Summer 2007-08 Age Top 10 for Women


Long Course Ranking by Event (as at 13 April, 2008) corrected 12 May 2008
Note: Age as at Meet age which is generally age at the first day of the meet
8 & Under 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 37.65 Kobi Kiraly Woden 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 2 37.98 Ebony Norris Woden 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 3 39.23 Rebecca Cross ACT 9/03/08 Speedo Sprint Series Finals 4 40.96 Tamika Veale Canberra 24/11/07 Narooma 5 42.68 Breana Gilroy Vikings 20/01/08 Bells and Foxys SS: Meet 2 6 43.36 Eske Gavel CRUIZ 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 7 43.43 Gabrielle Scarth-Johnson Vikings 24/11/07 Narooma 8 45.08 Lauren Elliott Queanbeyan 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3 9 46.69 Taylah Bacon Vikings 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3 10 47.11 Darby Whiteley Queanbeyan 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4

9 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 35.09 Shannon Maloney Woden 11/11/07 Batemans Bay 2 36.34 Tizana Fiorese Ginninderra 22/09/07 Woden National and State Quali 3 37.12 Emily French Ginninderra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 4 37.32 Ashleigh Cockburn ACT 30/03/08 James Brophy Inter-district In 5 38.38 Isabella Marinelli Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 6 38.52 Astrid Barta Canberra 11/11/07 Bells and Foxys SS: Goulburn 7 39.03 Rebekah McCoy ACT 30/03/08 James Brophy Inter-district In 7 39.03 Kaari Toivonen Vikings 22/09/07 Woden National and State Quali 9 40.40 Ellie Hearn Woden 22/09/07 Woden National and State Quali 10 40.95 Kaesha Nijssen Woden 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats

10 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 34.09 Shannon Maloney Woden 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 2 34.65 Arabella Schiwy Canberra 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 3 34.74 Carly Symons Woden 12/01/08 NSW 10/U - 12 Years Age Champi 4 34.84 Alison McKinlay ACT 9/03/08 Speedo Sprint Series Finals 5 35.60 Eliza Tetley Burley Griffin 20/10/07 Burley Griffin October Meet 6 35.99 Jessie Reynolds Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 7 36.21 Bonnie Zhang Canberra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 8 36.53 Grace Hoitink Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 9 36.68 Jessica Wu Vikings 20/10/07 Burley Griffin October Meet 10 36.86 Rachel Brown Canberra 17/11/07 ACT Summer

11 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 31.25 Ayu Barry Telopea 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 2 31.84 Britt McDonald Canberra 13/10/07 Canberra ASC Summer Pentathlon 3 32.19 Anika Buckley Queanbeyan 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 4 32.52 Taila Simsons Canberra 20/10/07 Burley Griffin October Meet 5 32.75 Priscilla Symmes Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 6 32.90 Holly Williams ACT 9/03/08 Speedo Sprint Series Finals 7 33.65 Millie Drummond ACT 9/03/08 Speedo Sprint Series Finals 8 34.62 Jessica Wu Vikings 2/02/08 Queanbeyan Leagues 9 34.96 Maya Blaikie CRUIZ 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3 10 34.99 Bridget Reilly Woden 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 10 34.99 Kayla Zissler Woden 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats

12 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 29.29 Imogen Schiwy ACT 9/03/08 Speedo Sprint Series Finals 2 30.38 Ashleigh Sunderland Queanbeyan 2/02/08 Queanbeyan Leagues 3 30.46 Emma Thompson Queanbeyan 20/10/07 Burley Griffin October Meet 4 30.52 Stephanie Wise Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 5 30.73 Kate Miller Telopea 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 6 31.41 Annie A Bailey Queanbeyan 2/02/08 Queanbeyan Leagues 7 31.56 Amy Brown Vikings 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 8 32.01 Britt McDonald Canberra 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 9 32.07 Rychelle Watson Telopea 20/10/07 Burley Griffin October Meet 10 32.14 Zoe Castles Burley Griffin 20/10/07 Burley Griffin October Meet

13 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 29.74 Monique Murphy ACT 30/03/08 James Brophy Inter-district In 2 29.81 Ashleigh Sunderland Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 29.85 Renata Krause ACT 9/03/08 Speedo Sprint Series Finals 4 29.97 Jessica Hood Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 5 30.05 Rychelle Watson ACT 9/03/08 Speedo Sprint Series Finals 6 30.06 Brianna Charteris Ginninderra 13/10/07 Canberra ASC Summer Pentathlon 7 30.11 Georgia Hardy Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 8 30.65 Camille Herstik Vikings 17/11/07 ACT Summer 9 30.66 Jessica Schembri Ginninderra 17/11/07 ACT Summer 10 30.78 Lindsay De Witte Telopea 22/09/07 Woden National and State Quali

14 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 27.01 Kaitlyn Schnyder Burley Griffin 9/04/08 Australian Age Championships 2 28.17 Sarah Friend Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 3 28.22 Sarah Burford Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 4 28.49 Lindsay De Witte Telopea 10/02/08 ACT Relay Championships 5 29.11 Jessica Cartwright Ginninderra 17/11/07 ACT Summer 6 29.40 Laura Angus Telopea 17/11/07 ACT Summer 7 29.81 Lyndsay Saywell Telopea 1/12/07 Canberra Christmas Classic 8 29.97 Brianna Charteris Ginninderra 2/04/08 ASC 9 30.12 Georgia Adams Telopea 9/12/07 Wagga Wagga 10 30.26 Jessica Hood ACT 30/03/08 James Brophy Inter-district In

15 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 27.88 Sarah Burford Woden 9/04/08 Australian Age Championships 2 28.06 Claire Nicholls Ginninderra 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 3 28.91 Maddie Powley Ginninderra 17/11/07 ACT Summer 4 28.92 Jessica Cartwright Ginninderra 23/02/08 NSW Country Championships 5 29.02 Erin Priestly Ginninderra 10/02/08 ACT Relay Championships 6 29.75 Lyndsay Saywell Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 7 29.78 Gemma Smith Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 8 30.07 Meagan Ramsay Ginninderra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 9 30.18 Alex Debeljakovic CRUIZ 17/11/07 ACT Summer 10 30.24 Tamara Gradden Telopea 17/11/07 ACT Summer

16 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 28.39 Maddie Powley Ginninderra 9/04/08 Australian Age Championships 2 29.07 Mikayla Pelkowitz Ginninderra 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 3 29.10 Meagan Ramsay Ginninderra 10/02/08 ACT Relay Championships 4 29.60 Jessica Traficante Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 5 29.79 Heather Middleton Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 6 29.88 Cassandra Reid Burley Griffin 17/11/07 ACT Summer 7 30.14 Tamara Gradden Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 8 30.61 Elle Pattenden Woden 2/04/08 ASC 9 30.66 Liz Gregory Telopea 20/10/07 Burley Griffin October Meet 10 31.05 Alex Debeljakovic CRUIZ 2/02/08 Queanbeyan Leagues

17 & Over 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 27.92 Amy White Woden 9/04/08 Australian Age Championships 2 29.21 Cassandra Reid Burley Griffin 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 3 29.39 Elly James Telopea 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 4 30.26 Karina Graham Woden 20/10/07 Burley Griffin October Meet 5 30.29 Charlotte Marshall Vikings 2/04/08 ASC 6 30.89 Katrina Lewis Woden 17/11/07 ACT Summer 7 31.27 Bianca Pitts Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 8 31.46 Teagan Hore Vikings 24/11/07 Narooma 9 31.51 Alannah Grimm Vikings 1/12/07 Canberra Christmas Classic 10 31.58 Jaemi Maher Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi

8 & Under 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:28.10 Kobi Kiraly Woden 2/02/08 Queanbeyan Leagues 2 1:32.57 Ebony Norris Woden 11/11/07 Bells and Foxys SS: Goulburn 3 1:33.16 Tamika Veale Canberra 24/11/07 Narooma 4 1:35.72 Rebecca Cross Vikings 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3 5 1:39.91 Gabrielle Scarth-Johnson Vikings 24/11/07 Narooma 6 1:44.03 Eske Gavel CRUIZ 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 7 1:47.15 Molly Tetley Burley Griffin 1/12/07 Canberra Christmas Classic 8 1:49.64 Lauren Elliott Queanbeyan 2/02/08 Queanbeyan Leagues 9 1:49.81 Darby Whiteley Queanbeyan 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3 10 1:52.69 Milla Wolf Vikings 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4

9 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:18.59 Shannon Maloney Woden 20/10/07 Burley Griffin October Meet 2 1:20.67 Tizana Fiorese Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 1:21.25 Ashleigh Cockburn Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 4 1:22.62 Emily French Ginninderra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 5 1:28.11 Isabella Marinelli Woden 2/02/08 Queanbeyan Leagues 6 1:30.89 Mikaela Goldstein Telopea 9/12/07 Wagga Wagga 7 1:30.94 Kaari Toivonen Vikings 22/09/07 Woden National and State Quali 8 1:31.08 Ellie Hearn Woden 1/12/07 Canberra Christmas Classic 9 1:31.16 Ashley Groch Canberra 2/02/08 Queanbeyan Leagues 10 1:32.61 Rebekah McCoy Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi

10 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:14.52 Shannon Maloney Woden 23/02/08 NSW Country Championships 2 1:18.29 Arabella Schiwy Canberra 2/02/08 Queanbeyan Leagues 3 1:18.67 Carly Symons Woden 23/02/08 NSW Country Championships 4 1:20.33 Bonnie Zhang Canberra 11/11/07 Bells and Foxys SS: Goulburn 5 1:20.38 Emily French Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 6 1:20.40 Rachel Brown Canberra 2/02/08 Queanbeyan Leagues 7 1:20.46 Jessie Reynolds Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 8 1:21.05 Eliza Tetley Burley Griffin 20/10/07 Burley Griffin October Meet 9 1:22.66 Bridget Reilly Woden 22/09/07 Woden National and State Quali 10 1:22.69 Maya Blaikie CRUIZ 20/10/07 Burley Griffin October Meet

11 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:08.82 Britt McDonald Canberra 12/01/08 NSW 10/U - 12 Years Age Champi 2 1:11.03 Ayu Barry Telopea 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 1:12.58 Priscilla Symmes Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 4 1:12.81 Anika Buckley Queanbeyan 17/11/07 ACT Summer 5 1:15.11 Taila Simsons Canberra 17/11/07 ACT Summer 6 1:16.02 Jessica Wu Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 7 1:16.41 Holly Williams Woden 20/10/07 Burley Griffin October Meet 8 1:18.13 Andrea Gosling Vikings 11/11/07 Bells and Foxys SS: Goulburn 9 1:18.52 Maya Blaikie CRUIZ 2/02/08 Queanbeyan Leagues 10 1:19.26 Brooke James Burley Griffin 17/11/07 ACT Summer

