ACT Summer Distance Meet                            
                            15 November 2008 - AIS                             
                                    Results by event                                   
 
Event 1  Mixed 12 & Over 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andy Chen                 14 Ginninderra         17:47.37   17:58.74  
     1:06.07  2:18.09  3:30.13  4:42.13  5:54.63  7:06.67  8:18.80  9:31.51
    10:44.22 11:57.64 13:10.66 14:24.18 15:36.81 16:48.97 17:58.74         
  2 Mitchell Nemec            16 Telopea             17:00.83   18:47.57  
     1:01.39  2:09.29  3:18.86  4:28.21  5:48.03  7:06.53  8:22.76  9:41.39
    10:59.66 12:19.03 13:37.19 14:55.84 16:15.21 17:31.74 18:47.57         
 
Event 2  Mixed 9-11 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alexander Ryan            11 Telopea                   NT    5:23.63  
     1:15.82  2:39.37  4:04.14  5:23.63                                    
  2 Liam Barber               11 Telopea              6:10.82    5:24.55  
     1:17.25  2:40.55  4:05.48  5:24.55                                    
  3 Kristofor Tengstrom       11 Canberra                  NT    5:24.84  
     1:16.72  2:40.20  4:05.19  5:24.84                                    
  4 Rachel Brown              11 Canberra                  NT    5:33.23  
     1:19.40  2:44.46  4:09.53  5:33.23                                    
  5 Tasman Calver             11 Canberra                  NT    5:34.15  
     1:19.77  2:46.10  4:11.42  5:34.15                                    
  6 Bonnie Zhang              11 Canberra                  NT    5:35.59  
     1:20.03  2:47.42  4:14.39  5:35.59                                    
  7 Edward Barker             11 Vikings              5:48.38    6:12.94  
     1:25.14  3:01.14  4:37.12  6:12.94                                    
 
Event 3  Mixed 12 & Over 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meagan Ramsay             16 Ginninderra          2:28.37    2:28.59  
     1:12.36  2:28.59                                                      
  2 William Barker            15 Vikings              2:34.02    2:32.55  
     1:14.35  2:32.55                                                      
  3 Matt Riddell              13 Canberra             2:34.20    2:33.71  
     1:12.76  2:33.71                                                      
  4 Zoe Johnson               15 Sydney PLC           2:45.00    2:34.11  
     1:14.68  2:34.11                                                      
  5 Thomas Ramsay             13 Ginninderra          2:35.91    2:39.13  
     1:20.20  2:39.13                                                      
  6 Georgia Hardy             14 Woden                2:38.65    2:40.99  
     1:17.73  2:40.99                                                      
  7 Emily Zukic               12 Nunawading           2:38.78    2:48.17  
     1:21.51  2:48.17                                                      
  8 Daniel Aguiar             14 Nunawading           2:41.00    2:53.15  
     1:25.16  2:53.15                                                      
 
Event 4  Mixed 12 & Over 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nicole Martine            14 Woden                2:52.15    2:54.66  
     1:24.19  2:54.66                                                      
  2 James Ashurst             14 Telopea              2:57.42    2:55.79  
     1:25.41  2:55.79                                                      
  3 Kate Miller               13 Telopea              3:13.42    3:13.85  
     1:32.16  3:13.85                                                      
  4 Rashad Farid              12 Ginninderra          3:23.57    3:20.99  
     1:36.67  3:20.99                                                      
  5 Emma Harris               12 Woden                3:22.28    3:23.03  
     1:37.49  3:23.03                                                      
 
Event 5  Mixed 12 & Over 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hugo Morris               14 Woden                2:15.50    2:15.74  
     1:03.26  2:15.74                                                      
  2 Declan Moore              13 Canberra             2:26.54    2:29.40  
     1:09.83  2:29.40                                                      
  3 Samantha Marceddo         14 Ginninderra          2:33.22    2:32.39  
     1:13.26  2:32.39                                                      
  4 Sarah Baker               14 Ginninderra          2:46.67    2:38.36  
     1:16.17  2:38.36                                                      
  5 James Gibson              14 Canberra             2:56.00    2:39.11  
     1:13.60  2:39.11                                                      
  6 Brianna Charteris         14 Ginninderra          2:42.63    2:41.20  
     1:16.97  2:41.20                                                      
  7 Olivia Columb             15 Yass                 2:50.46    2:50.75  
     1:20.80  2:50.75                                                      
  8 Alex Ramsay               14 Ginninderra          3:03.00    2:54.72  
     1:21.45  2:54.72                                                      
 
