Winter 2004 Top 10 for 11 years Men


Short Course Ranking by Event (as at 30 September, 2004)
50m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 30.63 Nicky Honey Canberra 17/09/04 NSW State Age Short Course 2 31.27 Gavin Scott Ginninderra 17/09/04 NSW State Age Short Course 3 31.54 Mitchell Nemec Telopea 19/06/04 Ginninderra State & Country 4 31.57 Zach Bowden Queanbeyan 3/07/04 Victorian Country Short Cou 5 32.03 Lachlan Grimm Vikings 28/08/04 Woden Double Meet 6 32.20 Christopher McClelland CSD 28/08/04 Woden Double Meet 7 32.25 Don Rocha Woden 28/08/04 Woden Double Meet 8 32.54 Ben Trabinger Vikings 28/08/04 Woden Double Meet 9 33.36 Nicholas D'Arcy Vikings 28/08/04 Woden Double Meet 10 33.77 Patrick Hudson Vikings 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi


100m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:07.11 Nicky Honey Canberra 17/09/04 NSW State Age Short Course 2 1:08.07 Gavin Scott Ginninderra 17/09/04 NSW State Age Short Course 3 1:08.21 Mitchell Nemec Telopea 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 4 1:08.28 Ben Trabinger Vikings 28/08/04 Woden Double Meet 5 1:08.46 Lachlan Grimm Vikings 17/09/04 NSW State Age Short Course 6 1:09.13 Christopher McClelland CSD 28/08/04 Woden Double Meet 7 1:09.60 Don Rocha Woden 28/08/04 Woden Double Meet 8 1:12.02 Zach Bowden Queanbeyan 3/07/04 Victorian Country Short Cou 9 1:12.08 Nicholas D'Arcy Vikings 28/08/04 Woden Double Meet 10 1:13.19 Dimitri Markakis CSD 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi


200m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:27.32 Lachlan Grimm Vikings 12/09/04 TVSC Development Meet 2 2:28.66 Ben Trabinger Vikings 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 3 2:29.49 Mitchell Nemec Telopea 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 4 2:35.20 Nicky Honey Canberra 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 5 2:37.67 Christopher McClelland CSD 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 6 2:38.11 Srecko Antoski Vikings 12/09/04 TVSC Development Meet 7 2:40.90 Patrick Hudson Vikings 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 8 3:10.20 Alex Stuchbery Ginninderra 23/05/04 Kippax WDS Burley Griffin M 9 3:11.98 Ryan Miller Telopea 25/07/04 Kippax WDS Woden Meet


400m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 5:04.47 Mitchell Nemec Telopea 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 2 5:12.11 Lachlan Grimm Vikings 28/08/04 Woden Double Meet 3 5:19.51 Don Rocha Woden 28/08/04 Woden Double Meet 4 5:24.55 Patrick Hudson Vikings 28/08/04 Woden Double Meet 5 6:09.54 Harrison Slockee Telopea 28/08/04 Woden Double Meet 6 6:43.63 Rhys Elton Queanbeyan 28/08/04 Woden Double Meet


800m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 13:53.83 Rhys Elton Queanbeyan 22/07/04 Queanbeyan Time Trials


1500m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 26:29.00 Rhys Elton Queanbeyan 22/07/04 Queanbeyan Time Trials


50m Back

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 35.78 Zach Bowden Queanbeyan 3/07/04 Victorian Country Short Cou 2 35.89 Ben Trabinger Vikings 17/09/04 NSW State Age Short Course 3 36.79 Nicky Honey Canberra 17/09/04 NSW State Age Short Course 4 36.96 Christopher McClelland CSD 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 5 37.47 Mitchell Nemec Telopea 8/05/04 CSD Winter Pentathlon 6 38.48 Gavin Scott Ginninderra 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 7 38.88 Dimitri Markakis CSD 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 8 39.57 Patrick Hudson Vikings 19/06/04 Ginninderra State & Country 9 39.76 William McNamara Goulburn 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 10 40.02 Ben Symons Woden 28/08/04 Woden Double Meet


100m Back

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:16.14 Ben Trabinger Vikings 17/09/04 NSW State Age Short Course 2 1:18.34 Christopher McClelland CSD 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 3 1:18.48 Mitchell Nemec Telopea 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 4 1:20.02 Nicky Honey Canberra 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 5 1:21.15 Nicholas D'Arcy Vikings 28/08/04 Woden Double Meet 6 1:23.61 Zach Bowden Queanbeyan 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 7 1:24.40 Patrick Hudson Vikings 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 8 1:24.71 Dimitri Markakis CSD 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 9 1:25.35 Gavin Scott Ginninderra 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 10 1:26.49 Don Rocha Woden 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi


200m Back

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 3:08.12 Nathan Miller Telopea 25/07/04 Kippax WDS Woden Meet 2 3:18.50 Harrison Slockee Telopea 25/07/04 Kippax WDS Woden Meet 3 3:24.89 Timothy Baker Burley Griffin 23/05/04 Kippax WDS Burley Griffin M 4 3:26.02 William Robertson Telopea 25/07/04 Kippax WDS Woden Meet


50m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 37.47 Don Rocha Woden 17/09/04 NSW State Age Short Course 2 39.80 Srecko Antoski Burley Griffin 17/09/04 NSW State Age Short Course 3 41.57 Nicholas D'Arcy Vikings 28/08/04 Woden Double Meet 4 42.71 Nigel Hinder CSD 28/08/04 Woden Double Meet 5 42.72 Lachlan Grimm Vikings 19/06/04 Ginninderra State & Country 6 42.98 Zach Bowden Queanbeyan 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 7 43.12 Patrick Hudson Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 8 44.61 Christopher McClelland CSD 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 9 44.73 Mitchell Nemec Telopea 19/06/04 Ginninderra State & Country 10 44.85 Ben Symons Woden 28/08/04 Woden Double Meet


