Winter 2004 Top 10 for 10 years Women


Short Course Ranking by Event (as at 30 September, 2004)
50m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 33.26 Chloe Yin Ginninderra 19/06/04 Ginninderra State & Country 2 33.51 Brianna Charteris CSD 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 3 34.40 Georgia Hardy ACT 26/09/04 NSW Short Course Developmen 4 35.19 Ashleigh Streatfield Vikings 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 5 36.36 Nicole Martine Telopea 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 6 36.58 Kate Allen CSD 28/08/04 Woden Double Meet 7 37.28 Monique Murphy Vikings 22/08/04 Kippax WDS Telopea Meet 8 37.83 Taylah Sek Queanbeyan 3/07/04 Victorian Country Short Cou 9 37.91 Rochelle Gardiner Burley Griffin 22/08/04 Kippax WDS Telopea Meet 10 37.98 Catriona Bisset Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C


100m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:12.42 Brianna Charteris CSD 17/09/04 NSW State Age Short Course 2 1:13.15 Chloe Yin Ginninderra 19/06/04 Ginninderra State & Country 3 1:14.49 Georgia Hardy Woden 28/08/04 Woden Double Meet 4 1:17.08 Ashleigh Streatfield Vikings 28/08/04 Woden Double Meet 5 1:19.64 Nicole Martine Telopea 28/08/04 Woden Double Meet 6 1:23.22 Sophie Silec Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 7 1:23.24 Kate Allen CSD 22/08/04 Kippax WDS Telopea Meet 8 1:23.31 Catriona Bisset Vikings 28/08/04 Woden Double Meet 9 1:25.12 Monique Murphy Vikings 22/08/04 Kippax WDS Telopea Meet 10 1:26.04 Taylah Sek Queanbeyan 3/07/04 Victorian Country Short Cou


200m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:43.02 Brianna Charteris CSD 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 2 2:46.91 Georgia Hardy Woden 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 3 2:52.29 Nicole Martine Telopea 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 4 2:53.20 Ashleigh Streatfield Vikings 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 5 3:16.83 Rochelle Gardiner Burley Griffin 12/09/04 TVSC Development Meet


400m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 5:38.96 Georgia Hardy Woden 28/08/04 Woden Double Meet 2 5:48.41 Ashleigh Streatfield Vikings 28/08/04 Woden Double Meet 3 6:29.24 Michaela Tazreiter Vikings 28/08/04 Woden Double Meet


50m Back

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 38.36 Chloe Yin Ginninderra 19/06/04 Ginninderra State & Country 2 39.05 Brianna Charteris CSD 28/08/04 Woden Double Meet 2 39.05 Ashleigh Streatfield Vikings 17/09/04 NSW State Age Short Course 4 39.61 Sarah Baker CSD 17/09/04 NSW State Age Short Course 5 40.29 Alissa Doran Telopea 17/09/04 NSW State Age Short Course 6 41.24 Georgia Hardy Woden 28/08/04 Woden Double Meet 7 42.58 Tina Gaudry CSD 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 8 42.90 Renata Krause Ginninderra 27/06/04 Kippax WDS Goulburn Meet 9 43.35 Kate Allen CSD 28/08/04 Woden Double Meet 10 43.80 Nicole Martine Telopea 8/05/04 CSD Winter Pentathlon


100m Back

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:22.92 Brianna Charteris CSD 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 2 1:24.40 Ashleigh Streatfield Vikings 17/09/04 NSW State Age Short Course 3 1:24.86 Sarah Baker CSD 17/09/04 NSW State Age Short Course 4 1:25.89 Chloe Yin Ginninderra 19/06/04 Ginninderra State & Country 5 1:29.00 Georgia Hardy Woden 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 6 1:30.34 Nicole Martine Telopea 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 7 1:31.29 Natasha Ryan Telopea 22/08/04 Kippax WDS Telopea Meet 8 1:33.10 Samantha Marceddo Burley Griffin 22/08/04 Kippax WDS Telopea Meet 9 1:35.26 Catriona Bisset Vikings 28/08/04 Woden Double Meet 10 1:36.20 Monique Murphy Vikings 22/08/04 Kippax WDS Telopea Meet


200m Back

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:54.05 Brianna Charteris CSD 12/09/04 TVSC Development Meet 2 3:08.96 Georgia Hardy Woden 28/08/04 Woden Double Meet 3 3:59.34 Tahlia Davidson Woden 25/07/04 Kippax WDS Woden Meet


