Winter 2004 Top 10 for 13 years Men


Short Course Ranking by Event (as at 30 September, 2004)
50m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 26.97 Yoichi Kobayashi Telopea 17/09/04 NSW State Age Short Course 2 27.86 Nino Bogojevic Queanbeyan 28/08/04 Woden Double Meet 3 28.35 Eamonn McGill ACT 26/09/04 NSW Short Course Developmen 4 28.50 Sebastian Tazreiter Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 5 28.59 Brad Brown ACT 26/09/04 NSW Short Course Developmen 6 29.03 Geoff Godkin Goulburn 28/08/04 Woden Double Meet 7 29.28 Bart Badalassi Vikings 28/08/04 Woden Double Meet 8 29.40 Timothy Sheppard Woden 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 9 29.52 Simon Branston Telopea 8/05/04 CSD Winter Pentathlon 10 29.82 Josh Manuatu Goulburn 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C


100m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 58.23 Yoichi Kobayashi Telopea 17/09/04 NSW State Age Short Course 2 1:01.01 Sebastian Tazreiter Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 3 1:01.14 Nino Bogojevic Queanbeyan 17/09/04 NSW State Age Short Course 4 1:03.01 Timothy Sheppard Woden 28/08/04 Woden Double Meet 5 1:03.42 Geoff Godkin Goulburn 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 6 1:03.83 Brad Brown Queanbeyan 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 7 1:04.38 Josh Manuatu Goulburn 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 8 1:04.78 Eamonn McGill Telopea 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 9 1:04.83 Niall Jacobsen Vikings 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 10 1:06.71 Bart Badalassi Vikings 19/06/04 Ginninderra State & Country


200m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:11.71 Sebastian Tazreiter Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 2 2:18.23 Timothy Sheppard Woden 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 3 2:18.37 Nino Bogojevic Queanbeyan 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 4 2:21.85 Niall Jacobsen Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 5 2:21.88 Josh Manuatu Goulburn 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 6 2:26.20 Brad Brown Queanbeyan 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 7 2:30.26 Timothy Cameron Vikings 25/07/04 Kippax WDS Woden Meet 8 2:32.85 Glen Scott CSD 25/07/04 Kippax WDS Woden Meet 9 2:34.85 David Robertson Telopea 12/09/04 TVSC Development Meet 10 2:48.66 Daniel Philippa Vikings 25/07/04 Kippax WDS Woden Meet


400m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 4:41.60 Timothy Sheppard Woden 7/08/04 NSW State Open SC Champions 2 4:42.97 Sebastian Tazreiter Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 3 4:58.46 Niall Jacobsen Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 4 4:58.62 Josh Manuatu Goulburn 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 5 5:05.37 Brad Brown Queanbeyan 28/08/04 Woden Double Meet 6 5:25.27 Nicolas Alcazar-Stevens Vikings 28/08/04 Woden Double Meet 7 5:53.71 Vitha Tickner Burley Griffin 28/08/04 Woden Double Meet


800m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 9:41.57 Timothy Sheppard Woden 28/08/04 Woden Double Meet 2 10:18.01 Nino Bogojevic Queanbeyan 28/08/04 Woden Double Meet 3 11:01.52 Brad Brown Queanbeyan 22/07/04 Queanbeyan Time Trials


1500m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 20:32.88 Brad Brown Queanbeyan 22/07/04 Queanbeyan Time Trials


50m Back

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 31.74 Yoichi Kobayashi Telopea 17/09/04 NSW State Age Short Course 2 33.15 Sebastian Tazreiter Vikings 8/05/04 CSD Winter Pentathlon 3 33.16 James Maddess Ginninderra 19/06/04 Ginninderra State & Country 4 33.69 Geoff Godkin Goulburn 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 5 33.73 Simon Branston Telopea 8/05/04 CSD Winter Pentathlon 6 33.77 Timothy Sheppard Woden 28/08/04 Woden Double Meet 7 34.48 Brad Brown ACT 26/09/04 NSW Short Course Developmen 8 35.26 Bart Badalassi Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 9 35.67 Josh Manuatu Goulburn 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 10 35.89 Christopher P Hall-Travin CSD 8/05/04 CSD Winter Pentathlon