12 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:04.07 Imogen Schiwy Canberra 23/02/08 NSW Country Championships 2 1:06.30 Stephanie Wise Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 1:07.54 Kate Miller Telopea 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 4 1:07.77 Emma Thompson Queanbeyan 23/02/08 NSW Country Championships 5 1:09.33 Amy Brown Vikings 22/09/07 Woden National and State Quali 6 1:09.53 Chelsea Brodie Vikings 22/09/07 Woden National and State Quali 7 1:10.59 Rychelle Watson Telopea 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 8 1:10.72 Sally Foster Canberra 2/04/08 ASC 9 1:11.09 Anna Bewley Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 10 1:11.58 Zoe Castles Burley Griffin 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi

13 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:03.07 Monique Murphy Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 2 1:04.27 Brianna Charteris Ginninderra 17/11/07 ACT Summer 3 1:05.01 Georgia Hardy Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 4 1:06.07 Jessica Hood Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 5 1:06.27 Rychelle Watson Telopea 23/02/08 NSW Country Championships 6 1:07.18 Renata Krause Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 7 1:07.27 Samantha Marceddo Ginninderra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 8 1:07.82 Jessica Schembri Ginninderra 17/11/07 ACT Summer 9 1:07.92 Aimee Van Gerwen Vikings 1/12/07 Canberra Christmas Classic 10 1:08.01 Amy Brown Vikings 23/02/08 NSW Country Championships

14 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 58.12 Kaitlyn Schnyder Burley Griffin 9/04/08 Australian Age Championships 2 1:00.75 Sarah Burford Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 3 1:03.22 Lindsay De Witte Telopea 23/02/08 NSW Country Championships 4 1:03.41 Georgia Adams Telopea 1/12/07 Canberra Christmas Classic 5 1:03.44 Jessica Cartwright Ginninderra 17/11/07 ACT Summer 5 1:03.44 Laura Angus Telopea 22/09/07 Woden National and State Quali 7 1:03.70 Sarah Friend Woden 20/10/07 Burley Griffin October Meet 8 1:04.94 Lyndsay Saywell Telopea 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 9 1:05.20 Brianna Charteris Ginninderra 2/04/08 ASC 10 1:06.07 Georgia Hardy Woden 23/02/08 NSW Country Championships

15 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:00.27 Sarah Burford Woden 23/02/08 NSW Country Championships 2 1:00.60 Claire Nicholls Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 1:00.85 Erin Priestly Ginninderra 9/04/08 Australian Age Championships 4 1:01.66 Laura Angus Telopea 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 5 1:02.08 Maddie Powley Ginninderra 17/11/07 ACT Summer 6 1:02.27 Jessica Cartwright Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 7 1:03.34 Meagan Ramsay Ginninderra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 8 1:04.06 Tiff Williams Ginninderra 22/09/07 Woden National and State Quali 9 1:05.06 Lyndsay Saywell Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 10 1:05.20 Gemma Smith Woden 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007

16 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:00.86 Maddie Powley Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 2 1:03.02 Mikayla Pelkowitz Ginninderra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 3 1:03.19 Meagan Ramsay Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 4 1:03.77 Jessica Traficante Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 5 1:04.12 Cassandra Reid Burley Griffin 22/09/07 Woden National and State Quali 6 1:06.07 Sarah Martine Woden 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 7 1:07.01 Heather Middleton Telopea 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 8 1:07.16 Jaemi Maher Ginninderra 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 9 1:07.40 Tamara Gradden Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 10 1:08.42 Teagan Hore Vikings 22/09/07 Woden National and State Quali

17 & Over 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:00.47 Amy White Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 2 1:03.43 Cassandra Reid Burley Griffin 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 3 1:04.70 Elly James Telopea 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 4 1:05.74 Bianca Pitts Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 5 1:06.66 Katrina Lewis Woden 17/11/07 ACT Summer 6 1:07.02 Teresa O'Hara Burley Griffin 22/09/07 Woden National and State Quali 7 1:08.03 Karina Graham Woden 22/09/07 Woden National and State Quali 8 1:09.73 Jaemi Maher Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 9 1:10.23 Alannah Grimm Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 10 1:10.79 Charlotte Marshall Vikings 2/04/08 ASC

9 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:03.50 Tizana Fiorese Ginninderra 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 2 3:03.93 Emily French Ginninderra 20/01/08 Bells and Foxys SS: Meet 2 3 3:16.83 Ashley Groch Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 4 3:18.95 Rebekah McCoy Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 5 3:19.47 Isabella Marinelli Woden 20/01/08 Bells and Foxys SS: Meet 2 6 3:27.07 Gabrielle Scarth-Johnson Vikings 20/01/08 Bells and Foxys SS: Meet 2 7 3:27.90 Tamika Veale Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 8 3:28.92 Emma Gillingham Burley Griffin 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 9 3:44.81 Alexandra Ashley Ginninderra 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4

10 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:47.62 Shannon Maloney Woden 20/01/08 Bells and Foxys SS: Meet 2 2 2:53.15 Rachel Brown Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 2:53.90 Samantha Young Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 4 3:05.94 Emily French Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 5 3:46.04 Breanna Reid Goulburn 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 6 3:56.47 Katelyn Weller Queanbeyan 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4

11 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:30.53 Britt McDonald Canberra 12/01/08 NSW 10/U - 12 Years Age Champi 2 2:36.19 Priscilla Symmes Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 2:37.37 Anika Buckley Queanbeyan 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 4 2:46.42 Maya Blaikie CRUIZ 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3 5 2:49.39 Jessica Wu Vikings 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3 6 2:54.42 Brooke James Burley Griffin 24/11/07 Narooma 7 2:55.33 Melanie Le Couteur Vikings 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 8 2:55.93 Bridget Reilly Woden 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3 9 2:59.41 Briana Jones Woden 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3 10 2:59.92 Eliza Tetley Burley Griffin 17/11/07 ACT Summer

12 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:19.36 Stephanie Wise Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 2 2:19.82 Imogen Schiwy Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 2:32.23 Emma Thompson Queanbeyan 22/09/07 Woden National and State Quali 4 2:37.35 Samantha Calver Ginninderra 22/09/07 Woden National and State Quali 5 2:38.34 Emily Van Gerwen Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 6 2:40.43 Tyler Allen Canberra 24/11/07 Narooma 7 2:46.86 Brooke James Burley Griffin 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3 8 2:47.38 Nellie Metcalfe Canberra 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 9 2:47.41 Claire Friend Woden 17/11/07 ACT Summer 10 2:50.25 Andrea Gosling Vikings 20/01/08 Bells and Foxys SS: Meet 2

13 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:13.75 Lindsay De Witte Telopea 22/09/07 Woden National and State Quali 2 2:17.37 Monique Murphy Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 2:17.83 Brianna Charteris Ginninderra 23/02/08 NSW Country Championships 4 2:21.56 Georgia Hardy Woden 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 5 2:23.28 Jessica Hood Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 6 2:24.03 Claire Mantle Woden 23/02/08 NSW Country Championships 7 2:26.62 Nicole Martine Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 8 2:27.29 Chelsea Brodie Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 9 2:27.67 Aimee Van Gerwen Vikings 1/12/07 Canberra Christmas Classic 10 2:28.67 Samantha Marceddo Ginninderra 17/11/07 ACT Summer

14 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:06.15 Kaitlyn Schnyder Burley Griffin 9/04/08 Australian Age Championships 2 2:12.62 Sarah Burford Woden 1/12/07 Canberra Christmas Classic 3 2:13.35 Lindsay De Witte Telopea 23/02/08 NSW Country Championships 4 2:14.74 Georgia Adams Telopea 23/02/08 NSW Country Championships 5 2:15.03 Jessica Cartwright Ginninderra 17/11/07 ACT Summer 6 2:15.89 Laura Angus Telopea 9/12/07 Wagga Wagga 7 2:17.36 Sarah Friend Woden 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 8 2:18.11 Lyndsay Saywell Telopea 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 9 2:20.76 Ashleigh Streatfield Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 10 2:21.17 Georgia Hardy Woden 23/02/08 NSW Country Championships

15 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:07.17 Erin Priestly Ginninderra 9/04/08 Australian Age Championships 2 2:09.23 Sarah Burford Woden 9/04/08 Australian Age Championships 3 2:10.70 Claire Nicholls Ginninderra 23/02/08 NSW Country Championships 4 2:12.45 Laura Angus Telopea 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 5 2:16.26 Jessica Cartwright Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 6 2:16.44 Tiff Williams Ginninderra 22/09/07 Woden National and State Quali 7 2:17.23 Maddie Powley Ginninderra 17/11/07 ACT Summer 8 2:23.23 Gemma Smith Woden 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 9 2:25.95 Alex Debeljakovic CRUIZ 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 10 2:27.27 Lizzy Philippa Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi

16 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:12.07 Jessica Traficante Telopea 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 2 2:13.07 Meagan Ramsay Ginninderra 23/02/08 NSW Country Championships 3 2:14.28 Maddie Powley Ginninderra 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 4 2:15.92 Mikayla Pelkowitz Ginninderra 22/09/07 Woden National and State Quali 5 2:18.04 Cassandra Reid Burley Griffin 20/10/07 Burley Griffin October Meet 6 2:22.75 Sarah Martine Woden 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 7 2:25.35 Jaemi Maher Ginninderra 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 8 2:26.86 Tamara Gradden Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 9 2:30.13 Liz Gregory Telopea 20/10/07 Burley Griffin October Meet

17 & Over 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:07.81 Amy White Woden 9/04/08 Australian Age Championships 2 2:19.33 Cassandra Reid Burley Griffin 1/12/07 Canberra Christmas Classic 3 2:23.20 Bianca Pitts Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 4 2:24.78 Katrina Lewis Woden 17/11/07 ACT Summer

11 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 6:26.38 Eliza Tetley Burley Griffin 2/02/08 Queanbeyan Leagues

12 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:51.68 Stephanie Wise Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi

13 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:46.43 Brianna Charteris Ginninderra 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 2 4:51.43 Monique Murphy Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 4:54.27 Georgia Hardy Woden 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 4 4:57.09 Claire Mantle Woden 23/02/08 NSW Country Championships 5 5:00.13 Nicole Martine Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 6 5:05.84 Jessica Hood Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 7 5:21.03 Rochelle Gardiner Burley Griffin 17/11/07 ACT Summer 8 6:16.50 Sara Lucic Queanbeyan 24/11/07 Narooma

14 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:35.09 Kaitlyn Schnyder Burley Griffin 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 2 4:40.87 Lindsay De Witte Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 3 4:42.46 Laura Angus Telopea 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 4 4:47.71 Sarah Burford Woden 22/09/07 Woden National and State Quali 5 4:51.46 Ashleigh Streatfield Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 6 4:53.41 Lyndsay Saywell Telopea 17/11/07 ACT Summer 7 4:56.81 Georgia Hardy Woden 23/02/08 NSW Country Championships 8 4:58.47 Nicole Martine Woden 23/02/08 NSW Country Championships 9 5:02.36 Miranda Debeljakovic CRUIZ 1/12/07 Canberra Christmas Classic 10 5:10.26 Ellis Blaikie CRUIZ 20/10/07 Burley Griffin October Meet

