Summer 2007-08 Age Top 10 for Men


Long Course Ranking by Event (as at 13 April, 2008)
Note: Age as at Meet age which is generally age at the first day of the meet
8 & Under 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 41.24 Andrew Martine CRUIZ 22/09/07 Woden National and State Quali 2 42.08 Brodie Widdowson Woden 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 3 42.40 Nicholas Lawlis ACT 9/03/08 Speedo Sprint Series Finals 4 43.89 Jarrod Barber Telopea 9/12/07 Wagga Wagga 5 44.66 Vincent Clarke Ginninderra 20/10/07 Burley Griffin October Meet 6 44.76 Lachlan Webb Vikings 11/11/07 Bells and Foxys SS: Goulburn 7 44.86 Patrick Howard Woden 2/02/08 Queanbeyan Leagues 8 45.73 Lachlan Osborne Queanbeyan 24/11/07 Narooma 9 45.86 Wolfram O'Connor Canberra 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 10 46.81 Patrick Woods Woden 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3

9 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 35.37 Vasa Fedorow Telopea 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 2 35.72 Jarod Watson ACT 9/03/08 Speedo Sprint Series Finals 3 36.85 Jackson Savage ACT 9/03/08 Speedo Sprint Series Finals 4 38.03 Eli Gatica ACT 30/03/08 James Brophy Inter-district In 5 38.45 Lachlan Webb Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 6 38.58 Cormac Pearson Telopea 9/12/07 Wagga Wagga 7 39.13 Nathan De Meillon Vikings 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 8 39.55 Andrew Martine Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 9 39.57 James Ashleigh Telopea 9/12/07 Wagga Wagga 10 39.58 Caleb Whiteley Queanbeyan 24/11/07 Narooma

10 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 32.83 Ayrton Kiraly Woden 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 2 33.50 Tasman Calver ACT 30/03/08 James Brophy Inter-district In 3 33.91 Alexander Ryan Telopea 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 4 34.49 Daniel Hearle Queanbeyan 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 5 35.45 Jonathon Krause Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 6 35.73 John Ashleigh Telopea 10/02/08 ACT Relay Championships 7 35.85 William Laird Queanbeyan 2/02/08 Queanbeyan Leagues 8 36.26 Liam Barber Telopea 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 9 36.38 Joshua Brown Vikings 24/11/07 Narooma 10 36.52 Edward Barker Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi

11 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 30.50 Antonio Barbaro Ginninderra 13/10/07 Canberra ASC Summer Pentathlon 2 31.31 Lachlan Trabinger Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 31.63 Cameron Tysoe Ginninderra 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 4 32.57 Alec Morris ACT 9/03/08 Speedo Sprint Series Finals 5 32.88 Sam Bowden Woden 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 6 34.14 Toomas Mirlieb Canberra 17/11/07 ACT Summer 7 34.88 Ben Osborne Queanbeyan 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 8 34.90 Dylan Booth Ginninderra 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 9 35.10 Angus Dibden Telopea 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 10 35.32 James Harris Woden 22/09/07 Woden National and State Quali

12 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 28.52 Jayden Malala ACT 30/03/08 James Brophy Inter-district In 2 28.79 Andy Chen Ginninderra 13/10/07 Canberra ASC Summer Pentathlon 3 29.06 Thomas McKinlay ACT 9/03/08 Speedo Sprint Series Finals 4 29.57 William Pulley Ginninderra 22/09/07 Woden National and State Quali 5 29.89 Sean Maloney Woden 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 6 30.45 Matt Riddell Canberra 2/04/08 ASC 7 30.63 Declan Moore Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 8 30.94 Alec Bruce Ginninderra 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 9 31.29 Ryan Hore Vikings 17/11/07 ACT Summer 10 31.98 Josh Lind Queanbeyan 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi

13 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 27.52 Hugo Morris Woden 9/04/08 Australian Age Championships 2 28.09 Andy Chen Ginninderra 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 3 28.41 William Pulley Ginninderra 10/02/08 ACT Relay Championships 4 28.71 Sam Lane Woden 20/10/07 Burley Griffin October Meet 5 29.36 Nic McClelland Canberra 10/02/08 ACT Relay Championships 6 29.50 Thomas McKinlay ACT 30/03/08 James Brophy Inter-district In 7 29.74 James Dowden Burley Griffin 2/04/08 ASC 8 29.78 James Ashurst Telopea 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 9 29.94 Ryan Hore Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 10 30.14 James Gibson Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi

14 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 26.92 Nathan Miller ACT 30/03/08 James Brophy Inter-district In 2 27.36 Don Rocha Woden 1/12/07 Canberra Christmas Classic 3 27.44 Ryan Miller ACT 30/03/08 James Brophy Inter-district In 4 27.67 Sam Lane Woden 10/02/08 ACT Relay Championships 5 27.85 Jordan Hamilton Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 6 28.93 Luke Abberton Vikings 10/02/08 ACT Relay Championships 7 29.57 Michael Humphries Woden 1/12/07 Canberra Christmas Classic 8 29.73 Georgi Marinov Queanbeyan 22/09/07 Woden National and State Quali 9 29.74 Nic McClelland Canberra 2/04/08 ASC 10 29.83 William Barker Vikings 1/12/07 Canberra Christmas Classic

15 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 25.27 Ciaran Plenty Woden 17/11/07 ACT Summer 2 26.62 Zach Bowden Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 3 26.70 Nicholas Honey Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 4 26.92 Christopher McClelland Canberra 2/04/08 ASC 5 27.09 Peter Bennett CRUIZ 22/09/07 Woden National and State Quali 6 27.18 Don Rocha Woden 10/02/08 ACT Relay Championships 7 27.43 Patrick Hudson Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 8 28.15 Dimitri Markakis Canberra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 9 28.28 David Pollock Vikings 22/09/07 Woden National and State Quali 10 28.30 Ben Trabinger Vikings 2/04/08 ASC

16 years 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 24.11 Ben Treffers Burley Griffin 9/04/08 Australian Age Championships 2 25.46 Zane Jordan Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 3 26.40 Niall Jacobsen Vikings 10/02/08 ACT Relay Championships 4 26.61 Jackson Taylor-Grant Ginninderra 2/04/08 ASC 5 26.64 Peter Bennett CRUIZ 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 6 27.26 Sean Roderick Ginninderra 20/10/07 Burley Griffin October Meet 7 27.51 George Pulley Ginninderra 10/02/08 ACT Relay Championships 8 27.81 Brent Jobling Woden 22/09/07 Woden National and State Quali 9 27.84 David Pollock Vikings 10/02/08 ACT Relay Championships 10 28.15 Geoff Godkin Goulburn 20/10/07 Burley Griffin October Meet

17 & Over 50m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 24.11 Jason Schnyder Burley Griffin 22/03/08 Telstra Australian Championshi 2 24.29 Luke Hinchcliffe CRUIZ 22/03/08 Telstra Australian Championshi 3 24.73 Adam Pine Ginninderra 22/02/08 Speedo AIS International 4 25.15 Matt D'Arcy Vikings 2/04/08 ASC 5 25.21 Nik Kobetsky Ginninderra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 6 25.75 Max Ireland Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 7 25.96 Brendan Rocha Woden 22/09/07 Woden National and State Quali 8 26.31 Gary Odewahn Telopea 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 9 26.37 John Warmenhoven Canberra 17/11/07 ACT Summer 10 26.41 Jeremy Huntley Vikings 13/10/07 Canberra ASC Summer Pentathlon

8 & Under 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:40.20 Jarrod Barber Telopea 9/12/07 Wagga Wagga 2 1:45.86 Lachlan Osborne Queanbeyan 2/02/08 Queanbeyan Leagues 3 1:46.25 Duncan Ledger Burley Griffin 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 4 1:47.74 Lachlan Webb Vikings 11/11/07 Bells and Foxys SS: Goulburn 4 1:47.74 Nicholas Lawlis Queanbeyan 2/02/08 Queanbeyan Leagues 6 1:48.40 Marshall Symmes Vikings 2/02/08 Queanbeyan Leagues 7 1:55.87 Patrick Woods Woden 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3 8 2:05.09 Kieran Reilly Woden 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4

9 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:20.27 Vasa Fedorow Telopea 17/11/07 ACT Summer 2 1:26.32 Eli Gatica Telopea 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 1:27.07 Jackson Savage Queanbeyan 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 4 1:29.00 Lachlan Webb Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 5 1:29.72 James Ashleigh Telopea 9/12/07 Wagga Wagga 6 1:29.98 Jarod Watson Telopea 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 7 1:31.46 Cormac Pearson Telopea 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 8 1:32.88 Kieran Organ Woden 2/02/08 Queanbeyan Leagues 9 1:33.21 Danny Ma Ginninderra 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 10 1:33.49 Caleb Whiteley Queanbeyan 1/12/07 Canberra Christmas Classic

10 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:13.48 Ayrton Kiraly Woden 22/09/07 Woden National and State Quali 2 1:15.20 Alexander Ryan Telopea 23/02/08 NSW Country Championships 3 1:15.67 Tasman Calver Canberra 23/02/08 NSW Country Championships 4 1:20.16 Liam Barber Telopea 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 5 1:20.63 Jonathon Krause Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 6 1:20.80 Daniel Hearle Queanbeyan 2/02/08 Queanbeyan Leagues 7 1:21.44 Sean Stratton Woden 2/02/08 Queanbeyan Leagues 8 1:23.01 Kristofer Tengstrom Canberra 17/11/07 ACT Summer 9 1:23.91 John Ashleigh Telopea 9/12/07 Wagga Wagga 10 1:24.68 William Laird Queanbeyan 2/02/08 Queanbeyan Leagues

11 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:08.59 Lachlan Trabinger Vikings 23/02/08 NSW Country Championships 2 1:09.87 Antonio Barbaro Ginninderra 17/11/07 ACT Summer 3 1:10.00 Alec Morris Woden 12/01/08 NSW 10/U - 12 Years Age Champi 4 1:10.34 Cameron Tysoe Ginninderra 12/01/08 NSW 10/U - 12 Years Age Champi 5 1:12.27 Toomas Mirlieb Canberra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 6 1:13.52 Sam Bowden Woden 17/11/07 ACT Summer 7 1:14.65 James Harris Woden 22/09/07 Woden National and State Quali 8 1:19.13 Angus Dibden Telopea 17/11/07 ACT Summer 9 1:22.27 Dylan Booth Ginninderra 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 10 1:22.43 Ben Osborne Queanbeyan 2/02/08 Queanbeyan Leagues

