Summer 2005-06 Age Top 10 for Men


Long Course Ranking by Event (produced 1 May, 2006)
8 & Under 50m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 38.24 Tasman Calver ACT 26/03/06 Brophy 2 40.39 Alexander Slockee Telopea 26/01/06 Australia Day 3 41.42 Alexander Ryan Telopea 17/03/06 ACT Champships 4 42.83 Joshua Brown Vikings 26/01/06 Australia Day 5 43.25 Jonathon Krause Ginninderra 22/10/05 Burley Griffin October 6 43.81 Jake Clark Goulburn 5/03/06 Goulburn Summer Meet 7 44.62 William Choy CSD 9/10/05 CSD Summer Pentathlon 8 44.64 Sean Stratton Queanbeyan 17/03/06 ACT Champships 9 46.45 Nick Wood Telopea 17/03/06 ACT Champships 10 47.14 Nathan De Meillon Vikings 17/03/06 ACT Champships


9 years 50m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 34.55 Lachlan Trabinger ACT 26/03/06 Brophy 2 34.62 Antonio Barbaro Ginninderra 19/11/05 ACT Summer 3 35.27 Alec Morris Woden 19/02/06 Speedo Sprint Series ACT He 4 36.07 Toomas Mirlieb Canberra 19/11/05 ACT Summer 5 36.62 Sam Bowden Queanbeyan 22/10/05 Burley Griffin October 6 40.55 Alexander Slockee Telopea 17/03/06 ACT Champships 7 40.57 Joshua Healey Canberra 17/03/06 ACT Champships 8 40.97 Kayla Zissler Woden 19/02/06 ACT Relay Championship 9 41.36 Ben Osborne Vikings 19/02/06 Speedo Sprint Series ACT He 10 42.54 Joshua Brown Vikings 19/02/06 Speedo Sprint Series ACT He


10 years 50m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 31.89 Jayden Malala Woden 12/03/06 2006 Speedo Sprint Finals 2 32.06 Jonathon Slockee Telopea 19/11/05 ACT Summer 3 32.67 Mitchell Nisbet ACT 28/11/05 Pacific School Games 4 33.79 Andy Chen CSD 9/10/05 CSD Summer Pentathlon 5 33.84 Sean Maloney Woden 17/03/06 ACT Champships 6 34.17 Antonio Barbaro Ginninderra 17/03/06 ACT Champships 7 34.75 Justin Trabinger Vikings 9/10/05 CSD Summer Pentathlon 8 34.86 Alec Morris Woden 17/03/06 ACT Champships 8 34.86 Alec Bruce Ginninderra 19/11/05 ACT Summer 10 35.28 Declan Moore Canberra 17/03/06 ACT Champships


11 years 50m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 30.65 Hugo Morris ACT 26/03/06 Brophy 2 30.81 Brendan Banfield Goulburn 19/11/05 ACT Summer 3 30.99 Jonathon Slockee Telopea 17/03/06 ACT Champships 4 32.25 Andy Chen Ginninderra 17/03/06 ACT Champships 5 32.26 Craig Stratton Queanbeyan 17/03/06 ACT Champships 6 32.41 Huw Warmenhoven Canberra 9/10/05 CSD Summer Pentathlon 7 32.84 Nicholas Otevrel CSD 9/10/05 CSD Summer Pentathlon 8 32.85 Nicholas McClelland Canberra 19/02/06 Speedo Sprint Series ACT He 9 33.26 Sam Lane Woden 9/10/05 CSD Summer Pentathlon 10 33.27 Mitchell Nisbet Queanbeyan 17/03/06 ACT Champships


12 years 50m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 28.67 Srecko Antoski ACT 26/03/06 Brophy 1 28.67 William McNamara Goulburn 17/03/06 ACT Champships 3 29.17 Don Rocha Woden 9/10/05 CSD Summer Pentathlon 4 29.19 Nicholas Honey Canberra 9/10/05 CSD Summer Pentathlon 5 29.22 Robert Bartlett ACT 28/11/05 Pacific School Games 6 30.50 Jonathan Chan Ginninderra 19/02/06 ACT Relay Championship 7 30.87 Brendan Banfield Goulburn 17/03/06 ACT Champships 8 30.92 Nicholas D'Arcy ACT 28/11/05 Pacific School Games 9 31.22 Ben Symons Woden 19/02/06 Speedo Sprint Series ACT He 10 31.35 Jordan Hamilton Canberra 19/02/06 Speedo Sprint Series ACT He


13 years 50m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 27.00 Ciaran Plenty Woden 19/04/06 2006 Fisher & Paykel Austra 2 27.59 Joss Whitford Canberra 19/02/06 ACT Relay Championship 3 27.90 David Pollock Vikings 9/10/05 CSD Summer Pentathlon 4 28.04 Zach Bowden ACT 26/03/06 Brophy 5 28.06 Nicholas Honey Canberra 17/03/06 ACT Champships 6 28.44 Stephen Domenici ACT 28/11/05 Pacific School Games 7 28.47 Mitchell Nemec Telopea 19/02/06 ACT Relay Championship 8 28.72 Don Rocha Woden 19/02/06 ACT Relay Championship 9 29.51 Robert Albertson-Kill Telopea 3/12/05 Wagga 10 29.69 Christopher McClelland Canberra 19/02/06 Speedo Sprint Series ACT He


14 years 50m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 25.38 Ben Treffers Burley Griffin 19/04/06 2006 Fisher & Paykel Austra 2 27.04 Zane Jordan Woden 17/03/06 ACT Champships 3 27.19 Timothy Sheppard Woden 17/03/06 ACT Champships 4 27.55 Nino Bogojevic Queanbeyan 5/11/05 Telopea Summer 5 28.03 David Pollock Vikings 19/02/06 ACT Relay Championship 6 28.11 George Pulley Telopea 19/02/06 ACT Relay Championship 7 28.22 Jackson Taylor-Grant Canberra 17/03/06 ACT Champships 8 28.46 Brad Brown Queanbeyan 9/10/05 CSD Summer Pentathlon 9 28.54 Vitha Tickner Burley Griffin 19/11/05 ACT Summer 10 28.90 Niall Jacobsen Vikings 9/12/05 Canberra Christmas Classic


15 years 50m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 25.93 Luke Harvey ACT 28/11/05 Pacific School Games 2 26.27 Matthew D'Arcy Vikings 10/01/06 NSW State 13-18 Years Age 3 26.96 Haydn Marsh ACT 28/11/05 Pacific School Games 4 27.34 Martin Pollock ACT 28/11/05 Pacific School Games 5 28.06 Brad Brown Queanbeyan 19/02/06 ACT Relay Championship 6 28.12 Colby Rook Vikings 19/02/06 ACT Relay Championship 7 28.33 Simon Branston Telopea 5/11/05 Telopea Summer 8 29.13 Matthew Worley Burley Griffin 19/11/05 ACT Summer 9 29.38 Chris Hall-Travini Telopea 5/11/05 Telopea Summer 10 29.57 Brent Jobling Woden 19/02/06 ACT Relay Championship


16 years 50m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 25.39 Haydn Marsh Telopea 19/02/06 ACT Relay Championship 2 25.86 Brad Armstrong Goulburn 19/11/05 ACT Summer 3 26.09 Luke Harvey Telopea 17/03/06 ACT Champships 4 26.44 Jeremy Huntley Ginninderra 25/02/06 NSW Country Championships 5 27.71 Joshua Wood Telopea 5/11/05 Telopea Summer 6 28.00 Tom Brewer Telopea 17/03/06 ACT Champships 7 28.22 Ben Wise Canberra 9/10/05 CSD Summer Pentathlon 8 29.03 Matthew Worley Burley Griffin 5/02/06 Time Trials 9 29.43 Stewart Thompson Vikings 9/10/05 CSD Summer Pentathlon 10 29.65 Tom Lee Telopea 9/12/05 Canberra Christmas Classic


17 & Over 50m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 24.84 Jesse Bird Telopea 17/03/06 ACT Champships 2 25.06 Luke Hinchcliffe Canberra 9/12/05 Canberra Christmas Classic 3 25.41 Dax Foster Ginninderra 5/11/05 Telopea Summer 4 25.60 Ben Grady ACT 28/11/05 Pacific School Games 5 25.86 Brendan Rocha Woden 9/12/05 Canberra Christmas Classic 6 25.91 Adam Bingham Telopea 10/01/06 NSW State 13-18 Years Age 7 26.06 Brad Armstrong Goulburn 17/03/06 ACT Champships 8 26.09 Vlad Adam Ginninderra 10/01/06 NSW State 13-18 Years Age 9 26.35 Robbie Skillman Telopea 5/11/05 Telopea Summer 10 26.65 Blair Paloni Canberra 9/12/05 Canberra Christmas Classic


8 & Under 100m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:29.78 Tasman Calver Ginninderra 5/03/06 Goulburn Summer Meet 2 1:34.46 Alexander Slockee Telopea 26/01/06 Australia Day 3 1:37.34 Lachlan Dowse Queanbeyan 22/10/05 Burley Griffin October 4 1:43.73 Sean Stratton Queanbeyan 9/12/05 Canberra Christmas Classic 5 1:46.45 Jake Clark Goulburn 5/03/06 Goulburn Summer Meet 6 1:46.72 Nathan De Meillon Vikings 26/01/06 Australia Day


9 years 100m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:16.53 Toomas Mirlieb Canberra 19/11/05 ACT Summer 2 1:17.32 Lachlan Trabinger Vikings 17/03/06 ACT Champships 3 1:20.37 Antonio Barbaro Ginninderra 7/01/06 NSW State 9&U-12 Years Age 4 1:20.80 Sam Bowden Queanbeyan 22/10/05 Burley Griffin October 5 1:31.78 Alexander Slockee Telopea 5/02/06 Carrington Indoor Aquatic S 6 1:32.80 Joshua Healey Canberra 5/03/06 Goulburn Summer Meet 7 1:42.89 Kosta Markakis CSD 26/01/06 Australia Day 8 1:45.11 Thomas Harrison Burley Griffin 5/03/06 Goulburn Summer Meet 9 1:45.79 Jamie Hawke Burley Griffin 5/03/06 Goulburn Summer Meet 10 1:47.18 Alexander Cooper Queanbeyan 18/12/05 Queanbeyan Leagues


10 years 100m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:10.65 Jonathon Slockee Telopea 19/11/05 ACT Summer 2 1:11.02 Jayden Malala Woden 25/02/06 NSW Country Championships 3 1:12.20 Mitchell Nisbet CSD 19/11/05 ACT Summer 4 1:14.87 Declan Moore Canberra 25/02/06 NSW Country Championships 5 1:15.47 Sean Maloney Woden 25/02/06 NSW Country Championships 6 1:18.09 Antonio Barbaro Ginninderra 17/03/06 ACT Champships 7 1:18.26 Toomas Mirlieb Canberra 25/02/06 NSW Country Championships 8 1:18.54 Simon D'Arcy Vikings 19/11/05 ACT Summer 9 1:18.68 Alec Morris Woden 17/03/06 ACT Champships 10 1:19.03 David Erho Ginninderra 5/11/05 Telopea Summer


11 years 100m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:07.07 Brendan Banfield Goulburn 9/12/05 Canberra Christmas Classic 2 1:08.33 Jonathon Slockee Telopea 17/03/06 ACT Champships 3 1:09.77 Hugo Morris Woden 17/03/06 ACT Champships 4 1:10.17 Andy Chen Ginninderra 25/02/06 NSW Country Championships 5 1:11.34 Nicholas Otevrel CSD 5/11/05 Telopea Summer 6 1:12.30 Sam Lane Woden 22/10/05 Burley Griffin October 7 1:12.75 Nicholas McClelland CSD 5/11/05 Telopea Summer 8 1:12.78 Mitchell Nisbet Queanbeyan 25/02/06 NSW Country Championships 9 1:14.32 Nick Philippa Vikings 5/02/06 Time Trials 10 1:15.70 Craig Stratton Queanbeyan 26/01/06 Australia Day


12 years 100m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:02.81 Nicholas Honey Canberra 22/10/05 Burley Griffin October 2 1:03.55 Srecko Antoski ACT 28/11/05 Pacific School Games 3 1:04.56 William McNamara Goulburn 17/03/06 ACT Champships 4 1:05.42 Don Rocha Woden 22/10/05 Burley Griffin October 5 1:06.60 Brendan Banfield Goulburn 25/02/06 NSW Country Championships 6 1:07.44 Ben Trabinger Vikings 5/11/05 Telopea Summer 6 1:07.44 Jonathan Chan Ginninderra 25/02/06 NSW Country Championships 8 1:07.78 Ben Symons Woden 25/02/06 NSW Country Championships 9 1:08.23 Nicholas D'Arcy Vikings 19/11/05 ACT Summer 10 1:08.32 Lachlan Grimm Vikings 5/11/05 Telopea Summer