100m Back

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:05.90 Yoichi Kobayashi Telopea 17/09/04 NSW State Age Short Course 2 1:09.05 Timothy Sheppard Woden 17/09/04 NSW State Age Short Course 3 1:10.24 Sebastian Tazreiter Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 4 1:12.56 Nino Bogojevic Queanbeyan 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 5 1:14.10 Geoff Godkin Goulburn 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 6 1:15.91 James Maddess Ginninderra 19/06/04 Ginninderra State & Country 7 1:16.03 Hamish Wise Canberra 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 8 1:17.09 Brad Brown Queanbeyan 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 9 1:17.27 Josh Manuatu Goulburn 23/05/04 Kippax WDS Burley Griffin M 10 1:18.98 Christopher P Hall-Travin CSD 19/06/04 Ginninderra State & Country


200m Back

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:50.94 Hamish Wise Canberra 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 2 2:55.37 Nicolas Alcazar-Stevens Vikings 25/07/04 Kippax WDS Woden Meet 3 2:58.25 Brent Jobling Woden 28/08/04 Woden Double Meet


50m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 35.24 Simon Branston Telopea 8/05/04 CSD Winter Pentathlon 1 35.24 Christopher P Hall-Travin CSD 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 3 36.13 Bart Badalassi Vikings 19/06/04 Ginninderra State & Country 4 36.66 Ganan Yin Ginninderra 17/09/04 NSW State Age Short Course 5 38.01 Brad Brown ACT 26/09/04 NSW Short Course Developmen 6 38.11 Timothy Sheppard Woden 28/08/04 Woden Double Meet 7 38.44 Geoff Godkin Goulburn 28/08/04 Woden Double Meet 8 39.56 Vitha Tickner Burley Griffin 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 9 39.81 Daniel Philippa Vikings 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 10 39.91 Eamonn McGill ACT 26/09/04 NSW Short Course Developmen


100m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:17.32 Christopher P Hall-Travin CSD 17/09/04 NSW State Age Short Course 2 1:19.25 Bart Badalassi Vikings 17/09/04 NSW State Age Short Course 3 1:21.80 Timothy Sheppard Woden 28/08/04 Woden Double Meet 4 1:23.33 Daniel Philippa Vikings 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 5 1:24.37 Brad Brown Queanbeyan 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 6 1:24.54 Geoff Godkin Goulburn 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 7 1:25.33 Nino Bogojevic Queanbeyan 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 8 1:28.11 Joshua Baker CSD 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 9 1:28.32 Vitha Tickner Burley Griffin 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 10 1:29.62 Eamonn McGill Telopea 28/08/04 Woden Double Meet


200m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:48.42 Christopher P Hall-Travin CSD 28/08/04 Woden Double Meet 2 2:59.30 Brad Brown Queanbeyan 28/08/04 Woden Double Meet 3 2:59.43 Bart Badalassi Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 4 3:04.99 Daniel Philippa Vikings 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 5 3:10.20 Timothy Cameron Vikings 25/07/04 Kippax WDS Woden Meet 6 3:12.31 David Robertson Telopea 25/07/04 Kippax WDS Woden Meet 7 3:12.60 Brent Jobling Woden 28/08/04 Woden Double Meet 8 3:25.32 Joshua Baker CSD 23/05/04 Kippax WDS Burley Griffin M 9 3:32.92 Sergey KLESHNEV Telopea 12/09/04 TVSC Development Meet 10 3:36.95 Peter Walton Vikings 12/09/04 TVSC Development Meet