Event 6  Mixed 9-11 200 LC Meter Backstroke (6 and 8)
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jordan Welch              11 Ginninderra          3:07.62    2:53.03  
     1:25.22  2:53.03                                                      
  2 Ashleigh Cockburn         10 Canberra                  NT    2:53.70  
     1:24.67  2:53.70                                                      
  3 James Hanson              10 Telopea                   NT    3:22.01  
     3:21.90  3:22.01                                                      
  4 Niamh Collett              9 Canberra                  NT    4:02.56  
     4:02.41  4:02.56                                                      
 
Event 7  Mixed 9-11 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tasman Calver             11 Canberra                  NT    3:23.88  
     1:39.54  3:23.88                                                      
  2 Nicholas Starkey          11 Canberra                  NT    3:29.32  
     1:41.88  3:29.32                                                      
  3 Claire Bailey             11 CRUIZ                3:31.80    3:29.84  
     1:43.97  3:29.84                                                      
  4 Rebecca Cross              9 Vikings              3:40.00    3:31.87  
     1:43.48  3:31.87                                                      
  5 Emily French              10 CRUIZ                     NT    3:32.37  
     1:42.71  3:32.37                                                      
  6 Lauren Abraham            11 Canberra                  NT    3:43.44  
     1:48.16  3:43.44                                                      
  7 Kate Thornton             11 Vikings              3:48.96    3:54.01  
     1:53.42  3:54.01                                                      
  8 Lachlan Howell            11 Woden                     NT    4:01.48  
     1:56.38  4:01.48                                                      
 
Event 8  Mixed 9-11 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jarrod Barber              9 Telopea                   NT    4:11.81  
     2:01.74  4:11.81                                                      
 
Event 9  Mixed 12 & Over 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patrick Hudson            16 Ginninderra               NT    5:06.83  
     1:07.56  2:24.06  3:58.42  5:06.83                                    
  2 Amy White                 19 Woden                4:59.75    5:08.87  
     1:07.99  2:28.80  3:57.72  5:08.87                                    
  3 Lindsay De Witte          15 Telopea              5:19.79    5:27.46  
     1:13.32  2:35.75  4:13.61  5:27.46                                    
  4 Jayden Malala             13 Woden                5:49.83    5:27.52  
     1:13.22  2:35.09  4:13.69  5:27.52                                    
  5 Claire Courtney           14 Sydney PLC           5:39.27    5:31.87  
     1:13.28  2:37.37  4:16.93  5:31.87                                    
  6 Emily Zukic               12 Nunawading           5:31.72    5:33.03  
     1:19.73  2:47.54  4:18.66  5:33.03                                    
  7 Daniel Aguiar             14 Nunawading           5:36.91    5:34.94  
     1:14.85  2:48.55  4:21.49  5:34.94                                    
  8 James Gibson              14 Canberra                  NT    5:39.50  
     1:12.81  2:43.07  4:25.17  5:39.50                                    
  9 Matt Riddell              13 Canberra                  NT    5:40.98  
     1:21.33  2:45.62  4:23.36  5:40.98                                    
 10 Nicole Martine            14 Woden                5:33.59    5:41.59  
     1:20.89  2:51.64  4:24.17  5:41.59                                    
 11 Britt McDonald            12 Canberra             5:51.34    5:52.05  
     1:15.95  2:46.51  4:35.47  5:52.05                                    
 12 Charlotte Packard         15 Canberra                  NT    6:16.60  
     1:29.05  3:03.80  4:47.41  6:16.60                                    
 
Event 10  Mixed 9-11 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tasman Calver             11 Canberra             3:01.01    3:00.26  
     1:28.00  3:00.26                                                      
  2 Shannon Maloney           10 Woden                3:03.78    3:04.70  
     1:27.40  3:04.70                                                      
  3 Eli Gatica                10 Telopea              3:09.84    3:13.16  
     1:32.40  3:13.16                                                      
  4 Bonnie Zhang              11 Canberra             3:07.65    3:13.60  
     1:34.83  3:13.60                                                      
  5 Claire Bailey             11 CRUIZ                4:00.00    3:13.93  
     1:31.30  3:13.93                                                      
  6 James Hanson              10 Telopea              3:31.51    3:27.03  
     1:35.14  3:27.03                                                      
  7 Yutaro Kawamura           10 Burley Griffin       3:26.53    3:29.10  
     1:41.37  3:29.10                                                      
  8 Kieran Howell              9 Woden                3:45.66    3:40.60  
     1:44.14  3:40.60                                                      
  9 Lauren Abraham            11 Canberra             3:42.07    3:40.84  
     1:54.18  3:40.84                                                      
 10 Jarrod Barber              9 Telopea              3:55.46    3:56.22  
     1:52.58  3:56.22                                                      

