Winter 2004 Top 10 for 14 years Men


Short Course Ranking by Event (as at 30 September, 2004)
50m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 26.62 Haydn Marsh Vikings 17/09/04 NSW State Age Short Course 2 26.63 Luke Harvey Telopea 17/09/04 NSW State Age Short Course 3 26.69 Matthew D'Arcy Vikings 17/09/04 NSW State Age Short Course 4 27.70 Sebastian Tazreiter Vikings 28/08/04 Woden Double Meet 5 28.12 Matthew Worley ACT 26/09/04 NSW Short Course Developmen 6 28.58 Trent Pattenden Vikings 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 7 28.61 Dale Bonner Ginninderra 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 8 28.64 Michael Hutcheson Vikings 28/08/04 Woden Double Meet 8 28.64 Stewart Thompson Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 10 28.78 Joshua Wood Vikings 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi


100m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 57.17 Haydn Marsh Vikings 17/09/04 NSW State Age Short Course 2 57.53 Matthew D'Arcy Vikings 17/09/04 NSW State Age Short Course 3 57.91 Luke Harvey Telopea 17/09/04 NSW State Age Short Course 4 59.47 Sebastian Tazreiter Vikings 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 5 59.58 Martin Pollock Vikings 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 6 1:00.65 Tom Brewer Telopea 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 7 1:00.90 Trent Pattenden Vikings 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 8 1:01.19 Joshua Wood Vikings 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 9 1:02.43 Stewart Thompson Vikings 28/08/04 Woden Double Meet 10 1:02.54 Dale Bonner Ginninderra 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C


200m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:06.31 Matthew D'Arcy Vikings 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 2 2:08.01 Martin Pollock Vikings 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 3 2:10.16 Trent Pattenden Vikings 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 4 2:17.28 Stewart Thompson Vikings 12/09/04 TVSC Development Meet 5 2:22.40 Ben Wise Canberra 23/05/04 Kippax WDS Burley Griffin M 6 2:29.19 Michael Hutcheson Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 7 2:36.43 Maximiliano Alcazar-Steve Vikings 25/07/04 Kippax WDS Woden Meet 8 2:38.47 Nathan Kuster CSD 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 9 2:42.68 Callum Birtles Queanbeyan 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C


400m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 4:34.56 Trent Pattenden Vikings 19/06/04 Ginninderra State & Country 2 4:42.56 Stewart Thompson Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 3 4:45.68 Joshua Wood Vikings 19/06/04 Ginninderra State & Country 4 5:01.99 Tomas Leifheit Woden 28/08/04 Woden Double Meet 5 5:05.92 Josh Manuatu Goulburn 28/08/04 Woden Double Meet 6 5:18.48 Michael Hutcheson Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 7 5:37.31 Nathan Kuster CSD 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 8 5:51.79 Fred Marlton Ginninderra 28/08/04 Woden Double Meet 9 5:58.76 Corey Elton Queanbeyan 22/07/04 Queanbeyan Time Trials 10 6:30.68 Callum Birtles Queanbeyan 22/07/04 Queanbeyan Time Trials


800m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 9:21.67 Trent Pattenden Vikings 28/08/04 Woden Double Meet 2 9:31.55 Sebastian Tazreiter Vikings 28/08/04 Woden Double Meet 3 10:22.33 Josh Manuatu Goulburn 28/08/04 Woden Double Meet 4 12:12.63 Corey Elton Queanbeyan 22/07/04 Queanbeyan Time Trials 5 13:30.49 Callum Birtles Queanbeyan 22/07/04 Queanbeyan Time Trials


1500m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 22:31.28 Corey Elton Queanbeyan 22/07/04 Queanbeyan Time Trials 2 25:22.65 Callum Birtles Queanbeyan 22/07/04 Queanbeyan Time Trials