13 years 100m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 58.88 Ciaran Plenty Woden 25/02/06 NSW Country Championships 2 1:01.14 Nicholas Honey Canberra 17/03/06 ACT Champships 3 1:01.26 David Pollock Vikings 5/11/05 Telopea Summer 4 1:01.63 Joss Whitford Canberra 17/03/06 ACT Champships 5 1:01.90 Zach Bowden Queanbeyan 25/02/06 NSW Country Championships 6 1:02.79 Mitchell Nemec Telopea 10/01/06 NSW State 13-18 Years Age 7 1:03.48 Robert Albertson-Kill Telopea 3/12/05 Wagga 8 1:05.22 Christopher McClelland CSD 28/01/06 Country Regional Meet Albur 9 1:06.12 Ben Trabinger Vikings 5/03/06 Goulburn Summer Meet 10 1:06.75 Dylan Appelqvist Telopea 26/01/06 Australia Day


14 years 100m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 57.13 Ben Treffers Burley Griffin 25/02/06 NSW Country Championships 2 57.80 Zane Jordan Woden 5/02/06 Time Trials 3 59.05 Timothy Sheppard Woden 25/02/06 NSW Country Championships 4 59.31 David Pollock Vikings 25/02/06 NSW Country Championships 5 59.63 Niall Jacobsen Vikings 25/02/06 NSW Country Championships 6 1:00.72 Nino Bogojevic Queanbeyan 9/12/05 Canberra Christmas Classic 7 1:00.75 George Pulley Telopea 22/10/05 Burley Griffin October 8 1:02.89 Jackson Taylor-Grant Canberra 26/01/06 Australia Day 9 1:03.77 Geoff Godkin Goulburn 5/03/06 Goulburn Summer Meet 10 1:04.19 Daniel Philippa Vikings 5/02/06 Time Trials


15 years 100m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 56.70 Matthew D'Arcy Vikings 5/02/06 Time Trials 2 57.30 Luke Harvey Telopea 5/11/05 Telopea Summer 3 58.27 Haydn Marsh Telopea 9/12/05 Canberra Christmas Classic 4 59.72 Martin Pollock ACT 28/11/05 Pacific School Games 5 59.92 Simon Branston Telopea 17/03/06 ACT Champships 6 1:01.40 Brad Brown Queanbeyan 19/11/05 ACT Summer 7 1:02.00 Vitha Tickner Burley Griffin 5/02/06 Time Trials 8 1:03.15 Matthew Worley Burley Griffin 22/10/05 Burley Griffin October 9 1:04.76 Hamish Wise Canberra 26/01/06 Australia Day 10 1:05.51 Chris Hall-Travini Telopea 5/11/05 Telopea Summer


16 years 100m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 57.34 Brad Armstrong Goulburn 10/01/06 NSW State 13-18 Years Age 2 57.47 Luke Harvey Telopea 25/02/06 NSW Country Championships 3 57.87 Haydn Marsh Telopea 10/01/06 NSW State 13-18 Years Age 4 58.52 Jeremy Huntley Ginninderra 25/02/06 NSW Country Championships 5 58.95 Martin Pollock Vikings 25/02/06 NSW Country Championships 6 1:00.30 Joshua Wood Telopea 5/11/05 Telopea Summer 7 1:00.94 Tom Brewer Telopea 17/03/06 ACT Champships 8 1:01.72 Matthew Worley Burley Griffin 26/01/06 Australia Day 9 1:02.14 Tom Lee Telopea 5/02/06 Time Trials 10 1:05.79 Nathan Kuster CSD 26/01/06 Australia Day


17 & Over 100m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 54.56 Adam Bingham Telopea 25/02/06 NSW Country Championships 2 55.95 Luke Hinchcliffe Canberra 9/12/05 Canberra Christmas Classic 3 56.39 Vlad Adam Ginninderra 9/12/05 Canberra Christmas Classic 4 57.25 Ryan Tebb Burley Griffin 22/10/05 Burley Griffin October 5 57.37 Dax Foster Ginninderra 17/03/06 ACT Champships 6 57.38 Brad Armstrong Goulburn 17/03/06 ACT Champships 7 57.48 Ben Grady ACT 28/11/05 Pacific School Games 8 57.98 John Morris ACT 17/12/05 SA State Championships 9 58.64 Jeremy Huntley Ginninderra 17/03/06 ACT Champships 10 59.24 Blair Paloni Canberra 9/12/05 Canberra Christmas Classic


9 years 200m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 3:09.47 Lachlan Trabinger Vikings 5/03/06 Goulburn Summer Meet 2 3:13.05 Sam Bowden Queanbeyan 26/11/05 Ginninderra Summer Series 3 3:43.24 Thomas Harrison Burley Griffin 5/03/06 Goulburn Summer Meet


10 years 200m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:34.54 Jayden Malala Woden 17/03/06 ACT Champships 2 2:36.93 Jonathon Slockee Telopea 19/11/05 ACT Summer 3 2:45.43 Declan Moore Canberra 17/03/06 ACT Champships 4 2:47.26 Toomas Mirlieb Canberra 17/03/06 ACT Champships 5 2:51.36 Alec Morris Woden 17/03/06 ACT Champships 6 2:51.72 David Erho Ginninderra 26/01/06 Australia Day 7 3:10.24 Liam Stratton Queanbeyan 26/01/06 Australia Day 8 3:11.93 Lucas Alcazar-Stevens Vikings 26/11/05 Ginninderra Summer Series 9 3:14.74 Connor Calman Vikings 26/11/05 Ginninderra Summer Series 10 3:18.81 Jake Jobling Woden 26/11/05 Ginninderra Summer Series


11 years 200m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:28.06 Brendan Banfield Goulburn 9/12/05 Canberra Christmas Classic 2 2:31.73 Nicholas Otevrel CSD 19/11/05 ACT Summer 3 2:32.61 Jonathon Slockee Telopea 17/03/06 ACT Champships 4 2:34.45 Andy Chen Ginninderra 17/03/06 ACT Champships 5 2:38.53 Justin Trabinger Vikings 19/11/05 ACT Summer 6 2:42.21 Mitchell Nisbet CSD 26/01/06 Australia Day 7 2:44.37 Hugo Morris Woden 17/03/06 ACT Champships 8 2:45.34 James Dowden Burley Griffin 26/01/06 Australia Day 9 2:45.41 Lawrence Jacobsen Vikings 5/03/06 Goulburn Summer Meet 10 2:47.34 Nick Philippa Vikings 17/03/06 ACT Champships


12 years 200m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:21.62 Nicholas Honey Canberra 22/10/05 Burley Griffin October 2 2:24.18 Srecko Antoski Vikings 17/03/06 ACT Champships 3 2:27.45 Ben Trabinger Vikings 22/10/05 Burley Griffin October 4 2:28.17 Brendan Banfield Goulburn 17/03/06 ACT Champships 5 2:29.60 Alexander Hennig Woden 19/11/05 ACT Summer 6 2:30.47 Nicholas Otevrel CSD 26/01/06 Australia Day 7 2:31.02 Sam Lane Woden 26/01/06 Australia Day 8 2:32.25 Jonathan Chan Ginninderra 5/03/06 Goulburn Summer Meet 9 2:33.50 Luke Abberton Vikings 17/03/06 ACT Champships 10 2:34.88 Huw Warmenhoven Canberra 9/12/05 Canberra Christmas Classic


13 years 200m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:11.18 Ciaran Plenty Woden 19/04/06 2006 Fisher & Paykel Austra 2 2:13.84 Mitchell Nemec Telopea 10/01/06 NSW State 13-18 Years Age 3 2:14.25 Robert Albertson-Kill Telopea 19/11/05 ACT Summer 4 2:17.31 Nicholas Honey Canberra 17/03/06 ACT Champships 5 2:21.82 Dylan Appelqvist Telopea 26/01/06 Australia Day 6 2:21.92 Ben Trabinger Vikings 17/03/06 ACT Champships 7 2:22.39 Zach Bowden Queanbeyan 26/01/06 Australia Day 8 2:24.36 Christopher McClelland CSD 26/01/06 Australia Day 9 2:24.88 Andrew Irons Telopea 22/10/05 Burley Griffin October 10 2:27.66 Don Rocha Woden 9/12/05 Canberra Christmas Classic


14 years 200m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:08.01 Ben Treffers Burley Griffin 17/03/06 ACT Champships 2 2:08.23 Timothy Sheppard Woden 17/03/06 ACT Champships 3 2:08.27 Zane Jordan Woden 25/02/06 NSW Country Championships 4 2:08.93 Niall Jacobsen Vikings 25/02/06 NSW Country Championships 5 2:10.34 George Pulley Telopea 22/10/05 Burley Griffin October 6 2:13.36 David Pollock Vikings 19/11/05 ACT Summer 7 2:16.17 Nino Bogojevic ACT 29/10/05 Queensland LC 8 2:20.33 Geoff Godkin Goulburn 5/03/06 Goulburn Summer Meet 9 2:26.17 Nic Duncan Vikings 26/01/06 Australia Day 10 2:26.89 Sam Anable Goulburn 5/03/06 Goulburn Summer Meet


15 years 200m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:12.33 Martin Pollock ACT 28/11/05 Pacific School Games 2 2:14.60 Brad Brown Queanbeyan 26/01/06 Australia Day 3 2:15.39 Matthew Worley Burley Griffin 22/10/05 Burley Griffin October 4 2:21.91 Hamish Wise Canberra 19/11/05 ACT Summer 5 2:23.61 Trent Pattenden Telopea 5/11/05 Telopea Summer 6 2:27.99 Callum Birtles Queanbeyan 22/10/05 Burley Griffin October 7 2:28.43 Corey Elton Queanbeyan 22/10/05 Burley Griffin October 8 2:37.78 Vitha Tickner Burley Griffin 5/03/06 Goulburn Summer Meet


16 years 200m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:08.99 Luke Harvey Telopea 25/02/06 NSW Country Championships 2 2:11.89 Martin Pollock Vikings 17/03/06 ACT Champships 3 2:15.54 Joshua Wood Telopea 5/11/05 Telopea Summer 4 2:16.56 Brad Armstrong ACT 17/12/05 SA State Championships 5 2:17.72 Ben Wise Canberra 17/03/06 ACT Champships 6 2:20.36 Nathan Kuster Canberra 5/03/06 Goulburn Summer Meet


17 & Over 200m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:57.98 Adam Bingham Telopea 25/02/06 NSW Country Championships 2 2:00.55 Ryan Tebb ACT 28/11/05 Pacific School Games 3 2:09.56 Luke Hinchcliffe Canberra 26/01/06 Australia Day 4 2:12.10 Brad Armstrong Goulburn 17/03/06 ACT Champships 5 2:14.38 John Warmenhoven Canberra 9/12/05 Canberra Christmas Classic 6 2:15.05 Richard Eliason Canberra 22/10/05 Burley Griffin October 7 2:19.68 Tom Lee Telopea 5/03/06 Goulburn Summer Meet


11 years 400m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 5:25.34 Andy Chen Ginninderra 17/03/06 ACT Champships 2 5:25.38 Nicholas Otevrel CSD 5/11/05 Telopea Summer 3 5:28.38 Jonathon Slockee Telopea 5/03/06 Goulburn Summer Meet 4 5:43.17 Justin Trabinger Vikings 5/03/06 Goulburn Summer Meet


12 years 400m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 4:55.54 Ben Trabinger Vikings 5/11/05 Telopea Summer 2 5:07.13 Lachlan Grimm Vikings 22/10/05 Burley Griffin October 3 5:09.74 Nicholas Otevrel Canberra 17/03/06 ACT Champships 4 5:15.28 Jonathan Chan Ginninderra 5/03/06 Goulburn Summer Meet 5 5:17.51 Alexander Hennig Woden 22/10/05 Burley Griffin October 6 5:22.81 Brendan Banfield Goulburn 5/03/06 Goulburn Summer Meet 7 5:27.12 Luke Abberton Vikings 5/03/06 Goulburn Summer Meet 8 5:37.14 Huw Warmenhoven Canberra 19/11/05 ACT Summer 9 5:50.50 Matthew Walkington Burley Griffin 22/10/05 Burley Griffin October


13 years 400m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 4:38.86 Robert Albertson-Kill ACT 29/10/05 Queensland LC 2 4:43.04 Mitchell Nemec Telopea 10/01/06 NSW State 13-18 Years Age 3 4:45.72 Ciaran Plenty Woden 17/03/06 ACT Champships 4 4:53.66 Dylan Appelqvist Vikings 19/11/05 ACT Summer 5 5:03.13 Andrew Irons Telopea 22/10/05 Burley Griffin October 6 5:03.27 Ben Trabinger Vikings 17/03/06 ACT Champships 7 5:09.58 Don Rocha Woden 9/12/05 Canberra Christmas Classic


14 years 400m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 4:31.19 Timothy Sheppard Woden 17/03/06 ACT Champships 2 4:33.58 Zane Jordan Woden 25/02/06 NSW Country Championships 3 4:34.00 Niall Jacobsen Vikings 25/02/06 NSW Country Championships 4 4:35.43 Robert Albertson-Kill Telopea 10/01/06 NSW State 13-18 Years Age 5 4:37.28 Ben Treffers Burley Griffin 9/12/05 Canberra Christmas Classic 6 4:54.12 Dylan Appelqvist Telopea 17/03/06 ACT Champships 7 4:59.83 Nino Bogojevic Queanbeyan 22/10/05 Burley Griffin October 8 5:02.76 Andrew Irons Telopea 17/03/06 ACT Champships 9 5:08.80 Geoff Godkin Goulburn 5/03/06 Goulburn Summer Meet 10 5:13.46 Sam Anable Goulburn 5/03/06 Goulburn Summer Meet