15 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:23.59 Erin Priestly Ginninderra 9/04/08 Australian Age Championships 2 4:31.25 Meagan Ramsay Ginninderra 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 3 4:36.24 Sarah Burford Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 4 4:37.71 Laura Angus Telopea 15/02/08 NSW State Open Championships 5 4:39.31 Claire Nicholls Ginninderra 17/11/07 ACT Summer 6 4:46.74 Tiff Williams Ginninderra 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 7 4:59.54 Lizzy Philippa Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 8 5:06.39 Alex Debeljakovic CRUIZ 22/09/07 Woden National and State Quali 9 5:09.54 Gemma Smith Woden 22/09/07 Woden National and State Quali

16 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:32.90 Jessica Traficante Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 2 4:33.69 Meagan Ramsay Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 4:56.09 Sarah Martine Woden 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007

17 & Over 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:57.02 Katrina Lewis Woden 17/11/07 ACT Summer 2 5:02.65 Bianca Pitts Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi

13 years 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 9:45.76 Lindsay De Witte Telopea 22/09/07 Woden National and State Quali 2 9:51.00 Brianna Charteris Ginninderra 17/11/07 ACT Summer 3 10:08.30 Georgia Hardy Woden 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 4 10:19.40 Nicole Martine Woden 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 5 10:21.90 Claire Mantle Woden 22/09/07 Woden National and State Quali 6 11:02.00 Jessica Hood Woden 11/11/07 Batemans Bay

14 years 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 9:32.94 Lindsay De Witte Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 2 10:16.80 Sarah Burford Woden 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 3 10:26.30 Miranda Debeljakovic CRUIZ 22/09/07 Woden National and State Quali

15 years 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 9:17.11 Erin Priestly Ginninderra 9/04/08 Australian Age Championships 2 10:02.90 Samantha Prothero Woden 22/09/07 Woden National and State Quali

16 years 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 9:15.43 Jessica Traficante Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh

17 & Over 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 10:35.20 Karina Graham Woden 22/09/07 Woden National and State Quali

14 years 1500m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 18:21.00 Laura Angus Telopea 9/12/07 Wagga Wagga 2 19:10.20 Lindsay De Witte Telopea 9/12/07 Wagga Wagga 3 20:21.60 Lyndsay Saywell Telopea 9/12/07 Wagga Wagga 4 20:47.70 Georgia Adams Telopea 9/12/07 Wagga Wagga

15 years 1500m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 20:53.50 Amanda Clifford Telopea 9/12/07 Wagga Wagga

16 years 1500m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 17:51.60 Jessica Traficante Telopea 22/09/07 Woden National and State Quali 2 20:02.60 Heather Middleton Telopea 9/12/07 Wagga Wagga 3 20:51.30 Tamara Gradden Telopea 9/12/07 Wagga Wagga 4 22:25.80 Liz Gregory Telopea 9/12/07 Wagga Wagga

8 & Under 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 43.54 Kobi Kiraly ACT 9/03/08 Speedo Sprint Series Finals 2 47.29 Rebecca Cross Vikings 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 3 48.19 Ebony Norris Woden 22/09/07 Woden National and State Quali 4 49.45 Gabrielle Scarth-Johnson Vikings 24/11/07 Narooma 5 49.74 Breana Gilroy Vikings 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 6 50.27 Tennille Miller Canberra 22/09/07 Woden National and State Quali 7 50.55 Tamika Veale Canberra 24/11/07 Narooma 8 51.21 Grace Pyke Canberra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 9 54.44 Darby Whiteley Queanbeyan 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 10 54.85 Rhiannon Thompson Woden 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4

9 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 41.25 Ashleigh Cockburn Goulburn West 7/04/08 NSW PSSA 2 42.81 Shannon Maloney Woden 22/09/07 Woden National and State Quali 3 43.15 Tizana Fiorese Ginninderra 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 4 43.31 Mikaela Goldstein Telopea 9/12/07 Wagga Wagga 5 43.90 Rebekah McCoy Vikings 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 6 44.18 Emily French Ginninderra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 7 46.88 Ashley Groch Canberra 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 8 47.00 Evie McNee Ginninderra 29/02/08 Ginninderra Club Night 9 47.09 Hannah Riddell Canberra 24/11/07 Narooma 10 48.58 Alexandra Ashley Ginninderra 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3

10 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 39.92 Carly Symons ACT 9/03/08 Speedo Sprint Series Finals 2 40.01 Shannon Maloney Woden 10/02/08 ACT Relay Championships 3 40.04 Bonnie Zhang Canberra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 4 40.99 Maya Blaikie CRUIZ 20/10/07 Burley Griffin October Meet 5 41.45 Arabella Schiwy ACT 9/03/08 Speedo Sprint Series Finals 6 42.37 Jessie Reynolds Woden 2/02/08 Queanbeyan Leagues 7 43.19 Mikaela Goldstein Telopea 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 8 43.31 Rachel Brown Canberra 22/09/07 Woden National and State Quali 9 44.06 Emily French ACT 30/03/08 James Brophy Inter-district In 10 44.24 Alison McKinlay Woden 2/02/08 Queanbeyan Leagues

11 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 34.78 Ayu Barry Telopea 1/12/07 Canberra Christmas Classic 2 38.30 Taila Simsons Canberra 17/11/07 ACT Summer 3 38.63 Jessica Wu ACT 9/03/08 Speedo Sprint Series Finals 4 38.64 Anika Buckley Queanbeyan 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 5 38.82 Britt McDonald Canberra 13/10/07 Canberra ASC Summer Pentathlon 6 38.86 Maya Blaikie CRUIZ 2/02/08 Queanbeyan Leagues 7 39.69 Holly Williams ACT 9/03/08 Speedo Sprint Series Finals 8 41.48 Haley Jedrzejek Canberra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 9 42.41 Priscilla Symmes Vikings 13/10/07 Canberra ASC Summer Pentathlon 10 42.44 Andrea Gosling Vikings 11/11/07 Bells and Foxys SS: Goulburn

12 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 x33.55 Stephanie Wise Canberra 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 2 34.20 Imogen Schiwy ACT 30/03/08 James Brophy Inter-district In 3 34.71 Kate Miller Telopea 8/12/07 ISAKL 4 34.75 Ashleigh Sunderland Queanbeyan 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 5 38.21 Samantha Calver Ginninderra 20/10/07 Burley Griffin October Meet 6 38.46 Britt McDonald Canberra 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 7 38.64 Sally Foster Canberra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 8 38.70 Annie A Bailey Queanbeyan 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 9 39.02 Emma Thompson Queanbeyan 13/10/07 Canberra ASC Summer Pentathlon 10 39.29 Alexandra Crowe Canberra 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats

13 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 32.84 Samantha Marceddo Ginninderra 23/02/08 NSW Country Championships 2 33.32 Renata Krause Ginninderra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 3 34.53 Stephanie Wise Canberra 2/04/08 ASC 4 34.80 Monique Murphy ACT 30/03/08 James Brophy Inter-district In 5 35.13 Ashleigh Sunderland Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 6 35.91 Brianna Charteris Ginninderra 13/10/07 Canberra ASC Summer Pentathlon 7 36.00 Audrey Choy Canberra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 8 36.09 Sarah Baker Ginninderra 13/10/07 Canberra ASC Summer Pentathlon 9 36.66 Riley O'Shaughnessy Ginninderra 2/04/08 ASC 10 36.80 Tahlia Davidson Woden 17/11/07 ACT Summer

14 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 32.00 Sarah Friend Woden 22/03/08 Telstra Australian Championshi 2 32.92 Kaitlyn Schnyder Burley Griffin 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 33.20 Lyndsay Saywell Telopea 1/12/07 Canberra Christmas Classic 4 33.51 Lindsay De Witte Telopea 2/02/08 Queanbeyan Leagues 5 35.46 Laura Angus Telopea 9/12/07 Wagga Wagga 6 35.56 Nicola Metcalfe Telopea 2/04/08 ASC 7 35.61 Miranda Debeljakovic CRUIZ 1/12/07 Canberra Christmas Classic 8 35.83 Brianna Charteris Ginninderra 2/04/08 ASC 9 35.99 Kashaerelle Clarke Ginninderra 20/10/07 Burley Griffin October Meet 10 36.05 Jessica Cartwright Ginninderra 17/11/07 ACT Summer

15 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 32.46 Meagan Ramsay Ginninderra 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 2 32.73 Erin Priestly Ginninderra 2/04/08 ASC 3 33.15 Sarah Burford Woden 10/02/08 ACT Relay Championships 4 34.19 Amanda Clifford Telopea 1/12/07 Canberra Christmas Classic 5 34.33 Lyndsay Saywell Telopea 10/02/08 ACT Relay Championships 6 34.86 Claire Nicholls Ginninderra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 7 35.44 Maddie Powley Ginninderra 17/11/07 ACT Summer 8 36.10 Erin Sciortino Vikings 10/02/08 ACT Relay Championships 9 36.14 Alex Debeljakovic CRUIZ 17/11/07 ACT Summer 10 36.41 Jessica Cartwright ACT 30/03/08 James Brophy Inter-district In

16 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 32.37 Heather Middleton Telopea 22/03/08 Telstra Australian Championshi 2 32.74 Meagan Ramsay Ginninderra 10/02/08 ACT Relay Championships 3 33.09 Cassandra Reid Burley Griffin 17/11/07 ACT Summer 4 33.83 Liz Gregory Telopea 1/12/07 Canberra Christmas Classic 5 36.07 Sarah Martine ACT 30/03/08 James Brophy Inter-district In 6 36.30 Rebecca Adams Burley Griffin 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 7 42.40 Nicole Schmocker Woden 11/11/07 Batemans Bay 8 42.73 Hayley Dwyer Woden 1/12/07 Canberra Christmas Classic 9 44.51 Rebecca Graham Woden 10/02/08 ACT Relay Championships

17 & Over 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 33.36 Cassandra Reid Burley Griffin 1/12/07 Canberra Christmas Classic 2 33.78 Teagan Hore Vikings 10/02/08 ACT Relay Championships 3 35.19 Alannah Grimm Vikings 2/04/08 ASC 4 35.62 Karina Graham Woden 20/10/07 Burley Griffin October Meet 5 38.66 Bianca Pitts ACT 30/03/08 James Brophy Inter-district In 6 42.40 Katrina Lewis Woden 23/02/08 NSW Country Championships

