09 2009 Australian Age Championships 2 2:16.66 William Pulley Ginninderra 21/02/09 2009 NSW Country Championships 3 2:17.88 Andy Chen Ginninderra 13/04/09 2009 Australian Age Championships 4 2:22.10 Declan Moore Canberra 13/04/09 2009 Australian Age Championships 5 2:28.03 Luke Abberton Vikings 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 6 2:34.91 James Gibson Canberra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 7 2:42.25 Alex Ramsay Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships

15 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:13.78 Nathan Miller Telopea 13/04/09 2009 Australian Age Championships 2 2:19.20 Ryan Miller Telopea 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 3 2:22.57 Luke Abberton Vikings 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships

16 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:19.09 Mitchell Nemec Telopea 1/11/08 Telopea Summer Meet 2 2:21.04 Patrick Hudson Ginninderra 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships

17 & Over 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:18.49 Niall Jacobsen ACT 1/12/08 Pacific School Games 2 2:19.66 Peter Bennett CRUIZ 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 3 2:23.96 Robert Albertson-Kill ACT 1/12/08 Pacific School Games

9 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:16.79 James Ashleigh Telopea 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon 2 3:40.60 Kieran Howell Woden 15/11/08 ACT Summer Distance Meet 3 3:41.13 William Crowe Canberra 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon 4 3:55.46 Jarrod Barber Telopea 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 5 4:10.57 Nicholas Lawlis Queanbeyan 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon 6 4:13.29 Tim Dutton Canberra 24/01/09 NSW Country Regional Meet - Queanbeyan 7 4:17.42 Duncan Ledger Burley Griffin 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

10 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:02.42 Eli Gatica Telopea 10/01/09 NSW State 10/U-12 Years Age Championship 2 3:10.19 Nathan De Meillon Vikings 24/01/09 NSW Country Regional Meet - Queanbeyan 3 3:11.15 Lachlan Webb Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 4 3:15.42 James Ashleigh ACT 1/12/08 Pacific School Games 5 3:16.84 Jackson Savage Queanbeyan 1/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 6 3:22.87 Yutaro Kawamura Burley Griffin 13/12/08 Canberra Christmas Classic 7 3:27.03 James Hanson Telopea 15/11/08 ACT Summer Distance Meet 8 3:27.37 William Crowe Burley Griffin 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 9 3:29.11 Kieran Howell Woden 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 10 3:30.51 Bailey Rowland Woden 13/12/08 Canberra Christmas Classic

11 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:50.66 Alexander Ryan Telopea 21/02/09 2009 NSW Country Championships 2 2:55.18 Jordan Welch Burley Griffin 24/01/09 NSW Country Regional Meet - Queanbeyan 3 3:00.19 Liam Barber Telopea 24/01/09 NSW Country Regional Meet - Queanbeyan 4 3:00.21 Jonathon Krause Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 5 3:00.26 Tasman Calver Canberra 15/11/08 ACT Summer Distance Meet 6 3:02.06 Ayrton Kiraly Woden 24/01/09 NSW Country Regional Meet - Queanbeyan 7 3:05.93 Nathan De Meillon Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 8 3:12.39 John Ashleigh Telopea 24/01/09 NSW Country Regional Meet - Queanbeyan 9 3:15.62 Brendan Wright Vikings 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 10 3:15.83 Cormac Pearson Telopea 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series

12 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:36.93 Lachlan Colquhoun Vikings 21/02/09 2009 NSW Country Championships 2 2:43.75 Alec Morris Woden 10/01/09 NSW State 10/U-12 Years Age Championship 3 2:44.57 Lachlan Trabinger Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 4 2:46.12 Angus Dibden ACT 1/12/08 Pacific School Games 5 2:46.19 Timothy Young Ginninderra 13/12/08 Canberra Christmas Classic 6 2:47.51 Cameron Tysoe Ginninderra 21/02/09 2009 NSW Country Championships 7 2:48.27 Jordan Welch Burley Griffin 21/02/09 2009 NSW Country Championships 8 2:56.76 Rashad Farid Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 9 3:00.08 Toomas Mirlieb Canberra 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon 10 3:02.91 Ayrton Kiraly Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships

13 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:23.46 Jayden Malala Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 2 2:24.57 Andy Chen Ginninderra 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon 3 2:24.77 Ryan Hore Vikings 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 4 2:27.40 William Pulley Ginninderra 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 5 2:30.57 Declan Moore Canberra 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 6 2:31.05 Matthew Riddell Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 7 2:31.77 Sean Maloney Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 8 2:37.60 Thomas Ramsay Ginninderra 21/02/09 2009 NSW Country Championships 9 2:38.79 Nathan Seddon Woden 21/02/09 2009 NSW Country Championships 10 2:41.90 Timothy Young Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships

14 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:18.50 Andy Chen Ginninderra 21/02/09 2009 NSW Country Championships 2 2:21.28 Hugo Morris Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 3 2:21.68 Ryan Hore Vikings 13/04/09 2009 Australian Age Championships 4 2:23.11 William Pulley Ginninderra 21/02/09 2009 NSW Country Championships 5 2:27.75 James Ashurst Telopea 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 6 2:29.62 Luke Abberton ACT 21/09/08 Club Challenge Cup 7 2:32.07 James Dowden ACT 21/09/08 Club Challenge Cup 8 2:34.47 Nick Philippa Vikings 21/02/09 2009 NSW Country Championships 9 2:34.80 Jack Tyson Burley Griffin 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 10 2:36.49 Oliver Bourne Canberra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships

15 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:28.77 Luke Abberton Vikings 21/02/09 2009 NSW Country Championships 2 2:36.39 Aiden Wright Queanbeyan 21/02/09 2009 NSW Country Championships 3 2:36.60 Nicholas Honey Canberra 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon 4 2:41.53 Kevin Wei Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships

16 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:17.87 Ciaran Plenty ACT 1/12/08 Pacific School Games 2 2:22.05 Dylan Appelqvist Telopea 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 3 2:26.45 Patrick Hudson Ginninderra 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 4 2:27.67 Mitchell Nemec ACT 21/09/08 Club Challenge Cup 5 2:35.61 Aiden Wright Queanbeyan 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 6 x2:42.73 Daniel Steemson Vikings 21/03/09 2008-09 Bells and Foxys Summer Series 7 3:57.50 Tim D'Abrera Woden 23/11/08 Bells and Foxys Summer Series

17 & Over 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:17.13 Peter Bennett ACT 1/12/08 Pacific School Games 2 2:17.15 Zane Jordan Woden 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 3 2:18.31 Dylan Appelqvist Telopea 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 4 2:19.36 Niall Jacobsen Woden 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 5 2:19.50 Luke Hinchcliffe CRUIZ 21/02/09 2009 NSW Country Championships 6 2:23.88 Mark Edmondson Burley Griffin 18/10/08 Burley Griffin October Meet 7 2:32.23 Ben Wise Canberra 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon 8 2:46.92 Daniel Philippa Vikings 1/11/08 Telopea Summer Meet 9 2:49.79 Jeremy Huntley Vikings 21/09/08 Canberra Summer Pentathlon 10 3:24.65 Aaron Rhind Ginninderra 13/02/09 2009 NSW State Open Championships

12 years 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 5:40.93 Lachlan Colquhoun Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 2 5:51.18 Lachlan Trabinger Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 3 6:02.76 Alec Morris Woden 1/11/08 Telopea Summer Meet

13 years 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 5:00.60 William Pulley Ginninderra 13/09/08 Woden National and State Qualifying Meet 2 5:12.25 Jayden Malala Woden 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 3 5:12.40 Declan Moore Canberra 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 4 5:40.98 Matthew Riddell Canberra 15/11/08 ACT Summer Distance Meet

14 years 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:54.93 Andy Chen Ginninderra 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 2 5:00.19 William Pulley Ginninderra 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 3 5:15.86 Declan Moore Canberra 13/04/09 2009 Australian Age Championships 4 5:21.42 James Dowden Burley Griffin 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 5 5:24.90 Nick Philippa Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships 6 5:39.50 James Gibson Canberra 15/11/08 ACT Summer Distance Meet

15 years 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 5:15.23 Luke Abberton Vikings 13/03/09 Canberra Labor Club ACT Championships

16 years 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:58.72 Dylan Appelqvist Telopea 5/01/09 NSW State 13 - 18 Age Championships 2 5:06.83 Patrick Hudson Ginninderra 15/11/08 ACT Summer Distance Meet 3 5:15.83 Mitchell Nemec Telopea 1/11/08 Telopea Summer Meet

17 & Over 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:55.42 Dylan Appelqvist Telopea 21/02/09 2009 NSW Country Championships 2 4:57.75 Peter Bennett ACT 1/12/08 Pacific School Games 3 5:07.63 Niall Jacobsen ACT 1/12/08 Pacific School Games


Go back to the top of this page.