 
Event 11  Mixed 12 & Over 200 LC Meter Backstroke (11 - 13)
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hugo Morris               14 Woden                2:22.09    2:32.39  
     1:13.19  2:32.39                                                      
  2 Sarah Baker               14 Ginninderra          2:51.53    2:40.41  
     1:19.32  2:40.41                                                      
  3 Toomas Mirlieb            12 Canberra             2:44.41    2:46.71  
     1:21.27  2:46.71                                                      
 
Event 12  Mixed 12 & Over 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Charlotte Packard         15 Canberra             3:04.72    3:08.54  
     1:30.24  3:08.54                                                      
  2 Thomas Ramsay             13 Ginninderra          3:21.69    3:17.47  
     1:37.40  3:17.47                                                      
 
Event 13  Mixed 12 & Over 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alec Morris               12 Woden                2:58.83    2:47.56  
     1:19.06  2:47.56                                                      
 
Event 14  Mixed 9-11 200 LC Meter Backstroke (14 and 15)
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alexander Ryan            11 Telopea              2:56.52    2:55.10  
     1:24.63  2:55.10                                                      
  2 Liam Barber               11 Telopea              2:55.83    2:58.68  
     1:28.25  2:58.68                                                      
  3 Nicholas Starkey          11 Canberra                  NT    3:14.16  
     1:37.96  3:14.16                                                      
  4 Tasman Calver             11 Canberra                  NT    3:19.43  
     1:36.58  3:19.43                                                      
  5 Kieran Howell              9 Woden                     NT    3:37.29  
     1:45.86  3:37.29                                                      
  6 Kate Thornton             11 Vikings                   NT    3:46.85  
     1:49.58  3:46.85                                                      
 
Event 15  Mixed 9-11 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Niamh Collett              9 Canberra                  NT    4:46.82  
     2:19.82  4:46.82                                                      
 
Event 17  Mixed 12 & Over 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jessica Traficante        17 Telopea              9:15.43    9:29.55  
     1:06.49  2:17.42  3:29.30  4:41.14  5:52.51  7:05.03  8:17.69  9:29.55
  2 Sean Maloney              13 Woden                9:37.65    9:33.27  
     1:06.54  2:17.76  3:29.70  4:41.82  5:54.39  7:07.87  8:21.52  9:33.27
  3 Brianna Charteris         14 Ginninderra          9:51.00    9:55.78  
     1:11.04  2:25.58  3:40.65  4:56.87  6:12.35  7:28.09  8:43.58  9:55.78
  4 Georgia Hardy             14 Woden                9:56.90   10:03.07  
     1:10.05  2:25.76  3:41.13  4:57.45  6:14.42  7:31.57  8:48.47 10:03.07
  5 Emily Zukic               12 Nunawading           9:56.74   10:10.62  
     1:10.61  2:27.48  3:45.08  5:03.24  6:21.39  7:39.00  8:55.19 10:10.62
  6 Nellie Metcalfe           13 Canberra                  NT   10:21.62  
     1:14.25  2:33.15  3:51.40  5:11.02  6:28.09  7:47.35  9:05.48 10:21.62
  7 Miranda Debeljakovic      15 CRUIZ               10:26.32   10:35.19  
     1:12.27  2:31.06  3:51.37  5:12.73  6:34.39  7:55.93  9:16.77 10:35.19
  8 James Ashurst             14 Telopea                   NT   10:38.62  
     1:15.00  2:35.40  3:58.19  5:20.41  6:42.06  8:02.32  9:21.39 10:38.62
  9 Olivia Columb             15 Yass                11:12.65   10:43.91  
     1:16.39  2:38.37  4:00.74  5:22.79  6:43.89  8:04.70  9:24.08 10:43.91
 10 Jessica Hood              14 Woden               10:37.45   10:46.38  
     1:12.37  2:31.80  3:53.21  5:15.39  6:39.18  8:03.17  9:25.84 10:46.38
 11 Tom Bingley               13 Canberra            10:47.02   11:00.46  
     1:12.52  2:32.22  3:55.10  5:20.23  6:46.47  8:12.41  9:39.23 11:00.46
 
