Summer 2007-08 Top 20 for Men


Long Course Ranking by Event (as at 13 April, 2008)
Note: Age as at Meet age which is generally age at the first day of the meet
50m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 24.11 Ben Treffers 16 Burley Griffin 9/04/08 Australian Age Championships 1 24.11 Jason Schnyder 17 Burley Griffin 22/03/08 Telstra Australian Championship 3 24.29 Luke Hinchcliffe 20 CRUIZ 22/03/08 Telstra Australian Championship 4 24.73 Adam Pine 31 Ginninderra 22/02/08 Speedo AIS International 5 25.15 Matt D'Arcy 17 Vikings 2/04/08 ASC 6 25.21 Nik Kobetsky 21 Ginninderra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 7 25.27 Ciaran Plenty 15 Woden 17/11/07 ACT Summer 8 25.46 Zane Jordan 16 Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championships 9 25.75 Max Ireland 19 Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 10 25.96 Brendan Rocha 19 Woden 22/09/07 Woden National and State Qualifying Meet 11 26.31 Gary Odewahn 24 Telopea 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 12 26.37 John Warmenhoven 19 Canberra 17/11/07 ACT Summer 13 26.40 Niall Jacobsen 16 Vikings 10/02/08 ACT Relay Championships 14 26.41 Jeremy Huntley 18 Vikings 13/10/07 Canberra ASC Summer Pentathlon 15 26.43 Yoichi Kobayashi 17 Telopea 1/12/07 Canberra Christmas Classic 16 26.54 Shannon Silvestro 22 Burley Griffin 20/10/07 Burley Griffin October Meet 17 26.61 Jackson Taylor-Grant 16 Ginninderra 2/04/08 ASC 18 26.62 Zach Bowden 15 Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championships 19 26.64 Peter Bennett 16 CRUIZ 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 20 26.66 Sebastian Tazreiter 17 Vikings 1/12/07 Canberra Christmas Classic

100m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 50.94 Adam Pine 31 Ginninderra 15/02/08 NSW State Open Championships 2 52.80 Jason Schnyder 17 Burley Griffin 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 3 52.92 Ben Treffers 16 Burley Griffin 9/04/08 Australian Age Championships 4 52.93 Nik Kobetsky 21 ACT 30/03/08 James Brophy Inter-district Invitational 5 54.25 Luke Hinchcliffe 21 CRUIZ 23/02/08 NSW Country Championships 6 55.25 Zane Jordan 16 Woden 1/12/07 Canberra Christmas Classic 7 55.83 Max Ireland 19 Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 8 55.86 Yoichi Kobayashi 17 Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championships 9 56.00 Ciaran Plenty 15 Woden 23/02/08 NSW Country Championships 10 56.59 Niall Jacobsen 16 Vikings 23/02/08 NSW Country Championships 11 57.10 John Warmenhoven 20 Canberra 23/02/08 NSW Country Championships 12 57.93 Sebastian Tazreiter 17 Vikings 1/12/07 Canberra Christmas Classic 13 58.21 Gary Odewahn 24 Telopea 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 14 58.59 Luke Harvey 17 Telopea 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 14 58.59 Nicholas Honey 15 Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 16 58.85 Jackson Taylor-Grant 16 Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 17 59.09 Sean Roderick 16 Ginninderra 22/09/07 Woden National and State Qualifying Meet 18 59.15 George Pulley 16 Ginninderra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 19 59.19 Peter Bennett 16 CRUIZ 20/10/07 Burley Griffin October Meet 20 59.29 Ben Wise 18 Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships

200m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:57.72 Ben Treffers 16 Burley Griffin 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championships 2 2:00.26 Yoichi Kobayashi 17 Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championships 3 2:02.09 Niall Jacobsen 16 Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 4 2:04.13 Zane Jordan 16 Woden 1/12/07 Canberra Christmas Classic 5 2:05.43 Luke Hinchcliffe 20 CRUIZ 17/11/07 ACT Summer 6 2:05.99 Mitchell Nemec 15 Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championships 7 2:06.39 Ciaran Plenty 15 Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championships 8 2:09.26 Andy Chen 13 Ginninderra 9/04/08 Australian Age Championships 9 2:09.39 Sean Roderick 16 Ginninderra 22/09/07 Woden National and State Qualifying Meet 10 2:10.49 Nicholas Honey 15 Canberra 2/02/08 Queanbeyan Leagues 11 2:11.52 Nathan Kuster 18 Canberra 2/02/08 Queanbeyan Leagues 12 2:11.55 Nathan Miller 14 Telopea 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 13 2:11.92 Jason Schnyder 17 Burley Griffin 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 14 2:12.40 Peter Bennett 16 CRUIZ 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 15 2:12.48 Christopher McClelland 15 Canberra 22/09/07 Woden National and State Qualifying Meet 16 2:12.64 Patrick Hudson 15 Ginninderra 20/10/07 Burley Griffin October Meet 17 2:14.29 Sam Lane 14 Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championships 18 2:14.77 William Pulley 13 Ginninderra 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championships 19 2:15.25 Ryan Miller 14 Telopea 2/02/08 Queanbeyan Leagues 20 2:15.30 Dylan Appelqvist 15 Telopea 20/10/07 Burley Griffin October Meet