15 years 400m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 4:47.04 Brad Brown Queanbeyan 19/11/05 ACT Summer 2 4:56.80 Trent Pattenden ACT 28/11/05 Pacific School Games 3 5:06.75 Nathan Kuster CSD 9/12/05 Canberra Christmas Classic 4 5:17.91 Corey Elton Queanbeyan 5/11/05 Telopea Summer 5 5:32.83 Vitha Tickner Burley Griffin 5/03/06 Goulburn Summer Meet


16 years 400m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 4:37.46 Ben Wise Canberra 22/10/05 Burley Griffin October 2 4:39.06 Haydn Marsh Telopea 17/03/06 ACT Champships 3 4:39.84 Luke Harvey Telopea 17/03/06 ACT Champships 4 4:58.20 Tom Lee Telopea 9/12/05 Canberra Christmas Classic 5 5:00.62 Nathan Kuster Canberra 5/03/06 Goulburn Summer Meet 6 5:02.09 Trent Pattenden Telopea 17/03/06 ACT Champships


17 & Over 400m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 4:06.27 Adam Bingham Telopea 25/02/06 NSW Country Championships 2 4:14.83 Ryan Tebb Burley Griffin 10/01/06 NSW State 13-18 Years Age 3 4:40.15 Robbie Skillman Telopea 17/03/06 ACT Champships 4 4:46.11 Richard Eliason Canberra 30/01/06 Commonwealth Games Trials 5 4:52.32 John Warmenhoven ACT 17/12/05 SA State Championships 6 4:55.52 Brad Armstrong Goulburn 5/03/06 Goulburn Summer Meet


12 years 800m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 10:33.78 Ben Trabinger Vikings 22/10/05 Burley Griffin October 2 11:46.76 Matthew Walkington Burley Griffin 22/10/05 Burley Griffin October


13 years 800m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 9:30.53 Robert Albertson-Kill Telopea 3/12/05 Wagga 2 10:02.21 Dylan Appelqvist Vikings 27/11/05 NSW Distance Meet 3 10:39.65 Alexander Hennig Woden 9/12/05 Canberra Christmas Classic 4 12:18.41 Mitchell Lovelock-Fay CSD 3/12/05 Wagga


14 years 800m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 9:41.10 Ben Treffers Burley Griffin 22/10/05 Burley Griffin October


15 years 800m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 10:11.15 Brad Brown Queanbeyan 27/11/05 NSW Distance Meet 2 10:33.46 Matthew Worley Burley Griffin 22/10/05 Burley Griffin October 3 11:36.21 Callum Birtles Queanbeyan 3/12/05 Wagga


17 & Over 800m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 8:57.18 Ryan Tebb Burley Griffin 22/10/05 Burley Griffin October 2 8:58.54 Adam Bingham Telopea 9/12/05 Canberra Christmas Classic


13 years 1500m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 18:10.72 Robert Albertson-Kill Telopea 9/12/05 Canberra Christmas Classic 2 18:12.87 Mitchell Nemec Telopea 28/01/06 Country Regional Meet Albur 3 18:54.58 Dylan Appelqvist Vikings 27/11/05 NSW Distance Meet 4 23:43.17 Mitchell Lovelock-Fay CSD 3/12/05 Wagga


14 years 1500m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 18:06.08 Timothy Sheppard Woden 5/11/05 Telopea Summer 2 18:42.71 Niall Jacobsen Vikings 9/12/05 Canberra Christmas Classic


15 years 1500m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 19:06.78 Brad Brown Queanbeyan 3/12/05 Wagga 2 19:12.05 Hamish Wise Canberra 9/12/05 Canberra Christmas Classic 3 20:13.90 Nathan Kuster CSD 9/12/05 Canberra Christmas Classic


16 years 1500m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 18:15.26 Ben Wise Canberra 9/12/05 Canberra Christmas Classic 2 19:00.43 Joshua Wood Telopea 5/11/05 Telopea Summer


17 & Over 1500m Free

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 16:59.43 Adam Bingham Telopea 5/11/05 Telopea Summer


8 & Under 50m Back

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 46.10 Tasman Calver Ginninderra 12/03/06 2006 Speedo Sprint Finals 2 46.44 Joshua Brown Vikings 26/01/06 Australia Day 3 46.76 Alexander Slockee Telopea 26/01/06 Australia Day 4 47.13 Jonathon Krause Ginninderra 26/11/05 Ginninderra Summer Series 5 49.03 Alexander Ryan Telopea 17/03/06 ACT Champships 6 51.95 Nick Wood Telopea 19/02/06 ACT Relay Championship 7 53.09 Nathan De Meillon Vikings 26/01/06 Australia Day 8 54.70 Jake Clark Goulburn 5/03/06 Goulburn Summer Meet 9 55.30 Vasa Fedorow Woden 19/02/06 Speedo Sprint Series ACT He 10 55.53 Sean Stratton Queanbeyan 26/11/05 Ginninderra Summer Series


9 years 50m Back

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 40.00 Antonio Barbaro Ginninderra 26/11/05 Ginninderra Summer Series 2 41.69 Lachlan Trabinger Vikings 12/03/06 2006 Speedo Sprint Finals 3 42.85 Toomas Mirlieb Canberra 9/12/05 Canberra Christmas Classic 4 43.51 Alec Morris Woden 12/03/06 2006 Speedo Sprint Finals 5 46.29 Sam Bowden Queanbeyan 3/12/05 Wagga 6 47.61 Joshua Healey CSD 9/10/05 CSD Summer Pentathlon 7 47.81 Alexander Slockee Telopea 5/02/06 Carrington Indoor Aquatic S 8 48.71 James Stuchbery Ginninderra 19/02/06 Speedo Sprint Series ACT He 9 49.09 Joshua Brown Vikings 19/02/06 Speedo Sprint Series ACT He 10 49.89 Bradley Moore Vikings 26/11/05 Ginninderra Summer Series


10 years 50m Back

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 36.50 Jonathon Slockee ACT 28/11/05 Pacific School Games 2 38.31 Justin Trabinger Vikings 9/10/05 CSD Summer Pentathlon 3 39.19 Jacob Randell Woden 26/01/06 Australia Day 4 39.90 Jayden Malala Woden 12/03/06 2006 Speedo Sprint Finals 5 39.95 Declan Moore Canberra 22/10/05 Burley Griffin October 6 40.10 Mitchell Nisbet CSD 9/10/05 CSD Summer Pentathlon 7 40.16 Andy Chen CSD 9/10/05 CSD Summer Pentathlon 8 40.69 David Erho ACT 28/11/05 Pacific School Games 9 42.07 Matt Riddell Canberra 19/02/06 ACT Relay Championship 10 42.15 Thomas Ramsay Vikings 18/12/05 Queanbeyan Leagues


11 years 50m Back

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 36.37 Jonathon Slockee ACT 26/03/06 Brophy 2 36.42 Brendan Banfield Goulburn 9/12/05 Canberra Christmas Classic 3 36.94 Nicholas Otevrel CSD 22/10/05 Burley Griffin October 4 37.34 Justin Trabinger ACT 26/03/06 Brophy 5 37.79 Hugo Morris Woden 12/03/06 2006 Speedo Sprint Finals 6 37.96 Huw Warmenhoven Canberra 9/10/05 CSD Summer Pentathlon 7 37.97 James Dowden Burley Griffin 19/02/06 Speedo Sprint Series ACT He 8 38.36 Sam Lane Woden 22/10/05 Burley Griffin October 9 38.66 Andy Chen Ginninderra 19/02/06 Speedo Sprint Series ACT He 10 38.90 Nicholas McClelland CSD 9/12/05 Canberra Christmas Classic


12 years 50m Back

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 32.47 Robert Bartlett ACT 28/11/05 Pacific School Games 2 34.10 Nicholas Honey Canberra 22/10/05 Burley Griffin October 3 34.96 Ben Symons Woden 19/02/06 Speedo Sprint Series ACT He 4 35.12 Jordan Hamilton ACT 26/03/06 Brophy 5 35.17 Nicholas Otevrel ACT 26/03/06 Brophy 6 35.59 Ben Trabinger Vikings 19/11/05 ACT Summer 7 36.32 Aaron Graham Vikings 26/11/05 Ginninderra Summer Series 8 36.67 Sam Lane Woden 19/02/06 Speedo Sprint Series ACT He 9 36.92 Blake Appelqvist Vikings 26/01/06 Australia Day 10 37.09 Don Rocha Woden 22/10/05 Burley Griffin October


13 years 50m Back

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 31.42 Joss Whitford ACT 26/03/06 Brophy 2 31.61 Zach Bowden Queanbeyan 19/02/06 Speedo Sprint Series ACT He 3 31.77 David Pollock Vikings 22/10/05 Burley Griffin October 4 32.68 Barton Stevens Telopea 19/02/06 ACT Relay Championship 5 33.19 Ciaran Plenty Woden 12/03/06 2006 Speedo Sprint Finals 6 33.41 Robert Bartlett ACT 26/03/06 Brophy 7 33.64 Robert Albertson-Kill Telopea 3/12/05 Wagga 8 33.78 Rhys McDonald Canberra 19/02/06 ACT Relay Championship 9 33.86 Nicholas Honey Canberra 19/02/06 Speedo Sprint Series ACT He 10 33.97 Christopher McClelland Canberra 19/02/06 Speedo Sprint Series ACT He


14 years 50m Back

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 30.29 Ben Treffers Burley Griffin 22/10/05 Burley Griffin October 2 31.43 David Pollock Vikings 9/12/05 Canberra Christmas Classic 3 31.68 Timothy Sheppard Woden 19/02/06 ACT Relay Championship 4 31.90 Zane Jordan ACT 26/03/06 Brophy 5 32.53 Geoff Godkin Goulburn 9/12/05 Canberra Christmas Classic 6 32.64 Chris Hall-Travini Telopea 22/10/05 Burley Griffin October 7 32.91 Niall Jacobsen Vikings 19/02/06 ACT Relay Championship 8 33.38 George Pulley ACT 28/11/05 Pacific School Games 9 33.93 Nino Bogojevic Queanbeyan 22/10/05 Burley Griffin October 10 34.58 Peter Bennett Canberra 22/10/05 Burley Griffin October


15 years 50m Back

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 30.44 Luke Harvey ACT 28/11/05 Pacific School Games 2 30.85 Hamish Wise Canberra 19/02/06 ACT Relay Championship 3 31.10 Simon Branston ACT 28/11/05 Pacific School Games 4 31.45 Haydn Marsh ACT 28/11/05 Pacific School Games 5 33.37 James Thorp Vikings 19/02/06 ACT Relay Championship 6 33.94 Martin Pollock Vikings 9/12/05 Canberra Christmas Classic 7 34.21 Chris Hall-Travini Telopea 9/12/05 Canberra Christmas Classic 8 34.23 Matthew Worley Burley Griffin 19/11/05 ACT Summer 9 34.58 Brad Brown Queanbeyan 3/12/05 Wagga 10 34.71 Josh Berry Vikings 22/10/05 Burley Griffin October


16 years 50m Back

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 29.12 Jeremy Huntley Ginninderra 25/02/06 NSW Country Championships 2 31.12 Ben Wise Canberra 19/02/06 ACT Relay Championship 3 31.26 Brad Armstrong Goulburn 25/02/06 NSW Country Championships 4 31.54 Haydn Marsh Telopea 17/03/06 ACT Champships 5 33.59 Matthew Worley ACT 26/03/06 Brophy 6 34.19 Fred Marlton Ginninderra 9/12/05 Canberra Christmas Classic 7 34.43 Stewart Thompson Vikings 9/10/05 CSD Summer Pentathlon 8 35.63 Tom Lee Telopea 9/12/05 Canberra Christmas Classic


17 & Over 50m Back

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 29.10 Jeremy Huntley Ginninderra 17/03/06 ACT Champships 2 29.98 Luke Hinchcliffe Canberra 22/10/05 Burley Griffin October 3 30.18 Kiernan McGill Telopea 19/02/06 ACT Relay Championship 4 30.74 John Morris ACT 28/11/05 Pacific School Games 5 30.93 Brendan Rocha Woden 9/10/05 CSD Summer Pentathlon 6 31.14 Brad Armstrong ACT 26/03/06 Brophy 7 31.16 Dax Foster Ginninderra 17/03/06 ACT Champships 8 31.27 Blair Paloni Canberra 9/12/05 Canberra Christmas Classic 9 31.28 Joshua Sixsmith Burley Griffin 19/02/06 ACT Relay Championship 10 33.03 Nicholas Wilkinson CSD 9/10/05 CSD Summer Pentathlon


8 & Under 100m Back

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:42.75 Tasman Calver Ginninderra 26/01/06 Australia Day 2 1:44.45 Alexander Slockee Telopea 9/12/05 Canberra Christmas Classic 3 1:49.57 Jacob Cossetto Vikings 26/11/05 Ginninderra Summer Series