12 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:01.87 Jayden Malala Woden 23/02/08 NSW Country Championships 2 1:02.12 Thomas McKinlay Woden 23/02/08 NSW Country Championships 3 1:02.59 Andy Chen Ginninderra 22/09/07 Woden National and State Quali 4 1:04.02 William Pulley Ginninderra 22/09/07 Woden National and State Quali 5 1:04.64 Sean Maloney Woden 23/02/08 NSW Country Championships 6 1:05.72 Matt Riddell Canberra 23/02/08 NSW Country Championships 7 1:07.15 Declan Moore Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 8 1:09.00 Josh Lind Queanbeyan 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 9 1:09.37 Alec Morris Woden 23/02/08 NSW Country Championships 10 1:10.43 Thomas Ramsay Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi

13 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:00.21 Andy Chen Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 2 1:01.34 Hugo Morris Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 3 1:02.68 Luke Abberton Vikings 22/09/07 Woden National and State Quali 4 1:02.77 William Pulley Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 5 1:03.44 Sam Lane Woden 22/09/07 Woden National and State Quali 6 1:04.88 Nic McClelland Canberra 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 7 1:05.08 Declan Moore Canberra 2/04/08 ASC 8 1:05.14 James Dowden Burley Griffin 2/04/08 ASC 9 1:05.77 Nick Philippa Vikings 2/04/08 ASC 10 1:05.86 James Ashurst Telopea 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi

14 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 59.75 Nathan Miller Telopea 24/11/07 26th National Interclub 2 1:00.71 Ryan Miller Telopea 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 1:01.01 Sam Lane Woden 17/11/07 ACT Summer 4 1:01.89 Jordan Hamilton Canberra 22/09/07 Woden National and State Quali 5 1:03.49 Luke Abberton Vikings 2/02/08 Queanbeyan Leagues 6 1:04.17 Alexander Hennig Ginninderra 22/09/07 Woden National and State Quali 7 1:06.91 William Barker Vikings 22/09/07 Woden National and State Quali 8 1:08.58 Matthew Benda Ginninderra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 9 1:09.05 Georgi Marinov Queanbeyan 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 9 1:09.05 Kevin Wei Vikings 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3

15 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 56.00 Ciaran Plenty Woden 23/02/08 NSW Country Championships 2 58.59 Nicholas Honey Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 59.37 Christopher McClelland Canberra 22/09/07 Woden National and State Quali 4 59.71 Patrick Hudson Ginninderra 23/02/08 NSW Country Championships 5 1:00.24 Zach Bowden Woden 20/10/07 Burley Griffin October Meet 6 1:00.75 Mitchell Nemec Telopea 2/04/08 ASC 7 1:01.39 David Pollock Vikings 22/09/07 Woden National and State Quali 8 1:02.83 Jordan Hamilton Canberra 2/04/08 ASC 9 1:03.42 Lachlan Grimm Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 10 1:04.21 William Barker Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi

16 years 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 52.92 Ben Treffers Burley Griffin 9/04/08 Australian Age Championships 2 55.25 Zane Jordan Woden 1/12/07 Canberra Christmas Classic 3 56.59 Niall Jacobsen Vikings 23/02/08 NSW Country Championships 4 58.85 Jackson Taylor-Grant Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 5 59.09 Sean Roderick Ginninderra 22/09/07 Woden National and State Quali 6 59.15 George Pulley Ginninderra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 7 59.19 Peter Bennett CRUIZ 20/10/07 Burley Griffin October Meet 8 1:00.18 Brent Jobling Woden 22/09/07 Woden National and State Quali 9 1:01.12 Robert Albertson-Kill Telopea 2/04/08 ASC 10 1:01.66 Geoff Godkin Goulburn 22/09/07 Woden National and State Quali

17 & Over 100m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 50.94 Adam Pine Ginninderra 15/02/08 NSW State Open Championships 2 52.80 Jason Schnyder Burley Griffin 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 52.93 Nik Kobetsky ACT 30/03/08 James Brophy Inter-district In 4 54.25 Luke Hinchcliffe CRUIZ 23/02/08 NSW Country Championships 5 55.83 Max Ireland Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 6 55.86 Yoichi Kobayashi Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 7 57.10 John Warmenhoven Canberra 23/02/08 NSW Country Championships 8 57.93 Sebastian Tazreiter Vikings 1/12/07 Canberra Christmas Classic 9 58.21 Gary Odewahn Telopea 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 10 58.59 Luke Harvey Telopea 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007

9 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:59.84 Vasa Fedorow Telopea 17/11/07 ACT Summer 2 3:05.46 Eli Gatica Telopea 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 3:14.66 James Ashleigh Telopea 9/12/07 Wagga Wagga 4 3:17.28 Nathan De Meillon Vikings 20/01/08 Bells and Foxys SS: Meet 2 5 3:17.78 Lachlan Webb Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 6 3:28.53 Kieran Organ Woden 20/01/08 Bells and Foxys SS: Meet 2 7 3:28.56 Jackson Savage Queanbeyan 20/01/08 Bells and Foxys SS: Meet 2 8 3:34.50 Jarrod Barber Telopea 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 9 3:34.87 Kurt Gosling Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 10 3:45.80 Jack Brinkley Vikings 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3

10 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:39.27 Tasman Calver Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 2 2:54.37 Liam Barber Telopea 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 2:56.19 Kristofer Tengstrom Canberra 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3 4 3:00.81 Alexander Ryan Telopea 9/12/07 Wagga Wagga 5 3:07.60 Sean Stratton Woden 20/01/08 Bells and Foxys SS: Meet 2 6 3:08.79 John Ashleigh Telopea 9/12/07 Wagga Wagga 7 3:14.62 Edward Barker Vikings 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3 8 3:17.92 Jordan Welch Ginninderra 2/02/08 Queanbeyan Leagues

11 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:26.78 Lachlan Trabinger Vikings 12/01/08 NSW 10/U - 12 Years Age Champi 2 2:28.85 Alec Morris Woden 12/01/08 NSW 10/U - 12 Years Age Champi 3 2:32.10 Cameron Tysoe Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 4 2:36.01 Toomas Mirlieb Canberra 17/11/07 ACT Summer 5 2:38.07 Antonio Barbaro Ginninderra 17/11/07 ACT Summer 6 2:46.73 Angus Dibden Telopea 17/11/07 ACT Summer 7 2:58.49 Dylan Booth Ginninderra 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 8 3:01.24 James Harris Woden 22/09/07 Woden National and State Quali 9 3:03.87 Jamie Hawke Burley Griffin 17/11/07 ACT Summer

12 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:16.59 Thomas McKinlay Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 2 2:17.72 Andy Chen Ginninderra 22/09/07 Woden National and State Quali 3 2:19.73 Jayden Malala Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 4 2:20.34 William Pulley Ginninderra 22/09/07 Woden National and State Quali 5 2:20.86 Sean Maloney Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 6 2:21.27 Declan Moore Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 7 2:27.83 Matt Riddell Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 8 2:29.83 Alec Morris Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 9 2:32.95 Luke Tebb Burley Griffin 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 10 2:37.03 Tom Bingley Canberra 1/12/07 Canberra Christmas Classic

13 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:09.26 Andy Chen Ginninderra 9/04/08 Australian Age Championships 2 2:14.77 William Pulley Ginninderra 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 3 2:15.91 Hugo Morris Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 4 2:16.52 Sam Lane Woden 22/09/07 Woden National and State Quali 5 2:19.07 Nick Philippa Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 6 2:21.00 James Ashurst Telopea 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 7 2:21.64 James Dowden Burley Griffin 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 8 2:27.25 Oliver Hennig Ginninderra 29/02/08 Ginninderra Club Night 9 2:32.98 James Gibson Canberra 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 10 2:33.25 Ryan Hore Vikings 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3

14 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:11.55 Nathan Miller Telopea 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 2 2:14.29 Sam Lane Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 3 2:15.25 Ryan Miller Telopea 2/02/08 Queanbeyan Leagues 4 2:17.29 Alexander Hennig Ginninderra 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 5 2:17.72 Luke Abberton Vikings 2/02/08 Queanbeyan Leagues 6 2:22.02 Jordan Hamilton Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 7 2:32.65 Matthew Benda Ginninderra 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3 8 2:52.28 Jake Gatica Telopea 20/10/07 Burley Griffin October Meet

15 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:05.99 Mitchell Nemec Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 2 2:06.39 Ciaran Plenty Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 3 2:10.49 Nicholas Honey Canberra 2/02/08 Queanbeyan Leagues 4 2:12.48 Christopher McClelland Canberra 22/09/07 Woden National and State Quali 5 2:12.64 Patrick Hudson Ginninderra 20/10/07 Burley Griffin October Meet 6 2:15.30 Dylan Appelqvist Telopea 20/10/07 Burley Griffin October Meet 7 2:19.70 Lachlan Grimm Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 8 2:21.10 William Barker Vikings 2/02/08 Queanbeyan Leagues 9 2:22.88 Alexander Hennig Ginninderra 29/02/08 Ginninderra Club Night 10 2:23.90 Zach Bowden Woden 22/09/07 Woden National and State Quali

16 years 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:57.72 Ben Treffers Burley Griffin 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 2 2:02.09 Niall Jacobsen Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 2:04.13 Zane Jordan Woden 1/12/07 Canberra Christmas Classic 4 2:09.39 Sean Roderick Ginninderra 22/09/07 Woden National and State Quali 5 2:12.40 Peter Bennett CRUIZ 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 6 2:18.20 Geoff Godkin Goulburn 22/09/07 Woden National and State Quali 7 2:19.57 Mark Edmondson Burley Griffin 20/10/07 Burley Griffin October Meet 8 2:29.01 Daniel Philippa Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi

17 & Over 200m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:00.26 Yoichi Kobayashi Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 2 2:05.43 Luke Hinchcliffe CRUIZ 17/11/07 ACT Summer 3 2:11.52 Nathan Kuster Canberra 2/02/08 Queanbeyan Leagues 4 2:11.92 Jason Schnyder Burley Griffin 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 5 2:18.16 Hamish Wise Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 6 2:37.52 Robert Pitkethly Ginninderra 29/02/08 Ginninderra Club Night

11 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 5:09.87 Lachlan Trabinger Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 2 5:13.28 Alec Morris Woden 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 3 5:39.15 Angus Dibden Telopea 17/11/07 ACT Summer 4 6:27.25 Jamie Hawke Burley Griffin 2/02/08 Queanbeyan Leagues

12 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:50.68 Sean Maloney Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 2 4:50.85 Thomas McKinlay Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 4:54.33 Jayden Malala Woden 12/01/08 NSW 10/U - 12 Years Age Champi 4 4:59.64 Declan Moore Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 5 5:07.66 Alec Morris Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 6 5:42.45 Angus Dibden Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 7 6:03.22 Alex Buckley Telopea 17/11/07 ACT Summer