8 & Under 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:32.94 Kobi Kiraly Woden 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3 2 1:40.48 Rebecca Cross Vikings 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3 3 1:52.02 Tennille Miller Canberra 11/11/07 Bells and Foxys SS: Goulburn 4 1:52.63 Gabrielle Scarth-Johnson Vikings 24/11/07 Narooma 5 1:59.64 Breana Gilroy Vikings 20/01/08 Bells and Foxys SS: Meet 2 6 2:01.78 Molly Tetley Burley Griffin 20/10/07 Burley Griffin October Meet 7 2:04.01 Elizabeth Crossley Burley Griffin 20/10/07 Burley Griffin October Meet 8 2:06.41 Madeleine Vu Goulburn 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4

9 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:28.11 Ashleigh Cockburn Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 2 1:28.22 Shannon Maloney Woden 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 3 1:28.80 Tizana Fiorese Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 4 1:40.49 Rebekah McCoy Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 5 1:41.60 Hannah Riddell Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 6 1:43.52 Ashley Groch Canberra 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3 7 1:45.66 Alexandra Ashley Ginninderra 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 8 1:47.25 Tennille Miller Canberra 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 9 1:48.33 Ellie Hearn Woden 1/12/07 Canberra Christmas Classic 10 1:48.68 Gabrielle Scarth-Johnson Vikings 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3

10 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:23.82 Shannon Maloney Woden 23/02/08 NSW Country Championships 2 1:25.83 Maya Blaikie CRUIZ 20/10/07 Burley Griffin October Meet 3 1:28.13 Carly Symons Woden 23/02/08 NSW Country Championships 4 1:28.73 Arabella Schiwy Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 5 1:31.77 Rachel Brown Canberra 17/11/07 ACT Summer 6 1:31.80 Jessie Reynolds Woden 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3 7 1:32.47 Emily French Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 8 1:35.98 Claire Bailey CRUIZ 1/12/07 Canberra Christmas Classic 9 1:36.11 Grace Hoitink Canberra 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 10 1:38.13 Eliza Tetley Burley Griffin 20/10/07 Burley Griffin October Meet

11 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:17.46 Ayu Barry Telopea 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 2 1:20.41 Maya Blaikie CRUIZ 23/02/08 NSW Country Championships 3 1:21.86 Britt McDonald Canberra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 4 1:22.43 Anika Buckley Queanbeyan 2/02/08 Queanbeyan Leagues 5 1:23.03 Jessica Wu Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 6 1:25.53 Taila Simsons Canberra 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 7 1:27.54 Holly Williams Woden 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 8 1:28.94 Priscilla Symmes Vikings 17/11/07 ACT Summer 9 1:31.06 Haley Jedrzejek Canberra 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 10 1:31.11 Claire Bailey CRUIZ 2/02/08 Queanbeyan Leagues

12 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:11.23 Stephanie Wise Canberra 12/01/08 NSW 10/U - 12 Years Age Champi 2 1:15.34 Imogen Schiwy Canberra 2/02/08 Queanbeyan Leagues 3 1:18.62 Kate Miller Telopea 24/11/07 26th National Interclub 4 1:22.98 Tyler Allen Canberra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 5 1:23.33 Samantha Calver Ginninderra 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 6 1:23.65 Rosalea Bell Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 7 1:24.25 Nellie Metcalfe Canberra 11/11/07 Bells and Foxys SS: Goulburn 8 1:24.38 Emily Van Gerwen Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 9 1:24.46 Emma Thompson Queanbeyan 2/02/08 Queanbeyan Leagues 10 1:24.74 Sally Foster Canberra 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3

13 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:07.77 Lindsay De Witte Telopea 22/09/07 Woden National and State Quali 2 1:08.02 Samantha Marceddo Ginninderra 9/04/08 Australian Age Championships 3 1:11.08 Stephanie Wise Canberra 9/04/08 Australian Age Championships 4 1:14.34 Monique Murphy Vikings 23/02/08 NSW Country Championships 5 1:14.64 Renata Krause Ginninderra 2/04/08 ASC 6 1:15.22 Jessica Schembri Ginninderra 17/11/07 ACT Summer 7 1:15.33 Brianna Charteris Ginninderra 22/09/07 Woden National and State Quali 8 1:17.35 Sarah Baker Ginninderra 23/02/08 NSW Country Championships 9 1:17.43 Claire Mantle Woden 1/12/07 Canberra Christmas Classic 10 1:17.91 Ceileigh MacIntyre Canberra 17/11/07 ACT Summer

14 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:06.83 Lindsay De Witte Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 2 1:09.01 Sarah Friend Woden 9/04/08 Australian Age Championships 3 1:10.26 Lyndsay Saywell Telopea 22/09/07 Woden National and State Quali 4 1:10.53 Laura Angus Telopea 17/11/07 ACT Summer 5 1:12.79 Sarah Burford Woden 1/12/07 Canberra Christmas Classic 6 1:15.44 Miranda Debeljakovic CRUIZ 17/11/07 ACT Summer 7 1:15.79 Ashleigh Streatfield Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 8 1:15.82 Jessica Schembri Ginninderra 23/02/08 NSW Country Championships 9 1:16.69 Brianna Charteris Ginninderra 2/04/08 ASC 10 1:17.12 Jessica Cartwright Ginninderra 17/11/07 ACT Summer

15 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:09.26 Erin Priestly Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 2 1:09.61 Lyndsay Saywell Telopea 23/02/08 NSW Country Championships 3 1:10.10 Meagan Ramsay Ginninderra 17/11/07 ACT Summer 4 1:11.34 Amanda Clifford Telopea 22/09/07 Woden National and State Quali 5 1:11.35 Laura Angus Telopea 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 6 1:11.82 Tiff Williams Ginninderra 23/02/08 NSW Country Championships 7 1:12.86 Sarah Burford Woden 15/02/08 NSW State Open Championships 8 1:13.22 Samantha Prothero Woden 22/09/07 Woden National and State Quali 9 1:14.33 Claire Nicholls Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 10 1:15.73 Maddie Powley Ginninderra 17/11/07 ACT Summer

16 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:08.76 Heather Middleton Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 2 1:08.96 Meagan Ramsay Ginninderra 9/04/08 Australian Age Championships 3 1:10.13 Cassandra Reid Burley Griffin 20/10/07 Burley Griffin October Meet 4 1:13.13 Maddie Powley Ginninderra 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 5 1:13.52 Sarah Martine Woden 1/12/07 Canberra Christmas Classic 6 1:14.17 Liz Gregory Telopea 1/12/07 Canberra Christmas Classic 7 1:15.49 Jaemi Maher Ginninderra 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 8 1:16.10 Jessica Traficante Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 9 1:16.76 Tamara Gradden Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 10 1:17.46 Mikayla Pelkowitz Ginninderra 22/09/07 Woden National and State Quali

17 & Over 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:08.40 Amy White Woden 9/04/08 Australian Age Championships 2 1:09.11 Elly James Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 3 1:09.61 Cassandra Reid Burley Griffin 9/04/08 Australian Age Championships 4 1:09.89 Teagan Hore Vikings 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 5 1:19.30 Bianca Pitts Vikings 23/02/08 NSW Country Championships 6 1:19.31 Alannah Grimm Vikings 2/04/08 ASC 7 1:22.11 Karina Graham Woden 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007

9 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:16.85 Tizana Fiorese Ginninderra 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 2 3:28.17 Ashley Groch Canberra 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 3 3:32.05 Rebekah McCoy Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 4 3:44.70 Gabrielle Scarth-Johnson Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi

10 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:00.81 Shannon Maloney Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 2 3:16.09 Samantha Young Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 3:19.77 Rachel Brown Canberra 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 4 3:57.82 Katelyn Weller Queanbeyan 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4

11 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:47.98 Britt McDonald Canberra 12/01/08 NSW 10/U - 12 Years Age Champi 2 2:55.69 Ayu Barry Telopea 1/12/07 Canberra Christmas Classic 3 2:58.11 Maya Blaikie CRUIZ 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3 4 2:58.63 Anika Buckley Queanbeyan 12/01/08 NSW 10/U - 12 Years Age Champi 5 2:58.89 Jessica Wu Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 6 3:05.29 Priscilla Symmes Vikings 22/09/07 Woden National and State Quali 7 3:10.94 Haley Jedrzejek Canberra 17/11/07 ACT Summer 8 3:15.89 Tarni Miller Canberra 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 9 3:23.00 Kara Martin Canberra 17/11/07 ACT Summer

12 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:31.80 Stephanie Wise Canberra 12/01/08 NSW 10/U - 12 Years Age Champi 2 2:42.04 Imogen Schiwy Canberra 12/01/08 NSW 10/U - 12 Years Age Champi 3 2:53.92 Samantha Calver Ginninderra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 4 2:54.93 Kate Miller Telopea 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 5 2:57.03 Rosalea Bell Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 6 2:59.25 Emily Van Gerwen Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 7 2:59.32 Nellie Metcalfe Canberra 22/09/07 Woden National and State Quali 8 3:02.40 Tyler Allen Canberra 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3 9 3:03.50 Taila Simsons Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 10 3:07.45 Andrea Gosling Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi

13 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:25.64 Lindsay De Witte Telopea 22/09/07 Woden National and State Quali 2 2:27.03 Samantha Marceddo Ginninderra 9/04/08 Australian Age Championships 3 2:31.53 Stephanie Wise Canberra 9/04/08 Australian Age Championships 4 2:38.79 Brianna Charteris Ginninderra 17/11/07 ACT Summer 5 2:43.29 Georgia Hardy Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 6 2:43.92 Claire Mantle Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 7 2:47.48 Ceileigh MacIntyre Canberra 20/10/07 Burley Griffin October Meet 8 2:49.68 Amy Brown Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 9 2:52.59 Jessica Hood Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 10 2:53.11 Rochelle Gardiner Burley Griffin 17/11/07 ACT Summer

14 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:24.50 Lindsay De Witte Telopea 20/10/07 Burley Griffin October Meet 2 2:25.91 Sarah Friend Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 3 2:26.78 Sarah Burford Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 4 2:28.41 Lyndsay Saywell Telopea 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 5 2:28.85 Laura Angus Telopea 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 6 2:39.77 Ashleigh Streatfield Vikings 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 7 2:40.67 Miranda Debeljakovic CRUIZ 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 8 2:44.12 Georgia Hardy Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 9 2:47.21 Ellis Blaikie CRUIZ 20/10/07 Burley Griffin October Meet

15 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:26.66 Sarah Burford Woden 9/04/08 Australian Age Championships 2 2:27.04 Lyndsay Saywell Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 3 2:29.16 Laura Angus Telopea 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 4 2:30.88 Meagan Ramsay Ginninderra 22/09/07 Woden National and State Quali 5 2:31.24 Claire Nicholls Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 6 2:33.88 Tiff Williams Ginninderra 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 7 2:38.10 Maddie Powley Ginninderra 17/11/07 ACT Summer 8 2:38.74 Amanda Clifford Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 9 2:42.46 Alex Debeljakovic CRUIZ 1/12/07 Canberra Christmas Classic 10 2:55.15 Erin Sciortino Vikings 2/02/08 Queanbeyan Leagues