50m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 40.25 Chloe Yin Ginninderra 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 2 43.71 Brianna Charteris CSD 28/08/04 Woden Double Meet 3 44.07 Alissa Doran Telopea 17/09/04 NSW State Age Short Course 4 44.84 Sarah Baker CSD 17/09/04 NSW State Age Short Course 5 45.16 Ashleigh Streatfield Vikings 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 6 45.78 Nicole Martine Telopea 8/05/04 CSD Winter Pentathlon 7 46.76 Georgia Hardy ACT 26/09/04 NSW Short Course Developmen 8 49.90 Sophie Silec Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 9 50.87 Catriona Bisset Vikings 8/05/04 CSD Winter Pentathlon 10 50.95 Kate Allen CSD 28/08/04 Woden Double Meet


100m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:28.71 Chloe Yin Ginninderra 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 2 1:33.82 Brianna Charteris CSD 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 3 1:36.39 Alissa Doran Telopea 17/09/04 NSW State Age Short Course 4 1:36.57 Nicole Martine Telopea 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 5 1:37.66 Ashleigh Streatfield Vikings 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 6 1:37.67 Sarah Baker CSD 17/09/04 NSW State Age Short Course 7 1:44.32 Rhianna Goldstein Telopea 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 8 1:45.87 Catriona Bisset Vikings 28/08/04 Woden Double Meet 9 1:50.24 Georgia Hardy Woden 19/06/04 Ginninderra State & Country 10 1:50.55 Kate Allen CSD 22/08/04 Kippax WDS Telopea Meet


200m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 3:18.62 Brianna Charteris CSD 12/09/04 TVSC Development Meet 2 3:25.85 Nicole Martine Telopea 28/08/04 Woden Double Meet 3 3:38.63 Rhianna Goldstein Telopea 25/07/04 Kippax WDS Woden Meet 4 3:54.58 Samantha Marceddo Burley Griffin 25/07/04 Kippax WDS Woden Meet


50m Fly

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 37.12 Chloe Yin Ginninderra 19/06/04 Ginninderra State & Country 2 37.72 Brianna Charteris CSD 17/09/04 NSW State Age Short Course 3 38.34 Alissa Doran Telopea 17/09/04 NSW State Age Short Course 4 40.46 Nicole Martine Telopea 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 5 40.80 Georgia Hardy Woden 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 6 41.40 Ashleigh Streatfield Vikings 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 7 42.38 Monique Murphy Vikings 22/08/04 Kippax WDS Telopea Meet 8 44.69 Taylah Sek Queanbeyan 3/07/04 Victorian Country Short Cou 9 45.01 Natasha Ryan Telopea 19/06/04 Ginninderra State & Country 10 45.21 Kate Allen CSD 8/05/04 CSD Winter Pentathlon


100m Fly

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:24.65 Brianna Charteris CSD 28/08/04 Woden Double Meet 2 1:29.13 Chloe Yin Ginninderra 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 3 1:31.66 Nicole Martine Telopea 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 4 1:36.05 Ashleigh Streatfield Vikings 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 5 1:36.48 Georgia Hardy Woden 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 6 1:48.20 Michaela Tazreiter Vikings 28/08/04 Woden Double Meet 7 1:58.39 Monique Murphy Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C


100m IM

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:23.54 Brianna Charteris CSD 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 2 1:25.55 Ashleigh Streatfield Vikings 28/08/04 Woden Double Meet 3 1:27.05 Nicole Martine Telopea 28/08/04 Woden Double Meet 4 1:32.46 Georgia Hardy Woden 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 5 1:34.41 Rhianna Goldstein Telopea 12/09/04 TVSC Development Meet 6 1:35.38 Kate Allen CSD 8/05/04 CSD Winter Pentathlon 7 1:36.78 Renata Krause Ginninderra 12/09/04 TVSC Development Meet 8 1:37.04 Natasha Ryan Telopea 22/08/04 Kippax WDS Telopea Meet 9 1:37.41 Rochelle Gardiner Burley Griffin 12/09/04 TVSC Development Meet 10 1:37.56 Catriona Bisset Vikings 8/05/04 CSD Winter Pentathlon


200m IM

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:56.20 Brianna Charteris CSD 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 2 2:57.91 Chloe Yin Ginninderra 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 3 3:06.40 Nicole Martine Telopea 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 4 3:09.78 Ashleigh Streatfield Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 5 3:14.97 Georgia Hardy Woden 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 6 3:29.34 Natasha Ryan Telopea 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 7 3:31.79 Samantha Marceddo Burley Griffin 22/08/04 Kippax WDS Telopea Meet 8 3:50.10 Taylor Fox CSD 22/08/04 Kippax WDS Telopea Meet 9 3:53.71 Rochelle Gardiner Burley Griffin 22/08/04 Kippax WDS Telopea Meet


Go back to the top of this page.

Go back to Top 10 Page.

Go back to this season's Meet Results Page.