9 years 100m Back

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:27.11 Antonio Barbaro Ginninderra 19/11/05 ACT Summer 2 1:29.11 Lachlan Trabinger Vikings 25/02/06 NSW Country Championships 3 1:31.26 Toomas Mirlieb Canberra 19/11/05 ACT Summer 4 1:36.31 Joshua Healey Canberra 5/03/06 Goulburn Summer Meet 5 1:37.70 Sam Bowden Queanbeyan 5/11/05 Telopea Summer 6 1:42.76 Alexander Slockee Telopea 5/02/06 Carrington Indoor Aquatic S 7 1:46.64 Thomas Harrison Burley Griffin 22/10/05 Burley Griffin October 8 1:53.55 Kosta Markakis CSD 26/01/06 Australia Day 9 1:57.47 Jacob Cossetto Vikings 26/01/06 Australia Day


10 years 100m Back

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:20.95 Jonathon Slockee Telopea 19/11/05 ACT Summer 2 1:23.71 Jacob Randell Woden 25/02/06 NSW Country Championships 3 1:24.81 Mitchell Nisbet CSD 22/10/05 Burley Griffin October 4 1:25.43 Declan Moore Canberra 25/02/06 NSW Country Championships 5 1:26.44 Jayden Malala Woden 17/03/06 ACT Champships 6 1:28.06 David Erho Ginninderra 26/01/06 Australia Day 7 1:28.13 Thomas Ramsay Vikings 25/02/06 NSW Country Championships 8 1:28.17 Antonio Barbaro Ginninderra 17/03/06 ACT Champships 9 1:29.96 Matt Riddell Canberra 19/11/05 ACT Summer 10 1:30.33 Sean Maloney Woden 26/01/06 Australia Day


11 years 100m Back

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:14.69 Nicholas Otevrel ACT 28/11/05 Pacific School Games 2 1:17.69 Jonathon Slockee Telopea 17/03/06 ACT Champships 3 1:19.53 Justin Trabinger ACT 28/11/05 Pacific School Games 4 1:20.04 James Dowden Burley Griffin 25/02/06 NSW Country Championships 5 1:20.41 Andy Chen Ginninderra 25/02/06 NSW Country Championships 6 1:21.76 Brendan Banfield Goulburn 9/12/05 Canberra Christmas Classic 7 1:22.20 Sam Lane Woden 22/10/05 Burley Griffin October 8 1:22.69 Mitchell Nisbet Queanbeyan 25/02/06 NSW Country Championships 9 1:22.98 Nicholas McClelland CSD 26/01/06 Australia Day 10 1:23.61 Hugo Morris Woden 17/03/06 ACT Champships


12 years 100m Back

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:12.63 Nicholas Honey Canberra 22/10/05 Burley Griffin October 2 1:14.37 Nicholas D'Arcy Vikings 9/12/05 Canberra Christmas Classic 3 1:15.20 Ben Trabinger Vikings 22/10/05 Burley Griffin October 4 1:15.53 Robert Bartlett Telopea 5/11/05 Telopea Summer 5 1:16.05 Nicholas Otevrel Canberra 25/02/06 NSW Country Championships 6 1:16.22 Ben Symons Woden 25/02/06 NSW Country Championships 7 1:17.55 Jordan Hamilton Canberra 17/03/06 ACT Champships 8 1:18.22 Brendan Banfield Goulburn 25/02/06 NSW Country Championships 9 1:18.56 Huw Warmenhoven Canberra 9/12/05 Canberra Christmas Classic 10 1:19.08 Luke Abberton Vikings 17/03/06 ACT Champships


13 years 100m Back

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:06.50 David Pollock Vikings 5/11/05 Telopea Summer 2 1:07.71 Joss Whitford Canberra 19/04/06 2006 Fisher & Paykel Austra 3 1:08.89 Zach Bowden Queanbeyan 10/01/06 NSW State 13-18 Years Age 4 1:09.49 Robert Albertson-Kill Telopea 3/12/05 Wagga 5 1:12.17 Rhys McDonald ACT 28/11/05 Pacific School Games 6 1:12.19 Nicholas Honey Canberra 25/02/06 NSW Country Championships 7 1:12.38 Ciaran Plenty Woden 25/02/06 NSW Country Championships 8 1:12.39 Mitchell Nemec Telopea 10/01/06 NSW State 13-18 Years Age 9 1:13.38 Robert Bartlett Telopea 17/03/06 ACT Champships 10 1:13.94 Ben Trabinger Vikings 25/02/06 NSW Country Championships


14 years 100m Back

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:04.93 Ben Treffers Burley Griffin 10/01/06 NSW State 13-18 Years Age 2 1:06.54 David Pollock Vikings 19/04/06 2006 Fisher & Paykel Austra 3 1:06.61 Timothy Sheppard Woden 5/02/06 Time Trials 4 1:09.00 Zane Jordan Woden 25/02/06 NSW Country Championships 5 1:09.32 Robert Albertson-Kill Telopea 10/01/06 NSW State 13-18 Years Age 6 1:10.15 George Pulley Telopea 5/11/05 Telopea Summer 7 1:11.62 Nino Bogojevic Queanbeyan 22/10/05 Burley Griffin October 8 1:11.65 Nic Duncan Vikings 25/02/06 NSW Country Championships 9 1:11.79 Niall Jacobsen Vikings 25/02/06 NSW Country Championships 10 1:12.12 Geoff Godkin Goulburn 22/10/05 Burley Griffin October


15 years 100m Back

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:04.95 Ben Wise Canberra 5/11/05 Telopea Summer 2 1:05.74 Luke Harvey Telopea 10/01/06 NSW State 13-18 Years Age 3 1:06.69 Haydn Marsh Telopea 9/12/05 Canberra Christmas Classic 4 1:07.40 Hamish Wise Canberra 10/01/06 NSW State 13-18 Years Age 5 1:08.11 Simon Branston Telopea 17/03/06 ACT Champships 6 1:13.21 Vitha Tickner Burley Griffin 26/01/06 Australia Day 7 1:13.74 Brent Jobling Woden 5/11/05 Telopea Summer 8 1:15.17 Callum Birtles Queanbeyan 9/12/05 Canberra Christmas Classic 9 1:15.27 Matthew Worley Burley Griffin 22/10/05 Burley Griffin October 10 1:16.29 Brad Brown Queanbeyan 18/12/05 Queanbeyan Leagues


16 years 100m Back

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:01.89 Jeremy Huntley Ginninderra 25/02/06 NSW Country Championships 2 1:04.17 Ben Wise Canberra 19/11/05 ACT Summer 3 1:05.89 Haydn Marsh Telopea 17/03/06 ACT Champships 4 1:07.35 Luke Harvey Telopea 25/02/06 NSW Country Championships 5 1:07.54 Brad Armstrong Goulburn 25/02/06 NSW Country Championships 6 1:11.79 Matthew Worley Burley Griffin 26/01/06 Australia Day 7 1:12.35 Joshua Wood Telopea 5/11/05 Telopea Summer 8 1:14.75 Tom Brewer Telopea 17/03/06 ACT Champships 9 1:18.06 Corey Elton Queanbeyan 26/01/06 Australia Day 10 1:18.57 Fred Marlton Ginninderra 9/12/05 Canberra Christmas Classic


17 & Over 100m Back

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:01.50 Jeremy Huntley Ginninderra 19/04/06 2006 Fisher & Paykel Austra 2 1:05.38 John Morris ACT 28/11/05 Pacific School Games 3 1:06.35 Luke Hinchcliffe ACT 29/10/05 Queensland LC 4 1:07.62 Brad Armstrong Goulburn 17/03/06 ACT Champships 5 1:08.08 Matthew Pollock ACT 28/11/05 Pacific School Games 6 1:08.62 Brendan Rocha Woden 22/10/05 Burley Griffin October 7 1:12.45 John Warmenhoven Canberra 9/12/05 Canberra Christmas Classic


10 years 200m Back

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:56.63 Jonathon Slockee Telopea 19/11/05 ACT Summer 2 2:59.16 Declan Moore Canberra 17/03/06 ACT Champships 3 3:02.45 Jayden Malala Woden 17/03/06 ACT Champships 4 3:06.54 David Erho Ginninderra 26/01/06 Australia Day


11 years 200m Back

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:45.72 Justin Trabinger Vikings 7/01/06 NSW State 9&U-12 Years Age 2 2:49.03 Jonathon Slockee Telopea 17/03/06 ACT Champships 3 2:49.15 Nicholas Otevrel CSD 19/11/05 ACT Summer 4 2:49.96 Andy Chen Ginninderra 17/03/06 ACT Champships 5 2:50.32 James Dowden Burley Griffin 7/01/06 NSW State 9&U-12 Years Age 6 3:02.62 William Pulley CSD 19/11/05 ACT Summer 7 3:24.68 Craig Stratton Queanbeyan 26/11/05 Ginninderra Summer Series


12 years 200m Back

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:36.91 Ben Trabinger Vikings 5/11/05 Telopea Summer 2 2:37.64 Nicholas Honey Canberra 22/10/05 Burley Griffin October 3 2:44.38 Jordan Hamilton Canberra 17/03/06 ACT Champships 4 2:44.41 Huw Warmenhoven Canberra 7/01/06 NSW State 9&U-12 Years Age 5 2:45.69 Nicholas Otevrel CSD 9/12/05 Canberra Christmas Classic 6 2:48.86 Luke Abberton Vikings 17/03/06 ACT Champships 7 2:50.14 Sam Lane Woden 26/01/06 Australia Day 8 3:02.23 Kevin Dick CSD 28/01/06 Country Regional Meet Albur 9 3:30.01 Harrison Slockee Telopea 26/11/05 Ginninderra Summer Series


13 years 200m Back

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:23.40 Robert Albertson-Kill Telopea 9/12/05 Canberra Christmas Classic 2 2:28.76 Joss Whitford Canberra 17/03/06 ACT Champships 3 2:32.45 Ciaran Plenty Woden 17/03/06 ACT Champships 4 2:33.74 Zach Bowden Queanbeyan 10/01/06 NSW State 13-18 Years Age 5 2:33.89 Rhys McDonald Canberra 17/03/06 ACT Champships 5 2:33.89 Mitchell Nemec Telopea 10/01/06 NSW State 13-18 Years Age 7 2:34.09 Nicholas Honey Canberra 17/03/06 ACT Champships 8 2:35.63 Ben Trabinger Vikings 26/01/06 Australia Day 9 2:40.87 Dimitri Markakis Canberra 17/03/06 ACT Champships 10 2:41.04 Dylan Appelqvist Vikings 19/11/05 ACT Summer


14 years 200m Back

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:22.54 Ben Treffers Burley Griffin 10/01/06 NSW State 13-18 Years Age 2 2:22.55 Robert Albertson-Kill Telopea 10/01/06 NSW State 13-18 Years Age 3 2:25.05 Timothy Sheppard Woden 25/02/06 NSW Country Championships 4 2:30.02 George Pulley Telopea 5/11/05 Telopea Summer 5 2:30.84 David Pollock Vikings 17/03/06 ACT Champships 6 2:35.23 Nic Duncan Vikings 26/01/06 Australia Day 7 2:36.26 Geoff Godkin Goulburn 17/03/06 ACT Champships 8 2:39.06 Nino Bogojevic Queanbeyan 5/11/05 Telopea Summer 9 2:39.45 Peter Bennett Canberra 5/11/05 Telopea Summer 10 2:40.68 Dylan Appelqvist Telopea 17/03/06 ACT Champships


15 years 200m Back

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:23.02 Haydn Marsh Telopea 9/12/05 Canberra Christmas Classic 2 2:24.50 Luke Harvey Telopea 10/01/06 NSW State 13-18 Years Age 3 2:24.99 Hamish Wise Canberra 25/02/06 NSW Country Championships 4 2:27.50 Simon Branston Telopea 10/01/06 NSW State 13-18 Years Age 5 2:42.96 Callum Birtles Queanbeyan 19/11/05 ACT Summer


16 years 200m Back

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:12.44 Jeremy Huntley UNAT 30/01/06 Commonwealth Games Trials 2 2:14.55 Ben Wise Canberra 19/04/06 2006 Fisher & Paykel Austra 3 2:22.62 Haydn Marsh Telopea 10/01/06 NSW State 13-18 Years Age 4 2:28.41 Luke Harvey Telopea 17/03/06 ACT Champships 5 2:34.83 Brad Armstrong ACT 17/12/05 SA State Championships 6 2:52.42 Fred Marlton Ginninderra 9/12/05 Canberra Christmas Classic


17 & Over 200m Back

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:11.89 Jeremy Huntley Ginninderra 19/04/06 2006 Fisher & Paykel Austra 2 2:24.12 Ryan Tebb Burley Griffin 22/10/05 Burley Griffin October 3 2:26.97 John Morris Ginninderra 26/01/06 Australia Day 4 2:33.86 John Warmenhoven Canberra 9/12/05 Canberra Christmas Classic 5 2:35.33 Brad Armstrong Goulburn 5/03/06 Goulburn Summer Meet


