Winter 2004 Top 10 for 17 and over Men


Short Course Ranking by Event (as at 30 September, 2004)
50m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 24.10 Tristan Jones Woden 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 2 24.36 Luke Hinchcliffe Canberra 28/08/04 Woden Double Meet 3 24.54 Kiernan McGill Telopea 17/09/04 NSW State Age Short Course 4 24.59 Nik Kobetsky Telopea 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 5 24.66 Dax Foster Ginninderra 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 6 24.97 Ben Martin Woden 17/09/04 NSW State Age Short Course 7 26.60 Jonathon Maclean Woden 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 8 27.12 Greg Brewer Telopea 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 9 27.68 Nicholas Wilkinson CSD 8/05/04 CSD Winter Pentathlon 10 28.55 Thomas Hamers-Smith Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C


100m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 52.65 Tristan Jones Woden 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 2 53.43 Luke Hinchcliffe Canberra 17/09/04 NSW State Age Short Course 3 54.26 Kiernan McGill Telopea 17/09/04 NSW State Age Short Course 4 54.69 Dax Foster Ginninderra 19/06/04 Ginninderra State & Country 5 55.29 Ben Martin Woden 17/09/04 NSW State Age Short Course 6 55.44 Nik Kobetsky Telopea 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 7 56.22 Robbie Skillman Goulburn 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 8 58.19 Jonathon Maclean Woden 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 9 58.60 Alexander Templeton Canberra 3/07/04 Victorian Country Short Cou 10 59.64 Ben Huntley Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C


200m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:00.86 Robbie Skillman Goulburn 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 2 2:05.80 Nik Kobetsky Telopea 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 3 2:08.50 Alexander Templeton Canberra 3/07/04 Victorian Country Short Cou


400m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 4:13.77 Kiernan McGill Telopea 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 2 4:25.86 Robbie Skillman Goulburn 27/06/04 Kippax WDS Goulburn Meet


50m Back

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 27.71 Kiernan McGill Telopea 17/09/04 NSW State Age Short Course 2 28.45 Nik Kobetsky Telopea 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 3 28.87 Luke Hinchcliffe Canberra 17/09/04 NSW State Age Short Course 4 29.02 Tristan Jones Woden 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 5 29.14 Dax Foster Ginninderra 8/05/04 CSD Winter Pentathlon 6 29.66 Kieran Frost Telopea 17/09/04 NSW State Age Short Course 7 30.20 Ben Huntley Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 8 34.61 Nicholas Wilkinson CSD 8/05/04 CSD Winter Pentathlon


100m Back

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 59.77 Kiernan McGill Telopea 17/09/04 NSW State Age Short Course 2 1:00.84 Tristan Jones Woden 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 3 1:01.88 Luke Hinchcliffe Canberra 17/09/04 NSW State Age Short Course 4 1:02.23 Nik Kobetsky Telopea 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 5 1:05.31 Ben Huntley Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 6 1:08.88 Alexander Templeton Canberra 3/07/04 Victorian Country Short Cou 7 1:11.02 Jonathon Maclean Woden 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C


200m Back

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:27.91 Alexander Templeton Canberra 3/07/04 Victorian Country Short Cou 2 2:28.23 Ben Huntley Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C


50m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 29.31 Tristan Jones Woden 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 2 30.03 Dax Foster Ginninderra 25/09/04 2004 Telstra Australian Sho 3 30.16 Jon Slater Ginninderra 25/09/04 2004 Telstra Australian Sho 4 30.75 Ben Martin Woden 17/09/04 NSW State Age Short Course 5 31.12 Greg Brewer Telopea 25/09/04 2004 Telstra Australian Sho 6 31.21 Kiernan McGill Telopea 17/09/04 NSW State Age Short Course 7 33.25 Luke Hinchcliffe Canberra 28/08/04 Woden Double Meet 8 35.33 Thomas Hamers-Smith Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 9 35.48 Mark Slockee Telopea 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 10 37.47 Nicholas Wilkinson CSD 8/05/04 CSD Winter Pentathlon