16 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:26.40 Heather Middleton Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 2 2:28.37 Meagan Ramsay Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 2:31.31 Cassandra Reid Burley Griffin 17/11/07 ACT Summer 4 2:35.55 Maddie Powley Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 5 2:36.22 Jessica Traficante Telopea 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 6 2:36.24 Liz Gregory Telopea 17/11/07 ACT Summer 7 2:36.55 Sarah Martine Woden 1/12/07 Canberra Christmas Classic 8 2:37.60 Teagan Hore Vikings 22/09/07 Woden National and State Quali 9 2:44.74 Jaemi Maher Ginninderra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 10 2:45.28 Tamara Gradden Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh

17 & Over 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:25.63 Elly James Telopea 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 2 2:28.47 Amy White Woden 1/12/07 Canberra Christmas Classic 3 2:32.04 Cassandra Reid Burley Griffin 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 4 2:40.52 Teagan Hore Vikings 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 5 2:44.98 Alannah Grimm Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi

8 & Under 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 47.25 Rebecca Cross Vikings 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3 2 52.34 Eske Gavel CRUIZ 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 3 54.49 Ebony Norris Woden 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 4 55.16 Breana Gilroy Vikings 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 5 56.35 Kobi Kiraly Woden 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 6 59.55 Lauren Elliott Queanbeyan 24/11/07 Narooma 7 1:00.45 Alizee Wachtenheim Goulburn 20/01/08 Bells and Foxys SS: Meet 2 8 1:00.49 Gabrielle Scarth-Johnson Vikings 24/11/07 Narooma 9 1:01.65 Milla Wolf Vikings 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 10 1:03.52 Tennille Miller Canberra 1/12/07 Canberra Christmas Classic

9 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 46.88 Emily French Ginninderra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 2 47.47 Tizana Fiorese Ginninderra 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 3 48.72 Isabella Marinelli Jerrabomberra 7/04/08 NSW PSSA 4 49.88 Astrid Barta Canberra 11/11/07 Bells and Foxys SS: Goulburn 5 52.12 Ashley Groch Canberra 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3 6 52.33 Alexandra Ashley Ginninderra 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 7 52.43 Mikaela Goldstein Telopea 9/12/07 Wagga Wagga 8 52.80 Evie McNee Ginninderra 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3 9 54.81 Shannon Maloney Woden 1/12/07 Canberra Christmas Classic 10 55.54 Kaari Toivonen Vikings 22/09/07 Woden National and State Quali

10 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 43.27 Tayla Casey ACT 9/03/08 Speedo Sprint Series Finals 2 45.99 Emily French ACT 30/03/08 James Brophy Inter-district In 3 46.91 Carly Symons Woden 1/12/07 Canberra Christmas Classic 4 48.06 Samantha Young Woden 23/02/08 NSW Country Championships 5 49.02 Alison McKinlay ACT 30/03/08 James Brophy Inter-district In 6 50.33 Bridget Reilly Woden 22/09/07 Woden National and State Quali 7 51.14 Phoebe Crowe Canberra 11/11/07 Bells and Foxys SS: Goulburn 8 51.69 Laruen Abraham Canberra 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 9 52.16 Kate Thornton Vikings 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 10 52.47 Shannon Maloney Woden 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats

11 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 40.51 Anika Buckley ACT 9/03/08 Speedo Sprint Series Finals 2 41.81 Millie Drummond Woden 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 3 43.09 Brooke James Burley Griffin 1/12/07 Canberra Christmas Classic 4 44.19 Breanna Toze ACT 9/03/08 Speedo Sprint Series Finals 5 44.30 Britt McDonald Canberra 13/10/07 Canberra ASC Summer Pentathlon 6 44.66 Priscilla Symmes Vikings 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 7 45.24 Natasha Kosev Ginninderra 26/01/08 Country Regional Meet - Ulladu 8 45.52 Claire Bailey CRUIZ 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3 9 46.76 Bridget Reilly Woden 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3 10 46.86 Tarni Miller Canberra 1/12/07 Canberra Christmas Classic

12 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 35.87 Ashleigh Sunderland Queanbeyan 15/02/08 NSW State Open Championships 2 40.07 Emma Thompson Queanbeyan 24/11/07 Narooma 3 40.29 Kate Miller Telopea 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 4 41.02 Sally Foster Canberra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 5 41.18 Sarah Naco Ginninderra 2/04/08 ASC 6 42.44 Brooke James Burley Griffin 2/04/08 ASC 7 42.69 Imogen Schiwy Canberra 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 8 42.88 Natasha Kosev Ginninderra 2/04/08 ASC 9 43.06 Chelsea Brodie Vikings 20/10/07 Burley Griffin October Meet 10 43.08 Rychelle Watson Telopea 1/12/07 Canberra Christmas Classic

13 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 35.20 Ashleigh Sunderland Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 2 35.45 Sarah Baker Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 37.19 Jessica Hood ACT 9/03/08 Speedo Sprint Series Finals 4 37.55 Jessica Schembri Ginninderra 17/11/07 ACT Summer 5 38.86 Nicole Martine Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 6 39.83 Rychelle Watson ACT 30/03/08 James Brophy Inter-district In 7 40.60 Brianna Charteris Ginninderra 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 8 40.82 Renata Krause Ginninderra 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 9 41.42 Georgia Hardy Woden 13/10/07 Canberra ASC Summer Pentathlon 10 41.72 Chelsea Brodie Vikings 2/04/08 ASC

14 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 36.87 Georgia Adams Telopea 1/12/07 Canberra Christmas Classic 2 36.97 Jessica Schembri Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 37.03 Chloe Yin Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 4 37.49 Ashleigh Streatfield Vikings 2/04/08 ASC 5 37.55 Laura Angus Telopea 17/11/07 ACT Summer 6 37.60 Jessica Hood ACT 30/03/08 James Brophy Inter-district In 7 38.66 Nicole Martine Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 8 38.78 Charlotte Packard Canberra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 9 39.09 Emma Carey Woden 1/12/07 Canberra Christmas Classic 10 40.74 Ellis Blaikie CRUIZ 2/02/08 Queanbeyan Leagues

15 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 35.72 Meagan Ramsay Ginninderra 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 2 36.59 Maddie Powley Ginninderra 17/11/07 ACT Summer 3 37.09 Lizzy Philippa Vikings 2/04/08 ASC 4 37.62 Erin Priestly Ginninderra 2/04/08 ASC 5 37.67 Elle Pattenden Woden 1/12/07 Canberra Christmas Classic 6 38.05 Laura Angus Telopea 15/02/08 NSW State Open Championships 7 38.83 Alana Dougherty Ginninderra 22/03/08 Telstra Australian Championshi 8 39.02 Emma Carey Woden 2/04/08 ASC 9 39.08 Claire Nicholls Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 10 40.53 Sian Ley Vikings 23/02/08 NSW Country Championships

16 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 35.10 Mikayla Pelkowitz Ginninderra 2/04/08 ASC 2 37.18 Meagan Ramsay Ginninderra 2/04/08 ASC 3 37.37 Maddie Powley Ginninderra 23/02/08 NSW Country Championships 4 37.40 Elle Pattenden Woden 22/03/08 Telstra Australian Championshi 5 38.94 Sarah Martine Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 6 39.13 Christie Jones Vikings 24/11/07 Narooma 7 41.03 Liz Gregory Telopea 20/10/07 Burley Griffin October Meet 8 41.79 Jessica Traficante Telopea 2/04/08 ASC 9 41.84 Nicole Schmocker Woden 11/11/07 Batemans Bay 10 46.75 Hayley Dwyer Woden 1/12/07 Canberra Christmas Classic

17 & Over 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 35.54 Karina Graham Woden 20/10/07 Burley Griffin October Meet 2 37.98 Bianca Pitts Vikings 23/02/08 NSW Country Championships 3 41.09 Charlotte Marshall Vikings 2/04/08 ASC 4 41.75 Teagan Hore Vikings 24/11/07 Narooma 5 42.23 Alannah Grimm Vikings 1/12/07 Canberra Christmas Classic 6 42.38 Sue Knight Woden 11/11/07 Batemans Bay 7 44.41 Natasha Cossetto Vikings 2/04/08 ASC

8 & Under 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:46.67 Rebecca Cross Vikings 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3 2 1:59.02 Eske Gavel CRUIZ 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 3 2:07.31 Gabrielle Scarth-Johnson Vikings 1/12/07 Canberra Christmas Classic 4 2:10.96 Lauren Elliott Queanbeyan 2/02/08 Queanbeyan Leagues 5 2:13.02 Alizee Wachtenheim Goulburn 20/01/08 Bells and Foxys SS: Meet 2 6 2:14.99 Darby Whiteley Queanbeyan 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 7 2:20.95 Milla Wolf Vikings 1/12/07 Canberra Christmas Classic 8 2:25.30 Bethany Gillard Ginninderra 11/11/07 Bells and Foxys SS: Goulburn

9 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:43.00 Tizana Fiorese Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 2 1:43.24 Emily French Ginninderra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 3 1:50.28 Ashley Groch Canberra 2/02/08 Queanbeyan Leagues 4 1:51.94 Isabella Marinelli Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 5 1:52.23 Alexandra Ashley Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 6 1:54.42 Astrid Barta Canberra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 7 1:57.43 Mikaela Goldstein Telopea 20/10/07 Burley Griffin October Meet 8 1:59.35 Hannah Riddell Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 9 2:00.93 Kaari Toivonen Vikings 20/10/07 Burley Griffin October Meet 10 2:04.88 Rebekah McCoy Vikings 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4

10 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:35.69 Tayla Casey Woden 12/01/08 NSW 10/U - 12 Years Age Champi 2 1:39.52 Emily French Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 1:42.35 Carly Symons Woden 23/02/08 NSW Country Championships 4 1:42.75 Claire Bailey CRUIZ 1/12/07 Canberra Christmas Classic 5 1:43.35 Samantha Young Woden 23/02/08 NSW Country Championships 6 1:47.05 Bridget Reilly Woden 22/09/07 Woden National and State Quali 7 1:51.19 Bonnie Zhang Canberra 11/11/07 Bells and Foxys SS: Goulburn 8 1:51.76 Alison McKinlay Woden 2/02/08 Queanbeyan Leagues 9 1:52.80 Jessie Reynolds Woden 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3 10 1:53.48 Kate Thornton Vikings 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4

