Winter 2004 Top 10 for 16 years Men


Short Course Ranking by Event (as at 30 September, 2004)
50m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 24.75 Adam Bingham Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 2 25.35 Brendan Rocha Woden 28/08/04 Woden Double Meet 3 25.62 Pavel Cheimardinov Telopea 17/09/04 NSW State Age Short Course 4 25.82 John Morris Ginninderra 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 5 25.87 Vlad Adam Ginninderra 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 6 26.35 Ben Menzies Ginninderra 28/08/04 Woden Double Meet 7 27.49 John Warmenhoven Telopea 8/05/04 CSD Winter Pentathlon 8 27.73 Ryan Murphy Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 9 28.56 Kostya Panov Canberra 28/08/04 Woden Double Meet 10 29.39 Richard Eliason Canberra 28/08/04 Woden Double Meet


100m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 52.72 Adam Bingham Vikings 17/09/04 NSW State Age Short Course 2 55.17 Pavel Cheimardinov Telopea 17/09/04 NSW State Age Short Course 3 55.32 Vlad Adam Ginninderra 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 4 57.07 Brendan Rocha Woden 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 5 57.42 John Morris Ginninderra 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 6 57.96 John Warmenhoven Ginninderra 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 7 1:00.41 Ben Menzies Ginninderra 28/08/04 Woden Double Meet 8 1:01.33 Nuru Somi CSD 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 9 1:03.00 Ryan Murphy Vikings 23/05/04 Kippax WDS Burley Griffin M 10 1:03.57 Matthew Pollock Vikings 28/08/04 Woden Double Meet


200m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:54.16 Adam Bingham Vikings 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 2 2:01.31 Pavel Cheimardinov Telopea 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 3 2:05.45 John Morris Ginninderra 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 4 2:07.96 John Warmenhoven Woden 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 5 2:08.99 Brendan Briggs Telopea 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 6 2:09.92 Brendan Rocha Woden 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 7 2:18.65 Michael Thompson Vikings 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 8 2:27.73 Richard Eliason Canberra 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 9 2:27.76 Ryan Murphy Vikings 23/05/04 Kippax WDS Burley Griffin M 10 3:09.27 Michael Masters Queanbeyan 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C


400m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 3:58.43 Adam Bingham Vikings 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 2 4:15.17 Pavel Cheimardinov Telopea 7/08/04 NSW State Open SC Champions 3 4:27.65 John Warmenhoven Woden 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 4 4:29.65 John Morris Ginninderra 28/08/04 Woden Double Meet 5 4:30.90 Brendan Briggs Telopea 19/06/04 Ginninderra State & Country 6 4:48.05 Michael Thompson Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 7 7:05.30 Michael Masters Queanbeyan 22/07/04 Queanbeyan Time Trials


800m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 14:31.17 Michael Masters Queanbeyan 22/07/04 Queanbeyan Time Trials


1500m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 17:20.54 Pavel Cheimardinov Telopea 28/08/04 Woden Double Meet 2 24:46.35 Michael Masters Queanbeyan 7/08/04 Victorian 2004 SC Distance


50m Back

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 29.45 Brendan Rocha Woden 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 2 29.71 Adam Bingham Vikings 17/09/04 NSW State Age Short Course 3 30.23 Matthew Pollock Vikings 28/08/04 Woden Double Meet 4 30.27 John Warmenhoven Ginninderra 28/08/04 Woden Double Meet 5 30.40 John Morris Ginninderra 17/09/04 NSW State Age Short Course 6 31.34 Ben Menzies Ginninderra 28/08/04 Woden Double Meet 7 34.05 Robert Pitkethly Ginninderra 19/06/04 Ginninderra State & Country 8 35.85 Ryan Murphy Vikings 23/05/04 Kippax WDS Burley Griffin M 9 37.80 Jack Dolan Vikings 19/06/04 Ginninderra State & Country 10 39.51 Richard Eliason Canberra 8/05/04 CSD Winter Pentathlon


100m Back

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:02.81 Adam Bingham Vikings 17/09/04 NSW State Age Short Course 2 1:04.37 John Morris Ginninderra 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 3 1:04.45 John Warmenhoven Ginninderra 28/08/04 Woden Double Meet 4 1:05.74 Brendan Rocha Woden 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 5 1:09.30 Ben Menzies Ginninderra 19/06/04 Ginninderra State & Country 6 1:10.40 Matthew Pollock Vikings 28/08/04 Woden Double Meet 7 1:21.28 Michael Thompson Vikings 12/09/04 TVSC Development Meet 8 1:22.11 Jack Dolan Vikings 19/06/04 Ginninderra State & Country 9 1:41.48 Michael Masters Queanbeyan 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi


200m Back

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:15.27 Adam Bingham Vikings 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 2 2:19.55 John Morris Ginninderra 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 3 2:20.15 John Warmenhoven Ginninderra 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi


50m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 32.81 Brendan Briggs Telopea 7/08/04 NSW State Open SC Champions 2 33.36 John Warmenhoven Ginninderra 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 3 33.49 Brendan Rocha Woden 28/08/04 Woden Double Meet 4 35.47 Kostya Panov Canberra 28/08/04 Woden Double Meet 5 36.15 Robert Pitkethly Ginninderra 19/06/04 Ginninderra State & Country 6 36.33 Richard Eliason Canberra 8/05/04 CSD Winter Pentathlon 7 38.87 Michael Thompson Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 8 42.03 Jack Dolan Vikings 19/06/04 Ginninderra State & Country 9 1:08.18 Michael Masters Queanbeyan 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi


100m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:10.14 Brendan Briggs Telopea 7/08/04 NSW State Open SC Champions 2 1:11.36 John Warmenhoven Ginninderra 17/09/04 NSW State Age Short Course 3 1:14.33 Brendan Rocha Woden 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 4 1:16.55 Robert Pitkethly Ginninderra 28/08/04 Woden Double Meet 5 1:17.75 Richard Eliason Canberra 3/07/04 Victorian Country Short Cou 6 1:19.93 Michael Thompson Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 7 1:20.76 Kostya Panov Canberra 28/08/04 Woden Double Meet 8 1:21.20 Ryan Murphy Vikings 23/05/04 Kippax WDS Burley Griffin M 9 1:30.79 Jack Dolan Vikings 19/06/04 Ginninderra State & Country


200m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:32.88 Brendan Briggs Telopea 7/08/04 NSW State Open SC Champions 2 2:37.82 John Warmenhoven Ginninderra 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 3 2:47.37 Richard Eliason Canberra 3/07/04 Victorian Country Short Cou 4 2:56.94 Michael Thompson Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C


50m Fly

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 27.00 Adam Bingham Vikings 17/09/04 NSW State Age Short Course 2 27.21 Brendan Rocha Woden 28/08/04 Woden Double Meet 3 28.34 Pavel Cheimardinov Telopea 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 4 28.97 John Warmenhoven Ginninderra 17/09/04 NSW State Age Short Course 5 29.64 John Morris Ginninderra 17/09/04 NSW State Age Short Course 6 30.63 Nuru Somi CSD 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 7 31.21 Kostya Panov Canberra 28/08/04 Woden Double Meet 8 32.32 Robert Pitkethly Ginninderra 19/06/04 Ginninderra State & Country 9 33.86 Richard Eliason Canberra 8/05/04 CSD Winter Pentathlon 10 34.02 Michael Thompson Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C


100m Fly

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 59.37 Adam Bingham Vikings 7/08/04 NSW State Open SC Champions 2 1:02.77 Pavel Cheimardinov Telopea 17/09/04 NSW State Age Short Course 3 1:03.02 Brendan Rocha Woden 28/08/04 Woden Double Meet 4 1:05.16 Brendan Briggs Telopea 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 5 1:05.87 John Warmenhoven Ginninderra 28/08/04 Woden Double Meet 6 1:06.17 John Morris Ginninderra 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 7 1:06.28 Vlad Adam Ginninderra 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 8 1:11.66 Michael Thompson Vikings 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi


200m Fly

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:07.46 Adam Bingham Vikings 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 2 2:15.64 Pavel Cheimardinov Telopea 19/06/04 Ginninderra State & Country 3 2:23.89 Brendan Briggs Telopea 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 4 2:29.08 John Warmenhoven Ginninderra 28/08/04 Woden Double Meet


100m IM

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:03.23 Brendan Rocha Woden 28/08/04 Woden Double Meet 2 1:04.38 Adam Bingham Vikings 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 3 1:10.10 Matthew Pollock Vikings 28/08/04 Woden Double Meet 4 1:10.47 Ben Menzies Ginninderra 28/08/04 Woden Double Meet 5 1:12.94 Robert Pitkethly Ginninderra 19/06/04 Ginninderra State & Country 6 1:13.50 Ryan Murphy Vikings 23/05/04 Kippax WDS Burley Griffin M 7 1:16.53 Richard Eliason Canberra 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 8 1:20.96 Jack Dolan Vikings 23/05/04 Kippax WDS Burley Griffin M


200m IM

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:16.08 Adam Bingham Vikings 17/09/04 NSW State Age Short Course 2 2:19.25 John Warmenhoven Ginninderra 17/09/04 NSW State Age Short Course 3 2:19.61 Pavel Cheimardinov Telopea 17/09/04 NSW State Age Short Course 4 2:21.86 Brendan Briggs Telopea 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 5 2:23.12 Brendan Rocha Woden 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 6 2:36.31 Robert Pitkethly Ginninderra 19/06/04 Ginninderra State & Country 7 2:38.46 Michael Thompson Vikings 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 8 2:45.12 Richard Eliason Canberra 28/08/04 Woden Double Meet 9 2:57.68 Jack Dolan Vikings 25/07/04 Kippax WDS Woden Meet


400m IM

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 4:56.79 Brendan Briggs Telopea 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 2 4:58.47 John Warmenhoven Ginninderra 19/06/04 Ginninderra State & Country 3 5:19.19 Brendan Rocha Woden 28/08/04 Woden Double Meet


Go back to the top of this page.

Go back to Top 10 Page.

Go back to this season's Meet Results Page.