100m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:04.29 Tristan Jones Woden 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 2 1:05.47 Jon Slater Ginninderra 25/09/04 2004 Telstra Australian Sho 3 1:05.67 Dax Foster Ginninderra 25/09/04 2004 Telstra Australian Sho 4 1:06.76 Greg Brewer Telopea 25/09/04 2004 Telstra Australian Sho 5 1:07.75 Ben Martin Woden 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 6 1:07.93 Kieran Frost Telopea 17/09/04 NSW State Age Short Course 7 1:09.31 Kiernan McGill Telopea 17/09/04 NSW State Age Short Course 8 1:12.23 Robbie Skillman Goulburn 28/08/04 Woden Double Meet 9 1:14.86 Thomas Hamers-Smith Vikings 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 10 1:17.04 Alexander Templeton Canberra 3/07/04 Victorian Country Short Cou


200m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:22.44 Dax Foster Ginninderra 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 2 2:23.29 Greg Brewer Telopea 25/09/04 2004 Telstra Australian Sho 3 2:23.79 Tristan Jones Woden 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 4 2:28.35 Jon Slater Ginninderra 7/08/04 NSW State Open SC Champions 5 2:30.75 Ben Martin Woden 17/07/04 NSW Country Short Course Ch


50m Fly

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 25.65 Kiernan McGill Telopea 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 2 26.56 Tristan Jones Woden 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 3 27.14 Nik Kobetsky Telopea 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 4 27.20 Luke Hinchcliffe Canberra 7/08/04 NSW State Open SC Champions 4 27.20 Dax Foster Ginninderra 8/05/04 CSD Winter Pentathlon 6 27.29 Ben Martin Woden 17/09/04 NSW State Age Short Course 7 27.34 Robbie Skillman Goulburn 28/08/04 Woden Double Meet 8 29.66 Mark Slockee Telopea 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 9 29.97 Ben Huntley Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 10 30.02 Jonathon Maclean Woden 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C


100m Fly

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 57.43 Kiernan McGill Telopea 17/09/04 NSW State Age Short Course 2 59.53 Jon Slater Ginninderra 7/08/04 NSW State Open SC Champions 3 59.63 Tristan Jones Woden 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 4 59.99 Robbie Skillman Goulburn 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 5 1:00.24 Dax Foster Ginninderra 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 6 1:00.64 Nik Kobetsky Telopea 7/08/04 NSW State Open SC Champions 7 1:03.01 Luke Hinchcliffe Canberra 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 8 1:03.66 Jonathon Maclean Woden 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 9 1:05.71 Thomas Hamers-Smith Vikings 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 10 1:08.76 Alexander Templeton Canberra 3/07/04 Victorian Country Short Cou


200m Fly

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:10.64 Jon Slater Ginninderra 7/08/04 NSW State Open SC Champions 2 2:17.18 Robbie Skillman Goulburn 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 3 2:34.64 Alexander Templeton Canberra 3/07/04 Victorian Country Short Cou


100m IM

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 59.10 Tristan Jones Woden 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 2 59.83 Jon Slater Ginninderra 25/09/04 2004 Telstra Australian Sho 3 1:00.75 Dax Foster Ginninderra 19/06/04 Ginninderra State & Country 4 1:01.78 Kiernan McGill Telopea 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 5 1:02.45 Luke Hinchcliffe Canberra 28/08/04 Woden Double Meet 6 1:02.70 Robbie Skillman Goulburn 28/08/04 Woden Double Meet 7 1:05.83 Nik Kobetsky Telopea 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 8 1:06.86 Ben Martin Woden 28/08/04 Woden Double Meet 9 1:08.88 Al Maciver Queanbeyan 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi


200m IM

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:07.50 Tristan Jones Woden 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 2 2:09.26 Jon Slater Ginninderra 25/09/04 2004 Telstra Australian Sho 3 2:10.92 Dax Foster Ginninderra 8/05/04 CSD Winter Pentathlon 4 2:12.19 Kiernan McGill Telopea 17/09/04 NSW State Age Short Course 5 2:16.93 Robbie Skillman Goulburn 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 6 2:18.11 Luke Hinchcliffe Canberra 7/08/04 NSW State Open SC Champions 7 2:24.02 Alexander Templeton Canberra 3/07/04 Victorian Country Short Cou 8 2:26.61 Kieran Frost Telopea 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 9 2:28.57 Jonathon Maclean Woden 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 10 2:31.73 Ben Huntley Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C


Go back to the top of this page.

Go back to Top 10 Page.

Go back to this season's Meet Results Page.