13 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:34.60 Andy Chen Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 2 4:39.38 William Pulley Ginninderra 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 3 4:46.85 Hugo Morris Woden 2/02/08 Queanbeyan Leagues 4 4:49.09 Sam Lane Woden 22/09/07 Woden National and State Quali 5 4:52.79 Nick Philippa Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 6 4:56.25 Luke Abberton Vikings 22/09/07 Woden National and State Quali 7 5:23.88 James Ashurst Telopea 17/11/07 ACT Summer 8 5:48.99 Tom Bingley Canberra 2/02/08 Queanbeyan Leagues

14 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:38.26 Nathan Miller Telopea 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 2 4:45.01 Luke Abberton Vikings 23/02/08 NSW Country Championships 3 4:49.24 Alexander Hennig Ginninderra 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 4 4:52.08 Sam Lane Woden 2/02/08 Queanbeyan Leagues 5 4:54.29 Ryan Miller Telopea 2/02/08 Queanbeyan Leagues

15 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:20.81 Mitchell Nemec Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 2 4:34.11 Robert Albertson-Kill Telopea 1/12/07 Canberra Christmas Classic 3 4:38.50 Patrick Hudson Ginninderra 20/10/07 Burley Griffin October Meet 4 4:40.98 Dylan Appelqvist Telopea 20/10/07 Burley Griffin October Meet 5 4:44.09 Ciaran Plenty Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 6 5:00.46 William Barker Vikings 8/02/08 Deakin Time Trials

16 years 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:20.62 Niall Jacobsen Vikings 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 2 4:34.87 Robert Albertson-Kill Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 3 4:43.45 Peter Bennett CRUIZ 20/10/07 Burley Griffin October Meet 4 4:43.76 Sean Roderick Ginninderra 22/09/07 Woden National and State Quali

17 & Over 400m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:22.08 Yoichi Kobayashi Telopea 1/12/07 Canberra Christmas Classic 2 4:35.74 Jason Schnyder Burley Griffin 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 4:38.15 Nathan Kuster Canberra 2/02/08 Queanbeyan Leagues

12 years 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 10:21.50 Jayden Malala Woden 22/09/07 Woden National and State Quali 2 10:58.60 Declan Moore Canberra 17/11/07 ACT Summer 3 10:59.80 Sean Maloney Woden 11/11/07 Batemans Bay

13 years 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 10:01.40 Hugo Morris Woden 17/11/07 ACT Summer 2 10:38.90 Sam Lane Woden 11/11/07 Batemans Bay 3 10:43.20 Nick Philippa Vikings 24/11/07 Narooma

15 years 800m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 9:07.44 Mitchell Nemec Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 2 9:54.23 Patrick Hudson Ginninderra 28/09/07 Ginninderra Club Night 3 10:04.70 Ciaran Plenty Woden 11/11/07 Batemans Bay

12 years 1500m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 20:58.00 Declan Moore Canberra 17/11/07 ACT Summer

13 years 1500m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 18:46.70 Hugo Morris Woden 17/11/07 ACT Summer 2 19:08.50 Sam Lane Woden 22/09/07 Woden National and State Quali 3 19:34.00 Nick Philippa Vikings 22/09/07 Woden National and State Quali

14 years 1500m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 19:29.10 Alexander Hennig Ginninderra 22/09/07 Woden National and State Quali

15 years 1500m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 17:24.70 Mitchell Nemec Telopea 17/11/07 ACT Summer 2 18:01.50 Robert Albertson-Kill Telopea 22/09/07 Woden National and State Quali

17 & Over 1500m Free
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 18:34.00 Nathan Kuster Canberra 22/09/07 Woden National and State Quali

8 & Under 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 47.15 Andrew Martine CRUIZ 22/09/07 Woden National and State Quali 2 47.23 Nicholas Lawlis ACT 9/03/08 Speedo Sprint Series Finals 3 51.98 Vincent Clarke Ginninderra 20/10/07 Burley Griffin October Meet 4 53.25 Brodie Widdowson Woden 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 5 53.40 Lachlan Webb Vikings 11/11/07 Bells and Foxys SS: Goulburn 6 54.25 Jarrod Barber Telopea 1/12/07 Canberra Christmas Classic 7 54.30 Patrick Howard Woden 10/02/08 ACT Relay Championships 8 54.36 Matthew Harrison ACT 30/03/08 James Brophy Inter-district In 9 54.80 Wolfram O'Connor ACT 9/03/08 Speedo Sprint Series Finals 10 55.05 Blake Ivery Woden 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4

9 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 42.83 Andrew Martine ACT 9/03/08 Speedo Sprint Series Finals 2 44.76 Jarod Watson ACT 9/03/08 Speedo Sprint Series Finals 3 44.79 Kieran Organ Woden 11/11/07 Bells and Foxys SS: Goulburn 4 44.99 Eli Gatica Telopea 1/12/07 Canberra Christmas Classic 4 44.99 Vasa Fedorow Telopea 9/12/07 Wagga Wagga 6 45.09 Cormac Pearson Telopea 20/10/07 Burley Griffin October Meet 7 45.33 Nathan De Meillon Vikings 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 8 46.05 Caleb Whiteley Queanbeyan 1/12/07 Canberra Christmas Classic 9 46.33 Jackson Savage Queanbeyan 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 10 46.58 James Hanson Telopea 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4

10 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 38.06 Alexander Ryan ACT 30/03/08 James Brophy Inter-district In 2 38.81 Ayrton Kiraly Woden 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 3 40.80 Jonathon Krause ACT 9/03/08 Speedo Sprint Series Finals 4 41.06 Daniel Hearle ACT 9/03/08 Speedo Sprint Series Finals 5 42.01 Liam Barber Telopea 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 6 42.16 Tasman Calver Canberra 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 7 42.87 Jack Shelley Queanbeyan 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3 8 43.35 John Ashleigh Telopea 9/12/07 Wagga Wagga 9 44.04 William Laird Queanbeyan 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 10 44.36 Joshua Brown Vikings 1/12/07 Canberra Christmas Classic

11 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 36.14 Cameron Tysoe ACT 9/03/08 Speedo Sprint Series Finals 2 37.05 Antonio Barbaro Ginninderra 13/10/07 Canberra ASC Summer Pentathlon 3 38.35 Lachlan Trabinger ACT 30/03/08 James Brophy Inter-district In 4 39.10 Alec Morris Woden 1/12/07 Canberra Christmas Classic 5 39.72 Toomas Mirlieb Canberra 20/10/07 Burley Griffin October Meet 6 40.06 Sam Bowden Woden 22/09/07 Woden National and State Quali 7 41.76 Rashad Farid Ginninderra 10/02/08 ACT Relay Championships 8 41.77 Angus Dibden Ginninderra 29/02/08 Ginninderra Club Night 9 41.80 Dylan Booth Ginninderra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 10 42.44 James Harris Woden 22/09/07 Woden National and State Quali

12 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 33.62 Andy Chen Ginninderra 13/10/07 Canberra ASC Summer Pentathlon 2 33.73 Jayden Malala ACT 30/03/08 James Brophy Inter-district In 3 34.54 Matt Riddell Canberra 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 4 34.82 Jacob Randell Woden 2/04/08 ASC 5 35.02 Thomas McKinlay Woden 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 6 35.36 Sean Maloney ACT 9/03/08 Speedo Sprint Series Finals 7 36.44 Ryan Hore Vikings 22/09/07 Woden National and State Quali 8 36.46 Declan Moore Canberra 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 9 36.64 Thomas Ramsay Ginninderra 22/09/07 Woden National and State Quali 10 37.09 Sam Bowden Woden 10/02/08 ACT Relay Championships

13 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 32.15 Hugo Morris Woden 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 2 32.41 William Pulley Ginninderra 10/02/08 ACT Relay Championships 3 32.69 Andy Chen Ginninderra 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 4 32.72 Sam Lane Woden 20/10/07 Burley Griffin October Meet 5 33.56 Justin Trabinger Vikings 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 6 33.79 James Dowden Burley Griffin 10/02/08 ACT Relay Championships 7 35.24 Thomas McKinlay ACT 30/03/08 James Brophy Inter-district In 8 35.44 Bradley Jones Queanbeyan 2/02/08 Queanbeyan Leagues 9 35.52 James Ashurst Telopea 20/01/08 Bells and Foxys SS: Meet 2 10 35.96 Ryan Hore Vikings 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3

14 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 31.43 Nathan Miller Telopea 8/12/07 ISAKL 2 32.24 Sam Lane Woden 10/02/08 ACT Relay Championships 3 32.73 Jordan Hamilton Canberra 13/10/07 Canberra ASC Summer Pentathlon 4 33.61 Ryan Miller ACT 30/03/08 James Brophy Inter-district In 5 35.22 Luke Abberton Vikings 13/10/07 Canberra ASC Summer Pentathlon 6 36.16 Kevin Wei Vikings 10/02/08 ACT Relay Championships 7 36.44 Michael Gillard Ginninderra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 8 36.64 Michael Humphries Woden 1/12/07 Canberra Christmas Classic 9 37.69 Matthew Benda Ginninderra 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3 10 38.60 Lawrence Jacobsen Vikings 2/04/08 ASC

15 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 29.87 Zach Bowden Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 2 30.52 Christopher McClelland ACT 30/03/08 James Brophy Inter-district In 3 30.92 Nicholas Honey Canberra 23/02/08 NSW Country Championships 4 31.08 Patrick Hudson Ginninderra 23/02/08 NSW Country Championships 5 31.27 Dimitri Markakis ACT 30/03/08 James Brophy Inter-district In 6 32.26 Ben Trabinger Vikings 2/04/08 ASC 7 33.10 Rhys McDonald Canberra 10/02/08 ACT Relay Championships 8 33.18 Jordan Hamilton Canberra 2/04/08 ASC 9 33.58 Mitchell Nemec Telopea 10/02/08 ACT Relay Championships 10 33.98 Brendan O'Dea Canberra 20/10/07 Burley Griffin October Meet

16 years 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 26.30 Ben Treffers Burley Griffin 22/03/08 Telstra Australian Championshi 2 29.48 Zane Jordan Woden 10/02/08 ACT Relay Championships 3 30.97 Sean Roderick Ginninderra 20/10/07 Burley Griffin October Meet 4 30.98 Peter Bennett CRUIZ 1/12/07 Canberra Christmas Classic 5 32.11 David Pollock Vikings 10/02/08 ACT Relay Championships 6 32.17 Geoff Godkin Goulburn 20/10/07 Burley Griffin October Meet 7 32.52 Robert Albertson-Kill Telopea 2/04/08 ASC 8 32.84 Tim Bennett CRUIZ 20/10/07 Burley Griffin October Meet 9 32.96 Jackson Taylor-Grant Ginninderra 2/04/08 ASC 10 34.40 Aiden Fitzgerald Ginninderra 2/04/08 ASC