50m Fly

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 29.07 Yoichi Kobayashi Telopea 17/09/04 NSW State Age Short Course 2 30.31 Nino Bogojevic Queanbeyan 17/09/04 NSW State Age Short Course 3 30.62 Eamonn McGill ACT 26/09/04 NSW Short Course Developmen 4 31.18 Sebastian Tazreiter Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 5 31.88 Brad Brown ACT 26/09/04 NSW Short Course Developmen 6 32.83 Niall Jacobsen Vikings 28/08/04 Woden Double Meet 7 32.99 James Maddess Ginninderra 19/06/04 Ginninderra State & Country 8 33.28 Simon Branston Telopea 8/05/04 CSD Winter Pentathlon 9 33.59 Christopher P Hall-Travin CSD 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 10 33.91 Geoff Godkin Goulburn 19/06/04 Ginninderra State & Country


100m Fly

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:02.26 Yoichi Kobayashi Telopea 17/09/04 NSW State Age Short Course 2 1:07.58 Nino Bogojevic Queanbeyan 17/09/04 NSW State Age Short Course 3 1:08.47 Sebastian Tazreiter Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 4 1:11.32 Timothy Sheppard Woden 25/07/04 Kippax WDS Woden Meet 5 1:13.23 Niall Jacobsen Vikings 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 6 1:18.42 Eamonn McGill Telopea 19/06/04 Ginninderra State & Country 7 1:18.64 Hamish Wise Canberra 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 8 1:18.66 Josh Manuatu Goulburn 19/06/04 Ginninderra State & Country 9 1:19.36 Geoff Godkin Goulburn 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 10 1:21.00 Mark Edmondson Burley Griffin 28/08/04 Woden Double Meet


200m Fly

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:22.99 Yoichi Kobayashi Telopea 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 2 2:28.76 Sebastian Tazreiter Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 3 2:40.03 Nino Bogojevic Queanbeyan 28/08/04 Woden Double Meet 4 2:59.54 Mark Edmondson Burley Griffin 28/08/04 Woden Double Meet 5 3:00.91 Timothy Cameron Vikings 25/07/04 Kippax WDS Woden Meet


100m IM

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:09.35 Yoichi Kobayashi Telopea 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 2 1:12.84 Christopher P Hall-Travin CSD 28/08/04 Woden Double Meet 3 1:12.91 Brad Brown ACT 26/09/04 NSW Short Course Developmen 4 1:14.38 Josh Manuatu Goulburn 23/05/04 Kippax WDS Burley Griffin M 5 1:15.86 Eamonn McGill ACT 26/09/04 NSW Short Course Developmen 6 1:17.10 Bart Badalassi Vikings 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 7 1:17.19 Niall Jacobsen Vikings 28/08/04 Woden Double Meet 8 1:18.16 Timothy Cameron Vikings 25/07/04 Kippax WDS Woden Meet 9 1:20.38 Hamish Wise Canberra 23/05/04 Kippax WDS Burley Griffin M 10 1:21.00 Jake Silvestro Ginninderra 12/09/04 TVSC Development Meet


200m IM

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:24.80 Yoichi Kobayashi Telopea 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 2 2:27.74 Timothy Sheppard Woden 17/09/04 NSW State Age Short Course 3 2:28.73 Sebastian Tazreiter Vikings 8/05/04 CSD Winter Pentathlon 4 2:31.66 Simon Branston Telopea 8/05/04 CSD Winter Pentathlon 5 2:37.05 Geoff Godkin Goulburn 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 6 2:37.27 Christopher P Hall-Travin CSD 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 7 2:39.03 Niall Jacobsen Vikings 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 8 2:39.48 Nino Bogojevic Queanbeyan 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 9 2:41.51 Brad Brown Queanbeyan 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 10 2:41.94 Josh Manuatu Goulburn 17/07/04 NSW Country Short Course Ch


400m IM

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 5:12.13 Timothy Sheppard Woden 28/08/04 Woden Double Meet 2 5:31.91 Nino Bogojevic Queanbeyan 28/08/04 Woden Double Meet 3 5:36.65 Geoff Godkin Goulburn 28/08/04 Woden Double Meet 4 5:43.18 Brad Brown Queanbeyan 28/08/04 Woden Double Meet 5 6:02.90 Mark Edmondson Burley Griffin 28/08/04 Woden Double Meet


Go back to the top of this page.

Go back to Top 10 Page.

Go back to this season's Meet Results Page.