8 & Under 50m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 48.45 Alexander Slockee Telopea 26/01/06 Australia Day 2 49.57 Tasman Calver Ginninderra 5/03/06 Goulburn Summer Meet 3 53.66 Sean Stratton Queanbeyan 17/03/06 ACT Champships 4 57.56 Jonathon Krause Ginninderra 26/11/05 Ginninderra Summer Series 5 59.11 Alexander Ryan Telopea 17/03/06 ACT Champships 6 59.52 William Choy CSD 9/10/05 CSD Summer Pentathlon 7 1:00.80 Edward Barker Vikings 5/03/06 Goulburn Summer Meet 8 1:01.20 Liam Barber Telopea 17/03/06 ACT Champships 9 1:01.31 Joshua Brown Vikings 26/01/06 Australia Day 10 1:05.15 Nick Wood Telopea 17/03/06 ACT Champships


9 years 50m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 44.04 Antonio Barbaro Ginninderra 7/01/06 NSW State 9&U-12 Years Age 2 48.70 Alexander Slockee ACT 26/03/06 Brophy 3 50.02 Sam Bowden Queanbeyan 22/10/05 Burley Griffin October 4 51.54 Ben Osborne Vikings 18/12/05 Queanbeyan Leagues 5 52.11 Joshua Healey Canberra 19/02/06 Speedo Sprint Series ACT He 6 52.37 Lachlan Trabinger Vikings 19/02/06 Speedo Sprint Series ACT He 7 52.51 Alec Morris Woden 19/02/06 Speedo Sprint Series ACT He 8 55.07 Shaun Philippa Vikings 5/03/06 Goulburn Summer Meet 9 56.46 Kosta Markakis CSD 26/01/06 Australia Day 10 57.10 Toomas Mirlieb Canberra 9/12/05 Canberra Christmas Classic


10 years 50m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 43.48 Andy Chen CSD 9/10/05 CSD Summer Pentathlon 2 43.61 Mitchell Nisbet CSD 9/10/05 CSD Summer Pentathlon 3 44.43 Jacob Randell Woden 12/03/06 2006 Speedo Sprint Finals 4 45.59 William Downing Burley Griffin 26/01/06 Australia Day 5 45.65 Jayden Malala Woden 12/03/06 2006 Speedo Sprint Finals 6 46.07 Sam Bowden Queanbeyan 19/02/06 Speedo Sprint Series ACT He 7 46.17 Jonathon Slockee Telopea 22/10/05 Burley Griffin October 8 46.60 Liam Stratton Queanbeyan 19/02/06 Speedo Sprint Series ACT He 9 47.53 Josh Lind Queanbeyan 26/01/06 Australia Day 10 48.46 Peter Macaulay ACT 28/11/05 Pacific School Games


11 years 50m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 42.20 Nicholas McClelland Canberra 12/03/06 2006 Speedo Sprint Finals 2 42.85 Mitchell Nisbet Queanbeyan 19/02/06 Speedo Sprint Series ACT He 3 42.99 Andy Chen CSD 26/01/06 Australia Day 4 43.20 Nicholas Otevrel CSD 22/10/05 Burley Griffin October 5 43.85 Ben Pattenden ACT 28/11/05 Pacific School Games 6 45.10 Hugo Morris Woden 19/02/06 Speedo Sprint Series ACT He 7 45.28 Jonathon Slockee Telopea 19/02/06 Speedo Sprint Series ACT He 8 45.43 Finbar Pearson Telopea 19/02/06 Speedo Sprint Series ACT He 9 45.51 Jordan Hayes Woden 19/02/06 Speedo Sprint Series ACT He 9 45.51 Craig Stratton Queanbeyan 19/02/06 Speedo Sprint Series ACT He


12 years 50m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 35.14 Don Rocha ACT 28/11/05 Pacific School Games 2 35.36 Srecko Antoski ACT 28/11/05 Pacific School Games 3 38.63 Jonathan Chan ACT 26/03/06 Brophy 4 39.21 Ben Symons Woden 12/03/06 2006 Speedo Sprint Finals 5 39.82 Nicholas D'Arcy ACT 28/11/05 Pacific School Games 6 40.70 Rhys Elton Queanbeyan 19/02/06 Speedo Sprint Series ACT He 7 41.05 Michael Humphries Vikings 19/02/06 Speedo Sprint Series ACT He 8 41.20 Michael Gillard Ginninderra 19/02/06 Speedo Sprint Series ACT He 9 41.22 Lachlan Grimm Vikings 22/10/05 Burley Griffin October 10 41.43 Nicholas Otevrel Canberra 19/02/06 Speedo Sprint Series ACT He


13 years 50m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 34.79 Joss Whitford Canberra 19/02/06 Speedo Sprint Series ACT He 2 35.08 Don Rocha Woden 19/02/06 Speedo Sprint Series ACT He 3 35.58 David Pollock Vikings 9/10/05 CSD Summer Pentathlon 4 36.39 Ciaran Plenty Woden 12/03/06 2006 Speedo Sprint Finals 5 38.62 Zach Bowden Queanbeyan 19/02/06 Speedo Sprint Series ACT He 6 39.65 Robert Albertson-Kill Telopea 3/12/05 Wagga 7 39.85 Dylan Appelqvist Telopea 26/01/06 Australia Day 8 40.41 Nigel Hinder Canberra 5/03/06 Goulburn Summer Meet 9 40.50 Aiden Fitzgerald Ginninderra 5/03/06 Goulburn Summer Meet 10 40.54 Christopher McClelland Canberra 19/02/06 Speedo Sprint Series ACT He


14 years 50m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 33.28 George Pulley ACT 28/11/05 Pacific School Games 2 34.39 Chris Hall-Travini ACT 29/10/05 Queensland LC 3 34.43 Ganan Yin Ginninderra 22/10/05 Burley Griffin October 4 34.59 Daniel Philippa ACT 17/12/05 SA State Championships 5 35.42 Ben Treffers Burley Griffin 22/10/05 Burley Griffin October 6 35.46 David Pollock Vikings 9/12/05 Canberra Christmas Classic 7 35.51 Timothy Sheppard Woden 9/12/05 Canberra Christmas Classic 8 36.74 Zane Jordan Woden 19/11/05 ACT Summer 9 37.00 Geoff Godkin Goulburn 9/12/05 Canberra Christmas Classic 10 37.19 Brent Jobling Woden 9/10/05 CSD Summer Pentathlon


15 years 50m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 33.79 Chris Hall-Travini Burley Griffin 19/04/06 2006 Fisher & Paykel Austra 2 33.97 Martin Pollock ACT 28/11/05 Pacific School Games 3 34.06 Simon Branston Telopea 17/03/06 ACT Champships 4 36.88 Luke Harvey Telopea 10/01/06 NSW State 13-18 Years Age 5 37.18 Hamish Wise Canberra 5/02/06 Time Trials 6 37.68 Trent Pattenden Telopea 9/12/05 Canberra Christmas Classic 7 37.75 Brent Jobling Woden 22/10/05 Burley Griffin October 8 37.78 Brad Brown Queanbeyan 3/12/05 Wagga 9 37.95 Corey Elton Queanbeyan 3/12/05 Wagga 10 38.72 Glen Scott CSD 26/11/05 Ginninderra Summer Series


16 years 50m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 33.11 Tom Brewer ACT 17/12/05 SA State Championships 2 33.23 Martin Pollock Vikings 19/04/06 2006 Fisher & Paykel Austra 3 34.08 Dale Bonner Ginninderra 17/03/06 ACT Champships 4 34.70 Brad Armstrong ACT 17/12/05 SA State Championships 5 35.19 Joshua Wood ACT 28/11/05 Pacific School Games 6 38.95 Ben Wise Canberra 9/10/05 CSD Summer Pentathlon 7 39.44 Tom Lee Telopea 9/12/05 Canberra Christmas Classic 8 40.09 Stewart Thompson Vikings 9/10/05 CSD Summer Pentathlon 9 48.16 Matthew Worley ACT 26/03/06 Brophy


17 & Over 50m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 30.90 Dax Foster Ginninderra 17/03/06 ACT Champships 2 32.64 Greg Brewer ACT 17/12/05 SA State Championships 3 33.28 Ryan Tebb Burley Griffin 22/10/05 Burley Griffin October 4 33.52 Brendan Rocha Woden 9/10/05 CSD Summer Pentathlon 5 34.15 Brad Armstrong ACT 26/03/06 Brophy 6 34.35 Luke Hinchcliffe Canberra 9/10/05 CSD Summer Pentathlon 7 35.15 Richard Eliason Canberra 30/01/06 Commonwealth Games Trials 8 35.55 Nicholas Wilkinson CSD 9/10/05 CSD Summer Pentathlon 9 35.61 Kostya Panov ACT 28/11/05 Pacific School Games 10 35.98 Blair Paloni Canberra 9/12/05 Canberra Christmas Classic


8 & Under 100m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:46.28 Alexander Slockee Telopea 26/01/06 Australia Day 2 1:52.81 Tasman Calver Ginninderra 18/12/05 Queanbeyan Leagues 3 1:58.98 Jonathon Krause Ginninderra 26/11/05 Ginninderra Summer Series 4 2:00.99 Sean Stratton Queanbeyan 26/11/05 Ginninderra Summer Series 5 2:15.44 Edward Barker Vikings 5/03/06 Goulburn Summer Meet


9 years 100m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:34.51 Antonio Barbaro Ginninderra 7/01/06 NSW State 9&U-12 Years Age 2 1:45.57 Alexander Slockee Telopea 17/03/06 ACT Champships 3 1:48.20 Sam Bowden Queanbeyan 19/11/05 ACT Summer 4 1:49.16 Lachlan Trabinger Vikings 26/01/06 Australia Day 5 1:50.70 Joshua Healey Canberra 5/03/06 Goulburn Summer Meet 6 1:52.82 Ben Osborne Queanbeyan 5/03/06 Goulburn Summer Meet 7 1:54.82 Shaun Philippa Vikings 17/03/06 ACT Champships 8 1:59.22 Toomas Mirlieb Canberra 9/12/05 Canberra Christmas Classic 9 2:04.70 Kosta Markakis CSD 26/11/05 Ginninderra Summer Series 10 2:04.81 Thomas Harrison Burley Griffin 5/03/06 Goulburn Summer Meet


10 years 100m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:33.38 Antonio Barbaro Ginninderra 25/02/06 NSW Country Championships 2 1:35.23 Jacob Randell Woden 25/02/06 NSW Country Championships 3 1:37.77 William Downing Burley Griffin 17/03/06 ACT Champships 4 1:38.29 Mitchell Nisbet CSD 5/11/05 Telopea Summer 5 1:38.57 Josh Lind Queanbeyan 25/02/06 NSW Country Championships 6 1:38.59 Jayden Malala Woden 17/03/06 ACT Champships 7 1:40.18 Liam Stratton Queanbeyan 5/03/06 Goulburn Summer Meet 8 1:42.62 Jonathon Slockee Telopea 19/11/05 ACT Summer 9 1:43.64 Jared Bergman Canberra 5/03/06 Goulburn Summer Meet 10 1:44.57 Ryan Hore ACT 28/11/05 Pacific School Games


11 years 100m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:33.06 Nicholas Otevrel CSD 19/11/05 ACT Summer 2 1:33.29 Andy Chen Ginninderra 17/03/06 ACT Champships 3 1:33.43 Nicholas McClelland ACT 28/11/05 Pacific School Games 4 1:34.01 Ben Pattenden Vikings 7/01/06 NSW State 9&U-12 Years Age 5 1:34.28 Mitchell Nisbet Queanbeyan 17/03/06 ACT Champships 6 1:39.09 Jonathon Slockee Telopea 28/01/06 Country Regional Meet Woy 7 1:39.85 James Dowden Burley Griffin 26/01/06 Australia Day 8 1:40.87 William Pulley CSD 22/10/05 Burley Griffin October 9 1:41.74 Justin Trabinger Vikings 19/11/05 ACT Summer 10 1:41.87 Hugo Morris Woden 17/03/06 ACT Champships


12 years 100m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:18.92 Srecko Antoski ACT 28/11/05 Pacific School Games 2 1:19.16 Don Rocha Woden 5/11/05 Telopea Summer 3 1:24.62 Jonathan Chan Ginninderra 17/03/06 ACT Champships 4 1:26.77 Nicholas D'Arcy Vikings 9/12/05 Canberra Christmas Classic 5 1:27.61 Rhys Elton Queanbeyan 25/02/06 NSW Country Championships 6 1:28.37 Michael Gillard Ginninderra 25/02/06 NSW Country Championships 7 1:28.62 Ben Symons Woden 25/02/06 NSW Country Championships 8 1:28.76 Michael Humphries Vikings 17/03/06 ACT Champships 9 1:30.09 William McNamara Goulburn 25/02/06 NSW Country Championships 10 1:30.23 Nicholas Otevrel Canberra 25/02/06 NSW Country Championships