17 & Over 50m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 28.30 Paul Nicholson Ginninderra 22/03/08 Telstra Australian Championshi 2 28.55 Jeremy Huntley Vikings 22/03/08 Telstra Australian Championshi 3 29.77 Nik Kobetsky ACT 30/03/08 James Brophy Inter-district In 4 30.36 Hamish Wise Canberra 23/02/08 NSW Country Championships 5 30.54 Gary Odewahn Telopea 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 6 30.55 Ben Wise Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 7 30.65 Matt D'Arcy Vikings 2/04/08 ASC 8 31.19 Brendan Rocha Woden 23/02/08 NSW Country Championships 9 31.55 Max Ireland Ginninderra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 10 33.18 David McMullin Woden 17/11/07 ACT Summer

8 & Under 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:42.25 Andrew Martine CRUIZ 22/09/07 Woden National and State Quali 2 1:53.31 Nicholas Lawlis Queanbeyan 2/02/08 Queanbeyan Leagues 3 2:11.06 Jack Dowling Canberra 1/12/07 Canberra Christmas Classic

9 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:36.47 Vasa Fedorow Telopea 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 2 1:39.76 Danny Ma Ginninderra 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 3 1:40.13 Kieran Organ Woden 2/02/08 Queanbeyan Leagues 4 1:40.32 Cormac Pearson Telopea 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 5 1:40.35 Jarod Watson Telopea 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 6 1:41.00 Eli Gatica Telopea 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 7 1:41.30 Andrew Martine Woden 1/12/07 Canberra Christmas Classic 8 1:42.74 Kurt Gosling Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 9 1:43.14 Caleb Whiteley Queanbeyan 1/12/07 Canberra Christmas Classic 10 1:45.30 Nicholas Lawlis Queanbeyan 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4

10 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:23.35 Ayrton Kiraly Woden 12/01/08 NSW 10/U - 12 Years Age Champi 2 1:26.71 Alexander Ryan Telopea 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 1:26.77 Jonathon Krause Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 4 1:28.45 Tasman Calver Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 5 1:29.01 Liam Barber Telopea 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 6 1:30.64 Jack Shelley Queanbeyan 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 7 1:35.99 Daniel Hearle Queanbeyan 11/11/07 Bells and Foxys SS: Goulburn 8 1:36.69 Caleb Whiteley Queanbeyan 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 9 1:37.70 Sean Stratton Woden 17/11/07 ACT Summer 10 1:38.04 William Laird Queanbeyan 2/02/08 Queanbeyan Leagues

11 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:18.94 Sam Bowden Woden 20/10/07 Burley Griffin October Meet 2 1:19.22 Cameron Tysoe Ginninderra 12/01/08 NSW 10/U - 12 Years Age Champi 3 1:20.15 Lachlan Trabinger Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 4 1:21.47 Antonio Barbaro Ginninderra 20/10/07 Burley Griffin October Meet 5 1:23.13 Toomas Mirlieb Canberra 20/10/07 Burley Griffin October Meet 6 1:25.51 Alec Morris Woden 2/02/08 Queanbeyan Leagues 7 1:29.65 Joshua Healey Canberra 20/10/07 Burley Griffin October Meet 8 1:30.01 Angus Dibden Telopea 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 9 1:30.84 Dylan Booth Ginninderra 11/11/07 Bells and Foxys SS: Goulburn 10 1:33.00 Brandon Doyle Queanbeyan 2/02/08 Queanbeyan Leagues

12 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:09.69 William Pulley Ginninderra 22/09/07 Woden National and State Quali 2 1:11.54 Matt Riddell Canberra 12/01/08 NSW 10/U - 12 Years Age Champi 3 1:14.31 Jayden Malala Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 4 1:15.10 Thomas McKinlay Woden 23/02/08 NSW Country Championships 5 1:15.88 Sean Maloney Woden 23/02/08 NSW Country Championships 6 1:16.01 Declan Moore Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 7 1:16.24 Sam Bowden Woden 23/02/08 NSW Country Championships 8 1:16.33 Thomas Ramsay Ginninderra 23/02/08 NSW Country Championships 9 1:17.89 Jacob Randell Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 10 1:18.13 Ryan Hore Vikings 20/10/07 Burley Griffin October Meet

13 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:07.66 Andy Chen Ginninderra 9/04/08 Australian Age Championships 2 1:09.13 William Pulley Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 1:09.60 Hugo Morris Woden 23/02/08 NSW Country Championships 4 1:11.36 James Dowden Burley Griffin 23/02/08 NSW Country Championships 5 1:12.38 Sam Lane Woden 20/10/07 Burley Griffin October Meet 5 1:12.38 Justin Trabinger Vikings 2/04/08 ASC 7 1:13.71 Nic McClelland Canberra 23/02/08 NSW Country Championships 8 1:16.88 Nick Philippa Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 9 1:17.06 Luke Abberton Vikings 22/09/07 Woden National and State Quali 10 1:17.93 Ryan Hore Vikings 8/02/08 Deakin Time Trials

14 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:06.59 Nathan Miller Telopea 9/04/08 Australian Age Championships 2 1:08.76 Jordan Hamilton Canberra 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 3 1:10.01 Sam Lane Woden 23/02/08 NSW Country Championships 4 1:12.42 Ryan Miller Telopea 23/02/08 NSW Country Championships 5 1:14.15 Luke Abberton Vikings 23/02/08 NSW Country Championships 6 1:16.59 William Barker Vikings 1/12/07 Canberra Christmas Classic 7 1:18.16 Michael Gillard Ginninderra 11/11/07 Bells and Foxys SS: Goulburn 8 1:21.21 Kevin Wei Vikings 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3 9 1:27.08 Matthew Benda Ginninderra 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3 10 1:39.99 Riley Metcalfe Canberra 11/11/07 Bells and Foxys SS: Goulburn

15 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:04.19 Nicholas Honey Canberra 9/04/08 Australian Age Championships 2 1:04.44 Patrick Hudson Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 1:05.70 Zach Bowden Woden 20/10/07 Burley Griffin October Meet 4 1:06.45 Peter Bennett CRUIZ 22/09/07 Woden National and State Quali 5 1:06.54 Christopher McClelland Canberra 22/09/07 Woden National and State Quali 6 1:07.59 Robert Albertson-Kill Telopea 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 7 1:09.46 David Pollock Vikings 22/09/07 Woden National and State Quali 8 1:10.13 Mitchell Nemec Telopea 23/02/08 NSW Country Championships 9 1:10.25 Dimitri Markakis Canberra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 10 1:11.50 Jordan Hamilton Canberra 2/04/08 ASC

16 years 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 56.31 Ben Treffers Burley Griffin 22/03/08 Telstra Australian Championshi 2 1:02.98 Zane Jordan Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 1:05.02 Sean Roderick Ginninderra 22/09/07 Woden National and State Quali 4 1:06.39 Peter Bennett CRUIZ 23/02/08 NSW Country Championships 4 1:06.39 Robert Albertson-Kill Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 6 1:08.34 George Pulley Ginninderra 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 7 1:10.69 Tim Bennett CRUIZ 23/02/08 NSW Country Championships 8 1:12.07 Niall Jacobsen Vikings 2/04/08 ASC 9 1:12.21 Geoff Godkin Goulburn 22/09/07 Woden National and State Quali 10 1:13.02 Brent Jobling Woden 22/09/07 Woden National and State Quali

17 & Over 100m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:00.78 Jeremy Huntley Vikings 22/03/08 Telstra Australian Championshi 2 1:03.26 Hamish Wise Canberra 23/02/08 NSW Country Championships 3 1:03.27 Ben Wise Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 4 1:06.81 Nik Kobetsky Ginninderra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 5 1:09.18 Luke Harvey Telopea 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 6 1:11.46 Sebastian Tazreiter Vikings 1/12/07 Canberra Christmas Classic 7 1:11.96 Brent Jobling Woden 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007

9 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:39.99 Eli Gatica Telopea 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3

10 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:05.32 Tasman Calver Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 2 3:06.36 Liam Barber Telopea 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 3:08.64 Alexander Ryan Telopea 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 4 3:13.93 Jack Shelley Queanbeyan 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi

11 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:50.10 Lachlan Trabinger Vikings 12/01/08 NSW 10/U - 12 Years Age Champi 2 2:51.09 Sam Bowden Woden 1/12/07 Canberra Christmas Classic 3 2:52.98 Cameron Tysoe Ginninderra 20/01/08 Bells and Foxys SS: Meet 2 4 2:57.49 Toomas Mirlieb Canberra 17/11/07 ACT Summer 5 3:01.27 Antonio Barbaro Ginninderra 17/11/07 ACT Summer 6 3:50.87 Thomas Harrison Burley Griffin 20/01/08 Bells and Foxys SS: Meet 2

12 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:30.41 William Pulley Ginninderra 22/09/07 Woden National and State Quali 2 2:33.99 Andy Chen Ginninderra 22/09/07 Woden National and State Quali 3 2:35.07 Matt Riddell Canberra 12/01/08 NSW 10/U - 12 Years Age Champi 4 2:39.55 Thomas McKinlay Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 5 2:40.19 Jayden Malala Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 6 2:40.80 Sean Maloney Woden 12/01/08 NSW 10/U - 12 Years Age Champi 7 2:43.71 Thomas Ramsay Ginninderra 12/01/08 NSW 10/U - 12 Years Age Champi 8 2:45.90 Declan Moore Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 9 2:51.82 Toomas Mirlieb Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 10 2:55.48 Sam Bowden Woden 16/12/07 Cootamundra

13 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:26.63 Andy Chen Ginninderra 9/04/08 Australian Age Championships 2 2:27.05 William Pulley Ginninderra 17/11/07 ACT Summer 3 2:32.37 James Dowden Burley Griffin 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 4 2:32.81 Hugo Morris Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 5 2:35.21 Sam Lane Woden 22/09/07 Woden National and State Quali 6 2:38.74 Nick Philippa Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 7 2:39.74 Justin Trabinger Vikings 17/11/07 ACT Summer 8 2:40.90 Luke Abberton Vikings 22/09/07 Woden National and State Quali 9 2:42.92 Ryan Hore Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 10 2:44.94 David Ma Ginninderra 1/12/07 Canberra Christmas Classic

14 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:24.10 Nathan Miller Telopea 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 2 2:29.27 Jordan Hamilton Canberra 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 3 2:31.51 Sam Lane Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 4 2:46.45 Michael Humphries Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 5 2:51.12 Michael Gillard Ginninderra 20/10/07 Burley Griffin October Meet

