Winter 2004 Top 10 for 10 years Men


Short Course Ranking by Event (as at 30 September, 2004)
50m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 31.06 Brendan Banfield Goulburn 17/09/04 NSW State Age Short Course 2 32.45 Gavin Scott Ginninderra 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 3 33.40 Srecko Antoski Burley Griffin 23/05/04 Kippax WDS Burley Griffin M 4 34.26 Nicholas Otevrel CSD 28/08/04 Woden Double Meet 5 34.50 Nathan Miller Telopea 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 6 35.19 Huw Warmenhoven Ginninderra 19/06/04 Ginninderra State & Country 7 35.73 Harry Boileau Goulburn 23/05/04 Kippax WDS Burley Griffin M 8 36.76 Nicholas McClelland CSD 8/05/04 CSD Winter Pentathlon 9 36.88 Craig Stratton Queanbeyan 3/07/04 Victorian Country Short Cou 10 37.02 Sam Lane Woden 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C


100m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:07.13 Brendan Banfield Goulburn 17/09/04 NSW State Age Short Course 2 1:11.02 Gavin Scott Ginninderra 19/06/04 Ginninderra State & Country 3 1:13.54 Huw Warmenhoven Ginninderra 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 4 1:13.82 Nicholas Otevrel CSD 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 5 1:15.23 Srecko Antoski Burley Griffin 19/06/04 Ginninderra State & Country 6 1:18.27 Nathan Miller Telopea 19/06/04 Ginninderra State & Country 7 1:21.56 Christian Abhayaratna Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 8 1:22.47 Ben Pattenden Vikings 28/08/04 Woden Double Meet 9 1:22.48 Ryan Miller Telopea 19/06/04 Ginninderra State & Country 10 1:22.58 Harry Boileau Goulburn 12/09/04 TVSC Development Meet


200m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:37.26 Nicholas Otevrel CSD 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 2 2:37.45 Brendan Banfield Goulburn 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 3 2:56.27 Matthew Walkington Burley Griffin 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 4 3:11.37 Craig Stratton Queanbeyan 25/07/04 Kippax WDS Woden Meet 5 3:15.18 Nicholas Pullinen Burley Griffin 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 6 3:16.24 Harry Boileau Goulburn 23/05/04 Kippax WDS Burley Griffin M 7 3:25.20 James Dowden Burley Griffin 25/07/04 Kippax WDS Woden Meet


400m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 5:30.39 Nicholas Otevrel CSD 28/08/04 Woden Double Meet 2 5:34.09 Huw Warmenhoven Ginninderra 28/08/04 Woden Double Meet 3 5:46.84 Brendan Banfield Goulburn 27/06/04 Kippax WDS Goulburn Meet 4 6:07.97 Matthew Walkington Burley Griffin 28/08/04 Woden Double Meet 5 6:25.69 Ben Pattenden Vikings 28/08/04 Woden Double Meet 6 6:34.27 James Dowden Burley Griffin 28/08/04 Woden Double Meet 7 6:43.58 Craig Stratton Queanbeyan 22/07/04 Queanbeyan Time Trials


800m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 13:45.02 Craig Stratton Queanbeyan 22/07/04 Queanbeyan Time Trials


1500m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 26:10.70 Craig Stratton Queanbeyan 22/07/04 Queanbeyan Time Trials


50m Back

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 37.66 Nicholas Otevrel CSD 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 2 38.62 Brendan Banfield Goulburn 17/09/04 NSW State Age Short Course 3 38.78 Huw Warmenhoven Ginninderra 17/09/04 NSW State Age Short Course 4 40.98 Gavin Scott Ginninderra 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 5 41.33 Nathan Miller Telopea 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 6 41.96 James Dowden Burley Griffin 28/08/04 Woden Double Meet 7 42.86 Ben Quiggin Vikings 28/08/04 Woden Double Meet 8 43.18 Nicholas McClelland CSD 28/08/04 Woden Double Meet 9 43.25 Srecko Antoski Burley Griffin 8/05/04 CSD Winter Pentathlon 10 43.58 Kevin Dick CSD 25/07/04 Kippax WDS Woden Meet


100m Back

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:19.15 Nicholas Otevrel CSD 17/09/04 NSW State Age Short Course 2 1:20.34 Huw Warmenhoven Ginninderra 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 3 1:22.78 Brendan Banfield Goulburn 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 4 1:28.37 Nathan Miller Telopea 19/06/04 Ginninderra State & Country 5 1:29.62 Christian Abhayaratna Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 6 1:30.90 Gavin Scott Ginninderra 19/06/04 Ginninderra State & Country 7 1:31.64 Kevin Dick CSD 22/08/04 Kippax WDS Telopea Meet 8 1:33.08 Matthew Walkington Burley Griffin 19/06/04 Ginninderra State & Country 9 1:33.17 Lawrence Jacobsen Vikings 22/08/04 Kippax WDS Telopea Meet 10 1:33.87 Ben Quiggin Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C


200m Back

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:55.26 Nicholas Otevrel CSD 28/08/04 Woden Double Meet 2 3:13.25 James Dowden Burley Griffin 28/08/04 Woden Double Meet 3 3:14.97 Matthew Walkington Burley Griffin 28/08/04 Woden Double Meet 4 3:19.45 Ben Pattenden Vikings 12/09/04 TVSC Development Meet