400m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 4:20.62 Niall Jacobsen 16 Vikings 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championships 2 4:20.81 Mitchell Nemec 15 Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championships 3 4:22.08 Yoichi Kobayashi 17 Telopea 1/12/07 Canberra Christmas Classic 4 4:34.11 Robert Albertson-Kill 15 Telopea 1/12/07 Canberra Christmas Classic 5 4:34.60 Andy Chen 13 Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 6 4:35.74 Jason Schnyder 17 Burley Griffin 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 7 4:38.15 Nathan Kuster 18 Canberra 2/02/08 Queanbeyan Leagues 8 4:38.26 Nathan Miller 14 Telopea 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 9 4:38.50 Patrick Hudson 15 Ginninderra 20/10/07 Burley Griffin October Meet 10 4:39.38 William Pulley 13 Ginninderra 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championships 11 4:40.98 Dylan Appelqvist 15 Telopea 20/10/07 Burley Griffin October Meet 12 4:43.45 Peter Bennett 16 CRUIZ 20/10/07 Burley Griffin October Meet 13 4:43.76 Sean Roderick 16 Ginninderra 22/09/07 Woden National and State Qualifying Meet 14 4:44.09 Ciaran Plenty 15 Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 15 4:45.01 Luke Abberton 14 Vikings 23/02/08 NSW Country Championships 16 4:46.85 Hugo Morris 13 Woden 2/02/08 Queanbeyan Leagues 17 4:49.09 Sam Lane 13 Woden 22/09/07 Woden National and State Qualifying Meet 18 4:49.24 Alexander Hennig 14 Ginninderra 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 19 4:50.68 Sean Maloney 12 Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 20 4:50.85 Thomas McKinlay 12 Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships

800m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 9:07.44 Mitchell Nemec 15 Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championships 2 9:54.23 Patrick Hudson 15 Ginninderra 28/09/07 Ginninderra Club Night 3 10:01.40 Hugo Morris 13 Woden 17/11/07 ACT Summer 4 10:04.70 Ciaran Plenty 15 Woden 11/11/07 Batemans Bay 5 10:21.50 Jayden Malala 12 Woden 22/09/07 Woden National and State Qualifying Meet 6 10:38.90 Sam Lane 13 Woden 11/11/07 Batemans Bay 7 10:43.20 Nick Philippa 13 Vikings 24/11/07 Narooma 8 10:58.60 Declan Moore 12 Canberra 17/11/07 ACT Summer 9 10:59.80 Sean Maloney 12 Woden 11/11/07 Batemans Bay 10 11:08.80 Lachlan Trabinger 11 Vikings 24/11/07 Narooma

1500m Free
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 17:24.70 Mitchell Nemec 15 Telopea 17/11/07 ACT Summer 2 18:01.50 Robert Albertson-Kill 15 Telopea 22/09/07 Woden National and State Qualifying Meet 3 18:34.00 Nathan Kuster 17 Canberra 22/09/07 Woden National and State Qualifying Meet 4 18:46.70 Hugo Morris 13 Woden 17/11/07 ACT Summer 5 19:08.50 Sam Lane 13 Woden 22/09/07 Woden National and State Qualifying Meet 6 19:29.10 Alexander Hennig 14 Ginninderra 22/09/07 Woden National and State Qualifying Meet 7 19:34.00 Nick Philippa 13 Vikings 22/09/07 Woden National and State Qualifying Meet 8 20:58.00 Declan Moore 12 Canberra 17/11/07 ACT Summer

