Winter 2004 Top 10 for 12 years Men


Short Course Ranking by Event (as at 30 September, 2004)
50m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 27.84 George Pulley Telopea 17/09/04 NSW State Age Short Course 2 30.32 Mitchell Nemec Telopea 28/08/04 Woden Double Meet 3 30.72 Nathan Brooker Canberra 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 4 31.22 Dylan Appelqvist Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 5 31.30 Peter Bennett Canberra 8/05/04 CSD Winter Pentathlon 6 31.33 Ganan Yin Ginninderra 28/08/04 Woden Double Meet 7 31.37 Joss Whitford CSD 28/08/04 Woden Double Meet 8 31.41 David Pollock Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 9 31.63 Zach Bowden Queanbeyan 28/08/04 Woden Double Meet 10 32.07 Rhys McDonald CSD 19/06/04 Ginninderra State & Country


100m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:00.25 George Pulley Telopea 17/09/04 NSW State Age Short Course 2 1:01.86 Nino Bogojevic Queanbeyan 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 3 1:05.46 Ben Treffers Burley Griffin 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 4 1:06.11 Mitchell Nemec Telopea 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 5 1:06.13 David Pollock Vikings 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 6 1:06.93 Peter Bennett Canberra 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 7 1:06.99 Dylan Appelqvist Vikings 28/08/04 Woden Double Meet 8 1:07.73 Nicholas Duncan Vikings 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 9 1:07.80 Rhys McDonald CSD 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 10 1:07.88 Ganan Yin Ginninderra 28/08/04 Woden Double Meet


200m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:16.52 George Pulley Telopea 19/06/04 Ginninderra State & Country 2 2:19.38 Nino Bogojevic Queanbeyan 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 3 2:22.35 Ben Treffers Burley Griffin 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 4 2:26.13 Dylan Appelqvist Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 5 2:27.00 Rhys McDonald CSD 12/09/04 TVSC Development Meet 6 2:27.23 Peter Bennett Canberra 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 7 2:30.88 Nicholas Duncan Vikings 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 8 2:31.09 Robert Albertson-Kill Telopea 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 9 2:33.62 Sam Anable Goulburn 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 10 2:34.04 Ryan Leonard Vikings 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi


400m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 5:00.39 Dylan Appelqvist Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 2 5:03.18 Mitchell Nemec Telopea 28/08/04 Woden Double Meet 3 5:03.80 Nino Bogojevic Queanbeyan 19/06/04 Ginninderra State & Country 4 5:17.16 Rhys McDonald CSD 28/08/04 Woden Double Meet 5 5:42.55 Ryan Leonard Vikings 28/08/04 Woden Double Meet 6 5:44.24 Sam Anable Goulburn 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 7 5:52.73 Zach Bowden Queanbeyan 28/08/04 Woden Double Meet 8 6:08.88 Mitchell Lovelock-Fay CSD 28/08/04 Woden Double Meet


800m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 10:37.65 Mitchell Nemec Telopea 28/08/04 Woden Double Meet 2 10:42.58 Nino Bogojevic Queanbeyan 22/07/04 Queanbeyan Time Trials 3 12:57.05 Zach Bowden Queanbeyan 22/07/04 Queanbeyan Time Trials


1500m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 20:14.58 Nino Bogojevic Queanbeyan 22/07/04 Queanbeyan Time Trials 2 24:42.03 Zach Bowden Queanbeyan 22/07/04 Queanbeyan Time Trials


50m Back

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 33.16 George Pulley Telopea 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 2 34.51 Joss Whitford CSD 28/08/04 Woden Double Meet 3 34.99 Ben Treffers Burley Griffin 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 4 35.60 Nicholas Duncan Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 5 35.61 Peter Bennett Canberra 8/05/04 CSD Winter Pentathlon 6 35.66 Nathan Brooker Canberra 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 7 35.82 Zach Bowden Queanbeyan 28/08/04 Woden Double Meet 8 35.86 Rhys McDonald CSD 19/06/04 Ginninderra State & Country 9 36.21 Mitchell Nemec Telopea 28/08/04 Woden Double Meet 10 36.43 Dominic Garlick Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C


100m Back

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:10.11 George Pulley Telopea 17/09/04 NSW State Age Short Course 2 1:14.45 Nicholas Duncan Vikings 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 3 1:14.86 Rhys McDonald CSD 19/06/04 Ginninderra State & Country 4 1:15.61 David Pollock Vikings 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 5 1:15.69 Nino Bogojevic Queanbeyan 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 6 1:15.79 Dylan Appelqvist Vikings 28/08/04 Woden Double Meet 7 1:16.09 Peter Bennett Canberra 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 8 1:16.65 Mitchell Nemec Telopea 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 9 1:17.78 Ryan Leonard Vikings 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 10 1:18.55 Nathan Brooker Canberra 17/07/04 NSW Country Short Course Ch


200m Back

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:30.34 George Pulley Telopea 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 2 2:39.58 Rhys McDonald CSD 12/09/04 TVSC Development Meet 3 2:52.09 Ryan Leonard Vikings 28/08/04 Woden Double Meet 4 3:00.41 Zach Bowden Queanbeyan 28/08/04 Woden Double Meet 5 3:06.15 Vladimir Kleshnev Telopea 23/05/04 Kippax WDS Burley Griffin M 6 3:07.10 Andrew Irons Telopea 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 7 3:12.43 Gareth Thomas Ginninderra 25/07/04 Kippax WDS Woden Meet 8 3:16.35 Sergey KLESHNEV Telopea 23/05/04 Kippax WDS Burley Griffin M 9 3:37.48 Mitchell Lovelock-Fay Ginninderra 25/07/04 Kippax WDS Woden Meet