100m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:22.22 Don Rocha Woden 17/09/04 NSW State Age Short Course 2 1:27.36 Srecko Antoski Burley Griffin 17/09/04 NSW State Age Short Course 3 1:29.99 Nicholas D'Arcy Vikings 17/09/04 NSW State Age Short Course 4 1:30.93 Mitchell Nemec Telopea 19/06/04 Ginninderra State & Country 5 1:31.30 Patrick Hudson Vikings 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 6 1:31.43 Lachlan Grimm Vikings 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 7 1:32.25 Nigel Hinder CSD 28/08/04 Woden Double Meet 8 1:33.87 Christopher McClelland CSD 28/08/04 Woden Double Meet 9 1:34.27 Ben Trabinger Vikings 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 10 1:36.16 Rhys Elton Queanbeyan 19/06/04 Ginninderra State & Country


200m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 3:17.85 Patrick Hudson Vikings 28/08/04 Woden Double Meet 2 3:19.15 Srecko Antoski Vikings 12/09/04 TVSC Development Meet 3 3:33.76 Harrison Slockee Telopea 12/09/04 TVSC Development Meet 4 3:34.54 Rhys Elton Queanbeyan 28/08/04 Woden Double Meet 5 3:36.80 Angus Moore Telopea 28/08/04 Woden Double Meet 6 3:41.08 Michael Gillard Ginninderra 12/09/04 TVSC Development Meet 7 3:58.86 Timothy Baker Burley Griffin 25/07/04 Kippax WDS Woden Meet 8 4:52.58 Brandon Hardwicke CSD 25/07/04 Kippax WDS Woden Meet


50m Fly

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 34.12 Ben Trabinger Vikings 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 2 34.34 Mitchell Nemec Telopea 19/06/04 Ginninderra State & Country 3 35.31 Nicky Honey Canberra 17/09/04 NSW State Age Short Course 4 35.70 Christopher McClelland CSD 28/08/04 Woden Double Meet 5 35.85 Gavin Scott Ginninderra 17/09/04 NSW State Age Short Course 6 36.57 Zach Bowden Queanbeyan 3/07/04 Victorian Country Short Cou 7 37.02 Patrick Hudson Vikings 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 8 37.57 Lachlan Grimm Vikings 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 9 37.91 Dimitri Markakis CSD 19/06/04 Ginninderra State & Country 10 38.11 Harrison Slockee Telopea 19/06/04 Ginninderra State & Country


100m Fly

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:13.96 Mitchell Nemec Telopea 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 2 1:16.76 Ben Trabinger Vikings 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 3 1:19.44 Gavin Scott Ginninderra 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 4 1:19.47 Christopher McClelland CSD 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 5 1:21.37 Nicky Honey Canberra 17/09/04 NSW State Age Short Course 6 1:25.09 Patrick Hudson Vikings 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 7 1:25.55 Harrison Slockee Telopea 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 8 1:26.31 Dimitri Markakis CSD 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 9 1:28.93 Ryan Miller Telopea 28/08/04 Woden Double Meet 10 1:32.51 Lachlan Grimm Vikings 19/06/04 Ginninderra State & Country


200m Fly

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 3:26.19 Harrison Slockee Telopea 23/05/04 Kippax WDS Burley Griffin M


100m IM

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:20.22 Don Rocha Woden 28/08/04 Woden Double Meet 2 1:20.33 Zach Bowden Queanbeyan 3/07/04 Victorian Country Short Cou 3 1:22.08 Nicky Honey Canberra 28/08/04 Woden Double Meet 4 1:22.31 Mitchell Nemec Telopea 19/06/04 Ginninderra State & Country 5 1:24.02 Lachlan Grimm Vikings 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 6 1:24.78 Nathan Miller ACT 26/09/04 NSW Short Course Developmen 7 1:25.30 Patrick Hudson Vikings 28/08/04 Woden Double Meet 8 1:26.98 Ben Symons Woden 28/08/04 Woden Double Meet 9 1:27.63 William McNamara Goulburn 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 10 1:28.19 Dimitri Markakis CSD 23/05/04 Kippax WDS Burley Griffin M


200m IM

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:41.96 Ben Trabinger Vikings 17/09/04 NSW State Age Short Course 2 2:45.78 Mitchell Nemec Telopea 8/05/04 CSD Winter Pentathlon 3 2:48.21 Gavin Scott Ginninderra 28/08/04 Woden Double Meet 4 2:49.57 Nicky Honey Canberra 17/09/04 NSW State Age Short Course 5 2:51.68 Christopher McClelland CSD 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 6 2:54.87 Patrick Hudson Vikings 28/08/04 Woden Double Meet 7 2:56.26 Lachlan Grimm Vikings 8/05/04 CSD Winter Pentathlon 8 2:57.29 Nicholas D'Arcy Vikings 19/06/04 Ginninderra State & Country 9 3:01.05 Zach Bowden Queanbeyan 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 10 3:04.37 Dimitri Markakis CSD 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi


400m IM

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 5:44.38 Ben Trabinger Vikings 28/08/04 Woden Double Meet 2 6:53.30 Harrison Slockee Telopea 4/07/04 SCAT Winter Meet 2004 3 7:13.25 Rhys Elton Queanbeyan 22/07/04 Queanbeyan Time Trials


Go back to the top of this page.

Go back to Top 10 Page.

Go back to this season's Meet Results Page.