11 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:29.84 Anika Buckley Queanbeyan 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 2 1:34.09 Brooke James Burley Griffin 1/12/07 Canberra Christmas Classic 3 1:35.03 Priscilla Symmes Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 4 1:36.34 Millie Drummond Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 5 1:37.13 Natasha Kosev Ginninderra 2/02/08 Queanbeyan Leagues 6 1:37.49 Claire Bailey CRUIZ 2/02/08 Queanbeyan Leagues 7 1:39.76 Britt McDonald Canberra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 8 1:41.61 Taila Simsons Canberra 17/11/07 ACT Summer 9 1:42.62 Tarni Miller Canberra 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3 10 1:43.06 Emma Harris Woden 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4

12 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:18.75 Ashleigh Sunderland Queanbeyan 1/12/07 Canberra Christmas Classic 2 1:28.03 Kate Miller Telopea 23/02/08 NSW Country Championships 3 1:28.68 Emma Thompson Queanbeyan 12/01/08 NSW 10/U - 12 Years Age Champi 4 1:29.89 Sally Foster Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 5 1:31.22 Zoe Castles Burley Griffin 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 6 1:31.27 Rychelle Watson Telopea 1/12/07 Canberra Christmas Classic 7 1:31.47 Chelsea Brodie Vikings 20/10/07 Burley Griffin October Meet 8 1:31.91 Brooke James Burley Griffin 23/02/08 NSW Country Championships 9 1:36.10 Natasha Kosev Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 10 1:37.58 Dana Fedorow Telopea 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007

13 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:15.21 Sarah Baker Ginninderra 9/04/08 Australian Age Championships 2 1:16.88 Ashleigh Sunderland Woden 9/04/08 Australian Age Championships 3 1:21.17 Jessica Schembri Ginninderra 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 4 1:22.15 Jessica Hood Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 5 1:22.42 Nicole Martine Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 6 1:25.88 Brianna Charteris Ginninderra 23/02/08 NSW Country Championships 7 1:28.29 Rychelle Watson Telopea 23/02/08 NSW Country Championships 8 1:28.34 Georgia Hardy Woden 1/12/07 Canberra Christmas Classic 9 1:30.09 Chelsea Brodie Vikings 23/02/08 NSW Country Championships 10 1:31.86 Samantha Marceddo Ginninderra 17/11/07 ACT Summer

14 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:19.19 Laura Angus Telopea 17/11/07 ACT Summer 2 1:19.41 Jessica Schembri Ginninderra 23/02/08 NSW Country Championships 3 1:20.20 Georgia Adams Telopea 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 4 1:20.31 Chloe Yin Ginninderra 22/09/07 Woden National and State Quali 5 1:20.49 Ashleigh Streatfield Vikings 9/04/08 Australian Age Championships 6 1:22.36 Nicole Martine Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 7 1:26.35 Emma Carey Woden 22/09/07 Woden National and State Quali 8 1:26.76 Sarah Friend Woden 20/10/07 Burley Griffin October Meet 9 1:27.42 Ellis Blaikie CRUIZ 17/11/07 ACT Summer 10 1:27.64 Georgia Hardy Woden 23/02/08 NSW Country Championships

15 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:15.09 Meagan Ramsay Ginninderra 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 2 1:17.84 Lizzy Philippa Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 1:19.14 Maddie Powley Ginninderra 17/11/07 ACT Summer 4 1:19.24 Laura Angus Telopea 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 5 1:23.59 Elle Pattenden Woden 22/09/07 Woden National and State Quali 6 1:25.29 Sian Ley Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 7 1:26.25 Gemma Smith Woden 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 8 1:26.56 Alana Dougherty Ginninderra 22/03/08 Telstra Australian Championshi 9 1:26.80 Claire Nicholls Ginninderra 17/11/07 ACT Summer 10 1:32.37 Jessica Cartwright Ginninderra 1/12/07 Canberra Christmas Classic

16 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:15.36 Mikayla Pelkowitz Ginninderra 23/02/08 NSW Country Championships 2 1:17.68 Meagan Ramsay Ginninderra 9/04/08 Australian Age Championships 3 1:20.30 Maddie Powley Ginninderra 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 4 1:22.34 Jessica Traficante Telopea 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 5 1:23.06 Sarah Martine Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 6 1:23.30 Christie Jones Vikings 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 7 1:23.35 Elle Pattenden Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 8 1:26.07 Heather Middleton Telopea 1/12/07 Canberra Christmas Classic 9 1:31.90 Nicole Schmocker Woden 11/11/07 Batemans Bay 10 1:42.77 Tenaya Veale CRUIZ 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4

17 & Over 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:16.18 Karina Graham Woden 23/02/08 NSW Country Championships 2 1:17.45 Amy White Woden 9/04/08 Australian Age Championships 3 1:20.51 Bianca Pitts Vikings 23/02/08 NSW Country Championships 4 1:35.06 Charlotte Marshall Vikings 2/04/08 ASC 5 1:35.63 Sue Knight Woden 11/11/07 Batemans Bay 6 1:36.25 Natasha Cossetto Vikings 2/04/08 ASC

9 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:39.59 Tizana Fiorese Ginninderra 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 2 3:46.65 Emily French Ginninderra 20/01/08 Bells and Foxys SS: Meet 2 3 3:53.07 Isabella Marinelli Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 4 3:53.56 Ashley Groch Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 5 3:54.08 Alexandra Ashley Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 6 4:36.34 Ashleigh Jones Vikings 20/01/08 Bells and Foxys SS: Meet 2

10 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:33.56 Tayla Casey Woden 11/11/07 Batemans Bay 2 3:35.10 Emily French Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 3:44.69 Samantha Young Woden 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3 4 3:46.22 Carly Symons Woden 17/11/07 ACT Summer 5 4:05.58 Rachel Brown Canberra 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3

11 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:12.27 Anika Buckley Queanbeyan 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 2 3:24.73 Brooke James Burley Griffin 1/12/07 Canberra Christmas Classic 3 3:27.67 Priscilla Symmes Vikings 17/11/07 ACT Summer 4 3:29.80 Natasha Kosev Ginninderra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 5 3:31.80 Claire Bailey CRUIZ 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3 6 3:37.83 Tarni Miller Canberra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 7 3:44.24 Bridget Reilly Woden 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3 8 3:59.22 Alexandra Brenner Telopea 20/01/08 Bells and Foxys SS: Meet 2

12 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:52.16 Ashleigh Sunderland Queanbeyan 1/12/07 Canberra Christmas Classic 2 3:13.42 Kate Miller Telopea 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 3:17.83 Brooke James Burley Griffin 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 4 3:18.61 Rychelle Watson Telopea 1/12/07 Canberra Christmas Classic 5 3:18.67 Chelsea Brodie Vikings 20/10/07 Burley Griffin October Meet 6 3:19.97 Natasha Kosev Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 7 3:21.96 Sally Foster Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 8 3:29.42 Emma Pullinen Burley Griffin 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 9 3:32.32 Emily Clark Canberra 20/10/07 Burley Griffin October Meet 10 3:35.57 Emily Van Gerwen Vikings 20/01/08 Bells and Foxys SS: Meet 2

13 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:39.31 Sarah Baker Ginninderra 9/04/08 Australian Age Championships 2 2:50.09 Ashleigh Sunderland Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 2:52.30 Nicole Martine Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 4 2:53.88 Jessica Schembri Ginninderra 17/11/07 ACT Summer 5 2:58.49 Jessica Hood Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 6 3:03.82 Brianna Charteris Ginninderra 20/10/07 Burley Griffin October Meet 7 3:12.63 Chelsea Brodie Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 8 3:21.09 Aimee Van Gerwen Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 9 3:23.66 Regan Morris Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 10 3:29.59 Rochelle Gardiner Burley Griffin 22/09/07 Woden National and State Quali

14 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:46.66 Laura Angus Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 2 2:49.58 Jessica Schembri Ginninderra 23/02/08 NSW Country Championships 3 2:51.10 Ashleigh Streatfield Vikings 9/04/08 Australian Age Championships 4 2:51.50 Chloe Yin Ginninderra 17/11/07 ACT Summer 5 2:51.98 Georgia Adams Telopea 20/10/07 Burley Griffin October Meet 6 2:52.15 Nicole Martine Woden 9/04/08 Australian Age Championships 7 3:04.83 Miranda Debeljakovic CRUIZ 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 8 3:06.57 Ellis Blaikie CRUIZ 1/12/07 Canberra Christmas Classic 9 3:09.03 Emma Carey Woden 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 10 3:09.63 Charlotte Packard Canberra 1/12/07 Canberra Christmas Classic

15 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:35.69 Meagan Ramsay Ginninderra 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 2 2:48.23 Laura Angus Telopea 15/02/08 NSW State Open Championships 3 2:50.64 Lizzy Philippa Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 4 3:02.92 Elle Pattenden Woden 16/12/07 Cootamundra 5 3:07.10 Sian Ley Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 6 3:23.13 Amanda Clifford Telopea 9/12/07 Wagga Wagga

16 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:36.28 Meagan Ramsay Ginninderra 22/03/08 Telstra Australian Championshi 2 2:45.42 Mikayla Pelkowitz Ginninderra 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 3 2:52.38 Maddie Powley Ginninderra 23/02/08 NSW Country Championships 4 2:54.36 Sarah Martine Woden 23/02/08 NSW Country Championships 5 2:56.22 Elle Pattenden Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 6 3:01.42 Christie Jones Vikings 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 7 3:07.81 Heather Middleton Telopea 20/10/07 Burley Griffin October Meet

17 & Over 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:44.54 Amy White Woden 9/11/07 Speedo AIS International 2 2:45.93 Karina Graham Woden 23/02/08 NSW Country Championships 3 2:57.16 Bianca Pitts Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 4 3:39.54 Sue Knight Woden 16/12/07 Cootamundra

8 & Under 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 40.86 Ebony Norris ACT 9/03/08 Speedo Sprint Series Finals 2 41.70 Kobi Kiraly Woden 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 3 44.86 Breana Gilroy Vikings 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 4 49.71 Rebecca Cross Vikings 1/12/07 Canberra Christmas Classic 5 53.04 Lauren Elliott Queanbeyan 2/02/08 Queanbeyan Leagues 6 55.14 Gabrielle Scarth-Johnson Vikings 1/12/07 Canberra Christmas Classic 7 57.34 Taylah Bacon Vikings 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3 8 57.59 Darby Whiteley Queanbeyan 11/11/07 Bells and Foxys SS: Goulburn 9 58.06 Molly Tetley Burley Griffin 26/01/08 Country Regional Meet - Ulladu 10 59.68 Rhiannon Thompson Woden 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4