50m Back
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 26.30 Ben Treffers 16 Burley Griffin 22/03/08 Telstra Australian Championship 2 28.30 Paul Nicholson 27 Ginninderra 22/03/08 Telstra Australian Championship 3 28.55 Jeremy Huntley 19 Vikings 22/03/08 Telstra Australian Championship 4 29.48 Zane Jordan 16 Woden 10/02/08 ACT Relay Championships 5 29.77 Nik Kobetsky 21 ACT 30/03/08 James Brophy Inter-district Invitational 6 29.87 Zach Bowden 15 Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championships 7 30.36 Hamish Wise 17 Canberra 23/02/08 NSW Country Championships 8 30.52 Christopher McClelland 15 ACT 30/03/08 James Brophy Inter-district Invitational 9 30.54 Gary Odewahn 24 Telopea 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 10 30.55 Ben Wise 18 Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 11 30.65 Matt D'Arcy 17 Vikings 2/04/08 ASC 12 30.92 Nicholas Honey 15 Canberra 23/02/08 NSW Country Championships 13 30.97 Sean Roderick 16 Ginninderra 20/10/07 Burley Griffin October Meet 14 30.98 Peter Bennett 16 CRUIZ 1/12/07 Canberra Christmas Classic 15 31.08 Patrick Hudson 15 Ginninderra 23/02/08 NSW Country Championships 16 31.19 Brendan Rocha 20 Woden 23/02/08 NSW Country Championships 17 31.27 Dimitri Markakis 15 ACT 30/03/08 James Brophy Inter-district Invitational 18 31.43 Nathan Miller 14 Telopea 8/12/07 ISAKL 19 31.55 Max Ireland 19 Ginninderra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 20 32.11 David Pollock 16 Vikings 10/02/08 ACT Relay Championships

100m Back
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 56.31 Ben Treffers 16 Burley Griffin 22/03/08 Telstra Australian Championship 2 1:00.78 Jeremy Huntley 19 Vikings 22/03/08 Telstra Australian Championship 3 1:02.98 Zane Jordan 16 Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 4 1:03.26 Hamish Wise 17 Canberra 23/02/08 NSW Country Championships 5 1:03.27 Ben Wise 18 Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 6 1:04.19 Nicholas Honey 15 Canberra 9/04/08 Australian Age Championships 7 1:04.44 Patrick Hudson 15 Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 8 1:05.02 Sean Roderick 16 Ginninderra 22/09/07 Woden National and State Qualifying Meet 9 1:05.70 Zach Bowden 15 Woden 20/10/07 Burley Griffin October Meet 10 1:06.39 Peter Bennett 16 CRUIZ 23/02/08 NSW Country Championships 10 1:06.39 Robert Albertson-Kill 16 Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championships 12 1:06.54 Christopher McClelland 15 Canberra 22/09/07 Woden National and State Qualifying Meet 13 1:06.59 Nathan Miller 14 Telopea 9/04/08 Australian Age Championships 14 1:06.81 Nik Kobetsky 21 Ginninderra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 15 1:07.66 Andy Chen 13 Ginninderra 9/04/08 Australian Age Championships 16 1:08.34 George Pulley 16 Ginninderra 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championships 17 1:08.76 Jordan Hamilton 14 Canberra 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championships 18 1:09.13 William Pulley 13 Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 19 1:09.18 Luke Harvey 17 Telopea 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 20 1:09.46 David Pollock 15 Vikings 22/09/07 Woden National and State Qualifying Meet

200m Back
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:12.54 Jeremy Huntley 19 Vikings 22/03/08 Telstra Australian Championship 2 2:12.96 Ben Treffers 16 Burley Griffin 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 3 2:14.95 Hamish Wise 17 Canberra 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championships 4 2:15.02 Ben Wise 18 Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 5 2:17.71 Patrick Hudson 15 Ginninderra 9/04/08 Australian Age Championships 6 2:18.12 Nicholas Honey 15 Canberra 23/02/08 NSW Country Championships 7 2:18.56 Robert Albertson-Kill 16 Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championships 8 2:20.06 Sean Roderick 16 Ginninderra 22/09/07 Woden National and State Qualifying Meet 9 2:24.02 Peter Bennett 16 CRUIZ 20/10/07 Burley Griffin October Meet 10 2:24.10 Nathan Miller 14 Telopea 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 11 2:26.32 Mitchell Nemec 15 Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championships 12 2:26.63 Andy Chen 13 Ginninderra 9/04/08 Australian Age Championships 13 2:27.05 William Pulley 13 Ginninderra 17/11/07 ACT Summer 14 2:27.09 Zach Bowden 15 Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championships 15 2:28.23 George Pulley 16 Ginninderra 23/02/08 NSW Country Championships 16 2:29.27 Jordan Hamilton 14 Canberra 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championships 17 2:31.51 Sam Lane 14 Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championships 18 2:32.37 James Dowden 13 Burley Griffin 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championships 19 2:32.81 Hugo Morris 13 Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championships 20 2:34.05 Tim Bennett 16 CRUIZ 1/12/07 Canberra Christmas Classic