15 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:17.71 Patrick Hudson Ginninderra 9/04/08 Australian Age Championships 2 2:18.12 Nicholas Honey Canberra 23/02/08 NSW Country Championships 3 2:19.96 Robert Albertson-Kill Telopea 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 4 2:26.32 Mitchell Nemec Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 5 2:27.09 Zach Bowden Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 6 2:35.44 Dylan Appelqvist Telopea 20/10/07 Burley Griffin October Meet 7 2:36.66 William Barker Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi

16 years 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:12.96 Ben Treffers Burley Griffin 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 2 2:18.56 Robert Albertson-Kill Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 3 2:20.06 Sean Roderick Ginninderra 22/09/07 Woden National and State Quali 4 2:24.02 Peter Bennett CRUIZ 20/10/07 Burley Griffin October Meet 5 2:28.23 George Pulley Ginninderra 23/02/08 NSW Country Championships 6 2:34.05 Tim Bennett CRUIZ 1/12/07 Canberra Christmas Classic

17 & Over 200m Back
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:12.54 Jeremy Huntley Vikings 22/03/08 Telstra Australian Championshi 2 2:14.95 Hamish Wise Canberra 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 3 2:15.02 Ben Wise Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi

8 & Under 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 57.33 William Crowe Canberra 22/09/07 Woden National and State Quali 2 58.82 Lachlan Osborne ACT 9/03/08 Speedo Sprint Series Finals 3 59.37 Andrew Martine CRUIZ 22/09/07 Woden National and State Quali 4 1:00.04 Blake Ivery ACT 30/03/08 James Brophy Inter-district In 5 1:01.69 Hayden Matthews Vikings 24/11/07 Narooma 6 1:01.98 Duncan Ledger Burley Griffin 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 7 1:02.83 Marshall Symmes Vikings 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3 8 1:03.03 Timothy Murray Vikings 24/11/07 Narooma 9 1:03.21 Brodie Widdowson Woden 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 10 1:03.39 Nicholas Lawlis Queanbeyan 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats

9 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 50.28 Eli Gatica ACT 30/03/08 James Brophy Inter-district In 2 50.35 Jarod Watson ACT 30/03/08 James Brophy Inter-district In 3 52.43 William Crowe Canberra 24/11/07 Narooma 4 53.21 James Ashleigh Telopea 9/12/07 Wagga Wagga 5 54.38 Kieran Organ Woden 2/02/08 Queanbeyan Leagues 6 54.51 Andrew Martine ACT 9/03/08 Speedo Sprint Series Finals 7 57.62 Nathan De Meillon Vikings 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 8 59.35 Caleb Whiteley Queanbeyan 24/11/07 Narooma 9 59.65 Jackson Savage Queanbeyan 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 10 59.75 Timothy Murray Vikings 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4

10 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 44.79 Tasman Calver Canberra 23/02/08 NSW Country Championships 2 46.15 Sean Stratton Woden 2/02/08 Queanbeyan Leagues 3 47.28 Daniel Hearle ACT 9/03/08 Speedo Sprint Series Finals 4 47.83 Jonathon Krause ACT 9/03/08 Speedo Sprint Series Finals 5 48.59 Nicholas Starkey ACT 9/03/08 Speedo Sprint Series Finals 6 49.16 Alexander Ryan Telopea 20/01/08 Bells and Foxys SS: Meet 2 7 49.62 Ayrton Kiraly Woden 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 8 51.21 Liam Barber Telopea 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 9 51.96 Jack Shelley Queanbeyan 11/11/07 Bells and Foxys SS: Goulburn 10 52.74 Edward Barker Vikings 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats

11 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 40.11 Antonio Barbaro Ginninderra 13/10/07 Canberra ASC Summer Pentathlon 2 43.65 Angus Dibden Ginninderra 23/02/08 NSW Country Championships 3 44.57 Sam Bowden Woden 20/10/07 Burley Griffin October Meet 4 45.59 Ben Osborne Queanbeyan 24/11/07 Narooma 5 45.60 Alec Morris Woden 1/12/07 Canberra Christmas Classic 6 46.25 Lachlan Trabinger Vikings 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 7 47.07 Joshua Healey Canberra 20/10/07 Burley Griffin October Meet 8 47.76 Shaun Philippa Vikings 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 9 49.10 Thomas Harrison Burley Griffin 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 10 49.27 Shaun Phillipa ACT 30/03/08 James Brophy Inter-district In

12 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 36.26 Andy Chen Ginninderra 13/10/07 Canberra ASC Summer Pentathlon 2 38.62 William Downing ACT 9/03/08 Speedo Sprint Series Finals 3 38.93 Jayden Malala Woden 23/02/08 NSW Country Championships 4 39.41 Josh Lind Queanbeyan 24/11/07 Narooma 5 39.91 Jacob Randell Woden 2/04/08 ASC 6 41.13 Declan Moore Canberra 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 7 41.47 Ryan Hore Vikings 20/10/07 Burley Griffin October Meet 8 41.98 Thomas McKinlay ACT 9/03/08 Speedo Sprint Series Finals 9 42.10 Matt Riddell Canberra 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 10 42.37 Nathan Seddon Woden 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3

13 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 35.47 Andy Chen Ginninderra 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 2 36.86 Nic McClelland Canberra 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 3 38.04 Bradley Jones Queanbeyan 2/02/08 Queanbeyan Leagues 4 38.76 James Dowden Burley Griffin 2/04/08 ASC 5 38.83 James Ashurst ACT 30/03/08 James Brophy Inter-district In 6 39.41 Hugo Morris ACT 30/03/08 James Brophy Inter-district In 7 39.89 Ryan Hore Vikings 23/02/08 NSW Country Championships 8 40.00 Craig Stratton Woden 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 9 40.28 Sam Lane Woden 13/10/07 Canberra ASC Summer Pentathlon 10 40.45 William Pulley ACT 9/03/08 Speedo Sprint Series Finals

14 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 33.16 Don Rocha Woden 1/12/07 Canberra Christmas Classic 2 36.08 Michael Gillard ACT 30/03/08 James Brophy Inter-district In 3 36.28 Michael Humphries Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 4 36.99 Nic McClelland Canberra 2/04/08 ASC 5 38.84 Jordan Hamilton ACT 30/03/08 James Brophy Inter-district In 6 39.80 Georgi Marinov Queanbeyan 20/10/07 Burley Griffin October Meet 7 40.37 Matthew Benda Ginninderra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 8 43.25 Luke Abberton Vikings 13/10/07 Canberra ASC Summer Pentathlon 9 43.32 Jack Bigmore Canberra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 10 43.64 Sankalp Chintalaphani Canberra 1/12/07 Canberra Christmas Classic

15 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 33.81 Don Rocha Woden 23/02/08 NSW Country Championships 2 35.06 Brendan O'Dea Canberra 20/10/07 Burley Griffin October Meet 3 35.81 Ciaran Plenty Woden 2/02/08 Queanbeyan Leagues 4 36.74 Lachlan Grimm Vikings 2/04/08 ASC 5 38.03 Christopher McClelland ACT 30/03/08 James Brophy Inter-district In 6 38.47 Jordan Hamilton Canberra 2/04/08 ASC 7 38.54 Zach Bowden Woden 2/04/08 ASC 8 41.20 Jack Bigmore Canberra 2/04/08 ASC 9 41.76 Daniel Steemson Vikings 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 10 43.37 Christopher Lam Ginninderra 2/04/08 ASC

16 years 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 32.46 George Pulley Ginninderra 20/10/07 Burley Griffin October Meet 2 32.72 Daniel Philippa Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 33.14 Peter Bennett CRUIZ 2/04/08 ASC 4 33.67 Geoff Godkin Goulburn 20/10/07 Burley Griffin October Meet 5 33.70 Zane Jordan Woden 17/11/07 ACT Summer 6 35.33 Mark Edmondson Burley Griffin 1/12/07 Canberra Christmas Classic 7 36.57 David Pollock Vikings 24/11/07 Narooma 8 36.76 Dylan Appelqvist Telopea 2/04/08 ASC 9 37.12 Aiden Fitzgerald Ginninderra 2/04/08 ASC 10 38.79 Tim Bennett CRUIZ 23/02/08 NSW Country Championships

17 & Over 50m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 30.81 Max Ireland Ginninderra 9/11/07 Speedo AIS International 2 34.20 Richard Eliason Ginninderra 17/11/07 ACT Summer 3 34.79 Brent Jobling Woden 1/12/07 Canberra Christmas Classic 4 35.33 David McMullin Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 5 36.36 Ben Nolan CRUIZ 20/10/07 Burley Griffin October Meet 6 36.87 Hamish Wise Canberra 13/10/07 Canberra ASC Summer Pentathlon 7 39.23 Nik Kobetsky ACT 30/03/08 James Brophy Inter-district In 8 44.55 Alex Wang Canberra 2/04/08 ASC

8 & Under 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:07.56 Lachlan Osborne Queanbeyan 24/11/07 Narooma 2 2:07.73 William Crowe Canberra 22/09/07 Woden National and State Quali 3 2:15.57 Timothy Murray Vikings 24/11/07 Narooma 4 2:18.16 Marshall Symmes Vikings 2/02/08 Queanbeyan Leagues 5 2:20.04 Tim Dutton Canberra 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4

9 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:47.96 Eli Gatica Telopea 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 2 1:51.72 Cormac Pearson Telopea 20/10/07 Burley Griffin October Meet 3 1:54.22 Kieran Organ Woden 2/02/08 Queanbeyan Leagues 4 1:58.01 William Crowe Canberra 24/11/07 Narooma 5 2:02.08 Jarod Watson Telopea 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 6 2:03.48 Andrew Martine Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 7 2:04.66 Lachlan Webb Vikings 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 8 2:07.80 Nathan Organ Woden 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 9 2:09.37 Hayden Matthews Vikings 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3 10 2:10.18 Timothy Murray Vikings 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4

10 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:34.58 Tasman Calver Canberra 23/02/08 NSW Country Championships 2 1:40.79 Sean Stratton Woden 2/02/08 Queanbeyan Leagues 3 1:42.01 Nicholas Starkey Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 4 1:43.38 Jonathon Krause Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 5 1:44.72 Daniel Hearle Queanbeyan 2/02/08 Queanbeyan Leagues 6 1:45.08 Alexander Ryan Telopea 23/02/08 NSW Country Championships 7 1:50.14 William Choy Canberra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 8 1:58.55 William Laird Queanbeyan 2/02/08 Queanbeyan Leagues 9 1:58.71 Jack Shelley Queanbeyan 24/11/07 Narooma 10 1:59.53 Brendan Wright Vikings 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3