13 years 100m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:16.11 David Pollock Vikings 22/10/05 Burley Griffin October 2 1:17.60 Joss Whitford Canberra 25/02/06 NSW Country Championships 3 1:18.39 Don Rocha Woden 19/04/06 2006 Fisher & Paykel Austra 4 1:23.44 Rhys McDonald Canberra 25/02/06 NSW Country Championships 5 1:27.34 Dylan Appelqvist Vikings 5/11/05 Telopea Summer 6 1:27.45 Robert Albertson-Kill Telopea 3/12/05 Wagga 7 1:28.17 Ciaran Plenty Woden 9/12/05 Canberra Christmas Classic 8 1:28.98 Nigel Hinder Canberra 5/03/06 Goulburn Summer Meet 9 1:29.06 Christopher McClelland CSD 28/01/06 Country Regional Meet Albur 10 1:30.59 Zach Bowden Queanbeyan 22/10/05 Burley Griffin October


14 years 100m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:12.86 George Pulley Telopea 25/02/06 NSW Country Championships 2 1:14.94 Daniel Philippa Vikings 19/04/06 2006 Fisher & Paykel Austra 3 1:16.98 Timothy Sheppard Woden 17/03/06 ACT Champships 4 1:17.10 Chris Hall-Travini ACT 29/10/05 Queensland LC 5 1:17.66 David Pollock Vikings 10/01/06 NSW State 13-18 Years Age 6 1:17.80 Ganan Yin Ginninderra 10/01/06 NSW State 13-18 Years Age 7 1:21.01 Nino Bogojevic Queanbeyan 17/03/06 ACT Champships 8 1:22.00 Peter Bennett Canberra 22/10/05 Burley Griffin October 9 1:23.21 Geoff Godkin Goulburn 17/03/06 ACT Champships 10 1:23.85 Nic Duncan Vikings 25/02/06 NSW Country Championships


15 years 100m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:11.92 Martin Pollock Vikings 26/01/06 Australia Day 2 1:12.83 Simon Branston Telopea 10/01/06 NSW State 13-18 Years Age 3 1:13.54 Chris Hall-Travini Burley Griffin 17/03/06 ACT Champships 4 1:18.88 Luke Harvey Telopea 10/01/06 NSW State 13-18 Years Age 5 1:20.62 Brent Jobling Woden 25/02/06 NSW Country Championships 6 1:22.42 Trent Pattenden Telopea 9/12/05 Canberra Christmas Classic 7 1:22.45 Hamish Wise Canberra 25/02/06 NSW Country Championships 8 1:22.63 Brad Brown Queanbeyan 25/02/06 NSW Country Championships 9 1:24.79 Josh Berry Vikings 22/10/05 Burley Griffin October 10 1:25.94 Corey Elton Queanbeyan 19/11/05 ACT Summer


16 years 100m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:12.26 Tom Brewer Telopea 10/01/06 NSW State 13-18 Years Age 2 1:12.37 Martin Pollock Vikings 19/04/06 2006 Fisher & Paykel Austra 3 1:16.01 Dale Bonner Ginninderra 17/03/06 ACT Champships 4 1:20.60 Brad Armstrong ACT 17/12/05 SA State Championships 5 1:21.03 Trent Pattenden Telopea 25/02/06 NSW Country Championships 6 1:21.35 Joshua Wood Telopea 5/11/05 Telopea Summer 7 1:22.03 Corey Elton Queanbeyan 17/03/06 ACT Champships 8 1:26.31 Stewart Thompson Vikings 19/11/05 ACT Summer


17 & Over 100m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:07.26 Dax Foster Ginninderra 17/03/06 ACT Champships 2 1:10.11 Ryan Tebb Burley Griffin 17/03/06 ACT Champships 3 1:10.35 Greg Brewer Telopea 30/01/06 Commonwealth Games Trials 4 1:17.06 Richard Eliason Canberra 30/01/06 Commonwealth Games Trials 5 1:17.85 Luke Hinchcliffe ACT 29/10/05 Queensland LC 6 1:18.48 Brendan Rocha Woden 9/12/05 Canberra Christmas Classic 7 1:19.17 Robert Pitkethly Ginninderra 25/02/06 NSW Country Championships 8 1:24.10 John Warmenhoven ACT 17/12/05 SA State Championships 9 1:24.63 Matthew Pollock Vikings 25/02/06 NSW Country Championships 10 1:27.21 Tom Lee Telopea 5/03/06 Goulburn Summer Meet


9 years 200m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 3:33.54 Antonio Barbaro Ginninderra 9/12/05 Canberra Christmas Classic


10 years 200m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 3:28.27 Antonio Barbaro Ginninderra 17/03/06 ACT Champships 2 3:33.99 William Downing Burley Griffin 17/03/06 ACT Champships 3 3:35.90 Jayden Malala Woden 17/03/06 ACT Champships 4 3:36.31 Liam Stratton Queanbeyan 17/03/06 ACT Champships 5 3:37.66 Jacob Randell Woden 26/11/05 Ginninderra Summer Series 6 3:57.37 Declan Moore Canberra 26/01/06 Australia Day 7 4:03.45 Luke Tebb Burley Griffin 26/11/05 Ginninderra Summer Series


11 years 200m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 3:19.96 Nicholas Otevrel CSD 19/11/05 ACT Summer 2 3:23.23 Andy Chen Ginninderra 17/03/06 ACT Champships 3 3:26.01 Ben Pattenden Vikings 19/11/05 ACT Summer 4 3:36.89 William Pulley CSD 19/11/05 ACT Summer 5 3:38.33 Jonathon Slockee Telopea 26/01/06 Australia Day 6 3:38.83 James Dowden Burley Griffin 19/11/05 ACT Summer 7 3:55.72 James Ashurst Burley Griffin 5/03/06 Goulburn Summer Meet 8 3:59.67 Craig Stratton Queanbeyan 3/12/05 Wagga


12 years 200m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 3:05.75 Rhys Elton Queanbeyan 26/01/06 Australia Day 2 3:11.18 Michael Gillard Ginninderra 17/03/06 ACT Champships 3 3:16.05 Lachlan Grimm Vikings 22/10/05 Burley Griffin October 3 3:16.05 Michael Humphries Vikings 17/03/06 ACT Champships 5 3:17.53 Alexander Hennig Woden 19/11/05 ACT Summer 6 3:22.84 Nicholas Otevrel CSD 9/12/05 Canberra Christmas Classic 7 3:31.22 Matthew Walkington Burley Griffin 26/11/05 Ginninderra Summer Series 8 3:33.80 Huw Warmenhoven Canberra 26/01/06 Australia Day 9 3:39.85 Harrison Slockee Telopea 18/12/05 Queanbeyan Leagues


13 years 200m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:46.76 Joss Whitford Canberra 19/04/06 2006 Fisher & Paykel Austra 2 2:58.66 Don Rocha Woden 9/12/05 Canberra Christmas Classic 3 3:04.00 Dylan Appelqvist Vikings 19/11/05 ACT Summer 4 3:12.75 Christopher McClelland CSD 26/01/06 Australia Day 5 3:13.53 Lachlan Grimm Vikings 17/03/06 ACT Champships 6 3:14.34 Nigel Hinder Canberra 5/03/06 Goulburn Summer Meet 7 3:15.72 Patrick Hudson Telopea 5/03/06 Goulburn Summer Meet 8 3:19.15 Alexander Hennig Woden 9/12/05 Canberra Christmas Classic 9 3:49.53 Sam Hunter Queanbeyan 3/12/05 Wagga


14 years 200m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:39.73 George Pulley Telopea 5/11/05 Telopea Summer 2 2:42.47 Daniel Philippa Vikings 10/01/06 NSW State 13-18 Years Age 3 2:48.42 David Pollock Vikings 10/01/06 NSW State 13-18 Years Age 4 2:48.73 Chris Hall-Travini ACT 29/10/05 Queensland LC 5 2:51.10 Timothy Sheppard Woden 9/12/05 Canberra Christmas Classic 6 2:54.54 Ganan Yin Ginninderra 10/01/06 NSW State 13-18 Years Age 7 2:58.37 Peter Bennett Canberra 22/10/05 Burley Griffin October 8 3:01.85 Nic Duncan Vikings 26/01/06 Australia Day 9 3:06.36 Dylan Appelqvist Telopea 17/03/06 ACT Champships 10 3:30.75 Mitchell Lovelock-Fay Canberra 5/03/06 Goulburn Summer Meet


15 years 200m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:38.61 Martin Pollock Vikings 10/01/06 NSW State 13-18 Years Age 2 2:41.55 Simon Branston Telopea 10/01/06 NSW State 13-18 Years Age 3 2:45.59 Chris Hall-Travini Burley Griffin 17/03/06 ACT Champships 4 2:58.99 Brad Brown Queanbeyan 26/01/06 Australia Day 5 3:02.91 Brent Jobling Woden 17/03/06 ACT Champships 6 3:03.33 Corey Elton Queanbeyan 22/10/05 Burley Griffin October


16 years 200m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:35.40 Tom Brewer Telopea 10/01/06 NSW State 13-18 Years Age 2 2:38.93 Martin Pollock Vikings 25/02/06 NSW Country Championships 3 2:51.15 Dale Bonner Ginninderra 17/03/06 ACT Champships


17 & Over 200m Breast

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:30.86 Ryan Tebb Burley Griffin 10/01/06 NSW State 13-18 Years Age 2 2:31.28 Dax Foster Ginninderra 17/03/06 ACT Champships 3 2:42.92 Greg Brewer ACT 17/12/05 SA State Championships 4 2:45.12 Robbie Skillman Telopea 17/03/06 ACT Champships 5 2:45.18 Richard Eliason Canberra 9/03/06 Northern Territory Open & A 6 2:49.89 Luke Hinchcliffe ACT 29/10/05 Queensland LC 7 3:06.28 Brad Armstrong Goulburn 5/03/06 Goulburn Summer Meet


8 & Under 50m Fly

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 46.25 Alexander Slockee Telopea 9/10/05 CSD Summer Pentathlon 2 47.21 Alexander Ryan Telopea 17/03/06 ACT Champships 3 53.45 Tasman Calver ACT 26/03/06 Brophy 4 56.10 Sean Stratton Queanbeyan 9/12/05 Canberra Christmas Classic 5 58.99 Liam Barber Telopea 17/03/06 ACT Champships 6 1:05.65 Edward Barker Vikings 17/03/06 ACT Champships 7 1:08.69 Joshua Brown Vikings 26/01/06 Australia Day 8 1:09.32 Nick Wood Telopea 17/03/06 ACT Champships 9 1:13.30 William Choy CSD 9/10/05 CSD Summer Pentathlon 10 1:17.38 Charlie Weston Goulburn 5/03/06 Goulburn Summer Meet


9 years 50m Fly

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 37.06 Toomas Mirlieb ACT 28/11/05 Pacific School Games 2 38.63 Alec Morris Woden 12/03/06 2006 Speedo Sprint Finals 3 40.03 Lachlan Trabinger Vikings 19/02/06 Speedo Sprint Series ACT He 4 44.94 Alexander Slockee Telopea 19/02/06 Speedo Sprint Series ACT He 5 45.56 Antonio Barbaro Ginninderra 9/12/05 Canberra Christmas Classic 6 48.52 Sam Bowden Queanbeyan 26/11/05 Ginninderra Summer Series 7 50.37 Joshua Healey Canberra 19/02/06 Speedo Sprint Series ACT He 8 52.49 Jamie Hawke Burley Griffin 26/01/06 Australia Day 9 54.12 Ben Osborne Queanbeyan 5/03/06 Goulburn Summer Meet 10 54.23 Kosta Markakis CSD 26/01/06 Australia Day


10 years 50m Fly

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 35.61 Jonathon Slockee Telopea 9/12/05 Canberra Christmas Classic 2 35.99 Toomas Mirlieb ACT 26/03/06 Brophy 3 36.13 Jayden Malala Woden 9/12/05 Canberra Christmas Classic 4 37.95 Justin Trabinger Vikings 9/10/05 CSD Summer Pentathlon 5 39.05 Mitchell Nisbet CSD 9/10/05 CSD Summer Pentathlon 6 39.10 Sean Maloney Woden 12/03/06 2006 Speedo Sprint Finals 7 39.35 Declan Moore Canberra 7/01/06 NSW State 9&U-12 Years Age 8 40.37 Thomas Ramsay Vikings 9/12/05 Canberra Christmas Classic 9 40.98 Simon D'Arcy Vikings 19/11/05 ACT Summer 10 41.76 Jared Bergman Canberra 5/03/06 Goulburn Summer Meet


11 years 50m Fly

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 33.29 Jonathon Slockee Telopea 12/03/06 2006 Speedo Sprint Finals 2 33.31 Andy Chen Ginninderra 12/03/06 2006 Speedo Sprint Finals 3 34.01 Brendan Banfield Goulburn 9/12/05 Canberra Christmas Classic 4 35.69 Huw Warmenhoven Canberra 9/10/05 CSD Summer Pentathlon 5 36.47 Hugo Morris Woden 19/02/06 Speedo Sprint Series ACT He 6 36.64 Mitchell Nisbet Queanbeyan 5/03/06 Goulburn Summer Meet 7 36.84 Nicholas Otevrel CSD 22/10/05 Burley Griffin October 8 37.79 Sam Lane Woden 22/10/05 Burley Griffin October 9 38.16 Nicholas McClelland Canberra 19/02/06 Speedo Sprint Series ACT He 10 38.18 Jackson Wright Burley Griffin 22/10/05 Burley Griffin October