50m Breast
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 30.81 Max Ireland 19 Ginninderra 9/11/07 Speedo AIS International 2 32.46 George Pulley 16 Ginninderra 20/10/07 Burley Griffin October Meet 3 32.72 Daniel Philippa 16 Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 4 33.14 Peter Bennett 16 CRUIZ 2/04/08 ASC 5 33.16 Don Rocha 14 Woden 1/12/07 Canberra Christmas Classic 6 33.67 Geoff Godkin 16 Goulburn 20/10/07 Burley Griffin October Meet 7 33.70 Zane Jordan 16 Woden 17/11/07 ACT Summer 8 34.20 Richard Eliason 19 Ginninderra 17/11/07 ACT Summer 9 34.79 Brent Jobling 17 Woden 1/12/07 Canberra Christmas Classic 10 35.06 Brendan O'Dea 15 Canberra 20/10/07 Burley Griffin October Meet 11 35.33 David McMullin 25 Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 11 35.33 Mark Edmondson 16 Burley Griffin 1/12/07 Canberra Christmas Classic 13 35.47 Andy Chen 13 Ginninderra 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 14 35.81 Ciaran Plenty 15 Woden 2/02/08 Queanbeyan Leagues 15 36.08 Michael Gillard 14 ACT 30/03/08 James Brophy Inter-district Invitational 16 36.28 Michael Humphries 14 Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 17 36.36 Ben Nolan 19 CRUIZ 20/10/07 Burley Griffin October Meet 18 36.57 David Pollock 16 Vikings 24/11/07 Narooma 19 36.74 Lachlan Grimm 15 Vikings 2/04/08 ASC 20 36.76 Dylan Appelqvist 16 Telopea 2/04/08 ASC

100m Breast
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:09.31 Max Ireland 19 Ginninderra 9/11/07 Speedo AIS International 2 1:10.25 George Pulley 16 Ginninderra 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championships 3 1:11.97 Zane Jordan 16 Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 4 1:12.57 Daniel Philippa 16 Vikings 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championships 5 1:13.04 Peter Bennett 16 CRUIZ 23/02/08 NSW Country Championships 6 1:13.17 Mark Edmondson 17 Burley Griffin 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 7 1:13.52 Richard Eliason 19 Ginninderra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 8 1:13.64 Andy Chen 13 Ginninderra 9/04/08 Australian Age Championships 9 1:14.73 Luke Hinchcliffe 20 CRUIZ 22/09/07 Woden National and State Qualifying Meet 10 1:15.04 Don Rocha 15 Woden 23/02/08 NSW Country Championships 11 1:15.25 Brent Jobling 17 Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championships 12 1:16.11 Simon Branston 17 Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championships 13 1:17.73 Ciaran Plenty 15 Woden 17/11/07 ACT Summer 14 1:18.00 Niall Jacobsen 16 Vikings 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championships 15 1:18.11 Geoff Godkin 16 Goulburn 22/09/07 Woden National and State Qualifying Meet 16 1:18.22 Michael Gillard 14 Ginninderra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 17 1:18.98 Nigel Hinder 15 Canberra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 18 1:19.64 Nic McClelland 13 Canberra 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 19 1:19.77 Brendan O'Dea 15 Canberra 20/10/07 Burley Griffin October Meet 20 1:20.25 Michael Humphries 14 Woden 23/02/08 NSW Country Championships