11 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:27.21 Antonio Barbaro Ginninderra 20/10/07 Burley Griffin October Meet 2 1:31.43 Angus Dibden Ginninderra 23/02/08 NSW Country Championships 3 1:35.47 Sam Bowden Woden 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 4 1:36.88 Ben Osborne Queanbeyan 1/12/07 Canberra Christmas Classic 5 1:39.19 Lachlan Trabinger Vikings 2/02/08 Queanbeyan Leagues 6 1:40.57 Shaun Philippa Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 7 1:42.79 Joshua Healey Canberra 20/10/07 Burley Griffin October Meet 8 1:44.04 Alec Morris Woden 2/02/08 Queanbeyan Leagues 9 1:47.39 James Harris Woden 22/09/07 Woden National and State Quali 10 1:49.21 Cameron Tysoe Ginninderra 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007

12 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:22.83 Jayden Malala Woden 23/02/08 NSW Country Championships 2 1:23.30 Andy Chen Ginninderra 22/09/07 Woden National and State Quali 3 1:24.01 Josh Lind Queanbeyan 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 4 1:25.52 Jacob Randell Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 5 1:26.72 William Downing Burley Griffin 23/02/08 NSW Country Championships 6 1:27.51 Ryan Hore Vikings 17/11/07 ACT Summer 7 1:30.01 Declan Moore Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 8 1:30.20 Matt Riddell Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 9 1:31.25 Angus Dibden Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 10 1:32.65 Nathan Seddon Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi

13 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:13.64 Andy Chen Ginninderra 9/04/08 Australian Age Championships 2 1:19.64 Nic McClelland Canberra 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 3 1:23.92 James Dowden Burley Griffin 23/02/08 NSW Country Championships 4 1:24.61 Ryan Hore Vikings 23/02/08 NSW Country Championships 5 1:25.55 James Ashurst Telopea 23/02/08 NSW Country Championships 6 1:26.21 Bradley Jones Queanbeyan 2/02/08 Queanbeyan Leagues 7 1:30.14 Hugo Morris Woden 2/02/08 Queanbeyan Leagues 8 1:31.39 Kieran Dabrowski Woden 1/12/07 Canberra Christmas Classic 9 1:32.18 David McMillan Canberra 2/04/08 ASC 10 1:32.36 Nathan Seddon Woden 2/04/08 ASC

14 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:15.81 Don Rocha Woden 1/12/07 Canberra Christmas Classic 2 1:18.22 Michael Gillard Ginninderra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 3 1:20.25 Michael Humphries Woden 23/02/08 NSW Country Championships 4 1:21.31 Nic McClelland Canberra 2/04/08 ASC 5 1:27.16 Sam Lane Woden 2/02/08 Queanbeyan Leagues 6 1:29.84 Matthew Benda Ginninderra 29/02/08 Ginninderra Club Night 7 1:33.06 Luke Abberton Vikings 2/02/08 Queanbeyan Leagues 8 1:34.97 Christopher Lam Ginninderra 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 9 1:36.08 Jack Bigmore Canberra 20/01/08 Bells and Foxys SS: Meet 2 10 1:38.03 Jake Gatica Telopea 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007

15 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:14.42 Peter Bennett CRUIZ 22/09/07 Woden National and State Quali 2 1:15.04 Don Rocha Woden 23/02/08 NSW Country Championships 3 1:17.73 Ciaran Plenty Woden 17/11/07 ACT Summer 4 1:18.98 Nigel Hinder Canberra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 5 1:19.77 Brendan O'Dea Canberra 20/10/07 Burley Griffin October Meet 6 1:20.31 Lachlan Grimm Vikings 2/04/08 ASC 7 1:20.34 David Pollock Vikings 22/09/07 Woden National and State Quali 8 1:22.18 Christopher McClelland Canberra 22/09/07 Woden National and State Quali 9 1:22.19 Dylan Appelqvist Telopea 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 10 1:26.25 Zach Bowden Woden 11/11/07 Batemans Bay

16 years 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:10.25 George Pulley Ginninderra 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 2 1:11.97 Zane Jordan Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 1:12.57 Daniel Philippa Vikings 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 4 1:13.04 Peter Bennett CRUIZ 23/02/08 NSW Country Championships 5 1:16.66 Mark Edmondson Burley Griffin 2/02/08 Queanbeyan Leagues 6 1:18.00 Niall Jacobsen Vikings 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 7 1:18.11 Geoff Godkin Goulburn 22/09/07 Woden National and State Quali 8 1:18.68 Brent Jobling Woden 22/09/07 Woden National and State Quali 9 1:21.09 Dylan Appelqvist Telopea 2/04/08 ASC 10 1:22.17 Tim Bennett CRUIZ 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007

17 & Over 100m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:09.31 Max Ireland Ginninderra 9/11/07 Speedo AIS International 2 1:13.17 Mark Edmondson Burley Griffin 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 1:13.52 Richard Eliason Ginninderra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 4 1:14.73 Luke Hinchcliffe CRUIZ 22/09/07 Woden National and State Quali 5 1:15.25 Brent Jobling Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 6 1:16.11 Simon Branston Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 7 1:20.39 Hamish Wise Canberra 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 8 1:22.27 Luke Harvey Telopea 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007

9 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:53.66 Eli Gatica Telopea 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4

10 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:25.06 Tasman Calver Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 2 3:38.74 Nicholas Starkey Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 3:40.11 Sean Stratton Woden 1/12/07 Canberra Christmas Classic 4 3:44.70 Liam Barber Telopea 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 5 3:52.64 Alexander Ryan Telopea 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 6 4:26.04 Travis Elliott Queanbeyan 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4

11 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:12.63 Antonio Barbaro Ginninderra 17/11/07 ACT Summer 2 3:21.53 Angus Dibden Ginninderra 29/02/08 Ginninderra Club Night 3 3:25.97 Lachlan Trabinger Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 4 3:35.22 Ben Osborne Queanbeyan 24/11/07 Narooma 5 3:43.90 Shaun Philippa Vikings 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3 6 3:52.96 Riley Nelson Goulburn 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 7 3:58.65 James Harris Woden 22/09/07 Woden National and State Quali 8 4:13.43 Thomas Harrison Burley Griffin 20/01/08 Bells and Foxys SS: Meet 2

12 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:00.64 Jayden Malala Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 2 3:01.20 Josh Lind Queanbeyan 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 3:09.09 William Downing Burley Griffin 12/01/08 NSW 10/U - 12 Years Age Champi 4 3:10.05 Jacob Randell Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 5 3:12.29 Ryan Hore Vikings 20/10/07 Burley Griffin October Meet 6 3:16.23 Angus Dibden Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 7 3:20.84 Nathan Seddon Woden 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3 8 3:21.69 Thomas Ramsay Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 9 3:22.08 Declan Moore Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 10 3:23.62 Liam Stratton Woden 17/11/07 ACT Summer

13 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:51.94 Andy Chen Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 2 2:55.32 Nic McClelland Canberra 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 3 3:02.76 James Dowden Burley Griffin 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 4 3:05.32 Ryan Hore Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 5 3:09.03 James Ashurst Telopea 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 6 3:14.61 Kieran Dabrowski Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 7 3:25.78 Craig Stratton Woden 20/01/08 Bells and Foxys SS: Meet 2 8 3:29.90 Finbar Pearson Telopea 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 9 3:39.50 Mitchell Reid Goulburn 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4

14 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:47.64 Don Rocha Woden 1/12/07 Canberra Christmas Classic 2 2:50.12 Michael Gillard Ginninderra 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 3 3:00.38 Michael Humphries Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 4 3:16.01 Matthew Benda Ginninderra 20/01/08 Bells and Foxys SS: Meet 2

15 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:42.04 Peter Bennett CRUIZ 22/09/07 Woden National and State Quali 2 2:47.07 Don Rocha Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 3 2:52.45 Ciaran Plenty Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 4 2:54.39 Nigel Hinder Canberra 17/11/07 ACT Summer 5 2:54.49 Dylan Appelqvist Telopea 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 6 2:58.38 Brendan O'Dea Canberra 20/10/07 Burley Griffin October Meet 7 3:01.36 Lachlan Grimm Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 8 3:11.91 Daniel Steemson Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi

16 years 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:35.28 George Pulley Ginninderra 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 2 2:40.35 Peter Bennett CRUIZ 23/02/08 NSW Country Championships 3 2:45.05 Daniel Philippa Vikings 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 4 2:50.92 Brent Jobling Woden 22/09/07 Woden National and State Quali 5 2:57.30 Geoff Godkin Goulburn 22/09/07 Woden National and State Quali 6 3:01.65 Tim Bennett CRUIZ 20/10/07 Burley Griffin October Meet

17 & Over 200m Breast
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:35.39 Max Ireland Ginninderra 9/11/07 Speedo AIS International 2 2:40.10 Richard Eliason Ginninderra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 3 2:46.19 Brent Jobling Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 4 2:53.27 Hamish Wise Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi

8 & Under 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 50.40 Brodie Widdowson Woden 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 2 53.09 Blake Ivery Woden 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 3 54.01 Jarrod Barber Telopea 1/12/07 Canberra Christmas Classic 4 56.63 Tim Dutton Canberra 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 5 57.70 Lachlan Osborne ACT 9/03/08 Speedo Sprint Series Finals 6 59.44 Wolfram O'Connor Canberra 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 7 1:00.05 Duncan Ledger Burley Griffin 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 8 1:01.77 Patrick Howard Woden 20/01/08 Bells and Foxys SS: Meet 2 9 1:04.08 Vincent Clarke Ginninderra 20/10/07 Burley Griffin October Meet 10 1:04.39 Nicholas Lawlis Queanbeyan 13/10/07 Canberra ASC Summer Pentathlon

9 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 41.68 Jarod Watson ACT 9/03/08 Speedo Sprint Series Finals 2 44.84 Andrew Martine Woden 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 3 45.78 James Hanson Telopea 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 4 47.11 Eli Gatica Telopea 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 5 47.14 Nathan De Meillon Vikings 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 6 47.52 Nathan Organ Woden 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 7 47.62 Jackson Savage Queanbeyan 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 8 48.05 Kieran Organ Woden 2/02/08 Queanbeyan Leagues 9 48.89 Lachlan Webb Vikings 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 10 49.36 James Ashleigh Telopea 9/12/07 Wagga Wagga

10 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 35.64 Alexander Ryan Telopea 1/12/07 Canberra Christmas Classic 2 39.17 Ayrton Kiraly Woden 2/02/08 Queanbeyan Leagues 3 39.28 Tasman Calver ACT 30/03/08 James Brophy Inter-district In 4 41.25 Daniel Hearle Queanbeyan 8/12/07 Eden 5 41.53 William Laird Queanbeyan 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 6 41.68 Sean Stratton Woden 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 7 42.75 Jonathon Krause Ginninderra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 8 44.83 Liam Barber Telopea 1/12/07 Canberra Christmas Classic 9 44.95 Edward Barker Vikings 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 10 47.03 Nicholas Starkey Canberra 20/01/08 Bells and Foxys SS: Meet 2