12 years 50m Fly

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 31.22 William McNamara ACT 26/03/06 Brophy 2 32.28 Nicholas Honey Canberra 9/10/05 CSD Summer Pentathlon 3 32.40 Jonathan Chan Ginninderra 12/03/06 2006 Speedo Sprint Finals 4 33.24 Don Rocha Woden 9/10/05 CSD Summer Pentathlon 5 33.25 Ben Trabinger Vikings 9/10/05 CSD Summer Pentathlon 6 33.32 Brendan Banfield Goulburn 19/02/06 Speedo Sprint Series ACT He 7 33.38 Srecko Antoski Vikings 9/10/05 CSD Summer Pentathlon 8 34.68 Nicholas D'Arcy Vikings 9/12/05 Canberra Christmas Classic 9 34.88 Ben Symons Woden 19/02/06 Speedo Sprint Series ACT He 10 35.03 Jordan Hamilton Canberra 19/02/06 Speedo Sprint Series ACT He


13 years 50m Fly

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 30.07 David Pollock Vikings 9/10/05 CSD Summer Pentathlon 2 31.01 Nicholas Honey Canberra 12/03/06 2006 Speedo Sprint Finals 3 31.04 Ciaran Plenty ACT 26/03/06 Brophy 4 31.17 Stephen Domenici ACT 28/11/05 Pacific School Games 5 31.38 Robert Albertson-Kill Telopea 3/12/05 Wagga 6 31.53 Christopher McClelland ACT 26/03/06 Brophy 7 31.85 Don Rocha Woden 19/02/06 Speedo Sprint Series ACT He 8 32.60 Zach Bowden Queanbeyan 19/02/06 Speedo Sprint Series ACT He 9 32.71 Mitchell Nemec Telopea 9/10/05 CSD Summer Pentathlon 10 32.89 Ben Trabinger Vikings 19/02/06 Speedo Sprint Series ACT He


14 years 50m Fly

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 27.90 Ben Treffers ACT 28/11/05 Pacific School Games 2 29.74 Zane Jordan ACT 26/03/06 Brophy 3 29.89 Nino Bogojevic ACT 26/03/06 Brophy 4 30.43 Jackson Taylor-Grant ACT 28/11/05 Pacific School Games 5 30.61 David Pollock Vikings 9/12/05 Canberra Christmas Classic 6 30.81 Timothy Sheppard ACT 17/12/05 SA State Championships 7 31.08 Vitha Tickner Burley Griffin 9/12/05 Canberra Christmas Classic 8 31.25 Chris Hall-Travini Telopea 22/10/05 Burley Griffin October 9 31.43 Brad Brown Queanbeyan 9/10/05 CSD Summer Pentathlon 10 31.89 Niall Jacobsen ACT 28/11/05 Pacific School Games


15 years 50m Fly

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 27.31 Haydn Marsh ACT 28/11/05 Pacific School Games 2 27.91 Matthew D'Arcy Vikings 10/01/06 NSW State 13-18 Years Age 3 29.03 Luke Harvey ACT 28/11/05 Pacific School Games 4 29.73 Martin Pollock Vikings 9/10/05 CSD Summer Pentathlon 5 29.89 Trent Pattenden Telopea 19/11/05 ACT Summer 6 31.02 Simon Branston ACT 26/03/06 Brophy 7 31.40 Brad Brown Queanbeyan 3/12/05 Wagga 8 31.43 Matthew Worley Burley Griffin 22/10/05 Burley Griffin October 9 32.27 Chris Hall-Travini ACT 26/03/06 Brophy 10 33.31 Corey Elton Queanbeyan 9/10/05 CSD Summer Pentathlon


16 years 50m Fly

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 26.94 Haydn Marsh Telopea 19/04/06 2006 Fisher & Paykel Austra 2 28.28 Brad Armstrong ACT 17/12/05 SA State Championships 3 29.39 Luke Harvey Telopea 25/02/06 NSW Country Championships 4 29.50 Joshua Wood ACT 28/11/05 Pacific School Games 5 30.12 Jeremy Huntley Vikings 22/10/05 Burley Griffin October 6 30.27 Matthew Worley Burley Griffin 26/01/06 Australia Day 7 31.28 Stewart Thompson Vikings 9/10/05 CSD Summer Pentathlon 8 31.34 Ben Wise Canberra 9/10/05 CSD Summer Pentathlon 9 32.18 Fred Marlton Ginninderra 9/12/05 Canberra Christmas Classic 10 33.08 Tom Lee Telopea 9/12/05 Canberra Christmas Classic


17 & Over 50m Fly

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 26.25 Jesse Bird Telopea 17/03/06 ACT Champships 2 27.25 Robbie Skillman Telopea 9/12/05 Canberra Christmas Classic 3 27.29 Adam Bingham Telopea 10/01/06 NSW State 13-18 Years Age 4 27.56 Ben Grady ACT 28/11/05 Pacific School Games 5 27.63 Ryan Tebb Burley Griffin 19/04/06 2006 Fisher & Paykel Austra 6 27.73 Brendan Rocha Woden 9/12/05 Canberra Christmas Classic 7 27.83 Dax Foster Ginninderra 17/03/06 ACT Champships 8 27.95 Luke Hinchcliffe Canberra 9/10/05 CSD Summer Pentathlon 9 28.43 Blair Paloni Canberra 9/12/05 Canberra Christmas Classic 10 28.45 Brad Armstrong ACT 26/03/06 Brophy


8 & Under 100m Fly

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:51.09 Alexander Slockee Telopea 18/12/05 Queanbeyan Leagues


9 years 100m Fly

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:30.13 Toomas Mirlieb ACT 28/11/05 Pacific School Games 2 1:37.28 Lachlan Trabinger Vikings 17/03/06 ACT Champships 3 1:40.68 Alexander Slockee Telopea 5/02/06 Carrington Indoor Aquatic S


10 years 100m Fly

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:19.97 Jayden Malala Woden 17/03/06 ACT Champships 2 1:26.46 Sean Maloney Woden 25/02/06 NSW Country Championships 3 1:27.24 Declan Moore Canberra 25/02/06 NSW Country Championships 4 1:27.32 Jonathon Slockee Telopea 22/10/05 Burley Griffin October 5 1:31.60 Simon D'Arcy Vikings 19/11/05 ACT Summer 6 1:32.50 Toomas Mirlieb Canberra 17/03/06 ACT Champships 7 1:33.04 Luke Tebb Burley Griffin 25/02/06 NSW Country Championships 8 1:37.09 David Erho Ginninderra 5/11/05 Telopea Summer 9 1:37.22 Alec Morris Woden 17/03/06 ACT Champships 10 1:38.05 Thomas Ramsay Vikings 5/03/06 Goulburn Summer Meet


11 years 100m Fly

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:15.07 Brendan Banfield Goulburn 9/12/05 Canberra Christmas Classic 2 1:15.27 Andy Chen Ginninderra 17/03/06 ACT Champships 3 1:19.94 Jonathon Slockee Telopea 17/03/06 ACT Champships 4 1:23.43 Mitchell Nisbet Queanbeyan 25/02/06 NSW Country Championships 5 1:24.00 Nicholas Otevrel CSD 22/10/05 Burley Griffin October 6 1:26.12 Justin Trabinger ACT 28/11/05 Pacific School Games 7 1:27.68 Nicholas Pullinen Burley Griffin 9/12/05 Canberra Christmas Classic 8 1:28.30 Nicholas McClelland CSD 28/01/06 Country Regional Meet Albur 9 1:28.36 Hugo Morris Woden 17/03/06 ACT Champships 10 1:28.95 Sam Lane Woden 22/10/05 Burley Griffin October


12 years 100m Fly

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:12.98 Jonathan Chan Ginninderra 17/03/06 ACT Champships 2 1:14.03 Nicholas Honey Canberra 22/10/05 Burley Griffin October 3 1:14.72 Ben Trabinger Vikings 5/11/05 Telopea Summer 4 1:15.01 Brendan Banfield Goulburn 25/02/06 NSW Country Championships 5 1:15.24 Luke Abberton Vikings 17/03/06 ACT Champships 6 1:18.47 Huw Warmenhoven Canberra 9/12/05 Canberra Christmas Classic 7 1:18.96 Nicholas D'Arcy Vikings 19/11/05 ACT Summer 8 1:20.37 Sam Lane Woden 25/02/06 NSW Country Championships 9 1:22.31 Nicholas Otevrel CSD 26/01/06 Australia Day 10 1:25.34 Blake Appelqvist Vikings 5/03/06 Goulburn Summer Meet


13 years 100m Fly

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:08.75 Mitchell Nemec Telopea 22/10/05 Burley Griffin October 2 1:09.06 Robert Albertson-Kill Telopea 3/12/05 Wagga 3 1:09.38 Nicholas Honey Canberra 17/03/06 ACT Champships 4 1:11.51 Ben Trabinger Vikings 25/02/06 NSW Country Championships 5 1:14.79 Rhys McDonald Canberra 25/02/06 NSW Country Championships 6 1:14.90 Andrew Irons Telopea 22/10/05 Burley Griffin October 7 1:15.34 Ciaran Plenty Woden 17/03/06 ACT Champships 8 1:15.48 Christopher McClelland CSD 28/01/06 Country Regional Meet Albur 9 1:18.10 Dylan Appelqvist Vikings 26/11/05 Ginninderra Summer Series 10 1:22.34 Dimitri Markakis CSD 26/11/05 Ginninderra Summer Series


14 years 100m Fly

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 1:00.96 Ben Treffers Burley Griffin 25/02/06 NSW Country Championships 2 1:05.89 Nino Bogojevic Queanbeyan 5/11/05 Telopea Summer 3 1:07.00 George Pulley Telopea 22/10/05 Burley Griffin October 4 1:07.14 Timothy Sheppard Woden 25/02/06 NSW Country Championships 5 1:07.82 David Pollock Vikings 19/11/05 ACT Summer 6 1:07.95 Zane Jordan Woden 22/10/05 Burley Griffin October 7 1:08.42 Niall Jacobsen Vikings 25/02/06 NSW Country Championships 8 1:08.58 Mark Edmondson Burley Griffin 25/02/06 NSW Country Championships 9 1:11.70 Vitha Tickner Burley Griffin 9/12/05 Canberra Christmas Classic 10 1:12.06 Jackson Taylor-Grant Canberra 26/01/06 Australia Day


15 years 100m Fly

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 59.01 Matthew D'Arcy Vikings 10/01/06 NSW State 13-18 Years Age 2 59.17 Haydn Marsh ACT 28/11/05 Pacific School Games 3 1:04.25 Martin Pollock Vikings 10/01/06 NSW State 13-18 Years Age 4 1:06.70 Luke Harvey Telopea 19/11/05 ACT Summer 5 1:06.93 Brad Brown Queanbeyan 25/02/06 NSW Country Championships 6 1:07.17 Trent Pattenden ACT 28/11/05 Pacific School Games 7 1:07.88 Matthew Worley Burley Griffin 19/11/05 ACT Summer 8 1:08.29 Mark Edmondson Burley Griffin 17/03/06 ACT Champships 9 1:09.71 Simon Branston Telopea 17/03/06 ACT Champships 10 1:09.94 Hamish Wise Canberra 26/01/06 Australia Day


16 years 100m Fly

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 57.20 Haydn Marsh Telopea 19/04/06 2006 Fisher & Paykel Austra 2 1:04.01 Martin Pollock Vikings 25/02/06 NSW Country Championships 3 1:05.07 Jeremy Huntley Ginninderra 25/02/06 NSW Country Championships 4 1:05.61 Luke Harvey Telopea 25/02/06 NSW Country Championships 5 1:05.93 Joshua Wood Telopea 5/11/05 Telopea Summer 6 1:06.29 Brad Armstrong Goulburn 9/12/05 Canberra Christmas Classic 7 1:06.84 Tom Brewer ACT 17/12/05 SA State Championships 8 1:08.40 Matthew Worley ACT 28/11/05 Pacific School Games 9 1:08.60 Trent Pattenden Telopea 25/02/06 NSW Country Championships 10 1:09.60 Ben Wise Canberra 19/11/05 ACT Summer


17 & Over 100m Fly

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 58.68 Adam Bingham Telopea 10/01/06 NSW State 13-18 Years Age 2 58.97 Ryan Tebb Burley Griffin 19/04/06 2006 Fisher & Paykel Austra 3 59.29 Jesse Bird Telopea 17/03/06 ACT Champships 4 59.59 Robbie Skillman Telopea 25/02/06 NSW Country Championships 5 1:00.45 Ben Grady ACT 28/11/05 Pacific School Games 6 1:03.72 Brendan Rocha Woden 22/10/05 Burley Griffin October 7 1:04.31 Jeremy Huntley Ginninderra 17/03/06 ACT Champships 8 1:04.54 Blair Paloni Canberra 9/12/05 Canberra Christmas Classic 9 1:05.05 Luke Hinchcliffe ACT 29/10/05 Queensland LC 10 1:08.91 Brad Armstrong Goulburn 17/03/06 ACT Champships