9 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 38.84 Tizana Fiorese ACT 9/03/08 Speedo Sprint Series Finals 2 42.50 Shannon Maloney Woden 11/11/07 Batemans Bay 3 43.41 Ashleigh Cockburn Canberra 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 4 43.42 Emily French Ginninderra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 5 46.00 Ellie Hearn Woden 1/12/07 Canberra Christmas Classic 6 46.33 Isabella Marinelli Woden 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 7 48.54 Emma Miller Burley Griffin 26/01/08 Country Regional Meet - Ulladu 8 48.89 Evie McNee Ginninderra 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3 9 49.23 Kaesha Nijssen Woden 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 10 49.56 Natasha Fister Woden 1/12/07 Canberra Christmas Classic

10 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 38.25 Shannon Maloney Woden 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 2 40.33 Alison McKinlay Woden 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 3 40.41 Eliza Tetley Burley Griffin 20/10/07 Burley Griffin October Meet 4 40.47 Claire Bailey CRUIZ 1/12/07 Canberra Christmas Classic 5 40.93 Carly Symons Woden 1/12/07 Canberra Christmas Classic 6 42.80 Jessie Reynolds Woden 2/02/08 Queanbeyan Leagues 7 43.60 Emily French ACT 9/03/08 Speedo Sprint Series Finals 8 44.46 Bonnie Zhang Canberra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 9 44.78 Grace Hoitink Canberra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 10 45.72 Maya Blaikie CRUIZ 20/10/07 Burley Griffin October Meet

11 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 35.39 Anika Buckley Queanbeyan 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 2 35.72 Holly Williams ACT 9/03/08 Speedo Sprint Series Finals 3 35.76 Britt McDonald Canberra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 4 37.63 Ayu Barry Telopea 1/12/07 Canberra Christmas Classic 5 38.59 Priscilla Symmes Vikings 2/02/08 Queanbeyan Leagues 6 39.02 Eliza Tetley ACT 9/03/08 Speedo Sprint Series Finals 7 39.68 Kara Martin Canberra 24/11/07 Narooma 8 39.83 Breanna Toze Woden 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 9 40.45 Taila Simsons Canberra 20/10/07 Burley Griffin October Meet 10 40.61 Maya Blaikie CRUIZ 2/02/08 Queanbeyan Leagues

12 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 32.53 Ashleigh Sunderland Queanbeyan 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 2 32.91 Imogen Schiwy ACT 9/03/08 Speedo Sprint Series Finals 3 33.37 Stephanie Wise Canberra 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 4 33.60 Emma Thompson Queanbeyan 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 5 34.28 Chelsea Brodie Vikings 20/10/07 Burley Griffin October Meet 6 34.31 Annie A Bailey Queanbeyan 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 7 34.62 Kate Miller Telopea 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 8 34.65 Sally Foster Canberra 2/04/08 ASC 9 34.66 Britt McDonald Canberra 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 10 36.17 Zoe Castles Burley Griffin 26/01/08 Country Regional Meet - Ulladu

13 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 32.21 Monique Murphy ACT 30/03/08 James Brophy Inter-district In 2 32.76 Amy Brown Vikings 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 3 32.89 Brianna Charteris Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 4 32.98 Samantha Marceddo Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 4 32.98 Renata Krause ACT 30/03/08 James Brophy Inter-district In 6 33.18 Sarah Baker Ginninderra 4/03/08 New Zealand Age Group Champion 7 33.61 Georgia Hardy Woden 1/12/07 Canberra Christmas Classic 8 34.08 Mabel Lam Queanbeyan 24/11/07 Narooma 9 34.22 Chelsea Brodie Vikings 2/02/08 Queanbeyan Leagues 10 34.69 Stephanie Wise Canberra 2/04/08 ASC

14 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 30.84 Kaitlyn Schnyder Burley Griffin 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 2 31.53 Sarah Friend Woden 2/02/08 Queanbeyan Leagues 3 31.57 Sarah Burford Woden 1/12/07 Canberra Christmas Classic 4 32.07 Brianna Charteris Ginninderra 2/04/08 ASC 5 32.74 Chloe Yin Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 6 33.19 Lindsay De Witte Telopea 23/02/08 NSW Country Championships 7 33.23 Erin Sykora Woden 1/12/07 Canberra Christmas Classic 8 33.24 Georgia Hardy ACT 30/03/08 James Brophy Inter-district In 9 33.28 Emma Carey Woden 1/12/07 Canberra Christmas Classic 10 33.87 Tasha McNee Ginninderra 2/04/08 ASC

15 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 31.29 Tiff Williams Ginninderra 23/02/08 NSW Country Championships 2 31.31 Tamara Gradden Telopea 17/11/07 ACT Summer 3 31.42 Sarah Burford Woden 15/02/08 NSW State Open Championships 4 31.55 Erin Priestly Ginninderra 2/04/08 ASC 5 31.62 Meagan Ramsay Ginninderra 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 6 32.42 Amanda Clifford Telopea 1/12/07 Canberra Christmas Classic 7 32.48 Elle Pattenden Woden 1/12/07 Canberra Christmas Classic 8 32.64 Alex Debeljakovic CRUIZ 17/11/07 ACT Summer 9 32.78 Jessica Cartwright Ginninderra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 10 33.24 Claire Nicholls Ginninderra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 10 33.24 Lyndsay Saywell Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh

16 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 30.75 Cassandra Reid Burley Griffin 17/11/07 ACT Summer 2 31.18 Tamara Gradden Telopea 1/12/07 Canberra Christmas Classic 3 31.24 Heather Middleton Telopea 15/02/08 NSW State Open Championships 4 31.36 Meagan Ramsay Ginninderra 23/02/08 NSW Country Championships 5 32.02 Elle Pattenden Woden 2/04/08 ASC 6 32.05 Mikayla Pelkowitz Ginninderra 23/02/08 NSW Country Championships 7 33.02 Rebecca Adams Burley Griffin 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 8 33.67 Jaemi Maher Ginninderra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 9 33.85 Sarah Martine Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 10 33.88 Jessica Traficante Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh

17 & Over 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 30.48 Cassandra Reid Burley Griffin 15/02/08 NSW State Open Championships 2 31.66 Karina Graham Woden 23/02/08 NSW Country Championships 3 32.59 Bianca Pitts Vikings 1/12/07 Canberra Christmas Classic 4 34.83 Alannah Grimm Vikings 24/11/07 Narooma 5 35.99 Teagan Hore Vikings 24/11/07 Narooma

8 & Under 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:49.99 Breana Gilroy Vikings 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4

9 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:32.77 Tizana Fiorese Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 2 1:56.43 Ellie Hearn Woden 1/12/07 Canberra Christmas Classic 3 2:04.41 Rebekah McCoy Vikings 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4

10 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:33.10 Shannon Maloney Woden 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3 2 1:34.15 Eliza Tetley Burley Griffin 20/10/07 Burley Griffin October Meet 3 1:54.44 Emily French Ginninderra 2/02/08 Queanbeyan Leagues 4 1:59.40 Katelyn Weller Queanbeyan 2/02/08 Queanbeyan Leagues 5 2:05.39 Sarah Murray Vikings 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 6 2:22.16 Annika Svensson Vikings 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 7 2:30.94 Courtney Bacon Vikings 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3

11 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:19.24 Britt McDonald Canberra 12/01/08 NSW 10/U - 12 Years Age Champi 2 1:22.07 Holly Williams Woden 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 3 1:23.79 Priscilla Symmes Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 4 1:25.92 Anika Buckley Queanbeyan 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 5 1:27.12 Ayu Barry Telopea 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 6 1:30.84 Eliza Tetley Burley Griffin 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3 7 1:34.13 Maya Blaikie CRUIZ 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 8 1:43.70 Haley Jedrzejek Canberra 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 9 1:47.26 Claire Bailey CRUIZ 2/02/08 Queanbeyan Leagues 10 1:48.66 Paula Rusanov Canberra 2/02/08 Queanbeyan Leagues

12 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:14.49 Imogen Schiwy Canberra 23/02/08 NSW Country Championships 2 1:14.68 Stephanie Wise Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 1:14.76 Amy Brown Vikings 20/10/07 Burley Griffin October Meet 4 1:15.43 Emma Thompson Queanbeyan 23/02/08 NSW Country Championships 5 1:18.07 Chelsea Brodie Vikings 20/10/07 Burley Griffin October Meet 6 1:19.17 Zoe Castles Burley Griffin 20/10/07 Burley Griffin October Meet 7 1:19.96 Rosalea Bell Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 8 1:23.85 Emily Van Gerwen Vikings 1/12/07 Canberra Christmas Classic 9 1:27.98 Kate Miller Telopea 2/02/08 Queanbeyan Leagues 10 1:28.20 Claire Friend Woden 1/12/07 Canberra Christmas Classic

13 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:10.76 Monique Murphy Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 2 1:11.01 Amy Brown Vikings 23/02/08 NSW Country Championships 3 1:11.31 Brianna Charteris Ginninderra 23/02/08 NSW Country Championships 4 1:12.94 Samantha Marceddo Ginninderra 23/02/08 NSW Country Championships 5 1:14.40 Georgia Hardy Woden 1/12/07 Canberra Christmas Classic 6 1:14.51 Chelsea Brodie Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 7 1:15.83 Sarah Baker Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 8 1:15.88 Aimee Van Gerwen Vikings 23/02/08 NSW Country Championships 9 1:16.94 Stephanie Wise Canberra 2/04/08 ASC 10 1:19.43 Claire Mantle Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi

14 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:07.38 Sarah Burford Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 2 1:09.72 Laura Angus Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 3 1:10.78 Brianna Charteris Ginninderra 2/04/08 ASC 4 1:11.11 Sarah Friend Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 5 1:11.46 Lindsay De Witte Telopea 23/02/08 NSW Country Championships 6 1:11.99 Lyndsay Saywell Telopea 1/12/07 Canberra Christmas Classic 7 1:13.05 Jessica Cartwright Ginninderra 17/11/07 ACT Summer 8 1:14.07 Chloe Yin Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 9 1:15.01 Miranda Debeljakovic CRUIZ 17/11/07 ACT Summer 10 1:16.99 Georgia Hardy Woden 23/02/08 NSW Country Championships

15 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:06.74 Sarah Burford Woden 9/04/08 Australian Age Championships 2 1:07.07 Tiff Williams Ginninderra 23/02/08 NSW Country Championships 3 1:07.55 Erin Priestly Ginninderra 2/04/08 ASC 4 1:07.74 Meagan Ramsay Ginninderra 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 5 1:08.79 Elle Pattenden Woden 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 6 1:10.40 Tamara Gradden Telopea 17/11/07 ACT Summer 7 1:11.06 Lyndsay Saywell Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 8 1:11.25 Claire Nicholls Ginninderra 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 9 1:12.18 Amanda Clifford Telopea 1/12/07 Canberra Christmas Classic 10 1:12.58 Jessica Cartwright Ginninderra 23/02/08 NSW Country Championships