11 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 34.93 Toomas Mirlieb Canberra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 2 35.51 Alec Morris Woden 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 3 36.26 Lachlan Trabinger Vikings 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 4 36.69 Antonio Barbaro Ginninderra 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 5 37.71 Cameron Tysoe ACT 9/03/08 Speedo Sprint Series Finals 6 40.26 Thomas Harrison Burley Griffin 20/10/07 Burley Griffin October Meet 7 41.28 Angus Dibden Telopea 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 8 42.54 Joshua Healey Canberra 20/10/07 Burley Griffin October Meet 9 43.67 James Harris Woden 22/09/07 Woden National and State Quali 10 43.80 Dylan Booth Ginninderra 20/01/08 Bells and Foxys SS: Meet 2

12 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 30.43 Andy Chen Ginninderra 13/10/07 Canberra ASC Summer Pentathlon 2 31.36 Thomas McKinlay ACT 9/03/08 Speedo Sprint Series Finals 3 31.76 Sean Maloney Woden 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 4 32.52 Jayden Malala ACT 9/03/08 Speedo Sprint Series Finals 5 33.15 Declan Moore Canberra 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 6 34.97 Toomas Mirlieb Canberra 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 7 35.36 Luke Tebb Burley Griffin 23/02/08 NSW Country Championships 8 35.65 Nathan Seddon Woden 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 9 35.86 Ryan Hore Vikings 24/11/07 Narooma 10 35.98 William Downing Burley Griffin 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats

13 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 30.24 Andy Chen Ginninderra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 2 30.43 Hugo Morris Woden 23/02/08 NSW Country Championships 3 30.88 Sam Lane Woden 20/10/07 Burley Griffin October Meet 4 31.24 James Ashurst ACT 30/03/08 James Brophy Inter-district In 5 31.39 William Pulley Ginninderra 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 6 32.87 Thomas McKinlay ACT 30/03/08 James Brophy Inter-district In 7 33.03 Craig Stratton Woden 10/02/08 Speedo Sprint Series ACT Heats 8 33.11 James Gibson ACT 9/03/08 Speedo Sprint Series Finals 9 33.56 Jackson Wright Burley Griffin 1/12/07 Canberra Christmas Classic 10 33.82 Justin Trabinger Vikings 2/04/08 ASC

14 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 28.35 Nathan Miller ACT 30/03/08 James Brophy Inter-district In 2 28.50 Ryan Miller ACT 30/03/08 James Brophy Inter-district In 3 31.20 Jordan Hamilton Canberra 2/02/08 Queanbeyan Leagues 4 31.25 Sam Lane Woden 2/02/08 Queanbeyan Leagues 5 31.59 Luke Abberton Vikings 23/02/08 NSW Country Championships 6 32.10 Michael Humphries Woden 1/12/07 Canberra Christmas Classic 7 32.36 Georgi Marinov Queanbeyan 20/10/07 Burley Griffin October Meet 8 34.64 Nic McClelland Canberra 2/04/08 ASC 9 34.79 Michael Gillard Ginninderra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 10 36.62 Zachary Dowse Burley Griffin 2/04/08 ASC

15 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 28.27 Ciaran Plenty Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 2 28.49 Christopher McClelland Canberra 2/04/08 ASC 3 29.68 Nicholas Honey Canberra 2/02/08 Queanbeyan Leagues 4 30.00 Ben Trabinger Vikings 2/04/08 ASC 5 30.33 Dimitri Markakis Canberra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 6 30.53 Patrick Hudson Ginninderra 23/02/08 NSW Country Championships 7 30.86 Mitchell Nemec Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 8 31.23 Gareth Thomas Ginninderra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 9 31.59 Zach Bowden Woden 11/11/07 Batemans Bay 10 32.45 Jordan Hamilton Canberra 2/04/08 ASC

16 years 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 25.24 Ben Treffers Burley Griffin 9/11/07 Speedo AIS International 2 28.01 Zane Jordan Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 28.37 Peter Bennett CRUIZ 2/04/08 ASC 4 28.38 Niall Jacobsen Vikings 1/12/07 Canberra Christmas Classic 5 28.89 Jackson Taylor-Grant Ginninderra 20/10/07 Burley Griffin October Meet 6 29.12 Sean Roderick Ginninderra 20/10/07 Burley Griffin October Meet 7 29.15 George Pulley Ginninderra 23/02/08 NSW Country Championships 8 29.27 Mark Edmondson Burley Griffin 2/02/08 Queanbeyan Leagues 9 32.21 Tim Bennett CRUIZ 20/10/07 Burley Griffin October Meet 10 32.22 Aiden Fitzgerald Ginninderra 2/04/08 ASC

17 & Over 50m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 24.18 Adam Pine Ginninderra 22/03/08 Telstra Australian Championshi 2 26.98 Gary Odewahn Telopea 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 27.38 Nik Kobetsky Ginninderra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 4 27.43 Matt D'Arcy Vikings 2/04/08 ASC 5 27.53 Brendan Rocha Woden 23/02/08 NSW Country Championships 6 27.75 Yoichi Kobayashi Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 7 27.90 Luke Hinchcliffe CRUIZ 17/11/07 ACT Summer 8 27.91 Mark Edmondson Burley Griffin 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 9 28.30 Max Ireland Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 10 28.83 Sebastian Tazreiter Vikings 1/12/07 Canberra Christmas Classic

9 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:50.49 Eli Gatica Telopea 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 2 1:56.94 Lachlan Webb Vikings 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 3 1:59.92 Nathan Organ Woden 2/02/08 Queanbeyan Leagues 4 2:09.87 Jarrod Barber Telopea 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4

10 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:17.03 Alexander Ryan Telopea 23/02/08 NSW Country Championships 2 1:29.87 Tasman Calver Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 1:39.17 Sean Stratton Woden 2/02/08 Queanbeyan Leagues 4 1:40.03 Liam Barber Telopea 22/09/07 Woden National and State Quali 5 1:50.14 Edward Barker Vikings 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 6 1:54.67 William Laird Queanbeyan 2/02/08 Queanbeyan Leagues 7 1:55.84 Jordan Welch Ginninderra 2/02/08 Queanbeyan Leagues 8 1:59.43 Nicholas Starkey Canberra 2/02/08 Queanbeyan Leagues

11 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:19.27 Alec Morris Woden 12/01/08 NSW 10/U - 12 Years Age Champi 2 1:19.32 Toomas Mirlieb Canberra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 3 1:20.15 Lachlan Trabinger Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 4 1:30.63 Cameron Tysoe Ginninderra 20/01/08 Bells and Foxys SS: Meet 2 5 1:42.04 James Harris Woden 22/09/07 Woden National and State Quali 6 1:50.60 Jordan Welch Ginninderra 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3

12 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:07.86 Andy Chen Ginninderra 22/09/07 Woden National and State Quali 2 1:09.40 William Pulley Ginninderra 22/09/07 Woden National and State Quali 3 1:09.68 Thomas McKinlay Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 4 1:09.88 Sean Maloney Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 5 1:13.08 Jayden Malala Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 6 1:13.16 Declan Moore Canberra 12/01/08 NSW 10/U - 12 Years Age Champi 7 1:15.57 Thomas Ramsay Ginninderra 23/02/08 NSW Country Championships 8 1:17.18 Luke Tebb Burley Griffin 23/02/08 NSW Country Championships 9 1:20.40 Toomas Mirlieb Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 10 1:21.47 Alec Morris Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi

13 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:04.21 Hugo Morris Woden 9/04/08 Australian Age Championships 2 1:04.68 Andy Chen Ginninderra 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 3 1:07.26 William Pulley Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 4 1:09.70 Luke Abberton Vikings 22/09/07 Woden National and State Quali 5 1:10.37 Sam Lane Woden 20/10/07 Burley Griffin October Meet 6 1:10.92 James Ashurst Telopea 23/02/08 NSW Country Championships 7 1:14.04 Declan Moore Canberra 2/04/08 ASC 8 1:16.28 James Gibson Canberra 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 9 1:16.86 Jackson Wright Burley Griffin 1/12/07 Canberra Christmas Classic 10 1:18.57 Ryan Hore Vikings 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3

14 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:01.80 Nathan Miller Telopea 9/04/08 Australian Age Championships 2 1:03.56 Ryan Miller Telopea 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 1:08.26 Luke Abberton Vikings 23/02/08 NSW Country Championships 4 1:09.17 Sam Lane Woden 23/02/08 NSW Country Championships 5 1:13.94 Georgi Marinov Queanbeyan 22/09/07 Woden National and State Quali 6 1:33.69 Alex Ramsay Ginninderra 2/04/08 ASC

15 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 1:04.23 Ciaran Plenty Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 2 1:04.49 Nicholas Honey Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 1:04.50 Patrick Hudson Ginninderra 29/02/08 Ginninderra Club Night 4 1:05.88 Mitchell Nemec Telopea 2/04/08 ASC 5 1:07.28 David Pollock Vikings 22/09/07 Woden National and State Quali 6 1:09.55 William Barker Vikings 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3 7 1:11.87 Dylan Appelqvist Telopea 20/10/07 Burley Griffin October Meet 8 1:14.27 Lachlan Grimm Vikings 24/11/07 Narooma 9 1:22.07 Daniel Steemson Vikings 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4

16 years 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 54.93 Ben Treffers Burley Griffin 9/04/08 Australian Age Championships 2 1:01.95 Niall Jacobsen Vikings 23/02/08 NSW Country Championships 3 1:02.90 Zane Jordan Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 4 1:04.31 Peter Bennett CRUIZ 23/02/08 NSW Country Championships 5 1:04.66 Mark Edmondson Burley Griffin 1/12/07 Canberra Christmas Classic 6 1:06.20 George Pulley Ginninderra 23/02/08 NSW Country Championships 7 1:08.94 Brent Jobling Woden 22/09/07 Woden National and State Quali 8 1:13.11 Tim Bennett CRUIZ 20/10/07 Burley Griffin October Meet

17 & Over 100m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 52.13 Adam Pine Ginninderra 22/03/08 Telstra Australian Championshi 2 57.77 Haydn Marsh Ginninderra 22/02/08 Speedo AIS International 3 59.82 Yoichi Kobayashi Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 4 1:01.13 Matt D'Arcy Vikings 2/04/08 ASC 5 1:02.18 Gary Odewahn Telopea 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 6 1:02.34 Nik Kobetsky Ginninderra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 7 1:03.96 Luke Hinchcliffe CRUIZ 23/02/08 NSW Country Championships 8 1:04.10 Mark Edmondson Burley Griffin 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 9 1:05.31 Sebastian Tazreiter Vikings 1/12/07 Canberra Christmas Classic 10 1:10.30 Hamish Wise Canberra 2/04/08 ASC