50m Back

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 30.49 Haydn Marsh Vikings 17/09/04 NSW State Age Short Course 2 30.90 Luke Harvey Telopea 17/09/04 NSW State Age Short Course 3 31.12 Matthew D'Arcy Vikings 28/08/04 Woden Double Meet 4 32.10 Simon Branston Telopea 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 5 32.49 Ben Wise Canberra 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 6 32.85 Stewart Thompson Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 7 32.96 Matthew Worley CSD 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 8 33.11 Joshua Wood Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 9 33.68 Tom Brewer Telopea 19/06/04 Ginninderra State & Country 10 33.91 Dominique Brieger Telopea 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C


100m Back

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:04.50 Haydn Marsh Vikings 17/09/04 NSW State Age Short Course 2 1:05.21 Luke Harvey Telopea 17/09/04 NSW State Age Short Course 3 1:06.62 Ben Wise Canberra 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 4 1:08.42 Matthew D'Arcy Vikings 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 5 1:08.73 Simon Branston Telopea 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 6 1:08.88 Sebastian Tazreiter Vikings 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 7 1:09.39 Martin Pollock Vikings 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 8 1:09.59 Joshua Wood Vikings 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 9 1:11.06 Stewart Thompson Vikings 28/08/04 Woden Double Meet 10 1:11.12 Matthew Worley CSD 17/07/04 NSW Country Short Course Ch


200m Back

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:25.46 Ben Wise Canberra 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 2 2:28.09 Stewart Thompson Vikings 28/08/04 Woden Double Meet 3 2:29.52 Simon Branston Telopea 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 4 2:29.97 Luke Harvey Telopea 28/08/04 Woden Double Meet 5 2:31.91 Joshua Wood Vikings 19/06/04 Ginninderra State & Country 6 2:32.29 Matthew Worley CSD 28/08/04 Woden Double Meet 7 2:43.37 Fred Marlton Ginninderra 28/08/04 Woden Double Meet


50m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 33.73 Martin Pollock Vikings 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 2 34.20 Simon Branston Telopea 17/09/04 NSW State Age Short Course 3 35.01 Tom Brewer Telopea 19/06/04 Ginninderra State & Country 4 35.29 Dale Bonner Ginninderra 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 5 35.90 Trent Pattenden Vikings 28/08/04 Woden Double Meet 6 36.33 Haydn Marsh Vikings 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 7 36.40 Stewart Thompson Vikings 28/08/04 Woden Double Meet 8 36.63 Joshua Wood Vikings 19/06/04 Ginninderra State & Country 9 36.82 Michael Hutcheson Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 10 38.07 Matthew D'Arcy Vikings 8/05/04 CSD Winter Pentathlon


100m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:12.70 Martin Pollock Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 2 1:13.19 Simon Branston Telopea 17/09/04 NSW State Age Short Course 3 1:13.93 Haydn Marsh Vikings 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 4 1:14.06 Tom Brewer Telopea 19/06/04 Ginninderra State & Country 5 1:16.32 Dale Bonner Ginninderra 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 6 1:18.20 Joshua Wood Vikings 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 7 1:19.22 Michael Hutcheson Vikings 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 8 1:19.78 Stewart Thompson Vikings 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 9 1:20.53 Luke Harvey Telopea 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 10 1:21.77 Trent Pattenden Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C


200m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:38.39 Martin Pollock Vikings 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 2 2:42.80 Simon Branston Telopea 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 3 2:58.82 Michael Hutcheson Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 4 3:08.15 Corey Elton Queanbeyan 28/08/04 Woden Double Meet 5 3:13.69 Fred Marlton Ginninderra 28/08/04 Woden Double Meet 6 3:13.75 Ben Goodyer Burley Griffin 23/05/04 Kippax WDS Burley Griffin M


