Winter 2004 Top 10 for 15 years Men


Short Course Ranking by Event (as at 30 September, 2004)
50m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 24.82 Ben Grady Vikings 17/09/04 NSW State Age Short Course 2 25.57 John Morris Ginninderra 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 3 26.18 Brad Armstrong Goulburn 17/09/04 NSW State Age Short Course 4 26.84 Cameron Gledhill Telopea 28/08/04 Woden Double Meet 5 26.91 Matthew Pollock Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 6 27.20 Jeremy Huntley Vikings 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 7 28.34 Ben Wise Canberra 28/08/04 Woden Double Meet 8 28.62 Nuru Somi CSD 4/07/04 SCAT Winter Meet 2004 9 28.67 Lucas McCracken Ginninderra 28/08/04 Woden Double Meet 10 28.79 Hal Hewson Telopea 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C


100m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 54.32 Ben Grady Vikings 17/09/04 NSW State Age Short Course 2 56.88 Max Ireland Telopea 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 3 57.13 John Morris Ginninderra 19/06/04 Ginninderra State & Country 4 58.86 Brad Armstrong Goulburn 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 5 59.27 Matthew Pollock Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 6 59.83 Cameron Gledhill Telopea 19/06/04 Ginninderra State & Country 7 59.89 Jeremy Huntley Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 8 1:01.17 Ben Wise Canberra 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 9 1:02.99 Nuru Somi CSD 4/07/04 SCAT Winter Meet 2004 10 1:04.32 Hal Hewson Telopea 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C


200m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:01.71 Max Ireland Telopea 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 2 2:03.77 John Morris Ginninderra 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 3 2:10.64 Cameron Gledhill Telopea 19/06/04 Ginninderra State & Country 4 2:11.30 Brad Armstrong Goulburn 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 5 2:11.39 Ben Wise Canberra 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 6 2:14.93 Nuru Somi CSD 4/07/04 SCAT Winter Meet 2004


400m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 4:24.21 John Morris Ginninderra 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 2 4:32.68 Cameron Gledhill Telopea 19/06/04 Ginninderra State & Country 3 4:38.12 Ben Wise Canberra 28/08/04 Woden Double Meet


1500m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 18:11.73 Joshua Wood Vikings 28/08/04 Woden Double Meet


50m Back

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 29.34 Jeremy Huntley Vikings 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 2 29.72 Matthew Pollock Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 3 30.38 Ben Grady Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 4 30.72 John Morris Ginninderra 19/06/04 Ginninderra State & Country 5 32.19 Brad Armstrong Goulburn 28/08/04 Woden Double Meet 6 32.36 Ben Wise Canberra 28/08/04 Woden Double Meet 7 33.52 Lucas McCracken Ginninderra 28/08/04 Woden Double Meet 8 35.74 Hal Hewson Telopea 28/08/04 Woden Double Meet 9 35.75 Tom Lee Telopea 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 10 38.02 Damiano Memmolo Burley Griffin 23/05/04 Kippax WDS Burley Griffin M


100m Back

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:01.53 Jeremy Huntley Vikings 17/09/04 NSW State Age Short Course 2 1:04.06 John Morris Ginninderra 19/06/04 Ginninderra State & Country 3 1:06.11 Matthew Pollock Vikings 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 4 1:06.13 Ben Wise Canberra 17/09/04 NSW State Age Short Course 5 1:10.95 Brad Armstrong Goulburn 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 6 1:14.62 Lucas McCracken Ginninderra 19/06/04 Ginninderra State & Country 7 1:15.97 Tom Lee Telopea 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 8 1:18.70 Hal Hewson Telopea 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 9 1:26.39 Damiano Memmolo Burley Griffin 23/05/04 Kippax WDS Burley Griffin M


200m Back

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:16.37 Jeremy Huntley Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 2 2:18.99 John Morris Ginninderra 19/06/04 Ginninderra State & Country 3 2:21.56 Ben Wise Canberra 17/07/04 NSW Country Short Course Ch