200m Breast
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:35.28 George Pulley 16 Ginninderra 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championships 2 2:35.39 Max Ireland 19 Ginninderra 9/11/07 Speedo AIS International 3 2:40.10 Richard Eliason 19 Ginninderra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 4 2:40.35 Peter Bennett 16 CRUIZ 23/02/08 NSW Country Championships 5 2:45.05 Daniel Philippa 16 Vikings 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championships 6 2:46.19 Brent Jobling 17 Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championships 7 2:47.07 Don Rocha 15 Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championships 8 2:50.12 Michael Gillard 14 Ginninderra 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 9 2:51.94 Andy Chen 13 Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 10 2:52.45 Ciaran Plenty 15 Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 11 2:53.27 Hamish Wise 17 Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 12 2:54.39 Nigel Hinder 15 Canberra 17/11/07 ACT Summer 13 2:54.49 Dylan Appelqvist 15 Telopea 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 14 2:55.32 Nic McClelland 13 Canberra 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 15 2:57.30 Geoff Godkin 16 Goulburn 22/09/07 Woden National and State Qualifying Meet 16 2:58.38 Brendan O'Dea 15 Canberra 20/10/07 Burley Griffin October Meet 17 3:00.38 Michael Humphries 14 Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 18 3:00.64 Jayden Malala 12 Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 19 3:01.20 Josh Lind 12 Queanbeyan 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 20 3:01.36 Lachlan Grimm 15 Vikings 1/12/07 Canberra Christmas Classic

50m Fly
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 24.18 Adam Pine 32 Ginninderra 22/03/08 Telstra Australian Championship 2 25.24 Ben Treffers 16 Burley Griffin 9/11/07 Speedo AIS International 3 26.98 Gary Odewahn 24 Telopea 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 4 27.38 Nik Kobetsky 21 Ginninderra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 5 27.43 Matt D'Arcy 17 Vikings 2/04/08 ASC 6 27.53 Brendan Rocha 20 Woden 23/02/08 NSW Country Championships 7 27.75 Yoichi Kobayashi 17 Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championships 8 27.90 Luke Hinchcliffe 20 CRUIZ 17/11/07 ACT Summer 9 27.91 Mark Edmondson 17 Burley Griffin 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 10 28.01 Zane Jordan 16 Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 11 28.27 Ciaran Plenty 15 Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 12 28.30 Max Ireland 19 Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 13 28.35 Nathan Miller 14 ACT 30/03/08 James Brophy Inter-district Invitational 14 28.37 Peter Bennett 16 CRUIZ 2/04/08 ASC 15 28.38 Niall Jacobsen 16 Vikings 1/12/07 Canberra Christmas Classic 16 28.49 Christopher McClelland 15 Canberra 2/04/08 ASC 17 28.50 Ryan Miller 14 ACT 30/03/08 James Brophy Inter-district Invitational 18 28.83 Sebastian Tazreiter 17 Vikings 1/12/07 Canberra Christmas Classic 19 28.87 Jeremy Huntley 18 Vikings 13/10/07 Canberra ASC Summer Pentathlon 20 28.89 Jackson Taylor-Grant 16 Ginninderra 20/10/07 Burley Griffin October Meet

100m Fly
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 52.13 Adam Pine 32 Ginninderra 22/03/08 Telstra Australian Championship 2 54.93 Ben Treffers 16 Burley Griffin 9/04/08 Australian Age Championships 3 57.77 Haydn Marsh 18 Ginninderra 22/02/08 Speedo AIS International 4 59.82 Yoichi Kobayashi 17 Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championships 5 1:01.13 Matt D'Arcy 17 Vikings 2/04/08 ASC 6 1:01.80 Nathan Miller 14 Telopea 9/04/08 Australian Age Championships 7 1:01.95 Niall Jacobsen 16 Vikings 23/02/08 NSW Country Championships 8 1:02.18 Gary Odewahn 24 Telopea 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 9 1:02.34 Nik Kobetsky 21 Ginninderra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 10 1:02.90 Zane Jordan 16 Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championships 11 1:03.56 Ryan Miller 14 Telopea 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 12 1:03.96 Luke Hinchcliffe 21 CRUIZ 23/02/08 NSW Country Championships 13 1:04.10 Mark Edmondson 17 Burley Griffin 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 14 1:04.21 Hugo Morris 13 Woden 9/04/08 Australian Age Championships 15 1:04.23 Ciaran Plenty 15 Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 16 1:04.31 Peter Bennett 16 CRUIZ 23/02/08 NSW Country Championships 17 1:04.49 Nicholas Honey 15 Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 18 1:04.50 Patrick Hudson 15 Ginninderra 29/02/08 Ginninderra Club Night 19 1:04.68 Andy Chen 13 Ginninderra 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championships 20 1:05.31 Sebastian Tazreiter 17 Vikings 1/12/07 Canberra Christmas Classic