50m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 32.87 George Pulley Telopea 17/09/04 NSW State Age Short Course 2 36.87 Ganan Yin Ginninderra 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 3 38.60 Peter Bennett Canberra 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 4 38.67 Nathan Brooker Canberra 17/09/04 NSW State Age Short Course 5 39.77 Joss Whitford CSD 28/08/04 Woden Double Meet 6 40.18 Dylan Appelqvist Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 7 40.40 Nicholas Duncan Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 8 41.68 Rhys McDonald CSD 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 9 41.99 Zach Bowden Queanbeyan 28/08/04 Woden Double Meet 10 42.13 Mitchell Nemec Telopea 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi


100m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:10.55 George Pulley Telopea 7/08/04 NSW State Open SC Champions 2 1:21.69 David Pollock Vikings 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 3 1:21.89 Ganan Yin Ginninderra 28/08/04 Woden Double Meet 4 1:23.51 Nathan Brooker Canberra 17/09/04 NSW State Age Short Course 5 1:25.43 Peter Bennett Canberra 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 6 1:27.31 Dylan Appelqvist Vikings 17/09/04 NSW State Age Short Course 7 1:27.87 Joss Whitford CSD 4/07/04 SCAT Winter Meet 2004 8 1:28.77 Nicholas Duncan Vikings 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 9 1:29.16 Nino Bogojevic Queanbeyan 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 10 1:29.24 Rhys McDonald CSD 28/08/04 Woden Double Meet


200m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:34.66 George Pulley Telopea 28/08/04 Woden Double Meet 2 3:00.60 Ganan Yin Ginninderra 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 3 3:08.36 Rhys McDonald CSD 28/08/04 Woden Double Meet 4 3:09.00 Nathan Brooker Canberra 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 5 3:29.55 Derek Bayley Vikings 23/05/04 Kippax WDS Burley Griffin M 6 3:32.76 Zach Bowden Queanbeyan 28/08/04 Woden Double Meet 7 3:45.28 Damien Russet Burley Griffin 23/05/04 Kippax WDS Burley Griffin M


50m Fly

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 31.17 George Pulley Telopea 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 2 31.56 Ben Treffers Burley Griffin 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 3 31.60 Nino Bogojevic Queanbeyan 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 4 33.26 Mitchell Nemec Telopea 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 5 34.26 Nicholas Duncan Vikings 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 6 34.46 Peter Bennett Canberra 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 7 35.03 Nathan Brooker Canberra 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 8 35.04 Dominic Garlick Vikings 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 9 35.80 Dylan Appelqvist Vikings 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 10 35.82 Ganan Yin Ginninderra 28/08/04 Woden Double Meet


100m Fly

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:09.25 Nino Bogojevic Queanbeyan 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 2 1:10.29 George Pulley Telopea 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 3 1:12.84 Mitchell Nemec Telopea 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 4 1:16.45 David Pollock Vikings 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 5 1:17.00 Peter Bennett Canberra 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 6 1:19.89 Dominic Garlick Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 7 1:20.65 Dylan Appelqvist Vikings 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 8 1:21.42 Sergey KLESHNEV Telopea 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 9 1:21.77 Rhys McDonald CSD 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 10 1:33.03 Vladimir Kleshnev Telopea 19/06/04 Ginninderra State & Country


200m Fly

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:43.85 Mitchell Nemec Telopea 25/07/04 Kippax WDS Woden Meet


100m IM

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:08.87 George Pulley Telopea 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 2 1:16.59 Mitchell Nemec Telopea 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 3 1:17.24 Ganan Yin Ginninderra 28/08/04 Woden Double Meet 4 1:17.60 Nathan Brooker Canberra 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 5 1:17.92 Joss Whitford CSD 28/08/04 Woden Double Meet 6 1:19.30 Rhys McDonald CSD 28/08/04 Woden Double Meet 7 1:19.97 Zach Bowden Queanbeyan 28/08/04 Woden Double Meet 8 1:21.36 Ryan Leonard Vikings 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 9 1:21.93 Dominic Garlick Vikings 12/09/04 TVSC Development Meet 10 1:22.32 Nicholas Duncan Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C


200m IM

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:21.78 George Pulley Telopea 17/09/04 NSW State Age Short Course 2 2:38.19 David Pollock Vikings 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 3 2:39.94 Nino Bogojevic Queanbeyan 19/06/04 Ginninderra State & Country 4 2:40.28 Mitchell Nemec Telopea 17/09/04 NSW State Age Short Course 5 2:40.91 Dylan Appelqvist Vikings 28/08/04 Woden Double Meet 6 2:41.24 Rhys McDonald CSD 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 7 2:41.75 Ben Treffers Burley Griffin 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 8 2:42.26 Peter Bennett Canberra 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 9 2:46.07 Robert Albertson-Kill Telopea 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 10 2:46.74 Ganan Yin Ginninderra 28/08/04 Woden Double Meet


400m IM

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 5:37.57 Nino Bogojevic Queanbeyan 7/08/04 Victorian 2004 SC Distance


Go back to the top of this page.

Go back to Top 10 Page.

Go back to this season's Meet Results Page.