10 years 200m Fly

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 3:04.68 Jayden Malala Woden 17/03/06 ACT Champships 2 3:16.40 Declan Moore Canberra 26/01/06 Australia Day


11 years 200m Fly

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:49.75 Brendan Banfield Goulburn 9/12/05 Canberra Christmas Classic 2 2:55.24 Andy Chen Ginninderra 17/03/06 ACT Champships 3 3:09.55 Jonathon Slockee Telopea 26/01/06 Australia Day 4 3:21.94 Nicholas Pullinen Burley Griffin 26/11/05 Ginninderra Summer Series 5 3:49.81 Jackson Wright Burley Griffin 26/11/05 Ginninderra Summer Series


12 years 200m Fly

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:45.66 Ben Trabinger Vikings 19/11/05 ACT Summer 2 2:52.06 Luke Abberton Vikings 5/03/06 Goulburn Summer Meet 3 2:52.38 Huw Warmenhoven Canberra 19/11/05 ACT Summer 4 2:56.05 Brendan Banfield Goulburn 17/03/06 ACT Champships 5 3:39.85 Harrison Slockee Telopea 27/11/05 Cootamundra


13 years 200m Fly

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:28.64 Robert Albertson-Kill ACT 29/10/05 Queensland LC 2 2:38.21 Mitchell Nemec Telopea 10/01/06 NSW State 13-18 Years Age 3 2:40.38 Nicholas Honey Canberra 17/03/06 ACT Champships 4 2:41.50 Ben Trabinger Vikings 17/03/06 ACT Champships 5 2:56.57 Christopher McClelland CSD 26/01/06 Australia Day 6 3:08.55 Dimitri Markakis CSD 26/01/06 Australia Day


14 years 200m Fly

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:21.40 Ben Treffers Burley Griffin 17/03/06 ACT Champships 2 2:27.54 Nino Bogojevic Queanbeyan 5/11/05 Telopea Summer 3 2:29.98 Niall Jacobsen Vikings 25/02/06 NSW Country Championships 4 2:31.18 Robert Albertson-Kill Telopea 10/01/06 NSW State 13-18 Years Age 5 2:31.54 Timothy Sheppard ACT 17/12/05 SA State Championships 6 2:37.05 Zane Jordan Woden 22/10/05 Burley Griffin October 7 3:02.13 Mark Edmondson Burley Griffin 22/10/05 Burley Griffin October


15 years 200m Fly

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:19.18 Haydn Marsh Telopea 9/12/05 Canberra Christmas Classic 2 2:25.61 Martin Pollock Vikings 22/10/05 Burley Griffin October 3 2:34.38 Trent Pattenden Telopea 9/12/05 Canberra Christmas Classic 4 2:35.64 Hamish Wise Canberra 5/03/06 Goulburn Summer Meet 5 2:39.41 Matthew Worley Burley Griffin 22/10/05 Burley Griffin October 6 2:49.33 Corey Elton Queanbeyan 26/11/05 Ginninderra Summer Series


16 years 200m Fly

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:09.98 Haydn Marsh Telopea 19/04/06 2006 Fisher & Paykel Austra


17 & Over 200m Fly

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:06.52 Adam Bingham Telopea 25/02/06 NSW Country Championships 2 2:08.41 Ryan Tebb Burley Griffin 19/04/06 2006 Fisher & Paykel Austra 3 2:11.44 Robbie Skillman ACT 17/12/05 SA State Championships


8 & Under 200m IM

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 3:26.44 Alexander Slockee Telopea 28/01/06 Country Regional Meet Woy


9 years 200m IM

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 3:15.08 Toomas Mirlieb Canberra 19/11/05 ACT Summer 2 3:16.71 Lachlan Trabinger Vikings 17/03/06 ACT Champships 3 3:22.84 Antonio Barbaro Ginninderra 9/10/05 CSD Summer Pentathlon 4 3:29.43 Sam Bowden Queanbeyan 22/10/05 Burley Griffin October 5 3:35.66 Alexander Slockee Telopea 17/03/06 ACT Champships 6 3:53.45 Joshua Healey CSD 9/10/05 CSD Summer Pentathlon 7 4:01.48 Ben Osborne Queanbeyan 5/03/06 Goulburn Summer Meet 8 4:13.12 Shaun Philippa Vikings 5/03/06 Goulburn Summer Meet 9 4:14.18 Jamie Hawke Burley Griffin 22/10/05 Burley Griffin October


10 years 200m IM

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:57.35 Jayden Malala Woden 17/03/06 ACT Champships 2 2:59.30 Andy Chen CSD 9/10/05 CSD Summer Pentathlon 3 2:59.60 Mitchell Nisbet CSD 19/11/05 ACT Summer 4 2:59.63 Jonathon Slockee Telopea 9/12/05 Canberra Christmas Classic 5 2:59.80 Justin Trabinger Vikings 9/10/05 CSD Summer Pentathlon 6 3:06.93 Declan Moore Canberra 17/03/06 ACT Champships 7 3:08.08 Sean Maloney Woden 17/03/06 ACT Champships 8 3:13.29 Toomas Mirlieb Canberra 17/03/06 ACT Champships 9 3:15.21 David Erho Ginninderra 19/11/05 ACT Summer 10 3:18.45 Alec Morris Woden 17/03/06 ACT Champships


11 years 200m IM

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:44.40 Nicholas Otevrel ACT 28/11/05 Pacific School Games 2 2:49.80 Andy Chen Ginninderra 17/03/06 ACT Champships 3 2:50.25 Brendan Banfield Goulburn 9/12/05 Canberra Christmas Classic 4 2:51.56 Huw Warmenhoven Canberra 9/10/05 CSD Summer Pentathlon 5 2:52.21 Jonathon Slockee Telopea 17/03/06 ACT Champships 6 2:57.72 Justin Trabinger Vikings 19/11/05 ACT Summer 7 3:00.20 Mitchell Nisbet Queanbeyan 17/03/06 ACT Champships 8 3:01.73 Nicholas McClelland CSD 5/11/05 Telopea Summer 9 3:04.57 William Pulley CSD 22/10/05 Burley Griffin October 10 3:05.36 Hugo Morris Woden 17/03/06 ACT Champships


12 years 200m IM

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:38.93 Don Rocha Woden 9/10/05 CSD Summer Pentathlon 2 2:39.83 Ben Trabinger Vikings 5/11/05 Telopea Summer 3 2:40.15 Nicholas Honey Canberra 9/10/05 CSD Summer Pentathlon 4 2:40.28 Srecko Antoski Vikings 19/11/05 ACT Summer 5 2:45.52 Nicholas Otevrel CSD 9/12/05 Canberra Christmas Classic 6 2:46.41 Nicholas D'Arcy Vikings 19/11/05 ACT Summer 7 2:46.75 Huw Warmenhoven Canberra 9/12/05 Canberra Christmas Classic 8 2:53.02 Brendan Banfield Goulburn 17/03/06 ACT Champships 9 2:55.22 Alexander Hennig Woden 5/11/05 Telopea Summer 10 2:56.88 Ben Symons Woden 5/11/05 Telopea Summer


13 years 200m IM

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:28.33 David Pollock Vikings 22/10/05 Burley Griffin October 2 2:29.46 Robert Albertson-Kill Telopea 19/11/05 ACT Summer 3 2:33.49 Joss Whitford Canberra 17/03/06 ACT Champships 4 2:33.68 Ciaran Plenty Woden 17/03/06 ACT Champships 5 2:35.37 Mitchell Nemec Telopea 19/11/05 ACT Summer 6 2:35.71 Nicholas Honey Canberra 17/03/06 ACT Champships 7 2:35.91 Ben Trabinger Vikings 25/02/06 NSW Country Championships 8 2:36.03 Rhys McDonald Canberra 25/02/06 NSW Country Championships 9 2:37.91 Don Rocha Woden 25/02/06 NSW Country Championships 10 2:39.13 Dylan Appelqvist Vikings 5/11/05 Telopea Summer


14 years 200m IM

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:22.26 Zane Jordan Woden 25/02/06 NSW Country Championships 2 2:24.00 Timothy Sheppard Woden 17/03/06 ACT Champships 3 2:24.60 Ben Treffers Burley Griffin 25/02/06 NSW Country Championships 4 2:25.03 David Pollock Vikings 10/01/06 NSW State 13-18 Years Age 5 2:26.04 George Pulley Telopea 17/03/06 ACT Champships 6 2:28.84 Niall Jacobsen Vikings 25/02/06 NSW Country Championships 7 2:30.36 Robert Albertson-Kill Telopea 10/01/06 NSW State 13-18 Years Age 8 2:31.64 Nino Bogojevic Queanbeyan 5/11/05 Telopea Summer 9 2:34.34 Geoff Godkin Goulburn 17/03/06 ACT Champships 10 2:36.86 Nic Duncan Vikings 25/02/06 NSW Country Championships


15 years 200m IM

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:21.28 Martin Pollock Vikings 10/01/06 NSW State 13-18 Years Age 2 2:21.72 Luke Harvey Telopea 10/01/06 NSW State 13-18 Years Age 3 2:24.40 Simon Branston Telopea 10/01/06 NSW State 13-18 Years Age 4 2:32.43 Hamish Wise Canberra 17/03/06 ACT Champships 5 2:34.25 Brad Brown Queanbeyan 3/12/05 Wagga 6 2:38.26 Chris Hall-Travini Telopea 5/11/05 Telopea Summer 7 2:38.72 Brent Jobling Woden 5/11/05 Telopea Summer 8 2:40.22 Trent Pattenden Telopea 5/11/05 Telopea Summer 9 2:40.60 Vitha Tickner Burley Griffin 5/03/06 Goulburn Summer Meet 10 2:41.39 Corey Elton Queanbeyan 9/12/05 Canberra Christmas Classic


16 years 200m IM

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:21.98 Martin Pollock Vikings 25/02/06 NSW Country Championships 2 2:24.23 Haydn Marsh Telopea 17/03/06 ACT Champships 3 2:25.93 Ben Wise Canberra 9/10/05 CSD Summer Pentathlon 4 2:26.40 Tom Brewer Telopea 10/01/06 NSW State 13-18 Years Age 5 2:27.75 Luke Harvey Telopea 25/02/06 NSW Country Championships 6 2:31.13 Brad Armstrong ACT 17/12/05 SA State Championships 7 2:31.48 Joshua Wood Telopea 5/11/05 Telopea Summer 8 2:35.44 Stewart Thompson Vikings 19/11/05 ACT Summer 9 2:43.68 Tom Lee Telopea 9/12/05 Canberra Christmas Classic


17 & Over 200m IM

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 2:11.69 Ryan Tebb Burley Griffin 25/02/06 NSW Country Championships 2 2:14.61 Robbie Skillman ACT 17/12/05 SA State Championships 3 2:15.35 Dax Foster Ginninderra 17/03/06 ACT Champships 4 2:24.22 Luke Hinchcliffe Canberra 9/10/05 CSD Summer Pentathlon 5 2:29.26 Matthew Pollock Vikings 25/02/06 NSW Country Championships 6 2:31.74 Brendan Rocha Woden 9/12/05 Canberra Christmas Classic 7 2:34.60 Greg Brewer ACT 17/12/05 SA State Championships 8 2:42.38 Ben Huntley Vikings 9/12/05 Canberra Christmas Classic


13 years 400m IM

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 5:11.68 Robert Albertson-Kill Telopea 22/10/05 Burley Griffin October 2 5:31.30 Ben Trabinger Vikings 17/03/06 ACT Champships 3 5:32.08 Mitchell Nemec Telopea 9/12/05 Canberra Christmas Classic 4 5:41.15 Dylan Appelqvist Vikings 5/11/05 Telopea Summer


14 years 400m IM

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 5:01.95 Timothy Sheppard Woden 17/03/06 ACT Champships 2 5:19.40 George Pulley Telopea 19/11/05 ACT Summer 3 5:22.95 Zane Jordan Woden 17/03/06 ACT Champships 4 5:31.15 Dylan Appelqvist Telopea 17/03/06 ACT Champships


15 years 400m IM

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 5:33.30 Brad Brown Queanbeyan 27/11/05 NSW Distance Meet


16 years 400m IM

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 5:01.75 Haydn Marsh Telopea 5/02/06 Time Trials 2 5:09.66 Martin Pollock Vikings 17/03/06 ACT Champships 3 5:12.53 Ben Wise Canberra 9/12/05 Canberra Christmas Classic


17 & Over 400m IM

Rank Time Name Team Date Meet ------------------------------------------------------------------------------------------ 1 4:37.77 Ryan Tebb Burley Griffin 19/04/06 2006 Fisher & Paykel Austra 2 4:53.24 Dax Foster Ginninderra 22/10/05 Burley Griffin October 3 5:01.16 Robbie Skillman Telopea 17/03/06 ACT Champships


Go back to the top of this page.

Go back to Top 10 Page.

Go back to this season's Meet Results Page.