9 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 4:15.61 Eli Gatica Telopea 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4

10 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:58.65 Alexander Ryan Telopea 20/01/08 Bells and Foxys SS: Meet 2 2 3:44.49 Liam Barber Telopea 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 3 3:56.86 Sean Stratton Woden 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3

11 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:59.67 Alec Morris Woden 17/11/07 ACT Summer 2 3:00.08 Lachlan Trabinger Vikings 17/11/07 ACT Summer

12 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:28.57 William Pulley Ginninderra 22/09/07 Woden National and State Quali 2 2:32.48 Andy Chen Ginninderra 22/09/07 Woden National and State Quali 3 2:35.11 Declan Moore Canberra 2/02/08 Queanbeyan Leagues 4 2:38.14 Sean Maloney Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 5 2:48.03 Jayden Malala Woden 12/01/08 NSW 10/U - 12 Years Age Champi 6 2:58.83 Alec Morris Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 7 3:01.26 William Downing Burley Griffin 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3

13 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:21.05 Hugo Morris Woden 9/04/08 Australian Age Championships 2 2:21.43 Andy Chen Ginninderra 9/04/08 Australian Age Championships 3 2:24.88 William Pulley Ginninderra 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 4 2:37.61 Luke Abberton Vikings 22/09/07 Woden National and State Quali 5 2:56.00 James Gibson Canberra 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 6 2:58.53 James Ashurst Telopea 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3

14 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:35.29 Luke Abberton Vikings 2/02/08 Queanbeyan Leagues

15 years 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:22.05 Robert Albertson-Kill Telopea 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 2 2:23.32 Mitchell Nemec Telopea 23/02/08 NSW Country Championships 3 2:32.74 Nicholas Honey Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi

17 & Over 200m Fly
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:07.47 Yoichi Kobayashi Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 2 2:34.82 Hamish Wise Canberra 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 3 2:42.04 Brent Jobling Woden 20/10/07 Burley Griffin October Meet

9 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:25.85 Eli Gatica Telopea 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 2 3:41.30 Vasa Fedorow Telopea 17/11/07 ACT Summer 3 3:44.69 Kieran Organ Woden 11/11/07 Bells and Foxys SS: Goulburn 4 3:47.11 Lachlan Webb Vikings 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 5 3:47.25 Jarod Watson Telopea 13/10/07 Canberra ASC Summer Pentathlon 6 3:53.34 Nathan Organ Woden 22/09/07 Woden National and State Quali 7 3:53.98 Nathan De Meillon Vikings 13/10/07 Canberra ASC Summer Pentathlon 8 3:54.82 William Crowe Canberra 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3 9 4:07.61 Jarrod Barber Telopea 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 10 4:36.59 Jack Brinkley Vikings 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3

10 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 3:01.01 Tasman Calver Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 2 3:09.28 Ayrton Kiraly Woden 20/01/08 Bells and Foxys SS: Meet 2 3 3:11.46 Alexander Ryan Telopea 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 4 3:24.59 Sean Stratton Woden 13/10/07 Canberra ASC Summer Pentathlon 5 3:25.47 Liam Barber Telopea 1/12/07 Canberra Christmas Classic 6 3:25.60 Edward Barker Vikings 6/04/08 Bells and Foxys SS: Meet 4 7 3:31.03 Jonathon Krause Ginninderra 29/02/08 Ginninderra Club Night 8 3:34.02 Nicholas Starkey Canberra 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3 9 3:37.33 Daniel Hearle Queanbeyan 13/10/07 Canberra ASC Summer Pentathlon 10 3:39.16 Jordan Welch Ginninderra 20/01/08 Bells and Foxys SS: Meet 2

11 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:51.19 Alec Morris Woden 12/01/08 NSW 10/U - 12 Years Age Champi 2 2:52.94 Lachlan Trabinger Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 2:59.48 Antonio Barbaro Ginninderra 13/10/07 Canberra ASC Summer Pentathlon 4 3:01.53 Cameron Tysoe Ginninderra 17/11/07 ACT Summer 5 3:02.56 Toomas Mirlieb Canberra 20/10/07 Burley Griffin October Meet 6 3:05.39 Angus Dibden Telopea 20/10/07 Burley Griffin October Meet 7 3:10.24 Joshua Healey Canberra 20/10/07 Burley Griffin October Meet 8 3:23.38 Thomas Harrison Burley Griffin 11/11/07 Bells and Foxys SS: Goulburn 9 3:23.76 Dylan Booth Ginninderra 2/03/08 Bells and Foxys SS: Meet 3 10 3:26.63 James Harris Woden 22/09/07 Woden National and State Quali

12 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:32.48 Andy Chen Ginninderra 13/10/07 Canberra ASC Summer Pentathlon 2 2:36.34 Jayden Malala Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 2:40.21 Thomas McKinlay Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 4 2:42.12 Sean Maloney Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 5 2:42.92 Declan Moore Canberra 12/01/08 NSW 10/U - 12 Years Age Champi 6 2:43.01 Matt Riddell Canberra 2/04/08 ASC 7 2:49.60 Ryan Hore Vikings 24/11/07 Narooma 8 2:51.69 William Downing Burley Griffin 1/12/07 Canberra Christmas Classic 9 2:52.38 Jacob Randell Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 9 2:52.38 Josh Lind Queanbeyan 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi

13 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:23.58 Andy Chen Ginninderra 23/02/08 NSW Country Championships 2 2:31.46 Hugo Morris Woden 23/02/08 NSW Country Championships 3 2:31.50 William Pulley Ginninderra 23/02/08 NSW Country Championships 4 2:37.37 Ryan Hore Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 5 2:38.56 Nic McClelland Canberra 23/02/08 NSW Country Championships 6 2:38.63 Nick Philippa Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 7 2:39.10 James Dowden Burley Griffin 23/02/08 NSW Country Championships 8 2:39.34 Sam Lane Woden 11/11/07 Batemans Bay 9 2:40.03 Declan Moore Canberra 2/04/08 ASC 10 2:42.44 Justin Trabinger Vikings 2/04/08 ASC

14 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:33.20 Sam Lane Woden 23/02/08 NSW Country Championships 2 2:34.25 Luke Abberton Vikings 23/02/08 NSW Country Championships 3 2:37.26 Jordan Hamilton Canberra 13/10/07 Canberra ASC Summer Pentathlon 4 2:41.19 Michael Gillard Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 5 2:42.02 Kevin Wei Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 6 2:43.69 Michael Humphries Woden 23/02/08 NSW Country Championships 7 2:44.14 Alexander Hennig Ginninderra 20/10/07 Burley Griffin October Meet 8 2:49.62 Ryan Miller Telopea 2/04/08 ASC 9 2:56.90 Matthew Benda Ginninderra 20/01/08 Bells and Foxys SS: Meet 2 10 3:10.61 Jake Gatica Telopea 13/10/07 Canberra ASC Summer Pentathlon

15 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:23.93 Ciaran Plenty Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 2 2:25.07 Nicholas Honey Canberra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 3 2:25.64 Patrick Hudson Ginninderra 23/02/08 NSW Country Championships 4 2:28.89 Mitchell Nemec Telopea 2/04/08 ASC 5 2:30.22 Christopher McClelland Canberra 22/09/07 Woden National and State Quali 6 2:35.00 Dylan Appelqvist Telopea 20/10/07 Burley Griffin October Meet 7 2:38.16 Lachlan Grimm Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 8 2:39.65 William Barker Vikings 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 9 2:39.93 Gareth Thomas Ginninderra 1/12/07 Canberra Christmas Classic 10 2:42.35 Zach Bowden Woden 11/11/07 Batemans Bay

16 years 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:14.91 Ben Treffers Burley Griffin 15/02/08 NSW State Open Championships 2 2:17.25 Zane Jordan Woden 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 3 2:20.17 Peter Bennett CRUIZ 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 4 2:22.86 George Pulley Ginninderra 20/10/07 Burley Griffin October Meet 5 2:23.23 Niall Jacobsen Vikings 15/02/08 NSW State Open Championships 6 2:28.85 Mark Edmondson Burley Griffin 20/10/07 Burley Griffin October Meet 7 2:28.95 Dylan Appelqvist Telopea 2/04/08 ASC 8 2:37.69 Jackson Taylor-Grant Ginninderra 20/10/07 Burley Griffin October Meet 9 2:40.19 Tim Bennett CRUIZ 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 10 2:43.07 Derek Bayley Vikings 2/04/08 ASC

17 & Over 200m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 2:24.11 Mark Edmondson Burley Griffin 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 2 2:24.95 Simon Branston Telopea 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 3 2:26.37 Hamish Wise Canberra 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 4 2:29.38 Sebastian Tazreiter Vikings 1/12/07 Canberra Christmas Classic 5 2:31.15 Matt D'Arcy Vikings 2/04/08 ASC 6 2:32.23 Luke Harvey Telopea 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 7 2:42.70 Jeremy Huntley Vikings 13/10/07 Canberra ASC Summer Pentathlon 8 2:43.48 Brent Jobling Woden 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007

12 years 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 5:49.83 Jayden Malala Woden 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 2 5:53.89 Declan Moore Canberra 17/11/07 ACT Summer

13 years 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 5:13.41 Andy Chen Ginninderra 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 2 5:33.58 Sam Lane Woden 22/09/07 Woden National and State Quali 3 5:35.74 James Dowden Burley Griffin 14/03/08 Canberra Labor Club ACT Champi 4 5:48.60 Hugo Morris Woden 2/02/08 Queanbeyan Leagues

14 years 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 5:28.76 Luke Abberton Vikings 2/02/08 Queanbeyan Leagues 2 6:01.23 Michael Gillard Ginninderra 28/09/07 Ginninderra Club Night

16 years 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 5:06.18 Niall Jacobsen Vikings 14/01/08 NSW 13-18 Years Age Championsh 2 5:08.25 Peter Bennett CRUIZ 20/10/07 Burley Griffin October Meet 3 5:19.68 George Pulley Ginninderra 3/11/07 Telopea Summer Meet 2007 4 5:40.06 Zane Jordan Woden 2/02/08 Queanbeyan Leagues

17 & Over 400m IM
Rank Time Name Team Date Meet --------------------------------------------------------------------------------------------- 1 5:11.95 Hamish Wise Canberra 20/10/07 Burley Griffin October Meet


Go back to the top of this page.