Event 18  Mixed 9-11 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jordan Welch              11 Ginninderra          2:34.74    2:33.31  
     1:15.31  2:33.31                                                      
  2 Kristofor Tengstrom       11 Canberra             2:34.46    2:34.52  
     1:15.67  2:34.52                                                      
  3 Liam Barber               11 Telopea              2:41.34    2:39.87  
     1:16.62  2:39.87                                                      
  4 Rachel Brown              11 Canberra             2:42.91    2:42.86  
     1:20.29  2:42.86                                                      
  5 Ashleigh Cockburn         10 Canberra             2:49.92    2:43.81  
     1:20.18  2:43.81                                                      
  6 Tasman Calver             11 Canberra             2:39.27    2:45.26  
     1:18.85  2:45.26                                                      
  7 Shannon Maloney           10 Woden                2:47.62    2:46.12  
     1:20.46  2:46.12                                                      
  8 Claire Bailey             11 CRUIZ                     NT    2:58.45  
     1:25.30  2:58.45                                                      
  9 Eli Gatica                10 Telopea              2:54.26    2:59.48  
     1:27.03  2:59.48                                                      
 10 Nicholas Starkey          11 Canberra             3:13.94    3:00.90  
     1:30.87  3:00.90                                                      
 11 Yutaro Kawamura           10 Burley Griffin            NT    3:02.22  
     1:26.71  3:02.22                                                      
 12 Emily French              10 CRUIZ                     NT    3:05.61  
     1:29.65  3:05.61                                                      
 13 Rebecca Cross              9 Vikings              3:07.71    3:06.04  
     1:30.79  3:06.04                                                      
 14 James Hanson              10 Telopea                   NT    3:17.97  
     1:35.51  3:17.97                                                      
 15 Jarrod Barber              9 Telopea              3:34.50    3:23.42  
     1:42.47  3:23.42                                                      
 16 Niamh Collett              9 Canberra                  NT    3:59.29  
     1:57.97  3:59.29                                                      
 
Event 19  Mixed 12 & Over 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Claire Courtney           14 Sydney PLC           2:29.64    2:32.34  
     1:14.89  2:32.34                                                      
  2 Lyndsay Saywell           15 Telopea              2:26.32    2:35.90  
     1:15.54  2:35.90                                                      
  3 Kate Miller               13 Telopea              2:49.30    2:51.84  
     1:22.38  2:51.84                                                      
  4 Olivia Columb             15 Yass                 3:05.00    2:54.96  
     1:26.95  2:54.96                                                      
  5 Rashad Farid              12 Ginninderra          3:05.12    3:07.28  
     1:32.59  3:07.28                                                      
 
Event 20  Mixed 12 & Over 200 LC Meter Breaststroke 20 & 21)
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emily Zukic               12 Nunawading           2:44.23    2:54.23  
     1:24.42  2:54.23                                                      
  2 Daniel Aguiar             14 Nunawading           2:48.45    2:59.15  
     1:26.26  2:59.15                                                      
  3 Emma Harris               12 Woden                3:22.28    3:26.64  
     1:39.41  3:26.64                                                      
 
Event 21  Mixed 12 & Over 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patrick Hudson            16 Ginninderra          2:25.00    2:24.61  
     1:09.63  2:24.61                                                      
  2 Zoe Johnson               15 Sydney PLC           2:19.50    2:25.25  
     1:09.18  2:25.25                                                      
  3 Amy White                 19 Woden                2:24.29    2:27.07  
     1:10.65  2:27.07                                                      
  4 Lachlan Trabinger         12 Vikings              3:00.08    3:11.12  
     1:29.54  3:11.12                                                      
 
Event 23  Mixed 9-11 200 LC Meter Breaststroke (23 & 24)
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eli Gatica                10 Telopea              3:42.92    3:46.86  
     1:50.85  3:46.86                                                      
  2 Yutaro Kawamura           10 Burley Griffin            NT    3:54.76  
     1:56.26  3:54.76                                                      
 
Event 24  Mixed 9-11 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alexander Ryan            11 Telopea              2:58.65    2:55.40  
     1:19.83  2:55.40