50m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 31.01 Max Ireland Telopea 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 2 31.59 Cameron Gledhill Telopea 17/09/04 NSW State Age Short Course 3 34.95 Dale Bonner Ginninderra 28/08/04 Woden Double Meet 4 35.72 Brad Armstrong Goulburn 28/08/04 Woden Double Meet 5 37.43 Lucas McCracken Ginninderra 28/08/04 Woden Double Meet 6 40.23 Tom Lee Telopea 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C


100m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:07.31 Max Ireland Telopea 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 2 1:09.71 Cameron Gledhill Telopea 17/09/04 NSW State Age Short Course 3 1:15.67 Dale Bonner Ginninderra 17/09/04 NSW State Age Short Course 4 1:16.68 Brad Armstrong Goulburn 28/08/04 Woden Double Meet 5 1:18.13 Matthew Pollock Vikings 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 6 1:18.34 Ben Grady Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 7 1:22.55 Lucas McCracken Ginninderra 28/08/04 Woden Double Meet 8 1:24.54 Ben Wise Canberra 19/06/04 Ginninderra State & Country 9 1:28.45 Tom Lee Telopea 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C


200m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:27.39 Max Ireland Telopea 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 2 2:36.50 Cameron Gledhill Telopea 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 3 3:05.69 Tom Lee Telopea 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C


50m Fly

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 27.70 Ben Grady Vikings 17/09/04 NSW State Age Short Course 2 29.04 John Morris Ginninderra 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 3 30.51 Jeremy Huntley Vikings 28/08/04 Woden Double Meet 4 30.53 Cameron Gledhill Telopea 28/08/04 Woden Double Meet 5 30.77 Lucas McCracken Ginninderra 28/08/04 Woden Double Meet 6 30.85 Dale Bonner Ginninderra 28/08/04 Woden Double Meet 7 31.51 Nuru Somi CSD 4/07/04 SCAT Winter Meet 2004 8 31.58 Ben Wise Canberra 28/08/04 Woden Double Meet 9 33.52 Tom Lee Telopea 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C


100m Fly

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 59.96 Ben Grady Vikings 17/09/04 NSW State Age Short Course 2 1:05.81 John Morris Ginninderra 19/06/04 Ginninderra State & Country 3 1:09.77 Ben Wise Canberra 28/08/04 Woden Double Meet 4 1:10.23 Hal Hewson Telopea 28/08/04 Woden Double Meet 5 1:14.42 Tom Lee Telopea 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C


100m IM

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:02.16 Max Ireland Telopea 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 2 1:05.79 Cameron Gledhill Telopea 28/08/04 Woden Double Meet 3 1:06.93 Matthew Pollock Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 4 1:07.79 Ben Grady Vikings 28/08/04 Woden Double Meet 5 1:09.73 John Morris Ginninderra 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 6 1:12.39 Lucas McCracken Ginninderra 28/08/04 Woden Double Meet 7 1:13.08 Nuru Somi CSD 4/07/04 SCAT Winter Meet 2004 8 1:15.63 Tom Lee Telopea 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 9 1:16.86 Damiano Memmolo Burley Griffin 23/05/04 Kippax WDS Burley Griffin M


200m IM

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:12.23 Max Ireland Telopea 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 2 2:15.63 Cameron Gledhill Telopea 17/09/04 NSW State Age Short Course 3 2:23.15 Matthew Pollock Vikings 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 4 2:28.52 Ben Wise Canberra 3/07/04 Victorian Country Short Cou 5 2:41.02 Tom Lee Telopea 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 6 2:51.75 Damiano Memmolo Burley Griffin 23/05/04 Kippax WDS Burley Griffin M


400m IM

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 5:10.34 Cameron Gledhill Telopea 28/08/04 Woden Double Meet 2 5:13.31 Joshua Wood Vikings 28/08/04 Woden Double Meet


Go back to the top of this page.

Go back to Top 10 Page.

Go back to this season's Meet Results Page.