50m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 42.00 Srecko Antoski Burley Griffin 19/06/04 Ginninderra State & Country 2 43.42 Nicholas Otevrel CSD 17/09/04 NSW State Age Short Course 3 44.87 Nicholas McClelland ACT 26/09/04 NSW Short Course Developmen 4 44.88 Gavin Scott Ginninderra 19/06/04 Ginninderra State & Country 5 46.35 Ben Pattenden Vikings 28/08/04 Woden Double Meet 6 48.39 Michael Gillard Ginninderra 19/06/04 Ginninderra State & Country 7 48.52 Huw Warmenhoven Ginninderra 28/08/04 Woden Double Meet 8 49.58 Brendan Banfield Goulburn 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 9 49.76 Nathan Miller Telopea 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 10 49.97 Harry Boileau Goulburn 23/05/04 Kippax WDS Burley Griffin M


100m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:30.76 Nicholas Otevrel CSD 17/09/04 NSW State Age Short Course 2 1:34.03 Ben Pattenden Vikings 17/09/04 NSW State Age Short Course 3 1:35.39 Srecko Antoski Burley Griffin 23/05/04 Kippax WDS Burley Griffin M 4 1:39.80 Gavin Scott Ginninderra 19/06/04 Ginninderra State & Country 5 1:40.58 Christian Abhayaratna Vikings 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 6 1:40.66 Huw Warmenhoven Ginninderra 28/08/04 Woden Double Meet 7 1:42.09 Nicholas McClelland CSD 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 8 1:44.01 Matthew Walkington Burley Griffin 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 9 1:46.06 Lawrence Jacobsen Vikings 22/08/04 Kippax WDS Telopea Meet 10 1:46.88 Michael Gillard Ginninderra 19/06/04 Ginninderra State & Country


200m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 3:20.03 Nicholas Otevrel CSD 28/08/04 Woden Double Meet 2 3:31.71 Huw Warmenhoven Ginninderra 28/08/04 Woden Double Meet 3 3:45.04 Matthew Walkington Burley Griffin 28/08/04 Woden Double Meet 4 3:45.73 Michael Gillard Ginninderra 25/07/04 Kippax WDS Woden Meet 5 3:54.03 James Dowden Burley Griffin 28/08/04 Woden Double Meet


50m Fly

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 34.86 Brendan Banfield Goulburn 17/09/04 NSW State Age Short Course 2 36.08 Gavin Scott Ginninderra 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 3 36.44 Huw Warmenhoven Ginninderra 19/06/04 Ginninderra State & Country 4 38.98 Ryan Miller Telopea 19/06/04 Ginninderra State & Country 5 39.42 Nicholas Otevrel CSD 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 6 39.63 Srecko Antoski Burley Griffin 19/06/04 Ginninderra State & Country 7 41.28 Ben Pattenden Vikings 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 8 42.88 Nicholas McClelland CSD 19/06/04 Ginninderra State & Country 9 43.00 Nathan Miller Telopea 19/06/04 Ginninderra State & Country 10 43.06 Harry Boileau Goulburn 23/05/04 Kippax WDS Burley Griffin M


100m Fly

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:16.36 Brendan Banfield Goulburn 17/09/04 NSW State Age Short Course 2 1:20.27 Huw Warmenhoven Ginninderra 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 3 1:22.43 Gavin Scott Ginninderra 19/06/04 Ginninderra State & Country 4 1:25.59 Nicholas Otevrel CSD 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 5 1:29.59 Ryan Miller Telopea 19/06/04 Ginninderra State & Country 6 1:35.25 Ben Pattenden Vikings 12/09/04 TVSC Development Meet 7 1:38.07 Nicholas Pullinen Burley Griffin 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 8 1:44.33 Craig Stratton Queanbeyan 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 9 1:47.26 Sam Lane Woden 22/08/04 Kippax WDS Telopea Meet 10 1:49.06 Harry Boileau Goulburn 12/09/04 TVSC Development Meet


200m Fly

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 4:02.39 Craig Stratton Queanbeyan 25/07/04 Kippax WDS Woden Meet


100m IM

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:23.12 Nicholas Otevrel CSD 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 2 1:25.85 Huw Warmenhoven Ginninderra 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 3 1:25.92 Srecko Antoski Burley Griffin 23/05/04 Kippax WDS Burley Griffin M 4 1:31.55 Harry Boileau Goulburn 23/05/04 Kippax WDS Burley Griffin M 5 1:31.79 Nathan Miller Telopea 8/05/04 CSD Winter Pentathlon 6 1:31.81 Ben Pattenden Vikings 14/08/04 CLC ACT Short Course Champi 7 1:32.51 Lawrence Jacobsen Vikings 12/09/04 TVSC Development Meet 8 1:32.75 Nicholas McClelland CSD 8/05/04 CSD Winter Pentathlon 9 1:33.25 Matthew Walkington Burley Griffin 28/08/04 Woden Double Meet 10 1:34.42 Kevin Dick CSD 8/05/04 CSD Winter Pentathlon


200m IM

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:51.60 Nicholas Otevrel CSD 17/09/04 NSW State Age Short Course 2 2:55.19 Gavin Scott Ginninderra 19/06/04 Ginninderra State & Country 3 2:55.56 Brendan Banfield Goulburn 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 4 2:55.72 Huw Warmenhoven Ginninderra 17/07/04 NSW Country Short Course Ch 5 3:05.72 Srecko Antoski Burley Griffin 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 6 3:11.40 Ben Pattenden Vikings 12/09/04 TVSC Development Meet 7 3:18.48 Lawrence Jacobsen Vikings 12/09/04 TVSC Development Meet 8 3:22.89 Harry Boileau Goulburn 12/09/04 TVSC Development Meet 9 3:22.96 Nicholas McClelland CSD 5/06/04 Tuggeranong Metropolitan, C 10 3:25.25 Matthew Walkington Burley Griffin 25/07/04 Kippax WDS Woden Meet


400m IM

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 7:42.12 Craig Stratton Queanbeyan 22/07/04 Queanbeyan Time Trials


Go back to the top of this page.

Go back to Top 10 Page.

Go back to this season's Meet Results Page.