50m Fly

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 27.03 Haydn Marsh Vikings 17/09/04 NSW State Age Short Course 2 27.74 Matthew D'Arcy Vikings 17/09/04 NSW State Age Short Course 3 29.96 Luke Harvey Telopea 28/08/04 Woden Double Meet 4 30.21 Tom Brewer Telopea 19/06/04 Ginninderra State & Country 5 30.22 Joshua Wood Vikings 19/06/04 Ginninderra State & Country 6 30.65 Trent Pattenden Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 7 30.82 Stewart Thompson Vikings 28/08/04 Woden Double Meet 8 30.83 Matthew Worley ACT 26/09/04 NSW Short Course Developmen 9 30.91 Sebastian Tazreiter Vikings 28/08/04 Woden Double Meet 10 31.10 Dale Bonner Ginninderra 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C


100m Fly

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 58.96 Haydn Marsh Vikings 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 2 1:01.26 Matthew D'Arcy Vikings 17/09/04 NSW State Age Short Course 3 1:05.05 Luke Harvey Telopea 17/09/04 NSW State Age Short Course 4 1:05.66 Tom Brewer Telopea 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 5 1:05.90 Joshua Wood Vikings 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 6 1:07.03 Sebastian Tazreiter Vikings 28/08/04 Woden Double Meet 7 1:08.02 Stewart Thompson Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 8 1:08.05 Trent Pattenden Vikings 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 9 1:09.11 Matthew Worley CSD 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 10 1:10.09 Dale Bonner Ginninderra 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C


200m Fly

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:30.78 Sebastian Tazreiter Vikings 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 2 2:31.10 Joshua Wood Vikings 19/06/04 Ginninderra State & Country 3 2:47.91 Matthew Worley CSD 23/05/04 Kippax WDS Burley Griffin M 4 3:07.60 Corey Elton Queanbeyan 28/08/04 Woden Double Meet


100m IM

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:08.59 Luke Harvey Telopea 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 2 1:08.70 Matthew D'Arcy Vikings 28/08/04 Woden Double Meet 3 1:08.92 Martin Pollock Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 4 1:09.67 Simon Branston Telopea 28/08/04 Woden Double Meet 5 1:09.68 Joshua Wood Vikings 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 6 1:09.83 Tom Brewer Telopea 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 7 1:11.43 Stewart Thompson Vikings 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 8 1:13.67 Trent Pattenden Vikings 19/06/04 Ginninderra State & Country 9 1:15.99 Matthew Worley ACT 26/09/04 NSW Short Course Developmen 10 1:17.64 Corey Elton Queanbeyan 12/09/04 TVSC Development Meet


200m IM

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:16.81 Haydn Marsh Vikings 17/09/04 NSW State Age Short Course 2 2:20.66 Martin Pollock Vikings 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 3 2:20.90 Luke Harvey Telopea 17/09/04 NSW State Age Short Course 4 2:22.09 Tom Brewer Telopea 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 5 2:24.89 Simon Branston Telopea 17/09/04 NSW State Age Short Course 6 2:25.50 Matthew D'Arcy Vikings 17/09/04 NSW State Age Short Course 7 2:26.96 Joshua Wood Vikings 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 8 2:27.45 Sebastian Tazreiter Vikings 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 9 2:28.21 Stewart Thompson Vikings 17/09/04 NSW State Age Short Course 10 2:28.73 Ben Wise Canberra 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C


400m IM

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 5:02.96 Haydn Marsh Vikings 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 2 5:06.32 Stewart Thompson Vikings 28/08/04 Woden Double Meet 3 5:15.24 Luke Harvey Telopea 28/08/04 Woden Double Meet 4 5:16.23 Sebastian Tazreiter Vikings 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 5 5:24.63 Simon Branston Telopea 28/08/04 Woden Double Meet 6 6:00.93 Corey Elton Queanbeyan 28/08/04 Woden Double Meet 7 8:23.60 Callum Birtles Queanbeyan 22/07/04 Queanbeyan Time Trials


Go back to the top of this page.

Go back to Top 10 Page.

Go back to this season's Meet Results Page.