200m Fly
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:07.47 Yoichi Kobayashi 17 Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championships 2 2:21.05 Hugo Morris 13 Woden 9/04/08 Australian Age Championships 3 2:21.43 Andy Chen 13 Ginninderra 9/04/08 Australian Age Championships 4 2:22.05 Robert Albertson-Kill 15 Telopea 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 5 2:23.32 Mitchell Nemec 15 Telopea 23/02/08 NSW Country Championships 6 2:24.88 William Pulley 13 Ginninderra 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championships 7 2:32.74 Nicholas Honey 15 Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 8 2:34.82 Hamish Wise 17 Canberra 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 9 2:35.11 Declan Moore 12 Canberra 2/02/08 Queanbeyan Leagues 10 2:35.29 Luke Abberton 14 Vikings 2/02/08 Queanbeyan Leagues 11 2:38.14 Sean Maloney 12 Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 12 2:42.04 Brent Jobling 17 Woden 20/10/07 Burley Griffin October Meet 13 2:48.03 Jayden Malala 12 Woden 12/01/08 NSW 10/U - 12 Years Age Championships 14 2:56.00 James Gibson 13 Canberra 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 15 2:58.53 James Ashurst 13 Telopea 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3 16 2:58.65 Alexander Ryan 10 Telopea 20/01/08 Bells and Foxys SS: Meet 2 17 2:58.83 Alec Morris 12 Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 18 3:00.08 Lachlan Trabinger 11 Vikings 17/11/07 ACT Summer 19 3:01.26 William Downing 12 Burley Griffin 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3 20 3:44.49 Liam Barber 10 Telopea 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4

200m IM
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:14.91 Ben Treffers 16 Burley Griffin 15/02/08 NSW State Open Championships 2 2:17.25 Zane Jordan 16 Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championships 3 2:20.17 Peter Bennett 16 CRUIZ 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 4 2:22.86 George Pulley 16 Ginninderra 20/10/07 Burley Griffin October Meet 5 2:23.23 Niall Jacobsen 16 Vikings 15/02/08 NSW State Open Championships 6 2:23.58 Andy Chen 13 Ginninderra 23/02/08 NSW Country Championships 7 2:23.93 Ciaran Plenty 15 Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 8 2:24.11 Mark Edmondson 17 Burley Griffin 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 9 2:24.95 Simon Branston 17 Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championships 10 2:25.07 Nicholas Honey 15 Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 11 2:25.64 Patrick Hudson 15 Ginninderra 23/02/08 NSW Country Championships 12 2:26.37 Hamish Wise 17 Canberra 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championships 13 2:28.89 Mitchell Nemec 15 Telopea 2/04/08 ASC 14 2:28.95 Dylan Appelqvist 16 Telopea 2/04/08 ASC 15 2:29.38 Sebastian Tazreiter 17 Vikings 1/12/07 Canberra Christmas Classic 16 2:30.22 Christopher McClelland 15 Canberra 22/09/07 Woden National and State Qualifying Meet 17 2:31.15 Matt D'Arcy 17 Vikings 2/04/08 ASC 18 2:31.46 Hugo Morris 13 Woden 23/02/08 NSW Country Championships 19 2:31.50 William Pulley 13 Ginninderra 23/02/08 NSW Country Championships 20 2:32.23 Luke Harvey 17 Telopea 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007

400m IM
Rank Time Name Age Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 5:06.18 Niall Jacobsen 16 Vikings 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championships 2 5:08.25 Peter Bennett 16 CRUIZ 20/10/07 Burley Griffin October Meet 3 5:11.95 Hamish Wise 17 Canberra 20/10/07 Burley Griffin October Meet 4 5:13.41 Andy Chen 13 Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 5 5:19.68 George Pulley 16 Ginninderra 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 6 5:28.76 Luke Abberton 14 Vikings 2/02/08 Queanbeyan Leagues 7 5:33.58 Sam Lane 13 Woden 22/09/07 Woden National and State Qualifying Meet 8 5:35.74 James Dowden 13 Burley Griffin 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 9 5:40.06 Zane Jordan 16 Woden 2/02/08 Queanbeyan Leagues 10 5:48.60 Hugo Morris 13 Woden 2/02/08 Queanbeyan Leagues 11 5:49.83 Jayden Malala 12 Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Championships 12 5:53.89 Declan Moore 12 Canberra 17/11/07 ACT Summer 13 6:01.23 Michael Gillard 14 Ginninderra 28/09/07 Ginninderra Club Night 14 6:18.43 Lachlan Trabinger 11 Vikings 24/11/07 Narooma


Go back to the top of this page.