16 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:06.38 Meagan Ramsay Ginninderra 23/02/08 NSW Country Championships 2 1:06.66 Tiff Williams Ginninderra 9/04/08 Australian Age Championships 3 1:07.83 Heather Middleton Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 4 1:08.18 Cassandra Reid Burley Griffin 17/11/07 ACT Summer 5 1:09.01 Elle Pattenden Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 6 1:09.72 Mikayla Pelkowitz Ginninderra 22/09/07 Woden National and State Quali 7 1:11.70 Tamara Gradden Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 8 1:12.07 Jessica Traficante Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 9 1:14.42 Sarah Martine Woden 23/02/08 NSW Country Championships 10 1:17.41 Kahlia Cossetto Vikings 2/04/08 ASC

17 & Over 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:07.10 Amy White Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 2 1:07.96 Cassandra Reid Burley Griffin 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 1:11.32 Bianca Pitts Vikings 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 4 1:18.40 Jaemi Maher Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 5 1:19.33 Alannah Grimm Vikings 1/12/07 Canberra Christmas Classic

11 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:02.03 Britt McDonald Canberra 24/11/07 Narooma 2 3:14.97 Priscilla Symmes Vikings 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3 3 3:49.61 Eliza Tetley Burley Griffin 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4

12 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:52.43 Stephanie Wise Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 2 3:01.39 Rosalea Bell Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 3:04.94 Amy Brown Vikings 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 4 3:05.33 Emma Thompson Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 5 3:17.56 Emily Van Gerwen Vikings 20/01/08 Bells and Foxys SS: Meet 2

13 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:41.27 Amy Brown Vikings 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 2 2:42.63 Brianna Charteris Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 2:50.50 Monique Murphy Vikings 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 4 2:51.63 Aimee Van Gerwen Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 5 2:54.55 Chelsea Brodie Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi

14 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:29.21 Sarah Burford Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 2 2:42.65 Lyndsay Saywell Telopea 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 3 2:48.56 Miranda Debeljakovic CRUIZ 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 4 3:07.58 Olivia Columb Ginninderra 22/09/07 Woden National and State Quali

15 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:23.09 Erin Priestly Ginninderra 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 2 2:23.42 Meagan Ramsay Ginninderra 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 3 2:23.69 Tiff Williams Ginninderra 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 4 2:28.45 Sarah Burford Woden 15/02/08 NSW State Open Championships 5 2:34.90 Elle Pattenden Woden 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 6 2:36.30 Amanda Clifford Telopea 1/12/07 Canberra Christmas Classic 7 2:36.51 Lyndsay Saywell Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh

16 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:23.28 Meagan Ramsay Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 2 2:23.68 Tiff Williams Ginninderra 9/04/08 Australian Age Championships 3 2:27.45 Heather Middleton Telopea 9/04/08 Australian Age Championships 4 2:29.27 Cassandra Reid Burley Griffin 17/11/07 ACT Summer 5 2:32.62 Elle Pattenden Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 6 2:34.17 Jessica Traficante Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh

17 & Over 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:24.84 Amy White Woden 22/09/07 Woden National and State Quali 2 2:31.14 Cassandra Reid Burley Griffin 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 3 2:36.98 Bianca Pitts Vikings 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 4 2:59.32 Alannah Grimm Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi

8 & Under 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:34.33 Molly Tetley Burley Griffin 26/01/08 Country Regional Meet - Ulladu

9 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:10.59 Tizana Fiorese Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 2 3:18.38 Shannon Maloney Woden 1/12/07 Canberra Christmas Classic 3 3:25.11 Emily French Ginninderra 20/01/08 Bells and Foxys SS: Meet 2 4 3:36.59 Rebekah McCoy Vikings 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 5 3:36.92 Isabella Marinelli Woden 1/12/07 Canberra Christmas Classic 6 3:37.00 Mikaela Goldstein Telopea 11/11/07 Bells and Foxys SS: Goulburn 7 3:41.79 Hannah Riddell Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 8 3:43.50 Kaesha Nijssen Woden 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 9 3:45.94 Ellie Hearn Woden 1/12/07 Canberra Christmas Classic 10 3:46.84 Ashley Groch Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi

10 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:16.35 Carly Symons Woden 1/12/07 Canberra Christmas Classic 2 3:17.49 Emily French Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 3:19.04 Samantha Young Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 4 3:19.65 Eliza Tetley Burley Griffin 20/10/07 Burley Griffin October Meet 5 3:26.91 Rachel Brown Canberra 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3 6 3:27.47 Grace Hoitink Canberra 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 7 3:29.47 Jessie Reynolds Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 8 3:33.28 Jessica Wu Vikings 13/10/07 Canberra ASC Summer Pentathlon 9 3:33.60 Arabella Schiwy Canberra 17/11/07 ACT Summer 10 3:33.73 Alison McKinlay Woden 17/11/07 ACT Summer

11 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:51.23 Britt McDonald Canberra 12/01/08 NSW 10/U - 12 Years Age Champi 2 2:55.04 Anika Buckley Queanbeyan 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 2:58.47 Ayu Barry Telopea 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 4 2:58.51 Priscilla Symmes Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 5 3:09.90 Maya Blaikie CRUIZ 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3 6 3:10.37 Holly Williams Woden 20/10/07 Burley Griffin October Meet 7 3:13.25 Taila Simsons Canberra 13/10/07 Canberra ASC Summer Pentathlon 8 3:13.98 Jessica Wu Vikings 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3 9 3:15.57 Brooke James Burley Griffin 11/11/07 Bells and Foxys SS: Goulburn 10 3:15.94 Haley Jedrzejek Canberra 20/01/08 Bells and Foxys SS: Meet 2

12 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:44.25 Stephanie Wise Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 2 2:48.10 Imogen Schiwy Canberra 23/02/08 NSW Country Championships 3 2:51.00 Amy Brown Vikings 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 4 2:51.33 Emma Thompson Queanbeyan 17/11/07 ACT Summer 5 2:51.92 Kate Miller Telopea 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 6 2:54.68 Zoe Castles Burley Griffin 20/10/07 Burley Griffin October Meet 7 2:56.64 Emily Van Gerwen Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 8 3:01.73 Rychelle Watson Telopea 20/10/07 Burley Griffin October Meet 9 3:02.31 Rosalea Bell Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 10 3:03.88 Sally Foster Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi

13 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:32.34 Sarah Baker Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 2 2:33.87 Brianna Charteris Ginninderra 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 3 2:34.36 Samantha Marceddo Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 4 2:40.46 Monique Murphy Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 5 2:40.57 Georgia Hardy Woden 17/11/07 ACT Summer 6 2:41.31 Nicole Martine Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 7 2:41.60 Jessica Schembri Ginninderra 17/11/07 ACT Summer 8 2:43.88 Jessica Hood Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 9 2:44.15 Stephanie Wise Canberra 2/04/08 ASC 10 2:44.94 Amy Brown Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi

14 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:26.05 Laura Angus Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 2 2:33.82 Sarah Friend Woden 1/12/07 Canberra Christmas Classic 3 2:34.12 Brianna Charteris Ginninderra 2/04/08 ASC 4 2:35.30 Lindsay De Witte Telopea 23/02/08 NSW Country Championships 5 2:35.97 Sarah Burford Woden 1/12/07 Canberra Christmas Classic 6 2:35.98 Ashleigh Streatfield Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 7 2:37.25 Georgia Adams Telopea 23/02/08 NSW Country Championships 8 2:37.63 Jessica Schembri Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 9 2:39.00 Lyndsay Saywell Telopea 1/12/07 Canberra Christmas Classic 10 2:40.47 Georgia Hardy Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi

15 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:21.77 Meagan Ramsay Ginninderra 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 2 2:22.44 Laura Angus Telopea 9/04/08 Australian Age Championships 3 2:27.87 Erin Priestly Ginninderra 2/04/08 ASC 4 2:28.04 Claire Nicholls Ginninderra 9/04/08 Australian Age Championships 5 2:34.44 Sarah Burford Woden 23/02/08 NSW Country Championships 6 2:34.98 Lizzy Philippa Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 7 2:36.18 Tiff Williams Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 8 2:37.50 Lyndsay Saywell Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 9 2:37.86 Jessica Cartwright Ginninderra 23/02/08 NSW Country Championships 10 2:39.17 Elle Pattenden Woden 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007

16 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:21.00 Meagan Ramsay Ginninderra 9/04/08 Australian Age Championships 2 2:31.23 Heather Middleton Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 3 2:32.39 Jessica Traficante Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 4 2:32.42 Mikayla Pelkowitz Ginninderra 22/09/07 Woden National and State Quali 5 2:34.21 Sarah Martine Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 6 2:37.42 Elle Pattenden Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 7 2:43.79 Christie Jones Vikings 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 8 2:47.47 Liz Gregory Telopea 17/11/07 ACT Summer 9 2:47.67 Jaemi Maher Ginninderra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 10 2:50.95 Alex Debeljakovic CRUIZ 2/02/08 Queanbeyan Leagues

17 & Over 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:23.72 Amy White Woden 9/04/08 Australian Age Championships 2 2:40.02 Bianca Pitts Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 2:44.06 Karina Graham Woden 1/12/07 Canberra Christmas Classic 4 2:44.72 Cassandra Reid Burley Griffin 2/04/08 ASC 5 2:46.42 Alannah Grimm Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 6 3:02.94 Charlotte Marshall Vikings 2/04/08 ASC

13 years 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 5:25.99 Brianna Charteris Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 2 5:28.46 Sarah Baker Ginninderra 4/03/08 New Zealand Age Group Champion 3 5:42.25 Nicole Martine Woden 17/11/07 ACT Summer 4 5:44.07 Georgia Hardy Woden 17/11/07 ACT Summer 5 6:01.37 Amy Brown Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi

14 years 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 5:06.62 Laura Angus Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 2 5:25.43 Sarah Burford Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 3 5:44.64 Nicole Martine Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 4 5:46.43 Miranda Debeljakovic CRUIZ 20/10/07 Burley Griffin October Meet

15 years 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:58.48 Meagan Ramsay Ginninderra 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 2 5:09.29 Laura Angus Telopea 9/04/08 Australian Age Championships 3 5:14.76 Claire Nicholls Ginninderra 17/11/07 ACT Summer 4 5:43.49 Lizzy Philippa Vikings 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 5 5:44.52 Sarah Burford Woden 2/02/08 Queanbeyan Leagues

16 years 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:59.18 Meagan Ramsay Ginninderra 9/04/08 Australian Age Championships 2 5:10.92 Jessica Traficante Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 3 5:18.46 Heather Middleton Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 4 5:29.39 Sarah Martine CRUIZ 1/12/07 Canberra Christmas Classic 5 5:33.30 Mikayla Pelkowitz Ginninderra 20/10/07 Burley Griffin October Meet

17 & Over 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 5:06.01 Amy White Woden 22/03/08 Telstra Australian Championshi 2 5:40.73 Bianca Pitts Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi


Go back to the top of this page.